Opnieuw een Britse consul in Indië beschoten 30.000 gewapende partisanen in Italië staan gereed OM DE IRAANSE OLIE Nationale politiek dient aangepast aan belang van gehele mensheid Amerika vreest communistisch optreden Daden van agressie en obstructie moeten achterwege blijven HONDERDDUIZEND MENSEN WERKEN BIJ DE NEDERLANDSE REINIGING Regeling financiële verhouding Rijk, provincie en gemeente Tot hoofd en har) China of Amerika in Commissie van Drie Zuiveringsoperaties op Noord-Sumatra „Ons hart is bij hen" VAN MOOK NOG IN AMERIKA Vertrek enige dagen uitgesteld Consuls-generaal bijeen Russische voorstellen onaanvaardbaar 4. Koningin leest Troonrede niet voor Bedreiging der Griekse onafhankelijkheid K. Een mijn in een pakje Van Zeeland benoemd HONDERDTIENDUIZEND DODEN IN PENSJAAB? MAANDAG 15 SEPTEMBER 1947 b 69ste JAARGANG No. 23949 Radiorede Vorrink Zware republikeinse tegenstand Prins Bernhard over de N.I.WJ.N.-actie Belangrijke besprekingen lil Het weer Duitse autoriteiten vluchten uit de Sovjet-zone - f Prinses Juliana in Schotland MARSHALL OVER TAAK DER V. N. De taak der V. S. Kosten een dubbeltje per week per hoofd der bevolking M IN 1ST ER WITTEMAN'S EERSTE TAAK Geldigheidsduur banden bonnen verlengd Wie alles oppervlakkig beziet, komt gemakkelijk tot een lichtvaardig of vals oordeel. Om de parel der waarheid te vinden moet men in de diepte duiken. Geen vaste lijn LOGEMANN EN JONKMAN CONFEREREN Met Oost-Indon. minister van Binnenl. Zaken In Commissie van Drie Minister Huysmans Zomer duurt voort Airborne-herdenking 1947 BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Sevedfc NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mmimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het Nederlandse Iegerbericht maakte gisteren bekend dat republi keinen het vuur geopend hadden op een jeep, waarin de Britse consul te Medan gezeten was. Dit is dus de tweede maal binnen één week, dat Britse consuls in Indonesië bescho ten zijn. De Britse consul-generaal Lambert en de Australische consul- generaal Eaton werden, zoals be kend, j.l. Woensdag op Oost-Java beschoten. Zondagochtend zijn de consuls-gene raal Eaton en Lambert van hun waar nemingen in de Nederlandse sector van het gebied van Malang te Batavia te ruggekeerd. Zij reisden met een vlieg tuig van de Australische luchtmacht, dat in verband met de waarnemingen betreffende uitvoering van de order tot staken van het vuren voor het consu lair comité is beschikbaar gesteld. Het toestel had ook vier Australische hoofdofficieren aan boord, die de con suls zullen assisteren bij hun taak tot het opmaken van een rapport. Reeds eerder in de ochtend waren de Belgische consul-generaal Van der Stichelen en zijn Chinese collega Tsiang van waarnemingen bij Soekaboemi. Ga- roet en Tasikmalaja teruggekeerd. Ver der zijn'ook nog vier Britse officieren te Batavia aangekomen. Naar Aneta uit New York meldt ho pen de vertegenwoordigers van Australië en België in de loop van de vol gende week het derde lid van de com missie van drie uit de Veiligheidsraad. Welke goede diensten zal aanbieden om het Nederlands-republikeinse geschil op te lossen, te kunnen bekend maken, na dat de Belgische minister Spaak in New York zal zijn aangekomen. Naar verluidt, Zon de benoeming van China of de Ver enigde Staten in overweging zjjn. Naar het Indonesische nieuwsagent schap uit Djokjakarta heeft bekend ge maakt, zal het Indonesische kabinet Woensdag in een speciale zitting bijeen komen ter vaststelling van de „politiek met betrekking tot een vreedzame rege ling van het Indonesische-Nederlandse geschil". In een radiorede heeft de voorzitter van de P. v. d. A., Koos Vorrink, ge zegd. dat er een ernstige strijd gevoerd is in de boezem van het kabinet. Het re sultaat daarvan is neergelegd in de re geringsverklaring van 29 Augustus. Zij betekent, dat een op eigen Nederlandse verantwoording oprukken naar Djokja praktisch van de baan is en dat de in terventie van derden wordt aanvaard. In de bergen van Noord-Suma tra voeren de Nederlandse troepen «uiveringsoperaties uit in weerwil van zware republikeinse tegenstand, meldt het Nederlandse Iegerbericht van vandaag. Nadat de Nederlandse troepen de re publikeinen verdreven hadden uit stel lingen tussen Brastagi en Kabandjahe in het gebied Medan, boden de natio nalisten hun sterkste tegenstand 6'A K.M. ten Zuid-Oosten van Brastagi. De republikeinen trachtten de eco nomisch belangrijke Asem-kolenmijnen op Zuid-Sumatra te heroveren, maar Werden teruggedreven. De Nederlandse verliezen tijdens twaalf botsingen bedroegen 2 doden en 9 gewonden. Zondag werd melding gemaakt van 1 dode en 2 gewonden. Het republikeinse iegerbericht meldt Verhoogde activiteit der Nederlanders te land en in de lucht. Verkenningsvluch ten van Nederlandse vliegtuigen, aldus het communiqué, geschiedden op twee achtereenvolgende dagen boven het vliegveld van Djokjakarta en boven IClaten en Ngawi. Zondagavond heeft Prins Bernhard ais eerste voorzitter van de N.I.W.I.N. ter gelegenheid van het éénjarig bestaan *oor de radio gesproken. Ais ik, aldus de Prins, met dank baarheid noem, dat op dit ogenblik 450 N.I.W.I.N.-comité's in ons land be staan in een niet-verslappende werk zaamheid,. en dat er in het buitenland, °verai waar Nederlanders leven en wer den, 40 centra werden gevormd, waar hit een actief medeleven met het N.I.w.I.N.-werk met voldoening kan borden vastgesteld, dan zal zich ook J'an u allen een gevoel van trots mees ter maken, omdat dit in het eerste jaar van haar bestaan door eensgezinde sa- teenwerking van alle lagen van het Nederlandse volk kon worden bereikt, ^oldoening bij ons allen hier thuis, dank tej onze militairen en burgers ginds, vQor wie nu meer dan ooit ons devies: ï°Ps hart is bij hen", betekenis en in- teted heeft. „Alle landelijke organisaties, die zich Welzijnsverzorging van militair en .hrger in Indië ten doel stellen, heb- allen tezamen, in N.I.W.IJ4.-ver qtei, een jaar lang met open oog voor jj? grote noden en met een begrijpende yte. die verder droeg dan eigen afge wend werkterrein, getracht als een- jhdige, maar echte Nederlanders sa- tej te werken. Met dubbele kracht voortzetten van nationale NI.W-LN.-actie ie, naar Verwacht mag worden, dat ook dr. Van Mook con an.ore deze conclusie van de gevoerde debatten als richtsnoer van de t© volgen politiek heeft aanvaard. De heer Vorrink lichtte deze regeringsver klaring nader toe: De regering gaat er bij haar bereidverklaring van uit, dat de republiek elke actie in woord en daad staakt. De Nederlandse regering weet echter heel goed, dat dit als voorwaarde tot het heropenen van de besprekingen een volstrekt onvervulbare eis is. Het staat wel vast, aldus de heer Vorrink, dat het niet de bedoeling is doorvoering daarvan als voorwaarde te stellen voor het al of niet plaatsnemen aan de con ferentietafel. Spr. zag een kans. dat onder het di recte toezicht van buitenlandse waarne mers de republikeinse regering zal bul gen voor de resultaten van een her nieuwd overleg rr.et haar eigen vertegen woordigers. Mocht dat niet het geval zijn, dan kan er ook voor de wereldopi nie geen twijfel bestaan omtrent de vraag, waar de schuld ligt voor een mis lukking. Daaruit zullen dan Nederland en de Veiligheidsraad de consequenties moeten trekken. Het vertrek van dr. Van Mook uit de Verenigde Staten is enige dagen nitgesteld. Dit uitstel staat niet im verband met de actie van de Maat- schappq Isbrandtsen. Naar het A. N.P. later van bevoegde zijde ver neemt, zal Van Mook waarschijnlijk Dinsdag uit Amerika naar Neder land vertrekken. Wel keerde Zondag met de K.L.M. Constellation „Utrecht" mr. dr. J. Ozin- ga, hoofd R.V.D. te Batavia, uit New York in ons land terug. Over het, op het allerlaatste ogenblik uitgestelde vertrek van dr. Van Mook deelde hij mede, dat de Landvoogd vóór zijn vertrek uit Ame rika eerst nog een onderhoud wilde heb ben met de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Evatt. De oonsuls-generaal zullen heden middag te Batavia in een belangrijke vergadering bijeenkomen. Men verwacht, dat het een lange bijeenkomst zal wor den en dat getracht zal worden beslis singen te bereiken omtrent een aantal vragen op organisatorisch gebied. Met name zou besproken worden het vraag stuk van de allocatie van de posten van waarnemers. Ruimte en woninggebrek heerst niet alleen in Nederland. Deze foto toont hoe xn New York een parkeerruimte voor auto's o.v het dak van een der grote xoarenhuxzen is aangelegd De regering der V. S. is intens bezig met het smeden van een machtig econo misch wapen om een, naar men aan neemt, vanuit Moskou geleide campagne van de Italiaanse communisten tot om verwerping van de tegenwoordige Ita liaanse regering te bestrijden. Hoge Ame rikaanse autoriteiten verklaarden, dat de enige manier zal zijn meer Amerikaans graan en kolen naar Italië te verschepen totdat de dollars van het Marshall-plan zullen beginnen te vloeien. Het grote probleem is echter van waar het geld moet komen, de export- en im port bank en de wereldbank komen niet in aanmerking. De Italiaanse crisis wordt echter zo dreigend geacht, dat er volgens deze autoriteiten wel eens geheel onver wacht een nieuw lichaam in het leven zou kunnen worden geroepen om Italië te helpen, hangende de latere goedkeu ring door het Congres. Amerikaanse autoriteiten menen, dat de voortdurende uitbreiding van de sta king van landbouw- en fabrieksarbeiders nu in totaal 1 millioen een onder deel vormt van de communistische poging om de regering zo mogelijk langs wette lijke weg, of anders door geweld omver te werpen. De leider der communisten, Palmiro Verwachting tot Dinsdagavond: Hier en daar ochtendmist. Overdag overdrijvende wolkenbanken met een enkele bui en matige, nu en dan vrij krachtige wind uit Zuidelijke rich tingen. Warm. Zon 6.14—18.55, maan 8.03—19.51. De controverse tussen Iran en Rus land over de olieovereenkomst heeft zich Zaterdag verder toegespitst doordat de Iraanse premier Soetaneh ten sterkste ontkende dat de Britse ambassadeur geadviseerd had de Russen niet af te wimpelen. „Ik ontken ten sterkste het gerucht," aldus de premier, „dat de Britse am bassadeur geadviseerd heeft, dat de Iraanse regering, zelfs indien het par lement niet accoord gaat met het rege ringsvoorstel betreffende olieconcessies voor Rusland, de besprekingen moet voortzetten. Hij heeft integendeel het Britse standpunt bevestigd, dat Groot" Brittannië zich niet zal mengen in de oliekwestie of gebruik zal maken van zqn invloed." Soeltaneh verklaarde dat de Russi sche voorstellen onaanvaardbaar waren en dat hij ze in het parlement niet zou verdedigen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken sprak het bericht, dat de V. S. hebben gepro testeerd tegen het Britse advies aan de Iraanse regering om de deur voor verdere besprekingen open te houden, ingeval het parlement de Sovjet-Rus- siseh-Iraanse olie-overeenkomst zou verwerpen, tegen. Het in de Britse sector van Berlijn verschijnende blad „Telegraf" meldt, dat Heinrich Stiicker, burgemeester van Mühlhausen in Thüringen (Sovjet-zo ne), naar de Amerikaanse zone is ge vlucht. Tevens zouden dr. Manthey, functionaris van het ministerie van On derwijs van Mecklenburg (eveneens in de Sovjet-zone) en een voormalig offi cier van de Luftwaffe, belast met de cul turele aangelegenheden der provincie, verdwenen zijn. Ter gelegenheid van het één.jarig bestaan van de NIWIN heeft Z. K. H. Prins Bernhard in het gebouw van de Regeringsvoorlichtingsdienst een radiorede gehouden het inzicht van het hoofdbestuur, de enig juiste manier om het eerste jaar van onze werkzaamheden te herdenken. Met dubbele kracht, omdat vermeer dering van energie betekent dat onze militairen' en burgers ginds te dieper de zorg en het medeleven van het va derland zullen ervaren, en dit niet door mooie woorden, maar door daden. Tenslotte vroeg Prins Bernhard iedere Nederlander niet de gelegenheid te ver- zuimen vandaag bij te dragen aan deze actie, Togliatti, verklaarde op 7 September, dat hij 30.000 gewapende partisanen tot zqn beschikking heeft, die bereid zijn te vech. ten. De climax komt wellicht eind Sep tember, Wanneer de Italiaanse nationale vergadering zal moeten stemmen over een motie van wantrouwen, die ingediend is door de socialistenleider Pietro Nenni, die streeft naar een nauwere samenwer king tussen communisten en socialisten. De Amerikanen zijn er van overtuigd, dat zelfs indien het kabinet van de Gas- peri er goed door korqt, het gevaar blijft bestaan dat de communisten zullen trachten de regering door geweld in han den te krijgen, eventueel met Joego slavische hulp. H. M. de Koningin heefi er van moeien afzien morgen persoonlijk de Sfaien-Gene- raal ±e openen, aangezien Zij legen deze vermoeienis nog nief is opgewassen. Nu het de Koningin niet mogelijk is de zitting der Staten-Generaal te ope nen, komt het militair eerbetoon te ver vallen. Artikel 106 vun de Grondwet bepaalt os, dat de zitting der Staten- Generaal in verenigde vergadering der beide Kamers door de Koning of een commissie van zijnentwege wordt ge opend. In het verleden is het verschei dene malen voorgekomen, dat de opening geschiedde door een commissie bestaande uit de gezamenlijke ministers. Tijdens de regering van Z. M. Koning Willem III was dit het geval in Mei 1888, Sept. 1888, Sept. 1889 en Sept. 1890.'En onder de regering van H. M. Koningin Wilhelmina in de maand September van de jaren 1908 1909, 1911, 1917 en 1922. Voorts heeft H. M. in Mei 1933, Juni 1937 en September 1946 de opening der zit tingen niet zelf verricht. Dit deed toen de minister van Binnenlandse Zaken. Prinses Juliana is Zaterdag op het vliegveld van Dyce nabij Aber deen aangekomen. Vandaar heeft zij zich per auto naar het kasteel Balmoral, waar Prins Bernhard thans de gast is van Koning George van Engeland, begeven. Op het vliegveld waren ter begroe ting aanwezig de heer W. de Mier van het kasteel Lickleyhead in Aberdeenshi re, een oud vriend van Prins Bernnard. De heer De Mier was vergezeld van Prins Bhawani Singh en Prins Jsisingh, zoons van de Maharadjah van Djaxpoer, die hun vacantie bij hem doorbrengen. Aan de vooravond van «de Algemene Vergadering der V.N., welke morgen ge opend zal worden, heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken George Marshall, op een door de Amerikaanse vereniging voor de Verenigde Naties aan geboden lunch, in een korte rede opnieuw de problemen, waarmee de V.N. op het ogenblik te kampen hebben onder de loupe genomen. Speciale aandacht wijdde Marshall aan het Griekse vraagstuk. Marshall achtte het noodzakelijk dat de directe bedreiging van de Griekse onafhanke lijkheid door de Russische satellieten op de Balkan moet worden weggenomen en sprak de hoop uit dat de Algemene Ver gadering erin zou slagen deze kwestie tot een oplossing te brengen. Marshall gaf toe, dat er in de V.S. een zekere bezorgdheid heerst omtrent de toekomst van de V.N., maar dat deze volgens hem voortkomt uit de twijfel of alle leden bereid zijn hun nationale po litiek aan te passen aan het algemeen belang van de gehele mensheid. Marshall verklaarde, dat de aanstaan de zitting der Algemene Vergadering wellicht het begin betekent van een nieuwe phase in het leven der V.N. .Ge durende de twee Jaren van haar bestaan hebben de regeringen een prijzenswaar dige sympathie betoond. Deze beginperiode loopt thans ten einde. Ons werk zal aan een critisch onderzoek worden onderworpen. De vrees en onzekerheid over de toekomst der V. N. zijn een weerspiegeling van de onzekerheid omtrent het doel en de bedoelingen van de leden zelf." Marshall zei dat de V. S. de V. N. niet zien als een gemakkelijk hanteerbaar middel om tijdelijke natio nale voordelen te verkrijgen en dat zij niet opnieuw in nitemationale anarchie weg wensen te glijden. Marshall gaf vervolgens in acht pun ten een uiteenzetting over wat de steun der V. S. aan de V. N. betekent: „Wij moeten zelf onze verplichtingen op grond van het Handvest trouw na komen," aldus de minister. „Onze openbare handelingen moeten in overeenstemming zijn met het Hand vest hetzij deze worden uitgevoerd door middel van de V. N. hetzij op andere wijze. Problemen, die door andere vreed zame middelen nog niet konden worden t X.:. De waterstand in de rivieren is zo laag, dat scheepimart op sommige plaatsen heel moeilijk is. De pontovergangen over de Waal hebben, hierdoor ook met moeilijk heden te kampen. Zij kunnen niet aan de kant komen en een tractor moet de zware vrachtauto's en paardenwagens uit de diepte optrekken Hedenmiddag is onder grote be langstelling de vierde internationale conferentie van Reinigingsdirecteu ren in het Indisch Instituut te Am sterdam geopend. Na de gebruikelijke begroetingsredevoe ringen, o.a. van de waam. burgemeester van Amsterdam, weth. mr. A. de Roos, hield de heer A. M. Noppen, directeur der Stadsreiniging te Amsterdam, een toespraak, waarin hij eraan herinnerde dat reeds de alleroudste wetgevingen, zo als de wetten van Mozes, bijzonder interessante bepalingen over de verwij dering van afval bevatten. Het is haast onverklaarbaar dat de overheid zolang gewacht heeft reinigingsdiensten in te richten, die bovendien de belangstelling van de technische wereld misten. Er zijn dan ook in eigen kring vaak verdienste- Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat de bonnen A 01, A 06, A 16, A 21 (voor een buitenband) en B 01, B 06, B 16 en B 21 (voor een binnen band) van de inschrijvingsbewijzen voor eerste verstrekking van rijwielbanden geldig zijn t.m. 31 October a.s. in plaats van t.m. 30 September, zoals aanvanke lijk werd bekend gemaakt. In een vüf-minuten-interview met een ANP-verslaggever deelde de pas benoemde nieuwe minister van Bin nenlandse Zaken, mr. dr. P. J. Wit- teman, mede, dat hij zich uiteraard met de politiek van het kabinet in het algemeen zeer goed kan vereni gen, omdat hij anders niet zou zijn toegetreden. Minister Witteman, die in verband met zijn benoeming behalve zijn advo caten-praktijk ook zijn functie van waarnemend voorzitter van het partij bestuur der Kath. Volkspartij neerlegt, legde een welhaast ongeëvenaarde effi ciency bij Het bliksem-interview aan de dag: Zijn opeengestapelde werkzaam heden onderbrekend, beantwoordde hij de hem gestelde wagen in sneltrein tempo zonder enige aarzeling en zonder aan duidelijkheid iets te wensen over te laten. Binnen vijf minuten was het ge sprek geëindigd. Zoals u weet, kan de minister-presi dent zich in verband met de ziekte van minister Jonkman niet langer belasten met het ministerie van Binnenlandse Zaken", aldus minister Witteman. „Het beheer van dit ministerie trok my ten zeerste aan, omdat ik in verband met mijn werkzaamheden als gedeputeerde van Noord-Holland met vele zaken van dit departement vertrouwd ben ge raakt." Van de belangrijkste zaken, die hij na zijn installatie in het kabinet spoe dig in behandeling hoopt te nemen, noemde de nieuwe minister in de eerste .plaats de financiële verhouding tussen Rijk, provincie en gemeente. „Het voortvarende werk van de commissie- Oud op dit gebied," 2» ging hy voort, „heeft reeds tot voortreffelijke resul taten geleid, zodat ik deze zaken waar- schqiïlijk nog voor het einde van dit jaar ter behandeling in de Tweede Ka mer kan brengen." In de tweede plaats hoopt de minister de wettelyke regeling van Rqk- en ge meentepolitie ter hand te nemen. Ook deze regeling is reeds in een vergevor derd stadium, zodat hy hoopt binnen kort reeds een ontwerp aan de Kamer voor te leggen. Mr. Witteman stelt zich voor een nauw contact te houden met provincie- en gemeentebesturen, o. a. door het af leggen van zo veel mogelijk bezoeken. Over de eveneens tot zijn departement behorende taak tot benoeming van hogere binnenlandse bestuurs-ambtena- ren. uitte de nieuwe bewindsman zich tenslotte als volgt: „De moeilijkheid ligt naar mijn mening niet zozeer in het vinden van daartoe geschikte functiona rissen, dan wel in de noodzaak zovelen te moeten teleurstellen". lyke en scans min of meer kinderlijke uitweidingen gedaan om de arbeid der werklieden te verlichten. Eerst bij het begin dezer eeuw zijn de fabrikanten meer aandacht gaan schenken aan de reinigingsdiensten. Maar alles is nog aan het initiatief van de directeur overgelaten. Genor maliseerde eenheden en vaste prin cipes, zoals bij gas, water en eleetri- ei teit, bestaan er niet. zodat er een Babylonische spraakverwarring bü de reinigingsdiensten heerst. De directeuren, aldus de heer Noppen, zqn nogal individualistisch ingesteld. Ze nemen niet gaarne iets van elkaar over. In Londen en Brussel bestaat daardoor verschillende diensten met sterk uiteen lopende werkmethodes naast elkaar. In geen enkel land wordt een vaste iyn ge volgd voor de verwijdering of verwer king van huisvuil. Dank zij de Nederl. Vereniging van Reinigingsdirecteuren, welke thans 40 jaar bestaat, is hier wel een zekere eenheid bereikt. Daartoe is thans een rapport verschenen, dat door een werkcommissie van het congres wordt bestudeerd. In Nederland zqn ongeveer 100.000 mensen werkzaam by de reiniging. De kosten bedroegen voor de oorlog een stuiver per week per hoofd der be volking en bedragen thans een dub beltje. Deze kosten steken gunstig af bq menig ander onderdeel der huis houding. Is het internationaal gezien niet in teressant dat op dezelfde dag in het ene land de sneeuwploegen en in het andere de sproeiwagens uitrukken? Met een vluchtige blik op het huisvuil kan men vrij nauwkeurig de algemene wel stand der bevolking beoordelen. Tal van technische vondsten wachten op toepassing en daarom pleitte spr. voor een permanent werkcomité, dat gegevens kan uitwisselen en waarin elk land vertegenwoordigd is. Tenslotte wees spr. op de betekenis van dit congre6 voor de geest der verzoening. Naar het AJJ.P. verneemt, heeft de Oost-Indonesische minister van Bin nenlandse Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, Zaterdag eerst een onderhoud van twee uur gehad met prof. Loge- mann en een onderhoud van anderhalf uur met minister Jonkman. Tydens deze besprekingen werden verschillende kwes ties, Oost-Indonesië betreffende, be handeld. 1 opgelost en krachtens het Handvest een oplossing behoeven, kunnen naar de V. N. verwezen worden. Wij moeten volhardend en trouw binnen het kader van de verschillende organen en bur^tux van de V. N. wer ken, opdat deze de hun opgelegde taken met succes kunnen vervullen. Wij moeten de procedures en machi nerie van de V. N. zelf trachten te ver beteren en met de anderen de midde len verschaffen welke voor haar doel matigheid noodzakelijk zijn. wy moeten met de andere leden duidelijk maken, dat agressie tegen de territoriale onschendbaarheid of poli tieke onafhankelijkheid van anderen door de gemeenschappelüke inspanning van de leden der V. N. zal worden weer staan. Wq dienen al onze krachten in te spannen om de rest der vredesverdragen tot stand te brengen, waardoor de nor male voorwaarden worden geschapen waaronder de V. N., zoals oorspronkelqk was bedoeld, kunnen functionneren. De V. N. zqn bedoeld om de vrede te hand haven en niet om de vrede tot stand te brengen. Wy zullen met de anderen trachten de economische toestand van de wereld te verbeteren en economische voorwaar den te scheppen, welke voor de inter nationale stabiliteit noodzakelijk zijn." Marshall verklaarde tenslotte dat de V. S. uitzien naar een spoedige toela ting tot de V. N. van de landen, die thans hiervoor in aanmerking komen. „De Amerikaanse delegatie bij deze algemene vergadering zoekt niet het succes der V. S. maar het succéfe der V. N." De agenda voor de tweede zitting van de alg. vergadering is bijzonder uitge breid en omvat niet minder dan 62 uiterst gevarieerde onderwerpen. •Bq de opening zal eerst de verkie zing van de nieuwe voorzitter van de vergadering plaats vinden. De vier grote problemen, die de ver gadering te behandelen krqgt, zqn: De Balkan-kwestie, Palestina, Spanje en het recht van veto. Voorts moeten drie niet-permanente leden van de Veiligheidsraad worden gekozen ter vervanging van'Australië, Polen en Brazilië. Canada is reeds can- didaat, Tsjecho-Slowakije zou Polen kunnen vervangen en een ander Latqns- Amerikaans land zou de plaats van Brazilië in kunnen nemen. Zaterdagmorgen trof een inwoon ster van Venray In haar tuin een voorwerp aan, waarvan zij wist, dat het wel onder het begrip oorlogstuig moest vallen en het gemeentebestuur hiervan op de hoogte moest stellen. Geen kwaad vermoedende heeft zq het voorwerp in een krant gepakt en ter secretarie aangeboden. De amb tenaar opende het pakje en zag tot zijn verbazing, dat het een tank mijn was. De vindster werd aange raden om deze spoedig op een veilige plaats te deponeren totdat de mqn- opruimingsdienst voor transport zon ^zorgen. Van Zeeland, de voormalige premier van België, is benoemd tot vertegenwoordiger van Bel gië in de Commissie van Drie. Hy zal terzijde worden gestaan door de Belgische consul-generaal te Ba tavia, Van der Stichelen, de kolonel Servais, Belgisch militair attaché te Den Haag, en de heer Claeys-Bouaert van het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken. De minister van Gezondheid en Land bouw in Pakistan, die is teruggekeerd van een tournée van drie weken door de woelige gebieden van de Pensjaab, heeft verklaard, dat ruim 100.000 per sonen in diet Oostelijk gebied van de Pensjaab (India) gedood en ongeveer 10.000 personen bq geweldplegingen in het Westelijk deel van de Pensjaab (Pa kistan) om het leven gekomen zqn. Volgens hem zyn meer dan 1.080.000 vluchtelingen uit Oost-Pensjaab naar West-Pensjaab en 200.000 tot 300.000 anderen in de richting van West naar Oost gevlucht. De minister waarschuwde ervoor, dat de winteroogst in Pakistan verloren dreigt te gaan, daar de vluchtelingen millioenen morgens land onverzorgd achterlaten. Minstens 2.700.000 mensen in Pakistan moesten tegen cholera, die in enkele vluchtelingenkampen voor Mohammedanen om zich heen grqpt, ingeënt worden. Zaterdag heeft de minister van Eco nomische zaken, dr. G. W. M Huys mans, een operatie ondergaan. Naar wy vernemen is de operatie goed geslaagd. In verband met het aanhoudende mooie weer zullen het luxe zeebad en het volkszeebad te Scheveningen nog geopend biyven. 500 Engelse „Airbome-pelgrims" zyn he denochtend zes uur met het m. s „Arn hem" van de Hoek-Harwich-Iijn m Hoek van Holland gearriveerd cm deel te ne men aan een pelgrimstocht naar Arn hem en Oosterbeek ter herdenking van de alag bij Arnhem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1