STAD EN OMGEVING JÊ IS 52- m VAN NOORD TOT ZUID DOOR AFRIKA I Sahara levert bijna onoverkomelijke moeilijkheden op Puntenwaardering voor textiel Avonturen. AGENDA" Prae-historische vondst Ronde tafel-conferentie met West-lndië MODERNE ODYSSEE GESTRAND IN FORT TRINQUET Wijziging in bestaande regeling Zitting Staten-Generaal gesloten incognito MAANDAG 15 SEPTEMBER 1947 PAGINA 2 Deken Jacobs in Haarlem Huldiging 40-jarig priesterfeest VOLKSDANSFEEST VOOR KATH. THUISFRONT Heropening S.F.L-kapel Haarlems oudste inwoner overleden H.O.V. IN ENGELAND DISTRIBUTIENIEUWS CILLI WANG Burgerlijke Stand HEEMSTEDE 30 JAAR „ST. BAVO" Openlucht-damdag Tuinlieden exposeren Brandstoffen kamerbewoners ZANDVOORT Inbraken i Korting uitkeringen levensverzekeringen Commissie vrijstelling van dienstplicht CHIN. IND. REST. HONGKONG MGR. NICH. HETTINGA Benoemingen bisdom Haarlem Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. Commissie geïnstalleerd ARKA SLUIT ZICH AAN BIJ DE K.A.B. Hel is al weer meer dan een half jaar geleden, dal in Khartoem plotseling een hausse ontstond in jerry-cans en verroeste benzineblikken. Hei was in Januari, toen de regering van de Soedan besloot op korte iermijn de woes tijnwegen af ie bakenen, daar grote convooien, vooral Brit ten, uit Egypte naar Kenya, Rhodesia en Zuid-Afrika trok ken. De marswegen, die het Britse leger in de oorlogsjaren van Abessinië naar Alexandrië volgde, werden in omgekeerde richting wéér afgelegd door de honderden Brillen, die be sloten hadden, bij gebrek aan scheepsruimie met eigen middelen naar Zuid-Afrika ie emigreren. Moeilijkheden met de Fransen Gratie verleend ATLANTISCHE ./v« 850 te/A Achtervolging Int. toestand gaf reden tot bezorgdheid „KAREL DOORMAN" KRIJGT HOGE GASTEN door CLARENCE I BUDINCTON KELLAND f~ (Wordt vervolg' ,as SÜ28 Ter gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van oud-kapelaan J. Th. Jacobs, hebben de leden van het voor malige St. Bavo-patronaat een reünie gehouden. Nadat meer dan 100 oud leden het H. Misoffer hadden bijge woond in de Kathedraal, waaronder deken Jacobs hun de H. Communie uitreikte, Verd in het toenmalige Patronaatsge bouw een gemeenschappelijk ontbijt ge houden. Tijdens het ontbijt sprak de heer Th. Kok de jubilaris hartelijk toe. Spr. wees er op, dat de „jongens" juist thans nu ze uitgegroeid zijn tot mannen en vaders van gezinnen pas ten volle beseffen, wat de Jubilaris destijds als directeur van het patronaat heeft bij gedragen aan de karaktervorming van allen en het verheugde spr., dat nage noeg alle „jongens" waren bijeengeko men om „kapelaan Jacobs" voor zijn liefde en toewijding, door hem meer dan 20 jaar geleden aan de dag gelegd, nog eens spontaan te huldigen en te danken. Nadat de jubilaris zelf ontroerd dank gebracht had voor een zo groot bewijs van liefde en dankbaarheid jegens hem, bleven allen nog enige tijd gezellig bijeen. Des avonds kwamen de „jongens" met hun vrouwen bijeen in de Leo- narduszaal aan de Leidsevaart. Het kerkkoor van de Spaameparochie bracht enkele toepasselijke latijnse ge zangen ten gehore en daarnaast ver gastte de heer J. Schalkwijk de aanwe zigen op enkele Vlaamse declamaties Plebaan Filbry gaf door zijn aanwezig heid blijk van zijn belangstelling en richtte woorden van felicitatie tot de Jubilaris. Pater J. de Rooij, die juist kort gele den uit zijn missiegebied was terugge keerd, hield een feestelijke toespraak, waarin hij vooral wees op de grote en moeilijke taak van de priester. Honderden jonge Utrechtenaren, Am sterdammers, Rotterdammers, Castrl- cummers, Hagenaars enVoorschotenaars togen Zondag naar de Bloemenstad om aldaar tezamen met hun collega's uit Haarlem en omstreken ten bate van Katholiek Thuisfront een groot Volks dansfeest te houden onder leiding van de heer J. W. Kessens Jr. Deze was tevens de initiatiefnemer en organisator van het feest als leider van de R.K. Volksdansgroep Vijfhuizen, die door hem op aandringen van de pastoor van Vijfhuizen, de zeereerw. heer A. van Beynen, in October 1946 werd opgericht. In datzelfde jaar volg den Haarlem en andere plaatsen al spoedig het goede voorbeeld van deze Haarlemmermeerse katholieke volksdan sers. Als eerste groep wil Vijfhuizen nu door het bijeenbrengen van de verschillende tact leggen, waaruit misschien wel eens een overkoepelende organisatie zal kunnen ontstaan. Pastoor van Beynen hield ter opening van de middag een korte toespraak, waarin hij een duidelijke uiteenzetting gaf van het wezen van het volksdansen. Daarna werd een begin gemaakt met de uitvoering van een uitgebreid pro gramma, waarbij men kon genieten van de inkrimpende 'en zich verwijdende Tovercirkels, van de Flowers van Edin burgh, van de aardige uitbeelding van de Erwtenpluk en van de leuke pas bij de Engelse jagersmars. Men vermaakte zich echter niet alleen met dansen, maar ook met het zingen van volks liedjes. Het geheel maakte een frisse en ge- noegeiyke indruk. De R.K Volksdans groep Vijfhuizen kan haar werk voor de Jongens in Indië als geslaagd beschou wen. Onder grote belangstelling werd gis teren de kapel in het gebouw van het Sint Franciscug Liefdewerk in de Zoete- straat officieel heropend. De inwijding verrichtte dc deken van Haarlem, de Hoogeerw. heer J. J. a. Kuilman, die daarna tevens een gezongen H. Mis tot welslagen van het SFL-werk opdroeg. De pas gerestaureerde kapel had een zeer feestelijk aanzien en was geheel gevuld met jongens en genodigden, waaronder we o.a. het bureau van de bijzondere raad der St. Vincentiusvereniging op merkten. Jammer genoeg is het werk van het S\ Franciscus Liefdewerk in onze stad maar al te weinig bekend. Het is met recht een instelling van weldadigheid en apostolaatswerk te noemen, geheel ten dienste van de ware Katholieke actie onder Jongens, wier godsdienstige, zede lijke en/of maatschappelijke opvoeding gevaar loopt of verontachtzaamd wordt, terwijl dit werk speciaal wordt verricht onder diegenen, die tegelijkertijd in be hoeftige omstandigheden verkeren, maat schappelijk zwak of a-sociaal zijn. Daarom is het ook begrijpelijk, dat de Deken in zijn korte toespraak deze dag een dag van grote betekenis noemde voor Haarlem. „Door dit mooie en noodzake lijke werk kunnen wij het Geloof uit storten in de harten onzer medemensen", aldus deken Kuilman. Daarom ook wekte hy de leiders op tot enthousiasme en vuur voor dit werk en de jongens tot gehoorzaamheid en godsdienstzin. Tot slot dankte deken Kuilman allen, die aan deze geslaagde restauratie hadden mee gewerkt, voor de wijze, waarop zij deze kapel tot een feestelijk bedehuis hadden omgetoverd. Orgelbespeling Het programma van de orgelbespe ling in de Grote of St. Bavokerk, op Dinsdag 16 September, 's avonds van 7.308.30 uur, door George Robert, luidt: Cantilena angllca fortunae, S. Scheidt; Preludium en Fuga g. kl. t., J. S. Bach; Koraalvoorspelen a. Wenn wir in höchsten Nöthen sein, b. Der Tag, der 1st so freudenreich, J. S. Bach; Sonate II, P. Hindemith; Koraal improvisatie „Wer nur den lieben Gott laszt walten", S. Karg-Elert; Sortie, J. Guy Ropartz. HVGB in Rotterdam Gisteren speelde het waterpoloteam van HVGB een wedstrijd tegen SVH te Rotterdam. HVGB, dat thans in een gewijzigde opstelling speelt met Fran- kenthal vóór en Koot midachter, won met 74. SVH-adsplranten won nen met 3—0 van de HVGB-jongens, In de ouderdom van 102 jaar is in het Noodziekenhuis aan de Hazepaterslaan de oudste inwoner van Haarlem over leden. Het is de heer Isaac Kroon, eer tijds wonende te Amsterdam, geboren te Appingedam 9 December 1844. Zaterdagavond is de Haaremse Orkest vereniging met de dirigenten Marinus Adam en Kees Hartvelt naar Engeland vertrokken. Op het station waren vele familieleden en muziekvrienden aanwezig om het orkest uitgeleide te doen. Met het gezelschap, dat vanavond reeds zijn eer ste concert zal geven en wel in Leicester, zijn ook vertrokken de wnd. burgem., de heer D Geluk, de heer C. van Gink, directeur van Haarlems Bloei en mr. Beets, voorzitter der H.O.V Dinsdag 16 September. Haarlem: Uitreiking bonkaarten rest P, Q; inlevering formulieren brandstof fen voor kamerbewoners: straat P, Q en R. Bloemendaal: Uitreiking inschrijvings- bewijzen rijwielbanden voor vervanging: C—E. Heemstede: Uitreiking bonkaarten 912 u. SnSr en 24.30 u. rest S. Velsen-Noord: Uitreiking bonkaarten A t.m. J. Steeds wteer als men Cilli Wlar.g ziet komt men onder de bekoring van haar bijzonder origineel en rijk gevarieerd dansspel. Toch is het meer spelen dan dansen wat zij doet. Haar figuren zijn dikwijls eenvoudig, op het simpele af, maar zij weet met een enlkel gebaar van voet of hand een groot effect te be reiken. In één beweging schildert Cllli Wang soms een heel tafreel. Haar grootste kracht schuilt in de geestige metamorphose, hetgeen het meest tot uitdrukking komt in „Landler", „Salon giraf" en „De vrolijke acrobaatjes", wel ke zij reeds eerder heeft vertoond. Nieuw voor Haarlem waren „De opgeblazen soldaat", een pracht persiflage, „De kleine man", een vermakelijke sketch en „De muzikale muskiet", een van de knapste vertolkingen van Cilli Wang, die echter niet op het geestige terrein lag. Hlet sprak van zelf, dat haar oude nummers „De schilder in zijn atelier" en „Het mondaine danspaar" wederom grote bijval oogstte. A. S. De politie waarschuwt hen, die des avonds als het donker is, de Wagenweg afrijden. BIJ De Hout bevindt zich n.i. een diepe uitgraving, waarin reeds vele personen een gevaarlijke bulteling heb ben gemaakt. Geboren: J. K. v. d. MelJSicking z; G. BeetsRademaker 2 z; J. C'. Pardleske de Jong z; M. C. HaldermanVerburg z; E. M. Wolff—Kerkhoff z; J. W. v. d. Lindera—v. d. Aar z; J. J. VeldenKo ning z: M. U. Davidsv. Rijn z; E. J. B'aukVink d: A. G. SmoldersAnto- nisse d: L C. BlesheuvelB'rand d; A. M. Tesselaarv. Vendeloo d. Gehuwd: J. J. Kollaar<f en B. J. Grllter; W. v. d. Vennen en M. ten Cate. Overleden:: N. v. d. Meer 6 m; V. J. Beutlck 1 m. Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan der R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" te Heemstede werd Zondag op dc terrassen van het Verversingshuls ln het wandelbos Groenendaal te Heemstede een openluchtdamdag gehouden, georganiseerd door „St Bavo" in samenwerking met de eveneens jubilerende 40-Jarlge Haarlemse Damclub. Te 13.00 uur bond de Haarlemse Dam club de strijd aan tegen de bloem der bollenstreek, waarbij „St. Bavo" zich aan de zyde dei bollenstreek plaatste. Na fraaie strijd won de Haarlemse Damclub deze ontmoeting met 2614 punten. Een groot aantal belangstellenden volgde deze Interessante strijd, welke van grete propagandistische waarde voor het dam spel was. Tegelijkertijd «peelde de Haarlemse Damclub II ln het Verversingshuis voor de hoofdklasse-competitie van de Neder landse Dambond tegen de Damclub „D.D.D.' I uit Alkmaar. De kaasstadbewoners bewezen hun meer derheid tegenover de H.D.C.-reserves door deze wedstrlld met 128 te winnen. De gewoonte getrouw organiseert de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aer- denhout en omgeving" in 't Volkskoffie- huis een tentoonstelling van bloemen, planten en fruit De tentoonstelling is natuurlijk niet te vergelijken met een grote internationale, de weidse exposities en ook de gouden medailles ontbreken, maar wa^ men ziet, is het product van vakmanschap, liefde voor het werk en geduld. Zaterdagmiddag wordt de tentoonstel ling geopend en de entreeprijs is zo laag gesteld, dat ledereen zonder bezwaar zich kan verheugen ln de aanblik van zovele kinderen Flora's. Zevende schepenveiling Voor de zevende schepenveiling, welke Zaterdagmiddag aan de Jachthaven werd gehouden, was niet zoveel belangstelling als bij vorige veilingen. De prijzen liepen zeer uiteen, doch konden het niveau van de eerste veilingen niet halen. In sommige gevallen boden de eigenaren mede, iets was feitelijk niet juist is, omdat de prijs daardoor ongunstig be ïnvloed kan worden. Tot en met 19 September bestaat er gelegenheid aanvragen in te dienen, des namiddags tussen 22.30 uur. Stam kaarten verhuurder en huurder mede brengen. Inbrekers schijnen Zandvoort tot ope ratiegebied te hebben gekozen. In de nacht van Vrijdag ep Zaterdag werd weer op verschillende plaatsen ingebroken. Rijwielen behoorden tot de begeerde buit. Men doet goed, niet alleen de huizen maar ook de schuren zorgvuldig te slui ten en de rijwielen ook des nachts op slot te zetten. Ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan organiseerde de dam. en. schaakclub St. Bavo een tournooi in het bos Groenendaal te Heemstede. Een overzicht van de wedstrijd Bioscopen: Rembrandt: Obsessie (18 J.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: De zevende Misdaad (18 J.) 2. 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Een tweezijdige Vrouw (volw) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Voort vluchtig (volw.) 3.30, 7 en 9.15 uur; City: Rome Open Stad (volw.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne Theater: Zurro (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der apotheken worden deze week waargenomen door; Bosch en Vaart-Apotheek, B. en V.- straat 26, tel. 13290; Apotheek Florijn, Grote Houtstraat 78, tel. 23821 en te Heemstede: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206-208, tel. 28320. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 89, te-lef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telef. 21400 en te Heemstede: A. Buiteman, Raadhuisplein 7, tel. 28523. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: In die Bloemhof der Schilderkunst (t.m. Maandag). Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst. Klerkuil (Nleuwegracht)geborduurde wandkleden (20 Sept.). Dinsdag 16 September Hotel ,,De Leeuwerik": Rokato met „Hard tegen Hard" 8 uur. Arbeiders, die in de omgeving van Middelburg aan het graven waren, heb ben in de veenlaag op diepte van onge veer een meter een aantal beenderen aangetroffen, waarvan bij onderzoek bleek, dalt ze afkomstig moeten zijn van elanden of reuzenherten. Deze elanden, die ln de Ijstijd in geheel Europa voor kwamen en daarna alleen nog in Cen- traal-Europa, moeten een lengte van circa 2.80 m. en een schofthoogte van 2 m. hebben gehad. Aangenomen mag worden dat de verschillende soorten beenderen omstreeks 3000 jaar oud zijn. Behalve deze beenderen van elanden, w.o. kiezen van 8 c.m. lengte, is ook het bovenstuk van een berenkop gevonden. De bedrijfsgroep „Levensverzekering" deelt mede, dat de maatschappijen hot Ingevolge de oorlogsrlslcoregellng 1941 vast te stellen kortingspercentage vrijwel alle definitief hebben bepaald. Uiteraard ls de verhouding tussen de geleden oorlogsschade en de omvang van de -betrokken portefeuille niet bi) alle maat schappijen dezelfde, zodat ook de vast te stellen kortingspercentages verschillend zijn. Er dient rekening mede te worden ge houden, dat er geruime tijd kan verlopen, alvorens de betrokken maatschappijen de definitieve afrekening afwikkelen. Naar wij vernemen heeft de minister van Oorlog in verband met de talrijke verzoeken om uitstel van eerste oefening of vrijstelling van de dienstplicht voor bepaalde groepen van personen, dezer dagen op zijn ministerie een Inter departementale commissie geïnstalleerd. Het is de taak van deze commissie de minister met inachtneming van de aan een moderne krijgsmacht te stellen eisen van advies te dienen bij het ver lenen van bedoelde faciliteiten in de daarvoor in aanmerking komende ge vallen. Een veerboot op de Firth of Clyde in Schotland is door de zware zeegang ge kapseisd. Alle 23 opvarenden, waaron der vrouwen en kinderen, raakten te water. Een marinevaartuig kon vijf per sonen redden, van wie er drie op weg naar het ziekenhuis overleden. Huls der duizend heerlijke smaken HAARLEM, Smedestraat 21. telefoon 21375 ZANDVOORT, Zeestraat 38. telefoon 2925 (Adv.) De Apostolische Prefectuur van Kafi- riristan is verheven tot het bisdom Ra walpindi, als een suffragaan bisdom van het aartsbisdom Delhi en Simla. De nieuwe bisschop Mgr. Nicholas Hettinga, die behoort tot de paters van Mill Hill, werd in 1908 in Nederland ge boren en ontving zijn opleiding te Roo sendaal en'Mill Hill, Londen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor: te Ocster- blokker, de weleerw. heer J. Berger; te Oud-Beyerland de weleerw. heer H. C. M. Dijsselbloem, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Hart van Jezus). AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Vrijdag heeft minister-president dr. L. Beel op het ministerie van Ovezecse Ge biedsdelen een kleine commissie geïn stalleerd ter voorbereiding van de ronde tafelconferentie tussen Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland, welke op zeer korte termijn bijeen ge roepen zal worden. Aangezien de inlossing van de Ko ninklijke redevoering van 7 December 1942, welke de bijeenroeping van een Rijksconferentie in uitzicht stelde, ten gevolge van de ontwikkeling der om standigheden in Indonesië, in de toen- bedoelde vorm nog steeds niet heeft kunnen plaats vinden, ls de regering van mening, dat het overleg omtrent de toekomstige verhouding tussen de Wtsi en Nederland niet behoeft te worden uitgesteld tot het tijdstip, waarop ook Indonesië aan de besprekingen zou kun nen deelnemen. Zij acht er zelfs een voordeel in gelegen, dat door een afzon derlijke beraadslaging het eigen karakter van de eeuwenlang bestaande band tus sen de oude volksplantingen en Neder land de volle aandacht zal genieter.. v Na de plechtige ontvangst van de Arka-congressisten Zaterdagmorgen door het Amsterdamse gemeentebestuur op het stadhuis, waar wethouder, mr. F. van Wyck hen toesprak, werd op het werkcongres het voorstel van het hoofd bestuur tot aansluiting van de Arka als vakbond bij de Katholieke Arbei dersbeweging aangenomen. De aanslui ting zal een voorlopig karakter dragen, als overgang naar een definitieve rege ling. By de bestuursverkiezing een drie tal leden trad periodiek af werden de heren G. Bleekemolen en mr. P. J. Kallen bij acclamatie herkozen. Het derde lid zal bij stemming worden aan gewezen. Zoals wij nog in een deel van onze vorige oplage konden vermelden, werd de gewijzigde motie Utrecht met instem ming van het H. B. aangenomen. Deze motie draagt het H. B. op, direct con tact op te nemen niet de regering via de R. K. vakorganisaties en via de kamerfracties van de K. V. P., tenein de te verkrijgen, dat in afwachting van een verlaging der prijzen van consump tiegoederen de salarissen van het over heidspersoneel op het peil van de ionen in het vrije bedrijf worden gebracht, alsmede dat de ambtenaren een extra maand salaris wordt uitgekeerd ter le niging van de heersende nood. En daarmee behoort het prachtig ge slaagd Arka-jubileumcongres tot het verleden. Wat deze mensen ar» ontberingen en avonturen hebben meege maakt klinkt soms ongeloofelijk. Zü trokken door de Sahara, reisden dagenlang door het Atlas-gebergte, voe ren met kleine schepen op de Niji en verbleven verscheidene weken in de wouden van Nairobi en het Tsaad-meer. Deze Odyssea zijn opnieuw in het brandpunt van de belangstelling geko men door de tocht, die elf Britse „Over- landers", zoals de emigranten worden genoemd, bezig zijn te maken naar Zuid-Afrika over een nieuwe route. In plaats van de grote omweg over Egypte hebben zij een weg gekozen, die door de Westelijke Sahara langs Spaans Marokko leidt." Deze groep kwam 27 Juni in Agadir aan. Op 3 Juli vertrokken zij in Ooste lijke richting om het Franse fort Trin- quet te bereiken. Tot dit fort ging al les goed, maar bij de voortzetting van de tocht strandde de groep in de oase Atax, ongeveer 1500 k.m. ten Noord- Oosten van Dakar. Een correspondent van het Britse blad „Daily Express'» hoorde in Dakar van de moeilijkheden, waarin de groep verkeerde. HU charterde een vliegtuig en bereikte na een lange vlucht de oase. Van de elf weigerden echter 9 zich aan boord van het toestel te begeven, daar zij „verder zouden reizen of sterven". Slechts een meisje van 20 jaar, een ty piste van een Londeng kantoor en een 27-jarige oud-kantoorbediende, die bei den ziek waren, werden naar Dakar vervoerd. De overigen zaten tot over hun oren in de moeilijkheden, leefden van gazelle-vlees en struisvogel - eieren en woonden in van leem en zand gemaakte hutten. Zij willen, koste wat het kost, hun tocht voort zetten, die echter met de dag moei lijker wordt, daar het geld opraakt. Reeds 52 dagen waren zij opgehou den door de woestijn. Hun vracht auto had de leider van de expeditie 4300 gulden gekost en daar ieder zijn deel bijdroeg, kostte het ver schillende leden al 1200 gulden. Maar zij hadden nog vele duizen den kilometers af te leggen. In deze oase vertelden zij van hun belevenissen in de woestijn. De grote moeilijkheden begonnen voorbij Agadir. Een Frans militair gaf de nodige pa pieren om door de Sahara te trekken. Zij kozen echter een van de moeilijkste wegen, die zelfs door de Arabieren wordt gevreesd wegens de plotselinge en hevige zandstormen en die in Juli en Augustus nooit door hen wordt ge bruikt. Normaal geven de Franse auto riteiten geen toestemming om met één enkele vrachtwagen de woestijn over deze weg in te trekken. De „Overlan- ders" gingen toch. In Fort Trinquet, dat zij veüig bereikten, lagen echter orders klaar, dat zij op nadere bevelen moesten wachten. Twintig lange dagen brachten de emigranten foinnen de witte muren van het Sahara-fort door. De twee kinderen van 9 en 7 jaar oud, die de reis meemaken, werden met de dag lastiger. En de reizigers werden het zelf ook, toen na die twintig dagen het Franse bevel kwam, dat zij op eigen kosten naar Agadir moesten terugke ren. In de Engelse pers is over deze be handeling door de Fransen veel te doen geweest. Men t>eschuldlgde er de auto riteiten van Fort Trinquet van, dat zij de Britten gevangen hadden gehouden. De Fransen zeggen echter, dat zij al- Bij K. B. Is gratie verleend aan A. Smit en J. T. S. van Efferen, die beiden tot de doodstraf veroordeeld werden bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. Ten aanzien van beiden is de doodstraf, veranderd in een levens lange gevangenisstraf. leen om de veiligheid van de Britten deze verboden de tocht door de gevaar lijke woestijn voort te zetten. De „Overlanders" namen 't besluit te doen alsof zij het bevel zouden ge hoorzamen. Zij laadden de vracht auto en zouden tegen de schemering van een avond vertrekken. De Fran sen plaatsten echter een wacht van 12 man rond de aulo, zodat er van het vertrek niets kwam. Een tele gram aan een gefingeerde trans portfirma voor de zending van een begeleidingsconvooi deed de Fran sen de bewaking opheffen. Toen kwam de kans: in het midden van de RAlai dajai nacht, toen de lampen overal brand den en de Fransen aan tafel zalen, trokken de Overlanders stil en in het geheim weg. Toen zij enige uren later met een 40 k.m. snelheid over de door de maan ver lichte woestijn reden, bewezen van achteren naderende lichten, dat de Fransen een vervolging hadden ingezet. Zij hadden snellere wagens en haalden na een race van een uur de Britten in- „Stop, of ik laat je banden kapot schie ten!" riep de Franse commandant hun toe. Twaalf soldaten met geweren in de hand zaten klaar om het bevel uit te voeren. Maar zij schoten niet. De Franse auto zag kans de Engelse te passeren. De Fransman sprong op'de treeplank, ir.aar kreeg van de Engelse aanvoerder te ho ren, dat hij zich niet anders dan op een draagbaar naar Fort Trinquet zou laten brengen. Er ontstond een gevecht waar in de andere Fransen zich ook mengden. Zij ondervonden, dat de Brit meer van boksen kende dan zij zelf en kregen rake klappen te incasseren. Andere soldaten trachtten intussen de vrouw van de commandant uit de auto te halen. Het negenjarige dochtertje ver* zette zich hiertegen met alle vinnige krachten, die zij bezat, daarbij gesteund door haar reisgenoten, die aan het ge vecht gingen deelnemen. En zij wonnen. Op een zeker moment zei de Franse commandant; „Jullie Engelsen zijn alle maal gek." Hij verzamelde zijn mannen en liet de emigranten in de woestijn achter. Twee dagen en twee nachten later bereikten zij het volgende fort, Gouraud, waar iedereen verbaasd stond, dat zij het gehaald hadden. De volgende etappe bracht hen in de Atar Oase, waar zij opnieuw vastliepen en twee zieken kregen. Het vliegtuig bracht voor deze twee red ding. De anderen trekken verder. „Het is niet zo moeilijk de Sahara te passeren. Je hebt niet eens een weg nodig- Als je een heuvel voor je ziet, rijd je er om heen. Alles wat je te doen hebt is op de zonnestand te letten en Zuid aan te hou den." Zo denkt de leider van de groep erover en hü is ervan overtuigd, dat alleen met deze geestesge steldheid de tocht tot een goed einde 'ge bracht kan worden. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van heden 'n nieuwe regeling voor de her- bevoorrading van textielproducten in werking treedt. Deze regeling houdt in, dat, jn tegenstelling met het tot dusverre toegepaste systeem, ook de confectiefabrikant zich voort aan moet herbevoorraden door mid del van de puntencoupures, welke hij van zijn afnemers ontvangt. Bij de nieuwe puntenwaardering ls de leeftijdsgroep van 4 tot en met 14 jaar gesplitst in de categorieën 4 tot en met 9 en 10 tot en met 14 jaar. Dit heeft het voordeel, dat in de meeste gevallen de puntenwaardering van textielgoederen, bestemd voor kinderen van 4 tot en met 9 jaar, lager kan zijn dan voor die van 10 tot en met 14 jaar. Hieronder volgen enkele voorbeelden van belangrijke artikelen, waarachter de oude en nieuwe puntenwaardering wordt aangegeven. Oud Nieuw 15 Jr. 4 t/m 15 jr. 10 t/m 4 t/m en 14 Jr. en 14 jr. 9 jr ouder ouder Broek (kort) 5 5 665 Colbjas (heren) 35 20 35 20 15 Costuum (2-d.) 60 35 50 30 Costuum (3-d.) 60 35 60 37 Demi-saison 40 25 45 30 18 Japon, Jumper, jurk 15 10 15 10 7 Mantel 40 25 40 25 15 Overhemd 15 10 15 10 6 Winterjas 60 35 50 37 30 Directoire onder broek (kort) 8 5 6 3 8 De detailhandel is verplicht, in de win kel, aan de marktstandplaats enz. de pun- tenwaarderlng van de aldaar verkrijgbare textielgoederen duidelijk zichtbaar op een Hjst te vermelden. Bovendien moet op elk artikel duidelijk de puntenwaardering voorkomen. Met ingang van 15 September mogen alle soorten hoeden, mutsen en petten zonder inlevering van textielpunten worden verkocht en afgeleverd. Daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin heeft de minister van Binnen landse Zaken, dr. L. Beel, Zaterdag de zitting van de Staten-Generaal ge sloten. De belde Kamers zijn daartoe te kwart voor drie in het gebouw der Tweede Kamer in verenigde vergadering bijeen gekomen onder voorzitterschap van prof. mr. R. Kranenburg. Nadat dr. Beel de vergaderzaal was binnengeleid, hield hij staande achter de regeringstafel de volgende toespraak; De Koningin heeft my opgedragen deze zitting der Staten-Generaal te sluiten. In het afgelopen zittlngstijdvak heeft het gemeen overleg tussen volksverte genwoordiging en regering wederom goede vruchten afgeworpen. In samen werking met u konden tal van wette lijke regelingen op bestuurlijk, sociaal, economisch en fiscaal terrein tot stand komen. Ook op het gebied van de internatio nale samenwerking zijn verheugende resultaten geboekt. In het bijzonder valt hierbij te denken aan de tot 6tand koming van de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse tolunie. Helaas mag daar naast niet worden verheeld, dat in de afgesloten periode de internationale toestand reden tot bezorgdheid gaf. Op uitnodiging van de minister van Marine zullen Donderdag 25 September de leden van de Ministerraad, van 9e Raad van State en van de beide Ka mers der Staten-Generaal een vaartocht op de Noordzee maken aan boord van Hr. Ms. Vliegkampschip „Karei Door man'». Zij zullen daarbij demonstraties bijwonen van deklandingen met vlieg tuigen van de Marine Luchtvaartdienst, zomede vliegdemonstraties met Fireflies- 23 „Weet u toevallig ook, dat hU de ge lukkige bezitter is van een slordige vijf tig millioen dollar?" „Ik weet datv hij veel geld heeft ver diend aan een oliebron." „En dat hy 'n buiten kocht met 'n groot kasteel, dat van boven tot beneden moet worden ingericht?" Er klonk wantrouwen in zijn stem. „Dat staat er natuurlijk hé lemaal buiten?" „Neen," zei ze openhartig. „U kon wel eens iets té handig willen zijn," zei Canopus. „Het was geen handigheid. Het was een samenloop van omstandigheden en majoor Bowie zal het u precies kun nen vertellen, wanneer u er nieuwsgierig naar bent. Maar voor ik de oude heer ont moette, had ik al van hem gehoord." „Ach zo u hoorde van hem. Wie was er zo mededeelzaam?" „Mijnheer Mantor," antwoordde zij. „Aha, Sledge." Hij knikte. „Wij komen er wel. Waarom vertelde Sledge u van hem?" „O, hU vertelde maar weinig. HU deed mij alleen een voorstel. Wanneer wi) sa menwerkten, zouden wij volgens hem veel kunnen verdienen door misbruik te maken van mijnheer Tickle's onwetend heid op het gebied van kunst." „Welk voorstel u van de hand wees," veronderstelde Canopus. „En zeer beslist," zei Jane plechtig. Canopus fronste zijn wenkbrauwen en snoofHet is te onbelangrijk," zei hij toen. „Zoveel poespas is niet- louter om de Inrichting van zijn huis. Er zit meer ach ter. Vijftig millioen dollar in de zakken van een buitenman uit Oklahoma is een heleboel geld. Ik raad u aan om goed uit te kijken." „Voor het kerkhofzei Jane. „Wat??" „Mijnheer Mantor had het daarover," antwoordde zU. „Zei hij het openlijk?" „Nogal duidelijk, Ja," antwoordde Jane. „Ik vraag me af," mompelde Canopus, „of hU zoiets zou durven uitvoeren. Ik heb hem ai een hele tijd In de gaten ge houden, maar ik geloof niet dat hü tot grotere dingen in staat ls; daar is hU te laf voor. Of ik zou mij vergissen?" „Ik heb de man slechts drie keer ont moet," zei Jane Smith. „HU is een slecht mens." „Ik geef mijn oordeel graag voor een beter," zei Canopus. „Tussen twee haak jes, wat zyn uw plannen omtrent een eventuële terugkeer naar Apaullë aan genomen, dat u daar inderdaad vandaan komt?" „Het is mUn voornemen aangeno men dat u er iets mee te maken hebt om een burger van uw land te worden." „En uw vier metgezellen?" „Zij dromen nog altijd van een dag van terugkeer," zei ze. „Mahr ik zal alles doen om hen van dit idée-fixe te gene zen." „Nog één vraag; nu als Journalist en niet als iemand die zich in uw persoon lijke aangelegenheden wil mengen: wat is uw standpunt aangaande een huwelijk met een gewoon burger?" „Dat is een onderwerp, waarover ik nog niet gedacht heb," zei ze en glim lachte ondeugend. „Hebt u er persoonlijk belang bU? Een vrouw wil dat altijd graag weten." „Bewaar me." riep hU uit. „Ik mijd een huwelijk met een gewoon meisje als een aardbeving. Een huweiyk met een groot hertogin zou een combinatie betekenen van een aardbeving, een vloedgolf en een typhoon." „Maar waarom? Ben ik niet knap ge noeg? Heb ik geen goed figuur? Kunt u niet prettig met mU praten? Maar waar om dan wel?" „Omdat u niet de grote kunst verstaat om pannekoeken te bakken. ZU zyn een symbool! Van hulseiykheid en gezellig heid." „Is het huweiyk dan een kwestie van pannekoeken bakken?" vroeg Jane la chend. „Voor my wel," antwoordde hy. „Ik ben erg Utilistisch ingesteld en ik wil een practische vrouw hebben." „Zyn alle Amerikanen zo?" „Beslist," verzekerde Canopus haar. „Wanneer zy trouwen, verlangen zy zwart op wit de garantie, dat zy kan kousen stoppen, knopen aannaaien, koffie zetten en een zacht eitje koken, zonder het acht minuten in het water te laten. Amerika is 'n uiterst practisch land! A propos, hebt u iemand op het oog behalve myn persoontje?" „O, verschillenden," zei ze schertsend. „Behoort Link Bowie daar ook toe?" vroeg hy. „Is het voor een krantenartikeltje^ be stemd?" vroeg Jane. „Neen," antwoordde hy, en ernstig liet hy er op volgen: „Het Is alleen maar dat ik een waarschuwingsbord kan plaat sen, wanneer de weg voor hem onbegaan baar wordt." „Bent u bezorgd voor hem?" „Ja," antwoordde Canopus. „Hy be hoort niet tot de mensen die eerst eens de kat uit de boom kyken; noch by zyn werk, noch by vrouwen. Weet u ik hef u aan het werk gezien. Hoe u mevrouw Slemp hebt getemd en Jason Tickle e° zijn dochter hebt ingepalmd. Daarvoor heb ik bewondering. Maar hoe kwam u er toe om Juist Link Bowie uit te kie" zen?" „Dat was louter toeval. Hy was in het restaurant en droeg het officlersunifo1'111 van het Amerikaanse leger, wy wilden onze inlichtingen van een betrouwbaar persoon hebben." „En het deed er niet toe w i e het wa5? Juffrouw Smith, ik waarschuw u: wad' neer het voor u een spelletje is, laat dan Link met rust!" „Maar ik begrijp u niet. Waarom zo ik met majoor Bowie spelen? Waarom bent u zo achterdochtig? Ik kan ml) tn®. voorstellen wat voor redenen u daarvo° heeft." Hy boog zich naar voren en keek han recht in haar mooie, eeriyke ogen. u niet van te voren besloten, dat BO« het slachtoffer zou zyn?' j- „Ik had hem nog nooit gezien of maar van hem gehoord, voor hh in jj restaurant van madame Bonard naar ,cn zat te kyken." zy keek starend voor uit-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2