VELE MOEILIJKHEDEN BELEMMEREN IEDERE STAP OP DE WEG VOORUIT Verdere schreden gezet naar de verwezenlijking ener nieuwe rechtsorde in Indonesië NOG GEEN RECORDS GENOEG Republiek zou weer willen onderhandelen Voorjaar 1948 Haarlem zonder tram Trolleybassen-plan voorgoed van de baan TEKORT VAN 1.566 MILLIOEN Export stijgt, doch laiig niet snel genoeg Zakelijk program Verhouding tot republiek ontwikkelde zich in ongunstige zin Zal September er nog enige breken? Consulaire missie maakt vorderingen Weer bussen in de Bollenstreek Buitenlandse financiële hulp eerste jaren noodzakelijk Duurdere grondstoffe» voor de landbouw Tot hoofd en hart Grote waardering voor de militairen 4 DINSDAG 16 SEPTEMBER 1947 69ste JAARGANG No. 23950 DR. BEEL LEEST TROONREDE VOOR Heden heeft minisier-presideni dr. L. J. M. Beel in de ver enigde vergadering der Siaien-Generaal, welke gehouden werd in de Ridderzaal ie Den Haag, hef nieuwe parlemen taire jaar geopend met een openingsrede, welke als volgi luidt: Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze zitting van Uw hoge college ie openen, en mij gemachtigd daarbij voorlezing te doen van de rede, die Hare Majesteit voornemens was uil te spreken. Hoewel in de ruim twee jaren, die ons scheiden van de dag der bevrijding, hei beeld van ons land, dank zij de toenemende krachtsinspanning van ons volk, alom zicht bare, gelukkige veranderingen heeft ondergaan, moeien wij iedere stap op de weg vooruit nog steeds bevechten tegen een stroom van nationale en internationale moeilijk heden, die nauwelijks in kracht vermindert. Het weer He± ziel er naar uil, dal de iram meer en meer ver drongen zal worden door de moderne auiobus. De N.Z.H.V.M. alihans heefl voor hel volgende jaar groolse plannen, die daarin culmineren, dal de Irams uil de Haarlemse binnenstad zullen verdwijnen, de nog slechis 15 jaar oude elecirische lijn HaarlemLeiden zal worden opgeheven en niei minder dan 150 auto bussen in diens! zullen zijn, om hel vervoer in Haarlem en omstreken naar Leiden en naar IJmuiden op le vangen. Deze grole reorganisatie zal ook voor hel per- soneel draslische veranderingen ien gevolge hebben. Intussen wordt de communicatie in de slad Haarlem ingaande 5 October al weer belangrijk verbeterd. Hédenmiddag heeft de minister van Financiën, prof. P. Lieftinck, aan de Tweede Kamer het ontwerp van Wet tot vaststelling van de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1948 aangeboden. In deze ontwerp-begroting vertoont de Ge wone Dienst een overschot van f 360 mill, tegen een tekort van f 85 mill, in de vastgestelde begroting 1947. De Buitengewone Dienst geeft een nadelig saldo te zien van f 1926 miU. tegen f2023 mill. Het totale staatsbudget voor 1948 sluit derhalve met een defidet van f 1566 mill, tegen een tekort van f 2108 mill, in 1947. Het tekort voor 1947 zal, volgens een mededeling in de be groting 1948, waarschijnlijk met nog ongeveer f 230 mill, stijgen, in verband met een extra tekort op het Landbouw- egalisatiefonds, wegens het ongunstige prijsverloop van de voornaamste uit het buitenland betrokken voedingsmid delen. De uitgaven voor de Gewone Dienst worden geraamd op f2.378,1 (2.467,3) mill, en de middelen op f2738,1 (2.382,3) mill. De uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter op de Buitengewone Dienst zijn resp. f 1.062,7 (1.434,6) mill, en f54,1 (160,8) mill., terwijl de kapitaals uitgaven en -ontvangsten van de Buitengewone Dienst resp. f468,8 (503,1) mill, en f49,5 (36,5) mill, bedragen. Consumentenbesparingen Bij het geven van een naam aan een kind zou het voor velen raad zaam zijn dan te denken aan de man of de vrouw, die deze eenmaal zal moeten uitspreken. ■i u BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Dfrectour: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht vooi advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. De troonrede, ditmaal wegens ziekte van H. M. de Koningin door de minister-president'^ uitgesproken, tormt ieder jaar opnieuw in zekere zin een mijlpaal in 's lands parlementaire geschiedenis. Zij dwingt een ogenblik tot bezinning; zij werpt een terugblik op het voorbije zittingsjaar; zij schetst be huidige toestand en kondigt op ve lerlei gebied nieuwe plannen aan. Het zal niemand verwonderen, dat het beeld, hetwelk de regering gedwon gen is thans van de toestand, zowel in nationaal als internationaal opzicht, te Reven, weinig opwekkend kan zijn. „Ie dere stap vooruit moeten wij nog steeds bevechten tegen een stroom van natio nale en internationale moeilijkheden, die nauwelijks in kracht vermindert", aldus luiden de eerste woorden der troonrede. Het is de sombere conclu sie, waartoe bijna elk land op de dag van vandaag moet komen. Het is alsof bij het streven naar vooruitgang en herstel van de morele en materiële slagen, die de wereld in de laatste oor log zijn toegebracht, een onzichtbare macht de volken terugdringt, steeds verder, met slechts het alle activiteit verlammende, trieste beeld voor ogen: «en nóg verschrikkelijker derde wereld- Oorlog. Gedurende het afgelopen jaar is onze Politiek voor een groot deel beheerst door de Indonesische kwestie, en als hiet alle tekenen bedriegen, zal dit ook het komende zittingsjaar het geval zijn. He troonrede kan ook hier niet anders constateren dan dat de moeilijkheden zich steeds meer hebben toegespitst. Het is nu niet nodig hier nogmaals de oorzaken na te gaan van het mislukken der Indië-politiek, welke zoveel verwar ring en verdeeldheid 'onder ons volk heeft doen ontstaan. De binnen enkele dagen te verwachten regeringsverkla-* ring zal immers opnieuw de hele kwes tie in de Kamer aan de orde stellen Op het ogenblik heeft het zelfs de schijn men leze de rede van Vorrink en tegelijkertijd Soekamo's suggestie om de onderhandelingen te hervatten dat de les van het afgelopen jaar som migen nog niets geleerd heeft. Vriend en vijand zijn ervan overtuigd, dat het kabine*- het afgelopen- jaar hard heeft gewerkt. Het moet in deze eerste na-oorlogse jaren een bijna boven menselijk zware taak vervullen, welke Var.- iedere minister de gehele mens op eist. Uit de vele plannen, de talrijke Wetsontwerpen, die worden aangekon digd, blijkt, dat het kabinet met dezelfde voortvarendheid, met dezelfde ongebro ken energie zijn taak wil voortzetten. Hen is zelfs geneigd zich af te vragen of het kabinet niet te veel hooi op zijn Vork neemt. Zo zullen de bijzondere •echts prekende colleges en tribunaleh geleidelijk warden opgeheven; de econo mische delicten zullen een meer effec tieve bestrijding ondervinden; de finan ciële verhouding tussen Rijk en Gemeente Zal opnieuw geregeld wooden; een par tiële wijziging van die pensioenwet is «Veneens spoedig te verwachten. Ook op het gebied van het onderwijs, de radio, jeugdvorming, heeft de regering allerlei War.nen. Ietwat vaag wordt gezegd, dat de toe stand der financiën eist, dat de uit- Baven voor de krijgsmacht zo beperkt •hogelijk worden gehouden. In de troonrede wordt er nogmaals Uitdrukkelijk op gewezen, da^ de stof felijke welvaart van ons volk alleen kan Worden verbeterd, indien de productivi teit van or.s eigen land wordt opgevoerd. Het Is dezelfde aansporing, die de re geringen van Engeland en Frankrijk, beide staande voor een ongekende crisis, dagelijks tot hün volk moeten richten. Het Is de crisis, die heel West-Europe bedreigt en die alléén nog te voorkomen Is door een tot het uiterste opgevoerde Productiviteit. Zo zal ook dit jaar voor regering en VbLk een moeilijk jaar warden. Van bei den immers zal het uiterste gevergd Worden. Bij de opening der zitting van <te Staten-Geoer|aal op 17 Sept. 1946 lelde Dr. Beel, dat de regering met de spade op de schouder aar. de slag wen6- 1e te gaan. Zij heeft zich aan haar Woord gehouden. Zij is bereid het ook dit zittingsjaar te doen. Daarvan getuigt het program, dat in deze lange, maar Weel belovende troonrede ontvouwd Wordt. De verbetering, die verleden jaar kon worden aangewezen In de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië, on dervond ernstige belemmeringen. Wel is waar zijn verdere schreden gezet op de weg naar de verwezenlij king ener nieuwe rechtsorde, steunend op het beginsel van vrijwillige samen werking. De staat Oost-Indonesië kwam tot stand. West-Borneo en andere delen van de Archipel werden erkend als zelfstandige gebieden 'met een eigen bestuur. Het stemt tot vreugde, dat een vertegenwoordiging uit Indonesië, met de heer President van de Staat Oost- Indonesië aan het hoofd, zich thans in Nederland bevindt, ten einde de weder zijdse goede verstandhouding to verstol ken. Helaas echter heeft de verhouding tot de republiek zich in ongunstige zin ont wikkeld. Lange tijd mochten wij de hoop koesteren, dat het bereiken van een over eenkomst met haar ook in dit Indone sische gebied de terugkeer zou inluiden van recht en veiligheid en een belang rijke schrede op de weg naar de nieuwe rechtsorde. Het zal ook u ten diepste hebben teleurgesteld, dat zulks niet het geval bleek en dat de moeilijkheden zich hier veeleer hebben toegespitst. Deze toespitsing heeft offers en leed. gebrachtEre zij hen, die voor, tijdens en na het politioneel op treden onzer krijgsmacht hun leiden gaven, en vertroosting moge de bevolking dezer gebieden vinden, die onder leed getinkt gaat. Een voorstel, ten doel hebbende de mogelijkheid te openen de nieuwe staat kundige structuur van het Koninkrijk spoedig een wettelijke grondslag te geven wordt voorbereid. Op korte termijn zul len vertegenwoordigers van Suriname en de Nederlandse Antillen tot een ronde tafelconferentie worden samengeroepen. Een commissie van voorbereiding daartoe is reeds geïnstalleerd. De ontwikkeling van de internatio nale toestand blijft zorglijk. Hoewel m het afgelopen Jaar een aantal vredes regelingen Is tot stand gekomen, ver keren de besprekingen over de vrede nvet Japan nog in een voorbereidend stadium, terwijl het Duitse vraagstuk, voor Europa van zo overheersend be lang, nauwelijks nader tot oplossing is gebracht. Het beleid der regering met betrek king tot de Verenigde Naties blijft be heerst door het streven naar het bevor deren van goede Internationale verhou dingen. Het valt te betreuren, dat het optreden van de Veiligheidsraad er In het algemeen nog slechts weinig toe heeft bijgedragen de bestaande on zekerheid te verminderen. Ondanks het gerezen menlngsvérschil nopens de be voegdheid der Verenigde Naties in de Indonesische kwestie, bleven de Interna tionale betrekkingen van vriendschappe lijke aard. Het stemt tot bijzondere voldoening, dat de bestaande hartelijke verstand houding met België op velerlei gebied nog is verdiept. Met grote waardering mogen de diensten worden herdacht, die zowel Marine als Landmacht bewijzen bij het herstel van de rechtsorde in Indonesië. De toestand van 's Lands financiën eist, dat ook de uitgaven voor onze krijgsmacht zo beperkt mogelijk wor den gehouden. Dit zal er ons toe dwingen voor eerst geen meerdere taken voor deze krijgsmacht op ons te nemen en ver volgens, zoveel als de toestand in In donesië zulks toelaat, haar taak over te dragen aan burgerlijke gezagsorga nen aldaar. Deze beperkingen zullen tot geleide lijke, doch zeer aanzienlijke verminde ring der personele sterkte voeren. Maat regelen worden getroffen om de man nen, die hierdoor, alsmede door de af lossing der thans In Indonesië vertoe vende militairen, vrijkomen, de terug keer in de burgermaatschappij te ver gemakkelijken. Het verlangen naar vernieuwing doet ook zijn invloed gelden op het rechts leven. Voor de samenstelling van een nieuw Burgerlijk Wetboek Is een opdracht ver leend. De voorgenomen hervorming op dit uitgestrekte gebied zal ook omvatten de wetgeving van het internationaal pri vaatrecht. Naast de algemene herziening van het burgerlijk recht wordt ook aan afzonderlijke vernieuwingen aandacht geschonken. Wetsontwerpen mogen wor den verwacht tot herziening van het ontslagrecht van werknemers en tot in stelling van een overheidstoezicht op be paalde gezinnen, wier onmaatschappe lijk gedrag gevaar oplevert voor de sa menleving. Eerstdaags kan een wetsontwerp tegemoet ivorden gezien om de bijzondere rechtsprekende colleges en de tribunalen geleidelijk op te heffen en om de nog resterende I berechting van politieke delinquen ten aan de grondwettelijke met rechtspraak belaste organen op te dragen. Ook zal een wetsontwerp worden ingediend om een meer effectieve bestrijding van de eco nomische delicten mogelijk te maken. Een voorlopige wettelijke voorziening met betrekking tot de financiële verhou ding tussen Rijk en gemeenten zal op zeer korte termijn worden voorgesteld, evenals een regeling van het politiewezen. Een partiële wijziging van de pensioen wet kan spoedig tegemoet worden gezien. Als verdere schreden op de weg der vernieuwing van het onderwijs zullen U voorstellen bereiken tot herziening der regeling van het voorbereidend hoger- en middelbaar- en van het nijverheids onderwijs. Belangrijke voorzieningen vergt het technisch hoger onderwijs Wettelijke grondslagen worden ontwor pen voor de reorganisatie van het weten schappelijk onderzoek, voor de monu mentenzorg, de bescherming van het beroep en de titel van „architect", alsook voor de regeling van het radiovraagstuk. Er zal worden voortgegaan met hulp aan de vrije jeugdvorming en aan de ont wikkeling en vrije ontplooiing der kunst. (Vervolg op pag. 3) Het weer blijftzijn bijzonder ka rakter behouden. Eind vorige week leek het of nu eindelijk de depres sieactiviteit op de Oceaan het zou winnen van het zomerweer, maar opnieuw Is de Warmte teruggekomen. Een brede Zuidwestelijke stroming voert lucht van zeer hoge tempera- Op een te Djokja gehouden pers conferentie zouden Soekarno en Sja- rifoeddin hebben verklaard, dat de republikeinse regering bereid is de besprekingen met de Nederlanders te hervatten, „op voorwaarde, dat een derde partij garandeert, dat de laat- »ten zich ditmaal aan hun woord honden." Beiden lieten zich optimistis uit be- Cl"effende het resulaat van eventuele be sprekingen. Zy erkenden, dat de repu bliek geen weerstand zou kunnen bieden Jfëen een grootscheepse aanval op Djok jakarta, maar brachten met nadruk naar jj°ren, dat de republiek klaar stond in "at geval „de guerilla te intensiveren." Zij voegden hieraan toe, dat aange ven de republiek niet over krachtige mi- 'taire middelen beschikte en Nederland Jch In een zware financiële crisis bevond, er een mogelijkheid voor nieuwe °bcietafelbesprekingen bestond. Sjarifoeddin deelde voorts mede, dat de ^Publikeinse verliezen sedert de wapen bestand op 4 Augustus elke week gemid- ?pld 150 200 doden en het dubbele aan- gewonden bedroegen. - Blykbaar in antwoord op de critiek van rtomyko in de Veiligheidsraad, dat de bpbsulaire missie te Batavia nog geen vpfPort uitgebracht had aan de Veilig- *dsraad, gaf de consulaire missie van de V.N. gisteren een communiqué uit, waarin gezegd werd, dat „bevredigende vooruitgang" gemaakt wordt bij het toe zicht houden op en het rapporteren over het bevel het vuren te staken. De Australische, Franse en Britse con sul-generaal zouden vandaag naar Suma tra vliegen, om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar schendingen van het bevel het vuren te staken. De missie benoemde kapt. D. J. MacCallum van de Amerikaanse marine en It. kol. D. Rhys van het Britse leger als verbindingsofficieren, die te Batavia hun permanente standplaats zullen heb ben. De subcommissie van deskundigen zich zal bezig houden met de militaire as pecten van het onderzoek. Van gewoonlijk bevoegde zijde verneemt Associate# Press, dat de nieuwe Ameri kaanse consul-generaal Livengood en zijn Britse collega Shepherd over een paar dagen naar Djokjakarta zullen vertrek ken. Zaterdag worden acht Amerikaanse waarnemers te Batavia verwacht. Twee FranSe waarnemers vertrekken 17 Sep tember uit Europa naar Indië. vier Chi nese waarnemers worden de 21ste van deze maand verwacht en voorts nog Belgische waarnemers, van wie echter nog niet bekend is, wanneer zij zullen komen. In Scheveningen kan men weer de boetsters aan het werk zien. die op de kade de netten gereed maken voor de komende vangst. tuur aan uit de omgeving van de Azoren. Dat deze lucht zo warm is, moet worden toegeschreven aan de hoge zeewatertemperatureni die deze zomer zijn ontstaan. Wij hebben hier te maken met hetzelfde effect als in de afgelopen winter. Is een zomer of winter eenmaal extreem warm of koud, dan duurt hij ook vaak lang. Inmiddels lijkt het huidige September weer enige records te bullen gaan breken. In de afgelopen nacht had De Bilt een minimum-temperatuur van 17.4 _gr. Cel sius. Zo laat in het jaar is een dergelijke nachttemperatuur nog nooit waargeno men en het is niet onwaarschijnlijk, dat de maximum-temperatuur, die vandaag zal worden bereikt, een nieuw record zal betekenen. De eerste helft van Sep tember vertoonde een temperatuur, die ongeveer 2 gr. Celsius boven normaal lag en het einde van de late hittegolf zal nog wel enige dagen op zich kunnen laten wachten. Verwachting tot Woensdagavond: Vanavond of vannacht regen met plaatselijk onweer. Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele regen buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West. Koe ler. - Zon 6.1618.53, maan 9.2520.05. Z.H. Paus Pius XII bekijkt een gift van Spaanse kinderen, bestaande uit gouden en zilveren religieuze voorwerpenwelke geschonken zullen worden aan kerken, die in de oorlog deze sieraden hebben verloren. De lijn AmsterdamHaarlemZand- voort is vorgens dè directie der N.Z.H. de belangrijkste- en heeft dus .ook recht op het allernieuwste materiaal. Er lopen nu drie types van tramstellen, de Boe- dapesters, de Beijnestreinen en de oud ste rijtuigen -met houten carrosserie. De Beijnes-reinen zullen blijven rijden, de Boedapesters worden gedeeltelijk elders gebruikt en de houten producten gaan naar de sloper. De beste wagens zijn thans de P.PC.-cars uit Amerika. Zij zijn echter niet geschikt voor deze lijn, omdat zij weinig zitplaatsen en veel staanplaatsen hebben en slechts aan een kant bestuurbaar zijn, zodat er een lus nodig Is voor het rangeren. Ook de Zwitserse fabrikaten hebben deze con structie. Getracht zal nu worden, of de Nederlandse Industrie aan de wen sen van de N.Z.H. tegemoet zal kunnen komen. Het ligt ln de bedoeling, reeds in het voorjaar 1948 de laatste tram, thans In de Nota wordt erop gewezen, dat in het overschot op de gewone dienst een niet onbelangrijke verbetering van de financiële toestand ligt. Zelfs zou gespro ken kunnen worden van een gunstige begroting, wanneer men het begrip-van een sluitende begroting slechts zou toet sen zoals dit normaal het geval w s aan de cijfers van de gewone dienst. De liquidatie van de oorlogsgevolgen heeft echter nog niet haar beslag ge kregen, terwijl het herstel thans ln volle gang is, zodat ook ln het komende Jaar nog belangrijke bedragen hieraan moe ten worden besteed. De uitgaven van de buitengewone dienst belopen in totaal rond f2.029 millioen, waartegenover een bedrag aan middelen staat van slechts f 103 millioen. Deze buitengewone uitga ven ten bedrage van f2.029 mill., om vatten f 1.062 mill, aan uitgaven van aflopend karakter, f 469 mill, kapitaals uitgaven en f 498 mill, suppletie Land- bou wega lisatief on ds Indien het ongunstig prijsverloop van de voornaamste uit het buitenland te betrekken voedingsmiddelen niet zou hebben geleld tot een verhoging van het nadelig saldo van het Land- bouw-egalisatiefonds over 1948 met f 215 miliioen, dan zou, aldus de minis ter, de gehele dienst van de ontwerp begroting voor 1948 een nadelig saldo hebben opgeleverd van bijna f 760 mil lioen lager dan dat van de voor 1947 vastgestelde begroting. Toen in het begin van dit jaar de voorbereidingen werden getroffen voor het opstellen van de thans aangeboden begroting, heeft de minister van Fi nanciën er op aangedrongen, ter ver lichting van de moeilijke ffnanciële po sitie van ons land, door ingrijpende be perkingen van de uitgaven het totaal budget rond 1 milliard lage,r te stellen dan dat voor 1947. Beloopt het bedrag der uitgaven van de gehele dienst in 1948 rond' f 3909 millioen, hiertegen over staan in de verhoogde begroting 1947 uitgaven tot een bedrag van rond f 4.540 millioen, zodat een totale ver mindering van f 631 millioen werd be reikt. De oorzaken, welke hebben geleid tot een kleinere daling van de totale uitgaven als oorspronkelijk" in de be doeling van de minister lag, behandelen wij uitgebreid elders in dit blad. In zün slotbeschouwing menkt de mi nister o.m. op, dat de algemene econo mische toestand van Nederland zich in verschillende opzichten niet onbevredi gend ontwikkelde. De nationale produc tie vertoonde een geleidelijke toeneming, hetgeen tot uiting kwam in een stijging van tal van productie-indices. De alge mene prodnetie-Index voor de industrie beloopt thans 90 procent ten opzichte van 1938. Dit cijfer zou evenwel naar het normaal accres, ontstaande door toeneming van het aantal in beroep of bedrijf werkzame personen en door tech nische en organisatorische ontwikkeling sedert 1938, een stijging van enkele tientallen procenten hebben moeten ver tonen. Een complicatie was gelegen in de stij ging der grondstoffenprijzen. Deae stij ging kwam in het bijzonder tot uiting in de agrarische sector, hetgeen de fi nanciële positie van het Landbouwega- lisatiefonds ongunstig beïnvloedt. Slechts door het verlenen var. grotere subsidies was het mogelijk te grote spanningen tussen het loon- en het pirijs- niveau te verhinderen, Wat de economische verhouding ten opzichtg van hej buitenland betreft, valt een geleidelijke, maar helaas r.og onvol doende verbetering van de export te constateren. Ondanks deae stijging zal Nederland in 1948 nog bij lange na riet in staat zijn ten volle ln eigen behoef ten te voorzien. De omvangrijke materiële middelen, die zijn gemoeid met de wederopbouw, nopen tot een importpeil, dat order de huidige omstandigheden belangrijk ligt boven de exportmogelijkheden. In ver band met een en ander is buitenlandse financiële hulp gedurende de eerstko mende jaren een onontkoombare nood zakelijkheid. Een moeilijkheid hierbij is, dat de cre- dieten moeten worden verkregen onder zodanige voorwaarden, dat een synchro nisatie van rente- en aflossingsverplich tingen met de stijging der binnenlandse productiviteit wordt bereikt. Het is dui delijk, dat met dit laatste een geruime tijd is gemoeid. Van betekenis is het verloop van de besparingen en van de investerin gen im de particuliere sfeer. Mogen de besparingen in de vorm van be- drjjfsreserveringVn in een belangrijk deel der investeringsbehoeften voor zien, de besparingen door de consu menten, welke voor dat doel evenzeer nodig zijn, moeten afgezien van die, welke in de vorm van verzekeringen op lange termijn geschieden de laatste maanden weinig bevredigend worden genoemd. Opvoering van het peil der binnen landse besparingen zowel ter financie ring der noodzakelijke investeringen en overige behoeften als ter bestrijding van het gevaar van inflatie is in hoge mate gewenst. Aan het tekort op de begroting 1948 kan intussen een inflatoir effect niet worden «ontkend. De grootte van dit inflatoire effect kan. volgens de minis ter, nier zonder meer worden ge steld met het totale geraamde tekort voor 1948, aangezien talrijke tegenstrij dige facoren invloed doen gelden. Ge noemd worden o.a. overlopende posten; schadevergoedingen, welke eerst worden uitbetaald op het tijdstip^ waarop beste ding mogelijk Is; aankopen van goede ren, gefinancierd door middel van bui tenlandse credieten. Hoewel er naar gestreefd ie bij de overheidsdiensten zo groot mogelijke be zuinigingen tot stand te brengen, wijst de minister erop, dat ook in de toekomst met kracht 'n deze richting moet wor den voortgegaan. een groot verkeersobstakel in de bin nenstad, te laten verdwijnen. De ge meente en de trammaatschappij zijn in de oorlogsjaren tot de conclusie ge komen, dat de trolley-bus voor stad en omgeving het beste zou zijn. Heem stede had echter onoverkomelijke be zwaren en Bloemendaal juichte het plan ook niet van harte toe. Thans is het dan ook voorgoed van de baan. Nieuwe besprekingen hebben met de gemeente plaats gevonden, ook al in verband met de vernieuwing van het asfaltdek in de binnenstad. De directie van de N.Z.H. heeft als gevolg daarvan in beginsel besloten, de tram te doen verdwijnen. Daartegenover staat echter dat de gemeente een vergunning moet geven, de nodige autobu^lijnen door het hart van de stad te laten rijden. Reeds lang bestond het plan, de tram verder naar Haarlem-Noord door te trekken, doch zowel de Rijks waterstaat als de gemeerite hadden daextegen ernstige bezwaren. De nieuw geprojecteerde buslijn 1 zal dit euvel nu verhelpen en wanneer van het uiterste noorden der gemeente naar het uiterste zuiden een mini mum vijfminutendienst wordt on derhouden, zal het publiek daar mede, volgens de directie, zeer ge diend zijn. Men moet er echter nog aan wennen, dat de zesminuten- dienst van de vijftien meter lange tramtrein door de Grote Houtstraat plaats zal maken voor autobussen met een frequentie an VA a 2 mi nuten. Wanneer dit plan verwezenlijkt is, dan zal de tram HaarlemLeiden niet verder gaan dan Heemstede-Sportpark. Maar ook de „electrische" naar de Sleu telstad zal voor de bus moeten wijken. Dit gevaarlijke traject met zijn vele kruisingen heeft nooit gepast in het moderne vArkeer, maar van de andere kant vragen velen zich af, of een auto bus, zelfs met voldoende frequentie, het passagiersvervoer zal kunnen opvangen. Voor de gehele lijn is een 20-minuten- dienst geprojecteerd (thans half uur) en voor de trajecten HUlegomHaarlem en SassenheimLeiden vice versa een tienminutendienst. Men kan er vast op rekenen, dat de tarieven, die thans in het gehele kader te laag zijn, verhoogd zullen worden. Het materiaal van de vrijkomende trams, de mooie harmonica wagens, gaat naar de lijnen Leiden— Noordwijk en LeidenKatwijk. Het Haarlemse stadsmateriaal zal in Leiden welkom zijn. De nieuwe buslijn HaarlemLeiden zal over het Houtplein, de Wagenweg en de Herenweg rijden en verdèr de rechte weg houden. Het spreekt vanzelf, dat ook voor het personeel andere werkzaamheden te wachten staan. Een groot deel zal wor den omgeschoold tot buschauffeur, een ander deel zal onder een wachtgeldre geling vallen of anderszins. Er is tijd genoeg om in overleg met de be treffende organisatie een zo gunstig mo gelijke regeling te treffen. De N.Z.H. is echter geen voorstand ster van conductrices. Teneinde een hetere eenheid te krij gen in de exploitatie zal de autobus dienst HaarlemIJmuiden, die thans door de Naco verzorgd wordt, door de N.Z.H. worden overgenomen. In ruil daarvoor gaat de Naco het traject Am sterdamPurmerend met autobussen be rijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1