VAN GELDER STAAT AAN DE TOP Krantenpapierindustrie werkt op ca. 30 pet. van normaal Ook hier spreken de „deviezen" een aardig woordje mee MOEILIJKHEDEN VOOR DE K.L.M. OP DE INDIË-ROUTE Door de lucht over niet minder dan achttien landen DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL 5 Zeer moderne machines Wij luisteren naar Boekennieuws Avonturen. NEEHLANPS PAPIERINDUSTRIE THANS OVER COLOMBO incognito Copfc J 7 DINSDAG 16 SEPTEMBER 1947 PAGINA 4 Deviezen"-moeilijkheden Moderne uitrusting Apeldoorn verzorgt onze „post" Wonder van techniek Geschept papier i t f*mm& - Jaren geleden heeff iemand bij de K.L.M., die in hoge maie verantwoordelijk was voor de opbouw van de luchiver- binding lussen Nederland en Indië, gezegd, dal niei de organisatie of de technische vervolmaking hei probleem zou zijn van deze route, doch veel meer de politieke kwets baarheid van deze lijn, die over niei minder dan 18 landen, voerlfen deze stelling is juist gebleken. Vastgehouden LEVERT OUDE TELEFOON GIDS IN EERVOL ONTSLAG J. STEINWEG R. K. Universiteit Herman Robbers-prijs (Wordt vervolgd De Nederlandse papierindustrie da teert van het eind der 16e eeuw, was eerst gedomicilieerd op de /eluwe, later vooral in de Zaanstreek, raar zij spoedig door haar voortreffelijk .hand-geschepte'" product een wereld saam verwierf. De stapelplaats werd latuurlyk Amsterdam, waar de hande laren, agenten of „fakteurs" woonden, iie een groot deel van de Europese markt bedienden. Uit deze kleine papiermolens is al lengs 6et grote Nederlandse op en top gemechaniseerde bedrijf gegroeid, waarin de Koninklijke Papierfabrieken Van Gel der Zonen N.V. met een aandeel van meer dan 50 pet. in de Nederlandse pro ductie de leidende figuur is. Als eerst» in Nederland is Van Gelder ook ruim een eeuw geleden overgegaan tot de ma chinale fabricatie, ofschoon de moeilijk-* heden en^e tegenwerking t.o.v. deze revolutionnaire vinding destijds zeer groot waren. Allengs breidden de Neder landse bedrijven, waaronder Van Gelder, zich uit en kort voor de oorlog produ ceerde onze industrie de volgende respec tabele hoeveelheden: Krantenpapier95.000 ton Druk- en schrijfpapier 55.000 Pakpapier 90.000 Alleen door Van Getóer werden in 1937 niet minder dan 1567)00 ton papier geproduceerd en wel in haar fabrieken te Apeldoorn, Renkum (2 fabrieken), Velsen en Wormer. Hiervan produceren Velsen en Renkum II voornamelijk kran tenpapier, de andere fabrieken een ge hele reeks papiersoorten: houtvrije en houthoudende druk- en schrijfpapieren, lompenpapier („oud-Hollands"), omslag papier, allerlei soorten pakpapier, terwijl eveneens de fabricage van een aantal papierwaren als schriften, bloes enz. ter hand werd genomen. jDe oorlog en de Duitse roof hebben de Nederlandse papiernijverheid /be langrijke schade bezorgd. Bombarde menten vernielden Renkum en de roofcommando's plunderden andere fabrieken. Niettemin is de schade weer grotendeels hersteld en zouden de fabrieken wederom op volle ca paciteit kunnen werken, als Hier spreken de „deviezen" een aardig woordje mee. De grondstof der moderne industrie, hout, ontbe ren wij hier in Nederland immers nagenoeg geheel. Wij zijn daarvoor op het buitenland aangewezen en al heeft de regering een open oog voor de moeilijkheden der industrie, ener zijds schijnt zij de waarde van krant, boek en tijdschrift voor ons volk te onderschatten, anderzijds is het dui- delijk, dat zij ook op haar valutapot moet letten. Bovendien is er ook in de hout-exporterende, landen stag natie in productie en uitvoer, terwijl zij meestal als conditie stellen, dat een deel van hun product in de vorm van halffabrikaten (houtslijp en cel lulose) wordt afgenomen, halffabri katen, die ook in Van Gelder's fa brieken te Velsen en Renkum worden geproduceerd. Ten dele zijn wij zelfs gedwongen het eindproduct papier te importeren. De onderhandelingen met de hout-, cellulose- en papier- exporterende landen zijn vaak zeer moeilijk, doch er is thans reden om aan te nemen, dat enige verbetering in zicht is en een vrij behoorlijke voorziening met grondstoffen ge leidelijk weer tot stand zal kotnen. De uitrusting der Nederlandse fabrie ken zelf is in het algemeen modern. Men bekijkè slechts de hierbij gereproduceer de foto van de enorme krantenpapier- machine te Velsen, de grootste op het continent van Europa. En het ls merk waardig, hoe deze, uit het buitenland afkomstige, machines binnenslands kun nen worden hersteld en „bijgespijkerd". Men beschikt er thans over machines, die een'snelheid bereiken, waarbij de in Nederlan gebruikte belangrijk achter staan, een snelheid, die men hier enkele jaren geleden nog voor onpiogelijk had gehouden. De Nederlandse papierindustrie werkt vooral wat courantenpapier betreft .nog met €en aanzienlijke onderbezetting? De huidige situatie is ongeveer als volgt: de krantenpapierindustrie werkt op ca 30 pet. van normaal; de druk- en schrijfpapierindustrie na dert het vooroorlogse peil; de pakpapierfabricage heeft de 90 pet. van voor de oorlog bereikt (zij werkt veel met oud papier) export van papier vindt plaats ten aanzien van practisch alle soorten. Laat °ns thans een een kijkje nemen in een moderne papiermolen. Daar waar het water, dat van zo groot belang is voor de papierfabricage, rein en zacht is en slechts een laag ijzerge halte bevat, strekt zich één van Van Gelder's fabrieken uit." Er liggen veel Amerikaanse kolen opgestapeld, nodig voor de eigen generatie van electrische drijfkracht en stoom: brandstof is niet het meest urgente probleem. In de grote hallen liggen de grondstof fen, de pakken houtslijp en cellulosevel- len: helaas zeer ongelijksoortig. Men moet nu eenmaal nemen wat er te krij gen is en dit komt de eenheid van kwa liteit niet ten goede. Papiermaker schept met schepzeef vloei bare brij uit de werkkuip, plm. 1700 Dinsdag HILVERSUM I 301 M. 13.50 Koor 14.30 Onder ons 15.00 Gram. 16.00 Zonnebloem 16.30 Jeugd 16.45 Gram. 17.45 Rijk overzee 18.00 Kwartet 18.20 Sport 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws 19.20 Gram. 19.45 Departem. 20.00 Nieuws 20.12 Gewone man 20.20 Orkest 20.50 Voordr. 21.05 Orkest 21.40 Petlts chanteurs 22.10 Avondgeb. 22.30 Nieuws 22.45 Gram. HIL\ ERSUM II 415 M. 14.30 Gram. 14.45 Zang en plano 15.15 Gram. 16.40 Schoolbel '17.00 Sex tet 17.30 Skymasters 18.00 Nieuws 18.15 Plano 18.30 R. V. U. 19.00 En nu naar bed 19.15 Koor 19.30 Liederen 20.00 Nieuws 20.15 Bonte Dinsdagavond 21.30 Gr. 22.15 Lez. 22.30 Kamermuz. 23.00 Nieuws 23.15 Gram. Woensdag HILVERSUM I 301 M. 700 Nieuws 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Ziekenbez. 9.30 Gram. 10 30 Morgenn. 11.00 Zang 11.45 Ork. 12.30 Plano 13.00 Nieuws 13.15 Orkest 14.00 Gram. 14.30 Va rianten 16.00 Postzegels 16.15 Jeugdzang 16.45 Jeugd 17.30 Orgel 18.00 Kamerkoor 18.20 Oratorium 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws 19.15 Oratorium 20.15 Re portage Arnhem 21.20 Ork. 21.50 Sans souel 22.30 Nieuws 22.45 Avondoverd. 23.30 Gram. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Strijdlied 8.50 Hulsvrouw 9.00 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Vrouw 10.35 Lie deren 11.00 Gram. 12.00 Zang 12.30 K. N. M. I. 12.33 Orgel 13.00 Nieuws 13.15 Kalender 13.20 Malano 13.50 Planoduo 14.00 Vrouw 14.15 Viool 14.45 Zang en plano 15.05 Kinderen 15.45 Koor 16.15 Vragen en antwoord 16.45 Krant 17.15 Rijk overzee 18.00 Nieuws 18.15 Mededelingen 18.20 Stafmuzlek 18.45 Esperanto 19.15 Depart. 19.30 Lezing 19 45 Bijbell. 20.00 Nieuws 20.05 Dolt van der Linden 21.00 Hoorspel Ver geten kinderen 21.30 Rad. Phllh. Ork. 22.30 Liederen 22.45 mr. Joekes 23.00 Nieuws 23.15 Plano 23.25 Gram. Boven in de fabriek is de „Keuken", waar de pap, die eenmaal papier zal wor den, wordt bereid; een uiterst zorgvuldi ge bereiding, waarbij in molens, bleek- inrichtingen en baden de vezels worden gemalen, gebleekt en van alle vuil en ve zeltjes worden ontdaan, tot een prach tige witte pap overblijft. Dan zakt de pap omlaag naar de grote papiermachine: een wonder van techniek' Een lopende band, waar aan de ene kant de pap ingaat, die dan nog 99 pet. wa ter bevat, aan de andere kant, tientallen meters verder, het zuivere papier (met een watergehalte van 7 pet.) in rollen er uit komt. De pap wordt zeer zorgvul dig geleid over diverse met koperdoek bespannen banden en rollen, in die zin, dat de snelheid waarmede de pap er op wordt gespoten precies dezelfde is als de snelheid der banden en rollen. Men ziet de massa al droger worden, maar ook, hoe tijdens de „reis" een waterstraaltje de zijkanten scherp afsnijdt, tot éinde lijk via een stel machtige hete en koude cylinders het papier, zoals ge het in .uw boek of in uw schrijfbloc vindt, te voor schijn komt. De dikte hangt af van de hoeveelheid pap, die per minuut op de banden wordt gespoten. Tijdens dit rol- proces worden ook de eventuele water merken ingebracht, door het opnaaien van figuren in het koperdoek, van een egoutteur of watermerkrol? De rol met de ca 1200 kg papier (in Apeldoorn wordt uitsluitend druk- en schrijfpapier vervaardigd) wordt dan weer machinaal ontrold en op ingenieuze wijze in vellen gesneden, die later een voor een worden gecontroleerd. Helaas is er nog een te groot gebrek aan eenheid in maten, daar de Neder landse afnemers blijkbaar alle hun eigen maatveorkeur hebben. Een geheel afzonderlijke afdeling wordt gevormd door de fabricage van het ge schepte papier. Vroeger geschiedde dit scheppen geheel met de haiid. Thans is ook dit ten dele gemechaniseerd, ofschoon hierbij toch nog veel handwerk en de grootste zorgvuldigheid vereist zijn. Hier worden in hoofdzaak katoenen lompen als grondstof gebruikt, waarvan de aan voer gelukkig behoorlijk is. Het Is inder daad wonderlijk te zien, hoe uit die balen smerige lompen het prachtigste oud- Hollandse papier met zijn geschepte rand te voorschijn komt. Hier wordt het wa termerk aangebracht via een kunstig op naaien van zilverdraad op het koperdoek. s -• -5 t - 'v kfti PPi» si sf* 1§ w .t al# Grote hoeveelheden hout liggen opgestapeld in afwachting van de bewerking in de papierfabriek Tijdens de proefvluchten in 1928 en 1929 kwam dit probleem al naar voren: Irak was de eerste belem mering, die veroorzaakte dat deze vluch ten vele maanden moesten worden on derbroken. De openingsvlucht van de 14-daagse dienst in September 1930 kon niet worden volbracht, omdat Turkije doortocht weigerde. Later waren het Perzië en Griekenland, die moeilijkhe den in de weg legden en daarna dreigde Siam een spaak in het -wiel te steken. Met kennis van zaken geleide onder handelingen, die echter steeds zeer tijd rovend waren, wisten de oplossing te brengen en vaji een ernstige verstoring van de regelmatige dienst is in de eerst? ontwikkelingsjaren nooit sprake ge weest. Toen in September 1939 de tweede wereldoorlog uitbrak, volgde voor de luchtlijn Amsterdam-Batavia uit de aard der zaak een zeer moeilijke tijd. Een week werd de verbinding verbroken, daarop werd zij hersteld door regelmatig zij het dan ook met een verlaagde frequen tie tussen Napels en Batavia te vlie gen met een trein-aansluiting tussen Nederland en Italië. Zelfs toen In Mei 1940 Nederland 'zelf in de oorlog be trokken werd, ging het luchtverkeer tus sen Indië en Italië en later tussen Indië en Palestina door tot aan de inval der Japanners in het koninkrijk overzee. Na de Japanse capitulatie was het vrijwel het eerste werk van de K.L.M. en de Nederlandse regering, de ver binding met Indië door de lucht te herstellen. Ook hierbij waren grote moeilijkheden te overwinnen. Het voor dit doel geschikte luchtvaart, materiaal moest worden verkregen, de juiste route moest worden gekozen en er moest worden gezocht naar een exploitatievorm, die in de praktijk kon worden aangepast aan de nog bijzondere toestanden, die in de lan den langs de luchtweg naar het Oos ten heersten. De Nederlandse Regerlngs Luchttrans- portdienst in de wandeling N.G.A.T. genaamd werd opgericht; aanvanke lijk werd langs de omweg van Colombo en de Cocos Eilanden gevlogen en later slaagde men er in wederom op de aloude route via Calcutta, Bangkok en Singa pore te komen, die een veel harmoni scher afstandsverdeling gaf en daardoor de mogelijkheid, de nuttige belading der vliegtuigen op te voeren. Eind Juli 1947 waren juist maatre gelen genomen om de Nederlandse Re- gerings Luchttransportdienst om te zet ten in de normale K.L.M.-verbinding. De maatschappij stond op het punt de luchtlijn naar Indië geheel als K.L.M. te exploiteren, toen de Voor-Indische Re gering verbood Karachi en Calcutta aan te doen en haar gebied te overvliegen, {ondaniks het feit dat de Nederlandse regering met haar op 31 Mei 1947 een luchtvaartverdrag had gesloten, waar door zij verplicht was onmiddellijk aan de K.L.M. een vergunning te geven, zodra deze maatschappij de dienst naar Indië onder haar eigen naam zou uit voeren. In de nacht van 2 op 3 Augustus kwa men de eerste verontrustende telegram men. De vliegtuigen PH-TAM en PH- TBT werden in Voor-Indië vastgehou den. De vliegtuigbestuurders onderweg kregen opdracht voorlopig te blijven op de plaats waar zij waren. 4 Augustus werd evenwel in overleg met de Neder landse regering .besloten de route in beweging te houden en 5 en 7 Augustus vertrokken wederom vliegtuigen van Schiphol, die althans tot Caïro zouden gaan in afwachting van verdere instruc ties. Intussen was gezagvoerder Van Ulsen met de PH-TAP van Batavia gestart. In Bangkok bouwde hij met zijn bemanning en plaatselijke hulp een extra benzine tank in zijn toestel en zette daarna koers naar Colombo. Over Colombo en Sjarjah, gebruik makende van ft:A.F.-velden, vloog men naar Amsterdam, waar men 6 Augustus aankwam. Hiejpiede was een proefvlucht gemaakt over een route, die eventueel gebruikt zou kunnen worden. Nog dezelfde dag werd besloten de 'dienst over deze route ook in Oost- waartse richting te gaan vliegen. Drie DC-4's, de „Twenthe", „Paramaribo" en „Schiedam" vertrokken de volgende da gen van Schiphol en namen de passa giers en lading over van de in Caïro opgehouden Skymasters, terwijl zij te vens de zich inmiddels in Nederland opgestapelde post vervoerden. De plan nen waren nu met de drie DC-4's tus sen Sjarjah en Batavia te vliegen en een aan- en afvoerdienst tussen Amsterdam en Sjarjah tot stand te brengen met „Skymasters". De luchtverbinding met Indië, die op het ogenblik voor ons land van zo groot belang ls, zou op deze wijze kunnen blijven bestaan. De onderhan delingen langs diplomatieke weg vonden in Voor-Indië intussen voortgang en be sprekingen werden gevoerd om min of meer regelmatig over Colombo te blijven vliegen, zolang nog een definitieve resul taten zouden zijn bereikt. Onder de gegeven omstandigheden kon men niet ontevreden zijn; de toestand was niet ideaal, maar.... de luchtlijn Ajnsterdam-Batavia functionneerde nog en uit Voor-Indië kwam het bericht dat ook de PH- TAM en de PH-TBT het luchtruim zouden mogen kiezen, zij het in Westwaartse richting. Toen kwam een nieuwe tegenslagook Colom bo werd gesloten en Sjarjah zou slechts onder bepaalde voorwaarden mogen worden aangedaan. Hiermede waren menselijkerwijs gesproken alle mogelijkheden afgesloten om Indië van Nederland uit door de lucht te bereiken. Nog geen 24 uur later echter kwam er een telegram uit Singapore, meldende dat Ceylon voor tenminste l<i dagen lan dingen van K.L.M.-vliegtuigen zou toe- ■taan, mits geen munitie zou worden vervoerd. De positie der vliegtuigen werd op nieuw bekeken, berekeningen werden gemaakt en telegrammen uitgezonden. 13 Augustus kwam de vliegtuigen weer in beweging. Bagdad werd als overlaad- station aangewezen en de Oostwaartse en Westwaartse vliegtuigen werden in aan sluiting op elkaar naar dit station gedi rigeerd. Bij het begin van deze nieuwe dienst regeling kon niet worden voorkomen, dat een aantal passagiers en een hoe veelheid post en vracht te Bagdad moes ten wachten op doorzending naar Ba tavia, aangezien de frequentie der vluch ten door gebrek aan geschikt materieel moest worden verlaagd. De 25ste Augus tus werd bekend gemaakt, dat de ver gunning om via Ceylon te vliegen voor lopig was verlengd, nadat wederom ge durende enige dagen stagnatie was ont staan in verband met de hevige regens, die de toestand van het vliegveld van Colombo hadden verslechterd. Er wordt op het ogenblik van alle K.L.M.-employé's, die bij de Indië-route betrokken zijn, veel gevergd en de uiter ste krachten moeten werden ingespan nen om het vervoer wederom in regel matige banen te leiden en om ten slotte de oude frequentie van 6 maal in de week te bereiken. De tegenwoordige ge ringere frequentie en de vermindering van de betalende lading zullen ook finan ciële offers eisen, welke op andere wijze weer zullen moeten worden goedge maakt. De K.L.M. blüft doorwerken tot een oplossing is verkregen voor het herstel van de luchtlijn op Indië langs een route en met een frequentie, die aan de tegen woordige eisen van een regelmatige en snelle verbinding voldoen. De uitgifte van talrijke plaatselijke en interlocale telefoongidsen, hoe noodza kelijk ook, is fn deze tijd van papier schaarste een zware opgave. Het ls daarom niet verantwoord, zo deelt P.T.T. ons mede, dat, wanneer ergens een nieuwe gids verschijnt, het oude exemplaren onttrokken blijft aan de beschikbare oud-papiervoorraad. Het Staatsbedrijf der P.T.T. doet een dringend beroep op het publiek om bij het ontvangen va'n nieuwe telefoongidsen, de oude terug te geven. Uiteraard brengt deze ophaaldienst een extra-belasting voor het P.T.T.-bedrijf met zich mede. Daarom wordt men hierbij tevens ver zocht de vervallen gfdsen gereed te leg gen, zodat de bezorgers van de nieuwe, ze met zo weinig mogelijk tijdverlies, mede terug kunnen nemen. Bjj O. is bij wege van Rechtsher stel aan J .A. H. Steinweg op zijii ver zoek, gerekend met ingang van 1 Mei 1042, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Nijmegen, met dankbetuiging voor de langdurige en ge wichtige diensten, als burgemeester be wezen. De heer Steinweg was burgemeester van Nijmegen van 15 Oct. 19291 Mei 1942. Mgr. dr. A. Mulders heeft Maandag het rectoraat der R.K. Universiteit over gedragen aan de nieuwe rector-magnifi cus, prof. dr. R. R. Post. Het bestuur der St. Radboudstichting heeft benoemd tot gewoon hoogleraar met leeropdracht strafrecht, strafproces recht en criminologie mr. D. van ECk, die tot nu toe lector was in strafproces recht en criminologie aan de R.K. Uni versiteit. De N. V. uitgeversmaatschappij Elsevier heeft ter gelegenheid van het verschijnen van de zesde druk der Winkler Prins en cyclopaedic een elke drie Jaar eenmaal toe te kennen prijs ingesteld: de Herman Robbers-prijs, groot tien duizend gulden, die voor de eerste maal wordt toegekend op 15 September 1950. Het te behandelen onderwerp zal voor iedere periode van drie jaar verschillend zijn. Voor de eerste periode »an 1947 tot 1950 wordt gevraagd: Een roman of essay over het culturele leven zowel geeste lijk als stoffelijk ln Nederland en/cf België ln de negentiende eeuw. De jury wordt gevormd door: An toon Coolen, Lux Indeatege en dr. J. Presser De Mentana-tentoonstelllng te Ouden- bpsch, die Zaterdag j.l. bezocht werd door de Commissaris der Koningin prof. dT. J. E. de Quay en Zondag haar 6000ste bezoeker mocht noteren, wordt Woensdag avond 17 September gesloten. (Informatiedienst inzake lectuur) 1 verboden, II streng voorbehouden, III ss gevormde lezers, IV volwasse. nen, 1V-V rijpere jeugd, V voor allen, VI ss kinderled. Een sterretje meer dan gewone ontwikk. vereist. De Bom. cijfers geven de toelaatbaarheid aaru ln deze rubriek worden onmiddeUiJk na het verschijnen der boeken korte notitie» opgenomen. Aafjes, Bertus. Gedichten. Eerste sonnetten. Het gevecht met de muze. Het zanduur van de dood. Verspreide gedich ten. Sonnetten en andere gedichten uit Friesland. Boeren. In het ran»pjaar A'dam; Antwerpen, Contact. Verzamel werk, o.a. de 6 bundels van vóór de „Voet reis" bevattend. Zeer welkom. Weelderige poëzie, maar vaak zeer erotisch en sen sueel. II—III. Boer, Jo. De vertroosting van het trooq^| teloze. I>en Haag, A. A. M. Stols. 'n Bun. del van 13* meesterlijke verhalen. Wegens het laatste verhaal ls dit boek helaas on aanvaardbaar. II. Christie, Agatha. Zij moest gehangen, worden. Vert. uit het Engels, door J. G. H. van den Bovenkamp Sr. Bussum, Het Goede Boek. Voor de helft 'n frivool gevalletje van rijke nietsnutters, voor de andere helft 'n aardige detective-roman met verrassend slot. III. Derks, K. J., S.J. Onze Lieve Vrouw van den polder. Middelburg, Altorffer. Een voorbeeld voor alle klein-historie. Het voorwoord van Kardinaal De Jong is een aanbeveling op zichzelve. IV. Van Eykem, Eline. Drie ln de pan. Geïll. met teken, door Eline v. Eykern A'dam, Vroom Dreesmann, (V. D.- serie, nr. 5). De levensavonturen van Ank, Marion en Jenie. Niet onaardig. V. Ver.wey, J. A. Geen tochtje zonder vrucht Assen, Born. Tochten door het nooit genoeg te kennen rijk der natuur. Natuur vrienden warm aanbevolen. V. Vestdijk, s. De Poolse ruiter Bussum, F. G. Kroonder. 18 essays over schrijvers, poëten, filosofen, kunstwerken, aesthetics, enz. Ontstellend knappe analyses, maar te knap om nog de schoonheid van het ge heel te kunnen zien. De titel is ontleend aan Rembrandt's schilderij. IV. Wessel, Max. Sport en Psyche. A'dam, Andrles Blitz. Te weidse titel yoor een boekje over sportbeoefenaar en supporter. Oppervlakkig, maar onschadelijk. V. XX. Indonesiërs spreken. Den Haag, W. van Hoeve. Opstellen over godsdienst, taal, kunst, onderwys, politiek, enz. Eerlijk en objectief. Aantrekkelijk werk. IV. XX. Wie wat waar? voor de jeugd 1947 —1948. Leiden, A. W. Sijthoff. Ulteen. lopendste onderwerpen die de jeugd inte resseren auto's, luchtvaart, scheepvaart natuur, reizen, geschiedenis, padvinderij enz. Strikt neutraal. V. De Man, Herman. De kleine wereld. Bedelaarsroman A'dam, Nederl. Keur boekerij. Belevenissen van 2 bedelaars tij dens een van hun dagreizen. Meer een reeks taferelen dan een roman. Opper vlakkig maar fris en kleurrijk. IllIV. Van der Steen, Eric. Zeepbellen en handgranaten. Een bundel korte ver halen A'dam, De ArbelderspeiB. 25 short stories, ln Amerikaanse trant. Knappe vertellingen naast onbenulligge oppervlak kigheden. Veel exhibition, ook* in 't im morele. nIII. Strijt, Willy. Rondom Miek. Geïll. met teken. dr. Froukje van der Meer. Den Haag, G. B. van Goor Zonen. On schuldig en onderhoudend meisjesboek vol „menselijkheden". Miek ls een meisje uit de 3de klas H. B. S. van Eysselsteyn, Lldy: „Gebied zonder Grens" Den Haag, H P. Leopold. Ver zenbundel met nog de nodige beginners gebreken, maar toch ook met een eigen toon, IV, V. de Gaay Fortman, W. F„ Mr.„De ar beider ln de nieuwe samenleving" A'dam, Vrij Nederland (De Volkspaedago- gische Bibl., no. 7). De nieuwe positie v. d. arbeider Juridisch bepaald. Overzichtelijk en up to date. V. Grilk, Pie en Wim van Leening: De Duikhoek" Bolsward, A- J- Oslnga. N.- Oostpolder, grootste onderduikcentrum. Aantrekkelijk relaas van 2 „duikers", iv. Hamm, J. G. G. M.: „De overwinning b(J Heiligerlee". Geschetst ln haar militair- historische en politiek-culturele betekenis. Lelden, A. W. Sijthoff. Degelijk hlstor. werk, 'voor elke aandachtige lezer aantrek kelijk door de boelende wijze van behande ling der feiten. IV. de Jonge, Victor: „Een dal vol Jongens". Tilburg, Nederland's Boekhuis, 'n Ideaal Jongensboek: spanning, splonnage, edel moedigheid, verkennerij, fantasie. Opbou wend ln de beste zin. Bekroond. V. Kortooms Toon: Liefde ln Peelland Haarlem, J. H. Gottmer. Frans J.onkers, onderwijzer, vindt in de Peel de liefde. Goede gave mensen. Prettige streek roman. rv-v. Lord, Daniel A., S.J.: Contact met de Jeugd. Jeugdleiding voor priesters en reli gieuzen. vert. uit h. Engels (Some Notes of the Guidance of Youth) dr Leo Van de Poel S.J. en Louis Sterkene S.J. Tielt; Wateringen, J. Lannoo. IV. Lord Daniel A., S.J.: Contact met de ouders. Vert, uit h. Engels (Some Notes of the Guidance of Parents) dr. Leo Van do Poel S.J. en Louis Sterkens S.J. Tielt; Wateringen, J. Lannoo. Waarde volle wenken, kerngezonde gezichtspunten Inzake positief gerichte opvoeding. Mo dern-Amerikaans ln de beste zin van het woord. IV. Jacobs, An: Ontwortelden Den Haag, W. van Hoeve. Boek over vrouwen- en kinderkampen op Sumatra. Natuurlijk veel overeenkomst met kampen fan 't voor malige Herrenvolk. IV. 12. ,J)it is een stoel waarmede men degene die erop gaat zitten naar andere tij den kan verplaat sen" zei de pro fessor. De stoel werkt door ultra geluid. Hoe on hoorbaarder het geluid, hoe ge vaarlijker zoals u wel hebt gele. zen. Enige dagen geledent toen ik de stoel had ge construeerd, ging mijn vrouw er op zitten. Wel ahem, wij hadden juist een paar woorden, dat wil zeggen, zij had nogal veel woorden. Deze woorden maak ten mij zenuwachtig en op een gegeven ogenblik trok ik ge. dachteloos aan de tijdhefboom. Voor ik kon waarschuwen, was mijn goede Hermien verdwenen. Ik vermoed dat zij on- lV«N £AX- MIIAB.ION. geveer in de vroege Middeleeuwen terecht gekomen zal zijn." „Wat enig" riep Molentje en plofte dadelijk o,p de stoel neer. Pas op hij is nóg niet uitgeschakeld" riep dé professor. Mo lentje werd als door onzichtbare handen opgenomen en in de lucht getild. Angstig scharrelde hij daar met armen en benen. efoor CLARENCE BUDINCTON KELLAND '«•••tin •••••«••«•••••••iKtififimaniiiii 24 „Hij is" lief eif attent voor mij. Ik weet hoe hy heet; maar dat is alles. Ver der weet ik niets van hem. Het ls vreemd, maar ik weet zelfs niet waar hij woont." „Meent u dat? Weet tr werkelijk niet wie Link Bowie is?" „Ik weet het niet en het kan my niet schelen ook. U bent een goed vriend van hem en u bent bang, dat Ik hem kwaad zal doen dat Ik misschen wel zijn hart. zal breken. Dat doe ik niet. Hij heeft gezegd dat hy my het hof wil maken. Ik wil dat hy het doet en niemand an ders. U mag hierover niet met hem pra ten, belooft u dat?" „Myn hand er op," beloofde Canopus. „De grootste vryheid die een groot hertogin, die haar congéT heeft gekregen, kan beleven ls wel, dat zy zelf kan uit maken wien zy wil liefhebben. Dat alleen haar liefde beslist met wie zy trouwt. Daarom ook laat ik toe dat majoor Bo wie mij het hof maakt. Ik wil het graag en ik hoop, dat hy ten slotte succes heeft," voegde zy er zacht aan toe. „Wel allemachtig!" riep Canopus uit. „Aldus," vervolgde zij, „is de stand van zaken. En nu moet u gaan, want ik moet weer aan myn werk. U zwygt over alles wat wy besproken hebben, nietwaar? Ik heb u dit verteld, omdat u zyn vriend bent en u zich niet ongerust over hem zult maken. En omdat er achter uw ruwe optreden en uw onverschillige manier van spreken een warm hart klopt. Gaat u nu, wij zullen zien wat de toekomst ons brengt." Hij stapte onhandig-plechtstatig naar de deur. „Tot uw orders, Hoogheid," zei hy. „Maar wees voorzichtig. U steekt uw lieve neusje in een zaak'met veel scherpe kanten. Ik zou het niet graag beschadigd willen zien," „Ik zal mijn neus zorgvuldig bewaken," zei ze glimlachend. „Ik hoop het," zei hy. „Maar ik vrees, dat u er nog eens spyt van zult hebben dat u zich niet uitsluitend met uw eigen zaken hebt bemoeid." Hy verliet de ka mer en sloeg de deur achter zich dicht. Zy fronste haar wenkbrauwen en dacht een ogenblik diep na. „Hy meent het goed," zei ze toen. „Daarom zal ik heel goed uitkyken," ELFDE HOOFDSTUK Miss Horne, de waardige dame de ré- cepton, rapporteerde Jane, dat mrs. Slemp herhaaldelijk had opgebeld. „Wilt u haar nu even terugbellen?' vroeg Jane. Een ogenblik later sprak zij meth aar nieuwe vriendin en bescherm ster. „Je kent Tickle die oleman?'» vroeg mrs. Jim. „Ja zeker. „Het is myn principe, Iedereen te ken nen en vooral hém. Ik geloof dat het een zonderling is en ik wil graag met hem kennis maken." „En hoe denkt u dat aan te leggen?" vroeg Jane. „jy moet er voor zorgen, dat Ik ln contact kom met de mollige dochter, hoe heet ze ook weer? De rest laat je maar aan my over." „Uitstekend," zei Jane. „Ik zou juist vanmiddag naar haar toe gaaruom haar te helpen by het uitkiezen van een paar nieuwe japonnetjes. Als u om half drie by mij bent, neem ik u mee." „Ik ben present," zei mrs. Jim. „Dag, meiske." zy reden naar het Waldorfhotel, waar Rapunzel hen ontving, zy was kenneiyk onder de indruk van mi's. Jim's zwierige verschijning. Het meisje zou nooit knap of aantrekkeiyk kunnen zyn volgens de maatstaven, welke de nachtclub-society aanlegde. Zy was lomp en met zichzelf verlegen in haar nieuwe kleren en de vreemde omgeving. Maar toch was zelfs haar ineuwe kapsel niet in 'staat een zekere frisheid, die van haar uitging, ge heel te verbergen. Zy was bescheiden en byna overdreven in haar verlangen om anderen 'n genoegen te doen. Mrs. Jim nam Rapunzel van top tot teen op, zodat het meisje er verlegen onder werd. „En," vroeg zij, „hoe bevalt je die drukte? Wel? Naar Je zin?" „Ik ik geloof van wel, ja," zei Ra punzel verward. „Je gelóóft van wel? Grote'goedheid! Als je niet weet dat je ergens plezier ln hebt, dan héb je het niet. Plezier is plezier en laat je niet voor de gek hou den met surrogaat. Waar de een van houdt, laat een ander koud. Je ziet er fris uit, en daar houd ik van." „Maar ik ben zo lomp," zei Rapunzel ongelukkig. „En ik zal nooit elegant en aantrekkeiyk zyn. Pa wil het zo graag." .Luister, meiske. Wie niet sterk is moet slim zijn en als je niet knap bent, moet je het ergens anders in vinden. Ben ik knap? Maar als ik weer behoefte had aan een man, trouwde ik. Wéés gerust onhandig; schaam je nooit voor wat je bent. Al die meisjes met geschilderde wenkbrauwen en kerselipjes zijn 'n be paald type, zoiets als een automerk. Ik ben een persooniykheid. Jy moet precies hetzelfde doen. Waar is je papa? Ik wil hem wel eens ontmoeten." „Pa," antwoordde Rapunzel, „zit weer eens te lezen en te dromen in zyn slaap kamer." „Ga hem halen," beval mrs. Jlnr. Rapunzel was totaal overdonderd en stond op van haar stoel om te gehoor zamen. Een ogenblik later kwam zy te rug. gedwee óp de voet gevolgd door haar vader. Mrs. Jim kon zich niet voorstellen, ooit ergens een zachtmoediger man te hebben ontmoet. „Dit ls pa, mevrouw Slemp," stelde Ra punzel voor. Mrs. Jim drukte zyn slappe hand byna fyn. „Hoe maakt u het?" vroeg zy. Zyn 'fletse ogen keken haar even schichtig aan en dwaalden toen weer naar de grond. „Prettig kennis met u te maken," zei hy. „Goedenmiddag, juffrouw Smith." Weer zwierf zyn blik vluchtig over mrs. Slemp's gestalte, maar verlegen sloeg hü zyn ogen weer neer. „Bent u een van de hoge society-dames?" vroeg hy. „De hoogste van de stad." „Ként u ook prinsessen?" vroeg hiJ hoopvol. „Tientallen," zei ze kortaf. „Maat wat i-'histe:: jVrim

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 4