r RUMOER ROND DE GRIEKSE KWESTIE Beschuldigingen aan het adres van de Ver. Staten Van toeristen exporterend naar importerend land E b r Nasleep van de oorlog in cijfers ITALIAANS VREDESVERDRAG GETEKEND Nederlands kamp aangevallen ENGELAND EN IRAN ALS PARTNERS Marken en Volendam worden echter geen reclame geacht Grootste mijnenveld van Europa Rouwdag voor Italianen in Triest Engeland spreekt goud reserves aan Met f 400 naar Frankrijk 1 mn$ t sis §s Amerik. protest tegen Russisch veto Ruim honderdduizend granaten vernietigd gedurende vijf maanden In Kawali ten Westen van Batavia OPENING STATEN- GENERAAL Prinsjesdag zonder militair eerbetoon JANYWERELDRECORD 100 M. BORSTCRAWL Fusie R.K. Tafeltennis- Bond met NTTB DINSDAG 16 SEPTEMBER 1947 PAGINA 5 BUITENLANDS OVERZICHT In de schaduw der groten Frans-Italiaanse tolunie op komst? MOORDENAAR TER DOOD VEROORDEELD NEDERLAND IN DE TOEKOMST SEL FOR SALE om. {*5 mfiximie - SJAHRIR NAAR LONDEN EIBON LANGER GELDIG Rantsoenen voor rijst BINNENLANDSE ZAKEN OVERGEDRAGEN Vier landen uit de FINA? R.K. Nationale keurploeg Veertien Zwitserse spelers aangewezen Het Belgische elftal Engelse League Sportsnippers a het voorjaar van 1946 werd er voor I de Veiligheidsraad een heftig debat gehouden over de aanwezigheid van de rode troepen in Perzië. In diezelfde tijd sloten de regeringen van Iran en de $ovjet-Unle een verdrag, waarin Perzië he** bereid verklaarde tot de vorming van een Russisch-Iraanse oliemaat schappij, die in het Noorden van het 'and een eebied zou gaan exploiteren, dat aansluit bij de Zuid-Russische olie telden. Voordat het -verdrag evenwel êeldigheld krijgt, moet het door het Per- ösche parlement worden goedgekeurd. &n daar schuilt de moeilijkheid. De tolksvertegenwoordigers hebben maar al te goed bemerkt, dat Rusland een ge- vaar is. Zij herinneren zich nog uitste kend da moeite, die het kostte, om de Russische legereenheden na de oorlog t'eer over de grens te krijgen, en nog duidelijker hebben zij de troebelen in ^zerbeidsjan voor ogen, waarin Mos kou onmiskenbaar een aandeel had. Zij toelen er derhalve niets voor, het paard tan Troje nu by verdrag binnen te ha len. ►«wee zaken lopen, internationaal ge zien, in deze kwestie dooreen. De Russen wensen olie, al was het blaar om de Amerikaanse olie-heer- tchappij, die steeds meer gaat steun»1" bp de bronnen in het Nabije Oosten, te beknotten. Maar het gaat ook om- nog 'ets anders. Economische penetratie van Perzië zou een flankaanval zyn op de terbindingsweg tussen Europa en het Verre Oosten. Dat deze flankaanval op bet ogenblik weer wordt ingezet, is van des te groter belang, omdat, door het terugtrekken van het Engelse gezag en de Engelse troepen uit het voormalige krits-Indië, het ene eindpunt van de Iveg voorlopig beduidend zwakker is ge worden. Perzië komt hierdoor in een bijzonder Bevaar. Het is sinds lang een buffer staat lussen Rusland en het Engelse we- feldrijk geweest. Engeland trekt zich du aan beide zijden van Perzië militair bi administratief terug, zodat het even- Wicht. waardoor een bufferstaat over eind gehouden wordt, is verstoord. Bijge- "olg is de Russische druk relatief ster ker dan ooit. Weliswaar is Amerika als belangryke macht in het Nabije Oosten herschenen, aldus een tegenwicht^ vor- diend. doch juist in Iran zyn de eoono- diische belangen der V.S. nog altyd niet buitengewoon groot. De Perzen voelen zich niet in staat, op eigen kracht de Russische aan drang te.weerstaan. Enige tyd ge iden heeft 'hun premier, Quavam es ^oeltaneh, verklaard, dat hy een man fdn zijn woord wilde zijn en de verplich- 'ibgen van het voorlopige verdrag wilde "dkomen. Doch hy kon er zeker van zyn, Tn een Maandag door de Engelse ►hatkist uitgegevencommuniqué wordt tezegd, dat de Bank of England aan Federal Reserve Bank of New York ®en hóeveelheid goud ter waarde van millioen pond sterling heeft overge dragen. De verkoop van goud uit de Britse re serves is de eerste transactie van deze *bort, sinds het restant ad 400 millioen dollar van de Amerikaanse lening op 20 ^Ugustus werd geblokkeerd. „Aangezien wij geen dollars van de Amerikaanse lening kunnen krygen, bioeten wij onze goudreserves aanspre ken", aldus een woordvoerder voor de •ohatkist. Verctor maakte de schatkist bekend, bat de landen van het Engelse gemene best, met inbegrip van Canada dat biet in het sterlinggebied ligt de vól gende week in Londen zullen samenko men voor een ronde-tafelconferentie hver de dollarcrisis. dat zijn parlement er precies andeirs over dacht. In die omstandigheden wenste Quavam de regering niet meer te leiden. Hy liet zijn kabinet struikelen en weiger de, een nieuw te vormen. Tenslotte heeft hy echter toch zyn weigering ingetrok ken, omdat er niemand anders voor het premier-schap te vinden was. Hy staat dus nu opnieuw aan het hoofd van de regering en zit daarmee tussen twee vu ren: aan de ene kant een volksvertegen woordiging die ongetwijfeld een enkele dagen geleden binnengekomen Russisch ontwerp voor de bekrachtiging van het verdrag zal afwijzen; aan de andere kant de Sovjets, die op hun bekende manier pressie uitoefenen: ten Noorden van de Perzische grens worden 10.000 rumoerige Koerden klaargehouden voor een invasie in Iran, hetgeen een herhaling van de .Azerbeidsjan-geschiedenis zou kunnen meebrengen. Hoe Quavam zich uit dit parket zal redden, staat nog te bezien. Hij kan zich zeker achten van de politieke en financiële steun der V.S., en de be loning voor een ferm optreden zweeft hem al voor ogen: inwilliging van het al lang geleden gedane verzoek om een grote lening van de Wereldbank. Enge land daarentegen speelt een veel meer halfslachtige rol: de Britse gezant heeft er mondeling op aangedrongen, dat in geen geval de deur geheel voor de Rus sen gesloten zou worden. Eri dat is te begrijpen: Engeland bevindt zich tussen Amerika en Rusland min of meer in de zelfde positie aJs Perzië. Indien Iran de Russen op sleeptouw weet te houden, be hoeft de Amerikaanse invloed in het Nabije Oosten niet te stijgen, stijging die altijd ten koste zou gaan van Engelse invloed en van Engelse economische be langen. Het feit, dat Engeland op een tussenplaats staat, soortgelijk aan die van Perzië, betekent een stevige verster king voor Quavam. Wellicht zal het hem, met de Engelsen achter zich, gelukken, ook voor Iran de tussenplaats te bewaren, die de drijfveer is geweest voor de na tionale politiek sinds tientallen jaren. Juist de halfslachtigheid van Engeland is een steun voor de Perzen, die zich noch aan Rusland noch aan 'Amerika wensen over te leveren. De Franse en de Italiaanse regering hebben Zaterdag te Parys een verklaring getekend, waarin zy uitdrukking geven aan hun wens de mogeiykheid van het sluiten van een tol-unie tussen beide landen te bestuderen. Er is een gemeenschappelyke commis sie ingesteld, die voor het einde van dit jaar aan de respectieve regeringen rap port zal uitbrengen. Dr. Max Troendle, die deel uitmaakt van de Zwitserse delegatie bij de confe rentie det 16 landen over economische samenwerking van Europa, heeft in een rapport over de werkzaamheden van zyn delegatie verklaard, dat Zwitserland niet actief deel zal nemen aan de vorming van een Europese tolunie, aangezien de Zwitserse regering niet gelooft, dat een dergeiyke tol-unie onmiddellijk verbete ring zal brengen in de economische si tuatie van Europa. De voormalige SS-Gruppenfuehrer Josej Klsch is door ceri militair gerechtshof ter dood veroordeeld. HIJ liet veertig Neder landse en zes Britse parachutisten bene vens een Amerikaan neerschieten, na hen gedwongen te hebben door een cordon schildwachten heen te breken. Dit ge schiedde te Mauthaussen in 1944. De slachtoffers zijn zg. „bij een vluchtpoging doodgeschoten". ;v->: De Zijpe-volder bestaat 350 jaar. Zonder paardenmarkt en landbouwtentoonstelling sou het geen jeest zijn. Een kijkje in Schagerbrug tijdens de paardenmarkt. In de eerstvolgende jaren wil men zien te bereiken, dat ons land van een toeristen exporterend een toe risten importerend land wordt. Men stelt zich voor dat mits alle be trokken organen en personen mede werken over b.v. een drietal ja ren uit het vreemdelingenverkeer een opbrengst verkregen wordt, welke een vervijfvoutliging is van het vóór-oorlogse cijfer. In plaats van tien millioen zou dan het vreemde lingenverkeer een bijdrage van vyfig millioen gulden aan onze betalings balans kunnen verlenen, aldus deel de de heer Groenevelt-Meyer, regeringscommissaris voor het Vreemdelingenverkeer en directeur van de Middenstand, op een pers conferentie te Den Haag mede. Vóór de oorlog, toen het deviezen, vraagstuk nog niet het draaipunt van onze economische politiek vormde, was het vreemdelingenverkeer in hoofd zaak een kwestie van propaganda. Er heerste hier een zeker defaitisme op dit terrein, aldus de heer Groenevelt-Meyer. De mening overheerste, dat wy toch niet tegen het buitenland op konden tornen. Ons land was voor de toeristen duur en saai. Alleen een intellectuele élite werd bereikt, die met name onze musea be zocht. Omgekeerd gingen Nederlanders by tienduizenden naar het buitenland. De Amerikanen bleven gemiddeld maar 2.9 dagen in ons land. De heer Groenevelt-Meyer gaf als zyp mening, dat er thans vele factoren zyn, welke tot een gunstige ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer in ons land kunnen bijdragen. Vooreerst is ons land geen duurte-eiland meer. De belang stelling voor ons land is voorts toegeno men. In dit verband mag gewezen wor den op de belangstelling uit Frankrijk Het toeristenverkeer tussen beid» landen zal binnenkort op een bescheiden schaal hervat kunne» worden. Het zal met name mogeiyk zyn. dat er op een basis van even- redigheid toeristenverkeer naar en van Frankrijk mogeiyk is, waarbü de Nederlandse toerist naar Frank- ryk over een bedrag van f 400. aan deviezen zal kunnen beschikken. Zoals de zaken thans staan, zal dat Pygmeeën- en olifantenjachl Driehonderd gram spijkers „Amerikanen, gij.eet te veel" „Berlin Express", een film over Duitsland' - Twee ton zuurkool voor het Sauerkraut-festival. Er is 'n Pygmeeën-volkje in Midden- Afrika, dat, behalve voor blanken, voor niemand en niets vrees kent. beze bruingele negers kunnen even snel lopen als een hert en in bomen klimmen Bis een aap. Een Amerikaans missionaris, 4ie onlangs in Amerika uit Centraal- Afrika terugkeerde en enige tyd by deze Aam vciijleef. heeft er interessante din- ten van verteld. Hy noemdê het een troiyk, zorgeloos volkje, dat niets liever doet dan Jagen en voor de jacht op oli- 'anten een eigen methode volgt, die een dtueel karakter draagt. Wanneer zij een Olifant hebben aangevallen met vergif- l'gde pylen en speren, vallen zij bet '•eest van achteren aan. Een der Pyg meeën springt tegen een van de achter poten van hej, dier op, houdt zich met lén hand "vast en hakt met de andere 'olang met een scherp stuk metaal in Je huid, totdat hij een pees getroffen «eeft. Met speren maken ze het Beest 'ervolgens af, 'snyden hem open en '■Wandelen", volgens de missionaris, ,,in '1 uit de romp alsof het een tent is." Het moet wel een hele zwaarmoe dige bui geweest zyn, die een jonge Zuid-Afrikaan er tóe bracht ;en pak van. 300 gram spijkers in te slik ken. in het ziekenhuis, waar hy dit ver bal vertelde, keek men eerst wej even "bgelovig. Toen hy volhield en men hem ^middellijk opereerde, haalde de dokter J'®t behulp van eeri thee-lepeltje 2424 Rijkers uit zijn maag. Het verwijderen tm deze onverteerbare spys duurde an- 6rhalf uur. jj'hister van van Handel van de V.S., (l^rrlman, een dezer dagen in een rede. opbieden tegen elkaar van de Ameri- ^hen is een voornamere oorzaak. Se tpjor Taft, een van de candidaten voo- presidentschap, zocht de oorzaak ln andere richting. ..De Amerikanen e hoge voedselpryzen in Amerika worden niet veroorzaakt door de hulp aan Europa, verklaarde de eten te veel en te overdadig," zei hy tot zyn toehoorders. En zyn wijze, raad luidde hej, eens wat minder royaal en lekker te doen In Hollywood worden de laatste voor bereidingen getroffen voor de opna men van de film „Berlin Express", die over het verslagen Duitsland zal handelen. Het gegeven verhaalt van een jong Amerikaans ambtenaar, die met een delicate opdracht naar Duitsland wordt gestuurd en daar midden In de puinhopen verstrikt raakt in de ver schillende internationale verwikkelin gen, die zich in het door vier mogend heden bezette gebied voordoen. De op namen zullen vooral in de Amerikaanse zone worden gemaakt. Een convooi van vele trucks, waarvan behalve de techni sche apparatuur ook een speciale electri- sche centrale en cantine- en. woonwagens deel zullen uitmaken, zal binnenkort naar Duitsland vertrekken. De gloriedag van de Amerikaanse zuurkool-eters, het Sauerkraut- festival" is weer aanstaande, na dat het sinds het begin van de oorlog niet meer had plaats gevonden. Dertig duizend „actieve leden" van de vereni ging zullen het feest bijwonen, waar de ingrediënten van het diner zullen be staan uit: twee ton zuurkool, een ton worst, bergen kleine broodjes en enige hectoliters koffie. Wie wil er een oorlogsschip? Haast u, over twee weken sluit de ter- myn! Zo ver is het met het oude Amerikaanse oorlogsschip „New Mexico" gekomen. Deze veteraan uit twee wereld oorlogen ls te koop. Op een voor een slagschip onwaardige wyze moet »deze dertigduizend-tonner aan zijn einde ko men. Had het niet beter strydend onder kunnen gaan dan nu verkocht te moeten worden? Eerst was het nog bestemd voor de opleiding, maar bezuinigingen in de marine-begroting brachten het naar de.... veiling. tot**)*»?» i «na*»**» ym KiSSt** K*W - M v 4** *y» Yïï* X* ;£.o, per maand tot ongeveer een 140 personen beperkt dienen te blijven. Om evenwel een toeristen-importerend land te worden dienen we materieel en geestelijk »n staat te zün als gastheer op te treden. Hier ligt volgens de heer Groenevelt een taak voor de A. N. V. V., voor het hotelwezen, voor de rege ring en voor het volk' zelf. Een subsidie van de regering is te verwachten. De A. N. V- V. is begonnen met de uitwer king van een actie, welke ten doel heeft dat reeds in 1948 belangrijke toeneming van het vreemdelingenverkeer in ons land bereikt wordt. Door deze organi satie wordt de buitenlandse propagan da centraal gevoerd. Wat Amerika be treft wordt een algemene propaganda gevoerd in samenwerking met /Bei- Het hotelwezen heeft zich deze zo mer zeer ingespannen. Het kampt ech ter nog met een beperkte hotelcapaci teit. Voor het gehele land bedraagt de ze 80 pet. van de voor-oorlogse, voor Schevenlngen slechts 40 pet. De mentaliteit van ons volk ten aan- ilen van de vreemdelingen achtte de heer Groenevelt-Meyer reeds veel ver beterd. Er zyn by een openhartige en quête enige klachten geuit. Een heeft be trekking op de controle aan de grens. Voorts loopt ons land door het fooien systeem de kans meer en meer „le pays des pourborires" genoemd te worden. Ook blUkt men in het geheel niet onder de indruk \an dc Nederlandse zindeiyk- heid 'te zijn. Men klaagde over de wei nige badkamers, het gemis aan stro mend warm water. Ook treinen en stra Jen worden vuil gevonden.. Hier moet en kan nog veel verbeterd worden. Mar ken en Volendam worden in het geheel geen reclame geacht, al biy'ven zij al tijd nog een attractie voor de bezoeker vormen. By de verdere behandeling dêr Bal kan-kwestie in de Veiligheidsraad heeft de JoegcslaVische afgevaardigde Josef Vilfan gisteren scherp de Amerikaanse politiek in Griekenland aangevallen. „Het is onmogeiyk het huidige Grieken land een onafhankeiyke staat te noe men". aldus verklaarde hy. „Ongetwij feld ls de jongste Griekse crisis veroor zaakt door de druk, uitgeoefend dcor de V.S." Vilfan zeide voorts, dat de Griekse re gering het resultaat was van Ameri kaans dictatoriaal optreden en dat zy bedoeld was om de Amerikaanse politiek ten uitvoer te brengen. Hij noemde de Amerikaanse inmenging in Griekse aan gelegenheden een directe bedreiging van de vrede en de internationale veiligheid en achtte optreden van de Veiligheids raad noodzakelijk. Hy eiste, dat de kwestie op cle agenda gehandhaafd zou biyven. De Australische afgevaardigde, Evatt, verklaarde de eerder gedane Amerikaanse voorstellen te zullen ondersteunen, n.L dat de kwestie op de agenda biyft om ,de commissie van onderzoek in stand te 'houden, doch dat tegeiykertyd de Alge mene Vergadering van de V.N. verzocht wordt haar eigen aanbevelingen te doen. De Russische afgevaardigde Gromyko zelde dat zijn land onder geen voorwaarde het Amerikaanse voorstel, dat volgers hem de Griekse kwestie nog maar moeilijker maakte, kon aanvaarden. Het voorstel zou niet alleen het.gezag van de Algemene Veng'adering verzwakken, doch ook het gezag van de Veiligheidsraad. Gromyko wees er vervolgens op dat bij de stemming over de resolutie van het recht van veto gebruik kon worden ge maakt, dóch de Amerikaanse afgevaardig de Johnson verklaarde, dat het hier een zuivere procedure-kwestie betrof en zij met meerderheid van stemmen kon wor den aangenomen. Gromyko antwoórdde, dat de resolutie niet in stemming kon wordpn gebracht alvorens was uitgemaakt, of zij een sub stantiële dan wel een procedurekwestie was. Met 8 stemmen tegen twee (Polen cn Sovjet-Unie) en één onthouding (Syrië) stelde de raad vast, dat de onderhavige resolutie een proeed urekwestie was, doeli Gromyko verklaarde, dat by zijn veto tegen dit besluit Inbracht. De Amerikaanse resolutie werd met 9 stemmen tegen 2 (Sovjet-Unie en Polen) aangenomen, doch Gromyko verklaarde, dat de resolutie door zAin veto was afge wezen, wat oen scherp protest van Johnson ten gevolge had. die verklaarde, dat de Sovjet-Unie misbruik van haar bevoegd heden maakte door dc vr(|eiyk geuite wil van de raad tegen te gaan. .Johnson stelde vervolgens voor, dat de rand de Griekse kwestie van dc agenda at zou voeren. Deze resolntle werd mot 9 tegen 2 stem then (Sovjet-Unie en Polen) aangenomen. Daar het hier een kwestie van procedure betrof, was er geen sprake van een veto. Ontstellende cyfers over gevaarlyke projectielen, welke in de gemeente Groesbeek verspreid liggen, worden genoemd in het rapport van de hulp verleningsdienst te Arnhem. De gemeente Groesbeek werd, op de bevrijdingsdag, nu drie jaar geleden, door een frontiyn in twee delen gescheiden en toen alle bewoners tenslotte geëva cueerd waren, werd het gebied tot nie mandsland verklaard. Dit bleef tot het oprukken der Geallieerde legers in de lente van 1945. Tijdens de overwinte ring hebben zowel de Duitse als de Geal lieerde legers van de gemeente een groot mynenveld gemaakt, waarvan militaire experts verklaarden, dat Groesbeek het „grootste mijnenveld van Europa" bleek te zyn. Het rapport van 5 maanden opspo ringswerk (15 Maart-15 Aug. 1947) ver meldt o.a. de vernietiging van 104.150 granaten, w.o. 65000 Duitse handgrana ten. Er waren o.a. 17 granaten van 90 kg, 639 van 44 kg en 1056 van 12 y2 kg. Voorts 39 bommen, w.o. van 750 kg, van 500 kg, 250 kg, 804 mqnen w.o. 329 kleefmanen, 78 „pantservuisten" 1006 mortiergranaten en 357 massieve pantsergranaten. Ook bleken er steij- guns, rookpottcn, 70 meter Engels ailuminium slagkoord en 1 haspel met ongeveer 500 meter vuurkoord op het slagveld achtergelaten. Ter Illustratie UITGAVEN EN ONTVANGSTEN VAN AFLOPEND KARAKTER Expeditie voos herstel van orde en rust in Indië en liquidatie oorlogvoering Steun bij herbouw en noodhulp, w.o. oorlogsschade, landbouwhcrstcl, reconstructie van de koopvaardij vloot verzorging oorlogsslachtoffers, bijzondere uit keringen aan gemeenten, aflossing buitenlandse credieten Consumentencrediet Wachtgeld en sociale bijstand Overheidsbemoeiing met distributie en prijsregeling, zonder Landbouwcrisisfonds Welvaartsfonds Suriname Bijzondere rechtspleging e.a Totaal KAPITAALSUITGAVEN EN -ONTVANGSTEN Kapltaals'verstrekklng aan Staatsbedryven etc Crediotverlening aan particuliere Instellingen Materiële uitrusting Leger en Vloot Overige kapitaalsposten Vernieuwing Rijksgebouwen I Totaal Totaal buitengewone dienst 1948 1947 nadelig nadelig saldo saldo 280.1 347.4 67,3 609.0 691.3 82.3 1.9 83.5 81,6 16.0 16,0 75.7 51.5 24,2 8.0 8.0 33.8 76.1 42,3 1008,5 1273,8 265,3 36.8 113.9 77,1 4.7 2.7 2," 47 9 194.0 146.1 318.6 152.6 166- 11.3 3.4 7.9 419.3 466.8 47,3 1427.8 1740.4 312,6 Maandag is het Italiaanse vredes verdrag met de vier geallieerde mo gendheden definitief tot stand gekomen. In het bureau van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, had een eenvoudige plechtigheid plaats, waarby de ratificatie-documenten werden gedeponeerd. De gehele ce remonie duurde tien minuten. De copieën der vredesverdragen wer den door vier vertegenwoordigers der betrokken ratificerende mogendheden ondertekend, resp. Jefferson Caffery voor de V.S., Alexander Bogomolov voor de Sovjet-Unie, Ashley Clark voor Engeland en tenslotte Bidault, die tweemaal zyn handtekening zette, een als ratificatie voor Frankryk en de an der ter verzekering dat de verdragen gedeponeerd waren. Voor de Italianen in Triëst was het gisteren een rouwdag. Het centrum van de stad was vol Italiaanse vlaggen en alle winkels waren gesloten. In de och tend hadden er demonstraties plaats, waaraan duizenden personen deelnamen. Geallieerde journalisten en Britse on derdanen werden lastig gevallen en mis handeld. Negen personen werden ge wond toen vanuit een raam twee hand granaten werden geworpen naar Italia nen, die de Joego-Slavische vlag be ledigden. In de steden Gorizia en Udine heerste vreugde onder de Italianen. Italiaanse strijdkrachten zijn deze steden binnen getrokken ten teken, dat zy weer onder Italiaans bestuur zyn geplaatst. Van daag zullen hier de geallieerde vlaggen plechtig worden neergehaald en ver vangen door Italiaanse. De aan Joego slavië toegewezen gebieden zyn gisteren van de Engelsen en Amerikanen over genomen. Franse gendarmes hebben heden het gebied van Tenda en Briga van de Italiaanse politie overgenomen. Ver wacht wordt, dat de Italianen in staat zullen worden gesteld met have en goed te vertrekken. Volgens het republikeinse persbureau Antara zal Sjahrir naar Londen reizen. Verdere byzonderheden over de datum en het doel van deze reis kon Antara niet mededelen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van bon L-01 reserve (voor één ei) verlengd is t.m. Zaterdag 20 September as. Het Centraal Distributiekantoor deqlt mede, dat op de rantsoenbonnen voor ryst in den vervolge naar keuze verkrijg baar is 250 gram ryst, bloem, zelfrijzend bakmeel, kindermeel (alle soorten) of kinderbiscuit. wordt vermeld, dat bewoners van het brandbare slagkoord een waslijn had den gespannen. Gelukkig kon hier tydlg ingegrepen worden. Ruim twee Jaren hebben nu verschil lende opruimingsploegen w.o. militaire groepen, het voormalige niemandsland afgespeurd en veel oorlogsmunitie heeft men kunnen vernietigen. In de uitge- .strekte bossen van dit heuvelachtig oord li"gen echter nog grote hoeveelheden munitie verspreid. Volgens het Nederlands legerbe- richt van vandaag hebben 350 repu blikeinen een Nederlands kamp in Kawali ten Westen van Batavia aangevallen. Op Nederlandse kampen ten Zuiden van Cheribon werd gevuurd. Op Midden-Java werden republikein, se aanvallen rond Gombong afgeslagen. Bij Asembagoes aan de Noord-Oost- kust van Oost-Java werden 72 republi keinen gevangen genomen. De Nederlandse verliezen van giste ren bedragen: 2 gesneuvelden en 5 go- wonden. In het Indonesische legerbericht van vanmiddag wordt gemeld, dat Neder landse troepen, voorafgegaan door tanks, een zware aanval begonnen zijn tegen Menganti, ten Westen van Soera- baja. In c«n verenigde vergadering van de Eerste en Tweede Kamer ls hedenmiddag dc zitting 19471948 der Staten-Generaal geopend. De opening moest ditmaal geschieden zonder de luister va.n de Konlnkiykc stoet, omdat H.M. de KonIngln zich nog niet opgewassen gevoelde tegen de vermoeienis dezer plechtigheid. In verband met de tijdsomstandigheden miste men ook bet geschitter der uniformen. Daardoor kwam mede te vervallen het militair eerbetoon, dat Prinsjesdag tot een bijzondere ge beurtenis pleegt te maken. Ditmaal heeft de minister-president dr. L. Beel, daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin, in Haar naam de zifting geopend. De heer Beel begaf zich tegen één uur per hofauto van het Pa leis aan het Nóordeinde langs Lange Voorhout, Tournooiveld, en Korte vy- verberg naar het Binnenhof om de ope ning te verrichten. Inmiddels waren de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal onder voorzitterschap van de president der Eerste Kamer, prof. W. R. Kranenburg, in de Ridderzaal bijeengekomen. Behalve de gebruikelijke genodigden waren als bijzondere gasten nog aanwe zig de president van oost-Indonesië en de Sultan van Fontianak, met de hen begeleidende personen. Zij hadden plaats genomen voor het voorzittersgestoelte. De commissie van in- en uitgeleide ontving de minister-president aan de in gang der Ridderzaal. Nadat dr. Beel was binnengeleid, deed hij voorlezing van de Troonrede. De minister-president dr. L. Beel heeft Maandagmiddag de portefeuille van Binnenlandse Zaken overgedragen aan de nieuwbenoemde minister, kt. p. J. Witteman. Minister Witteman is daarop tr.et zijn werkzaamheden ten departe- mente van Binnenlandse Zaken begon nen. De beëdiging zal, zoals gemeld, a.s Woensdag geschieden. De 17-jarige Franse zwem-crack Alex Jany, die de afgelopen week tydens de Europese Zwemkampioenschappen te Monte-Cario zulke opvallende prestaties heeft verricht, heett gisteren in het 25 m.-baö te Men ten een geslaagde po ging gedaan het wereldrecord 100 m. borstcrawl, dat sedert 1944 op naam stond van de Amerikaan Allan Ford met 55.9 sec., te verbeteren. Jany wist een tiende seconde van Ford's tyd af te knabbelen en legde de afstand in 55.8 sec. af. Jany is thans in het bezit van de wereldrecords 100, 200 en 400 m. borst crawl. Zuid-Slavië, Hongarye, Bulgarije en Tsjechoslowakije zullen zich waarschyn- iyk terugtrekken uit de FINA. Het is nog niet bekend waaraan deze stap moet worden toegeschreven. - Tijdens het jaariykss congres van de Europese zwem-liga, dat te Monte Car lo werd gehouden, werd de toetreding van Sovjet Rusland tot de LIGA be-, vestigd. Als candidaten voor de volgen de kampioenschappen, die in 1950 zul len worden georganiseerd, hebben zich Italië, Hongarye, Tsjcchoslowakye en Spanje gemeld. Men heeft de beslissing hieromtrent echter aangehouden tot het volgend congres, dat hoogstwaar- schynlyk tydens de Olympische Spelen te Londen zal worden gehouden. Ten slotte werden de nieuwe Europese re cords, tydens de Europese kampioen schappen gevestigd, gehomologeerd Al vorens uiteen te gaan werd door de congressisten een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de over leden Britse zwemster Nancy Riach. De voorzitter van de Nederlands» zwembond. Jan de Vries, werd wegens zyn verdiensten by de organisatie van de zwemkampioenschappen door het Franse ministerie van Lichamelyke Op voeding met de hoogste onderscheiding beloond. Het Nederlands episcopaat heeft toe stemming verleend tot het aangaan van een fusie tussen de R.K. Tafeltennlsbond en de Nederlandse Tafel Tennis Bond. al dus bericht „Estafette", het mededelingen blad van de Nederlandse Katholieke Sport bond. Bij deze fusie zijn enkele beperkende bepalingen gemaakt. Zo zullen, evenals in de voetbalwereld, de junioren hun wed strijden in eigen verband blijven spelen en mogen katholieke spelers of teams niet vóór twaalf uur aan tournoolen of wed strijden deelnemen. Voorts mogen er geen tournoolen worden gehouden tussen neu trale en katholieke teams, waaraan dames en heren deelnemen. Voor het houden van toezicht op de door de kerkelijke overheid gegeven richtlijnen en het, regelen van de juniorenwedstrijden wordt in elk district een Commissie Katholiek Tafeltennis ge vormd. Tenslotte is bepaald, dat In de bonds-en dlstrictsbesturen katholieke afgevaardigden zullen zitting hebben in verhouding tot de getalssterkte van de aangesloten R.K. clubs. De nationale keurploeg van de R.K. Gym nastiek Federatie, die op een nader te be palen datum ln Leuven tegen België zal uitkomen, is als volgt samengesteld: A. Kerremans (Breda), J. Muljlkens (Kerk- rade), G. Peels (Bleijerbeide), C. Wlnants (Bleljerhelde) H. offermans (Bleyerheide). G. Pardoel (Eindhoven), P. Rooijakkers (Kerkrade), C. Lutjten (Breda). De ploeg, die onder leiding staat van de heer Dekkers uit Maastricht, is dus geheel uit Zuidelyke turners samengesteld. Een gerechtvaardigde keuze overigens, omdat bil de keurwedstrijden van April J.l. te Heerlen, de zuidelijke vertegenwoordigers, en met name die uit Limburg, met hoofd en schouders boven de afgevaardigden der andere districten uitsteken. De keuze-commissie van de Zwitserse Voetbalbond heeft 14-spelers aangewezen die de reis naar Amsterdam maken en waaruit het nationale elftal voor de wedstryd tegen Nederland zal worden gevormd. Het zyn de doelverdedigers Corrodl (Lugano) en Eich (Young Fel lows), de backs Gyger en Steffen (beide Cantonal) de halfspelers Belli (Servette) Courtat (Grenchen) Eggiman (Lau sanne) en Lusenti (Young Fellows). De voorhoede zal worden gekozen uit: Blckel Grasshoppers)Fatton (Servette) Fink (Young Fellows), Amado (Grass hoppers), Malllord (Lausanne) en Tschuy (Grenchen). Zoals blykt, zyn alleen de achterspelers Gyger en Stef fen zonder concurrentie. ,Voor de interland-wedstryd, die België Zondag a.s. In het Heysel-stadion te Brussel tegen Engeland speelt, is het Belgische elftal als volgt samengesteld: Doel: .Daenen, achter: Aemouts en Pan- naye, midden: Coppens, Henriet en Massay, voor: Lemberechts, Mermans, De Cleyn, Anoul en Thirifayt. De uitslagen van de in deEngelse league gespeelde wedstryden luiden: Eerste divisie: Blackburn R.Blackp. 1—1. Tweede divisie: Coventry—West Brom- w. 1—0; Sheffield W.—Bury 2—2; Tot- tenh.Westham Un. 22. Honderd motorrijders, afkomstig uit negen landen, nemen deel aan de eerste internationale Zesdaagse ln Tsjechoslo- wakye voor motoren sinds 1939. De landen, die vertegenwoordigd wa ren, zyn: Engeland, België, Nederland, Zwitserland, Italië, Oostenryk, Polén, Hongarye en Tsjechoslowakye. Gisteren werd in New york bekend gemaakt, dat Joe Louis zijn wereldtitel1 zwaargewicht zal verdedigen tegen Joe Walcott uit Jersey. Tijdens de Intergeallleerde Spelen te Beriyn heeft Jan Klein de 200 meter niet gelopen ln 21.2 sec., maar zoals wy thar.» vernemen ln 21.9 De naam van onze dis cuswerper was Van de Wel en niet Van der Veld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 5