HIJ VOND „ZEKER BEGRIP" VOOR HET NEDERL. STANDPUNT Financiële steun der V bij wederopbouw van Indië? Aranha weer voorzitter van de Alg. Vergadering der V.N m Strandschap Zandvoort na één seizoen AANTAL STAKERS IN ITALIË TOT TWEE MILLI0EN GESTEGEN Rijstoogst in Noord-Italië bedreigd Communisten aan de macht Herdenking slag om Arnhem Zondag terug naar Batavia Internationale politiemacht om Griekenland te helpen? 1350 republikeinse schendingen Wisselend weer Massaal dagpabliek eiste strenge maatregelen Plechtigheid bij nieuw monument te Oosterbeek BEVRIJDINGSVUUR NAAR EINDHOVEN KAMERS VOOR HET EERST BIJEEN Tol hoofd en hart Recordtemperatuur voor September Het weer EINDHOVENAREN AAN N0RMANDISCHE KUST Oproep aan de Griekse guerillastrijders VEREENVOUDIGING VAN DE BONNENKAART WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1947 o 69ste JAARGANG No. 23951 DR.* VAN MOOK TERUG UIT AMERIKA Bij tien botsingen slechts één gewonde Maatregelen tegen staking in de West 99 99 Italiaans-Amerikaanse besprekingen Om de wapens neer te leggen EENVOUDIGE DOOP VAN PRINSES MARIJKE VLEES EN ZACHTE ZEEP Van zilveren schotels eet men wel rijkelijker dan van aarden schalen, \^^maarda^Mn^iog^üe^betei\^^ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ct». p. w., f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven reden*» te weigeren. „Over het algemeen ben ik tevre den over de besprekingen, die ik in de Verenigde Staten heb gevoerd," Bei de Luitenant-Gouverneur-Gene- raal, dr. H. J. van Mook, die na een afwezigheid van ruim tien dagen uit New York in ons land is terugge keerd, hedenmorgen na ztfn aan komst op Schiphol tot een aantal verslaggevers, dat hem daar op wachtte. „U weet wat de bedoeling van mijn reis was: zelf de stemming daar te peilen en voorts het stand punt te verduidelijken, dat de Neder landse Regering ten opzichte van In donesië inneemt." In beide opgaven meende de Landvoogd te zijn ge- •laagd. Hit zeide zeker begrip ge vonden te hebben voor het Neder landse standpunt en antwoordde op een desbetreffende vraag, dat de be schieting van 'de consuls in Indonesië op de Amerikanen weinig indruk heeft gemaakt, „omdat er zoveel ge schoten wordt in de wereld en omdat de consuls niet geraakt waren." Van Mook gaf hedenmorgen enkele korte, vrij algemene uiteenzettingen over aangelegenheden, die de verslagge vers hem voorlegden. Eén daarvan be trof de duur van het consulaire onder zoek. „Men kan een dergelijk onderzoek op vele manieren instellen", aldus dr. Van Mook, „het kan op een tijdsduur van een half jaar worden gebaseerd, maar ook van een maand. Het ziet er echter naar uit, dat' het zo kort moge lijk zal blijven." De Luit.-Gouv.-Gen. verwachtte voorts, dat vandaag of mor gen het derde land voor de drielanden- commissie zal worden aangewezen. Ook over eventuele financiële steun der V. S. bij de wederopbouw van Indonesië heeft dr. Van Mook be sprekingen gevoerd. Hy sprak als zijn verwachting uit, dat op de duur daarvoor een basis gevonden zal worden, waarschijnlyk in de vorm van credieten. Naar bekend, heeft de Landvoogd zijn terugreis uit New York Zaterdag j.l. enkele dagen uitgesteld, omdat op die dag juist de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Evatt, in de V.S. arriveerde en hij er prys op stelde met deze bewindsman die een der candidaten voor het voorzitterschap der Assemblee is, een onderhoud onder vier ogen te hebben. „Er bestond nog al enig verschil van inzicht tussen ons beiden", vervolgde Van Mook, „en daarom is het bijzonder Onder voorzitterschap van de Brazi liaanse afgevaardigde dr. Oswaldo Aran ha, is gisteren de tweede zitting van de Algemene Vergadering der V. N. ge opend. Een der eereten, die in de vergader- *aad aankwamen, was George Marshall, die de Amerikaanse delegatie leidt. Paul Henri Spaak was de eerste ver tegenwoordiger van het continent, die de vergadering betrad, Later volgden a. Bidault en Hector Mc. Neill. Burgemeester O'Dwyer van New York Verwelkomde de afgevaardigden, waarna dr. Aranha de openingsrede hield. Aranha erkende, dat de organisatie der V, N. na haar laatste zitting zeer Geinig heeft kunnen doen. Het grote Aantal agendapunten concentreert zich tot de vraag, of de gekozen weg zal leiden tot vrede of strijd, aldus de voor zitter. Wy moeten niet alleen het ge bruik van alle soorten wapens, maar Alleen al de gedachte aan oorlog ver- Oordelen. Spreker acht de enige oplos sing, dat alle volken en alle mensen in alle streken vertrouwen krygen in de organisatie der V. N. „Ik ken geen groter beroep op de wijsheid en het ver atand van de mens en de goede wil van regeringen en volken. Maar aan deze oproep moet gehoor worden gegeven, opdat de wereld niet omkome," aldus Aranha. By de verkiezing van een nieuwe voor- Wtter, het eerste agendapunt, verwierf Aranha opnieuw het grootste aantal •temmen. Zijn naaste concurrenten wa- Ven dr. Evatt (Australië) en de Tsjechi sche minister van Buitenlandse Zaken 4an Masaryk. Naar verluidt zou de Amerikaanse delegatie een plan opgesteld hebben voor een verdrag van onmiddellijke wederzijdse verdediging tegen agressie, ondersteund door gewapende troepen van de ondertekenende staten. Dit plan zal aan de algemene vergadering worden voorgelegd. Nader wordt in deze kringen uiteen gezet, dat het voorgespelde verdrag, dat tte vorming ten gevolge zou kunnen heb ben van een internationale politie- hiacht om Griekenland onmiddellijk te Verdedigen tegen agressie van Joègo- riavië, Albanië en Bulgarije, een aan- Vulling zou Vormen op het Handvest *ler V. N. en in overeenstemming zou *iin met artikel 51 van het Handvest, Volgens hetwelk de staten het recht van Zelfverdediging erkennen, indien een gewapende aanval plaats heeft op een lid van de V. N. tot aan het moment, waarop de Veiligheidsraad de noodzake- ïyke maatregelen voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid heeft getroffen. Men hoopt met dit plan twee hinder nissen te overwinnen voor het hand haven van de vrede in Griekenland, n.l.: Het voortdurend gebruik maken van het vetorecht door de Sovjet-Unie tegen elke actie om Griekenland te bescher men tegen aanvallen der Noordelijke buren en vervolgens de obstructie van de Sovjet-delegatie tegen het sluiten van militaire overeenkomsten tussen de V. N. en leden-sta ten, waarmee men had gehoopt een internationale politie macht op te richten ten einde besluiten van de V. N. met kracht van daden uit te voeren. Tot 15 September hebben de repu blikeinen 1.350 maal het bevel, het vuren te staken, overtreden, aldus het Nederlandse iegerbericht van vandaag. Gisteren werd bij de tien botsingen één soldaat gewond. Het Nederlandse leger voerde zuive- rings-acties uit in Tangerang, 24 km. ten Westen van Batavia. Op Midden-Java waren de republikei nen vooral actief in het Poerwokertose en ten Zuiden van Salatiga. Bij Poerwokerto Karangdoeren be schoten republikeinen Nederlandse afde lingen met mitrailleurs en mortieren. Op Oost-Java en Sumatra werden sa- botage-groepen gevangen genomen. De gouverneur van Curasao heeft gis teravond audiëntie verleend aan de Aru baanse' separatisten in Oranjestad. Hy legde daarbij een nota over, waarby stakingen op olietankschepen strafbaar worden gesteld met maxiftaal één jaar gevangenisstraf. bister-president dr. Beei sprak, daar HM. de Koningin wegens bronchitis perhin. tierd woi. te Troonrede uit. nuttig geweest, dat ik hem heb kunnen spreken". Het vraaggesprek werd besloten met een discussie over de eventuele maatregelen, die na indiening van het consulaire rapport by de Vei ligheidsraad zullen worden getrof fen. „Wij zullen op ons standpunt biyven staan", aldus Van Mook, „met de eis, dat uitvoering wordt gegeven aan de plannen-, die wy voor beide partyen de beste achten". Minister Van Boetzelaer van Ooster hout, W. .Schermerhorn en een aantal der thans in ons land verblyvende In donesische staatslieden waren op het vliegveld ter begroeting aanwezig. Naar Van Mook mededeelde, hoopt hij Zondagmorgen a.s. per vliegtuig naar Batavia terug te keren. J. Evenals aan het einde van de afgelo pen winter ons land in het overgangs gebied tussen de koude en warme lucht kwam te liggen, waardoor dooi en vorst elkaar afwisselden, zo is ook nu aan het einde van het zomerseizoen ons land in een overgangsgebied gelegen, aldus deelt De Bilt mede. Over het continent is de lucht tot op grote hoogte nog zéér warm, doch over de Oceaan treft men koelere lucht aan, die afkomstig is van Noord-Cana da. Tussen de warme en koelere lucht komt een scherp front, voor, dat nu eens ten Oosten, dan weer ten Westen van ons land is, gelegen. Het weer heeft daardoor een meer wisselend karakter gekregen. Gisteren liepen de temperaturen op sommige stations tot recordwaarden voor September op. Het waarne mingsstation in Groningen meldde met 32,4 graden de hoogste tempe- rabuur, die daar ooit in September sedert het begin der waaamemingen in 1851 is voorgekomen. Het aantal zomerse dagen in De Bilt is nu tot 61 gestegen, waaronder 17 tropische dagen. Het wisselende karakter van het weer houdt nog wel even aasi, waarby men echter dient te bedenken, dat de koe lere periodes toch nog temperaturen zullen opleveren, die in het algemeen boven de normale waarden zullen liggen, omdat de koelere Oceaanlueht boven het uitzonderlijke warme zeewater in West- Europa rtog aanzienlijk wordt verwarmd. Verwachting tot Donderdagavond: Na een koelere (nacht morgen over dag weer flink oplopende tempera tuur. Wisselend bewolkt, doch bijna overal droog weer. Weinig wind. Zon 6.1818.50, maan 10.4520.22. In New Delhi stromen vluchtelingen bij duizenden binnen om bescherming te zoeken, daar de onlusten nog steeds voortduren. Duizenden en nog eens duizenden mensen- levens zijn hierbij reeds te betreuren Het „Strandschap Zandvoort" heeft zijn eerste badseizoen achter de rug. In verband hiermede hebben wy een onderhoud gehad met de bur gemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, die ambtshalve voorzit ter is van het strandschapsbestuur. De heer Van Alphen is over de wer king van het strandschap zeer tevreden. Van groot belang is het voortdurende contact neet vertegenwoordigers van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Sociale Zaken en van de gemeenten Amsterdam en Haarlem. In de vergade ringen heerst een goede verstandhouding en dat is voor een gemeente als Zand voort, die door de wederopbouw in een beslissende phase van haar bestaan ver- Het aantal stakers in Italië, dat pro testeert tegen de omhoog vliegende prij zen en'hogere lonen eist, is Dinsdag tot twee miliioen gestegen. De linkse partij en de leiders van de vakverenigingen bereiden een grote, nationale manifes tatie voor, welke Zaterdag zal worden gehouden. Giuseppe de Vittorio, de communis tische leider van het Italiaanse arbeids- verbond, dat 5.755.000 leden telt, sprak de in enkele bladen voorkomende be richten tegen, als zou de demonstratie een inleiding tot revolutie zyn. Hij gaf echter wel te kennen, dat na de thans aan de gang zynde stakingen van de industrie, en landarbeiders ook elders het werk zou worden neergelegd. „De huidige stakingen en die zullen volgen,'' aldus Vittorio, „dragen een strikt syndicalistisch karakter, dat een gevolg is van de misère en de wensen op economisch gebied van grote lagen der Italiaanse bevolking." In Noord-Italië wordt de rystoogst bedreigd, nu ongeveer 1.3 miliioen land arbeiders reeds negen dagen in staking zyn. De arbeiders in Zuid-rtalië hebben gedreigd zich bij de staking in het Noorden aan te sluiten. De uitbreiding van de «taking ia Noord-Italië volgde op tijdens het week einde door Togliatti, leider der com munisten, gehouden redevoeringen, die de V. S. beschuldigde van werelddicta torschap. De toehoorders riepen: „dood aan Truman". Te Florence oefende To gliatti critiek uit op de Paus, „die tege- lijkertyd vpor de vrede bidt en de oor logszuchtige rede van de president der V. S. toejuicht. Wy kunnen niet be grijpen, hoe Christus en dollaxpolitiek met elkaar in overeenstemming kunnen worden gebracht," aldus Togliatti. Een Italiaanse en een Amerikaanse delegatie, die besprekingen zullen voeren over het sluiten van een verdrag voor vriendschap, handel en scheepvaart tus sen beide landen, hebben voor de eerste ma?d op het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vergaderd. De mening van hoge Amerikaanse autoriteiten in Italië is, dat de komende zeven maanden zullen beslissen of de Italiaanse communisten de macht op legale wyze in handen zullen nemen. Indien dit op legale wijze gelukt, zou dit een groot succes betekenen voor Moskou, want in andere landen werd het communistisch regiem opgelegd door de Russische legers. Maar ook aan een staatsgreep schenkt de Amerikaanse diplomatie haar aan dacht, want Togliatti, de leider van de Italiaanse communisten, heeft volgens zijn verklaringen een ondergronds leger van 50.000 man in de. Po-vlakte. Of Amerika het ooit zover zal lateh komen, valt te bezien, want tezamen 'met Griekenland en Turkije vormt dit schiereiland een schakel in de keten rond het Sovjet-rijk. Een ander punt, waarop dezediplo maten de nadruk leggen, is, dat Frank- rijk en Italië politiek blijkbaar hand in hand gaan. Verlies of winst voor het communisme in een van deze twee landen vindt zyn terugslag in het andere land. Wordt Italië op legale wijze com munistisch, dan zou dit wel eens kun nen betekenen, dat hetzelfde in Frank rijk gebeurt. Op grootse wijze is de Airborne-herdenking te Arnhem gehouden. Een overzicht van de plechtigheid, waarbij o.a. 500 Engelse nabestaanden en oud-strijders der Airborne.divisie deelnamen. Op het stuk geschoten strand van St. Lourent met enige geteisterde duinen staat een klein stenen monument, een herinnering aan de landing van Ameri kaanse troepen, op de historische dag 16 Juni 1944. Na drie jaar zijn de sporen van de hevige gevechten nog niet uitge wist. De Normandische kust zal vele men senlevens lang gebukt gaan onder de eerste ontzettende slagen van een gru- welyke oorlog. Door een wonder gered ligt temidden van vele- vierkante kilome ters verwoesting Bayeux, het stadje, dat de eeuwen en het geweld van deze tweede wereldoorlog doorstond. In dit stadje, dat nu aan de H. Maagd is opgedragen, be gon de victorie, de victorie van Frankryk, België en Nederland. Te Eindhoven smeedde men plan nen, om deze bevrijding elk jaar te herdenken en symbolisch weer te geven. Men slaagde er verleden jaar in om de fakkel, ontstoken met Nor- mandisch vuur, jn estafette van wiel rijders en hardlopen naar Eindhoven te brengen. Dit jaar, nu de voorberei dingstijd langer was, is dit symboli sche gebaar een grote gebeurtenis ge worden. De burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. Th. Kolfschoten, enige wethouders, alsmede een ganse bus vol met wielrijders zijn naar het vlaggende Bayeux gekomen en daar op hartelijke wijze onthaald en toegesproken. En al moest de burgemeester van dit, stadje, monsieur Henry Jean, eigenlijk het bed houden, hij was toch in de raadzaal aanwezig om eer te bewyzen aan H. M. Koningin WilhelmLna. Niet mil der ln het uiten van lof was de prefect van Calvados, de heer Max Martin. Burge> meester Kolfschoten bracht Nederlands dank en waardering aan de Franse gast heren over. Maandagavond, na een muzi kaal en folkloristisch feest werd in tegen woordigheid van tal van autoriteiten by het monument voor de gevallenen de fak kel ontstoken die ln een estafette van wlelryders en hardlopers naar het Belgische plaatsje Mons zal worden gebracht, waarna hij Donderdagavond via Brussel in het Philipsstadion te Eindhoven zal aankomen. Hedenochtend zyn de twaalf Eindho- vense renners onder veel belangstelling naai- Eindhoven vertrokken. Voor het thans voltooide monu ment, dat de Oosterbeekse bevolking heeft opgericht in een plantsoen in de nabijheid van hotel Ilartenstein, waar in de rumoerige September dagen vaai 1944 het hoofdkwartier gevestigd was van de Britse lucht landingsdivisie, zyn Dinsdag onge veer 500 Britten, waarvan enige tien tallen nog in uniform warem, bij eengekomen ter herdenking van de slag om Arnhem, drie jaar geleden. De brigadier Lathbury heeft namens zyn landgenoten de Oosterbeekse bevol king hartelyik dank gezegd voor dit mo nument, dat zal zyn een altijd biyvend symbool van de vriendschap van de airtoomes en de Oosterbeekse bevolking en erveneens een symbool van de ver bondenheid van het Nederlandse en En gelse volk, In eenvoudige woorden herdacht de brigadier daarop de gevallen hel den van de troepen, welke hy mede heeft geleid en bracht tenslotte dank voor het vriendelijk welkom. Het is erg belangrijk voor ons, die bleven leven na de heldhaftige strijd van September 1944, om hier weer Griekse vliegtuigen wierpen gisteren duizenden pamfletten uit boven de gebie den, waar de ggerillatroepen opereren, om hun aan te sporen de wapens neer te leggen en tot het normale leven terug te keren. In de pamfletten werd de gue rilla's persoonlyke veiligheid in het uit zicht gesteld. De actie geschiedde bin nen het raam van de afgekondigde am nestieperiode van dertig dagen. Minis ter-president Sofoulis, die deze medede ling deed, zeide dat hy van verscheidene guerillaleiders brieven had ontvangen, waarin dezen zich bereid verklaarden het verzet op te geven. De vrijlating is gelast van alle gede porteerden op het eiland Iskaria, met uitzondering van diegenen die beschul digd worden van samenzwering of hun revolutionnaire ideeën niet willen prys- geveii. Naar wy vernemen is het de wens van Prinses Juliana, dat de doopplechtigheid van Prinses Marijke, Donderdag 9 Octo ber a.s. in de Domkerk te Utrecht, zo eenvoudig mogelijk wordt gehouden. Om kwart voor elf zullen de Vorstelyke per sonen aan de Domkerk arriveren, waar de plechtigheid hoogstens een uur in be slag zal nemen. Onmiddellijk na de dienst zal de Koninklijke Familie weer naar rioestdijk vertrekken. te zyn bij onze vrienden, maar wy voelen, dat het nog belangrijker is voor de nabestaanden van de man nen, die iin de grond van Oosterbeek rusten. Daarna legde brigadier Lathbury als eerste namens de Britse landingstroe pen een fraai bloemstuk aan de voet van het monument, dat op de verschil lende vleugelen de vlaggen voerde van Engeland, Polen en Nederland. Ben Brit se onder-officier legde daarna een bloemstuk ook namens kameraden, ter wijl daarna achtereenvolgens de Com missaris der Koningin en de burgemees ter van Oosterbeek bloemstukken neer legden. De plechtigheid, die duizenden by- woonden, werd besloten met het spelen van de volksliederen van Engeland, Po len en Nederland. Naar wy vernemen zal binnen kort door het C. D. K. worden te gemoet gekomen aan de zo veelvul dig geuite wens om over te gaan tot vereenvoudiging van de bonnen- kaart. Bjj de kaarten, die eind No vember geldig zullen worden, zul len de nummers per artikel doorlo pen, terwyl de letters voor het aangeven der opeenvolgende perio den zullen vervallen. Morgen zullen om. bonnen worden aangewezen voor 100 gram vlees en 250 gram zachte zeep. keert, van niet te onderschatten bete kenis. De burgemeester verwacht hier van nog vele vruchten, ook met betrek king tot zaken die met de ordemaatrege len op het strand geen direct verband houden. Mét de ordemaatregelen komen wij aan het kernpunt van het strandschap- beleid van de afgelopen zomer. Het strandschap stond voor de vraag of voor het gehele strand het verblyven in bad- costuum moest worden toegestaan. Het bestuur van het strandschap heeft die vraag ontkennend beantwoord, daarbij in het voetspoor tredend van de Zand- voortse gemeenteraad, welke meer dan tien jaren vroeger tot eenzelfde con clusie kwam. De burgemeester juicht deze beslis sing toe; vooreerst uit een oogpunt van veiligheid. Als men langs het gehele strand het baden toestaat, zyn ernstige ongelukken niet te voorkomen. Ook ai kan Zandvoort met zyn vier zandbanken voor de kust tot de badplaatsen met het veiligste strand gerekend worden; de zee blyft verraderlyk. In het afgelopen seizoen heeft de zee te Zandvoort vier slachtoffers geëist, die zonder toezicht in zee waren gegaan. Wat moet ervan terecht komen, ais langs het gehele strand gebaad en gezwommen mag worden? Een doelmalig toezicht is dan onmogelyk. Laten wü toch niet vergeten, dït van het in totaal negen k.m. lange strand meer dan vijf k.m. uitermate dicht bezet is. Zeker, ook in het Noorde lijke vrye strand mag vrij gebaad worden, doch opgemerkt wordt, dat zich aldaar een post der Zandvoort- se reddingsbrigade met reddingsbo ten bevindt, terwijl kampeervereni gingen eveneens over reddingsmate riaal beschikken. Desniettegenstaan de geschiedden de verdrinkingsgeval- len aldaar. Er gaan wel stemmen op, wèl het ba den op bepaalde strandgedeelten te ver bieden, maar daar kleding in badcostuum toe te staan, zoals b.v. in Scheveningen is geschied. De burgemeester acht deze maatregel onuitvoerbaar. De verleiding voor deb ezoekers om de verbodsbepaling te overtreden en tóch in zee te gaan wordt dan onweerstaanbaar en de politie staat dan voor een hopeloze taak. I„ Zandvoort met rijn massaal dag- publick zou deze halfslachtige maatregel bovendien uitkleedpartijen °P grote schaal fengevolge hebben en het zedelijk peil van het strand aanmerkelijk doen dalen De burgemeester heinnert zich dat d:e Commissaris der K°ningin bij de installatie van het strandschap er op wees, dat waar verschillende besehavings- milieus tezamen komen, de grootste ge mene deler veelal ligt op het laagste ni veau. In het afgelopen seizoen heeft het niet aan critiek op het strandschap ontbroken. Enerzijds vond men de maatregelen te streng en trachtte men die belachelijk te maken. Anderzijds vond men dat niet ver genoeg gegaan werd. De Katholieke Actie te Haarlem byvoorbeeld drong aan op krachtiger politie-optreden. De burgemeester is van oordeel dat hier de middenweg dient bewandeld te worden. De politie is min of meer overvallen door 't prachtige zomerweer dat reeds in het begin van het voorseizoen inzette. De rijkspolitie was toen nog niet gearri veerd. Later werden do teugels strakker aangehaald en hoewel de politie soepel optrad, moest menig proces-verbaal opge maakt worden. Van belang is ook. dat de rechter thans hogere boeten oplegt. Vroe- fcr waren die boeten soms zó laag dat men de zedelijkheidsvoorschriften kon overtreden voor hetzelfde bedrag waar voor men van 'n auto-scooter of ander© kermisvermakelijkheid gebruik kon ma ken. Menige bezoeker zou ook van een pro ces-verbaal verschoond zyn gebleven in dien de betrokken strandpachter hem tydig op de orde-maatregelen had gewe zen. Niet alle strandpachters werken in die richting mee; van sommige kon zelfs het tegendeel worden geconstateerd- De burgemeester besloot het onderhoud met dé mededeling dat het strandschaps bestuur zich binnenkort over de gang van zaken in het afgelopen seizoen zal be raden. Dc ordemaatregelen °P een druk bezocht strand als dat van Zandvoort vormen een uiterst moeilyk vraagstuk. En juist daarom is het van zo grote be tekenis dat hierover wordt beslist door een lichaam waarin alle betrokkenen rijn vertegenwoordgid, de verschillende as- peeten kunnen worden belicht en de vaak tegenstrijdige belangen tegen el kaar kunnen worden afgewogen. (Van onze parlementaire redacteur) Na afloop van de openingsvergadering der staten-Generaal vergaderden Dins dagmiddag zoals gebruikelyk de beide Kamers. In de Tweede Kamer kreeg men de plechtigheid van het aanbieden der Begroting door minister Lieftinck, die met zijn koffertje kwam opdraven, waaruit hy het pak documenten met een oranjelint samengebonden te voorschijn haalde, onder het uitspreken vin enige toepasselijke woorden. Voorts werd de nominatie voor het voorzitterschap op gemaakt; nummer één mr. van Schaik, nummer twee mr. Joekes en nummer 3 de heer Smeenk. De Eerste Kamer zag middelerwyi kans een openbare vergadering te hou den met één gesloten deur: de deur, waar het publiek vdoor moest om de publieke tribune te bereiken. Veel gemopper, veel teleurstelling van belangstellende kie zers, pogingen van sommigen om de in gang van de leden binnen te gaan, waar bij zy onverbiddelyk werden terugge wezen. Alleen de pers mocht zomaar de trap van de senatoren op. De Eerste Ka mer heeft nu eenmaal haar ondoor- grondelijkheden; het hoort bij haar. Intussen geschiedde er binnen niet veel bijzonders. Zelfs het genot, de Ka mer te horen besluiten 'n adres van ant woord op de Troonrede te zenden, was ons niet meer beschoren. Er werd thans niet eens over gesproken. Waarschynlyk zal de overbodige ceremonie thans wel voor goed zyn afgeschaft. Voorzitter Kranenburg hield een korte toespraak om zyn ambt te aanvaarden en H.M. te bedanken voor de eer, welke zy hem heeft aangedaan door hem opnieuw te benoemen. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1