Overeenstemming te Parijs HET DOMED de nieuwe lijn aanv&aAcL H' PEREN Voor de lange IN DUITSLAND HERLEEFT DE HOOP Een millioen textiel punten achterhaald Gedetineerden staken Clayton tevreden over aangebrachte wijzigingen als groente en nagerecht NIEUW MIDDEL TER BESTRIJDING DER NARCISVLIEG Belangrijke vinding van dr. De Mol Avonturen. Rusland voor de keuze Petkof s doodvonnis voor Hof van Cassatie Vermiste personen in het Verre Oosten incognito WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1917 PAGINA 3 Meer samenwerking in Ts j echoslo wakij e? Thans voor straf in de bunker ANKE SERVAES f L-x (Wordt vervolgd) (Van onae Rerlijnse correspondent) Het nieuwe plan voor de Duitse In dustrie der verenigde Engels- Amerikaanse zones vindt uit dé aard der zaak in West -Dui tslamd een gunstig onthaal. Het kondigt de ver werkelijking aan van de ideeën, welke die Amerikaanse staatssecretaris Byrnes reeds in de herfst van het vorig jaar te Stuttgart formuleerde. De groeiende in-- vloed der Amerikanen op de reorganisa tie en opbouw van het Westdiuitse be drijfsleven doet de hoop van vele Duit sers herleven op een sneller tempo van het economisch herstel, nadat het ver trouwen, hetwelk aanvankelijk in de be moeiingen der Britten werd gesteld, in middels tot een minimum is geslonken. Sa de publicatie van het plan over heerst te Berlijn niet de vraag naar de economische gevolgen van het breed op gevatte Engels-Amerikaanse programma, •naar die naar de reactie, welke het te Mos kon zal veroorzaken. Zullen de Bussen In het plan toestemmen of althans hun op positie ertegen matigen, of zullen zij het op een economische breuk (waarvan de politieke uitwerkingen niet zl1n te over- Men) laten aankomen? Krijgt dan de scheiding tussen West- en Oost-Duitsland een formeel karakter en wat gaat er met Berlijn gebeuren? Deze schelding is reeds ln hoge mate werkelijkheid geworden en alleen de aanwezigheid van de vier com mandanten der bezettingslegers te (Berlijn Wekt nog een schijn van samenwerking. De proclamatie van het nieuwe plan en de nadrukkelijkheid, waarmede Sir Sholbo Douglas en Lucius D. Clay heb ben verklaard de uitvoering ervan met de grootst mogelijke energie ter hand te zullen nemen, bewijzen, dat de Amerikanen en Engelsen eindelijk het tijdstip gekomen achten om handelend op te treden eventueel mèt Rusland, desnoods zonder Rusland. De tactiek der Sovjets, het misbruik dat zij maken van. het vetorecht en hun vertragende invloed op alle internatio nale onderhandelingen schijnen de re geringen te Washington en Londen al lengs tot de overtuiging te hebben ge bracht, dat Moskou ernaar streeft in alle landen een economische crisis te schep pen en politieke verwarring te stichten om Zodoende de bodem voor te bereiden voor het zaad der wereldrevolutie. Het schijnt verder, dat de Westerse democra tieën haar defensieve houding zulten prijsgeven en dan zulten overgaan tot een actieve economische afwcerpolitiek. Het nieuwe plan lost bet, oude project Van de contröleraad van Maart 1946 af en voorziet in een aanzienlijke verhoging. Van de Westduitse industriële capaciteit en een uitbreiding van de export. Zelfs die takken van industrie, welke in het. oorspronkelijke plan, omdat zij de bewapening van Duitsland zou den kunnen dienen, op de nominatie Waren geplaatst om sterk te worden ge deduceerd krijgen in het nieuwe plan een beperkte capaciteit toegewezen. Terwijl de buitse kogellagerfabrieken zonder uitzon dering zullen worden gedemonteerd, wordt de productie van synthetische benzine, ammoniak en rubber zolang veroorloofd, totdat de Duitse deviezenpositie de invoer dezer producten uit het buitenland toe laat. Het kernstuk van het gerevideerde Plan is de jaarlijkse staalproductie. welke 18 vastgesteld op 10,7 millioen ton (tegen over 5,8 millioen ton tot nu toe). Zo verklaarbaar de besluiten der Ameri kanen en Engelsen zijn, om thans met energie de economische opbouw van West- Niet alleen 't chagrijn van de pijn, bw rheumatische pijnen met alle gevol gen slopen voortdurend ajan Uw hele gestel Daarom moet ge U er tegen te Weer stellen. Met Kruschen Salts. Dui zenden deden dat vóór U en aij zijn trots op de heilzame resultaten die Kru schen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens >an U. De aansporende werking van kruschen doet Uw bloed sneller stro- dien: de schadelijke zuren, die z}ch anders gaan vastzetten, worden mede genomen en verwijderd langs natuurlijke Weg. Dat i« het geheim van Kruscnen sn daarom is het ook voor U de remedie t>m weer helemaal de oude te worden, (lef en fit en vrij van pijn. vraag Kru schen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Duitsland te bevorderen, zo begrijpelijk is ook de tegenstand der Bussen. Dat maar schalk Sokolowsk-y In de contröleraad te gen het nieuwe plan zou protesteren, stond van tevoren vast. Er valt echter ook nief aan te twijfelen, dat z(jn argumenten zonder uitwerking zullen zijn op de ge nomen besluiten. Het ligt voor de band, dat Moskou geen belang heeft bU een spoedig economisch herstel der Westduitse gebieden, zolang het zelf aldaar geen medezeggenschap heeft. Weliswaar specu leert Bugland op een economische wereld crisis. waarvan ook Amerika niet ver schoond zon blijven, maar het moet des ondanks rekening houden met de moge lijkheid, dat een begin van nieuwe wel vaart aan gene zijde der Duitse demar catielijn psychologische en politieke uit werkingen zou kunnen hebben ln de vrij wel uitgeperste Bussische zone, terwijl het tevens moet bedenken, dat het herstel der Westdnitse Industrieën voor Amerika Juist gen middel kan zijn om de econo mische moeilijkheden 1n het eigen land te bestrijden. Het Hof van Cassatie van Bulgarije heeft Dinsdag het beroep van Nicola Petkof behandeld. Petkof's raadsman verdedigde hem in een pleidooi van drie uren en trachtte te bewijzen, dat de „militaire liga" door middel waarvan Petkof zich van de macht zou hebben willen meester maken, noch in wezen, noch in schijn een milit^ife organisatie was. De uitspraak wordt over enkele da gen verwacht. Volgens een communiqué van de uit voerende raad van de Tsjechoslowaakse sociaal-democratische partij, welke in buitengewone vergadering bijeen is ge komen, heeft de party besloten, gezien de gespannen politieke toestand in Tsjechoslowakije, onderhandelingen met andere socialistische partijen aan te knopen, teneinde een vernieuwing van het socialistische blok tot stand te brengen. Ook zouhernieuwing der sa menwerking gezocht worden met alle andere Tsjechische en Slowaakse partij en binnen het kader van het nationale front. Met de communisten was reeds overeenstemming bereikt. De Amsterdamse economische recher che heeft in Amsterdam twee personen aangehouden, die betrokken bleken te zijn bU' een enorme zwendel in textiel punten. Op een 35-jarige koopman wer den bij fouillering niet minder dan een millioen geldige textielpunten, in cou pures van 2000 punten, gevonden. De punten zijn vermoedelijk afkomstig van diefstal uit een textielfabriek. Een mil lioen punten is gelijk aan 20 000 heren- costuums of 65.000 japonnen. Bij het onderzoek, dat nog wordt voortgezet, vond de recherche in een kuil op de Gooise heide nog 110 bonnen voor 1320 luiers. De helper van de' koopman is ook gearresteerd. De beide mannen werden gearresteerd, toen zij in Amsterdam- Zuid in een taxi wilden stappen. De economische recherche wist, dat in Zuid een uitgebreide handel in textielpunten werd gedreven en was daarom bijzon der actief. Zij snapte de mannen juist, toen deze laatsten hun voorraad hadden omgeruild en reed met hen rechtstreeks in de taxi naar het hoofdbureau van politie, waar de koopman bekende nog meer punten op 8e Gooise heide begra ven te hebben. Des nachts heeft de re cherche de punten bij het licht van zak lantaarns opgegraven. Hoewel er nog lang gezocht is, vond men niet meer dan de 110 bonnen. Sedert enige tijd zijn een aantal gede tineerden uit het kamp Laren tewerk gesteld bij de ontginningen nabij Amers foort, welk werk door de D.U.W. wordt uitgevoerd. Dinsdag waren weer 15 gedetineerden naar Amersfoort vertrokken, doch tegen de middag vonden de heren het welle tjes en legden het werk neer. Zij meen den aanspraak te moeten maken op meer loon. Onmiddellijk werd de kampleiding gewaarschuwd, waarna enige bewakers ter versterking naar Amersfoort gezon- dèn werden. De stakers werden toen ge sommeerd direct mee te gaan, waaraan gevolg werd gegeven. Zij zitten nu in de bunker in afwachting van hun straf. Het Franciscanessenklooeter te Kruis land (N.B.dat door de Duitsers gedeelte lijk vernield werd' en door de verwoesting der R. K. kerk als noodkerk moest worden gebruikt, wordt momenteel weer als klooster en school Ingericht. De Amerikaanse onderminister voor economische .zaken, .William Clayton, heeft gisteren voor het eerst geconfe reerd met dé leiders van alle zestien de legaties. ter conferentIe over de Ameri kaanse hulp aan Europa in Parijs. Alle landen, met uitzondering van Zwitserland, namen de Amerikaanse voorstellen aan, doeh de Zwitserse af gevaardigde heeft de Amerikaanse dele gatie te kennen gegeven, dat zijn land de eenstemmigheid niet in de weg wil staan. Naar vernomen wordt is Clayton zeer te vreden over de op voorstel van Amerika in het rapport aangebrachte wijzigin gen. Met nadruk werd er op gewezen, dat dit rapport, in verband met de korte tijd welke ter beschikking van de conferentie staat, een voorlopig karakter draagt, ter wijl regelingen worden getroffen voor een bijeenkomst van de coördinatie-commis sie,, indien dit tijdens de bespreking van het rapport door de leiders der conferen tie en de Amerikaanse regering, raadzaam mocht blijken. Verder ls een semi-per- manente organisatie in het leven geroe pen, welke de 16 landen vertegenwoor digt en een onderzoek zal instellen naar de gemaakte vorderingen en de uitvoering van het programma, waartoe de landen zich hebben verplicht. Het rapport is uitgebreid' ln die zin, dat de landen op zich nemen onmiddellijk maatregelen te treffen ter bereiking van binnenlandse financiële en economische stabiliteit en onafhankelijkheid van bui tenlandse hulp. Dit laatste kwam „iet In het oorspronkelijke rapport voor. De na- drqk wordt gelegd op de uitvoering van het overeengekomen herstel, en produc tie-programma, terwijl het rapport verder tot uitdrukking brengt, dat de 16 landen het eens zijn over de noodzakelijkheid van een Europese tolunie. Op een pers conferentie is medegedeeld, dat de slot zitting a.s. Maandag of Dinsdag zal plaats hebben ondër presidium van Er- nest Bevin. Peuken en accijnzen? Sovjet-veto over de lange rok Een huwelijk met lords in wandelkleding „Ik wil sterven als Manole'to" Stel u voor, in Engeland, heb land van de Players, bloeit op het ogen blik de handel in „tweedehands" sigaretten. De asbakkenruimers in ho tels. restaurants en theaters hebben het druk en verzamelen de peukjes, die zij ha een speciale behandeling voor goede brijzen weer kwijt kunnen. Volgens de hicthodes van deze peukjesrapers wordt de geraapte tabak in een sterk verdun de oplossing van zwavelzuur gewassen. Maar, aldus meldt de Sunday Empire, het ministerie van Financiën zit ach ter hen aan. Om ook van de peuken hceiinzen te heffen? De vrouwen van.de Sovjet-Unie zui len zich niets aantrekken van de door Parjjs en New York gedecre teerde langere-rokkenmode. Toen on langs een buitenlandse zich in Moskou in een langere rok vertoonde, Toeg een 23-jarige secretaresse aan 'emand: „Wie is die baboesjka (groot moeder)"? De japon werd gedragen i "oor een jonge Deense vrouw. „De Rus sische vrouwen zullen er nooit iets fn tien", zei een danseres. „Het kan mij biets schelen, wat de mode-ontwerpers 'h Parijs of New York of waar ook zeg den. Wij ^vinden de korte rokken het S-ardigst. en daarmee fs het afgelopen." So hebben de Russische vrouwen het veto over de lange rok uitgesproken. In Iserlohn in de Britse zone ls een Duitse regering gevormd door uit OoSt-Europa uitgewezen Duitsers. **ct is een regering in ballingschap zon der dat er een andere regering, die ver dreven is, bestaat. Uit welke hoek de ^'inq waaiti tonen enige programma- hhnten, voorkeursbehandeling voor de fcfote landbezitters en terugkeer van de Jjableden, welke thans door Rusland eD °len zijn bezet Opnieuw is een onderdeel voor de huwelijksplechtigheden in Enge- land gewijzigd in strijd met de ariitie. De Britse ladies en lords zullen ^hielyk volgens het jongste besluit van de koning op de plechtigheden in wan- delcostuum mogen verschijnen. De op- perceremoniemeester heeft bekend ge maakt, dat de kleding voor de vrouwen mfddggtoilet met hoed is en voorde man nen. uit jacket, wandelkleding of uni form moet bestaan. Ongeveer een jaar geleden ontving een lid van de Nederlandse am bassade met de rang van gezant fn Moskou, na lang wachten, zijn fon kelende auto uit Amerika. Enige maan den later werd hij echter naar Athene overgeplaatst, zodat zijn auto te koop werd aangeboden. De ambassadeur van Iran ging het verst en bood hoger dan de deken van het corps diplomatique, de Chinese ambassadeur. Maar nu ls ook Prins Ffrouz, de Iranees, vertrok ken. De Argentijnse ambassadeur was er dit keer het eerst bij en... meeste dollars. met de Onder de uitroep „Ik sterf als Mano- lete" viel de beroemde Mexicaan se toreador Carnicerito gisteren ernstig gewond fn een stierengevecht in de Portugese stad Vilavicosa neer. Hij is de tweede stierenvechter van de oude, beroemde garde, die deze zomer is om-' gekomen. De eerste was Manolete, de befaamde Spanjaard, die onlangs in Spanje omkwam bij een van zijn laatste gevechten. Hij wilde deze herfst rustig van- de verdiende millioenen gaan leven. De doctoren, die aan het ziekbed van Carnicerito stonden, hadden zijn leven kunnen redden, indien deze de wil had gehad om in leven te blijven. Maar steeds riep hij: „Alleen de grote torea. doren sterven als Manolete. Ik wil het ook doen". -et is laag geleden, dat er zoveel gepraat en ge schreven is ais thans over de veranderingen in de mo de. Er zou een verhandeling over te schrijven zijn, of dit in deze tijden van moeülljlkheden en spanning een hoopvol teken is of een symptoom van deca dentie, doch dit ligt niet op ons terrein. Wij hébben slechts een standpunt in te nemen tegen over de verwondering, de afkeu ring en de zorg, welke een ge heel nieuwe mode te weeg brengt bij de vrouw, die gaame goed gekleed gaat. Maar het staat voor ons vast, dat de macht van de mode nog steeds zeer groot is en dat de nieuwe lijn, en dus ook de lange rok, zal worden aanvaard. Men zal er dus goed aan doen, bij het aanschaffen of vervaardigen van maatwerk de rek niet te loor'; te nemen en er flinke zomen in te laten aan brengen, welke eventueel r.og uitgelegd kunnen worden, ter wijl men een comfectie-stuk, dat naar ei-gen smaak een beetje lang is uitgevallen, niet moet laten verkorten. De verandering van het silhouette door de lange rok was reeds aan de zomermo- dielïen te merker.-. De nieuwe modellen kunnen zeker diegenen dragen, die smal om de heupen zijn; men zie b.v. de afbeelding van de nauwe rok, die in de taille onder de cein tuur losse plooien heeft, welke op de heup op niets uitlopen, hetgeen een moderne brede heuplijn geeft. Velen zullen ech ter deze losse plooien niet kun nen dragen, omda^ moeder na tuur haar met brede heupen heeft bedeeld; in dit geval late men de plooien achterwege en r.eme een gewone gladde rok. B-ij zulk een na-uw© rok past heel goed een log jasje, zoals hierbij is afgebeeldde hoeken aan de voorzij-de afgerond en met een smal shawlkraagje van -bont. Een uitstekend jasje voor het najaar! Het kleedt slank af, het kan van effen of gewerkte stof gemaakt worden en op ver schillend© japonnen worden ge dragen. Eveneens modern is op »S5S Je mouwen en een hoge hals met een klein kraagje. Opmer kelijk is voorts, dat zoveel gewo ne en ook zeer geklede japonnen weer met hoge halzen worden gedragen. We zien zelfs weer de hoge boord, midden aan de voorzijde ingeknipt en met klei ne puntjes openvallend Hieron der wordt een tamelijk grote strik gedragen, welke een aar dige garnering vormt op een nauw, glad lijfje. Plaatsruimte ontbreekt ons, om thans de verdere problemen van de nieuwe mode te bespre ken, maar volgende week hoort u er meer van. TRUUS Nu de fruitoogst in volle gang is komt een over vloed van peren aan de markt, zodat de huisvrouw met de kleine huishoudbeurs ook in staat is van deze heerlijke vruchten te profiteren. Wij ge ven hieronder enige recepten, waarin de peren zowel als groente en als nagerecht ver werkt zijn. Stoofperen 1 kg. -peren, 2 eetlepels asdjn, 75 gr. suiker, kaneel, wat aard appelmeel of aardappeüsago. Schil de peren, snijd ze door midden of in vieren, verwijder de klokhuizen zo ver, dat het binnenste harde gedeelt© geheel verdwenen is. Was ze en zet ze vervolgens met zoveel water op, dat ze onder staan. Voeg er de azijn aan toe en de suiker en kook ze ongeveer 2 uur. Neem ze dan met een schuimspaan uit het vocht en bestrooi ze met wat kaneel. Bind het kookvocht met het aangemengde aardappelmeel of d© sago en laat het even doorkoken en binden. Giet hej vervolgens over de peren Peren-compote (van hand peren) 1 kg. peren, 1% dl. water, y. dl. koffie, 50 gr. suiker, wat Xn deze kolommen hebben we- reeds meermalen besproken de huisvrouw, die nooit klaar is met haar arbeid. Verscheidene malen hebben we „tips" gege ven ter verlichting van haar werk, waardoor ook voor haar 't leven wat aangenamer wordt. De avonden moeten aange naam en nuttig besteed kun nen worden. Dit kan bijv. door: gezellige gesprekken met man en grote kinderen, he^ voorlezen af tezien van een goed boek, luis teren naar een mooi concert of hoorspel over de radio Dit zijn allemaal manieren om op een een nauwe rok een jasje, in de goede wijze onze lange winter- taille nauw aansluitend en aan avonden door te komen en te de onderzijde Wat uitklokkend. Heel gekleed wordt het, wanneer de onderkant van dit jasje met een brede bon-fcrand wordt gegar neerd. Het was opvallend, dat op de modeshows zoveel moffen bij de japonnen en mantels werden gedragen, soms heel klein, maar meestal zo groot 018 om hoofd kussen. Een oud bontmanteltje kan ons hierbij goede diensten bewijzen. Reeds eerder merkten 'we op, dat behalve de nauwe rokken ook heel wijde rokken worden gedragen, rondom geplooid, en waarvan de plooien niet uitge streken zijn, doch wijd uitvallen. Bij zulk een rok behoort een glad, nauw Hjf je met lange glad- genieten. Ik herinner me nog, hoe heerlijk we het vroeger thuis hadden, als het bulten regende en stormde en de wind loeide in de schoorsteen en gier de om de hoek van het hiuds. Ons huis stond rondom vrij en ving dus. alle fluitende windvlagen op. Dan snorden de vlammen in het kleine, zwarte kacheltje, zo dat het rood-glo-eicnd werd van de hitte, welke de brandende houtblokken verspreidden. Want wij gaven op zulke dagen de voorkeur aan flakkerende hout blokken boven rustig brandende kolen, al zuchtte moeder ook, dat „hout de kachel doorvloog" en dat ons „duiveltje" er uit ging zien, dat he^ een schande was voor eventuele bezoekers. Wij, grote kinderen, lachten daar hartelijk om en- betoogden, dat ook de bezdekers beslist de voor keur zouden geven aan een warme kamer met een oud grijs „duveltje", boven een koud© ka- mer met een fraai zwartge- poetste kachel of haard. Maar ook al is het thuis nog zo gezellig, al amuseren we ons met lezen, handwerken en radio- muiziek, toch moeten we er zo nu en dan eens uit. Ik weet wel, dat uitgaan geld kost en dat het in- vele gezinnen zeer moeilijk is, m®t het weekgeld rond te ko men. Maar «r zijn ook veel ge zinnen, waar men, dank zij de grote kinderen, op heit ogenblik een zeer behoorlijk inkomen heeft. Vraagt de banketbakker ook in de volksbuurten maar eens, waar al die honder den gebakjes Wijven, welke hij wekelijks bakt. Ik geloof niet, dat er al statistieken verschenen zijn over het gebruik van geibak en snoeperij in de z.g. deftige en in de volksbuurten, maar als ze ooit zouden verschijnen, denk ik, dat we vreemde resultaten zou den zien. Ik weet, dat er volks vrouwen zijn, die week in, week uit moeten ploeteren om rond te komen, maar die -treffen we ook aan in de kringen, die steeds voor welgesteld worden aange zien. Daar zijn er velen, die trach ten ten koste van alles hun stand op te houden. Juist, voor deze ploeteraarsters onder ons is het zo nodig, er eens een avond uit te zijn. Het ligt het meest voor de hand, als ze al een® uit gaan, dat ze dan een bioscoop bezoeken. Dat kost het minsit en is ook het gemakkelijkst. Maar als we nu eens een goede raad mogen geven, spaar dan eens even langer en ga één keer een goede tooneelvoorstelling zien U kunt tegenwerpen, dat er ook goede films zijn. Die zijn er zon der twijfel, maar tamelijk zeld zaam. Het gebeurt niet zo erg dikwijls, dat u van een film avond thuiskomt met de me ning: Dat had ik niet graag gemist. De goede toneelvoor stelling is niet alledaags, maar toneel geeft een directer con tact. Op het toneel werken le vende mensen, die trachten de gevoelens en daden van andere levende mensen uit te beelden. Bij een goede toneeluitvoering bestaat daarom een levend con tact tussen spelers en puibliek. Om die reden zal meestal de herinnering aan een goed to neelstuk veel langer bijblijven dan de herinnering aan een goede film. Wij zouden u in uw ei-gen belang willen aanraden: reserveer wekelijks een kleinig heid, om, al is het maar een paar keer per seizoen, een echt goed toneelstuk te gaan zien. U zult er geen spijt van hebben. aardappelmeel of aardappel- sago. Schil de peren, snijd ze in stukken, verwijder de klokhuizen en was ze. Breng het water met de koffie- en de suiker aan de kook. Laat de suiker geheel op lossen. lieg de peren er in en laat ze zolang koken tot 06 zariht zijn. Neem ze dan met een sohuimspaan uit de pan en leg ze in een schaal. Maak het aardappelmeel of d© sago met wat koud water aan tot een glad papje en bind hiermede het kookvocht. Giet dit over de vruchten, laat de compote afkoe len en presenteer ze als nage recht. Zoetzuur van peren 1 kg. rfipe peren, 500„gr. sui ker, yt 1. azijn, enkele kruidna gelen, een stukje pijpkaneel. Schil d© peren en maak ze zo als boven omschreven ls verder schoon. Breng de azijn met de kruiden en de Aiker onder roe ren aan de kook in een pan met dikke bodem. Laat de azijn zo lang koken tot de suiker geheel is opgelost. Leg de peren er in, breng de massa nogmaals aan de kook en laat ze daarna een nacht staan. Kook ze de vol gende dag opnieuw gedurende 'n uur, neem ze dan met een schuimspaan uit h©t vocht, haal ook de kruiden eruit en leg de peren met de kruiden in een goed schoongemaakte pot. Laat het vocht vervolgens inkoken tot een dunne stroop en g^et het warm over de peren. Sluit de fles af met wat perkament papier. Geef het zoetzuur met koud soepvlees bij het brood of by het middagmaal bij koud ge braden vlees. Een. aardig, grijs gestreept, wollen jurkje voor het najaar. Zoals men ziet, worden er nog wel driekwart mouwen gedragen, doch dan met lange handschoenen, gelijk vee in ons vorig artikeltje schreven. Anke Servaes pseudoniem van mevr. A. G. ValkhoffWij dom overal bekend geworden door haar romans als „Kinderzaal", is, 49 jaar oud, in het St. Elisabethziekenhuis te as Alkmaar overleden. Begin Augustus werd de schrijfster ziek. Haar toestand verergerde zich, eodat haar 22 Augustus de H.H. Sa cramenten der Stervenden moesten worden toegediend. Een lange lijst boeken heeft zij op haar naam staan. Verscheidene van die werken werden vertaald in het Duits, Zweeds, Noors en Deens. Franse en Engelse vertalingen zyn in voorbereiding. Haar eerste werken waren meisjesboeken, sinds 1935 is zij voor volwassenen gaan schrijven In dat jaar verscheen haar bundel verhalen „Bezoekuur", een jaar later gevolgd door de roman „Kinderzaal", waarin de schrijf ster haar ervaringen als verpleegster in een kinderziekenhuis vertelt. Later volg den o.m. „Wie volgt", „Kindertoevlucht". „Oorlogskinderen" en „Moeder Liesbeth'". In Januari van dit jaar verscheen „Paul alleen". Een novelle „Koos" zal de vol gende maand in de handel komen. Anke Servaes is 26 November 1897 in Tilburg geboren. Zij behaalde in Rotter dam dei onderwijsacte, was in Den Haag practisch werkzaam in een kinderzieken huis en verwierf de diploma's kinderver pleging en apothekers-assistente. In 1926 trad zy met de schrijver Rein Valkhoff in het huwelijk. Zjj vestigden zich nadien in Bergen, in „Het Haveke", waar Anke Servaes haar meeste boeken schreef. In 1940 gingen beiden tot het katholieke ge loof over. In de oorlog hield de schrijf ster vaak lezingen en nam deel aan het verzet. In 1945 werd Anke Servaes tot lid benoemd van de Mij. der Ned. Letter kunde. Volgens mededeling van de opspo ringsdienst van overledenen te Batavia kunnen thans overl ijdensacten worden verstrekt ten name van personen, die worden vermist sedert de ondergang van ondervolgende schepen: Hr. Ms. „Java", „De Ruyter" en Kortenacr" in de Javazee 27 Februari 1942 en het s.s. „Tamahofco" by Nagasaki 25 Juni 1944. Voor inlichtingen gelieve men zich te wenden tot het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, afd. A, Vlamingstraat 2, Den Haag. De nabestaanden van andere tijdens de Japar.se bezettingstijd of gedurende de extremistische terreur vermisten wordt verzocht op verdere bekendmakingen op merkzaam te biyven. In een onderhoud, dat dr. W. E. de Mol, een bekend bioloog te Amster- dam, dezer dagen met een redacteur van het A.N.P. had, deelde hij bijzon derheden mede over zijn ontdekking van het koolzuur-zuurstof-druk-prin- cipe, ter bestrijding o.m. van de voor narcissenbcUen zo gevreesde narcis- vlieglarven. Deze larven ontwikkelen zich uit het in het voorjaar op de narcisbollenvelden gelegde eitje van de narcisvlieg en vreten zich in de narcisbol, welke daardoor ver nield wordt. De larve ontwikkelt zich daarna Wederom tot vlieg en het spel herhaalt zich. waaruit volgt, dat een enkele „besmette" bol in een veld of een party een gevaar van belangrijke afme ting oplevert. Men bestrydt op het ogenblik deze plaag met de z.g. warmwater-methode. De bollen worden in warm water „ge kookt" bij een temperatuur van 43 gra den, waardoor de larve wordt gedood. „Het bezwaar van deze methode is" door CLARENCE BUDINCTON KELLANDi „Ik niet," viel hij haar dromerig in de rede. „Alleen maar plaatjes heb ik. Ais u prinsessen kent, ga ik er, denk ik, maar eventjes bij zitten. Meestal lees ik de hele middag." „Wat leest u?" „Sprookjes." zei Jason Tickle eenvou dig. „Allemachtig!" barstte mrs. Jim uit. „Een olie-millionnair die sprookjes leest!" „Ma was van uw grootte en gestalte," zei mr. Tickle. „Ik denk dat zy niet zo bar verrukt was over uw kastelen," veronderstelde mrs. Jim. „Maar zy kookte heeriyk," zei Jason. .,zy heeft heel lang getracht om mij van myn plannen af te brengen. Maar het is haar niet gelukt Neen, mevrouw! Zo dra ik de kans kreeg, kocht ik een pa leis en nu ga ik het in gereedheid been gen om de prinses te ontvangen." „Bent u van plan met haar te trou wen?" vroeg mrs. Jlm. „Ik zou het niet willen," zei Jason. „Ik wil er een in mijn huis hebben alleen maar om naar te kijken. Niet de eerste de beste. O, neen; ik stel bepaalde eisen." Hy haalde zijn portefeuille te voorschijn en nam er het vergeelde plaatje uit, dat hij jaren geleden uit het sprookjesboek had gescheurd. „Hier moet zij op ïyken," zei hij. „Kent u er een die hieraan vol doet?" „De prinsessen, die ik ken, lijken erl net zoveel op als ikzelf," zei mrs. Slemp. „Dan zyn zy niet geschikt," zei Jason teleurgesteld, Toen wendde hij zich tot Jane. „U bent erg vriendelijk voor Ra- punzel," zei hy. .JZelfs a ldeed u het uit zakelijke overwegingen, dan vind ik het nog erg aardig van u." Jane trok haar wenkbrauwen op en wilde hem antwoorden, maar hij hief be zwerend zyn hand op om haar te doen zwijgen. „Ik vind het helemaal niet erg," ging hy voort. „Iedereen handelt met een doel voor ogen. Toen ik nog maar een paar dollar bezat, waren er al mensen, die aan my wilden verdienen. Sinds lk 'n rijk man ben zijn zij alleen maar groter in aantal en geslepener geworden." „Ben ik zo geslepen, mijnheer Tickle?" „Ik ben achterdochtig van nature. Het is niet prettig om zo te zijn, maar men wordt het wel. U wilt natuurlijk mijn paleis inrichten, nietwaar?" „Ja," zei ze openhartig. „Geen enkele reden, waarom u het niet zou proberen als er geld te verdienen is- Alleen wil ik u wel vertellen, dat er ka pers op de kust zijn." Mrs. Jim luisterde met stygende be langstelling; Rapunzel was erg zenuw achtig. Jane bleef kalm en glimlachte tegen hem. „Het waren niet-alleen over wegingen van zakelijke aard," zei ze. „Dat meen ik eerlqk. Maar inderdaad: ik zou heel graag de inrichting van uw nieuwe huis willen verzorgen. Ik zou er iets van maken, waar elke prinses graag wil komen. Iets moois, iets bijzonders: met smaak gekozen. En ik zou het eerlijk doen, zonder afzetterij entot uw te vredenheid." „Wete u dan hoe een prinses haar pa leis ingericht zou willen hebben?" „Ik ben er zeker van," zei ze. „Hoe weet u dat?" „Omdat uw prinses een goede smaak zou bezitten," zei ze. „En die heb ik ook," „Ik heb zo eens rondgeneusd," zei Jason langzaam. „Ik geloof dat er meer achter zit; het zou best een truc kunnen zijn. Ik bedoel die vier heren met baarden en het succes dat u heeft als Alias Jane Smith. Wat betekent dat alias." „Ik ben Jane Smith. Eo als het een of andere blad my anders noemt, kan ik daar niets aan doen." „Daar ben ik nog niet zo zeker van," zei Jason. „Hoe dan ook, u bent erg vriendelijk voor Rapunzel geweest en daarom zal ik u een gelüke kans geven. Er is mü nog een andere decorateur aan bevolen." „Door mynheer Mantor," zei Rapunzel. Jane Smith deed alsof ze haar niet ge hoord had. „Waar bestaat de kans uit, die u ons wilt geven?" „U krijgt beiden de gelegenheid om te tonen wat u kunt," zei hy. „Ik laat u ieder een kamer uitzoeken, die u kunt inrichten zoals u denkt dat zy geschikt is voor het doel, dat, ik voor ogen heb." „U bedoelt, dat ik een enkele kamer voor mqn rekening krijg?" „Inderdaad," zei Jason. „En geheel op eigen kosten. Als het my bevalt, blijft zy intact en betaal ik er voor. Zo niet, dan is het een strop voor u. De kost gaat nu eenmaal voor de baat uit. U krygt er dertig dagen tijd voor." Jane knikte peinzend. „Een goed idee," zei ze toen. „Ik ben biy, dat u er zo over denkt, zei Jason. „U zult zeker wel het paleis willen zien, om uw keuze van die kamer te bepalen?" „Gaarne," zei Jane. „Dat past prachtig in myn plan!" zei mrs. Jim plotseling, „Wat hebben uw plannen hiermede te maken?" vroeg Jason. „Luister! Ik rijd u allen naar het kas teel, we bekijken het en dan gaan wij door naar mijn buiten. Ik heb daar mor gen juist een tuinfeest. Wat vind je er van?" „Hebt u ook persoonlpke belangen op het oog?" vroeg Jason. „Reken maar! Als u het raadt krijgt u een echt padvindersmes met een blik opener van me. O.K.?" „Ik voel er veel voor om eens zo'n so- ciety-feest buitên mee te maken. Ik moet aan zulke dingen wennen." „Uitstekend. Wij komen u om half tien halen. Het was me een genoegen u te hebben ontmoet, Tickle. Ik heb zo'n idee, dat wü het wel met elkaar zullen kunnen Vinden." „Ma," zei Jason zacht, „leek veel op u; ze was alleen iets minder luidruchtig." Mrs. Jim keek met half dichtgeknepen ogen naar Jason, haar handen in de zij; Jane verwachtte reeds een fikse uitbar sting. Toen lachte de grote vrouw luid. „Je bent een handige knaap Tickle," zei ze. zy duwde Jane voor zich de kamer uit, haar nauwelyks de gelegenheid gtfmend om Rapunzel goedendag te zeggen. Teen zu weer in de wagen zaten, zei mrs. Jim: „En?" aldus dr. "De Mol „dat ten eerste ver schillende fraaie en dus belangryke nar cissoorten tegen deze methode niet be stand zyn en ten tweede, dat de reeds in de zon gedroogde bol weer door en door nat wordt en dus öf gaat rotten öf direct weer gepoot moet worden en eerst na de bloeitijd voor export geschikt is. Gedurende dit tydsverloop van byna één jaar is de kans voor hernieuwde besmet ting aanwezig". „De methode, die ik thans na een tien jarige studie heb ontwikkeld en met suc ces bekroond zag en welke ik het kool- zuur-zuurstof-druk-principe pleeg te noe men, is van een geheel andere oorsprong", zo deelde dr. De Mol mede. „De bollen worden in een afgesloten ruimte gebracht, waarin een gasmengsel van 80 pCt. zuur stof en 20 pCt. koolzuur onder een druk van 10 atmosferen wordt gepompt. Deze toestand blijft 8 a 10 uur gehandhaafd. Gebleken is: A. Dat de larve absoluut dood en dus onschadelijk is. B. dat het toegevoegde koolzuur voedsel voor Iedere plant de groeikracht der bollen opvoert. Aan gezien deze methode volkomen droog ge. schiedt, zijn de bollen direct, nadat zy de druk ruimte verlaten hebben, geschikt om bewaard of verzonden te worden." Dr. De Mol vertelde voorts, dat in sa menwerking met de directie van een groot bollen-exportbedrijf in Limmen sedert 1941 eerst in het klein en later op grotere schaal proeven met darcissen zijn genomen, welke een volledig succes bleken. By een bezoek, dat de A.NJP.- redacteur vervolgens aan dit bedrijf bracht, had hy de gelegenheid met een der directeuren de bereikte re sultaten te bespreken. Deze deelde mede, dat uitsluitend in Limmen op het ogenblik de methode van dr. De Mol wordt toegepast. De resultaten n van die*aard, dat er goede hoop bestaat op deze wijze de narcisvlieg geheel uit te roeien. Bij een der laat ste toepassingen heeft men een le vende colorado-kever tussen de te behandelen bollen gezet en het bleek, dat deze gevreesde aardappelverdel ger al evenmin tegen het koolzuur- zuurstof-druk-principe bestand was als de narcisvlieglarve. Dr. De Mol deelde tenslotte mede, dat hy octrooi heeft verkregen voor Neder land. Frsnkryk, Engeland en de Verenig de Staten, j 'j'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3