Instelling van veiligheidscommissie en beperking van vetorecht Veiligheid der staten en welzijn der volken dient gewaarborgd Vicieuze cirkel f dient doorbroken V.S. in Commissie van Drie? Periode van onderzoek zou 20 Juni 1945 als grens moeten hebben Sobere herdenking te Arnhem Bezoldiging ambtenaren Nieuwe plannen van Marshall Consuls en wuamemers naar Djokja Eén dode, elf gewonden Meer Surinaamse sinaasappelen De heer Van der Goes wil teruggaan tot 1 Januari 1940 Jubileumjaar kan geen bezwaar vormen Schat van bloemen bij Airborne- monument Tot hoofd en hart T B' MINISTERRAAD BIJEEN Nog steeds moordpartijen in de Pendsjaab Het weer Prijzen worden lager GEEN NED. BEZETTING VAN DUITSLAND donderdag 18 september 1947 o 1 69ste jaargang No. 23952 Op de ivjeede dag van de zitting der algemene vergadering der V.N. heett de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken aan de 55 landen een nieuw Amerikaans vredesplan doorgelegd, dat als hoofdpunten bevat de oprichting van 6en veiligheidscommissie en een beperking van hei veto recht. r.Onze houding ten opzichte van de reeks problemen, die bij de UNO aanhangig zijn, is gebaseerd op een oprecht Verlangen, de organisatie zodanig ie vervolmaken, dat zij de veiligheid der staten en het welzijn van hun volken Waarborgt," zeide de minister. „Nu zien de mensen mei bezorgdheid, naar de toekomst en zij vragen zich af, of een dog verschrikkelijker oorlog over hen zal komen." J 1 Waarom Griekse kwestie op de agenda Poolse reactie Kabinetszitting uitgesteld PARLEMENTAIRE ENQUETE De strijd, tussen het goede en slechte in de mens wordt niet be slist voor hij sterjt. hz-ësszr umimunciEUcrur rnncAUT Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 Elf* i gf™ 1 1 MSf |P" gf%\ Mm gf^ H 1MB Ba M 9 B 9 9 H 11 §tfl 9 ,arief' Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w„ f 3.90 p. kwart. f|«| I II WW I SB t&M 9 I i B BWB .11.1 I HmBIIIbI ÊA SU H De administratie behoudt zich het repht voor Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. 9 99lUr«l B SLsIhB If I WI I wVVIinil I advertentiën eventueel zonder opgave van Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. redenen te weigeren. Het door Marshall voorgestelde vre desplan bevatte de volgende hoofdpun ten: 1. Oprichting van een interim-com- •hissie voor vrede en veiligheid, be gaande uit alle leden der V. N. ter be handeling van iedere situatie, die de 'btemationale vrede in gevaar zou kun nen brengen. Deze interim-commissie '*ui tot September 1948 haar werkzaam heden moeten vervullen en het recht hebben iedere bedreiging van de vrede bespreken en aanbevelingen hierover doen. Zo nodig zou de Algemene Ver gadering het volgend jaar kunnen be- ''liiten er een permanent lichaam van maken. Marshall diende dit voorstel niet sen sationeel op. Men beschouwde het als het beste mogelijke Amerikaanse ant woord op de Russische veto-practijk. 'h feite zou de commissie geen macht hebben, maar aan de mening van de ^eerderheid de Itiding kunnen geven, Wanneer de Veiligheidsraad door het Weto niet handelend kan optreden. 2. Beperking van het gebruik van het *cht van veto tot gevallen, waarin de •N. genoodzaakt zijn tot economische f militaire maatregelen over te gaan. 'ierdoor zou, zo verduidelijkte Mars- Vll, de 'dreiging: van het veto weggeno- worden voor kwesties, die onder Wdstuk 6 van het Handvest waren 'bder te brengen (Dit hoofdstuk han- '®lt over de vreedzame rege'ing van ge- illen. ttadat Marshall onbewimpeld Joego- avië, Bulgarije en Albanië van agres- ,'sf optreden tegen Griekenland had Gehuldigd, zei hij: ..Deze vergadering an niet werkeloos toezien, terwijl een ,3 van de TJ.N.O. in gevaar wordt ge dacht door aanvallen van buiten af. Indien de TJ.N.O. er niet in slaagt de jHegriteit van één kleine staat te 'aarborgen, dan komt de veiligheid van 'ie kleine staten in gevaar. Wy zijn er '®t in geslaagd de grondslag voor de J'Tde met Japan en Duitsland te leg- de wederopbouw vlot nergens. Wij jVetcn nu een uiterste krachtsinspan- MARSHALL Nu zien de mensen met bezorgdheid naar de toekomst" missie voor Palestina, die eenstemmig werden goedgekeurd, maar ook aan die aanbevelingen, die door de meerderheid van de commissie werden bekrachtigd. De toestand in Korea kon volgens Marshall niet voor onbepaalde tijd zo blijven. De onderhandelingen met de Sovjets waren mislukt, zodat de V.S. van plan waren de kwestie van de on afhankelijkheid van Korea aan de Al gemene Vergadering voor te leggen. Verontrustend en onheilspellend vond Marshall het feit, dat Polen en de Sovjet-Unie niet van zins waren zich bij de meerderheidsconclusies van de commissie der V.N. voor de controle over de atoomenergie aan te sluiten. De internationale ontwape ning was afhankelijk van drie voor waarden: internationaal vertrouwen, de vredesvoorwaarden voor Duitsland en Japan en de formatie van een in ternationaal vredesleger en controle op de atoomenergie. Ofschoon de V.S. liever geen wijzigin gen zagen aangebracht in het veto recht, waren zij genoopt deze wel voor te stellen met het oog op het „misbruik" dat ervan gemaakt werd. De Sovjet-delegatie nam geen deel in het luide applaus, dat op Marshall's J'bg doen om uit de vicieuze cirkel van zich verergerende politieke en econo mische crises te breken. Daarom heb- *t» de V.S. de bedreiging van politieke ''afhankelijkheid van Grieken'and op agenda geplaatst", Nadat de minister de geschiedenis de Griekse kwestie had gereleveerd, hij: „Hoewel de meerderheid van jden de internationale rechtspleging g.v. steun aan rebellen in «n land Inspecteert, is er één land, eeffperma- ?®nt lid van de Veiligheidsraad, dat drie v"cr door een veto noodzakelijke maat delen Verhinderd heeft. Aldus is de ^are verantwoordelijkheid overgegaan b de assemblée. Zij moet dit op zich ,:rinen. wil de organisatie beantwoorden 3n haar eerste doel. Naast het verant woordelijk stellen van de drie genoem- ^alkanlanden, zal daarom ook de eis Neten worden gesteld, dat zij zich vari eJdere hulpverlening onthouden. Vervolgens verklaarde Marshall, dat V.S. niet alleen veel belang hechten de aanbevelingen der speciale com- rede volgde. De plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken der Sov jet-Unie, Andrej Wysjinsky, had zich als spreker laten schrappen van de lijst, nadat de tekst van de door Mars hall te houden rede ter inzage was ge geven. Men neemt aan, dat Wysjinsky in zijn rede diverse verklaringen van Marshall wil beantwoorden en meer ge legenheid tot bestudering van Mars hall's woorden verlangt. Later werd bekend, dat Wysjinsky waarschijnlijk vandaag' zal spreken. De eerste tegenaanval kwam van de zijde van de Poolse minister van Bui tenlandse Zaken, Zygmunt Modzeiews- ky, die in ondubbelzinnige bewoordin gen het. plan-Marshall veroordeelde, de Amerikaans-Britse politie^ in Duitsland en Griekenland laakte en elk plan tot beperking van het veto-recht verwierp. Met betrekking tot Duitsland ?ei Mod- zelewsky, dat een snel herstel van dit land slechts een herhaling zou beteke nen van de fout, die eens tussen twee wereldoorlogen g'emaakt is. Spreker be treurde bovendien, dat dit geschiedde door een eenzijdige actie en in strijd met internationale overeenkomsten. Onmiddellijk na zijn rede Heeft Mars hall de voorzitter van de Assemblée Aranha, schriftelijk verzocht het voor stel tot oprichting van een interim commissie voor vrede en veiligheid op de agenda te plaatsen, evenals de kwes- tie-Korea. Voor plaatsing is een meerderheid van twee derde in de Assemblée,' ver eist. Het Britse conservatieve blad „Daily Mail" meldt uit Flushing Meadows, dat men in kringen van de V.N. verwacht, dat de Sovjet.Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, naar New York zal vliegen om de verdediging te leiden tegen het „Diplomatieke offensief van minister Marshall tegen de Sovjet- Unie." De Daily Mail voegde er aan t°e. dat de Russische gedelegeerde, Wisjins- ky, in voortdurend telefonisch contact met Moskou staat sinds Marshall's eis, dat het misbruik van het recht van veto door de Sovjet-Unie een einde moet nemen. Een woordvoerder van het militaire hoofdkwartier van Pakistan heeft be kend gemaakt, dat dienstdoende Gurkha- troepen in West-Pendsjaab Zondag het vuur hebben geopend op een grote me nigte Mohammedanen, die een troep vluchtelingen aanviel. Volgens de woord voerder wordt het aantal doden onder de vluchtelingen op. 100 en het aantal gewonden eveneens op 100 geschat. Veertig van de aanvallers werden dood- geschoten. Zaterdag werd eveneens in West-Pendsjaab een trein met vluchte lingen 'beschoten door het Mohamme daanse escorte van een andere trein. Naar schatting' kwamen hierbij zestig mensen om het leven en werden zeven tig gewond. Hedenochtend 10 uur zou een extra-kabinetszitting worden gehou den, welke zou worden bijgewoond door de Luitenant-Gouverneur-Gene raal, dr. H. J. van Mook. In verband met de buitengewoon ernstige onlusten in Pakistan en Hindustan wordt het aantal vluchtelingen in New Delhi steeds groter. Water is er nauwelijks meer te krijgen en. urenlang staan vrouwen en kinderen in de rij, met de meest zonderlinge blikken, om een weinig water te bemachtigen. Naar Aneta verneemt, hebben Spaak en Evatt gisteren een onder houd gehad met Marshall, waarbij zou zijn onderzocht, of de Verenigde Staten bereid zijn zitting te nemen in de Commissie van Drie. Hoewel geen officieel resultaat van deze bespreking bekend is gemaakt, verneemt Aneta uit jzeer betrouw bare bron, dat er goede reden is, aan te nemen, dat de Verenigde Staten de uitnodiging zullen accep teren. Gisteren zijn de Britse consul-generaal, Shepherd, en zijn Amerikaanse collega, Livengood, naar Djokja vertrokken. Over ste Rhys, militair attaché van het Britse consulaat en de Britse liaison-officier van de marine, Shelderick, alsmede twee Britse waarnemers, die onlangs te Bata via arriveerden, majoor Orberts en kapitein Chatham, reisden mee. Tegelijk met het gezelschap, dat in een Dakota naar Djokja vertrok, vertrok de Ameri kaanse liaison-officier, kapitein ter zee Mac Callin, in een Amerikaanse Beech - craft naar Djokja. He.t ligt in de be doeling, dat de twee Britse waarnemers enige tijd in Djokja zullen blijven, alwaar reeds twee Australische waarnemers zijn gestationneerd. Aneta's speciale correspondent meldt uit Padang (Sumatra), dat de consuls van Engeland, Frankrijk en Australië, resp. Lambert, Raux en Eaton, na aankomst te Palembang onmiddellijk een conferen tie hebben gehad met militaire en bur gerlijke autoriteiten. Daarna geschiedde hetzelfde te Padang. Vandaag zou Port de Koek worden bezocht, daarna Medan en Zondag zal men via Singapore terug keren. In verband met de komst van de Ame rikaanse en Britse' consul in Djokja, heeft het republikeinse kabinet besloten zijn zitting tot vandaag uit te stellen. Volgens Antara zal het kabinet maat regelen bespreken, welke door tussen komst van de Commissie van Drie van de Veiligheidsraad tot nieuwe onderhande lingen tussen de Nederlanders en de re publiek kunnen leiden. Welingelichte republikeinse kringen be schouwen de facto en de jure erkenning van de Indonesische republiek als een eerste vereiste om tot een eind van het conflict te komen. H©| Nederlandse legerberichj, van vandaag maakte melding van twaalf botsingen, waarbij gisteren een sol daat sneuvelde en elf gewond wer den. Gezegd wordt, dat een aanval door en goed bewapende bende van 50 republikeinen op een Nederlandse post bij Kebonagoeng op Oost-Java, werd afgeslagen en dat op Sumatra een Nederlandse afdeling een bende van ongeveer 100 man sterk terug dreef. De gebieden rond Bandjar, ten Zui den van Garoet en ten Zuiden van Welen, werden gezuiverd. In een aanvulling op het legërbericht wordt gezegd, dat de vijandelijkheden op West-Java toenemen, maar dat do zuiveringsacties op Oost-Java goede re sultaten beginnen te tonen. Antara deelde vandaag mede, dat re publikeinse strijdkrachten de olievelden in Tandjoenglotar welke gelegen zijn in het gebied van Palembang op Suma tra's Oostkust m brand hebben ge stoken. Antara zeide: „De operatie volg de de dag nadat de Nederlanders met 500 man oprukten naar de door de Indo nesiërs bezette olievelden.'' Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met in de namiddag kans op enkele verspreide onweersbuien. Matige wind uit Oos- teiyke richtingen. Voornamciyk in het Noorden van het land hogere tempera turen. Zofti 6.1918.48, maan 12.0320.42. Naar wy vernemen, zijn thans nieuwe partyen Surinaamse sinaasappelen on derweg, n.l. 9712 kisten met het s.S. „Trajanus" en 8000 kisten met het s.s. „Stuyvesaiut", welke schepen voor eind September in Nederland worden ver wacht. Zoals het geval is met eerstelin gen van vrywel elke oogst, kwamen de prijzen van de eerste Surinaamse si naasappelen hoog te liggen, voor de rest van de oogst kam echter verwacht wor den, dat de prijzen zich aanmerkelijk lager zullen stabiliseren. Het A.N.P. verneemt van bevoegde züde, dat de passage in de Troon rede, welke zegt dat de noodzakelijke beperking van de uitgaven voor de krijgsmacht ertoe zal dwingen, voor eerst geen meerdere taken voor deze krijgsmacht op ons te nemen, uit sluitend betekent, dat voor 1948 is afgezien van het deelnemen aan de bezetting van Duitsland. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer nopens het door de Kamer te nemen besluit betreffende het voorstel van de heer Van der Goes van Naters tot het houden van de Italiaans-Jocgoslavische grens. Een boer trekt met zijn hebben en houden dag vóór de ratificatie van het vredesverdrag uit de streek, die Joegoslavisch zal worde» een enquête naar de gebeurtenissen, in verband met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid der opeenvolgende kabinetten te jon den, ontlenen wij het volgende: Het verheugt de heer Van der Goes van Naters, dat vele leden in beginsel een onderzoek, als hij heeft voorgesteld, wenselijk achten en vele andere leden eveneens tot dit standpunt overhellen. Ter beantwoording van de hem gestelde vraag naar de rechtsgrond van het voor stel, zou hij gaarne de motivering van deze leden tot de zijne maken, n.l. dat het in het algemeen belang is, dat door middel van een parlementaire enquête alsnog de verantwoordelijkheid voor het beleid gedurende de periode, waarin het parlement niet kon werken, wordt vast gesteld, welk algemeen belang dan om vat zowel de hierbij betrokken regeerders als het volk, dat geregeerd werd, zonder dat zijn vertegenwoordigers de regering ter verantwoording konden roepen. Deze omschrijving houdt ook een chro nologische beperking der enquête in. Be gonnen moet worden daar, waar de mo gelijkheid tot verantwoording vragen en afleggen kwam te ontbreken. Dat is reeds eerder dan 10 Mei 1940. Het om vat zoais vele leden terecht) opmer ken die daden o^ nalatigheden, welke op de gebeurtenissen tijdens de oorlog invloed gehad kunnen hebben en waarvan de volksvertegenwoordiging te dien tijde de consequenties nog niet kon over zien. De wisseling in het opperbevel van 6 Februari 1940, waarover de regering in haar antwoord op vragen van de heer Van Poll destijds gemeend heeft geen inlichtingen te kunnen geven, is er een typisch voorbeeld van. De heer y. d. Goes zou dus niet verder willen teruggaan dan het jaar 1940 en het onderzoek willen beperken tot die daden of nalatig heden, die in casuaal verband hebben kunnen staan tot de gebeurtenissen van 10 Mei en daarna. De eindgrens van de periode van on derzoek moet dan lig8en daar. waar het parlement de regering weer J,er verant woording kon roepen. Dit was het geval sedert 20 November 1945, toen de voor lopige Staten-Generaal in functie tra den, die normaal hun controletaak kon den uitoefenen en dit inderdaad ook aanstonds hebben gedaan door van de regering te vragen een „nota omtrent een aantal punten van regeringsbeleid", welke nota, niet minder dan 21 van zulke puten omvattende, door de Kamer in haar vergaderingen tussen 18 December 1945 en 21 Februari 1946 zeer grondig is behandeld. By elk der punten van behandeling is het beleid van" het kabinet-Schermer- horn—Drecs sedert zijn optreden op 20 Juni 1945, .uitvoerig in behandeling ge weest en derhalve meent de heer v. d. Goes, dat tot uitbreiding van het in de enquête vallende tijdvak tot de tjjd na 20 Juni geen grond bestaat. De heer v. d. Goes ontveinst zich niet, dat aan het houden van een enquête over delicate onderwerpen nadelen ver bonden kunnen zijn. Hij meent echter geenszins, dat het in het openbaar op waardige wijze behandelen van die on derwerpen, wat ook het eindoordeel daar over zou zijn, het prestige van Nederland zou kunnen schaden. Veeleer zal dit als een triomf der Nederlar.üse democrati sche gedachte beschouwd worden en ons prestige versterken. Zo zal het ook in het buitenland worden gezien. Ditzelfde geldt voor het vermeende be zwaar van een behandeling in het Jubi leumjaar 1948. Onze nationale eenheid is niet vërkregen en niet gehandhaafd door het verdoezelen der verschillen in opvat ting en denkwijze. De heer v. d. Goes zou de termijn van een jaar voor het onderzoek zelf (dus niet voor de behan deling van het rapport in de Kamer) willen aanhouden: Arnhem leverde in het kader van de herdenking van de „Battle of Arnhem" Woensdagmiddag een stil le omgang naar het voorlopig Air borne-monument bij de Rijnbrug. In een lange stoet kwamen eerst aanmaxcheren de dragers van de vaandels en vlaggen, tientallen in getal en daarna de groep burgers en militairen, die de kransen aan droegen voor de officiële personen, corporaties en particulieren, die zich eveneens in deze stoet hadden opge steld, alsmede de Ehgelse groep, marcherend in twee onderdelen, te weten de burger-airbornes en jde „airborne soldiers." De laatsten weiden vergezeld Ttoor een ereafdeling van het Prinse Irene- regiment. Voorts zagen wij een depu tatie van het Rode Kruis. Voordat de burgerij zich bij de stoet kon aanslui ten was eerst nog ruimte gegeven aan de Arnhemse schooljeugd. Iedere mid delbare en lagere school was vertegen woordigd door een van de leelingen, die namens de mede-scholieren bloe men kwam aandragen. De stoet werd opgesteld in de buurt van het gemeen tehuis op de Markt en wandelde in rus tige tred dwars door het terrein, waar eens de puinhopen hebben gelegen, die getuigden van de hevige strijd om het doel van de ganse airborne-landing: de Rijnbrug bij Arnhem. Het verkeer over de Rijnbrug werd stilgelegd toen de stoet naderde. In grote stilte schreden eerst de vaandel- en vlaggendragers om het mo nument en daarna de andere groepen, waarvan de vertegenwoordigers hun kransen en bloemenhulde 'bij het mo nument deponeerden. Lange tijd was het een komen en gèian van honderden Arnhemmers, die al dan niet in een oi anbere officiële functie zorgden, dat zich een zee van bloemen aan de voet van het tijdelijk Airborne-monument Wj de Rijnbrug uitstrekte. Het was een eenvoudige maar treffende plechtigheid en vooral de bloemenlegging door de schoolkin deren maakte diepe indruk. Ernstig en ingetogen gedroegen zich de dui zenden om het monument, via de haag van vaandels en vlaggen heb ben allen, die deze plechtigheid bij woonden, het terrein van de krans- legging verlaten. Arnhem heeft op eenvoudige doch treffende v'ijze de nagedachtenis van hen, die vielen in de dramatische strijd van de Septemberdagen 1944, herdacht. De Britse gasten waren nadien de in vite's van het Arnhemse gemeente bestuur. Het slotstuk van de herdenkings plechtigheid was de opvoering van het oratorium van de Engelse componist Michael Tippett in Musis Sacrum, welke première een zeer enthousiaste ont vangst werd bereid. Deze compositie „Child of our Time" geheten, heeft diepe indruk gemaakt op het grote ge- (Van een bijzondere medewerker) ijdens het laatste congres van de Alg. R. K. Ambtenarenvereniging is duidelijk gebleken, dat er veel hapert aan de wijze, waarop de regering tegenover het overheidspersoneel op- treedt. Op dit congres zagen wij het beeld van een bondsbestuur, dat de grootste moeite had, de vergadering in toom te houden en te behoeden voor onberaden besluiten, welike de onder handelingen met de regering nog meer zouden bemoeilijken. Men vraagt zich aj, hoe dit mogelijk is bij een regering, die zich bij voorkeur progressief noemt. Men kan veilig aan nemen. dat de stemming onder het overheidspersoneel momenteel verbitter der is dan in de dagen onder het be wind van Colijn. De kem van de zaak is, dat de levens standaard met ongeveer 100 pet. is ge stegen; de lonen in de industrie met ongeveer 86 pet., terwijl het overheids personeel het na moeizaam onderhan delen heeft kunnen brengen tot verhoging variërend van 40 tot 65 pet. van het uit de dagen van Colijn daterende loonpeil. En toen stak dat al ongunstig af bij de lonen in de particu liere bedrijven. De verbittering vindt haar oorzaak vooral hierin, dat de regering de onder handelingen over salarisverbeteringen, enz. schier eindeloos rekt, zodat een als regel maar met gedeeltelijk succes be kroonde) actie tot loonsverhoging steeds eerst haar beslag kreeg, als de kosten van levensonderhoud inmiddels al veel verder waren gestegen. Ook wekt gerechtvaardigde wrevel het altijd weer naar voren komende streven der regering naar nivellering, waardoor de middelmatig en hoger bezoldigde ambtenaren (die veelal door hun vak opleiding gespecialiseerd zijn en dus niet gemakkelijk naar het vrije bedrijf kunnen overgaan) verre ten achter blij ven bij het lagere personeel. Maar men kan hier o.i. niet alleen de schuld op de regering werpen. Het is een opmerkelijk feit, dat het ambte lijk apparaat zelf er aan meewerkt, de bezoldiging van het overheidspersoneel ongunstiger te maken. Zó trekt het de aandacht, dat bijv. salarisverlagingen destijds vele malen sneller tot stand kwamen en werden uitgevoerd dan thans de verbeteringen! Ook wordt veelal met betrekking tot de bezoldiging van het overheidspersoneel in ernstige mate bureaucratie gepleegd. Vooral het ge- meentepersoneel is daarvan de dupe. In vele gemeenten bijvoorbeeld is de laat ste 10 salarisverhoging (die 1 Oct. 1946 is ingegaan) nog niet tot stand ge komen. omdat het bureau Ambtenaren zaken van het departement van Binnen landse Zaken het noodzakelijk achtte de gemeentelijke lonen nog eens te gaan toetsen aan de normen van een in 1934 uitgebracht rapport-Schouten. Gevolg: eindeloze administratieve -rompslomp, maar in vele gemeenten geen salaris verhoging eide factoren (schrielheid der rege ring en bureaucratie) moeten heb ben samengewerkt bij de tot stand koming van de vacantietoeslag 1947. In het vrije bedrijf stonden^ de rijksbemid delaars 2 toe zonder enige beperking. De regering nam deze regeling voor het overheidspersoneel over. doch met twee beperkingenhet maximum zou f 50.— zijn en alleen personeel met een bezol diging van ten hoogste pl.m. f 4000. mocht er van profiteren. In ernst heeft men er nog over gèdacht, voor te schrij ven, dat de „kapitale" som van f 50.— in twee termijnen moest worden uitge keerd. Een dergelijke gedachte kan men niet aan een minister toeschrijven; die moet aan een ambtelijk brein ontspro ten zijn. De bureaucratie heeft hier in middels zich zelf overtroffen: de in Juni bekend gemaakte regeling is eerst kort geleden afgekondigd en het laat zich aanzien, dat vele overheidsdienaren blij zullen zijn, als zij de gratificatie met Kerstmis .ontvangen zullen hebben. Zeker, de regering staat voof grote moeilijkheden, ook op financieel gebied. Het overheidspersoneel heeft daar be grip voor het bleek ook op het Arka- congres en vraagt niet het onmogelij ke, maar het is een* algemeen landsbe lang, dat aan de gerechtvaardigde wen sen van het overheidspersoneel ten spoe digste tegemoet wordt gekomen. Mr. P. J. Oud sprak deze zomer tijdens het con gres van de Vereniging van Nederlandss Gemeenten te dezer zake reeds een ern stige waarschuwing uit. zeischap en toen. aan het slot de com ponist, die deze uitvoering persoonlijk bijwoonde, ten tonele verscheen, kreeg hij een daverende ovatie en werd hij met bloemen omhangen. Drie jaar geleden daalden bij Oosterbeek de parachutisten en werd de slag om Arnhem uitgevochten. Vele Engelse familieleden en medestrijders van hen die in deze felle strijd sneuveldenzijn naar ons land gekomen om de doden te h c reien ken. Een opnaine van het oorlogskerkhof te Oosterbeek, waar gisteren een plechtigheid vlaats vond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1