Wysjinsky onderneemt heftige aanval tegen Engeland en deV.S. Beschuldigd van afwijken der beginselen der V.N. NEDERLAND TELEURGESTELD OVER DE V.M f 100.000 VERDWENEN Verhoogde import uit V.S. dringend noodzakelijk HOE KONING MICHAEL VAN ROEMENIË „MIJNHEER" ANTONESCU LIET ARRESTEREN Bevrijdingsvuur te Eindhoven Bewustzijn van verantwoordelijkheid voor gehele wereld ontbreekt 117 Chinezen bevrijd Waardevol postpakket bevatte slechts schrijfmachinepapier Binnenkort aardappelmeel in brood Roemeense kanonnen keerden zich plotseling tegen de Duitsers Heftig onderhoud Groot enthousiasme in de lichtstad Propaganda-voorstel Oost-lndonesië wil overeenkomst V.S. IN COMMISSIE VAN DRIE REGERINGSVERKLARING OP KOMST Kabinet beraadt zich DE DICTAPHOON ONTHELT Doodvonnis tegen Petkof gehandhaafd Voorzitter der N.C.R.V. gearresteerd Tot hoofd en hart VRIJPAC 19 SEPTEMBER 1947 69ste JAARGANG No. 23953 Maatregelen gewenst ,,Propaganda-tactiek" m4* Mr. VAN KLEF F ENS: Gisteren 5 doden 23 gewonden en Nadjamoeddin over politieke situatie Het weer Om ons broodltrantsoen Mijnheer Antonescu Waarom schreeuwt u xo? Koning Michael Laguardia ernstig ziek Partijdigheid UITSPRAAK ANS VAN DIJK BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: X X W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mHlimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Toen gisteren op de derde zittingsdag der Algemene Vergadering der V. N. de Sovjet-afgevaardigde Wysjinslky het spreekgestoelte beklom voor het houden van zijn met spanning verwachte rede, ging een krachtig applaus op. Wysjinsky begon met een hevige aanval op Enge land en de Verenigde Staten, welke lan den hij beschuldigde van afwijken der beginselen der V, N. en zelfs schending der resoluties. De politidk van misbruik maken der V. N. voor zelfzuchtige en bekrompen doeleinden, aldus Wysjinsky, betekent een verzwakking der V. N_ Hij ging vooral op twee punten to: het nemen van maatregelen buiten de V. N. om en de onbevredigende gang van zaken bij de ontwapening. De Verenigde Staten en Engeland zijn, zo zeide hij, niet bereid te ontwa penen en belemmeren de ontwapening in het algemeen. De atoomwapens moes ten buiten de wet gesteld worden. De Sovjet-Unie, zo vervolgde hij, kon In geen gevaL inmenging van vreemde mogendheden in haar atoomkracht productie toestaan, maar zij was bereid zich te onderwerpen aan een strikt in ternationale contröle. Naar zijn mening zijn de Truman- leer en het plan-Marshall inbreuken op de beginselen der V.N., en een poging der V. S. om andere landen hun politiek voor te schrijven. Het plan-Marshall is een poging de Europese staten af hankelijk te maken van Amerikaanse monopolies, om Europa in twee kam pen te verdelen en een blok te vormen, dat de Sovjet-Unie vijandig gezind is. De Westerse mogendheden, zo ging hij verder, willen Duitslands zware indus trie, vooral in het Ruhr-gebied, tot de voornaamste economische basis van Amerika in Europa maken. De Algemene Vergadering moet vol gens Wysjinsky maatregelen treffen t.a. v. de volgende „afwijkingen van de door haar gegeven richtlijnen": de aanwezig heid van Britse troepen in Griekenland en Transjordanië, de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in China, Argen tine's reactie op de resolutie der V.N. aangaande Spanje en tenslotte: het fa- len van Zuid-Afrika bij het trachten naar een beheers-overeenkomst voor Zuid-West- Afrika. Met nadruk verklaarde Wysjinsky: „De gebeurtenissen in Indonesië kun nen slechts als een daad van agressie worden beschouwd." Hjj verlangde voorts, dat de Iraanse kwestie van de agenda van de Veilig heidsraad geschrapt zou worden en ver weet Engeland en Amerika, dat zij dit met bepaalde bedoelingen in de weg zouden staan. De Sovjet-Unie, zo ging hij voort, wil blijven strijden voor de onvoorwaarde lijke eensgezindheid der grote mogend heden. De klachten ten aanzien van Grieken- lands buren noemde bij ongegrond en willekeurig. Dat Marshall de kwestie-Korea In de Algemene Vergadering der V. N. ter sprake heeft gebracht, achtte Wysjinsky in strijd met de overeenkomst van Mos kou. Marshall's voorstel tot vorming van een interim-commissie voor vrede en vei ligheid achtte hij in strijd met het Handvest. Hij trok vervolgens hevig te velde te gen oorlogsophitsing, waarvan hij de Amerikaanse pers en andere instituten beschuldigde, evenals acht prominente Amerikanen, onder wie de afgevaardig de John Poster Dulles. Hierop kwam Wysjinsky met een ont- werp-resolutie, volgens welke de V.N. zouden verklaren, dat zij oorlogspropa ganda veroordelen. Voorts dat zij onder steuning van zodanige propaganda een schending achten der verplichtingen, welke leden der V.N. op zioh hebben genomen en tenslotte, dat zij er bij de regeringen van alle landen op aandrin gen oorlogspropaganda strafbaar te stellen. Hierop sloot aan een voorstel om het besluit van 4 December 1946 (inzake ontwapening)) zo spoedig mogelijk ef fectief te doen zijn evenals het besluit van 24 Januari 1946 ter afschaffing van de atoomwapens. Ook deze punten wa ren in de on twerp - resolutie opgenomen. Het hoofd van de Britse delegatie ter Algemene Vergadering, Hector McNeil, heeft verklaard, dat de beschuldigingen van Wysjinsky aan het adres van En geland en de Verenigde Staten wegens oorlogsophitsing te beschouwen zijn als propaganda. Naar zijn mening was Wysjinsky's ontwerp-resolutie om oor logspropaganda strafbaar te stellen niet serieus bedoeld, maar „propaganda-tac tiek". i'-vmm. Tengevolge van de langdurige droogte is de waterstand van de Rijn bij Arnhem zeer laag. Scheepjes in de Nieuwe Haven" liggen daardoor op het droge, terwijl tussen de Rijn en de haven niet meer kan worden gevaren. Mr. E. N. van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur in de V. S., heeft Donder dagavond te Tarrytown, in het kader van de „Week voor de Verenigde Naties1 een rede gehouden, waarin hjj eraan her innerde, dat Nederland immer krachtig geijverd heeft voor internationale orga nisatie. Nederland gaf zijn steun aan de Volkenbond. Het heeft ook de werk zaamheid van de V. N. met de grootste aandacht gadegeslagen, hopende dat de V. N. een onverdeeld succes zouden worden. Drie maatstaven legde Nederland aan, vervat in deze drie vragen: Is dit een onpartijdige, objectief oordelende orga- In het Nederlandse legerbericht van vandaag wordt verklaard, dat het Nederlandse leger 111 Chinezen, die nabij Tandjong Keliling ten Zuid- Westen van Medan op Sumatra ont voerd waren, bevrijd heeft. Melding wordt gemaakt van 5 doden en 23 gewonden tijdens tien botsingen, die gisteren geschiedden. De Engelse en Amerikaanse consuls-generaal, die Djok jakarta bezocht hebben, hebben hun reis naar het front van Magelang op Cen- traal-Java uitgesteld en zijn op de te rugweg naar Batavia. Zij zullen daar vandaag aankomen. Op kasteel Oud-Wassenaar, waar zij gedurende hun verblijf in Neder land vertoeven, hebben de president van Oost-lndonesië, Soekawati, en de Sultan van Pontianak, Hamid, i Donderdagmiddag een cocktail-party aangeboden aan een groot aantal genodigden. O.m. waren aanwezig de min.-president, dr. L. J. M. Beek de ministers van Boetzelaer van Oosterhout, Lieftinek en Nehter, de Lt.-Gouverneur-Generaal, dr. H. J. van Mook, de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. P. Bee- laerts van Blokland, de leden der Commissie-Generaal en de voorzit ter der Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik. De minister-president van Oost-lndo nesië, Nadjamoeddin, roerde hierbij eni ge aspecten van de huidige politieke situatie in Indonesië aan. Hjj verklaar de, dat ook z.i. de federale structuur voor Indonesië de verkieslijkste was en dat deze zeker verre de voorkeur Verdiende boven de met geweld door de republiek nagestreefde eenheidsstaat. Hij achtte het een ernstig verzuim, dat tussen Ne derland en Oost-lndonesië nog steeds geen overeenkomst is tot stand geko men, gelijk zulks is geschied tussen Ne derland en de republiek. Dr. Van Mook heeft de noodzakelijk heid van zulk een overeenkomst terde ge begrepen, maar de bureaucratie te Batavia werkt nu eenmaal dermate langzaam, dat de totstandkoming voort durend ernstig is geremd. Ons bezoek aan Nederland, aldus Nadjamoeadin, heeft voor een belangrijk gedeelte ten doel tot de opstelling van een overeen komst te geraken. Verschillende leden van mijn regering blijven daartoe nas enige tijd hier. Tenslotte verklaarde Nadjamoeddin, dat Oost-lndonesië bereid is mede te werken aan de totstandkoming van een interim-regering voor Indonesië. Hij geloofde niet, dat de huidige regering van de republiek aan de vorming van deze interim-regering zou kunnen me dewerken. Nadjamoeddin was van oor deel, dat de republikeinse regering zich daartoe internationaal te zeer onmoge lijk heeft gemaakt. De Verenigde Staten hebben de uitnodiging van Australië en België om als derde mogendheid zitting te nemen in de drie-landemcommissie, welke zich zal bezig houden met bet Indonesische probleem, aanvaard. Reuter weet nog te melden, dat als Mogelijke Amerikaanse vertegenwcordi- ger, die naast Spaak en Evatt in de Commissie zou zitting nemen, prof. Sayre genoemd wordt. Prof. Sayre is een spe ciale medewerker van Marshall en voor zitter van de beheersraad der V. N. Toen men Donderdagmiddag in het postkantoor te Leiden een aangekondig de geldzending uit Alphen aan de Rijn van- 100.000 gulden bestaande uit 100 briefjes van 1000, in ontvangst dacht te nemen, bleek het pakket gevuld te zijn met oud papier. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Ten postkantore te Alphen heeft de directeur met een ambtenaar deze zending in enveloppe verzegeld. Zij hebben toen het pakket aan de beambte doorgege> ven, die des avonds met de verzending was belast. Deze heeft het pakket in de postzak gedaan en op normale wijze dichtgemaakt. Vervolgens is de zending naar Leiden verzonden^ Toen deze zak hier geopend werd. kwam het pakket er uit met ongeschonden lakzegels, maar bij opening bleek liet slechts blaadjes schrijfmachinepapier te bevatten. Het vermoeden bestaat nu, dat de enveloppe verwisseld is voor een gelijksoortige. De Leidse politie kon ons omtrent deze duistere geschiedenis geen enkele inlich ting verschaffen. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt, warm weer met enkele plaatselijke buien, hier en daar vergezeld van onweer. Des nachts weinig wind, met enkele nevel- of i mistbanken. Overdag tijdelijk matige wind uit Zuidelijke richtingen. Zon 6.21—18.46. Maan 13.19—21.07 Mr. Van Schaik heeft gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat van de regering bericht was ont vangen dat tengevolge van de om standigheid, dat de Luitenant-Gou verneur-Generaal later uit de Ver. Staten was teruggekeerd dan aan vankelijk beoogd werd, het beraad van het kabinet nog niet zover ge vorderd was, dat deze week een ver klaring inzake Indonesië kon worden afgelegd. De regering zal daartoe gaarne a.s. Dinsdag in staat gesteld worden. De voorzitter deelde verder mede, dat het zijn voornemen is de Kamer daartoe a.s. Dinsdag te i uur bijeen te roepen. Het ligt in zijn voornemen de beraad slagingen over de regeringsverklaring nog diezelfde dag eventueel laat in de mid dag te laten beginnen en ze daarna des avonds te doen voortzetten. Tenslotte werden de interpellaties- Hacke en Vondeling, resp. over de bak kerijstaking en de prijzen der landbouw producten toegevoegd aan de agenda voor deze vergadering. Een deskundige, verbondem aan de Nederlandse Legatie in Washington, voorspelde vandaag, naar U.P. meldt, dat de Nederlandse regering waar schijnlijk gedwongen zal zijn het broodrantsoen vóór het eind van het jaar te verlagen, wanneer niet de minister van Landbouw, Majnsholt, bij zijn bezoek aan de Ver. Staten in October, de Amerikaanse regering er toe kan bewegen de November-toc- wijzing van 34.000 ton graan te ver hogen. Hij zei. dat de Nederlandse regering waarschijnlijk he^ rantsoen brood zal moeten verlagen om de voorraden te sparen indien er geen vooruitzicht is om meer graan van Amerika te verikriji- gen. Verder deelde de deskundige mede, dat minister Mansholt Amerika er waar schijnlijk. ook op zal wijzen, dat tenge volge van gebrek aan invoer van vee voeder; de waardevolle Nederlandse zui velindustrie, zo belangrijk voor de Ne derlandse export in vooroorlogse dagen, niet op de huidige basis kan gehand haafd blijven. De vraag waar Nederland zich voor gesteld ziet is, hoe de huidige veestapel intact te houden. In officiële kringen te Den Haag kon men niet anders doen dan bo venstaand U.P.-ibetricht bevestigen. In- Hoe communistische Roemenen de zaak ook verdraaien, de 23ste Augustus zal voor Roemenië altijd een bijzondere dag blijven vanwege de bijzondere gebeurtenis op die datum in 1944. Hitler had in Augustus 1944 honderddui. zend soldaten in Roemenië, dat enerzijds in de greep van zijn satelliet Antonescu was, maar anderzijds voor de dreiging van een Russische invasie stond. In het Amerikaanse blad „Time" heeft enige weken geleden een verslag gestaan van het onderhoud,, dat Antonescu met Koning Michael had, waarbij de eerste te horen kreeg, dat hij in arrest verkeerde. De historie van deze dagen is slecht bekend. De wereld weet slechts, dat op een zeker moment de Roemeense troepen hun geweren en kanonnen omkeerden en zich tegen de Duitsers richtten, met wie zij drie jaar samen gevochten hadden. De achtergrond van deze plotselinge omkeer werd gevormd door een complot, dat uitgevoerd werd tijdens een gesprek tussen de koning en Antonescu. In normale gevallen zou een gesprek als dit de fantasie en verbeelding van onderzoekers lang kunnen bezig houden. Koning Michael zorgde dit keer voor een letterlijke tekst, want toen Antonescu bij hem binnen werd gelaten, drukte hij op een knopje.... zodat de dictaphoon vertelt; Ai „Lang leve .Uwe Majes- ntonescu: telt." De Koning: „Er is geen tijd te ver. liezen. Ondanks de vertogen, die ik tot u gericht heb, hebt u het land in een situatie gebracht, waaruit alleen een onmiddellijke staking van de vijandelijk, heden en verdrijving van de Duitsers het kunnen redden." Antonescu; „U vergist zich." DeKoning: „Gedraagt u zfch astublieft correct wanneer u zich tot mij richt. Wat betekent dat „u"?" Antonescu: „UUwe Majesteit Uwe Majesteit is zenuwachtig vandaag." Ik neem liet niel De Koning: „Ja, omdat u mij, toen ik u hedenmorgen riep, behandelde alsof ik niets ben (hier sloeg de koning blijkens de dictaphoon met zijn vuist op tafel). Ik neem het niet, dat u zich vrijheden per mitteert met mijn persoon. Denkt u, dat u zich mijn praeregatieven kunt toeëige- nen en eenvoudig als een gek er bij kan staan wanneer mijn volk wegbrokkelt?" Antonescu: „En wie richt het te gronde?" De Koning: „U en u alleen. Toen ik u zoeven op liet bellen, had u geen tijd voor de koning van dit land." Antonescu: „Ik wens u te verklaren, dat het een vergissing fs te menen, dat het land met een wapenstilstand gered kan worden." De Koning: „Ik heb u niet laten ko men om uw advies in te winnen of uw mening te horen. De reden, waarom ik di deed is, dat u dit telegram betref- „VERSTOND IK U GOED?" fende de staking van de vijandelijkheden aan de Verenigde Volken moet overbren gen." Antonescu; „Wie stelde het op?" De Koning: „Wat gaat u dat aan? Als u het niet verzendt, zal ik het zelf doen." Antonescu: „Hoe komt u op het idee, dat de maarschalk zijn Duitse bondge noten kan verraden en in de armen van de Russen werpen?" De Koning (schreeuwend): „Wie yer- raadt er eigenlijk, u of de Duitsers? Hebt u de Duitse grenzen gegarandeerd, of Duitsland die van Roemenië?" Antonescu (ook luid^)„ik ben niet doof.. Waarom schreeuwt U zo?" De Koning: „U bent wel doof. Anders zoudt U het gemor van het volk ge hoord hebben. Maar om kort te zijn, maarschalk, wilt U het telegram ver zenden of niet?" Antonescu: „Nee, niet in die vorm." De Koning: .Hoe dar,?" Antonescu: „rk moet er eerst contact over opnemen met de Duitsers." De Koning: „Wat? Zijn we hier aan het loven en bieden, mijnheer Anto nescu?" Antonescu: „Maarschalk Antonescu" De Koning: „Mijnheer Antonescu. Gedurende de vier jaar, dat U zich mijn rechten hebt toegeëigend, hebt U nooit mijn vertrouwen noch mijn sym pathie gehad. Reeds maanden werk ik met de oppositie samen om mijn land te redden. Ja, ik weet wel, dat U mij als een stom, stamelend kind beschouwt. Mijn Roemenen zuilen daarover oorde len. Maar ais U mjj als een verrader beschouwt, zult U volledig gedesillusion- neerd worden. Ik ben de koning van dit land en ik ben Uw koning. Ik wens het land te red den en (roepend en op de tafel slaand) niemand kan mij dit verhinderen". Antonescu: „Uwe Majesteit is .jong en onervaren." De Koning: „U vergist zich. Ook lijden is een ondervinding". Antonescu: „U kunt niet over het land beschikken, indien...." De Koning (interrumperend)„Ik ben de bevelhebber van het leger en mijn bevelen zijn gegeven." Antonescu: „Gegeven? Welke be velen? Weet Uwe Majesteit, dat Uwe Majesteit de troon kan verliezen?" Ds koning: „Bedreigt u mij? Dacht u de macht te hebben ook nog maar iemand te kunnen bevelen? Van nu af aan zal ik beslissen. U bent onder ar rest." Dedeuren van de werkkamer werden opengegooid en verschillende leden van de lijfwacht van, de ko ning snelden met hun pistolen in de hand naar binnen. Antonescu (donderend): „Wat, ik, de maarschalk van dit land? Neen." De koning: „Onzin, neem hem mee." En de wachten namen Antonescu „Weef U wel wie U voor zich heeft?" mee en sloten hem op in een kel der, waar Michael's vader, koning Carol, zijn postzegels bewaarde. Na drie jaar Deze staatsgreep was voorbereid dooi de koning en de leiders van de oppo sitie: Maniu, leider van de boerenpar tij, Bratianu, leider van de nationaal- liberalen, en Petrescu, leider van de so cialisten. Da communisten speelden we gens hun gering aantal (hoogstens een 2006 man in het gehele land) een klei ne bijrol. Maar in de bijeenkomst, die 23 Au gustus van dit Jaar werd gehouden, voerden de communisten wél het hoog ste woord. De samenzweerders van wel eer waren verdwenen.... Maniu in de gevangenis, Bratianu onder huisarrest, Petrescu dagelijks door de communisti sche pers aangevallen. Toen in het concertgebouw van Boekarest de putch herdacht werd, was de koning aanwezig. Een hoge uitzondering, daar hiji nooit in het publiek verschijnt sinds de com munisten practisch de macht in nan- den hebben. Toen de koning door de koninklijke deur de zaal binnentrad, bleef het stil. De koning liep recht, lachte niet, zat alleen in de loge en luis terde hoe Groza alle eer aan zich trok over de gebeurtenissen van de 23ste Augustus 1S44. Michael's naam werd zelfs niet ge noemd. derdaad is onze graanpoeitie mede tengevolge van de droogte weinig rooskleurig en zonder verhoogde im port zal het waarschijnlijk onmoge lijk zijn ons huidig broodrantsoen te handhaven, al worden daartoe uiteraard alle krachben ingespannen. Minister Mansholt vertrekt einde de zer maand naar Canada voor het voe ren van algemene besprekingen, doch uiteraard zal hij zijn verblijf in de nieu we wereld gebruiken om te trachten een grotere graantoevoer naar Nederland te verzekeren. Intussen ziet men het hier als noodzaak de aanwezige voorraden zo zuinig mogelijk aan te wenden. Vandaar dat er binnenkort toe zal worden over gegaan aardappelmeel to het brood te verwerker- Nederland heeft in het kader van het Amerikaanse suikercontract met Cuba 20.000 tan Cubaanse suiker gekocht te gen 4dollarcents per lb„ fob Cubaan se havens. Het Bulgaarse opperste gerechtshof heeft Donderdag het doodvonnis door de strop tegen Petkof, de vroegere leider van de agrarische oppositiepartij, beves tigd. Petkof heeft onmiddellijk een gratie verzoek ingediend bij de President. Volgens de behandelende geneesheer gaat de toestand van de oud-burgemees ter van New York en oud-voorzitter der U.N.R.R.A., Fiorello Laguardia, die sinds enige tijd ernstig ziek is, met de minuut achteruit. Men verwacht, dat hij niet meer tot bewustzijn zal komen. nisatie? Is dit een effectieve organisatie? Is dit een organisatie, aan welke de kleinere mogendheden veilig hun belan gen kunnen toevertrouwen)? Naar deze maatstaven gerekend, aldus mr. Van Kleffens, hebben wij tot nog toe enkele aangename verrassingen be leefd, doch alles bijeen geloof ik, dat wij to Nederland over het algemeen teleurgesteld zijn. Ten aanzien van de vraag betreffende de onpartijdigheid van de V. N. refereerde mr. Van Kleffens o.a. aan de Spaanse kwestie en de kwestie der Indiërs to Zuid-Afrika. Daarna, aldus mr. Van Kleffens, constateren wij eenzelfde ten dentie in de Indonesische kwestie. Vier leden van de'raad, onder wie de Ver enigde Staten, trokken de jurisdictie van de raad in twijfel en wensen hierom trent uitspraak van het Ihtemationaal Gerechtshof, doch dit werd door een meerderheid varr de hand gewezen. Deze dingen zijn in Nederland niet onopge merkt gebleven en zij hebben een slechte indruk gemaakt. Wat betreft de tweede maatstaf, die van de effectiviteit dej V.N., ook hier zijn enige aangename verrassingen 1» boekstaven geweest, doch eveneens te leurstellingen. In de Spaanse kwestie heeft een op verkeerde voorlichting ge baseerde actie (daargelaten de twijfel achtige wettigheid hiervan) er meer toe bijgedragen Franco's' tevoren wankele positie in eigen land te verstevigen dan enige andere invloed van buiten-af. Ver der wees mr. Van Kleffens op wat hij noemde de droevige geschiedenis van Griekenland, van de regeling van het gebruik van atoomenergie, de ongeluk kige verplaatste personen, het hulpfonds voor kinderen, enz. Tengevolge van in den blinde toegepast gebruik van het veto-recht staan staten als Italië, Eire en Portugal nog steeds buiten de VJ®. Al deze dingen, aldus meent men Nederland, wijzen niet op effectiviteit. (Vervolq op pag. 3) Naar het A.N.P. verneemt, heeft de fiscale recherche te Wageringen de voor zitter van de Nederlandse Christelijke Radio Vereniging, mr. A. v. d. D„ gear resteerd. Het zou hier een ernstig geval van belastingontduiking betreffen, to verband waarmede op het ogenblik een uitgebreid accountants-onderzoek wordt ingesteld. Mr. van de D„ die in het poli tiebureau te Ede is ingesloten, zal Zater dag voor de Officier van Justitie te Am- hem worden voorgeleid. Woensdag 24 September zal de Bijz. Raad van Cassatie uitspraak doen in de zaak van de Jodenverraadster Ans van Dijk en haar handlangster Joh. de Regt. Eerstgenoemde is door het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam veroordeeld tot de doodstraf, laatstgenoemde tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek (Van onze correspondent) Wanneer een paard de stal ruikt, loopt het harder. Dai was blijkbaar zonder overigens onelegant te zijn ook het geval met de estafetteploeg, die de be vrijdingsfakkel van Normandië naar Eindhoven bracht, en al onweerde en regende het in de nacht van Woensdag op Donderdag nog zo hard, de estafette ploeg was desnoods bereid de laatste etappes af te leggen in hagelbuien. Doch Donderdagmorgen straalde de zon aan een vlekkeloze hemel en de wielrenners waren in no time te Brussel. Zij gingen rechtstreeks naar het mo nument voor de gevallenen, waar een groot aantal Brusselaren aanwezig was om enige minuten stilte te betrachten. De Nederlandse leider van de estafette ploeg, de heer Kamerbeek, legde een krans aan de voet van het enorme mo- num^pt. Oud-stryders deden de vaandels neigen en leden van de Belgische Mil. Politie van het Vliegwezen hielden de wacht bij het monument, totdat de wiel renner Liebregts de fakkel overdroeg aan de athleet W. van Son. Athieten wielren ners en motorrijders volgden Van Son, die met de brandende fakkel boven het hoofd, de eerste honderden meters af legde op de weg, die naar de Nederlandse grens leidt. De etappes verliepen bui tengewoon goed. Valkenswaard en Aalst juichten, toen de fakkel langs kwam. Het enthousiasme en het aantal dier genen, die langs de wegboorden stonden, groeide bij elke honderd meter. In Eind- hovens binnenstad was het gejuich zó groot, dat het er alle schijn van had, dat Eindhoven opnieuw bevrijd werd. Bij het Philipshoofdkantoor werd de fakkeloptocht opgesteld. Ruim 100 flam bouwen volgden de koningsfakkel. Alle Eindhovenaren waren uit de huizen gekomen en onder daverende bijvals betuigingen kwam de stoet precies om half acht in het Philipsstadion. Het I Wees meer indachtig hoe klein gij zyf geweest, dan hoe groot gij zijt geworden. j gejuich, door 25.000 kelen voortge bracht, groeide tot een orkaan, toen de wielrenner Liebregts met de konings fakkel, gevolgd door tal van collega's, renners, athieten, motorrijders en Eind- hovense verenigingen een V-teken op het terrein formeerde. Telkens werd de rede van burge meester Kolfschoten door gejuich onder broken, en nauwelijks had het Wilhelmus weerklonken of vuurpijlen schoten in de lucht en op hetzelfde moipent werd Eind hoven een grandioze lientstad De ge meente bood degenen, di-? de tochi naar Bayeux meemaakten, een herinnerings penning aan en daarna ging burgemees. ter Kolfschoten met de koningsfakkel in de hand naar het Marktplein en ontstak daar onder oorverdovende bijvalsbetui gingen van het duizendkoppige pu bliek het vreugdevuur. En de hoera's, op Koningin Wilhelmina uitgebracht galm den over de ganse stad. Dat was het be gin van een imposante meeting een ma nifestatie, die ongetwijfeld zal uitgroeien tot een internationale getuigenis van vredeswil.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1