AUTOBUSSEN, PRACHTIG! ZIJ MISTEN DE TREIN.... En namen een auto Voorstel Cultuurcentrum aangenomen DE CHAOS IN BLOEMBOLLENCULTUUR D' Belangrijk pogen van Jhr. van Nispen tot hervinding der eenheid Vijftien jaar geëist tegen kap. Van H. ■2.3.4.5. Als er maar voldoende rijden distributienieuws AGENDA I Taxi? Bel op 1 Voor het Haarlemse Tribunaal Persoonlijk referendum Doodstraf was overwogen Winnaars sportprijsvraag Kabinetscrisis in Oost- Indonesië? VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1947 PAGINA PUBLIEK COMMENTAAR: Gevonden voorwerpen Burgerlijke Stand HONGAARS STRIJK KWARTET Beethoven-cyclus Kleine au'tobrand R. K. Middenstand Successen voer H.O.V. in Leeds Postzegel-ruilbeurs Hoofdonderwijzerdie Jout was UITSPRAAK IN ZAAK DE NOBEL Kunsthistorische voordrachten NederlandEngeland Dahliashow van „Ons Buiten" Diefstal in dienstbetrekking 1AAD BLOEMENDAAL Hin's amusementsgezelschap Nederlaagwedsltrijden „St. Bavo" ZANDVOORT Ouderdomsvoorziening Schoonheidscommissie Loop der bevolking Ongecorrigeerd EK,S 'ec VAN MOOK EN SOEKAWATI NAAR BATAVIA WAARNEMERS NAAR BATAVIA TYPHOON TEISTERT BODJONEGORO LUNSHOF VOOR HET GERECHT Haarl. R. K. Damgenootschap De Watertrappers LeamingtonHeemstede Biesbrouck reserve GEDRUKTE STEMMING K Het zal wel niemand verwonde ren, dat de mededelingen van de N.Z.H. over de opheffing van tramlijnen ten gunste van auto bussen in brede kring onderwerp van de gesprekken geweest is. Wat Haar lem betreft, wie zal het berouwen, dat de tram eindelijk uit de.nauwe straten zal verdwifhen. Daar de nieuw geprojecteerde autobuslijn Noord-Zuid een interlocaal is, heeft het gemeentebestuur geen directe zeggenschap, hoewel er natuurlijk met haar geconfereerd werd en zal wor den om het beste resultaat te berei ken. Formeel komt de kwestie niet in de gemeenteraad, ofschoon er na tuurlijk via de asphalteringsvoorstel- len over gesproken kan worden. In de raad van Lisse heeft men reeds over de aanstaande opheffing van de tramlijn HaarlemLeiden opmerkingen geplaatst, die echter niet ingingen tegen het plan in het algemeen. Intussen heb ben wij ons oor ook elders in de Bollen streek te luisteren gelegd en daar uit eenlopende zienswijzen genoteerd. Toen nhm 15 jaar geleden de electrische tram ir. deze streek haar eerste rit maakte, zal er wel niemand geweest zijn, die durfde voorspellen, dat het maar zo kort zou duren. De aanleg van dit net door de nauwe straten van de dorpen was van den beginne af verkeerd gezien. Daar de stations der spoorwegen ie ver van de bebouwde kommen verwijderd waren, dacht men goed te doen de tramhaltes in de bebouwde kommen vast te leggen en de treinen zo dicht mogelijk langs de huizen te laten rijden. Wat zijn er in die 15 jaar niet talrijke aanrijdingen met en zender ernstige gevolgen door die tram veroorzaakt. Iedere dag neemt het verkeer per auto in die streek meer en meer toe en steeds duidelijker blijkt het ongemak, dat die slingerende tram veroorzaakt. Maar hoe denken diegenen er over, die geen auto hebben en dagelijks van de tram gebruik moeten maken? zy zijn het er over eens, dat, indien de N.Z.H.-geen monopolie had, de vrye autobusondememing het pleit gewonnen zou hebben? Een vaste klant had het niet erg op de bussen, ze zyn zo gauw vol, ryden door en laten de men sen by de haltes staan. Al is1 een 10- minutendlenst geprojecteerd, een volle voorbygaande bus wil zeggen 20 minuten wachten, dikwyis in regen en wind. Een ander meende, dat de bus een snel lere verbinding tot stand zal brengen en beter verwarmd kan werden dan een tram, waarin het zo lekker tochten kan. De snelheid van de tram is maximum 20 kilometer, zodat de rytyd tussen Bloe men- en Sleutelstad wel zeer belangrijk verkort zal worden. Men wil over het algemeen de bus wel, mits de tramdirectie er niet eer der aan begint dan wanneer er vol doende materiaal is. Dan kunnen al die misbaksels van palen en draden worden opgeruimd en de rails uit de straten verwijderd. Het slipgevaar vermindert en de dorpen krügen een veel mooier aanzien. Men wees ons er nu echter reeds op, dat speciale bussen dienen te lopen voor de vele scholieren uit de streek, die naar Haarlem en Leiden gaan en met de talrjjke werkers, die in Haarlem, Lei den, Amsterdam en Den Haag op tijd moeten aankomen. Wij spraken ook met bezoeker3 van de BiOembollenbeurs, die Donderdags in HHlegom gehouden wordt en met hen, die Hillegom ln de toekomst als het grote beurscentrum zien. Typische uitspraken! Waarom zouden zij zich zorg moeten Zaterdag 20 September HAARLEM: uitreiking bonkaarten rest S; afhalen formulieren voor inschry- vingsbewyzèn voor rywielbanden rest H; uitreiking schoenenibonnen rest H. BLOEM35NDAAL: uitreiking inschry- vingsbewijzen rijwielbanden voor vervan ging L—M. Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem, Nassauplein 3, zyn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlich tingen te bekomen omtrent de navolgen de in de afgelopen week aangegeven gevonden voorwerpen: zilveren armban den, autoped, autowiel met band, bril len, breiwerk, gouden broche, ceintuurs, radiateurdop, zilveren tabaksdoos, étui met inhoud, bankbiljet, geit, honden, handdoek en zwembroek, dameshoed, gouden dameshorloge, dames-, heren- en kinderjassen, jurkje, zilveren halsket tinkje, zilveren sigarettenkoker, sigaret tenkoker met poederdoos en vulpotlood, kat. rol linoleum, stormlamp, alpino muts, gouden oorring, overall, pop, por- temonnaie met Inhoud, rozenkrans, kin- derrywiel, kindersandaaltjes, autospiegel, slipover, 1 paar zwarte schoenen, sleu tels, tassen met Inhoud, vulpennen en vulpotloden, bontvel, schoenenbon, wollen sok. GEBORENE. M. JacobsenRypke- ma z.; E. J. Kroonv. Warmerdam z.; A. J. v. d Berg—v. d. Post z.; C. Spee— Marcus z'.; H. M. Prins—Veeter d.; D. M. JansenYoung d.; C. T. Kuyper—v. Bruggen d.; H. A. v. NordenGroer.e- woud d.; A. SweersRuigrok d.; G. O. Overtoom—Bij ry d.; M. J. G. v. Wilgen— v. Houten d.; M. M. BakkerBöhm d. ONDERTROUWD: A. F. Donkers en A. C. Horn. GEHUWD: J. Zwier en A. Schmidt; C. Dalmeyer en O. v. Braam; M. A v. d. Zwaart en A. C. Brouwer. OVERLEDEN: J. C. Vrenegoor, 3 m.; A. Plasmeijer—Schoenmakers, 83 j. ZANDVOOrt. GEBOREN: J. Slee man en H. H. Gleske, d; A. de Brouwer en W. Koppers, d; P. Giltay en C. Bosch, z; S. Keuning en H. Duivenboda, z. ONDERTROUWD: J. van der Werff en J. J. Rieu; S. Koper en M. Koper. GEHUWD: D. Langkemper en E. Louman; A. Molanus en M. Koper; P. J Bouwman en J. van Slulsdanj,; N. H. van W«k en A C. Koning; W. Schou ten en T. Weima. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. GEBOREN: M. Valent—de Visser d. ONDERTROUWD: H. Medik en T. J. Oomelissen GETROUWD: J. B. Bastiaanse en J. H. Maks maken? Ais er niet voldoende service wordt gegeven, dan zullen we zelf wel maatregelen treffen, was het antwoord van deze groep, die nergens voor staat of ergens mee verlegen zit. In Hillegom is men zo gelukkig, dat men een twee- richtingverkeer kan instellen voor dit busverkeer. In andere dorpen zijn daar aan nog al wat bezwaren verbonden, maar een oplossing zal daar zeker gevon den worden. Van andere zyde hoorden we nog een opmerking, die ons zeker niet ongegrond voorkomt. Als er een storing komt op het electrische treinnet Haarlem—Leiden dan is de tram de redster in de nood en kan in korte tyd een zeer groot aantal passa. giers vervoerd worden. Deze ..nooduit gang" zal zeker niet meer bestaan als er autobussen ryden. En nu nog lets over de tarieven. Het was te voorzien, dat de directie de eerste de beste kans zou waarnemen, om die ln haar voordeel te herzien. Het gebeurt thans, dat iemand, die een reisje doet in de gemeente Lisse, maar moet betalen voor het traject Hillegom—Sassenhelm. Dat is geen tariefsverhoging, maar een aardig handigheidje, zegt een huismoeder, die al moeite heeft om de financiële eindjes aan elkaar te binden. Met be langstelling kijken velen c.an ook uit naar de beslissing van de Prysbeheersing. Be luisteren we de gesprekken goed, dan heeft de "passage over de tariefsverhoging protest en het omzetten van trams ln bussen by na geen bezwaar geoogst. De beroemde Hongaarse strijkers: Székely, Moskowsky, Koromzay en Falo- tai spelen alle Beethoven-kwartetten, verdeeld over 5 avonden. De volgorde der werken is niet geheel chronologisch. Elke avond speelt men werken uit de eerste series: opus 18 en opus 59 (de z g Russische kwartetten) en tevens één werk, de laatste avond zelfs drie van de veel later geschreven werken, opus 74, 95 en 127 de kwartetten met een veel diepzinniger inhoud en opus 130, 131, 133 en 135, die de sporen dragen van Beethoven's geïsoleerde subjectiviteit. Nu verkrijgt elke avond wel meer af wisseling, doch een goed inzicht op het" geestelijk levensproces van de componist verkrijgt men niet. Zo werden thans gespeeld: opus 18 no. 1, qua vorm en Inhoud in Haydn- Mozart-stijl geschreven (behaagiyk, on derhoudende muziek), waarvan a'lleen het Adagio „affettuoso ed appassionate" met een meer diepzinnige inhoud af wijkt. Verder het eerste der Russische kwartetten, rijker aan fantasie, wyd uit eenlopend van stemming en veel vryere melodievorming. Hiertussen opus 127, dat de laatste ka.mermuziekgroep opent, nog het uiter- ïyk heeft van de vorige werken, echter innerlijk veel sterker tot de hoorders spreekt. De inzet van de avond viel ons iets tegen. Voor een werk ln Haydn-Mozart- styi werd er veelal te zacht en met te weinig dynamisch verschil gespeeld, al werd het concert in de tuinzaal van het Gom oen tol ij k Concertgebouw gegeven. Vooral basfiguren klonken anduideiyic en soms zelfs te vaag, terwijl er enige monotonie ontstond in klanksterkte. Daarentegen droegen de Hongaren de beide andere werken ln aUe opzichten hoogst artistiek voor Niet het minst het ontroerende Adagio-presto van 59 en het Scherzando vivace, als het ware een prachtstuk Elfendans met telkens ge heimzinnig opduikende motieven en frappante tempowisselingen. De tuinzaal was bijna geheel bezet met speciale kamermuziek-voorstanders. Over onze zalen in Haarlem voor dit genre muziek eens Iets apart geschreven. OL. KOOP. Door kortsluiting raakte gisteravond in de garage Kimman aan de zyiweg een nieuwe auto in brand. De brand, die nog in een beginstadium verkeerde, is door de eigenaar zelf geblust. De, auto kreeg practisch geen schade terwyi de brandweer niet behoefde op te treden. AMSTERDAMSOHE RIJTUIG MIJ. Bioscopen: Rembrandt: Vrouw tegen Vrouw, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Jeugd op Drlfït, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Vloei baar Goud, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Het Tweed-a Gezicht, 2.30, 7 en 9.15 uur. City; Topper op Stap, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne-theater: De Mus ketiers, 2.30, 7 en 9.15 uur. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der apotheken worden deze week waargenomen door; Bosch en Vaart-Apotheek, B. en V.- straah 26, tel. 13290; Apotheek Florijn. Grote Houtstraat 78, tel. 23821 en te Heemstede: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206-208, tel. 28320. Zlekenvcrvoer: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telef. 21400 en te Heemstede: A. Buiteman, Raadhuisplein 7, tel. 28523. Tentoonstellingen Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst. Kerkuil (Nieuwegracht)geborduurde wandkleden (20 Sept.). gaterdag 20 September: Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Per Luchtpost", 8 uur. Woensdag 24 September start de R.K. Middenstandsver., afd. Haarlem, met haar winterprogramma. zy organiseert in nauwe samenwerking met de K. J. M. V. een excursie naar de Ford-fabrie ken in Amsterdam, per autobus. Hier wordt onder deskundige leiding een rondgang door de fabriek gehouden. Na afloop hiervan vertrekt men per auto bus naar Schiphol, waar gelegenheid bestaat, voor hen die dit wensen, ook hier onder kundige leiding een rond gang te maken. Ondanks de vermoeiende lange reizen gisteren onder buitengewone slechte weersomstandigheden blijft de H.O.V. in goede conditie. Gisteren wer den grote successen behaald voor een duizendkoppig publiek te Leeds. Van avond gaat de reis naar Nottingham, waar bet laatste concert van de toumée gegeven -wordt. Morgen gaan de musici voor een uitstapje naar Londen, waar men Zaterdagavond naar Harwich gaat om de thuisreis te beginnen. Zaterdagmiddag ".s. begint weer de bekende Postzegel-ruilbeurs in een der zalen van gebouw „De Nyverheid", Jansstraat 55, van 2 tot 5 uur. Na een prettige avond te Zandvoort te hebben doorgebracht, wilden de 24-ja- rige C. R. uit Halfweg en zijn vriend J. H. uit Amsterdam- met de trein naar huis terugkeren, zy misten hem echter en besloten, na anderhalf uur in de bad plaats te hebben rondgezworven, ten einde raad maar een auto te nemen. Dit vatten zij echter wel wat te letteriyk op, zodat zij zich maar de eerste de beste auto, die zij langs de weg zagen staan, toeëigendëh. Weliswaar was deze eerste wagen, hetgeen achteraf bleek, niet de beste. De auto was moeiiyk op gang te krygen en de twee vrienden probeerden met duwen meer succes te hebben, zy ontvingen assistentie van een matroos, die eveneens de trein had gemist en die graag van de wagen gebruik wilde ma ken. Gedrieën reed men tenslotte naar Amsterdam, waar men de auto achter- De Haarlemse hoofdonderwyzer N. J. Coevoets was ln 1943 voorzitter van een vergadering van onderwyzers in Amsterdam. Op die vergadering werd o.a. besproken de maatregel van de Duitsers om 20 pet. der onderwyzers naar Duitsland te deporteren. De ver gaderden waren er natuurlijk allen te gen en vonden het een inbreuk op hun ambtseed. De voorzitter stond toen plotseling op en maakte de vergadering bekend, dat hy grote sympathie voor de bezetters had en dat hy daarom geen bezwaar tegen deze maatregel had. De toehoorders kwamen onder de indruk toen C. vertelde, dat hy ook de eed op de Führer had afgelegd. C. werd later inspecteur bij het Lager Onderwijs en in 1944 maakte hy een vergadering mee met zyn collega's-Inspecteurs in Utrecht. Hoewel op deze büeenkomst het nut van extra-voeding voor schoolgaande kinderen besproken zou worden, ves tigde C., toen hy aan bet woord kwam, de aandacht weer op de Duitsers door te zeggen, dat men Hitler als de hoog ste autoriteit moest beschouwen. C. was zelf lid van de NB.B. en liet zyn kinderen tot de Jeugdstorm toetre den. In een stemming van „Laat alles maar waaien" verscheen N. J. C. als terechtstaand N.S.B.-er Donderdag voor het Haarlemse Tribunaal. Ter zitting kwam nog aan het licht, dat verdachte destyds op de Utrechtse vergadering gezegd zou hebben, dat „ae gehele Jodenkliek beslist weg moest." De verdediger bepleitte clementie en het tribunaal stelde de uitspraak op 2 October. liet en ieder op eigen gelegenheid tracht te thuis te komen. Met de bedoeling de auto te verko pen, haalde R. de andere dag de wagen uit Amsterdam op. Door vermoeienis overmand viel hij des avonds bij een ga ragehouder te Haarlem ln slaap, zodat hij de volgende morgen om 4 uur door een politie-agent gewekt werd, hetgeen tengevolge had, dat R. en H. voor de Haarlemse rechtbank terecht moesten staan. Zy verklaarden aan de president, dat het niet de bedoeling was geweest de auto te stelen om die dan later te ver kopen. Dit ging er echter by de presi dent niet in. De officier eiste tegen R. vyf maan den gevangenisstraf met aftrek en te gen H. een geldboete van f 200Uit spraak 2 October. Het Haarlems Tribunaal heeft uit spraak gedaan ln de zaak tegen de journalist J. de Nobel, die in de be zettingstijd vele artikelen heeft ge schreven in het Nationale Dagblad, waarvan hy redacteur was, en in het Algemeen Handelsblad, waarvan hy later Beriy'ns correspondent was. Hij werd veroordeeld tot een Interne ring van Mei 1945 tot 18 September 1945. Hy werd dus in vrijheid gesteld met een voorwaardelyke internering van 1 jaar met een proeftijd van 3 jaar. Tevens wer den hem de beide kiesrechten ontno men. Dr. A. v. d. Boom zal op de Woensdagen 24 september 1, 8, 15 en 22 October in de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw kunsthistorische voorbrachten houden en wel over de volgende onderwerpen: Hoog tepunten van de Weense Tentoonstel ling te Amsterdam, Pieter - Bruegel de Oude, Oude en moderne glasschilderkunst De Acropolis te Athene en de „Elgin Marbles" te Londen en tenslotte een voordracht over Rodin. Gedurende iedere lezing worden er lichtbeelden vertoond. Voor de leden van het Genootschap Nederland—Engeland heeft mr. A. L. C. Bullock, een bekend Engels historicus, die o.a. Churchill by zijn literair werk assisteerde, een lezing gehouden, niet over de B.B.C.-European Service, zoals was aangekondigd de spreker is aan de radio verbonden maar over zijn land en zijn volk. Mr. Bullock besprak openhartig de interne moeilijkheden van Engeland en de vele problemen, waarvoor het is gesteld in zijn dominions en in Duitsland. Wy kunnen niet vergeleken worden met Amerika of Rusland, wij zün afhankeiyk van de wereld en wan neer deze ons niet bijstaat, zouden wy langzamerhand te gronde gaan. Spr. ver geleek zijn land met Nederland, dat iti vele opzichten in dezelfde positie ver keert. In deze gezellige causerietrant vertelde spr. over het karakter en de eigenaardigheden van het Engelse volk, over de verschillende tradities en ge woonten. Na de pauze heeft mr. Bullock, om de toehoorders niet geheel en al te leur te stellen, het werk van de B.B.C., Buitenlandse Dienst, belicht en verschei dene interessante byzonderheden daar over medegedeeld. Zaterdag 20 en Zondag 21 September houdt de Volkstuinvereniging „Ons Buiten" een Dahliashow in het clubge bouw op haar tuincomplex aan de Zomerweg. Opening der show op Zater dag des middags 4 uur. De vereniging behaalde op de internationale Dahlia- tentoonstelling, welke gehouden werd op 12, 13 en 14 September in Aalsmeer, met haar inzending decoratief opgestelde dahlia's, de uitgeloofde zilveren wissel- beker. De toegang tot de show is vrij. De kantoorbediende T. B., uit Haar lem, was 1 Mei by zijn patroon in dienst gekomen, zodat hij in Juli geen recht op vacantie had. Toen het per- soneel echter enige tyd vacantie kreeg, bleef B. alleen achter. Hij kreeg de be schikking over de sleutels, o.a. die van de kluis. Tevens was hem f 100 ter hand gesteld voor eventuele betalingen. B„ die in geldnood verkeerde, besloot toen maar de geldtrommel uit de kluis te nemen en een bedrag van f 300 voor eigen gebruik aan te wenden. Ook be hield hy van de f 100 een voorschot van f 32 voor zich zelf. Voor dit feit stond T. B. voor de Haarlemse rechtbank terecht. Hij voer de aan, dat het hem niet te deen was om er ryk van te worden, doch enkel maar om zich van zyn schulden, te ontdoen. De officier vorderde een gevangenis straf van 8 maanden met aftrek. Uit spraak 2 October. De Raad van de gemeente Bloemen- daal is Donderdagmiddag in open bare vergadering byeen gekomen, onder voorzitterschap i?an de burge meester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Goedgekeurd werden de aanvullende credieten van het dienstjaar 1947 ten behoeve van Publieke werken, de toe kenning van een vergoeding aan het bestuur der St. Adelbertusschool en de veerlenging der beheersverordening op het Gas- en Waterbedryf. Naar aanleiding van het voorstel tot intrekking van het crediet van f5000— voor restauratie van de koepel „De RÖP". zeidq de heer Cassée (P.v.dA..), dat hy een gevoel van teleurstelling niet kon onderdrukken. Hy vond bet Jam mer, dat verschillende buitenplaatsen, die herinneren aan de bloei- en glorie- !T AIgemcne leniging voor Bloembollencultuur op de verkeerde weg! Vele leden geven er de voorkeur aan langs allerlei nevenpaden hun vermeende bestemming te bereiken. Nu abnormale jaren elkander opvolgc„ is het o begrypeluk, dat een gebrek aan vertrouwen ontstaat, dat twyfel acties veroor zaakt, waarbu over het hoofd gezien wordt, dat alleen de actie van ren hecht hebben" 'T' T" gr0te vakvercni^ne- die ons allen omvat, succes kan Ateemen Mspen t0t berden, vo^ttter der voor Blo? l!,? ln Cen 2eCr belangHjk en "itvoerig artikel in het Weekblad voor Bloembollen cultuur, dat deze week verschijnt. De voorzitter wyst dan op de ver deeldheid over het sanerlngsvraagstuk, waardoor het prestige naar buiten 011- dermynd is en op de ledenvergaderin gen, die meer een demonstratie van on enigheid tegenover de buitenwereld be tekenden dan dat zy eerbied afdwongen door zakelijke beraadslagingen. Onge wild is een tegenstelling tussen kweke- ry en export bevorderd. De diverse ac ties, hoe goed bedoeld ook, zijn volko men onorganisatorisch. Het ministerie moet inlichtingen inwinnen by de Ver eniging tot Behoud van het Bloemen- vak, de Bond van Jonge en- Kleine Kwekers, de Algemene Vereniging, maar ook nog van particuliere vakge noten en groepjes particulieren. Een droevige en hoogstgevaariyke toestand! Er leeft vaak het gevoel, dat er over ons doch zonder ons beslist wordt in Den Haag, aldus de voorzitter. Is het verwonderiyk, dat wy het zo voelen en al evenmin verwonderiyk als het zo zou gebeuren? Wil het vak en wil de vakorganisatie niet ten gronde gaan, dan moet aan dit alles een einde komen, en wel zeer spoedig. Eenheid van actie en samen bundeling van krachten is noodzakeiyk, om de macht terug te krygen. Allereerst moet er een zekere rust ontstaan rondom het saneringsvraag- stuk, opdat saneerders en anti-saneer ders niet strijdend in deze onbloedige burgeroorlog ten onder gaan. De bestaande maatregelen zyn geba seerd' op de gedachte: „Draagt elkanders lasten om zo elkander het bestaan mo gelijk te maken." Laten wij het echter eerlijk zeggen, in dij sterk individualis tische en speculatieve bloembollenvak is in feite niemand bereid eensanders las ten te dragen. In geheel of gedeeltelijk herstel van de eigen verantwoordelijkheid, waardoor Vraag en aanbod een belangrijke rol gaat spelen, ligt het punt, waar saneer ders en anti-saneerders elkander kun nen vinden. Met andere woorden, £tc zal beslist moeten worden over de koers der Algemene Vereniging. Nadat de voorzitter op enige techni sche details werder was ingegaan, gaf hij het volgende voorstel ter discussie en overdenking^ Aan de huidige gang van zaken, met betrekking tot de overname van het surplus, kome zo spoedig mogelijk een einde. In de komende winter spreke het vak .zich uit by refe rendum en wel voor de termijn van drie jaren over de te volgen koers. Dit referendum dient te worden een royaal accoord en een zuivere stem ming naar evenredigheid van ieders werkeiyk economisch belang by de cultuur van bloembollen. Het zal met alle waarborgen moeten worden om ringd, welke fraude uitsluiten, zal schriftelijk moeten geschieden in een sfeer, welke vrij is van directe be ïnvloeding door welsprekendheid en publieke opinie en gebaseerd moeten zijn op ieders aantal roeden, waar mede hy aan de bloembollenteelt deel neemt. De uitslag zal dan door alle vakgenoten loyaal moeten worden aanvaard, zelfs al is de meerderheid, die de beslissing brengt, gering. Gedurende die drie jaren kan men zich dan weer bezighouden met techni sche vraagstukken, tentoonstellingen enz. Een beslissing over het surplusfonds is voorlopig reeds ingrypend genoeg. De uitspraak van het referendum zou dan kunnen zyn: a) behoud van heffingen en uitkerin gen, zoals deze, kleine wijzigingen daar gelaten, op dit ogenblik geregeld zijn; b) algehele opheffing van het surplus fonds; c) de bodem in de markt, welke het surplusfonds vormt, moet zeer laag liggen. Bij 'deze punten heeft de voorzitter de voor- en nadelen gevoeld. Het artikel sluit met een dringende oproep tot de zo broodnodige eenheiden met de woorden: „zoeken wy gezamen- tyd van Bioemendaal, zoals „Wildhoef", „Sparrenheuvel" en ook „De Ryp", in zulk een verwaarloosde toestand ver keerden en zou niet graag zien, dat hqt betreffende crediet werd ingetrokken. Spr. stelde voor, het voorstel van de agenda af te voeren en hij zou het zeer toejuichen, als met inschakeling van het particulier initiatief, een ander plan ter tafel zou komen, dat misschien al gehele restauratie zou mogelijk maken. De voorzitter meende, dat, daar het Ryk toch vniet alle uigaven goedkeurt en thans gebleken is hetgeen vorig jaar nog niet het geval was dat de gemeente, zy het dan met grote inspan ning, op eigen benen kan staan, het beter zou zyn, geen uitgaven te doen, welke nog gerust kunnen worden uit gesteld. Spr. wilde echter het nieuwt voorstel van de heer Cassée in overwe ging nemen, waarna het agendapunt werd teruggenomen. Uitvoerig waren de besprekingen ten aanzien van het voorstel tot verkoop van 6700 M2 grond aan de Dompvloeds- laan aan de directeur van de N.V. „Frans Hals" voor de vestiging van een cultuurcentrum, bestaande uit eei. .gebouw, met concert-en bioscoopzaal, 'drie zalen voor vergaderingen en verder een restaurant. Over het algemeen ging de raad met het plan accoord; een enkel lid maakte de opmerking, dat woningbouw toch op de eerste plaats komt, een ander raads lid achtte het gebouw „Muzenforum" voor Bioemendaal voldoende. De heer Hyselaar (A.R.) had liever nog de voorkeur gegeven aan een grootser plan. Onze fraaie, rustige meente moet een centrum worden voor grote vergaderingen en congressen, aldus spr., doch daarvoor moeten rui mere gebouwen verryzen dan ln het voorgestelde plan is beoogd. Het raadslid Vliegen (P. v. d. A.) juichte het voorstel van B. en W. zeer toe, maar hy zou hen willen adviseren dat, indien niet binnen de 5 jaar met de bouw begonnen wordt e'n de uitvoering van het plan niet binnen 7 jaar vol tooid is mits oorzaken buiten de schuld van de koper een en ander ver hinderen de koop als vervallen wordt beschouwd en de gemeente het recht heeft, de grond tegen dezelfde rrijs terug te kopen. De burgemeester stemde hiermee ln, waarna het voorstel met de aanvulling werd aangenomen met de stem van het C.P.N.-lid tegen. Tot leden van de commissie van ad vies ingevolge de woonruimtewet 1947 werden benoemd: mevr. G. ThóneDe Vries, C. Brouwer, A. Cassée, H. van Weel en A. Went. By de rondvraag vroeg de. heer Cassée (P.v.d.A.), of B. en W. in con tact wilden treden met de directie der N.Z.H., daar ten aanzien van de bus dienst Bioemendaal—Centrum, waar Noord ook in het nieuwe uitbreidings plan der N.Z.H. is opgenomen, nog geen maatrégejen zyn getroffen. De voorzitter lyk naar wat verenigt en in het belang van ons vak zo nodig verenigd dient te I zegde toe, zich "in verbinding te zullen worden." stellen. Woensdag gaf de toneelafdeling van het H.AG. weder een uitvoering in de Stadsschouwburg. Opgevoerd werd „Pol ly Perkins" van Gerard Nielen. De regie lag in de bekwame handen van de heer Kroeze, die steunend op lange practyk, het 'gezelschap volkomen in de hand had. De speelsters en spelers waren stuk voor stuk rolvast, met als uitblin kers Polly Perkins (Loes Ducrot), Gil- rnour (Jan Bernhard), Fergus Busch (Lou Slot) en Ada (Rie Jansen). Het pluimpje van de directeur, de heer F. Hin, was dan ook volkomen verdiend en werd door een warm applaus be krachtigd. In de nederlaagwedstryden van de R.K. Schaakclub „St. Bavo" te Heem stede won Woensdagavond ,.Het Witte Paard" met 82 en behaalde de le prijs. Zaterdagmiddag speelt HFC aan de Spanjaardslaan een vriendschappelyke voetbalwedstryd tegen de Amsterdamse voetbalvereniging SWIFT. De wedstrijd begint om half vier. De pianist Cor de Groot zal Woens dag 24 September in de Gem. Concert zaal; des avonds 8 uur, een populaire Chopin-avond geven. Het programma bevat o.a. de 24 Preludes op. 26. Zondag 5 October geeft de R.K. Har monie „St. Caecilia" uit Haarlem- Noord, samengevoegd met de harmonie van de K.A.J, en St. Caecilia, belde uit Amsterdam, een concert in het Gem. Concertgebouw onder leiding van de heer S. A. Noom. De gemeente Zandvoort is voor de noodwet ouderdomsvoorziening inge deeld in de derde klasse. Naar de mening van burgemeester en wethouders behoort Zandvoort in een hogere klasse te worden ingedeeld. Het college onderneemt thans stappen in die richting. Op initiatief van de raadsleden Siegers en Lindeman (K.V.P.) stellen B. en W. de raad voor, een schoonheidscommissie in te stellen, welke uit drie leden zal be staan. De commissie zal geen bemoeiing hebben met het wederupbouw-gebled, zodat ir. Friedhoff daar de handen vry houdt. In Augustus nam de bevolking van Zandvoort toe. De vermindering door vertrek bedroeg 64 eit door overlyden 7 personen. Per saldo nam de bevolking toe van 9022 tot 9124 zielen. Met grote kosten heeft de gemeente Zandvoort indertijd in het duingebied enkele sportvelden aangelegd. Deze heb ben in de bezettingsjaren ernstig geleden. Maatregelen worden getroffen om de velden grondig te herstellen. Begonnen wordt met het in orde brengen van de afrasteringen, waarvoor B. en W. een crediet van f 5500.vragen. De heer Nooy is niet, z-jals wy abusie- velyk meldden, fractie-voorzitter der K.V.P., maar voorzitter der afdeling der Kath. Volksparty. Als zodanig heeft de heer Nooy bedankt. (Vervolg van pagina 3) Na een op rustige toon uitgesproken requisitoir, dat 2 <4 uur duurde en waarin hij de bomaanslag op dePrin- segracht de afschuwelykste misdaad noemde, die ooit in de annalen van de Haagse recherche is voorgekomen, en het complot kwalificeerde als een nasleep van de illegaliteitsmentaliteit, eiste de auditeur-militair mr. J. M. J. Baak tegen de negen beklaagden de volgende straffen: Tegen de 38-jarige kapitein baron Van Heemstra, „de kwade genius, die als het ware door de duivel zelf was gehyp notiseerd", 15 .jaar gevangenisstraf we gens medeplichtigheid aan moord en 3 maanden wegens overtreding van de vuurwapenwet, alles met aftrek van voorarrest; tegen de 29-jarige sergeant A. T. de Boer, de eigenlyke uitvoerder der mis drijven, voor wie echter het feit, dat hy kapitein Van Heemstra in blinde ver ering volgde, als verzachtende omstan digheid kan gelden, 11 jaar wegens moord en 6 maanden wegens overtre ding van de vuurwapenwet; tegen de 29-jarige korporaal J. P. J. Peterse, „de keurige, nette jongen, die is misleid, maar toen dan ook in koe len bloede de ernstigste misdryven be ging", 9 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest; Tegen de 37-jarige sergeant S. W. Hogerhuis, die deelnam aan de ontvoe ring van Van Ryswyk en aan de poging om Boer in de zomer van 1946 neer te schieten, 4 jaar gevangenisstraf met af trek; tegen de 19-jarige soldaat J. J. H. Haastrecht, „de onverantwoordelyke kwajongen", die de bom vervoerde, be stemd voor luitenant-kolonel Goedewa- gen te Amsterdam, en die verantwoor- delyk is voor het feit, dat de sergeant A. H. de Vryer, dje op de motor met hem meereed, werd gewond toen de bom onderweg ontydig ontplofte, 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek; tegen de 29-jarige korporaal A. Tig- gelaar, die wist, dat De Boer en Peterse helse machines vervaardigden, doch daarvan geen melding maakte, 6 jaar gevangenistraf; tegen de 29-jarige sergeant W. F. Sle per en de 25-jarige soldaat J. G. Haak- meester, die deelnamen aan de ontvoe ring van Van Ryswyk, 1 jaar gevan genisstraf, en voor hetzelfde feit tegen de 33-jarige korporaal J. Burghout, 8 maanden gevangenisstraf. Tegen alle militairen werd bovendien ontslag uit de militaire dienst geëist en ontzetting uit de bevoegdheid om by de gewapende macht te dienen. De auditeur-militair deelde in zyn requisitoir nog mede, dat hy zeer ernstig heeft overwogen tegen Van Heemstra, De Boer en Peterse de doodstraf te eisen. Het kan de brave burger gebeuren, dat hy, met voorbijzien van enige belangrijke ambtenaren, de bur gemeester wenst te spreken. Hij zal daar toe niet zo gauw komen, want een bur gemeester heeft het druk en zyn ambte naren zyn er juist, oir: hem talrijke be slommeringen uit de hand te hemen. Zo moest ik gisteren beslist de burgervader spreken en belde deshalve het telefoon nummer 11855. Ziedaar, met de vrymoe- digheid van Spaarnebabbelaar, het korte gesprek weergegeven. „Mag ik de burgemeester van u?" „We hebben nog steeds geen burge meester." „Mag ik dan de waarnemend burge meester?" „De waarnemend burgemeester ver toeft in Engeland." „Zoudt u me dan kunnen verbinden met de waarnemer van de waarnemend burgemeester?" „Die is met vacantie." „Geeft u me dan, eh, de bode maar!" Resultaten van Zondag 14 September: le prys (f 10,F. J. Verhappen, P. C. Hooftstraat 84, Haarlem, 9 pnt. 2e prys (f 7,50)S. J. Jansen, Vos- maerstraat 40, Haarlem, 9 pnt. 3e prijs (f 5,J. W. Cornet, Gast huislaan 40, Haarlem, 9 pnt. 4e prijs (f 2,50)J. W. Booy, Vergier- deweg 180, Haarlem (N.) 9 pnt. Volgens een republikeinse bron dreigt in Oost-indonesië een kabi netscrisis te ontstaan. Tahija, de Oost-Indonesische minister van voor lichting, zou zyn ontslag overwe gen, daar de regering biyk zou heb ben gegeven van een weinig energiek beleid. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van dr. Van Mook Zondag a.s uit Nederland naar Batavia te ver trekken. President Soekawati zal he denavond of morgenochtend voor een kort verbiyf naar Parys vertrekken en vandaar uit naar Batavia terugkeren. Morgen worden te Batavia de Ameri kaanse militaire waarnemers verwacht, die aan de consulaire commissie zullen worden toegevoegd. Waarschjjniyk zal hun aantal uit acht bestaan, doch indien er meer mochten zyn, zal hun aantal in ieder eeval niet .meer dan twaalf bedra gen. Het vliegtuig, waarmee zij komen, zal ter beschikking biyven van ae con sulaire commissie. De twee Chinese mili taire waarnemers worden Zondag ver wacht. Hedenmorgen keerden de Amerikaanse consul-generaal Livengpod en de Britse consul-generaal Shepherd, terug, nadat zy een bezoek van twee dagen aan het republikeins gebied hadden gebracht. Bodjonegoro op Oost-Java Is geteisterd door een typhoon, waardoor schade is aangericht van f 600.000. De heer H. A. Lunshof zal Woensdag 1 October voor de Vierde Kamer van de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam terecht staan, omdat hij geweigerd heeft, de naam te noemen van degene, die hen: de notulen' van Linggadjati heeft ver strekt. Voor die weigering beriep hy zich. op het journalistiek beroepsgeheim. Dit is de eerste maal, dat een journa list wordt vervolgd wegens weigering oni getuigenis af te leggen over iets, dat hem in zyn beroep is toevertrouwd. Als juridisch raadsman vart de heer Lunshof zal optreden mr. s. Gerbrandy. De uitslagen van de nieuwe onderling® competitie van het Haarlems R.K. Dam genootschap luiden als volgt: Groep A: J. LucasP. Mul afg.; A< MastelingG. Hesselman 20; M. Her' benC. Heesakkers 20. Groep B: G. KraakA. Joosten 20- Dinsdagavond speelt HB.K.D. thui® tegen Oostzaan I. In verband met de international® zwemwedstryden zal het oefenuur op Zaterdagavond as. voor de Watertrap- pers niet doorgaan. De voetbalwedstryd tussen Learning' ton en HBC eindigde niet in een 3—3' gelykspel, zoals wy gisteravond ver' meldden, doch werd door de Heemste denaren met 10 gewonnen. Als een der reserves voor het Ned- Elftal is aangewezen Biesbrouck va® R.C.H. Amsterdam, 18 Sept. De gisteren Ingezette koersdaling de aandelenmarkt was vandaag nog n>® tot staan gekomen. De kooplust nam zie1» derogen af en in de meeste afdeling6., had het aanbod de overhand. Na een drukte opening kreeg de markt in de v™L handel een enigszins onregelmatig loop, waarby vraag en aanbod elkaar J', wisselden. De beurs sloot echter onge&^jj meerd op vrijwel het laagste koersp van de dag. j- Van industriële aandelen opende lever 514 pCt. lager en moest later mjw maals 3% pCt. prijsgeven. Aku kwam een circa 5 pCt. lager niveau. Philip loor slechts enkele procenten. Aand. visvaart waren opnieuw zwakker op De Indische fondsen toonden geen 8 koersverschillen. H.V.A. sloot evenwel een koersverlies van 5 nCt. Op de st»8(7i fondsenmarkt kon de dollarlening 10114 monteren; de overige soorten den weinig koersverandering. iP Amerikaanse waarden waren verde»„ej' herstel. Het aanbod ln certificaten gisteren, terug tot 696 stuks. Nats "Harig Ne ka Kaloze ^iden raaf z Jbnie j*hten t? ande, mlnli v°orcligr th' H' het vUnM s. V. ^rnmigf Vriiwr >Wd J'lalen r?h Ka*j| N ®S1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2