Strijd voor herstel van Christendom „De tijd van actie is gekomen. Zijt gij bereid?" Viering 50-jarig priesterjubilé van Kardinaal Van Roey Kardinaal De Jong in het gevolg 1 Baron Van H. ontkent alle verantwoordelijkheid GROOTSE OFFERANDE VAN 00GSTPR0DUCTEN K 4 Grootse plechtigheid in St. Rombout De Paus herdenkt St. Benedictus Ontsnappingspoging verijdeld Beklaagden spreken elkaar tegen Geen sensatie Tweeduizend boeren en tuinders bij „Moeder in alle noden Nederland teleurgesteld de V.N. Avonturen. incognito Z.H. DE PAUS GEEFT WERKPROGRAM AAN pver congres afgelast VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1947 PAGINA g De radiorede van Paus Pius XII, op 7 Sepi. 1.1. gehouden ioi de mannen der Italiaanse Katholieke Actie, heeft °ver de gehele wereld de aandacht getrokken. Zijn rede, welke wij reeds in hei kort publiceerden, riep H. de gelovigen op tot de strijd voor hei herstel van hei Christendom met de woordent „De tijd van voorbereiding ls voorbij. De tijd van actie is gekomen. Zijt gij bereid? De ^genover elkaar staande fronten op godsdienstig en moüreel 'srrein tekenen zich al duidelijker en duidelijker af. Hei ögenblik van de vuurproef is aangebroken." ken nieuw motto voor deze strijd gaf de H. Vader in de hnsneder „Wij geloven uw plannen, voor de verwezen lijking waarvan gij reeds mei zoveel geestkracht aan hei ^erk zijt, niet beter ie kunnen samenvatten dan in hei 'hoilor „Kerk, Gezin, Arbeid", een motto dat gedurende de ^oldjende jaren uw beweging zal vergezellen." Lofrede op orde der Benedictijnen Sluwe opzet in kamp te Laren BOMAANSLAG OP SINTERKLAASAVOND MEER KAMERLEDEN GEWENST BEDEVAART NAAR HEILOO Wat verbetering behoeft iWprdt persglgd) t'! be rede van de Paus bevatte een werk programma van vijf punten: X. Kennis van de godsdienst. Diep ende en degelijke kennis van het Ka- aolieke Geloof, zijn waarheden, mys- ^•"iën en goddelijke kracht. ..Bloedarmoede van het godsdienstig *ven" is een nieuwe zinspreuk, die weer- hlmt als een alarmkreet. Deze bloed armoede, djP alle klassen heeft aange- 4st, de intellectuelen evenzeer als de 'fbeiders, is in de eerste plaats te wij- en aan de bijna volslagen onwetendheid «n opzichte van de geestelijke zaken, beze onwetendheid moet worden aan- regrepen, uitgeroeid en overwonnen. Een jprgelijke taak valt bovenal ten deel aan Je geestelijkheid, en daarom smeken wij ?bze eerbiedwaardige broeders in het Jpiscopaat, niets na te laten, opdat de testers deze plicht ten volle nakomen. Maar het is aan de leken, de Kerk b dit werk bij te staan. Voedit voor alles Jw hoofd en hart met het substantiële food, dat U geboden wordt in de vol- J®id van de levende Beer der Kerk, '1 de H. Schrift, waar de H. Geest zelf Je auteur van is. in de gewijde litur- in de door de Kerk goedgekeurde Jitingen van devotie en in alle degelijke Godsdienstige lectuur. 2. Zondagsheiliging. De Zondag moet J'eder de dae des Heren worden, de dag 3a de aanbidding en verheerlijking van J'Od, van het H- Offer, van gebed, van Jbst, van overpeinzing en bezinning; de hg ook van gelukkig samenzijn in de in timiteit van het gezin. Droeve ervaringen hebben ge'toond, dat voor niet weinigen onder hen, die zich op werkdagen aan eerlijke arbeid wijden, de Zondag een dag van zonde is geworden. Draagt er dus met al uw krachten zorg voor, dat in uw leven het grove materialisme, een exces van wereldse genoegens en van het meest vulgaire morele bederf in publicatie en ver» makclijkheden, de Zondag niet in be- slac neemt en daarmede zijn gewijd karakter uitwist, door de zielen t» trekken naar de zonde en ongods dienstigheid. 3. Beveiliging van het Christelijk ge zin. Italië moet datgene bewaren wat altijd zijn grootste roem en kracht heeft uitgemaakt: de Christelijke Moeder. De Christelijke opvoeding van de jeugd moet gewaarborgd blijven en dus ook de Christelijke school. Eveneens moet bewaard blijven de Christelijke haard stede, deze vaste rots waarop god vrezendheid, hechte trouw, matigheid, liefde en vrede gegrondvest zijn en waar de geest van Nazareth heerst, die ook het huis van Josef, uw hemelse Patroon, doordrong. Het Christelijke gezin te beschutten is zeker de voornaamste taak van de Katholieke man. Vergeet dit niet. 4. Sociale Gerechtigheid. Voor katho lieken is de te volgen weg in sociale aangelegenheden duidelijk afgebakend in de leer der Kerk. De zegeningen van God zullen op uw werk nederdalen, in dien gij ook niet in het geringste op zicht van deze weg afdwaalt. De Kerk verklaart zich tegen de op eenhoping der goederen in de handen van een betrekkelijk kleine buitenspo rig rijke groep, terwijl de grote massa (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Nadat in afzonderlijke vieringen de ■fganisaties van de Katholieke Actie en Jhdere groeperingen Kardinaal van !?Oey reeds eerder gehuldigd hadden en •f ook in zijn geboortedorp al een spe cie viering geweest was, hebben Don derdagmorgen in de Metropolitaankerk Brussel de officiële plechtigheden r'aats gevonden ter gelegenheid van het ^-jarig priesterjubileum van de Belgi- ^he kardinaal en aartsbisschop. De met 3-lloze vlaggen versierde stad had woensdagavond het feest met langdurig J'okgelui ingezet. Donderdagmorgen om uur, onder het carillonspel van Staf ?ees, traden vier kardinalen, n-1. de ju- claris, Kardinaal de Jong, Kardinaal jUhard van Parijs en de vroegere Pau- 'lijke nuntius in België, Kardinaal Mi- 3ra, gevolgd door het voltallig Belgisch f-Piscopaat, de huidige nuntius mgr. Ven- 3 en enkele missiebisschoppen de St Rombout binnen. Dit was slechts een ge- Whg deel van de belangstelling. Heel de °ëe geestelijkheid van het bisdom en ,*h daarbuiten en honderden geestelijken Jblden de kathedraal. Even voor 10 uur ^gaf Z. Emin. Kardinaal van Roey zich ?Pnieuw naar de ingang om er H. M. koningin Elisabeth te verwelkomen, ^ngekondigd door trompetgeschal en be leid door het orgelspel van de organist ^Or Peeters. Intussen was de rest van de kerk vol estroomd met wereldlijke hoogwaardig heidsbekleders, waaronder de vertegen woordiger van Koning Leopold III, de ge laten van Frankrijk, Amerika, Portugal andere landen, voorts een groot aan- ministers, senatoren en volksvertegen woordigers, leden van de adel, ridders van ?et H. Graf en van de Orde van Malta !a het volledige corps professoren van f6 universiteit van Leuven. Het koor o. v. Mgr. Van Neffel voerde een vijf- ^ttunige Mis uit van Orlandus Lassus. Vrijwel onmiddellijk hierna volgde in 3 feestzaal van het Klein-Semlnarle een fademische zitting. Z. Em. Kardinaal Roey, omhangen met de tekenen van q'Jh waardigheid, o.a. het groot-lint van v,- orde van Leopold m, dat hem in een jj'vate audiëntie een dag tevoren door Prins-Regent was overhandigd, zetelde i? het midden pp 'de ere-tribune tussen M. koningin Elisabeth en kardinaal «rbard en omringd door de andere kar saaien en bisschoppen en de voorzitter h Kamer en senaat. Staatsminister Van Jh^welaert, dle leiding van de feest- Mlbimissle op zich genomen had, opende bijeenkomst met enkele woorden van H?'kom en hulde en gaf daarna het woord H,a de Pauselijke nuntius, Mgr. vento, dl? eenOpersoonlijk schrijven van Z. H. V Paus aan de Jubilerende kardinaal ijdrlas. Minister Van Oauwelaert gal L?rop de lezing van de brief van koning lipoid III, waarin deze de kardinaal o a jankte, omdat hij de eerste geweest is, to6 begrepen heeft waarom de koning op b, Mei 1940 het besluit genomen had bij K? volk te blijven. Beide brieven werden donderend applaus begroet. Hierna de heer Van Cauwelaert een grote Vsl'redc uit, waarin hy het woord voer hamens de katholieke leken van België kardinaal Van Roey niet alleen als de ftr er en vader van een prachtige prles- 15°hare Biet, maar ook de leider en 'tv?ar van geestelijk en maatschappeiyk van de natie. Met een byzonder woord herdenkt hy de leiding en het voorbeeld van trouw en vastberadenheid door de kardinaal onder de bezetting ge geven. Mgn. Van Cauwembergh, vicaris- generaal en hulpbisschop van het bisdom Mechelen, sprak daarna namens de 3000 seculiere geesteiyken van het bisdom. Eindelijk nam kardinaal Van Roey persoonlijk het woord en verklaarde, dat hij deze feestelijkheden niet gewenst had, maar dat hij zich niettemin ver heugde om de hulde, die allereerst aan het priesterschap als zodanig werd ge bracht. De priesterlijke zending te ver vullen is mijn enige pre-occupatie ge weest, zei hij en met dat gevoel heb ik ook de redenaars aanhoord. Bijzonder bedankte Zijne Eminentie iedereen, die hem geluk gewenst had. Op de eerste plaats dacht hi) daarbij aan de persoonlijke woorden van Z. H. de Paus en daarna aan die van de kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders, maar ook, vervolgde de kardinaal, verklaar ik mijn grote gehechtheid aan het vor stenhuis in de intimiteit, waarvan ik reeds zolang leef. De kardinaal herin nerde hierna aan zijn contact met ko ning Albert en in het bijzonder met ko ning Leopold UI, van- wie hij onder eindeloze toejuichingen de voortreffelijke eigenschappen opsomde. Tenslotte bracht de kardinaal nog hulde aan de nagedachtenis van zijn ouders en leermeesters, vooral Kardinaal Mercier, en bedankte in het bijzonder al zijn priesters, zonder wie hij niets tot stand had kunnen brengen. In de late namiddag had hierna nog een lunch plaats, waar het woord gevoerd werd namens het episcopaat door de bisschop van Luik en door mgr. Van Waeyen- bergh namens de universiteit van Leu ven. Ook hierna sprak kardinaal Van Roey nog een kort dankwoord uit. des volks zich veroordeeld ziet tot pau perisme en tot economische omstandig heden die de menselijke persoon on waardig zijn. Een meer rechtvaardige verdeling van de welstand is daarom een hoog sociaal doei, uw inspanningen ten volle waar dig. 5. Verantwoordelijkheidsgevoel voor het algemeen welzijn, in dezelfde geest dient een ander moreel ideaal te worden her nieuwd: loyaliteit en oprechtheid in de omgang met elkander, verantwoordelijk heidsgevoel voor het algemeen welzijn. Het is ontstellend om te zien, tot welk «en graad goede trouw en eerlijkheid tengevolge van de ongelofelijke verwar ring van de oorlog en de na-oorlogse periode uit het sociale en economische leven zijn verdwenen. Een dergelijk ver- schijnspel is niet op te vatten als een oppervlakkige karakterfout, maar ver raadt een ernstige inwendige ziekte, een geestelijke virgiftiging, die voor een groot deel mede verantwoordelijk is voor de geestelijke bloedarmoede.". De belde slotconclusies van de H. Vader luidden: Weest edelmoedig van hart en Verovering is geen verdediging. „Houdt altijd in uw hart en geest een ideaal van verovering levend, niet louter een van verdediging. In werkelijkheid houdt de Katholieke Actie meer in dan het enkel bundelen van de katholieke ge lovigen. Het uiteindelijke doel is de her winning van het verlorene en de opmars naar nieuwe veroveringen." Vanuit Castel Gandolfo heeft Z. H. de Paws gistermorgen, voor de eerste maal sinds zijn kroning, een bezoek gebracht aan. de basiliek van St. Paul Buiten de Muren, waax hij de plechtigheid bij woonde ter gelegenheid van de herden king van de sterfdag van St. Benedic tus, de stichter der Benedictijner orde. Na de Hoogmis, die werd opgedragen door Kardinaal Schuster, aartsbisschop van Milaan, hield de Paus een rede, waarin hij het grote werk van de Bene dictijner orde door de eeuwen heen prees en tenslotte een vergelijking maakte tus sen het Europa ten tijde van Benedictus en het Europa van thans, waarbij hy aeide, dat Europa zich heeft afgewend van de regel van Benedictus, door Chris tus en Zyn Kerk te verachten en god loochenende leerstellingen aan de natiën te verkondigen. Europa bezwijkt onder de slagen, die het treffen en het heeft moei te om zich onder de vele rampen op te heffen. Daarom is het niet onnuttig, Europa op het katholieke geloof te wij zen. De Paus hield vervolgeps een lange lofrede op de orde der Benedictijnen, wegens de verdiensten die zy op schier elk gebied verworven hebben en Hy vermaande de kloosterlingen, hun apostolisch werk voort te zetten, am ten slotte de zegen van St. Benedictus of te smeken voor de Kerk, waarvan Hy een der stryders was, voor de mensheid, waarvan Hy steeds een sieraad zal bly- ven, voor Europa en byzonder voor Italië en voor al de leden der orde Zoals gebruikelyk worden 's morgens in het kamp voor politieke delinquenten te Laren bezoekers toegelaten, die dan een kwartier in het kamp by hun fami lie mogen vertoeven. Dit geschiedt by groepen van 20 personen, hetgeen ook Donderdagmorgen het geval was. Toen één der groepen terugkeerde, werd deze op de gebruikelyke manier door de por tier geteld. Het aantal klopte, doch ge constateerd werd dat 5 mannen en 15 vrouwen het kamp 'waren binnengeko men en dat by het weggaan 6 mannen en 14 vrouwen de poort uit wilden. Daar de kampleiding 's morgens om 10.. uur een tip had ontvangen dat er die morgen 'n ontsnappingspoging zou worden on- nomen, was men dubbel op z'n hoede. Toevallig meldde zich op dit ogenblik iemand aan de poort om binnengelaten te worden, waarop de portier de poort half opende. Op ditzelfde ogenblik rende één der zes mannen met een duiksprong onder; de armen van de portier door naan buiten. De wacht voor het geweer opende ogenblikkelijk het vuur op de vluchteling', doch moest over hem heen schieten omdat toevallig op de Rijksweg een ernstig autoongeval was geschied en zich veel publiek op dit punt bevond. De torenwacht opende toen eveneens het vuur op de vluchteling, die het toen maar geraden vond zjjn handen in de hoogte te steken. De man werd daarna gepakt en op gesloten. Vermoedelyk t»as het van'het groepje van 20 doorgestoken kaart, daar één der 15 vrouwen zich by het weggaan naar de kartotheek had begeven. De gedetineerde heeft zich toen by de be zoekers gevoegd), doch de sluwe opzet ging ditmaal niet door. Te Hoorn wordt een Westfriese week gehouden. Heel West.Friesland en duizenden uit andere provincies komen hier naar toe om deze feestweek te zien. Er worden grote tentoonstellingengehouden en ook een boerenbruiloft in prachtige oud-West friese klederdracht werd niet vergetenEen heildronk op het bruidspaar. (Van onze Haagse redacteur) De belangstelling voor de behandeling van de zaak tegen Baron van H. c.s. door de Krijgsraad te Velde trok gisteren in Den Haag zeer veel belangstelling. Het lijdt geen twijfel of velen hadden sensatie of opzienbarende onthullingen verwacht in deze zaak, op welks dessóus destijds de wildste geruchten liepen. Op de eerste dag zijn aeze uitgebleven. De enige sensatie was feitelijk, dat juist op het moment dat de auditeur-militair voor de zoveelste maal liet woord „ont ploffing" uitsprak, de lamp van een der persfotografen met een harde knal uit elkaar sprong, welk voorval nogal hila riteit veroorzaakte. Opzienbarende onthullingen werden evenmin gedaan. Van het gerucht, dat de uitgevoerde en de beraamde aan slagen zouden te maken hebben met een wydvertakte geheime organisatie, waarin zeer hooggeplaatste personen zitting hadden, is tot nu toe niets anders bewaarheid geworden, dan dat verschei dene der beklaagden volhielden steeds in de mening verkeerd te hebben dat zulks het geval was. Kapitein Baron Van H. zelf evenwel verklaarde nadruk, kelyk, dat van een wydvertakte orga nisatie geen sprake is geweest en dat hy met de anderen onder elkaar een soort knokploeg had gevormd, die het recht in eigen hand nam waar het de afstraffing van vermeende oorlogs misdadigers betrof. Uit de gezamenlyke verklai-ingen der negen beklaagden laat zich het vol gende verhaal distilleren. Sergeant; De B. nam pl.m. begin 1946 een zee officier als lifter in zyn auto mee en sprak met hem over de, trage berechting van oorlogsmisdadigers. Toen hy als zyn mening uitsprak, dat er een boel van die kerels rondliepen, die feiteiyk verdienden van kant gemaakt te wor den, zei de officier dat er een geheime organisatie bestond, die zich daarmee bezig hield en dat hy zich dan maar eens in verbinding moest stellen met een zekere kapitein O- De B. sprak hier over met zijn superieur, ijestijds nog luitenant Baron van H. Deze gaf hem de raad zich inderdaad met kapi tein G. in verbinding te stellen. Er zijn toen later besprekingen ge voerd tussen G., Van H. en De B. en ook een zekere luitenant St., die by het Bu reau Nationale Veiligheid werkte. Later voegden zich daarby B. en L., eveneens van het Bureau Nat. Veiligheid. Onder leiding van St. (die daarvoor nog in Arnhem zal moeten terecht staan) werd de „illegale stunt" uitgehaald, te Ren- kum een zekere Van Rijswyk te ontvoe ren en naar Haarlem te brengen, waar hy ten huize van sergeant De B. op zolder werd opgesloten. Tydens de zitting verklaarden met uitzonde ring van De B. alle betrokkenen dat zij aan de stunt hadden deelgenomen in de overtuiging een nuttig werk te doen, doch later zagen dat er iets niet in de haak was. Baron Van H. ontkende dat hy de auctor intellectualis geweest is van de gelukte aanslag op Boer, waarby deze, zyn vrouw en dienstbode om het leven kwamen en van de niet uitgevoerde aanslagen op de aannemer Zw., de luit— kol. J. M. A. G. en de toenmalige kolonel by de Generale Staf J. H. D. De andere betrokkenen (De B., P., Van H. en H.) verklaarden evenwel pertinent dat kapitein Van H. de leiding had, althans van alles op de hoogte is ge weest. Op andere punten ontkende hij ten deze echter de pertinente verklaringen van sergeant De B. Deze twee hoofd- beklaagden, die beiden een zeer nerveu ze indruk maakten, spraken elkaar trou wens op verschillende punten tegen, ook toen zy als getuige onder ede werden gehoord. Met name gebeurde dit waar het ging over de verstrekking van de adressen der personen die om het leven gebracht moesten worden. De B. hield star vol dat v. H. hem deze verstrekte; deze echter ontkende dit ten stelligste. De verdediger van baron van H„ Mr. de Pont uit Amsterdam, trachtte de ongeloofwaardigheden van De B. (die in een psychiatrisch rap port een „fanatieke hysterische psychopaat" wordt genoemd) door zijn verhalen over zyn heldendaden als illegaal werker te ontzenuwen. De B. hield echter pertinent vol dat hy een tiental Duitsers heeft vermoord en hun ïyken in de ovens van spoorweglocomotieven heeft ver brand en dat hy in Arnhem eens een Duitse schildwacht naar de andere' wereld heeft geholpen. Terwyi*Van H. wel toegaf, dat hy van een en ander op de hoogte was, en dat De B. hem b.d. de door hei» gefabri ceerde helse machine had getoond en gezegd, „dat deze nog vóór Kerstmis zou worden gebruikt", ontkende hy al die punten uit de tenlastelegging, waar uit zijn uiteindelijke verantwoordeiykheid voor de moordaanslag zou moeten biy- ken. De andere beklaagden deden minder moeite hun aandeel ln het gebeurde te verkleinen, doch verscholen zich allen achter hun superieuren, die hun de op drachten hadden verstrekt en beriepen zich op het feit. dat ZU meenden déél uit te maken van een geheime organisatie die de goedkeuring en steun had van hoge officiële autoriteiten. Heden zal de auditeur-militair Majoor Mr. Dr. J. M. J. Baak requisitoir nemen en zullen de verdedigers aan het woord ko men. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft gisteren verklaard, dat bet leden tal der Kamer te klein geworden is en uitbreiding daarvan ernstige overweging verdient. De leden van dit college war den zozeer door hiun parlementaire werk in beslag genomen, dat zy voldoende ge legenheid missen de nodige politieke voorlichting in den lande te geven. Zo moeten zy vervreemden van het maat schappeiyk werk, waarin zy de noden en behoeften van de bevolking in hun volle diepten kunnen leren kennen en peilen, aldus mr. Van Schaik. Heiloo, het Maria-oord bij uitstek boven de Moerdijk, heeft in de loop der jaren tienduizenden pelgrims zien komen en gaan. Maar de bedetocht, die gisteren naar de „Moeder in alle noden" trok, mag wei als de schoon, ste in het historiebock worden neer. geschreven. Ruim tweeduizend boeren en tuinders uit geheel het Haarlemse Diocees waren naar dat kleine dorpje in Noord-Hol land getrokken, om daar hun dankbaar, held voor de voorbye oogst niet zozeer met woorden als wel veeleer met hun eigen producten tot uitdrukking te brengen. En dit laatste vooral was het wat aan deze dag zo'n byzondere bete kenis gaf; niet een bedevaart zonder meer, maar op de eerste plaats een oogstdankdag. En het was daarom, dat Heiloo gisteren niet het aanzien had van altyd. Hoveniers, bloem- en boomkwe kers hadden met een macht van bloe. men en planten het heiligdom versierd, een gave met eigen hand gekweekt en verzorgd. Om tien uur droeg Dom Gerritsen O.S.B. van de Abdy van Egmond met assistentie een plechtige Hoogmis op, waaronder het zangkoor uit Langedyk de wisselende Gregoriaanse gezangen zong. In zyn predikatie wekte de bondsadvl- seur, pastoor A. H. P. Cleophas uit Wa teringen, meeslepend als altijd, de boe ren en tuinders op om ondanks alles trouw te biyven aan hun eigen Christe. Ujke beginselen. Dat het aantal deelnemers inderdaad massaal was getuigde het feit, dat pastoor Cleophas voor de aanwezigen in de kleine kapel zyn predikatie verkort moest herhalen. De Offerande plaatste ons terug naar de tyden van de eerste Christenen. Voor het altaar, stonden tafels opgesteld voor de giften, die boeren en tuinders als offergave zouden aanbrengen. En deze giften waren groot. Manden, kisten en schalen met allerhande producten wer den als offer de celebrant aangeboden. Het Westland offerde een gewei, dige mand met fruit, de tuinders uit de kring Amsterdam droegen een grote hoeveelheid groenten en aard. appelen aan en boeren kwamen met boter, eieren en vlees. In een bijna ongelofeiyke hoeveelheid lagen daar de ryke giften in letteriyke zin opgestapeld, welke naar beschikking van de celebrant o.m. verdeeld zouden worden «ver diverse ziekenhuizen. Het was reeds in het middaguur, toen allen in een grootse byeenkomst rond het Willibrord-beeld luisterden naar de woorden van prof. A. Hammerstein uit Warmond. „Wat wy ook aan ware beschaving rond ons heen zien, alles wyst uiteinde- iyk terug op de grondlegger van die be schaving, Sint Willibrord. Waar wy ook graven en hoe diep, steeds weer zullen wy stuiten op de grond van onze eerste en grootste nationale held." De spreker kon niet anders besluiten dan met een oproep aan de boeren en tuinders om hun beschermheilige te biyven navol gen. Inmiddels was ook mgr. J. P. Huibers aangekomen om het plechtig besluit van deze dag bij te wonen. Van de kapel uit trok een lange processie van biddende en zingende mensen naar het rustaltaar. Voor een buitenstaander heeft zo'n stoet van mensen, voorafgegaan en onderbroken door ryk-bestikte vaandels, misschien iets primitiefs. Maar wie het wezen van deze land-werkers kent en doorziet, moet erkennen, dat zy de juiste toon wisten te vinden voor hun dank voor een afgelopen oogst Mgr. Huibers hield by het rustaltaar een toespraak, waarin hy zeide hier evenals op het Mariacongres getroffen te zyn door zo'n massale opkomst. Mgr. spoorde de boeren en tuinders aan hun oer.degeiyke tradities en vooral hun eenvoud te bewaren. Want dit laat. ste is toch de kern van de ziel en vormt zo de grondslag van het goede gezin. (Vervolg van pagina 1) Ten derde dan de vraag, of een klei nere mogendheid in vol vertrouwen haar belangen kan toevertrouwen aan de ver schillende organen van de V.N. Bittere ondervinding doet ons zeggen: Neen. Bjj de recente behandeling van de Indonesi sche kwestie moest 'k °P' verschillende gronden protest en beklag uitbrengen, en al die gronden stonden tol verband met de wijze waarop de zaak behandeld werd, een manier, welke ten onzen nadele par tijdig was. Wij kregen in het geheel geen gelegenheid, zelfs niet de gebruikelijke drie dagen, om onze zaak voor te berei den. Toen ik om een uitstel van niet meer dan twee uren verzocht, omdat ik een belangrijke telefonische mededeling van mjjn regering verwachtte, werd dit geweigerd. Belanghebbende Indonesiërs, de vrijelyk gekozen vertegenwoordigers van een twaalf millioen mensen, weiger de men te horen En boven alles ging de Veiligheidsraad niet ernstig in op de vraaag of zij te dezer zake bevoegdheid bezat. Zoals ik reeds zeide, weigerde de Raad, ondanks gerezen ernstige twijfel, het Internationaal Gerechtshof om zjjn oordeel te vragen, ja, in openbare bij eenkomst werd zelfs verklaard, da$- een dergelijk oordeel een hinderlijk dwang buis voor de Raad zou kunnen blijken te zijn. Mir. Van Kleffens gaf toe, dat er nog tyd genoeg scheen te zyn voor het be reiken van verbeteringen, doch daartoe wordt begrip vereist van de dingen, welke verbeterd moeten worden. Hopeiyk zal de „Week voor de V. N." te Tarry- town dit begrip teweeg brengen. Behalire dan wat betreft het vetorecht zijn, naar mijn mening, aldus mr. Van Kleffens, de klachten omtrent de V.N. niet terug te brengen op het Handvest. Wat wel verbetering behoeft is iets, dat veel moeilijker te verbeteren zal zijn, na melijk de kortzichtigheid en zelfgenoeg zaamheid van de individuele regeringen, en haar bewustzijn van verantwoorde lijkheid niet alleen voor eigen land doch voor de gehele wereld. Daar ligt de wor tel van het kwaad, en daarom is het 7JO moeilijk tot verbetering te komen. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangenen heeft be sloten het jaariykse congres, dat van 24 tot 27 September in Maastricht zou wor den gehouden, af te gelasten en binnen een maand in de plaats van een andere afdeling te organiseren. De reden hiervan is gelegen in het feit, dat het hoofdbestuur is medegedeeld, dat plaatseiyke en provinciale autoriteiten, dief aanvankeiyk hun volle medewerking hadden toegezegd, deze medewerking niet zouden verlenen, indien bepaald commu nistische hoofdbestuursleden in het open baar het woord zouden voeren. Oosterse bewondering voor Franco Soldaten werken in Warschau Een tip voor slechte slapers Vlaggen, die niet tegen de regen kunnen - Een pen met historie - Geen melk, wel wijn. oning Abdoellah van Transjordanië schynt een stflle bewondering voor generaal Franco te hebben, die hy nu na deze dus vele jaren in stilte gekoesterd te hebben aan de openbaarheid gaat prijsgeven. Wanneer hy binnenkort naar Londen gaat, zal hy een bezoek aan de generaal bren gen, die hy bewondert om de diensten, die deze aan zyn eigen land bewezen heeft door het communisme te bestry- den en Spanje buiten de oorlog te hou den. Warschau heeft niet alleen byna al zyn hulzen verloren, maar ook meer dan de helft van zyn in woners. By de jongste volkstelling is komen vast te staan, dat het aantal be woners van de stad thans 556.000 be draagt tegen 1.289.000 vóór de oorlog. Om de wederopbouw te versnellen fs tussen de gemeente van Warschau en het mi nisterie van Defensie een overeenkomst gesloten, volgens welke het Poolse leger by het herstel zal worden ingezet. Een tip voor allen, die 's nachts de slaap niet kunnen vatten, geeft de Amerikaanse zakenman Lyon, die alles geprobeerd heeft om rustig te kunnen slapen. Maar, zoals het zovelen vergaat, alles was zonder succes. Hy heeft daarom nu een kaartje gekocht voor het vliegtuig van New York naar door CLARENCE BUDINCTON KELLANDÊ IHIII SIMItillKIIMIIIIIIIIIMIIIIIIItlltllllllMlir 27 Zware kaarsenkronen en fraai ge beeldhouwde schoorsteenmantels wezen op de rykdom, die hier eens had geheerst. Men kon zien, dat hier geen gewone architect, maar een meester aan het werk was geweest. „O, pa!" riep Rapunzel wanhopig uit. „ik wilde dat u het niet gedaan had. Hier kan geen mens wonen." „Nonsens," zei Jason. „Je went er spoedig genoeg aan; een mens went aan alles." „En toch houd ik vol, dat het geen doen is om er zo'n huis 'n behoorlijke huishouding op na te houden," zei ze koppig. „Ik zie ons al rystebry eten in die enorme, deftige eetkamerl" Jason zag haar verwytend aan. „Doch ter," zei hy ernstig, „het is o n s huis. Wy kunnen er eten wat wy willen; wy kun nen er doen en laten wat ons blieft, wy hebben het gekocht en het huls ls er voor ons en niet omgekeerd." Hy wendde zich tot Jane Smith. „U zwerft maar rond, juffrouw. Aan u is de eerste keus." Jane was ten einde raad. Het was moeilyker dan zy zich had kunnen voor stellen. Geen enkele decorateur zou hier economisch kunnen zyn. Hier pasten geen kleine dingenalles moest even groots en indrukwekkend zyn en om één kamer in te richten was meer geld nodig, dan zö ooit zou kunnen krijgen. Zij was ont moedigd en wilde zich maar het liefst helemaal terugtrekken. Maar een stem in haar hart trachtte haar daarvan te weerhouden. Het was 'n schitterende kans en wanneer zij de geweldige taak kreeg toevertrouwd dit huis mooi en bewoon baar te maken, zou zy er zonder twyfel wel zoveel aan verdienen, dat zy zich noch voor zichzelf, noch voor haar vier medewerkers meer zorgen zou behoe ven te maken, zy zou zich bovendien een naam en een plaats ln deze nieuwe we reld verwerven. Er kwam een vastberaden trek op haar gelaat. „Ik kies de belangrijkste kamer van het huis uit," zei ze, „en ik zal er Iets byzonders van maken." „Welke kamer ls dat?vroeg Jason Tickle. „Welk vertrek zou u geven aan de prinses, wanneer zij zou komen? Dat is de belangrykste kamer." „Uitstekend," zei hij en er klonk be wondering in zyn stem. „Ik geloof, dat u my volkomen begrypt. Laten wy gaan zien wat 't geschikste vertrek is." Ter wijl zy de kamers op de eerste verdieping een voor een bekeken, zei hy tegen Jane: „Als u er in slaagt een slaapkamer te maken die een prinses uit een sprookje zou bekoren, maakt u een goede kans." „U zult eens zienzei Jane met een beslistheid die niet bepaald haar ge moedstoestand weergaf. Zij kwamen nu aan een slaapkamer met een balkon, vanwaar men een schit terend uitzicht op de Sound had. Ontel bare witte zeilen staken in het zonlicht fel af tegen het diepblauwe water. Jason streek de punten van zijn snor op en knikte een paar maal nadrukkelijk met het hoofd „Als hel» hier niet is, dan zou ik niet weten, waar wij het dan nog moeten zoe ken," zei hy. „Heel mooi," zei Jane alleen. „Nu wilde ik graag, dat u my alleen Het, zodat ik my een goed beeld van de kamer kan vormen en een plan voor mijzelf kan op maken." „Zal ik niet by u biyven?" vroeg Bowie „Omdat het huis zo groot en griezelig is?" vroeg zij. „Ik ben niet bang, hoor Haar ogen lachten toen zy hem aankeek., „U zou my maar afleiden' en ik moet me juist geheel kunnen concentreren." „Leid ik u dan af?" yroeg hy, „Denk maar eens aan uw telefonische belofte," zei ze lachend. zy lieten haar alleen achter in de uit verkoren kamer. Jane stond by de deur en door haar oogharen kykend trachtte zy zich voor te stellen hoe het moest worden; niet koud en kaal als nu, maar met gordynen, 'n dik tapijt en meube len. Een kamer voor een prinses. Nu, zy wés eens een prinses geweest; hoe zou z y haar slaapkamer willen hebben, wanneer zy een keuze mocht doen uit alles wat er te krygen was zonder op geld te hoeven letten? Wanneer zy er in zou slagen er een slaapvertrek van te maken dat haar voor honderd pro cent zou aanstaan, zou het Jason Tickle bevredigen. Jane haalde een duimstok uit haar tasje en nam de verschillende maten op, die zy nauwkeurig noteerde. De hoogte van de kamer kon zij slechts schatten, maar de ramen en de openslaande deuren kon zy meten, zy ging naar het balkon en liet haar blik dwalen over de velden en bossen, de kronkelende paden, de zwemvyver en de rustig stromende Sound op de achtergrond. Even kreeg zy een gevoel van heimwee en werd zy zich be wust van de grote verandering welke in haar leven had plaats gehad. Vanuit haar kamer in het paleis in Apaulië had zy een uitzicht gehad dat minstens even mooi was als hier, maar ln plaats van water vormden daar de blauw-gryze ber gen een vertrouwde achtergrond. Daar was het keurig onderhouden park, de moestuinen, het eeuwenoued bos en alles was van haar geweest. En nu nu miste zy dit, voor het'eerst na al die drukke en opwindende dagen sinds haar vlucht. Vroeger keek zy uit over iets wat van htór was; nü over het eigendom van een vreemde en niet als een geëerde gast, maar als 'n zakenvrouw die de ma ten voor haar werk kwam opnemen. Niet als een prinses, maar als een meisje lil een vreemd land met de noodzakelykheid voor ogen om in haar levensbehoeften te voorzien. Haar heimwee werd verdreven door een gevoel van opwinding en vreugde. Hier was haar kans. Hier was werk! Nu kwam het aan op haar initiatief en kundigheid. Plotseling werd haar aandacht getrok ken door een beweging ln de bosjes een honderd meter van het huls. Het was geen tuinman, want die behoefde zich niet te verbergen. Het was een man die zich verscholen hield, bang om ontdekt te. worden. Iemand die geen recht had zich daar te bevinden. Hy bewoog zich niet meer en Jane voelde dat hij naar haar keek. Toen zag zy links van hem 'n andere man die van struik tot struik sprong. Londen en hoopt, dat het gedreun van de motoren hem meer goed zal doen dan slaapliedjes, gymnastiekoefeningen, hete baden, wiskundige sommetjes en pillen. Als ook deze nieuwste methode niet helpt, wil hy zichzelf laten betite len als de slechtst slapende man ter wereld. Er zyn in de oorlog heel wat kleine moeilykheden tussen de Engelsen en de Amerikanen in Engeland geweest, De toenmalige ambassadeur heeft diverse malen moeten ingrypen om de Engelsen te wyzen op kleinigheden, die de Amerikanen kwaad kunnen ma ken. In een rede verklaarde déze am bassadeur onlangs, hoe moeilyk het soms wel was. Eens kwam er een Ame rikaanse kolonel „briesend van veront waardiging", die vertelde, dat hy enige huizen verder een Amerikaanse Stars and Stripes in de regen had zien han gen. De ambassadeur mocht het uitzoe ken.... de eigenaars waren een man en een vrouw, die van hun spaargeld een Amerikaanse vlag hadden gekocht en deze ter ere van de aangekomen Ameri kanen hadden uitgehangen. Zy wisten alleen niet, dat de Stars and Stripes niet tegen de regen kon. De pen, waarmee Maandag de vre desverdragen met de Balkanlan- den in Moskou werden geratifi ceerd, heeft reeds een aardige geschie denis achter de rug. Hy werd in Reims by de overgave van Duitsland door ver schillende generaals gebruikt. Later verhuisde hy naar Moskou om nu door Molotof en anderen benut te worden. In Parys is de voedseltoestand de laat ste weken veel verslechterd, maar gisteren was het nog iets erger, toen er geen melk was tengevolge van de droogte, die ook Frankrijk heeft geteis terd. „Het spyt ons", kregen de huls vrouwen ln de melkzaken te horen. „Wjj hebben geen melk, maar u kunt wel wjjn krygen". WM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3