JS15 5Z S SASSENHEIM, DE PAROCHIE VAN ST. PANCRATIUS i „Het dodenboek van Auschwitz" Kerkberichten STAD EN OMGEVING Triest probleem Van het witte doek CORRY DE WEERS JjüXit Bel 17000 Oprechte en goede kerkversiering in bescheidenheid AGENDA' Kampervest 45 TORENS ROND DE OUDE ST. BAAF HOOGOVENBEDRIJF TE IJMUIOEN Netto-winst van raim 5 millioe 110.552 Nederl. Joden omgebracht „echt apart" hloemstukje ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1947 PAGINA 2 DISTRIBUTIENIEUWS Wielrenner in het zwart MEN KAN OOK TE GOED ZIJN..... DE ST. VINCENTIUS- BIBLIOTHEKEN Ronde van Kennemerland gaat niet door! Nieuws van de sportclubs HEER R. K. MIDDENSTANDS- VERENIGING Etaleurschool in oprichting Voordrachten pater Wijnand Sluys is en blijft Uw adres voor 2e hands kSeding LISSE RIJKSWERKPLAATS NAAR HAARLEM HEEMSTEDE Zon da gsdiens ten SANTPOORT Koperwerk! - It Fryske Skathus Nieuw jeugdgebouw GAAT NADJAMOEDDIN HEEN? Oorlogsgra vencomité V erkeersongeval H air d draverij NOORDWIJK Verhoging gasprijzen BEVERWIJK KATH. VROUWEN. CENTRUM Mooie en leerzame avonden Zondagsdienst Chin. Ind. Rest. Hongkong Wat een leuke pouff Is dal DEKENCENTRALE TE LEIDEN Het bevel tot vergassing kwam uit Berlijn van het .Sicherheitsha uptambt De sterkte van het kamp werd regelma tig naar Berlijn gerapporteerd, zodat men daar precies op de hoogte was van de aan- en afvoer. Van 2 November 1944 af moesten op bevel van Berlijn de ver gassingen worden gestaakt. Inderdaad werd.sedert die datum geen vergassing meer toegepast De S.S. vertelde, dat het bevel .uit Berlijn was gegeven, omdat het buitenland met repressaüles dreigde. VERLOVINGSRINGEN VASTE MARKT Een helaas zeer actueel onderwerp zal in de eerstkomende vergadering van de Haarlemse gemeenteraad aan de orde komen. De moeilijkheden met de huisvesting hebben nu eenmaal samen wonen noodzakelijk gemaakt en niemand zal ontkennen, dat dit een van de on aangenaamste gevolgen van de oorlog is. De verhouding kan een maand goed gaan, een half jaar, een jaar maar dan doet zich plotseling een incident voor en veel wat eerst door de vingers gezien werd, komt dan als een verwijt naar voren, het ene woord lokt het andere uit en de pla gerijen en dreigementen beginnen. Het raadslid Noordhoff heeft nu aan B. en W. vragen gesteld of zij op de hoogte zijn van ernstige onaangenaamheden tussen hoofdbewoners en onderhuurders en of zij ook niet van mening zijn, dat bij ongeoorloofd optreden van de eersten maatregelen getroffen moeten worden. Als een onderhuurder zich onbehoorlijk gedraagt, kan hij volgens de wet op straat gezet worden, maar als de hoofd bewoner zijn boekje te buiten gaat, moet er heel wat gebeuren vooraleer hij met drastisch optreden tot rede gebracht kan worden. De ruzie kan ontstaan door ver schil van mening over de huurprijs on danks een eventuele uitspraak van de Prijsbeheersing, maar vooral door het gezamenlijk verbruik van electriciteit, gas en water. In twee gevallen er zul len er zeker meer zijn is bekend, dat de hoofdbewoner zijn inwonenden geen licht meer wenste te geven, waarop het electriciteitsbedrijf, toen het plaatsen van een tussenmcter verhinderd werd, de hoofdbewoner dezelfde straf toemat. In één geval volgde toen vanweae de hoofdbe woner afsluiting van de' watertoevoer, als nieuwe represaille. Het is moeilijk en ge vaarlijk zich in deze zaken partij te stel. len, want er is een oud spreekwoord, dat zegt: ,,Waar er twee kijven, hebben twee schuld". Het is echter een onhoud bare toestand, wanneer hoofdbewoners hun onderhuurder, die ook liever een eigen huis zou betrekken, maar door de nood der tijden gedwongen is bij een ander in te trekken, zonder stroom, gas of water laten. Of het gedrag van de laatste is zodanig, dat er termen aan wezig zijn om hem uit het huis te ver wijderen óf er moet, desnoods met de sterke arm, een einde gemaakt worden aan represailles als hierboven geschetst. Nu er enige precedenten zijn, staat het gemeentebestuur voor de lastige opgave als rechter op te treden in hoogst moei lijke gevallen, verschillend van aard en zeer gevoelig. Met belangstelling zien wy het ant woord op de vragen van de heer Noord hoff (P. v. d. A.) tegemoet. Maandag 22 September Haarlem: Uitreiking bonkaarten Ta t.m. Trui; uitreiking schoenenbonnen I t.m. K; afhalen formulieren voor in- schrijvingsbewijzen voor rijwielbanden I t.rr:. K. Bloemendaal: uitreiken lnschrijfbewij- zen rijwielbanden voor vervanging N-P. Heemstede: uitreiking bonkaarten 9 12 u. rest W, X IJ en Z en 2—4.30 u. Zelfverz. „Jeugd op drift", de film in Palace heeft een sympathieke strekking en moet ons een kijkje geven in de geschiedenis van de opvoeding der Amerikaanse grote stadsjeugd. Jammer, dat de vormgeving vaak zo naïef is. Intussen een interes, sant geval, dat de aandacht wel gespan nen houdt door het criminele element. In dit theater kan men ook de voor treffelijke studentenverzetsfilm ziem, waarvan de vormgeving wèl geslaagd is. „Vloeibaar goud" speelt in de tijd, waarin gelukzoekers met allerlei pomn- lnstallaties grote moeite doen een petro- leumbron te ontdekken, die hen in één slag schatrijk zou maken. Twee van deze mensen hebben een compagnonschap aangegaan en beproeven hun geluk op verschillende plaatsen. De een is een zwakkeling, de ander een harde werker, die slechts denkt aan: een fortuin te verwerven en dan te trouwen met het meisje, dat hij liefheeft. Het geluk te echter slechts gedeeltelijk met hem, maar de film heeft na allerlei verwikke lingen tenslotte toch een happy end. Zij draait in Luxor en is voorbehouden voor volwassenen. Enige bekwame Engelse regisseurs hebben sam«n een film gemaakt, waar van het resultaat fascinerend en verbluf fend tegelijk is in „Het Tweede Ge. zicht" (Dead of Night) vertellen de le den van een gezelschap, in een histo risch huis bijeen, geheimzinnige en on verklaarbare dingen, die zij in hun le ven hebben meegemaakt. Op adembe. klemmende wijze zijn deze gebeurtenis sen op het witte doek geschilderd en suggestief is het spel van de acteurs en actrices. Groot wordt de verbazing van de toeschouwer aan het eind der film, Wanneer blijkt, dat al wat hij beeft ge zien en beleefd, de nachtmerrie is van een juist ontwakend man. (Boven 19 jaar). Een paartje verliest het leven bij een auto-ongeluk. Hun geesten weten daar na echter niet, dat zij hun lichamelijk omhulsel kwijt zijn. Op een omgevallen boomstam zittende bemerken zij pas, dat zij schimmen geworden zijn, daar hun lichamen dood voor hen bij de ge kantelde wagen liggen. De schimmen ontdekken, dat zij bij diep ademhalen een soort lichaam rondom zich terug kunnen krijgen. Het is echter surrogaat, want het is doorzichtig, transparant. „Hij" besluit meteen maar naar de andere wereld te vertrekken, doch zij heeft daar nog geen zin in en wil eerst een goede daad doen. Hoe het «meisje de heer Topper, die in moeilijkheden i*. uit de nood helpt, is voor personen bo ven de 18 jaar te zien in de mysterieuze film „Topper op Stap", welke vertoond wordt in City.theater. Joe Kelly^Jr. (Joe E. Brown), zoon van een clown, leidt een dubbel leven. Des winters is hij de waardige professor lr> de Shakespeareaanse litteratuur aan het Wequot College en des zomers treedt hij op als komiek in een New Yorks Thea ter. Deze metamorphose is kostelijk doch niet minder vermakelijk is de wijze, waarop hi) in staat is Shakespeare in de swing te brengen. Deze leuke coma die speelt voor personen boven de 14 jaar ln het Spaarne-theater In het voor programma zien we „De Drie Muske tiers", De Haarlemmer L. K., wielrenner van beroep, hield ervan om in België in wie lerwedstrijden uit te komen. Het kan zijn, dat hij de voorkeur gaf aan België, omdat hij daar na iedere wedstrijd zijn portemcnnaie met een paar honderd fiancs kon vullen. Meer waarschijnlijk is echter, dat K. bij onze Zuidelijke bu ren veel gemakkelijker voor zijn vei- diende geld zwarte tabak en sigaretten kon krijgen. In December '46 vulde hij zijn lege portemonnaie weer door deel te nemen aan een Belgische wedstrijd. Toen hij zijn geld ontvangen 'had, begaf hij zich naar Antwerpen, om aldaar een grote voorraad rookwerk clandestien te be machtigen. Met 700 pakjes sigaretten en een grote partij shag met bijbehorende vloeitjes in zijn rugzak reed K. per fiets naar de Nederlandse grens. Aldaar aan gekomen vond hjj het in verband met de douane toch raadzamer niet over de hoofdwegen te gaan. Langs allerlei kleine en smalle paadjes kwam hij ten slotte bij Baarle-Nassau terecht, waar hy het klaarspeelde zonder kleerscheu ren over de grens te komen. Het lot was hem echter toch niet gunstig gezifid, w&nt in Tilburg werd K. door de politie aangehouden en van zijn vrachtje ont daan. De Haarlemse Politierechter, waar-- vcor K. zich Vrijdag te verantwoorden had, was van mening, dat verdachte de tabak gekocht had om ze later in Ne derland weer zwart van de hand te doen. De Officier van Justitie eiste een geldboete van f 30,—, subsidiair tien da gen hechtenis en één maand voorwaar delijk. De veroordeling luidde: f25 of tiep dagen, één maand voorwaardelijk en verbeurdverklaring van het inbeslagge- nomene. Dit ondervond de 64-jarige J. S., di recteur van een papierfabriek in Velsen, toen hy gisteren voor de Econ. Politie rechter terecht moest staan voor het weggeven van brandstoffen, die voor industriële doeleinden bestemd waren. In de laatste winter zdten verreweg de meesten van zijn arbeiders thuis in de kou, zodat velen wegens ziekte niet op het werk verschenen Ten einde de mensen te helpen, tjgsloot S. zijn perso- neel brandstoffen te verschaffen uit de fabrieksvoorraad om zo in de ergste nood te voorzien. De Officier eiste voor deze overtreding van de distributiebepalingen een boete van f 500 of 25 dagen. De goede bedoe ling van verdachte in aanmerking ne mende, veroordeelde de Politierechter beschuldigde tot f 300 of 20 dagen. De 45-jarige brandstoffenhandelaar J. G. uit Bloemendaal meende ook goed voor anderen te moeten zijn, maar dan toch wel zó, dat hij er zelf beter van word. Zo had hy aan zon vriend W., die eveneens terecht stond, 2 H.L. cokes zon. der bon afgeleverd, waarvoor hy van deze gordynstof ontving. Evenzo had hij als vriendendienst 5 H.L. cokes aan een zekere B., die niet ter zitting verschenen was, afgeleverd. Bovendien vond de C. C. D. by een huiszoeking 1% kg-, vlèes, welke van clandestiene slachting afkomstig bleek te zyn. De Officier eiste tegen G., W. en B. respectievelyk f 500 subs. 50 dagen en een maand voorwaardelijk, f 300 subs. 30 dagen en f 500 subs, 30 dagen. De Politierechter veroordeelde G. tot f 100 of 20 dagen en een maand voor. waardeiyk met een proeftijd van 3 jaar; W. tot f 200 of 25 dagen en B. tot f 400 Of 40 dagen. DAG EN NACHT De St. Vincentiusbibliotheken zijn nu geopend Het leesgeld is 6 cent per boek in de wéék. Er is grote keus in ontspan ningslectuur, populair-wetenschappeiyke boeken, litterair hoogstaande romans, goede religieuze lectuur en een uitge breide collectie kinder-, jongens- en meisjesboeken. Alle bibliotheken werden met 120 nieuwe boeken aangevuld en bestaan nu uit orïgeveer 2500 nummers. Het zyn echtg familiebibliotheken, waar leder Katholiek huisvader voor zich en zijn gehele gezin uitstekend terecht kan. Hy is daardoor zeker, dat er slechts geschikte lectuur ir. huls komt, welke geen schade toebrengt! aan het godsdien stig en zedeiyk leven en toch de zo be geerde ontspanning en ontwikkeling brengt. In verband hiermede kan eigen- ïyk niet genoeg gewaarschuwd worden tegen de ernstige en grote gevaren, ver bonden aan het lenen van boeken uit ongeschikte bibliotheken, waarvoor elke rechtgeaarde katholiek zyn gezin wel dient te behoeden. De St. Vincentiusbibliotheken zijn geopend: N. Groenmarkt 22: elke middag van 25 uur. Hagestraat 49: Vrijdagavonds 7.30 8.30 en Zaterdagmiddags 34 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagmiddag 2—3 uur; Dinsdag- en Vrijdagavond 7.308.30 uur. Gen. de Ia Reystraat 17: Woensdag middags 23.30; Vrijdagavonds 78.30. Ryksstraatweg 304: Dinsdags en Vrij dagavond 7.30—8.30; Woensdagmid dags 2.303.30. In verband met de schorsing van Schulte en Lakeman en de ziekte van Arie Vooren, waardoor de wielerronde van Kennemerland veel aan belangrijk heid zou Inboeten, heeft de R. C. „Ken nemerland" besloten deze wegwedstrijd, "welke was vastgesteld op hedenmiddag in Beverwyk, niet te laten doorgaan. Door onvoorziene omstandigheden kun r.en de wekelijkse clubavonden van DSS a.s. Maandag 22 September nog niet beginnen. Bioscopen: Cinema Palace: Jeugd op drift (14 jr.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Vloeibaar Goud (Volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Het Tweede Gezicht (18 jfr.), Zon dag: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30. 7 en 9.15 u.; City: Topper op stap (18 jr.). 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne- Theater: De Musketiers en Joe Brown (14 jr,), 2.30, 7 en 9.15 u. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der apo theken worden van 21 tot 27 September waargenomen door: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10398: Apotheek Be- gemann en Sneltjes. Kruisweg 30, telef. 10043: Marnix-Apotheek, Marnixstr. 65, tel. 23525. Te Heemstede door: Heemst. Apotheek, Binnenweg 98. tel. 28197 en Aerdenhout-Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telef. 21400 en te Heemstede: A. Buiteman, Raadhuisplein 7, tel. 28523. Tentoonstellingen: Fr. Halsmuseum: Eretentoonstelling grafiek, lettertypen, schilderijen enz. van S. H. Roos: Rondom Frans Hals. Leffe- laar: Gobelins van de handweverrj Knip- scheer te Laren. „Kerkuit" (Nieuwe Gracht): Kunstnaaldwerk van Ernée 't Hooft. Bissch. Museum: Middeleeuwse kunst. Zondag 21 September: Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Per Luchtpost", 8 uur. Concertgebouw: Ned. Nat. Toneel met „Overschotje", 8.15 uur. Maandag 23 September: Concertgebouw: Hongaars Strijkkwar tet met Beethovencyclus, 8 uur. Woensdag 24 September: Stadsschouwburg: Company of Four met „Dark Summer", 8 uur. (goede positie) zoekt wegens voorge nomen huwelijk passende woonruimte in Haarlem. Onderhuur geen bezwaar Uitstekende referenties beschikbaar. Brieven onder no. 29949 bur. v/d blad De R K. Middenstandsvereniging, afd. Haarlem, gaat haar winterseizoen op een geheel nieuwe wijze openen. Woens dag 24 September wordt een excursie naar de Ford-fabrieken gemaakt en een bezoek aan Schiphol gebracht. Over het winterprogramma zullen nog nadere bijzonderheden volgen. De R.K. Middenstandsvereniging heeft voorts een commissie in het, leven geroepen, welke een voor de Midden stander zeer urgent probleem in de kortst mogelijke tyd oplossen zal, n.l. het oprichten van een EtaleuTsschool. De plannen zyn reeds in een vergevor derd stadium en spoedig zullen 'de re sultaten van de besprekingen dezer commissie uitvoerig naar voren worden gebracht. Het ligt n.l. in de bedoeling de cursus, iyelke op deze school gege ven zal worden, nog dit jaar men hoopt reeds in October te doen aan vangen. Ook dit jaar zal pater Wynand Sluys O.F.M. een serie interessante voordrach ten. houden voor niet-Katholieken en wel op de Donderdagen 25 September, 2, 9, 16, 23 en 30 October des avonds a uur in de Paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt. (Ook Katholieken hebben toegane). (Adv.) Als gevolg van een kostenbesparende centralisatie van de Rykswerkplaats voor vakontwikkeling, zal 1 October de IJmui- dense rijkswerkplaats naar Haarlem wor den overgebracht. By K. B. is op zijn verzoek met ingang van 1 Aug. 1947 aan mr. W. Veniet eer vol ontslag verleend uit zijn functie van secretaris van het tribunaal voor het ar rondissement Haarlem en is benoemd tot secretaris van genoemd tribunaal mr. N. Kolff. Ten behoeve van de cursisten aan de Academie voor voortgezet economisch onderwijs zyn drie beurzen beschikbaar gesteld, welke zowel het cursusgeld als een vergoeding voor de aanschaffing van studieboeken omvatten. Aan een dier beurzen is de beperkende voorwaarde verbonden, dat de begunstigde het eind diploma der H.B.S.-A. te Haarlem moet bezitten en lid der H.H.V. moet zijn; de/ beide andere zijn zonder beperkende voorwaarden. De vriendschappelijke wedstrijd, die H.F.C. hedenmiddag in Amsterdam Te gen Swift zou spelen, gaat door omstanr digheden niet door. De plaatselyke commissie inzake huis houdelijke voorlichting en gezinsleiding te Velsen organiseert te Santpoort. Harddraverslaan hoek Clarionlaan, eeh tent-tentoonstelling.'welke door de wet houder van Sociale Zaken a.s. Maandag twee uur geopend zal worden. De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dr. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913; dr. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 16850 en dr. Laeyendecker, Raadhuisplein 9, tel. 28103. Geopende apothekenHeemsteedse Apotheek, Binnenweg en Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan. JANSSTRAAT 8 TELEFOON 20141 (HET HUIS MET DE FRIESE VLAG) Het R- K- Parochiaal Kerkbestuur is er enige tyd geleden in geslaagd het koetshuis van het landgoed Spaaxnberg te huren. Dit is nu verbouwd en inge richt voor de Jeugdorganisaties. Hier' zullen de kajotters, verkenners, gidsen en welpen de lokaliteiten viiiden voor him bijeenkomsten Het gebouw is prachtig gelegen in het park aan de Wüstelaan. Morgenmiddag half drie zal het gebouw plechtig worden Ingezegend. Daarna zullen de belangstellenden in de gele genheid worden gesteld de lokaliteiten te bezichtigen. Naar het A.N.P. in doorgaans wel ingelichte kringen te 's-Gravenhage verneemt, zou een heengaan van Nadjamoeddin als minister-presi dent van Oost-Indonesië ophanden zyn. Alhier is een comité opgericht, be staande uit vertegenwoordigers der di verse jeugdgoepen in de gemeente, -met ht doel om de oorlogsgraven der geval lenen te onderhouden. Secretaris is de heer Alb. v. d. Sruit, Van de Veldstr. 50. Vrydagmorgen geschieded op de hoek HerenwegBondstraat een. aanrijding tussen een vrachtwagen en een hand wagen met bloembollenkfsten beladen. De vrachtwagen pakte met zijn achter kant juist de voorkant van de hand wagen met het gevolg, dat de lading kis ten over de weg kwam te liggen. Per- sooniyke ongevallen kwamen niet voor. Het verkeer ondervond enige vertraging. Aan de Donderdag a.s. te houden korte-baandraverij zullen dertig paarden deelnemen, waaronder de allerbeste korte-baandravery van Nederland. De gasprijzen zijn ingevolge het met de gemeente Leiden gesloten contract verhoogd met een halve cent per M3, zodat de tarieven bij de heden begon nen meteropnemingen als volgt worden berekend: Tarief A: Aansluitrecht per maand 40 ct. pér ge wone meter, nihil per muntmeter; prijs per m3 voor de eerste 20 m3 per maand 11% ct. per gewone meter, 12% ct. per muntmeter; alle overige m3 per maand 10% ct. per gewone meter, 11% ct. per muntmeter. Tarief B: Aansluitrecht per maand 40 ct. per gewone meter, 40 ct. per muntmeter; vastrecht per maand f 1.85 per gewone meter, f 1,85 per muntmeter; prijs per m3 7% ct. per gewone meter, 7% ct. per muntmeter. Het Katholiek Vrouwencentrum, af deling Beverwijk, heeft haar winterpro- gramma uitgegeven, dat een keur van moofe avonden bevat. 2 October spreekt rector C. Broers, uit Den Haag, onder de titel- „Het gaat om uw eigen zaak". Mej. F. Schram zal die avond enige liederen ten gehore brengen. 10 November spreekt mej. Hillen uit Amsterdam over beroepskeuze. Die avond wordt het toneelstukje .Een eeuw achter" van Godfried Bomans opge voerd. 15 December; Kersttentoonstel ling van genaaid en gebreid goed, dat door de leden zal worden vervaardigd voor gezinnen, die hiervoor Jn aanmer king komèn. Lezing van Jan Burger over de geschiedenis van Kennemerland. 10 Januari, des midadgs poppenkast voor de kinderen der leden door mej. J. Bramlage uit Waalwyk. 2 Februari: Pater G. Lohuis O.F.M., uit Woerden, spreekt over het Moederschap. De Zondagsdienst van de geneesheren wordt morgen waargenomen door dr. Melchipr. Apotheek voor Zondag- en nachtdienst: Sepp. ALTIJD TOT UW DIENST HAARLEM. Smecteatraat 21, telef eon 21375 (Adv.) Verrassing Is een alleraardigste sensatie, dat is te dezer plaats reeds eerder gememoreerd en dezer dagen, op een warme Septem- bermiddag, was de verrassing zowel aan de ene als aan de andere zijde van de asbak op het ta'eltje in de spreekkamer van de Sassenheimse pastorie. De pastoor ontving ons aan vankelijk met een schuwe blik, welke blik na enige verklaring onzerzijds verhelderde en al spoedig ontspon zich een geanimeerd gesprek. Doch ónze verrassing openbaarde zich eerst bij het betreden van de kerk en vernieuw de jdch telkenmale, wanneer wij meen den alles gezien te hebben en dan toch weer onze aamdacht getrokken werd door iets, dat de belangstelling waard was. We moeten door deze kerk gelopen hebben, kris kras, zoals een kind dat doet op de ochtend van Sint Nicolaas' verjaardag met een verwonderde blik in een vergenoegd gezicht. De critische opmerkingen komen pas later aan de orde, na de ontnuchtering nameiyk. Bij het binnen komeri door een deur in de buujt van het priesterkoorviel ons het eerst op: een muurschildering om de gedurfde opzet en kleur, die ech ter een onderdeel bleek' te zijn van een reeks figurale vlakvullingen, welke vervaardigd waren door een dilettant, waarmee deze de kerk althans verlost heeft van een zelfde hoeveelheid -fge bladderde muurvlakken. Deze schilderin gen zijn spontaan en van een bekoor- lyke directheid en naïveteit. De man had iets te vertellen en hy heeft dit op de muur kunnen doen. Bij de tech nische onvolkomenheden, ondanks het niet volledig beheersen van een beel dend vermogen, bezit dit werk dat ons veel liever is dan een knappe doch zielloze vormgeving een grote zeg gingskracht en is het klaarblijkelijk uit drang tot uitbeelding geboren. Het ver band tussen architectuur en decoratie is veelal zuiver aangevoeld. De disproporties - zijn ongewild, het geen bij kunstenaars van professie niet het geval Is, en toch is serieus getracht zo veel mogelijk te verantwoorden. De apostelen, zy hebben karakter, de bood schap des engels: hij heeft het mee beleefd, de terugvinding van de knaap Jezus in de tempel: hij heeft het wgzen- lyke er van de onderdanigheid ge geven. Wij zouden niet gaarne alle kér ken overleveren aan dilettanten, er zijn echter Zondagsschilders en ongevormde kunstenaars pur sang. Van een geheel andere sfeer is de, na de oorlog ontstane, Pancratius- kapel, die gedecoreerd werd door Wijnand Geraedts. Zijn muurschilderin gen; „Pancratius beschermt Sassenheim tegen het dreigende oorlogsgevaar" en „Pancratius wordt begroet door de he melse Koningin der martelaren", ge tuigen van het geroutineerde vakman schap en we bewonderen nier meer de schilderkunstige kwaliteiten, die zich opdringen boven de zeggingskracht, welke ons zoéven zo braak en ongerept aansprak. We zien hier ook méér het zy het; monumentale - ;childery dan de schildering. De figuurtjes zijn van grote bevalligheid, de geur van heiligheid heeft hun aardse aanschijn toch niet overtogen. Een verdienste van Wynand Geraedts is het, dat hy biyft meegaan met zijn tyd. In deze opmerkingen, die in relativi teit zyn ontstaan, willen we toch geen afbreuk doen -aan de voortreffelijke en gave intimiteit, welke Geraedts hier heeft opgebouwd en die zijn onmisken bare verdienste is. Een eenheid is ont staan doordat hy ook de drie raampjes met symbolische figuren heeft ontwor pen en, waar dit wenselyk bleek, de architectuur heeft geaccentueerd. Zijn ranke gewelfornament in fijne toonscha- keringen heeft dit gewelf tot het mooiste gemaakt, dat in deze kerk (en daar buiten: zelden) te zieh is. Op het zangkoor hangt een tweetal oude schilderijen, voorstellende Je pre dikers Willibrord en Bonifacius, die, hoewel niet van de hand van een grote meester, een goede verzorging toch zeker waard zyn. Het orgel is gesierd met twee bazuin engelen, krachtig en zuiver uit het hout gakapt. In een mozaïektafereel voelt men„ vooral in de menselijke figuren, het materiaal nog al eens als stug hinder- lijk. óf de steentjes zyn zo klein, dat de moeilykheid omzeild wordt en de waarde, het karakter van de techniek, plaatselyk verloren gaat. Op de vloer van het priesterkoor in deze kerk echter is een mozaïek ingelegd, dat van een volkomen beheersing van het materiaal getuigt. Bovendien is hier de kunstenaar aan het woord. De stugheid van het materiaal belet hem niet zyn gedachten met groot gemak uit te drukken in een fynheid van kleur en een overtuigende actie. Ziehier,' in de vergelyking die gemaakt is tussen de huurling en de goede herder, de vaart van de vluch tende huurling, zie ook de fynheid en de fantasie in de symbolische duifjes, de decoratieve kwaliteiten in het sym bool van de slang in de boom! De communiebank is zuiver archi tectonisch gehouden, zonder taferelen dus. De ranke kolommen vormen in hun regelmaat een simpel maar stijl vol geheel. De parochie is zeer oud, zij dateert uit de vroege middeleeuwen. By de heilige vaten mochten wij enige historische stukken bewonderen, waar onder een koninklijke ciborie en een stevig gebeeldhouwde monstrans. In deze parochie kent men een sie- radenfonds, waardoor een geleidelijke aanwas der kunstschatten gewaarborgd is. Voor de oorlog reeds kon door deze maatregel aan Alex Asperslagh opdracht verstrekt worden, een stel gordijnen te ontwerpen, die in applicatie uitgevoerd zijn. Men putte uit dit fonds met steeds veel besef, opdat inderdaad slechts kunstschatten hieruit gefinancierd wor den. L. T. JEJjS Die wil ik ook hebben. Dat kan, want er zijn 100 van deze prachtige Pouff's beschikbaar, voor lezers van dit blad: Levering direct na afloop van de Jaar beurs (materiaal is aanwezig). De prijs is zeer aantrekkelyk en voor ieder be taalbaar: ROOD KUNSTLEER EN PLASTIC 37.50 (Betaalbaar bij aflevering) TEL. 20890 GIRO 214527 BON; Stuur my direct na de Jaarbeurs zo'n prachtige Pouff volgens foto tegen be taling van 27.50. Ik heb het recht deze terug te sturen binnen 3 dagen, als zending niet naar wens is. Naam: Adres: Woonplaats (Adv.) De Koninkl. Netlerl. Hoogovens en Staalfabrieken te Umuiden behaalden over het boekjaar per 31 Maart 1947 een netto-winst van f 5.367.626 (vorig jaar f 275.264)). De bedryfsrekening sloot met een voordelig saldo (na aftrek van gecalc. belast.) ad f 5.376.106 (v.j. nadelig saldo zonder afschrijv. f 188.333). Nadat van de netto-winst het totale verliessaldo van vorige jaren ad 3.632.686 is in mindering gebracht, worden uit het restant de volgende dividenden uitge keerd: priorit. aand.: 4 pet. over elk der jaren 1943/44 t.m. 1946/47; pref. aand.: 41/2 pet. over elk der jaren 1943/44 t.m. 1946/47 en bovendien nog VA pet. extra over laatstbedoeld jaar; gew. aand.: 6 pet. over 1946/47 (laatste uitkering 3 pet. over 1941/42). Daarna gaat een bedrag van f 77.086 als onverdeeld dividend op nieuwe reke ning over. f De resultaten zijn verkregen in een boekjaar, waarin de fabriek grotendeels op volle bezetting werkte echter nog geheel zonder de nieuwe plaatwalserij. De gunstige prijzen, die in de export wer den behaald, zyn beslissend geweest voor het resultaat. In 1946 kwamen geleidelijk de onder deler. der fabriek geheel ln werking. De bouw van een nieuwe kooksovenbattery is in voorbereiding. De Mekog kon weer op volle capaciteit werken. Dat by de schaarste aan beschikbare werkkrachten de vereiste selectie niet steeds voldoende tot haar recht kan komen zal duidelijk zyn. Het is gebleken, aldus de directie dat daardoor ele menten in onze fabriek zyn gekomen, wier mentaliteit voor de geest tot op bouw niet bevorderlyk is geweest. Her haalde malen hebben arbeidsconflicten de geregelde gang van de arbeid onder broken. Wy zijn met de beloning onzer arbeiders met inachtneming van de dooi de overheid gestelde grenzen tot hei uiterste gegaan. Tot verbetering der sociale voorzienin gen voor het personeel werd aan de Pen sioenfondsen f 1.150.000 gedoteerd. De afzet der producten kon worden hervat naar vrijwel alle gebieden van vóór de oorlog, voor zover zij inmiddels geen deel van Rusland geworden zijn of onder de Russische invloed vallen. Over de deelnemingen vermeldt het verslag o.a.: By de Mij. tot Expl. van Kooksoven- gassen waren de resultaten over 1945/46 onbevredigend. Van Mei 1947 af kon weer met volle bezetting worden gewerkt. De Cementfabriek IJmuiden (Cemij) heeft in het afgelopen jaar een redelijke omzet behaald. Over 1946 werd de divi dendbetaling hervat. De studie welke dr. L. Landsberger, mr. A. de Haas en K. Selowsky van het Informatiebureau vam het Ned. Roode Kruis van de Jodendeportaties hebben gemaakt, heeft geleid tot de bewerking van de geschiedenis van de naar Auschwitz weggevoerde Jo den. Het eerste deel van deze publi catie is thans uitgekomen omder de titel ,,Het dodenboek van Ausch witz." Hieruit blijkt, dat in Duits land van de 140.552 ,,vol-Joden" uit Nederland er tenminste 110.552 om het leven zyn gebracht. Twee feiten trekken hierfoy de aan dacht: van de teruggekeerden is het aantal vrouwen veel groter dan dat der mannen. De mensen boven de leeftijd van 50 jaar en de jeugd tot ca. 16 jaar zijn vrijwel geheel Uitgeroeid. In het geheel zijn 98 deportatietreinen vertrokken. Van 26 deze treinen is nie mand teruggekeerd. De voorzitter van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur schrijft deze week in zyn blad, dat hy vooralsnog beslist geen roeping voelt om als een ledepop-kapitein een zigzag-koers te blijven varen met een practisch onbestuurbaar schip, waarvan de bemanning tegen zichzelve verdeeld te. Dat kan ik me voorstellen. Wie zou daar wel zin in hebben? Maar deze verklaring houdt tevens in, dat deze voorzitter er vooralsnog ook geen roeping toe voelt om in het mi nisterie te worden opgenomen. En even min zal hij solliciteren naar een baantje in de Veiligheidsraad. Hebben wij zyn artikel goed gelezen, dan hebben Bloem bollencultuur en de U.N.O. veel met el kaar gemeen, ze saneren beiden en om die sanering te verkrijgen, wordt er nogal eens een robbertje met woorden geleverd. Ook in de U.N.O. zyn anti saneerders, die beschuldigingen uiten en nogal te keer trekken als het zo te pas komt. Zy noemen zich echter saneerders Als alles goed gaat, vinden saneerders en anti-saneerders elkander straks in de bloembollencultuur. Maar dan heeft de voorzitter het schip bestuurbaar ge maakt en laten wy hopen, dat hy daar na roeping voelt om zitting te nemen in de vergadering der Verenigde Naties „Saneren' zal hy plechtig, zeggen "b.?ste. afvaardigden dan moet je by my zijn Hy zal dan in de ene hand een cocktail en in de andere een glas wodka omhoog heffen. Een is niet duurder dan iets wat U overal ziet. Dat is alleen een kwestie van opmaak Voor artistiek verzorgd bloemwerk BI.O'EMENMAG azijn ARL. v. EMPELEN Binnenweg 18 Heemstede Telefoon 2-80-80 Wy bezorgen in Haarlem en gehele omgeving KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidsevaart) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 u.; Lof 7 u. Maandag: Fam. Heren 8 u. Dinsdag: eongr. meisjes 7u jonge dames 8.15 u. Vrijdag: Lof' 7.30 u. Zaterdag: biechten 4.308.30 u. H. JOZEF (Jan.sstraat). Zondag: H.H. Missen 6.45. 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lc>f 7 u. Maandag: congr. heren 7.30 u. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7 u.; sen. 8 u. Woensdag: congr. jongens 7 u. Za terdag: biechten 5—6.30 en 7—9 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30. 7.3,0 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u.; Lof 7 u. Maandag: congr. dames 8 u. Dins- gJ ,l°f ,7-3n u- Donderdag: Conf. voor met-Kat,h.; 8 u. Vrijdag: Lof 8 30 u. Za terdag: Biechten 4—9 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarneb Zondag: H.H Missen 6.15, 7.30, 9 en 10 39 u. (Hoogmis): Lof 7 30 u. Maandag: congr. heren 7.30 u. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7.30 u. Zaterdag: Biechten 5—8.30 u.; Lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amsterdam- straat). Zondag: H.H. Missen 6.30. 7.3(1, 8.45 u. (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.: Lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes sen. 7.15 u Donderdag: Lof 7.30 u.; Fam. dames 8 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterd.: biech ten 4.30—8.30 u.; Lof 7 u. H.H. ELISABETH en BARBARA (Paul Krugerstraat)Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 uur. Maandag: H. Fam. heren 8.15 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zater dag: biechten 58.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30. 9.45 (Hoog mis) en 11.30 u. Lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u. Woensdag: congr. jongens jun. 7.30 en sen. 8.15 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag:) biechten 58 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN en ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag: 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 ur.; Lof 6.30 u. Dinsdag: congr. dames 8 u. Woensdag: Mariagarde jongens 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten -59 li. AELERH. HART VAN JESUS (Klever parkweg). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.: Lof 7.30 uur. Maandag: Congr. meisjes 7.15 u.: dames 8.15 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruis weg 7.30 u. Zaterdag: biechten 59.30 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemendaal) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: congr. meisjes 2.15 u biechten 56.30 en 79 u.; Lof 7.30 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (OverveenL Zondag: H.H. Missen 7. 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u. Lof 7.30 u. Zater dag: biechten 48 u.; Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: HH. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag: Fam. dames 7.30 u. Liduina-congr. 8.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 79 u.: Lof 7.30 u. Q. L. VR. HEMELVAART (Heemstede) Zondag: H.H. Missen 7. 8.30, 10.15 en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag: congr. meisjes sen. 7.30 u. Zaterdag: biechten 58.30 u. Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden hout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 uur (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. Dinsdag: Lof 7.30 u.; congr. 'jongens daarna. Zaterdag: biechten 49 u. H. AGATHA (Zandvoort). Zondag: H.H. Missen 7, 7.30. 8.30 en 10 u. (Hoogmis): Lof 7 u. Maandag: congr. heren 7.30 u. Dinsdag congr. ,meisjes 7 u.: congr. jon gens 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zater dag: biechten 58 u. H. ADAI.BERTUS (Spaarndam). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 en 10 u. (Hoogmis); Lof 2.30 u. Zaterdag: biechten 57.30 u. Een kleine zaak met een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARLEM Amsterdam, 19 Sept. 1947. Voor de emissie van 400 aandelen elk groot f1000 a 107%% in de N.V. Mach»® fabriek Du Croo Brauns. waarop V8p. daag de inschrijving openstond, bestoh een zeer goede belangstelling. Op de aandelenmarkt was de stemW1;* heden in tegenstelling met de beide vOCL. afgaande dagen vr(J opgewekt, waartoe nlLj gelijke weekend-dekkingen het huh*^ hebben bijgedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2