Nadjamoeddin ontslagen als minister-president RADIO- EN JACHTPERIKELEN VERTROUWEN IN HET RAPPORT DER CONSULS Met ongeduld wordt het afgewacht Betrokhen bij onregelmatigheden HELICOPTÈRE HEEFT ZEER VEEL MOGELIJKHEDEN Vliegtuig met grote toekomst DUITSE RANTSOENEN WORDEN WEER VERLAAGD LAGUARDIA OVERLEDEN Driemaal burgemeester van New Vork OUD-VOORZITTER DER De radio-vossenjacht vormt een aantrekkelijke bezigheid K.LM.-toestel 2H uur boven Londen Republiek eist weer Dr. VanMook vertrokken Het weer MINISTER MANSHOLT VOOR DE RADIO U.N.R.R.A. Tot hoofd en hart Prairie in de Peel Republikeinse agressie Spreekt „De Waarheid" neemt toe Sovjets in Oost-Duitsland Van de wai in de sloot waarheid Krachtig protest Ernstig ongeval met bommenwerper MAANDAG 22 SEPTEMBER 1947 69ste JAARGANG No. 23955 Dr. VAN ROYEN VOOR DE V. N. Consuls-generaal te Batavia „Hier is volledige overeen stemming bereikt Radio Makassar gesloten „Onze voedselvoorziening in de naaste toekomsi DE ARRESTATIE VAN Mr. v. d. DEURE Detentie verlengd „Wanneer ik een fout maak is het een goeie" v Zeven Nederlanders gedood Strategische punten bezet Onze „wapens" Te zelfverzekerd ERNSTIG STROOMTEKORT IN FRANKRIJK BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentltes 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severia NIEUWE HAARLEM ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Nadat de Tsjechische minister van Buitenlandse Zaken, Jan Masaryk, Za terdag in de algemene vergadering der V.N. uitvoerig het werk der V.N. be sproken had en er op had aangedrongen dat men meer oog zou hebben voor het positieve werk van de V.N. heeft de Ne derlandse afgevaardigde Dr. J. H. van Royen het woord gevoerd. Hij verklaarde dat de Nederlandse delegatie aanvanke lijk niet van plan was aan het algehele debat deel te nemen en er de voorkeur aan gaf met de uiteenzetting van haar standpunt te wachten tot de agenda punten afzonderlijk zouden worden be sproken. Een stilzwijgen zou echter als gebrek aan belangstelling kunnen wor den opgevat. Wij koesteren nog steeds de hoop, al dus dr. Van Royen, dat de V.N. in staat zullen blijkenvrede en veiligheid te handhaven, ofschoon het laatste jaar enige twijfel te dien aanzien is gerezen. Mijn regering is er echter even zeker van als een jaar geleden, dat het niet noodzakelijk is dat* de wereld in twee delen wordt gesplitst. Op deze zitting van de Assemblée zullen wij al het mo gelijke doen zulk een splitsing te voor komen. Wij geloven niet, dat het plan-Mar. shall Europa binnen de economische of selfs de politieke invloedssfeer van de V.S. zal brengen en juichen het plan toe, «mdat wij geloven, dat het de weg vrij «al maken naar de zo noodzakelijke eco nomische wederopbouw van Europa Met betrekking tot de kwestie Indone sië, waaromtrent Donderdag door de vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie is gesproken op een wijze, waar°ver ik niet wens te debatteren, zou ik slechts willen leggen, dat wij met vertrouwen, doch met ongeduld het rapport van de consulaire rertegenwoordigers te Batavia afwach ten Wij hopen als geen ander, dat er •,ich bij het opstellen van het rapp°rt geen vertraging zal voordoen. Wij juichen ten zeerste het besluit van de regeringen van België en Australië toe om de V.S als derde land in de commissie van drie te kiezen. Wij vertrouwen oprecht, dat de commissie ten volle zal slagen in de totstandbrenging van een vredelievende regeling van deze moeilijke kwestie. Ik wens niet in details te treden wat be- De regering van de republiek Indo nesia heeft ean verklaring gepubliceerd, waarin o. m. staat, dat de regering, ten einde de politiek voor onafhankelijk heid van staat en volk van Indonesië te kunnen voortzetten, onder de huidige omstandigheden het volgende beoogt: A. Opheffing van de verwarring, welke ontstaat door de Nederlandse „agressie" en handhaving van de eis tot terugtrek ken van de Nederlandse strijdkrachten. B. Herstel van vrijheid en veiligheid voor de Indonesische volksbeweging. C. Het innemen van een zodanige plaats, wat betreft de internationale 'betrekkingen, dat de wereld in haar ge heel daarmee gediend is. Om dit te bereiken, zal de republiek Indonesia samenwerken met landen, die kis 6taat op dezelfde grondslag staan. De Engelse, Franse en Australische eonsuls-generaal Lambert, Raux en Eaton zijn nu terug in Batavia van hun vijfdaags bezoek aan Sumatra, waar zij een inspectietocht deden inzake het be stand. Amerikaanse militaire waar nemers uit Tokio en Korea worden hier binnenkort verwacht. Men verwacht dat morgen de Chinese militaire deskundi gen zullen komen. Volgens <3e woordvoerder vtn de con sulaire commissie heef^ deze commissie hedenmorgen besloten een tussentijdse mededeling over de resultaten van de tot op heden door haar uitgevoerde waar nemingen aan de Veiligheidsraad te «enden. Sjahrir en Salim hebben Zondag New York verlaten. Zü zijn per vliegtuig ver trokken en zullen hun reis naar Djokja ria Londen, Parijs, Cairo en Delhi ma ten. treft ons standpunt ten aanzien van het gebruik van het vetorecht, doch zou in het algemeen willen opmerken, dat elke poging het gebruik van dat recht tot uit. zonderingsgevallen te beperken, door de Nederlandse delegatie zal worden ge steund. Ook het afstand doen door de grote mogendheden van haar vetorecht bij de toelating van nieuwe leden zou door ons ten zeerste worden toegejuicht. Voorts verlenen wij gaarne onze steun aan het voorstel van de Amerikaanse de legatie inzake vorming van een interim- commissie voor vrede en veiligheid en wel te meer, omdat dit denkbeeld ten nauwste overeenkomt met het door Ne derland in 1945 ingediende voorstel in het uitvoerende comité en dë voorberei dende commissie van de V.N. te Londen. Zondagmiddag even voor 5 uur be steeg de Lt.-Gouverneur-Generaal dr. Van Mook op Schiphol een K.L.M.-Constellation-vliegtuig van de gewone lijndienst naar Indië om 25jn terugreis naar de Oost te aan vaarden. De landvoogd werd o. m. vergezeld van dr. j. Ozinga, hoofd van de Regeringsvoorlichtingsdienst. Voordat hij zich naar het Vliegtuig begaf, had een redacteur van het A.N.P. gelegenheid enkele woorden met de vertrekkende landvoogd te wisselen. Hij zeide het volgende over de huidige stand van zaken in Indonesië: „Dg besprekingen in de Verenigde Staten hebben daar zeer veel ter ver duidelijking van de Indonesische kwestie bijgedragen. Uit het overleg, in Neder land gepleegd, blijkt, dat er hier vol ledige overeenstemming bestaat. Ik hoop, dat de periode van interna tionale waarneming in Indië zal leiden tot verheldering van de wereld omtrent de gezondheid van ons standpunt. Wfj hopen tot een oplossing van het geschil te komen zonder de internatio nale bemiddeling te negeren." Onder de talrijke personen, die de Lt.-G.-G. uitgeleide, deden, merkte men op de minister-president dr. L. J. M. Beel, prof. Schermerhom, Max van Poll, de minister van Wederopbouw L. Neher, de minister van Buitenlandse Zaken mr. C. G. W. H. Baron van Boet- zelaer van Oosterhout en de Sultan van Pontianak, Hamid II. De Ned. Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers hield in Utrecht zijn jaarlijkse con gres. De bijeenkomst werd bijgewoond door H.K.H. Prinses Juliana en vele autoritei ten. De Prinses onderhoudt zich met een der oorlogsslachtoffers De mededeling van de Rritse regering, dat. de productie van nieuwe series schroefloze zware bommenwerpers ter hand zal worden genomen, betekent vol gens Reuter het einde van het gevechts vliegtuig met propelleraandrijving in En geland. Een officiële bekendmaking Van de Oost-Indonesische Regering te Ma kassar zegt, dat aan het licht is ge komen, dat premier Nadjamoeddin betrokken is bij onregelmatigheden. Derhalve heeft de waarnemende pre sident aan Nadjamoeddin ontslag verleend als Minister van Économi sche Zaken en premier. Het officiële communiqué zegt, dat reeds vroeger in Makassar arrestaties zijn verricht in verband met corruptie op het, gebied der goederenvoorziening. Het onderzoek heeft uitgewezen, da+ het een netwerk van malversaties betreft. De regering heeft reeds vroeger te kennen gegeven, dat zij met alle kracht en mid. delen en zonder aanziens des persoons wil ingrijpen en het thans verzamelde bewijsmateriaal heeft de regering de overtuiging gegeyen, dat er drastische zuiveringsmaatregelen nodig zijn. Uit het onderzoek bleek, dat de minister-president, tevens minister van Economische Zaken, bij de on regelmatigheden betrokken was op een wijze. diP onverenigbaar is met de eisen van een gezond staatkundig en economisch herstel. Dies heeft de Ministerraad een stemmig vastgesteld, dat verdere sa menwerking met Nadjamoeddin on mogelijk is en dat de leiding der re gering ten spoedigste in andere han den gelegd moest worden, zodat met ingang van 20 September aan Nad jamoeddin ontslag is verleend als premier en minister van economische Zaken. De regering van Oost-Indonesië be treurt de garig van zaken ten zeerste. Zij is er zich van bewust, dat de feiten een zware last leggen op het morele weerstandsvermogen van de nog jonge staat. Maar tevens is zij er diep van doordrongen, dat zij zich niet mag laten terughouden van grondige sanerings maatregelen. De regering van Oost-In- donésië is er van overtuigd, dat zij, door dit te doen. in staat is het eigen volk en de buitenwereld te tonen, dat i11 Oost-Indonesië een krachtige leiding ze telt. die zich van haar plicht bewust is en die over de vaste wil en over vol doende middelen beschikt om te belet ten, dat de in opkomst zijnde gemeen schap afglijdt tofc het peil van de „cor ruptie-staat" waarvan zij elders het droeve en afschrikwekkende voorbeeld hééft gezien. Het A.N.P. verneemt nog, dat volgens het door het Ministerie van voorlichting te Makassar uitgegeven communiqué over de malversaties, voornamelijk op het gebied der goederenvoorziening, in de corruptieve handelingen „niet slechts personen uit nering en bedrijf verwik keld waren, doch tevens zekere ambte lijke figuren en andere verantwoordelijke autoriteiten." De correspondent van Aneta te Ma kassar verneemt, dat Radio-Makassar zal worden gesloten wegens financiële en transportmoeilijkheden. Dit besluft is genomen na overleg met de Oost-Indo. nesische minister van Voorlichting. (Van onze speciale verslaggever) In Nederland is op het ogenblik een helicoptère. de Sikorsky S. 51, eigendom van de Nederlandse Stichting Hef- schroefvliegtuigen. Zij staat op het vliegveld Ypenburg en zal daar Zater dag en Zondag tijdens de vliegfeesten voor het eerst voor het publiek worden gedemonstreerd. Zaterdag hebben wij in dit nieuwe product van 's mensen tech nfsch vernuft een korte proefvlucht meegemaakt. Uit het middelpunt van een kring belangstellenden zijn wij rechtstandig omhoog gestegen, wij heb ben ons zijwaarts, links en rechts bewo gen, zijn met een snelheid van 6 meter per seconde verticaal omhoog gestegen met de neus naar beneden en de staart naar boven en hebben plots tijdens de vlucht minutenlang roerloos in de lucht gehangen en neergezien op Den Haag, waar in de vijvers rond het Binnenhof duizend vamen diep ons spiegelbeeld moet hebben gelegen. Even later, bewe gingloos boven het vliegveld hangende, heeft men ons gedemonstreerd, hoe deze hilicoptère dfenstbaar kan worden gemaakt aan het redden van drenke lingen. Over een katrol, dat op de helicoptère is bevestigd, heeft men een lijn neergelaten en de heer F. Diepen, die op de begane grond stond, heeft zich die lijn om het middel gebonden. Hein Bulten, onze piloot, heeft toen de takel weer fn werking gesteld, zodat de heer Diepen werd opgetrokken en als een vogel tussen hemel en aarde hing. Wat later zat hij naast ons in de cock pit en weer enkele minuten later aan vaardde hij op dezelfde wijze de weg naar moeder aarde terug. Zij heeft vriendelijke oranje-kleuren, deze helicoptère, PH—HAA. Men zit met twee passagiers achter de piloot in een glazen koepel en boven het hoofd raast de driebladige rotor, die eenvoudig gezegd de functie vervult van de vleugels bij het vliegtuig. t Het gebruik-van deze helicoptère. de enige op het hele vasteland van Europa overigens, is nog volstrekt experimen teel: hier zowel als in Amerika. Men zoekt nog én naar de beste wijze om haar practisch te gebruiken èn naar de juiste technische installatie, waardoor dit ge. bruik zo efficiënt mogelijk zal zijn. Nu is dat nog geenszins het geval. Onze piloot vergeleek haar met het gewone vliegtuig in zijn eerste stadium: een toestel, dat veel vraagt van het gevoel van de piloot, maar dat voor gebruik op grote schaal nog te weinig instrumenten bezit. Haar mogelijkheden zijn echter legio. Voor de landbouw: controle op de stand van het gewas, oogstschatting, bestrijding van insecten en plantenziekten, zaaien en zelfs bemesten. Voor de posterijen: het snel overbrengen van post van vliegveld naar stad en het postvliegen naar veraf gelegen plaatsen, zoals b.v. de Wadden eilanden. Voor de scheepvaart het aan boorS brengen van' loodsen, de commu nicatie tussen kruisers onderling, stroom- contröle en het fotograferen op geringe hoogte. In Amerika, dat per se het land van de ongekende mogelijkheden wil blij ven, gebruikt men de helicoptère al als vliegende benzinepomp. Helicoptère en auto boven elkaar en een slang, die naar beneden komt als de lijn voor de heer Die pen. De kruissnelheid van deze helicop tère, een van de meer dan twintig typen, die men in Amerika tot dusver al heeft ontwikkeld, bedraagt 80 mijl per uur. Haar maximum snelheid 103, haar mini mum 0. Haar grootste stijghoogte is 4000 meter, haar lengte 17 en haar hoogte 4 meter. Zij is door de stichting aangekocht om die gebruiksmogelijkheden te onderzoe ken, die de deelnemers, practisch allen openbare lichamen, die bij haar ontwik keling belang kunnen hebben, interes seren. Over de resutlaten daarvan wil men voorlopig het stilzwijgen bewaren. Doch afgezien daarvan kan men toch ook nu wel voorspellen, dat met de helicop tère, die men vooral niet moet verwarren met de autogiro, welke niet het vermo gen heeft stil In de lucht te blijven han gen, zich een nieuw phenomeen in de luchtvaartwereld heeft aangekondigd, dat van zich zal doen horéh, of om met een leerling van de Rijksluchtvaartschool te spreken: over een paar jaar zijn wij allemaal verkeersagenten om tussen al die helicoptères boven althans nog iets orde te scheppen! Verwachting tot Dinsdagavond: Tamelijk heldere en koele nacht. Morgen overdag toenemende bewol king en later plaatselijk enige regen. Geleidelijk aanwakkerende wind tus sen West en Zuidwest. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. „Onze voedselvoorziening in de naaste toekomst" is het onderwerp van de rede, welke de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening hedenavond voor de radio zal houden. De minister spreekt te 20.15 uur over beide zenders. Het ligt voor de hand, dat •minister Mansholt de gevolgen van de internatio nale voedselsituatie en van de abnormale weersomstandigheden voor onze eigen productie .v.m. de nationale voedselvoor ziening zal behandelen. Aan de hand van een dezer dagen verkregen overzicht van de voedselpositie zijn beslissingen t.a.v. de rantsoenering van levensmiddelen genomen en over deze beslissingen zal de minister mededelingen doen. Omtrent de arrestatie van mr. A. v. d. Deure te Bennekom, voorzitter van de N.C.R.V., kunnen wij nog het. volgende melden: Na het onderzoek van de fiscale recher che. dat vrijwel de gehele week in be slag nam, werd mr. v. d. D. Zaterdag morgen naar Arnhem overgebracht om voor de Officier van Justitie te ver schijnen. De rechter-commissaris oordeelde het noodzakelijk, de detentie van mr. v. d. D. te verlengen. Hij werd naar Ede te ruggebracht en opnieuw ingesloten. t Tengevolge van de ernstigste droogte sinds honderd jaar rullen de rantsoenen voor Duitse burgers in de Britse en Amerikaanse zone in de volgende distri butie-periode met meer dan 100 calo rieën per dag worden verlaagd, aldus heeft generaal Clay, de militaire gou verneur van de Amerikaanse zone, in zijn jongste tweewekelijkse rapport medegedeeld. Door de droogte zal de Duitse oogst naar schatting 20 a 40 procent minder opbrengen dan werd verwacht en er zal slechts 2/3 van het aardappel- en vleesrantsoen kunnen worden verstrekt, terwijl het vetrantsoen met 1/4 zal wor den verlaagd. Clay verklaarde, dat de electriciteits- winning door de droogte met 22 procent is gedaald, waardoor verschillende be langrijke fabrieken moesten worden gesloten. Door de lager waterstand van de ri vieren heeft men ook het vervoer van steenkool en voedsel over de waterwe gen drastisch moeten beperken. Tevens maakte generaal Clay bekend, dat de Sovjet-Russische autoriteiten vorige maand hadden geweigerd, om duizenden personen, die illegaal de zonegrens waren overgestoken, weer in de Sovjet-zone op te nemen. Andere moeilijkheden hadden zich voorgedaan, doordat de Sovjet-zone een schuld van ongeveer 12.000 spoorwagons aan de Amerikaanse zone heeft. Ook de zo nodige mijnstutten zijn door de Sovjet zone niet volgens belofte geleverd. De enige optimistische opmerking In het rapport betreft een recordproductie van steenkool voor de tijd van de be zetting en wei in de Franse zone (over Augustus: 237.208 ton per dag gemld- delcf" In de Britse zone is eveneens een record geboekt, maar dit wordt te niet gedaan door het achteruitgaan van de productie in deAmerikaanse zone, dat o m. te wijten is aan het dunner wor den van koienlagen. Op 65-jarige leeftyd is Zaterdag te New York overleden de vroegere burge meester van die stad en oud-voorzitter der U.N.R.R.A., Florello Laguardia. Sinds enige weken was h\j ernstig ziek en overeenkomstig de verwachtingen der artsen is hy niet meer tot bewustzijn «ekomen. Fiorello Henry Laguardia, die, een unicum in de geschiedenis van New York, drie keer achtereen tot burge meester werd gekozen, was een legenda rische en hyperimpulsieve figuur, voor Wie het woord vermoeienis niet scheen te bestaan. Van critiek en oppositie trok hij zich niets aan. Hij werd even lel gehaat als tot in het overdrevene be wonderd, een man van de schrilste te genstellingen. Door zijn medeburgers werd hij verge leken met een vulkaan, behalve dan, al dus voegden zij er aan toe, dat een vul kaan niet altijd aan het uitbarsten is. In de volksmond heette hij „bloempje", de vertaling van zijn Italiaanse naam Plorello of „de hoed", naar de grote éwarte hoed welke hij steeds droeg. Fiorello Laguardia werd op II Decem ber 1882 te New York geboren als zoon van een Italiaanse bandleider. Hij begon rijn carrière als oorlogscorrespondent van de „Saint Louis Post" op Cuba in 1898. een juridische opleiding kwam hij in Amerikaanse consulaire dienst en ver bleef vele jaren in Hongarije, Oostenrijk en Italië. Vervolgens werd hij benoemd tot plaatsvervangend procureur-generaal van de staat New York, welke functie hij drie jaar bekleedde. In 1917 maakte hij deel uit van het Congres. Hij vocht in de eerste wereld oorlog in Italië als commandant van een afdeling der Amerikaanse luchtmacht. Na zijn terugkeer in Amerika In 191# trad hij op als aanvoerder in de strijd tegen de „drooglegging". (Hij zou bij wijze van uitdaging bier gebrouwen heb ben in zijn bureau in het Congresge bouw) en ontwierp de wet waardoor sta kingsbreking door gerechtelijk bevel terzijde gesteld werd. Als vertegenwoor diger van New York in het Huis van Af gevaardigden zag hij met lede ogen aan, hoe zijn geboortestad steeds verder ten prooi viel aan corruptie en misdaad. In 1933 werd hij met overweldigende meer derheid tot burgemeester van New York gfkozen. Hij drong de machtige organi satie van de „Tammany Hall" uit haar overheersende positie, saneerde de finan ciën van de stad en hield opruiming onder de gangsters. Hij werd bekend om I Zo 3 ij Zouden kletskousen zoveel beter zijn. dan degenen, die ze be kladden? i Fiorello Laguardia: zijn onkreukbaarheid. Veel verbeteringen bracht hij aan in het schoolwezen en de ontspanningsgelegenheden van de stad. In 1937 werd hij herkozen als de eerste „reorganisatie-burgemeester" wie deze eer te beurt viel. Hij had daarbij de steun van Roosevelt zelf terwijl alle andere prominente democraten achter zijn tegenstander stonden. Als directeur-generaal van de U.N.R. R.A. vond zijn energie een nieuwe uit laat. Het werk bevredigde hem echter niet en kort voor zijn aftreden als zoda nig in December 1946, beeritiseerde hij op de hem onbarmhartige wijze de hou ding van de Ver. Staten inzake de hulp verlening aan het buitenland. Ten einde raad hebben verschil lende boeren, wier bedrijven aan de Peelrand liggen, hun vee 4e wijde Peelvlakten opgestuurd, daar er geen voedsel meer was- Tot aan de nek staan de beesten thans in het hoge buntgras op de taaie smelen te kauwen, materiaal waarvan tijdens de oorlog surro gaatbezems werden gemaakt. De koeien blijken een groot aanpas singsvermogen te hebben, maar vetter worden se er niet op. Zaterdag is het Nationale Demobilisatie Comité te Den Haag plechtig geïnstalleerd. Minister-president Z.Exc. dr. Beel sprak de openingsrede uit. Voorzitter van het Co. mité is Z.K.H. Prins Bernhard. Rechts van dr. Beel Z.K.H. Prins Bernhard, gen. Doorman, links min. Fiévez Het Nederlandse leger heeft vandaag in een communiqué medegedeeld, dat de republikeinse agressie in de grensge. bieden van Midden-Java toeneemt De republikeinse activiteit, aldus het com muniqué, was voornamelijk gericht te gen de Nederlandse posten en patrouil les rond Poerwokerto, Weleri en Salati- ga. Volgens het communiqué zijn Zaterdag en Zondag tijdens 21 botsingen tussen Nederlanders en Indonesiërs 7Neder, landers gedood en 32 gewond. Volgens een correspondent van de libe rale „News Chronicle" zijn de Russische strijdkrachten in de Sovjet-zone van Duitsland bezig strategische punten te bezetten om aan elke situatie het hoofd te bieden, die zou kunnen ontstaan wan neer de Londense conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken in Novem ber zou mislukken. Volgens de corres pondent gelooft de Sovjet-regering, dat de conferentie de strategische positie van de Sovjet-Unie in Centraal-Europa on zeker kan maken, met het oog waarop „voorzorgsmaatregelen" gewenst zijn. De troepenbewegingen worden officieel herfstmanoeuvres genoemd. In verschil lende plaatsen moeten de Duitse burgers plaats maken voor de Sovjetstrijdkrach ten. A Is onze verre voorouders op de jacht gingen, deden zij dat niet zozeer uit tijdverdrijf, doch meer omdat de winkelstand van nu in die dagen nog onbekend was. Wilde men tenminste enige afwisseling in het menu van gerstebrood en bier hebben, dan was het zaak bij tijd en wijle er op uit te trekken en zich van enig wildbraad meester te maken- Ter afwisseling en tevens als beschermende noodzaak bedreef men buiten dien de vossenjacht, want deze dieren konden het in bepaalde perioden de mensen danig lastig maken. De moderne vossenjacht heeft echter met het bedrijf van weleer nog slechts de naam gemeen, zoals V zal blijken uit deze reportage- De redactietelefoon rinkelde Er zou een vossenjacht worden gehouden, deelde een stem mede. Daar zit misschien kopy in. Het was niet nodig om lang over het antwoord na te denken en zo waren wij prompt aanwezig om een moderne vos senjacht mee te maken. Een zestigtal van „radiowapens" voor ziene lieden wachtte op het sein van vertrek om zich naar het eigenlijke jacht terrein te begeven. Dit bleek tussen Eind. hoven en Helmond te liggen en daar zou zich de vos ophouden. „Een echte?" wilden w\j weten Doch men lachte on6 hartelijk uit. Het bleek, dat de vos bij een radio-vcssenjacht een verdekt opgesteld amateurzendertje van klein vermogen is, dat met behulp van zogenaamde peilontvangers door dejagers moet worden opgespoord. Nu moet u niet denken, dat daar, gezien de geraffineerde technische hulpmiddelen van vandaag- de-dag, geen kunst aan zou zijn, want de werkelijkheid wees anders uit. De „radiowapens", waarvan hierboven sprake was, bestaan uit. een klein ont vangtoestel, dat uit batterijen wordt ge voed en dat is' verbonden met een an tenne, die de vorm van een draaibaar raam heeft. Verder uit een koptelefoon, een kompas en een kaart van het eigen lijke jachtterrein. Voegen wij daar nog een liniaal, een gradenboog en een pot lood bij, dan is de uitrusting compleet. De vos laat zich op gezette tijden ho ren en door peiling op deze signalen trachten de jagers de verblijfplaats van de vos vast te stellen. Dit is beslist geen sinecure, want er zijn tal van factoren, die het peilen bemoeilijken Diegenen on der de jagers, die in vroegere jachtpar tijen reeds ervaring hebben opgedaan, weten bijvoorbeeld, dat het peilen in de buurt .van een hoogspanningslijn, van een kabel, van prikkeldraad of een spoor lijn, de juistheid van de peiling aanvecht baar kan maken. Het is dus zaak om goed op te letten en maar niet lukraak aan het werk te gaan. De eerste peiling geschiedt doorgaans aan de rand van het jachtterein. De positie van de jager wordt nauwkeurig op de kaart aangegeven, waarna de pelldoos op het minimum signaal wordt gericht, aangezien een minimum op het gehoor beter waarneembaar is dan een maximum. Vervolgens wordt met he- hulp van het kompas de richting be paald, waaruit het signaal wordt ge hoord, om het hierna met de graden boog en liniaal tot een lijn op de kaart. om te zetten. Op grond van deze ge gevens gaat men dan de volgende peil plaats uitzoeken. De jager, die uw verslaggever ver gezelde, was vlug klaar met zijn eerste peiling. Verbaasd over zoveel zelfverze kerde snelheid van werken, werd naar het resultaat van de volgende peiling (in de buurt van Waalre uitgezien, doch toen bleek, dat men ook té snel en té zelfverzekerd kan zijn. Want de peiling bij Waalre gaf een fout van 90 gr. te zien, zodat het eerste gewin hier inder daad kattegespin was. De jager echter verloor de moed niet en probeerde het verloren terrein te heroveren. Ons lokte het vossenhol en dus ging het verder. De sloot versmalde zich, zodat we erover konden en toendaar zou het zijn! Een boerderij met uit een schuur- raampje een dikke gummikabel. GevondenDoch ep was geen vos en de kabel bleek een eindje ver der naar de bovenleiding te lopen. Een nieuwe peiling, gecijfer en gemeet en dan maar weer voort, richting vossenhol. Dat hoopten we althans. Maar vossen staan bekend als slimme dieren en die waarop wij nu al uren bezig waren te jagen, wilde kennelijk voor zijn roodharige vrienden niet onder doen. Volgens de jager moesten we bovenop het vossenhol zitten, maar dat was riet genoeg. We moesten er in zijn. en zover was het helaas nog niet. We draaiden wat rond, peilden en zochten, zochten en peilden, totdat het spoor naar de sloot terugvoerde. Wij moesten een modderbad riskeren, want de laatste peiling wees op de aanwezig heid van het hol aajn de andere kant van de sloot. Het geluk was met ons, we kwamen er zonder ongelukken over en tien minuten later -poften we in een greppel en daarmede meteen in het vossenhol, daj kunstig gecamoufleerd in die greppel was ondergebracht. Na afloop van het zomerfeest van ,JDe Waarheid" op 7 Sept. j.l. in het gem. sportpark Birkhoven te Amers foort. maakte dit communistische dagblad op zeer opvallende wijze be kend. dat er 90.000 bezoekers waren. Dit aantal klopt bij lange na niet met de officiële controle-cijfers van de gem. Amersfoort, welke 32.170 vermeldden- De fractie-voorzitter van de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad van Amersfoort heeft thans aan B. en W. gevraagd, om, „voor het geval beide opgaven van cijfers juist mochten zijn" stappen te doen, opdat alsnog de verschuldig de gemeentelijke belasting van ruim 57.000 bezoekers in de kas der ge meente wordt gestort. Het antwoord op deze vragen zal gegeven worden in de e.k. raadsvergadering. Het zomerfeest van „De Waarheid' in 1946, eveneens te Amersfoort, heeft ongeveer 22-000 betalende bezoekers geteld. Het dagblad „De Waarheid' schreef toen over bijna 50.000 per sonen. .f» ff1 De „Sunday Dispatch'» bericht, dat de K. L. M. een krachtig pro test heeft ingediend bij het Britse Ministerie van Burgerluchtvaart, wegens het feit, dat een der vlieg tuigen van de Nederlandse Maat schappij ongeveer twee en een half uur boven Londen moest enkelen, vóórdat het toestemming kreeg op Heathrow te landen. De K.L.M., zo zegt het blad, beklaagt er zich over dat het vliegtuig, dat 20 passagiers aan boord had, 4 uur en 20 minuten in de lucht moest blijven, ter wijl de vlucht Amsterdam—Londen nor maal 1 uur en 40 minuten duurt. Eerst heden is te Batavia een be richt vrijgegeven over een ongeval met een Mitchell-bommenwcrper boven Batocdjadjar. Het op 35 meter hoogte vliegende toestel, waarin 8 personen, wierp als oefening bommen uit met vertraagde werking. Op on verklaarbare wijze is tegelijk met.de vertraagde bom een normale bom van 100 kilo uit het rek gevallen en geexplodeerd. De inzittende JVloes- man werd op slag gedood, de Inzit tende Larsay is aan zijn verwondin gen overleden, de korporaal Langen- doen werd zwaar- de overigen licht gewond. Dc piloot Kranenburg, die een beenwond had opgelopen, bracht het toestel naar het vliegveld Andir en maakte daar een geslaagde buik landing. Vanwege de militaire lucht vaart is een commissie van onder zoek ingesteld. Het Franse departement van Handel en Nijverheid heeft Zondag bekend ge maakt, dat met ingang van Woensdag as. aan de industrie in geheel Frank rijk slechts vier dagen per week electri- sche stroom zal worden geleverd. Particulieren zullen twee dagen per week zonder stroom komen te zitten en ook de bfoscopen en andere amuse mentsbedrijven zullen lagere rantsoenen electriciteit krijgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1