Regering meende zich te moeten richten naar uitspraak Veiligheidsraad Bevreesd voor intern, consequenties Greep der republiek op bevrijd gebied zou verzwakken Balanceren 150 millioen uitgetrokken voor ouden van dagen Consulaire commissie vergadert Kaasrantsoen tijdelijk gehalveerd Minder brood en minder melk Uitbreiding en ontwikkeling van Schiphol Effectieve bestrijding der tuberculose Rapport deze week gereed? Tot hoofd en hart Aanleg van scheepvaartverbinding van Amsterdam met Bovenrijn C.-G. beantwoordt niet meer aan haar doel Petkof terechtgesteld Met ingang van komende week DINSDAG 23 SEPTEMBER 1947 69ste JAARGANG No. 23956 Hedenmiddag heefi de minister-president, dr. L. J. M. Beel, in de Tweede Kamer de regeringsverklaring afgelegd over het Indonesisch beleid, waarin hij er op wees, hoe door hei optreden van de Veiligheidsraad het internationale aspect van hei Indonesische vraagstuk een bijzondere belichting heefi gekregen. Deze bemoeienis heeft zich aanvankelijk tegen ons gekeerd. Thans echter heefi de wereld de ge legenheid de feiten beter ie leren kennen. De Neder landse regering zal alle medewerking verlenen tot hei welslagen van de arbeid zowel der consuls als der com missie van drie, gedreven als wij worden door een eerlijk streven om door middel van deze goede diensten tot een reële oplossing te geraken. De regering wijst er echter met nadruk op dat de bestaande toestand niet bestendigd kan blijven, dat het bevel staakt hei vuren door woord en daad dient ie worden toegepast. Zij spreekt de dringende wens uit, dat binnen zeer korte lijd de arbeid der commissie tot resultaten zal leiden. Onze uiteindelijke verantwoordelijkheid voor de handhaving van veiligheid en recht, ook binnen het gebied der republiek blijft uiteraard bestaan. Ten aanzien van de politionele actie wordt medegedeeld, dat een verder oprukken steeds ernstiger bezwaren met zich zou meebrengen. Een collegiaal orgaan zal de taak van de Luit.-Gouverneur- Generaal verlichten. De beide leden van de Commissie- Generaal hebben zich bereid verklaard hun mandaat ter beschikking ie stellen. niet op illusies. dreigende afgrond gaapt. De beperkingen Het „staakt het vuren" Internationale rechtsorde Het weer Roosendaal grens station Waarschijnlijk 1 Jan. a.s. SOCIALE ZAKEN "let een blik of een handgebaar kan men vaak meer hartewarmte yscherpten dan met daden. J gast yan de Indische Hoge Commissaris. In een rede, die hij Maandagavond voor de radio uitsprak, heeft minister Mansholt een drietal ranisoenbeperkingen aangekondigd, die 28 September, bij het ingaan van de nieuwe bonnenlijst, van kracht worden. Het broodrantsoen wordt mei 200 gram per week vermin derd voor personen van vijf jaar en ouder. Vijf procent aardappelmeel zal in de bloem-melange worden verwerkt. Voor melk is een regeling getroffen, die eveneens een in krimping inhoudt. Hef kaasranfsoen wordi gehalveerd. EéN DODE EN ACHT GEWONDEN Radio Makassar blijft uitzenden treffen. VERKEER EN WATERSTAAT een zeer aanzienlijk gedeelte be 1951 in gebruik te nemen. i •UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtltlmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 76 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Eindelijk is de regering er dan toe overgegaan haar reeds meermalen aangekondigde, maar telkens op nieuw uitgestelde, verklaring over haar jongste beleid inzake Indonesië af te leggen. Wie gemeend heeft, dat, tenge volge van dit uitstel, het verrassende element in dit zeer uitvoerige stuk zont worden vergroot, heeft zich terdege ver gist De regering laat vooral de over bekende gebeurtenissen der laatste maanden nogmaals de revue passeren. Zü zet het doel der politionele actie van 20 Juli opnieuw uiteen en komt tot de conclusie, dat het directe doel der ope ratie vrijwel werd bereikt. De meer dan 1400 aanvallen, sedert de stopzetting der actie op Nederlandse troepen gepleegd, spreken echter een andere taal. Het is maar al te bekend, dat er in het kabinet hevige spanningen hebben bestaan Over de al dan niet voortzetting van een militair optreden. De „opmars naar Djokja", die een ogenblik waar schijnlijk scheen, is evenwel niet door gegaan. De regeringsverklaring gaat hierop dieper in en zegt: „allengs groeide de mogelijkheid voor een nood zakelijk verder oprukken tot steeds drei gender waarschijnlijkheid. Tegelijk ech ter groeide het besef, dat een dergelijk oprukken, gegeven de stemming in de Veiligheidsraad, steeds ernstiger bezwa ren met zich zou meebrengen." Het is duidelijk, dat de regering voor het laatste is gezwicht. Wij begrijpen dat de keuze uiterst moeilijk is geweest, niet het minst omdat, nolens volens, de partij-politiek een geducht woord mee sprak. Wij behoeven in dit verband maar te herinneren ^an de verklaringen, die de leiding der P. v. d. A. telkens de wereld instuurde en die kennelijk de be doeling hadden de beslissingen'van het kabinet in een bepaalde richting te for ceren. Oi. is het de plicht der regering vóór alles haar verantwoordelijkheid in Indië ten volle te handhaven. De ge schiedenis zal later moeten beoordelen of zij dit ai dan -niet voldoende heeft ge daan. Met de jongste verklaring krijgt men de indruk dat de regering zich thans enigszins gerustgesteld gevoelt, omdat volgens haar de greep van de republi keinse propaganda op de bevolking der bevrijde gebieden iets schijnt te vermin deren. Wij geloven, dat er bitter weinig voor nodig is, aangenomen dat de ver onderstelling der regering juist is, om de republikeinse actie, met al haar gevolgen, opnieuw te doen oplaaien. Het kan im mers niet anders of deze politiek der regering, welke zich momenteel vooral door het internationale aspect laat leiden, moet een zekere aarzeling bij de inlandse bevolking tengevolge hebben, ook al verzekert de luit.-Gouv.-Generaal, dat niet alleen de jure, maar ook de facto ons gezag hier uitgeoefend blijft. Op nog een enkel punt uit de re geringsverklaring willen wij wij zen. De regering meent terecht, dat de wet op de Commissie-Generaal met meer aansluit aan de inmiddels zozeer veranderde omstandigheden. Zü overweegt, teneinde de zware taak van de luit.-G.-Gen. te verlichten, de in stelling van een collegiaal orgaan, dat mede de verantwoordelükheid zal dragen. In verband hiermede zün de beide leden der Comm.-Gen. bereid hun mandaat ter beschikking te stellen. Van belanj wordt dus, welke personen eventu eel in dit orgaan zitting zullen krügen. Wanneer zowel de heer Schermerhom als de heer Van Poll weer deel van dit college zou uitmaken, lijkt ons het nieuwe orgaan niet veel meer dan een wassen neus. Langs een omweg komt men dan weer tot dezelfde politiek, die toch duidelük genoeg een fiasco is ge bleken. Nieuw bloed zal in dit orgaan nodig zijn, wil het enig gunstig effect hebben. Br zal dan een politiek gevoerd tnoeten worden, gebaseerd op de realiteit, Wanneer wy zo het geheel der rege ringsverklaring overzien, ontkomen wü niet aan een zekere teleurstelling. De regering gaat aarzelend voort op de eenmaal gekoz.n weg. Zij balanceert dan naar rechts, dan naar links. Ben gevaarlijk spel, omdat onder haar een Dr. Beel begon de regeringsverklaring met de mededeling, dat hij de Kamer langer dan aanvankelijk in het voor nemen lag in het ongewisse heeft moe" ten laten omtrent de latere ontwikke ling van het Indonesisch beleid, niet omdat de regering niet bereid zon zijn de Staten-Generaal van haar poli tiek op de hoogte te brengen en met de Kamer van gedachten te wisselen, doch omdat een vruchtbare gedachtenwisse- Iing eerst mogelijk is zodra de feiten en de ontwikkeling der omstandigheden, die haar gedragslijn mede bepalen, vol doende kunnen worden overzien, alsook het nodig geoordeelde interne overleg is beëindigd. Eer een dergelijk afgerond stadium is bereikt, zou spreken meer gebrek aan deferentie jegens de Kamer aan de dag leggen dan zwijgen. Vervolgens» schelst de regeringsver klaring het doel van de politionele actie op Java en Sumatra, gelük dit werd ontvouwd in de regeringsverklaring van 23 Juli: een einde te maken aan een onhoudbare noodtoestand binnen de toenmalige demarcatielijnen, ontstaan doordat de regering van de republiek de verplichtingen van het bestand van 14 October 1946 niet nakwam. De regering hoopte door het opheffeA van deze on houdbare toestand betere voorwaarden te scheppen voor de uitvoering van het staatkundig beginselprogram, neerge legd ia de overeenkomst van Lingga- djati. 0 Deze doelstelling kon slechts een be perkt gebruik van de aanwezige militaire machtsmiddelen tot een zuiver politionele actie, begrensd zowel In omvang als ln tijdsduur, rechtvaardigen. Territoriaal beperkte de actie zich als volgt: in West-Java werd een afgerond gebied in de politionele sfeer betrokken. In Mldden.Java werd aan de Semarang- sector een zodanige uitbreiding gege ven, dat de waterleiding- en electrlci- teitswerken,, die oorspronkelijk bulten de demarcatielijn vielen, daarbinnen kwamen te liggen, zodat een einde aan een onhoudbare situatie binnen de pe rimeters kon komen. Ook in Oost-Java 'en Madoera werd de actie, evenals aan de andere zijde van Java, beperkt tot een afgerond ge bied. Op Sumatra werd een deel van het cultuurgebied van Mcdan in bescher ming genomen en voorts enige uitbrei ding gegeven aan de Padang-sector ten einde daar ruimere ademhaling te ver krijgen. In het Palembangse werden enige economisch belangrijke objecten veilig gesteld tegen vernieling. Beperkt kon de actie van onze troepen voorts blijven omdat aan de andere zfjde geen sprake was van een goed-geordende weerstand. De vertraging, die het opruk ken hier en daar ondervond, was niet het gevolg van hevige gevechten, doch van het aanbrengen van hindernissen, ondermij ningen en vernielingen. Onze troepen hebben slechts zelden een redeiyk werkend gezagsapparaat aange troffen. Veelal vonden zij de bevolking gehukt onder willekeur en terreur. De politionele actie Weer ten slotte oole in tijdsduur zeer beperkt. Op 26 Juli, dus vijf dagen na de aanvang, seinde de luite nant-Gouverneur-Generaal dat de actie in verschillende gebieden reeds was voltooid, en in de overige in het begin van Augus tus zou kunnen worden beëindigd. Tus sen het eerste optreden in de nacht van 20 op 21 Juli en de order: staakt het vu ren, zijn niet meer dan twee weken ver lopen, Het directe doet der operatie was zó goed als bereikt. Intussen werd de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad aanhangig ge maakt. De regeringsverklaring somt dan de gang van zaken in de Veiligheidsraad op en constateert dat de uitnodiging van de raad om het vuren te doen staken, kwam op een ogenblik, waarop Nederland het doel van zijn politionele actie vrijwel had bereikt. In de nacht van 4 op 5 Augustus werd het gevraagde bevel ge geven en de politionele actie beëindigd. De regering der repubiek gaf eveneens bevel tot staking der vijandelijkheden. Na aldus een snelle uitvoering van züd resolutie te hebben verkregen, ging de Veiligheidsraad voort met de behande ling der Indonesische kwestie. Dr. Beel wijst dan op het feit, dat zich van den beginne af aan onder de leden van de raad een sterke neiging zich merkbaar maakte om de vraag naar de bevoegdheid van dit college buiten be schouwing te laten. „Deze neiging bleek zelfs zo sterk, dat een Belgisch voorstel om het Internationale Gerechtshof te verzoeken een advies over deze vraag te geven verworpen werd. Verder hield de Veiligheidsraad geen rekening met 't feit, dat Nederland de uiteindehjke verant woordelükheid draagt voor de handha ving van recht en veiligheid in de In dische Archipel." De Nederlandse regering had de behandeling in de Veiligheidsraad kunnen ignoreren en haar weg kun nen kiezen zonder rekening te hou den met *at men in Lake Success over deae interne aangelegenheid van het Koninkrijk zou besluiten. Daarmee zou Nederland echter de schün op zich genomen hebben zün verleden als paladijn voor de ge dachte der internationale rechts orde en internationale samenwerking te verloochenen. De regering heeft gemeend, onverkort handhavend haar standpunt omtrent eigen ver antwoordelükheid en incompetentie van de Veiligheidsraad, zover haar standpunt zulks toeliet, zich te moeten richten naar de uitspraken van de Baad. Zij heeft hierby overwogen, dat de Internationale rechtsorde thans mede gegrondvest is op de Verenigde Naties en d ezelver organen, waaronder de Veiligheidsraad en derhalve 20 enigs zins mogelijk verzwakking van het aan zien dezer organisaties, waardoor op de duur deze rechtsorde zou worden ge schaad, moet worden vermeden. Van daar, dat zü de Nederlandse vertegen woordiger in de Baad machtigde te ver klaren, dat zü bereid was aan de repu- Verwachting tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met af en toe regenbuien, vooral langs de kust. Meest matige Noord-Westelijke wind. Koele nacht. Overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zon: 6.27—18.36, Maan op: 16.59. bliek Indonesië voor te stellen, dat beide, Nederland en de republiek, ieder een staat zouden aanwijzen, en dat aan de twee aldus aangewezen staten zou wor den gevraagd een derde sfcüat aan te wijzen, die door beide als geheel onpar tijdig kon worden beschouwd. Aan deze derde staat zou de bevoegdheid kunnen worden verleend om door middel van goede diensten te pogen de beide par tijen tot elkander te brengen. Tegelük met dit voorstel richtte de Nederlandse regering een uitnodiging tot de regeringen van alle landen, die door een beroepsconsul in Batavia waren vertegenwoordigd, om deze consul te in strueren tezamen met zün collega's ter stond een rapport op te maken over de bestaande toestand op Java, Sumatra en Madoera. Het eindresultaat van de behandeling der Indonesische kwestie in de Veilig heidsraad heeft aangetoond, dat Neder land met deze voorstellen 'n constructieve bijdrage tot een aanvaardbare oplossing van de moeilijkheden heeft geleverd. In de resoluties, die tenslotte door de raad wer den aangenomen, vindt men met enige wijzigingen in grote trekken de Neder landse voorstellen terug. De Nederlandse regering heeft gemeend tegen een uitvoering der beide resoluties geen overwegende bezwaren te mogen la ten gelden. Zij heeft de consuls te Ba tavia iedere mogelijke medewerking toe gezegd en verleend en. zij heeft aanstonds België aangezocht en bereid gevonden als door Nederland aangewezen lid zitting te nemen in de commissie. De re gering van de republiek heeft Inmiddels Australië aangezocht, op verzoek van Australië en België hebben de Verenigde Staten zich beschikbaar gesteld als derde staat. Terwijl aldus de Veiligheidsraad zich met de aangelegenheden van Indonesië bezig hield, ontwikkelde de toestand daar ter plaatse zelf zich ln meer dan een opzicht in ongunstige richting. Aanvankelijk konden onze troepen zon der veel tegenstand hun opdracht ver vullen. De bevolking kwam hun, behou dens op enkele plaatsen, waar zü een pas sieve houding aannam, met welwillend heid tegemoet. De republikeinse bestuur ders verleenden vry algemeen hun mede werking. Niet ln die zin, dat zij over gingen in dienst der Nederlands-Indische overheid zij konden dit desgewenst doen, doch zü behoefden het niet maar veeleer door zich bereid te verklaren om het behoud van hun onafhankelijke po sitie ln het belang der bevolking mede te werken aan de daadwerkelijke uit oefening van het gezag, nadat dit door het burgerlijk bestuur was overgenomen. Deze aanvankelijk gunstige ontwikke ling werd echter door de republiek door kruist door een ophitsende propaganda en een terreur, die paal noch perken scheen te kennen. Gedurende de politionele actie had den zich reeds vele afschuwwekkende taferelen van terreur afgespeeld, met name tegen de Chinese bevolkingsgroep. Tekenend voor - cte wijze, waarop de iiibïiek de Nederlandse regering der republiek de *- politionele actie beantwoordde, is de toepassing van de politiek der ver schroeide aarde, die weliswaar door de snelheid, waarmede de Nederlandse ope raties verliepen, niet ten volle tot ont plooiing kon komen, maar die toch deels, doordat er reeds in Mei mee werd aangevangen, zeer omvangrüke en niet op militaire gronden te verantwoorden vernietiging van economische goederen ten gevolge had. Het behoeft geen betoog, dat dit alles uitermate belemmerend werkte op de be reidwilligheid der bevolking en der be stuurders in de bevrijde gebieden. Aan gezien de republiek voortging waar zü kon soortgelijke daden van terreur te stellen, aangezien zij door agenten en haar radio-propaganda voortging af- schuwelijke bedreigingen tegen de Ne derlanders en tegen allen, die met hen samenwerkten, te uiten, aangezien zü 'ten slotte in den beginne het getij in de internationale wereld scheen mee te hebben, vertoonden zich allengs tekenen van onzekerheid bü hen. die zich aan- vankelük bereid verklaarden tot samen werking. Sterker nog werd deze kentering toen de Veiligheidsraad deze zaak in behan deling nam en de republiek tot een vol- kenrechtelyk met Nederland gelükwaar- dige partü scheen te verheffen. (Vervolg op pag. 3) Petkof, de leider van de Bulgaarse boerenpartij, is heden om 15 minuten na middernacht opgehangen. Op 18 September had het Bulgaarse Hoogge rechtshof Petkof's beroep verworpen. Eveneens was het beroep van Engeland en de V.S. op Bulgarije en de Sovjet- Unie van de hand gewezen. Belgische en Nederlandse douane autoriteiten hebben nogmaals in het stationsgebouw te Boosendaal een be spreking gehouden over de toekomstige samensmelting van de douaneposten Esschen en Boosendaal. Men kwam tot de conclusie, dat technisch het station te Boosendaal het meest geschikt zou zyn voor contrólestation. In die geest zal voor de instanties, die uiteindelük moeten beslissen, een rapport worden opgemaakt. Bü de besprekingen kwa men reeds tekeningen ter tafel over de eventuele indeling van de ruimte te Boosendaal, als dit station inderdaad wordt uitgekozen. Om technische rede nen zou de samensmelting echter niet eerder kunnen ingaan voor 1 Januari 1948. De verschrikkelijke orkaan, die in Amerika aan de Oostkust van Florida gewoed heeft, heeft ontzettende verwoestingen aangericht. Palmbomen en rorakstukken van huizen liggen overal verspreid, vele oogsten zijn vernietigd, telefoon- en telegaafpalen gebroken en duizenden personen zijn dakloos Voor 1948 is een bedrag van f 150.000.000 uitgetrokken voor de Noodvoorzieningen Ouden van Dagen. Dit blijkt uit de Rijks begroting 1948 voor Sociale Za ken. Hier staan echter tegenover de volgende verminderingen: f 45.000.000 voor de bijdragen aan het Ivaliditeits- en Ouder- domsfonds; f 10.000.000 voor de bijzondere toeslagen op de sociale verzekeringsrenten; f 75.000 voor de administratiekosten der Rijks verzekeringsbank. Door de oorlogsjaren is de gezond heid der bevolking ernstig geschaad. Het is nodig geweest ingrijpende maatregelen te nemen om weer tot terugkeer van het oude, gunstige peil te kunnen komen. Voor zover betreft maatregelen ter bestrijding van ziekten als de tuberculose, mag worden verwacht, dat het effect daarvan zal zijn, dat deze ziekte in de komende jaren in sterke mate zal teruggaan. De kleuterzorg zal meer systematisch ter hand worden geno men. Het werk van de kraamzorg is tot verdere ontwikkeling gekomen. De voorraad van diphtherie-serum is nog onvoldoende en dient dringend te wórden aangevuld. Het in totaal steeds wisselend aantal bij de Arbeidsbureaux in geschreven werkzoekenden heeft een vrijwel vaste kernvan on geveer 35.000 personen, die zeer moeilijk plaatsbaar zijn. Het ligt in het voornemen bij ieder hun ner te onderzoeken, voor welke deeltaken zij alsnog geschiktheid hebben, of kunnen verkrijgen, en daartegenover het bedrijfs leven taken op te sporen, welke him kunnen worden opgedragen. De repatriëring loopt vrij snel ten einde. De repatriëring van Neder landers, gehuwd met vrouwen van vijandelijke of andere vreemde natio naliteit, zal vermoedelijk haar beslag krijgen tegen het einde van 1947. In dien zich althans geen nieuwe moei lijkheden voordoen met de geallieer de bezettingsautoriteiten in Duits land. De opsporingsdiensten zijn nog niet beëindigd. Voor de eerste maal in zijn pontificaat, bezocht Z.H. Paus Pius XII vorige week Donderdag de basiliek St. Paulus Buiten de Muren te Rome, ter gelegenheid van de herdenking van de sterfdag van St. Benedictus. Z.H. zegent de menigtewaaronder vele Benedictijnen, tijdens de plechtigheid Hedenmorgen heeft de consulaire commissie te Batavia een vergadering gehouden, welke werd bü gewoond door Foote, als voorzitter. Verder waren aan wezig de consuls-generaal Livengood, Shepherd, Lambert, Raux, Tsiang, Van der Srtichelen en Eaton. Captain Mac- Callum en luitenant-kolonel Bhys wer den tüdens de vergadering binnengeroe pen, teneinde te worden geraadpleegd. Het Franse persbureau A.F.P. meldt ver der, dat de commissie gen communiqué heeft uitgegeven, waarin wordt ver klaard, dat de consulaire commissie be- sloten heeft republikeinse autoriteiten uit te nodigen hun standpunt over de verschillende kwesties, welke zich sedert het begin van het onderzoek hebben voorgedaan, uiteen te zetten. De Franse kolonel Morizon en een Belgisch offi cier zijn hedenmorgen per vliegtuig naar Djokja vertrokken. Uit doorgaans goed ingelichte bron verneemt Aneta, dat de consulaire commissie aan het verzameld feiten materiaal enkele gevolgtrekkingen zal verbinden. Het gisteren aangekon digde rapport zal waarschijnlijk nog deze week gereed komen. SjaRrir fe Londen Sjahrir is gisteren te Londen aange- zkomen, vergezeld van Sallm. HU is de De verlaging van het melkrantsoen ls als volgt geregeld: Voor kinderen van 04 jaar van twaalf liter per 2 weken tot tien liter per 2 we ken; voor kinderen van 514 jaar van zeven liter per 2 weken tot zes en een halve liter per 2 weken; voor personen van 1520 jaar van zeven liter per 2 we ken tot zes liter per 2 weken; voor per sonen van 21 jaar en ouder van vier liter per 2 weken tot drie en drie-kwart liter per 2 weken. De grote aanvoer van slachtvee maakt in de laatste tijd een extra rantsoen vlees noodzakeiyk. Bekening houdend met deze situatie is een tijdelijke halve ring van het kaasrantsoen verantwoord. De extra toeslag van de 15-20 jarigen van vü'ftig gram blüft gehandhaafd. Zodra een verminderde aanvoer van slachtvee geen extra vleesbonnen meer mogeiyk maakt, zal het kaasrantsoen weer worden verhoogd, zo mogeiyk tot het oude peil, .terwül het in de bedoeling ligt het basis- rantsoen van 150 gram vlees per week tot het oude peil van 200 gr&m te verhogen. Het vleestekort van eigen productie zal dan uit import moeten worden aange vuld. Minister Mansholt gaf in zijn rede een uitvoerige beschouwing van onze voed selsituatie. De regering achtte het nodig voorzichtigheishalve tot beperking van rantsoenen over te gaan. Een strenge winter en droge zomer hebben hun in vloed doen gelden. Over de gehele wereld is de voedselsituatie beneden vooroorlogs Het Nederlandse communiqué van van daag meldt, dat de verliezen van gisteren bedragen: 1 gesneuvelde en 8 gewonden. Verschillende patrouilles werden bescho ten. Aneta verneemt nader, dat de uitzen ding van Radio-Makassat zaï worden voortgezet, aangezien men een Devredi- gende financiële regeling heeft kunnen peil. De Verenigde Staten van Noord- Amerika kunnen aan de vraag niet ge heel meer voldoen. En toch moeten wü importeren. Als men ziet, dat de V. S. en Canada voor de oorlog 37 procent van de graanleveranties verzorgden, ter wijl in het oogstjaar '46'47 niet minder dan 80 procent werd gevraagd, begrüpt men welke moeiiykheden dit oplevert. Onlangs hebben de conferenties te Ge neve van de Landbouw- en Voedselorga- nisaties der Verenigde Naties, de F.A.O. en de daaraan voorafgaande, Internationale Graaneonferentie te Parijs zich met het tekort bezig gehouden. De droogte en de strenge winter hebben onze graanoogst een verlies bezorgd van 350.000 ton, waardoor een oogstderving van 25 pCt. ten opzichte van 1946 ls ont staan, voornamelijk doordat het winter graan voor een belangrük deel ls ultge- vroren. Gerekend naar het huidige broodrant soen, zouden we 200.000 ton méér moeten Importeren. De Internationale Nood-voedselraad kon bij zijn toewijzing aan Nederland on voldoende rekening houden met onze ge stegen importbehoefte. Wat de melkproductie betreft, ook zü is teruggelopen. Een verlies van 200.000 ton is waarschijnlük. Ook hier wil de regering het peil der rantsoenering in haar hand houden; een verlaging is noodzakelijk. De kaasbereiding is hiervan mede afhankelük. Tenslotte zal het programma voor de export van zuivelproducten terstond wor den herzien en in overeenstemming wor den gebracht met de gewijzigde omstan digheden. Een redelijk voedselrantsoen voor de eigen bevolking blüft primair, ten koste ook van deviezen. „Ik heb goede hoop", zei minister Mansholt, ,.dat het, als er geen verdere tegenslagen komen, by deze beperkingen zal kunnen blijven". De uitgaven van Verkeer en Waterstaat belopen volgens de be groting 122.965.295 gulden, tegen 104.144.482 in 1947. Deze hogere raming ad 18.820.813 gld. is hoofdzakelijk het gevolg van de hogere uitgaven voor de afdelingen verkeer en vervoer diensten (spoorwegen), de burger lijke luchtvaart en de Rijkswater staat. De onder de paragraaf Rijkslucht vaartschool aangevraagde bedragen (f 5.804.676) zijn nodig voor de op leiding in de huidige vorm van bur ger-vliegtuigbestuurders. Ook zal in 1948 het Koninklijk Ne derlands Meteorologisch Instituut moeten worden uitgebreid. De meteo rologische voorlichting is in het al gemeen belangrijk verbeterd en de burgerlijke en de militaire lucht vaart, de landbouw, de tuinbouw, de veeteelt, de scheepvaart en de vis serij trekken daarvan veel profijt. Van het aangevraagde bedrag Luchtvaartterreinen (f 20.000.000) is stemd voor de verdere ontwikkeling van het luchtvaartterrein SchiphoL Het overige gedeelte dient te worden besteed voor het op peil brengen van de overige burgerluchtvaartterrei nen, voor zover dit in de eerste in stantie noodzakelijk is, alsmede voor het maken van een aanvang met de werkzaamhedenvoor het luchtvaart terrein bij Rotterdam. Onafhankelijk van de plannen tot samenwerking met betrekking tot de opleiding van het luchtvaartperso- neel tussen de burgerlijke en mili taire autoriteiten, is het gewenst, dat zo spoedig mogelijk wordt overge gaan tot de bouw van een nieuw schoolgebouw ten behoeve van de Rijksluchtvaartschool. Het is van zeer groot belang, dat de aanleg van een scheepvaartver binding van Amsterdam met de Bo- ven-Rijn, met grote voortvarendheid zal worden voortgezet, in verband waarmede een aanzienlijk bedrag wordt aangevraagd, (f13.230.000). Het is de bedoeling de nieuwe scheep vaartverbinding omstreeks 1 Januari

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1