Invrijheidstelling gevraagd voor politieke delinquenten Regering blijft bereid tot onderhandelen met de republiek GRIEKSE REGERING BEREIDT EEN NIEUW OFFENSIEF VOOR Kampen verworden tot plaatsen waar mensen afstompen Zedelijk verval I Centrale organisatie als voorbode van federale regering Avonturen incognito Amerika tracht de U.N.O. tot optreden tegen de Noorderburen te brengen buitenlandse zaken DINSDAG 23 SEPTEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Conferentie over de Italiaanse koloniën WORDT DUURDER Vyf m 'llioen voor Ver. Naties UITZETTING VAN DUITSERS UIT ONS LAND Alléén de gevaarlijken Koningin op Heit Loo NOODKREET UIT KAMP VUGHT: Joodse meisjes en jongens in ons land Opleiding voor nodige vakbekwaamheid VERKLARING OVER BELEID IN INDIË De grondwetsherziening „U bent al gewaarschuwd u er bulten (Wordt vervolgd) VLIEGTUIG VOOR KON. HUIS EN REGERING f 75.0001 uitgetrokken Handelsbetrekkingen met IJsland Voorat de regering Sophoulls in Griekenland kon worden gefor meerd, heeft men tot overeen stemming moeten komen over de vraag, hoe de guerllla-strijders aangepakt dienden te worden. Men werd het er toen over eens, dat eerst een algemene amnestie zou worden verleend aan hen, die zich binnen een bepaalde termijn vrijwillig overgaven. Mocht deze maat regel geen succes hebben, dan zou het hard tegen hard gaan. De amnestie is van kracht geworden, doch slecht® weinigen hebben haar aan vaard. Het gros van de communistische krijgers is veilig in de schuilhoeken ge bleven. En de mislukking van deze toe gevendheid der regering is reeds dui delijk. Bovendien stelde de regering een aantal politieke gevangenen, geïn terneerd op een der Griekse eilanden, in vrijheid, min of meer omdat er na tionaal en internationaal nogal wat stof over het vasthouden van deze lieden, waarvan 'n groot deel gearresteerd werd bij de ontdekking van een communis tisch complot, dat in Athene zou be ginnen te werken en zich dan over het gehele land moet verbreiden, is opge waaid. Sophoulis en de zijnen hebben echter met de amnestie en de vrijla ting een duidelijk teken van hun goede wil gegeven. Het is niet verstaan, al thans niet aanvaard, en nu moet men het over. de andere boeg gooien. De maatregelen die in deze richting genomen zijn, bedoelen de militaire kracht van het land te vergroten. En kele lichtingen zijn opgeroepen om een soort burgerwacht te vormen, die voor namelijk in haar eigen omgeving zal worden opgesteld, en die een vervan ging moet bieden voor het leger, dat dan naar de meer bedreigde punten kan worden gedirigeerd. Men is bezig, met behulp van de leveranties uit het Amerikaanse speciale hulp-fonds, de uitrusting van het leger te verbeteren. En naar bericht wordt zijn er door de Amerikanen begunstigde plannen, het aantal soldaten op 140.000 man te bren gen. Het is echter een open vraag, of deze krachtsinspanning iets zal baten, zolang de guerilla-striiders in contact staan met hun geestverwan ten aan de andere kant va de grens. De Veiligheidsraad heeft gefaald ook maar 'een enkele drastische maatregel te nemen tegen grensschendingen, die zij zelf heeft geconstateerd. Het gevolg is, dat de zendingen van wapens, en wel licht ook van soldaten, rustig doorgaan. Marshall probeert deze kwestie tot een einde te brengen, door haar in de Al gemene Vergadering van de Verenigde Volken aan de orde te stellen. Hij eist Engeland heeft de Verenigde Staten. Rusland en Frankrijk uitgenodigd tot deelneming aan een conferentie van on derministers van Buitenlandse Zaken over het toekomstig lot van het Italiaan se koloniale rijk. De V. S. en Frankrijk zijn op het voorstel ingegaan, doch het Russische antwoord is nog niet ontvan gen. Waarschijnlijk zal de conferentie voorzien door het Italiaanse vredesver drag en zullen de vier ministers voor half September 1948 tot een beslissing moeten komen. Mochten zij hierin niet slagen, dan zal de gehele kwestie voor gelegd wórden aan de Algemene Verga dering der V. N. v een ondubbelzinnige veroordeling van de drie Noorderburen der Grieken. Doch zelfs als deze wordt uitgesproken is hij nog niet aan een definitieve oplossing toe. Indiern de Vergadering haar afkeu ring jegens Albanië, Joegoslavië en Bulgarije al te kennen geeft en het ne men van een of andere maatregel aan beveelt, dan kan die maatregel toch nog pas een feit worden, nadat de Veilig heidsraad hem heeft goedgekeurd. En in de Veiligheidsraad zwaait Rusland met het veto-wapen, dat misschien enige belemmering zou ondervinden van een aanbeveling door de Vergadering, doch nog in dezen onverminderd bestaan blijft, zolang men niet iets gedaan heeft om zijn aanwending te beperken. Doch ook dat staat te gebeuren. On danks het Russische tegenstribbelen is is de veto-kwestie in de Algemene Ver gadering aan de orde gesteld. In welke richting zich de komende discussie zal ontwikelen valt uiteraard nog niet te zeggen. Wel is het echter duidelijk, dat deze twee punten, Griekenland en het veto, de belangrijkste zijn op de agenda voor de zitting der Algemene Vergade ring. En ook, dat hierover Rusland en Amerika met elkaar de hardste noten zullen kraken. In de Rijksbegroting 1948, Buiten landse Zaken, is een bedrag uitgetrok ken voor het aandeel van Nederland in de kosten der Verenigde Naties en daarmede verband houdende interntio- nale organisaties n.l. 5.676.917. Om standigheden hebben de uitbreiding en de stijging der kosten van de buiten landse dienst in de hand gewerkt, zoals perfectionnerlng In de politieke en eco nomische berichtgeving, sterk toegeno men overheidsbemoeiing, ook in het buitenland, grote achterstand in de be zetting van de buitenlandse posten (vooral beroepsposten)een toegenomen aantal kleine zelfstandige Staten, welke elk een Nederlandse vertegenwoordiger vragen, ongunstige valutaverhoudingen en in vrijwel alle landen zeer 6terk ge stegen prijsniveau's.'Voor 1948 moeten o. m. voorzieningen getroffen worden voor een helldienst (telex-dienst), o. a. naar Moskóu. Op vragen van het Tweede Kamer lid Roolvink in verband met de uit zetting van voor de oorlog hier te lande gevestigde Duitsers heeft de minister van Justitie o.m. geant woord, dat alléén zij worden uitge wezen, wier gevaarlijkheid uit vol doende vaststaande feiten is gebleken. Het onderzoek naar de gedragingen der verzoekers om verblijfsvergunning is opgedragen aan het hoofd van de plaat selijke politie, de commissaris van poli tie, en in gemeenten, waar deze ont breekt, de burgemeester. H. M. de Koningin is Maandag per auto op het paleis Het Loo gearri veerd voor haar voorgenomen na- jaarsverblijf. De Valerade eerste minister van Ierland is in Londen aangekomen voor het houden van besprekingen met de Engelse regering over het Ierse kolen-, voedsel- en geld vraagstukOok in Ierland is er een groot tekort aan kolen Ds. J. G. Panhuize, pater Jos Ga- diot S.J., zr. H. P. Nelemans, J. van Asperen, ds. Veltman, H. Jager, pa ter J. van Leengoed S.J., ds. C- van de Hagen, ds. Winter, pater W. Staa- lenhoef S.J., P. A. M. Oomens, D. Thesing, ds. Th. J. Mudde, allen le den van de commissie voor de gees telijke en sociale verzorging in het bewarings- en interneringskamp Vught, hebben zich me: een adres gewend tot H.M. de Koningin* Daar in wijzen zij erop, dat de uitwerking der Bijzondere Rechtspleging henjmet grote bekommernis vervult voor de oekomst van het vaderland, wijl, naar hun oordeel, de gevolgen der huidige berechting zulk een uitein delijke belasting en intense ont wrichting van onze nationale samen leving teweegbrengen als op dit ogenblik minder dan ooi', kan wor den verdragen. Aanvaardende de, aan de Bijzondere Rechtspleging ten grondslag liggende, gedachte van een bestraffing der crimi nele gevallen onder de politieke delin quenten en een heropvoeding van de overblijvende categorie 'Her politiek ver doolden, zijn zij van mening, dat deze scheiding, hoewel in 1946 in principe reeds door officiële instanties gemaakt, in de practijk nog steeds niet getrokken wordt. Daarnaast valt op te merken een zeer uiteenlopende behandeling van in wezen ongeveer gelijke gevallen door verschil lende, en zelfs door één rechtsprekende Instantie. Tengevolge hiervan grefcit bij de politieke delinquenten een gevoel van rechtsonzekerheid, hetwelk een ernstig tekort aan ontzag voor het recht met zich brengt. De ondertekenaars zijn tot de con clusie gekomen, dat de kampen zijn verworden tot verzamelplaatsen van politiek-verwarde, langzaam maar zeker verbitterde mensen, gedeel'eiyk frontsoldaten, gedeeltelijk sociaal- Het verschil in leeftijd was te groot Churchill metselt een kip penhok Driehoeksslangen in Missisippi Luchtalarm in Berlijn en een wasbeer in New York Een fooi van duizend pond. Er zou gisteren een huwelijk in een kerk van Londen hebben plaats gehad en enige honderden mensen zouden niet tevergeefs hebben gewacht, indien Mary Man, de bruid, niet op het laatste ogenblik zelfs voor de kerkdeur gezegd zou hebben: „Ik doe het niet'1 Zij wilde niet trouwen omdat er zo veel gekletst zou worden over het verschil van leeftijd tussen baar en haar man. Mary was 86 jaar, de bruidegom had het pas tot 72 gebracht! Men heeft Churchill wel eens dc architect van de overwinning genoemd en de bouwheer van 'n andere wereld, men heeft hem zelfs als een metselaar (van dc victorie) betiteld. In ieder geval heeft hij deze naam nu helemaal verdiend, sinds hij in zijn vrije tijd, zo tussen een zitting in het Lager huis en een uurtje dicteren van zijn me moires in, zelf bij zijn landhuis een kip penhok bouwt. In Mississippi hadden de radio-omroep- wagens in een modern land past de gewone omroeper met de gong niet meer gisteren een apart bericht rond te roepen, dat in een stad de nodige schrik veroorzaakte. De bewoners wer den gewaarschuwd uit de buurt van eni ge puinhopen te blijven, daar er reus achtige giftige .driehoeksslangen", som mige twee meter lang, een schuilplaats hadden gezocht. Tengevolge van de gro te orkaan waren zij van de omliggende eilanden verdreven. Berlijn is Zaterdag ook geschrokken. Daar loeide omstreeks midder nacht, gedurende twintig minuten, een sirene van het luchtalarm, die se dert het einde van de oorlog niet meer in gebruik was geweest. De militaire po litie weet er nog steeds geen weg mee en heeft als de meest waarschijnlijke theorie aangenomen, dat een grappenma ker aan de gang is geweest. De Berlii- ners, iedere dag nieuwe geruchten ver zinnend over een nieuwe oorlog, kon den het maar weinig waarderen. n New York trad een vreemdeling een restaurant binnen. Hij had een touw in zijn hand en vroeg aan een zoon van de gérant: „Hou even dat touw vast. ik ben zo terug". Maar hij kwa| niet terug, terwiil er aan het andere einde van het touw een.... wasbeer bleek te zitten. Een fooi van duizend pond, dat is zo om en om de tienduizend gulden, is geen kleinigheid. Een Zuid-Afri kaans restaurateur was zo gelukkig deze te ontvangen van een Canadees, omdat hij deze „met een glimlach" ontvangen had.'In het begin van dit jaar bracht de Canadees een bezoek aan Zuid-Afrika. Om te tonen hoe goed zijn reis hem bevallen was, bedacht hij „de man met de glimlach" met een bedrag, dat zonder twijfel d.e grootste fooi is, die ooit ge geven ls. Edward Holland werkte in de zomer van 1945 op een boerderij, vervol gens was hij zes maanden bedien de In een schoenenwinkel, daarna had hij zeven maanden een baan als nacht portier in een hotel in Birmingham en hij bracht ook nog een tijd als kantoor bediende in Londen door. En nu zit deze Edward Holland in een Duits krijgsge vangenkamp, omdat zijn werkelijke naam Erwin Hochstöger bleek te zijn. Hij had als Oostenrijks soldaat twee jaar kans gezien zich buiten krijgsgevangen schap te houden. Het besluit van de En gelse regering de oorlogstoestand met Oostenrijk in te trekken bracht hem er toe zich aan te melden. „Nu zuilen ze me wel gauw terugsturen naar Oosten rijk", vertelde hij de politie. In 1045 ge lukte het hem van een gevangenkamp op Yersey naar Engeland te komen. Sindsdien heeft hij in Engeland gewoond en zonder bonnen etc. geleefd. De inlich tingendienst tracht hem uit te horen, wie hem twee jaar lang geholpen hebben. Maar Erwin zwijgt en is vastbesloten zijn vrienden niet aan te geven. achterlijke en disharmonische natu ren, die zich nu nog meer dan vroe ger bondgenoten voelen in een hard lot en voortdurend meer verwijderd raken van de gezonde opvattingen, behorende by een goed geordende sa menleving. De ondertekenaars hebben moeten constateren dat deze nihilistische le vensinstelling weinig of niet wordt; te gengewerkt door een deel van het per soneel, dat zijn taak bij bewaking en bewaring vindt. Alzo zijn de kampen, instede van een weliswaar harde, maar toch doelmatige opvoeding tot nationale betrouwbaar heid geworden en verworden tot plaat sen. waar de mensen afstompen en een voedingsbodem vinden voor allerhande Immoraliteit. Dit alles heeft de onderte kenaars de overtuiging gegeven dat voor de overgrote meerderheid der politieke delinquenten de mogelijkheid tot herop voeding vrijwel uitsluitend nog bestaat in de vrije maatschappij, mits hun daar de materiële levensmogelijkheid niet ont houden worde. Voorts worde gewezen op een naar hun overtuiging voor het volk ais geheel nog funester verschijnsel en wel op het ten gronde gaan van vele duizenden gezinnen, waarvan de gezins hoofden als politiek delinquent vaak gedurende al lange tijd zijn opgeslo ten. De eerloosheid, het verscheurd-zijn van alle oude bindingen en de eenzaam heid, gepaard met materiële nood. voert talloze vrouwen van gedetineerde poli tieke delinquenten tot zedelijk verval en echtelijke ontrouw, waardoor ook de kin deren verwilderen, ondanks hulp en ad vies van instanties als de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten en de Stichting Bijzondere Jeugdzorg. Op deze gronden dringen de onder tekenaars met klem aan op een voor waardelijke, dan wel onvoorwaardelijke Invrijheidstelling van allen voor wie de Tri Initialen internering hebben geadvi seerd of die gerekend worden tot de po litiek verdoolden. Omstreeks zes uur gisteravond liep een extra trein, bestaande uit repa- triëiingswagons van de Tsjechische Spoorwegen, waarin zich ongeveer 450 Joodse jongens en meisjes uit Midden- en Oost-Europa bevonden, het station Nijmegen binnen. In Nijmegen had de trein een uur oponthoud voor vervul ling van de douaneformaliteiten. Intus sen ontvingen de kinderen, die er ver zorgd en opgewekt uitzagen, thee en brood. De trein was Zaterdag uit Praag vertrokken. De reis. welke onder leiding stond van de Amerikaanse hulporgani satie, was zeer voorspoedig geweest. De heer A. C. de Jong van de Stichting Joodse Kinderen te Amsterdam, deelde ons mede, dat de kinderen voor het ver trek medisch gekeurd waren. De gezond heidstoestand liet weinig of niets te wensen over. Omstreeks zeven uur vertrok de trein naar Apeldoorn, waar de kindereen wer den ondergebracht in het voormalige Israëlitische Krankzinnigengesticht. Zij zullen een speciale opleiding krijgen voor de nodige vakbekwaamheid. (Vervolg van pag. 1) Dr. Beel somt dan op hoe. ondanks het bevel .„staakt het vuren" tot verzet en moord werd aangespoord door de re publiek. „De republikeinse propaganda maakte gebruik van Koranteksten, op de heilige oorlog betrekking hebbend, om het reli gieuze gevoel tegen de Nederlanders in opstand te brengen. Dagelijks werden In donesiërs en Chinezen, van samenwerking verdacht, ontvoerd, verminkt en afge maakt. Dagelilks stonden de Nederlandse troepen nog aan aanvallen van geregelde en ongeregelde republikeinse troepen bloot. De lijst dezer overtredingen van het stakingsbevel is al even lang als de iyst der bestandsschendingen, die ik twee maanden geleden overlegde. Sedert 5 Augustus, de dag, waarop de vyande- ïykheden zouden worden gestaakt, heb ben de republikeinse benden byna 1400 aanvallen op Nederlandse troepen ge pleegd, niet glechts langs nieuwe grens, lijnen, doch ook diep in de bevryde gebieden, soms »elfs binnen de oude demarcatielijnen v Mag het verwondering wekken, dat, waar dit alles geschiedde zonder dat dit op de houding van de Veiligheidsraad in vloed bleek uit te oefenen, zich een on redelijke angst van de bevolking en de bestuurders In Oost- en West-Java en In de nieuw ontsloten gebieden van Sumatra meester maakte? Een angst, die werd gevoed door fluistercampagnes, volgens welke de Nederlanders zich spoedig ge dwongen zouden zien terug te trekken binnen de oude demarcatielijnen, zo niet Java en Sumatra geheel aan het lot over te laten. Gelukkig heeft deze kentering ten onganste zich niet biyvend doorgezet en mag men thans wederom van een neiging tot ommekeer, ditmaal ten goede, spreken. De omstandigheid, dat de republiek in de Veiligheidsraad geen enkel wezenlijk succes bereikte, het feit, dat de Nederlanders, alle republikeinse aanvallen ten spijt, blijven waar zij zijn en daarin ook niet worden belemmerd, de geruststellende verzekeringen, die de luitenant-Gouvemeur-Generaal heeft gegeven omtrent de terugkeer van orde, veiligheid en recht in de be vrijde gebieden, het groeiende inzicht ten slotte, dat gevolg geven aan de ophitsende oorlogspropaganda van de republiek slechts tot ellende van eigen land en volk voert, dit alles brengt bezinning en doet het vertrouwen weer ingang vinden, dat Nederland er uit eindelijk toch in zal slagen een defi nitieve bevrijding uit de terreur der onverantwoordelijke elementen ln de republiek te bewerkstellen Wel ls waar ls de republiek voortge gaan met haar schendingen van 't bevej staakt het vuren, met niet-nakoming van haar toezegging aan de Veiligheidsraad, met haar tot blind fanatisme aanblazen van de hartstochten tegen alles, wat niet republikeins is. Doch de werking van dit alles begint af te siyten. De republiek verliest haar vat op de vredelievende bevolking der bevrijde gebieden en Het terrein wordt rijp voor consolidatie. Het beperkte doei, dat de Nederlandse regering zich bü de aanvang der politio nele actie voor ogen stelde, komt dus in zicht. Vanzelfsprekend heeft de regering zich voortdurend ernstig beziggehouden met de vraag wat haar onder de gegeven omstandigheden te doen stond. Hoewel de opzet beperkt was gedacht, kon uiteraard, daar dit ook van de hou ding der tegenpartij afhing, niet uitge sloten worden, dat voortzetting der actie noodzakelijk zou blijken. Bij de opstel ling der troepen na de voltooiing der politionele actie heeft bij het opperbevel deze mogelijkheid zwaar gewogen. En toen gedurende de behandeling der Indonesische kwestie in de Veiligheids raad de ondermijningstactiek van de republiek het opbouwwerk in de bevrij de gebieden meer en meer ondoenlijk scheen te maken, groeide allengs de mogelijkheid van een noodzakelijk verder oprukken tot steeds dreigender waar schijnlijkheid. Tegelijkertijd echter groeide het besef dat een dergelijk verder op rukken, gegeven de stemming ln de Veiligheidsraad, steeds ernstiger be zwaren mee zou brengen. De span ning tussen het Indonesische en het internationale aspect van het beleid werd groter. De doorvaart tussen Scylla en Charybdis steeds nauwer. Slechts wie ln die dagen mede de verantwoordelijkheid voor de toe komst van ons Rjjk heeft gedragen, kan pellen hoe diep deze tenslotte haast onhoudbare spanning leefde, in leder lid der regering, in ieder, die. op welke post ook ln Indonesië, in het buitenland of in Nederland, mede aan de oplossing van het In donesische vraagstuk werkte. Deze spanning is thans aanmerkelijk ver minderd. De regering heeft de indruk, dat de greep van de republikeinse propaganda op de bevolking der bevrijde gebieden begint te verzwakken. Zolang nu d|: mogelükheid groter schijnt, dat het ge stelde doel zonder voortzetting der actie 'van onze troepen kan worden bereikt, moeten de zeer ernstige repercussies, met name van buitenlandse zijde bij een der gelijke voortzetting te verwachten, te sterker in aanmerking worderf genomen. Intussen dienen alle andere middelen, die tot het gestelde doel leiden, te wor den aaijvaard. De Regering heeft met de Luitenant- Gouverneur-Generaal en met de Com missie-Generaal de richtlijnen van het verder te voeren beleid uitgestippeld. Het gestelde doel was drieledig. Voorop stond de onhoudbare toestand te be ëindigen. Welnu: het gebied waarover de politionele actie zich heeft uitge strekt is op zichzelf voldoende om dit doel te bereiken. Het totale thans binnen onze controle gestelde gebied bevat voldoende economische levens mogelijkheden voor de hele binnen dit gebied wonende bevolking. Deze bevolking verlangt echter één ding in ruil voor haar medewerking aan de vreedzame opbouw: de verzeke ring, dat het terreurregime der on verantwoordelijke elementen in de Regering en in de gewapende macht der Republiek niet terugkeert. De Luitenant-Gouverneur-Generaal heeft, daartoe uitdrukkelijk door de Re gering gemachtigd, tot tweemaal toe deze verzekering gegeven. Hij heeft dui delijk de grenzen aangegeven van de gebieden, waarbinnen hij voortaan niet meer de jure, maar ook de facto het gezag zal uitoefenen en waar dus het de facto gezag van de republiek niet meer geldt. De consolidatie in deze gebieden is in middels reeds begonnen. De zorg voor orde en veiligheid zal worden opgedra gen aan een gemengd, voornameiyk In donesisch politie-apparaat. hetgeen thans reeds in opbouw is. Deze conso lidatie zal voortgang vinden door dc op bouw van een eigen voorlopig bestuur in deze gebieden. Het tweede punt van de doelstelling der politionele actie was: het scheppen van betere voorwaarden tot het uitvoe ren van het staatkundig hervormings plan, neergelegd in de overeenkomst van Linggadjati. Ondanks alle moeilijkheden met de re publiek gaat het staatkundig hervormings werk gestadig voort. De besprekingen die in de laatste we. ken zijn gevoerd met de thans hier te lande vertoevende delegaties van Oost. Indonesië en de drie voornaamste ge biedsdelen van Borneo, alsmede met de vertegenwoordigers van belangrijke be volkingsgroepen op Java en Sumatra hebben de regering nog eens duidelijk gemaakt hoe constructief de beginse len van Linggadjati werken, wanneer zij aan belde zijden eerlijk en loyaal wor den toegepast. Ik mag daaraan wel toevoegen, dat deze besprekingen aan de andere zijde, naar ik vertrouw, nog eens duidelijk hebben ge maakt. dat de gebieden, waar zich het pro ces der hervorming langs de weg der vreedzame evolutie heeft voltrokken, er op- mogen rekenen, dat dit proces, voor zover het van de 'regering afhangt, ten snelste voortgang zal vinden. Van <Je zijde der Oost-Indonesische re gering is de wens te kennen gegeven om de overeenstemming tussen haar en do Nederlands-Indische regéring verkregen en tot uitdrukking gebracht in een ordon nantie op grond der overgangswetgevtng. te bevestigen in een overeenkomst. De re- sering is bereid hieraan tegemoet te ko men. Ten einde deze voortgang te bespoe digen, stelt de regering zich ten eerste voor ln de naaste toekomst over te gaan tot, de vorming van een centrale organi satie. die zich zal kunnen ontwikkelen tot de voorlopige federale regering. Ten tweede stelt de regering zich voor om, gelijk ln de Troonrede reeds werd aangekondie-d, te bevorderen door een be perkte herziening der Grondwet de mo gelijkheid te openen, dat wettelijke voor zieningen ter voorbereiding van de nieu we staatkundige structuur van het Ko ninkrijk op de kortst, mogelijke termijn kunnen worden getroffen. Ken definitieve herziening der Grondwet kon uiteraard eerst plaats vinden, wanneer deze nieuwe structuur, door de KIJkseonferentle voor bereid. als een a(gvron<i geheel kan wor den overzien. De regering heeft besloten een onderzoek naar deze mogelijkheid op to dragen aan een beperkte commissie, waarvan de samenstelling ilezer dagen he kend zal worden gemaakt- Ten slotte meent de regering, dat de wet op de Commissie-Generaal niet meer aansluit aan de Inmiddels zozeer veran- door CLARENCE BUDINCTON KELLANDf 30 Bowle glimlachte. „Vergeet het verle den," zei hy. „Noblesse oblige is by mrs. Jim onbekend en u moet zich niet aan stellen als 'n schichtige prinses." Plot seling werd hij ernstig. ,.Ik wil u een raad geven. U kunt niet half prinses, half zakenvrouw blijven. Uw kroon, hebt u afgelegd en nu moet u nog afrekenen met de geestelijke ballast er van." Hij zweeg even als zocht hy naar de juiste woorden. „Om de een of andere dwaze reden ls dat voor mü erg belangryk. Jane Smith. Als diep ln uw hart het verlan gen sluimert om weer terug te keren tot het oude, wel, houd dan vast aan de oude opvattingen en gewoonten. Maar wanneer het uw plan ls voorgoed in Amerika te blijven, tracht dan Amerikaans te den ken en te leven Ben ik duidelijk?" „Ja," antwoordde Jane peinzend. „Maar het 1® lang niet eenvoudig om om een jarenlange opvoeding ln één slag over boord te zetten... Waarom neemt u de moeite om mij die raad te geven?" „Omdat het voor my een groot verschil maakt. Als u een voormalige prinses blijft, zal mijn leven ln een geheel andere richting gaan, dan wanneer u gewoon Jane Smith bent, een meisje zonder ti tels, dat niet bang is voor de toekomst, dat het leven aandurft." Jane zat doodstil; haar kleine, knappe gezicht stond ernstig. „Dat is een moeilijke beslissing," zei ze tenslotte. „Men ontdoet zich niet van een karakter, zoals men een jas uittrekt. U moet bedenken: mijn hele leven ben ik opgevoed tot een bijzonder soort vrouw. Ik ben nu vijfentwintig en al die jaren hebben mijn wijze van denken en leven bepaald. En nu verlangt u van mij dat ik in een oogwenk een heel ander karakter heb." „Ik begryp dat het moeilijk ls," zei Bowle. „O. Ik wil zo graag dat andere karak ter hebben. Het ïykt mU zo heerlijk om ja of nee te zeggen al naar mijn hart het ingeeft! Vrij te zijn te lopen, te sprin gen, te dansen wanneer Ik dat wil. Ja, mijnheer Bowle. ik wil zelf dolgraag een heel ander mens worden, heus!" „En geen stap terug in het verleden als dat na de oorlog weer mogelijk is?" „Neen." zei Jane beslist. „Hier wil Ik blijven leven; dat verlang ik met hart en ziel met 'inbegrip van „Van wat?" vroeg Bowle. „Van alle kleine dingen die het nieu we leven met zich medebrengt," zei ze ernstig. Een poosje zaten zy zwijgend voor zich uit te staren, tot Jane heel nuchter het zwijgen verbrak. „Ik wilde graag nog even over een za kelijk onderwerp praten," zei ze. „En ik zou het nog wel even over Ja son Tickle willen hebben," zei Bowie. „Dat komt op hetzelfde neerIk zit in grote moeilijkheden. Wanneer ik 't vertrouwen van die eigenaardige, vrien delijke man kan winnen, zal Ik heel wat kunnen verdienen. Maar hy maakt het mij wel moeilijk; hij wil, dat ik één ka mer bij wijze van proef inricht Ik heb er het geld niet voor." „Daar zou Ik misschien wel voor kun nen zorgen," zei Bowie. „Ik heb wel vrienden „Neen," zei ze beslist. „Het is een proef; ik moet het zelf klaar spelen, zon der hulp van een vriend." „Flink, maar een beetje dom." zei hy. „Helemaal niet dom; dat is de enige weg. Maar ik heb veel geld nodig want Ik wil er iets moois van maken." „U moest wat beter om uw veiligheid denken, wanneer u in dat huis bent," zei Bowie. „Dat doe ik heus wel." zei ze te houden," zei hjj. „Hoe weet u dat?" „Een goed soldaat zendt spionnen uit," zei hy. „Er broeit iets rond Jason Tickle. Hy heeft veel geld en daar zitten ze achteraan. En u dreigt hun plannen te dwarsbomen. Ik weet niet hoe maar ik houd er niet van." „Ik ook niet," zei ze. „maar het is nu eenmaal zo." „Mannen in de bosjes. Opgesloten in de toren. Het had ook erger kunnen zijn. Als er geld op het spel staat, is het le ven van een meisje van geen belang. U kunt genoeg andere opdrachten krijgen; waarom trekt u zich niet terug, het zou veel veiliger voor u zyn." Ze glimlachte vriendelijk tegen hem en sprong op. „Kom," zei ze toen, „laten we teruggaan en gaan zwemmen." zy wandelden naar de zwemvyver en Jane begaf zich naar een badhokje. Na eep kwartiertje keerde zy terug en nie- ■mand zal ooit weten hoe zenuwachtig en verlegen zy zich voelde; haar schou ders recht, met opgeheven kin en de ogen strak voor zich uit gericht, liep zy op de vijver toe. Op de spring plank stond zy even stil en in het zonlicht stak haar donker glan zend haar scherp af bij het witte zwem pak. Toen dook zy en gedurende een paar seconden leek zij een glanzende pyi die door de lucht schoot. Jason Tickle's doffe droevige oven wa ren wqd open. „Verdikkeme," mompeldp hii. „precies een prinses VEERTIENDE HOOFDSTUK Jane Smith en haar adviseurs waren ln een ernstig gesprek gewikkeld, waar van de financiën het onderwerp vorm den. Er zijn drie manieren," zei Jane, „waarop men eerlijk aan geld kan ko men: vinden, verdienen of lenen." „Uit mijn contact met bankiers," merk te mr. Brown op, de voormalige minister van financiën, „weet ik, dat zy gewoon- ïyk een zekere waarborg voor hun geld eisen." „Ik betwijfel of de grote bankiershulzen zich voor ons probleem wel zullen inte resseren," zei Jane. „By myn onderzoekingéh," zei nu mr Black, met de vingers zijn witte baard strelend, „heb ik geconstateerd dat er een groot tekort aan meubelen is. Twee dehands meubilair brengt veel geld op." „Maar dat bezitten wy Immers niet." zei Jane. De ex-premier toonde zowaar reeds enig zakelijk inzicht. „We kunnen het ons wel verschaffen zei hij- „Ahum eh, we zouden bijvoorbeeld goedkoop kunnen inkopen en met enige winst verkopen." derde omstandigheden. Zy overweegt, teneinde ln de naaste toekomst de bijzonder zware tank van de luitenant- Gouverneur-Generaal te verllehten, de in stelling van een collegiaal orgaan, waarin de luitenant-Gouvemeur-Generaal zijn verantwoordelijkheid mede door anderen gedragen zal zien. In verband hiermede hebben de bolrle leden der Commissie-Generaal zich bereid verklaard hun mandaat ter beschikking te stellen. De regering zal belde h-ren uit nodigen haar voorshands van advies ie blijven dienen. Het derde punt in bet doel dat de re gering zich bii de aanvang der politionele actie had gesteld was de republiek als zv- danig niet te vernietigen, doch voor haar de mogelijkheid open te houden, zoodra aan bepaalde voorwaarden zal zijn voldaan, alsnog ln het federatieve ver hand naast de andere delen van Indonesië haar plaats in te nemen. Ook aan deze doelstelling houdt de re gering vast. zy ziet de situatie binnen de repu bliek aldus. Na een zekere tyd van op gang hebben zich in het inwendige van deze organisatie, die aanstonds als een volwaardige staat wenste te worden be schouwd, verwordingsverschynselen voor gedaan. Men had een gebouw gescha pen dat in alle onderdelen zwakke pun ten vertoonde. Uiteriyk trachtte men de volledige apparatuur van een staat te vertonen, doch innerlijk ontbrak zo wel aan het staatsgezag als aan de ad ministratie zeer veel. Men had een politie-apparaat, doch de misdaad hield vry spel. Men had een departement van Financiën, doch niemand wist by benadering hoeveel geld er werd uitgegeven en hoeveel bankpapier in omloop was. Overal werd het bestuur doorkruist door de willekeur van gewapende groepen en de strijd om de macht tussen plaat selijke politieke leiders of bendehoof- den. Twee groeperingen openbaarden zich nu. De obstructief denkende lei ders wilden de weg van samenwerking op basis van vrijwilligheid met Ne derland. Daartegenover stonden ech ter de fanatici zonder gevoel voor de juiste verhouding en de kwaadwillende elementen, die zich indertyd van de Japanse wapenen meester maakten, voordat de geallieerden deze hadden ingenomen, en die door de Japanse geest en door eigenbelang werden ge leid. Met bezorgdheid heeft de rege ring waargenomen hoe deze laatste groep geleidelijk aan invloed binnen de republikeinse regering won. ZU heeft de hoop gekoesterd, dat het be reiken van overeenstemming in Ling gadjati versterking zou brengen aan de constructieve elementen in de re publiek, die zich zeer bepaaldelyk voor het bereiken van dit resultaat hadden ingezet. Het heeft niet zo mogen zyn. De wijze, waarop tegen het einde van de onderhandelingen, toen het politio neel ingrijpen ging dreigen, verschei den en der constructieve elementen in Djokja ter zijde werden geschoven of werden gedesavoueerd, bewees onmis kenbaar dat deze groep het onderspit had gedolven. Het is deze omstandigheid, die het hernieuwd overleg tussen Nederland en de republiek, dat de commissie van drie ongetwyfeld zal willen bevorderen, voor alsnog ernstig dreigt te bemoeliyken. Mochten binnen het gebied der repu bliek toestanden biyven voortduren, die een gevaar vormen voor de veiligheid in het Verre Oosten, mocht daar een haard j van onrust en terreur blijven bestaan, dan is Nederland er van overtuigd, dat het beter begrip zal vinden voor ae taak, die ook tegenover de Verenigde Volken op haar rust: de taak om tezamen met Indonesische gezagsdragers de veiligheid te waarborgen, het recht gelding te ver schaffen en de voorwaarden te scheppen voor het economisch en geestelijk welzyn der Indonesische volken en voor de duur- zam samenwerking met Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Dit is echter alleen mogelijk, indien de beginselen van Linggadjati ook ten aan zien van de republiek weer tot leven komen. De regering biyft hopen, dat aan republikeinse zijde de wil tot werkelyke samenwerking aanwezig blykt Wil de regering der republiek tot vreedzame oplossing van de gerezen moeilijkheden geraken, wil zy inderdaad aan de vor ming van de Verenigde Staten van Indonesië deelnemen, dan zal de lei ding moeten berusten bij de construc tieve elementen, die willen werken aan het scheppen van welvaart en rechts orde in het republikeinse gebied en aan de opbouw van de Verenigde Sta ten van Indonesië en de Nederlands- Indonesische Unie. Elementen, aan welke de samenwer king tussen Oost en West en tussen alle volken in de kring der Verenigde Naties ter harte gaat. Meermalen reeds heeft de regering een beroep op deze constructieve elementen gedaan. Zü moge dit beroep thans herhalen, daar bij er op wijzend, dat de samenwerking nu meer dan ooit geboden is, en dat de goede diensten van de Veiligheids raad een ontwikkeling in deze richting kunnen vergemakkelijken. In de Ryksbegroting 1948, Verkeer en Waterstaat, is f 75.000 uitgetrokken voor kosten van onderhoud van een vliegtuig ten behoeve van de leden van het Ko- ninkiyk Huis en de regering. De Nederlandse handels- en industriële missie naar IJsland is Zondag in ons land teruggekeerd. Zy had het karakter van een goodwill-missie uit industriële en handelskringen en was op verzoek van onze regering georganiseerd door het centraal orgaan voor de Nederl. econ. betrekkingen in het buitenland. In IJs land heeft men de belangstelling van Nederlandse zyde zeer gewaardeerd en bestond zeer veel animo voor Nederlandse producten. In hoofdzaak ging deze uit naar Philipsartikelen, bouwmaterialen, linoleum, textiel, landbouwmachines, apparaturen voor de vissersvloot, bloem bollen en fruit. Van Nederlandse zyde wenste men in voer van visproducten als traan en vis meel. In concept is een handelsverdrag tot stand gekomen, dat van IJslandse zyde reeds goedgekeurd is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3