REGERING GAF ZICH OVER AAN EEN IDEE-FIXE Winkelstaking in geheel België Koningin moet rust nemen Zij wenst sobere viering van haar a.s. jubileum GEMIDDELD MINSTENS 3000 MAN PER MAAND NAAR HUIS DEZE WINTER TWAALF MUD KOLEN NIKOLA PETKOF, SLACHTOFFER VAN HET COMMUNISME De zoveelste in de lange rij... 1650 schendingen van het bestand Verklaring geeft geen inzicht in de hoogst moeilijke situatie Ook het wegverkeer ligt stil Zeven December-divisie, bewakings bataljons en deel van tweede divisie volgend jaar terug Half October gereed met levering van eerste zes eenheden A Doodstraf voor Ans van Dijk bevestigd Meer brandstof voor de industrie Uit gezin van politieke martelaren Tol hoofd en hart pfrï Legerluchtmacht vooral voor Indië Amerika verontwaardigd Landbouwgewassen liaan er somber voor Commissie van Drie naar Singapore? WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1947 69ste JAARGANG No. 23957 SCHOUTEN IN DE TWEEDE KAMER Requisitoir te laaft Merkwaardige blikseminslag BEPERKING TROEPENMACHT IN INDIË Voor 1947 zal, naar verwacht wordt, in totaal 3.650.000 ton huisbrandkolen beschikbaar komen, waarbij het niet mo gelijk zal zijn hei huisbrand- rantsoen hoger te stellen dan 12 eenheden voor dit seizoen. Indien de geraamde produc tie van 12 millioen ion voor 1948 ook werkelijk kan ver wezenlijkt worden, dan zal er in dat jaar naar gestreefd worden, hei huisbrandrant soen te verhogen. EEN DOODVONNIS WERD VOLTROKKEN partij vertegenwoordigde Petkof de lin kervleugel. Is een van de oprichters van Het Vader.cndse Pront, e«n organi satie, die wortelde in de onder- *t GooiAjax afgelast Het weer Onderhandelingen d enen te beginnen Dr. VAN MOOK TE BATAVIA „Veel begrip in de V. S. gevonden" HET HUWELIJK VAN PRINSES ELISABETH Officiële uitnodiging voor Prinses en Prins BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel terief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiSn eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Bij het begin der Tweede-Kamerver gadering is hedenmorgen op voorstel van de voorzitter besloten de vergadering vanavond 8 uur voort te zetten Aan de orde is de beraadslaging over de gisteren afgelegde regeringsverklaring in verband met de ontwikkeling der ge beurtenissen zowel op internationaal terrein als in Indonesië. De heer SCHOUTEN (A.R.) spreekt ■Ün verwondering er over uit, dat niet alle leden in he^ bezit gesteld zijn van het overzicht over het politiek gebeu ren rondom de republiek, uitgegeven door de Regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia. Zowel hier als in Batavia wordt beweerd, daf er voldoende exemplaren waren. Spr. betoogt, dat de regering op het standpunt staat, dat eerst beslissin gen moeten zijn genomen, vóór zij deba^ toelaat. Wij vragen geen toegang tot de regeringskeuken, zegt spr., doch hij ves tigt de aandacht op een artikel van prof. Aalberse in de Maasbode van 3 Sept., waarin gezegd wordt, dat de ministers van de Partij van de Arbeid blijkbaar voortdurend overleg plegen met het Par tijbestuur en ook op fractievergaderin gen verschijnen, dh dat zij zich gebon den achten aan deze besluiten. Men bemerkt niet, aldus de heer Schouten, dat men daardoor bezig is de grondslagen van het staatsbestel principieel te wijzigen. Men bemerkt niet, dat men bezig is de positie van de Kroon te ondermijnen en de ministers aan ongrondwettige ban den te leggen. Wij verlangen geen toegang tot de regeringskeuken, als deze nog bestaat, maar als het pro duct in de keuken gereed is, willen wij, dat de Kamer in alle gevallen waarin dat behoort te geschieden, haar oordeel kan geven alvorens het stuk in de consumptie wordt ge bracht. Vervolgens betoogt de heer Schouten, dat de politionele actie niet in de eerste plaats tegen het centrum der republiek gericht was. Dat heeft zich op velerlei wjjzen gewroken. Het ontzien van de republiek was. zeker bij de stand van zaken als die in Juli was, verkeerd. De heer Schouten merkt op, dat de beperkte actie, genoemd in de regerings verklaring van 10 Juli in een breder kadert is gesteld dan in de regeringsver klaring van gisteren. Spr. is van oordeel, dat de Veiligheids raad onbevoegd was zich met de zaak in te laten zoals hij heeft gedaan. De redevoeringen var. de heer Van Kleffens in de Veiligheidsraad hebben sprekers instemmin, voor zover zijn ziens wijze is gegeven omtrent de positie van Nederland en die van de republiek. De heer SCHOUTEN constateert, dat uit verschillende redevoeringen, van de Luit.-G. G., Van Kleffens, het overzicht van de Voorlichtingsdienst te Batavia, de opinie van Soekawati, van de Sultan van Pontianak en van Abdoel Kadir, is gebleken, dat de inzichten van wat men dan de oppositie noemt juist zijn en, wat nog belangrijker is, juist waren. Als maar een deel juist is van het requisitoir tegen de republiek uitgespro ken door officiële personen, dan is het al uitgesloten voor verontschuldiging te pleiten. Spr. merkt op, dat de radio-rede van de heer Vorrink de meest vernieti gende critiek op de republiek bevatte; immers daarin werd geconstateerd, dat het centraal gezag ontbreekt. Het requisitoir is te laat gekomen, betoogt de heer Schouten verder. Het schijnt, dat men welbewust en opzettelijk de werkelijkheid zolang mogelijk verborgen heeft gehouden. Dat acht spr. hoogst lakenswaardig. Lakenswaardig vindt spr., dat de re gering op grond van haar visie zich heeft overgegeven aan een idéé fixe. Welbewust heeft zij aangeno men dat met de republiek bereikt zrw kunnen worden, wat zij zich had voorgenomen. Nu staan we voor een debacle. Van constructief denkende leiders in de republiek waarover de regerings verklaring spreekt kan men alleen spreken als men denkt aan mensen, die inderdaad leiding geven. De regering blijft streven naar een gezamenlijke oplossing met de republi keinse leiders. Dat is onjuist. Allen dragen verantwoordelijkheid. De bevol king moet van deze republiek worden" verlost. Ten aanzien van de regeringsver- 4 klaring zegt spr., dat deze is te ver gelijken met een dode tak. Door dit stuk komt niemand tot het inzicht van de hoogst moeilijke situatie, waarin het Koninkrijk zich bevindt. De verklaring kan geen bezieling wekken. Spr. zegt er van overtuigd te zijn, dat van de verklaring velen hier en in Indië weinig of niets kunnen begrijpen, in deze zin dat zij haar verstaan, billijken en goedkeuren. De troepen zullen het in deze zin zeker niet verstaan. Er is en er wordt veel van de troepen ook geestelijk gevergd. Zij blijven steeds be dreigd en de haarden daarvan worden niet aangetast. Spr. betoogt, dat velen, ook ouders der dienstplichtigen, er geen raad meer mee weten en gesteld wor den: mogen we dit nog wel doen. De regering moet aandacht wijden aan die spanning. (De minister-president dr. Beel: De regering wijdt haag aandacht aan die spanning.) Niemand van die naar Indië gaat. staat meer op het standpunt van de P. v. d. A. of van de C PN. De volks wil spreekt thans in een andere richting. De heer Schouten dringt er op aan, dat de regering haar beleid zal herzien, zowel naar binnen als naar buiten. Spr. constateert tenslotte een merkwaardige overeenkomst tussen de resolutie der P. v. d. A. en de passage der regerings verklaring ten aanzien van het collegiale orgaan en de Commissie-Generaal. Spr. verwacht, dat de regering niet zal overgaan tot instelling van de cëntrale organisatie en het in het leven roepen van het collegiaal orgaan, dan nadat wettelijke maatregelen ter zake aan de Staten-Generaal zijn voorgelegd en door gemeen overleg zullen zijn tot stand gekomen. De heer Schouten verklaart zich tenslotte bereid mede te werken aan de oplossing van het vraagstuk der verhouding Nederland en Indië, als deze in overeenstemming is met de rede van 7 December 1942 en de na dere uitwerking daarvan in verschil lende regeringsverklaringen. Te 12.55 uur schort de voorzitter de vergadering tot 13.30 mar. Hedenmorgen deed de Bijzondere Raad van Cassatie uitspraak in de zaak tegen de Joden-verraadster Ans van Dijk en haar handlangster Johaiina de Regt. Het Bfizonder Gerechtshof te Amster dam had beiden veroordeeld resp. tot de doodstraf en tot vier jaar met aftrek. De advocaat-fiscaal van de Bijzon dere Raad had voorgesteld ten aanzien van Ans van Dijk een psychiatrisch on derzoek in te stellen. In de zaak tegen Joh. de Regt concludeerde hij op juri dische gronden tot vernietiging en ver wijzing naar het Bijzonder Hof te Leeuwarden. Nadat de Raad 14 Juli j.l. de nlt- spraak voor onbepaalde tijd had aan gehouden, verwierp hy in zijn zit ting van vandaag de beide beroe pen. Ans van Dijk is de tweede vrouw in Nederland, die door 'n Bij zonder Gerechtshof ter dood veroor deeld. haar beroep verworpen zag door de Raad van Cassatie. Hetzelfde was het geval met Geessien Bleeker uit Delfzijl, die wegens verraad van een groot aantal illegale werkers zo wel door de Groninger als de Drentse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden ter dood was veroordeeld. Naar men ons mededeelt zal in ver band met de Kamerdebatten de vaar tocht van de leden van het kabinet, de Raad van State en de beide Kamers aan boord van Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman", welke bepaald was Donder dag 25 Sept., niet doorgaan. Rij een kort onweer dat zich gister middag hoven de hoofdstad ontlastte, heeft zich een eigenaardig voorval voorgedaan. Op het Ce^mplein trof het hemelvuur een boom, dje licht werd beschadigd. In de omgeving werden van ongeveer tachtig wonin gen twee a drie ruiten van ieder huis vernield, waardoor het plein er uitziet alsof het door een bomexplosie is ge troffen. Het K.N.M.I. achtte het ver schijnsel ook uitermate vreemd, doch kon in dit stadium geen verklaring V^geven. Gehoor gevend aan een oproep van het Belgisch verbond voor de Midden stand hebben Dinsdag in vrijwel geheel België, als protest tegen de regerings maatregelen, de winkeliers hun deuren gesloten gehouden. Ook Woensdag heb ben zij gesloten. De eigenlijke reden van deze winkel sluiting is ongetwijfeld het strenge op treden der regering tegenover de over treders van de prijsvoorschriften. Een storm van protesten steeg op van de belaagde winkeliers en de minister van Voedselvoorziening zag zich genood zaakt de strenge controlemaatregelen enigszins te verzachten. Tezelfdertijd kondigde hij evenwel in een radio-rede aan, dat deze controle gehandhaafd zou blijven als onderdeel van de door de regering vastgestelde prijzen- en loonpolitiek. Het Verbond van de Middenstand, waarin de meeste winkeliers verenigd zijn, verklaarde hierop prompt de oorlog aan de minis ters Duvieusart en Moens de Fernig en besloten tot oen tweedaagse staking. De huismoeders '-ebben van de win kelstaking slechts weinig te lyden. Reeds dagen van te voren was deze be kend, zodat de nodige mondvoorraad in huis kon worden gehaald. De hotels en restaurants blijven normaal geopend. Het wegvervoer ligt Intussen ook stil daar de bond van Wegvervoerders de staking van de middenstand als een ideale gelegenheid heeft aangegre pen om tegelijkertijd te protesteren te gen de verdubbeling van de verkeers belasting. In Engeland zijn oefeningen gehouden, met het vervoer van jeeps en geschut per vlieg tuig. Men ziet hier liet ophangen van een jeep en een stuk lichtgeschut onder een vliegtuig. Boven het gestelde doel wordt dit afgeworpen en komt hangend- aan een parachute naar beneden 's-GRAVENHAGE, 24 Sept. Na een verblijf op de ..Rüigenhoek", waar H. M. de Koningin gedurende tien dagen her stel van gezondheid heeft gezocht, heeft de Koningin, die heden de Landbouw tentoonstelling te Leeuwarden heeft be zocht, wederom haar intrek op ,,Het Loo" genomen. Toen H. M. aan het begin van deze zomer haar voornemen te kennen gaf zes weken vacantie te nemen, hoopte Zq in de loop van September weer ge heel uitgerust haar arbeid te kunnen hervatten. De uitzonderlijke warmte en de vele noodzakelijk gebleken onderbre kingen van deze rustperiode maken, dat fle Koningin zich nog zéér ver moeid voelt en zich opnieuw genoopt ziet rnst te nemen. In verband hiermede en met het oog op thans reeds binnen komende ver zoeken, acht de Koningin het gewenst er reeds nu de aandacht op te vestigen, dat nog niet gezegd kan worden of, en zo ja, welke plechtigheden naar aan leiding van Haar regeringsjubileum Zij met het oog op Haar leeftijd en gezond heid zal kunnen mede maken. Het is overifens de wens van de Ko ningin, dat Haar aanstaand jubileum in soberheid zal worden gevierd en dat daarbij het maken van grote onkosten zal worden vermeden. Men zal er de Koningin een persoonlijk genoegen mee doen de gelden, die men aan de jubi leumfeesten ten koste zon willen leggen, te gebruiken ter leniging van de noden hier te lande en in Indonesië, Wanneer de ioesiand in Indië zich in gunstige zin oniwik- keli, zullen in 1948 terugkeren een contingent troepen van de 7 December-divisie, die nog niet zijn afgelost, de zes met deze divisie uitgezonden bewakingsbaialjons en de tweede serie van zes bewakingsbaialjons. Indien mogelijk zal tegen eind 1948 de 2e divisie, die Juni en Juli van dit jaar ver trokken is, geheel of gedeeltelijk ierugkeren. Dan zou de gemiddelde sterkte der troepen in 1948 in Indië 60.000 man bedragen, waarop zij in de begroting geraamd is. Voor wat onze defensie betreft gaai de regering uit van de gedachte, dat zelfstandige landsverdediging onmogelijk is. van Duitsland deel te nemen. Het hangt van de nog duistere internationale Situatie en de verplichtingen, voort vloeiend uit het lidmaatschap der Ver enigde Naties af. welke maatregelen de regering inzake het militaire apparaat zal nemen. Zij zal een apparaat opbou wen in zulk een omvang als zij nodig acht. Onze land- en luchtstrijdkrachten kunnen slechts optreden in internatio naal verband. De grootte onzer strijd macht zal worden bepaald door de eis, dat wij onze vitale punten kunnen be veiligen tegen een overrompeling, in het bijzonder met luchtlandingstroepen!. Voorts dat wij in onze luchtverdediging kunnen voorzien, dat wij voor onze bin nenlandse rnst kannen zorgdragen en dat wij een harmonische bijdrage kun nen leveren aan een internationale strijd macht. De troepen, die naar Indië gaan, die nen ter aflossing. Onze economische en financiële omstandigheden maken het niet mogelijk aan de militaire bezetting De toestand van 's lands financiën dwingt tot de grootst mogelijke soberheid De troepensterkte in Nederland wordt behoudens voor wat betreft de leger luchtmacht beperkt tot hetgene wat nodig ls om de voorgenomen troepenuit- zendingen naai- Nederlands-Indië mo gelijk te maken. Er zijn voor 1948 plannen uitgewerkt vooir liet ontvangen en demobiliseren van het lilt Nederlands-Indtë terugke rend personeel. Rekening wordt gehou den met een gemiddelde van minstens 300o per maand. Veel aandacht. Is besteed aan de nood zakelijkheid de gedemobiliseerde!! alle RW de regeringsverklaring in de Tweede Kamer waren 'o.a. ook aanwezig de presi. dent van Oost-Indonesië Soekawati en Sultan Hamid II. Sultan Hamid II verlaat na. de regeringsverklaring de Tweede Ka mer in gezelschap van minister Anak Agoeng in de 12 eenheden, welke voor het a.s. seizoen beschikbaar gesteld zullen worden, zullen ook voor een deel onge wilde soorten zitten, waarvoor geen be tere kunnen worden gegeven, omdat deze er niet zijn. Voorts mag er de aan dacht op gevestigd worden, dat er als regel iedere maand gerekend vanaf 1947 1/12 gedeelte beschikbaar komt. Het zal dus niet mogelijk zijn b.v. in de koudste maanden de Maart- of April- eenheid in voorschot te geven, omdat deze kolen dan nog zullen moeten ge dolven worden. In het algemeen kan gezegd worden, dat het tempo der levering aan het pu bliek sneller is dan in het vorig jaar. Half October zal men ongeveer gereed zijn met de levering van de eerste zes eenheden. De dringende beroepen der Westerse mogendheden ten spijt, is thans het doodvonnis over Nikola Pet- kof voltrokken. Vergeefs heeft men op een revisie van het vonnis aangedron gen. Vergeefs heeft men getracht inzage te krijgen in de werkelijke verslagen van het gevoerde proces. Vergeefs, want de communisten willen zich in Bulgarije zo min als ergens anders in de kaart laten kijken. Petkof was voor hen een politieke lastpost. Dat was reden genoeg om hem te elimineren en iedere tussen komst der voorstanders van een eerlijke rechtspraak af te weren. Nikola Petkof komt uit een gezin van politieke martelaren. Zijn vader, Dimitri Petkof, een van de leiders der toen malige Nationale Liberale Parcij, die van 1903 tot 1907 minister van Binnen landse Zaken was. werd in 1908 te Sofia vermoord. Deze misdaad werd indertijd op min of meer vage wijze toegeschreven aan Macedoniërs, maar de moordenaars werden nooit gearresteerd. Nikola Pet- kofs oudere broeder, Petkof Petkof, werd een van de voornaamste mede werkers van de boerenleider Stamboeliski, die premier was in de jaren 19191923. In 1920 werd hij als afgevaardigde in het parlement gekozen. In 1922. één jaar vóór de aanslag op Stamboeliski, werd ook Petkof Petkof vermoord. Hier na begon Nikola Petkofs activiteit, in de Boerenpartij. Verscheidene malen werd hij geïnterneerd door dictatoriale rege ringen. De Boerenpartij stond op slechte voet met koning Boris, die zij als ..mo reel verantwoordelijk" beschouwde voor de moord op Stamboeliski. Binnen de grondse beweging tegen de nazi's en die gebaseerd was op samenwerking tussen de Boerenpartij, de communisten en andere groepen, ging Petkof in 1944 naar Moskou om liet Bulgaarse wapen stilstandsverdrag te ondertekenen. Later werd hij vice-premier in een kabinet, waarvan de sleutelposities bezet waren door communisten. Petkof, die zover toegaf aan de communistische wensen, als hij met zijn niet-communist-zijn in overeenstemming kon brengen, wordt thans beschouwd als „fascist" en „volks vijand". Dit geeft een duidelijk beeld van de weg, die de Bulgaarse commu nisten, bijgestaan door de Russische be zettingsautoriteiten, in beide afgelopen jaren hebben afgelegd. In Bulgarije, evenals in Hongarije, Joegoslavië en Roemenië, heeft de Boerenpartij langer dan een generatie de bij de landelijke bevolking algemeen aanvaarde democratische opvattingen vertegenwoordigd. Onder verschillende dictatoriale regimes stond zij aan ver volging bloot. Na de ineenstorting van Hitler's macht vormde zij de meest ge zonde basis voor een herstel van de democratie. Zelfs de communisten schenen dit te beseffen, want in alle bovengenoemde landen sloten zij „bond genootschappen" met de Boerenpartijen. In ieder van deze landen echter, werden de „bondgenoten" gaandeweg als „fas cistische samenzweerders" door de communisten uitgeschakeld. Gedurende de oorlog en tijdens de beginperiode van de Russische bezetting, deed Petkof zijn best om het Vader landse Pront en de samenwerking met de communisten te doen slagen. In deze pogingen volhardde hij zelfs nog langer dan de Secretaris-generaal van de Boe renpartij, Dr. G. M. Dimitrof (thans in ballingschap in de V.S. en niet te verwarren met de communistische Bul gaarse Premier, Georgi Dimitrof). Na dat deze zich in veiligheid had gesteld, werd Petkof zijn opvolger als secretaris generaal. In Juli 1945 brak hij tenslotte met de communisten en nam hij de lei ding van de oppositie op zich. Het door hem geredigeerde dagblad „Nova Ze- medelsko Zname" (De Nieuwe Boeren Banier) werd het oppositie-orgaan bij uitnemendheid. Indien er vrije verkie zingen waren geweest, zou zijn partij het 'and misschien hebben meegesleept: zelfs bij terreur en bedrog van commu nistische zijde behaalde zij in October 1946 nog 29 pet. van de uitgebrachte stemmen, hetgeen een aanhang van meer dan 1.200.000 man betekent. PeJcof's arrestatie in Juni 1947 ge schiedde onder omstandigheden die zeer veel overeenkomst ver toonden met die, waaronder Bela Ko- vacs, de secretaris-generaal van de Hongaarse Boerenpartij, werd gearres teerd. Volgens de beweringen werd zijn naam in de papieren van een onder grondse samenzwering gevonden. Op 16 Augustus werd hij veroordeeld tot de dood door ophanging. De drie rechters en de beide openbare 'aanklagers waren communisten. Slechts ten aanzien van de medebeschuldigden, wier „bekente nissen" aan de aanklacht tegen Petkof' ten grondslag hadden gelegen, werd door de openbare aanklagers „consideratie" aanbevolen. Zijn dood is een voorbeeld van de wijze waarop de communisten in de Bal- kanlanden hun pad zuiveren van alles en allen die het trachten te versperren wanneer zij zien dat het naar de on dergang voert. Hij is de zooveelste in de rij die onder de Russische bezetting is begonnen en waarvan men het einde nog niet kan zien. De Amerikaanse regering heeft ver klaard, dat de Bulgaarse regering door de terechtstelling Van Petkof getoond heeft geen eerbied voor „de elementaire principes van rechtvaardigheid en rechten van de mens" te bezitten. De executie had plaats ondanks de herhaal de protesten van Engeland en de V.S. De Amerikaanse regering noemt het pro ces een „travestie van rechtspraak". Dit proces is slechts een der maatregelen om een totalitaire regeringsvorm te con solideren. Bruto zullen beschikbaar zijn voor bin nenlands verbruik 13.313.000 ton (in 1939 14.035.000 ton). Dit bedrag wordt verkre gen door een geraamde productie van 10.000.000 ton (12.862.000 ton in 1939), vermeerderd met een invoer van 3.838,000 ton (6.761.000 ton in 1939) en verminderd met een uitvoer van 525.000 ton (5 588 ton in 1939). Dit werd gistermiddag door de heer H. H. Wemmers Jr., directeur van het Rjjkskolenbureau. meegedeeld op een persconferentie van het ministerie van Economische Zaken. Evenals in het vorig jaar kon worden medegedeeld, dat naast de gasfabrieken, de electriciteitsbedrijven. de spoor- en tramwegen en de voedselgroepen aan welke de door deze benodigde brandstof fen practisch geheel kunnen worden toe gewezen ook de industriesector (voor namelijk de grootindustrie) op ruimere schaal over brandstoffen zal kunnen be schikken. Wei is de behoefte inmiddels toegenomen, doch .deze toeneming zal kunnen worden opgevangen door een stijgende productie (verwacht wordt 10.000.000 ton in 1947 tegen 8.313.827 ton in 1946). Voorts dient men bij de beschouwing van de In 1947 ter beschikking komende hoe veelheid vaste brandstoffen rekening te liouden met het feit, dat» onze bevolking vergeleken met 1939 met meer dan 10 is toegenomen. Hierdoor is niet alleen de behoefte aan huisbrandkolen gestegen, doch ook het industriële kolenverbruik. Zo geven om dit laatste te illustreren de pro- duotie-iudices van de electrictteits. en gasbedrijven voor Juli resp. 144 pCt. en 128 pCt. aan van de productie in 1938. Wat de gas- en electrlcltel^voorziening betreft blijft de distributie zo, dat een normaal gezin met normale behoeften daarmee rond kan komen. De normen zijn voor het gehele land gelijk. Een loslating van de gas- en electrici- teitsdistributle acht men alleen dan ver antwoord wanneer ook de kolen geheel vrij kemen. De turf is geheel vrij gekomen, doch daar verschillende Drentse bedrijven, die altijd turf als brandstof gebruiken, door de grote vraag in het gedrang kwa men, heeft de minister een vervoersver. bod afgekondigd. Zodra de voorziening de- zer bedrijven is verzekerd, zal het ver bod weer opgeheven worden. Met betrekking op de invoer kan mee gedeeld worden dat uit Duitsland over 1947 1.086.723 ton kolen en bruinkoolbri ketten komen, uit Amerika 2.413.337 ton kolen en uit Polen 338 396 ton. Was het Augustus-bericht betref fende de stand der landbouwgewas sen in mineur gestemd, de toon van het September-bericht is somberder. De verder aanhoudende droogte heeft over de gehele linie de stand nadelig beïnvloed. Het weiland is nu niet alleen op de hoge zand- en de rivierkleigronden verbrand, doch laat in het gehele land te wensen over. Slechts het standcijfer voor aardappelen bleef gunstig. Voor fabrieksaardappelen ligt dit zelfs belangrijk boven normaal. In verba"d met de beslissing van de Amersfoortse burgemeester, om, in ver band met de daar heersende kinder verlamming alle sportwedstrijden in deze gemeente af te lassen, zal dus ook de wedstrijd 't GooiAjax. die op het HVC- terrein zou worden gespeeld, niet kun nen doorgaan. Naar men ons mededeelt zal 't Gooi geen pogingen in het werk stellen deze wedstrijd alsnog elders te doen verspelen. Lachen is de klank van de geest Een echt o1 vals muntstuk herkent men ook aan de klank.J hulp te bieden bij hun terugkeer in de burgermaatschappij. Het voornemen bestaat de in 1918 naar Nederlands-Indië te zenden troe pen der koninklijke landmacht te for- merui in zodanige eenheden der ver bonden wapens, dat deze, na terugkeer in de hier te lande op te bouwen i or- 1 logsorganisatie zullen passen. Te dien einde zullen de eenheden, gevormd uit de lichting 1948, bestaan uit zelfstan dige brigades. Per Jaar zullen twee van deze zelfstan dige brigades worden uitgezonden, on voorziene omstandigheden daargelaten. De sterkte van het in Nederland vertoe vende gedeelte van de koninklijke land macht, zal met inbegrip van de lucht strijdkrachten. worden teruggebracht tot een gemiddelde van 50.000 man. Het hier van deel uitmakende contingent dienst plichtigen in opleiding bedraagt onee- reken^ het personeel van de legerlucht macht 11.150 man. De legerluchtmacht in Nederland wordt in de eerste plaats gericht op de behoeften van Nederlands-Indië, terwijl daarnaast een bescheiden begin wordt gemaakt met de luchtverdediging van Nederland. Hoewel de samenwerking tassen het K.N.I.L. en de K.L. ook in hetlaar 1948 zeer nauw zal blijven, lijkt een volledige samenwerking vooralsnog praematuur. De opbouw van het wapen der Kon. Marechaussee zal in 1948 zijn voltooid. De totale sterkte van het wapen in Nederland zal in 1948 3000 man bedra gen. Het is de bedoeling dat de territo riale troepen medio 1948 worden gede mobiliseerd. De staven van de territo riaal bevelhebber in Nederland en de bevelhebbers der militaire afdelingen zullen worden gecombineerd met de sta ven der commandanten van de oefen- centra. welke in 1948 de naam geweste lijke commandanten zullen krijgen. De sterkte der territoriale troepen, staven inbegrepen, zal 1 Januari 1948 6000 man bedragen. De oprichting van een school tot vorming van beroepsofficieren tot in tendant ligt in het voornemen. Verwachting tot Donderdagavond: Koude nacht met kans op lichte nachtvorst op beschutte plaats en nog enkele buien in de kuststreek Morgen overdag: Wisselende Bewol king en bijna nergens buien meer. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Zon 6.2918.34, Maan 17.29—8.22 Het Nederlandse leger heeft van daag bekend gemaakt, dat de repu bliek de wapenstilstand 1650 maal geschonden heeft. By de 14 botsingen, die Dinsdag geschiedden, verloren de Nederlanders lwee doden. Er zyn vijf gewonden en twee vermisten. De Australische premier, Chifley, heeft vandaag bekend gemaakt, dat mr. Kirby. rechter in het Australische Hof van Arbitrage aangewezen is om Au stralië te vertegenwoordigen in do Commissie van Drie. Hij verklaarde te hopen, dat de Commissie spoedig te Singapore bijeen zou komen, aangezien het toezicht op de naleving van de order „staakt het vuren" in Indië, dat door de Veilig heidsraad gegeven is, niet voor onbe paalde tijd kon voortduren en het daarom noodzakelijk was, dat de onder handelingen om tot een permanente regeling te komen, zo spoedig mogelijk zouden beginnen. Aneta meldt uit Batavia, dat de con sulaire commissie nog deze week Djok jakarta za] bereiken. Dr. Van Mook is gisteravond te Batavia gearriveerd. Ter verwelko ming waren aanwezig lt.-generaal S. H. Spoor en vele andere mili taire en burgerlijke autoriteiten. Van Mook, die de terugreis tezamen met de chef van de Ned.-Indische R. V. D. dr. Ozinga heeft gemaakt, zeide in een korte verklaring voor de mi crofoon, dat hij tijdens zijn kort verblijf in de V. S. veel begrip nad gevonden en dat er in de publieke opinie in Nederland meer overeen stemming bestond t.a.v. het Indo nesisch probleem dan een Jaar ge leden. Naar wij vernemen zal jhr. mr H. van Vredenburch, chef der directie po litieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, zich binnenkort naar Batavia begeven. Zijn verblijf al daar, dat vermpedelijk enige maanden zal duren, en waartoe besloten werd in overleg met de Luitenant-Gouverneur- Generaal. houdt verband met diverse vraagstukken van actueel belang. Naar wij vernemen, hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard een offi ciële uitnodiging ontvangen tot bij woning van de huwelijksplechtigheid van de Engelse Kroon-Prinses Elisa beth op 20 November a-s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1