Europa onmiddellijk bedreigd door de Honger HIT DO KONINGIN MODE recipieert bij Gerzon m DIE EEUWIGE Zoet en hartig N 4 BESTUURSRAAD VAN NOORD-HOLLAND VOOR HET HOF Kath. Middenstanders te Den Bosch bijeen Politieke verschillen in de V. N. dienen opgeruimd van macaroni D Avonturen. Tiert jaar geëist tegen sluwe N.S.B.-er Kinderverlamming te Amersfoort Ernstige woorden van Trygve Lie De Oekraïne dient van repliek ■mui incognito WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1947 PAGINA 3 Requisitoir Geen reden tot ongerustheid NED. SPOORWEGEN BESTELLEN Te grof ingegrepen in de broodprijs I Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Markos vraagt toegang Scherpe taal in de Assemblee Ook mijnstaking in Schotland pi§§i De ondergedoken minister van Thümngen '(Wordt vervolgd) Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam behandelde gisteren de zaak tegen de 49-jarige W. H. M. Nienhuls Ruys uit Amsterdam, die tydens de oorlog eerste directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau In Haarlem was en daarna een benoe ming aanvaardde als lid van de be stuursraad van Noord-Holland. Uit getuigenverklaringen en ter zitting aanwezige brieven en officiële stukken bleek, dat verdachte in zijn functie als directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem er naar gestreefd beeft Nederlandse arbeidskrachten te tveiven ten behoeve van de Duitse Weer- rnacht in Frankrijk en Duitsland. Nadat hy deze functie van 1 April 1941 tot 1 October 1941 had bekleed, aanvaardde hij i October een benoeming als Be stuursraad. Behalve dat verdachte toen mee ging werken aan het besturen van een Nederlandse provincie in de Natio- haa'-Socialistische gedachte, roerde hij öch ook op zijn vroegere terrein: het Arbeidsbureau. Als bestuursraad had verdachte te vens de functie van voorzitter van de Commissie van Toezicht voor de' ziekenhuizen in Noord-Holland ge kregen. Toen de geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis in Mcdemblik, dr. Hirschfeld, niet wil de medewerken bij het organiseren van een Winterhulp-avond, werd hij op instigatie van verdachte ontsla gen. In Februari 1941 deelde verdachte aan de Inlichtingendienst te Haarlem mede. dat de fotograaf Voorwald te Overveen op bestelling van Jhr. M. A. van Lennep te Amsterdam foto's vermenigvuldigde van leden van het Koninklijk Huls, die dan door Jhr. Van Lennep werden ver spreid. Dit had de arrestatie van beide heren tot gevolg, die door het Landes- gericht in 1941 tot vrijheidsstraffen wer den veroordeeld. In zijn requisitoir zeide de procuTeur- fiscaal, mr. J. Besier, dat „het Hof hier te toen heeft met een sluwe N.S.B.-er en een streber." „Verdachte," aldus mr. Besier, „werd in Juli 1943, nadat hij op een verjaarsfeestje bij Backer beledigen de uitlatingen aan het adres van de Führer had gelanceerd, gearresteerd en haar Amsterdam vervoerd. Hij heeft nog in Vught gezeten, maar werd in Augus tus van hetzelfde jaar reeds weer vrij gelaten. Verdachte heeft dus ook de keerzijde van de medaille leren kennen. Had men nu gedacht dat hij wel genoeg gekregen zou hebben van de N.S.B. en alles wat daar naar zweemde, dan heeft men het mis. Van 1936 af was hij lid geweest van de N.S.B., behoudens een 1 korte onderbreking in eind 1939 tot na de capitulatie, toen zijn stiefzoons offi ciersaspiraties hadden. Zodra hij uit het kan.p Vught was gekomen, deed hij al lerlei pogingen om zich schpon te was sen en slaagde daar inderdaad in. Zelfs Mussert klom voor hem in de pen en schreef brieven aan hooggeplaatste Duit sers, waarin Mussert hun verzocht Nlen- huis Ruys, die toch zo'n ontzettend goe de kracht was en die altijd de Duitse ideeën een goed hart had toegedragen, weer een kans te geven." Mr. Besier eindigde met vast te stel len, dat alle punten van de tenlaste legging bewezen geacht kunnen worden door de getuigeverklaringen en de aan wezige stukken en eiste 10 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven. In Amersfoort zijn enkele gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Op last van de burgemeester van Amersfoort zijn alle wedstrijden en sportgebeurtenissen In deze stad, welke inspanning vereisen, afgelast. Aan de sportverenigingen is een ver zoek uitgegaan oefening en training der leden voorlopig achterwege te laten. Deze maatregel is genomen in verband met het feit, dat geestelijke of lichamelijke oververmoeidheid de vatbaarheid voor deze ziekte vergroot. Ook uit andere delen van het land be reikten ons berichten óver gevallen van kinderverlamming. Zo werden in Zwolle gedurende de laatste, maanden dertien gevallen geconstateerd. In verband hier mede heboen wij ons gewend tot de af deling volksgezondheid van het ministe rie van Sociale Zaken, waar men ons mededeelde, dat er geen enkele reden tot ongerustheid bestaat. Gedurende de zo mermaanden neemt het aantal gevallen van kinderverlamming altijd iets toe. Dit jaar steekt zelfs gunstig af bij andere jaren. Gewoonlijk komen per jaar in ons land ongeveer honderd gevallen van kin derverlamming voor. Tot nu toe zijn dit jaar ongeveer 60 gevallen geconstateerd. De Ned. Spoorwegen hebben bij de electrotechnische industrie te Slikker veer een order geplaatst voor 200 mo toren voor electrisch materieel. Voorts zijn bij de Attercliffefabrieken van de Metropolitan Vickers Electrical Compa ny in Engeland 100 van dergelijke mo toren besteld. In het Casino te 's Hertogenbosch is hedenmorgen het veertiende congres van de Nederlandse Katholieke Midden standsbond begonnen. Tevoren werd tot intentie van de beweging in de kathe drale basiliek van Sint Jan door de geestelijke adviseur in het bisdom Den Bosch, pastoor Will. Cooymans O. Pr„ een H. Mis opgedragen. De eerste congresdag werd geopend met een rede van bondsvoorzitter J. A. Koops, waarin hij sprak over de ver houding van de middenstand ten op zichte van de gebeurtenissen in ons land. Met vreugde memoreerde hij het tot stand komen van dit congres, het eerste na de oorlog. Evenzeer verheugde hij er zich over, dat tussen de middenstands bonden, de bedrijfsgroep detailhandel en de hoofdgroep ambacht een voorlo pige coördinatie was bereikt. Hy be groette de vertegenwoordiger van het Nat. Christen Middenstandsverbond en prees Brabant als actief gewest voor de belangen der middenstand. De beharti ging van de wetsontwerpen winkelslui ting, vestiging en verbod van cadeaustel sel beval hij in de bijzondere aandacht van de regering en haar vertegenwoor diging op het congres aan. Hij ging nog verder in op punten van het regerings beleid. De regering, aldus de heer Koops, heeft te grof Ingegrepen in de brood prijs. De regering heeft eveneens ver keerd gedaan de omzetbelasting ten laste te laten komen van bedrijfstak ken en ondernemers. De reactie op de verlaging der broodprijs, de bakkers staking was misplaatst. Wy mogen nooit vergeten, dat wij verantwoorde lijk zijn als deel van de volksgemeen schap. Laten wij elkaar beloven, dat op de toekomst van de Ned. Kath. Midden standsbeweging toepasselijk zal zijn en blijven het devies van dr. Ariëns: Voor uit en omhoog I Omhoog en vooruit I Met een rapport over de ontwikkeling der middenstandsorganisatie na de be vrijding werd het congres voortgezet. De algemeen secretaris, mr. F. J. H. Bach, wees daarin op het belangrijk punt der bedrijfseconomische voorlichting, die op brede schaal ter hand dient te worden genomen. Ook de plaats van de katho lieke middenstander in een neutrale samenleving had zijn aandacht. Aan het slot van zijn rapport las hij een brief voor van de voorzitter van de middenstandsraad, baron A. van Wijn bergen, die wegens ziekte niet meer aan het cbngres kon deelnemen. Naar het Duitse nieuwsbureau Dena meldt, zal met ingang van 26 Septem ber in de Amerikaanse zone van Duits land de censuur op postzendingen wor den opgeheven. In zijn rede op de Algemene Vergade ring der Verenigde Volken te Flushing Meadows heeft de secretaris-generaal, Trygve Lie, er op gewezen dat de volken van Europa zich onmiddellijk bedreigd zien door de honger en dat een zeer groot deel van Azië te kampen heeft met hon gersnood en epidemieën. Het zou daarom zeer ernstig zijn voor de mensheid, ging Lie verder, indien politieke verschillen en wantrouwen de V. N. machteloos zou den maken voor haar grote menslievende taak, welk gevaar thans inderdaad dreigt. Lie drong er op aan, dat alle vredelievende landen tot de V. N. zouden worden toegelaten, indien zij hierom ver zochten. Tevens verzocht hij, dat het nieuwe hoofdkwartier van de V. N. spoe dig zou worden gebouwd. Tenslotte zei Trygve Lie, dat de huidige situatie naar Dat kén Met dat luttele beetje Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat Weer sneller stromen: onzuiverheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regel matig en grondig De weldadige gevolgen blijken al gauw Uw pijnen worden min der en de aanvallen nemen ln aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opge wekt na een nacht van weldadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Dro gist. (Adv.). zijn vaste mening geen bedreiging vorm de van het bestaan der V. N. Daarna bracht de Iraakse afgevaar digde, generaal Noery es Said Pasja, de aanbeveling der algemene commissie ter sprake tot instelling van een bijzondere commissie voor Palestina. Naar zyn mening moest de Palestijnse kwestie be handeld worden „volgens de beginselen van het Handvest en in overeenstemming met het gewone reglement der V. N." De zaak Is zo belangrijk, dat de politieke commissie haar bestuderen moet. Met een en twintig stemmen voor, elf tegen en zes onthoudingen besloot de Algemene Vergadering tot instelling van een bij zondere commissie voor Palestina. Voorts wordt gemeld, dat in de speciale commissie voor Palestina K. Tsarapin vaj de Sovjet-ambassade in Washing ton de S. U. zal vertegenwoordigen. In de politieke commissie zullen beurtelings voor de Sovjet-Unie Gromyko en Wysjmski zitting nemen. De Zweedse delegatie zal een resolutie voorstellen, inhoudende, dat alle candidaten voor het lidmaatschap van de V. N. moeten wor de» toegelaten. Dit punt zal Donderdag door de Veiligheidsraad besproken wor den. Generaal Markos, de leider der Griekse communistische guerilla-strydkrachten, heeft volgens linkse Griekse kringen de Algemene Vergadering der V. N. om toe stemming voor het zenden van een dele gatie namens de „Vrye Gebieden van Griekenland" naar de Algemene Verga dering verzocht. De Algemene Vergadering heeft ten slotte met n stemmen voor, acht tegen, by negentien onthoudingen, besloten de kwestie van de herziening van het vre desverdrag met Italië op haar agenda te plaatsen. De kwestie Griekenland werd eveneens op de agenda geplaatst, met 38 stemmen voor. De Sovjet-Unie en de vijf Oost- Europese Staten, die de Sovjet-Unie steeds bij stemming steunen, stemden tegen en negen staten onthielden zich van stemming. De rest van de agenda werd zonder stemming goedgekeurd. In antwoord op de felle aanklacht je gens hun land uitgesproken door de En gelse afgevaardgde in de Assemblée der V.Sr., McNeill, heeft Manoeislky, de ge delegeerde der Russische Oekraïne, een verklaring aangehaald van George Earle, de vroegere gouverneur van Pennsylvania een ex-diplomaat, waarin deze gezegd had, dat hij zich er over verheugde, dat hy door Wysjinsky een oorlogsopruier werd genoemd. Manoeilsky noemde de verkla ring van Earle de „stem van een Hit- leriaan" en voegde er aan toe, dat Earle nog gevaarlijker is dan een mis dadiger. Manoeilsky zei verder, dat de Ver. Sta ten trachten, de Ver. Naties te gebrui ken als een werktuig in de campagne om de wereldheerschappij. Hij noemde het voorstel van Marshall om de Ver. Naties te reorganiseren een poging om een filiaal van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken te stichten. 6.000 Mijnwerkers van 9 mijnen in Lanark, Schotland, zijn Dinsdag een staking begonnen. Gevreesd wordt, dat arbeiders van andere mijnen in dit dis trict aan de staking deel zullen nemen. De mijnwerkers eisten een loonsverho ging overeenkomstig de loonsverhoging voor de mijn-brandweerlieden en over lieden. OIR VROUW Wij hefoben U ln ons blad van jongstleden Zater dag reeds het een en ander verteld over de show bij Gerzon, welke daarom zulk een prettige indruk maakte, omdat hier zulk een gelukkige com binatie van elegance en mode enerzijds en van zin voor Jhet practische anderzijds aïmwezig waren. De nieuwe mode werd hier in optima forma gede monstreerd, doch liet na die aarzelende stemming tèweeg te brengen, die ons na een bezoek aan vorige shows en na lezing van de Franse mode-lectuur van de laatste weken bekroop. Bij herhaling ls Immers reeds betoogd, dat de nieuwe Par ij se modellen waarschijnlijk alleen een poging waren om de Ameri kanen, die Europa bezoeken, te imponeren en dat we maar rustig moesten afwachten wat de elegante Parislennes in Oc tober zelf zouden dragen. Of zouden we de nieuwe mode on bewust al geaccepteerd hebben? Wat hiervan zij, de mode heeft zodanige veranderingen ondergaan, dat men bij het na zien van onze garderobe van verleden jaar alles wel zouden willen vernieuwer.'. Het is niet alleen de lange rok, de coupe van de schouderlijn of de „ge knepen" taille, al wordt van deze drie elementaire wijzigin gen de meeste ophef gemaakt. Als men nog eens rustig na gaat, wat op de verschillende shows is getoond, <jan krijgt men de indruk alsóf op een ge heel nieuwe wijze gewerkt en gegarneerd wordt, al wekt die nieuwe wijze dan wel heel sterke herinneringen aan een 20 jaar geleden. Zo hadden b.v. de vele zwarte japonnen alle, vaak zeer geslaagde garnerin gen. Er werd een japon ge toond, waarbij de uitstaande zakjes van de rok en het smal le kraagje van het bovenstuk waren afgewerkt met een bies van mooi rose materiaal, terwijl bovendien de over gang yan het rose materiaal op het zwart met wat goud draad was bewerkt. Ook waren er zwarte japonnen, welke i® de taille waren onderbroken door een middenstuk van lila of groene kleur, dat aan de voorzijde tamelijk breed was en naar het midden van de rug smal toeliep. Ziulk een groen of lila middenstuk, fraai be werkt met gouden lovertjes, maakte een ceintuur overbodig en gaf de japon een mooi en gekleed cachet. Het was voor al een plooitjes-garnering, rondom horizontaal in de ja pon gelegd en in de lengte on derbroken door losse slippen, met knopen bevestigd, welke reminiscenties vertoonde met een mode van 20 jaar geleden. Ook de gekleurde japonnen vertoonden gevarieerde garne ringen. We zagen o.a, groene japonnen met borduurwerk of smalle franje van een donker der tint dan de japon. Soms een voorpand in een andere kleur dan de japon, hetgeen mogelijkheden biedt voor het Mantel van beige stof met vos senbont, welke in één stuk door loopt aan de capuchon (Show Gerzon) veranderen van bestaande ja ponnen. Want de prijzen zijn veelal van dien aard, dat we ex verstandig aan zullen doen van onze bestaande jurken te maken wat er van te maken is. Wij zijn in de gelegenheid U enkele photo's aan te bieden, al gaat door de reproductie op krantenpapier wel een enkel interessar.t detail verloren. Af beelding I toont een japon van zwarte stof, de opgeknoopte voorbaan is midden aan de voorzijde een weinig horizon taal in de lengte ingerimpeld, hetgeen aan de japon een mo derne coupe geeft. H©t randje van het kraagje is van goud- materiaal. Vermelding verdient, dat zwarte Japonnen ook veel met wit materiaal warden ge garneerd. De photo's H en UT geven U enig beeld van de fraaie man tels, welke op deze show wer den gedragen. Ook by de meer eenvoudige mantels, welke ge toond werden, was een veran derde lijn merkbaar. De bal lon-mouw van de mantel op photo III wordt veel bij rechte en zeer wijde mantels gedragen. By de getailleerde mantels zagen we weer de mooie, nauwe, slanke mouw en de garnering met smalle bontrandjes of flu welen blesjes. Om volledig te zijn moeten we thans nog vermelden, dat vele japonnen aan de achterzij de zijn gesloten met een rand kleine knoopjes en lusjes of met een lange ritssluiting. Zoals U ziet stelt de nieuwe mode aan Iedere vrouw, die gaame goed gekleed wil gaan en welke vrouw wil dit niet? vele problemen, niet het minst bij het veranderen van bestaande delen van de garde robe. TRUUS X C if JfPS Japon van zwarte stof met opgeknoopte voorbaan (Show Gerzon) Zwart stoffen mantel met zil vervos gegarneerd Show Gerzon Behalve als vulsel in de soep kunnen we macaroni verwerken tot smakelijke hartige en zoete gerechten, welke we zowel bij het middagmaal als bij de broodmaaltijd kunnen geven. Deze stevige en voedzame meelkast leent zich uitstekend om als hoofdschotel ln plaats van aardappelen opgediend te worden bij de warme maaltijd, want zij kan zeer goed met ver schillende groenten gecombi neerd warden, omdat de maca roni een neutrale smaak heeft. Macaroni met kaas 200 gr macaroni, 100 gr. kaas, een stukje boter, zout, wat paneermeel. Breek de macaroni in stukjes van ongeveer 5 cm., was ze1 en breng dan pl.m. een y, 1. water met wa^ zout aan de kook. Leg de macaroni er in en kook ze in ongeveer uur op een zacht vuur gaar. Giet ze daarna af en voeg er ongeveer de helft van de hoeveelheid kaas, «welke fijngeraspt is, ;-an toe. Roer de massa om, zodat de kaas gelegenheid krijgt te smelten. Doe de macaroni over in een vuurvaste schotel, strooi er wat paneermeel over en de rest van de geraspte kaas, leg er hier en daar een stukje boter op en laat het schoteltje in een oven lichtbruin worden. Geef dit gerecht als warme bussen- schotel bij de hoofdmaaltijd na de soep, of presenteer het hartig hapje bij het brood. als Macaroni met bloemkool en tomaten 250 gr. macaroni, 1 bouillon blokje, 1 kleine bloemkool, 500 gr. tomaten, een stukje boter, zout, peper, nootmuskaat. Breek de macaroni in stukjes, was ze en kook ze gaar in ruim wa ter, waarin het bouillonblokje is opgelost. Maak de bloemkool schoon en verdeel ze in kleine struikjes. Kook ze in water met zout gaar, laat ze daarna op een vergiet uitlekken. Snijd de to maten, nadat ze' gewassen zijn, in plakken, bestrooi ze met zout en peper en bak ze ln een koe kenpan zo vlug mogelijk gaar. Smelt het stukje boter in de pan, roer de macaroni erdoor en laat deze door en door warm worden. Schep er dan zeer voorzichtig de bloemkool- struikjes door, rasp er wat noot muskaat over en doe de massa over in een verwarmde dek schaal. Leg er tot slof de ge- bakken tomatenplakkei^ op. Presenteer dit gerecht als hoofdschotel in plaats van aard. appelen en groente bij het mid dagmaal, geef er een gebakken kaasplakje of een hardgekookt ei ter vervanging van vlees bij, of dien het op met gebraden vlees. Aan de gezellige maaltijd, aan het genoeglijkste huiselijke eten- f je, aan het feestdiner, op Kerst mis of Pasen zit voor de huis vrouw altijd weer één onaange name kar.t, welke er niet af te slypen is, zolang wij nog niet allen over de volmaakte uitrus-' tingen van de Amerikaanse keu ken beschikken: het afwassen na het eten. Niet iedereen valt deze karwei even zwaar. We kennen de blijmoedigen, die dadelijk na tafel opspringen, dlenibladen vol laden en onmiddellijk aan het werk tijgen. We kennen de zwartkijkers, die bü het klaar maken van haar maaltijden al uit zitten te tellen of dit menu een bordje meer of min der eist en hoe lang ze wel bezig zullen zijn, alles weer schoon te krijgen. We kennen ook de gemoedelijken, die de tafel dekken onder het eten door, steeds nog wat bij moeten pakken en na de maaltijd alles in de keuken „mikken", om dan eerst op haar gemak een ciga rette op te steken en een half uurtje ha te babbelen. Maar of we nu tot de ene of tot de andere categorie behoren, of we nu meteen beginnen of dat we het een uurtje uitstel len, onvermijdelijk blijft daar toch altijd op de achtergrond dè afwas! De afwas, welke vaak slechts als eén klein karweitje gezien wordt, maar die, bij el kaar geteld, heel vat uurtjes van de huisvrouw verslindt. Een kopje meer of minder maakt geen verschil, denkt men. Maar bij een kopje hoort een scho teltje en een lepeltje. Dat zijn dus telkens drie stuks in plaats van één. En omdat het werk toch al zo gauw oploopt tel voor de aardigheid eens hoeveel stuks men op een dag afwast verdient het aanbeveling hierbij met overleg te werk te gaan. Een' afdruiprekje kan daarbij prachtig helpen. Maar ook dan is het gewenst, orde te betrach ten en niet. zoals op bijgaande foto, alles maar op te stapelen. Gebroken kopjes en borden zijn, helaas, nog altijd moeilijk te vervangen. Omwassen is onvermijdelijk. Een afdruiprekje practisch. Maar probeer niet hoeveel stuks u in uw afdruiprek kunt opstape len zonder dat de toren omvalt. Het serviesgoed is nog te schaars voor zulke proefnemingen Rudolf Paul, de eerste-rr.inister van Thiirlngen, die sedert het begin van deze maand uit Weimar in de Russische zone van Duitsland vermist wordt, be vindt zich thans in de buurt van Bad Nauheim in de Amerikaanse zone. Hij verklaarde tegenover journalisten, da» h'ij vertrokken is omdat de Sovjets eisen stelden, waaraan hij niet kon voldoen Hij wilde niet vertellen, hoe hy aan de Russische zone ontsnapt was, om zijn helpers niet in gevaar te brengen. Libellen van zoveel millioen jaar En een milliard aan bioscoop bezoek - Een nieuwe D-Day in Engeland, maar nu tegen de zwart handelaren Waarom de bevolking van Missouri afneemt. Speurende professoren in de Oeral hebben by hun nasporingen fossie len van reusachtige libellen ontdekt, die een vlucht hadden van 90 cm. De door CLARENCE BUDINGTON KELLAND f 31) „Dat zou werkeiyk prachtig zyn," riep Jane uit. „Hoe doen de mensen meubelen van de hand?" „Sommigen verkopen ze ondershands, anderen en dat zyn de meesten maken gebruik van een zogenaamde vet- ling." „Ik geloof, dat uw idee goed ls," zei Jane in gedachten. „Wy zuilen er zeer binnenkort op terugkomen. Wel, mr- Brown, wy keren terug tot de lening." „De gebruikeiyke gang van zaken ls als volgt: men roept de vertegenwoordi gers van de grote bankiersfirma's by een op een conferentie. Daar komt men over een voor welke termyn en tegen welke onderpanden de lening zal worden ver- Strekt." „Ik vrees," zei Jane ernstig en voor zichtig om haar oude vriend niet te krenken, „dat de grote bankiers niet zo erg hard lopen op onze uitnodiging voor een conferentie. Bovendien gaat het bij hen om millioenen en niet om een paar duizend dollar. Kent u hier bankiers?" „Onze zaken liepen altyd via Londen," antwoordde mr. Brown, „maar cje naam van Ralzemond Judkins, de New Yorkse financier, is over de gehele wereld be kend." „Ik geloof, dat wij meer zullen hebben aan 'n kleine bankier die geld voorschiet aan kruideniers en slagers byvoorbeeld. Zo Iemand zullen wy eerder voor onze moeilykheden kunnen interesseren," zei Jane. „Wanneer men zaken wil doen, moet men altyd het beste van het beste ne men," merkte mr. Brown op. „Uitstekend," zei Jane. „Vraag nooit naar de eerste stuurman als men 'de kapitein kan spreken," ver volgde mr. Brown. „Men moet „En wat ls nu uw voorstel," viel Jane hem in de rede. „Dat wy een onderhoud dienen te heb ben met Ralzemond Judkins persoon- iyk." Hy schraapte zyn keel. „Aan de groothertogin Yvonne van Apaullë zal 'n onderhoud zeker niet worden geweigerd." „Maar. „vroeg zy, „aan Jane Smith?" Mr. Brown was lichteiyk uit het veld geslagen. „WelJane Smithzou het kunnen proberen," zei hy onzeker. Jane glimlachte tegen hen. „Ik heb goede moed, dat ik nog eens uitstekende zakenlieden van u zal kunnen maken. Het begin is er reeds." zy wendde zich tot mr. Black. „Uw voorstel houden wy in gedachten, maar eerst zuilen wy ons stoutmoedig plan van de lening uit moe ten voeren. Enwij zullen het goed doen! wy moeten Indruk maken waar digheid, ons uiteriyk, onze wyze van optreden, wy gaan nu naar huis om de voorbereidingen te treffen als gold het een offcieel bezoek aan een buitenlandse legatie." De vier heren kleedden zich in zwart colbert en fantasiepantalon en een hoge zyden hoed completeerde hun uiteriyk Jane bleef eenvoudiger, maar toen zy uit haar slaapkamer kwam, lag er in de ogen van de oude heren een glans van bewon dering voor haar jeugd en schoonheid „Neen neen!" riep zy uit, toen zy het viertal zag. „Geen ridderorden geen onderscheidingen! Wy 'gaan als za kenlieden." En tot hun grote teleurstel ling moesten de heren hun versierselen afleggen. De twee taxi's zetten hen af voor de enorme deuren van Ralzemond Judkins' bank. zy passeerden enige geüniformde zaalwachters, die hen stomverbaasd na keken, en liepen in ganzenpas resoluut op een persoon af, die ln hun ogen het suc ces verzekerde. Het was een zeer om- vangryk man van middelbare leeftijd, die aan een imposant bureau zat achter een marmeren balustrade. Het was een vice- president. Jane nam vanzelfsprékend de taak op zich om het woord te voeren. „Wy wen sen een onderhoud met'mijnheer Ralze mond Judkins," zei ze flink. De vice-president keek met grote ogen naar het vreemde gezelschap. „Eh u bedoelt? Wenst u een onder houd met mynheer Judkins? Hebt u een afspraak gemaakt?" „Ja, een onderhoud met mijnheer Jud kins," antwoordde Jane. „En wy hebben geen afspraak gemaakt. Dat is niet mijn gewoonte." „Maar maar luistert u eens; dat gaat zo maar niet. Dat is ach, maar natuurlyk kan mynheer Judkins u niet ontvangen. Hoe is uw naam eh, hoe zijn uw namen? Waarvoor komt u? Mis schien eh dat wil zeggen, het is niet geheel onmogeiyk dat ik u helpen kan." „Dat kunt u zeker," zei Jane gevat. „U kunt mijnheer Judkins mededelen dat wy hier zijn en wachten." De vice-president was onthutst en mompelde iets van „nog nooit vertoond" en „gewoon idioot." „Misschien wilt u dan zeggen," ging Jane voort, „dat juffrouw Jane Smith en haar gezelschap hem gaarne willen spre- Hy rees op van zijn stoel en liep on zeker weg. Na even met enige andere hoge beambten gesproken te hebben, die ongelovig naar het groepje keken, ver dween hy door een deur, Jane en haar vrienden in spanning achterlatend. Na een paar minuten keerde hy opge wonden en moeilyk ademend terug. „Ik dat wil zeggen mijnheer Judkins eh ongelofelyk hy zal u te woord staan!" Hy zweeg even om op adem te komen; het kleine gezelschap had hem onbewogen aangehoord. „Hm wilt u mij volgen?" hernam de vice-president, en ging hen voor naar een ruime, mooie kamer, met aan de muren de portretten van hen die voor mr. Judkins de presi dentszetel hadden ingenomen. „Hier zijn de personen, mynheer Jud kins, waar ik „Dat zie ik," viel een droge stem hem ln de rede. Achterover geleund ln zyn stoel zat een kolossale man met een zwaar, als uit graniet gehouwen hoofd. Hy had rode wangen, een haviksneus en 'n brede, dunne mond. Zijn ogen waren klein en vriendelijk en Jane zag lachrimpeltjes by de ooghoeken. Met een bruusk gebaar ging hij staan. geleerden zyn onmiddellyk aan het reke nen geslagen en hebben becyferd, dat de dieren zeker 335 millioen jaren geleden moeten hebben geleefd! Meer dan een milliard gulden ge ven de Engelsen jaarlyks uit door bezoeken aan de bioscoop. Dit is een van de resultaten van de enquête, welke in Engeland is gehouden over het bezoek aan de films. De vrouwen over treffen de mannen in de hoeveelheid keren, dat zy naar de film gaan. Van de bezoekers bestaat 65 pet. uit nog school gaande personen. Voorts is gebleken, dat 23 pet. naar dezelfde bioscoop gaat, on verschillig welke film er draait, terwyi 48 pet. slechts een fiftn gaat zien, die belangstelling heeft gewekt. Engeland gaat een nieuwe D-Day tegemoet. Op 1 October begint er een actie tegen de zwarte handel, die men een even beroemde naam heeft waardig geacht als die van de dag van de invasie. Dag en nacht zullen speciale politiecorpsen alle motor-verkeer, dat Londen wil binnenkomen aan een strenge contróle onderwerpen. En in de andere steden van het land zal een speciaal onderzoek worden ingesteld naar de af komst van aangeboden zwarte goederen. Men heeft ontdekt, dat de handelaren volgens een systeem te werk gaan. Van diefstal in Londen afkomstige goederen gaan byna altyd naar de provincies, waar Leeds, Birmingham en Liverpool liggen, terwyl provinciegoederen hun weg naar Londen vinden. Politie in burger zal de café's gaan bezoeken, die langs de grote wegen gelegen zijn en waar de chauffeurs van de autodiensten geregeld verblyf houden, zy zyn vast gewaarschuwd! De bevolking van de Amerikaanse staat Missouri, waar president Truman vandaan komt, is sinds 1945 als enige staat van de V.S. in bevolking achteruitgegaan. Het bevolkingsbureau heeft naar de oorzaak gezocht. In „Time" antwoordt een lezer op deze vraag: „Ver baast U zich over de afname van de bevolking in Missouri, wanneer men be denkt hoevele inwoners van die staat door president Truman naar Washing ton zijn geroepen? Men kan zich eerder verbazen, dat de teruggang nog niet veel groter is". Een andere ingezonden brief stelt de verontruste statisticus gerust over de toestand in Missouri: „Maak TJ geen zorgen. Al die verdwenen inwoners komen na de presidentsverkiezingen in November 1948 weer terug." Toen een kist uit het buitenland met een hond er ln onlangs op het station van Kopenhagen aankwam, ontbrak de label met de geadresseerde. De douane-ambtenaren waren echter zo vriendeiyk goed voor het dier te zorgen. Zy gaven het eten en water, deden hem een halsband om en lieten het in de stationshal rondlopen. Iedereen had er plezier in. Totdat een paar dagen later twee mannen van de Kopenhaagse dierentuin kwamen vragen, of er misschien een wolf was aangekomen, die uit het buitenland verzonden waal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3