Doel van politionele actie werd niet gemist MARINIERSBRIGADE WAARSCHIJNLIJK IN JANUARI NAAR HUIS In een jaar wordt sterkte van marine gehalveerd Woonruimtewet ALS DE OORLOG VIER MAANDEN LANGER GEDUURD HAD Duitsers smeedden geweldige nieuwe wapens l! SJ Politionele actie heeft gefaald Hoe te voorkomen dat aan Linggadjati internationaal getornd wordt? Voorwaarde: gunstige ontwikkeling Opleving van schermutselingen R KAMER VEROORDEELT DE BAKKERSSTAKING Prijsvaststelling niet reëel geacht Commissie zal rapport Fantasie der geleerden was onbegrensd uitbrengen Het is na- vóór of tegen Soekamo Tot hoofd en hart U ïjjiHpMB Zevenhonderd Chinezen gedwongen naar Republikeins gebied Binnen 10 jaar nieuwe wereldoorlog? Vrees vervult veler harten Doopplechtigheid van Prinses Marijke I A DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1947 69ste JAARGANG No. 23958 ROMME IN DE TWEEDE KAMER (Vervolg op pag. 3) Ooli de marine zal zich voor 'n deel uii de Indische archipel terugtrekken. Wanneer de ioe- siand op Java zulks veroor looft, keert de mariniersbri gade op 1 Januari 1948 naar Nederland terug. Hei korps mariniers zal tot een sterkte van 3600 man worden terug gebracht. De marinelucht- vaartdienst blijft echter ge handhaafd. In een jaar fijds zal de sferkfe der Koninklijke Marine van circa 30.000 man lof 15.000 man worden ge reduceerd. Sfeeds echfer blijfi een gunstige ontwikkeling van de gebeurtenissen in Indonesië voorwaarde. Het weer Groot-Hertogin Charl&t.e peetmoeder NAAR CHRISTELIJKE INTERN. MIDDENSTANDSCOMMISSIE? MASSAGRAF OP VLIEGVELD TWENTHE? Uit de Duitse laboratoria Raket R4M die de Atlantische Oceaan kunnen geleerden, ingenieurs en arbeiders waren uitmuntend, en kolonel Simon wijst op het gevaar, dat geleerden, die in vreemde dienst, hoofdzakelijk Amerikaanse en Russische, overgaan, altijd een zekere loyauteit zullen,be waren jegens een organisatie, met name het Derde Rijk, die hen in staat stelde te arbeiden. Consuls-generaal naar Djokja Morren maakt een last niet lich ter. Het komt op de kunst van het dragen aan. Dr. MEIJER RAN NE FT: De heer Meijer Ranneft verweet ver volgens de heer Vorrink. dat deze in zijn radiorede wel verklaarde, dat de re NADJAMOEDDIN TE BATAVIA BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 2154J Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 et», p. w., I 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severhk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Om half twee gistermiddag werd de vergadering der Tweede Kamer voortge zet. De heer ROMME (K.V.P.) drukt aller eerst zijn bewondering uit voor onze troepen in Indonesië, die de dank van het vaderland hebben verdiend. Hij brengt hulde aan de nagedachtenis van hen die voor de zaak van het Rijk zijn gestorven. Tot de kern der moeilijkheden, zo betoogt spr. vervolgens, behoort een verschuiving van het steeds sterker over wicht van' extreme en destructieve ele menten. Er is altijd een onderscheid geweest tussen de buiten-parlementaire en de parlementaire oppositie. Voor een belangrijk deel is de grond aan dat onderscheid ontvallen door de rede van hedenmorgen, welke spr. het comité-Gerbrandy waardig acht. De heer Schouten heeft verzuimd te verklaren wat hij dan wel wil. Spr. zou van de heer Schouten gaarne vernemen of hij staat op het standpunt, dat een beleidslijn moet worden gevolgd, volgens welke onder alle omstandigheden de poli. tionele actie dient te worden hervat. Oordeelt hij het juist, dat onmiddellijk, vandaag, die actie hervat wordt? De heer Romme stelt vast, dat door het staken van de actie het doel van de actie niet werd gemist. Was de actie doelma tig voor het bereiken van het gestelde doel: betere voorwaarden te scheppen voor de uitvoering van het staatkundig beginsel- neergelegd in de overeenkomst van Linggadjati? Hebben de militaire adviseurs als hun mening te kennen gegeven, dat een be perkte actie niet doeltreffend zou wezen? Hebben zij bij hun advies gezegd, dat naar Djokja moest worden opgerukt? Voor een beoordeling van de houding der regering ten aanzien van de concrete '«perking van de actie zou spr.- ant- x>rd op deze vraag op prijs stellen. Als eenmaal zou blijken, dat de vraag of de beperkte actie doeltref fend gevoerd kon worden, bevesti gend beantwoord kan worden, dan betoogd spr. tot degenen, die zich daarover van harte verheugen: Als een nieuwe politionele actie nodig zou blijken te zijn, dan mogen we die niet ontgaan. Het rapport der consuls en der vom- missle van drie KAN verlichting bren gen. Als lichtpunt ziet spr. de consoli datie van de bevrijde gebieden door de kracht der Indonesiërs zelf die con structief in plaats van destructief wil len optreden. Vervolgens vraagt spr. hoe het staat met de erkenning van Sumatra's Oost kust als zelfstandig gebied. Dat het terreurregime verdwijnen moet, daar over zullen allen het wel eens zijn. Maar, zo betoogt spr., dat betekent niet. dat deze republiek moet verdwijnen dat is een ongelukkige uitdrukkingswijze, meent hij. Als een politionele actie no dig blijkt, dan wenst spr. dat niet ge lijk te stellen met een vernietiging der republiek. De heer Romme wenst voorts ver duidelijking op enige punten der ver klaring en vraagt waar er nu eenmaal gesproken is over onenigheid in de re gering, hoe haar mening is. De regering zal z.i. ernstig moeten overwegen welke houding het meest dienstig Is om te bestrijden, dat in de toekomst internationaal aan de Ling- gadjati-gAndslag zo grof getornd wordt als thans geschied is. Is, vraagt hij, de rechtsorde gebaat met een uitspraak waarin de rechtsorde is geschonden? Met de mededelingen inzake collegiaal Ogaan en Commissie-Generaal gaat spr. accoord. De begroting van het departement van Marine rekent op een bezuiniging van 21 millioen gulden indien deze maat regelen kunnen worden uitgevoerd. Wat onze vloot betreft; het is nodig te komen tot een vlootplan, zij het op zeer be scheiden schaal. In 1952 zullen de sche pen, waarover de marine voor haar eigenlijke oorlogstaak de beschikking heeft, zijn opgevaren. Dit zijn: Hr. Ms. Karei Doorman, Hr. Ms. Tromp, zes torpeöobootjagers, een zeegaande onderzeebootjager, zes onderzeeboten en ten werkscvip. Voor de territoriale verdediging beschikt zij slechts over een aantal mijnenvege s. voor de opleiding van het personeel over Hr. Ms. Heemskerk en Hr. Ms. Van Kinsbergen als oefenschepen. Zo wel Hr. Ms. Karei Doorman als het 'werkschip Hr. Ms. Vulkaan werden in bruikleen verkregen van de Britse Ma rine. Betreffende Hr. Ms. Karei Door man werd in 1945 overeengekomen, dat dit schip na twee jaar zou worden te ruggegeven tegen aankoop van een lightfleetcarrier. Deze aankoop zal begin 1948 moeten plaats hebben. Daartoe wordt thans machtiging ge vraagd. Het vlootplan moet zo spoedig mo gelijk bij afzonderlijke wet geregeld worden. De minister moet echer tot zijn leedwezen hieraan toevoegen, dat de toestand van 's lands financiën het in dienen van een desbetreffend ontwerp van wet thans nog niet mogelijk maakr. Een bescheiden gedeelte van een der gelijk vlootplan, aangepast aan de hui dige financiële toestand, dient echter onverwijld in uitvoering te worden ge nomen. In verband met de tijdige ver vanging van het in dienst zijnde mate rieel in 1952 is het thans dringend nood zakelijk bij deze begroting aan te vra gen een eerste termijn voor de aankoop van het reeds bij de begroting voor het jaar 1946 aangekondigde lichje vlieg kampschip, alsmede verdere termijnen voor de in aanbouw zijnde twee krui sers en een werkschip. Als gevolg van de slechte deviezenpositie moest nood gedwongen van aankoop van torpedo- bootjagers in het buitenland worden af gezien. Aanbouw van zes onderzeeboot jagers zal in Nederland plaats hebben. Het ligt in het voornemen de eerste be talingen te doen geschieden uit de voor de jaren 1946 en 1947 voor aankoop c.q. aanbouw toegestane, doch niet bestede gelden. In grote lijnen ligt het dus thans in het voornemen de aanbouw van de toekomstige zeegaande vloot zodanig te regelen, dat uiterlijk ultimo Decem ber 1952 over ten minste één bemand smaldeel kan worden beschikt. Om financiële redenen zal van in richting van een nieuwe marinebasis in Nederland moeten worden afgezien. De wederopbouw van de tijdens de oorlog zo zwaar beschadigde marinebasis Den Helder is echter ter hand genomen en het ligt in de bedoeling dat de Koninklij ke Marine geleidelijk weder haar intrek in deze basis neemt. Maatregelen zijn getroffen om de technische opleidingen te concentreren te Amsterdam, de nieu we standplaats van de commandant der zeemacht in Nederland. Rotterdam zal wederom het hoofdcentrum worden van het korps mariniers. Er wordt naar gestreefd het personeel der koninklijke marine-reserve en de dienstplichtigen, die reeds geruime tijd onder de wapenen zijn, zodra de om standigheden zulks toelaten en voor zo ver zulks niet reeds is geschied, met groot verlof te zenden. Ook wordt ver wacht, dat het grootste gedeelte van de oorlogsvrijwilligers in het komende iaar in de gelegenheid kan worden gesteld de Koninklijke Marine te verlaten, ten einde zijn plaats in de burgermaat schappij weer in te nemen. Ieder, die menen zou, dat hier een ernstig vliegongeluk heeft plaats ge vonden, vergist zich deerlijk. Het is nl. een stunt van een Amerikaan, die een oud legervliegtuig opkocht en het liet plaatsen op 't dak van zijn tankstation. Het vliegtuig is nog bewapend en te bezichtigen voor iedereen Het Franse instituut voor opinie-onder- zoek heeft het resultaat gepubliceerd van een enquête aangaande de vraag: „Denkt U dat er in de komende tien jaar een nieuwe wereldoorlog zal uitbreken?" Het ontving de volgende antwoorden uit: Australië Canada Duitsl. (Am. Denemarken Frankrijk Gr.-Brittannië Italië Nederland Tsjechoslow. Ver. Staten Zweden Ja Geen Neen oordeel 35 pet. 50 pet. 15 pet. 42 33 25 44 43 13 45 27 28 35 35 30 48 31 31 59 28 13 39 43 18 24 41 35 53 36 11 28 45 27 Verwachting tot Vrijdagavond: Tamelijk heldere nacht met iets minder lage temperaturen. Morgen overdag: Enkele overdrijvende wol. kenvelden, bijna overal droog weer. Matige wind tussen Noord en Oost. Iets wanner. Zon 6.30—18.32, .maan 17.51—1.32. Het verzoek van Prinses Juliana, gedaan aan Groot-Hertogin Char lotte van Luxemburg, om peet moeder van Prinses Marijke te zijn, is ingewilligd. Met haar zal zich Prins Felix naar Nederland begeven om de doopplechtigheid 9 October bij te wonen. Tijdens de feestelijke gildemaaltijd aan het einde van de eerste dag van het veertiende Nationale Midden standscongres te Den Bosch heeft de algemeen secretaris van de Belgische Christelijke Middenstandsbond, Paul Eeckman, in een tafelrede voorge steld een Internationale Christelijke (katiiolieke) Middenstandscommissie in het leven te roepen. Hij verzocht de N.R.K.M. deze kwestie tijdens zijn eerstvolgende bondsvergadering op de agenda te plaatsen. Nederland en België zoudeiA voor deze commissie de grondslagen moeten leggen, waar na zij over heel de wereld dient te worden gepropageerd, teneinde zó de christelijke beginselen meer en meer ingang te doen vinden bij de oplos sing van middenstandsproblemen. Een voormalig lid van de Sicherheits- dienst te Enschede, Schober, die te En schede in arrest zit, heeft verklaard, dat zich op het vliegveld Twenthe nabij een der hangars een massagraf bevindt, waar in de stoffelijke resten van 80 a 100 Ne derlanders liggen. In het Nederlandse legerbericht van ^vandaag wordt gemeld, dat Woensdag, tijdens een opleving van de schermutselingen langs de front, linies op Java en Sumatra, 5 doden vielen; er waren 15 gewonden. Het communiqué maakte melding van 14 afzonderlijke botsingen. Een Nederlandse militaire woordvoer der heeft vandaag te Batavia verklaard, dat het republikeinse leger 700 Chine- j-j r is vaak gesproken over de geheime wapens van Duitsland, waarvan ride plannen en materialen in handen van de Geallieerden zijn gevallen. Hitier hoopte er de oorlog mee te winnen. Dat dit geen geheel ijdele hoop is geweest blijkt uit de onthullingen van Amerikaanse zijde gedaan over de technische uitrusting die gevonden werd in de labo ratoria eb ondergrondse werkplaatsen van de Duitse onderzoekers. Alg de oorlog vier maanden langer had geduurd, dan had de wereld nog ver schrikkelijke dingen beleefd Verder noemt het rapport-Simon enige uitvindingen op, die zo fantas tisch zijn, dat zij buiten alle verbeel dingskracht van nuchtere krijgskun digen gaa^i. Toch behoren zij tót de mogelijkheden. Het geluidska non is uitvinding van dr. Richard Wallanschek, van het laboratorium Sofen in Oostenrijk. Met dit kanon kon een man op 300 meter afstand buiten gevecht en op 60 meter ge dood worden. De luchtdruk hiermee opgewekt, heeft bijzonder pijnlijke uitwerking op de ogen. Kolonel Leslie E. Simon, directeur van het laboratorium voor ballistiek van het Amerikaanse leger, heeft zijn rapport aangaande de wetenschappe lijke onderzoekingen der Duitse oor logsindustrie voor publicatie vrij ge geven. Het sensationele karakter hiervan evenaart bijna dat van het bekende rapport over de atomische energie. Hieruit blijkt dat de raket R 4 M, die ontworpen werd in het laboratorium Messerschmidt in Oberammergau, aan Duitsland de heerschappij in de lucht had kunnen teruggeven, als de oorlog slechts enkele maanden gerekt had kunnen worden. Deze raket werd afgeschotén door een jager tegen een vijandelijk vliegtuig. Men heeft hiermee aldus geëxpe- rimenteerd. Zes jagers vielen een formatie geallieerde bommen werpers aan. Zij hebben toen veertien vliegende forten neer gehaald. en zijn alle op hun basis teruggekeerd. Elk der jagers was uitgerust met 48 raketten R 4 M. Dr. Ziffermeyer, eveneens werk zaam te Sofer, heeft de kunstma tige cycloon uitgevonden. Een projectiel van speciale constructie, ge laden met koolpoeder, werpt deze op een zeker ogenblik en verspreidt deze door middel van een explosieve la ding op zodanige wijze, dat een kunst matige wervelwind ontstaat, die de vleugels van een vliegtuig afrukt in de tijd van een tiende seconde. Films opgenomen door dr. Ziffer meyer, tonen aan, dat nog krachtiger wervelwinden kunnen opgewekt wor- j den; bovendien is het niet ondenk baar, dat met gebruikmaking van atomische energie het effect geweldig vergroot kan worden. Zelfs cyclonen, oversteken, zouden zo kunstmatig verwekt kunnen worden. Op het Kaiser Wilhelm Institut werden proeven genomen met een atomisch bran d-p rojectiel. Volgens andere bronnen werd in dit Instituut ook de kunstmatige opwek king van de bolbliksem, een vrij zeldzaam, zeer gevaarlijk natuurver schijnsel, bestudeerd. Het super-kanon H. D. P. (afkor ting van Hochdruckpumpe) bevatte acht kruitkamers verdeeld over de loop, waardoor de snelheid van het projectiel door acht opeenvolgende explosies steeds vergroot werd. Dit kanon had een draagkracht van 130 kilometer met een projectiel van 75 kilo in de vorm van een sigaar van 2 meter lengte. Dicht bij Calais was een batterij van vijf dezer kanonnen opgesteld, klaar om Londen te be schieten, toen ze door een bombarde ment van de R.AF. vernietigd wer den, als gevolg van inlichtingen van de Franse résistance. De enorme laboratoria waar deze wapens gesmeed werden, aldus ver telt Jeróme Cardon in de Tribune des Nations, hadden aan niets gebrek. Ten tijde van de Geallieerde over winning haden zij betrekkelijk wei nig van bombardementen geleden en beschikten nog over enorme voorra den grondstoffen. Sommige, zoals de Graf Zeppelin-laboratoria waren in staat om de V2-projectielen compleet te bouwen en uit te rusten, wat _wijst op een merkwaardige organisatie van instituten voor wetenschappelijk onderzoek. De levensomstandigheden van de zen uit Adjibarang op Midden-Java ge dwongen heeft naar republikeins gebied te evacueren. De woordvoerder zei, dat ongere gelde elementen van de Indonesische Islamietische party op Oost-Java 4 Chinezen hebben vermoord, terwyi in een ander dorp op Oost-Java het dorpshoofd enkele Chinese kinderen in een brandend huis heeft gewor pen. Officieel is Woensdag bekend ge maakt, dat de consuls-generaal van Groot-Brittannië. de Ver. Staten, Frank. rijk, Australië, België en China zich Vrijdag met twee speciale vliegtuigen naar Djokjakarta zullen begeven voor een voltallige zitting van de consulaire missie der Ver. Naties. Het Australische Bureau van Voorlichting meldt, dat de Australi sche Raad van Vakverenigingen heeft besloten aan de federale rege ring de sluiting van aile Nederlandse bases in Australië te vragen. De Raad zal de regering tevens verzoe ken te verbieden, dat Nederlandse troepen het werk verrichten, dat normaal gedaan wordt door Austra lische burgers. 1 De Australische Raad van Vakvereni gingen zegt, dat deze beslissing was genomen na een incident in de haven van Geelong, Victoria, toen een Neder lands schip binnenliep met een lading auto's eft sloepen. De havenarbeiders weigerden deze vracht te lossen, waar na Nederlandse troepen werden, gerequi- reerd. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat het Indisch debat van Woens dagmiddag de spanning reeds ruim schoots had ontladen, hield de Tweede Kamer gisteravond onder de gebruike- ïyke minimale belangstelling twee inter pellaties, namelijk van de heer Hacke over de bakkersstaking en van de heer Vondeling over de slechte uitkomsten van de landbouwbedrüven. Alle sprekers over de bakkersstaking waren het er roerend over eens, dat de bakkers zeer verkeerd gehandeld heb ben door te gaan staken en nog wel bulten hun organisatie om. Maar zy wa ren ook allen van oordeel, dat er In het tSkkersbedrijf het een en ander hapert en zy noemden als een hoofdoorzaak daarvan de wyze, waarop de prysvast- stelling geregeld is. De heer Hacke en ook anderen laakten het, dat de prys- vaststelling van het grote brood wordt gebaseerd op de winst, die op het kleine brood, dat niet aan de pry'svaststelllng gebonden is, wordt gemaakt. Dit is niet reëel en het voert tot allerlei ongewenste gevolgen. Het leidt er °°k toe, dat de bakkersbedrüven, die geen of weinig klein brood produceren, in moeiiykheden geraken Minister Mansholt was in zijn uiteen zettingen niet krachtig. -Hij moest toege ven, dat er eigenlijk nooit overeenstem ming is geweest met de bakkers over de prijsvaststelling, doch, aelde hij, dit komt in andere bedrijven zo vaak voor. Dat ls niets bijzonders. Maar bijzonder fraai ls het evenmin. Hij deelde voorts mede. dat de gemiddelde hoeveelheid klein brood, die er geproduceerd wordt, 7 pCt. is van In 1940 werd de J. P. Coen tussen de pieren in IJmuiden tot zinken gebracht. Het schip is sindsdien weggezakt in de bodem, doch belemmert nog altijd de scheepvaart. Pogingen om het schip op te blazen hadden geensucces. De foto toont twee zand zuigers die reeds een maand bezig zijn het zand onder het schip weg te zuigenzodat het dieper komt te liggen en de vaargeul weer geheel vrij komt de totale broodproductie, doch. zo werd hem later tegengevoerd, dit is slechts een gemiddeld cijfer, dat heel weinig houvast biedt. Men zou ook willen opmerken, dat dit lage gemiddelde toch wel een heel smalle basis biedt om er de prijs van het grote brood op te baseren. In ieder geval verklaarde de minister zich thans bereid een commissie in het leven te roepen, die een rapport over de situatie in het bakkersbedrijf zal uit brengen en zal aanwijzen wat er aan de moeilijkheden gedaan dient te worden. Als die commissie gegeven, dat het bestaan van de moeiiykheden reeds lang bekend was, eens eerder in het leven was geroepen, dan zou daarmee waar schijnlijk de bakkersstaking voorkomen zyn geworden. Het antwoord van de minister kon nie mand bijster bevredigen. De heer Hooy herinnerde er o.a. aan, dat de beslissing van de minister, waarover de staking aan de gang kwam, tegen het advies van alle bakkersorganisaties in gegeven werd. De heer Schmal merkte op, dat de minister zich te gemakkelijk laat leiden door de prysbeheersing. Minister Mansholt hield in zijn antwoord vol, dat hy geen grote moeilijkheden, ziet, doch hy gaf een ogen blik later toe. dat zij er misschien toch wel kunnen zijn. Men kreeg de Indruk, dat de minister niet bijzonder op de hoogte was en wel wat erg gemakkelijk met de belangen der bakkers is omgesprongen, in ieder geval: er zal dan nu eindelijk eens een degelijk onderzoek worden Ingesteld De landbouwinterpellatie heeft de Ka mer by lange na niet voltooid. Er komen nog acht sprekers over, zodat wy er nu maar weinig van willen zeggen. Uit het ook alweer enigszins vage antwoord, dat de minister In eerste Instantie gaf, kreeg men evenmin op voorhand de Indruk, dat de klachten uit de landbouwwereld geheel on gegrond zyn. De minister gaf geweldig veel cijfers en prijzen, en deelde mede. dat de uitkomsten van de veehouderij over het lo pende jaar zeer matig tot zeer slecht zyn (Van een byzondere medewerker) eeds vroeger hebben wy de aan dacht gevestigd op he+ onbevre digende. dat, wanneer de kanton rechter krachtens het huurbescher- mingsbesluit uitspraak heeft gedaan, dat een eigenaar terecht de huur van een woning heeft opgezegd en de huur der dus die woning zal moeten verlaten, de burgemeester deze uitspraak krachte loos kan maken door de betreffende woning voor de huurder te vorderen in gevolge het Vorderingsbesluit woon ruimte. Hieraan komt een einde en wel 1 Oct. a.s. als de Woonruimtewet 1947 in wer king treedt. In deze wet en de door de Minister van Binnenlandse Zaken vast gestelde richtlynen ls een coördinatie tot stand gebracht tussen de bevoegdheden van de kantonrechter en die van bur gemeester en wethouders. Omdat deze gevallen zich in de prac- tijk niet zelden zullen voordoen, volgt hier een korte uiteenzetting: A. De gehuurde of gevorderde woon ruimte wordt onbehoorlijk gebruikt of aan eigenaar of hoofdbewoner wordt ernstige overlast aangedaan. Eigenaar of hoofdbewoner kunnen dan by de kanton rechter de eis aanhangig maken, dat het perceel of perceelsgedeelte wordt ont* ruimd. Indien de kantonrechter de eis toewyst, bepaalt hy de termijn, binnen welke de ontruiming moet geschieden. Burgemeester en wethouders moeten deze uitspraak van de kantonrechter eerbie digen en mogen de ten uitvoer legging daarvan niet door (hernieuwde) vorde ring verijdelen. B. Degene. van wie woonruimte is gevorderd (hetzij eigenaar of hoofd bewoner) heeft deze zo dringend voor eigen gebruik nodig, da+ hij de econo mische belangen en maatschappelyke behoeften van beide partijen in aan merking genomen, voortzetting van het gebruik niet kan dulden. De eigenaar of hoofdbewoner kan in dit geval by de kantonrechter een eis tot ontruiming indienen. Als de kanton rechter deze eis toewijst, bepaalt hy de termijn van ontruiming. Burgemeester en wethouders mogen noch ten behoeve van veroordeelde, noch ten behoeve van een ander tot vordering van de te ont ruimen woonruimte overgaan, tenzy met machtiging van de Minister van Bin nenlandse Zaken. En de minster ver leent die machtiging slechts dan, wan neer de omstandigheden, sinds het von nis gewezen is. zodanig zyn veranderd, dat hij van oordeel is, dat, als de rech ter van die veranderde omstandigheden kennis had gedragen, diens uitspraak anders zou hebben geluid. C. De verhuurder heeft het verhuurde goed zo dringend voor eigen gebruik nodig, dat van hem, de economische be langen en maatschappelyke behoeften van beide partyen in aanmerking ge nomen, voortzetting van de huur niet kan worden gevergd. Als de zaak zo staat, kan de verhuur der zich tot de kantonrechter wenden. Indien deze de eis toewyst, moet de ont ruiming volgen binnen een door burge meester en wethouders te bepalen ter- myn. Deze mag niet langer zijn dan 180 dagen na de betekening van het vonnis. Van het moment, dat de vordering is in. gesteld, mogen burgemeester en wethou ders niet met vordering tussenbeide ko men. Na de veroordeling van de huur der mogen zy ten behoeve van de ver oordeelde of een ander tot vordering overgaan met machtiging van de Minis ter van Binnenlandse Zaken. Deze ver leent die machtiging alleen, wanneer naar zyn mening een verandering in de omstandigheden zich heeft voorgedaan, zoals omschreven onder geval B. D. De verhuurder wil het perceel doen ontruimen wegens wanbetaling van de huurder. Doet dit geval zich voor, dan kan de verhuurder by de kantonrechter een eis tot ontruiming indienen. Indien de kan tonrechter tot ontruiming veroordeelt, kunnen burgemeester en wethouders wel met vordering ingrypen. Ogenschynlyk zou men hier een leemte in de wet geving zien. Dat is echter niet het ge val. want als burgemeester en wethou ders tot vordering overgaan, wordt de gemeente aansprakelijk voor de regel matige betaling der n& de vordering ver schenen huurtermijnen. De verhuurder komt in dat opzicht dus door de vorde ring niet in ongunstiger conditie, dan waarin hy zou verkeren, indien hy de woning na ontruiming aan een soliede huurder zou hebben verhuurd. „Er is geen middenweg. Het is nu vóór of tegen Soekamo en de zijnen, waartoe ook Sjahrir en Sjarifoeddin behoren. Hoe het Nederlandse volk daarover denkt lijkt ons niet twij felachtig. Ondanks de zelfverzekerd heid, waarmede de heer Vorrink spreekt en de heer Romme schryft, spreekt de uitslag van het opinie onderzoek duidelijke taal," aldus dr. J. W. Mejjer Ranneft, oud-voorzitter van de Volksraad van Ned.-Indië, gisteravond voor de radio. Spr. betoogde, dat de politionele ac tie gefaald heeft. Het einddoel daarvan kan nooit anders zyn dan tot overeen stemming komen met de constructieve elementen van Indonesische volkeren. Dat is niet bereikt en maakte doorstoten naar Djokja noodzakeiyk. „Het zou dwaasheid zijn geweest af te zien van het doel omdat rrftn zich eerst ln het middel had vergist." „Ons leger," aldus de heer Meyer Ranneft, „ls thans een schiettent geworden met een premie voor de schutters, die in makke- lyker positie zyn geplaatst. En behalve al deze verliezen aan mensen zyn er nog die aan goederen, die vernield worden in dat 'doodarme land, waarvan zeker wordt, dat het armoeland, hongerland zal biy- ven. Ook Nederland, óók de arbeider zal dat merken." publiek door haar actie by de Veilig heidsraad de Nederlandse regering uit een impasse had gered, doch geen woord van mededogen had laten horen voor de bevolking van Indonesië, geen woord van begrip voor de toespitsing der afschuwe- lyke verhoudingen. De minister-president sprak anders doch helaas klonk in zyn woorden een optimisme, dat nu eenmaal schrynt als het misplaatst is en ongefundeerd. Een artikel van de heer Romme in de Volkskrant bespeelde het oude thema, het voor het Nederlandse gevoel altyd zo aantrekkelyke zoeken van een midden weg. Nadjamoeddin, die verleden week als minister-president van Oost-Indonesië ls afgezet wegens medeplichtigheid aan corruptie, is Woensdag per vliegtuig in Batavia aangekomen. By het verla ten van het vliegveld werd Nadjamoed din begeleid door ambtenaren. Hy werd echter niet formeel onder arrest ge steld. Hy wilde niets tegen de verslag gevers zeggen, doch merkte alleen op: „Ik hoop zo spoedig mogeiyk naar Oost-Indonesië terug te keren." A. F. P. weet nog uit Batavia te mel den, dat zekere eritiek van Nadjamoed din op de politionele actie niet vreemd zou zijn aan zijn gedwongen ontslag-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1