Hoe spelen de R.K. clubs? STAD EN OMGEVING EEN HAUSSE IN TROUWTJES" Minder echtscheidingen dan in 1946 AGENDA PAGINA 2 DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1947 Gouden toneeljubileum van Rika Hopper 21 October huldiging in de Stadsschouwburg Dark Summer Engels succes in de Stadsschouwburg HET LEVEN VAN Dr. EHRLICH Documentaire speelfilm in Luxor DISTRIBUTIENIEUWS Brandje TWEE JAAR STORMSCHOOL R.K. naaisters en kleermakers COLLABORATEUR UIT VELSEN Voor Haarlems Tribunaal BLOEMENDAAL De heer Van Rietschoten 85 jaar „Kalkbemesiing in de tuinbouw" Binnenbrand Verkeersongeluk DAMRUBRIEK Excursüe der R.K. Middenstand Pensioenfonds in het bloembollenbedrijf ZANDVOORT Gemeen ter eken mg 1ÏJ45 H.H.DE KLERK&ZN| Oud-m?n. Van Isacker sprak over de Benelux Aan alle a.s. militairen Distributienieuws Oefening reddingsboot STAATSVISSERSHAVEN- BEDRIJF IJMUIDEN Subsidies aan kuns t i nstel I in gen Zondag 28 September. VolendamElink wij k VelsenGouda LPCTYBB HBC—Woerden OFCIEV NAS—BDK ADO— DEM Onze GezTIW TeylingenBSM Lisse—Rijswijk VVSB—Bodegraven DSS—SNA ASC—SJC Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sport redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 65—73, Am sterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die jde klacht heefti ngediend. nog speciaal bericht krijgt. Deze prijsvraag geldt voor de competitie. Bioscopen: Cinema Palace: Jeugd op drift (14 jr.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Vloeibaar Goud (Volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Frans Hals: Het Tweede Gezicht (18 jr.), Zon dag: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Topper op stap (18 jr.). 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.: Spaarne- Theater: De Musketiers en Joe Brown (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Apotheken: De Zondag- 'en avonddiensten der apo theken worden van 21 tot 27 September waargenomen door: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10398; Apotheek Be- gemann en Sneltjes. Kruisweg 30. telef. 10043: Marnix-Apotheek, Marnixstr. 65, tel. 23523. Te Heemstede door: Heemst. Apotheek. Binnenweg 98. tel. 28197 en Aerden hout-Apotheek. Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Ziekenvervoer: Fa. Mathot. Grote Houtstraat 39. telef. 11990: Margriet, Turfmarkt 10 rd.. telef. 21400 en te Heemstede: A. Buiteman. Raadhuisplein 7, tel. 28523. Tentoonstellingen: Frans Halsi»us:um: Rond Frans Hals en Fre tentoonstelling van lettertypen en schilderijen van S. H. de Roos. x Leffelaar: Gobelins van de handweveVy KnlDscheer tc Laren. ..Kerkuil" (Nieuwe Gracht)Kunst naaldwerk van Ernéo 't Hooft. BIss. Museum: Middeleeuwse Kunst. VrUdag 26 September: Stadsschouwburg: Willem Andriessen met piano-concert Beethoven-Chopin .(Geloof en .Wetenschap). Er heeft zich te Haarlem een com missie gevormd, die mevrouw Rika Hop per 21 October in de Stadsschouwburg zal huldigen, wanneer zij bij „Comedia" in „The Silver Chord" onder regie van de Russische regisseur Scharoff haar souden toneeljubileum zal vieren. Rika Hopper is altijd een van de meest ge liefde actrices in ons land geweest, al van de tijd af, toen zij in herbegin van deze eeuw als de eerste jonge drama tische kracht van „Het Nederlands To neel" op het Leidseplein haar grootste successen behaalde als Katuschka In „Opstanding" en Marguerite in „Vrien dinnetje" van Brieux. Vijftig jaar heeft mevrouw Hopper in de voorste gelederen der Nederlandse toneelspeelsters gestaan en nog altijd wekt zij onze bewondering op door haar merkwaardige vitaliteit, haar enthousias me'en haar talent. Het opmerkelijkste is wel, dat deze actrice uit de school van een halve eeuw geleden zich zo voor treffelijk weet aan te passen aan een modem gezelschap als „Comedia". In de laatste twee jaren, dat zij aan ons Haarlems gezelschap verbonden is, beschouwen wij de jubilarese als een van de onzen. Hoeveel Haarlemmers hebben haar niet gezien als Madame Parnelle „Tartuffe" het medium in „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" en mevrouw Bram- son in „Spel met het noodlot". Het comité heeft de bedoeling mevfouw Hopper op haar ere-avond een cadeau aan te bieden van het Haarlemse publiek. De penningmeester, de heer Herman Dei- num. Stadsschouwburg Haarlem, privé- postgiro 219859, zal gaarne vóór 15 Octo ber bijdragen ontvangen van allen, die met dit doel sympathiseren. De Engelse toneelgroep „Company of Pour", die gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg haar Nederlandse tournee begon, is in September 1945 opgericht op initiatief van vier artis tieke leiders, die zich tot doel stelden een tegenwicht te vormen tegen het ln Engeland heersende stelsel, om jaren achtereen lopende kasstukken op te voeren. Het toneelspel „Dark Summer" is van de jonge auteur Wynyard Browne, waarin het probleem behandeld wordt van een jong adelborst, die in de oorlog het gezichtsvermogen verloren heeft en alleen nog redding verwachten kan van een dubbele oogoperatie. Tussen hem en een Joodse emigrónte ontstaat een lief desverhouding, hoewel hü verloofd Is. Hij meent, dat zijn meisje niet met een blinde het leven verder moet doorgaan. Het Joodse meisje wordt het slachtoffer van de kwaadsprekerij van een der huisgenoten, die vertelt, dat zij de be doeling heeft te trouwen om Engelse te worden. De adelborst geneest en de ver loofden gaan samen verder het leven ln. De auteur heeft ln deze eenvoudige stof soms zo diep geput, dat hij dia logen van grote dramatische kracht kon afwisselen met alledaagse huiselijke toneeltjes, waarin de spanning ondanks de gemoedelijke gesprekken steeds weer merkbaar was. Zelfs in dit kleine groepje van vier actrices en één acteur, die ieder al een reputatie genieten, is er een die, zeker voor het optreden in niet Engels- spre kende landen, de ster van the Company genoemd mag worden, n.l. Joan Miller, een Canadese, die men in Londen vooral kent als omroepster van televi sie-programma's. Deze actrice heeft ons aks de ongelukkige Joodse vluchtelinge uit het voormalige Nazi-land, die alles kwiit is en eindelijk het hoogste geluk heeft gevonden in de blinde jongeman, een onvergetelijke creatie geschonken. In het derde bedrijf, wanneer zij harts tochtelijk vecht voor haar geluk en in het laatste, wanneer zij weer niets be zittend achter blijft, is Joan Miller een toneelspeelster van internationaal for maat. Daar komt nog bij, dat haar stem en articulatie het volgen van de En gelse tekst voor ieder zeer gemakkelijk maakt. Zeker, we hebben genoten van Nora Nicbolscn als kleinzielige oude vrijster, evenals van Dan Cunningham als de blinde, die moet kiezen en ten slotte Arabei Maule (een vlot figuur tje) kiest, omdat er nu eenmaal een keuze gemaakt moet worden. De moe derrol van Jean Cadell, een actrice, die haar 40-jarig jubileum gevierd heeft, was fijntjes en natuurlijk, maar toch blijft ons Joan Miller ln de herinnering als "een kunstenaresse met grote gaven. ZU dankte aan hét eind van de voor stelling het Haarlemse publiek voor de ontvangst. De avond werd geopend met de beide volksliederen en o.a. bijge woond door de commissaris der konin gin en de wnd. burgemeester. Was het bloemetje soms al eerder geschonken? v. W. Pioniers van een nieuwe tak der wetenschap doen van de zijde van hun medemensen, voor wie zij toch op de eerste plaats werken, meestal als eerste ervaring op: miskenning en wantrouwen. De pioniers van de tuberculose bestrijding maakten daarop geen uit zondering. Het leven en werken van een dezer mensen, de Duitse arts dr. Ehrlich, inspireerde Warner Bros tot het ver vaardigen van een film, waarin Edward G. Robinson een uitste kende creatie geeft van dr. Ehr lich als bestrijder van de tuber culose-, diphterie- en andere ge vaarlijke bacillen Zowel naar vorm als inhoud prachtig geslaagd, geeft deze film een weliswaar sobere, maar juist daardoor treffende weer gave van het onvermoeid werken van dr. Ehrlich, waarbij deze zich, evenals Robert Koch, door geen teleurstelling uit het veld liet slaan. Zijn zelfopoffering, die inderdaad tot het uiterste ging ook hij zelf werd door die gevreesde ziekte aangetast wordt in verschillende scènes juist getekend. Dat de Amerikanen kans hebben gezien slechts met weinig romantiek en zonder epige overdreven „show" (en dat schijnt hun dikwijls moeilijk af te gaan!) het leven van dr. Ehrlich te verfilmen, doet ons het werk van deze geleerde des te beter kennen en waarderen De zeer interessante film, die wij 18-jarigen en ouderen warm aanbevelen, draait van Vfijdag af in het Luxor Theater. Vrydag 26 September HAARLEMuitreiking bonkaarten X IJ en Z; afhalen formulieren rij wiel banden W, X, IJ, Z en na-uitreiking: uitreiking schoenen/bonnen W, X. U en Z. HEEMSTEDE: uitreiking formulieren rijwielbanden voor vervanging 24.30 u. S t.m. Z. BENNERROEK: uitreiking bonkaarten 9—12.30 u. S T, TJ eri 2—4 u. V, W X, U en Z. In de keuken van een woning aan de Weverstraat stond gistermiddag een pe- troleumvergasser te branden, waarop 'n teil water werd verwarmd, alles op een kist. Door onbekende oorzaak gleed de teil van de vergasser, waarna de vergas ser van de kist viel. De over de vloer stromende petroleum vatte vlam, waarna het uur oversloeg op een gordijntje, dat geheel verbrandde. De brand werd door een buurman geblust, zodat de brand weer niet behoefde op te treden. Pappa had nog een paar dagen vacantie te goed en hij besloot met de kinderen een middag naar Schiphol te gaan om daar het wonder van de reuzenvogels te tonen. De tijd, dat ze bang waren voor vliegtuigen, synoniem met lucht alarm en bommen, is voorbij en de angst, die nog zo lang een rol bleef spelen, is gelukkig overwonnen. Daar stond vader dan met zijn jongens op Neerlands eerste vlieg veld, waar de aarde als het ware in krimpt tot een speelbal, waar met talen gejongleerd wordt en de tech niek haar stoutste vormen krijgt. Hoe nietig was vader in de schaduw van de vleugels der Constellation en Robby een molecule ten opzichte van de D.C. 4. Do jeugd kon haar ogen niet geloven. Toen de motoren hun vervaarlijke wentelingen begonnen en een kunstmatige storm de mensen bijna van het emplacement opnam, was er angst in de oogjes te zien. angst om de brute kracht van het moderne vliegende monster, dat er zo lieflijk uitziet, wanneer het hoog in de lucht als een meeuw van zilver rustig voortgaat. Op een eerbiedige afstand bleven ze kijken en luisteren naar het ver haal, dat vader vertelde' over de luchtvaart en over onze nationale pioniers, over de passagiers, die in luttele uren Europa doorkruisen e« over de reputatie van onze K.L.M. Maar midden onder dit verhaal, mooier dan het mooiste sprookje, loopt de kleine Marijke plotseling weg, grijpt met haar vingertjes in do lucht, bukt en grijpt weer. „Marijke, hier blijven," roept pap pa. Maar Marijke laat zich dit buiten kansje niet ontnemen en grijpt voor het laatst. Triomphantelijk loopt ze terug, haar knuistje voorzichtig dicht geknepen. „Kijk eens, wat 'n mooie vlinder." zegt ze met stralende blik, „zo'n mooie blauwe heb ik nog nooit ge vangen. Een vliegtuig daalt en stijgt op. Het zegt Marijke niets. Zij heeft haar vlindertje en bekijkt het met lieve moederogen. 29 en 30 Sept. a.s. aal de Stormschool ln Bloemendaal haar tweejarig bestaan vieren. Ter gelegenheid hiervan organi seert zij ln het Concertgebouw te Haar lem op Dinsdag 30 Sept. om 8 uur een feestavond. Onbekendheid met de regeling van lonen en de sociale voorwaarden ln het naaisters- en kleermakersvak blijkt van zo grote afmeting te zijn, dat de Unie ln de Kleding-industrie gemeend heeft een vergadering te moeten uit schrijven, en wel Maandag 29 Sept. a.s. 8 uur ln Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, voor alle geqrganiseerden en onge organiseerden in deze bedrijven. Op deze vergadering zal men worden ingelicht over deze voorwaarden. Tevens staat een afsluiting van een C.A.O. voor de deur. Een goede regeling voor bedrijfspen- sioen moet ook in dit vak tot stand ge bracht worden. DAG EN NACHT De Achtste Kamer van het Haarlems Tribunaal behandelde Woensdag de zaak tegen de collaborateur W. van Heyst uit Velsen, die in de laatste jaren van de Duitse bezetting 1 y„ tot 2 millicen gul den heeft verdiend. Verdachte hoorde al zijn misdragingen in een ellenlange tenlastelegging een voor een opnoemen. In November 1940 had h(j het lidmaatschap van de N.S.B. aanvaard en kort daarna sloot hij zich aan bU het Economisch Front, dat van Nat. Socialistische origine was. Eveneens mocht de Germaanse S.S. hem onder haar leden tellen. Door zich te abonne ren op het. Nationale Dagblad en het S.S. blad Storm hielp hij de verkeerde zaak mede financieren. Van Heyst, die tien jaar gemeente raadslid was van Beverwijk, is aanne mer var. beroep en in ondracht van een Duitse firma en met hulp van een Duit se architect W. Schmidt veranderde h;] tijdens de oorlog de oude P.E.N.-oentrale in de Kanaalstraat IJmuiden in een conservenfabrlekIn samenwerking met enkele andere firma's voerde v. H. nog het slopen van vele huizen en boerderijen uit. Het vellen van bomen, het maken van Deekungslöcher, het aanleggen van prikkeldraadversperringen, loopgraven enz., behoorde ook tot zijn arbeidster rein. Voorts legde van H. een 2 km. lange en 2 m. brede weg aan var.af de Hoog ovens naar de Noorderpier te IJmuiden. Al deze werkzaamheden brachten verd. destijds veel geld in het laatje. Hij liet ook de eenmansgaten graven langs de rijksweg VelsenHaarlem en voorts ont deed hij een weg ln Velsen van haar 43 bomen. De verdediger mr S. C. van de Wall wees erop, dat de lange tenlastelegging en het; dikke dossier deen denken, dat zijn cliënt een van de zwaarste colla borateurs is. Pleiter meende echter, dat men v. H. niet onder deze categorie mensen moet rekenen. Verdachte had in de jaren '41, '42 en '43 normaal geld verdiend, het winstmaken kwam pas la ter. Pleiter vertelde vervolgens dat hij een verklaring van de broer van de Jood Han Hollander had gekregen, waarin deze vermeldde, .dat hij destijds door v. H. uit de moeilijkheden is ge holpen. Door zoveel mogelijk arbeiders in dienst te nemen, had hij hen buiten het gevaar van deportatie en vervolging ge steld, aldus pleiter. Verdediger besloot zijn pleidooi met het Tribunaal nogmaals te vragen ver dachte zo spoedig mogelijk op vrije voeten te stellen. Uitspraak over 14 dagen. In goede gezondheid mocht Dinsdag de oud-directeur van het Bloemendaalse postkantoor, de heer C. W. C. van Riet schoten. zijn 85ste verjaardag herden ken. Velen kwamen de krasse grijsaard, die in 1924 gepensioneerd werd, felicite ren. De heer Van Rietschoten was van 1902 tot 1924 directeur van het zelf- standige P.T.T.-kantoor, dat later weer bijkantoor van Haarlem werd. Dinsdagavond 30 September zal de heer A. Vurtheim, wetenschappelijk medewerker aan de Stichting Ned. Land bouw Kalkbureau voor de afd. Bloemen daal en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde in café „Rusthoek" een lezing houden over „Kalkbemesting in de Tuinbouw". Zaterdagmiddag 27 September maken de leden een excursie naar het buiten „Elswout". Dinsdagmiddag werd de Bloemendaal se brandweer gealarmeerd voor een ern stige binnenbrand, die woedde in het perceel no. 13 aan de Zomerzorgerlaan, waarvan de bewoonster afwezig was. De spuitgasten, die spoedig ter plaatse wa ren, drongen de kamer, die reeds in lichter laaie stond, binnen en met, enige stralen tastte men de vlammen, die in het meubilair gretig voedsel vonden, aan. Na ingespannen arbeid slaagde men er in de brand, die zich eerst ernstig liet aanzien, meester te worden. De schade was echter groot. Naar de oorzaak van dR brand wordt een onderzoek ingesteld De hevige onweersbui, die zich Dins dagmiddag ontlastte, maakte de wegen zó glad. dat dit voor het verkeer gevaar opleverde. De 38-jarige heer O. de B. is hiervan bij een verkeersongeval op de Viersprong te Aerdenhout, het slacht offer geworden en moest met ernstige verwondingen naar een der Haarlemse ziekenhuizen overgebracht worden. Toen gistermiddag om kwart voor zes een 68-jarige viswerter uit IJmuiden per rijwiel op het Frans Halsplein reed, komende uit de richting Schoterweg en gaande naar Kennemerplein en een teken gaf om naar links ln de richting van de Zocherstraat te rijden, werd hij midden op de weg aangereden door een hem achterop komende motor. Hij viel en kreeg een hoofdwond boven het lin keroog. Na door de G. D. te zijn ver bonden kon hij echter zijn weg vervol gen. De motorrijder keek na de aan rijding nog tweemaal om en reed snel door. Een bewoonster van het Frans Hals plein, die een en ander gezien had, wist zich echter te herinneren, dat op de duo een man zat met een pet op. Zij deed hiervan direct mededeling aa:j het posthuis Amsterdamse Vaart, waarna een agent de motorrijder op de Amster damse brug heeft aangehouden. Hij bleek niet in het bezit te zijn van een nummerbewijs. rijvergunning en wegen- belastingkaart. Serie van Joh. v. d. Boogaard te Nuland, No. 1399. ALTIJD TOT UW DIENST De R. K. Middenstandsvereniging afd. Haarlem heeft per autobus en enige par ticuliere wagens een excursie gemaakt naar de Fordfabrieken, die onder deskun dige leiding werden bezichtigd. Boven dien heeft het gezelschap een bezoek ge bracht aan Schiphol. Er bestond zoveel belangstelling voor dit uitstapje, dat het winterseizoen inluidde, dat velen wegens plaatsgebrek moesten worden teleurge steld. De quitanties betreffende de premie verantwoording over het boekjaar 1946 1947 (Maart tot en met Februari) zullen Maandag 29 September rechtstreeks aan de betreffende arbeiders worden afgezon den. Elke arbeider heeft daarna geduren. de 10 dagen, te weten in het tijdvak tot en met 10 October, gelegenheid zijn be zwaren tegen de'op de quitanties vermel de getallen bjj het fondsbestuur in te dienen. Eventuele bezwaren dienen on der opgave van naam. adres en werk nemersnummer te worden gericht aan het fondsbestuur: Zaanenstraat 18, Haar. lem. bestaande uit; groot dres- jolr 180 cm:, tafel met Inlegblad, 2 fauteuils en 4 stoelen, bekleed met prima stol naarVkeuze^j De gemeenterekening over 1945, die ter secretarie ter visie ls gelegd, wijst een nadelig slot aan van f 547.000,waarin begrepen f 356.000— wegens vroegere dienstjaren, zodat 1945 op zichzelf een tefeort van rond f 191.000.opleverde. Dit tekort bleef nog bestaan nadat het rijk f 100.000.als bijdrage had gegeven. Zonder die hulp zou het tekort dus f 291.000.bedragen. De oorlogsomstan digheden spreken duidelijk uit de resul taten der gemeentebedrijven. Het gasbe drijf had een verlies van f42.000— en het waterleidingbedrijf van f23.000, Voor werkverruiming werd uitgegeven f116.000."voor werklozensteun f 13.000.- en voor subsidie Maatschappelijk Hulp betoon f29500.Voor rekening van het rijk werd betaald wegens hulpverlening aan geëvacuerden f 130.000.en voor woninghuur leegstaande woningen f437.000.—. Voor de wederopbouw werd uitgegeven f 69.000. OU ons bureau Smedestraat 5 berin den zich de passagierslijsten van de m.s. „Oranje" en „Poelau Laut", welke schepen vermoedelijk 2 October in Am sterdam zullen aankomen. Dat er reeds zeer veel gesproken en geschreven is over de economische sa menwerking tussen België, Nederland en Luxemburg, bleek wel uit de geringe be langstelling voor de lezing, die de heer P. van Isacker, oud-minister van Bin nenlandse Zaken van België, vice-presi dent van de Kredietbank, gisteravond in Haarlem over dit onderwerp hield. In deze lezing wees de heer Van Isacker er op, dat het vormen van een politieke unie tussen de drie landen een utopie is, maar dat een economische unie zeker mogelijk is, zoals blijkt uit de op heffing van de douane-grenzen, welke verordening binnen korte tijd van kracht zal worden. Deze unie is echter niet al leen gewenst, maar ook noodzakelijk. Gezamenlijk kunnen de drie landen de derde plaats innemen op de wereld markt. In het bijzonder belichtte de heer Van Isacker het West-Duitse probleem, waarbij hij opmerkte, dat b.v. het tran sito-verkeer over Antwerpen in verhou ding tot de voor-oorlogse toestand tot op tien procent was teruggelopen. De Kath. Actie voor jongemannen van het district Haarlem roept alle jonge mannen, die binnen afzienbare tjjd on der deéwapenen zullen moéten, op voor een week-end, dat speciaal voor as. mi litairen in de zusterschool aan de Ko ningstraat gehouden zal worden en wel Zaterdagavond van 5 tot 9 uur (tevens biechthoren) en Zondag, 9 uur H. Mis, waarna 12 uur sluiting. Rector C M. Broers zal de oefeningen houden; bovendien aal gesproken wor den door een leger-aalmoezenier en een officier. Alle jongemannen uit het district Haarlem, die dus binnenkort vertrekken naar de dienst, worden hier verwacht. Aan dit week-end zijn voor de deelne mers geen koeten verbonden. De bode in zijn blinkend nieuw uniform staat zwijgend en waardig boven aan de trap van het stadhuis, om de bruidspa ren, komende over dc fraaie, brede loper, op te vangen. Neem dit ech ter niet ai te letterlijk, want in het geval dat de bruid over haar iets te lange japon zou struikelen, blijft de bode onbeweeglijk en onverstoor baar. Er bestaat ook een semi-qfficiële in gang voor'de „trouwtjes", namelijk één zonder pompeuze trap, dichtbij de elec- trische klok. Sinds de laatste tijd even wel kunnen de paartjes en hun familie leden ook door een achterdeur naar binnen. Dit betekent niet, dat de amb tenaar van de Burgerlijke Stand min der vormelijk, de huwelijkssluiting min der plechtig en het huwelijk minder wettig is. Neen, in geen geval. Er ts in de tegenwoordige raadzaal op het Prin senhof, daar vooral op de Woensdagen zo vele trouwlustigen ln het huwelijks bootje willen stappen, een soort filiaal opgericht, waar een ambtenaar van de Burgerlijke Stand de echt sluit en ge lijk opwerkt met zijn collega in de gro te hall van het stadhuis, zodat ze bei den ongeveer om 1 uur klaar zijn en de „slachtoffers" tevreden kunnen af trekken, hetgeen speciaal voor de mat sten prettig is, omdat ze anders pas om 3 of 4 uur ln de namiddag aan de oeurt gekomen zouden zijn. Gisteren zijn liefst 28 Haarlemse paar tjes in 't huwelijk getreden, dat is een zeer hoog aantal voor één dag. Trou wens het huwelijkscijfer van de afgelo pen maanden is over het algemeen aan de hoge kant en heeft zelfs de over eenkomstige maanden van het vorig jkar overtroffen. De maand Mei ver meldt een recordaantal, toen hebben namelijk 209 paren de beslissende stap gewaagd. Het laagste aantal in de eer ste acht maanden van 1948 ls 117; de meeste weken bewegen zich om het ge tal 30. Wat hot aantal echtscheidingen betreft, ook dit is laag vergeleken met de cijfers van 1946. Januari oe- gon met 9 echtscheidingen (vorig jaar 22); het hoogste aantal dit Jaar per maand geboekt was 22 en wel in Maart (in 1946 30). Van Januari tot en met Augustus waren er 64 echtscheidingsaanvragen minder dan vorig jaar. Het geboortecijfer van Haarlem is, vergeleken met 1946, enigszins gedaald, ofschoon het altijd nog hoger ligt dan het gemiddelde van de officiële cijfers, tussen 1930 en 1947 over heel Nedenand opgemaakt. In Januari werden 362 kin deren geboren (59 meer dan in dezelfde maand van 1946) en in Februari 333 kinderen (57 meer dan in 1946), doch de volgende maanden vertonen lagere cij fers, zodat-men tot en met Augustus tot een totaal van 2753 komt (vorig jaar 2989). Een verheugend feit Ls ook. dat het aantal onwettige kinderen veel geringer ls ten aanzien van het jaar 1946. Er bestaat voor Haarlem geen reden tot ontevredenheid! Vrijdag 26 September is er in het dis tributiekantoor Haltestraat na-uitreiking van nieuwe bonkaarten. De marine-autoriteiten hebben het verbod, om met de reddingboot te oefe nen, opgeheven De eerste oefening zal nu a.s. Zaterdag te ongeveer half drie plaats vinden. Evenals voor 1947 het geval is. wordt ook voor het komende Jaar een omzet in de vishallen te IJmuiden verwacht van f 12.5 miilioen, waardoor ook thans een sluitende begroting kan worden aange boden. De lasten en baten zijn voor 1948 op een bedrag van f 710 970 geraamd, zijnde f 91.000 hoger dan voor de vorige met de toegenomen activiteit bij het be drijf. Dinsdag 39 September treedf- de bekende Nederlandse danseres Torna Sasburgh. jarenlang verbonden aan het Jooss-ballet, ln de Haarlemse Stadsschouwburg op. Me dewerking verlenen de pianisten Viola Tunnard en Clifton Parker. Het volgende dansprogramma zal worden uitgevoerd: Spaanse Dans. op muziek van Clifton Par ker. ..Twee Chinese Fabel»" eveneens van Parker. Griekse dansen van Satle, ..Lucifer vóór en na ziin val" var. Parker. „Polichl- nelle" van Rachmanlnolf en tenslotte een serie volksdansen. Na uitvoerige debatten besloot Woens dag de gemeenteraad van Amsterdam subsidies te verlenen aan de Nederlandse Opera, het Amsterdams Toneelgezel schap en het Nederlandse Volkstoneel resp. van f394.000, 1121.750 en f25.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2