Regering verantwoordelijk voor ellende in Indië Maar 'n nuchter Blauw Wit versloeg Sing Tao met 7-1 Katholieke middenstanders bespreken vakbelangen Honderdduizend krachten verlieten de landbouw PALESTINA, ONOPLOSBARE KWESTIE H In Augustus had men moeten doortasten D Een lelie in het knoopsgat Ontvangst op het Bossche raadhuis NIEUWE BONNEN Boerenstand is er beter aan toe dan vóór de oorlog Vlees- en vetrantsoen en arbeidsprestatie Avonturen. incognito Zal Engeland de U.N.O. met de zorgen laten zitten? Vijf doelpunten van Wimmers Feestelijke gilde- maaltijd Meer Nederlandse renners om de wereldtitel Nationaal Kegelconcours LP DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT MILITAIfiEN NAAR HET AARDAPPELFRONT TILANUS IN DE KAMER J. v. d. BRULE ONDER SCHEIDEN Sportsnippers Benoeming buitengewoon hoogleraar Hij richtte zich tot de oudste van het gezelschap, markies de Lautrec, die nu de naam van mr. Black droeg, en sprak hem in het Frans aan. De oude heer met de fraaie witte baard antwoordde eenvoudig en zakeiyk. Mr. Judkins stelde geen persooniyke vragen en in de loop van het gesprek toonde mr. Black zich een beschaafd en ontwikkeld heer, die uitstekend op de hoogte bleek te zyn met de politieke verwikkelingen in Europa. Toen het gesprek op financieel terrein kwam, kreeg mr. Brown het woord, die (Wordt vervolgd -et Palestijnse vraagstuk bevindt zich nog altijd in een impasse, en de leden van de Algemene Verga dering der U.N.O. hebben de weinig blij de taak, het daaruit te, halen, zy zou den zich daarbij moeten'kunnen baseren op de inlichtingen, die de U.N.O.-com missie van onderzoek enige tyd geleden in het Heilig Land heeft verzameld. Doch deze commissie heeft geen offi cieel contact gehad met de Arabieren; zij heeft haar ondervragingen moeten beperken tot Joden, en voorzover zy iets van de Arabieren te weten ies gekomen, beeft zij dit min of meer en passant, niet-officieel, opgevangen. Bovendien bleek zy bij het opstellen van het eind rapport niet geheel een van zin te zyn; het rapport werd-slechts door een meer derheid der commissieleden, niet met algemene stemmen, goedgekeurd. De uit slag van het onderzoek, die neerkomt op een aanbeveling voor verdeling van het land in Joodse en Arabische gebie den en een vrijstad Jeruzalem, rust dus wel op een wankele basis en is voor de Algemene Vergadering niet wel bruik baar. De gedelegeerden hebben derhalve niets dan hun eigen meningen en be langen als richtsnoer bij hun beraad slaging. Zien zy echter geen kans, een goede conclusie te bereiken, dan nemen de zorgen nog toe in last en tal. Dinsdag verklaarde nameiyk een door A. P. als gezaghebbend gekenschetste Engelse zegsman, dat de Britse minister van Ko loniën, Arthur Creech Jones, nog deze week aan de Vergadering zal mededelen, dat Engeland zyn mandaat wenst neer te leggen, wanneer de U.N.O. geen schik king weet te treffen, die zowel de Joden als de Arabieren bevredigt en die de Britten bevrijdt van de noodzaak, met geweld van wapenen de orde te hand haven. Nu is het bepaald onmogelyk, tot een vergelijk tussen beide partyen te komen. De vertegenwoordigers van de Arabische staten by de U.N.O. zeiden op dezelfde dag, dat zy Amerika zouden bestryden als dit het verdelingsplan zou steunen. Dc Arabieren wyzen iedere verdeling categorisch Vkn de hand: zij eisen geheel Palestina voor zich op. zy hebben deze houding van de aanvang af ingenomen, er. het is niet waarschynlijk, dat zij, na haar zo lang zo onwrikbaar te hebben gehandhaafd, nu toch nog water in de wijn zullen doen. Maar dan is ook over-' eenstemming met de Zionisten volmaakt ondenkbaar. En dan is ook één van de beide Britse voorwaarden niet te ver vullen. Men kan echter ook een oplossing niej langer uitstellen. Engeland wil van de zorg af: de stationnering en de activi teit van een leger in Palestina kosten de Britse belastingbetalers per jaar onge veer £25.000.000, terwyi daarenboven de soldaten uitstekend te gebruiken zouden zijn als werkkrachten in de industrie van het moederland. Als Creech Jones in derdaad de aangekondigde verklaring zal afleggen, is het einde van het Engelse mandaat niet onwaarschyniyk. En wat moet de U. N. O. dan? Het mandaat aan een andere staat ge ven? Amerika zou graag zyn in vloed in het Nabye Oosten vergroten, Het 3e R. I. uit Den Bosch is onder aanvoering van zijn commandant lt.- kolonei W. A. M. Loomans en onder persoonlijke leiding van majoor E. Wet- zels naar het aardappelfront in Gro ningen gegaan om te zorgen, dat ook de binnenlandse aardappelpositie wordt veilig gesteld. Vandaag vertrok een con tingent troepen van 240 man per trein, en enige dagen later volgt de rest. In totaal zullen 2000 militairen drie weken werkzaam zyn in de omgeving van Stadskanaal, Ommelandewyk en Eelde. maar er zal heel wat aarzeling ztfn voordat het zich als mandataris over dit wespennest aanbiedt. En Rusland zou zeker niet dadeiyk voor toestemming in een Amerikaans mandaat gewonnen zijn; zulk een mandaat zou immers de positie van de V. S. in de Middellandse Zee en het Nabüe Oosten voorgoed on aantastbaar maken. Ook Palestina zelf standig maken zou de Algemene Verga dering niet uit de moeiiykheden redden. Dit zou eerst recht de twist tussen Joden en Arabieren verscherpen. En de U. N. O. zou dan toch een bestuur over het land moeten erkennen, hetgeen dan het ganse probleem weer van voren af aan zou stellen. Al met al zyn er geen omstandighe den die er op wyzén, dat de Algemene Vergadering een bevredigende oplossing voor de moeiiykheden zal kunnen vin. den. Zij heeft de Palestijnse kwestie overgenomen toen deze in een impasse verkeerde. Het ziet er naar uit, dat zy er zelf door in een impasse zal geraken. Een wild opgewonden menigte verwelkomde de Egyptische minister-president te Cairo bij zijn terugkeer uit de V.S., waar hij voor de Veiligheidsraad Egypte verdedigde tegen Engeland Ir. de gistermiddag voortgezette verga dering der Tweede Kamer heeft, bij de besprekingen over de toestand in Ned.- Indië, de heer TILANUS (C.H.) gezegd, dat de regeringsverklaring hem met zorg vervuld heeft voor de ontwikkeling van het Koninkryk. Hy merkt o.m. op, dat de laatste redevoering van de heer Vorrink wees in de richting van de con structie „een souverein Indonesië, door een unie met de Kroon verbonden." Ver volgens betoogt hij. dat de wereldmening twee Jaar vergiftigd is zonder dat de regering er iets tegen ondernam. De heren Van Mook en Van Kleffens spre ken thans dezelfde woorden, die wij al twee jaar gesproken hebben. Het witboek doe zien hoe de toestanden geworden zyn tengevolge van het gevoerde beleid. De regering Is verantwoordeiyk voor het voortbestaan van al die ellende, welke men er in vindt weergegeven. Nu blijft men weer hopen, om, naar spr. vreest, strakg weer bedrogen uit te komen. Hy brengt hulde aan het optreden der Nederlandse troepen. Vervolgens geeft hy te kennen, dat hy een der grootste fouten van het gevolgde beleid achtte de onjuiste voorstelling, welke steeds ge wekt is. Hy zegt het te betreuren, dat de politionele actie niet een paar dagen voortgezet is, tot Djokja. Het doel der beperkte actie is niet bereikt. Het is in zicht, zegt de regering. Het was in Augustus de zedelijke plicht der regering geweest om door te tasten. Als de republiek het onze troepen nog lastig maakt, dan is het nog de geesteiyke en morele plicht der regering om door te tasten. 'Met welke opdracht is Van Mook naar Indië teruggegaan? Met welke opdracht is hy naar de Ver. Staten geweest? Het is onjuist, dat ministers van de Kroon party vergaderingen bezoeken en daar mededelingen doen, die een zekere bevrediging hebben gewekt. De Veiligheidsraad had z.i. geen recht zich met de zaak in te laten en naar sprekers oordeel had Van Kleffens op. dracht moeten ontvangen in de verga dering niet meerite spreken. De heer VONK (Vryh.) betoogt, dét het thans gaat om de redding van het Koninkryk. Ook hy brengt hulde aan de troepen in Indië. De Indische kwestie is een zuiver interne rijksaangelegen heid, zodat van een interventie vagi de Veiligheidsraad geen sprake kon zyn. wy hebben ons materieel opgehangen aan artikel 1 van de overeenkomst van Linggadjati; dat was tevens gevaariyk voor het Koninkryk. Met instemming vernam spr., dat de regering voor de Commissie-Generaal de tyd van heengaan gekomen acht, doch het bevreemdt hem, dat de leden nu als adviseurs zullen optreden. Nagelaten is de financieel-economische problemen tydig te brengen in een staat van practische oplosbaarheid door ze voor te leggen aan het Amerikanase „State Department", daar de Ver. Staten de enige zyn, die tot hulp in staat zyn. Hoezeer er op is aangedrongen er is niets geschied. Dit kabinet draagt daar voor de verantwoordeiykheid. De heer BRUINS SLOT (A.R.) herin, nert er aan, dat de regering interventie van de Veiligheidsraad onrechtmatig achtte. Het storten van bloed door de beslui- ten van de Veiligheidsraad en doordat Nederland er zich aan hield, is ver groot. Het optreden van Nederland in de Veiligheidsraad betreurt spr. diep. We hadden er verder het zwygen toe moe. ten doen. De heer DE GROOT CC.P.N.) zegt, dat degenen, die het initiatief tot de politio nele actie hebben genomen, zich misre kend hebben.* 20 Juli was het militaire weerstands-vermogen der republiek ge ring, maar de politieke successen, die de republiek heeft behaald, hebben reeds nu geleid tot verhoging van de weerstand. Men moet er op rekenen, dat de repu bliek vele vrienden heeft gewonnen. Men moet rekening houden mgt de mogelijk heid, dat de generaals der republiek een offensief kunnen voorbereiden. Spr. waarschuwt e£ tegen het „militaire avontuur", zoals het in een vorige ver gadering is genoemd, een tweede bedrijf te geven. De verwachtingen, welke de regering in haar verklaring uitspreekt, Een sprekende schrijfmachine Het Verbond van Prikkel draad-clubs adopteert Ruzie bij de N.V. Britse Huisvrouwen Liga De rechter diende van repliek. Het nieuwste van het nieuwste: er is een sprekende schrijfmachine uitgevonden, die elke aangesla gen letter „uitspreekt". De toetsen zyn door middel van electrische contacten verbonden met een gramofoon. Nog even geduld en u kunt „Zeg eens een A" tegen een schryfmachine zeggen en ant woord krijgen ook! Het internationaal verbond van Prikkeldraad-clubs", die bestaan uit voormalige Amerikaanse krygs. gevangenen, heeft bekend gemaakt dat elk van zijn 35 afdelingen in de V. S. een „behoeftig en achtenswaardig ge zin" in Europa zal adopteren en voor zien van levensmiddelen en kleding. Op een op 8 September te New York ge houden vergadering van het bestuur zyn negen Duitse gezinnen geadopteerd, nadat vooraf een onderzoek was inge steld, waarby gebleken .was, dat de be gunstigde gezinnen niets met de nazi party uitstaande hebben, gehad. In de W. V. de Britse Huisvrouwen Liga is een huiseiyke ruzie geweest, die voor verschillende leden met een royement is geëindigd. Er bleken op de vergaderingen telkens vier rebellen te zyn, die volgens de meerderheid maar eens geëlimineerd moesten worden. In een kleine bijeenkomst is dit gebeuld. Eén van de opstandigen werd slechts toegelaten, de anderen kregen hun roye ment schrifteiyk thuis gestuurd. De acht leden van het bestuur „lachten' vertelde de secretaresse aan Iemand van het bestuur, toen de beslissing gevallen was, maar de reactie van de rebellen luidde: Rebelle 1: „Ondanks de woorden van het bestuur, beschouw ik my zelf nog een lid van de Liga." Rebelle 2: ,,De Liga heeft ons nodig. Ik blyf me lid voelen." Rebelle 3; „Ik wéiger afstand van myn positie te doen," Zodat het bestuur nog niet van de lastposten af is. e machinist van een trèin, die 250 ton kolen vervoerde, zag op een zeker moment hoe een kind on geveer 100 meter verder op de rails speelde. Hy remde en liet de fluit extra hard blazen. Het kind hoorde niets. Een andere machinist klom toen naar de bumper, in de hoop het kind van de rails te kunnen duwen. Een oom had echter de harde stoomfluit gehoord, zag het kind op de baan en rende onmid- deliyk toe. Het gelukte hem nog juist het kind weg te trekken, maar hy werd zelf door een slag van de locomotief ge wond, die pas een vyftig meter verder tot stilstand kwam. Tydens de uitspraak voor een ge rechtshof in Weenen wierp de beklaagde, toen hy acht jaar tegen zich hoorde eisen, de rechter het kruis beeld naar het hoofd. Een kandelaar, vervolgens weggeworpen, wondde de ad vocaat aan het hoofd. De rechter liet het kruisbeeld en de kandelaar terug- plaateen en veroordeelde de veroordeel de nog eenstoen tot vijftien jaar. vergeiykt hy met de bespiegelingen, die een slaapwandelaar, balancerend op het randje van een dakgoot, houdt over het wegdek. De regeringspolitlek dient gron dig gewyzigd te worden, meent spr., want ze stemt z.i. niet overeen met de wens van de meerderheid van het volk. Hy vraagt nieuwe grondslagen voor een poli tiek accoord met Indonesië te ontwerpen, op grond van samenwerking in een fede ratieve unie, op grondslag van erkenning der souvereiniteit. Verder wenst hy een volksstemming, terugtrekking der Neder landse strijdkrachten en handhaving der C. G. met aanvulling van progressieve figuren. De verschillende punten worden in een motie vastgelegd. De beraadslaging over de regeringsver klaring wordt hedenmiddag voortgezet. (Van onze* sportredacteur) Amsterdam, 24 September Het moet vanavond wel akelig stil zijn ge weest in de gelegenheden waar haai- vinnensoep, Loempia en Fu Yu Hai de hoofdbestanddelen van het geurig me nu vormen. Katendrecht en de Binnen- Bantammerstraat waren uitgelopen naar het Olympisch Stadion, waar elf charmante Chinese voetballers, nog niet besmet met de onwelvoegelijkhe- den van het semi-professionele Wes terse voetbal, een alleraardigst partijtje speelden tegen Blauw Wit. En verloren, zeker, met 71 zelfs, maar verloren met een beminnelykheid, die alleen haar ont staan kan vinden in de heilige en spreek woordelijke wijsheid van het duizendja rig rijk. Het zal misschien geen goede indruk hebben gemaakt op de zonen van het land, waar moord vergeven kan worden, maar onbeleefdheid nooit, toen Wimmers binnen tien minuten met twee zeer mooie doelpunten het vonnis al over de gasten had geveld. Maar onder het motto „Ge duld en op zijn tijd zal het gras melk worden", bleven de fleurige geelbroek- jes van de Sing Tao Sport Club met on blusbaar enthousiasme op de Blauw Wit-defensie afstormen, passeerden Al- tink, Rous en Wilders. maar strandden telkens weer op van Raalte, die in de ogen van de wanhopig schietende aan vallers het allure van hun hechte vader landse muur moet hebben gehad. Over de muur gesproken, na de Zwit serse bezweek binnen 80 uur ook de Chinese muur onder de mokerslagen van fel en enthousiast Nederlands aan- valsspel. Pas toen Bergman en Wimmeis na rust de stand op 4—0 hadden ge bracht, kon aanvoerder Hiu Kung Shing uit een vrije schop even buiten het straf schopgebied met een laag schot een te- 's-Hertogenbosch, Woensdag Van. avond zaten de honderden deelnemers aan het veertiende nationale midden standscongres van de N.R.K.M. aan een gildemaaltyd in het Casino op de Parade. Voor hen speelde het Orkest zonder Naam en Herman v. d. Eeren- beemt heeft getracht de belangstelling te wekken voor de culturele zyde van het leven.- Het was een avond vol sfeer en dat kon ook moeilijk anders. Immers, met muziek in een opgetogen stoet waren de congressisten in de voor avond van het gemeentehuis, waar zy door burgemeester Loeff waren ontvan gen, over de Markt en de schemerige Parade naar hier gebracht. En nu ri)n zy reeds uren tezamen, eerst aan het maal, waar de Belgische afgevaardigde Paul Eeckman een sombere speech heeft gehouden in België, heeft hy gezegd, strydt de middenstand zyn doodsstryd tegen de voor hem fnuikende politiek der regering, tegen wie hy nu het laat ste middel, de staking, te baat heeft ge nomen s daarna op het ogenblik waar op wy ditschrijven. tydens een genoege- lijk samenzijn, dat nog uren kan duren. Dat is de feesteiyke bekroning van een dag waarop veel en serieus gewerkt is. Direct na de rede van mr. Bachg, waarover wij nog meldden in ons num mer van gisteren, is men begonnen met de behandeling van een tweetal prae- adviezen over de betekenis en de nood zakelijkheid van de prinfcipiëfe vakor ganisaties voor ondernemers en hun be tekenis voor ambacht en détailhandel. De adviezen, die werden uitgebracht door mr. H. A. Diderlch en drs. H. J. J. Nesfs, werden uitvoerig besproken en daarna heeft het congres met aandacht geluisterd naar «en even rustig als hel der betoog van de heer J. w. Andries- sen, die de trits vakorganisatie, bedrijfs organisatie, standsorganisatie behandel de. Met klem is hij daarin opgekomen voor het goed recht van de vrije Ne derlandse vakorganisaties om de basis te vormen voor de komende publiek rechtelijke bedryfsorganisatie, zulks in tegenstelling met de theorie-Wolterson. In de namiddag hebben de congres sisten zich in secties verdeeld. Bouw- bedryf, ambacht en détailhandel heb ben elk afzonderlijk besprekingen ge voerd en op iedere vergadering is een praeadvies behandeld, dat speciaal voor die tak van het middenstandsbedrijfsleven van eminent belang is. By het bouw- bedryf was er het praeadvies van dr. ir. J. P. Mazure, waarin met klem voor het bouwbedryf van de toekomst de zoge naamde montagebouw werd aanbevolen, een aanbeveling, welke links en rechts uit de vergadering nogal wat kritiek ontlokte. Détailhandel bepaalde zijn aandacht tot een betoog van drs. P. T. van Leeuwen, waarin voor deze branche dringend enige Amerikaanse service methoden werden aanbevolen. Ambacht tenslotte heeft geluisterd naar een be toog van ir. J. v. d. Hoeven over de op gaande lijn in het ambachtsbedrijf. Daarna, na een kort Lof in de Sint Jan, zijn,' zoals wij reèds meldden, de middenstanders ontvangen op het raad huis van Den Bosch, een ontvangst, waarby de burgemeester en de heer Koops als om strijd de lof hebben ge zongen van zoete lieve Gerritje en het daarby behorende glaasje. De burge meester van Den Bosch heeft daarby bovendien wellicht vriend en vijand ver baasd met de uitnodiging aan eenieder zich in Den Bosch te vestigen, zonder daarbij met één woord te reppen over eventuele woningnood. Naar op het Middenstandscongres te 's-Hertogenbosch werd medegedeeld, heeft het H. M. de Koningin behaagd de heer J. v. d. Brule, voorzitter van de Haarlem, se Diocesane Middenstandsbond, te be vorderen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. By het opstellen van de begroting van het Landbouw-egaiisatiefonds is errstig overwogen in hoeverre voor 1948 een ver betering van de voeding van het Neder landse volk mogelijk zou zyn. Zowel de schaarste aan voedingsmiddelen op de wereldmarkt, als de in 1948 nog nood- zakeiyke zuinigheid met buitenlandse betaalmiddelen maken de kans op verwe zenlijking van een verbetering zeer pro blematisch, zodat in de onderhavige be groting de huidige rantsoenen als uit gangspunt voor de berekeningen zyn aangenomen. Daar evenwel de voedingsdeskun digen ervan overtuigd zyn, dat vooral een hoger vlees, en vetrant soen verbetering van de arbeidspro ductiviteit tengevolge kan hebben, zal, indien t.z.t. mocht biyken, dat de omstandigheden zich in gunstiger zin ontwikkelen dan thans Is te voor zien, er naar gestreefd dienen te wor den, deze rantsoenen te verhogen. genpunt maken. Daarmee was het ga- zicht gered en was verder de eer aan Blauw Wit. Tenslotte, „Wie de lucht in het water ziet. ziet vissen aan de bo men", zegt een ander Chinees spreek woord en de gasten hadden van het Ne derlandse spel wel zóveel gesnapt, dat zii zich er niet tegen opgewassen wisten. Wimmers. Wildschut en nog eens Wim mers vijfmaal de middenvoor dus! hadden de stand op 71 gebracht, aleer scheidsrechter v. d. Meer, die goed, doch ongemoedelijk streng was, het sein voor de aftocht gaf. Maar opdat wij niet laatdunkend zy.n: de overwinning van de zebra's is toch eigenlijk wel een tikkeltje aan de ge flatteerde kant geweest. De club Uit Hongkong speelde heus geen primi tief voetbal. Er was een behoor lijke techniek, er werd verdienste lijk en met redelyk begrip gecombi neerd en het was wel voor een gróót deel aan de capaciteiten van Van Raalte, maar zeker niet alleen daaraan te dan ken. dat het by één Chinees doelpunt bleef. En het systeem? Stopperspil, mijnheer, met 'n consequentie, die verried, dat Tsao Chiu Ting, Lau Chung Sang en hoe die andere aardige kerels allemaal mogen heten, de geheimen van het S.S.S. al on der de knie hadden, eer Herberts en de zijnen erover dachten, het tot basis van de jongste Nederlandse successen te gaan maken. Goed, productief waren zij niet, maar wat wilt ge van zulke on- practische mensen, die volgens weer een ander spreekwoord een van de twee broden die zy bezitten van de hand moeten doen om er een lelie voor in hun knoopsgat te kopen! Zoals reeds gemeld werd, heeft vooral Frankryk er reeds verschillende malen op gewezen, dat sterke wielernaties eigenlijk meer vertegenwoordigers moe. ten hebben in de wedstryden om de wereldtitels dan de kleine, onbetekenende naties. Dit voorstel is nu in principe door de U. C. I- aangenomen en reeds volgend Jaar zullen Frankryk, België, Italië en Nederland meer renners kun nen inschryven voor de wegwedstryd en de stryd om de stayerstitel. (Van onze correspondent) Het Nationale Kegelconcours te Utrecht leverde Woensdag by de korps- wedstrijden in de leiding nagenoeg geen wyzigingen op. In -de drietallen dames werd het Delftse „Rust Roest", dat tot nog toe 146 gegooid had, echter ver drongen door D.O.S. II uit Dieren met 158 punten. Ook in de jubileumwedstry. den deden zich geen schokkende veran deringen voor. De indivlduële nummers brachten enige mutaties. In de vrye baan heren moest Wissink de eerste plaats delen met de Delftenaar Kuiten, 45 pun ten. Evenzo ging het in de Hamburger telling. Hier kreeg de leider Bakker uit Alkmaar concurrentie van de Utrechter Caro (beiden 114—104). Als derde werd Neve, Haarlem, geklasseerd (11477). Zeer hoog gooiden de dames. Hier werd de kop geheel gewijzigd. De nieuwe leid sters in de vrye baan zijn: mevr. Nieu. wenhuizen, Amsterdam (44), mevr. Belt man, Hengelo (42), mevr. Bos uit Die- ren werd derde met 41 punten. De be langstelling voor het concours groeit met de dag. Voor het tijdvak van 28 September t.m. 11 October geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 711 (Serie N) N-01 Brood 800 gram brood N-01 Boter 12'5 gram boter N-02 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet N-03 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet N-01 Vlees 100 gram vlees N-02 Vlees 4C0 gram vlees N-01 Melk 4 liter melk N-03 Melk 6 liter melk N-05 Melk 6>A liter melk N-01 Diversen 100 gram kaas of 125 gram korstl. kjias N-03 Reserve 1600 gram brood N-04 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas N.06 Reserve 800 gram brood BONKAARTEN KD, KE 711 (serie N) N-ll brood 800 gr. brood N-ll boter 250 gr. boter N-12 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet. N-ll, N-12 vlees 100 gr. vlees N-ll diversen 100 gr. kaas o^ 125 gram korstloze kaas N-13, N-15 melk 10 liter melk N-13 reserve 800 gr. brood BONKAARTEN MA MB MC MD ME MF MG MH 711 (bijz. arbeid, a s. moe ders en zieken) (serie N) N-21 brood 800 gr. brood N-21 boter 250 gr. boter N-22 boter 250 gr. margarine of 200 gram vet N-21 melk 5 liter melk N-21 vlees 300 gram vlees N-22 vlees 100 gr. vlees N-21 kaas 200 gr. kaas of 250 gr korst loze kaas. N-21 eieren 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 September worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 29 Sep tember mag worden gekocht. Het melkrantsoen voor volwassenen zal voor de hierop volgende 14 dagen 3 </2 liter bedragen, zodat gerekend voor 4 weken per week 1 7/8 liter beschik baar is. Het veertiendaagse rantsoen zal dus wisselen tussen 4 en 3'/2 1. De kampioene van Sovjet-Rusland Claudia Mayachaya verbeterde het we reldrecord speerwerpen met 3.10 meter, waardoor zy het op 50.32 meter bracht. Het oude record was 4722 meter Ten bate van het Brabantse sanato rium „De Klokkenberg" (by Tilburg) zal Zondag 28 September in Etten weer „de Klokkenbergrit" worden gehouden. Be kende renners zullen starten. VUC speelde gisteravond een voetbal- wedstryd tegen een Deense ccanbtnatie by kunstlicht. In de voorhoede speelde o.a. de internationaal Hansen. De wed strijd eindigde in een geiyik spel (22). In Breda wordt momenteel een grote actie op touw gezet voor NIWIN-Thuis- front. In het kader daarvan wordt as. Zondag een rugbywedstrijd gehouden tussen een Rotterdams en een 'Delfts team. Tot buitengewoon hoogleraar aan de Gemeenteiyke Universiteit te Amster dam in de Nieuw-Griekse taal- en let terkunde werd benoemd mej. prof. dr. S. Antoniades uit Leiden. In de algemene vergadering van de Alg. Nederl. Zuivelbond (F.N.Z.), Woensdag te Amsterdam gehouden de eerste grote byeenkomst van de Ne- derlandsche coöperatieve zuivelwereld sedert 1938 heeft mr. J. Linthorst Homan zijn „maidenspeech" als voor zitter gehouden. Hy wees er daarby op, dat de coöp. zuivelindustrie groot ge worden is doordat haar voormannen in zware jaren grote beslissingen hebben durven te nemen. Naast het argument van velen, dat het wereldtekort aan vetten waarborg is dat de aanwezige voedingsvetten en zuivelproducten goed en vlot afgezet zullen worden, plaatste hij zyn visie, dat het koortsachtig werken tot het Inhalen van de achterstand In de we reldproductie straks weer moet lelden tot overproductie. Het is dan ook geen toeval dat na de bevrijding reeds byna honderddui zend krachten de landbouw vaarwel gezegd hebben en los van pryspolitiek en weersomstandigheden vele zuivel- boeren hun vee hebben drooggezet of 'wwm door CLARENCE BUDINCTON ICELLAND 32) „Ze hebben het op allerlei manleren geprobeerd, maar dit spant toch wel de kroon," zei.hy met een welluidende stem. „Waar is de bom?" „De bom hebben wy thuis gelaten," antwoordde Jane Smith. „Het is verre van welvoeglyk om hem reeds by een eerste bezoek mede te brengen." Zyn kleine schrandere oogjes glinster de. „Jane Smith, nietwaar?" Alias Jane Smith misschien?" „Inderdaad," zei ze. „En ook de heren Black, Brown, Green en White." „De regenboog." kniktè mr. Judkins. „Knap bedacht." Jane merkte in zyn voordeel op dat hij niet lachte en geen opmerking over de baarden maakte. „Kwam u hier met een zakeiyk doel of was het tydens 'n bezichtiging van onze stad dat u hier verzeild raakte?" „wy komen voor een gewichtige zaak," gei Jane. „Verklaar u nader." „Wy willen geld lenen." „Neen maar! Méént u dat?" zei mr. Judkins Ironisch. „Het gebeurt maar zel den, dat er hier mensen komen met dat doel. Hoeveel?" „Dat weet Ik niet. Misschien kunt u my raad geven. Het is voor een bepaald doel." b „Vertelt u mij maar eens waarvoor het geld moet dienen," zei mr. Judkins. En Jane vertelde vertelde van Jason Tickle, van diens palels, van de proef en van haar moeilykheid om aan het be nodigde geld te komen. Hy hoorde haar welwillend aan en toen zy zweeg, zei hij: „Ik ben bang, dat ik u niet helpen kan, juffrouw Alias Jane Smith; dit is geen handelsbank en wy verstrekken geen gewone zakencredleten." „Dat wist ik niet en ik begrijp het niet; een lening is toch een lening. Uw naam is over de gehele wereld be kend wy kenden geen andere en daar om kwamen wij hierheen." Ralzemond Judkin's gezicht werd strak en er lag lets van wantrouwen en vyan- digheid in zyn ogen, die van de een naar de ander vlogen. ,.U hebt gebruik gemaakt van een verwerpeiyke en niet te vergeven list om toegang te krygen tot mijn kantoor." „Het lukte ons," zei ze. „Wy konden het slechts proberen en door uw nieuws gierigheid hadden wy succes. Er is geen sprake van een list of een truc. Wy spelden u niets op de mouw en wy heb ben geen pretenties; wy komen alleen maar." „Als de een of andere carnavalsop tocht," snauwde mr. Judkins. „Die u zo graag wilde zien!" zyn gelaat bleef onbewogen en zyn ogen zagen haar koel aan. Hij snoof een beetje minachtend. „Alias Jane Smith, vergezeld door een prachtcollectie baar den „Maar iedere baard gedragen door een héér," zei Jane scherp. Hij keek haar boos aan. ,,Ik lees waar ach tig de kranten wel; door bedrog hebt u de aandacht op u kunnen vestigen en bent u bekend geworden. De geheim zinnige Jane Smith. Wie Ijent u?" „Ik ben Jane Smith," zei ze. „En ik heb nooit beweerd iemand anders te zijn. Ik veA>eeld mij niets ik ben Jane Smith en ik wens eeriyk in myn on derhoud te voorzien. I k heb nooit recla me gemaakt, maar ik zou toch wel dwaas zyn wanneer ik er niet van pro fiteerde!" „Ja," zei hy kort. „Onder welke naam leefde u vóór u Jane Smth werd?" „Dat doet niets ter zake. Ik ben naar uw land gekomen; ,ik en myn vier vrienden willen werken en wy hebben ons een beroep gekozen. Iedereen zal door my eeriyk worden behandeld en waar voor zyn geld krygen. Wanneer er in het verleden nog een andere naam is geweest deze is voorgoed ter zyde ge legd. U maakt nu niet alleen toespelin gen, maar u durft my ook te beledigen. Uitstekend, wy zullen hier geen woorden meer aan verspillen; u gedraagt zich zeer onheus tegenover mensen die be leefd tegen u zyn. Ik geloof niet dat dit in Amerika gewoonte is. Het spyt my, dat ik by u gekomen ben." Zij wendde zich tot haar metgezellen. „Kom!" zei ze. Ralzemond Judkins schommelde wat in zyn stoel. „Hoho," ze hy. „U kwam uit vrye wil; ik heb u niet gevraagd hier te komen! U vraagt een lening; het is mijn goed recht my van uw eer- lykheid en goede trouw te overtuigen. En nu, jonge dame, zal ik uw vrienden enige vragen stellen. U zwijgt." als een ter zake kundige van repliek diende; een andere keer was het mr. White, de ex-minister van oorlog, die de antwoorden gaf. Mr. Judkins luisterde ernstig en vol aandacht; ten slotte zei hy tot mr. Black: „En wat is uw mening over deze jonge dame?" „Wy staan absoluut voor haar in," zei de oude heer, „en wy houden van haar als was zij onze dochter." „Is zy dat waardig?" vroeg mr. Jud kins. „Zij is beter dan «én van ons. zy heeft dat bewezen in zeer moeilyke om standigheden." De bankier wendde rich tot Jane. „Het is goed om trouwe vrienden te hebben," zei hij. „Ik zal u nu iets vertellen over myn manier van werken. Iedere dwaas kan 'n lening verstrekken op 'n behoor- ïyke zakeiyke basis. Er is totaal geen handigheid voor nodig, wanneer de cliënt ruim onderpand verschaft. Maar ik vocx- my stel betrouwbaarheid verre boven 't mooiste onderpand. Ik ben van mening, dat karakter een betere zekerheid biedt dan contracten en overeenkomsten. Ik heb leningen geweigerd aan mensen die zelfs beter onderpand konden geven dan vereist was, alleen omdat ik er niet van overtuigd was met eeriyke mensen te doen te hebben. zelfs van de hand hebben gedaan. Dit betekende in bijna ieder voorkomend geval geen overgaan naar meer bevre digende landbouwbedrijven, doch lou ter wanhoopsuiting. Hoofdpunt der bijeenkomst was de in leiding van prof. G. Brouwers, directeur- generaal voor de Prijzen, over de prijs- en loonpolitiek in het licht van onze toe komstige ontwikkeling. Zij mocht als eet goed overzicht worden gezien van de uitwerking der prijspolitiek tot nu toe en gaf een inzicht van de opvattingen, welke bii de overheid t.a.v. de te volgen gedragslijn bestaan. Prof. Brouwers ging uitvoerig in op de vraag of er verschil in behandeling is tussen landbouw en industrie, waar hij hij tot de conclusie kwam, dat in dé eerste plaats de boerenstand niet on gunstiger wordt behandeld dan de in dustrie en in de tweede plaats, dat de landbouw er belangrijk beter aan toe is dan voor de oorlog. Verder zyn de maat regelen voor verschillende midder- standsbranches, blijkens de in 1946 be haalde resultaten, juist gebleken en heb ben voorlopige nacalculatie over 1947 uitgewezen, dat in verschillende geval len een verdere verlaging wenselyk er mogelijk moet worden geacht. Wanneer de lonen en prijzen elkaar achterna lopen, kan van opvoering der productie geen sprake zijn. Dan komt ons economisch leven op de duur tot stilstand, doch niet alleen een stabiel prijs- en loonniveau, ook een laag prijs- en loonniveau is nodig, teneinde ons te kunnen staande houden in de bandeloze concurrentie, die spoedig over de wereld zal losbreken. En dat kunnen wü slechts wanneer wy goedkoop en goed zyn. De gedachtenwisseling aan het einde der vergadering bewees niettemin, dat bii alle goede wil de critische gees*, vaardig was gebleven. Waarom mag de industrie wèl en de boer niet reserveren voor een eventuele nationale of inter nationale terugslag? werd gevraagd, en waarom kunnen voor hem geen lonende prijzen worden bepaald? En waarom kunnen de eigen krachten niet evenhoog gewaardeerd worden als de huurlingen, die vaak in prestaties verre bii eerst- genoemden ten achter blyven? Bij de bespreking van de critieke si tuatie in de melkveehouderij deelde mr. Homan mede, deze onder de aandacht van minister Mansholt te hebben ge bracht. Deze wenste echter de interpel latie Vondeling in de Tweede Kamei af te wachten, vooraleer zyn mening te zeggen. De melkprijs is n.l. volstrekt on toereikend, vele bedryven werken met verlies en vele boeren verkeren daar door in betalingsmoeilijkheden. Daarom wordt op zeer korte termijn een boeken onderzoek gevraagd van de overhe d, cpdat deze dan haar gefundeerd oor deel zal kunnen geven. Prof. Brouwers zei ten slotte, dat als de cijfers, welke hem zullen worden overgelegd, hem zullen overtuigen, dat er iets veranderd moet worden, de boeren hem zeker aan hun ziide zullen vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3