Electrische hersenen" de Britse industrie in Engeland zal Palestina ontruimen Conflict van heftig nationalisme VOEDSELVOORZIENING NOG NIET OP GEWENST PEIL Deze zouden economische crisis kunnen overwinnen Arabieren wensen Arabisch-Joodse interim-regeringKwestie onoplosbaar geacht Anarchie achter de deur? Landbouwproductie dient nog meer te worden opgevoerd Instituten en scholen Piet Hein" weer in ons land Na twee jaar afwezigheid Wysjinski contra „oorlogophitsers" Lonen en prijzen VERLIEZEN IN NED.-INDIË Vulkaanuitbarsting op Java Slowaakse parlement overvallen Nog wachten met aard appelen inslaan 9S§KM Terugtrekking der Joden uit Palestina De salarissen bij het middelbaar onderwijs Tot hoofd en hart ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1947 69ste JAARGANG No. 23960 Snelle stijging van productie Eruptie van de Gedeh MINISTER NEHER WEER NAAR BATAVIA? ELLENDE OP MADOERA Rapport der speende commissis Arabisch plan voor intepim- regering Londense conferentie begint 25 November Het weer Anders volgt süraks teleur steil 'ng ONMENSWAARDIGE WOON TOESTANDEN „Bron van voortdurende zorg" op vragen van het Tweede Kamerlid Steinmetz betreffende misstanden op het gebied van behuizing in Limburg heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting o.m. geantwoord, dat het voortbestaan van onmenswaardige woon toestanden een bron van voortdurende zorg is. Het inhalen van de achterstand kost jaren en zolang deze achterstand niet is ingehaald, zullen velen noodge dwongen op onvoldoende huisvesting aangewezen blijven. De huidige nieuw bouw is nog volkomen onvoldoende om de bevolkingsgroei en de gezinsvorming op te vangen, te meer dus onvoldoende om de ontstane achterstand in te halen. Vol ergernis merkte de Russische afge Eindhoven s elt een ultimatum (Het is een afschuwelijke eigen schap als men eigen kleinzielig heid ook bij anderen veronder J BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. >T Nidat enige dagen geleden een Ame rikaans vliegtuig radiografisch de Oceaan van Amerika naar Engeland was overgestoken, hebben Britse deskun digen als hun mening uitgesproken, dat men door de „electrische hersenen" de economische crisis kan overwinnen. Vol gens hen kan de productie een snelle stijging in twee jaar vertonen, gepaard met een wezenlijke vermindering van de arbeidskrachten, indien men de „electri sche hersenen" in de Britse industrie in practyk gaat. brengen. De benodigde instrumenten etc. om deze productie op deze nieuwe wijze in te ten grote volksverhuizing voltrekt zich in het voormalige Brits-Indië. In panische angst vluchten tienduizenden Hindoes en Sikhs, die, door de verdeling van de grens, provincie Pendsjaab, onder de Mohamme daanse staat Pakistan zijn gevallen, naar India, terwijl omgekeerd Mohammedanen, uit vrees voor nieuwe slachtingen, hun toevlucht zoeken in Pakistan. Dicht op eengepakt in en op de treinen, vastgeklit aan elk punt dat houvast biedt, trachten de vluchtelingen met het weinige, dat zij kunnen meenemen, zo snel mogelijk weg te komen uit het gebied, waar hun slechts onderdrukking en dood wachten. Doch ook langs de spoorweg dreigt gevaar en als men bovenstaande toto beziet wordt het duidelijk, hoe wraakzuchtige benden bij overvallen op treinen 12Ó0 slachtoffers kunnen maken, zoals Dinsdag bij Amritsar gebeurde West-Java's machtigste vulkaan, de Gedeh, is vandaag lot eruptie ge komen. Van Nederlanse zijde wordt vernomen, dat dc lava langs de rotsachtige hellingen omlaag stroomt naar een dicht bevolkt landbouw gebied. Dit gebied, zo verklaarde men verder, eerkeert echter niet in dirct ge vaar. De bevolking was al enige dagen tevoren gewaarschuwd om de onmiddel lijke omgeving van de vulkaan, die ten Zuid-Oosten van Buitenzorg gelegen is, te verlaten. Een ooggetuige, die uit Buitenzorg telefoneerde zei, dat hij rook zag op stijgen tot 3 kilometer boven de krater De Gedeh kwam in 1886 met, ramp spoedige gevolgen tot uitbarsting. De laatste keer dat een eruptie plaats vond was ln 1909. Aneta verneemt, dat er sprake is, dat min. Neher naar Batavia te rugkeert in verband met de te ver wachten besprekingen met de drie- landen-commissie. Naar verluidt, zou minister Neher tezamen vertrek ken met Jhr. Mr. H. van Vreeden- burch, chef directie polotieke zaken van het ministerie van Buitenland se Zaken, om de aLndvoogd gedu rende de besprekingen bij te staan. Uit een nagekomep rapport van Ma- doera blijkt, dat nabij Om'ben. ten Oos ten van Sampang. tijdens een patrouil- letocht verschillende Madoerezen in volkomen uitgehongerde toestand wer den aangetroffen. In pakhuizen werden grote hoeveelheden rijst aangetroffen die voor het republikeinse leger bestemd waren. Met de grootste moeite kon wor den voorkomen, dat de uitgehongerde bevolking deze opslagplaatsen be stormde. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft, aan sluitend ip een verklaring van de minister van Koloniën Arthur Creech Jones te Lake Success, meegedeeld, dat Groot-Brittannië het plan koestert onmiddellijk na beëindiging van de thans plaats hebbende discussie, nog vóór de Algemene Vergadering van de V. N. te New Vork zal worden gesloten, voorbereidingen te treffen om uit Palestina weg te trekken. Het enige, dat «en dergelijk terugtrekken zou tegenhouden, zou zijn het wonder van een oplossing der kwestie door overeenstemming tussen dc beide betrokken partijen. Groot-Brittannië is niet van plan het mandaat te blijven uitoefenen wanneer de Algemene Vergadering dc beslissing over de kwestie uitstelt tot de volgende zitting' de algemene gevolgtrekkingen van de commissie en de grote lijn der Britse politiek. Namens dë Britse regering verklaarde Jones, dat deze zonder enig voorbehoud het gezichtspunt van de commissie, dat het mandaat over Palestina nu moet wdrden beëindigd, steunt. t 1 Hij sprak de ernstige hoop uit, dat de V. N. meer succes zullen hebben dan En geland heeft gehad bij het tot elkander brengen van Joden en Arabieren, opdat zü door samenwerking tot onafhanke lijkheid zouden geraken. Jones beloofde, dat Engeland alle ken. nis en ervaring, waarover het beschikt, ten dienste van de commissie zal stel len. In de Palestiba-commissie der V. N. verklaarde Creeck Jones, dat de Britse regering bereid ia ieder plan uit te voe ren, dat zowel voor Joden als Arabieren aanvaardbaar is, doch indien de V. N. geen dergelijk ói tdid zouden kunnen aanbevelen, acht Engeland zich niet in staat de aanbeveling uit te voeren en zou het noodzakelijk zijn, dat een andere macht zich hiermede belastte. „De Britse legering maakt plechtig bekend," aldus seide Jones, „dat zü bü het uitblijven van een regeling een spoe dige ontruiming van Palestina door alle Britse strijdkrachten en het Britse be. stuur zal moeter. voorbereiden. De Britse regering is niel bereid om met geweld van wapenen een bepaalde politiek aan Palestina op te eggen_ De Britse regeling steunt de aanbeveling van de speciale commissie der V. N. voor Palestina om hei land zo spoedig moge- lük onafhankelijl te verklaren. De Britse regeling was het geheel eens met de aanbeveling van de speciale com missie voor Palestina, dat de Algemene Vergadering onmiddellijk moet trachten tot een internationale overeenkomst te komen ten aanzim van het probleem der Europese Joden, die in benarde omstan. digheden verkejen. Engeland zal ten dien aanzien bijeen beteregelegenheid voorstellen indienen. Met nadruk volaarde Jones, dat er geen wezenlijk verschil bestaat tussen De productie van de landbouw zal nog altijd zo hoog mogelijk moeten worden opgevoerd, wil onze export onze devie- i.enpositie versterken. Teeltoppervlakte kan momenteel moeilijk worden uitge breid. Wij zijn dus aangewezen op de grond, die reeds in cultuur werd ge bracht. In de begroting van Landbouw is met deze factoren dan ook terdege rekening gehouden. Naast mechanisatie, zal ook betere verkaveling en grondver betering noodzakelük zijn. Het onderwijs wordt uitgebreid. Op het terrein van de akkerbouw wordt thans de oprichting voorbereid van een landbouwtechnisch instituut ter bestude ring van de vraagstukken op het gebied van arbeidsmethoden en mechanisatie. Voor de tuinbouw is het aantal proefboer- derijen uitgebreid. Voorts zijn onderzoe kingen begonnen naar betere bewaar methoden van poot- en consumptie-aard appelen en naar meer doelmatige metho den van verzending van groenten. fruit en snijbloemen. Men wil komen tot het vormen van associaties voor het bestu deren van vraagstukken ten aanzien van aardappelen en granen. Met kracht wordt de oprichting van een instituut voor zui- velonderzoek in samenwerking met net bedrijfsleven ter hand genomen. De be strijding van bet mond- en klauwzeer ver loopt gunstig. In dc loop van 1947 zal een nieuwe middelbare landbouwschool en een zui- relschool, beide in liet Zuiden des lands, worden geopend. Het ligt voorts in de be doeling tot oprichting van een middelbare tuinbouwschool over te gaan. De grote toeloop van leerlingen maakt de oprich ting van enige nieuwe landbouwwinter- scholcn en van een aantal lagere land- en tuinbouwscholen noodzakelijk. Waar vis momenteel ip grote mate te gemoet komt aa' de behoefte aan eiwit voeding. verdierf deze tak van produc'ie alle belangstelling- De minister heeft het wenselijk ge acht om in hJ bijzonder voor de ver kaveling en cP mechanisatie een sche ma op te stelP11 voor de eerstvolgende zes jaren. Dit schema met bijbehorende toelichting za, eerlang aan de Staten- Generaal woi-Ien aangeboden. I 2.000.000 is litgetrokken ter bevorde ring van de metallisatie en rationalisatie van de kleine )oerenbedrijven Iri ye.rbaficl riet het feit, dat somtijds in het buitenland ongunstige ervaringen zijn opgedaan net Nederlands poolgoed. is het bewarincjvraagstuk.van poters zeer urgent geworflji. Er zijn allerlei nieuwe gezichtspunten, die onderzocht moeten worden, spec ia" met betrekking tot de bewaring in di koelhuizen. Ook moeten proeven genohpn worden op het gebied van het drogen en het bewaren van zaad. Voor de afdping weide- en voederbouw is het noodzafelijk tc beschikken over een 'eigen pro''boerderij. Het in de be zettingstijd gehuurde proefbedrijf in Friesland is oi£eschikt. Dit bedrijf wordt zo spoedig mofelijk van dc hand gedaan, terwijl een nijiw bedrijf zal moeten wor den ingericht. Er is een instituut voor landbouwtechniek ontworpen. Ofschot» v<or uitvoering van cultuur technische' wj" ken, uit te voeren in z." ..vrij werk", jeehts 10.000.000 is uitge trokken. ligt net in dc bedoeling deze werken-onveiminderd voortgang te doen vinden. Bij de begrftmg is er rekening mede gehouden, da' een belangri jke inkrimping van de maatpselen. v/elke zijn genomen om een rechtvaardige en doelmatige ver deling der b-schikbare producten te be vorderen, ni<t kan worden verwacht en dientengevol^ ook de organen, belast met de uitvoering daarvan, vrijwel in de huidige omving zullen moeten worden gehandhaafd. De voedselvoorziening kan nog niet op iet meest gewenste peil wor- den gebracht Na de rede van Jones diende Emil Sandström, de Zweedse voorzitter van de speciale commissie der V. N. voor Pa. lestina, het rapport dezer commissie in. Sandström verklaarde, dat de Pales tijnse kwestie onoplosbaar genoemd kon worden, daar er geen oplossing was te vinden, die belde partijen kan bevredi gen. „Het conflict is er een van jong en heftig nationalisme," aldus Sandström, „flat wordt aangewakkerd door buiten landse invloeden. Voor de Joden is dit de pressie der verplaatste personen, die zich in Palestina willen vestigen en de Arabieren ontvangen steun van de Ara- bische staten." „De tragedie is des te -heviger door het feit, dat al deze aanspraken als gel dig moeten worden beschouwd. Het voor naamste doel van de oplossing, die de V. N. willen vinden, moet zijn: een ver. zoening te weeg te brengen en zoveel mogelijk de gegeven beloften nakomen. De commissie voor Palestina heeft ge tracht een dergelijke oplossing te vin- den." Naar het gevoelen vai* gewoonlijk welingelichte kringen te Londen zal de volgorde der gebeurtenissen thans waar schijnlijk als volgt zijn: 1 Groot-Brit tannië gaat voorbereidingen treffen om Palestina te verlaten zodra de bespre king in de Algemene Vergadering be ëindigd is. 2 Daarna terugtrekking zo spoedig als technisch mogelijk is. 3 Groot Brittannië zal zich niet bekommeren over de overdracht van de macht aan enige volksgroep in Palestina, zodat er- een periode van anarchie zou kunnen aanbreken. De nadruk werd er op gelegd, dat het besluit om Palestina te verlaten niel betekent, dat Groot-Brittannië zich uü geheel het Midden-Oosten terugtrekt. De terugtrekking uit Palestina zal, naar verluidt, deel uitmaken van een alge mene hergroepering van de Britse strijd krachten in dat gebied. Volgens gewoon lijk welingelichte kringen zal dit om vatten een ontwikkeling van bases in Oost-Afrika terwijl dc komende bespre kingen tussen de Grote Vier over de toekomst van dc voormalige Italiaanse koloniën met critische belangstelling ge volgd zullen worden. Dr. Hoessein Chalidi, secretaris van de Palestijnse hoge executieve te Jeruzalem, Volgens de Praagse bladen heeft een groep van meer dan 400 partisanen een overval gedaan op het Slowaakse parle ment te Bratislava. Voordat zü rich t-oegang tot het ge bouw verschaften, hielden zij een ver gadering. waarop zy een radicale zuive ring van de Slowaakse regering eisten. Er werden geen arrestaties verricht. Volgens het Praagse blad „Svobodne Novlny" zochten de partisanen, die zich tot een semi-militaire groep aaneenge sloten hadden, in he^ parlementsgebouw naar Josef Lettrich, de president van de Slowaakse nationale vergadering en lei der van de democratische party. heeft gisteravond te Jeruzalem een uit vijf punten bestaand plan voor overbrug ging van dc periode tussen het terugtrek ken van het Brits bestuur en het berei ken van 's lands onafhankelijkheid ont vouwen. Het plan voorziet in een Ara bisch-Joodse interim-regering., bestaande uit vijf Palestijnse Arabieren en twee Palestijnse Joden, een „hoge commissa ris", benoemd door de V. N„ en een „plaatsvervangend hoge commissaris", be noemd door de Arabische Liga. Deze interim-regering zou: toezicht houden op het terugtrekken van de Brit se burgerlijke en militaire autoriteiten; onmiddellijk een volkstelling houden, het geen in het bijzonder ten doel zou hebben tc bepalen, wie burger van Palestina is en wie niet; verkiezingen moeten organi seren voor een algemene vergadering, die de Palestijnse constitutie zal opstellen en een kieswet voor fle samenstelling yan een parlement. Volgens het plan zou Palestina uitein delijk het achtste hd van de Arabische Liga worden. De Engelse pers heeft over het alge meen de uiteenzetting van Creech Jo nes met grote instemming begroet. De „Manchester Guardian", die even als de „Times_ zich eens verklaart met de bereidheid Van Engeland om het Palestijnse mandaat op te geven, is eeh- ter van mening, ,je minister van Ko loniën de grens sen behoedzaamheid en lafheid overschrijdt in de passage waarin' hij Engeland niet in staat ver klaart om hulp te beloven bij het door voeren van een oplossing voor de Pa- lestijnse kwestie. Volgens de conservatieve „Daily Te legraph" kan er geen sprake van zijn dat de publieke opinie in Engeland al gemene steun verleent aan de rege- ringspoliliek. De V.S. en Engeland zijn overeenge komen 25 November als voorlopige da tum te stellen voor de bijeenkomst van de Raad van Ministers van Buitenland se Zaken te Londen over de opstelling van het vredesverdrag met Duitsland. Frankrijk heeft ^eze datum eveneens goedgekeurd en men verwacht niet, dat de Sovjet-Unie bezwaren zai maken. Een zeer lang bijeenblijven van de Al gemene Vergadering der V. N. kan wel licht verder uitstel veroorzaken. richten zouden weinig kosten en gemak kelijk kunnen worden aangebracht. Dr. H. Thomas, een der yoornaamste Engelse deskundigen op radiografisch gebied, heeft zijn plannen voor deze grote ver anderingen aan een reporter van de „Daily Mail" uiteengezet. Achttien maan den geleden ontwikkelde -hij de eerste „radiografische radar meteorologische ballon", terwijl hij nu een team vormt, dat de machines zal metten inrichten om met de nieuwe werkwijze de econo mische crisis te helpen oplossen. Acht grote Engelse firma's hebben dr. Thomas, reeds geraadpleegd, maar. zei deze, willen wij werkelyke resultaten bereiken, dan moeten wij het op natio nale schaal doen. Indien de mogelijk heden van de wetenschap werden uitge buit als bijv. voor radar tijdens de oorlog en indien de regering zich evenals toen volledig achter de plannen zou scharen, dan zouden de tekorten aan werkkrach ten en materialen kunnen worden opge lost. Massaproductie door op een knop te -drukken is in zicht, aldus dr. Thomas. Er is geen industriëel proces, dat wij niet automatisch zouden kunnen laten ver lopen. In vijf jaar zouden de resultaten verbazingwekkend zijn. Laat ieder maar eens bedenken, hoe onze industriële moeilijkheden zouden worden verlicht, indien de katoen-spinnerijen hun productie met 10 pet. en de schoenfabrieken hun prestaties met 20 pet. zouden kunnen opvoeren. Er zijn drie wijzen, waarop een toepassing van de elec trische hersenen mogelijk is! Om slechts enige voorbeelden te noemen: Machines kunnen electrisch gecontro leerd worden, bij massa-productie kun nen de producten electrisch worden ge meten, gesorteerd en verpakt. Ook de veiligheidsmaatregelen in de mijnen kunnen worden verbeterd door1 deuren en schotten, die men zó kan controleren, dat gas, rook en stof onmiddellijk worden ontdekt en de nodige maatregelen wor den genomen. Verwachting tot Zaterdagavond: Afnemende wind uit Noord-Ooste lijke richting. Overddrijvende wolken velden'. Droog weer, iets warmer. Zondag: Zon 6.3418.27. Maan 18.23—3.59. Maandag: Z<m 6.3618.25. Maan 18.36—5.13. Reeds tlians zijn ve'e consumenten bezig een wintervoorraad aardappelen aan tc leggen. De tijd is echter daarvoor nog niet geschikt, zodat het gevaar be staat, dat zij. die thans reeds aardappe len voor langere tijd opslaan, de teleur stellende ervaring zullen opdoen, dat er belangrijke verliezen aan gewicht en kwaliteit op deze voorraden worden ge leden. Een wintervoorraad kan op zijn vroegst in de tweede helft van October worden betrokken. Hoewel men reeds thans kan bestellen en kopen, wachte men nog minstens tot de he ft van de volgen de maand aIvoren# aardappelen af te nemen. De minister streeft er uiteraard naar, om die middelen te bezigen, welke er toe kunnen biidragen de meeste misstan d-en zo spoedig mogelük op te ruimen. Na een afwezigheid van bijna twee jaar is Hr. Ms. torpedojager ..Piet Hein", onder commando van kap. It. ter zee A. Molenaar, in het vaderland teruggekeerd. Voor het uitbreken van de politionele actie werden in Austra lië levensmiddelen en medicamenten ingeslagen, welke onder de noodlij dende Indonesische bevolking werden verdeeld. In de grote Oost werd een bezoek gebracht aan gebiedsdelen, waar zich nog nimmer na de bevrij ding van Japanse overheersing een Nederlands oorlogsschip had ver toond. Bij het verrichten der politio nele actie verleende de „Piet Hein" assistentie. In samenwerking met vliegtuigen wer den gecombineerde acties uitgevoerd. De torpedojager is in het bezit van „De blauwe wimpel", door de commandant van het zusterschip „Kortenaer" uitge loofd voor het marinevaartuig, dat de reis naar Indië in de kortste tijd zou volbrengen. De „Piet Hein" voer in 1945 binnen 1514 dag van Chatham naar Java. 26 Augustus j.l- vertrok de „Piet Hein" Na een verblijf mn {wee jaar in Indië is de torpedoboot jager Piet Hein" teruggekomen. Onder geweldige belang stelling, vooral van familieleden van de bemanning, komt de jager in de haven van Den Helder aan. Andrei Wysjinski, de Russische alge- vaardigde bij de Algemene Vergadering der V.N., heeft gisteren in de zaal van de Veiligheidsraad een persconfeientie gehouden, waarop zeshonderd personen, journalisten en diplomaten aanwezig waren. Wysjinski leverde eritiek. Op de eer ste plaats op de Britse afgevaardigde Mc Neill. doch de Britse permanente afge vaardigde Sir Alexander Cadogan, die eveneens aanwezig was, fronste, toen dit Onderwerp werd aangesneden, zijn* wenk brauwen en ging heen. „Rijtend en sar castisch" noemde Wysjinski McNeill's rede en „vol pogingen grappig te zijn". Opnieuw legde hij vervolgens de zweep op de „oorlogsophitsers", waarbij vooral John Foster Dulles, dc Amerikaanse re publikeinse deskundige in buitenlandse aangelegenheden, de vroegere diplo maat George Earle, de radio-comnven- tator Walter Winchell en de voormalige Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet- Unie, William- Bullitt, het moesten ont gelden. vaardigde op dat hij na zijn rede in de Algemene Vergadering vele brieven had ontvangen welke uiting gaven aan on- vriendelijkheid en kwaadwilligheid, doch zijn ergernis groeide nog aan, toen tegen het einde van de voorlezing van zijn verklaring een vijftigtal journalisten aanstalten maakte heen te gaan. Er werden heftige woorden gewisseld tussen Wysjinski en journalisten van de Hearst-pers. Toen een der journalis ten vroeg, of ook sommige uitlatingen van Stalin als oorlogsophitsing aange merkt moesten worden, wond Wysjinski zich zeer op. „Deze vraag kan ik niet beantwoorden," aldus zeide hij. ..Mijn antwoord zou de vraagsteller niet aan staan." Gevraagd naar zijn mening omtrent het Britse plan uit Pales,ina terug te trekken, antwoordde Wysjinski „Ik ben bang, dat 't Britse plan voor uiteindelijke terugtrekking uit Palestina begrepen moet worden als een voors.el tot uitein. delijke terugtrekking van de Joden uit Palestina. In dat geval zal onze reactie zeker negatief zijn." van Priok en na een zeer voorspoedige reis kwam de Nederlandse kust in zicht. Vrijdagmorgen begaf schout bij nacht J- J. L. Willinge zich te IJmuiden aan boord, waar hij schip en bemanning in specteerde. Op de recle van Den Helder las hij een telegram voor van Prins Bern. hard, waarin de opvarenden welkom wer den geheten in het vaderland. Om pl.m. 12.30 uur liep de ..Piet Hein" de haven van Den Helder binnen. De docenten bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs te Eindhoven hebben aan de hoofdbesturen hunner organisaties de eis gesteld, bin nen drie weken een positieve stap tc doen ten behoeve van de salarisverbete ring. hij gebreke waarvan zij.,na ver loop van deze termijn, unaniem hun lidmaatschap van dc organisaies zui len opzeggen on hun vrijheid zullen hernemen om die maatregelen tc tref fen, die hun noodzakelijk schijnen. Deze eis werd vastgelegd in een motie, welke niet overweldigende meerderheid van stemmen werd aangenomen. De Franse afgevaardigde in de be grotingscommissie van de Algemene Vergadering der V. N., Mayei', heeft de commissie medegedeeld, dat Frank rijk zal voorstellen, dat de zitting der Algemene Vergadering in 1948 in Euro pa zal worden gehouden om de uitga ven in dollars van de leden-staten te verminderen. iVan een bijzondere medewerker) Een merkwaardige „verjaardag", wel ke aan de meeste mensen wel voorbij zal gaan zonder dat zij daaraan zullen terugdenken, vieren we 4 October. Het is dan nj. een jaar ge leden. dat de minister-president dr. L. Beel. de bekende verklaring der rege ring aflegde inzake haar beleid ten aan zien van de lonen en prijzen. In een neger-tiental punten heeft de regering toén vastgelegd, dat verdere loonsverho ging funest zou zijn en dat veeleer een verlaging van het prijspeil het verstoor de evenwicht tussen lonen en prijzen diende te herstellen. Hiertoe werd een gehele seriè maatregelen aangekondigd, samengevat in punt .13 der verklaring. Hierbij ging de regering uit van de ver onderstelling, dat op de duur ..door een waarschijnlijke prijsdaling op de wereld markt en het opvoeren van de binnen landse productie" het makkelijker zou worden, de verkoopsprijzen meer in overeenstemming te brengen met de kost prijzen. zonder dat dit voor het consu merend publiek al te nadelige gevolgen zou hebben. Op grond van deze toe- komst-speculaie 'kondigde de regering toen aan verlaging van de subsidie cp broodgraan, verhoging van de melkprijs, vesrhoging van de boterp-rys Daartegen over stonden verlaging var. de prijs van aardappelen en groenten en meer keu zebonnen in het distributiepakket, waar door de besteding van het inkomen mak kelijker zou gaan. Dit „alles" evenwel op voor-waarde, aldus punt 15 van de verklaring, dat een verdere verhoging der loonnormen in dit stadium niet toelaatbaar is. Deze ver klaring heeft toen onrust gewekt in de arbeidersbeweging. Zowel de katholieke arbeidersbeweging als de socialistische, kwamen 15 October met hun eerste ver tegenwoordigers bijeen, om zich op deze uitermate belangrijke verklaring van de regering te bezinnen. In een uitvoerig schrijven van fa No vember 1946 heeft dc Raad van Vakcen trales zich toen gericht tot de minister president, in welk schrijven de Raad aan de grote ongerustheid onder de arbei ders uiting heeft gegeven. Het gedocu menteerd betoog besloot met de opsom ming van een aantal voorwaarden, waar- ain naai- het oordeel van de Raad van Vakcentrales, moest worden voldaan, 'wilde hij rich met genoemd regerings stuk kunnen verenigen. Dat dit stuk wel de bijzondere aan dacht van de minister-president heeft gehad, bleek uit het antwoord, dat s Januari binnenkwam en waartoe de mi nister-president 4 (getypte) foliovellen gebruikte om zijn antwoord te argumen teren. In zijn daarin gegeven verdedv- srine van de regerings-pryzen-pohtiek zest hij o.a. letterlijk: „Voor zover even wel winsten gemaakt worden van met t-e gedogen omvang wordt er met kiacht aan gewerkt, dit door verbeterde Prijs vaststelling tegen te gaar. Ik wijs in dit opdicht bijzonder op de aan de gang zijnde verlaging van de handelsmarge van vele inaustnele ge bruiksartikelen en op de voorbereiding om tot invoering van een utility-systeem voor een aantal belangrijke volksgoederen tc komen." Direct evenwel waarschuwde hij tegen al te grote verwachtingen, welke ten aanzien van .liet prijspeil door deze maatregelen zouden kunnen worden be reikt. Opvoering van de productie, zo herhaalde dit schrijven de regeringsver klaring, moet de voornaamste factor blij ven. Overigens werd wel opengelaten de mogelijkheid, looncorrlgerende bepalin gen incidenteel alsnog toe te laten. En nu gaan we van deze regeringsver klaring en het daarop gevoerde schrifte lijke overleg' fwe mogen aannemen, dat in deze ook het nodige mondelinge over leg is gepleegd) de „verjaardag" vieren. Men heeft zo de gewoonte om bij zulke gedenkdata zich dc vraag te stellen: Wat is er van terecht gekomen? Een moeilijke vraag, althans de beantwoording er van, sinds het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zo karig is met het verstrekken van cyfers. Maar naarstig speuren in wetenschappelijke tijdschriften, meer nog een veelvuldig contact met de realiteit van het arbeidersleven, hebben toch wel een indruk gevestigd, die, naar we me nen, op een verantwoorde wyze de wer kelijkheid weergeeft. Om op het ogenblik de vraag te kun nen beoordelen, of de verhouding tussen lonen en prijzen gunstiger is dan op het moment van de bedoelde regeringsver klaring. moet niet alleen rekening wor den gehouden met de vraag of de lonen procentueel zijn gestegen en of de prijzen procentueel zijn gedaald, maar ook of de koopkracht van het publiek gelijkelijk steeg met de stijgende goederenvoorraad. (Vervolg op pag. 3) De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat. in de afgelopen week de volgende verliezen zijn ge rapporteerd: Kon. Marine: 2de Lt. mar. N. A MUL; uit Den Haag, gesneuveld 19 September 1947. 2e Lt. mar. P. J. L. DE GREEF, u;t Hilversum, overleden 19 September 1947 tengevolge van bekomen ver wondingen. Ie Lt. mar, H. W. F. BONGERS, uit Maastricht, gesneuveld 19 September 1947. Mar. 1ste kl. J. M. POST. uit Leek, gesneuveld 19 September 1947. Kon. Ned. Landmacht: Sold. J. VELDHUIS, uit Ambt- Delden, gesneuveld 22 Juli 1947, om geving Modong. (Na vermissing). Korp. C. DE GRAAF, uit Amster dam, gesneuveld 16 September 1947 te Djat'obanang. Serg. J. H. M. BYVOETS, uit Rot terdam, gesneuveld 17 September 1947 te Tjibatoe. Sold. 1ste kl. W. KOENES, uit Ma- rium (Gr.), gesneuveld 17 September 1947 te Belik. Sold. G. VERPLAK, uit Amster dam, gesneuveld 17 September 1947 omgeving Tasikmalaja. Sold. G. J. ANNELINK. uit Apel doorn, gesneuveld 18 September 1947. (Plaats niet vermeld). Korp. A. HUISMAN, uit Leiden, gesneuveld 18 September 1947 te Bandoeng. Korp. A. J. H. TULLEMANS, uit Weert, gesneuveld 19 September 1947 omgeving Kesambi. 2de Luit. L. A. M. REYMER, uit Rotterdam, gesneuveld 21 September 1947 te Garoet. SolqL 1ste kl. J. VAN DER WAL, uit Tietjerksteradeel, gesneuveld 21 September 1947 te Bandjarsari. Sold. A. VAN DER WERVE. uit Noordgouwe (Zld.), gesneuveld 21 September te Bandjarsari. Kon. Ned.-Indische Leger: Serg. inf. L. LEVASIER, uit Ned.- Indië, gesneuveld 18 September 1947 omgeving Soemdaedang. Kapt. inf. J. H. E. KUSTERS, uit Utrecht, gesneuveld 20 September 1947 te Bandjarasem (N.-Bali). Landstorm korp. inf. J. P. REY- TENBEEK, uit Ned.-Indië, gesneu veld 16 September 1947. (Plaats niet vermeld), Jav. sold. 2de kl. inf. SAGIMAN, gesneuveld 18 September 1947. (Plaats niet vermeld).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1