STAD EN OMGEVING iÊt- DE KNIPSCHEER I een Hollandse gobelinweverij tem 5Z Wederopbouw in Velsen Geldverspilling in tijd van zuinigheid Kerkberichten 130Q0 Van het witte doek iimmm mmrjé Wielrenner no. zoveel gfl v. Empelen AGENDA r bloemendaal ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1947 PAGINA 2 FELLE BRAND IN DE WAARDERPOLDER In de fabriek Blokmetaal Voorjaarstentoonstelling van bloembollencultuur in 1950? Kerkdief gearresteerd BINNENKORT HEROPENING van de reeds 40 JAAR ZWARTSER'S FQTOHANDEL GELOOF EN WETEN SCHAP Piano-avond Willem Andriessen ZOMERCONCERT H.O.V. „Kareol" op monumentenlijst Uitzending ziekenlof Ned. Biljartbond VERLOVINGSRINGEN Brandstoffenhandelaar die geen advocaat was BOND ZONDER NAAM ZILVEREN FEEST Chin. Ind. Rest. Hongkong DOOD DOOR SCHULD? Ernstige aanrijding voor Haarlemse rechtbank Nieuwe R.K. zwemvereniging opgericht Haarlemse hockeyers terug uit Derby Artsendienst Platanenlaan geasfalteerd Op het strand gevonden zandvoort Buireau Hur,«vesting MOTIES AANVAARD Radio Moors Koperwerk! - It Fryske Skathus Zondagsdienst Vrijdagavond ongeveer 8 uur is brand ontstaan in de fabriek Blokmetaal in de Waarderpolder, dicht bij Stork Hijsch. Dadelijk na melding van de brand om 8.11 uur trok de Haarlemse brandweer met een autospuit en een ladderwagen uit. Machtige vlammen sloegen uit het dak toen de brandweer arriveerde. Ter stond werd het vuur met twee stralen naar binnen en een straal over de ladders aangepakt. Op de zolder boven het kan toor en het magazijn bevonden zich enige vaten met magnesium, een grote partij jute zakken en 60 gietkroezen, welke een gretige prooi der vlammen werden. Het spreekt van zelf, dat men het brandende magnesium, dat de hemel in een fantas tische gloed zette, niet met water kon blussen De gehele brandende massa werd afgedekt met een schuimdeken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat kortsluiting is ontstaan in een 10 pk. motor, welke op de zolder staat opgesteld om een luchtververser door middel van een riem aan te drijven. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de brand door zelfont branding van het magnesium is ontstaan. Daar de vloer van de zolder uit metaal bestaat en door een brandmuur van de werkruimte is gescheiden, bleef het vuur tot de zolder beperkt. Om ongeveer kwart voor negen was de brandweer de brand meester. Het nablussingswerk heeft ech ter de gehele nacht geduurd. In de laatste gehouden hoofdbestuurs vergadering van de Alg. Vet. voor Bloembollencultuur werd besloten in co tweede helft van October een buitenge wone vergadering te houden ter bespre king van de saneringsmaatregelen. De vergadering stond lang stil bij de vraag of het houden van een grote voorjaars tentoonstelling zoals die voor het laatst in Heemstede is gehouden, eerlang mo gelijk zal zijn. De wens van de afd. Heemstede deze in 1950 te houden, kan niet ingewilligd worden wegens de vele onzekerheden op verschillend gebied. Intussen zullen de plannen voor de ten toonstelling die dan na 1950 zal gehou den worden, voorbereid worden. De Haarlemse recherche heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 26-jarige administrateur uit Den Haag. die zien heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een gordijn uit de kapel van de R.K. Begraafplaats aan het Soendaplcin en van twee Perzische kleden resp. uit de R.K. kerk aan het spaarne en dc kathe draal van St. Bavo aan de Leidsevaart. Tegen een vrouw is proces verbaal oo- gem/akt wegens heling van bedoelde goederen. De man is thans gedetineerd tn het Huis van Bewaring te Amsterdam. Het gordijn en een Perzisch kleed ziin teruggevonden. beslaande !aan hel welbekende adres GROTE HOUTSTRAAT 3A i HAARLEM Rembrahdt. Voor liefhebbers van Ame rikaanse muziek zal deze week een avond in het Rembrandt-theater de moeite waard zijn. In de film „Rhap sody in Blue" krijgt men een beeld van het leven van de bekende Amerikaanse componist George Gershwin. In een uitstekende creatie van Robert Alda ontrolt zich het leven van de jonge Gershwin met al zijn up en downs, tot dat een vroegtijdige dood een onver wacht einde maakt aan.dit veelbelo vende talent. De uitstekende technische verzorging, de vele songs en balletten met de nodige show geven het verhaal een echt-Amerikaanse sfeer, waarin een eenvoudige amourette natuurlijk niet ontbreekt. Personen boven de achttien kunnen deze film gaan zien. Op uitstekende wijze vertolkt Deanne Durbin'de rol van Ann Carter, de zus ter van de butler van een rljkgeworden liedjesschrijver Zij poogt de componist van haar capaciteiten op het gebied van zingen te overtuigen, doch als zij ziet, dat haar telkens deze gelegenheid wordt ontnomen, besluit ay bij hem ais •v dienstmeisje in huis te komen. Door al deze moeiten kan het succes niet uit blijven: met zijn bewondering voor haar stem stijgt ook Gerard's liefde voor het meisje, zodat een happy-ending het ge volg is. De film „His .Butlers Sister", die tevens een genot voor het oor is, speelt in City (Alle leeftijden). Tweelingbroeders" werd gemaakt naar een roman van Alexander Dumas en speelt op liet eiland Corsica in de tijd, (tot daar r.og familievetes en bloedwraak aan de orde van de dag waren. Een fa milie denkt een andere geheel uitgeroeid te hebben, doch er is nog een tweeling over, die wanneer zij eenmaal groot ge worden zijn, bloedige wraak zweren op de moordenaars Deze worden door hen op hur.- beurt gedood en ook een der broeders sneuvelt. De andere vindt een aardig meisje en gaat met deze het le ven in. Dc film draait in Cinema Palace en is toegankelijk voor personen boven de 18 jaar. Er zullen weinig oorlogsfilms zijn, die zuiver de sfeer en werkwijze van de spionnen weergeven als dc rolprent „O.SS", waarin een fris opgeleid Ame rikaans speurdersteam naar Frankrijk gaat, om de Invasie in Normandië voor te bereiden. Soms stokt de adem in de mond van ingehouden spanning, vooral wfinneer men het viertal dat spoedig nog slechts een tweetal zal zijn om geven weet door duizenden gevaren en Duitse hinderlagen. Het spel is sugges tief en men leeft van het begin tot het einde mee met de twee voortreffelijke filmsterren: Geraldine Fitzgerald en Alan Ladd. (Boven 14 jaar). Een jongeman, die zijn uniform ver wisselt voor het circuscostuum ter wille van een schoon en nobel meisje uit het circus, ziedaar het hoofdthema uit de Zweedse film „Vrije Levens", die in het Spaarnc-Theater draalt. Een rolprent vol verwikkelingen, boeiend en span nend. die niet zal nalaten een diepe indruk te maken on de meest verwende bioscoopbezoeker. In het voorprogram ma een cowboyfilm „Gemaskerde Trou badours". Toegang 18 jaar. Het was een zeer waardevolle avond, die de vereniging „Geloof en Weten schap" haar leden Vrijdagavond in de- Haarlemse/ Stadsschouwburg aangeboden heeft: onze vermaarde Nederlandse pianist Willem Andriessen speelde Beethoven en Chopin. De kunstenaar had een exquis menu samengesteld. Vóór de pauze bracht hij t.wee sonates van Ludwig van Beetho ven ten gehore, waarvan vooral de ro mantische ..Mondschein"-sonate een ge voelvolle vertolking vond. Ook in dc Phantasie op. 77 van dezelfde compa- nist werd de toehoorder getroffen door de overgave, waarmede Andriesscwi dit brillante werkje speelde. Toch ligt de muziek van Chopin hem beter, hetgeen ook na de pauze bleek, toen hij diens Nocturne op. 15 no. 2 en drie Etudes uit op. 25 reproduceerde, ja, als het ware herschiep. En hoe ragfijn van tou cher was de wals op. 64 no. 2 en hoe bekend de ballade op. 52! Het audito rium bracht Willem Andriessen, aan wie een bloemenmand werd aangeboden, een warme ovatie. Als toegift speelde de kunstenaar „Des Abends" van Robert Schumann en „Praeludium," een eigen compositie. Bij een reeds lang niet meer zomerse temperatuur konden de muziekliefheb bers giseravond gennieten van het laatste Zomerconcert van dit seizoen, dat 'we eigenlijk rqeds uitgeluid waan den. De pas uit Engeland teruggekeerde instrumentalisten hebben in de afgelo pen week dus weer duchtig aan moeten pakken, om dit laatste programma, waarop een noviteit prijkte in te stu deren of door te nemen. Mogelijk mis ten we daarom enkele verfijnde momen ten, zowel in Beethoven's Tweede Sym- phonie, waarvan we vooral het Larghetto en het Scherzo al eens met groter in nigheid en geestigheid hoorden, als in enkele delen der danssuite uit Tschai- kowsky's „Notenkraker'welke we transparanter van klank en lichter van gang kennen. Over het geheel genomen werd er evenwel zeer verdienstelijk en vlot gemusiceerd. Willy Meeuwisse trad deze avond op in twee qua stijl, wel zeer uiteenlopende pianoconcerten. In het charmante en vloeiende pianoconcert in D gr. t. van Joseph Haydn kon men genieten van zjjn brillante pianistiek en warme mu zikaliteit. In het wel zeer moderne werk van de Fransman Georges Migot, dat hij hier in Haarlem introduceerde, be luisterden wij een andere kant van zijn muzikaal temperament: zijn bijzonder geheugen voor een muziek, die bij zo weinig consequent doorgevoerde vorm. zo weinig houvast biedt. In dit werk is het meer de toch wel zeer persoonlijke klanksfeer die het moet doen, dan de Inhoud, welke nergens diepv gaat en veelal zich uit in een vrij onbestemde, soms sterk atonale ondergrond met hef tige resonancen van het solo-instrument en enkele naar voren tredende orkest- stemmen. Desondanks mocht de solist In een langdurig en hartelijk applaus de beloning zien voor zijn waarlijk eminen te prestatie. J. SCHEEPENS. Huize „Kareol'".. aan de Van Len- nepweg te Aerdenhout, is op de ge meentelijke lijst van monumenten geplaatst. Zoals bekend heeft de eigenaresse van het gebouw, mej. Bunge, „Kareol" in het begin van de oorlog ter beschikking gesteld voor de verpleging van oorlogsinvaliden. Thans wordt het gebouw, dat ont worpen is door een Zweeds architect en in 1908 werd vpltooid, gebruikt als sanatorium voor de Stichting 1940—1945. Bioscopen: Rembrandt: Rhapsodie in Blue (18 j.) Zondag 1.15. 4, 6.45 en 9.30 uur en dage lijks 2.30. 6.45 en 9.30 uur. Cinema Pa lace: De Tweelingbroeders (18 j.) 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Luxor: Het leven van dr. Ehrlich (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Wat betekent O. S. S (14 j.). Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur en in de week: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: His Butlers Sister (alle leeftijden), 2.15 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne-theat.er: Vrije Levens (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Apotheken: Dc Zondag- en avonddiensten der apo theken worden van 28 September tct 4 October waargenomen door: Th. A Klinkhamer, Koninginneweg 69, telef. 11596; Grijseels v. Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000: Frans Hals-Apotheek, Fr. Halsplein tel. 11180 en te Heemstede door Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 28320. Ziekcnvcrvoer: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39. telef. 11990; Margriet. Turfmarkt 10 rd„ telef. 21400 en te Heemstede: A. Buiteman. Raadhuisplein 7, tel. 28523. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Rond Frans Hais en tot 1 October Eretentoonstelling var lettertypen en schilderijen van S. H. de Roos. Leffelaar: Gobelins van de handwe verij Knipscheer te Laren. B'iss. Museum: Middeleeuwse Kunst. Zondag 28 September: Stadsschouwburg: Comedia met „Can dida", 8 uur. Concertgebouw: „Het Gouden Haantje" met Piet Kohier, 8 uur. Maandag 29 September: Concertgebouw: 4e Concert Beetho- vencyclus door Hongaars Strijkkwartet, 8 uur. Dinsdag 30 September: Stadsschouwburg: Dansavond met Yoma Sasburgh, 8 uur. Woensdag 1 October: Stadsschouwburg: R. K. Ton.ver. Tha lia met „Uw wil geschiede", 8 uur. Concertgebouw: Chris Hofland mei ..Tom Poes en de betoverde Spiegel", 8 uur. DAG EN NACHT Zondagmiddag half vijf zal uit de pa rochiekerk van de Allerh. Drieëenheid te Bloemendaal het Ziekenlof weer worden uitgezonden. Gisteravond heeft de afd. Haarlem van de Ned. Biljartbond in Brinkmann haar jaarvergadering gehouden ondêr leiding van de heer Oosterheert. Wegens af treden van de secretaris, de heer De Bruyn, werd als zodanig gekozen de heer W. Bogert. Spaansevaartótraat 92. De heer G. W. Metz werd met algemene stemmen herkozen als redacteur van het orgaan „DP Biljartwereld". Aan hem werden als redactiecommissie toegevoegd de heren Bogert. Van der Hoek en Not- trot. Besloten werd in het seizoen 1947 —1948 zeven kampioenschappen te or ganiseren. Een kleine raak met een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARLEM Aan het eind van het vorige jaar i trok het Rijksmuseum met zijn ex positie Franse gobelins zoveel be zoek van binnen- cn buitenland, dat de man aan het kaartjesloket niet zo hard kon werken, of de rij wachtenden buiten groeide alsmaar aan en de zalen liepen zo vol, daj men in de massa meegeschui- feld werd van de ene zaal naar dc an dere, onderwijl trachtend tussen de hoof den en de toen nog breedgerande dameshoeden nog iets op te vangen van hej, geëxposeerde.' eveneens onderwijl afwisselend mompelend „pardon" en „neemt u mij niet kwalijk" om niet te eentonig te worden bij het betreden van andermans schoenpunten en doende als of zijn neus bloedt, wanneer in feite andermans hak daalde op de eigen te_ nen na een rekstand als poging iets meer te zien dan de drom. De gobelins stonden- plots in het mid delpunt van een zeer wijde belangstel ling en nog wordt er over gesproken: „Weet Je nog. die gobelinsen over en weer klinken loftuitingen meestal be treffend de bewerkelijkheid en het ge duld, waarmee men vroeger (I) vermocht te werken." Nog worden gobelins gemaakt, de kunst en bet geduld zijn dus nog niet, verleerd. In de stilte van ons rustieke Gooi-dorp Laren, zonder de ophef en de propaganda, die aan een internationale expositie moet voorafgaan, wordt daar gewerkt in de oude techniek. In de boomgaard bij een oude boerderij gonst een tiental spinnewielen en op de deel van de boerderij worden de gesponnen draden verwerkt tot „echte" gobelins. Geen copleën van oude vermaarde voor beelden, maar naar eigen tijdse ontwer penvan bekwame kunstenaars.. „De Knipscheer", een Nederlandse go belinweverij met een roem over grenzen en zeeën. Het geëxposeerde materiaal is juist terug uit Milaan en Parijs, een col lectie, die Amerika heeft bereisd is op De 42-jarige brandstoffenhandelaai A. C. W. uit Vijfhuizen reed op een avond zonder licht op zijn fiets en werd deswege door twee politie-agenten in Haarlem bekeurd. Hij meende een geld- Doete te kunnen ontlopen door een valse naam op te geven. Hij was echter zo onverstandig (van zijn standpunt uit bekeken tenminste) dat hy wel de Juiste voornamen en geboortedatum opgaf, zo dat de twee politie-agenten hem tenslotte wisten te achterhalen. Zij bezochten zyn woning en herkenden hem; als de man van de valse naam. Tevens herkenden zij zijn vrouw, die de bewuste avond bij hem was en de fiets, waarop hij toen reed. Na behandeling van de zaak voor de kantonrechter vertelde W. alles aan zijn broer, die hem gezegd zou hebben: „Maar jó, dat ben ik geweest". De zaak kwam toen ten tweede male voor de kantonrechter, doch nu verscheen de broer van W. als beschuldigde en W. zelf als getuige. Onder ede verklaarde W. op die zitting, dat hy niet de over treder was geweest, maar zijn broer. Een en ander klopte echter niet met de ge gevens, zodat W. gistermorgen voor de rechtbank terecht stond, verdacht van meineed. Hij bleef echter bij zijn verklaring, zodat de rechter zich genoodzaakt zag de beide broers netjes naast elkaar te zetten om zo te zien, of de mogelijkheid kon bestaan, dat de agenten zich ver gist hadden. Zij vertoonden echter zo weinig gelijkenis, «at vergissing uitge sloten werd. W. bleef echter bevestigen, dat hij het niet geweest was, en wist tenslotte, toen hij door verschillende vragen uieindelijk vast werd gezet, niets anders meer te zeggen dan: „Edelacht bare, ik ben nu eenmaal geen advocaat, maar een doodgewone brandstoffenhan- delaar." Dit was blijkbaar het enige, waarin de Officier het met verdachte eens was, en eiste tegen W. wegens de gepleegde meineed een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. Uitspraak 9 Oc tober. De Bond zonder Naam is een pleis teractie begonnen, een actie, waar van de baten ten goede komen aan de slachtoffers van de verbrande boerderijen en huizen in Brabant. Meer dan honderdduizend gezinnen, die lid zijn van de Hefboom-actie en wier adressen dus aan de Bond be kend zijn, ontvangen dezer dagen een kaart, zo ongeveer als die van de befaamde Paasloterij. Nu is het de bedoeling, dat ieder een pleister plakt op de wonde van de getrof fen evenaaste, hetgeen symbolisch geschiedt door middel van het post zegelsysteem. Men is de laatste dagen op het bu reau 'van de Bond druk doende ge weest, om de duizenden poststukken te verwerken. Op één middag, toen de nood op het hoogst was, hebben jongens en meisjes van twee Heem- steedse scholen flink geholpen, om alle kaarten het huis uit te zenden. En de P.T.T., die eveneens haar beste beentje voorzette, heeft zelfs kracht toeren verricht, om' te zorgen, dat een ieder de pleister-kaarten tijdig in zijn bus kreeg. Aan u is het nu te zorgen, dat Henri de Greeve en met hem de zeer beproefden in ons land een blijde verrassing wordt bereid. De ln Zuid-Schalkwijk welbekende heer B. G. van Zeggelen viert 28 Sep tember zijn zilveren jubileum als arm. meester van Haarlemmerliede. Vrijdag, morgen heeft de burgemeester van Haarlemmerliede op een feestelijke bij eenkomst van het burgerlijk armbestuur de jubilaris toegesproken. Hij wees er op. dat Zuid-Schalkwijk in de loop van 25 jaar heeft kunnen profiteren van de ijver en de toewijding van de heer Van Zeggelen. De burgervader, die tevens voorzitter van het burgerlijk armbestuur is, wenste hem onder aanbieding van een bouquet chrysanten toe. dat hij nog vele jaren zijn krachten zal mogen ge ven aan de belangen der gemeente. Met een enkel woord dankte de heer Van Zeggelen voor de gebrachte hulde, ter- wijl hij beloofde, dat hij zolang hij kan als lid van het armbestuur zal medewer ken HAARLEM. Smedestraat 21, telefoon 21375 (Adv.) thuisvaart. De wandtapijten, die in de kunsthandel Leffelaar (Grote Markt)' te Haarlem te bezichtigen zijn, zijn uiteraard gekozeiy rekening houdend met de betrekkelijk kleine expositie ruimte; wij veronderstellen echter, dat de tapijten. die vervaardigd zijn vcor de schepen van diverse grote scheepvaartmaatschappijen, rui mere afmetingen hebben. Wij staan dan thans voor een intieme collectie en kun nen op ons gemak en van heel naderbij het werk bezien. Hoewel de ontwerpen modern zijn. hebben de kleuren het rij pere gamma van de oude wandkleden, dit in tegenstelling tot de wel eens al te felle kleurschakering bij het moderne Franse gobelin. Bouhuys ontwierp h«t illustratieve tapijt „Willem Barendsz", de gestyleerde „vaas met bloemen", geïnspireerd op 't oude volksmotief, de kinderlijk naïeve Adam en Eva. Waar hij in zijn „Paard- jes" uitgesproken modern wil zijn, ver liest hij de techniek; wij voelen in het decoratief meer de penseel van het ont werp dan het draadkarakter van het weefsel, waarin dit ontwerp gedacht moet zijn. Nel Klaassen in „Haantje" bliift technisch zuiver in bijna gelijke stijl. Dc werkwijze van Salino ervaren wij. liever in het decoratieve wandkleed dan in zijn schilderijen. „Lente" en „Zo mer", twee fantastische composities, wier bouwstoffen het midden houden tussen voorstelling en motief, rekenen wij tot het beste wat hier te zien Is, hoewel de publieke waardering anders zal vallen. Een prettige gewaarwording is het te ontdekken, dat de prijzen voor deze kunstwerken uiterst matig zijn, de hand- geweven wollen stoffen met sterke ver, antwoorde motieven en in smaakvolle kleurcombinaties zijn zelfs binnen het bereik van de kleine beurs. Een feit, dat een speciale vermelding verdient, nu de prijs zulk een actueel discussiepunt pleegt te zijn, L. T. „Ja, Edelachtbare, u zult wel zeg gen; alweer een wielrenner, maar het is nu toch een heel ander geval", aldusi introduceerde zich de 25-jarige wielrenner M. G. bij de Econ. Poli tierechter. Of introduceren was het eigenlijk niet, want het bleek, dat G. reeds meermalen met de justitie in aanraking was geweest. Zoals zovele van zijn collega's had G. in België goederen, i.e. twee lap pen stof, gekocht en deze zonder in voerrechten te betalen over de grens gevoerd. Tevens had hij in Roosen daal nog een lap stof gekocht, doch volgens zijn zeggen tegen inlevering van punten. Pol.rechter: „U nam deze lappen stóf natuurlijk mee om hier zwart te verkopen?" Verd: „In het geheel niet. Edelacht bare. Toentertijd kon je bijna geen pak kopen, zodat ik het best voor mezelf kon gebruiken. En1 dan, als je pas getrouwd bent, heb je wel het een en ander nodig, dat zult u zelf toch ook wel Weten." Inderdaad was de politierechter met een en ander op de hoogte, het geen voor de Officier geen reden was een lichte straf te eisen. Hij eiste een onvoorw. gevangenisstraf van één maand. In een keurig pleidooi vroeg G. de politierechter de straf om te zetten in een geldboete. „Alle grote lui, zo als Schulte komen er- altijd af met een flinke geldboete, en een kleine jongen laten ze maar direct zitten." De rappe tong van de wielrenner wist het dan toch eindelijk zover te brengen, dat de politierechter hem veroordeelde tot 2 mnd. voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar en geldboete van f 50. Het nieuwe plan voor de gemeen te Velsen, waarover wij reeds ver schillende malen geschreven heb ben, voorziet zowel in de te ver wachten noodzakelijke, uitbreiding als in het herstel van de geleden oorlogsschade. Vooral wat betreft de herbouw van het verwoeste deel zijn de nieuwe plannen zeer afwij kend van de oude toestand, zo zelts. dat menig eigen bouwer, in het vak vergrijsd, zich met ongerustheid af vraagt, of dit nu wel nodig was. Bovendien gevende architecten blijk van weinig practische mi, waarvan wij ir de volgende regels enige voorbeelden zullen aanhalen. Nu in Velsen-Noord enige tekening in de herbouw begint te komen, blijkt, dat hier wel op zeer nonchalante wijze met de mogelijkheden is omgesprongen. Op last van de wederopbouw zijn d(S» tijds de funderingen van de -gesloopte percelen weggehaald. Deze waren zo so lide, dat men ze met dphamiet moest laten springen. Nu zijn nieuwe funde ringen gelegd (wat by elkaar ongeveer een kwart millioen gulden heeft gekost) en dat alleen omdat de nieuw ontwor pen' huizen 5 c.M. breder zijn. In het overige deel der gemeente zijn de oude LET OP! Het geldt in veie zaken Een pak boter cadeau, 't Is b(j Stolwijk niet nodig die levert U zó Alleen Jansstraat 6 Haarlem In de morgen van de 19e Juli van dit jaar reed de Amsterdammer G. B. in zyn auto samen met mevr. I. B. en ds heer E. E. van de hoofdstad naar Haar lem, waar hij een zakenvriend zou af halen. Daarna zouden allen de reis haar Antwerpen voortzetten. Op de grens van Haarlem stopte B. 'bi! een benzinestation om zijn reservoir van een nieuwe voorraad brandstof te voorzien. Toen de wagen weer op gang gebracht was, werd de bestuurder door verschillende oorzaken een weinig ner veus. Bü de Nagtzaamstraat aangeko men zijnde, bemerkte hij dat de wagen slipte, waardoor hy geheel de kluts kwijt raakte. De auto reed eerst naar links toen naar rechts en dan weer naar links, waar hij eerst een voetganger, de heer L. en vervolgens een boom aanreed. Het slachtoffer kreeg de voor zijde van de auto tegen zich aan en werd met geweld tegen een paaltje ge slingerd. Ernstig verwond bracht Ma thot hem naar de Mariastichting, waar hij spoedig aan de bekomen verwondin gen overleed. Donderdagmiddag werd dit geval ter sprake gebracht voor de Haarlemse Rechtbank. Het primair tenlastege- legde tegen B. was dood door schuld en subsidaire overtreding van de wegver- keersregeling. De dagvaarding ver meldde, dat verdachte hoogst onvoor zichtig, roekeloos en onoordeelkundig had gereden. Een motorrijder, die ter plaatse aan wezig was, verklaarde als getuige, dat de wagen een snelheid van ongeveer 90 km. had. Doch deze vertelde er tevens bij, dat de weg nat was geworden, door een regenbui, die kort voor het ongeluk was gevallen. Het slipgevaar was dus groot. De officier wees er in zijn requisitoir op, dat beschuldigde de snelheid van zijn wagen te hoog had opgevoerd. Hij eiste: 3 maanden gevangenisstraf en een een jarig verbod voor verdachte onj motor rijtuigen te besturen. Pleiter vond dat de dagvaarding niet voldeed, achtte schuld van de zijde van zijn Cliënt niet mogelijk en vroeg vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen. Er is een nieuwe R.K. Zwemvereni ging opgericht, die de betekenisvolle naam „Nil Volentibus Arduum" („Niets is moeilijk voor hen, die willen,") heeft gekregen. Zij, die thans nog lid zijn var neutrale verenigingen, hebben nu een prachtige gelegenheid dit lidmaatschap op te zeggen en zich bij deze nieuwe en frisse kathoiieke vereniging aan te slui ten. De aedelijke wantoestanden, ont staan als gevolg van het gemengde zwemmen, kamperen enz. en toegenomen door de oorlog, moeten zo spoedig mo gelijk verdwijnen. Dit komt dan niet alleen het individu, doch ook onze ver houding in gezin en maatschappij ten goede. Het lidmaatschap van de R.K. Zwem vereniging „N.V.A.," waarvan het voor lopig bestuur gevormd wordt door de heren Braun, Julianalaan 58, Overveen en Wiegel, Dr.Bakkerlaan 27, Bloe mendaal (als geestelijk adviseur treedt voorlopig op pater H. Vandalon O.E.S.A. van het Triniteitslyceum), staat open voor iedere parochiaan te Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout, alsmede voor alle leerlingen, oud-leerlingen van ge noemd lyceum en daarmee gelijkstaande katholieken vanaf de leeftijd van 10 jaar. De chef-badmeester van Stoop's bad, die tevens gediplomeerd zwemleraar van de K.Z.B. is. heeft zich bereid ver klaard zwemonderricht te geven, een mogelijkheid, die ook voor dames open stikt. Er zijn de volgende zwemuren vastgesteld: voor dames (niet alleen de leden, maar elke R.K. dame) iedere werkdag 's morgens van 10 tot 12 uur, met uitzondering van de Maandagmor gen. Iedere Woensdag vanaf 5 tot 6 ju? in clubverband, voor heren: iedere Za terdagmiddag vap 5 tot 6 uur en Maan dagavond van 910 uur. Buiten de ge noemde uren is Stoop's bad steeds ge mengd. De Haarlemse hockeyers, die een tegenbezoek van een week hebben gebracht aan Derbyshire Hockeyteam zijn intussen teruggekeerd, na in En geland vier wedstrijden te hebben gespeeld. De sportieve resultaten wa ren enigszins teleurstellend, daar de Engelse tegenstanders zeer sterke elftallen in het veld brachten; boven dien blyeek het samenspel van de uit verschillende clubs samengestelde Haarlemse elftalenen niet geheel op gewassen tegen het uitermate intelli gente teamwork, da de Engelsen demonstreerden. funderingen eveneens weggehaald, on danks het feit, dat het nieuwe plan door „Den Haag" nog steeds niet Is goedgekeurd. Men zal zelfs nog verder gaan, want ln de Ruysdaelstraat zal nog een vrij nieuw blok huizen moeten worden afgebroken, daar ditniet ln het nieuwe plan past. En ondanks het enorm tekort aan woonruimte het huisvestingsbureau zoekt nog ondirdak voor 9000 mensen zal men het 'eerst gaan beginnen, de grote zuidelijke verkeersweg, dwars door woeste grond, aan te leggen, mety alles wat daar bij komt zoals riolering, diverse leidingen en kabels. Keren wy echter terug naar de wo ningbouw ln Velsen-Noord. Bij de daar ontworpen huizen verrijzen aangebouwde schuurtjes, die van dak tot dak met elkaar verbonden worden door een zwa re betonbalk. Dus niet omdat men bang is, dat de schuurtjes naar elkaar toe zullen buigen, maar uit aesthetisch oog punt. Bezuiniging! In de Geelvinckstraat komt een blok van ongeveer 30 hulzen met 3 z.g. buurt- winkels. Reeds tweemaal is dit blok aanbesteed, maar beide keren kwamen de huizen duurder dan de voorgeschre ven f 34.50 per kubieke meter inhoud. Wanneer men de tekeningen hiervan beziet, behoeft dit echter geen verwon dering te wekken. De winkels b.v. zijn zodanig ontworpen, dat boven 3 winkels slechts voldoende ruimte is voor 2 bo venwoningen. waarvan de scheidings muur, die door betonnen pilaren in de winkel ondersteund moet worden, bo ven de middelste winkel komt. Deze winkel krijgt een benedenhuis er achter gelegen, echter gescheiden door een bin nenplaats. Gaat men van de winkel naar de woonkamer, dan passeert men eerst het erf. gaat door een gang,, met wan weerszijden een slaapkamer, en komt dan tenslotte m de huiskamer. Gemeten van middelpunt naar middel punt is deze afstand i8jj meter. Voor een buurtwinkel, waar de zakenman dus niet de hele dag klanten heeft, nu niet bepaald practisch ingedeeld. Als pakhuisruimte is alleen beschik baar een onder de gehele winkel lig gende kelder. Een dure constructie en evenmin practisch, daar lang niet alle artikelen in een keldtr opgeslagen kun nen worden. Bovendien is het voor een zakenman niet prettig, even in de kelder te moeten duiken, terwijl een klant in de winkel staat. Waarom nog steeds geen particuliere bouw, vragen de aannemers zich af. De architecten ontvangen voor de tekenin gen 8 pet. van de totale bouwkosten, vroeger was dit 2!»S tot 3 pet. De bouw is ook ongeveer driemaal zo duur, zodat de architect thans pi.m. negen maal zoveel ontvangt als vroeger. Zolang de particuliere bouwer niet wordt ingeschakeld, ral de -wederopbouw hl et kunnen profiteren van dc ervaring, welke deze mensen, die doorgaans van kinds af ln het vak ritten, hebben op gedaan. Alleen zy zijn in staat om met zo weinig mogelijk middelen een zo groot mogelijk rendement aan woon ruimte en exploitatie te bereiken. EEN BLOEMSTUK hoeft niet altijd groot en kostbaar :e z(jn om er eer mee in te leggen. Dat kan even goed met een eenvou. dig vaasje of schaaltje bloe men, als bet maar smaakvol is opgemaakt. Voor goe<l verzorgd bloem werk BLOEMEN31 AG AZIJN Binnenweg 18 Heemstede TePfoon 2-80-80 Wtf bezorgen in alle onliggende plaatsen. Zondag 28 September neemt dr. J. J. Westenburg de artsendienst waar. Publieke Werken van de ge. meente Bloemendaal 11 gereed gekomen met het asfalteren van de Platanenlaan, die thans ruim een m^ter breder is ge worden. Het ligt in de bedoeling van de N. Z. H. V. M. in de toekomst de bus sen langs deze weg de route te laten nemen. Op het hoofdbureau van politie te Overveen zijn op werKdagen van 912 uur en van 25 uur de volgende voor werpen, die in de afgelopen zomer op het Bloemendaalse strand werden gevon den, terug te bekomeO: kunstgebitten, fototoestel, portemonnees met inhoud, vulpenhouders en verschillende voorwer pen van kleinere waarde. Het Bureau Huisvesting der gemeente Zandvoort is in verbind met het in werking treden van de Woonruimtewet 1947 voor het publiek gesloten van Maandag 29 September tot en met Woensdag 8 October 19*7. Alle onafge dane aanvragen voor vestiging in deze gemeente, verhuizing enz. vervallen. Voor iedere aanvrage dtent een nieuw formulier te worden ingeleverd. Deze formulieren kunnen vtnaf 3 October a.s. worden afgehaald °P het Bureau van Politie, alhier. In de middagvergadering heeft de Tweede Kamer Vrijdag g<stemd over de moties-Vondeling en -Groin. De motie-Vondeling weld a an ge na. men met 49 tegen 35 stemmen en de motie-Groen met algemene stemmen. PHILIPS rTdTo Van ouds bekefd, Tel. 14609 Officieel Philljs-reparatenr Kruisstraat 38 Haarlem Drie jaar geleden zaten we midden in de narigheid. De slag om Am- hem was mislukt, de bezetter be gon met zijn maatregelen, die al dries ter en driester werden, het honger-of- fensief was ingezet. Grote gedeelten van Haarlem-Noord, Bloemendaal en Velsen waren geëvacueerd en gezamenlijk put te men uit de laatste voorraadjes, niet wetende, dat hongersnood voor de deur stond. Ziet de foto's eens van de men sen, die niet bezweken, magere, ingeval len gezichten, ribbenkasten zonder vlees, mannen in ruime vellen, die twintlgfjaar ouder leken dan ze waren, vrouwen met diepe blauwe wallen onder de ogen Hoera! We zijn er weer bovenop. Ge kunt het lezen op aanplakbiljetten bij drogisten. Ze zijn er weer! De vermage ringsbonbons Marsil, die snel, zeker en zonder gevaar werken. Komt allen der waarts, dikken en te zwaar doorvoeden, laat het overtollige vet, u tot zo'n grote last, wegsmelten onder de bonbons, op dat gij uw rantsoenen toch kunt opeten. Drie jaar geleden: magere' Hein waar de door de straten. September 1947: ze zijn er weer, u weet wel, van Marsil. Een mens is toch een merkwaardig wezen. JANSSTRAAT 8 TELEFOON 20141 (HET HUIS METT DE FRIESE VLAG) Ontleend aan „Sursum Corda" KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; H. Fam. dames 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u.; jonge dames 8.15 u. Woensdag: oper-ing Oc- tcbermaand 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u.; H. Uur 8.30 u Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4.308.30 u.Lof 7 u. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u. Woensdag: congr. jongens 7 u.; Lof 7.30 u.; congr. jongemannen 8 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 56.30 en 7—9 u.; Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 U.J Lof 7.30 u Dinsdag: Lof 7.30 u. Woens dag: congr. jongens 6.45 u.; Lof 7.30 u.; congr. jongemannen 8 u. Donderdag: Liof 7.30 u.; 2e Conferentie voor niet- Katholieken 8 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 49 u.; Lof 7.30 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis); Lof 7.30 u. Maandag: congr. dames 8 u. Dinsdag: congr. jon ge vrouwen 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58.30 u. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg). Zondag: H.H. MBssen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis)) en 12 u.; Lof 7.30 U. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: oongr. jongens 6.30 u.: Lof 7.30 u. Donderdag: H. Fam. dames 8.15 u. Zaterdag: biech ten 5—8,30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.: Lof 7 u. Maandag: H. Fam. heren 8 u. Dinsdag: congr. jonge dames 8 u. Woensdag: Mariagarde jongens 6.45 u.; Lof 7.30 u.; congr jongemannen 8 u. Donderdag: .Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4.309.30 u.; Lof 7 u. H. LIDUINA (Ryksstraatwge). Zon dag: H.H Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7 u. Maan dag: H. Fam. dames 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u. Woensdag: Lof 7.30 u.; congr. jongemannen 8 u. Donder dag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. 2iaterdag: biechten 49 u.; Lof 7.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)Zondag: H.H. Mis sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.: congr. jongens jun. 2.15 u.; Lof 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u.; congr. meisjes jun. 8.15 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Don derdag: H. Pam. dames 8.15 u. Zater dag: biechten 58.30 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 u.; Lof 6.30 u. Maandag: H. Fam Heren 8 u. Dinsdag: oongr. meisjes 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 59 u.; Lof 7.30 u. ALLERH. DRIEcENHEID (Bloemen daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 4.30 u. Miaandag: congr. heren 8 u. Woensdag: Lof 7.30 U. Donderdag: Lof 7.30 u.; H. Uur 8.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zater dag: biechten 56.30 en 79 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 en 10.30 (Hoogmis); Lof 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 48 u.: Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.: Lof 7.30 u. Maandag: H. Fam. heren 7.30 u. Woensdag: Mariagarde 6.45 u.; Lof 7.30 u.; congr. jongemannen 8 u. Vrijdag: Lof 7.30 u Zaterdag: biechten 5-^6 en 79 u.; Lof 7,30 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heem- stedq). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag: congr. meisjes 8 u. Woensdag: Lof 7.30 u Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 48.30 u.; Lof 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer denhout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Dinsdag: Lof 780^1.; congr. meisjes daarna. Woensdag: Lof 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 49 U.: Lof 7.30 u. H. AGATHA (Zandvoort). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30. 10 (Hoogmis). Maandag: Congr dames 7.30 u. Dinsdag: Congr. jongedames 7.30 u. Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag: W1 7.30 u. Zaterdag: Biechten 5—8 u. Artsen: dr. J. F. Bekker, Wilhelmlna- kade 78, telef. 4954, en dr. A. A. Ooster- wijk, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 4064. Apotheken (ook nachtdienst)Ke nemer Apotheek, Wijk aan Zeeerwes 101, tel. 4204.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2