WEINIG BELANGRIJKE WEDSTRIJDEN IN HET WESTEN Blauw Wit's defensie toetssteen voor Feijenoord's kracht 1934: Nederlandse successen op 800 en 5000 meter H D DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL De Ray ter, Slijkhuis, Lataster: Avonturen LOGOGRIEF Wij luisteren naar- incognito ATTENTIE VOOR EDO Ridder Jef Scherens Nummeren van voetbal amateurs uit de boze!" R.C.H. kan weer tot de favorieten behoren Noorse athletiekploeg wint van Nederland ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1947 PAGINA 4 Nieuw leven in het snelwandelen MiddelkampBioeyen n Tweede zege van Spartaan en Watergraafsmeer? Van de Pol begint met overwinning W erelduurrecord weer in geding Handbalprogramma N.K.S. Hockey-programma Korfbalprogramma door CLARENCE BUDINCTON K-ELLAND: L J Nationaal Kegelconcours Internationaal Hockey- programma SCHAAKRUBRIEK 1 4 It ff iü Door hei opzienbarend resuliaai van hei Nederlands elfial iegen de Zwiisers, was de pas begonnen competitie voor een ogenblik in hei vergeetboek geraakt. Maar nu men de kranten heeft uitgespeld en de verfomfaaide kleding van de Verregenden der Open Tribunes weer zoveel mogelijk is gedroogd, gestoomd en opgeperst, begint men toch zijn aandacht weer te richten op de wedstrijden waarbij de nationale belangen vervangen zijn door de plaatselijke en waarbij niet het land, maar de stad of hei stadje, de glorie van de eventuele zegepraal op zich voelen afstralen. Wal het Westen betreft zijn er niet zo heel veel grote wed strijden. HaarlemNepiunus heeft veel aan belangrijkheid ingeboet, nu de Rotierdammers een heel wat minder opzienbarende rol spelen dan hei vorig jaar en voor hei overige zijn er geen ontmoetingen, waarvoor meer dan plaatselijke belangstelling is. Uitgezonderd dan Blauw WitFeijenoord, waarbij vooral de kracht van de goed gestarte Rotierdammers op de voortreffelijke defensie van de zebra^s uitstekend getoetst kan worden. In afdeling I gaat de start van Ajax bü 't Gooi toch in Hilversum door. nu het gemeentebestuur van de radiostad water in de wijn heeft gedaan. 'tGooi hoeft dus niet het gelach te betalen, maar zal dat vermoedelijk wél moeten in de wedstrijd tegen 'het sterke, Am sterdamse kampioenselftal. De wedstrijd was in Amersfoort wegens kinderverlam ming afgelast. Zeeburgia debuteert in de eerste klas. maar niet op eigen veld. want VSV moet naar het Ajaxterrein komen om daar de withemden partij te geven. Er is geen peil op te trekken hoe die het zullen rooien, maar als men de berichten uit Velsen geloven wil en de goede start van De Vries c.s. in aan merking, neemt, houdt al wat Amster dam is, zijn hart vast. Wat meer ver trouwen kan er zijn in de kansen van De Volewijckers. die thuis tegen RFC hun nieuwe tribune inwijden. Haarlem wint in de Spaarnestad van Neptunus en Hermes heeft de beste kansen tegen Xerxes. Afdeling II: een goed gestart Feijen oord naar Blauw Wit, dat wat zijn aan val betreft minder goed van wal stak, maar nu eigen grond onder de voeten heeft en Woensdag tegen Sing Tao Sports Club misschien voldoende Chi nese wijsheid heeft opgedaan, om de Rotterdammers een hak te zetten. Een ander duel AmsterdamRotterdam wordt uitgevochten op Spangen, waar Sparta iets sterker lijkt dan DWS. EDO, een ploeg, die aandacht verdient dit seizoen, gaat op bezoek in Delft, waar DHC zijn oude vorm nog lang niet terug schijnt te hebben gevonden en de Haar lemmers dus een kansje maken. Volgens Bartjens is DFC, dat zijn eerste wed strijd met 50 won, sterker dan ADO, dat die met 30 verloor. Maar Bart jens is op het voetbalveld geen autori teit en vooral in Den Haag kon ADO toch wel eens winnen. Evenals Storm vogels in IJmuiden van DOS. Met de ruggesteun van een verdienste lijk bsgin <1—1 bij AGOVV) gaat NEC thuis van Enschedese Boys winnen. De Apeldoorners, die de andere Enschedese eerste klasser te lijf gaan, hebben het De Belgische wereldkampioen sprint, Jef Scherens. is door Prins-regent Karei onderscheiden met de Leopoldsorde. Ko. ning Albert had ..Foeske" indertijd reeds vereerd met de Kroon-orde. op papier minder gemakkelijk, daar het debuut van de Sportclub by Quick (22) een niet te onderschatten kracht ver raadt. Quick moet nog op zijn tellen passen bij de nieuweling Zwolse Boys, dis met een nederlaag begon, maar voor zijn eerste thuiswedstrijd natuurlijk andere plannen heeft. Go Ahead, zo glansrijk gestart bij Heracles, stelt nu reeds zijn candidatuur voor de afdelings titel, door In Deventer van Wageningen te winnen. Be Quick zou men favoriet willen noemen in de thuiswedstrijd tegen Heracles. Na de verrassende resultaten van de eerste dag. zou men geneigd zijn zich over afdeling IV niet al te zeer uit te spreken. Trouwens, wat wil men ver kondigen over een ongewisse aange legenheid als de plaatselijke strijd Wil lem nLonga, waarvan alles mogelijk is! En hoe gedaan met de Eindhovense derby EindhovenSpechten? ^fker, Eindhoven begon goed met een 1O-zege bij Helmond, maar Spechtenwie herinnert zich niet de geruchtmakende 41-zege op BW? Daarom ook hier: afblijven prognosticus! Maar Sittardse Boys zou men toch thuis tegen Hel mond wel een kans willen geven, temeer omdat het begin bij Longa lang niet slecht was. TSC heeft in Oosterhout een kansje om althans een gedeelte van de winst in de wacht te slepen en De Baronie, dat zich enkele weken geleden lauweren ver-wierf door in het Heeren veen-toumooi met 51 van De Vole wijckers te winnen, is zeker niet kans loos tegen het bezoekende Juliana. In het Noorden praat niemand over de kansen van HSC bij Heerenveen, maar in de Groningse derby Velocitas Be Quick beiden met een zege van wal gestoken is van alles mogelijk. Sneek is thuis favoriet tegen Leeuwar den en Frisia, welja waarom zou Frisia, dat met 30- bij HSC begon, óók niet in staat ziin tot een zege op Achilles? Emmen, dat de competitie begint met een thuiswedstrijd tegen GVAV, zal mogelijk niet tevergeefs proberen een puntje te veroveren. Dé wedstrijd in district IV is natuur lijk MVVNAC. waarin twee perma nente kampioenscandidaten elkaar al vroeg in het seizoen gaan bestrijden. Met iets betere kansen, menen we te moeten zeggen, voor de ploeg, die op het ogenblik de Zuidelijke titel draagt en het eigen veld onder de kicks voelt. Er liggen hier voorts overwinningen in het verschiet voor Limburgia (thuis tegen Vlissingen), PSV (bij Helmondia) en waarschijnlijk ook voor Bleijerheide, dat het met een nederlaag begonnen Brabantia ontvangt. VW echter zal tegen Noad de punten niet gemakkelijk in Venlo kunnen houden. De Amsterdamse sportvereniging De Lange Afstar.dtippelaars, heeft het initiatief genomen om het snelwandelen, dat in Nederland al sedert jaren op de achtergrond is geraakt, weer in ere te herstellen. De Lat organiseert daartoe op Zondag 28 September een 15 K.M.- wedstrijd rand de Bosbaan te Amster dam. Tien van de beste Nederlandse snelwandelaars hebben zich al voor deze wedstrijd opgegeven. Een der bekendste Nederlandse snel wandelaars was indertijd P. Engelsman, die in de jaren tussen 1930 en '38 ver schillende Nederlandse records vestigde en deze ook thans nog op zijn naam heeft, n.l. die op de 3000 en 5000 meter en dg 2 mijl. Ebbers maakte de beste tijd op de 10 mijl, Gubbels op de 10.000 en 20.000 meter en Toscani op de 50.000 meter tijdens de Olympiade van 1936 te Berlijn. Het oudste record staat op naam van J. Ruimers, die op 9 October van het jaar1910, in één uur 12 K.M. 117.50 meter aflegde. De wereldrecords zijn alle in handen van Zweedse lopers. Over de 15 K.M., die Zondag rond de Bosbaan wordt gelopen-, kan men een tijd verwachten van ongeveer 1 uur en 15 a 20 minuten. Naar wij van onze Belgische sportcor- respondent vernemen, zal de wereldkam pioen op de weg Middelkamp geen kop pel gaan vormen met de Belg Sercu. Middelkamp gaat met Boeyen rijden, en wel tot 1 Januari 1947. de datum waarop Schulte zijn straf heeft uitgeboet en weer met Boeyen aan de slag kan gaan. Sercu gaat koppelwedstrijden rijden met Marcel Kint. oe snel wij leven en hoe gauw we wennen aan iets, dat een paar -jaar gele den nog tot de verfoei lijke zaken behoorde, bleek ons dezer dagen bij het doorbladeren van de jaargang 1934 van de Re vue der Sporten. Wij trof fen daarin een bijdrage aan van de destijds zeer bekende voetbalscheids rechter en publicist de heer Groothof, die er een felle phlippica hield te gen het dragen van rug. nummers door voetballers. In die tijd werden juist de eerste proeven met rug nummers genomen in En geland en de heer Groot hof voorzag, wat toen nog een .gevaar" heette, dat deze mode ook in ons land en elders bij de wedstrij den van het amateurisme zou worden ingevoerd. In zijn artikel betoogde de schrijver, dat het dragen van rugnummers voor amateurs uit de boze was, op de eerste plaats omdat het beslist onpaedagogisch moest heten, zowel ten op. zichte van het publiek als van de spelers zelve. Hij sprak zijn vrees uit, dat de aandacht van het pu bliek van het elftal als zo danig zou afvallen, om zich geheel te concentre ren op de enkeling, bij voorbeeld op de voorhoede- speler, die de doelpunten maakt. Ook in de pers zou dit tot uiting komen, meent de heer Groothof, omdat men dan zou vermelden, dat mijnheer Zus of Zo wéér twee doelpunten had gemaakt, hetgeen dan voor het publiek als het al. lerbelangrijkste zou gaan gelden. Eten andere speler, die minder op de voor grond trad of althans niet zelf de doelpunten maak te die het hoofd van een aanvaller met lauweren omkransen, zou dan mo gelijk minder in aanzien komen en de gevolgen daarvan zouden wel eens kunnen zijn, dat die speler er verkeerd op reageerde. De mogelijkheid bestond dan namelijk, dat die spe ler óók wel eens genoemd wilde worden. Hij zou zijn spel op een andere leest schoeien, zelf proberen zoveel mogelijk doelpunten te maken en daardoor de zaak voor zijn elftal ver knoeien. e commentator van deze tijd vraagt zich echter af, of men dan in 1934 de spelers niet bij name kende en of dan in de bladen van die tijd de doelpuntenma kers ook door de heer Groothof niet met na me worden genoemd: Men kan er zich gemakkelijk van overtuigen, dat dit wel degelijk het geval was. Maar er zijn andere maatstaven voor het voet- bal in déze tijd dan in 1934. De spelers en elf tallen van dertien jaar ge. leden speelden het ortho doxe voetbal met de spe lers van één linie prac. tisch op één lijn. In onze tijd is dat anders. Het stopperspilsysteem en de switch bijvoorbeeld gooien het elftal herhaaldelijk door elkaar en juist voor de toeschouwers, die de spelers niet kennen, is het dan zaak, dat zij tóch de opzet van een aanval of de bepaalde" taktiek in een wedstrijd kunnen volgen. Zijn ze aan de rugnum mers gewend doordat ze weten waar die precies thuis horen, dan wordt het goed volgen van een wedstrijd hun veel gemak, keiijker gemaakt en kun nen zy een en ander ook beter waarderen. Het zou dwaas zijn te veronderstellen, dat de Amsterdammer de spelers Fischer of Bergman niet zonder rugnummer zou herkennen, de Haarlem mer zijn favoriet Roozen niet, noch de Rotterdam mer Vrauwdeunt of Devroet. Maar de man van de tegenpartij met het nummer 9 op zijn rug is de middenvoor en nummer 5 is de spil en het kan de spelwaardering van de toe schouwer alleen maar ver/ meerderen en zijn eenzij. dlgheid tegengaan, wan. neer hij ook van de tegen partij iets meer kan zien dan het feit, dat ze met man en macht probeert doelpunten van zijn club in de weg te staan. Ook de Westelijke tweede klas bewaart ziin grote ontmoetingen voor later da tum. Er zijn een paar aardige wedstrij den in het programma van morgen, maar vuurgevechten zijn er niet, of het moes ten zijn de Utrechtse derby VeloxUW en de Zuid-Hollandse wedstrijd Fortuna VUC. In Ia is KFC maar heel povertjes be gonnen, doch in de thuiswedstrijd tegen DWV verwachten we van de Kogers toch weer een volledig succes. Volendam. dat de eerste dag niet veel succes had tegen ZFC. kan zich thuis herstellen tegen Elinkwijk; Watergraafsmeer, met he ruggesteun van zijn goede zege bij Hil versum, wint nu thuis van Alkmaarse Boys. Datzelfde Hilversum gaat. nu pro beren het debuut van Hercules te Utrecht, niet al te gemakkelijk te maken, maar het, zal daar toch alleen met uiter ste krachtsinspanning jn slagen. In B maakt het goede begin van Ve lox, dat. TOG in Amsterdam versloeg, de Utrechtse derby VeloxUW bijzonder interessant. Trouwens na zijp overwin ning op AFC trekt De Spartaan alle aandacht, in zijn thuiswedstrijd tegen het lang niet zwakke WFC dat immers vorig jaar tot de kanshebbers behoorde. AFC zou de traditie van een trage start handhaven, wanneer het nu ook bij ZVV verloor. West Frisia kan echter in Enk huizen met een overwinning beginnen tegen OSV. In na heeft Velsen een behoorlijke kans thuis de eerste winst van het seizoen te behalen tegen Gouda, dat veertien dagen geleden startte met een bescheiden zege op Kennemers. De Ken- nemers hebben trouwens op eigen veld tegen ViOs een zeer behoorlijke gelegen heid om revanche te halen. De meest, in teressante wedstrijd Is hier Fortuna VUC. De Vlaardingers, die overtuigend begonnen met een 41 zege op Vios 1" Den Haag. zullen thuis de gelegenheid zien waar te nemen VUC, dat met 3-—1 tegen Süedrecht startte, de voet al aanstonds dwars te zetten. In IIB is RCH zó goed begonnen, dat men de Heemstedenaren bij BMT alle kans zou willen geven op een tweede succes. De Racing blijkt haar oude kracht weer te hebben teruggevonden. Met de voorhoede, die thans de vijande lijke defensie tracht te doorbreken, kan zij dit seizoen in ieder geval een 8rote rol spelen. In de eerste wedstrijden om het we reldkampioenschap biljarten 45:2, die gisteren te Saragossa begonnen zijn, heeft de wereldkampioen R. Gabriëls (België) gewonnen van de kampioen van België, Van de Woestijne, met gering verschil. Gabriëls 400, v. d. Woestijne 388. De Spaanse kampioen Domingo ver sloeg de Spanjaard Garcia (400 en 171). Domingo s hoogste serie bij de 16e stoot 104. De Nederlandse kampioen v. d. Pol won van de Argentijnse kampioen Pedro Leopoldo Carreras. V. d. Pol 400. Car-, reras 211. V. d. Pol was al dadelijk goed op dreef en scoorde een serie van 218 In de derde stoot. De Vfgorellibaa.n te Milaan zal binnen kort weer getuige kunnen zijn van een poging tot verbetering van het befaamde werelduurrecord. Uit Parijs komt name lijk het bericht, dat de sportmanager van het Franse merk Rochet z'n poulain de Belg Mathleu een aanval zat laten doen op het bestaande record. Dit is momenteel in de handen van de Italiaan Coppi en wel met een afstand van 45 km en 871 meter, een record, dat in 1942 werd gevestigd, maar pas dit jaar de officiële erkening van de U.C.I. kreeg. Dames: Al SVA—PVCB: BI DEM— Vitesse. Blauw ZwartWSV: A 2 Wilskr. T.—Wilskracht Sp.. SVA 2—VDO: B 2 Vi tesse 2ADO, PSCKLeonidas: A 3 Odin Ambon 3; B 3a Blauw Zwart 2AOV, AOV 2Assend.: B 3b Leonidas 2ADO 2: A 4 VDO 2—PVCB 3. Heren: KDOKDO 2. Wilskracht T.— Jong Leven. Westen, heren, eerste klas A: HHIJC BMHC. A'damLeiden, LarenTOGO: B: H'sumHDM. Delftse Stud.Gooi. HOCBe Fair. Zuiden, eerste klas A: EMHC—MOP, Maastr.HTGC; B: BredaTilburg, Zw WitPush. Westen, promotie ,klas B: AMVJ—Alk maar, StrawbBMHC II. Zandv.A'dam II; C: SCHCH'sum II. A dam IIIPino- ke, KampongAmersf. Tweede klas D: Alliance—BMHC til Hurley IIVVV, Leiden IIA'dam II; E: Alkmaar II—AMVJ II. Pinoke II—Hur ley I, KameleonGooi III, IjsvogelsBe Fair III: F: Kampong IILaren III. SC HC IIH'sum III, Be Fair IIVoordaan. Eerste klas. Noord-Holland: Rohda Westerkwart., Koog Zaand.Blauw Wit, SVKArchipel, A. W.Luto, Swift A'dam Z. 22. %>Jc moet een kooi maken waar peen drie zware mannen uit kun nen ontsnappen" beval ridder Ale- wijn, Gaat u dan drie zware mannen vervoeren?" vroeg de smid nieuwsgie rig, Een enkele vrouwe..," ant woordde ridder Ale- wijn luchtig. De smid begon onmid dellijk aan de kooi te werkenDe commissaris was bij het slot aangeko men en besphecn het machtige bouwwerk met de toortslan taarn die hij gelukkig bij zich had toen hij uit de twintigste eeuw verdween. Een krachtige straal wit licht viel op eer der torens. ,.Verdacht" mompelde commissaris Bol. OSLO, 26 September. Gisteren zijn de Nederlandse athleten er^in de lan- denwedstrijd tegen Noorwegen niet in geslaagd ton achterstand van de eer ste dag in te halen. Met 10996 pun ten verloren onze landgenoten en dat is hoofdzakelijk te wijten aan de min der goede prestaties op de technische nummers. Aan de loopnummers, waar onder ook de lange afstand, heeft het niet gelegen. Een dubbele zege voor Ne derland op de 5000 meter, de eerste plaats op de 800 m. en 200 m. hebben voor* Nederland de nodige punten ver gaard, doch deze prestaties waren niet voldoende om het ontstane verschil op te heffen. DE RUYTER SLIJKHUIS De 5000 meter. Dat is wel de race van de Nederlanders geweest. Slijkhuis en Lataster zetten er in het begin reeds zo een hoog tempo in, dat de Noren Sponberg en Kaasa het nog wel een tijd volhielden, maar dan met inspan ning van hun uiterste krachten. Sponberg deed het nog het best van de gastheren op deze afstand. Ongeveer taster nog de sprint inzetten om als tweede achter Slijkhuis te eindigen. Deze lange-afstandloop had bij het vijf duizend-koppige publiek zijn bewonde ring gewekt en een hartelijk applaus gold ditmaal voor de beide zegevieren de Nederlanders, Slijkhuis met 14 min. 59,4 sec. en Lataster met 15 min. 11,8 sec. Sponberg bereikte als derde de fi nish en zijn landgenoot Kaasa kwam niet verder dan de vierde plaats. Ook de 800 meter bracht een over winning in het Nedèrlandse kamp. Frits de Ruyter, die de laatste tijd hoe lan ger hoe meer in vorm raakt, liep de eerste 200 meter in tweede positie, doch hierna rukte hij zich los van de overige deelnemers. Zijn tempo werd te hoog voor de anderen. Met 1 m. 54.3 sec. stormde hij als eerste over de finish. Tweede werd de Noor Roll in 1 min. 55.8 sec. en op de derde plaats weer een Nederlander n.l. Boesten in 1 min. 58.9 sec. Jan Klein boekte op de 200 meter een overwinning voor Nederland. Met liefst 0,4 sec. verschil schoof hij als eerste, met achter zich de Noor Bloch, over de eindstreep. Onze landgenoot Lammers bereikte de derde plaats in de tijd van 22.4 sec. Jan Klein had slechts 21,8 sec. nodig. Het nummer 4 x 100 meter estafette was ook voor de Nederlandse lopers. Met 42.5 sec. eindigden zij 0,4 sec. eerder dan hun Noorse vrienden. De 110* me ter hor den was natuurlijk voor onze horden maniak Jan Zwaan, die 15,2 sec. nodig had. 2. Garpestad; 3. Schaay (Ned.) in 16.1 sec. Met nog een zege van De Bruijn in het kogelslingeren (48.41 m.) was de kous voor Nederland af. De 400 meter horden was voor de Noor Saxhaus met 55,8 sec. De Nedérlander Schulenberg eindigde hierin op de der de plaats. Bij kogelstoten behaalde De Bruijn met zijn derde plaats niet veel punten voor zijn ploeg. Ook het hoogspringen was voor de Noren weggelegd. Keijzer bereikte met een sprong van 1.80 de der de plaats. De Noor Leirud was 10 c.m. hoger gekomen. De Roode vestigde op de 3000 meter hindemisloop nog een nieuw Nederlands record, door deze afstand in 9 minuten en 45 sec. te lopen. Hij moest het echter tegen de Noor Stokken af leggen. Walstra werd op dit nummer derde. De eerst geplaatste Nederlander bij hinkstapsprong was Lourens, die een afstand van 13.97 behaalde en derde werd. Kogelslingeren: 1. De Bruijn (Ned.) 4841 m.: 2. Wiesen (Ned.) 44.37 m.: 3. Lillo (Noor) 41.85 m.: 4. Sundal (Noor) 39.21 meter. 400 M. horden: 1. Saxhaus (Noorw.) 55.8 sec.; 2. Opsahl (Noorw.) 56.2 sec.; 3. Schulenberg (Ned.) 56.8 sec.; 4. Schaay, wegens blessure teruggetrokken. 200 M. hardlopen: 1. Klein (Ned.) 21.8 sec.; 2. Bloch (Noorw.) 22.2 sec.; 3. Lam mers (Ned.) 22.4 sec.; 4.» Johansen (Noorw.) 23.1. Kogelstoten: 1. Dijbing (Noorw.) 14.74 M.; 2. Svaeren (Noorw.) 14.25 M.; 3. De Bruyn (Ned.) 13.82 M.- 4. Wel (Ned.) 12.22 M. •tINItN 34) „Tot nu toe zie ik geen aanleiding om de troepen op te roepen." zei ze. „Ik heb de tijd geheel aan mij zelf; U zult mij in de toekomst dikwijls zien." „Nóg sla lk geen alarm," zei Jane, „maar wanneer ik nu eens ergens heen ga zonder dat u het weet? Of moet lk u iedere dag van te voren zeggen wat ik ga doen?" „Ja,'' antwoordde Bowie beslist. „Wan neer u nog eens in een torenkamer wordt opgesloten, ben ik ook van de partij." Zij lachte vrolijk. „O. uw gezelschap zou toen werkelijk heerlijk geweest zijn; ik was erg eenzaam. Ik weet zeker dat het die slechte mensen zal afschrikken, wanneer ik altijd in het gezelschap van een majoor van het leger ben; zij zullen aan de haal gaan wanneer zij u zien!" „Canopus heeft een fijne neus; hij ruikt onraad dagen vooruit." Toen voor het eerst lachte hij. „Is die oude ver stokte vrijgezel soms een beetje gechar meerd op Rapunzel?" „Wét zegt u?" „Hij spreekt altijd een beetje gering schattend over haar. maar hii praat me te veel," zei Bowie. „Alsof hij probeert zich ergens uit te praten." „Maar mijnheer Man tor dan?" zei Ja ne. „Rapunzel is wég van hem!'' „Dat maakt het niet gemakkelijker voor Canopus." zei de majoor. „Maar wij zijn afgedwaald waar hadden wij het over?" Zij zaten aan een tafeltje in de hoek van het kleine restaurant. Het was ër intiem en gezellig en het gaf hun een gevoel van alleen te zijn. „Ik ben er," zei ze. „Er waren geen vijandelijkheden te duchten; het leger Is gedemobiliseerd „En u zou niet roekeloos meer zijn?'' „Ik zal voorzichtig en gehoorzaam zijn," zei ze. „Ik zal nergens naar toe gaan zonder dat u het weet." „Afgesproken?" „Afgesproken!" zei Jane vrolijk. In een prettige stemming beëindigden zij hun lunch. Link Bowe was in zijn schik. Als hij over het tafeltje naar Jane zij hun lunch. Link Bowie was in zijn zoals iedere jonge man zich wel zou voelen die het voorrecht heeft in het openbaar te lunchen met een meisje dat ieders bewondering opwekt. Zonder het te beseffen staarde hij haar aan, zodat zij er verlegen van werd. Iedere jongeman met verbeelding maakt zich in zün dro men een voorstelling van de vrouw zoals hij zich die wenst en waarmee hl) zijn leven zou willen delen, En Jane Smith vervulde zijn dromen volkomen. Haar uiterlijk maar wat meer was, haar karakter, haar wijze van optreden, haar scherpzinnigheid dit alles maakte haar volmaakt in zijn ogen. „Inderdaad volmaakt," mompelde hij. „Pardon?" „Let er maar niet op," zei hij, „ik was een beetje afwezig." „Kom," zei ze. „het wordt tijd dat ik weer eens opstap; ik heb het erg druk. Morgen vindt de verkoping van de in boedel van mevrouw Bascomb plaats en overmorgen ga ik naar het paleis van mijnheer Tickle." Zij glimlachte tegen hem. Donderdagmorgen begaf zij zich —•ver gezeld door mr. Black naar de vroe gere woning van mrs. Bascomb om de komst van de handelaars af te wachten. Om tien uur kwamen de eerste en na een kwartiertje waren er een twaalftal allen geweikste zakenlui en uitstekend op de hoogte met de gangbare prijzen. Jane onderhandelde met hen en zij legde een handelsgeest aan de dag waar zij zelf verbaasd van stond. Om een uur of drie was de verkoping voorbij; geen enkel stuk, groot of klein, was overgebleven en in haar kleine hand hield Jane een stapeltje bankbiljetten. Zij was alleen met mr. Black en vermoeid ging zij aan 'n antiek tafeltje zitten om de opbrengst te tellen. „Zaken doen is erg vermoeiend," zei ze. „U moet mij helpen, want ik ben niet zo erg sterk in rekenen." Eten poosje waren zij zwijgend bezig; toen keek zij mr. Black glimlachend aan. „Toch zijn de mensen wel goed voor ons," zei ze. „Wij hebben alles van me vrouw Bascomb gekocht voor vijfentwin tighonderd dollar. Die vriendelijke men sen hebben er ons totaal zevenduizend en vijfhonderd dollar voor betaald. Is het niet prettig, dat meubilair zo schaars is?" Zij kneep haar lippen op elkaar en knikte 'n paar keer. „In ieder geval," zei ze, „kunnen wij weer een paar weken vooruit." „Ik ben tevreden," zei Jane tegen Bo wie, toen hij de volgende morgen bij haar kwam. „Ik ben tevreden over mij zelf. Het, is een prettige gewaarwording en men voelt zich gelukkig." „Toch niet het millioen getrokken?" informeerde Bowie. „Neen," zei Jane, „ik verdien geld. Het is erg eenvoudig en ik wilde, dat ik het eerder had geweten!" „Is die verkoping van gisteren ge slaagd?" Zij knikte. „Bent u trots op me?" „Erg trots zelfs, maar niet om zakelijke redenen," zei hij. „Waarom moeten wij vandaag naar dat paleis?" ,.Ik heb allerlei mooie en nuttige din gen gekocht en die worden nu met een verhuiswagen er naar toe gebracht. Bo vendien komen de behangers en dan wil ik een' oogje in het zeil houden." En zonder onderbreking ging zij voort: „Waarom bent u trots op mij?" „U bent al ijdel genoeg vandaag," zei hij, „en u ziet er zo gelukkig uit.'' „Ik ben erg gélukkig," zei Jane. „Om dat ik succes heb gehad. Ik beh met lege handen naar uw land gekomen om een nieuw leven te beginnen. Ik was bang. want ik wist niet of ik 't aan zou kunnen; maar nu weet ik het en ik ben er heel blij om. U heeft nooit voor het feit gestaan helemaal opnieuw te moeten beginnen en u zult het zich moei lijk kunnen voorstellen." Zwijgend reden zij voort over de mooie weg en zij hadden een schitterend ge zicht over de velden, die zich aan weers zijden uitstrekten. Helderwitte wolken dreven langs de hemel en de zon scheen, zoals zij altijd over gelukkige mensen schijnt. „Wanneer u er in slaagt van Jason Tickle de grote opdracht te krijgen, zult u onafhankelijk zijn," ze! Bowie. (Wordt vervolgd) 80 meter voor de finish moest La- 5000 M.: 1. Slijkhuis (Ned.) 14 min 59.4 sec.; 2. Lataster (Ned.) 15 min. 11.8 sec.; 3. Sponberg (Noorw.) 15 min. 12.2 sec.; 4. Kaasa (Noorw.) 15 min. 37 sec. Hoogspringen: 1. Leirud (Noorw.) 1.90 M.; 2. Gundersen (Noorw.) 1.85 M.; 3 Keijzer (Ned.) 1-80 M.; 4. Zwaan (Ned.) 1.60 M. 800 M. hardlopen: 1. De Ruyter (Ned.) 1 min. 53.3 sec.; 2. Roll (Noorw.) 1 min. 55.8 sec.; 3. Boesten (Ned.) 1 min. 58.9 sec.; 4. Taraldrud (Noorw.). 3000 M. hindernisloop: 1. Stokken (Noorw.) 9 min. 23.6 sec.; 2. De Roode (Ned.) 9 min. 45 sec. (nieuw Ned, re cord) 3. Walstra (Ned.) 9 min. 50.8 sec.; 4. Kveberg (Noorw.) 9 min. 52.2 sec. Hinkstapsprong: 1. Nilsen (Noorw.) 14.23 M.; 2. Haugland (Noorw.) 14.08 M.; 3. Lourens (Ned.) 13.97 M.4. Bekens (Ned.) 13.54 M. 4 x 100 M.estafette: 1. Nederland, 42,5 sec.; 2. Noorwegen, 42.9 sec. (Alleen voor abonné's) Vorm met behulp van onderstaande gegevens het uit vijftig letters bestaande Spreekwoord: 41 5 26 14 22 38 9 17 samenstelling; 21 27 33 12 20 10 47 27 19 2 rondschrijven; 13 24 49 33 15 21 1 31 42 42 5 macht; 4 40 48 28 42 19 32 35 10 overwinning: 45 34 41 3 28 10 4? 27 36 herbergier: 29 39 8 2 48 11 18 40 12 22 16 duel: 23 30 27 6 45 38 10 8 44 fonkelen; J7 11 50 7 17 33 43 25 dreunend schokken: 46 35 18 27 48 31 3 27 24 scheepvaart. Inzendingen tot en met Dinsdag 7 Oc tober op open briefkaart ana 't Kast»el van Aemstel fafd. Prijsraadsell. N.Z. Voorburgwal 65-73. Amsterdam. Oplossing 13 .September: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 8.' 9. 10. 11. 12. Braam Anker Kapel Zeven Eigen Inval Leest Hoorn Adres Laken Enkel Nobel De beginletters van deze twaalf woor den vormen in deze volgorde dus het be kende gezegde: Bakzeil halen. Na loting werdeh de prijzen toegekend aan: A. Schouten Jr.. Pieter Nieuwland- straat 4. Amsterdam (O.): A. v. Beek. Keizer Ottostraat. 95. Bussum; H Meyer. Haven 16. Hiilegom: J. H. Weustmk. Tetterodestraat 86, Haarlem: mej, C. Wingbermühle. Van Oldenbarneveltlaan 34. Hilversum: J. Schouten. Jozef fs- rt.ëlskade 1. Amsterdam. (Van onze correspondent) Evenals tijdens de' voorgaande dagen is er in het kegelconcours te Utrecht weinig verandering te noteren. Grote sensaties en topprestaties kunnen dan ook niet gemeld worden. Dit is ten dele te wijten aan de moeilijk te bespelen banen. In de vijftallen dames en heren is de stand nagenoeg ongewijzigd ge bleven. Evenzo bij de vrije baan voor dames en heren. In de Hamburger tel ling zijn nu ook de eerste vijf negens gevallen. Dit wapenfeit komt op naam van Klopper, Amsterdam (met 120), Deze hoofdstedeling verdrong zodoende de Utrechter Caro van de eerste plaats. De prestaties van de Utrechtse kegelaar? zijn nog maar matig- geweest. Het internationaal programma voor het Nederlands hockey-elftal luidt als volgt: 27 Maart te Weston Supermare: Wales Nederland: 11 April Brussel: BelgiëNe derland: 24 April Amsterdam: Nederland Frankrijk: 16 Mei Amsterdam: Neder landZwitserland. Voor het dameselftal ziet het programma er als volgt uit: 21 Maart Amsterdam: NederlandBelgië; 18 April Parijs: FrankrijkNederland. LADDERWEDSTRIJD. De heer Th. C. van Rossum, Heerlen, won met 216 punten de prijs in de periode Juni tot en met Augustus. Daarop volgen de he ren: J. Verheggen, Brussel 213 pnt. Clas sicus, Venray 201 pnt. W. J. Lensing, Amsterdam 182 pnt. H. J. de Boer, Enk- huizen 177 pnt. en N. Gerrits, Amsterdam 174 pnt. enz., enz. Oplossingen van de tweezetten van Classicus, Venray. No. 803. 1. Rg6 en 1. Rg3t. No. 804 1. Txe7 en 1. Dxc4ï. Tot ons leedwezen hébben wij verzuimd de problemen op constructiefouten te on derzoeken. De begaafde componist had nooit een incorrect probleem ingezonden; hetgeen een grote uitzondering is. Daar op hebben wij te veel vertrouwd. Probleem no. 807 van Jos. Duvergé. Eerste publicatie Opgedragen aan Classicus, Venray. '//,xï///, abc defgh Wit geeft mat in twee zetten Oplossingen binnen drie weken te zen den aan Jos. Duvergé, Binr.en Brouwers straat 40, Amsterdam C. CONGRES VAN DE WERELDSCHAAK BOND IN DEN HAAG Op het congres van de I.I.D.E.. dat ge houden werd in het N.S.'G. van 30 Juli tot 3 Augustus 1947. werd de toetreding van Rusland een feit. Er werden o.a. de volgende beslissingen genomen. Aan het dagelijks bestuur wordt overgelaten, te beslissen, of de Spaanse Schaakbond al of niet zal worden toegelaten, Indien deze zich opnieuw zou aanmelden voor het lidmaatschap. In 1948 zal een wedstrijd om de titel van Wereldkampioen, waar van de helft in Nederland en de andere in Rusland gespeeld zal worden De eer ste helft wordt in Nederland gespeeld. Het toumooi moet op zijn laatst begin nen 1 Maart 1948 en beëindigd zijn op 31 Mei 1948. Uitgenodigd zijn: Botwin- nik, Euwe, Fine, Keres. Reshevsky en Smyslov. Indien een of meer der genoem de spelers niet zou deelnemen, vindt het toumooi doorgang tussen de overulijven- den. De deelnemers zullen elk viermaal tegen elkander uitkomen. Tijdschrift K.N.S.B. Augustus-Septem ber 1947. ZATERDAG HILVERSUM I, 301 M.: 16.20 Volks hogeschool. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Dinermuz., 18.15 Weekoverz.. 18.30 Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.20 Kareol, 19.45 Dep.. 20.00 Nieuws. 20.12 Gew. man. 2.0.20 Wie weet, 20.30 Lichtbaken. 21.00 Tombola. 21.30 Ork. naam. 22.00 Potpourri. 23.00 Nieuws, 23.15 Haydn-Bocherini. HILVERSUM II, 415 M.: 16.30 Ma- lando. 17.15 Gram.,. 18.00 Nieuws, 18.15 Silvestri kwartet. 18.30 'Jongelui. 19.00 Viool. 19.30 Contact met Indië, 19.45 Bijbel. 20.00 Nieuws. 20.15 Oké. 21.15 Soc. commentaar. 21.30 Ork., 22.00 Aansluiting gemist, hoorspel. 22.30 Ramblers, 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. ZONDAG HILVERSUM I. 301 M.: 8.00 Nieuws, 8.15 Vivaldi. 8.30 Kerkd., 9.30 Nieuw s, 9.45 Alf. Cortot, 9.55 Hoogmis. 11.39 Trio, 12.03 Gram.. 12.15 Boeckhuys. 12.30 Metropole ork.. 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole ork.. 13.40 Apologie, 14.00 Kamermuz,. 14.40 Gram.. 15.00 K.V.P. en boeren. 15.10 Chopin. 15.40 Kus opera. 16.20 St. Raphael, 16.30 Ziekenlof. 17.00 Kerkd., 18.3u Strijd krachten. 19.00 Orgel. 19.15 Bijbel. 19.30 Nieuws. 19.45 Marsen. 19.55 Motorsport. 20.12 Gew. man. 20.20 Zilvervloot. 21.05 Muiterij, hoorspel, 21.55 Mozart. 22.30. Nieuws, 22.50 Conc. HILVERSUM II, 415 M.k 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 8.40 Intermezzo, 9.15 Geest, teven. 9.30 Men vraagt. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Kerkd.. 11.45 Geest, opbouw. 12.00 Harmonie, 12.30 Zondagclub, 12.40 Koor. 13 00 Nieuws, 13.15 Virtuoso. 13.50 Spoor wegen. 14.00 Gram.. 14.05 Boeken. 14.30 Kamerork.. 15.30 Film, 15.4o Skymasters, 16.40 Sport. 17.00 Ge sprekken met luisteraars, 17.20 De- clam.. 17.30 Ome Keesje, 17.45 Koor, 18.00 Nieuws. 18.15 Voetbal, 18.30 Ramblers. 19.00 Radiolympus. 19.30 Stradiva. 20.00 Nieuws, 20.15 Vaude ville ork.. 20.45 Nummer 174. een modern woordenspel. 21.05 Speeldoos. 21.25 Allerlei. 21.30 Gram.. 22.00 Bandjir hoorspel. 22.40 Nocturne, 23.00 'Nieuws. 23.15 Gram. MAANDAG HILVERSUM I, 301 M.: 7.00 Nieuws. 7.15 Gym.. 7.30 Gram.. 8.C0 Nieuws. 8.15 Gram.. 9.00 Alfr. Cortot, 9.15 Zieken, 9.30 Gram., 10.30 Mor- gend.. 11.00 Gram.. 11.15 Schrijvers, 11.35 Fluit, 12.00 Continental quintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Kwartet, 13.35 Amati trio. 14.00 Jonge moeders, 14.20 Gram., 15.15 Gram.. 16.00 Bijbel, 16.45 Viool. 17.15 Kamermuz.. 17.45 Over zee. 18.00 Sport. 18.15 Piano. 18.30 Strijdkr., 19.00 Nieuws. 19.15 Lees- lamp. 19.30 Act.. 19.45 Dep., 20.15 Mariniers, 21.00 Rom. beschaving. 21.20 Tsjechische muz.. 22.00 Geest, liederen.' 22.30 Nieuws. 22.45 Overd.. 23.00 Gram. HILVERSUM II, 415 M.: 7.C0 Nieuws. 7.15 Gymn.. 7.30 Gram., 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.. 9.15 Morgenw 9.35 Gram., 10.30 Vrouw. 10.35 Mo zart, 11.00 Uitkijk, 11.15 Lyra trio. 11.45 Gram.. 12.00 Zang. 12.38 Ope rette, 13.00 Nieuws. 13.15 Ens. Decker. 13.50 Grieg. 14.20 In de wereld. 14.35 Zang. 15.00 Bonbonnière. 16.30 Don Pasquale. 17.15 Gram.. 17.30 Zegt het voort. 17.45 Skymasters, 18.00 Nieuws, 18.15 Skymasters. 18.30 Pierre Palla, 19.05 Gram.. 19.10 Muziek begrip. 19.25 Conc.. 20.00 Nieuws. 20.05 Ra- dioscoop. 22.30 Noorwegen. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 4