AMERIKA ZAL THANS KLEUR MOETEN BEKENNEN Palestina-probleem, trefpunt van veler belangen m Vorming van* Arabisch leger Ondanks „staakt het vuren geen algehele vrede Waar Haarlem in de toekomst gaat bouwen f Nederlands meest Zuidelijke vliegveld 20 getuigen, o.w. de zaak-Van kunstexperts, Meegeren Regering bedierf de zaak finaal Britten uit Ter verdediging van Palestina Practische tussentijdse maatregel zeer moeilijk geacht. In de komende drie jaren 500 huizen per jaar Amerikanen legden het in 1944 aan V gebeurt er met Wat de verkochte schilderijen? Toekomst van de gehele mensheid staat thans op het spel in Tot hoofd en hart Onzekerheid bij Joden en Arabieren Engelse politie treedt op tegen fascisten Het Saargebied heeft zijn grondwet m Druk bedrijf temidden van landelijke rust Vermiste Nederlanders in Djokja J MAANDAG 29 SEPTEMBER 1947 69ste JAARGANG No. 23961 Economische inlijving bij Frankrijk IN 14 UUR VAN AMELAND NAAR H0LWERD Kardinaal onder de passagiers SPOORWEGONGELUK TE ZWOLLE RAPPORT DER CONSULS Het weer Wielrijder aangereden Afkeuren is gemakkelijker dan prijzen. Daarom zoeken zo velen hun kracht in het eerste en laten het tweede. Een Russische vijfling, een Chinese achtling PROF. GERBRANDY OVER INDIË BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIS: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 145480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w., f 5.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severia. 9 NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiSn eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Het besluit van de Britse regering haar soldaten en ambtenaren terug te trekken uit Palestina, als de Verenigde Volken er niet in mochten slagen een bevredigende oplossing te vinden voor het Palestina-probleem, draagt het ka rakter van een ultimatum. Dit ultima tum is allerminst bedoeld voor Joden of Arabieren, maar voor de V. S. Ogen schijnlijk heeft Engeland de zware last van de verantwoordelijkheid overge dragen aan de Verenigde Volkeren, maar het is duidelijk de bedoeling, de V. S. te forceren kleur te bekennen. Tot heden heeft Amerika in de ge lukkige positie verkeerd thuis een pro- Zionistische politiek te voeren, om de stemmen van het uitgebreide Joodse De Londense politie heeft Zondag •en einde gemaakt aan een bijeenkomst van de pro-fascistische „Britse Liga van Oudgedienden", nadat er gedurende anderhalf uur ongeregeldheden hadden plaats gehad. Een menigte van ongeveer tweeduizend personen is door bereden politie uiteengedreven. Nadat de politie de bijeenkomst had gesloten, werd de voornaamste spreker en politieke leider Edward Jeffrey Hamm door zijn lijfwacht naar zijn auto ge bracht. Hamm was gedurende de oorlog op grond van de véiligheidsverordenin- gen geïnterneerd. Terwijl hij naar de auto ging, riepen mensen uit de menig te „Heil Hamm" en zongen antisemi tische liederen. Talrijke aanhangers van de Liga droegen zwarte pull-overs, hemden en dassen, en hieven de hand tot de fascistische groet. Het Duitse persbureau in de Ameri kaanse zone meldt, dat de ontwerp- grondwet voor het Saargebied gereed is gekomen. Hierin wordt verklaard, da: „het Saarland een autonoom, democra tisch land is, dat economisch met Frank rijk is verbonden". Het ontwerp zal wor den voorgelegd aan het parlement, dat S October door het Saargebied zal wor den gekozen. Een zegsman van de Franse regering verklaarde, dat Frankrijk slechts' de eco nomische integratie van het rijke, steen kool voortbrengende Saarbekken aan de grens tussen Frankrijk en Duitsland vraagt. De bewoners moeten zelf beslis ten over hun politieke lockomst, nadat een definitieve beslissing voor de rest van Duitsland bereikt is. "Voor de oorlog werd in het Saarbekken jaarlijks 14 millioen ton steenkool gepro duceerd. Volgens officiële voorspellin gen is men van plan dit op te voeren tot 17 millioen ton. Frankrijk heeft Amerika en Engeland *r officieus van verzekerd, aldus ver klaren volgens A.P. gezaghebbende krin gen in Londen, dat het zijn zone van Duitsland zal fuseren met de gecom bineerde Engels-Amerikaanse zones, na .de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken, die in November in Londen zal plaats vinden. Een van de eerste en belangrijkste gevolgen van deze stap aou zijn, dat Amerika en Engeland een Frans ver zoek voor de politieke en economische inlijving van het Saargebied bij Frank- rijk zullen steunen. Na enige dagen met vacantie op Ame land te hebben vertoefd, ging Kardi naal De Jong Vrijdagavond zes uur aan boord van een vrachtschip om naar de vaste wal te vertrekken. In verband met de lage waterstand op de Wadden kon de gewone passagiersboot de Af ad- denzee niet bevaren. Pas te acht ui^r Zaterdagmorgen kwam men te Holwerd aan. Het schip was n.l: midden op de Wadden vastgelopen en de Kardinaal? zomede alle passagiers, onder wie de voetbalclub Hollandia, hebben noodgedwongen de nacht op de Wadden moeten doorbrengen. Toen Zaterdagmiddag 14.12 de snel trein uit Utrecht met een vaart van on geveer 30 K.M. het station Zwolle bin nenreed, ontmoette de machinist een rangerende locomotief op zijn weg. De botsing was zo hevig, dat beide ma chines schade opliepen. Het locomotief- personeel kwam er goed af, doch de reizigers waren door de schok met zo veel kracht van hun plaatsen geslagen, dat tientallen van hem hoofdwonden opliepen, welke direot verbonden konden worden. De toestand van vier reizigers was van dien aard. dat zij per zieken auto naar een ziekenhuis moesten wor den overgebracht. electoraat vooral in New York niet te vervreemden, terwijl het tegelijkertijd achter de schermen in het Midden-Oos ten om wille van de olie de vriendschap met de Arabieren poogde te bewaren. Engeland haalde in Palestina de kas tanjes uit het vuur, door alleen het odium van administratie en garnizoens diensten te dragen met het risico zowel de Joodse als Arabische sympathieën to verspelen. Het ultimatum van Creech Jones betekent, dat Engeland zijn grote belangen in het Midden-Oosten niet langer wenst tc riskeren en zelfs he1 plan heeft opgegeven Palestina tot zij" basis te maken voor de strategische be veiliging van olie- en transitobelangen in het Midden-Oosten, nu de wrijving met Egypte de aanwezigheid van grote Engelse troepenmachten in de kanaal zone bemoeilijkt. Het schijnt de bedoeling te zijn, de defensie voor het Midden- Oosten te. concentreren in Midden-Oost- Afrika, n.L Kenya. Uw correspondent bevond zich op het Arab Office, toen de tekst van de ver- klarirfg van Creech Jones binnenkwam. De eerste reactie van de Arabieren was geestdriftig, omdat zij onmiddellijk meendeft te begrijpen, dat de beslissing van Engeland zou leiden tot een im passe bij de Verenigde Volkeren, waar men minder gemakkelijk tot verdeling van Palestina zal overgaan, nu het uit voeren van dit plan niet vanzelfspre kend opgedragen kan worden aan En geland. De Arabieren zijn van mening, dat indien een vacuum zou worden ge schapen in Palestina, het probleem bin nen zes maanden opgelost zou zijn, hier bij vertrouwende op de numerieke meer derheid van de Arabieren in Palestina en de steun van de Arabische Liga. Deze eerste geestdrift is inmiddels ge luwd, omdat men niet langer aanneemt, dat een vacuum in het Midden-Oosten zal ontstaan. Amerika kan niet on zijdig blijven als het gevaar dreigt, dat Rusland binnen zal trekken in de leeg staande woning aan het uitgangspunt van het oliegebied. In Joodse kringen heerst dezelfde on zekerheid. De extremisten doen het voorkomen, alsof zij met vreugde het vertrek van Engeland zouden begroeten. Maar de meer gematigde kringen hier zijn onaangenaam verrast door het be sluit van Engeland en zien de toekoms't donker in. Enkelen onder hen koesteren nog de hoop. dat Engeland zich zal la ten overhalen door de belofte van dol- larsteun voor de Engelse thuis-economie om in Palestina te blijven, maar de verklaring van Creech Jones is zo on dubbelzinnig. dat een terugkeer nauwe lijks mogelijk lijkt, ook al moet, toe gegeven worden, dat de mededelingen van Amerikaanse zijde, dat Engeland niet. voor interimhulp in aanmerking zou komen voordat het plan-Marshall werkelijkheid wordt, sterk de verden king wekken, dat het pokerspel tussen dollars en Britse leger ononderbroken voortduurt. Bij de beoordeling van het komen de debat over het rapport van de Palestina-commissie is het nuttig te beseffen, dat er veel meer op het spel staat, dan de regeling van het geschil tussen Joden en Arabieren. Het Palestina-probleem is het tref punt van Russische expansiezucht, dollarimperialisme en de meest vitale belangen van het Britse imperium; en het debat voor het forum dèr Verenigde Volkeren is slechts een schimmenspel, dat de aandacht af leidt van de grote „koude oorlog die begonnen is onmiddellijk nadatK de atoombommen vrede brachten. De Willem Buyshet nieuwe vlaggeschip van de Rotterdamschc Lloydcrcbouwd bi dc Kon. fid ij. .,De Schelde," Ls gereed, gekomen en zal weldra de Nederlandse faam op scheepsbouwkundig gebied vergroten Dc New York Herald Tribune meldt, dat het eerste vertrouwelijke rapport van de consuls te Batavia reeds heeft gecirculeerd onder dc leden van de Veiligheidsraad. In dit rapport z°u verklaard worden, dat de ordër „staakt het vuren" er niet in geslaagd is algehele vrede te brengen Zich onthoudend van een beantwoording der schuldvraag Reuter's correspondent te Cairo meldt, dat in de nabijheid van Damascus een Arabisch leger ter verdediging van Palestina wordt gevormd, dat reeds 45.000 man sterk is. Volgens het Ara bische weekblad Rose el Joesef heeft in Syrië een algemene mobilisatie plaats sinds het verschijnen van de rapporten van de commissie der V.N. voor Pales tina. irakse officieren zijn te Damascus aangekomen. Steeds komen groepen van jonge mannen uit de Libanon, Irak Transjordanië en Palestina, die dienst willen nemen. De meeste opleidings officieren komen uit Egypte. Volgens Renter's correspondent Is bericht ontvan gen, dat momenteel besproken wordt, wie de opperbevelhebber zal zijn. De politieke commissie der Arabische Liga heeft op een bijeenkomst te Sofar (Libanon) een resolutie aange nomen om alle mogendheden, die steun verlenen aan de aanbevelingen van de Commissie der V.N. voor Pa lestina, economisch en cultureel te boycotten- Tevens werd besloten, dat de Palestijnse Arabieren zelf een guerilla zullen leiden. In het bijzon der nu de Arabische Hoge Commis sie van Palestina zich bereid heeft verklaard, 100 000 strijders aan te werven. Leden-staten van de Arabische Liga zullen hulp verlenen "in de vorm van- manschappen, materiaal en geld en de zorg voor gewonden en vluchtelingen op zich nemen. Op verschillende plaatsen zullen speciale opleidingscentra voor de ondergrondse oorlog worden gevormd, terwijl in de gehele Arabische wereld collectes zullen worden gehouden beo- bevordering van een heilige oorlog. Met het oog op de woningbouw, waartoe Haarlem in de eerstvolgen de jaren zal moeten besluiten, is het goed, dat de gemeente zich tij dig verzekert van de nodige bouw terreinen. Voor de bouw van mid denstandswoningen en villa's is nog ruim voldoende gemeentegrond voor handen tussen de Orionweg, de Pla- nctenlaan. de Mr. Jan Gerritszlaan en de Delftlaan en in het Zuider- houtpark. Met terrein voor de bouw van ar beiderswoningen is het anders ge steld. Aan de Vergierdeweg zuilen 600 woningen verrijzen, waarvan 200 nog dit jaar. In deze buurt is nog plaats voor 159 woningen en dan is er nog wat bouwterrein ten Zuiden van dc Zomervaart en bij de Fuik vaart. De gemeente heeft verder practisch geen terreinen in eigen dom voor de bouw van arbeiders woningen. Er is binnenkort een uitbreidingsplan te verwachten voor gebieden ten Oosten van de Rijksstraatweg, waarmede de provinciale commissie zich reeds ver enigd heeft, schrijven B. en -W. de raad. Er kunnen nog worden gebouwd 1720 woningén. Aannemende, dat de grond voor pl.m. 220 woningen door diverse om standigheden niet aanstonds kan worden gebruikt, is het mogelijk pl.m. 1500 woningen in het noord oosten der gemeente te bouwen. De toeneming van de bevolking is volgens de prognose van het jaar 1936 te stellen op 2000 per jaar. Hiervoor zijn 500 woningen nodig. Indien wordt aan genomen, dat het woningtekort met 250 woningen per jaar moet worden inge haald, dan dienen voorlopig jaarlijks 750 woningen te worden gebouwd. Vol gens mededeling van het bureau van de Wederopbouw kan in de eerstvolgende 3 jaren geenszins op dit aantal worden gerekend. Een getal van 500 beschouwt men als een mAximum. Zou men veiligheidshalve toch op 750 woningen per jaar willen rekenen, dan Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk tijdelijk vrij krach tige, later wat afnemende wind tus sen West en Noord-West. Wisselen de bewolkingmet enkele buien. Koeler des nachts. Zon 6.37—18.22, maan 18,48—6.28. dient thans de woningvoorziening na 1949 te worden beschouwd. Uitgaande van het standpunt, om de stad zoveel mogelijk af te ronden, komen alsdan voor bebouwing in aanmerking de ter reinen. gelegen in het zuid-oosten van de gemeente, n.l. die tussen het Am sterdamse en Slachthuiskwartier en de ringweg van de Buitenrustbrug naar de Amsterdamsevaart. Aangezien tot 1944 toe steeds van particuliere zijde be langstelling bestond voor de bebouwing ten zuiden van het Slachthuiskwartier, dient de gemeente in de eerste plaats belangstelling te tonen voor de terrei nen ten noorden van de Zomervaart en het geprojecteerde park nabij de Fuik vaart. Ten einde met zekerheid de geschet ste ontwikkeling van de arbeiderswo ningbouw te kunnen bereiken, is het noodzakelijk, dat de gemeente de eigen dom verkrijgt van de noodzakelijke gronden. Er zijn plannen tot het bou wen van een complex woningen ten zui den van de Amsterdamsevaart. In verband met een en ander doen B. en W. een onteigenings-voorstel 4 Zaterdagmorgen geschiedde op de Nieuwe Gracht een aanrijding, toen de bestuurder van een vrachtauto met aan hangwagen, die naar rechts de Sanders- brug opreed en aldaar een rechts van de weg rijdende wielrijder wilde inhalen, niet voldoende naar links uitweek en de wielrijder aanreed. Deze laatste kreeg een bloeduitstorting aan zijn linkerbeen en een schaafwonde aan zün rechter hand. Het rijwiel werd practisoh geheel vernield. De politie in de Russische zone van Berlijn stelt voor straf de gearresteerde zwai^te handelaren te werk bij het repareren van spoor ivegbaanvak ken in verschillende gedeelten van deze zone roor de oorlog heeft Maas tricht, de meest zuidelijke stad van ons land, nooit een vlieg veld bezeten; niet, dat het de Lim burgers aan enthousiasme voor „hun" vliegveld ontbroken heeft, integendeel. Maar door alle jaren heen konden ze niet tot overeen stemming komen betreffende de plaats waar. Het Zuid-Limburgse vliegveld zon liggen, met het ge volg, dat hetnergens kwam. Toen kwam de oorlog over het Lim burgse land; in 1944 trokken de Amerikanen er binnen, en legden vlak achter het front een vliegveld aan op een heuvelring onder de ge meente Beek, circa 10 K.M. ten Noorden van Maastricht, langs de rijksweg naar Sittard. Met de van hen bekende voortvarendheid werd dit terrein in zeer korte tijd uit de grond „gestampt", en de afmetin gen en de kwaliteit waren van dien aard, dat zelfs de zwaarste ma chines er op konden landen en star ten. Lang hadden de Amerikanen 't vlieg veld echter niet nodig; in de lente van het volgend jaar gingen zij tot het of fensief over, het Duitse verdedigings stelsel stortte ineen, het Herrenvolk moest capituleren en de vrede keerde in Europa terug. Nu had Limburg na de bevrijding dringend behoefte aan een vliegveld; door de oorlogshandelingen op ons grondgebied waren vrijwel alle bruggen en een groot deel van het spoor wegnet vernield; het wegverkeer on dervond nog «vele moeilijkheden in ver band met de slechte toestand van de wegen en het gebrek pan voertuigen, en voor de wederopbouw was een snelle verbinding met bet Westen van one land juist van groot belang; er was dus geen andere oplossing dan het instellen van een luchtverbinding. Daarom besloten tie betreffende autoriteiten, het terrein onder Beek niet °P te ruimen, zoals het met de meeste in de oorlog aangelegde vliegvelden zou gebeuren, maar gaven het een nieuwe bestemming; het zou de burgerluchthaven worden voor Zuid- Limburg; tevens werd hiermee dan de strijdvraag, waar het Limburgse vlieg veld zou komen, afdoende opgelost. 2T September 1945 landde er het eerste Nederlandse burgervliegtuig, een De Havilland Dominie van de Regeringsvliegdienst, die toen door de K.L.M. voor de Nederlandse re gering geëxploiteerd werd en van die datum af werd er een regelmatige dienst tussen Maastricht en Amster dam onderhouden. In April 1946 nam de KL.M. het binnenlandse luchtnet weer over en kwamen er tevens grotere vliegtuigen op de lijn. n.l, tweemotorige Douglas DC 3-toe- stellen met plaats voor 21 tot 28 passagiers, en ondanks het feit, dat, naarmate onze wegen en bruggen hersteld werden, de concurrentie van het grondvervoer zwaarder werd, heeft de luchtverbinding met Lim burg zich steeds in een grote be langstelling mogen verheugen. Zoals we reeds zelden, ligt het vlieg veld Zuid-Limburg op een heuvelrug, circa 100 meter boven de zeespiegel, in een zeer landelijke omgeving. Op het eerste gezicht heeft het terrein niets op vallends, het ligt temidden van koren velden en boomgaarden, en aan de voet van de heuvel liggen een paar van die kleine, rustige Limburgse dorpjes. Maar dichterbij gekomen, ziet men de start banen van stalen platen, zoals ze door de Amerikanen zijn aangelegd, afgeba kend met wit-zwarte blokken; het ge raamte van een hangar, die de vorige gebruikers niet meer voltooid hebben, staat er eenzaam tussen de appelbomen; een kudde schapen graast er om heen, zich van niets bewust. Aan de ingang van het terrein wappert de K.L.M.-vlag en als men het ruime parkeerterrein op komt, ziet men direct het nieuwe sta tionsgebouw liggen. In het begin bestond de gehele accomodatie uit een gebouwtje van 4 bij 4 meter, waarin alle diensten waren ondergebracht; maar nu is er een stationsgebouw met restaurant, en terras en voldoende kantoorruimte, en daar naast een afzonderlijk gebouw voor Radio- en Meteodienst. Gewoonlijk verstoort niets de lande lijke rust in deze ongerepte omgeving. Maar tegen de tijd, dat de K.L.M.-ma- chine binnenkomt, kan het er flink druk worden, dan komen de auto's en de bus sen uit Maastricht en Heerlen, die de passagiers brengen en halen, en bij goed wc-er verzamelt zich ook een groot aan tal belangstellenden op het terrein, want de Limburger leeft mee met alles wat „zijn" vliegveld betreft. En als de machine eenmaal aan de grond staat, is iedereen er druk in de weer, dan is 't aanpakken, want over een kwartier moet er weer gestart worden. En na een kwartier wordt er ook weer gestart, en'terwijl de bussen en ayto's van het vliegveld vertrekken, verheft zich de K.L.M.-vogel met ronkende mo toren boven het Limburgse landschap. En na enige tijd keert de stilte weer op het vliegveld. Zo is het Limburgs vliegveld im. Maar in de toekomst wacht het wel licht nog een schone (aak; er zullen in ternationale verbindingen via Limburg norden geopend, zodar te zijner tijd dit deel van ons vaderland rechtstreeks door de lucht met de voornaamste centra van Europa zal worden verbonden. Het vlieg veld zelf zal belangrijk worden verbeterd; er komen verharde startbanen en er wordt een aan alle moderne eisen vol doende nachtlandingsinstallatie aange legd; het hele terrein, dat nu nog min of meer golvend is, zal worden geëgali seerd. Dc plannen voor al deze werk zaamheden liggen gereed, en met dc uit voering ervan zal zo spoedig mogelijk een begin worden gemaakt. zonden dc consuls verklaren, dat zij niet in staat zijn enige practische tussentijdse maatregel te adviseren voor waarborging van 'n effectiever naleven van de order „staakt het vuren." Volgens het rapport zijn de Neder landse vooruitgeschoven troepen tot middernacht van 4 Augustus opgerukt. Het rapport maakt melding van roof partijen, in het bijzonder op Chinese be zittingen en toegeschreven aan indivi duele Indonesische republikeinen. Het tussentijds rapport zou slechts 300 A 400 woorden lang zijn. Een vollediger rap- port wordt tegen Dinsdag verwacht. De consulaire missie van de Ver. Naties heeft vandaag de hoogste Nederl.-Indische autoriteiten drie uur lang ondervraagd in wat een woordvoerder „de laatste belangrijke phase" in het onderzoek naar de uitvoering van het bevel „staakt het vuren" noemde. De vragen hadden zowel op militaire als economische aangelegenheden betrekking. Volgens gezaghebbende zijde was er 'n kleine scène, toen een der buitenlandse consuls generaal Spoor de vraag stelde of de inheemse bevolking bijtijds ge waarschuwd was als haar dorpen wer den beschoten. Generaal Spoor antwoordde, dat er sedert het bevel „staakt het vuren" geen dorpen beschoten waren. Amerikaanse militaire waarnemers, die vermoedelijk langer dan een maand in Indië zullen blijven, worden vandaag in Singapore verwacht en vanavond of morgen in Batavia. Volgens een consu laire bron zouden de Amerikaanse mi litaire waarnemers niet meer iets tot het rapport kunnen bijdragen, tenzij de indiening er van bij de Veiligheidsraad zou worden vertraagd. Bjj het bezoek van de buitenlandse consuls aan Djokja heeft het republi keinse ministerie van Voorlichting een nieuwsbulletin in het Engels uitgegeven. Daarin komt o.m het bericht voor, dat de gewonde Nederlandse militair Jacob Siegers, oud 23 jaar, katholiek, afkom stig uit Noord-Brabant, naar hei zie kenhuis is overgebracht. Een Amerikaans correspondent veklaarde tegenover Ane- ta dat hij nog twee andere Nederlandse krijgsgevangenen heeft ontmoet, name lijk Gerard Steenvoord en Loendert Mos. beiden uit Rotterdam. Betreffende de zaak Han van Meegeren, die Woensdag 29 October voor de rechtbank te Amsterdam behandeld zal worden, vernemen wij, dat het Openbaar Ministerie twintig getuigen zal dagvaarden, onder wie deskundigen, zoals vooraanstaande schilderijenexperts, enkele kopers van de vervalste schilderijen, alsmede een aantal lieden, dat bij de ver koop ervan bemiddeling heeft ver leend. Zo nodig zal de rechtbank het onderzoek Donderdag 30 en zelfs Vrijdag 31 October voortzetten. De ontdekking van de vervalsingen joeg verleden jaar veel stof op, omdat gerenommeerde kunstexperts na een diepgaand onderzoek hadden verklaard, dat de schilderijen inderdaad authentieke werken van Dc Hoogh en Vermeer wa ren. Van Meegeren werd na de bevrij ding gearresteerd wegens het uitvoeren van kostbare schilderijen van vermeer naar Duitsland. In de gevangenis werd hij ziek en psychisch geheel verzwakt verklaarde hij ten slotte, dat hij geen* waardevolle oude meesterstukken, doch valselijk gesigneerd eigen werk had uit gevoerd. Hij was daartoe.' naar zijn zeg gen. gekomen, omdat zijn eigen werk miskend werd en hij wilde aantonen niet onder te doen voor erkende meesters. Aanvankelijk vond deze verklaring wei nig geloof, doch later bewees hij, door het vervaardigen van een proefschilde- rij, dat hij inderdaad de betreffende werken zou kunnen hebben vervaar digd. Wegens zijn zwakke gezondheid werd hij op vrije voeten gesteld. De beschul diging van uitvoer yan kostbare werken naar Duitsland maakte plaats voor een van vervalsing. Naar bekend, verkeert Van Mee geren thans in staat van faillisse ment, nadat de kopers de valse signatuurs hadden ontdekt. Zij vor derden de koopsom terug, maar wensten gefen afstand te doen vati de schilderijen. Het bedrag, dat Van Meegeren voor de van de signatuur Vermeer of De Hoogh voorziene werken heeft ontvangen, wordt op vier a vijf millioen gulden geschat. De kunstenaar had daarvan echter weinig over. zodat hij aan de vordering tot restitutie niet kon voldoen. De recht bank zal volgende maand dus eventueel kunnen beslissen of aan Van Meegeren een civiele vordering ten gunste van de kopers moet worden opgelegd. Wel iswaar zou hij daaraan niet onmiddellijk kunnen voldoen, maar het wordt alge meen aannemelijk geacht, dat hij in de toekomst voor zijn werken hoge prijzen zal kunnen bedingen. Intussen heeft de Justitie verleden jaar beslag gelegd op de verkochte schilderijen, voor zover zij die kon ach terhalen. De rechtbank zal nu beslissen wat er met deze werken zal gebeuren. Indien Van Meegeren veroordeeld wordt tot restitutie van de koopsommen, dan moeten dc kopers afstand doen van de schilderijen. De Russische pers maakt met veel ophef melding van een vijf ling, drie jongens en twee meisjes, die door de vrouw van een Mon goolse boer ter wereld zijn ge bracht. Dit is de eerste vijfling in de Sovjet-Unie. Moeder en kinde ren zijn allen blakend gezond. Maar de Chinese krant „Sjen Pao" bericht nog een sterker feit- Een jonge vrouw in de provincie Ofopei heeft het leven geschonken aan eer\achtling. Zij zijn allen jongens. Een der kinderen is overleden kort na de geboorte. De overige zeven knapen en de moe der verheugen zich in een uit stekende gezondheid. Zaterdagmiddag heeft het comité „Handhaving Rijkseenheid" een protest vergadering belegd in de grote zaal van de Dierentuin te 's-Gravenhage; waar als sprekers optraden de oud-premier prof. mr. F. S. Gerbrandy. dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn en de oud-minister van Koloniën Ch. J. I, M. Weiter. Prof, Gerbrandy bracht de maat regelen in herinnering welke de rege ringscommissaris voor het radiowezen, mr. L. A. Kesper, tegen hem heeft ge nomen naar aanleiding van zijn radio rede. Hij achtte dit spreekverbod een symptoom van de verwording der Ne derlandse democratie en bracht in her innering hoeveel haast er gemaakt moest worden met de jjehandeling van het Indisch beleid in het parlement na de parafering van Linggadjati, toen de oppositie geen tijd werd gegund tot be raad. Dit deed een snelle uitvoering van het accoord verwachten, doch merk waardigerwijs werd het pas in Maart getekend, omdat men niet eens precies wist wat men eigenlijk was overeen gekomen. Aan de hand van de betref fende artikelen van de Nederlandse grondwet en de Indische staatsregeling betoogde prof. Gerbrandy, dat met het huldig beleid de waarborgen voor de democratie, welke hierin zijn vastgelegd, losgelaten zija. De verwording van het koninkrijk, al dus besloot spr., houdt verband met de gehele wereldtoestand: de wereld be vindt zich reedg 'n een latente oorlogs staaf. De Sovjet-Unie breidt zich gees telijk en militair uit over Oost- en West- Europa, 200 Russische divisies staan ge- de ri^Jiting van Zuid-Oost- reed m Europa Weer staat de toekomst van de gehele mensheid op het spel Het Nederlandse volk moet daartegen over geestelijk volkomen weerbaar blijven. Dc krachten daartoe zijn aanwezig. „Deze regering bedierf dc zaak zo finaal, als in drie eeuwen geen kabinet heeft gedaan." En toch: dispereert niet, want zoals de goddelijke almacht het Nederlandse volk in de jaren 1940—1945 heeft bijgestaan, zo zal Hij ook nu uit komst geven. Dr. Feuilletau de Bruyn sprak vooral over het communisme in Indië, waar over de regering zwijgt. Alleen een na tionaal kabinet kan Nederland door de branding brengen, aldus spreker. De beer Weiter constateerde dat de democratie gefaald heeft ten aanzien van het Indische beleid. De Partij van de Arbeid juicht inter nationale controle over Indië toe. om dat zij dan immers van de verantwoor delijkheid af is. Nu blijkt, dat Moskou achter de republiek staat, hetgeen van belang is voor de K.V.P. Het commu nisme staat altijd achter het socialism» En het is er de logische consequentie van. Daarom is het ondenkbaar dat de K.VP. een blok blijft vormen met do P. v. d. A., die altijd willens of onwillens het communisme bevordert. Laat men de buitenparlementaire op positie haar stem doen horen. „Ik wil" aldus oud-minister Weiter, „dat onz» pantserwagens doorrollen naar Djokja en dan mogen de consuls meerijden."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1