gevlogen Hoofdbureau van politie te Haïfa in de lucht Geweldige ontploffing eist vele doden en gewonden TRUMAN WIL EUROPA SPOEDIG HELPEN ZWAAR GETROFFEN 1JMUIDER VISSERS VLOOT HERSTELT ZICH Van heinde en verre werden de boten teruggehaald WAAR DE STENEN De opgravingen onder en bij de St. Pieter te Rome SPREKEN Eerlijkheid in het gezin Nieuwe staat in Voor-Indië: Sikhistan Speciale zitting van het Congres nog deze herfst nodig BELANGRIJKE WIJZIGINGEN IN HET BRITSE KABINET Coördinatie economische politiek Aan bloedvergieten in India dient een einde te komen Grote ravage Het weer Ruim de helft weer in behouden haven Tot hoofd en hart WRAAK DER IRGOEN HOE GAAT EUROPA DE WINTER IN? MOTIES-DE GROOT EN SCHOUTEN VERWORPEN Gisteren zes doden NA DE DUITSE ROOF Belangrijke vondsten Twintig nieuwe textiel punten DINSDAG 30 SEPTEMBER 1947 69ste JAARGANG No. 23962 President Truman heeft de Commissie voor Buitenlandse aangelegenheden en de Commissie voor toewijzingen van hel Amerikaanse Congres verzocht, zo spoedig mogelijk hel werk le beginnen aan hel program voor lussenlijdse hulp ad 580 millioen dollar aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk. EEN El VOOR IEDEREEN Eerst over twee weken OPHEFFING AFWIKKELINGS BUREAU M. G. {"gedurende het verblijf van de H. Vader ie Casiel Gandolfo vtorden in hef Vaiicaan verschillende restauratiewerk zaamheden verricht. Zo worden o.a. nieuwe elecirische kabels gelegd van de elecirische centrale naar de onlangs voltooide kazerne van de Pauselijke Garde. Bij hei hiertoe ondernomen diepe graafwerk onder hei Hof van de H. Damasus werden nieuwe, belangrijke archeologische vondsten gedaan. Het betreft hier de plaats waar zich eer tijds hei Circus van Nero bevond. Deze nieuwste vondsten nabij de hoofdkerk der Christenheid sluiten aan bij tal van andere belangrijke ontdekkingen, de laatste tijd in Rome gedaan. Sedert geruime tijd n.l. worden onder en nabij de St. Pieter op last van Z. H. de Paus opgravingen verricht, welke reeds tot verrassende gegevens over de historie der eerste Christentijden hebben geleid. Onbekend terrein (Vervolc ov ma. 3/ Sinaasappelen vonr Nederland Moeilijkheden en zorgen zijn voor ons leven van grote waarde. Een duistere nacht doet de sterren schoner glinsteren; donkere stof doet een kostbare steen helderder schijnen. Dr- Van Mook naar Sumatra En Van Hoogstraten naar Nederland BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 145480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w., f 5.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigtar. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtllfmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Een ontvettende ontploffing heeft Maandagmorgen het hoofdbureau van politie te Haifa, Palestina, in de lucht doen vliegen. Tien mensen werden ge dood en 77 gewond. De zakenwijk van Haifa leek op een slagveld met de vernielde winkelpuien, beschadigde gebouwen, prikkeldraadver sperringen en gewapende patrouilles, Hoe gaat Europa de winter in, na een jaar met een winter en een zo mer. die uitzonderlijk streng en droog waren? In verschillende landen zijn de rantsoenen ten gevolge van de slechte oogsten reeds verkleind. Do volgende gegevens hebben be trekking op zestien Europese landen: ENGELAND: De graanoogst ligt aanzienlijk beneden de productie van 1946. Verschillende rantsoenen, o.a. melk en vlees, moesten worden ver minderd. FRANKRIJK: De tarweoogst wordt geschat op 3.200.000 ton tegen 6.750.000 in 1946. Ook mais en haver hebben geringere opbrengsten. De aardap peloogst is een millioen ton groter, n.l. 12 millioen ton. Het boter-rant- soen is reeds twee maanden niet ge honoreerd. DUITSLAND: Hier is de toestand evenals vorig jaar het slechtst van ge heel Europa. De oogst is door de droogte kleiner: evenals die van aard appelen en suikerbieten. Ook de brandstoffenpositie voor huisbrand is zeer slecht. Men zal zelfs het uiterste moeten doen om te voorkomen, dat de toestand nog slechter wordt dan in 1946. De V.S. hebben tot nu toe 450.000 ton levensmiddelen per maand naar de gecombineerde zones gezon den. Dit zal op dezelfde voet moeten worden voortgezet, wil men het einde van dit jaar met de huidige rantsoe nen halen. OOSTENRIJK: De schattingen' voor de oogst heeft men door de droogte met 50 moeten verlagen. Men hoopt nog op 110.000 ton tarwe. Het land heeft 400.000 ton kolen per maand nodig, produceert er echter slechts 113.000. BELGIË: Tarwe- zoowel als rogge- oogst bedragen slechts de helft van 1946. De zuivel-productie heeft veel schade geleden. ZWEDEN: Tarwe-oogst voor de helft, veevoeder productie voor een derde kleiner. Brood-rantsoen be draagt slechts 147 gram per dag. Groot gebrek aan kolen voor huis brand. Wel veel hout. NOORWEGEN: Slechte oogst, ma tige suiker- en melk-voorraden. DENEMARKEN: Graan-oogst 600 000 tan kleiner dan in 1946. Uitvoer van boter moet worden beperkt wegens schaarste in eigen land: export van bacon en varkensvlees is van 64.000 tot 40.000 ton teruggebracht. TSJ EC HO SLOW A KI JE: Broqdrant- soenen ingekrompen. Droogte oor zaak. dat Tsjechoslowakije als aard appel exporterend land is uitgevallen. Enige suiker voor ruil met Duitsland beschikbaar. POLEN: Graan wordt ingevoerd uit Rusland. De regering hoopt echter nog 300.000 ton uit de V.S. en Canada te importeren. ROEMENIE: Dit land vormt de enige uitzondering in Europa. Hot heeft de beste oogst sinds 40 jaar be leefd. Men hoopt twee millioen ton mais té kunnen uitvoeren. De tarwe oogst wordt op 6.500.000 ton geschat tegen 1.250.000 het vorig jaar BULGARIJE: Het tekort aan tarwe wordt op 437.000 ton geschat. „Ver blijdend was", aldus meldt men uit Sofia, „de grotere oogst van kaas. rijst en zonnebloempitten". JOEGOSLAVIË: Een goede mais- oogst. verder geen achteruitgang bij vorig jaar. GRIEKENLAND: Hier is het ko mende jaar 1.200.000 ton aan granen nodig. De binnenlandse productie b« droeg 536.000 ton. dat is 250.000 ton minder dan in normSle jaren. Vlees, vis en zuivel-producten moeten ge ïmporteerd worden. SPANJE: Hoewel de oogst-eijfers geheim worden gehouden, wijst alles er op. dat de opbrengsten aanzienlijk lager zijn dan andere jaren. De rant soenen zijn verlaagd. PORTUGAL: Door grote import, van meel uit de V.S. heeft men hel dag-rantsoen voor brood op 250 gram kunnen handhaven. Vlees wordt ge- importeerd van de Azoren en Argen tinië. terwijl een intense speurtocht gehouden werd naar de leden van de Irgoen. De aanvallers reden in een vracht auto tot aan de prikkeldraadomrastering van het gebouw, legden een soort loop plank op het prikkeldraad, waarover zij een teerton met expkvsieven rolden. Deze had de kracht van een bom van 900 kilo. Toen de ton in aanraking kwam met de muur van het politie bureau, kwam de lading tot ontploffing, waardoor de binnenmuren van het zeven verdiepingen tellende gebouw in stortten, de ruiten uit- de sponningen sprongen en het meubilair vernield werd. Vfer Engelse en vier Arabische poli tieagenten werden gedood. Een driejarig Arabisch meisje en een Arabische kof- ficverkoper werden door de ontploffing aan stukken gereten. Dertien Engelse politieagenten werden ernstig en 30 licht gewond, terwijl passagiers in een voorbij rijdende bus gewond werden door de rond vliegende glasscherven.. Door de ontploffing kwam het tele foon- en telegraafverkeer in de beneden stad geheel stil te liggen, waardoor de stad van de rest van het land afgesneden werd. De Irgoen en de Stern-groep hebben verklaard, dat de aanslag op het hoofd bureau van politie een vergeldingsmaa/t- regel was voor het optreden tegen de Exodus-Joden en het overbrengen naar Cyprus van het laatste schip met Jo den, dat Zaterdag de Palestijnse wateren bereikte. Evenals bij de vorige aanslag op het hoofdbureau van politie is thans een tijdelijk hoofdkwartier in het Savoy- Hotel ingericht. Van daar uit wordt het onderzoek geleid, en worden de red dingsploegen uitgezonden. Men zoekt in het puin nog steeds naar slachtoffers. Er is door de autoriteiten geen sper tijd ingevoerd, daar de bevolking van Haifa niet voor deze daad aansprakelijk wordt gesteld. In de hedenmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer is aan de orde gekomen de stemming over de motie van orde van de heer De Groot (C.P.N.) betreffende het ontwerpen van een voorstel voor een nieuw politiek accoord met de Indonesische Republiek en handha ving van de Commissie-Generaal. Deze motie werd verworpen met 74 tegen 9 stemmen. Vervolgens kwam aan de orde de motie van de heer Schouten (A.R.) welke mede was ondertekend door de herenTilanus (C.H.), Bierema (Vrijh.) en Zandt (S.G.) betref fende hef aanhangig maken van een wettelijke regeling tot instelling van een „Centrale Organisatie" en van een „Collegiaal Orgaan voor Indië". De heer Romine (K.V.P.) verklaart aan een wettelijke regeling als ge vraagd geen behoefte te hebben. ,De toezegging van de minister komt hem voldoende voor. Spr.'s fractie zal haar steun aan de motie onthou den. De motie werd verworpen met 56 tegen 27 stemmen. Na afloop van een met spanning tegemoet geziene conferentie van president Truman met het kabinet en de Congres-leiders, heeft de demo cratische senator Scott Lucas verteld, dat Truman had. verklaard geen mo gelijkheid te zien onmiddellijk hulp aan Europa te verschaffen, ten zij nog deze herfst een speciale zit ting van het Congres zal worden be legd. Lucas zeide: „Er is geen enkele manier om geld los te krijgen zonder het Congres". Men verwacht, dat president Tru man zijn plannen voor „onmiddel lijke actie" betreffende de tussen tijdse hulp aan Europa bekend zal maken. John Steelman, Truman's economische raadgever, verklaarde, dat op de vergadering het bedrag voor deze hulp op 500 a 750 millioen dollar werd geraamd. Leden van het Congres verklaarden, nadat zij het stqdeervertrek van de president had den verlaten, dat Truman van plan was de „raderen van het Congres' in beweging te brengen, ondanks het feit, dat hij geen definitieve steun van de republikeinse leiders had ver kregen. De thans beschikbare fondsen zijn slechts tot December toereikend. De nieuw aangevraagde bedragen zullen vervolgens de behoeften voor de perio de tot 31 Maart 1948 kunnen dekken. Hierbij zijn nog niet de fondsen inbe- 9 October zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei bekend worden ge maakt. De Britse eerste minister, Clement Attlee. heeft belangrijke wijzigingen in het Britse kabinet bekend gemaakt. Sir Stafford Cripps is benoemd tot minister van Economische zaken. James Harold Wilson, die thans minister van Buiten landse Handel is, wordt minister van Handel. De minister zonder portefeuille, Arthur Greenwood, heeft zijn ontslag als minister ingediend. Sir Stafford Cripps, de verkondiger der soberheid, die ten koste van zijn populariteit altijd op bezuinigingen beeft aangedrongen, heeft zijn prestige in de laatste benarde tijd zeer zien stijgen. Hy zal nu als minister van Economische Zaken de beschikking hebben over een kleine persoonlijke staf en worden bijge staan door een staf voor de centraal- economische planning, een afdeling voor economische voorlichting en een econo mische afdaling van het kabinetssecreta riaat. Er zal voorts een nieuwe ministeriële commissie voor de economische planning worden gevormd, die zich zal bezig hou den met de voornaamste kwesties van de economische politiek voor binnen- en buitenland. Met het oog op de ernst van de huidige economische toestand zal de eerste minister zelf voorlopig het voor zitterschap van deze commissie op zich nemen. De Lord President of the Conncol (Her bert Morrison) zal vice-premier en leider van het Lagerhuis blijven. Tevens zal hi), behalve in economische aangelegenhe den, een coördinerende functie blijven uitoefenen en ook de taak, die tot nog toe door Arthur Greenwood werd vervuld de coördinatie van sociale diensten overnemen. J. H. Wilson wordt lid van het kabinet. Andere wijzigingen in de regering worden overwogen en zullen later bekend worden gemaakt. grepen, die nodig zijn voor Duitsland. Ook de behoefte van Engeland is nog niet in het progTam opgenomen. Truman legde de nadruk op de ge vaarlijke politieke toestand, welke voor al in Frankrijk en Italië bestaat. „Hulp is noodzakelijk om deze landen als vrije en onafhankelijke naties te doen voort bestaan", zei de president. Het ivrak van de Prins Willem V" in de Nieimve Waterweg zal op bisoudere wijze gelicht wordenMen liecft langs het wrak aan beide zijden pijlers aangebracht. Hier- op komen vijzels, die aan 32 stalen trossenwelke onder het wrak door worden aan- gebracht, verbonden zijn. Door te vijzelen wil men het wrak naar de oppervlakte krijgen Verwachting tot Woensdagavond: Koude nacht met op vele plaatsen nachtvorst en hier en daar grond mist. Morgen overdag: Vrij zonnig weer. Temperaturen oplopend tot iets hogere waarden dan vandaag. Weinig wind. Zon 6.39—18.20, maan 10.02—7.44. Volgens het Nederlands legercommuni qué zijn gisteren in Indié tijdens een tiental acties 6 Nederlandse soldaten ge dood en 12 gewond. Het ligt in het voornemen van de minister van Oorlog, het afwikkelings bureau Militair Gezag ingaande 1 Ja nuari 1948 op te heffen. In 1940, kort na de capitulatie, sloegen de Duitsers de blik naar de Nederlandse vissersvloot. 3X5 vissers schepen werden omgebouwd tot mij nenvegers en patrouilleschepcn. Vijf lange jaren dobberden de Nederland se trawlers, loggers en botters onder een hemel vol vliegtuigen, in een zee vol mijnen en duikboten. Toen het eind van de strijd kwam, lagen zij, grijs gespoten en met dreigende ge schutstorens in plaats van de gemoe delijke „galgen", verspreid over de havens van Lübeck tot St. Nazaire. Slechts 23 schepen van de eens zo trotse vloot lagen in IJmulden. Dit was in de zomer van 1945. „Dat gaat zo niet" zeiden in IJmuiden enkele mannen met liefde voor de vis serij. In hun brein ontstond het plan de verleren zonen coute ,^e coute terug te halen. Twee hunner gingen naar Duits land en zij ontdekten onder de vervorm de contouren van de oorlogsvaartuigen menige vertrouwde lijn. De eerste boten kwamen terug. In IJmuiden woonde Arie van der Veen. die vijftien jaar lang ge gevens over de vissersvloot had verza meld en alle schepen op zjjn duimpje kende. Hij identificeerde niet feilloze zekerheid alles, wat cte -twee „repati- eringsofficieren", de heren J. W. Dreyer en W. Hellenius. terugbrachten. Het ging echter niet vlug genoeg. Nederland en Europa riepen om vis, de reders wilden aan de slag.... er moesten schepen komen. Uit de druk* der omstandigheden ont stond een Bureau Teruggave Vissersvaar tuigen, dat nauw samenwerkte met het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Delfzijl werd de „dump", waar alle uit Duitse havens te ruggevoerde vissersschepen werden ver zameld, maar de kleine kom van de Gro ningse haven kon het weldra niet meer verwerken. Inmiddels had men een eigen sleep dienst op touw gezet, gevormd uit teruggevonden trawlers. De Tonijn (later vervangen door de Groen), de Shamrock, de Hilga en de 3602 sleep ten wat zij konden, verspeelden kost bare takels, vochten tegen materiaal gebrek, maar de heroverde buit groei de. IJmuiden werd identificatiehaven, Arie van der Veen herkende de sche pen soms direct andere keren met moeite en na dagen zoeken. De „Hei- ga", een trawier-sleper onder com mando van kapitein P. Korbu. sleep te op het onderstel van een vroegere geschutstoren, maar het ging. Een vlag was er niet, maar de beman ning flanste uit oude seindoeken de na tionale driekleur aan elkaar: dan konden de Duitsers in Bremen tenminste zien, dat die Hollanders zich niet lieten beet nemen. Nederlandse werven bouwden de weer gevonden schuiten om tot toonbare vissersvaartuigen, de overtollige boven bouw verviel als oorlogsbuit aan de staat. Als gouden dag staat de 17e September 1845 te boek: toen kwamen vier schepen achter elkaar IJmuiden binnen vallen, elk met een tros vissersschepen achter zich. Ze zagen er vaak vreemd uit: van de SCH. 46 lag de motor overdwars in- plaats van in de lengte en de schepen waren vaak erg verwaarloosd en vervuild. Gelijk uit de geschiedenis bekend is, bevond zich vroeger onmiddellijk naast de plaats, waar thans de St. Pieter staat, het circus van Nero. Hier offer den de eerste martelaren hun leven en bloed voor het geloof, waarna hun li chamen over de muur werden geworpen en in een algemene kuil van misdadi gers begraven werden. Ook Petrus heeft hier zijn eerste en thans zijn blijvende rustplaats gevonden. Het lag voor de hand, dat verschillende Pausen ook hier hun laatste rustplaats wilden heb ben. Wanneer we naar de sacristie-in gang van de basiliek lopen, zien we een grote marmeren plaat, waarin 143 namen van Pausen zijn gebeiteld. Namen van Pausen, die rusten in de onder- of bo venkerk. Van deze 143 meer dan de helft van de opvolgers op de Apostoli sche Stoel worden er 35 door de Kerk als Heiligen vereerd, van wie 22 als belijder en 13 als martelaar. By de pilaar van Sk Andreas, dat is links van de Confessio, bevindt zich een trap, waarlangs men in de grotten van de St. Pieter kan afdalen. Deze grotten zijn onderaardse hallen, die tegen 1500 tot stand zijn gekomen, doordat men de resten van de oude basiliek over welfde teneinde de vloer van de nieuwe basiliek hoger te leggen en wel ongeveer 3 meter. Hier bevinden zich de eigen lijke graven van hen en van vele ande ren, die in de bovenkerk een monument hebben gekregen, o.m. van de vredes- paus Benedictus XV en plus X en Pius XI. Verder stgat er een oud altaar met daarboven de Madonna van Bocciata. Wij zien er voorts een mozaïek van de graftombe van keizer Otto II, voorstel lend Christus tussen de Apostelen, waar op Petrus duidelijk kenbaar is aan de drie sleutels, die zijn macht over hemel, hel en aarde betekenen. In een daaraan grenzende kapel is Petrus, geflankeerd door leeuwen, in een marmeren statue afgebeeld; deze afbeelding stond vroe ger in de oude basiliek. Deze grotten strekken zich.uit van het Pauselijk al taar tot ongeveer halverwege het altaar en de ingangen, ter hoogte dus van de twee kapellen, die links en rechts in de St. Pieter zijn, n.l. links de kapel van het H. Sacrament en rechts de 1: oor kapel, waar iedere dag het officie ge beden of gezongen wordt. De laatste van deze 143 Pausen, die in de grotten werd bijgezet, was Pius XI, die zo dicht mogelijk bij het graf van Pius X wilde rusten. Het was ech ter moeilijk aan diens wens te vol doen. Mfen vond een oplossing door een marmeren plaat, die tegen een muur stond, te verwijderen. Tijdens deze werkzaamheden stortte echter de ;vand In, waarby men tot de verrassende ont dekking kwam, dat deze een oude nis verborg, waarin het stoffelijk overschot zonder meer kon worden bijgezet. Nu was het terrein onder de St. Pieter behoudens dat van de grotten nog geheel onbekend. Men wist niet of er nog meer van dergelijke nissen waren en of er mogelijk nog gangen, graftom ben etc. bij een systematische uitgraving zouden te voorschijn komen. Op last van Paus Pius XII werd daarop met het uitgraven begonnen, en reeds spoedig ontdekte men onder de kapel van het H Sacrament een gang met de uitgang naar het Noorden, welke Paus Clemens XIII (15921605) destijds móet hebben gebruikt om van het Vatlcaan naar de graftombe van de Prins der Apostelen te gaan. Ter nadere oriëntatie zij eerst mede gedeeld, dat nabij de muren van het circus van Nero, n.l. op de plaats waar Petrus 'begraven was, Paus Anacletus al heel spoedig een marmeren herinne ringstempeltje oprichtte. Op diezelfde plaats nu, waar dit tempeltje, deze Memoria, was opgericht, staat thans nog het Pauselijk altaar in de vijf- schepige basiliek, die door keizer Con- stantijn werd begonnen en door Paus Silvester 18 November 326 werd gecon sacreerd. Deze Constantijnse basiliek werd eerst in het jaar 349 voltooid. Om enig idee te krijgen van de bouw van deze eerste Petruskerk, doet men goed te denken aan de huidige Pauluskerk buiten de Muren. Wanneer wij deze basiliek voor ogen hebben, dan krijgen wij een goede voorstelling van de eerste St. Pieter, die door de bouw van een geheel nieuwe kerk in de 16e eeuw werd vervangen. Nu kwamen er bij de op gravingen, behalve de gang bij de Sa cramentskapel. ook nog restanten van Nero's circus te voorschijn. De marme ren zitbanken uit dit circus dienden als fundament voor de twee zuilenrijen van de Cortstantijnse St. Pieter. Ook stootte men op monumentale graftom ben, daterende uit de eerste en tweede eeuw na Christus, die uiterst rijk met beeldhouwwerk versierd zijn, alsmede op een zeer groot aantal graven, zeer eenvoudig, soms boven, soms naast el kaar. Een gedeelte van deze graven is echter van heidense en Egyptische oor sprong, maar in verreweg de meeste graven zijn Christenen begraven. Wij vinden hier een getuigenis van het al gemeen verlangen uit de vierde en de vijfde eeuw, zo dicht mogelijk bij het graf van St. Petrus te mogen rusten. Ook uit Engeland werden de schepen teruggehaald: hier ging het naspeurings- werk heel wat vlotter dan bij de Ooste lijke buren. Nu is de stilte gevallen over het werk van de vier slepers. Vele sche pen blijven onvindbaar en zullen afge boekt moeten worden. Maar de voldoe ning blijft over 244 teruggevoerde boten, 72 pCt. van de Nederlandse vissersvloot. Van de 315 verloren schepen kwamen te rug: 15 stoomtrawlers, 11 motortrawlcrs, 25 stoomloggers, 134 motorloggers, 25 mo- torkotters, 26 kustvis£ers, 4 coasters. 3 sleepboten en 1 ijsbreker. IJmuiden blijkt relatief het zwaarst in zijl? vloot getrof fen te zijn: slechts 54 pCt. kwam terug. Scheveningen kwam er het beste af met 78 pCt. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat wederom 20 punten op de textielkaarten V A 705 wor den aangewezen. Met «onmiddellijke ingang worden geldig verklaard de bonnen gemerkt: textiel E één punt. textiel E vijf punten, textiel F één punt en textiel F vijf punten. De bonnen textiel E reserve en textiel F reserve zjjn derhalve niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen Het motorschip „Bonaire" zal heden avond uit Paramaribo naar Amsterdam vertrekken met een lading van ongeveer 14.000 kisten sinaasappelen. (Van een bijzondere medewerker) Als er iets is, dat ten gevolge van de immorele invloed van de 'oor logsjaren uit het leven van vele mensen verdwenen is. is dat zeker wel de eerlijkheid. Tijdens de bezetting toegestaan en aangemoedigd, zijn dief stal, leugen cn bedrog gemeengoed der massa geworden. Is eenmaal die on deugd het kind eigen geworden, dan blijkt het ontzettend veel moeite te kosten, deze weer uit te roeien. Zo zien we tot op de dag van heden, hoe in vele gezinnen de eerlijkheid ver te zoeken is, lj.oe vele ouders hopeloos staan tegen over de vele gevallen van oneerlijkheid, welke zij bij hun kinderen ontmoeten. De strijd is zwaar, want de maatschappij is nog niet in staat een gunstige invloed uit te oefenen op de opvoeding tot eer lijkheid In het gezin. Diefstal en bedrog zijn aan de orde van de dag, de misda den variëren van millioenen verduis terde textielpunten tot het wegritsen van kleine onbelangrijke voorwerpen uit de grote warenhuizen. In alle rangen en standen komen deze dingen voor; zelfs daar. waar volkomen vertrouwen eis is. blijkt de eerlijkheid geschonden te wor den. Het zal zo wel geweest zijn alle eeuwen door, maar of diefstal en bedrog ooit zo brutaal gedemonstreerd zijn als de iaatste jaren, valt zeer te betwijfe len. De taak, daartegen te strijden in het gezin, is vooral zeer zwaar, als de kinderen groter zijn. De oorlogsjeugd heeft die verderfelijke invloed ten volle ondergaan en het zal heel moeilijk zijn. haar weer een behoorlijk eerlijkheids gevoel bij te brengen. Men staat ver baasd. als men constateert, met welk gemak en onverschilligheid tal van kleine voorwerpen gemeengoed gemaakt worden; hoe men zich zonder enige wroeging van kantoor of zaak iets toe eigent, waarvoor toch op zijn minst ge nomen toestemming gevraagd moet wor den. Nog altijd leeft de geest uit, de oor logstijd, toen de bittere noodzaak en het harde gebrek de mensen tot veel ver leidde, wat in normale tijden niet meer verantwoord was. Zeker, nu de rechts pleging weer hersteld is en zware straf fen worden uitgedeeld, wordt van buiten af ten minste iets gedaan om de oneer lijkheid te bestrijden. Maar wie de men taliteit der mensen weet te peilen, zal moeten toegeven, dat zó de eerlijkheid niet in ere hersteld wordt. Het gezin, de kern van de maatschap pij, zal pok weer de nieuwe kiemen voor éen eerlijk volk moeten leggen. Als begin en middelpunt van elke opvoeding is het gezin daartoe in staat. HieT helpt ook alweer geen klagen over de slechte we reld, hier moet ook niet gewacht wor den op de hulp van buiten, neen.... hier moeten de ouders zich zelf en hun gezin helpen, zelf de strijd tegen elk be drog aanbinden, en ln die strijd met zic^1 zelf beginnen. Het gaat hier al juist als met de eerbied; wie zelf niet eerlijk is, kan anderen niet t©t eerlijkheid opvoe den. (Vervolg op pag. '3t Weer zijn twee nieuwe koopvaardijschepen aan onze koopvaardijvloot toegevoegd, het m.s. ,,Tamo" en m.s. „Prins Fred. Hendrik" resp. gebouwd bij P. Smit, Rotterdam en De Merwede te Neder-JIardinxveld. Deze foto werd te Rotterdam genomen. Men kan tevens zien hoe de fietsers die door de Maastunnel willen, queu moeten maken voor de roltrappen In New Delhi neemt men aan, dat de besprekingen, die ten doel hebben het zinneloze bloedvergieten in India te doen ophouden, zullen uitlopen op de stichting van een nieuwe staat voor de Sikhs. De maharadja van Patiala, de heerser over de grootste Sikh-staat, heeft be langrijke besprekingen gevoerd met le den van het Hindostaanse kabinet ge durende Zaterdag en Zondag. Men spreekt over de oprichting van een ..Sikhistan" onder leiding van Patiala en onder administratief bestuur van Sardar Baldef Singh, de huidige Hin dostaanse minister van Defensie. Men ziet te New Delhi wel in, dat de Sikhs, die zes millioen in aantal zjjn en wier vaderland de Pendsjaab is, er bij de verdeling der grondgebieden vrij slecht zijn afgekomen; hun huidige ge zindheid betekent daarom een bedrei ging voor de vrede. Onder de zestigduizend vluchtelingen in New Delhi is cholera uitgebroken. Onder de Moslem-bevolking vallen er 6 a 7 doden per dag. Een kleine medische staf heeft kans gezien in twee dagen twintigduizend personen in te enten. In Amritsar, de stad der Sikhs, zijn er 50 doden aan cholera. Hedenmiddag is dr. Van Mook naar Palembang vertrokken met het doel de plaatselijke toestand in beschouwing te nemen en om de onder de bevolking van Sumatra's Oostkust levende verlangens te be studeren. '8 Aneta verneemt, dat de heer Van Hoogstraten, directeur van Economische Zaken, binnenkort naar Nederland zal gaan teneinde aldaar verschillende be sprekingen te voiren. Het is niet uitge sloten, dat de heer Van Hoogstraten daarna naar Engeland en Amerika zal doorreizen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1