VAN RUSTHUIS TOT STORMSCHOOL Twee jaar kaderopleiding in Bloemendaal SCHOLEN EN BIOSCOOP BIJ DE PLANETENLAAN Ongeregeldheden te Verdun D Van Weert Afgebroken winkels worden herbouwd TaX& Bel 13000 Conferentie over de Italiaanse koloniën Hoe spelen de R.K. clubs? Manus, legendarische figuur Voor Uw Baby, 15 jaar geëist tegen ex-rechercheur Communisten contra politie De franc dient gered te worden Moordenaars der Joden staan terecht Amerik. waarnemers te Batavia Consulair rapport Nieuwe dienstregeling N.S. DINSDAG 30 SEPTEMBER 1947 PAGINA 2 ACTIVITEITEN VAN KATHOLIEKEN Bestuursraad van de R.K. Middenstand Jubilamsen op de N. S. Centrale Werkplaats Postagentschap voor de Baby Touwtrekken 32 arrestanten; 13 keerden met terug Burgerlijke Stand HONGAARS STRIJK KWARTET Beethoven-cyclus IV „DE MAN IN DE MONNIKSPIJ" Jubileumuitvoering „St. Genesius" NIEUWE CORPSCHEF POLITIE LAATSTE NIEUWS NED. NATUURHIST. VERENIGING Herdenking dr. T. C. Winkler „Kunst zij ons doel" HEEMSTEDE Reddingsbrigade ZANDVOORT Inenting tegen pokken Franhrijks critieke dollarpositie ERNSTIG ONGELUK OP DE HOOGOVENS BENNEBROEK Rusland accepteert de Britse uitnodiging Opening Landbouw- wintercursus Volks" en woning-telling LISSE G. J. M. EENHUIS OVERLEDEN Benoemd Lisse-Rijswijk Minstens één millioen moorden Chinese autoriteiten bezoeken Banjoemas Per luchtpost naar Lake Success SJAHRIR VOERDE BESPREKINGEN R.K.S.V. Foreholte LUSTELOZE MARKT Wie destijds aan het rusthuis te Bloemendaal, dat bestemd was voor ouden van dagen, de naom „Huize Wildhoef* heeft gegeven, heeft toen niet kunnen vermoeden, dat de oud jes het de eerste jaren voorlopig niet zouden betrekken, en dat het de militairen zouden zijn, die de naam Wildhoef meer eer konden aandoen. Sinds twee jaar ls daar nu de Stormschool gevestigd voor de kaderopleiding tot onder-officier, en dat feit was voor de leiding van de school al reden genoeg oP 29 en 30 September een paar bijzondere dagen te organiseren ter viering van het tweejarig bestaan. Toen wy onder een warme herfstzon het rustige Bloemendaal binnenreden, konden wij niets bespeuneij van een 2t?kere militaire sfeer, zoals men die Katholiek Overveen is haas taak be gonnen met een parochiële volkstelling, waaraan veertig propagandisten mede werkten. Zij bezochten 570 gezinnen en mochten 350 als lid der nieuwe organi satie boeken. 1 Thans is een officieel blad verschenen, dat men indien moge lijk elke 14 dagen wil laten verschijnen. In het eerste nummer is het program ma voor dit seizoen opgenomen. 1 October 8 uur zal Alphons Laudy het onderwerp „Katholiek Réveil" be handelen. Het Rustenburger Knapen koor uit Den Haag zal voor de muzikale opluistering zorgen. Eind October spreekt Anton van Duinkerken over „De strijd voor de katholieke beschaving", half November zal de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, een lezing met lichtbeelden houden over „Het portret van Hals en Rem brandt". In het nieuwe jaar staan op het pro gramma een lezing van dr. Sis Heyster over „Normale opvoedingsmoeilijk heden", voorts een voordracht van Jan Strijbos over de reis van de Willem Barendsz, een lezing van Pieter van der Meer de Walcheren over een nader te bepalen onderwerp. Henri de Greeve zal Het vierde Beest" voordragen en Jo Vincent zal met Willem Andriessen concerteren. Tenslotte staat ook een toneel of cabaretavond op het pro gramma. Alle bijeenkomsten worden ge houden in het gebouw „Domi". Donderdag 2 October, 8 uur, houdt de R. K. Middenstandsvereniging, afdeling Haarlem, in restaurant Brinkmann, Grote Markt, een bestuursraad, op welke ver gadering alle bestuursleden van elke R K. vakorganisatie worden verwacht. De voorzitter van. de Stichting tot Be vordering van het Nijverheidsonderwijs, de weleerw. heer F. Heemskerk, zal die, avord o.a. vertellen over het verloop van de besprekingen, welke gehouden zijn ter voorbereiding van de oprichting van een R K. Ambachtsschool en over de gang van zaken en de mogelijkheid om alsnog in de opzet te slagen. De N. S. Centrale Werkplaats te Haarlem heeft op het ogenblik vijf jubi larissen onder haar employé's. De heer H. Argeloo, draaier le klas, vierde 28 September zijn 25-jarig jubileum. Van daag. Dinsdag 30 September, herdenken de heren A. H. Baltes, electricien lé klas, P. Beugeling, machinebankwerker, P. Stoelhorst, baas le klas, en A. A. H. Moser, onderbaas, de dag, waarop zij vóór 40 jaar in dienst van het be drijf traden. De directeur van het Post. en Tele graafkantoor te Haarlem maakt bekend, dat met ingang van 1 October in het pand Kruistochtstraat 54 te Haarlem een postagentschap annex telegraaf station zal worden gevestigd, hetwelk op ^werkdagen van Maandag tot en met Vrijdag geopend zal zijn van 8.30 tot 12.30 en van 14.00 tot 16.00 uur en des Zaterdags van 820 tot 13.00 uur. Op Zon en feestdagen zal het agentschap zo mede het station voor het publiek ge sloten zijn. hebben w\j rubberbroekjes fl.35 en f 1 55, bedzell f 2.25 per meter, box met bodem prima f 39.75, ledikantjö met piek en sluier, prachtig model f 71.50, wieeen in zuiver pitriet geheel bekleed zonder punten f 69.50 enz. enz. elders aantreft. Maar doet dat er toe? Een soldaat is er niet minder soldaat om, en dat merkten wij wel, toen wij de schildwacht bij het kampterrein ge passeerd waren en ons oog dadelijk ge trokken werd door eenwonder schoon meisje! Was het dan maar een doodgewone „schildering", dat meisje van-de-vijfhonderd-man symbo' Leerde wel duidelijk de zorg en het medeleven, dat hen van buitenaf steeds ten deel valt. En het betekenisvolle onderschrift „NOG WEKljlN" typeerde zees: juist de gedachten van onze soldaten: 'de dienst is goed, maar thuis is het beter. En hiermede is niets kwaads gezegd van de dienst, want de onderlinge geest van de Jongens van Wildhoef brengt de buitenstaander wel de overtuiging bij, dat het toch zo kwaad niet is ,,'s konings wapenrok" te dragen. En hoe kan het ook anders. In een school, die zo goed geoutilleerd is en die zich mag ver heugen in zulk een natuurrijke prach tige omgeving als Bloemendaal, moet iedere soldaat wel gauw thuis raken. Al is hun geaardheid dan dik.vijls ge heel verschillend daar zijn er uit Gelderland, Holland, Limburg en het hoge Noorden dezelfde vreugden en zorgen- verbinden hen toch. Zo waren wij dan gistermiddag aan wezig bij het afwerken van enkele der vele wedstrijden, die een zeer groot onderdeel vormen van het feestpro gramma. Begeleid door een spraakzame „serge ant van de week" trokken wij langs vele paadjes en militaire hindernissen naar het terrein, waar allereerst de diverse peletons hun krachten zouden meten met touwtrekken. Denk nu niet aan kin derspelen op Koninginnedag of aan een buurtfeest op een bevrijdingsdag. Zelfs het tcuwtrekken ging hier volgens de vaste regelen der kunst. Aan ied«*e zijde stonden zeven potige kerels, die trokken dat het een lieve lust was. En het waren niet alleen de „cursisten", die aan de wedstrijden deelnamen. Officieren en onderofficieren lieten het er even min bij zitten. Was het wonder, dat de leden van net motortransport een daverend applaus mochten oogsten, toen zjj de officieren zo maar even over het lijntje haalden? De onderofficieren mochten dan vrijwel de boventoon voeren, doch dat scheen z'n oorzaak te vinden in het feit, dat „Ma nus" naar de vstad was. Daardoor kon zijn peleton niet de kracht ontplooien, die nodig wa« om alle tegenstanders te verslaan. „Manus" schijnt de verpersoonlijking te zijn van al wat er aan menselijke krach' bestaat, en sommigen beweerden zelfs, dat hij in staat zou zijn alleen of ficieren en onderofficieren samen over het lijntje te trekken, wat wij alleen maar 'konden betreuren, want gaarne hadden wij die Hercules van de Wildhoef aan het werk gezien. Maar met touwtrekken alleen kun je de dag niet vullen, en zo waren er nog vele wedstrijden, waarbij niet alleen kracht, maar evenzeer behendigheid de grootte van een prestatie moesten bepa len. Daar was bijv een hindernisbaan, die de verschillende deelnemers moesten af leggen. De hele route was bezet met hin dernissen, die een soldaat op oorlogsoad eventueel kan ontmoeten, en deze zijn veelal diet te gemakkelijk te nemen. Voor een ieder, die vreemd of mis schien zelfs antipathiek tegenover de sol- datengeest staat, is wel de beste raad: zelf even een naar uur door te brengen m hun midden. Tien tegen één. dat hij dan met eenzelfde geest het kamp verlaat. Onze manhaftige gedachten werden echter spoedig teniet gedaan, toen wij vanuit de rumoerige „Wildhoef" als het ware overrompeld werden door de lande lijke stilte van Bloemendaal. En het was alleen maar een draaiorgel met een oud soldatenlied, dat de soldateske geest in ons vaardig hield. BAG EN NACHT Gistermiddag werd voor het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam de zaak voortgezet tegen de 39-jarige E. B., uit Haarlem. Tussen Mei 1942 en September 1944 had B. herhaal delijk assistentie verleend bij het arresteren van Joden en onderdui kers. Verd. deed geen moeite te ont kennen, dat hij in deze zaken had meegewerkt. Hij beriep zich echter voortdurend op bevelen van zijn meerderen. Steeds luidde zijn ver dediging: „Ik kon niet anders" en dan volgde steeds het verhaal, dat Krist, zijn chef, bij hem was geweest. Uit getuigenverklaringen bleek even wel niets van deze onafscheidelijk heid en met name in de Roosendaalse zaak, die gistermiddag weer behan deld werd, kwam vast te staan, dat B. alleen was opgetreden. In Mei 1943 was hij op bevel naar Roosen daal gegaan, had op het politiebureau assistentie gevraagd en had, ondanks de tegenwerpingen daar, weten ge daan te krijgen, dat er om 1 uur in de nacht een huiszoeking werd ver richt. Hierbij werden zes Joden en de heer V., die dezen onderdak ver schaft had, gearresteerd. De advocaat-fiscaal, mr. J. Besier. gaf in een fel requisitoir zijn veront waardiging over de houding van verd. te kennen. „Steeds wordt hier de schim van Krist opgeroepen," al dus spr. „maar uit geen enkele ge tuigenverklaring blijkt, dat Krist in derdaad aanwezig was, integendeel". Vast stond, dat verdachte twee en dertig Nederlanders had gearresteerd, waarvan er dertien nimmer zijn weergekeerd en dat hij bij het oprollen van de illegale groep „De Geus" een werkzaam aandeel heeft gehad. Mr. Besier eiste tegen verd. een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit diverse rechten. Uitspraak 1,3 \October a.s. GEBOREN: D. BlomAugustijn, z; C. W. GeerlingsLourenburg, z; B. J. M. LeijdeckersZipp, z; J. van HuisSmit, z; G. J. Braaksma Ligtermoet, z; M. WalkerWeenink, z; F. J. D. DoorenbosReerink, z; A. M. E. T. SchoutensDe Vries, d; E. LangbroekStam, d; E. A. G. Mans velderTrautmann, d; G. J. Dral— Koster, d; L. M. HartmanDe Jong, d; Y. BultmanAntonides, d; A. P. Hard,enbergv. d. Voort, d; J. Wil demanv. d. Wiel, d; E. Schuurman Neumann, d; C. G. RichtersWei- dema, d; M. H. VogelVessies, d; A. M. van Tiggelev. d. Meer, d. ONDERTROUWD: J. G. van Beem en C. B. G. v. Duffelen, J. C. Lentz en J. C. Stekelenburg. OVERLEDEN: C. v. d. Aar, 53 j„ J. F. Helmersstraat; J. Hildebrand, 53 j„ v. Zeggelenstraat; E. H. B. Grapperhaus, 67 j., Stolbergstraat. Ditmaal uit de' eerste serie N 4 en 5, van de werken uit de 2de periode opus 74 en 95. Deze combinatie bracht een frappante stelling met zich mede. N 4 is namelijk geschreven in c- mineur en heeft voor een 1ste serie werk reeds een diepere inhoud. Het wordt beschouwd als een voortzet ting van'de e-mineur sonates (o.a. de veel gespeelde opus 10 en de „Pathé- tique") en trio's, in welke groep een hoogtepunt wordt bereikt met de bekende Ouverture Coriolan en de 5de Symphonie! Hierna speelden de Hongaren opus 74, geschreven de parallel-majeur-toonsoort van c-mi- neur: Es majeur. Beethoven's Eroï- sche toonsoort. Een werk met een fier, kloek karakter, dat getuigt van een sterke scheppingsdrang. Alleen het slot-Allegretto met zijn Variaties is lichter van uitdrukking. Prachtig kwam dat grote contrast in het spel uit. De Finale van N 4 met haar sprankelende geest, die tenslotte in een Prestissimo-tempo als in een wervelwind vervliegt, vormde reeds een overgang naar het stralend Es-majeur van 74, begeesterend ver tolkt, met als afwisseling het uiterst zangrüke Adagio. In N 5 viel de typering der huiten- gewoon kundig geschreven Variaties, in 95 het scherp uitgebeelde bewo gen karakter en de ^goed getroffen stemmenloop in het contrapuntisch gedeelte van het Allegretto op. Be zoek en succes zijn steeds naar ver houding van het aangebodene. Don derdag a.s. wordt de cyclus afge sloten. N ÓL. KOOP In het verslag van de derde avond stond gefingeerd in plaats van gefi gureerd Koraal. De R.K. Gem. Toneelvereniging „St. Genesius" viert haar 20-jarig bestaan en ter gelegenheid van dit bijzondere feit heeft zij een stuk in studie genomen, dat enigszins afwijkt, van het repertoir, dat we van haar gewend zijn. In de regel biedt ziJ iets serieus, iets gedegens, voor deze keer evenwel heeft zij haar heil gezocht bij een detective-story, een spannend geschreven geschiedenis van de bekende schrijver Edgar Wallace. Drie uitverkochte avonden In „Do- mi". drie avonden tevens, waarop men meeleeft met de mensen op de planken, die allen een min of meer belangrijke rol spelen In het nogal lugubere verhaal „De man In de monnikspij". Het spel was in het begin wel een beetje schuchter en weifelachtig, het geen niet geldt voor de vier gevangenen, die reeds in het eerste het beste be drijf op de proppen kwamen, want zij gaven stuk voor stuk een prachtige typering. Nog vóór de pauze echter had men de juiste toon te pakken, was men er beter in, zodat, toen het doek aan het eind van de avond viel, er reden van tevredenheid bestond vóór en ach ter het voetlicht. Ben de Goede, wiens fraai en warm stemgeluid steeds weer opvalt, gaf een voortreffelijke vertol king van de pensiongast Willam Good man, die later „De man in de monniks pij" bleek te zijn. Ook in deze transfor matie speelde hij op bijna onnavolgbare wijze; Gerda Elferink zorgde vooral In de laatste scène voor goed tegenspel. Jules van de Veldt, een vlot acteur, was onbetaalbaar. Miep van Oostrom en Corry Smits toonden zich enthousiaste speelsters, de eerste was evenwel wat gechargeerd. Gé van Kessel acteerde rustig en beheerst. Van de overigen ver dienen Jan Eichhorn, Jan de Goede en Piet Kooyxnan een extra vermelding. A. S. Als gevolg van een op 16 October 1946 vastgesteld uitbreidingsplan zou het voor de eigenaren van de op last van de voormalige Duitse Weermacht gesloopte winkelpercelen, gelegen aan de Rijksstraatweg, ten Noorden van de Korteweg, niet mo gelijk zijn hun bedrijven ter plaatse te herbouwen. Slechts beide hoek panden waren als winkelperceel ge projecteerd. Het betrokken plan heb ben Gedeputeerde Staten van Noord- Holland nog niet goedgekeurd. Nadere bestudering heeft B. en W. van Haarlem de overtuiging geschonken, dat herbouw van de afgebroken winkelhuizen op een andere plaats voor de eigenaars een ernstige zakelijke tegenslag zou be tekenen. Daarom willen B. en W. de ge dupeerden in de gelegenheid stellen hun percelen vrijwel op dezelfde plaats te herbouwen, hetgeen ook de wens is van de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting. Uit stedebouwkundig oogpunt bestaat er geen bezwaar. Aan de Haarlemse raad wordt voorgesteld, het betrokken uitbreidingsplan in dier voege te wijzigen. De voornaamste wijziging ten aanzien van het oude plan bestaat in het be stemmen van het terrein tussen de Korteweg, de Planetenlaan, de Ambachts straat, de Schotervlielandstraat en de bebouwing aan de Rijksstraatweg tot terrein voor scholenbouw. De berekening, die in 1937 gemaakt werd, is door andere feiten achterhaald, zodat nog meer ter rein voor scholenbouw noodzakelijk is. Belangrijk is daarbij de opmerking van B. en W„ dat de middelbare en nijver heidsscholen de laatste tijd een zodanige ontwikkeling doormaken, dat met meer uitbreidingen dan In 1937 verwacht wer den, in de toekomst rekening gehouden zal moeten worden. Een tweede belang rijke wijziging bestaat uit het bestemmen van een terrein voor een openbaar ge bouw op de hoek van de Rijksstraatweg en de Planetenlaan, aan welke bestem, ming behoefte blijkt te bestaan. Gedoeld wordt hier op de plannen, die een particuliere combinatie reeds ge ruime tijd heeft, om op deze hoek een groot bioscooptheater te bouwen annex enige grote zalen, die de nood, welke op dit gebied In het Noorden van ge meente bestaat, aanzienlijk zal ver lichten. Tot, hoofdinspecteur te Bloemendaal en tot corpschef van de politie is met ingang van 1 December 1947 benoemd de heer J. Voerman, die thans inspecteur is te Soest. De nieuw-benoemde is een zoon van brigadier Voerman, die eind December wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de Bloemendaalse poli tie gaat verlaten. De heer J. Voerman wordt de opvolger van hoofdinspecteur van IJzendoorn, die zoals bekend, be noemd is te Velsen. Zoals in de rubriek „Tussen twee Po len" reeds is vermeld, zijn in Verdun on geregeldheden ontstaan naar aan leiding van suiker, die in schepen voor doorvoer naar. Duitsland In de haven lag. Nadat de situatie door het optreden van de politie spoedig weer normaal was geworden en het scheen, dat de gehele zaak met een sis ser was afgelopen, is door een actie van de communisten de toestand toegespitst. Vanochtend zijn nol hevige vechtpar tijen uitgebroken, toen de politie een aanval deed op communistische demon stranten, die de weg gebarricadeerd hadden voor 142 met suiker geladen Franse Legerauto's de gevechten begon nen met een charge van de gendarmerie tegen de barricaden. Onmiddellijk hierop begonnen de communisten een tegenac tie en na korte tijd was een groep van circa 300 demonstranten slaags met de politie. Arbeiders begonnen de barri caden te versterken voor wat zij noenr- den „De tweede slag om Verdun". De demonstranten vinden in het ge vecht slechts 500 man gendarmerie tegenover zich, die echter nog versterkt kunnen worden met manschappen uit het artillerie-regiment dat in Verdun in garnizoen ligt. De communisten hebben naar schatting een 3500 man op de In de aula van Teyler's Stichting aan het Spaarne heeft dr. J. F. Steenhuis voor de leden van de Ned. Natuurhisto rische Vereniging, afd. Haarlem, Zaterdag middag een lezing gehouden over de paleontholoog en conservator van Teyler e Stichting dr. Tiberius Cornells Winkler Dr. Winkler werd 28 Mei 1822 in Leeu warden geboren en werd op 13-jarige leeftijd In dienst gedaan bij een graan handelaar aldaar, voor een deel van zijn karig loon kocht hij een Franse spraak kunst en leerde hij zichzelf Frans. Al spoedig verliet hij de graanhandel. Winkler was een autodidakt, met een geest, die gemakkelijk opnam en met een sterke drang tot weergave. Hij heeft 15 talen leren lezen en verstaan In 1864 werd hij benoemd tot conser vator der Teyler's Stichting en doctor ho noris causa in de Wis- en Natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Als conservator heeft W. in de „archives du musée Teyler" een belangrijke reeks ar tikelen gepubliceerd over fossielen, die ln de verzamelingen van het museum aan wezig waren. Ook voor het schoolonderwijs had W. sympathie. Zo schreef hij het Leerboek der delfstofkunde ten dienste van het Middelbaar Onderwijs. Hij bemoeide zich ook met sociale problemen en was een groot voorstander van waterleiding met name in de Spaarnestad. In 1882 gaf de fa. Loosjea te Haarlem uit Winkler's Gids op 't strand. Het grote werk op dit gebied is echter: „Handhoek voor de verzamelaar." Na deze algemene beschouwing over Winkler, belichtte dr. R. O. van Rcgteren Altena, de huidige conservator, nog en kele punten, die speciaal zijn verhouding tot Teyler betroffen. Spr. vertelde, dat Winkler In 1801 opdracht kreeg, een catalogus van de paleonthologische afde ling te maken. Dit was een geweldig werk: 12.000 fossielen, die door elkaar lagen, moesten worden geordend en beschreven. Nog steeds vormt deze catalogus de be trouwbare gids- In. 1878, bij het 100-jarlg bestaan van Teyler, werd het museum uitgebreid met een nieuwe vleugel; Wink ler zag kans binnen het Jaar de gehele paleonthologische collectie naar de nieuwe zaal over te brengen, ondanks alle daar aan verbonden werkzaamheden. HU had zijn hart verpand en dr. v. Regteren Al tena achtte het een groot geluk, adt Winkler en Teyler. die belden zoveel voor Haarlem hebben gedaan, elkander gevon den hadden. In het Frans Halsmuseum wordt van Zaterdag 1 October tot Zondag 26 Octo ber dagelijks van 10 tot 5 uur, een ten toonstelling gehouden van olieverfschil derijen, aquarellen, tekeningen, beeld houwwerken en grafische kunst van de leden van „Kunst zij ons doel". De R.K. Haarlemse Toneelvereniging .Thalia" speelt op drie avonden, 1, 2 en 6 Oct. om 8 uur in de Stadsschouwburg het door Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen geschreven toneelstuk „Uw Wil Geschiede", met muzikale medewer king van het Thalia-orkest onder leiding van de heer W. Kouwenberg. In de Cadl-club aan de Zijlweg wordt op 3 October voor de militairen en op 4 October voor de Haarlemse burgerij, 's avonds 8 uur, de non-stop revue „Zet 'm op" van Ted Bücker gegeven, een uit voering, georganiseerd door het Cadi-co- mlté en de vereniging „Gezellig Samen zijn". De baten zullen ten goede komen aan de ontspanning van Haarlemse mili tairen. Onder auspiciën van de Haarlemse Kunst Gemeenschap (Sectie Literaire Club) draagt Max Croiset Zaterdag 4 October, de openingsavond van het sei zoen 1947-1948, in het gebouw Lange Margarethastraat 13 „De Zachtmoedige" van Dostojewski voor. Het zal de pre mière voor Haarlem zijn. Maandagavond vergaderde in het Volkskoffiehuis de Heemsteedse Red dingsbrigade onder voorzitterschap van de heer Dekker. Er bleek teleurstelling te bestaan over de weinige medewerking, welke men van officiële zijde geniet bij verdrinkingsongevallen. In de laatste maanden hebben zich vier gevallen voorgedaan en nimmer*heeft men de ir.'öeite genomen, léden van de Reddings brigade, die in de onmiddellijke nabij heid woonden, te hulp te roepen. Aan het bestuur werd opgedragen, opnieuw stappen te doen, teneinde in deze toe stand verandering te krijgen. Besloten werd bordjes te plaatsen aan de woningen van de leden, die een diploma hebben voor reddend zwemmen. Men wees voorts op de noodzakelijkheid van voort durende oefening, teneinde risico voor zichzelf zo klein mogelijk te maken. Donderdag 2. October 2 uur wordt in het consultatiebureau aan de Poststraat gelegenheid gegeven tot kosteloze inen ting en herlnen'ting tegen pokken. Donderdag hervat de plaatselijke prij- zenoommlssie haar zittingen en wél van 7 tot 8 uur in het gebouw voor Sociale Zaken. Hogeweg 78. Naar wij vernemen zal de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer wêer enkele toneelavonden geven. Het bestuur voert besprekingen met enkele beroepsgezel schappen. Naar uit welingelichte kringen te Pa rijs wordt vernomen, zal minister-presi dent Ramadier wellicht 28 October drie weken voor de vastgestelde tijd de algemene vergadering bijeenroepen voor het behandelen der voorgestelde maatregelen om de franc te redden. Men neemt aan, dat de maatregelen voor het redden van de franc, die geen parlemen taire goedkeuring behoeven, in de loop van deze week zullen worden hekend gemaakt. De regeringscommissie voor het redden van de franc is voor heden middag bijeengeroepen. In Franse officiële kringen wordt de grootste stilzwijgendheid in acht geno men omtrent het bezoek van de Ameri kaanse minister van Financiën, Sny der, die door Ramadier en minister Schuman naar Parijs was genodigd. Het is echter geen geheim, dat Ramadier Snyder niet alleen gewezen heeft op Frankrijks critieke dollarpositie, doch tevens heeft gesproken over de Franse plannen om de begroting in evenwicht te brengen. Tijdens de werkzaamheden aan de lei dingen? van de sulphaatfabriek van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens, bü het aanbrengen van een zogenaamd kruisstuk, vielen twee personen van een hoogte van ongeveer vijf en een halve meter naar beneden. Een arbeider sprong van een hoogte van ongeveer een meter op een steiger tje, waarop zich een opzichter bevond. Door de sprong bezweek het steigertje. De arbeider brak zijn beide polsen en kreeg bovendien een schedelbasisfrac- tuur. De opzichter klaagde over inwen dige pijnen. Beide slachtoffers z(jn over. gebracht naar het Rode Kruis Zieken huis te Beverwijk. been gebracht en zij hebben de goed keuring van de vakbond voor de demon straties gekregen. Men verwacht dat door deze houding van de vakbonden de rijen der demonstranten nog ver sterkt zullen worden. De demonstranten werden aangevoerd door de communist Andre Savard, Lid van de nationale vergadering, die ver klaarde, dat hij en verschillende vrou wen uit zijn „Leger" op de weg zouden gaan liggen om de vrachtwagens het passeren onmogelijk te maken. Volgens de ochtenbladen in Parijs doen geruchten de ronde, dat de re- ring er toe zal overgaan in geval van nood gebruik te maken van het leger en tanks ten einde het vervoer Van suiker te verzekeren. Het bureau van -Ramadier heeft be kend gemaakt, dat de suiker bestemd was voor burgers in de Franse be zettingszone van Duitsland en aange kocht was in de V. S. met dollar - credieten van de Franse zone. De eerste pogingen om de suiker per schip verder te expediëren mis lukten, daar de communisten de slui zen onklaar hadden gemaakt. Naar van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, heeft de Sovjetregering de Britse uitnodiging tot bijwoning van de conferentie van speciale plaatsvervangers van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, over de toekomst van de Italiaanse koloniën, aanvaard. Het antwoord van de Sovjet-Unie is overgebracht door de Sovjet-am bassadeur te Londen, Zaroebin, die gisteren na overleg met zijn regering in Londen is teruggekeerd. Engeland heeft voorgesteld de conferentie he den te Londen te openen, doch door vertraging bij de voorbereidingen is het mogelijk, dat zij later in de week wordt begonnen. Aan belanghebbenden 'wordt mede gedeeld. dat de landbouwwintereursus Woensdag 1 October des avonds te half zeven in de Broederschool begint. De volkstelling, annex woningtelling, heeft tot resultaat gehad, dat in Benne- broek 526 woningen werden geteld, waar van 43 werden bewoond door alleenstaan de personen. Verder werden hier 557 ge zinnen van 2 of meer personen geteld, waaruit men kan concluderen, dat het aantal gevallen van dubbelbewoning voor een gemeente als Bennebroek nog veel te groot is. Verder is hier 1 noodwoning be woond en zijn 6 woningen als kantoor in gericht. Bovendien zijn nog 3 percelen onbewoond, waarbij de predikantswoning der Geref. kerk behoort. Het aantal in woners bedroeg 3115. n.l. 1452 mannen en 1663 vrouwen. Het zwakke geslacht komt hier met een groot Overschot uit de bus. doch waarschijnlijk speelt hier de aan wezigheid van het Franciscanessenkloos- ter „St. Lucia". Van de Stichting ..Voge lenzang" en wellicht ook van de van der Schure-Brandt-stichting een rol. Over de verdeling van het aantal in woners over de verschillende kerkgenoot schappen zijn nog geen gRtallen bekend. Op 74-jarige leeftijd is in hefc Elisa- bethsziekenhuis te Leiden overleden de heer G. J. M. Eenhuis, die van 1919 tot 1931 burgemeester was van Usse. De ter aardebestelling van het stoffelijk overschot zal geschieden Donderdag 2 October in de Heilige Landstichting te Nijmegen. De heer W. de Jonge, wonende te Wa- geningen, is benoemd tot opzichter-teke naar bij Openbare Werken dezer ge meente. Op het sportpark Llsse werd Zondag middag de wedstrijd Lisse—Rijswijk ge speeld. In de eerste helft speelde, na een wederzijdse verkenning, Rijswijk heel wat sterker dan Lisse en zij wisten dit uit te drukken in twee mooie goals. De tweede helft bracht Lisse meer m de meerderheid, ofschoon de Rijswijkse aanval dikwijls gevaarlijk bleef. Een door 't Hort genomen penalty werd door deze speler naast geschoten. Enige ogen blikken daarna wist deze speler met een mooi schot de eer te redden. Rijswijk heeft verdiend gewonnen met 21 en heeft vooral in de eerste helft een mooi spel ontwikkeld. Moord met voorbedachte rade, een millioen maal uitgevoerd, was de aan klacht, waarmede te Neurenberg 's we relds grootste misdadigers-pj-oces Maan dag opende. Drie en twintig leiders van Himmlers en Kaltenbrunner's voormalige „Ein- satz-gruppen", vier speciale moorde- jnaarsgroepen van elk 500 tot 800 man, werden beschuldigd van het systema tisch vermoorden van een millioen joden, communisten en andere bevolkingsgroe pen uit West-Rusland en de Baltische landen. De 3000 man van de Einsatz-gruppe zagen kans per dag 1350 mensen af te slachten. Dit deden zij gedurende zeven dagen per week en meer dan 100 weken lang. aldus deelde de openbare aankla ger, Benjamin Ferencz, mede. De aanklager zeide verder:- „Uit de rapporten welke de Einsatz-groepen heb ben ingediend, blijkt, dat deze slacht partijen niet uit militaire noodzakelijk heid werden uitgevoerd, doch slechts het gevolg waren van de Duitse rassen theorie". De hoofdbeklaagde uit het proces, de voormalige generaal-majoor Otto Ohlen- dorf, die op de plaats zat waar eens Herman Goering zat, luisterde onbewo gen naar de verklaringen van de aan klagers. De beklaagden, allen gewezen S.S-officieren en leden van S.D. of Gestapo worden van de volgende drie hoofdpunten beschuldigd: misdaden te gen de mensheid, oorlogsmisdaden en het lidmaatschap van misdadige orga nisaties. Vandaag zijn eindelijk de acht Amerikaanse militaire waarnemers in Batavia aangekomen. ZÜ zullen di rect met hun waarnemingen begin nen. Het Chinese consulaat-generaal te Batavia heeft medegedeeld, dat de vice- consul-generaal Chu Tang Tung en Chinese militaire missieleden met een Nederlands vliegtuig naar Banjoemas zullen vertrekken om de toestand van de Chinezen aldaar op te nemen. De militaire leden zijn van Plan Poerwo- kerto. Kroja, Gombong, Tjilatjap en Boemiayoe te bezoeken. A. P. meldt, dat het rapport der consuls te Batavia zó lang is. dat het per luchtpost naar LakeSucess moet worden gestuurd. Hierdoor zal de aankomst vermoedelijk ten min ste vier dagen worden vertraagd. Een woordvoerder voegde hieraan toe dat militaire waarnemers thans oezig zijn aan de opstelling van een afzonder lijk rapport, dat bij wijze van aanvul ling aan het consulaire rapport zou worden gehecht. Voorts zei hij, dat men reeds met de opstelling van het hoofd rapport bezig ls. Volgens Agence France Presse heeft Sjahrir, die momenteel in Londen ver toeft, besprekingen gevoerd met Bevin en enige andere personen van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Na het onderhoud zou Sjahrir gezegd heb ben: „Bevin is een groot bemiddelaar en wenst, dat de pijnlijke situatie, waarin mijn land zich bevindt, zo spoedig mo gelijk wordt opgelost". Volgens hetzelfde bericht hoopt Sjahrir Bevin nogmaals te bntmoeten alvorens Engeland te verlaten. e voetbalwedstrijd van de beide kerkkoren is me zo goed bevallen, dat ik spontaan besloot voortaan geen match meer over te slaan. Dies kon men mij op het terrein aan de Spanjaardslaan signaleren, toen Haar lem daar tegen Neptunus te keer trok. Er waren zes-, acht- of tleij-duizend mensen, in ieder geval veel. De rijken zitten op de overdekte tribune met als feestelijk middelpunt mijn sport-colle- ga's, die met critisch oog de spelers en de bal bekijken. De gemakzuchtigen, die een goede regenjas hebben, kruipen op de onoverdekte en wie nu niet be paald met de zilverbons kan voetballen zoekt èen staan- of hangplaatsje, waar van er het meest zijn. Ik zat in de open lucht, met een be paald kaartje, omdat ik de schijn van omkoopbaarheid niet op me wilde laden. Het was er heerlijk. De mensen die boven mij zaten, vingen de wind op en ik had een prachtig gezicht op de sta tige, oude bomen van de laan, waar eens dc Spanjaarden goals maakten. De hond, die enige weken geleden het AF.C.-terrein te Amsterdam onvei lig maakte, bleek nu hier aanwezig, zo dat de wedstrijd even na het begin ge schorst moest worden, totdat het beest zijn ere-rondjes gemaakt had en in de val liep. Een prachtige partij is er ge speeld: de keeper van Neptunus ging met een verband om z'n hoofd terug naar de Maasstad, driemaal moest de scheidsrechter een lange, magere kerel met een kort zwart broekje, waar onder een paar kolossale spillebenen scherp afstaken laten stoppen, omdat een der spelers op het veld bleef liggen. Je waant ze voor dood, maar twee mi nuten later worden ze omhoog gehesen en een paar seconden later geven ze de bal een trap, dat ie boven de bomen uitgaat. Wat zijn niet-voetballers dan toch kleinzielig, als ze hun hoofd tegen de deur stoten, vragen ze om een zieken auto. Roozen was volgens mij de ster van het veld. Hij zwaaide z'n benen tot boven de goalpalen, zodat je verwachtte, dat hij ze ergens verderop zou moeten zoeken, hij kopte z'n hersens in de bal en speelde een prachtig spel van vallen en opstaan. Mooie staaltjes van techniek heb ik verder gezien, maar dat was vol gens mijn omzittenden niets bijzonders. Veel politfè wak op de been, maar dat werd ook heel gewoon gevonden. Na het eerste bedrijf gaf een accordeonspeler een nummertje weg en zijn maat collec teerde met een kerkezakje. „Waar ls dat voor?" vroeg ik belangstellend. „Voor de weduwen en wezen" antwoord de de collectant ernstig. Dan heb ik zeker toch een heel rus tig partijtje gezien. Zondag 5 October: VIOS—Velsen HillinenHBC TYBB—SJC DEM—IW BSMLisse TeylïngenWSB WE—Alw. Forw. IEV—HSV ASV—Onze Gez. DIO—DSS Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sportre dactie van De Nieuwe Haarlemsche Cou rant, N.Z. Voorburgwal 65—73, Amster dam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. De nieuwe dienstregeling der Ned- Spoorwegen die 5 October a.s. Ingaat bevat over ons land verschillende ver beteringen. Voor ons rayon is vermeld, dat de thans extra ingelegde ontlas- tingstreinen van Maandags tot en met Vrijdags in de dienstregeling opge nomen: Amsterdam CS. vertrek 17.30 Uitgeest aankomst 18.17; terug Uit geest vertrek 18.31 Haarlem aankomst 18.49. De laatste trein geeft aansluiting op Alkmaar, Enkhuizen, Hoorn en Den Helder en te Haarlem op de trein naar Vlissingen, Antwerpen en Brussel. De laatste electrische trein uit Haar lem, vertrek 0.00 wordt doorgetrokken tot Uitgeest, aankomst 0.36. Wij vermeldden reeds het aanleggen van een dagelijkse late avondtrein Amsterdam C.S. vertrek 0.05, Haarlem aankomst 0.20. De toegevoegde electrische halfuurs- dienst AmsterdamZaandamUitgeest —Velsen—IJmuiden Oost, speciaal inge legd in verband met vacantiedrukte, moest ter besparing van treinkilometers weer worden verminderd als voor 30 Juni. Op de spitsuren blijft de dienst in verband met forensenvervoer met enige wijzigingen gehandhaafd. In de verbinding Z andvoort bad Haarlem wordt dagelijks ingelegd een trein Zandvoort vertrek 7.37 Haar lem aankomst 7.48. Deze trein loopt eerst van Haarlem vertrek 7.13 naar Zand voort aankomst 7.26. Op werkdagen gaat de trein niet door naar Amsterdam. Forensen moeten dus te Haarlem over stappen. De dienst Amsterdam—Enkhulzen Leeuwarden is belangrijk gewijzigd. De treinsnelheld is opgevoerd, waardoor men minstens een half uur eerder te Leeuwarden is en de eerte boottrein uit Amsterdam is vervroegd van 6.30 tot 6.04. De drie overige boottreinen zijn eveneens aanzienlijk vervroegd, waar door een veel betere aansluiting wordt verkregen op de sneltreinen uit het Zuiden en Zuid-Oosten. Kagia I—Foreholte I 2—2 Foreholte (al—Llsse (a) 2—1 Foreholte (b)—Warmundia (b) 0—3 Fqreholte 3—S.J.Z. 2 1— Foreholte 4L.D.WS. 6 0—- Foreholte A—Warmundia A 2—u Amsterdam, 29 Sept. 1947. Na het vaststellen der hoofdkoersen. deemeen van een lusteloze, stemmm- jliik gaven, was de handel in de vru narkt zeer kalm. De koersen bii oliefondscn bewoge zich binnen zeer nauwe grenzen. nS Scheepvaartaandelen waren «jeneei aan weinie verandering onderhevig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2