1 "L rn A TSJECHOSLOWAKIJE WIL GEEN TWEEDE HONGARIJE WORDEN Verkiezingen werpen hun schaduw vooruit 4 Eerlijkheid in het gezin ALS MEESTER EEN VIJAND EN ALS GELIJKWAARDIGE EEN HELPER? Egypte is bang voor de cholera De grenzen zijn practisch gesloten Avon Waar de stenen spreken 7 Doorn tegen terugkeer der Hohenzollerns incognito Moskou wijst Amerik. protest af Hongaars voorbeeld is gevaarlijk Pensioen voor ontslagen militairen KARDINAAL FRINGS NAAR ONS LAND DINSDAG 30 SEPTEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Pakistan wendt zich tot Engeland n COMMISSIE VOOR GROND- WETSHERZIENING' adver hebben ls enige ron van het ad WALVIS IN ZICHT K.J.M.V.-LEIDERS BIJEEN Sociaal evenwicht mag niet verstoord worden UITWIJZING VAN DUITSERS Onderzoek onvoldoende? India en Pakistan, de twee nieuwe Do. minions, die te langen les'te hun zelf. standigheid hebben verworven zonder onverbrekelijk aaneengeklonken te wor den, zijn in hun korte geschiedenis zo wijd uit, elkaar gedwaald, dat gezagheb bende personen op het ogenblik het woord .oorlog" al openlijk hebben uit gesproken. Niet dat, men reeds aan een officiële Strijd toe is. Men vecht nog altijd onofficieel, doch niet minder verbitterd, in de Pend- sjaab, de grote provincie tussen beide staten in, die door Mohammeda nen, Hindoes en Sikhs bewoond wordt en die derhalve tussen India en Pakistan verdeeld werd. De regeringen schenen eerst bereid tot nauwe samenwerking om de ontstane ramp te keren, doch het verloop van de moordpartijen heeft hun aanleiding gegeven elkaar te verdenken en te beschuldigen van kwade trouw ten opzichte, van de jn hun staat wonende minderheden. Op een toon, die steeds vijandiger werd en die thans zo haat dragend is geworden, dat zelfs Ghandi, de grote tegenstander van wapengeweld, Vrijdag heeft gezegd dat, als er geen arbitrage mogelijk was, oorlog onver mijdelijk zou zijn. Weliswaar heeft hij getracht, deze uitspraak later de scherpe kanten te ontnemen, doch zijn verweer klinkt niet bijzonder overtuigend. Intussen is Pakistan wèl tot arbitrage bereid. Het heeft zich tot Engeland, en via Londen tot de andere leden van het Gemenebest, gewend om steun bij het zoeken naar een uitweg uiir de huidige moeilijkheden. Militaire steun is ondenk baar en wordt ook niet bedoeld. Men denkt veeleer aan verschaffing van ge neesmiddelen e. d„ en voorzover het de Politieke kant van de zaak betreft aan bemiddeling tussen de beide jonge rege ringen. Doch hier staat het Empire voor een moeilijkheid: bemiddeling kan slechts borden ondernomen als beide partijen zich ertoe willen lenen. Het verzoek van Pakistan alleen is niet voldoende; ook *ndia zou zich bereid moeten verklaren, «en scheidsrechterlijke beslissing te zul len aanvaarden. En dat is niet gebeurd. Integendeel heeft een Indische leider ver. klaard, dat zijn land niets voelt voor EPlonnage door buitenstaanders. Men is veel te blij. dat de Engelsen nu eindelijk bet land verlaten hebben en men is nu niet van zins, ze als scheidsrechters weer binnen te halen. Er zijn trouwens aan de Engelsen zelf verwijten te maken, omdat ze verzuimd hebben, er bij de uiteraard nog niet geheel ervaren regeringen op aan te dringen, dat voldoende militaire voorzorgsmaatregelen werden genomen in de Pendsjaab, waar men vooruit wel wist dat de verdeling ernstige onlusten zou teweeg brengen. Desondanks is het lang niet onmogelijk, dat ook India de arbi trage door het Empire zal accepteren. Het beroep van Pakistan op de an dere leden van het Gemenebest is in sommige opzichten zeer merk waardig. Het verdient de aandacht, dat niet de verenigde Naties, de arbitrage instantie bij uitnemendheid, zijn uitge kozen om de bemiddelaarsrol te spelen. Een duidelijke, practische erkenning van het feit, dat de U.N.O. niet by machte is, een geschil als het onderhavige op te lossen. Indien de Moslems hun zaak voor het wereldtribunaal aanhangig zouden hebben gemaakt, zou deze slechts een nieuwe twistappel voor de grote mogend heden zijn geworden en het is onwaar schijnlijk, dat een afdoende regeling zou kunnen worden getroffen. Opmerkelijk ook, dat staten die. zozeer hun best gedaan hebben de Britse in vloed buiten te sluiten, thans eigenlijk toch op Engeland aangewezen zijn om in rust en vrede naast elkaar te kunnen leven. Opmerkelijk eveneens de aarze ling, die Engeland bevangen heeft, zich in moeilijkheden te begeven waarvan men zich juist bevrijd achtte. Een vreemd spel: degenen die eerst de Britten ver- Joegen, zien zich genoodzaakt hen al thans in zekere mate terug te roepen, en degenen die eerst op haren en snaren gezet hebben om te kunnen blijven, zijn in het geheel niet enthousiast, nu men het niet zonder hen blijkt af te kun nen. Typisch tenslotte, hoe een Mohamme daanse staat zijn heil moet zoeken bij hetzelfde Engeland, dat met een andere Mohammedaanse staat, Egypte, een ver beten politieke strijd voert en dat in Palestina slechts met uiterste moeite een botsing met de Mohammedanen weet te vermijden. Men vraagt zich af, waar de positie der Engelsen sterker is: in het Nabije Oosten, waar zij nog aanwe zig zijn, of in het Verre Oosten,«waan zij zich in alle plechtigheid hebben te ruggetrokken. Nadat Bedell Smith, de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou vo rige week een krachtig protest bij de Russische regering had ingediend tegen een artikel in de „Litteraire Gazet", waarin president Truman met Hitier werd vergeleken, heeft Molotof nu in een officieel antwoord laten weten dat de Russische rege ring .„geen verantwoording op zich kan nemen voor het een of andere artikel en bijgevolg niet het protest kan aannemen, dat in verband hier mede is ingediend". In Lake Succes heeft deze kwestie en het in scherpe bewoordingen ge stelde antwoord van Molotof tot vele gissingen geleid over de doeleinden van de felle Russische propaganda. Men merkt op, dat er een steeds scherpere houdihg van Rusland tegen de V. S. ontstaat, waarvan het boven genoemd artikel slechts een symp toom is. Molotof zal met zijn ant woord bovendien hebben willen sug gereren, dat het artikel een spontane uiting van een vrije pers is, waarvoor men moeilijk de regering verant woordelijk kan stellen. i - wL '•••V ',%-fc'V v -ï' In Limburg te Buggenum is de eerste definitieve spoorwegbrug met veel ceremonieel in gebruik genomen. Deze brug over de Maas bi) Roermond is van groot belang voor het kolentransport Te Cairo bestaat reeds een leven dige zwarte handel in cholera-vac cine. De regering heeft 4000 dollar beloning uitgeloofd voor ieder, die aanwijzingen geven kan tot ontdek king van illegale invoer van vaccine. De leden van het bureau van United Press in Cairo werden Maan dag opgeroepen om ingeënt te wor den. Doch bij aankomst was het hen nauwelijks mogelijk het kantoor bin nen te komen, daar honderden zich voor de deur ophielden om een inocu- latie te ontvangen. Er werd een ware veldslag geleverd en slechts met de grootste moeite slaagden de dokters er in de naald in een uitgestoken arm te prikken, die aan iemand in het mensenkluwen toebehoorde. Ondertussen wordt Cairo meer en meer van de buitenwereld afge sloten. Alle luchtverkeer met de naburige lapden is practisch stil komen te liggen. Voor de gewone reiziger is het bijna niet mogelijk het land binnen of uit te komen. De reizigers moeten zijn voorzien van een inentingskaart en dan nog moeten zij op de plaats van be stemming verscheidene dagen in quarantaine worden gehouden. Een Amerikaanse torpedojager „Fox is 30 km. uit de ki - -s majn gelopen, was de bemanning wer Binnenkort is wachten van mr. chef der directie mische Zaken Buitenlandse Zal van Nederland ti De oommissie voor Grondwetsherzie ning is thans samengesteld. Voorzitter is dr. L. J. M. Beel; vice-voorzittersmr. J. H. van Maarseveen, minister van Justitie, en mr- J. A. Jonkman, minister van Overzeese Gebiedsdelen; leden: dr. S. E. B. Bierema, prof. F. I. F. M- Duyn. stree, jhr. mr. M. van der Goes .van Na_ ters, mr. W. A. van Helsdingcn, prof. ,1. H. A. mme, J. Tila- ■- M. J. het mi- en; ad- jen, refe- Binnen- Een suiker-oproer in Verd door De boeren doen dediging van mijn vrouw, In Verdun beeft het (voor deee tijd niet verbazingwekkende) feit plaats gehad, dat suiker de hoofden van enige duizenden, anders zeer kalme mensen op hol heeft gebrachht. De in woners van bet vermaarde Vea-dun hebben de laatste decenniën wel bet een en ar-der meegemaakt, zonder zich nochtans ooit zó kwaad te maken als Zaterdagavond j.l. En dat om suiker! Maar we moeten er aan toevoegen, dat het sulkier voor Duitsland was. En dat vonden de meesten toch wel een beetje dol. Zelf weinig brood, een schijntje wijn en dan enige schepen met sui kervoor Duitsland te zien liggen, gaat boven het verdraaibare uit. Toen dus de mannen in de stad kwamen om het benijde goed te lossen en het ver dere vervoer te regelen, omstuwden enige duizenden mensen de vijfhonderd bewakende politie-manscha.ppen, richtten zelfs straatbarricades op een echte revolutie waardig en hielden protest demonstraties. Zo kwam het dat om wille van de suiker de politie de gum- mi-kr.uppel moest trekken, de brand weer de slangen moest richten en spe ciale eenheden traangasbommen als hun middel moesten gebruiken. Legervraeht- auto's voerden nieuwe troepen aan (ter bescherming van de suiker voor.... Duitsland) maar de soldaten vonden de straten versperd. Alles is overigens nog betrekkelijk goed afgelopen. De barrica des behoefden niet bestormd te worden, maar Verdun heeft zijn suiker-oproer gehad en Duitsland krjjgt toch aijn suiker. Een ultra moderne uitrusting en een bedrag aan dollars ter waarde van drie milliard Franse francs was de buit, die de politie behaalde, toen zy een «drukkerij van valse bankbiljetten bij Marseille ontdekte.Reeds enige maanden waren in Frankrijk, Duitsland en Amerika valse dollarbiljetten van 50 en 200 dollar in omloop. De vervalsers zaten er goed en veilig bij. Hun drukkerij was voorzien van een groot aantal wa penen. Het Is eigenlijk maar een droevige reden, die de Duitsers Zaterdag weer eens aan moesten grijpen om te lachen. Zij hebben zich voor de tweede keer vrolijk kunnen maken over de bunker in de Berlijnse Tiergarten, die opnieuw weerstand bood aan de tieiudiuizenden kilo's dynamiet, die de Engelsen er tot ontploffing hebben ge bracht. Op 30 Augustus werd er 25.000 kilo binnen dej gebracht, maar trokken, was schadigd. De het idee het b: proberen. De laag zou word' ter.... toen was opgetrokk] vóór de expl die de nieu afstand moeste: met moeite de in hun gezicht] toch wel wat. De boeren meespreke: van hun memorandum gl ter van de Volken met de jet-Unie zich t enige Oost-Eu: digden in hun mele motie op zitting te zu kwestie. Een v| Ferenc Nagy boeren. Georg leider, dediging een en van de Atlantic n span- eldkam- winnaar die de eldkam- -record- in een akkeren. zwaar oor een aar 186 De dagelijkse EgyptePalestina- express loopt nog, doch de Egypti sche spoorwegen maakten Maandag bekend, dat het niet meer geoorloofd zal zijn, dat treinen het gebied waar de eerste cholera-gevallen zijn waar genomen, binnenlopen. De dancings, restaurants en café's hebben niets te doen, doch de firma's adverteren met soda en mineraal water als een uitstekend middel om cholera te vermijden. (Vervola van vagina 1) Van groot archeologisch belang is het Mausoleum van de Pauselijke familie Cetenni uit het begin van de tweede eeuw met verschillende nissen. Naast de deur ontdekte mer. een sarcophaag van Grieks marmer uit de derde eeuw met de inscriptie: „Aan Astoria, mijn vrouw, die een onvergelijkelijk voorbeeld was van echtelijke liefde", verder zagen wij daar de bekende afbeeldingen uit de ca tacomben zoals de Orante-figuur en de geschiedenis van Jonas. Een andere af beelding, die men tot nu toe nergens had gevonden. Is op een deksel van een mar meren 4e-eeuwse sarcophaag afgebeeld en stelt Joseph uit het oude Testament voor. Deze afbeelding geeft de bevrijding uit de put en het verkopen aan de Ismaël- lieten weer. Men geeft aan deze voor stelling, nu men haar op een sarcophaag aantreft, de betekenis van de bevrijding der ziel en die van het lichaam uit de tijdelijke dood. Ook de aanbidding van de Wijzen, die voortdurend in de catacomben en op sarcophagen wordt aangetroffen, vindt men hier soms terug. Het merk waardige van deze jongste ontdek king is echter, dat achter tJe stoel van de H. Maagd Maria met het Godde lijk Kind. een tamelijk groot kruis is afgebeeld, hetgeen erop wijst, dat het kruis in de vierde eeuw, en mogelijk ook reeds vroeger, een openlijk voor werp van verering was en als zodanig ook op grafmonumenten en dergelijke werd afgebeeld., Tenslotte zij nog gewezen op het groot aantal munten dat men gevonden heeft. Deze muntstukken zijn niet slechts uit Italië, maar uit verschillende landen van Europa, waaronder ook Nederland ver tegenwoordigd is, afkomstig. Tot zover de belangwekkende resultaten van de jongste opgravingen onder de St, Pieter. Evenals de afbeeldingen in de catacomben, evenals de kerken en kathe dralen, die de Christenheid de eeuwen door heeft gebouwd, leggen ook deze jongste archeologische vondsten getuige nis af van het ene, zelfde, onverander lijke geloof van Petrus tot Pius. .Saxa Loquuntur: de stenen spreken! Ten behoeve, van militairen, die, als gevolg van de opheffing van hun betrekking, na de capitulatie 14 Mei 1940, op wachtgeld zijn gesteld of wer den gepensionneerd wegens langdu rige dienst, is by de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend om hun pensioenen te regelen. Uit de Memorie van toelichting blijkt, dat als werkelijke dienst zal worden be schouwd de tijd na 14 Juli 1940 tot het bereiken van de zestigjarige leeftijd of, wanneer de betrokkenen die leeftijd nog niet hebben bereikt, een werkelijke dienst van veertig jaren. Voor degenen, die met Ingang van 15 Juli 1940 zijn ontslagen wegens opheffing van hun betrekking, zal als pensioengrondslag gelden het vaste bedrag van werkelijke Inkomsten, waarop zij over het tijdvak van 15 Juli 1939 tot 15 Juli 1940 recht hadden. (Van onze oorrespondent) De Sociaaldemocratische partij van Tsjechoslowakye bevindt zich in een crisistoestand, die men naar buiten zo veel mogelijk tracht te verbergen. Men heeft het devies bekend gemaakt: ,,Wij willen geen tweede Hongarije worden." Daaronder moet verstaan worden, dat de Tsjechoslowaakse Sociaaldemocraten, tezamen met wat vroeger de Benesj-par tij heette en nu de naam draagt var. Volkssocialistische partij", vastbesloten zijn zich niet door de Cbmmunisten in een hoek te laten dringen, zioals dat in Hongarije met de Partij der kleine boe ren gebeurd is. In Boedapest wordt de ontwikkeling der dingen in Tsjcchoslowakye scherp in het oog gehouden. En in Praag kykt men over de grens naar Boedapest, om te zien hoe de Sociaaldemocraten daar het met de Communisten klaarspelen. Want de uitkomsten van deze strijd zul len voor de politieke toestand in Hon garije zowel als in Tsjechosiowakije van beslissende invloed zijn. Wat gebeurt er intussen in Hongarije? De Hongaarse Sociaal-democratische par tij had, evenals de Tsjechoslowaakse, een overeenkomst gesloten met de Com munisten. Zij wilde als zelfstandige par tij blijven bestaan, maar toch met de communistische, als een gelijkgerechtig de partij, samenwerken. Na de bevrij ding van het land hadden de Hongaarse Sociaal-democraten zich terstond geor ganiseerd onder leiding van Arpad Szakasits. Dit was echter niet gebeurd zonder steun van de Communisten. De verhouding tussen de twee arbeiderspar tijen bleef niet lang zo hartelijk. De Communisten drongen zich in alle pos ten van enig gewicht; zo verzekerden zij zich van het departement van Bin nenlandse Zaken met het gehele politie apparaat. De Sociaal-democraten onder leiding van Szakasits en van de minis ters van Justitie, dr. Ries, waren op de hoogte van de anti-communistische ge zindheid van het Hongaarse volk. Zij lieten de communistische terreur, die zich vooral richtte tegen het burgerlijke front, op zijn beloop en trachtten samen met de Communisten de Partij der kleine boeren er onder te krijgen. Dit gelukte hun sneller en volkomener dan zij hadden gedacht. Maar de minister van Justitie, dr. Ries, heeft er, toen hij met de Communistische minister van Bin nenlandse Zaken de nieuwe kieswet ont wierp, zeker niet aan gedacht, dat oolr de Sociaal-democraten daarvan het slachtoffer zouden worden. De leider der communisten. Mathias Rakosi, liet er intussen geen twijfel aan bestaan, dat hij de nakoming van de belofte der sociaal-democraten eiste, d.w.z. de samensmelting der bpide ar beiderspartijen. Szakasits moest toen kleur bekennen en verklaarde ronduit dat van een fusie geen sprake kon zijn. Op deze openlijke „contractbreuk" rea geerden de communisten op de bekende wijze. De blauwe stembiljetten en de royeringen op de kiezerslijsten vlak vóór de verkiezingen hebben hun effect niet gemist. De sociaal-democraten hebben zich met de vierde in plaats van de eer ste plaats moeten vergenoegen. Het ge volg was, dat na de verkiezingen een ernstige crisis in de sociaal-democrati sche partij uitbrak. Szakasits, die de ge heime overeenkomst met de communis ten had afgesloten en nu als de hoofd schuldige aan de sociaal-democratische nederlaag werd beschouwd, moest af treden en trok zich terug in een sana torium. De gematigde vleugel der partij stond klaar om in de oppositie te gaan. Mathias Rakosi zag het gevaar en er werden pogingen gedaan deze breuk tussen de arbeiderspartijen te voorko men. Intussen heeft Hongarije nog geen nieuwe regering. De communisten spe culeren op de crisis bij de Sociaal-demo craten en maken geen haast. Wel zou het de Sociaal-democraten mogeiyk zün in de oppositie hun stellingen zeer te versterken, maar het verlies van hun actuele machtspositie valt de leiders toch te zwaar daar nu aan te den ken. Bovendien vrezen zij, dat zij door samen te gaan met de burgerlijke par tijen direct aan de terreur van de com munistische politieke politie zonden zijn blootgesteld en dat zou voor hen in ver band met zekere dossiers, die zich in handen van die politie bevinden, slechte gevolgen kunnen hebben. Zo zUn dus de Hongaarse Sociaal-democraten met handen en voeten aan het communisti sche karretje gebonden. Voorspel der verkiezihgen In Tsjechosiowakije volgt men deze ontwikkeling met angstige aandacht. Hier zijn het de communisten, de So ciaal-democraten en de Volkssocialisten die tezamen de voornaamste partij wil len vormen. Bovendien zijn de commu nisten in het Praagse parlement reeds de facto de sterkste party, terwül zy in Hongarije die positie pas met de beken de stembiljettenzwendel hebben bereikt. De Tsjechische Sociaal-démocraten hel pen ook nog yverig mee de Democra tische Volkspartij in Slowakye te elimi neren en zodoende de communisten daar vaste voet te geven. In het komende voorjaar zullen de verkiezingen in Tsjechoslowakye plaats vinden. Wanneer de Sociaal-democrati sche Party dag in Praag niet bewijst, dat hy handiger en voorzichtiger is dan de Hongaarse Partydag van Februari j.l., zullen de communisten nog in staat zijn gevaariyke manoeuvres door te voeren. Ook de Benesj-partij (Volkssocialisten) zal veel moeten leren van het lot der Hongaarse kleine boeren, als zij wil ver hinderen dat Tsjechoslowakye het poli tieke lot van Hongarye zal delen. Polygoon-Profilti heeft in opdracht van de Nederlandse Walvisvaartmy. een film over de tocht van de „Willem Ba- rendsz" gemaakt. Maandag werd „Walvis in zicht" voor de eerste maal voor een aantal genodigden onder wie de be manning van de walvisvaarder in het Tuschinski-theater in Amsterdam ver toond. Naar wy menen te mogen aanne men, was het niet de vooropgezette be doeling van deze rolprent een film in de artificiële zin van het woord te maken. In het andere geval zou zy althans niet op die waardering aanspraak kunnen maken, die zy nu als filmreportage wel zal kunnen genieten. Daarvoor is „Walvis in zicht" namelijk al te zeer een samen- voegsel van meestal op zich wel geslaag de opnamen. Als men zich by deze film inmiddels niet verveelt, is het hieraan te danken, dat een walvissenjacht geen alledaagse bezigheid is en dat het harpoeneren res pectievelijk opensnijden van een walvis uiteraard zaken zijn waar men met enige nieuwsgierigheid naar kykt. Bovendien kan het vertonen van „Walvis in zicht" dit, heilzame gevolg hebben, dat de toe schouwer zich beter bewust wordt van het feit, dat de kostbare walvistraan en de daaruit voortvloeiende nog kostbaarder deviezen slechts verkregen worden dank zij een noeste ijver en een groot door zettingsvermogen. Overwegende bezwaren hebben wy te gen de gesproken filmtekst, die veel te uitvoerig- verklaart, waar niets te verklaren is en die deswege niet zelden de aandacht van het beeld aftrekt, het geen, dunkt ons, üe bedoeling er van kan noch mag zyn. Ruim honderd leiders üit de K.J.M.V.- afdelingen van het bisdom Haarlem wa ren Zondag in Leiden bijeen. Na de H. Mis bespraken zü de geheel gewij zigde statuten, die daarna werden goed gekeurd. 's Middags werd het nieuwe Jaarprogram „Reddend Christendom" vooral in zijn practische uitwerking be zien. Het hoogtepunt van de bijeenkomst was de toespraak van aalmoezenier Brans. Hy drong er bij de jonge mid denstanders op aan, het bestaande be grip omtrent de middenstand te verbre den en te verdiepen. Te zeer beperkt men de omvang tot uitsluitend kleine ondernemers, terwül er evenzeer be paalde groepen werknemers en leden van de vrije beroepen toe behoren. Jn de middenklasse moet het bewustzijn van schakel te zijn tussen personen en groepen weer levend worden, waardoor deze klasse haar dienstbaarheid aan de gemeenschap opnieuw gaat beleven. De middenklassse heeft tot taak de per soonlijkheid in de mens te redden. Zij vormt ook de evenwichtscheppende fac tor tussen de kapitaal-bezitters en de arbeiders. We zien met vreugde de krachtige uitgroei van de Kath. Arbei ders Beweging. Wanneer echter de Mid denstands Beweging, zowel van zelfstan dige als van werknemende middenstan ders zich niet sterk organiseert, dan zou het sociaal evenwicht op een gevaariyke wijze verstoord worden. Uit de documentaire film: Walvis in zicht Naar wij vernemen, heeft de Aarts bisschop van Keulen, Z. Em. Joseph Kardinaal Frings, de uitnodiging van Z. Em. Joh. Kardinaal De Jong, om 20 en 21 October een bezoek aan Utrecht te brengen, aanvaard. Kardinaal De Jong wenst hiermede zUn bijzondere belangstelling te tonen voor de ontwikkeling en de toestanden in Duitsland en tegeiykertyd bepaalde vraagstukken te bespreken met Kardinaal Frings. Verder wordt ook voor het Katholiek Genootschap van Geestelijke Vernieuwing de mogeiykheid geopend met Kardinaal Frings besprekingen te voeren. In een bijeenkomst van het landeiyk comité voor Rechtszekerheid is o.a. ter sprake gekomen de gang van zaken by de uitwyzing van de hier te lande woon achtige Duitsers. Het bestuur van het landeiyk comité heeft zich thans met een adres gewend tot de minister van Justitie, inhoudende een verzoek wyzi- ging in de thans bestaande toestand te willen brengen. Het bestuur stelt daarin voorop, dat het vanzelfsprekend moet worden geacht, dat Duitsers, die hier te lande gastvrijheid hebben genoten en deze gastvryheid hebben misbruikt, on- verwyid dienen te worden uitgewezen. De bezwaren van het bestuur echter richten zich tegen de wyze waarop de beoordeling van de feiten, waarop de uitwyzing wordt gegrond, tot dusverre geschiedt. In tal van gevallen immers biykt, aldus het adres, dat het onder zoek totaal onvoldoende is geweest. door CLARENCE BUDINCTON KELLANDf min iiiniuitiiuiiiiiiiiiiiiiiiiii>iii,t,itiMin> 36) Jane Smith knikte. „Al' doende leert men," zei ze. „Zün niet alle vaklieden begonnen als amateur? Maar zelfs de beste onder hen zal niet slagen met oneerlijkheid of unfaire concurrentie. Ik ben jong, mynheer Mantor, en ik heb nog niet veel ervaring; maar ik voel wel. dat men geen zaken kan doen wanneer vertrouwen en eerlijkheid niet de grondslagen zün. Zowel by hen met wie men zaken doet als by concur renten. Anders is het fout. Vertrouwen moet er zyn In de wereld.". Mantor glimlachte laatdunkend. „Een prima methode om zo snel mogeiyk fail liet te gaan," zei hy. „Toch niet. Maar niettemin zou ik liever op eerlijke wijze bankroet gaan, dan ryk te worden door een minder waardige handelwijze." Zy glimlachte tegen hem. „U weet iets, en ik weet iets en u weet, wit ik weet. Daarom nadruk- ,En wat weet u dan?" „Wel," antwoordde Jane luchthartig, „ik weet wie myn meubelen heeft ver brand." „Dan kan ik u alleen maar aanraden de dader by de politie aan te geven," zei hü. „Neen," zei ze, „dat doe ik niet; geen politie. Er is een spreekwoord, dat ieder zijn eigen boontjes moet doppen dat heb ik als motto gekozen." „Dat maakt het uw tegenparty erg gemakkelijk," zei Mantor ironisch. Hy wendde, zich tot Rapunzel. „Ga je mee? Ik geloof dat wü alles wel hebben ge zien." Rapunzel knikte verstrooid. Toen zei ze tegen Jane: „Ikhet spyt my erg." Jane legde haar hand op de arm van het meisje. „Je bent lief," zei ze. „Je bent goéd en eeriyk. Tot ziens." Mantor en Rapunzel verlieten het huis en toen de deur achter hen was dichtgevallen, zag Jane Bowie met een ondeugende glimlach aan. „Het is altyd goed om niet alles te vertellen," zei ze. „Wat by voorbeeld?" vroeg hy. Mynheer Mantor zou erg teleurge steld zUn, wanneer hij het wist en ik zou het niet kunnen verdragen dat hy bedroefd was." „Ik zou hem met genoegen de weg van hét koffertje uit de torenkamer laten volgen." zei Bowie bitter. „Maar wat zou hem zo bedroeven?" „Dat ik door zyn brandstapel geen dollar armer ben geworden." „Neen?" „Neeni ik ben gewend om op myn hoede te zijn. Bn daarom had ik de l&ding dan ook verzekerd." „Misschien bent u ten slotte toch nog niet zoo'n erge amateur," zei Bowie. „Weet u," zei ze, „wanneer je kleine landje omgeven is door grote staten, moet men zyn hersens gebruiken in plaats van soldaten. Van kind af aan is mij geleerd elke stap te overwegen. In het zakenleven ben ik een klein, onmachtig landje en daarom doe ik alsof ik omgeven ben door Duitsland, Frankrük, Rusland en Engeland." „Maar een volgende keer moet u betere voorzorgen nemen dan alleen de verzekering," zei hij. „Dat zal ik zeker doen." „En een volgende maal zullen zy het waarschijnlijk niet alleen op meubelen voorzien, veronderstel ik," zei Bowie. „U bedoelt my?" vroeg Jane. „Ja, u." „Daar zal Ik my niet ongerust over maken," zei ze. „Dat laat ik aan over. U zult voor mün veiligheid waken. Zul len wy weer eens opstappen?' Toen Jane tegen half vier thuis kwam zat er een man van middelbare leeftyd in de wachtkamer. Miss Home had het blijkbaar niet erg op hem begrepen; zij verwaardigde de man met geen blik. „Hy zegt, dat hy van de politie ls, juf frouw Smith. Hy wil per se wachten." Jane wendde zich tot de bezoeker. „Myn naam is Jane Smith," zei ze. „Waarmede kan ik u van dienst zijn?" „Juist," zei hy. „Ik ben inspecteur Henge." Hij knikte in de richting van miss Horne. „Niet erg toeschietelijk." vond hij. „Waarom zou zy?" vroeg Jane. „Waarover wilt u mij spreken?" „Hebt u een privékantoor?" „Ja." „Dan kunnen wü beter daar praten," zei hy. Jane ging hem voor en wachtte nieuwsgierig wat er komen ging.... In specteur Henge keek de kamer rond en fronste de wenkbrauwen. „U bent Alias Jane Smith?" vroeg hy. „Men noemt mü zo." „Juist. Wel grappig, die baarden en zo. Het zou een goeie truc kunnen zün.' „Het zou ook niet zo kunnen zün," zei Jane. „Juist." Jane merkte, dat dit een zeer geliefkoosd woord van inspecteur Henge was. „Wy hebben een mededeling ont vangen," vervolgde hü, „dat iemand zou trachten chantage te plegen op mevrouw Jim Slemp. Kent u haar?" „Ik kom zo juist by haar vandaan." „Er belde ons iemand op vanuit een telefooncel, die vertelde, dat u die per soon zou zyn." zei Henge. „De onbekende stem wist ons mede te delen, dat u brie ven in uw bezit hebt, die u wilt verko pen." „Neen," zei Jane kortaf. „zy zouden hier, in deze kamer moe ten zyn." „Als u eens ging zoeken?" stelde Jane voor. „Juist," zei de inspecteur. „Wilt u zo goed zyn om even op te staan?" Jane voldeed aan zün verzoek en hij draaide de stoel om. Tegen den onder kant van de zitting was een pakje be vestigd. „Tot nu toe kloppen onze inlichtingen," zei hy en scheurde het pakje open. Zon der een spier van zijn gelaat te vertrek ken onderzocht hy de inhoud. „Hoe verklaart u dit?" vroeg hy. Er kwam een lachje in haar ogen- Denkt u, dat mevrouw Jlm daar veei geld voor zou betalen?" vroeg zy. „Neen, ik veronderstel van niet. Maar was is nu eigenljjk de clou? De stem zei, dat wij onder uw stoel moesten kyken. Wordt vervolgd v (Vervolg van pag. 1) Véle ouders zullen dus, willen zy mee werken aan hun gezinsherstel, zich zelf moeten herzien, om van zich zelf principieel eeriyke mensen te maken, die daarom nog niet feilloos behoeven te zün. Niets werkj zo' sterk als het voor beeld der ouderen. De eerlykhèid pre ken, de eerlykheid van ondergeschikten, in dij geval dus van zyn kinderen, eisen, als men zelf niet eeriyk ls, zal altijd een dwaasheid blijken te zijn. Als vader en moeder ten opzichte van elkander niet eerlijk zijn, als zy elkander wat wys maken, en veel voor elkaar verzwygen, dan ls het fundament voor de eerlykheid in zo'n gezin weg. Dan helpt het niet, of aan de bui tenkant wat klatergoud van mooie woor den en schyneeriykheid geplakt wordt. In zo'n gezin zullen ook de kinderen het met de „omgangseerlükheid" niet zo nauw nemen, en een beetje ouder ge worden, zouden ze zelfs, we zouden haast zeggen met recht, hun ouders het recht ontzeggen, eerlijkheid en dus ver trouwen van hen te eisen. Wanneer de ouders oogluikend toegelaten praktyken uit de wereldoorlog voortzetten, moeder de kruidenier een paar bonnen „door de neus probeert te boren", vader op de zaak een paar plankjes, een kleedje, wat kolen of levensmiddelen „vindt", en deze feiten in kleuren en geuren bovendien nog in het gezin verteld worden, dan stompt men daardoor het eerlijkheids gevoel der kinderen af. Die zullen wel dra in staat zün, eveneens zulke „linke streken" uit te halen. En dan zijn zy zich van geen oneeriykheid bewust. De ouders moeten zelf ware voorbeel den van eerlijkheid worden. Dan zal het heus zoveel moeite niet kosten de kin deren tot eerlykheid op te voeden. Hun eigen eerlykheid is hun sterkste wapen. Natuuriyk moeten zü waakzaam zijn; jeugdige kinderen moeten geen geld op zak hebben en niet voor iedere geboden hulp een kwartje voor een ysje krygen, oudere kinderen daarentegen behoren weer niet al te kort gehouden te worden en moeten, als de gezinsfinanciën het toelaten, over een behoorlük zakgeld kunnen beschikken of de wetenschap be zitten, dat ze met behooriyke verlangens steeds by vader en moeder kunnen ko men. Hier zyn geen algemene regels te ge ven. Eerlijke, goedwillende ouders kun nen naar eigen gevoelens deze zaken re gelen, uitgaande van het standpunt, al les te doen om oneerlijkheid te voorko men. In ieder geval zullen we, om tot een goed gezinsherstel te komen, onze byzondere aandacht op de eerlijkheid moeten concentreren, daar deze tweede bouwsteen hecht en sterk moet zün. Tydens de Maandagmiddag gehouden zitting van de gemèenteraad van Doorn is de volgende motie aangenomen: De raad der gerpeente Doorn, in ge wone openbare vergadering byeen op 29 September 1947, gezien de berichten in de pers over een mogelyke teruggave van Huize Doom en de daarbü behorende bezittingen aan de familie Hohenzollem, spreekt als zyn mening uit, dat hij iedere terugkeer van of toelating van Duitsers in de gemeente Doom volkomen in stryd acht met de gevoelens, die daaromtrent onder de Doornse bevolking leven, be sluit deze uitspraak ter kennis van de raad van ministers te brengen, hem daarby verzoekend by het nemen van een beslissing met die gevoelens rekening te houden. „Eten verrader in optima forma" en „een van de weinigen van wie onom- stotelük vaststaat dat hy als Neder lander aan Duitse zyde deel heeft genomen aan de slag bü Arnhem" zo noemde de advocaat-fiscaal by de Rot terdamse Kamer van het Bijzonder Ge rechtshof Mr J. C. Donker de 29-jarige ex-kantoorbediende J. P. van Gent, die zich voor deze kamer voor zün daden tydens de bezettingstijd had te verant woorden. De advocaat-fiscaal eiste 15 jaar gevangenisstraf met aftrek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3