Consulair rapport opnieuw uitgesteld DE GEER ONTKENT VERZETSKRACHT TE HEBBEN AANGETAST WARMSTE SEPTEMBERMAAND SEDERT 82 JAAR ONBEMANDE LUCHTVLOTEN STANDAARD-HUIZEN TIJD NOODZAKELIJK Wij zouden 75.000 woningen per jaar moeten bouwen IN DEZE AUTOBUSDIENSTEN N.Z.H. Amerik. waarnemers moeten eerst het front bezoeken ARGENTINIË EN CANADA IN VEILIGHEIDSRAAD Protest van gedelegeerde van India tegen optreden der Russen „Overmaat van eigenwijsheid oorzaak van het hele drama" Amerikaanse waarschuwing oorlogspsychose bij een nuchter volk 1 Het weer Rein geweten" WÊÊm mm MASSAGRAF OP VLIEG VELD TWENTE Toi hoofd en hart a Moeder verdrinkt haar beide kinderen TREINRAMP OP JAVA 25 Indonesiërs gedood Statistieken wijzen uit: GEEN OVERSCHATTING DER STATISTIEK WOENSDAG 1 OCTOBER 1947 o 69ste JAARGANG No. 23963 Foote draagt zijn ambt over (Door onze luchtvaartmedewerker) De mededeling van ma joor Hal Steward in de Armour and Cavalry Jour nal dai Russische strijd krachten binnen 48 uur de Noordzeekust en de Atlanti sche Oceaan kunnen berei ken, heeft veelt opschudding verwekt. In twee dagen, on danks de Britse en Ameri kaanse bezettingslegers in Duitsland, ondanks de be hoorlijk uitgeruste doch zv*akke strijdkrachten in de Wos^-Europese landen. Geen „geheim" iti EEN DODE EN 12 GEWONDEN „ORANJE" MORGEN IN AMSTERDAM BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht vopr advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. BATAVIA, 1 Oct. (A.P.) Van of ficiële zijde wordt hier vernomen, dat de indiening van het consulaire rapport hij de Veiligheidsraad moge lijk zelfs twee weken vertraagd zal worden, daar de Amerjkaansc auto riteiten er op staan, dat eerst de Amerikaanse militaire waarnemers een bezoek zullen brengen aan het front. Oorspronkelijk zou het rap port morgen gereed zijn gekomen. De acht Amerikaanse waarnemers zijn, zoals gemeld, gisteren uit Tokio in Ba tavia aangekomen, nadat reeds een maand geleden dringend hun aanwezig heid verlangd werd. Morgen zullen zij naar^de frontgebieden vertrekken. Volgens een zegsman heeft de Ameri kaanse consul-generaal Too te gisteren op een voltallige zitting van de consu laire missie gezegd, dat hij niet bereid was het eindrapport te tékenen, vóórdat hij in het bezit was van rapporten van de Amerikaanse waarnemers. De zegs man zei, dat de Australische consul- generaal Eaton aan Foote antwoordde, dat Australië van mening was. dat het rapport ten spoedigste bij de Veilig heidsraad moest worden ingediend, maar tenslotte legde hij zich neer bij het Amerikaanse verzoek. Van officiële zijde werd gezegd, dat de missie voort zou gaan mate riaal te verzamelen en dat het grootste gedeelte van de gegevens zo spoedig mogelijk naar de Veiligheids raad gestuurd zou worden. Slechts met het eindrapport en het rapport van de militaire subcommissie zal gewacht worden op de bevindingen van de Amerikaanse waarnemers. Een woordvoerder van de Amerikaanse waarnemers heeft verklaard, dat hun aankomst vertraagd was door het slech te vliegweer en de moeilijkheid een vliegtuig te krijgen. De waarnemers hadden twaalf dagen nodig om van To kio naar Batavia te komen. Terwijl an ders een vlucht van Manilla naar Ba tavia een kwestie van één dag is, had den de officieren hiervoor drie dagen nodig, doordat zij zowel in Saigon als Singapore overnacht hebben. De „Nieuwsgier" tekent hierbij aan, dat het vaststaat, dat de consulaire com. missie zeer onder de indruk is gekomen van het fundamentele verschil in in zicht omtrent de betekenis van de de marcatielijnen tussen Batavia en Djokja. „Zijn wij goed ingelicht", aldus de Nieuwsgier, „dan Is de consulaire com missie geneigd over te hellen naar het republikeinse standpunt, dat een unila terale vaststelling van de grenzen tussen het Nederlands en republikeins gebied door de Nederlands-Indische autoritei ten in hoofdzaak tot de huidige situatie heeft geleid. Intussen is een zo groot mogelijke reserve ten aanzien van der gelijke berichten geboden, omdat de strikte zwijgzaamheid van de commissie leden het onmogelijk maakt omtrent deze vragen enige zekerheid te verkrijgen", zo besluit de „Nieuwsgier". Hedenmorgen heeft Foote officieel zijn ambt van Consul-Generaal van de V.S. te Batavia aan zijn opvolger Livengood overgedragen. Omdat hem destijds was opgedragen zitting in de consulaire com missie te nemen, zal Foote waarschijnlijk het consulair rapport voor de V.S. nog tekenen. Verwachting tot Donderdagavond: Koude nacht met vorming van nevel- of mistbanken, die morgen weer oplossen. Overigens gedeeltelijk bewolkt en droog weer. In de namid dag opnieuw iets hogere tempera tuur. Tijdelijk matige Westelijke wind langs de Waddeneilanden, overigens weinig -wind. Zon 6.40—18.18, maan 18.17—9.03. De Rijksidentificatiedienst voor berging van lijken te Amersfoort heeft Dinsdag middag een begin gemaakt met de opgra vingen op vliegveld Twente, waar zich volgens verklaringen van de voormalige S.D.-chef van Enschede een massagraf met 80 a 100 lichamen zou bevinden. Hoe wel men nog slechts een klein deel heeft opgegraven van het aangewezen 50 bij 50 meter metende terrein, zijn tot dusver reeds 6 lijken gevonden. De aanwezigheid Van meer stoffelijke resten is inmiddels vastgesteld. Pakistan en de Arabische staat Yemen zijn meit algemene stemmen toegelaten tot de Algemene Vergadering der U.N.O. De eerste officiële taak van de afge vaardigden van Pakistan en Yemen be stond in het deelnemen aan de stem ming voor de verkiezing van drie nieuwe leden van de Veiligheidsraad ter vervanging van Australië, Polen en Bra zilië. Argentinië en Canada werden beide met 41 stemmen gekozen en zullen twee jaar in de Veiligheidsraad zitting heb ben. Voor de bezetting van de derde plaats verwierf de Oekraïne 33 stemmen en In dia 29. Daar geen van beide de nood- De Bijzondere Raad van Cassatie heeft vandaag behandeld het cas satieberoep van de minister van Staat, oud-minister-president jhr. mr. D. J. de Geer, die wegens hulp verlening aan de vijand door het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam is veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd met bijzondere voorwaarden, en vijf geldboeten van f 4060. De president, mr. Haga, begon met de ondervraging van de requirant, waarbij allereerst ter sprake kwam de bekende historie van De Geer's vertrek uit Engeland, mede hetgeen nader be kend is geworden, gedurende de behan deling der zaak voor het Hof te Am sterdam, waar o.m. bleek, dat De Geer verlof kreeg naar taSéë te gas,,, en daar voor een opdracht kreeg, omdat de re gering hem wilde beletten naar Neder land te gaan. De Geer merkte naar aanleiding hiervan op, dat hij van die opdracht Tengevolge van de staking in de meelfabriek Hollandte Amsterdam is het meel in de goten en apparaten van de fabrieksinstallatie door diverse soorten insecten aan getast. Als een pluk watten wordt het meel uit een machine verwijderd. Na beëindi ging van de staking sal het geruime tijd duren, voordat de fabriek weer kan perken, daar alles moet worden gereinigd voor t eerst kennis nam uit het memo- randum-Gerbrandy. Een nevendoel had hij niet, ook niet toen hij een „permit" had aangevraagd voor Zwitserland. De president wees hem erop, dat hij in Lissabon bij de Duitse gezant heeft aangedrongen op spoed met het ver lenen van een visum. Zou die spoed niet betracht werden, dan zou hij niet naar Nederland, maar naar Indië gaan. Ligt daarin niet opgesloten aldus Mr. Haga dat u toen heel goed begreep, dat de Duitsers liever zagen, dat u naar Neder land ging dan naar Indië? De Geer: „Ik herinner mij niet, of ik het woord „Indië" gebruikte. Het was in ieder geval alleen mijn bedoeling dui delijk te maken, dat ik niet in Lissabon wilde blijven." President: „Ik heb de Indruk, dat U de gang naar Nederland ook zelf beden kelijk vond. Hoe is dat?" De Geer ontkent deze zienswijze gehad te hebben. President: beschouwde zich als ge woon burger, gelijkstaande met een kin derjuffrouw, zoals u zelf zeidA Maar dat standpunt klopt toch niet met het uitgeven van een brochure. De Duitsers zouden zich van een brochure van een kinderjuffrouw niets hebben aangetrok ken." De Geer: „Ik schreef die brochure niet als oud-minister-president maar als iemand, die de internationale toestand beoordelen kan, zoals ook Colijn een brochure schreef." De pres. wees erop, dat de uitgever Bakker ook nog waarschuwde tegen het schrijven van de brochure. Voelt u nu nog niet aldus de pre sident dat u daarmede de Ne derlandse verzetskracht moest aan tasten?" Requirant: „Neen." President: „Het is- gebleken, dat de Duitse autoriteiten uw terugkomst hier zeer waardeerden." De Geer: „Seyss Inquar schreef direct na mijn komst een brief aan de secreta rissen-generaal, waarin hij hun verbood enig contact met my te hebben, daaruit blijkt dus het tegendeel." De president wees er nog op, dat velen hier te lande verklaard hebben, dat de terugkomst van De Geer de verzetsgeest hier verslapte. De president merkte voorts op, dat De Geer van alle zijden, ook door de hoogste, gewaarschuwd was. „Toen u al deze waarschuwingen in de lucht sloeg kon men toch wel van opzet spre ken." De Geer zeide, dat geen dezer waar schuwingen, dat de Duitsers hem zouden uithoren en uitbuiten, is uitgekomen. Spr. meende recht te hebben-door zelf standig onderzoek deze dingen te toetsen. Zijn weinig plooibaar karakter bracht zijn handelwijze bok mee. Voorts zeide de president, dat De Geer geen enkele moeite deed, zijn brochure vertaald te krijgen. Hoe kon hij dus verwachten, dat die van invloed zou zijn op de vreemde regeringen. De Geer: ,.Die brochure was een cri de coeur. Velen, die ontzaglijk geleden hebben onder het verzet, hebben mij gezegd, dat die buV'-rre ir- "he talen zou moeten worden vertaald." De president begrijpt niet, hoe het mogelijk is, dat men zich voor die dingen in verbinding stelt met de vijand. Die brochure riep niet tot de wereld, zij riep alleen tot Nederland. Spr. heeft de indruk, dat een over maat van eigenwijsheid de oorzaak is van het hele drama. In oorlogs tijd was deze eigenschap van requi rant gevaarlijk en kon die hem brengen op strafrechtelijk gebied. „Neemt u nog het standpunt in" aldus dc president „dat u hier met een rein geweten staat?" De Geer: „Ja, meneer de president". De temperatuur van de afgelopen maand September was te De Bilt gemiddeld 16.8, een waarde, die se dert 1729 niet meer is overtroffen, terwijl de Septembermaanden van 1779, 1846 en 1865 een even hoge ge middelde temperatuur hebben gehad. Daarmee hebben wij de zesde maand in successie acher de rug, waarvan de temperatuur boven normaal wa», waardoor het koudetekort van de eer- 'F®1 Steward is een van de bekendste pubhasten over militaire zaken en in hpt ^erjkaanse „vakblad" raamt hij (je sterkte Van het thans nog gemobili seerde Russische leger op 3% tot 4 mil- ïioen man, waartegenover hy de geal lieerde bezettingstroepen stelt met 60.000 man. Het spelen met dergelijke gevaarlijke gedachten is een onderdeel geworden van de nuchtere oorlogspsychose waar in de Amerikaanse militair en ook een deel van zijn volk thans verkeert. Zelfs senator Taft, leider van de Re publikeinse partij, heeft zich openlijk uitgelaten over de militaire tegenstellin gen van .zijn land tot Rusland. En het blijft niet alleen bij woord en geschrift. De demonstratie rr.et de radiografisch bestuurde Skymaster was meer dan een couranten-artikel of een politieke rede voering. Dit uitermate belangwekkend ex periment was een waarschuwing aan de wereld, dat men zich geen illusies omtrent het beeld van een volgende oorlog behoeft te maken. Het is dui delijk geworden, dat de techniek zo danige vorderingen heeft ^gemaakt, dat een luchtoorlog zonder piloten gevoerd kan worden. Men kan thans 'n skader vliegtuigen laten opstijgen zonder dat er ook maar één man aan boord is. Orn onderweg eventuele correcties aan het koersverloop door invloed van de wind e.d. aan te brengen zou men ter begeleiding van het eskader één be mand vliegtuig kunnen meegeven om „loodsdiensten" te verrichten en radio grafisch de bommenlast te doen afwer pen boven de gestelde objecten. Men bedenke daarbij, dat die bommen dan zeker niet meer de beruchte twaalfdui zend-^ponders" zullen zijn, doch verbe terde uitgaven van het Hirosjima-type. Indien de Skymaster-vlucht voor de Amerikanen zelf een experiment zou zijn geweest, hadden de leger- autoriteiten het in het diepste geheim uitgevoerd. Het feit, dat men de grootst mogelijke propaganda heeft gemaakt met deze vlucht, is een duidelijke aanwijzing dat de Amerikanen het principe van het radiografisch be sturen van vliegtuigen reeds volko men beheersen en het in eigen land al véle malen in toepassing hebben gebracht. Even opvallend is het, dat de bezet tingsautoriteiten niet langer trachten te verhelen, dat in de Amerikaanse zone een zeer groot aantal omvangrijke militaire vliegvelden is aangelegd; het zijn alle aanwijzingen en uitingen van het Ame rikaanse streven om Rusland duidelijk te maken, dat een volgende oorlog be slist zal worden in de lucht, met het wapen, dat thans nog het best gesmeed wordt in de U.S.A. Hoewel het van grote waarde is voor het leven logisch te denken en te handelen, toch zult ge ook moeten leren om te gaan met hen, die niet logisch zijn. j ste maanden van dit jaar is inge haald. Dit is echter nog niet het geval, wan neer wy ook de maand December 1946 in de beschouwing betrekken. De warmte* van deze zomer blijkt dus niet voldoen de te zijn geweest om het tekort van de gehele winter te compenseren. Slechts 4 dagen van de afgelopen maand waren te koud. De 26 andere hadden een ge middelde temperatuur, die boven het normale niveau gelegen was. Vooral de 16de en de 19de waren warme dagen, waarop de temperatuur, de tijd van het jaar in aanmerking genomen, tot on gekende hoogte steeg. In De Bilt kwa men 10 zomerse dagen voor. Dit record aantal van de laatste 100 jaar was ook in 1929 bereikt. Normaal bedraagt het aantal zomerse dagen slechts 2. Ook het aantal uren zonneschijn, dat 190 bedroeg, was te De Bilt boven de nor male hoeveelheid (154 uren). De zon scheen gedurende ongeveer de helft van het aantal uren, dat zy boven de hori zon was. Sinds 1934 was September niet meer zo zonnig geweest. Er viel overal in het land te weinig regen, vooral in Zuid-Limburg was dit het geval. Elders viel omstreeks 80 procent van de nor male maandsom. zakelijke meerderheid van twee derde verkreeg, was 'n tweede stemming nodig. Deze leverde de Oekraïne 29 stemmen en India 24 stemmen op. Tot zeven maal toe werd gestemd, maar de uitslag ver anderde niet noemenswaard. Na de zevende maal stelde Spaak voor de stemming verder te verdagen. Maar toen sprong Wysjinski overeind, beklom de katheder en betoogde heftig, dat de stemming moest doorgaan. „Ik vraag U op de man af," riep hij uit, „wat is hier gaande? De Slavische landen hebben on betwist het recht op een vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad naast de Sovjet-Unie." De voorzitter, dr. Aranha, interrum peerde Wysjinski door met zijn ham® te kloppen en wilde hem er op wijzen, dat hij geen stemming mocht maken voor enige candidaat. „Ik vestig er de aan dacht van de Sovjet-Russische gedele geerde opaldus begon hij. Doch Wysjinski draaide zich om, wuifde met zijn arm en riep uit: „Ik heb gezegd," waarop dr. Aranha vervolgde: „Wij zijn hier niet het recht van landen op ver kiezing aan het bespreken." Wisjinski verliet daarop het spreek gestoelte en de vergadering besloot de zitting te verdagen tot Woensdagmid dag. Voordat de zitting werd verdaagd, bracht mevrouw Pandit, de gedele geerde van India, per haastig geschre ven nota aan de voorzitter protest uit tegen het optreden van de Sovjet- Russische gedelegeerde en wel toen hij sommige der gedelegeerden er van be schuldigde de verkiezing van een Sla visch land in de plaats van Polen te willen verhinderen door op India te stemmen. Het protest van mevrouw Pandit werd niet voorgelezen. Voor onze soldaten in Indië wordt reed-s lang aan het komende Kerstfeest gedacht. Met het s.s. „Aeleas zijn duizenden Kerstpakketten van de Niwin naar Indië verscheept. Een Amsterdamse vrouw, wonende ln de IJselstraat, heeft Dinsdagmiddag haar vijf-jarig zoontje in een wasteil verdronken. Toen het zeven-jarig doch tertje na schooltijd thuis kwam, heeft de moeder haar op dezelfde wijze van het leven beroofd en de beide kinderen naast elkaar in bed gelegd. Dinsdag avond meldde zij zich bij de politie. De vrouw blijkt ongenoegen te hebben met haar man, die in militaire dienst is. Vroeger is zij gedurende enige tijd in het krankzinnigengesticht te Santpoort verpleegd. Gisteren werden in Indië bij elf botsingen 1 militair gedood en 12 militairen gewond, aldus het Neder landse legerbericht. 25 Indonesiërs werden gisteren ge dood en 70 ernstig gewond, toen vier overvolle personenwagens losbraken van een trein en langs een steile hel ling naar beneden stortten, aldus meldt Antara uit Djokjakarta. In het bericht wordt voorts gezegd, dat de trein onderweg was van Parakan naar Temanggoeng in het gebied van de repubhek. Met m.s. „Oranje" met 807 repatrië- renden aan boord wordt Donderdagmor gen 8 uur in Umuiden verwacht. De debarkatie zal om 13 uur in Amsterdam geschieden. (Van onze Haagse redacteur) Er zou een heel dispuut op te zetten zyn over de vraag wat men taalkundig zou moeten verstaan onder het begrip „statistische dag". De statistische dag evenwel, waarover wij in deze regeling vertellen willen, was het eerste statisti sche congres dat gisteren in Nederland werd gehouden, georganiseeerd door de Vereniging voor Statistiek. Dat deze ver eniging, na twee jaar bestaan te hebben, haar eerste „jaarlijks" congres hield, was ook al een beetje eigenaardig, maar statistici zijn nu eenmaal geen taalkun digen, in tegendeel, het zijn mensen van cijfers, van cijfers en procenten. Zozeer zijn zij dat, dat zy vaak voor zeer saaie en vervelende en wat erger is soms voor gevaariyke mensen wor den aangezien. Hebben wy niet er gens gelezen, dat een statisticus in staat is te beweren, dat het bloedigste ogenblik der hele wereldgeschiedenis de eerste broedermoord was, omdat toen 50 pet. van de gehele mannelijke jeugd op aarde is gevallen? Nu, saai en vervelend was dit eerste statistische congres zeker niet. Er zijn heel interessante dingen verteld. Op het gevaarlijke van de statistiek komen we straks nog even terug. Het was geen geringe lof voor de Jonge vereniging, dat een man als minister Neher, die als weinig anderen de waar de van statistische methoden aan de practijk heeft kunnen toetsen, een ge deelte van zijn overbezette tijd beschik baar had om dit congres bij te wonen en het met een zeer waarderende toe spraak in te leiden. Hy onderstreepte zeer nadrukkelijk het grote belang en de grote behoefte aan het goed verza melen en goed uitwerken van statisti sche gegevens en noemde de statistiek een noodzaak voor allen die streven naar herstel van onze welvaart en naar de continuïteit daarvan. Vooral in deze on gewisse t«d is de goede prognose, die men door de statistiek verkrijgen kan, zeer belangrijk. De minister waarschuwde AT-~ x 1WP Wegens het uitbreken van paratyplius aan boord van het s.s. „Volendam", dat op uitreis naar Indië aanvullingstroepen aan boord had, moesten de dienstplichtigen bij aankomst in Indië in quarantaine. De foto toont het kamp in Tjililitan ten Zuiden van Batavia, waar onze jongens hun tijd nuttig besteden. evenwel voor overschatting. Men mag de statistiek niet als de enig juiste methode zien, doch moet haar met an dere wetenschapen tezamen aanwenden. We moesten aan deze waarschuwing denken, toen de voorzitter der vereni ging, ir. J. van Ettinger, zijn lezing hield over „Volkshuisvesting en Statistiek". De heer Van Ettinger rekende ons (aan de hand van statistische gegevens.) voor, dat, willen wij in 1960 op het ge bied van de volkshuisvesting weer een gezonde toestand hebben, er 850.000 950.000 woningen gebouwd zuilen moe ten worden. De 15.000 woningen, die wij nu per jaar bouwen, zullen dus moeten worden uitgedijd tot 75.000 per jaar. Bovendien zullen de rendabele waar de (ongeveer f 3500) en de stichtings- kosten (plus .minus f 12.000) met elkaar in overeenstemming moeten worden ge bracht. De eerste moet omhoog, de laat ste omlaag. Momenteel is de onrendabele waarde van ieder huis ongeveer f 8500. Als men dit met 900.000 vermenigvuldigt, krijgt men een exorbitant hoog be drag, dat onmogelijk aan onze volks huishouding kan worden onttrokken. Ook aan investering zijn grenzen ge steld. Toch moeten er die woningen komen en dus (en dit „dus" is de conclusie van de statisticus), dus moe ten we met de buizen gaan doen wat Ford met de auto's deed, we moeten paar standaardmodellen ontwerpen en uitsluitend deze modellen bonwen. We moeten deze dan natuurlijk door een lange en gedegen wetenschappelijke voorbereiding ontzaglijk goed maken en op elk onderdeel vechten voor elke cent. Dat klinkt nog al kras vindt u? En u vraagt zich af of dit niet in strijd is met onze architectonische cultuur? Daar heeft de heer Van Ettinger ook aan gedacht, maar hij is statisticus en hij vindt, dat het in deze tijd geen kwestie is van architectonische waarde, maar van „industrial desire". De cijfers wijzen het uit. Maar toen moesten we toch even aan de waarschuwing van mi nister Neher denken. Verder behandelde Ir. van Ettinger in dit verband enkele zee,, interessante statistische problemen, met name de analyse der behoefte, het probleem der arbeidsproductiviteit en de kwaliteitsbe heersing (c.q. maat-beheersing) bij de geprefabriceerde woningbouw. Hij deed bierbij o.a. het voorstel een enquête te houden onder de huisvrouwen, hoe zij hun huis zouden willen zien ingericht met het oog op werkbesparing. Een en quête die zeker maatschappelijk nog in teressanter zou ri>,n dan statistisch. In de namiddag hield Dr. H. C. Ha maker van het natuurkundig laborato rium van Philips een lezing over „Sta tistische eigenschappen van moderne steekproefsystemen" terwyi de heer A- J. de Jong. directeur van de Lever's Zeepmaatschappij te Vlaardingen, sprak over „Het monster nemen als bedrijfs- probleem." In verband met- de uitbreiding der busdiensten van de N.Z.H., welke Zon dag 5 October ingaat, publiceren wij hieronder de route van de verschillende autobus lijnen in stad en omgeving: Lijn 3. HeemstedeHaarlem (Station) Bloemendaal. HEEMSTEDE: Laan V. Bloemenhove, Zandvoorterallée (in omgekeerde rich ting Zantvoorteelaan)Zantvoortselaan, Leidsevaart. HAARLEM: Leidsevaart, Raaks, Ged. Oude Gracht, Nassaulaan, Nassauplein, Zijhuizen, Parklaan, Jansweg (in omge keerde richting Kruisweg, Parklaan), Stationsplein, Viaduct Kruisweg. Staten Bolwerk (in 'omgekeerde richting Staten Bolwerk, Kennemerplein, Viaduct Jans weg) Schotersingel, v. Ostadestraat, Kle verparkweg, Santpoorterstraa(. Santpoor terplein, Molijnstraat, Kleverlaan. Ver bindingsweg. Ign. Bispincklaan, Dr. Bak kerlaan, Bloemendaalseweg (in omge keerde richting Bloemendaalseweg, Kor te Kleverlaan. Verbindingsweg), Rusten - burgerweg, Bos- en Duinlaan, Zomer- zorgerlaau-, Sterretooslaan. Bos- en Duin plein (in omgekeerde richting Bos- en Duinplein, Rustenburgerweg, Bloemen daalseweg). Lijn 4. Chr. HuijgenspleinHaarlem (station) Planetenplein HAARLEM: Chr. Huygesplein, Thom- sonlaan, Pijlslaary Lojentzkade, Vlaam- seweg, Rollandslaan, Ramplaan. OVER VEEN: Korte zyiweg, Bloemen daalseweg, Julianalaan, HAARLEM: Julianalaan, Zijlweg, Zijl singel, Raaks, Ged. Oude Gracht, Nas- saulaar.-, Nassauplein. Zijhuizen, Park laan, Jansweg (in omgekeerde richting Kruisweg, Parklaan). Stationsplein, Via duct Kruisweg Staten Bolwerk (in om gekeerde richting Staten Bolwerk, Ken nemerplein. Viaduct Jansweg), Ver- spronckweg, Santpoorterstraat, Klever- parkweg Velserstraat, Mamixstraat, Duir.oordstraat, Altenastraat, Plataan- straat Meteorenstraat, Steenbokstraat, Orionweg, Planetenplein. Lijn 5. AmsterdamsebunrtHaarlem (Station) Vondelweg. HAARLEM: Dr. Schaepmanstraat, Te- dir.g v. Berckhoutsbraat, Nachtzaam- straat (in omgekeerde richting Nacht- zaamstraat, Potgieterstraat), Nacht- zaamplein. Kruistochtstraat, Slachthuis straat, Z.B. Spaame, Buitenrustbrug, Rustenburgerlaan. Baan, Plein, Lorentz- plein, Eedenstraat, Raamsingel, Wil son splein, Wilhelminastraat, Raaks, Ged. Oude Gracht, Nassaulaan, Nassauplein, Zijhuizen. Parklaan, Jansweg, Stations plein (in omgekeerde richting Kruisweg, Parklaan), Viaduct Kruisweg, Kenne merplein (in omgekeerde richting Via duct Jansweg). Frans Halsplein. Scho- terweg (in omgekeerde richting Kenne- merstraat), Frans Halsstraat, Rijks straatweg, Vergierdeweg. Vondelweg. Lijn 3: de eerste bus van de Laan van Bloemenhove te Heemstede vertrekt om 6.30 uur de laatste om 23.20 uur. Van Bloemendaal gaa^ de eerste bus om 7 uur, de laatste om 23.50 uur. Lyn 4: Van het Chr. Huijgensplein start de eerste bus can 6.25 uur, de laat ste om 23.15 uur; van het Planetenplein de eerste om 7 uur, de laaitste om 23.50 uur. Ljjn 5: De eerste bus van de Amster damse buurt gaat om 6.20 uur, de laat ste om 23.20 uur. Van de Vondelweg kan men van 6.20 uur af met de bus mee tot en met 23.50 uur. Des Zondags beginnen de diensten iets later; er wordt dan gedurende het eer ste uur om de 20 minuten gereden en de rest van de dag om de 10 minuten, zoals op werkdagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1