STRAKS BOLLENPRACHT IN HET KENAUPARK velse¥ even groot ALS HAARLEM? Verantwoordelijke stedenbouwers dienen bet heft in handen te hebben PUBLICATIE DER GEHEIME LINGGADJATI-NOTULEN H1NDEL00PEN, PITTORESK STADJE Fraaie gebruiksvoorwerpen, prachtige klederdrachten I Iepen moeten hun kruinen strijken Over twintig jaar 100.- boete geëist tegen journalist AGENDA .2.3.4.5. Drie straten Taxi? Bel op 1 Particuliere bouwer krijgt zijn kans Nieuwe bandenbonnen «Él De Geer voor Raad van Cassatie WOENSDAG 1 OCTOBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING F a i 11 i sternen ten Burgerlijke Stand MILITAIREN ZETTEN DE BLOEMETJES BUITEN YOMA SASBURGH H.O.V. CURSUS VOOR DE R.K. MIDDENSTAND DIENSTBODE STAL SERVIESGOED Afscheid bij Beynes I Haarl. Districts-Dambond HEEMSTEDE Onderlinge Tuinlieden- vereniging Huishoudelijke voorlichting TOILET- EN SCHEERZEEP NED. EMIGRANTEN IN CANADA Oudste 88 jaar en jongste 3 maanden BESOMMINGEN JBES Hindeloopen heden PRESIDENT RIJKSDIENST NAT. PLAN DRIE JAAR VOOR COLLABORATEUR Zoon van, Prinses Hermine schuldig aan vervalsing PRIJSHOUDENDE MARKT 3 Ofschoon de kalender ons vertelt, dat we reedg een voI]e week in de herfst leven, schijnt de natunr zelf voorlopig niet van zin te zün haar zomerkledij af te leggen. Toen wij al thans gisteren de S tadskweek tuinen bezochten, was er nog niete te bespen- ren van een zekere herfstsfeer, en het haantje op het veertiende-eeuwse to rentje schitterde in de zon, alsof het volle zomer De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 30 September de faillissementen uitgesproken van: Jac. Bos, handelaar in bloembollen en zaden, wonende te Beverwijk, Duinwijk- laan 41. Rechter-fommissarismr. J. i e ersen. Curator: mr. J. O. Baron, advo caat en procureur te Beverwijk. Hendrikus Bleijendaal, vrachtrijder, te Heemskerk, Oosterstreng no. 60. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Cura tor: mr. A. W. Hellema. advocaat en procureur te Umuiden. Vernietigd werden op grond van ver zet de faillissementen van: Petrus Cornelia van Hooff, handelaar in aardappelen, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Burgemeester Rabonnet- laan no. 54. Curator: mr. A. W. Hellema, advocaat en procureur te Umuiden. Hendrik Antonius Tervoort, handelaar in aardappelen, wonende te IJmuiden-O., gem. Velsen, Trompstraat no. 6. Curator: mr. A. W Hellema, advocaat en procu reur te IJmuiden. Opgeheven werd wegens gebrek aan ac.ief het faillissement van: Willem Boon, kleermaker, wonende te Haarlem, Zuidpolderstraat 40. Curator: mr. K. Heimig, advocaat en procureur te Haarlem. Gehuwd: G. Kort en M. M. M. C. do Bruin; M. H. Sliggers en A. C. v. Wijk; W. Buhrman en M. C. Reijnders; A. F. v. Dommelen en G. Smit Geboren: A. P. M. Zürcher—Everard z C. A. SerllerMertens z; A v. d. MiesenMijenhuis z; E. C. C. v. d. Pee; —Botter d; A. Top—Figge d; C. J. E Meijers—Priem d; A. Stegeman—Fallaux d: J. J. A v. Soest—Willems d; H. de BoerPosthumus d; A. de Leeuwv. d. Veer d: T. G. Verzeilbergv. d. Meij d Overleden: F. C. v. d. Ham, 9 j., L. Be gijnestraat; M. C. BeenVink, 84 j-, Ju lianas traat: S. de Jong—Ferwarda, 78 j-, Crayenesterlaan; M. C. Puts, 84 j., Hage- straat; F. B Oudijk. 34 j.. Steenbokstraat; M. E. Martens—Goode. 79 j.. Schoter singel; C. M. Roelofsv. d. Meulen, 97 j„ Casthuisvest; J. W. de Man, 63 j, Olmen- atraat Doch waanden wij ons buiten In een zomerplantsoen, binnen werd het ons spoedig duidelijk, dat de herfst zich wel degelijk had aangediend. Daar wer den, zoals de directeur ons mededeelde, weer alle maatregelen genomen om de aomerplanten uit de stad in de kwekerij over te stekken, waar zij tot het voor jaar zullen overwinteren. In de kwekery leeft men blijkbaar een of meer seizoenen vooruit, want zo gaan b.v. in de parken en plantsoenen bin nenkort de vele planten en bollen de grond in, die in het voorjaar van 1948 de schoonheid van de lente zullen moe ten verhogen. Een rondgang door de tuinen en kas sen, keurig aangelegd rond een weel derig begroeide rotspartij, waar de res ten van het oude kasteel het geheel artistiek bekronen, geeft reeds dadelijk een Indruk van het vele werk, dat verzet moet worden om Haarlem inderdaad te doen zijn, wat het zo graag is: Bloemen stad. En dan mogen de bananen- en vijgenbomen, de peper- en rystplanten of de suikerrietstengels, vooral ten be hoeve van het onderwijs, een voornaam onderdeel vormen van de kwekerij, het vcornaamste blijft toch de verzorging van onze eigen Inheemse planten. En het kan alleen maar een verheu gend verschijnsel worden genoemd, dat dank zij de commissie voor de onper soonlijke reclame bij het Centraal Bloembollen Comité het Kenaupark vo gend jaar een bloembollenveld in het kicin zal worden. De buitenlanders, die daar bij verschillende instanties hun zaken hebben af te doen, kunnen zich dan tevens overtuigen van de schoon heid van onze bol bloemen. En is er betere reclame denkbaar? Zo wordt ern st g overwogen ook elders in de stad de parken op dezelfde wijze te ver fraaien. Wanneer men zo een betere kijk krijgt op het werk in de Stadskweektuinen, dan kan men het alleen maar betreu ren, dat de jeugd nog zoveel vernielt, waardoor dikwijls voor een heel seizoen een bepaalde omgeving geschonden blijft. En ofschoon de ergste baldadigheid langzaam aan afneemt, blijft er toch nog een andere grote plaag de parken en plantsoenen bedreigen; de strijdlust van de honden, die blijkbaar een plant- seen als het meest ideale gevechtster rein beschouwen. Hier zijn het vooral de eigenaars, die daaraan de meeste schuld hebben, want een parkwachter kan „zijn hielen niet gelicht hebben", of van alle kanten worden de lieve diertjes uitgelaten, en dat ze dan uit gelaten zijn, bewijst wel het droevige re tant, dat er van een bloemenpark na hun „stoeien" is overgebleven. Ai deze onaangename belevenissen kunnen niet verhinderen, dat alle plan nen, om het stadsschoon te verfraaien, naar vermogen worden uitgevoerd. Mr.arwie wil bouwen, moet in vele gevallen eerst afbreken, en dat geldt *n zekere zin ook voor de werkers van 4e plantsoenendienst. De komende winter gaan dezen ni. in letterlijke zin weer %an de slag. Vele iepen, die aangetast zijn door de iepen- riekte, zullen hun kruinen moeten strüJ ken om plaats te maken voor jong en gezond goed. Het is natuurlijk jammer, dat vele grachten en singels, en wij denken hierbij vooral aan de Nieuwe Gracht, de Kinderhuissingel en Gasthuis singel, op die manier in zekere zin ontluisterd worden, maar wie in deze dagen, nu de bomen nog geheel ,,in blad" staan, eens rond ziet, zal moe ten toegeven, dat die kale iepebomen daartussen nu niet bepaald luister bijzetten aan het geheel. Dit valt uiteraard in de winter niet op. Het is derhalve harde noodzaak, dat de zieke bomen verdwijnen om zo te voorkomen, dat de andere aangetast worden. De plantsoenendienst zal er echter zorg voor dragen, dat de nieuwe bcmen de meest zware zullen zijn, die hij kan krijgen, zodat na verloop van kortere of langere tijd de grachten en singels hun oude aanzien her kregen zullen hebben, In ieder geval zullen de parken en plantsoenen met het volgende voorjaar het aanzien hebben van weleer, want in de komende maanden zullen de laat ste oorlogsherinneringen weggenomen worden. Het werk en de toekomstplannen van de plantsoenendienst kunnen de Haar lemmer tevreden stellen, want met man en macht wordt er aan gewerkt om de stad aan het Spaarne voor hemzelf en de vreemdeling tot een bloementuin te maken. Ter herdenking van haar tweejarig bestaan hield de Stormschool „Bloe- mendaal" Dinsdag in het Haarlemse Concertgebouw een rijk gevarieerde feestavond, waarbij de cursisten, oud-cursisten en genodigden, onder wie zeer prominente, o. a. mr. Sik kel, de procureur-generaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, aanwezig waren. Met een vlotte en geestdriftige toespraak opende de commandant, de reserve-majoor J. H. A. K. Gual- therie van Weezei, het feest en daar na reikte hij in eigen persoon aan de winnaars van de wedstrijden, die Dinsdag ter gelegenheid van het tweejarig bestaan waren gehouden, de prijzen, waaronder zich prachtige bekers bevonden, uit. De muzikale medewerking in het programma, dat daarna werd afge werkt, was in handen van „The Sweet Devils", gedirigeerd door de heer A. J.Grootegoed, „The Tockelerbridge Hawaiians", onder leiding van ser geant H. Noyssel, en twee guitaar be spelende jongens. Sergeant G. J. de Wilde oogste met de door hem sa mengestelde en geleide revue „Twee Jaar Stormschool" veel applaus, doch de vele scènes waren slechts door de „insiders" van de school te begrij pen. Als afwisseling werd er af en toe iets voorgedragen en na de pauze was er gelegenheid tot dansen bij de muziek van „De Kruidnoten", onder leiding van de heer A. J. Groote goed. De Nederlandse danseres Yoma Sas burgh, die lange tijd aan het befaamde Jooss-ballet verbonden is geweest, heeft Dinsdagavond in de Haarlemse Stads schouwburg, waar zij vele jaren geleden haar eerste schuchtere passen op de planken maakte, een dansavond gegeven. Waren de eerste dansen een verrassing door de talrijke schone en ook nieuwe vormen, waarin haar inventief vermogen tot uiting kwam, later werd men gewaar, dat de meeste harer dansen hoe vol maakt sommige ook waren op dezelfde figuren berustten, zij het dan met enige variatie. De bewegingen van Yoma Sas- burgh zijn gracieus en zeer rhythmisch, haar gebaren en mimiek fijn en steeds beheerst. Bewonderenswaardig is vooral haar ganse stijl, waartoe haar fraai fi guur met de bijzonder sierlijke voeten natuurlijk medewerkt. Uitstekend was haar uitbeelding van de volksdansen van Heinz Tobi en Clif ton Parker, welke laatste niet alleen vele dansen voor haar op muziek heeft gezet, maar ook de begeleiding verzorgde, te zamen met Viola Tunnard. „Gymnopé- dies" op muziek van Satie danste Yoma Sasburgh op plastisch, klassieke wijze en edel van houding en geste. „Lucifer" maakte een imposante indruk, doch meer door de entourage dan door de eigenlijke dans. In „La buveuse d'ab- sinthe" kreeg zü volop gelegenheid haar dramatisch kunnen te tonen. Het warme onthaal, dat haar ten deel viel en de schat van bloemen, waaronder zjj bijna bedolven werd, hebben Yoma Sasburgh ongetwüfeld de vele lege plaat, sen doen vergeten. A. S. Het winterseizoen der H.O.V. wordt ingezet met een ledenconcert op Vrijdag 3 October (Serie B), dat Marinus Adam zal dirigeren. Solist is Iskar Aribo, die het pianoconcert van Tschaikowsky zal vertolken. Het concert wordt geopend met acht Russische volksmelodieën van Liadow, waarna het optreden van de so list volgt. Na de pauze brengt het orkest tenslotte de Derde Symphonie van Hen drik Andriessen ten gehore. De Nederlandse R.K. Middenstands bond heeft' een schriftelijke cursus ont worpen voor de leden van de R.K. Mid denstandsverenigingen, waarin zeer be langrijke onderwerpen worden behan deld. zoals actuele middenstandsvraag stukken, bedrijfseconomie, maatschappij leer en zakenmoraal. De cursus vormt niet alleen een scholing voor de organi satieman, doch kweekt op de eerste plaats een ontwikkeling aan, welke eigen bedryf en eigen zaak ten goede zal ko men. De kosten zullen voor geen enkel lid een beletsel kunnen zijn, want zowel de N.R.K.M. als de R K. Middenstands vereniging, afdeling Haarlem, zullen, in dien nodig, daarin bijdragen. Ook K.J-- M.V.-ers kunnen zich voor deze cursus melden. Daar de lezingen spoedig be ginnen, wordt men verzocht zich zo gauw mogelijk aan te melden by de volgende heren: S. J. Warmer, Gen. Cronjéstra-.t 115; W. C. Holt, Anegang 37; C. W. Straathof, Zijlweg 69. De Haarlemse recherche heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 35-jarige dienstbode, die zich ten nadele van haar werkgeefster schuldig had gemaakt aan diefstal van f 390,— en enig serviesgoed. Het serviesgoed en eeft bedrag van f 330,— zyn achterhaald. De heer A v. Wijngaarden herdacht Dinsdag de dag dat hu 27 jaar geleden als bankwerker in dienst kwam bij de firma Beynes te Haarlem. De 65-jarige werd door de bedrijfsleider, de heer Ocks, hartelijk gelukgewenst en werd ontvangen door de directeur, de heer ir. Becker. De heer Van Wijngaarden, die de pensioengerechtigde leeftijd be reikt heeft, zal het bedrijf verlaten. Bioscopen: Rembrandt: Rhapsodie in Blue (18 j.) Zondag 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur en dage lijks 2.30, 6.45 en 9.30 uur. Cinema .Ra lace: De Tweelingbroeders (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het leven van dr. Ehrlich (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: O. S. S. (14 jaar). Zon dag: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur en in de week: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: His Butler's Sister (alle leeftijden), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne-theater: Vrije Levens (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der apo theken worden van 28 September tct 4 October waargenomen door: Th. A Klinkhamer, Koninginneweg 69, telef. 11596; Grijseels v. Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apotheek, Fr. Halsplein tel. 11180 en te Heemstede door Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 28320. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ telef. 21400 en te Heemstede: A Buiteman. Raadhuisplein 7, teL 28523. Tentoonstellingen: 'Frans Halsmuseum: Rond Frans Hats Leffelaar: Gobelins van de handwe verij Knipscheer te Laren. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst. Donderdag 2 October: Concertgebouw: 5e Concert Beethoven- cyclus door Hongaars Strijkkwartet, 8 uur. Stadsschouwburg: R.K. Ton.-ver. Tha lia met „Uw wil geschiedde", 8 uur. De uitslagen van de in de afgelopen week gespeelde competitiewedstrijden In de Haarlemse Districts-Dambond luiden Hoofdklasse H.D.C. II—G.S.Z. I 7—13, Eerste klasse: B.D.C. II—T.E.P. I 12—8 St. Bavo II—B.D.C. I voorl. uitslag 0- vermoedelijke uitslag 812; H.D.C. III Stabiel I 8—12. Programma voor de komende week: Hoofdklasse. 1 Oct. St. Bavo IDam club „Haarlem" I; 1 Oct. Oosterkwartier I—O.D.V. I; 3 Oct. C.D.A. I—H.D.C. I. Eerste klasse: 1 Oct. B.D.C. IH.D.C. III; 2 Oct. Hillegom I—D.C.IJ. II; 3 Ort. E.M.S. I—Stabiel I. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Don derdag 2 October des namiddags van 34 uur, door George Robert, luidt: Paduana hispania, J. P. Sweelinck; Pre ludium en Fuga, J. S. Bach; Adagio uit de 2e sonate, G. B. Martini; Praeludiurr (Ciacona) en Fuga, W Petri, Cantabile, Jos. Jongen; Choral: Justorum animae in manu Dei sunt, Jacques Ibert. AMSTBBDAMSCHB RIJTUIG MIJ. Op de vergadering van de Onderlinge Tuinliedenvereniging Aerdenhout en Omgeving, welke hedenavond gehouden wordt ip het Volkskoffiehuis, zullen o.m. de op de tentoonstelling gewonnen pry- zen worden uitgereikt. Men verzoekt ons te melden, dat de maandelijkse byeenkomst van bovenge noemde vereniging niet Woensdag 8 maar Dinsdag 7 October gehouden zal worden. Binnen twintig jaar, aldus een auto riteit op het gebied van de volkshuis vesting, met wie wü een onderhoud had den naar aanleiding van ons artikel over de wederopbouw in IJmuiden, binnen twintig jaar zal Velsen een stad zijn met evenveel inwoners als Haarlem. Wan neer men dus verder kijkt dan dit ogen blik en zich niet blind blijft staren op de resten puin als laatste overblijfselen van het oorlogsgeweld, zal men begrij pen, dat de verantwoordelijkheid van het huidige geslacht voor de opbouw van groot-Velsen zwaar weegt. Daarom is het dan ook te betreuren, zo sprak deze zegsman, dat uit de hoek van een groep particuliere bouwers te Velsen een zuur en wat de feiten betreft grotendeels onjuist beeld van de huidige toestand is gegeven. De moeilijkheden zijn in deze hoog geïndustrialiseerde streek byna niet te overwinnen. De Hoogovens mogen hogere lonen betalen, waarvan de Invloed op het loon, dat de bouwvakarbeiders, werkende in dit gebied, ontvangen, niet kan uitbiyven. We krygen hier een soort van cirkel gang: de Hoogovens hebben gebrek aan personeel en zullen steeds meer arbeiders brood kunnen verschaffen. De Hoog- ovens kunnen slechts arbeiders ver krijgen, alg er woningen in deze om geving staan, om deze alleen te huls- vesten. Er zijn evenwel niet voldoende arbeidskrachten aanwezig, die de hui zen kunnen en willen bouwen, zonder de prijs- en loonpolitiek van de regering geweld aan te doen. De mensen in de bouwvakken bouwen dus eigenlük, om hun eigen mede-arbeiders in de metaal- en andere bedryven een goed bestaan te verschaffen. En hiermede hebben wu tevens een vraagstuk van de eerste orde aangesneden. De slechte aanvoer van materiaal voor de woningbouw is op het tweede plan geraakt, want op het eerste staat thans dat van de te weinig aanwezige arbeidskrachen, die zich moe ten onderwerpen aan de lonen en bo vendien een bepaalde productie moeten waarborgen. Het is niet goed gegaan met de aan bestedingen in Velsen; de sommen lagen naar het inzicht van het Departement te hoog en de grote aannemers, die honderd of meer huizen tegeiyk wilden bouwen, konden niet goedkoper werken ook alweer in verband met de boven genoemde gebreken. Er is nu eèn ander systeem gevolgd. Kleine blokjes van vijf of zes huizen worden thans aanbesteed en het resul taat Is zodanig, dat de pryzen aanvaard baar zyn. Wie enig begrip heeft van cyfers zal de onmogelijkheid van het volgende inzien. Op een woning, die f 4.50 aan huur opbrengt, moet het Ruk met 90 pet. en de gemeente met 10 pet. eens zo veel of meer toeleggen. En het gaat niet om één woning, maar om tiendui zenden. De bestedingen, die tot nu toe gehouden zyn, moet men niet al te reëel beschouwen, omdat de markt verkeerd lag. Zeer onaangenaam Is ook, dat de betalingstermijnen van het Rijk zo traag zijn en dat alleen zeer financieel krach- tigen, met een groot apparaat, de nood zakelijke voorschotten kunnen doen. Men hoopt echter, dat dit euvel by de beste ding van kleine blokjes overwonnen zal worden. De particuliere bouwer krijgt dus weer zijn kans, maar niet zoals hij vroeger gewend was. Hy liet de bouw van arbei derswoningen rustig aan de overheid c.q. woningbouwverenigingen over en be moeide zich alleen met de „betere" bouw. De eerste jaren is er voor deze bouw geen ruimte en hy zal zich dus moeten aanpassen, d.w.z. hij zal moeten begrij pen, dat de woningbouw in deze tyd een enorm sociaal probleem is, een groot algemeen Nederlands volksbelang. Dat dus bü het opbouwen van een nieuwe stad als Velsen verantwoorde stedenbou wers het heft in handen zullen hebben. Men moet de stedenbouw niet beschou wen uit een klein hoekje, waaruit volgt, dat het oude niet kan terugkeren, het verouderde moet worden afgebroken, om een aesthetisch architectonisch geheel te verkrygen. Wie kykt naar tien woningen, die eigens 'staan, maar het oog op het totale beeld, wanneer er 200 zullen zyn, verliest, moet wel critisch zün. Het heeft in IJmuiden inderdaad ge haperd met het tempo. Maar hierby dient men te bedenken, dat het Zuiden en Oosten één jaar eerder bevrud waren en dat men dus dnar het grote vraag stuk veel eerder kon aanpakken. In 1946 hadden 350 woningen klaar moeten zün en thans, eind 1947, zjjn er 100 in aan bouw, waarvan er 25 nog dit jaar in gebruik kunnen worden genomen en de rest in het voorjaar van 1948. Misschien zal het nu, met de aanbesteding in kleine groepen, beter gaan. Er zou over deze aangelegenheid nog veel te vertel len zijn, o.a. over de mechanisatie In de woningbouw. Daarover een volgende keer. Onze zegsman wilde echter nog een onjuistheid in het artikel uit IJmui den rechtzetten. Daarin wordt gezegd, dat de architecten 8 pet. van de totale bouwkosten ontvangen. De werkelijk heid ls, dat er geen percentage, maar Aan wie en door wie werd het ge heim van de geheime Linggadjati- nötulen, waarvan „Elsevier" li ja- nuari een gedeelte in haar weekblad publiceerde, ontfu.seld? Ziedaar de inzet van het rechtsgeding, dat heden voor de Vierde Kamer van de Arron- dissements Rechtbank tegen H. A. Lunshof, des.ijds hoofdredacteur van „Elsevier's Weekblad" gevoerd werd en dat het sluitstuk vormde van een zeer uitgebreide onderzoekingen dien aangaande gedaan. Tot nu toe had de heer Lunshof zyn geheim zorgvuldig bewaard, daarmede diverse bladen en periodieken gelegen heid gevend uitvoerig te discusseren over het al of niet bestaan van het beroeps geheim van de journalist. Geen wonder dat de perstafel tijdens deze zitting aan- merkeiyk te klein blijkt... De heer Lunshof staat op de voor hem ongetwijfeld ongewone plaats in het ver dachtenbankje, omhuld door zijn geheim; achter de groene tafel de eedlachtbare heren rechters, onder presldtenschap van mr. Bolk, omgeven door hun ge strengheid. De Officier van Justitie, mr. Smit, gewaagt in zijn tenlastelegging van het feit, dat „verdachte" voor de rechter van instructie „opzettelijk en zonder wettige grond niet voldaan heeft aan de op hem rustende wettige verplichting om op de he mgestelde vragen naar waarheid te antwoorden." Er is één getuige a décharge, mr. M. Rooy, hoofdredacteur van de N.R.C. en voorzitter van de Federatie van Ned. Jtoumalistén, die meteen gehoord wordt. De vraag, die de verdediger, mr. P. S. Gerbrandy, hem stelt, luidt: Wat zou de reactie in journalistieke kringen ge weest-zijn als de heer Lunshof aijn Ge heim zou hebben prusgegeven?" Het antwoord van mr. Rooy luidt zonder omwegen: „De heer Lunshof zou als een eerloos journalist beschouwd zijn ge worden." En als getuige-deskundige gaat mr. Rooy dan nog dieper op de kwestie in, daarbij constaterende dat het tot de wezenlüke functie van de journalist behoor^ datgene, wat in het verborgene gebeurt te publiceren, voor zover het in overeenstemming is te bren gen met het algemeen belang. Het verhoor van de heer Lunshof duurt nog geen minuut. „Biyfj, u bij uw wei gering om de verklaring, voor dc rech ter van instructie van u geëist, af te leggen?" vraagt de president. En de heer Lunshof antwoordt resoluut: ,,Ja mijn heer de president." En daarmee is de ondervraging afgelopen. Geen moment van spanning en zelfs geen schijn van sensatie. Dan begint mr. Smit, de officier van justitie, met zijn requisitoir in dit naar hy zei geruohrtmaker.de geval" dat hü niet wenst te zien tegen een politieke achtergrond. „Het gaat hem niet om de vraag voor of tegen Lir.ggadjati", aldus spr., „zelfs piet om de vraag voor of te gen de erkenning' van het beroepsge heim vA- journalisten. Hier dient al leen de vraag beantwoord te worden, of het onder de huidige jurisprudentie de journalist geoorloofd is voor de recht bank een beroep te doen op zijn zwijg recht." Een vraag die mr. Smit uiter aard ontkennend beantwoordde, daarbij onder meer verwijzend naar een vonnis van de Haagse Rechtbank anno 1938, waarbij een journalist veroordeeld werd die weigerde de bron bekend te maken, waaruit hy door hem gepubliceerde in lichtingen omtrent een geheime -raads- een vastgesteld bedrag wordt uitge- I vergadering geput had, keerd. By een groot aantal, büvoorbeeld tweehonderd woningen, ontvangt de ar chitect een bedrag, dat overeenkomt met ongeveer 1 pet. van de bouwsom. Het Ruk heeft reeds ingezien, dat dit bedrag te laag is in vergeiyking met de kosten, die gemaakt moeten worden, zodat een verhoging te verwachten is. De officier kon in het geval-Lunshof nauwelijks meer van een principiële zaak spreken, al wilde hij er rekening mee houden dat zulks voor de heer Lunshof wel het geval was en hü eiste f 100.boete of 15 dagen. De verdediger, mr. Gerbrandy, hield een uitvoerig pleidooi, aan het eir.de waarvan hij concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging op grond van de erkenning van het journalisten-beroeps geheim, subsidiair op grond van over macht, het laatste omdat Lunshof by het prijsgeven van zün geheim zich als journalist maatschappelijk en moreel onmogelijk zou hebben gemaakt. Spr. eist© voor de pers het rechht in de voor lichting van het volk een vertrouwens- instantie te zijn en bovendien achtte hij het recht van de pers, om van vertrou welijke inlichtingen een oppertuum ge bruik te maken in 's lands belang on aantastbaar. Onaantastbaar zelfs door de Staat. Als goed „verdachte" verkreeg de heer Lunshof het laatste woord, waarvan hu gebruik maakte door op te mei-ken, dat de vrüheid van pers ,,een kosteluk en hoog goed was" en door er op te wy- zen, dat in geval van een voor hem nadelige uitspraak, aan deze vrijheid van pers een einde zou zijn gemaakt. Hetgeen men een weir.ig overdreven en in de gegeven omstandigheden ook een wat ontactische opmerking zou kiunnen noemen Intussen zal de Rechtbank op 15 Oc tober uitspraak doen in deze van gehei men zwangere zaak. Ongecorrigeerd) Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat t.m. 30 November a.s. op bon C. 30 van het inschrüviVngsbewüs voor vervanging van fietsbanden B I 610 een tourbuitenband verkrijgbaar is. Voor het kopen van een binmenband is tot dien datum geldig bon D 42 van het in- schrüvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden B I 609. Verder is eveneens op bon A 11 van het inschrijvingsbewüs voor eerste mon tage een buitenband en op bon B 11 van dit inschrijvingsbewijs een binnenband verkrijgbaar. De banden kunnen recht streeks op d'e bovengenoemde bonnen betrokken worden. Morgen zul'en bonnen worden aange wezen voor 450 gram huishoudzeep en 180 gram toiletzeep; voorts voor 50 gram scheerzeep. Naar het Canadese blad „The Herald" meldt, ls een dezer dagen het Nederland se schip „Tabinta" te Montreal aange komen met het tweede grote transport Nederlandse emigranten van dit jaar. De 750 emigranten, van wie de oudste 88 en de jongste drie maanden was, hadden ty'dens de overtocht ruw weer getroffen, doch zü waren by de aankomst vol goede moed. IJMUIDEN, 1 Oct. Besommingen van heden: 2 stoomtrawlers, f 43.000 4 stoomtrawlers, IJm. 15 Cornells, f 18.930; ÏJm. 117 Prinses Beatrix f 12.970; IJm. 955 Maria f 14.890; IJm. 45 Perseus f 1451. Motorloggers met verse haring: KW 86 f 576; KW 79 f 276; KW 16 f 2617. Kustvissers: IJm. 14 f 3900; IJm. 110' f 3270; IJm. 13 f 2012; IJm. 27 f 1820; Ei: 20 f 103. De aanvoer bestond uit 20 kisten tar bot en tong, 40 kisten schol, 7 kisten koolvis, 350 kisten schelvis, 100 kisten kabeljauw, 110 kisten wüting, 135 kisten makreel, 7060 kisten verse haring. De prys voor de haring was vandaag van f 15 tot f 10 per 50 kg. Orde moet er zijn! Dat spreekt vanzelf. Het recht moet zijn beloop hebben. Dat spreekt ook vanzelf. De bureaucraat gaat nooit verloren. Helaas spreekt dat ook vanzelf. Begrip, inzicht en tactiek bezit niet iedereen, dat spreekt.... och. leest u liever het volgende: Ze hadden inschepingsverlof, drie Beverwijkse militairen, die op 27 April in de trein naar Haarlem zaten. Het valt niet mee, om familie en kennissen vaarwel te moeten zeggen, omdat er in Indië flinke soldaten ge vraagd worden. Maar het moet en dat zagen ze ook wel in, evenals dat ze daarvoor de dank van het gehele vaderland verdienen. Ze rookten, dat het een lieve lust was. Een extra rantsoentje. Maar daar kwam een boze conducteur aan, die' constateer de, dat de rook walmde in een coupé niet-roken en (hij zette de mannen op de bon. De jongens vertrokken naar de Oost en doden daar hun plicht voor God en Vaderland. Op 12 September kreeg een van hen van de luitenant de boodschap, dat hij bij de majoor moest komen. De majoor las twee lange reeksen met oer-officiële taal voor en besloot zijn lange relaas met de mededeling, dat er tien gulden boete betaald moest worden wegens het roken van dat sigaretje in de coupé niet-r®ken, van de Nederlandse Spoorwegen. De majoor, zo schrijft ons de diep-teleur- gestelde dienstplichtige, vond het een groot schandaal en zei; steek 'n siga ret van me op en vergeet m'n jongen! „Ik ben gelukkig zuinig op m'n cen ten," vertrouwt de soldaat ons toe, „maar we vinden het allemaal erger lijk, dat ze, terwijl wij in groot ge vaar verkeren, in Holland zitten uit te pluizen hoe z'e 'n boetetje van een jongen in Indië moeten incasseren. Het was fout van ons, maar.Zijn er lezers, die dat „maar"' niet op de juiste wijze kunnen aanvullen? Een merkwaardig stadje, het oude, „rüke" Hindeloopen, dat in vorige eeuwen zovele betrekkingen on derhield met ,>de wereld" en welks schip pers schier alle zeeën bevoeren. Boven de Zuidpoort bevindt zich het oude stadswapen: een stuk grasgrond, waarop een boom staat: aan de ene kant spring^ een hert, aan de andere kant een hinde tegen die boom op. Men leest ter plaatse de volgende woorden: Des Heeren Woordt met Aen dacht hoort komt Daertoe met Hoopen Als Hinden loopen Gewoonlük heeft men dit versje ge ïnterpreteerd als een serieuze verkla ring van het ontstaan van de naam Hin deloopen. In zün Interessant boekje „Hin deloopen Friesianas elfde stede", deelt de heer M. P. v. Buütenen mee, dat Hin deloopen zijn naam waarschuw lijk ont leent aan een plantensoort, die in de omgeving van de oude Middelzee in heems moet zijn geweest, want de cicho- reiplant droeg in het middel-nederlands de naam „hintlope". De "Friese gesclued- schrüver Schotanus (1664) oordeelde, dat de stad haar naam ontleend heeft aan de ligging op een landtong, en dat deze ontstaan is uit het woord „Eynde- lopen". Handel en zeevaart waren in de mid deleeuwen te Hindeloopen belangrüke middelen van bestaan. Als de stede in de tweede helft der veertiende eeuw in de geschiedenis naar voren treedt, heeft zy reeds een langdurige periode als zee haven achter zich liggen. Er zün uit die eeuw een paar feiten bekend, die ons veel zeggen over de plaats welke deze Friese stad destyds in het wereldver keer van Noordwest-Europa innam. In 1368 verleende koning Albert van Zwe den aan de Hanzesteden Staveren en Hindeloopen zekere voorrechten in zijn land. Twee jaren later sloot koning Haakon van Noorwegen, in oorlog met verschillende landen van West-Europa, een wapenstilstand met de Hollandse "steden en met Harderwijk, Staveren en Hindeloopen. Voor Hindeloopen ligt de bloeitijd in de 17e en 18e eeuw, welke zich tot aan de napoleontische tyd heeft kunnen voortzetten. De glorie van Staveren was toen allang ondergegaan. Hindeloopen bezat zelf geen haven; 's winters lagen de Hindelooper schepen in de haven van Staveren. De hêer Van Buütenen heeft, In het voetspoor van dr. Poelman's conclusies ln de Vrüe Fries, gewezen op da innige betrekkingen tussen Hindeloo pen en Amsterdam. Volgens hem klopte reeds in de middeleeuwen het hart van Hindeloopen in Amsterdam. Hü noemt Hindeloopen „randgemeente van Amsterdam". „Het moet ons," zegt hij. „toch met verbazing vervullen te zien, hoe dag in dag uit, bü ty en onty, de inwoners (van Hindeloopen n.l.) scheep gaan en alles in Amsterdam afhande len." Meer dan andere Friezen kwamen de Hindelooper schippers met vreemde vol ken in aanraking. Vermoedelijk hebben zü in Scandinavië de gekleurde meubels gezien, welke zij zo bewonderden en in hun vrüe tyd namaakten, wie het Nordiske Museum te Stockholm bezoekt zal ongetwijfeld getroffen worden door een merkwaardige overeenkomst tussen de Hindelooper kleuren en motieven èn de Scandinavische. Een interessant stadje, slechts een drietal straten tellend; het wordt door sneden door verschillende grachtjes, waartussen een doolhof van gangetjes en steegjes de verbinding vormt. Nog al tijd is het stadje merkwaardig door bouwtrant, huisraad, taal, zeden en ge woonten. De trots van Hindeloopen is de yolkskunst: de fraaie klederdrachten, de met rüke motieven beschilderde meubelen en gebruiksvoorwerpen, cu riosa etc. Een bezoek aan de Hidde JJÜlandstichting ter plaatse is zeer aan te bevelen. In 1919 schonk de heer Hidde Nijland zün prachtige verzameling van voorwerpen, betrek kind hebbende op Hindeloopens historie, meubels, klederdrachten, aan de gemeente. Deze bracht de col lectie onder op het stadhuis, dat ln 1683 gebouwd is en de laatste jaren dienst doet als museum. Vreemdelingen komen graag in Hinde loopen. Hier leeft inderdaad een „geslo ten gemeenschap," zoals v. Buütenen bet noemt. Er is meer te bezien dan te beleven; want hot 's te Hinde loopen. Maar de toerist, die oog heeft voor het schone, het pittoreske, zal er veel va» zün gading vinden. Wij wüzen op de fraaie woonhuisgevels, welke men vooral van de waterkant moet gaan be- kijken. 's Zomers is Hindeloopen een badplaats, waar nog al wat bezoek komt. Een kalme „zee", een rustige deining Ideaal oord voor baders, die vertrouwd willen „zwem men". (Vervolg van pagina 1) Op vragen van prof. Van Brake! ant woordt De Geer nog, dat de „zogenaam de" opdracht voor Indië een wassen neus was. Met het niet uitvoeren daar van was geen enkel reëel belang ge schaad. Mr. Van Berckel vraagt, waarom De Geer in eer. onuitgegeven brochure niet gesproken heeft van Januari, Februari, enz., maar zich bediende van de natio- naal-sccialistische benamingen. De Geer begrijpt hiervan niets. Hü' gebruikte nimmer die ongewone benamingen. Prof. Pompe: „u wilde toch met uw brochure zo spoedig mogelük een eind aan de oorlog zien gemaakt?" De Geer: „Alleen wanneer dit op an- nemglük voorwaarden zou-kunnen. Het was de bedoeling mün land te dienen." Het woord was hierna aan de verde diger, Mr. A. Nijsingh. Hij wéés'erop, dat het er niet om gaat, of de handelwüze van De Geer moreel door de beugel kan, maar of het Hof terecht een veroorde ling uitsprak. Dit laatste ontkent de Heer De Geer te enen male. Hoe kan men ook het delict aannemen van iemand, die zün leven het land diende op de Hoogste posten, het nationaal- socialisme heftig bestreed en op hoge leeftüd nog de kracht vond naar Lon den uit te wüken en daar een regerings centrum te vormen. Voorts wees pleiter erop, dat de regeringzich nimmer be* roepen heeft op het niet-uitvoeren van de opdracht voor Indië. Of de heer De Geer daarmede correct, of niet correct handelde, doet thans niet ter zake. Moge verwacht zijn dat De Geer's terugkeer een schadelijke invloed zou hebben op de bondgenoten, deze ver wachting is in ieder geval niet uitge komen. Het gaat erom, of een strafbaar opzet aanwezig was, ook met betrekking tot verzwakking van de weerstand in be zet gebied. Spr. meent van niet. Hebben wy nu geen belangrijker vraagstukken op te lossen zeide pleiter dan na te gaan, of de simpele terugkeer van een oud-minister valt on der het delict landverraad? Wat de brochure betreft, deze ls 'toch zeker niet pro-Duits By K.B. is benoemd tot president van de Rijksdienst voor het Nationale Plan Mr. J. Linthorst Homan te Groningen. Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof veroordeelde heden de aannemer H. Klaassen uit Heemstede, die gedurende de bezetting voor de Duitse weermacht bunkers, versperringen, loopgraven en diverse geschuts- en mitrailleurstellingen langs de Nederlandse kust heeft laten bouwen, tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest en ont zetting uit dc beide kiesrechten voor de tijd van tien jaar. Prins Ferdinand Schoenach-Carolath is Dinsdag door een Engels militair ge rechtshof schuldig bevonden aan het vervalsen van zün denazificatie-vragen lijst, daar hü ontkend had da't hü lid was geweest van de nazi-party. Hij werd dienovereenkomstig tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Over de op hem rustende verdenking van juwe lenroof is geen uitspraak gedaan. Amsterdam, 30 Sept. 1947. De beurs had heden weer een zeer kalm verloop, waarbij de koersverschil len beperkt bleven tot hoogstens enkele procenten. In het verder verloop trad een lichte verbetering in. waarvan zowel de stock dividenden als de oude aandelen Rott. Lloyd konden profiteren. Ook de overige scheepvaartaandelen trokken licht m koers aan. Van Oliefondsen opende Kon. Olie 3% lager, doch kon zich later nagenoeg ge heel herstellen. Indische fondsen bleven verwaarloosd en gaven weinig verandering te zien. Bil bankaandelen konden aand. Holl. Bk. Unie nog 1% aantrekken. Staatsfond- sen bleven prijshoudend. Amerikaanse waarden waren op de betere stemming in New York iets gunstiger gestemd. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2