Magister Stokman bepleit gesepareerd zwemmen TUSSEN T M- HET DOMEIIINI DIR. VROUW En nu He herfst is gekomen DE SAAR, FRANKRIJKS TROOSTPRIJS Min. Drees zal zich nader beraden Avonturen. Een appeltje voor de... Prikkeldraad-gordijn incognito middagmaaltijd Taxidienst met helicoptères Plebisciet van 1935 herhaald, maar dan ten gunste van Frankrijk? WOENSDAG 1 OCTOBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Tussen Amerikaanse en Russische zone Hebt U iets nodig van de collecte-schaal? „Ik weet van niets" Handige gangsters en rijke bezoekers „Partisanen" in Spanje. Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. door CLARENCE BUDINCTON KRLANDr Appelpudding Appelcarmel met custard Geboorde appelen EX-BURGEMEESTER VOOR HET TRIBUNAAL OOK GENERAAL SPOOR NAAR SUMATRA Soekawati naar Makassar PRINS BERNHARD BIJ DE MARINIERS (Wordt vervolgd) VOOR-INLEVERINGSBON VOOR BANANEN Frankrijk is er niet in geslaagd, zijn politiek inzake.het Roergebied, die eigenlijk een -afscheiding van dit belangrijke industrie-bekken beoogde, door te drijven. Zelfs over de gematigde vorm, die de Franse bedoelingen van lieverlede hadden aangenomen, konden de drie bezetters van Westelijk Duits land geen overeenstemming bereiken. Dat was allang te 'voorzien, en daarin schuilt dan ook welfde reden, dat Pa rijs een andere pijl op zijn boog heeft gezet. Men is er steeds meer belang gaan hechten aan het feit, dat men het militaire gezag over het Saargebied uit-' oefende, en tracht nu, deze eveneens, zij het in mindere mate, belangrijke industriestreek zoveel mogelijk bij Frankrijk in te lijven. Men voerde er een afzonderlijke munt in, men verscherpte de bewaking van de grenzen met de rest van Duitsland, men verenigde de Saar- econorriie met die van Frankrijk, enz. Een nieuw hoofdstuk van deze geschie denis vangt aan met de verkiezingen, welke Zondag a.s. gehouden zullen wor den. De inzet daarvan is het al of niet aanvaarden van een Saar-grondwet, op gesteld door politici uit de streek zelf en Franse autoriteiten. De bevolking zal een aantal gedelegeerden aanwijzen, en dezen moeten dan over het lot van de nieuwe constitutie beslissen. Bovendien zullen deze gedelegeerden enigszins ge lijken op normale parlementsleden, of schoon natuurlijk van een werkelijk par lementair bestuur geen- sprake kan zijn zolang de bezetting voortduurt. De ontwerp-grondwet spreekt van een economische, munt- en toleen- 4heid tussen Saarland en Frank rijk, van de uitdrukkelijke wens der be woners om politiek onafhankelijk te zijn van het Duitse Rijk, van defensie en internationale vertegenwoordiging, die door Parijs zullen worden verzorgd, en van de toekomstige ontwikkeling van het Saargebied, die alleen door een in' voeging van het land in de economische sfeer der Franse Republiek kan worden verzekerd. Al met al betekent de aan vaarding van de constitutie dus een zeer nauwe aansluiting van de Saar bij Frankrijk, welke nog slechts een nuance verschilt van directe inlijving. De kansen dat deze constitutie zal worden aanvaard, schijnen vrij gunstig te zijn. Vrijwel alle politieke partijen heb ben zich bereid verklaard, er hun fiat aan te hechten. Twee groepen maken hierop evenwel een uitzondering. Op de eerste plaats de communisten, die een kleine minderheid van 8 pCt. vormen. Zij dro men nog altijd van het ene, onverdeelde, maar dan rode Duitsland, en voelen er derhalve niets voor, bij voorbaat al bul- Het Sovjet-Russische militaire bestuur is bezig met het afsluiten van de grens tussen de Russische en de Amerikaanse zone in Duitsland. In Eisenach worden honderden arbeiders aangeworven voor het oprichten van prikkeldraadversper ringen. Russische militairen houden toe zicht op het werk. Men vermoedt, dat de reden voor deze versperring gelegen is in de Russische wens, om de Duitse werkkrachten te ver hinderen naar het Westen te vluchten, daar zij door de Russen vaak tot dwang arbeid worden ingezet. ten dit communistische toekomstparadijs gesloten te worden. Bovendien zijn er alle redenen om aan te nemen, dat in derdaad de welvaart van het Saargebied min of meer gegarandeerd is door een aansluiting bij Frankrijk, dat het zonder de delfstoffen van de Saar niet gemakke lijk meer zou kunnen stellen. En ook hierom zijn de communisten in de oppo sitie. Vreemd genoeg lopen de communis tische wensen hier enigszins pa rallel met die der katholieken. De zen gronden zich op het feit, dat men niet van een eerlijke stemming kan spre. ken, indien deze plaats vindt onder een militaire bezetting door de belangheb bende partij. Grote en belangrijke groe pen onder hen zijn daarom voornemens, tegen te stemmen. De New York Herald Tribune meldt zelfs, dat de bisschop van Trier zijn gelovigen een advies in die richting gegeven heeft; bevestiging van dit bericht bezitten wij evenwel niet. De partijen van de rechter- en mid denvleugel hebben zich verenigd in de MRS (Beweging voor aansluiting van de Saar) en zijn de hope der Fransen. Ver moedelijk zullen zij de zegepalm wel weg dragen en wordt de nieuwe grondwet aanvaard. Zondag valt daarover de be slissing. Men ziet de verkiezingen als een ietwat verhuld plebisciet; en. zijn zij dit niet in eerste instantie, zij zijn het toch we! in hun gevolgen. Wonder lijke speling van het lot: eerst verweet men het Derde Rijk, de volksstemming van 1935, die de aansluiting bij Duitsland tot uitslag had, oneerlijk te hebben be- invloed; thans maakt men zich zelf aan een soortgelijk vergrijp schuldig. Het lijkt bij uitstek democratisch, een volk of staat door een stemming te laten beslissen over de vraag door welke grote buur de eigen regering moet worden gevoerd; de praktijk van de Saar bewijst, dat het wel heel moeilijk is, zulk een stemming te organiseren zonder de democratie ge weld aan te doen. De inwoners van het Saargebied zullen als voorspel tot de aanstaande econo mische inlijving bij Frankrijk, komende Zondag ter stembus gaan. Zij moeten gedelegeerden kiezen, die de nieuwe con stitutie zullen moeten ratificeren. Alleen de communisten, die 8 pCt. der 'kiezers uitmaken, maken bezwaren tegen de ontworpen constitutie. Het naar zijn uiterlijk zo onschuldige wetsontwerp, houdende bepalingen ter voorkoming van gevaren voor de gezond heid en het leven in verband met het gebruik van zweminrichtingen bracht in de Tweede Kamer laat op de avond de discussies op gang. Als een zuiver hy- giënisch-technische wet wilde minister Drees dit zien, maar de Katholieken, bij monde van Mag. Stokman, wensten het ijzer te smeden nu het heet was en zochten naar een weg om hier hun wen sen ten aanzien van de openbare zede lijkheid tot gelding te brengen. Het gi"g moeizaam, het ging zelfs heel moeilijk en het werd half één in de nacht voor het desbetreffende K.V.P.-amendement met 35 tegen 26 stemmen wag aangenomen en minis ter Drees misnoegd de verrassing van het einde bracht: hij verzocht de voorzitter de beraadslaging te schor sen om het wetsontwerp nader in be raad te kunnen nemen. De Overheid heeft de taak, morele normen ten bate van het algemeen wel zijn in een wet als deze vast te leggen, betoogde pater Stokman en zijn amen dering luidde da+ de gemeenten zodanige voorschriften moeten ontwerpen, dat er geschikte tijden zijn voor het gebruik maken van de zweminrichtingen voor ieder geslacht afzonderlijk en verder, dat maatregelen getroffen dienen te worden, waardoor voorkomen wordt, dat zwemmers aanstoot geven aan bezoe kers of publiek in de omgeving. Ds. Fokkema '(A.R.) wees er verder op, dat de overheid dient te waken voor de eerbaarheid in eigen huis. Daar wa ren het de sprekers van alle fracties wel over eens, doch het ging er tenslotte om of deze materie wel bij deze wet, dia ten doel heeft de exploitatie van zwem inrichtingen te regelen, dient te worden aangesneden en of de wetgever de ge meentelijke autonomie niet zou aantas ten door bindende richtlijnen voor te schrijven. Minister Drees bleef dit laatste tot in derde instantie ontkennen en wilde de kwestie overhevelen naar Binnenlandse Zaken. De heer Beernink (C.H.U.) had boven dien een amendement ingediend, waar door hoger beroep van een zweminrich ting-exploitant wel zal kunnen plaats vinden bij meningsverschil inzake de hy giëne of veiligheid bij het zwemmen, maar niet over de doelmatigheid van door een gemeentebestuur in het belang van openbare orde en zedelijkheid ge geven voorschriften. Ook van katholieke zijde vond men dit toch eigenlijk niet juist gesteld: net amendement werd verworpen met 41 tegen 19 stemmen. De heer Schoonenberg (C.P.N.) dreef in bewoordingen, die men ge lukkig zelden in 's Lands vergader zaal beluistert, de spot met pater Stokman's amendement, de heer Korthals (VrJ wilde per se niet, dat pater Stokman hem zou voor schrijven hoe en wanneer hij uit zwemmen zou gaan en de heer Tho massen Arbdraaide de zaak om door bij subamendement voor te stellendat, als men in bepaalde gevallen gesepareerd moet kunnen zwemmen, er in andere gevallen ook de mogelijkheid tot gemengd zwemmen moet zijn. Het was mid dernacht, toen de heer Korthals constateerde, dat pater Stokman en de heer Thomassen wel niet samen uit zwemmen zouden gaan. En de bode wisselde reeds op de hem gebruikelijke plechtstatige wijze het kalenderblad, toen men aan de stemming begon, waarbij sommige leden men bleef in grote getale tot het einde bijeen blijkens enkele vergissingen al een weinig slaperig waren. Het oude „rechts" won van „links" en minister Drees ging kennelijk teleurgesteld naar huis. Als er iemand is, die wel iets ge bruiken kan," aldus zei een En gelse dominee tot zijn toehoor ders, „dan gooit hij niets op de' col lecteschaal en kan er zelfs eventueel wat van afhalen." Deze nobele geste heeft weliswaar buiten zijn kerk nog geen navolging gevonden, maar is binnen de muren van het gebouw wel gevolgd door de daad. Wie vroeger er „iets" voor de schijn opgooide, laat dit nu helemaal achter wege. En af en toe graait er een hand in de schaal, zonder dat iemand er iets verkeerds in ziet. De dominee is op dit idee gekomen na zijn toespraken in Hyde Park, waar bij hij arme toehoorders uitnodigde eens naar zijn kerk te komen. „We hebben geen geld voor de bus", luidde het ant woord. Een andere methode om bezoekers te trekken is zijn mededeling, dat ieder die spijt heeft van zijn bezoek, een kaartje voor de opera kan krijgen. Tot nu toe hebben zich hiervoor nog geen liefhebbers gemeld. Een goed geklede Zwitserse arri veerde een dezer dagen in Fol kestone vanuit Calais. Had na tuurlijk! niets aan te geven. De douane ontdekte echter 182 horloges in haar koffer, waarvan 90 van goud, die in een geheime voering waren opgeborgen. Voor het Hof van Folkestone zal de smokkelaarster vandaag Iets beters moeten verzinnen dan de opmerking: „Ik wist er heus niets van", die de douane te horen kreeg. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal- Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschappelijke samenstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot Jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, fief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt, over de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts .B'jj Uw Apotheker et Drogist. (Adv.) Het moeten zowel handige gangsters geweest zijn als rijke bezoekers, die op het ogenblik in het middel punt van een onderzoek van de politie van Cleveland staan. De gangsters overvielen een club, waar zij driehon derd gasten insloten. Een fouillering, gesteund door machinegeweren, bracht een buit op van 200.000 dollar. In een café in Cairo stond een man op, bracht zijn hand naar zijn maag en kreunde. Het café was sneller ontruimd dan een marktplein bij een hagelbui. In allerijl schoven de mensen in het café hun glazen en schotels opzij en stormden naar buiten onder het uit roepen van de kreet „cholera". De man had een aanval van indigestie. Het voorval typeert de cholera-hysterie, die op het ogenblik in Cairo heerst. „Vandaag begon ik", aldus vertelt een Amerikaan in de stad, „in een ver laten restaurant een slaatje te eten. De directeur snelde op mij toe, gooide de schotel óp de grond en rlép: „ik kan 37) „Wel, ik heb gekeken; 'n paar blanco velletjes papier. Dat maakt mij nieuws gierig; waarom verstopte u dat geval zo zorgvuldig?" „Opdat, wanneer iemand zou zoeken, hij ze zou vinden," zei Jane droog. „Juffrouw Smith," zei de inspecteur, „ik verzoek u vriendelijk ernstig te blijven. Weet u..., dat Alias Jane Smith Dat eist 'n verklaring; ik ben erg achter dochtig wanneer er een knap meisje in het spel is, en nog méér, wanneer er baarden bij te pas komen." Hij dacht even ha. „Juist; als het geen truc is, wat is het dan?" „Een manier van zaken doen." „Juist. U wist van dat pakje af?" „Ja zeker." „De politie is niet gesteld op grapjes," zei Henge. „Wat is er precies gebeurd?" „Ik zal het u zeggen," zei Jane. „Ik u dat niet laten eten. Ik zou het zelf ook niet doen." Iedere nacht bellen honderden de gezondheidsdiensten op met de mede deling, dat zij cholera hebben. Gewoon lijk is het een of ander gewoon ziekte geval. Twintig mannen, die zich de „Gue rillas de Levante" noemden, heb ben in de Spaanse bergen een soort partisanen-actie geopend. Voor zover men het nu kan beoordelen, schijnt, het dat de eigen belangen iets hoger geteld worden dan de politieke doeleinden. De heren zijn tenminste begonnen twee bussen en vijf auto's in Oost-Spanje te overvallen en de eige naars van juwelen en geld te beroven. Iemand, die zich verzette, werd 'neer geschoten. In een verklaring hebben de guerilla's echter willen tonen ook ho gere motieven te hebben voor hun da den: „De burgeroorlog is niet geëindigd in 1947", zei de leider. Daarom zetten zij hem in 1947 voort. Flg.l Flg.2 Fig. 3 De rust keert weder! De op winding, welke de nieuwe mode eerst in de kringen der vak mensen, daarna bij iedere vrouw, die prijs stelt op haar uiterlijk, heeft veroorzaakt, komt weer to^ bedaren. Op de modeshow van het Franse huis Lucile Manguin, welke wij enige dagen geleden In hej. Victoria- hotel te Amsterdam konden aanschouwen, heeft de afkeer voor het bizarre en excentrieke plaats gemaakt voor oprechte bewondering, niet alleen voor de praohtige en vaak zeer kost bare materialen, maar vooral voor de gracieuse composities, welke een grote liefde voor het echte vak der haute-couture openbaarden. Hier heerste Ko ningin Mode oppermachtig, maar zij eiste van haar bewon deraarsters geen onmogelijke concessies aan eigen smaak. De rokken, waarover zoveel te doen is geweest, waren ca. 10 a 15 cm. langer dan het vorig jaar, een verandering, welke iedere vrouw met goede smaak niet alleen zal accepteren, doch zelfs toejui chen. De shows van dit najaar hou den echter weinigrekening met onze textielkaart en onze beurs. De verlagingen van het levens peil, de lasten, welke we als goe de Nederlanders samen moeten dragen, staar.- ons niet toe, de buitensporige bedragen te beta len, welke een chique garderobe tegenwoordig vraagt. Hier komt nog bij, dat de veranderingen in de mode wel zó ingrijpend zijn, dat we ons met schrik af vragen, of We van onze be staande jurken nog iets kur.nen maken, wat bruikbaar is. Stelt u gerust, dat kan! We behoeven ons nog niet direct onbehagelijk te gevoelen of bang te zijn, dat we er in or.ze plunje van ver leden jaar hopeloos ouderwets uitzien. Laten we allereerst eens na gaan, of we onze jurken kunnen verlengen en daarbij in de lijn van de nieuwe mode blijven. Het js natuurlijk het eenvoudigste de zoom uit te leggen, mits deze aanwezig is en de rok niet op de vouw is versleten. Hoeveel we de rok zullen verlengen, is moei lijk te zeggen, daar de lengten varreeren van pl.m 15 cm. onder de knie tot pl.m. 20 c.m. van de grond af. Een losse rok (to.v. van een mar.telcostuum) kan men ook verlengen, door aan de bo venzijde een heupstukje aan te brengen, desnoods van een voe- rinkje. Men dient wgl in acht te nemen, dat het blousje of het jumper tje, dat er bü gedragen wordt, dan niet meer in de rok, doch er overheen gedragen dient te worden. Op dezelfde wijze kan- een jurk verlengd worden, door het aanbrengen van een garne ring van dwarse banden van een andere stof, b.v. fluweel of im- primé, zoals op bijgaande afbeel ding is aangegeven. Twee banden zullen in de meeste gevallen reeds voldoende zijn en een leuk effecj geven; men brenge dan éér. band boven en één onder de taille aan en herhale dit bij de mouwen. Zoals uit afbeelding I blijkt, ls deze oplossing voorts geschikt, om halve of driekwart mouwen te verlengen. Ook kan men een midden stukje aanbrengen van een lioh- tere of donkerder tir.-^ als de Flg.l» jurk en dan een ceintuurtje en knopen vervaardigen van het materiaal van dg jurk, waarvan bij de verandering iets van het lijfje wordt afgeknipt. Model III toont een verlen ging, door eenvoudig een rechte reep stof aan de onderzijde aan te brengen. Deze kan eveneens heel goed van een andere stof vervaardigd zijn en de banc mag gewoon recht zijn, ook al heeft de japon een sluiting van boven naar beneden, zoals op bijgaan de afbeelding. De brede, rechte banden aan de onderzijde zijn zeer modern en ir.dien deze band van een andere stof is gemaakt, geve men de jurk zakjes of een kraagje van diezelfde stof Een imprimé jurk, die het volgend jaar niet meer gedra gen wordt, kan in repen ver knipt worden en dienst doen een jurk te verlengen zoals op afbeelding IV is aangegeven. Hierbij dient opgemerkt te wor den, dat een plooirok hiervoor wel wijd genoeg is, doch da^ een reohte nauwe rok opzij -iets wij der gemaakt zal moeten worden, als men deze voor verlenging in de taille laat zakken. Zo zien wij, dat met een beet je fantasie en een behoorlijke handigheid veel bereikt kan worden. TRUUS Nu de appelen, dank zij de zeer goede oogst van dit jaar, in ruime mate aan de markt komen, zijn we volop in de ge. legenheid om van deze vruchten te profiteren, want niet alleen als fruit en groente, maar ook als nagerecht zijn ze buitenge, woon smakelijk. 1 flesje bessensap, 1. water, 100 gr. suiker, 20 gr. gelatine, K kg. zure appelen. Breng het bessensap met het water en de suiker aan de kook, laat de suiker geheel oplossen. Neem het pannetje van het vuur IIIIIIIHIINIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Een chique dopje voor het najaar, dat geheel bestaat uit rose en grij ze veertjes. Ongetwijfeld, een flat teuze dracht, maar die helaas erg kostbaar is. Eindelijk heeft de zomer af scheid genomen en soms ge beurt het ?1, dat we met een zekere weemoed terugdenken aan de heerlijke zomerdagen-, vol zonneschijn en warmte. We vergeten, dat we toen ook dikwijls liepen te puffen en te blazen en hoopten op eer. aasje wind of een druppeltje regen. Hoe dan ook. nu we al weer een extra jasje nodig hebben en we rillerig en koud thuis komen, nu \fe al weer aan onze eerste verkoudheid van dit seizoen toe zijn. lijken de zomerse dagen van weleer or.s ongelooflijk heerlijk en bezien we de herfst en de naderende winter met iets van schrik. De kou staat voor de deur, de da gen worden korter en als we aan de zomer denken is het of een lieve voor lange tijd afscheid heeft genomen. Maar daarom niet getreurd. Eén ding is zeke-, zelfs na de koudste, naargeestigste wir.ter komt er al tij weer een nieuwe zomer. En wie zegt, dat herfst en winter naargeestig moeten zijn? Het is kouder in de herfst, maar dat wil nog niet v zeggen, dat het ongezellig zou moeten zijn. Ook in de herfst hebben we vaak prachtige da gen. Een herfstwandeling is in vele opzichten bover.- de zomér- wandelingen te prefereren. In de herfst geen last van smoor hitte en ook veel minder van medewandelaars. Eer.- dag in het herfstbos is als een opwek kende medicijn. De boomen dra gen een geel, bruin en rood bladerdak en aan hun voet ligt een tapijt van blgderen in de prachtigste tinten. Hier vinden schilders en modekun stenaars de kleuren, waarmee ze oog en hart bekoren. Tussen de bladeren groeien de padden stoelen ook al in een kleuren rijkdom, die ons onze ogen doet uitkijken. De zeer giftige vliegenzwammen met hun ro de paraplu's met witte stip pen, die ons zo beker.d zijn uit onze sprookjesboeken, ver tellen van kabouters en elfen, die in het bos hun woonplaats hebben. De oranjegele car.te- rellen of hanekammen pron ken tussen het mos en noden tot plukken. En dat is het prettige van de hanekammen, we kunnen ze gerust plukker.. G-oed klaargemaakte canterel- len zijn een niet te versmaden lekkernij, die bovendien zeer voedzaam is. Deze soort padden stoel, die bekervormig ir en zoals wij reeds zeiden oranje geel. is gemakkelijk te herken nen. Bij vele andere soorten is voorzichtigheid gewenst. Ook het bruine eekhoorntjes brood is tot een smakelijk ge recht te verwerken. Als u daar een portie van meeneemt, heeft u dubbel profijt van uw wondeling, gezonde lucht en een voedzaam maaltje. Ook paddenstoelen plukken als kamerversiering is aardig. Al» leen. we hebben er maar een paar dagen plezier van. De beste manier is om ze met aarde en al uit het bos mee te nemen en ze thuis in een pot of bak te zetten. Dat zouden we u toch willen aanrad.n in herfst en wintel*. Zorg, dat er steeds kleu rige kamerversiering is. Nu is het de tijd van bessen. Wat fleurt de kamer niet op van een paar mooie takken duindoorn of een tak rozenbottels. Beide hebben het voordeel, dat ze een heel poosje meegaan. Profi teer van bloemen en vruchten zolang ze er zijn. En voor de winter, misschien is het nog niet te laat voor inwortelen. Een pot goed geschikte droge bloemen, liefst van veel ver schillende soorten en kleuren, wat gedroogde grassen ertussen en we zijr.- voor maanden ge red. En daarbij kunr.en we misschien voor een keertje wel eens een vaste plant kopen, als we ons zelf eens willen fuiven. en los er dan de gelatine, welke enige tijd in ruim koud water geweekt en daarna flink uitge. knepen i», in op. Zet het pan- netje in een bakje met koud wa ter en laat de pudding onder af en toe roeren zover afkoelen, tot ze gelei-achtig begint te wor. den. Schil intussen de appelen snijd ze in parten en verwilder de klokhuizen. Snijd de stuk. ken in brokjes en roer deze door de geJei-achtige pudding. Giet de massa in een met koud water omgespoelde puddingvorm en laat ze geheel koud worden. Stort ze dan op een schaal en presenteer er een vanillesaus bü H kg. zure appelen, 100 gr. suiker, X 1. melk, 25 gr. cus- tardpoeder, 1 eiwit Schil de appelen, snijd ze in stukken, verwijder de klokhui zen, was ze en kook ze tot moes. Doe 60 gr. van de hoe veelheid suiker in een pannetje met dikke bodem, giet er een klein scheutje water bij en laat de suiker onder goed roeren op een niet te fel vuur lichtbruin branden. Vermeng de caramel onder goed roeren met het war me appelmoes en laat het daar. na afkoelen. Breng de melk aan de kook, vermeng het custard- poeder met de rest van de sui ker, giet er een scheutje koude melk bij en roer het tot een glad papje. Doe dit bij de ko kende melk en laat de custard roerende doorkoken en binden. Klop het eiwit zeer stijf en maak het op smaak met wat suiker. Doe de appel-caramel over in een glazen schaal, giet er de afgekoelde custard op en garneer het gerecht met her stijfgeklopte eiwit. 5 a 6 grote appelen, 25 gr. suiker, 2 theelepeltjes kaneel, een klein stukje boter, een scheutje water. Schil de appelen, maar laai. ze in haar geheel. Verwijder met een appelboor de klokhui zen. Zet de geboorde vruchten naast elkaar in een vuurvast schoteltje en vul de openingen, welke door het boren ontstaan zijn, op met een mengsel van kaneel en suiker. Giet op de bodem van het schoteltje een scheutje water en leg op iedere appel een klein stukje boter. Laat de vruchten gedurende ongeveer een half uur in een warme oven gaar worden. Pre senteer dit gerecht warm. Appelpannekoek U kg. bloem, J4 1. melk, een snufje zout, 3, a 4 appelen, bo ter of vet om te bakken, suiker. Doe de bloem in een kom, voeg er onder goed roeren de melk bij en klop het beslag zo lang tot het glad is. Schil de appelen, verwijder de klokhui zen en snijd ze in stukjes. Roer deze door het beslag, voeg er een snufje zout bij. Smelt wat boter of vet in een koekepan, giet zoveel beslag in de pan tot de bodem bedekt ls en bak de pannekoek aan beide zijden bruin en gaar. Bestrooi ze voor het opdienen met wat suiker. Voor het Bredase tribunaal stond te recht P. J. Jansen, ex-burgemeester van Hoeven. Hij was lid van de NS.B., van do Germaanse S S. en van verschillen de nationaal-socialistische nevenorgani saties, voorts was hij agTarisch raads man voor het district Noord-Brabant en districtshoofd van de landstand. De president nam de beschuldigde verschillende brieven en rapporten kwalijk, welke van een nationaal-socia- listisch gezindheid getuigden. Medio 1942 had de beschuldigde het klooster van de Paters van de H. Geest te Baarle- Nassau, dat de Duitsers verbeurd had den verklaard, overgenomen ten be hoeve van de Landstand en het op naam van de Landstand laten overschrijven. Beschuldigde verdedigde zich door te zeggen, dat hij het op die manier uit de handen der Duitsers hield. De president erkende, dat J. veel goed werk had ge daan, o.a. gijzelaars en onderduikers had geholpen. Dit woog z.i. echter niet op tegen de steun, die hij aan de vijand had gegeven. De verdediger, Mr. Hengst, achtte geen motief tot verdere maatregelen tegen de beschuldigde aanwezig. Het tribunaal zal 14 October advies uitbrengen. Aneta meldt, dat luitenant-generaal Spoor dr. Van Mook op Kfn reis naar Su matra vergezelt. Soekawati en de ministers Hamelink en Anak Agoeng Gde Agoeng zijn met een Catalina-vliegtuig van Batavia naar Ma kassar vertrokken. Voorts reisde met het gezelschap van de president van Oost-In- donesië nog een aantal hoge Oost-Indo nesische ambtenaren mee. Prins Bernhard heeft gistermiddag in zijn functie van inspecteur-generaal der Mariniers een bezoek gebracht aan de afdeling mariniers Doorn in het kamp „Woestduin" aldaar. Na een bespreking op het bureau van de commandant werd een wandeling door het kamp gemaakt, nieuwe en in aanbouw zijnde gebouwen bezichtigd en de dagelijkse oefeningen op de exercitie- en sportvelden in ogen schouw genomen. Vervolgens heeft de Prins nog een bezoek gebracht aan het scheepsbouw kundig proefstation te Wageningen. In de vacature-Stufkens (Partij van de Arbeid) heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer mr. C. J. van Heuven Goedhart, Bussum. mag u wel en ik vertrouw u, en daarom zal ik u alles vertellen. Het is zo gegaan. Een paar mannen kwamen hier, die ver telden dat zij van de politie waren en dat zij een onderzoek moesten instellen. Maar zij vonden niets, zij waren zelfs nergens aan geweest. Ik begreep er niets van en ging toen zelf zoeken. Onder de stoel vond ik een pakje met brieven, afkomstig van mevrouw Slemp. Toen heb ik ze haar teruggegeven." „Maai1 wat betekent dit dan?" en hij hield de velletjes papier in de hoogte. „Ik was er zeker van, dat iemand mij dwars wilde zitten en de brieven had verstopt, opdat ze later gevonden zouden worden, waardoor ik in grote moeilijk heden zou komen. Dus stopte ik wat schone velletjes in hetzelfde omslag papier. Wanneer zij dan nog eens zouden komen kijken of het er nog wel was, zou den zij niet merken dat ik van alles wist en dat mevrouw Jim haar brieven terug bad. Wie zegt mij bijvoorbeeld dat u van de politie bent?" „Juffrouw Smith," zei Henge, terwijl hij zijn penning te voorschijn haalde, „overtuig u." Jane knikte. „Dus dat is uw hele verhaal? Waarom zou men u er ln willen laten tippelen?" vervolgde Henge. „Ik wilde, dat ik het zelf wist! Maar zult dat wel ontdekken, nietwaar?" Rustig nam hij de kamer op. „Wat voor een soort beroep oefent u uit?" vroeg hij. „Woninginrichting," antwoordde Janc. „Waar heeft u dat geleerd? En bij wie werkte u vroeger?" „Ik heb nooit eerder gewerkt en ik heb het nergens geleerd." „Juist. En wat nu. Alias Jane Smith? V hebt mij zover gekregen, dat ik u ge loof en dat ik hoop, dat u- geen oplicht- ster bent. Ik ben misschien wel een dwaas en mogelijk lacht tl mij achter m'n rug straks uit, maar ik kan er niets aan doen." „Dat komt, omdat u een bekwaam politieman bent," zei Jane. „Maar denk niet, dat ik me met een kluitje :n het riet laat sturen. Ik voel drommels goed dat er iets aan de hand is en dat laat Henge niet zo gauw los." „Ik hoop van harte, dat u succes zult hebben," zei Jane, „en.... dat u nog v.aak aankomt; ik praat graag met u." „Juffrouw Smith," zei de inspecteur „in heel deze duister- zaak is één ding, waar ik zeker van bf En dat is, dat u mij waarschijnlijk vaker zult zien dan u lief is." „En ik ben overtuigd an niet," zei Jane. „Ik zal het erg prettig vinden." „Ik groet u," zei inspecteur Henge en trok de deur achter zich dicht. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK Het was geen gemakkelijke opgave voor Jane's medewerkers de kostabre la ding, die in vlammen was opgegaan, op waardige wijze te vervangen. Maar na veel moeite konden zij aan haar strenge eisen voldoen. Ditmaal arriveerde de ver huiswagen onder bewaking veilig op de plaats van bestemming en de werklieden gingen onmiddellijk aan de slag. Jane vergat niet de kostbare goederen ook te verzekeren voor de tijd van de werk zaamheden en zij nam twee grote, sterke mannen in dienst, die 's nachts in de kamer sliepen; maar er gebeurde niets. Zelfs te midden van al deze beslom meringen vond Jane gelegenheid over Rapunzel na te denken; zij had geen bewijzen om een bepaald persoon te ver denken en er bij Jason Tickle op aan te dringen dat hy er wat scherper op zou toezien, met wie Rapunzel uitging. Zij kon niets vinden waarmede zij een man als Tickie, de goedheid zelve, zou kunnen overtuigen dat Rapunzel's toekomst in gevaar werd gebracht door een bende gewetenloze, doortrapte mannen. En toen dacht Jane opeens aan Cano- pus Jones. Het viel niet mee om de journalist te pakken te krijgen, maar ten slotte gelukte het haar op de meest onwaarschijnlijke plaats ,zijn kamer in een klein hotelletje in een obscure buurt. „Hang de haak maar weer zo gauw mogelijk op en verveel me niet." klonk zijn slaperige stem door de telefoon. „Ik wilde u juist zo dolgraag eens heel erg vervelen," zei Jane. „U spreekt met Jane Smith." „Hallo, Alias," zei hij, heel wat vrien delijker nu. „Wat is er aan het handje?" „Heeft u gelegenheid even aan te komen?" „Misschien wel," antwoordde Canopus. „Wat kunt u mij bieden? Ik ben absoluut ongevoelig voor vrouwelijk schoon of voor vogelgekweel en maneschijn. Er zijn slechts twee dingen, die mij kunnen ver leiden. Eten en een goeie tip.' „Laat u dan maar verleiden," zei Jane, „maar graag nu direct." „Tegen de middag kom ik wel even langs," zei hij en hing zonder meer de haak op. Desondanks kondigde miss Home na een kwartiertje reeds zijn komst aan en snuivend als een walrus stapte hij Jane's kamer binnen. Onderzoekend keek hij de kamer rond. Een der grootste taxi-automobiel maatschappijen in de V.S., de Yellow Cab Company, heeft een concessie verkregen om een taxidienst te on derhóuden met hefschroefvliegtui- gen (Helicopteres) tussen het vlieg veld van Cleveland naar een in de stad gelegen eindpunt en van dit vliegveld naar het plaatsje Euclid, een voorstad van Cleveland, via het Shaker Plein, waar een tussenlan ding wordt uitgevoerd. Niet alleen zullen met deze vliegtuigen goede ren en post worden vervoerd, doch ook passagiers, waardoor deze van de stad uit, snel en gemakkelijk het vliegveld kunnen bereiken. Dit is de eerste maal, dat de Amerikaanse Rijksluchtvaartdienst toestemming geeft voor het vervoer van betalen de passagiers per hefschroefvliegtnig en het experiment is van belang in verband met de plannen voor het vervoer over de zeer korte afstand van passagiers, goederen en post met behulp van hefschroefvliegtuigen in zowel de Verenigde Staten als het buitenland, w. o. ons land. waar de Nederlandse Stichting Hefschroef vliegtuigen In deze richting even eens gaat experimenteren. In de bonnenlijst van morgen zal voor kinderen tot 5 jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen bekend worden ge maakt. Aangezien de verstrekking van bananen afhankelijk is van allerlei fac toren, die met de transitohandel in dit product samenhangen, is het noodzake lijk, dat ook de nieuwe bon voor een lange periode wordt aangewezen, waar bij dan naar mogelijkheid zal worden gedistribueerd. Voorzover op de 13 Au gustus jJ aangewezen bon voor bana nen nog niet is afgeleverd, zal deze bon voorrang hebben op de nieuwe. De Tweede Kamer heeft gisteravond besloten de aangevraagde interpellatie- Wagenaar inzake de aangekondigde ver laging van enige rantsoenen toe te staan en haar te doen houden in de vergade ring van 10 October.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3