H.K.H. Prinses Juliana tijdelijk Regentes DAMPLANTS0EN NATIONALE GROND Oorlogsmonumenten komen op de belangrijkste plaatsen Beëdiging Prinses Juliana voor heide Kamers ER ZIJN NOG TE VEEL AMBTENAREN Regering bemoeit zich te veel met handel en industrie Vorming van Middellandse Zee-entente? NIEUWE VORM VAN APOSTOLAAT Collegiaal orgaan Italiaanse boeren dreigen met protesttocht Doeltreffende rust voor de Koningin slechts mogelijk hij ontheffing van zorg voor staatszaken ONZE VORSTIN H Procedure in Staten-Generaal zal weinig tijd kosten Bijdragen van heel het volk Nederlandse volk oordeelt: Van Griekenland, Turkije, Arabische Liga en wellicht ook Italië Priesters als fabrieksarbeiders in de rode voorsteden van Parijs Nieuwe mars naar Rome Het weer Crediet van 25 millioen dollar Doopplechtigheid van Prinses Marijke Republ. legerberichten Mr. Oud bedankt als lid van de P.v.d.A. Studieclubs en ,Open deur" Tot hoofd en hart VRIJDAG 3 OCTOBER 1947 b 71ste JAARGANG No. 23965 Reeds in een vorig berichi is medegedeeld, dai H. M. de Koningin zich nog zéér vermoeid gevoelt en zich op nieuw genoodzaakt ziet rust te nemen. Deze rust kan eerst doeltreffend zijn, wanneer Hare Majesteit tijdelijk zich ontheven weet van de zorg voor de zaken van de Staat. Teneinde hiertoe de mogelijkheid ie scheppen, zal eerstdaags bij de verenigde vergadering der Siaien-Generaal een wetsontwerp aanhangig worden ge maakt, waarin met toepassing van artikel 43 van de Grond wet de gelegenheid wordt geopend, dai Hare Majesteit, zodra Haar gezondheid daartoe aanleiding geeft, de uit oefening van hei Koninklijk Gezag tijdelijk neerlegt. Het wetsontwerp zal inhouden, dai voor de tijd ge durende welke de Koningin hei Koninklijk Gezag neerlegt H. K. H. Prinses Juliana als Regentes van hei Koninkrijk zal optreden. Hare Majesteit is voornemens terstond na de totstandkoming van deze wet daaraan voor enige tijd toe passing te geven. H. M. de Koningin verzoekt uitdrukkelijk mede te delen, dat voor enige ongerustheid voor Haar gezondheid geen aanleiding bestaat. Hel behoeft nochtans niet ie verwon deren, dai de zware zorgen, welke op Haar hebben gedrukt en nog steeds drukken, niet ongemerkt aan Haar gezond heid zijn voorbij gegaan. Kroonprins van Zweden en Churchill verhinderd Verbod van opname in Batavia's dagbladen Indonesiërs uit Suriname naar Java Surinaamse sinaasappelen Maatregelen van regerings wege verzocht HOOFDREDACTIE „DE TIJD" BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., 1 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severlrt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pei mtmrnetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Wetsontwerp wordt ingediend et behoeft geen verwondering te wekken, dat het Nederlandse volk buitengewoon verrast is door de officiële mededeling, dat H. M. de Ko ningin het voornemen koestert tijdelijk het Koninklijk Gezag neer te leggen. Deze begrijpelijke verrassing mag echter geen reden vormen tot ongerustheid. Reeds eerder is immers medegedeeld, dat de Koningin zich zeer vermoeid ge voelt en gaarne rust wil nemen Dit is echter vrijwel onmogelijk, wanneer Zij tegelijk de plichten van Haar zware taak moet blijven waarnemen. Hare Majesteit wenst daarom hiervan tijde lijk ontheven te worden, waardoor het noodzakelijk wordt, dat H. K. Hoogheid Prinses Juliana als Regentes optreedt. Van officiële zijde word^ er ons op gewezen, dat men het rust nemen- van H. M. als iets reëels, iets normaals moet beschouwen," daar het toch zeer begrij pelijk is, dat de Koningin na een bewind van 49 jaar, waarvan het laatste decen nium zo uitzonderlijk zwaar is geweest, eens van alle beslommeringen vrij wil nijw. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat het neerleggen van Haar taak slechts t ij d e 1 ij k is. Er is dan ook geen sprake van, dat Hare Majesteit van plan is te abdiceren of dat het volgend jaar Haar regeringsjubileum niet zal doorgaan. Wij kunnen dit besluit van Hare Ma jesteit niet anders dan eerbiedigen en spreken de oprechte en vurige wens uit, dat Haar gegeven zal zijn,« na een tijd van rust, in een goede gezondheid Haar krachten weer volledig aan de be langen van het Koninkrijk te kunnen wijden. Zij moge er tevens van overtuigd zijn-, dat ons volk, juist in deze weken, Gods bijzondere zegen over Haar zal af smeken- Nederland heeft Donderdag een ore- diet van 25 millioen dollar gekregen voor de aankoop in de Verenigde staten van surplus materiaal, dat bestemd was voor de oorlog, zulks zonder recht van voor keur, meldt A.P. uit Washington. Te Utrecht is men op het station bezig een tunnel te bouwen, die vooral van belang is voor de verbinding met het buurtspoor Men meldt ons, dat van de buiten landse peten, die zijn uitgenodigd tot het bijwonen van de doopplechtig heid van Prinses Maryke, alléén de Groothertogin van Luxemburg met Prins Felix van Luxemburg per soonlijk aanwezig zullen zijn. De Kroonprins van Zweden kan in verband met het bezoek van de Koning van Denemarken aan zijn land. niet komen. Hy zal zich doen vertegenwoordigen door de Zweedse gezant. Mr. Winston Churchill is in ver band met drukke werkzaamheden, verhinderd over te komen. Zijn echt genote zal nu echter' de plechtigheid bijwonen. Behalve H. M. de Koningin en de Prinsesjes, zullen van de familiele den van het Prinselijk Paar ook de moeder van de Prins. Prinses Arm gard, en zijn broer, Prins Aschwin, aanwezig zijn. By bevelschrift krachtens de staat van beleg en getekend door het hoofd van het tijdelijk bestuur te Batavia, mr. A- Zwagers, is ba1 tl" dagbladen en andere periodieken verboden re publikeinse legerberichten op te ne men. Het bevelschrift ,dat 26 Spt. gedateerd is en op die dag is inge gaan, is pas 2 October bekend ge worden. Oe mogelijkheid om dc Koninklijke waardigheid tijdelijk te doen waarne men door een Regent, is bij de Grond wetsherziening van 192^ in de Grondwet opgenomen. De Grondwetgever is daartoe gekomen in verband met de destijds wel eens geopperde gedachte ener reis van H.M. naar Indië. Men heeft deze mogelijkheid in de Grondwet ook,opge nomen voor het geval de Koning een reis naar het buitenland zou willen maken, of de regering tijdelijk zou moeten neer leggen tot herstel van gezondheid. Het artikel, dat hierbij ln het ge ding is, luidt: Het Koninklijk Gezag wordt mede waargenomen door een Regent, in geval de Koning krach tens' ene wet, waarvan het ontwerp door hem is voorgedragen, tijdelijk de uitoefening van het Koninklijk Gezag heeft neergelegd. Over het ontwerp dier wet, welke tevens in de benoeming van de Regent voor- riet, beraadslagen en besluiten de Staten-Generaal ia verenigde ver gadering. Verwacht mag dus worden, dat bin nenkort een op dit artikel steunend wets ontwerp aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. Zoals uit de tekst van het artikel blijkt, is Prinses Juliana in tegenstelling tot het bepaalde bij andere Grondwetsartikelen, op regent schap betrekking hebbende in dit ge val niet automatisch Regentes. Het wets ontwerp zal de aanwijzing van Prinses Juliana tpt Regentes bevatten. De voorzitter van de Eerste Kamer roept de Staten-Gêneraal in verenigde vergadering bijeen. De behandeling, waaraan de gewone procedure van het onderzoek in afdelingen (zeven), het op maken van een verslag door een com missie van rapporteurs enz. voorafgaat, zal weinig tijd behoeven te kosten. Vol gens het reglement van orde voor de verenigde vergadering kan geen besluit worden genomen indien niet 76 leden aan de stemming deelnemen. Is het wetsontwerp wet geworden, dan zal Prinses Juliana in een verenigde vergadering der Staten-Generaal beëdigd worden. Zij legt de eed of belofte in handen van de voorzitter af. Nog steeds trachten Joden uit Europa in Palestina te komen. Wederom, is een schip Wiet 44$ Joodse passagiers aan boord, door de Engelsen voor de Palestijnse kust aan- gehouden» De opvarenden werden op Cyprus geïnterneerd De stichting Nationale Oorlogs monumenten, die verleden jaar op instigatie van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, in het leven werd geroepen, is voorne mens een grote driemaandse actie te gaan voeren om zo de gelden bijeen te krijgen, die nodig zijn voor het financieren van de op te richten na tionale gedenktekens. Wanneer deze actie volgens plan verloopt, rekent men zelfs op eeh flink overschot, dat dan ter beschikking zal worden ge steld van de stichtingen, die de zorg voor de nagelaten betrekkingen van oorlogsslachtoffers op zich hebben genomen en aan de stichting Neder landse oorlogsgraven. Het ligt in de bedoeling de volgende monumenten op te richten. Een natio naal monument op het Damplein in Am sterdam, een legermonument op de Grebbe berg', een marinemonument in Scheveningen, een koopvaardijmonument in Rotterdam, een monument op de Ere begraafplaats in Bloemendaal, een mo nument by de concentratiekampen Amersfoort, Vught en Westerbork, een monument ter herdenking van de krijgs daden van de Britse geallieerden te Arnhem, van de Canadese op Walcheren en van de Noord-Amerikaanse te Maas tricht, een monument te Eede in Z. Vlaanderen, waar H. M. de Koningin bij haar terugkeer het eerst voet op vader landse bodem zette; een monument te Wageningen, waar de wapenstilstand werd getekend: een monument in Putten en een aan het Komwerderzand bij het Friese einde van de Afsluitdijk. Om de hiervoor benodigde gelden bij een te brengen zal men gebruik maken van het denkbeeld van de heren Van Maasdijk en Rutten, om het Damplant- soen, dat 12.000.000 cm.2 groot is op symbolische wijze a f 0.50 per cm.2 aan het Nederlandse volk te verkopen. Hierdoor zal tevens worden bereikt, dat het Damplantsoen, waar het centrale nationale monument zal komen, inder daad nationale grond zal zijn. Om nog duidelijker het nationale van dit monu ment op de Dam in de hoofdstad van het land te accentueren, zullen de Com missarissen van de Koningin van alle provincies op een dag, vermoedelijk in December, een urn met aarde, genomen van een plek in de provincie, die bij zonder herinnert aan oorlog of verzet, naar Amsterdam overbrengen. Op deze aarde uit alle provincies zal het natio nale monument worden opgericht. (Vervolg op pag. 3) Verwachting tot Zaterdagavond.- Koude nacht met tegen de ochtend vorming van mistbanken. Morgen overdag: Enkele overdrijvende wolken, velden en ongeveer dezelfde tempera, tuur als vandaag. Veranderlijke wind. Zon 6.44—18.13, maan 20.01—11.48. 64 van elk 100 stemgerechtigde Nederlanders vinden de regering niet zuinig. 40 pet. vindt dat de overheid zich met te veel dingen be moeit, 11 pet. met te weinig, bleek uit een enquête van het Nederland se Gallup-instituut. Het Gallup-in- stituut heeft de meningen over dit onderwerp verder onderzocht door het publiek te vragen: „Met welke dingen kan de Rege ring zich minder bemoeien, zon der nadelige gevolgen voor ons volk als geheel?" De antwoorden (natuurlijk alleen van de mensen, die vinden dat er nu te veel overheidsbemoeiing is) luidden: Minder bemoeien met: 16% Handel, industrie, bedrijfsleven enz. 8% Landbouw, veeteelt, boerenbedrijf. 2% Prijzen, prijsbeheersing. 2% Wederopbouw, huisvesting. 5% Distributie (afschaffen). 2% Controle-instanties (C.C.D. afschaf fen e.d.). 1% Grenscontrole, douane e.d. 6% Diversen. 2% Geen mening. Aan de voorstanders van méér staats bemoeiing werd gevraagd: „Met welke dingen moet de Regering zich nog meer gaan bemoeien, vindt U?" Zij antwoordden: Meer bemoeien met: 4% Armen, arbeiders, sociale zorgen e.d. 1% Handel en industrie. 1% Landbouw, veeteelt, boerenbedrijf 2% Prijzen, prijsbeheersing. winsten. 2% Wederopbouw, huisvesting. 4% Diversen. Te veel overheidsingrijpen is er vooral in het economisch leven, meent men dus, te weinig in de eerste plaats op sociaal gebied. In Maart van het vorig jaar stel de het Gallup-instituut een vraag over de ambtenaren in ons land, die in het kader van deze enquête, dus bijna anderhalf jaar later, herhaald is. De vraag luidt: „Men hoort wel eens, dat er tegen woordig te veel ambtenaren zijn: anderen beweren daarentegen, dat er tegenwoordig veel ambtenaren nodig zijn. Wat vindt U: zijn er te veel of zijn zij nodig?" En de antwoorden: - - Mrt. '46 Nu Er zijn te veel ambtenaren 73% 70% Zij zijn nodig 17% 14% Geen oordeel 10% 16% De openbare mening daarover is dus practisch niet veranderd en net als toen vinden mensen van alle politieke rich tingen. dat er te veel ambtenaren zijn. Van de K.V.P.-ers geeft 68% dit ant woord, van de P. v. d. Arb.-stemmers 73%, van de A.R. 75%. van degenen die P. v. d. Vrijheid stemden 93%! Op de vraag: „Op welke gebieden kunnen naar Uw mening ambtenaren gemist worden?", antwoordt verder: 32% De distributie. 22% Controle-diensten als C.C.D., V.V. O., prijsbeheersing, crisisambte naren etc. 16% Rijksbureaux. div. bureaux. 4% teger, Departement van Oorlog enz 3% Politieke opsporing, P.R.A. 15% Diverse andere en algemene op merkingen als „Allemaal" en -.Alle corrupte" e.d. (Velen noemen meer dan één ambte naren-categorie, totaal daardoor hoger dan 70%). Ook hier blijkt dus weer, dat de re glementering van en de controle op het bedrijfsleven (Distributie, C.C.D., Rijks bureaux) als het minst noodzakelijk ge voeld wordt. Niemand noemt gewone politie-ambtenaren e.d. Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, bedankt als lid van de Partij van de Arbeid. Met het m.s. „Tabian" zijn 769 Indo nesiërs van Paramaribo naar Java ver trokken. Zij behoren tot de immigran ten, die, als contractarbeiders naar Suri name gevoerd, na verstrijking van hun contracttijd de wens tot terugkeer naar Indonesië te kennen gaven. Eerst thans kon, vanwege de oorlogsomstandigheden en de moeilijkheden met de scheepvaart, aan deze wens gevolg worden gegeven. De gouverneur van Suriname heeft het volgende telegram aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen gezonden: In verband exorbitant hoge prijzen, laatstelijk in Nederland voor Surinaam se citrusvruchten gemaakt, hetgeen niet in het belang van citrusexport is te ach ten, verzoeken Staten mij er op aan te dringen, dat van regeringswege maat regelen worden getroffen teneinde te voorkomen dat Surinaams citrusfruit in Nederland op abnormale wijze wordt verhandeld. Abdel Rahman Azzam Pasja, de secre taris-generaal van de Arabische Liga, heeft op een persconferentie te Cairo gezegd, dat het zeer wel mogelijk is, dat Griekenland, Turkije, de staten van de Arabische Liga en wellicht ook Italië er toe over zullen gaan een Middellandse- Zee-entente te vormen. Hij zeide van mening te zijn dat niemand zich tegen de vorming van een dergelijke entente Een belangrijke rol bij het moderne Apostolaat in Frankrijk spelen de priesters, die fabrieksarbeiders werden teneinde temidden van de arbeidersbevolking te kunnen leven en zo hun mentaliteit en noden beter te leren kennen. In bet gebied in en om Parijs zyn ongeveer 100 geestelijken aldus werkzaam. Een onzer correspondenten bracht onlangs een bezoek aan een „team" van drie Capucyner paters, die hun apostolaatsveld vonden in „Banlieue Rouge", de typisch rode streek rond Parijs, welke zich uitstrekt van Nanterre tot St. Denis. Nanterre telt een bevolking van 18.000 zielen, meest arbeiders, die in achterbuurt-krotten of in eigen gebouwde hutten wonen. De overgrote meerderheid is revolutionnair en verbitterd. Zij stemmen communistisch, hoewel zij slechts zelden enige belang stelling aan de dag leggen voor de Miarxistische leerstellingen. Er zijn slechts enkele Christenen. *5' De bewoners van Nanterre komen uit alle hoeken van Frankrijk, zowel als uit den vreemde. Afgesneden van ieder vorm van traditie en gemeenschapsleven zijn zij allengs volkomen ontworteld. Zij le ven als heidenen, verkeren in volslagen onwetendheid ten aanzien van de gods dienst en zijn sterk bevooroordeeld ten opzichte van de geestelijkheid. Het is on mogelijk hen te bereiken langs de ge wone wegen van zielzorg en parochie werk, want zij zouden er niet aan denken een kerk binnen te gaan of zich tot een pastorie te wenden voor hulp en raad. Indien de Kerk enige invloed op hen wil uitoefenen, dan moeten haar bedienaren zich laten opnemen in de plaateen waar deze mensen wor.en en in hun eigen taal tot hen kunnen spreken. De drie Capueijners hebben een hut gebouwd in de ellendigste buurt van Nanterre. Twee hunner werken in een naburige fabriek, terwijl de derde thuis blijft om te koken en het huiswerk te doen. Tevens treedt hij op als pastoor en missionaris en verricht hij alle werk zaamheden, van de verhevenste het opdragen van de H. Mis tot de een voudigste het onderhoud in het kleine kapelletje, dat zy in de onmiddel lijke omgeving hebben opgetrokken. De arbeiders van Nanterre ontdek ten spoedig, dat er drie priesters on der hen waren en de twee Capucij- nen, die in de fabriek werken, slaag den er al gauw in vrienden te ma ken. Iedere avond, van 7 tot 11, hou den zij „open deur" en een paar maal in de week organiseren zij zelfs „stu dieclubs", waarbij ze zoveel mogelijk gebruik maken van de methoden der Katholieke Actie. Deze studieclubs moeten altijd „laag bij de grond" ge houden blijven en de onderwerpen en methoden moeten aangepast zijn aan de plaatselijke toestanden. Een van de Capucijnen vertelde, dat het armoedige leven in Nanterre, de nau we betrekkingen, die hij onderhoudt, met de allerarmsten, en de methoden, die gebruikt moeten worden om de mensen te bereiken en met hen over God en het Evangelie te kunnen spreken, hem ten sterkste herinneren aan de dagen, toen St. Franciscus zijn Apostolaat begon. Vele arbeiders komen reeds regelma tig naar de hut van de Capucijnen om met hen over godsdienstige onderwerpen te praten, of deel te nemen aan de stu dieclubs en godsdienstoefeningen. Terwijl er een merkbare vermindering in de populariteit van bepaalde commu nistische agitators te constateren valt, zijn de paters zeer populair bij de bevolking, omdat men ziet, dat zij onzelfzuchtig zijn, de problemen van de werklieden volko men begrijpen en zelfs nog armer zijn dan hun buurlui. De beide paters, die in de fabriek arbeiden, zijn voornemens dit nog minstens zes maanden te blijven doen. Zij werken er hard, maar moeten nog harder werken, wanneer zij thuis komen om met hun mede-arbeiders te praten, hun vragen te beantwoorden en te trachten hun de grondbeginselen en eenvoudigste waarheden van het Katho lieke Geloof te doen begrijpen. Apostolische methoden van dezelfde aard vinden in Frankrijk nu ook toepas sing onder de landbouwbevolking in die streken, waar het Christendom het meest in verval is geraakt. Zo hebben twee priesters zich onlangs verbonden gedu rende een zeker tijdsbestek te gaan wo nen in een bepaald aantal dorpen, waar de bevolking bijna evenzeer tot het heidendom is teruggevallen als dat in de rode voorsteden van Parijs het geval is. Wanneer de bevolking hen eerst leert kennen en waarderen, zal het mo gelijk zijn de een of andere weg te vin den om de boeren terug te brengen tot de godsdienstige tradities van hun vade ren en hun de eigen behoefte aan gods dienstige waarden en een wedergeboorte in Christus te doen beseffen. zou verzetten, indien deze het bevorde ren van de vrede voorstond. Met betrekking tot de toekomst der Italiaanse koloniën zeide hij niet te geloven, dat de Grote Vier tot een over eenstemming zouden komen. De Arabie ren weigeren de mogelijkheid aan te nemen, aldus Azzam Pasja, dat de vroegere Italiaanse koloniën terugge geven zullen worden. De Arabieren heb ben twintig jaren tegen Italië gevoch ten en restitutie zou betekenen, dat de Arabieren, die aan de zijde der ge allieerden gestreden hebben, vervolgd zullen worden." Op de vraag wat de houding der Ara bische Liga zóu zijn, indien, tengevolge van het falen der V.N. een beslissing te nemen, de Britten zouden beginnen Pa lestina te verlaten, antwoordde Azzam Pasja: „Wij zullen de Britten verzoeken de terroristen die zij in het land brach ten mee te nemen." ÏJet Franse Tunis en Marocco noemde Azzam Pasja de slechte beheerde kolo niën die er bestonden. Het stond er zo nuchter in de re geringsverklaring van 23 Septem ber jJ.: „tenslotte meent de regering, dat de wet op de Commissie- Generaal niet meer aansluit aan de in middels zo zeer veranderde omstandig heden. Zij overweegt, ten einde in de naaste toekomst de bijzonder zware taak van de luit. Gouv.-Gen. te verlichten, de instelling van een collegiaal or gaan, waarin de luit. G.-G. zijn verant woordelijkheid mede door anderen ge dragen zal zien". Wij hebben in ons commentaar op deze regeringsverklaring de hoop uitge sproken. dat niet langs de een of andere omweg weer dezelfde heren die deel uit maakten van de Comm.-Gen. in dit col legiaal orgaan zouden worden binnen geloodst, aangezien hun arbeid, gezien de resultaten, immers alles behalve 'als een succes kan worden beschouwd. Bij het jongstte Kamerdebat hebben ver scheidene leden de regering een uitspraak trachten te ontlokken over haar plan nen met dit te vormen illustere collegiaal orgaan, dat Prof. Romme tijdens het de bat: „de cm zetting van de landvoogdij in een collegium" noemde. Dr. Beel bleef er bij. dat er nog niets viel te zeggen over de vraag, hoe dat collegiaal orgaan eruit zal zien. De regering wenst dus blijkbaar in haar politieke keuken alleen gelaten te worden. Nog levendig herinneren wij ons echter het onverkwikkelijk schouwspel, waarvan het publiek destijds mede getuige mocht zijn. bij de samenstelling van de Oom missie-Generaal. Tussen de grote politie ke partijen werd een weinig fraai spel gespeeld van politiek touwtrekken met het békende resultaat. Wie herinnert zich bijv. niet de heftige critiek van de P. v. d. A. in „Het Vrije Volk" op de benoeming van de heer Max van Poll? Wij zouden het zeer betreuren als soort gelijk spel weer zou beginnen. Nu de regering zwijgt is het gissen naar de personen, die ih het collegiaal orgaan zitting zullen krijgen, in de hele pers weer begonnen. En dat de politiek hier om de hoek komt gluren is niet te ver wonderen. Interessant was in dit ver band de mededeling van ,,Het Parool", enige dagen geleden, da* Prof. Schermer hom voorzitter van de verdwijnende Comm.-Gen. naar Amerika zou gaan voor besprekingen over iuchtkartering, waarin zoals men weet prof. Schermer- hom expert is. Dat hij op zijn reis daar heen ook Londen aou aandoen, is natuur lijk niets bijzonders, hoewel hij daar mo gelijk toevallig Sjahrir zou kunnen ont moeten. „Het Parool" liet er echter geen gras over groeien en kwam 29 Sept. met een groot artikel, dat men als een af' scheid zou kunnen beschouwen. Onder alle lof en vriendelijkheid aan het adres van de heer Schermerhom zat toch ook wel een angeltje Zo stelde het blad o.a. de vraag: „Of zullen er ook m de rijen van zijn vrienden velen zijn, die hem toch maar liever op de katheder en in zyn vak zien, dan in die hachelijke en netelige 'politieke sfeer, waarin de oorlogsjaren hem hebben gestuwd? Was hy als Minister-President en, later, als vodrzitter van de Commissie- Generaal, toch eigenlijk „een misluk king?" Doet hij er dus goed aan, te rug te keren naar de studeerkamer en te zijn die hij vóór 1940 was: de bij zonder knappe ,.prof", met een bij zonder sterk besef van de diepe bete kenis der verbinding tussen wetenschap fn werkelijkheid?" Het orgaan van de Partij van ce Arbeid „Het Vrije Volk" remde de vol gende dag het enthousiaste „Parool" met de volgende categorische verklaring: „Berichten, volgens welke een dergelijke reis het bezoek aan Amerika het einde zou betekenen van de poli tieke lo op baan van prof. Scher merhom, zijn uit de lucht ge- g r e p e n." Wij geloven in deze, dat „Het Vrije Volk" het bij het rechte eind heeft, hoewei wij de kans, dat Schermer hom zitting in het collegium krijgt, uiterst gering achten. Uit Batavia wordt thans gesuggereerd, dat de binnenkort naar Indië als advi seur van Dr. Van Mook vertrekkende jhr. mr. Van Vredenburch. hoofd van de Directie Politieke Zaken van het minis terie van Buitenlandse Zaken, in het college zal worden opgenomen. Van de andere kant gaan in Den Haag geruch ten. waarbij de namen van minister Neher, prof. Romme en prof. Logemann genoemd worden. (Vervolg op pag. 3) Met ingang van 15 October is noemd tot hoofdredacteur van Tijd" mr. Jan Derks. be- „De Tengevolge van de regeringsmaatrege len tegen de door boeren in beslag geno men landerijen, dreigen, vooral in Rome, weer nieuwe stakingen te ontstaan. Ne genduizend boeren maken zich op, vol gens Italiaanse bladen, om naar Rome te lietsen teneinde hun aanspraken op on ontgonnen land kracht bij te zetten. De kranten spreken van „een mars naar Rome per fiets". Intussen confereren landeigenaren, landarbeiders en arbei- Met kleinigheden kunt ge vaak \^hct geluk van anderen verhogen.y dersvertegenwoordigers over de eisen van de boeren, maar tot Donderdagavond Iaat waren zij nog niet tot overeenstem ming gekomen, zodat de dreiging van de algemene staking in Rome onverminderd voortduurde. Een beroep van de regering, waarin werd verklaard, dat er vandaag overeen stemming zou worden bereikt heeft tot resultaat gehad, dat de voor heden aan gekondigde algemene staking tot Zater dag is uitgesteld. In de Kamer hebben de communisten weer aanvallen gedaan op de financiële politiek van de regering, welke volgens hen steeds meer naar een inflatie voert. Het vooraanstaande communistische iid Scoccimaro achtte het gevaar van een inflatie, die nog erger zou zijn dan de Duitse in 1923, nabij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1