EE D Taxi-overval bij Halfweg opnieuw berecht Watisdatf Collegiaal orgaan CRIPPS KRIJGT HET COMMANDO IN DE TWEEDE SLAG OM ENGELAND Officier verzacht zijn eisen Avonturen. Oorlogs monumenten Conservatieven bijeen te Brighton Britse mijnwerkers gaan langer werken Ook op Zaterdag Nieuw proces in Bulgarije „Veiligheidsraad worde geen debating-club" Eerste Kamerlid voor het B. G. Schadevergoeding voor ons land Valkenburg trok 28 duizend gasten Mgr. Van Valenberg weer naar Indië incognito Produceren, exporteren en bezuinigen Aan de voeten gebonden in het water gegooid VRIJDAG 3 OCTOBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Algemene verkiezingen geëist Voormalige Duitse generaals op doorreis Geen diners voor Labour-ministers Leider van Boerenpartij van verraad beschuldigd China contra de Oost- Europese landen Wijziging in de Italiaans- Russische betrekkingen? E's van f 10.000 subs. 6 maanden DE DOOP VAN PRINSES MARIJKE Speciale radio~uiizend'ng Amerikaanse opdrachten voor Britse auto-industrie Wilhelm Furtwangler naar Stockholm Ook Waddeneilanden druk bezocht SCHERMERHORN NAAR LONDEN Besprekingen over luchtkartering (Wordt vervolgd* (Vervolg van pag. 1) Tot 2 jaar veroordeeld De speculaties, die men sinds enige tijd heeft gemaakt omtrent de toe komst van het Britse kabinet, heb- üen enig houvast gekregen in de benoe ming van Sir Stafford Cripps tot leider van alle economische zaken die op het ogenblik het land benauwen. Het was al wel duidelijk, dat Labour de „tweede slag om Engeland" alleen wilde voeren en er niet de hulp van de Conservatieven bij zou inroepen: officiële verklaringen lieten daaraan reeds weinig twijfel bestaan. En de aanstelling van Cripps heeft ook de laatste restjes van zulke twijfel wel op geruimd. Intussen is juist deze aanstel ling toch min of meer een concessie aan de Conservatieven. Er zal nu tenminste strak en centraal geregeerd worden op het stuk der economie, en de halfheid, waarop Churchill en de zijnen zo dik wijls en zo fel critiek hebben geleverd, schjjnt door Cripps' grote volmachten een spoedig einde te gaan nemen. Men verwacht, dat op deze eerste wijziging, de belangrijkste en meest urgente, nog enkele kleinere verschuivingen zullen volgen voor (de minder voorname posten, en dat deze een lichte beweging naar rechts, doch nog altijd in het kader van de Labour-party, als richting zullen heb ben. Cripps' taak zal het zÜn- huidige economische moeilijkheden te be zweren. Hij was daar, in zijn func tie van President of the Board of Trade (hetgeen ongeveer overeenkomt met mi nister van Handel), al mee bezig. Sinds enige weken maakte hij een kruistocht door het land, het volk aanzettend tot hard werken enerzijds, versobering in zake de consumptie anderzijds. En dit zijn ook de punten, waarop zijn nieuwe activiteit zich zal splitsen: hard werken, vergroting van de productie, daartegen- over uiterste zuinigheid met het verte ren van het zelf geproduceerde, en als gevolg van het een en het ander een uit breiding van de export, waarvan de eco nomische en politieke toekomst van En- geland zo onheilspellend sterk afhangt. Het eerste probleem waarvoor hi) zich geplaatst ziet is dat van een vergroting der kolenproductie. Tot nu toe is men be neden het geraamde peil gebleven, on danks nationalisatie en ondanks vriende lijkheid tegenover de mijnwerkers, die van beide misbruik hebben gemaakt. Het is dan ook een gelukkige omstandig heid dat men, zowat tegelijk met Cripps benoeming, het besluit genomen heeft, de werktijden van de mijnwerkers weer te verlengen en op te treden tegen het absentisme, dat sinds de nationalisatie onrustbarende vormen begon aan te ne- D1 Ook. het vraagstuk van de arbeids krachten Ui de gewichtige industrieën wacht op een oplossing. Men heeft te weinig mensen, en wat men heeft is niet goed genoeg verdeeld, zodat de productie niet zo effectief mogelijk ver loopt. Cripps zal goeddeels op de wel willendheid van de vakverenigingen zijn aangewezen, om aan deze toe stand een einde te maken. Tot nu toe heeft hij het met de leiders der vakver enigingen niet slecht kunnen vinden. Doch of dit ook voor het vervolg zo zal zijn? Men acht het in dit opzicht een ongunstig voorteken, dat vooral de werk gevers hun steun hebben toegezegd aan zijn programma van economisch her stel, en er zal heel wat van Cripps' ge duld en diplomatieke talenten geëist worden, om naast de werkgevers ook de werknemers aan zijn zijde te krijgen. Slaagt hjj hierin echter, dan is ook de gehele natie verenigd achter een vast- omschreven plan. e nieuwe leider der economische J aangelegenheden, de eerste die zo -L—grote bevoegdheden heeft gekre gen, heeft het geluk, dat de negatieve kant van Engelands strijd om het be staan, de versobering, al is beklemtoond vóór zijn aankomst op de nieuwe post. De bezuinigingsmaatregelen, die» zich in het dagelijks leven direct hebben doen gevoelen door vermindering van de rantsoenen en beperking van de luxe, zijn reeds door de anderen genomen. Misschien zal hij er nieuwe aan moe ten toevoegen; 'het begin is evenwel ge maakt, en men zal zich over een voort schrijden der zuinigheid niet meer zó verbazen en opwinden, als men deed toen het eipoeder bedreigd werd, of toen de broodrantsoenering werd ver scherpt. Te minder zal men zich verba zen, indien de propaganda welke het ministerie sinds enige tijd maakt, om de mensen te overtuigen van Engelands armoede en van de kansen op een uit weg, die in arbeid en spaarzaamheid vervat liggen, ingang vindt. Op een hachelijk ogenblik gekomen, heeft Cripps zeer wijde bevoegdheden gekregen. Zijn positie is uit de verte te vergelijken met die van Churchill tij dens de oorlog: wat deze op het politie ke en militaire was, is Cripps thans op het economische. De komende maanden zullen moeten uitwijzen, of hij evenveel vertrouwen geniet, en of hij een even gunstige uitslag zal weten te boeken. Op het Congres der Conservatieve partij, dat Donderdag te Brighton begon nen is, heeft de vroegere 'Britse minister van Oorlog, Hora Belisha, uitgeroepen: „Men kan zich afvragen, waarom wij Hitier de oorlog hebben verklaard, wan neer wü zijn systeem overnemen!" Éénstemmig werd door de vergadering een resolutie aangenomen, waarin werd gewaarschuwd, dat de Labour-regering Engeland in een totalitaire staat veran dert. Door verscheidene sprekers werd onder luide bijvalsbetuigingen erop ge wezen, dat de regering de pers muilbandt en heerst bij decreten. Voorts werd door de Conservatieven éénstemmig een resolutie aangenomen, waarin met spijt werd vastgesteld, dat de partij-politiek zich bij voortduring bin nendrong in de vakverenigingen en werd betreurd, dat de huidige regering zich ondergeschikt maakt aam liet vakvereni gingscongres. Tenslotte werd in een reso lutie tot uitdrukking gebracht, dat de party geen vertrouwen stelt in de ge- schikheid van de regering om de belan gen van de natie als geheel te waar borgen. Vrijdag zal het Congres de imperiale politiek, de landbouwpolitiek en de par- tijfinanciën bespreken. Met algemene stemmen nam het Con gres tenslotte de resolutie aan, waarin als eerste stap voor Engelands herstel om algemene verkiezingen werd gevraagd. .V'»" v ;.Y 4. m Het stoomtrammetje, dat de verbinding BussumHuizen onderhoudt, zal Zondag a.s. zijn laatste rit mpken. Moderne bussen zullen de taak overnemen Tussen de Britse Kolenraad en afge vaardigden van het Verbond van Britse mijnwerkers is een overeenkomst geslo ten, waarby de mijnwerkers vrywillig een half uur per dag langer of ook Zaterdag zullen werken. Een der productie-leiders van de Ko lenraad, Sir Charles Reid, verklaarde, na zijn terugkeer uit Canada, dat de productie van de Canadese mijnwerkers een grotere arbeidsprestatie vertoonde dan die van de Britse, maar dat zo'n vergelijking niet geheel billijk was, daar de omstandigheden in de mijnen van Nova Scotia beter zijn dan in de Engelse mijnen. De Canadese mijnwerkers wer ken vüf dagen per week acht uur lang. Lonen worden berekend met productie- toeslag. Het werk moet vaak diep onder zee plaats vinden en de arbeiders bevin den zich daar 4 a 5 kilometer van de schachten. Als Engeland zijn kolenex- port niet spoedig hervat, zal de Canadese markt verloren gaan, waarschuwde Sir Charles Reid. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Donder dagavond om 8 uur in Hoek van Holland tien hoge voormalige Duitse generaals zijn gearriveerd, die uit krijgsgevangen schap in Engeland zijn teruggekomen. Zij behoorden allen tot de weermacht en rijn uit krijgsgevangenschap ontslagen om naar hun woningen terug te keren. De namen van de generaals zijn: Bassenge, Neuffer, Polack, Schober. Thonann, Broich, Schlieben, Will, Frienel, Hilde- brandt De Britse premier Attlee heeft zijn kabinetsleden voorgeschreven, geen bijeenkomsten bij te wonen waar een maaltijd geserveerd wordt. Maar Phi lip Noel-Bakerminister van Lucht vaart, heeft het consigne gebroken toen hij te Londen ging aanzitten aan een diner van de R.A.F. Noel-Baker verontschuldigde zich voor zijn te laat komen met te zeggen, dat men vergeten had een zwarte das te gelijk met zijn smoking naar zijn bu reau te sturen. Hij zeide: „Als ik een Tory geweest was, zou ik gekomen "Zijn met een „polo-boord", die van achte ren open is; maar als Labour-lid past mij dat niet. Daarom moest ik eerst naar huis gaan om mij te kleden." \^ru Bidden wij voor Stalin c.s.- Beklaagden in de kooi - Engelsen kopen hun eigen dorp-Kleine wagen,wat nu? - Cyprus als vacantie-oord - Vliegen met butaangas en trompetgeschal bij het einde van de film. Meer dan honderd leden van de Amerikaanse Congregational Church te Mount Vernon heb ben een dezer dagen een aparte bijeen komst in hun kerkgebouw gehouden om te bidden voor de „bekering" van Stalin, Molotov en Wysjinski. Het proces, dat over enige dagen in Rangoon begint tegen de moordenaars van de zes minis ters, die half Juli werden neergeschoten tydens een kabinetszitting, zal iets an ders dan anders zijn. Om de misdadig heid van de daders te accentueren heeft men besloten hen in een kooi op te sluiten tijdens de rechtszitting. Van achter de houten tralies zulten de be klaagden de antwoorden moeten geven en men hoopt tevens hen op deze wijze voor eventuele wraaknemingen van het publiek te beschermen. Engelse dorpelingen hebben hun eigen dorp gekocht. Castle Com be, een pittoresk plaatsje, dat door de eigenaars verkocht werd, is huis voor huls onder de hamer gebracht. Iedere bewoner trachtte echter zijn eigen huis te kopen, wat in alle gevallen slaagde. De meeste mensen wonen sinds generaties in de huizen, die zij nu in eigendom verkre gen hebben. Iedere keer, wanneer iemand zijn eigen huis in bezit kreeg, ging er een gejuich op in de zaal, waar nog even moeilijkheden heersten, toen enige openbare gebouwen onder de ha mer kwamen. Maar ook dit werd opge lost. Een oude inwoner kreeg het raad huis voor een royale 2000 gulden. Het postkantoor kwam zijn chef op 4000 gulden te staan, terwijl de twee her bergen nog de grootste waarde van de gehele plaats bleken te vertegenwoor digen. Zij brachten acht- en vijfduizend gulden op. Toen het totaal werd opge maakt, bleek Castle Combe een goede vier ton waard te zijn, waarover de dorpelingen zich enigszins trots voelden, hoewelze het zelf hadden moeten opbrengen. Zevenhonderd en vijftig duizend Engelse auto-eigenaars zullen deze maand tegen hun wagen moeten zeggen: „Kleine wagen, wat nu?'' Daar gaan de Hillmans en ..Morrisjes". Ze verdwijnen van de wegen om in garages op blokken te worden gezet. Zoals in 1940 In onze kranten wijze raadgevin gen stonden voor het opbergen van een auto, zo kan men ze nu in de Engelse lezen. ,,Berg de banden op een koele plaats en bescherm de kussens tegen de motten." Oude wijze raad, die de En gelsman weer zal moeten opvolgen, daar voorlopig voor iedere auto- en motor rijder, die geen belangen van imperiale aard kan aanvoeren, geldt, dat hij met de trein zal moeten reizen of lopen. Voor de Engelsen, die er van hiel den enige tijd in het jaar naar Zwitserland te gaan, is men druk bezig een oplossing te zoeken. Nijvere lieden speuren alle gebieden af, waar de Sterling nog thuis hoort, om vacantie-mogelijkheden te vinden. De nieuwste ontdekking is Cyprus, waar heen Cook in de komende maanden vele gedupeerde Engelsen wil sturen. Gibraltar en Malta gaam misschien ook een goede tyd tegemoet. e Romeinse brandweer heeft een advertentie-colporteur door het raam van een bioscoop moeten halen, niet omdat het gebouw in brand stond, maar omdat de goede man tij dens de film in slaap was gevallen en om 1 uur 's nachts ontdekte, dat hy op gesloten zat. Hij maakte brandalarm en gaf, toen zich de eerste helm voor het raam vertoonde, te kennen, dat er geen brand was, maardat hij er graag uit wilde. De commandant van de brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, was buitengewoon kwaad en de directeur van de ioscoop nam het wijze besluit voortaan het einde van de laatste voorstelling met luid trompetge schal „hoorbaar" te maken. Hoewel het ook geen kwaad zal kunnen, indien hy ■naar. minder slaapopwekkende filmen uitziet. Wordt het vliegen goedkoper?, is een vraag, die op het ogenblik in Amerika in de belangstelling staat. In Oklahoma City heeft een dezer dagen voor het eerst een vlieg tuig met vloeibaar butaangas gevlogen, dat slechts een vierde van gewone vliegtuigbenzine kost. De 200.000ste bezoeker van de tentoonstel ling van Oostenrijkse kunstschatten in het Rijksmuseum te Amsterdam, de heer J. L. Henncman, tandarts te Beverwijk, ontving een fraai album. Rechts de heer Henneman Dr. Dragolub Jovanovitsj, voormalig hoogleraar aan de Universiteit van Belgrado en leider van de Servische Boerenparty, heeft voor het Servische Hooggerechtshof de beschuldigingen, dat hü de Joegoslavische regering wilde om. verwerpen en instructies kreeg van de leden van de Britse inlichtingendienst, tegengesproken. rranjo Gazi, oud-regeringsbeambte, die met Jovanovitsj in de beklaagden bank was gezeten, bekende het hem ten laste gelegde. Jovanovitsj en Gazi zou. den in opdracht van Stephon Clissolds, voormalig persattaché bij de Britse am- bassade te Belgrado, een „boerenblok" gevormd hebben. Jovanovitsj was een der ontwerpers van de huidige grondwet van Joegosla vië en Tito heeft hem eens de ambas sade te Moskou aangeboden, wathljech- ter afsloeg. Hy werd gearresteerd nadat hij strenge critiek had geleverd op de binnen- en buitenlandse politiek van de regering en wel, dat deze zich volkomen onderschikte aan de richtiynen van de Sovjet-Unie. China heeft zich Donderdag met be trekking tot het Balkanvraagstuk achter de Verenigde Staten geschaard en er bij de Algemene Vergadering der UNO op aangedrongen, een einde te maken aan de invasie in Griekenland door Oost- Europese landen. De Chinese gedelegeerde, T. S. Tsjang betoogde in de politieke Com missie van de Assemblee: „Wij kunnen zeer zeker niet de stelling aanvaarden, dat de buren van Griekenland het recht hebben aan de oppositie in dat land ge wapende bijstand te verlenen, omdat de Amerikaanse en Britse regeringen de Griekse regering hulp hebben verleend. Als wij dit zouden toestaan, zou een in ternationale anarchie ontstaan." Te Rome wordt verwacht, dat de mi nister vanBuitenlandse zaken, graaf Sforza, binnenkort belangrijke nieuwe ontwikkelingen zal bekend maken inzake de Italiaans-Russische betrekkingen. Graaf Sforza heeft Woendag een lang durig onderhoud gehad met de Russische ambassadeur Kostilef. Kort te voren was hij in het parlement hevig aange vallen door de linkse groeperingen wegens zijn zogenaamde onderdanigheid aan Washington. Terwijl Woensdag de regering van De Gasperi bittere aanvallen in het parle ment had te verduren, kwam een vak- verenigings-delegatie haar moeilijkheden nog verzwaren met een verzoek tot on middellijke toepassing van de glijdende loonschaal voor de salarissen van amb tenaren. Gedurende de drie laatste maanden zijn de bestaanskosten in Italië weer ruim 15% gestegen. Na een zeer uitvoerig getuigen verhoor en requisitoir eiste Donder dagavond jhr. mr. De Ranitz, advo caat van het Bijzonder Gerechtshof te Assen, een geldboete van f 10.000 of zes maanden hechtenis tegen het lid der Eerste Kamer en wethouder der gemeente Emmen, R. Z. H. Als penningmeester van het Diaco- nessenhiuis te Emmen heeft de heer Z. H. indertijd aan de v.m. afdelingscom missaris der marechaussee te Emmen medegedeeld, dat in het ziekenhuis een gewonde Engelse piloot verpleegd werd. Tevens zou hij hebben verzocht hiervan aan de Duitse autoriteiten te Assen melding te maken. Bij zijn verweer verklaarde verd., dat de piloot langzamerhand een gevaar niet alleen voor het ziekenhuis, maar ook voor de gehele Z.O.-hoek van Drente begon te worden, te meer daar de ge neesheer-directeur dr. Van Heerde zich garant had verklaard en dus gevaar liep. Dit was de reden, dat na een alarme rende telefoon van de S.D., met de mededeling, dat de man zou worden op gehaald, de hoer Z. H. het verzoek aan de afdelingscommandar.t heeft gericht, waardoor z.i. misschien de geneesheer- directeur gespaard zou blijven. Dit ver zoek werd gedaan als resultaat van be sprekingen, die hjj met een bekende ille gale strijder over deze kwestie had. Mr.. De Ranitz kwam tot de conclusie dat de meeste feiten in de tenlasteleg ging bewezen ayn en eiste daarom een geldboete van f 10.000 of zes maanden hechtenis. (Vervolg van vagina 1) Naar wy vernemen, wordt by de doop plechtigheid van Prinses Maryke in de Domkerk gerekend op ongeveer twintig buitenlandse gasten. Verder zullen het Corps diplomatique, de ministers, de Kamerleden, Commissarissen der Ko ningin uit alle provincies, de burgemees ters van alle hoofdsteden en vele vrien den en vriendinnen uit de illegaliteit de dienst bywonen. Omstreeks elf uur zal de Koninklijke Familie in de sacristie worden ontvangen. Ds. Van Berkcl zal zelf de doop verrichten en bovendien een korte toespraak houden. Tydens de doopplechtigheid, die eigenlijk niets anders zal zyn dan een gewone openbare kerkdienst, in gelegd door de Kerkraad te Utrecht, zullen H. M. de Koningin, het Prin selijk Echtpaar, de drie Prinsesjes, Prinses Armgard en Prins Aschwin vóór de doopvont plaats nemen. De doopvont is het oude doopbekken Uit de Geertekerk. Het zilveren bekken, dat op een eiken pilaster rust, draagt het opschrift „Sta op en laat U dopen en Uw zonden afwassen, aanroepende de Naam des Heren". Na afloop zal de Koninklijke Familie zich verzamelen in de sacristie, waarna de terugtocht naar Soestdyk onmiddellijk zal geschieden. Er zal in de kerk een stemmige versiering met groen worden aangebracht, doch bloemen zullen er niet zyn. Er zal een speciale radio-uitzending van de plech tigheid worden gegeven. Het intergeallieerd bureau voor scha devergoedingen te Brussel heeft tijdens zün twaalfde zitting de toewijzing goed gekeurd van de uitrusting van negen Duitse fabrieken voor oorlogsproductie, een waarde vertegenwoordigend van acht en een half millioen Reichsmark. Onder deze groep aangewezen fabrieken bevinden zich die van Messerschmidt, Focke Wulf en Junckers. Nederland zal o.a. van deze uitrusting zyn deel ont vangen. De gehele Junckers-fabrlek is aan Frankrijk toegewezen. De Engelse automobielfabriek Austin heeft Amerikaanse opdrachten lopen tot de waarde van 25 a 30 millioen dollar. De directeur van de Austin Motor Com pany vertelde, dat de Amerikaanse auto fabrikanten nog voor 15 maanden werk hadden om hun eigen markt te voor zien. Gedurende deze tyd moesten de Engelse fabrieken exporteren zoveel ze konden. De Austin-fabrieken zijn van plan 500 wagens per week af te leveren. Wilhelm Furtwangler heeft in Sep tember door Duitsland gereisd. Hy diri. geerde in Hamburg, München en Ber- ïyn, waar hy o.a. Jehudi Menuhin be geleidde. Hindemith en Bartole stonden overal op het programma. Op het ogen blik neemt Furtwangler met de Beriynse Sbaatsopera Wagners „Tristan en Isolde" opnieuw in studie. In October zal hy in Stockholm enige concerten leiden. Zoals men zicb herinneren zal pleegden 16 Augustus van het vorig jaar de drie jeugdige Hagenaars L., S. en W. even voor de kom van de gemeente Halfweg een overval op de taxichauffeur W. D. Smit, die hen van Amsterdam naar Haarlem zou vervoeren. Deze overval kwam reeds 21 November van het vorig jaar voor de rechtbank, waarby de officier te gen L„ S. en W. resp. een gevan genisstraf eiste van 8, 5 en 2 jaar met aftrek. De rechtbank besloot toen de zaak aan te houden, totdat een rap port over de verdachten zou zün ingewonnen. Gisteren kwam voor de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem deze overval weer in behandeling, waarby de rappor ten overgelegd konden worden. Betreffen de de overval zelf kwamen er geen nieuwe feiten aan het licht. Scheen het bij de zitting van 21 November, dat de chauf feur zijn beroep waarschijnlijk niet meer zou kunnen uitoefenen, thans bleek, dat hy buiten verwachting geheel hersteld is en sinds drie maanden in zUn werk is teruggekeerd. Uit de verklaringen van de verdachten kwam nu vast te staan, dat S. en W. het plan hadden opgevat naar Amsterdam te gaan, en dat L. toen gevraagd was met hen mee te gaan. L. had een revolver bü zich, waarvan ook de an deren op de hoogte waren. Het feit, dat zij retourbiljetten hadden gekocht, maakte het aannemelijk, dat zij toen niet de bedoeling hadden een overval te plegen. Bij het vertrek uit Amsterdam stelde L. voor een taxi te nemen en deze met geweld machtig te worden, hetgeen aan vankelijk op tegenstand bij de anderen stuitte. L. huurde toch een taxi en van bet Centraal Station vertrokken zij in de richting Haarlem. Nabü Halfweg ver zochten zy de chauffeur een zijweg in te slaan, waarna L. deze beval te stop pen. Terwyi de chauffeur uit de wagen wilde stappen, riep L. hem toe: Handen omhoog, of ik schiet, waarbij hij tegelijk de revolver afschoot. De chauffeur wist ondanks zijn verwondingen, toch nog weg te komen. Verd. W. sprong van schrik uit de wagen, doch werd direct door de anderen teruggeroepen. De auto reed weg, bestuurd door S., doch even later kwam deze in een berm van de weg terecht. Uit het tweede verhoor voor de recht bank bleek, dat de dr^e zich eigenlijk n* het geheel niet gerealiseerd hadden, wat zij deden, terwijl het voor de hoofddader onbegrijpelijk was, dat hü geschoten had. Het was nameiyk zijn bedoeling niet da chauffeur neer te schieten, doch alleen deze onder bedreiging uit de wagen te krygen en er dan zonder meer van door te gaan. De officier meende, in verhand rret de bijzondere omstandigheden, die in de diverse rapporten naar voren waren go- bracht, zyn eisen van 21 November te moeten verzachten, en eiste teger. L. 6 jaar met aftrek, tegen S. 4 jaar met af trek en tegen W. 2 jaar zonder aftrek, door te hrengen in de bijzondere straf gevangenis voor jongelieden te Zutphen. Bij hun pleidooi wezen de verdedigers op het feit, dat er hier eigenlijk alleen sprake was van baldadigheid, die echter zeer ernstige gevolgen had of had kun nen hebben. Dat de verdachten hun daad op zulk een onbeholpen manier t^n uit voer brachten» bewees reeds, dat zij de ernst van het geval niet hadden doorzien. Zij verzochten de rechtbank uiterste clementie toe te passen. Uitspraak 16 October. De laatste jaren is vacantieverblijf in het buitenland slechts in zeer beperkte mate mogelijk. Dit heeft tot gevolg, dat de beschikbare logiesruimte in ons land onvoldoende is om de grote massa va- cantiegangers te herbergen.. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek is begonnen met de statistische waarneming van het binnenlandse vreemdelingenverkeer in een aantal plaatsen gedurende het zomerseizoen 1946, waarvan de resultaten dezer dagen bekend zyn gemaakt. Het zal niet al gemeen bekend zijn, dat gedurende de zomermaanden van het jaar 1946 ruim 28.000 gasten in Valkenburg (L.) ver bleven, bijna 7000 in Bergen (N.-H.) en Schoorl en 16.500 op de Waddeneilanden. Dat deze vacantiegangers tezamen 470.000 nachten in deze plaatsen doorbrachten, dat ongeveer 40 procent van alle gasten in Valkenburg uit Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage kwam en byna 40 procent van de gasten in Bergen en Schoorl en op Texel Amsterdammers waren. Mgr. Th. van Valenberg. Apostolisch Vicaris van Borneo, die gedurende enige maanden voor een regeringsopdracht hier te lande vertoefd heeft, zou hedenmid dag uit het Capucijner klooster in Den Bosch naar Amsterdam vertrekken. Z. H. Exc. zal van Schiphol per K.L.M. de terugreis naar Batavia aanvaarden. Met het K.L.M.-toestel is gister middag prof. W. Schermerhom naar Londen vertrokken. Hij zal ditmaal in het buitenland geen politieke doeleinden nastreven zo vertelde hij even voor zijn vertrek doch zyn reis is, zoals hij het uitdrukte, „technisch, wetenschappe lijk, organisatorisch." In Londen zal de oud-ministerpresi dent besprekingen voeren over de lucht kartering in Indonesië. Van het resul taat van deze besprekingen zal het af hangen of hij aan het eind van de vol gende week naar de Verenigde Staten zal vertrekken. 39) door CLARENCE BUDINCTON KELLAND F i»iiiiaiiaii»i»itiiiiiiii»iiiai»tMumu«f In gedachten verzonken legde hy de haak neer en zag Jane ernstig aan. Terwijl ik met de schone uit Oklahoma keuvelde," zei hij, „kwam er een ge dachte, bij mij op." „Vertel eens?" vroeg Jane. „Veronderstel, dat u wordt uitver koren voor het grote werk in Tickle's paleis. Het kwam zo maar by me op, hoor uw concurrenten hebben van uw eerste transport een brandstapel ge maakt. Het schijnt hun ernst te zyn. Veronderstel dus, Tickle besluit om u de opdracht te verlenen „Ja „Hetzelfde ogenblik dat hy dat doet zal de koorts haar hoogtepunt bereikt hebben. Het gaat om veel geld, weet u. Het is voor hen niet noodzakelijk op te treden, vóórdat zij weten, dat het een verloren zaak is. Maar dan moeten zy maatregelen nemen. Wanneer het alleen de inrichting van het huis be trof, zou ik er zo'n drukte niet over maken; maar er zit veel meer aan vast en ik heb daaruit mijn conclusie ge trokken.'' „En die is?" „Dat zij niet zullen toelaten, dat u het werk uitvoert." „flïaar hoe kunnen zy my dat be letten?" Canopus keek somber. „Een dode de corateur kan niet veel uitrichten," zei hij bedachtzaam. „Acht u hen tot zoiets in staat?'' „Ik zou u niet graag verzekeren," zei hy. „Het is niet prettig om bang te zyn," zei Jane ernstig. „Neen," antwoordde hy. Zij glimlachte. „Dan zal ik my niet angstig maken. Maar ik ben het over Rapunzel; ik vertrouw op u!" Weer glimlachte zy. „U moet myn geheime dienst zyn,'' zei ze. Hy stond op en liep met zware stap pen op de deur toe. Daar .draaide hy zich om en met een strydlustige uit drukking op zyn gezicht zei hy nadruk- kelyk: „U steekt uw neusjè niet meer in myn zaken Begrepen?" ACHTTIENDE HOOFDSTUK Hy was nog geen half uur weg, toen miss Home op de deur klopte en bin nentrad. „Er is een zekere mynheer Jonas om u te spreken," zei ze. Een blozend, welgedaan persoon met een brede glimlach trad de kamer bin nen en boog minzaam. „Wat hebt u het hier gezellig," zei hij. „En zo smaakvol ingericht.'' „Dank u," zei Jane. „Mag ik even plaatsnemen? Ik kom niet om te mediteren over smaak of schoonheid o, neen. Maar om een goede daad te doenIk heb slechts één verlangen, juffrouw Smith, met iedereen goede vrienden te zyn. Ik heb het land aan ruzie en ik kan niet zien, dat er onder mijn vrienden misverstan den heersen. Ik streef er naar moeilyk- heden uit de weg te ruimen." „Erg sympathiek van u," zei Jane koel. „Maar ik heb geen moeilykheden voor zover ik weet. Ik ben een zaken vrouw en ik let alleen op myn zaken." „Ik weet het. En juist daarom ben ik gekomerv1— uit vrije wil om u myn diensten aan te bieden." „In welke hoedanigheid?" vroeg zy. „U hebt tegenslag gehad," zei hy overdreven welwillend. „Wel, la'en wy zeggen wanneer uw werkzaamheden zich uitsluitend tot uw zaken hadden beperkt, 'zou deze bepaalde geest van onvriendeiykheid jegens u niet zyn ont staan. Of, wanneer u een andere cliënt had uitverkoren. Maar helaasIk vrees, dat u wat te nieuwsgierig bent geweest." „Alle vrouwen onderzoeken graag,'' zei Jane. „Laten wy hier niet verder op Ingaan. U heeft zo juist bezoek gehad van die journalist, Canopus Jones?" „Stelt u daar soms belang in?" „Ik niet. Neen; maar myn vrienden; voor hen zou het van groot belang kun nen zijn. Jones ziet veel, hoort veel en snuffelt nog meer. Dat is een zeer ver ontrustende factor. U heeft nog een andere vriend, een zeker majoor Bowie. Hy is geen vriend van myn vrienden. Zy verdenken u en mynheer Canopus Jones en majoor Bowie er van, samen te werken tegen wat zy als hun grootste belangen zien. Nu ben ik gekomen als de vredelievende tussenpersoon om u een voorstel te doen. Een voorstel, dat u slechts voordeel zal brengen." „Hoe bedoelt u?" „Heel goed, dat u dat vraagt. Het zou voordelig zijn financiëel en mogelyk, zeer wel mogelyk ook voor uw gezond heid.'' „Maar ik voel me werkeiyk uitste kend," zei Jane onschuldig. „Als u het goed vindt, zullen wij ons vooreerst tot het financiële beperken." „Ik stel veel belang in geldzaken," zei Jane. „Als het op geld aahkomt, ben ik zelfs een beetje hebzuchtig, geloof ik." Zy glimlachte verontschuldigend. „Uitstekend. Het is altyd prettig geld te verdienen zonder veel inspanning. Zoudt u, laten wy zeggen, vyfduizend dollar ryker willen worden, zonder dat u daar uw lieftallige hand voor om zoudt hoeven draalen?'' „Men verdient geen grote sommen geld met de armen over elkaar." „Maar kunt het," zei hij overtui gend. U kunt het!" „En wat is de voorwaarde? Wat zal ik er voor moeten nalaten?" „Ziet u wel? Mijn vertrouwen in uw scherpzinnigheid en zakelyk inzicht is niet beschaamd. Ik ben in staat om unu direct vijrauizend dollar uit te betalen, wanneer u zich uit de Tickle-affaire geheel terugtrekt.'' „Zo? Maar ik zal veel meer kunnen verdienen als mynheer Tickle my het werlc toevertrouwt" .Inderdaad. Maar m ij n geld is safe. Het zou kunnen, dat u de opdracht niet krygt. nietwaar? Deze vyfduizend dol lar zyn zeker. Beter één vogel in de hand Hoe dit ook zy. wy hopen dat deze keer* niet de partij-politiek zich weer van het geval gaat meester maken. Vóór alles komt het er op aan, dat de personen, die de Luit.-Gouv. zullen moeten bystaan in zijn moeilijke taak, deskundigen zyn in Indische kwesties en bovendien realisten. De situatie jtal toch moeilyk genoeg werden, nu de kans groot is, dat wij, onder supervisie van het buitenland, op. nieuw gaan onderhandelen met de re publiek. Opnieuw, na alle teleurstellin gen! Het te benoemen collegiaal orgaan zal daarby een belangryke rol kunnen spelen. Wij hopen, dat de party-politiek de regering niet weer "n stok tussen de benen zal gooien zoals tot dusver her haaldelijk is geschied. Dat wy intussen op onze hoede moeten zijn. blykt weer eens uit een hoofdartikel in het jongste num mer van .Paraat", waarin de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie der P- v. d. A„ mr. Van der Goes van Naters con cludeert: „De internationale weg is ingeslagen. Hü zal tot het einde toe bewandeld wor den, want de hele wereld is au eenmaal sterker dan één land alleen." Zie hier weeT een staaltje van het défaitisme, dat de hele Indië-politiek van de Party van de Arbeid steeds heeft gekenmerkt en dat zelfs een gedeelte der internationale wereld in haar optreden tegen ons heeft versterkt. Wy koesteren evenwél de verwachting, dat het kabi net, met als minister van Overzees© Ge biedsdelen ad interim Dr. Beel, zich zal blyven herinneren, dat ondanks de sterkte en macht van de internationale weireld, Nederland zyn rechten heeft en dat het. deze ten korte van wie of wat ook zal bhjven handhaven. (Vervolg van pagina 1) Door middel van affiches, film en radio zal de belangstelling van de Neder landers voor het monument van de grote stryd worden opgewekt. Vele organisaties hebben hun steun by deze actie reeds toegezegd. Zo zal de K1N.A.C. op 9 No vember, de KHM.V, op 16 November een sterrit houden naar Amsterdam/ waarby de inschrijvers verplicht zullen zyn ten minste een cm? grond te kopen. De kopers zullen by aankoop een certificaat ontvangen, waarop het bedrag van deel name vermeld staat. Dok ligt het in de bedoeling een geschenkactie te ontkete nen, waardoor men in de gelegenheid is iemand een bewys van deelname als cadeau aan te bieden. Teneinde iedereen in de gelegenheid te stellen, tot deelneming, worden plannen ontworpen om ook de in het buitenland vertoevende Nederlanders kans te bieden om hun bydrage te storten. De stichting Nationale Oorlogsmonu menten zorgt slechts voor de financiële kant van de zaak. De uitvoering zal be rusten bij commissies, die de benodigde gelden van genoemde stichting zullen ontvangen. Gezien de tijdsomstandig heden is men echter van mening, dat aan de oprichting van monumenten geen zeer grote bedragen mogen worden be steed. Men acht ook in deze soberheid op zyn plaats. De Bossche rechtbank heeft heden N.W. G., monteur uit Eindhoven, die 10 Mei j L de jongeman J. J. met beide benen aan een gebonden te Nuenen in het Eindho- venskanaal had geworpen, waarna hij hem met de hak van zijn schoen een trap op het hoofd gaf, veroordeeld tot twee jaar met aftrek, met ter beschik kingstelling van de regering. J. heeft er het leven afgebracht door het feit, dat hy de zwemkunst uitermate goed meester was. De trans-Atlantische vluchten van de American Overseas Airlines moesten Woensdag gestaakt worden door een sta king van 173 piloten. Het vertrek van vier toestellen naar Europa werd ver- hinderd. De A.O.A. maakt 24 vluchten per week naar en van Europa, maar vliegt niet over het Amerikaanse continent. De sta king vindt zijn oorzaak niet in een loon- geschil, maar in de dwangmaatregelen die de maatschappy toepast by haar on derhandelingen met het piloten-vakver bond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3