Zuivering in bezet gebied leidde voortduring der gevechten Van Klef fens: Republ. regering groep van despotische mannen tot Beslissing over Italiaanse koloniën te wachten I DISTRIBUTIEPAKKET WORDT VOLGEND JAAR RIET VERGROOT Correspondentie van Rost van Tonningen Hij las „Mein Kampf' in één nacht Seyss-lnquart „de Jesuïet" I VERLIEZEN IN INDIË D Comm. van drie dient terstond te beginnen Rusland zit Engelsen dwars Republ. aanval op Ned. hospitaal K.L.M. weer via India? Kabinetscrisis in Denemarken Vrije liquidatie van Am. fondsenbezit verloopt bevredigend Melk en varkensvlees zullen duurder worden Jeugdproblemen Aardappelvoorziening verzekerd Tol hoofd en har) Gisteren een dode en dertien gewonden Het weer II ff Min. Lib uitlok over de deviezenpositie ZATERDAG 4 OCTOBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 23966 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. CONSULAIR RAPPORT CONSTATEERT: Hoe lang nog? Australische motie (Vervolg op pag. 3) Ook prijs der eieren wordt hoger (Vervolg op pag. 3) DE NIEUWE BONKAARTEN Opdruk „West" Regering koopt 400.000 ton BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mflllmeiei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. die zij nooit kan De order staakt het vuren" in Indonesië is niet geheel geëerbiedigd, aldus het voorlopig rapport der zes consuls, die een onderzoek naar deze kwestie hébben ingesteld. In het rapport, dat de consuls Maandag j.l. hebben ingezonden, en waarover de Veiligheidsraad gisteren het debat opende, wordt gezegd: „De vorderingen van de Nederlandse troepen tussen 20 Juli en 4 Augustus waren wigvormig. Terwijl de hoofdmacht der republikeinse troepen zich terugtrok, bleef een aantal manschappen tussen de wiggen achter. De Indonesische tactiek der Verschroeide aarde, met inbegrip van plundering, in het bijzonder van Chinezen, werd tussen de wiggen geïntensiveerd. De Nederlanders besloten het gebied tussen hun wiggen te zuiveren en dit leidde tot voortduring der gevechten, met verontachtzaming van het „staakt het vuren". sulaire rapport niet onpartijdig was en de ernst van de gebeurtenissen in Indo nesië verkleinde. „De Nederlandse rege ring is in dit geval de aanvaller en heeft niet gehandeld volgens de beginselen van de V. N." Gromyko stelde daarop een nieuwe resolutie voor, waarin wordt ge zegd: „De Veiligheidsraad acht het nood zakelijk, dat de troepen van beide partijen onmiddellijk worden terug getrokken op de stellingen, die ze voor de militaire operaties bezetten." Dc Nederlandse afgevaardigde, rar. E. N. van Kleffens, stelde de vraag: „Hoe lang zal het nog duren vóór het de ge hele wereld duidelijk wordt, dat de republikeinse regering geen verantwoor delijke, vredelievende regering, die voor de vrijheid strijdt, is, maar een kleine groep van despotische mannen, die zich met hulp der Japannezen aan het Indo nesische volk heeft opgedrongen en die zich onderscheid door bruutheid jegens het weerloze volk, door kwade trouw en Evatt, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde tijdens de behandeling van het rapport, dat, in dien de toestand zo was als in het con sulaire rapport werd beschreven, het duidelijk was. dat de order van de Raad niet was nagekomen. Hij stelde een reso lutie voor, waarin er op aan wordt ge drongen, dat de Commissie van Drie on middellijk met haar werkzaamheden zal beginnen. Deze resolutie werd door de Sovjet-afgevaardigde, Gromyko, gecriti- seerd. Hij zei, dat dit slechts de mensen zand in de ogen zou strooien en niets tot stand zou brengen. Gromyko meende, dat de Nederlandse regering de order van de Raad had ge hoond en dat zij dit alleen kon doen omdat zij de steun van „zekere regerin gen" had. Hij verklaarde, dat het con- Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Rusland, Engeland en Frankrijk zijn Vrijdag te Londen samengekomen om de toekomst van het Italiaanse kolo niale imperium (cppervlakte circa 2.5 millioen vierkante kilometer) te be spreken. in een boodschap aan de eerste for mele zitting, die gehouden werd in het historische Lancaster House, deed Bevin een beroep op de gedelegeerden, spoed te betrachten met het onderzoek ter plaatse naar de situatie in Erithrea, Italiaans-Somaliland, Cyrenaica en Tri- pciitanië. De Engelse afgevaardigde Sir Noel Charles zeide in zijn openingsrede, dat hij geen ernstige moeilijkheden voorzag en dat, hoewel 15 November genoemd is als de datum, waarop de commissarissen het Verenigde Koninkrijk moeten verla ten, er geen enkele reden is, waarom zij niet eerder zouden gaan. Leider van de Amerikaanse delegatie is Waldemar Gallman, die bijgestaan wordt door John E. Utter en Phillip H. Bagbee. Frankrijk en Rusland worden vertegenwoordigd door hun ambassa deurs Réne Massigli en Georgi Zaroegin. Het wordt ter conferentie waarschijn lijk geacht, dat Rusland de Italiaanse Het Nederlandse leger heeft vandaag In zijn communiqué bekend gemaakt, dat de Nederlandse strijdkrachten op Java en Sumatra gisteren, Vrijdag, drie plaatselijke republikeinse aan vallen hebben afgeslagen, in gevech ten, waarbij de Nederlanders dc vol gende verliezen leden: I dode, 13 gewonden en 1 vermiste. De republikeinse troepen deden een nachtelijke aanval op een Ne derlands hospitaal te Balan Sarangan (Sumatra). Ook werden aanvallen gedaan op Nederlandse detachemen ten te Sempol (Oost-Java) en Djjam- pasig Koeion (West-Java). Uit ver schillende andere gebieden werden schermutselingen gemeld. De regering van India heeft in be ginsel besloten het verbod voor K.L.M.-vliegtuigen, om in India te landen en op te stijgen, dat in Augus tus was afgekondigd, op te heffen. De Deense regering is vanmorg°n rroeg ten val gebracht, toen bet Lager, huls met 80 tegen 66 stemmen een mo tie van wantrouwen tegen de regering van Knud Kristensen aannam. De mo tie werd aangenomen naar aanleiding van een resolutie, die door de linkse radicale partij ingediend \%as en waarin de houding van Kristensen in de kwestie van Zuid-Sleeswijk werd veroordeeld. Kristensen heeft verklaard, dat hij de koning zal verzoeken nieuwe verkiezingen te houden. Later is in een open brief van de ko- ning aan het parlement het Lagerhuis tot nader orde; verdaagd. aanspraken op de vroegere koloniën zal ondersteunen, in t|et bijzonder waar deze aanspraken strijdig eijn met Britse be langen in Cyrenaica en Somaliland. Dit schijnt ook het onderwerp te zijn ge weest van het speciale bezoek van de Russische ambassadeur KostHef aan Graaf Sforza op Dinsdag. gemakkelijke beloften, nakomen?" De Nederlandse afgevaardigde waar schuwde de Raad opnieuw, dat, indien het Sovjet-voorstel zal worden aangeno men, dit zou betekenen, dat duizenden mensen aan de wraak der republikeinen zoudqn worden blootgesteld en dat Ne derland niet verantwoordelijk kon zijn voor wat dan zou gebeuren. Hij zei vervolgens, dat de gevechten in Indonesië alléén voortduren, omdat de republikeinse troepen hun gewelddaden niet hebben gestaakt. Indien de republi keinen de order „staakt het vuren" res pecteren, is er geen noodzaak voor zui- veringsoperaties. De verbindingen tussen de genoemde Nederlandse wiggen wor den elke dag sterker en de gebieden Worden snel gepacificeerd. Aan de andere kant zijn de nog door de republikeinse troepen bezette gebie den weinig in aantal en verspreid. Mr. Van Kleffens legde de Raad documenten voor ov* Onbeheerste gewelddaden van republikeinse aan hangers, opzettelijke inbreuken op de order „staakt het vuren" en In donesische propaganda, waarin het volk tot gewelddaden tegen de Ne derlanders wordt aangespoord. De Raad nam tenslotte de Australi sche motie aan, met negen stemmen voor, terwijl de Sovjet-Unie en Polen zich van stemming onthielden. De Australische resolutie luidt: „De Vei ligheidsraad besluit, dat het secretariaat- generaal der V. N. zal worden verzocht op te - treden als de instantie, die de Commissie van Drie bijeenroept en de organisatie van haar werk op zich neemt, en besluit vervolgens, dat de Commissie van Drie zal worden verzocht met de uiterste spoed met het waarnemen van haar functie te beginnen." In het voorlopige consulaire rapport wordt nog gezegd, dat zo lang de hui dige toestand in Indonesië voortduurt, liet onmogelijk zal zijn te verzekeren, dat de orde „staakt het vuren" volledig in acht zal worden genomen. „Wij heb ben tot nog toe geen practische tussen tijdse maatregelen kunnen vinden, waar door de order met meer effect zou wor den nageleefd of het aantal doden en gewonden verminderd." Verwachting tot Zaterdagavond; Overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. In het Noorden van het land: Matige Noord.Westelijke wind. In het Zuiden: Veranderlijke wind. Zondag: Zon 6.4618.11, maan 20.36—13.1(1. Maandag: Zon 6.47— 18.08, maan 21.26—14.26. In het vevrijde gebied in Indië keert langzamerhand het normale leven terug. voertuigjes, wach ten op lading De „Deelemans"de karakteristieke Indische Dg schoenendistributie zal moeten worden gesteld op een paar in anderhalf jaar, afgezien van bijzondere verstrekkingen en bepaalde categorieën" Het verbruik van tabak en levensmiddelen zal niet worden uitgebreid, terwijl voor thee, koffie en cacao alsnog verlagingen noodzakelijk kunnen blijken, jftdus de Minister van Financiën in de Memorie van Antwoord op het verslag van de commissie van overleg inzake de deviezen-nota. In belangrijker mate moeten besnoeiingen plaats vipden in de aankopen voor productieve doeleiirtlen, wat te pijnlijker is, daar deze importen de basis zijn van onze welvaart in de toekomst. De voornaamste beperkingen betreffen de aankoop van auto's, aardolieproducten en metalen eindproducten. In vele gevallen betekenen de reducties een inkrimping van de voorraden, waardoor de productie niet onmid. dellijk wordt getroffen, doch waardoor niettemin in de toekomst moeilijkheden kunnen ontstaan. Minister Neher heeft de laatste van de zes Turbo-generatoren van de P.N.E.M. te Den Haag, die in 1944 door de Duitsers verwoest zijn, in gebruik gesteld Samenvattend kan over de reductie ran de invoer voor de civiele sector worden gezegd, dat voorshands is afgezien van de drastische maatregelen, welke de con. sumptie of de investeringen meer zouden aantasten dan in dit stadium sociaal of economisch verantwoord wordt geacht. Verdere beperkingen van de consumptie zou een nadelige invloed kunnen hebben op de arbeidsproductiviteit en zou de zwarte handel doen opleven. Drastische beperkingen van de investeringen zou de productie en de export in de toekomst belemmeren. Sinds de datum van de. nota van 23 April j.l. zijn de pogingen om nieuwe langlopende credieten in het buiten land op te nemen en om kortlopende credieten te consolideren met redelijk succes bekroond, hoewel de moeilijk heden nog slechts voor de naaste toe komst zijn overwonnen. De minister geeft vervolgens een beknopt overzicht van de mutaties in de leningovereen komsten ter toelichting. Reeds eerder heeft de minister ver klaard, dat hij slechts in het uiterste geval wil overgaan tot een gedwongen verkoop van Amerikaanse effecten, en het stemt hem daarom tot tevreden heid, dat de bedragen, welke vrijwil lig ten verkoop worden aangeboden, de verwachting rechtvaardigen, dat de voorgenomen liquidatie van ongeveer honderd millioen dollar in 1947 zal worden bereikt. De minister spreekt de hoop uit. dat ook in de toekomst vrijwillige liquidatie van ons fondsen- bezit in zodanige mate zal plaats heb ben, dat een vordering van regerings zijde overbodig zal zijn. Bij de verkrijging van buitenlandse credieten staan tegenovér duidelijke voordelen (verwezenlijking van de noodzakelijke investeringen en behoud van een redelijk consumptieniveau) be paalde nadelen, die voortvloeien uit de aan die credieten verbonden voorwaar den. Indien deze voorwaarden te bezwa rend zijn, kan het daarom rationeel zijn de credieten niet op te nemen en te Toen mr. M. M, Rost van Tonningen op 8 Juni 1945 in de Scheveningse ge. vangenis zelfmoord pleegde, doorkruiste hij met die daad de voorbereidingen voor zijn aardse berechting. Onder het wel zeer uitgebreide en uiteraard ook zeer bezwarende materiaal bevond zich de correspondentie, die Rost in de loop van de bezettingsjaren met alle Nazi. groten voerde en die' kort na de bevrij ding keurig gerangschikt in enkele tien. tallen ordners in de kluis van de Java- sche Bank teruggevonden werd. De autoriteiten stelden de brieven ter be. schikking van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, dat dezer dagen een gedeelte er van vrij gaf ter publi. catie. In deze correspondentie tekent Rost zichzelf ten voeten uit als de vleesge worden Streberei, de van zichzelf ver- vulde intrigant, die ook het verraad van degenen, die hij zijn „kameraden" noemt, niet schuwt om zijn doel te be reiken. Fanatiek en huilerig sentimen teel tegelijk. Oprecht slechts in de boos heid. In October 1941 geeft hij deze korte karakteristiek van zichzelf in. een brief aan Mussert: „Ik ben nationaal- socialist geworden door de aanschou wing van de heldhaftige, titanische strijd der Oostenrijkse nationaal- socialisten en door de lezing van „Mein Kampf" (een document van 764 bladzijden, red.) in één enkele nacht, Sindsdien vulde mijn nationaal- sociallstische wereldbeschouwing mijn leven, zij is mijn onwankelbaar Gods geloof." Van deze basis uit begint Rost dan zijn politieke activiteit, die in eerste instantie een greep naar de macht fs. Reeds op 24 Augustus 1942 doet hij de „Hooggeachte Heer Rijkscommissaris" een schrijven toekomen, waarin hij uit- voerig zijn zienswijze op de politieke situatie in ons land uiteen zet. De partij van Arnold Meyer is „eigen lijk een als fascisme vermomd politiek Jesuïtisme" en de Nederlandse Unie „is niet anders te beschouwen dan als 'n bun deling van burgerlijke reactie en een camouflage van het politiek katholicis me." Maar ook de N.S.B. komt er niet goed af. Het hoofdkwartier is „in wezen anti-Duits" en, zo bezweert hij Seyss- lnquart: „Alg u de N.S.B. werkelijk op nationaal-socialistische grondslag wenst te hervormen, moet het hoofdkwartier grondig gezuiverd worden," en even la ter moet het hoofdkwartier zelfs „voor het grootste deel verdwijnen." Aan Seyss- lnquart de conclusie, wie hij met de „zuivering" moet belasten. In deze brief toont Rost cok even zijn zielige verklik- kersnatuur: „Toen ik een dag na mijn terugkomst uit de gevangenis Mussert sprak over de vorming van een S.S - Standarte Westland, zei hij mij, dat hij hieraan niet mee zou doen, want hjj was geen landverrader." Een en ander belet hem echter niet een jaar later aan de „Leider" een uitermate woordenrijk eoistel te sturen, waarin hij beurtelings hoog opgeeft van zijn eigen verdiensten voor de Beweging en vervalt in een larmoyant zelfbeklag: „Moet ik u uiteenzetten," zo barst hij los, „dat ik met mijn oude moeder te zamen haar en mijn laatste spaarduben verbruikte, daar ik wederom in nauwe overeenstemming met haar de steun van de zijde der Beweging tot het uiterste beperkte?" En dan volgt de opsomming van zijn „heldenfeiten", waaronder hij ook „het ten val brengen van de Minis ter van Justitie, Goseling, deze knecht van een misdadig priesterdom" mee rekentDiep verontwaardigd is Rost in deze brief over „de wei-georganiseer de campagne tegen zijn stamboom," die „de nagedachtenis van zijn vader aan tast en die zijn moeder beledigt." Mussert reageert met een koel briefje op deze jeremiade; hij. de „Partij-man," voelt niets voor de doldrieste Rost met zijn S.S.-mentaliteit; hun verwijdering wordt steeds groter, al duurt het tot De cember 1944 eer de beslissende breuk komt. Intussen zoekt Rost van Tonningen zijn heul bij S.S.-corypheeën als Himmler en Rauter. Ook van Seyss- lnquart, die Mussert steunt, krijgt hij zijn bekomst, zó zelfs, dat hij hem in een brief aan een zekere Wolff. S.S.-Gruppenfübrer, betitelt als „de U bekende Jesuïet." In Juni 1944 neemt hij dienst bij de Landstorm. „De kerte vacantie in de vorm van een ingespannen diensttijd", zo schrijft hij aan een van zijn S.S.- vrienden, Sturmbahnführer Fahr'enholz, „zal me goed doen en mij de gelegen heid' geven enige afstand te nemen tot de kleine dagelijkse problemen". Dat van dit afstand nemen niet bijster veel te recht komt blijkt uit het volgende ci taat uit dezelfde brief, dat overigens een wonderlijke terminologie bevat. „Het is een mooie verzameling", aldus Rost, „die men sedert 10 Mei 1944 op de lei dende N.S.B.-plaatsen gekregen heeft, b.v.: scholing-Nije, Jood en 1/8 neger, propaganda-Blokzijl, 'i Jood, organisa tieleider-Kardoes, 1/8 Jood en in Econo mische Zaken de halfjood Hirschfeld." trachten de moeilijkheden ten dele met eigen krachten te overwinnen. In de meeste gevallen zal dit echter moeten leiden tot een vertraging van de inves teringen en een krachtige beperking van de consumptie. De ernstige nadelen hieraan verbonden, kunnen onder zekere omstandigheden onvermijdelijk zijn. n.l. indien, zoals door een lid is opgemerkt, het opnemen van credieten ten koste van de onafhankelijkheid zou gaan. De controle, die door de bevoegde overheidsorganen wordt uitgeoefend, biedt de waarborgen, dat de investe ringen verlopen volgens het prioritei tenschema van de regering. Deze vorm van financiering kan een uiterst nuttige bijdrage vormen tot de opbouw van da Nederlandse industrie, hoewel gestreefd moet worden naar het vermijden van buitenlandse meerderheidsposities in de hier gevestigde ondernemingen. Het stemt tot voldoening, dat sinds het verschijnen van de nota het tekort op de betalingsbalans voor 1947 goed deels is weggewerkt. Hierdoor mag ech ter niet de indruk gewekt worden, dat het doel bereikt is. Het tekort voor *1948 zal mede af hangen van de vraag of verdere con solidatie van kortlopende credieten mogelijk is. Wel kan worden gezegd, dat dit tekort zeer aanzienlijk zal zijn, zodat Nederland voor dekking zal zijn aangewezen op verdere crediet- verlening door het buitenland, o.a. op een tweede tranche van het bij de in ternationale bank aangevraagde cre- diet, zomede op continuering van de vrijwillige liquidatie van een deel van het bezit aan buitenlandse effecten. De onzekerheden in de toekomst ma ken, dat de noodzaak, tot drastische invoerbeperkingen over te gaan, hoe pijnlijk ook voor onze consumptie en voor het herstel van het land, op zeker ogenblik alsnog kan intreden, indien de noodzakelijke buitenlandse financiële hulp niet mocht worden verkregen. De minister heeft zich voorgenomen een nadere belichting van het deviezen- probleem te verschaffen, zodra over de omavng van de te verkrijgen financi ële hulp uit het buitenland meer zeker heid bestaat. Op een vergadering van de Noord brabantse Christelijke Boerenbond heeft minister Mansholt aangekondigd ver hoging van de prijzen voor melk. eieren, varkensvlees en winterzaaigranen. (Van onze bijzondere medewerker) Het grote vraagstuk, waarmede elke jonge mens het leven begint, is dat van zijn groei tot volwassene. Het constateren van deze algemeenheid is nodig, om eens een kritisch geluid te laten horen ten aanzien van de jeugd bewegingen en speciaal daarin onze niet genoeg te waarderen K.A.J. Het lijkt ons noodzakelijk, juist over die K.A.J.. waaraan schrijver dezes veel dankt en die hem zeer dierbaar is. eens een kritisch geluid te doen klinken, niet omwille van de kritiek, maar om te hel pen, opdat deze jeugdbeweging haar juiste richting vinde en meer dan tot op heden leven gaat onder de massa van de katholieke jonge arbeiders in Neder land. In het beginsel-program van de K.A.J. noemt zich deze jeugdbeweging een vormings-instituut, een centrale van sociale instellingen, een vertegenwoordi gend lichaam. Hiermede is vastgesteld, dat de K.A.J. aan zichzelf hoge eisen durft stellen, bewust van de grote ver antwoordelijkheid, welke zij draagt. Toen dr. Poels, in samenwerking met Henri Hermans, in 1912 op de katholiekendag te Heerlen deze vorm van jeugdzorg en jeugdbeweging propageerde, heeft hij daarbij betoogd, dat er tal van vraag stukken zijn, die betrekking hebben op de jonge arbeiders ten aanzien van hun vorming tot harmonisch ontwikkelde mens. Bij andere gelegenheden, en dr. Poels ontbrak zelden op centrale bijeenkom sten van „De Jonge Werkman" in het Limburgse, heeft hij dit nader uiteen gezet. door er op te wijzen, dat een har monisch ontwikkelde persoonlijkheid niet alleen een brave mens veronderstelt, die een vurig geloof heeft, maar even zeer de bekwame vakman, de goede huisvader, de plichtsgetrouwe arbeider, de zijn verantwoordelijkheid bewuste staatsburger. Toen in 1920 Mgr. Van Schaik samen met Jos. Veldman het Limburgse v oor beeld naar het Aartsdiocees overplantte, hebben zij dezelfde richtlijn tot uit gangspunt genomen. Dat men het ten aanzien van de centrale jeugdproblemen ernstig meende, heeft De jonge Werk man toen duidelijk gedemonstreerd. Het probleem van de jou gei werklozenzorg o.a. hield de aandacht van de verant woordelijke leiders regelmatig gespan nen. Hetzelfde mag gezegd worden van de St. Josephs-gezellenvereniging in het Haarlemse diocees. De talrijke jeugd- werklozenkampen in ons land stonden onder leiding van deze arbeiders-jeugd- centrales. Vanzelfsprekend waren zij daarbij voor een belangrijk deel aange wezen cp de steun en practische mede werking van vele organisaties van vol wassenen en op regeringssteun. In die tijd kende de katholieke arbei ders-jeugdbeweging een niet al te talrijk aantal leden. Te dien opzichte is er heel wat ten goede gewijzigd. Op het ogen blik telt de K.A.J. meer dan 35.000 leden. Dat is een zeer verheugend verschijn sel. Wat ons evenwel minder in de K.A.J. bevalt, is het feit, dat ze als ver tegenwoordigend lichaam en als centrale van sociale instellingen nog niet in de mate is terug gekeerd, gelijk dat vóór de oorlog het geval was. n een groot aantal nummers van De Kajotter en de Leidersgids hebben we naarstig gespeurd naar een ur gentie-programma. dat duidelijk uit sprak. wat de K.A.J. wil voor de jonge arbeider, zoals deze midden in de wer kelijkheid van het arbeidersleven staat Ir. een uitstekend artikel van Jos. Veld man in de „Congresklok". uitgegeven bij. gelegenheid van het grote Kaj otters congres te Amsterdam, zegt deze, dat de K.A.J. ten aanzien van de speciale jeugdbelangen eigen instellingen en diensten in het leven wil roepen. Hier onder laat hij ressorteren o.a. een ont- wikkelingsdienst, ontspanningsdienst, spaarwezen, een dienst voor de de school verlatende jeugd, voor de Kajotters-sol- daten, ter bevordering van de vakop leiding. een dienst voor beroepskeuze en plaatsing. In de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht zal op de nieuwe bonkaarten, die 23 Nov', in gebruik wor. den genomen, op de vlees- en melkbon- nen de opdruk „West" worden aange bracht. Hierdoor is het, wanneer dit wenselijk zou blijken, mogelijk voor de bovengenoemde provincies bonnen voor deze artikelen aan te wijzen, welke in de rest van het land niet geldig zijn en omgekeerd. Of een zodanige maatregel zal worden genomen staat nog niet vast. Heden is het Dierendag"- Ook hebenben recht op een goed be een liefdevolle behandeling. Dr altijd aan! De aardappelvoorziening in de win termaanden is door een goede oogst al leen niet ten volle verzekerd. Een zeer strenge winter kan bovendien aa-n de ingekuilde aardappelen nog belangrijke schade aanrichten. Hoewel de oogst van consumptieaardappelen ondanks de droge zomer over het algemeen niet onbevre digend is geweest, aldus deelt het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening ons mede, dient, nu de graanpositie bij een onverhooitekort schieten van de voorziening met con sumptieaardappelen niet de mogehjkheidr geeft om met graanproducten voor de handhaving van het rantsoenerhigspeil bij te springen, de regering op .ndere wijze een zekere reserve te vormen. Zij doet dat door reeds nu een belang rijk kwantum gedacht wordt aan 400.000 ton van de telers in de Noor delijke provincies op te kopen, welke reserve, indien zulks nodig zon blijken. als aanvulling van de voorraJen eon- Hoe ouder men wordt, des te beter De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Gene. Koninklijke Nederlandse Landmacht: Sold. G. LETTE van 4e Reg Grena diers, afkomstig uit Hengelo. Gesneu veld 29 Juli te Lamongan. (Na vermis sing). Tijd. luitenant A. B. B. TER BRAAK, van 46 R. I.. afkomstig uit Hengelo. Gesneuveld 22 September te Parakan. Luitenant-kolonel J. M. KOEMAN, comm. 3—7 R. I.. afkomstig uit Amster dam. Gesneuveld 22 September nabij Goeboeng. Sold. W. MARTENS, van le Inf.-Brig. Werkpl. 7 Dec. Div„ afkomstig uit Cuyk (N.-Br Gesneuveld 22 September om geving Soekaboemi. Sold. H. KOLK. van 3—5 R. I. afkom stig uit Kampen. Gesneuveld 23 Septem ber te Batoe. Sold. A. C. M. H. TEURLINGS. van le Reg. Jagers, afkomstig uit Tilburg. Gesneuveld 23 September te Loeboek- paroeh. Sold. F. J VERHEYDEN. van 3—11 R. I.. afkomstig uit Boxtel. Gesneuveld 23 Sept. te Kalang-Goengan. 2de luitenant G. BAKKER, van 4—2 R. I.. afkomstig uit Zeist. Gesneuveld 25 September nabij Tandjoeng Poera. Sold. H. BOTTERMAN, van 1—5 R. I., afkomstig uit Amsterdam. Gesneuveld 25 September te Tjilongol. Sold. J. C. OOSTENRIJK. van 1—5 R. I.. afkomstig uit Doorn. Gesneuveld 25 September te Hentgerkrachtencen- trale. sumptieaardappelen gebruikt zal kunnen i n worden. i men inziet, dat het leven kort is. Kapitein J. W. F. TER P ELK WIJK, van 6 R. V. A., afkomstig uit Utrecht. Gesneuveld 25 September bij Tjisalak. Sold. T. BRAKERS. van 1ste Cie. Para troepen. afkomstig uit Emmen. Gesneu veld 26 September te Malang. Sold. Iste kl. H. J. NÜMAN. \an 4 RL afkomstig uit Beverwijk. Gesneuveld 26 September bij Brastagi. Sold. I. CATSMAN, van 1 R. S.. af komstig uit Schiedam. Gesneuveld 28 September ten Zuiden van Salatiga. Sold. 1ste kl. C. G. VAN DER GAAG, van 1 R. S., afkomstig uit Berkel en Rodenrijs. Gesneuveld 28 September ten Zuiden van Salatiga. Sold. G. ZENTVELD. van 1 R. S.. af komstig uit Egmond aan Zee. Gesneu veld 28 September ten Zuiden van Sa latiga. Sold. H. VIGE, van 3 S. P. V. A„ af komstig uit Haarlem. Gesneuveld 29 September te Garnet. Rectificatie: In de verlieslijst van 25 Juli werd abusievelijk gemeld: 2e It. W. C. M. FEYNEN, van 31, Verk. Reg., gesneuveld 22 Juli 1947 te Medan, moet zijn: 2de It. W. W. C. M. FEYEN, ge sneuveld tussen Krawang en Tjikampek aan de westzijde van de brug bij Klari op West-Java. Koninklijk Ned.-Indisch Leger: Soendanees sold. 2de kl. ROL. Gesneu veld 2 September. (Plaats niet ver meld). Timorees sold. 1ste kl. inf. L. ME- LOEK. Gesneuveld 21 Sept. (Plaats niet vermeld). Timorees sold. 1ste kl. inf. WAKE WOWA. Gesneuveld 22 September. (Plaats niet vermeld). Jav. mil. sold. SAMIN BIN KAÏN. Ge sneuveld 23 September. Plaats niet ver meld). Res. Kapt. Staf A Divisie C. J. J. M. EMONS. afkomstig uit Utrecht. Gesneu veld 29 September op weg van Poer- wodadi naar Nongkodjadjar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1