„Katholiek Haarlem" op tournee De stad van „pater Brugman" O.L. VROUW ONBEVLEKT ONTVANGEN Van Haarlem naar Heerenveen per bus Staten-Generaal Woensdag bijeen Van het witte doek Leden-concert H.O.V. JaxÜ eei 13000 Kleppende klokjes als in Haarlem Stemmig kerkje te Nieaw-Vennep jê IS 5Z i§ Moderne N.A.C.O.-wagens over de Afsluitdijk Dertien jaar voor baron v. Heemstra CORRY DE WEERS Kerkberichten Bruckner hoogtepunt van het concert AGENDA TORENS ROND DE OUDE ST. BAAF Ter behandeling van het wetsontwerp Regentschap Uitspraken inzake Haagse bomaanslag Kampervest 45 MGR. UKMAR VEROORDEELD ZATERDAG 4 OCTOBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING DISTRIBUTIENIEUWS Kath. Bureau voor Huwelijksvoorlichting K.V.P. R.K. Coöp. Bakkerij „Arbeid Adelt" Burgerlijke Stand Concertgebouw-Orkest 1 =L Textielpunten verkocht Tabakskaartéh voor f 15 BOLSWARD: HEEMSTEDE Zondagsdienst ZANDVOORT lr. Duyvis neemt ontslag Chin. Ind. Rest. Hongkong HILLEGOM Opening nieuw hoofdkwartier der verkennerij LISSE „Een zomerzotheid" ■<m (Ongecorrigeerd) UITGEEST VOOR HET ORGEL IN DE R.K. KERK Opening verpleeghuis Kinderverlamming VOORHOUT Tuinbouwcursus gaat t niet door KNIPCURSUS is en blijft Uw adres vooi 2e hands kleding IJMUIDEN Dameskoor blijft bestaan Koperwerk! It Fryske Skathus Zes jaar dwangarbeid voor pater Tsjek PRIJSHOUDENDE MARKT De uitnodiging aan het koor „Katho liek Haarlem" om in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een concert te komen geven in het kader van de actie tot verstrekking van Katholieke dagbladen aan de militairen in Indië, getuigt in niet geringe mate van de goe de naam, welke dit koor ook reeds bui ten Haarlem heeft verkregen. Het is te verwachten, dat het koor de grote ver wachtingen, welke men in Amsterdam er van heeft, niet zal beschamen, doch het is tevens te hopen, dat vele katho lieke Haarlemmers, zowel om het goede doel van het concert als uit gerechtvaar^ digde trots op dit Haarlemse, katholieke cultuurbezit, het koor naar Amsterdam zullen vergezellen: er wacht hun een schone avond in de muziektempel in de Van Baerlestraat. In verband hiermede vestigen wij er Maandag 6 October. Haarlem: Uitreiking inschnjvingsbe- wij zen. rijwielbanden voor eerste montage en alsnog afhalen en indienen formulie ren rijwielbanden: G en H. Aerdenhont: Uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen TZ, 9.30 uur. H. W. Agterof, pr., geestelijk leider van het Kath. Bureau voor Huwelijks voorlichting, is verhinderd Dinsdag 7 October a.s. de gebruikelijke spreekuren te houden. Woensdag 8 October as. des avonds acht uur houdt de gemeentelijke cen trale van de afdeling Haarlem van de Kath. Volkspartij een bijeenkomst in ho tel De Leeuwerik, Kruisstraat. Van de volgende agenda: bespreking partij-con gres, grote openbare vergadering, contri butieregeling. GoselingVerschuur-Her stelfonds, actie winterseizoen. De R.K. bakkerij- en verbruiksvereni- ging „Arbeid Adelt" houdt Donderdag 9 October een algemene ledenvergade ring in het gebouw St. Bavo des avonds acht uur precies. Op de agenda staan enige belangrijke punten, oa. financieel verslag boekjaar 19146'47, bespreking opheffing der vereniging. Het is een sombere film, die „Wraak der goden" van Lamac, welke in het Frans Hals-theater draait. Het verhaal voor deze angstig beklemmende rolprent vormt de noodlot-geschiedenis van een paar mensen. Het zijn Viviane Romance, Clément Duhour en Louis Salou, die moeten bewijzen, dat geen schepsel zijn noodlot ontlopen kan. Ondanks dikwijls meesterlijk spel slagen zij daar geluk kig niet in! (Volwassenen). In ..Grote Verwachtingen", een film van Engelse makelij, geregisseerd door de zeer bekwame Rank, proeft de toe schouwer van het begin tot het einde de geest van Charles Dickens. Op knappe wijze worden de personen uit het be roemde werk van deze schrijver ten leven gewekt en suggestief is de sfeer weergegeven. Het romantische verhaal van de jonge Pip, die, eenvoudig smids leerling, een „gentleman" wil worden, omdat hjj verliefd is op een echt dame tje. zal deze week vele Haarlemmers naar het Kembrandt-theater doen trek ken. (Boven 14 jaar) Deze week gaat in City de Russische film „De stenen bloem", waarin een oud volkssprookje op prachtige wijze wordt weergegeven- Het verhaal zelf is zeer eenvoudig. In zijn verlangen naar schoonheid komt de Jonge en begaafde kunstenaar Danile onder macht van de Bergvrouw, die hem van zijn vrouw Katja probeert te ver vreemden, om zo zijn liefde voor haar op de proef te stellen. Hij blijft echter trouw en het is haast vanzelfsprekend, dat dit met een hereniging beloond wordt De buitengewone typering van de mensen, d< zuivere Russische sfeer en de wonderschone muziek maken deze film, die fn technicolor is uitgevoerd, tot een indrukwekkend geheel. (Boven 14 jaar). De Zwitserse detective-film „Inspecteur Stoeder" heeft een aparte bekoring. Enerzijds toont zij ons bijzonder fijne staaltjes van moderne filmtechniek, an derzijds treft zij door een zekere maïve- teit. die wij van de Amerikaanse en En gelse producten niet kennen. Er wordt een niet onaardige speurdersgeschiede nis verteld, die toch vele malen of schoon de uitwerking soms wat simpel en kinderlijk is. een zekere spanning op roept. Volwassenen kunnen deze film, waarvoor om enkele scènes voorbehoud gemaakt moet worden, in Cinema Palace zien. Luxor vertoont deze week de M.P.E.A.- film ,.De Zonde van Jody Norris" met in de hoofdrol Olivia de Havilland. Het draaiboek gunt de toeschouwer een blik in het leven van een eenzame, beklagens waardige vrouw Hij, een oorlogsvlieger, wordt in de strijd naar beneden gescho ten en zij laat haar baby te vondeling leggen. Andere mensen nemen de zorg voor het knaapje op zich; de moeder gaat raar het buitenland. Toch blijft de jon gen steeds in haar gedachten en einde lijk na lange jaren van wachten mag de moeder het geluk smaken haar grote zoon, die ook bij de Luchtmacht is te ruggekomen, in haar armen te sluiten. Toegang boven achttien jaar. Judy Canova, een schone zangeres, doet in de film „De Verdwenen Kam pioene" alle moeite een zangwedstryd te winnen. In het Spaame-theater kan men zien hoe een doodgewone gramo- foonplaat de aanleiding kan zijn tot de meest dwaze..avonturen: zelfs chloroform kan Judy niet tot zwijgen brengen. In het voorprogramma draait de rolprent „Zilverspoor". Toegang 18 jaar. GEBOREN: P. Snoeks-Houweling, z; H. J. Bekkertng-v. Vuure, z; A. C. Hore- man-v. Nieuwenhuizen, 2 z; P. v. Strien- Siebel, z; G. Presburg-Blauw, z: A, C. M. Francken-d. Bie, z; M. B. Bühl-Kry- nickx. d; J. E. Kievit-v. Wirdum, d; G. F. d. Nijs-Schrama. d; N. M. Lommerse- v. Roon, d. GEHUWD: H. J. Tjaden en A. J. Mul der; J. b. Steenkist en H. J. C. Kuijk- hoven. OVERLEDEN: G. Kempe, 62 j; B. J. Klok, 23 i de aandacht op, dat de kaarten voor dit concert heden en Maandag tot 12 uur verkrijgbaar zijn aan ons bureau. Sme- destraat 5 en bij ons agentschap Bin nenweg 31, Heemstede. De prijzen der plaatsen zijn: le rang f2,2e rang f 1.50 en 3e rang f 1,Het concert be gint te 8.15 uur en is ca. 10.15 uur afge lopen. Onder leiding van Marinus Adam ls het winterseizoen ingezet met een over het- algemeen uitstekend geslaagd con cert. De achtRussische Volkswijzen van Liadow, waarmee geopend werd, be koorden opnieuw door melodie, zeer aparte sfeer en schrijftrant: de vertol king was accuraat, met enkele rhythmi- sche onvastheden in het slotdeel, doch fraai van stemming over het geheel ge nomen. In het echt romantische, bijna pom peuze piano-concert van Tschaikowskv in bes kl. terts'liet de solist Iskar Aribo genieten van zijn waarlijk virtuoze er forse aanslag, bij een brede, tempera mentvolle en uiterst muzikale voor dracht. Zeer boeiend was vooral ook het Andantino semplice en sprankelend en vol levendigheid het Prestissimo. Het orkest sloot zich uitstekend aan bij zijn beweeglijke pianistiek en vooral in het laatste deel zeer kernachtige rhythmiek. Men juichte de kunstenaar langdurig toe. In 1946 voltooide Hendrik Andriessen. onze oud-stadgenoot, zijn derde Sympho- nie, die wij gisteren hier in eerste uit voering mochten horen. Een uiterst ge voelig geschreven werk, rijk en kleurig van instrumentatie, opgediend in de be proefde oude vormen van Ouverture, Sonate, Sarabande en Fuga, doch gesto ken in een fris harmonisch nieuw kleed, duidelijk van lijn, met gemakkelijk te volgen motieven, fraaie stemvoering en uiterst welwillende, zangrijke thema's. Marinus Adam beheerste de partituur uitstekend en liet het oorspronkelijk en warm aandoende werk met accuratesse en bewogenheicj uitvoeren in een con trastrijke belichting. Veel en verdiend succes voor de componist, die in de zaal aanwezig was en dirigent, musici en publiek kwam danken voor de fraaie vertolking en de goede ontvangst, welke zijn jongste schepping op symphoniscA gebied zo terecht ten deel viel. Onge twijfeld zullen ook de overige leden der H.O.V. met belangstelling een reprise hiervan tegemoet zien. J. SCHEEPENS. Het leden-concert van Dinsdag 7 Oc tober (het eerste van serie A) zal wor den verzorgd door het Concertgebouw orkest o.l.v. Eduard van Beinum. Op dit concert zal de jubilerende cel list Henk van Wezel, die thans 25 jaar als soló-cellist aan het Concertgebouw orkest is verbonden, als solist optreden in „Don Quichotte" van Richard Strauss. Voorts treden in dit werk op de voor grond de heren Klaas Boon, altviool. A. de Vries, tuba, en D. Mesman, basclari- net. Het concert wordt geopend met de symphonie no 96 in D gr. terts van Jos. Haydn, terwijl tenslotte een uitvoering zal worden gegeven van „Iberia" van Debussy. Bioscopen: Rembrandt: Grote verwachtingen (14 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema-Palace: Inspecteur Stoeder (volw-). 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Luxor: De Zonde van Jody Nor- ris (18 j.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Frans Hals: De wraak der goden (volw.). Zondags: 2. 4.30. 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u. City: De stenen bloem (a. 1 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u. Spaarne-theater: De verdwenen kampioene, met Judy Canova (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der apotheken worden van 5 tot 11 October waargenomen door: Firma C. C. Loo- meyèr. Barteljorisstraat 11. tel. 10175: Fark-Apotheek. Kleverparkweg 13, tel. 11793: Teyler-Apotheek, Teylerplein '79, tel. 17946. In Heemstede door: Heen- steedse Anotheek. Binnenweg 98. telef. 28197; Aerdenhout-ADotheek, Zand- voortselaan 164, tel. 26772. Ziekenvervoer: Fa. Mathot. Grote Houtstraat 39. tei 11990: Margriet, Turfmarkt 10 rd.. telef. 21400 en te Heemstede: A. Buiteman, Raadhuisplein 7, telef. 28523. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Rondom Frans Hals en vanaf 5 October: expositie van „Kunst zij ons doel". Leffelaar: Gobelins van de handwe verij Knipscheer te Laren. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst. Zondag 5 October: Gem. Concertgebouw: Concert door de R.K. Harmonie „St. Caecilia", m.m.v. het Amsterdams Knapenkoor. 8 uur. Stadsschouwburg: Cabaret Wim Son- neveld, 8 uur. Maandag 6 October: Stadsschouwburg: R.K. Toneelver. Tha lia met „Uw wil geschiede", 8 uur. Dinsdag 7 October: Gem. Concertgebouw: H.O.V. Eerste concert door het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum, 8 uur. Stadsschouwburg: Comedia met „De dag van je leven". 8 uur. Woensdag 8 October: Stadsschouwburg: Operettever. Diogé met „Rose Marie". 8 uur. DAG EN NACHT De Economische Recherche te Haar lem heeft dezer dagen op de Jansweg de 24-jarige tekenaar H. J. H., uit Haarlem, aangeohuden, die in het bezit bleek te zijn van 10.000 textielpunten, die hij had verkocht. Hij was juist op weg om deze aan zijn cliënt af te leveren. In verband met deze transactie zijn nog verschillende personen gearesteeTd. Tot op heden is de politie er niet in ge slaagd de herkomst van deze punten 'ast te stellen. Rechercheurs van de Economische Dienst te Haarlem, hebben een 50-jarig wagenmaker op de Centrale Werkplaats der N. S. op heterdaad betrapt bij het verkopen van sigaretten tegen 12% cent per stuk. De man had In zijn bezit vijf tabakskaarten en diverse tabaksbonnen, welke hij resp. voor 15 gulden per stuk en voor f 1.75 a f 2.Van verschillende onbekenden had gekocht. Verd., die ten slotte bekende, een lap stof van 3% m. voor f 100 te hebben gekocht van een hem onbekende en deze lap weer voor f 100 bij loting op de Centrale Werk plaats te hebben verkocht, is in verze kerde bewaring gesteld. De Haarlemmers zijn met reden trots op hun stadhuis, een historisch bezit dat vooral bij de stadsfeesten in 1946 de nationale en internatio nale belangstelling heeft getrokken. Onze oude Bavo siert de wijde om geving en iedere avond ,om negen uur kleppen in de toren de Dami- aatjes, ter roemrijke herinnering aan daden van een ver voorgeslacht. Het toeval bracht ons deze week in Bolsward, de oude Hanze-stad, de eerste Friese stede die een Hollander fcetreedt, wanneer hij de afsluitdijk heeft afgelegd. Sinds enige maanden is daar de heer Bruinsma burge meester, de enige katholieke in de Noordelijke provincies. Op onze vraag of, wij het oude stadhuis konden be zichtigen, nam hij ons enthousiast onder de arm en hij vertelde met een élan, dat ons aan oud-burge meester Van Lanschot uit Den Bosch deed denken. Ook in Bolsward kleppen iedere avond de klokjes, zij het om tien uur en van het stadhuis. Zij herinneren aan oude eeuwen, toen de stadspoorten des avonds om tien uur gesloten werden en men door het kleppen kón weten, dat men het aan de rand van de stad gelegen huis „Te let" (te laat) voor logies moest op zoeken. Van deze maatregel heeft pater Brugman (de bekende redenaar, naar wie het gezegde „praten als Brugman" ont staan is) die een grote rol in de geschie denis van Bolsward heeft gespeeld, later spijt gehad. Vele jonge paren vertraag den hun gang, om toch maar vooral te laat te komen. Iedere Woensdagmorgen om 8 uur zwermen over Bolsward 400 klokslagen uit, cpdat de burgerij wete, dat het sol lege van B. en W. die morgen vergadert. Ook het kwartiertje van Brugman is in er gebleven. Geen openbare vergade ring mag in Bolsward beginnen het uur, waarop zij uitgeschreven is, doch pas een kwartier later. Is de raad bij eengeroepen des avonds om 8 uur. dan plaatst de bode na de klokslagen een zandloper om, die precies na 15 minu ten weer is vol gelopen, waarna eerst dan het teken tot beraadslagen gege ven wordt. Het stadhuis is in 1614 herbouwa. zo als het in 1474 was opgetrokken. In verschillende kamers kan men prachtig meubelwerk van Gysbert Japix, eens burgervader van de stad, bewonderen. In het museum, dat binnen hst geoouw is ondergebracht, ziet men een resolutie met de handtekening vasi de Hertog van Alva, een oud missaal, door pater Brug man met de hand gecalligrafeerd en tal rijke andere historische herinneringen. De burgemeester vertelde, dat zijn stadhuis thans als eerste op de monu mentenlijst staat, omdat dat van Mid delburg verwoest werd. Wij nemer, het graag aan, maar we hebben de Fries uitgenodigd om ook eens in Haarlem te komen kijken. Verder zou de bouwer van het Vredespaleis te Den Haag zijn idee hebben opgedaan, toen hij in Bolsward geweest was. Evenals bij ons is ook in Bolsward een moderne bouw bij de oude getrok ken, maar op zeer storende wijze. In dien men de rooilijn vijf meter achter waarts had getrokken, zou veel rrrnder bedorven zijn. Het is interessant om in dat stadje, dat door de afsluitdijk zoveel dichter bij Holland ligt, eens rond te dwalen. Is het niet merkwaardig, dat de stad 7000 inwoners mt en dat er deze zomer 6000 Hollanders in de plaatselijke hotels en bij particulieren gelogeerd hebben? ik geef alleen m'ri toestemming als jullie je ringen koopt bij Een kleine zaak m^tSê~Uro'e keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TetfvU»*». HAARIEM Het is een onverdeeld genot hij de scheiding van zomer en najaar op een schone dag over de langs een lineaal getrokken wegen van de Meer te rijden en dan het landschap aan uw oog te laten voorbijtrekken. De jonge herfst breekt de eentonigheid van het vlakke land in stukken en koepelt er een monumentale barokke hemel over, die met een felle streek licht hej botergeel uit de akkers trekt en een sluier van schaduw over de verre hoeven drapeert; met het warme genuanceerde grijs van de wolken klinkt het rood van een pannendak harmonieus samen en de transparante iepen zetten er hun donker-kanten silhouet tegen. Ge proeft er in de be weeglijkheid de verse verflucht van een ruig geborsteld doorwerkt schil derij. De bus bracht ons naar Nieuw-Ven- nep: op een kruispunt van wegen wat huizen en winkeltjes, een smederij met veel felkleurig landbouwgerei op het erf, een paar café's met zonnig terras en drie kerkjes en overal doorkijkjes over de vlakke verten: die naar de vage duin rand het meest interessant. De bevolking is voor een kwart Ka tholiek, de overigen echter practiserend protestant en de onderlinge verhouding is goed, zodat hier een christelijke geest' heerst, een benijdenswaardige toestand vergeleken met sommige dorpen in de kop van Noord-Holland, waar het geloof, oorspronkelijk protestant, verwaterd is, êen volkomen heidense bevolking over latend Het Katholieke kerkje, met een ge moedelijk spitsje midden op de voorgevel, ligt aan het einde van een fris plant soen. Van binnen is het bekleed met geglazuurde tegels; dit is een vijftien jaar tevoren geschied en geeft een stem- mige warme toon. De Kruiswegstaties, goed van verhouding tot de ruimte, zijn devoot geschilderd en doen denken aan het werk van Brouwer, die o.a. de Kruis weg schilderde in Overveen, welke tot de beste gerekend mag worden, die wü op onze tocht hebben ontmoet. De ra men van het priesterkoor zijn opgebouwd uit medaillons, die elk een tafereel be vatten. In het ene raam zijn gegeven: tafe. reien uit het leven van Christus, het volgende behandelt het leven van de H. Maagd en het derdebetreft het H. Sacrament des Altaars. De preekstoel, die tegen een pilaar aan gebouwd is en dan ook geen voet heeft, is versierd met reliefs van verschillende heiligen en afge werkt met rococo-or- namenten; deze blijft in artistiek opzicht de mindere van Kruis weg en gebrand glas. De pastoor deelde ons nog mee, dat dit kerkje ongeveer in 1860 werd gebouwd echter scheuren in het gewelf vertoont ten gevolge van ver. andering van de bo- dem door een wijzi ging in het waterpeil en'mettertijd afgebro. ken zal moeten wor den- Ditzelfde euvel is bij meer gebouwen geconstateerd, die in de periode van het oude waterpeil zijn gebouwd. Laat ons hopen, dat het toekomstige kerk. ie eeninteressant voorbeeld wordt van de bouwkunst van onze tijd en dat het opgenomen blijft in de landelijke sfeer van het vriendelijke Nieuw. Ve»nep. L. T. De Zondagsdienst zal 5 October worden waargenomen door de doktoren J. K. Tombrock, Burg. v. Lennepweg, J. van Lier, P. Aertszlaan en P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef. De heer ir. J. S. Duyvis. heeft ontslag aangevraagd met ingang van 1 December als directeur van Publieke Werken te Zandvoort. HAARLEM. Smedestraat 21, telefoon 21375 (Adv.) Zondagmiddag drie uur geschiedt de opening van het nieuwe hoofdkwartier van de R. K. Verkennerij. De voormalige lighallen op het terrein van het St. Jo- sepshuis hebben de verkenners ter be schikking gekregen. De medewerking van het gemeentebestuur, R. K. Armbestuur en de ver. van TBC-bestrijding heeft tot dit mooie resultaat geleid. De financiële belangstelling van velen die met het jeugdwerk meeleven hebben de verken ners in staat gesteld een bescheiden in terieur aan te schaffen. In het nieuwe gebouw zijn ondergebracht 'n senior-ver kennerstroep, de verkennerstroepen „Don Bosco" en de „Jan van Hoof", twee wel penhorden en de St. Paulusstam. Teza men ongeveer 80 jongens. Het gebouw is te bezichtigen Zondagmiddag om 4 uur. Zondagmiddag 1.15 uur wordt het Hoofdkwartier van de Gidsen aan de Weeresteinstraat ingezegend. Collecte voor Noord- Borneo In de St. Josephkerk alhier zal Zondag 12 October onder alle H.H. Missen pre ken en collecteren voor zijn bijna ge heel verwoeste Missie in Noord-Borneo Mgr. J. Buijs, Apostolisch Prefect van Noord-Borneo. De jonge vrouwengemeenschap van de St. Agatha-paroehie is de inzet van hot winterseizoen begonnen met een vro lijk programma, een toneeluitvoering vap „Een Zomerzotheid", een klucht in 7 ta ferelen van Cissy van Marxveld. Gedu rende 3 avonden, n.l. Zondag, Dinsdag en Vrijdag trok dit openingsprogram een geheel gevulde zaal en werd het vrolijke spel op uitstekende wijze opgevoerd. Op dezë avonden voerde kapelaan Keet het woord om de jonge vrouwen op te wek ken zich aaneen te sluiten in deze ge meenschap. Hij toonde daarbij het grote nut van deze vereniging aan; Berichtten wij enige weken ge leden verschillende belangrijke plan nen van de N.Z.H.. thans werden wij in de gelegenheid gesteld, met de nieuwste lijn van de N.A.C. O., eveneens een dochteronderne ming van de Ned. Spoorwegen, ken nis te maken. Met ingang van 6 Oc tober zal namelijk het traject Haar lem-Alkmaar over de Afsluitdijk naar Bolsward, Sneek en Heerenveen gereden worden. De N.A.C.O. heeft daardoor 33 auto buslijnen in exploitatie met een wegen- fV net van 955 kilometers en een dagelijkse hoeveelheid kilometers van 19.400, extra ritten buiten beschouwing gelaten. Wan neer men bedenkt, dat deze vervoers onderneming zo goed als geen bruikbaar materieel had na de bevrijding, dan is het niet moeilijk vast te stellen, dat er in twee jaar heel wat gewerkt en heel wat kapitaal geïnvesteerd ls. Als de nieuwe lijn, een twee-uursdienst, zal worden uitgebreid tot een 1-uursdienst en men hoopt daartoe over een maand of drie technisch in staat te zijn dan zullen er 56 nieuwe autobussen op de weg zijn. Thans wordt gereden met 40 oude wagens, Crossley's, 5 oplegger bussen en enige Ford-trambussen. Nu twee provincies langs de kortste route met elkaar verbonden zijn, zonder dat de passagiers behoeven uit te stap pen, is er alle reden om feest te vieren. De nieuwe lijn wordt door de N.A.C.O. en de N.T.M. uit Friesland in combinatie geëxploiteerd. Toen gisteren dan ook een officiële proefrit gemaakt werd, waren er zowel van Noord-Hollandse als van Friese zijde vele autoriteiten aanwezig, leden van Ged. Staten, een groot aantal burgemeesters, leden van de Kamers van Koophandel, van Rijksinstanties enz. Ook de Noord-Hollandse en Friese jour nalisten reikten elkaar de hand, toen de Friese grens bereikt was. Bolsward vlagde, want het was blij Holland dichterbij te voelen. Aan een lunch werd meer dan een dozijn spee ches gehouden, waarin de betekenis van samenwerking, vertrouwen en dienstbaarheid aan het publiek naar voren kwam. Ook van de zijde van de N.T.M. werden interessante medede lingen gedaan. Mei 1945 had deze maat schappij geen enkele bus, Juli van dat jaar reed men 19.900 kilometer en in Juli 1947 niet minder dan 438.800 kilo meter. Het tweede half jaar zal onge veer 2% millioen kilometer opbrengen. De bussen zwermen ook uit naar Dren te eh er bleken nog verschillende aan vragen voor nieuwe lijnen te zijn. Voor Haarlem en Kennemerland heeft de nieuwe lijn naar Heerenveen grote betekenis. Men zal echter in Alkmaar moeten overstappen, om dan de tocht, die ongeveer 3 uur zal duren, voort te zetten naar hét land van meren, koek en volle-melk koeien. Naar het A.N.P. verneemt is het wetsontwerp inzake de tijdelijke neer legging van het Koninklijk Gezag door H. M. de Koningin de Raad van State reeds gepasseerd, zodat de in diening bij de Tweede Kamer, ter overweging van de verenigde verga dering der Staten-Generaal zeer spoedig, waarschijnlijk reeds Maan dag a.s., te verwachten is. De beide Kamers der Staten-Gene raal zouden heden telegrafisch bij eengeroepen worden voor een ver enigde vergadering Woensdag 8 Oc tober des middags I uur. Het ligt in de bedoeling doch uiteraard is de verenigde vergadering autonoom het wetsontwerp nog dezelfde dag geheel af te doen. De indiening bij de Tweede Ka mer berust op artikel 113 van de Grondet. De Krijgsraad te Velde heeft van daag de daders van en medeplich tigen aan de bomaanslag aan de Prinsegracht te 's-Gravenhage ge pleegd 5 Dec. 1946, waarvan de heer Boer, zijn echtgenote en dienstbode slachtoffers werden, alsmede van een vroegere aanslag op Boer. Het „kidnappen" van de hotelhouder Van Rijswijk uit Renkum en voor genomen aanslagen op twee hoofd officieren en een burger als volgt veroordeeld Kapitein F. J. J- Baron Van Heemstra tot dertien jaar gevangenisstraf met af trek. Eis 15 jaar en drie maanden. Ver dere straf-ontslag uit de dienst en ont zegging van het recht bij de gewapende macht te dienen. Sergeant A. T. Boer, dertien jaar ge vangenisstraf, met aftrek. Eis 11% jaar. Korporaal J. P. J. Peterse negen jaar gevangenisstraf met aftrek (conform de eis). Soldaat J. J. H. van Haastrecht werd wegens het door zijn schuld ontploffen van een handgranaat, de verwonding van een ander tengevolge hebbend, ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek. Eis een jaar. Sergeant S. W. Hogerhuis tegen wie vier jaar ge- eist werd wegens medeplichtigheid aan de vrijheidsberoving van de Renkumse hotelhouder, werd tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Tigchelaar kreeg wegens het schaden van de dienst door verzwijging van een voorgenomen strafbaar feit ?es maanden gevangenisstraf, conform de eis. De beklaagden W. F. Sleper en J. G. Haakmeester kregen wegens medeplich tigheid aan opzettelijke vrijheidsbero ving ieder negen maanden gevangenis straf. De eis was ieder een jaar. Be klaagde Burghout, tegen wie wegens me deplichtigheid aan de ontvoering acht maanden werd geëist, werd vrijgespro ken. 15 October a.s. zal de toneelvereniging „St. Bonifacius" te Krommenie, regie A. Koning, een uitvoering geven in de grote zaal van De Ooievaar. Zij zal op voeren het bekende toneelstuk „Bran ding", uit het Engels bewerkt door Frits Bouwmeester. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar bij de leden van het R.K. Kerkkoor. De baten zullen bestemd worden ter financiering van de kosten van de res tauratie van het orgel der R.K. Kerk alhier, waarvan het orgel momenteel in zeer slechte staat verkeert. Zondag zal het verpleeghuis aan de Langebuurt eigendom van het R.K. Armbestuur, op plechtige wijze worden geopend. Des' middags zal het vóór het publiek ter bezichtiging worden open gesteld. Ook in onze gemeente heeft zich een geval van kinderverlamming voorge daan. Het betreft hier het zoontje van de heer v. R. Gelukkig is het geen ern stig geval. Het kind ligt geheel geïso leerd in een ziekenhuis. De directie van de N.V. Hollandse Melksuikerfabriek, zowel te Uitgeest als te Bolsward, biedt het personeel een mooie reis aan. 3 November a.s. zal met autobussen en auto's een reis worden gemaakt naar Frankrijk. Men zal daar o.m. de zusterfabriek te Sains du Nord bezoeken en een paar dagen te Parijs verblijven. Ruim 100 personen zullen aan de reis deelnemen. Bij gebrek aan leerkrachten gaat de voorgenomen algemene tuinbouwcursus niet door. Zonder dat U daarvoor van huis be hoeft te gaan, zullen ervaren leer krachten de abonné's van dit blad schriftelijk patroontekenen, knippen en naaien leren. Het ls niet moeilijk en een prettige bezigheid voor de winteravonden. De lessen zün geïllustreerd met tal rijke voorbeelden en worden U thuisge stuurd. De kosten zijn slechts 75 ct. per Ids en U ontvangT bovendien gratis een fraaie modeplaat met ruim 300 mo dellen. U kunt zich aanmelden door duidelijk Uw naam en volledig adres op te geven en op dé enveloppe te vermelden: „Naai cursus ILMO" Brieven onder no. 35239. bureau van dit blad. (Adv.) (Adv.) (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. Maandag: H. Fam. Heren 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u.; jonge dames 8 u. Woens dag: congr. jongens 7 u.; jonge mannen 8 u. Zaterdag: biechten 4.308.30 u De gehele week Lof 7.30 u. H, JOZEF (Jansstraat). Zondag: H.7 Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u.; dames 8 u. Woensdag: congr. jongens 7 u. Zaterdag: biechten 56.30 en 79 u. De gehele week Octoberoefeningen 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7,30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. Lof 7 u. Maandag: Congr. meisjes 7 u. Don derdag: Conferentie door pater Wij nand JJluis 8 u. Zaterdag: Biechten 49 uur. De gehele week Lof 7.30 u. ALLERH. HART VAN JESUS (Kle verparkweg): Zondag H.H Missen 7.30,t 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 Lof 7.30 u. Woensdag: congr. heren 8.30 u. Zater dag: biechten 59.30 u. De gehele week Lof 7.30 u O. L. VR. ROZENKRANS (Spaame). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogmis); Lof 7.30 u. Maan dag: congr. heren 8 u. Dinsdag: congr jonge meisjes 8 u Zaterdag: biechten 58.30 u. De gehele week Lof 7.30 U. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). Zondag: Ö.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7.15 u. Donderdag: H. Uur 8 u. Zater dag: biechten 4.308.30 u.; Lof 7 u. De gehele week behalve Zaterdag en Zon dag Lof 7.30 u. H.H. ELIZABETH EN BARBARA Paul Krugerstraat)Zondag: H.H. Mis sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u.; congr. jongemannen 12.15 u. Maandag: Fam. heren 8.15 u. Dinsdag: congr. meisjes (boven 17 jr.) 8.11 u. Zaterdag: biechten 58.30 u. De gehele week Lof 7.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg)Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7 u. Maan dag: Lof 3 u. Zaterdag: biechten 58 u. De gehele week Lof 7.30 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7:30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 6.30 u. Maandag: H. Fam. dames na het Lof. Dinsdag? congr. da mes na het Lof. Zaterdag: biechten 59 u. De gehele week Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur. Lof 7.30 u. Maandag: Liduinacongr. 8.30 u. Woensdag: Marlagarde 6.45 u. Zaterdag: Biechten 56 en 79 u. De gehele week Lof 7.30 u O. L. VR. HEMELVAART (Heemste de). Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 en 11.30 u. Lof 7.30 u. Zaterdag: Biech- ten 58.30 u. De gehele week Lof 7.30 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen- daal) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Lof 7 u. MaandagCongr. jongemannen 8 u. Za terdag: Congr. meisjes 2.15 u Biechten 5—6.30 en 7—9 u. De gehele week Lof 7.30 u- O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen). Zondag: H.H Missen 7, 8, 10.30 u. Lof 7.30 u. Zaterdag: Biech ten 48 u. De gehele week Lof 7.30 u. H, ANTONIUS VAN PADUA (Aerden- hout). Zondag: H.H. Missen 7-30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 4 u. Dinsdag: Congr. jongens na het Lof. Zaterdag? Biechten 49 u. De gehele week Lof 7.30 u. H. AGATHa (Zandvoort). zondag: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis). Lóf 7.30 u. Zaterdag: Biechten 48 u. De gehele week Lof 7.30 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). Zon dag: H.H. Missen 7.30, 9 en 10 (Hoog mis). Lof 2.30 u. Vrijdag: Congr. jonge dames 7.30 u. Zaterdag: biechthen 6— 7.30 u. Sedert enige maanden zag het er naar uit, dat het R.K. Dameskoor, o.l.v. mej. J. Thijssen, zou gaan verdwijnen. De repetities zijn intussen toch weer be gonnen en nieuwe leden kunnen zich opgeven bij mej. J. Thijssen. Groeneweg no. 12. JANSSTRAAT 8 TELEFOON 20141 (HET HUIS MET DE FRIESE VLAG) Het Joegoslavische volksgerecht van Pisino heeft Donderdag Mgr. Ukmar, de katholieke prelaat, die 24 Augüstus tijdens anti-clencale relletjes in het door Joego slavië bezette gedeelte van Venezia Giulia werd gewond, veroordeeld tot de gevan genisstraf van een maand. Pater Stefano Ps.iek, die zich gelijk met Mgr. Ukmar moest verantwoorden wegens het aanzet ten tot rellet.ies. is veroordeeld tot zes iaar dwangarbeid. Elf andere beklaagden, waaronder de personen, die er van beschuldigd werden Mgr. Ukmar gewond en pater Milo Boele- sitsj gedood te hebben, toen deze de prelaat probeerde te verdedigen, hoorden straf fen van 5 tot 7 maanden tegen zich uit spreken. Amsterdam, 3 Oct. 1947. De stemming ter beurze kon vandaag niet meer dan prijshoudend genoemd wor den. Bij cultures was de handel in tabaks aandelen wat levendiger, die vrijwel alle enkele procenten aantrokken. Rubberaan delen warén na een zwakkere opening later in herstel. Van beleggingswaarden gaven Bankaan delen en Staatsfondsen slechts geringe koersafwijkingen te zien. Ook in Ameri kaanse waarden bleven de koersverschil len beperkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2