f Ridderorde Een heilige m i DE ARABISCHE LIGA RICHT HAAR BLIK HAAR HET WESTEN Arabieren in Palestina staken SENT dwaas GOTTHARB- TUNNEL SPINNETJE SPIJKER en HOLLETJE HAAIEWIET Jeugdproblemen 1947 lij ...Mr Demonstratie tegen het Zionisme Correspondentie van Rost ZATERDAG 4 OCTOBER 194? PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Een te vroeg geopperd plan TWEEDE SAMENZWERING IN SLOWAKIJE Intellectuelen gearresteerd AMERIKA BELOOFT HULP AAN IRAN TEKENCURSUS van het 31 f f MELK De ietwat sensationele mededelin gen van de secretaris-generaal der Arabische Liga, Azzam Pasja, omtrent de mogelijke vorming van een entente der Middellandse-Zeestaten. werpt een nieuw en hel licht op de poli tieke strevingen, welke deze nog jonge staten-organisatie vervullen. Sinds de oorlog is de belangrijkheid van het Nabije Oosten ontzaglijk gegroeid. Als strategisch belangrijk gebied, dat de overland-weg van Europa naar Brits- Indië beheerste, heeft het, zoals wij on langs uiteengezet hebben, grotere bete kenis gekregen, nu India en Pakistan zelfstandige staten zijn geworden en dus meer dan voorheen open liggen voor militaire of economische beïnvloeding uit het onmiddellijke Westen. De^sprong der Russen naar een plaats vooraan in de rij der mogendheden heeft vooral de beteke nis van Perzië, als de strook, die de Sovjets nog scheidt van de Oceaan, doen toenemen. Daar komt bij, dat zowel Rusland als Amerika binnen enkele jaren, wat hun petroleumvoorziening betreft, op het Nabije Oosten zal zijn aangewezen- noch de Sovjets noch de Amerikanen kunnen in hun eigen behoeften voorzien of blijven voorzien, en waar het Nabije Oosten het rijkste oliegebied ter wereld is, zijn de blikken der groten scherp op de leden van de Liga gericht. De nood zakelijkheid dit gebied te exploiteren brengt een andere noodzakelijkheid mee: er moet geld aan deze landen geleend en betaald worden; zij zullen daardoor economisch sterk komen te staan en der halve steeds meer gaan meetellen onder de toonaangevende staten, Hierdoor belooft een van de groot ste moeilijkheden, waarmee de Liga tot op heden te kampen heeft, n.l. de culturele en sociale achter lijkheid der Arabieren, spoedig tot het verleden te behoren. Het binnenvloeien van geld in de regeringskassen en in de beurzen der arbeiders moet immers een grote wijziging in de verhoudingen tussen de verschillende groepen der bevolkingen achter zich aan slepen, terwijl ook de verspreiding van Westerse ideëen en ge bruiksartikelen nieuwe geestelijke en materiële terreinen voor de Arabieren zal openen. Men kan dus zeggen, dat de ,eden van de Liga, behalve Egypte, allen ten nauwste betrokken bij oliewinning of olietransport, een grote economische toekomst tegemoet gaan. Of dit ook voor het politieke geldt, hangt geheel af van de kracht, waarmee men zich tegen En gels-Amerikaanse of Russische invloe den te weer kan stellen. Om een zo groot mogelijke kracht te ontplooien, dient men het gehele Na bije Oosten en alle gebieden die daar mee in direct verband staan, te vereni gen. Voor wat de naar het Westen ge keerde zijde aangaat, houdt dit in dat de Arabische Liga een rol wenst te spelen in de Middellandse Zee, die naar kusten bespeelt. Reeds lang geleden heeft men dan ook verklaard, dat (vrij wel) de gehele Noordkant van Afrika tot de Liga moest behoren, en in dit verband dient dan ook de steun gezien te worden, die de Liga en haar afzon derlijke leden verlenen aan de opstan dige bewegingen in Tunis, Algiers en Frans en Spaans Marokko Van niet minder gewicht evenwel is het, ook Turkije in de samenwerking van het Nabije Oosten te betrekken. Men stuitte hierbij echter op niet licht te overwinnen moeilijkheden: vele sta ten wilden van Turkije, de vroegere over heerser, niets weten; de Turken zijn geen Arabieren; en met de anderen stammen zij op het punt van godsdienst niet ge heel overeen, daar zij het Mohamme danisme volgens een afwijkende sekte belijden. Het is echter van meet af aan een van de bedoelingen der Liga ge weest, Turkije op een of andere manier met de overige staten van het Nabije Oosten te verbinden, en enkele aparte verdragen zijn ook reeds tot stand ge komen. Een oude streving is het eveneens, de vrij talrijke Mohammedanen in het Zuid-Oosten van Europa in contact te brengen met het grote blok dir ge loofsgenoten in Azië en Afrika. Met name Turkije heeft voor de laatste oor log een uitgebreide handel op de Bal kan gevoerd, welke thans nagenoeg ver dwenen is, doch die men gaarne zou willen terugwinnen. Dit alles nu wordt gebundeld in het plan, een entente van Middelland se Zeestaten te vormen, waarbij voor de Liga het e rst Turkije en Grie kenland in aanmerking komen, waar toe echter, naar men hoopt, binnen korte of lange tijd ook de Noord-Afri kaanse gebieden, en wellicht ooit de overige Balkanlanden zullen kunnen toetreden. Dit zou dan reeds dad lijk enige werkelijke invloed van de I iga op de politiek in de Middellandse Ze ten gevolge hebben: men zou immers al was het maar officieus, enige mede zeggenschap verkrijgen inzake het be heer over de Dardanellen, dat aan Tur kije is voorbehouden, en waarvoor de toekomst van Griekenland van zo groot belang is. Intussen mag men in Azzam's mede delingen niet meer zien dan een voor nemen, voorlopig nog geen in werke lijkheid bestaand project van een inter nationale politieke structuur. De Liga zelf is, door de rivaliteit van haar leden om de voornaamste plaats, en door de wrijvingen tussen Syrië en Transjor- danië die veroorzaakt worden door ko ning Abdoellah's machinaties tot stich ting van een Groot-Syrisch Rijk, nog te zwak om in de grote poli dek een rol van betekenis te spelen. Daarenboven zullen Engeland en Amerika niet gaarne een nieuwe macht in de Middellandse Zee willen laten ontslaan, die slechts ten koste van hun eigen posities een plaats in die wateren zou kunnen ver werven. En aan de andere kant moet. het wel zeer tegen de zin der Sovjet- Unie zijn. als Turkije behalve de Ame rikaanse steun nu ook nog de Arabische staten tegen haar zou kunnen uitspelen, en als er een sterk blok van de landen in het Nabije Oosten zou ontstaan, dat op een goede dag Perzië zou kunnen bij springen in de strijd om zijn zelfstan digheid. Het plan van Azzam Pasja zal dus heel wat tegenwerking, en nog wel van de kant der grootste mogendheden, onder vinden. Het is dan ook niet belangrijk omdat het binnenkort verwezenlijkt schijnt te gaan worden, doch vooral om dat het de wereld duidelijk maakt, in welke richting zich de politiek der Ara bische Liga hoopt te bewegen. De tijd is nog niet rijp voor succes. Het ogenblik slaat, wanneer het Nabije Oosten een be hoorlijk eind gevorderd is op de weg van economische en politieke ontwikkeling, waarop het eigenlijk pas na de oorlog de eerste stappen, heeft gezet. De staking der Palestijnse Ara bieren, die uitgeroepen is, om de solidariteit van de Arabieren tegen het Zionisme te demonstreren, is Vrijdag zonder incidenten of geweld verlopen. Een en een kwart millioen Arabieren sloten hun winkels en verlieten hun werk tijdens een algemene proteststa king. maar zij hielden zich aan het ad vies van hun leiders om openbare de monstraties te vermijden. Honderddui zenden verdrongen zich in de moskees om te bidden en te luisieren naar politieke redevoeringen. In het Arabische Jaffa, waar de po litie relletjes verwachtte in het grens gebied met de Joodse stad Tel Aviv, wa ren de straten het grootste gedeelte van de dag verlaten behalve voor en na de redevoeringen van de Arabische lei ders in de mc^kees. Zaterdag zal ook in Damascus, Syrië, een algemene staking worden uitgeroepen uit sympathie met het slellingnemen van de Palestijnse Ara bieren tegen een eventuele verdeling van het Heilige Land, naar aanlei ding van het meerderheidsrapport van de Palestijnse commissie der V.N. Berichten uit Beiroet zeggen, dat alle steden in de Libanon zich bij deze sympathiestakingen zullen aan sluiten. Er zijn steeds meer tekenen, die er op wijzen, dat de Arabieren indien nodig deze keer hun toevlucht tot geweld zul len nemen om Palestina te behouden, en waarnemers in Damascus zijn van me ning, dat de botsing niet meer ver in de toekomst ligt. De nieuwe sterke Vólksfront-partij heeft gisteren 'n tele gram gestuurd aan het Arabische Hoge Comité, waarin wordt medegedeeld, dat de partij klaar staat om op het"eerste teken haar steun te geven. De Syrische kabinetscrisis kwam Vrij dag nog niet tot een oplossing, maar gehoopt wordt, dat zij opgelost zal zijn, voordat de Arabische Liga op 7 October in de Libanon bijeen zal komen. in verband met de ontdekking van een tweede samenzwering in Slowakije zijn 55 personen, grotendeels intellectuelen, gearresteerd. De meeste gearresteerden zijn reeds eerder wegens verdenking van staatsvijandig optreden nagegaan en zijn berucht om hun fascistische, anti-Tje- choslcwaakse en anti-Slavische denk beelden, aldus een verklaring afgegeven door generaal Ferjencik, Slovaaks com missaris voor binnenlandse Zaken. De groep „samenzweerders" is goed georga niseerd en wordt geleid door emigran ten buiten de grenzen. Er is veel bewijs materiaal en men hoopt het „complot" spoedig te liquideren". De leider van het Amerikaanse Bu reau voor het Nabije Oosten en Afrika heeft aan een diner van Iraanse en Amerikaanse zakenlieden verklaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn, Iran in de geest van het Handvest der Verenig de Volken alle nodige hulp te verlenen om buitenlandse inmenging in de aan gelegenheden van Iran te voorkomen. Hii zeide daarbij: „De Verenigde Sta ten hebben zich niet gemengd en zullen zich niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Iran. De Verenig de Staten hebben evenwel in het ver leden Iran op zijn verzoek in de geest van het Handvest der Verenigde Volken alle vereiste hulp verleend en zullen dit ook in d'e toekomst doen." Uncle Sam krijgt een vrouw - De compositie „Tante Martha" - Koningin Mary helpt een- handje - Mussolini niet gewenst Teveel van het goede „Dingen, die ik haat Uncle Sam krijgt een vrouw! Na honderd-en-een-en-zeventig jaren van een vrijgezellenleven, is ook voor 's werelds meest beroemde Oom de vrijheid afgelopen. Uncle Sam heeft er overigens niet persoonlijk moeite voor gedaan. Het „lieve en aardige vrouwtje", dat men voor hem heeft bestemd, zal door zuivere koppelarij met hem in de echt verbonden worden. De schuldige, of laten we zeggen degene, aan wie hij zijn ongeluk of geluk te danken zal heb ben, is het Internationale Instituut van artisten en fotografen, dat een vrouw heeft samengesteld uit Greer Garson, Linda Darnell en Loretta Young. Zij is dus vermoedelijk een beetje jong en mo dem. Gelukkig maar, dat er juist een nieuwe mode voor langere rokken in Amerika furore maakt en Uncle Sam, met zün ouderwetse ideëen, niet al te erg geschokt zal worden. Naast een oom hoort een tante en zo zal de echtgenote de naam van Tante Martha krijgen. In enige tijdschriften heeft Uncle Sam zich reeds met zijn echtgenote vertoond om haar voor te stellen. Het Instituut, dat de auctor intellectualis van dit alles is, was van mening, dat, waar Amerika ge baseerd is op de familie, het niet juist is, dat Uncle Sam na 171 jaar nog steeds vrijgezel is. De Koningin-Moeder van Engeland heeft —om haar deel bij te dragen te verbetering van de deviezen- positie zes armstoelen, voorzien van door haar zelf geborduurde bloemen eri getekend met „Mary R.'', ter beschik king gesteld voor verkoop in het buiten land. De Britse vrouwen gaan nu ook een handje helpen door kussens en ta pijten te vervaardigen voor de export naar andere landen. Minister Sir Stafford Cripps moet niet denken, dat hij er al is met zijn nieuwe versoberingen. De automobilisten laten het er in ieder ge val niet bij zitten en z;jn van plan het de minister nog flink lastig te maken. Alg opening van een campagne heeft de autobond 500.000 protestformulieren ter ondertekening het land i>: gestuurd, die de minister zonder twijfel allemaal op zijn bureau zal krijgen Twaalfduizend garagehouders hebben besloten samen te werken bij de verzameling van handte keningen en ieder, dis maar iets te ma ken heeft met een door benzine voortge dreven motor, sluit zi< h bij het massa protest aan. Boltons gemeenteraad heeft voor de eer bedankt twee plaquettes en een borstbeeld van Mussolini rijk te worden. Toch was het goed bedoeld van een inwoner, die de twee herinneringen aan de Duce mee uit Libye had genomen en ze de moeite waard achtte voor het plaatselijke museum- De vroede vade ren durfden het echter niet aan, daar enige oorlogsweduwen hadden laten weten, dat men bij een eventuele plaat sing een actie van haar zou uitlokken. Vier ter dood veroordeelde Franse collaborateurs werden door vier jiu-jitsu-experts naar het schavot vergezeld. Deze moesten de veroordeel den met speciale handgrepen naar de executie-paal voeren. Een, die weigerde op te staan en op alle mogelijke manie ren verzet bood, werd op een brancard gebonden en aldus geëxecuteerd. Toen de directeuren van een Engel- sb firma hun personeel met familie uitnodigden voor 'n rond gang door het gehele bedrijf en een thee, verwachtten zij hoogstens een dui zend gasten. Er kwamen er echter bijna 3500. De directie was vereerd door de belangstelling, maar stond toch wel even raar te kijken, toen zij moest zor gen, dat er voor iedereen wat op tafel kwam. Op 83-jarige leeftijd is de Engelse bisschop van Durham overleden, die bekendheid verwierf door zijl brief „Dingen, die mijn ziel haat". Hij zeide te haten: Confetti in en voor het portaal van de kerk, slecht geventileer de kerken, waarin de sprekers zich soms niet verstaanbaar kunnen maken, be grafenisplechtigheden, waarin de over ledenen worden opgehemeld om de na bestaanden te stichten, het roken van geestelijken op straat en bovendien ano nieme brieven. Op een Amerikaans vliegveld in Duitsland werd een dezer dagen een doodgewone kist bezorgd. De man, die hem bracht ter verzending naar Amerika, had echter niet genoeg geld bij zich, zodat de kist in een pak huis werd opgeborgen. Hadden de be ambten eens geweten, welke gedachten zich tussen de planken van de kleine kist afspeelden! Want zonder te zien kon de inhoud voelen, dat hij (de inhoud) in plaats van in een vliegtuig de lucht in te gaan ergens werd neer gezet. Maar het mooiste komt nog. Want behalve gedachten, was er ook warmte in de kist aanwezig, zodat een beambte, die er zich een ogenblik op neerzette, zich verbaasd afvroeg waar deze van daan kwam. Toen arbeiders bovendien nog vertelden, dat zij de deksel hadden zien bewegen, werd de nieuwsgierigheid té groot om nog bedwongen te kunnen worden. Men opende aldus de kist en..,, (schrik niet zoals die ambtena ren) er stapte een Duits meisje uit, dat op deze wijze de Ver. Staten wilda be reiken. Wat haar nog te wachten had gestaan, indien zij succes had gehad, hoorde ze toen pas. Om ruimte 'te win nen had zü zich luchtig gekleed zonder er aan te denken, dat een vliegtuig naar Amerika zó hoog vliegt, dat in onver warmde delen van het toestel de tem peratuur tot onder nul daalt. De aan wezigen verbaasden zich er nog het meest over, hoe het meisje het had klaar gespeeld zich in de kist op te vouwen, die afmetingen had van slechts 75 c.M. lengte. 58 c.M. breedte en 60 j.M. hoogte I lste JAARGANG niiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiir: aimminmnmmmmmiiiMiiHUiiiB niiiiniiiiiiiiHiiiiiiiiiiiimiiniitiniiii; Dit ereteken is een instelling van Philips de Goede. Op een keer bemerkte hij, hoe ridders en grote heren gesteld waren op onderscheidingen. In onze Jeugdkrant No. 32 hebben wij gesproken over de Orde van de Kousenband, welke Engeland in het jaar 1350 instelde. Phi lips de Goede, van Bourgondië, stichtte in 1430 de orde van het Gulden Vlies vopr leden van de adel. Voor opneming in deze orde moest men aan enkele bepalingen voldoen, oa.: Trouw aan God en Kerk zowel als aan het vorstenhuis; bevordering van onderlinge broederschap; handhaving van de riddereer en dapperheid in de strijd. Het ken teken, dat duidelijk zichtbaar moet worden gedragen, bestond uit een gouden keten van 24 schakels, bezet met edelstenen, waaraan een klein gouden lam metje was bevestigd of beter gezegd: bedekt was met een gouden (gulden) vlies. Dit zin nebeeld was ontleend aan de Griekse godenleer en wel aan de tocht van de Argonauten. (Dat vertellen wij eens op een an dere keer). Vopr het eerst traden de rid ders van het Gulden Vlies op, toen Philips van Bourgondië op de dag na zijn huwelijk zijn feestelijke intocht deed te Brug. ge. Een geweldige en prachtige stoet van overheidspersonen, ridders, gildenleden, edelen en kooplieden ging het bruidspaar vooraf, terwijl in Philips' on middellijke nabijheid mee op trokken de ridders van het Gul. den Vlies, getooid met purperen mantels en met edelstenen be zette ketens, waaraan een gou den lam hing. Zulke pracht en praal was echt middeleeuws en je moet ook bedenken, dat de stad schitterend was versierd. Talrijke spelen werden gegeven en heerlijk gebak en allerlei lek kers waren verkrijgbaar. Een klein denkbeeld van de schitterende gewaden en kost baarheden uit die tijd kun je op het ogenblik te Amsterdam op de tentoonstelling van kunst schatten uit Wenen bewonderen in het Rijksmuseum (tot 12 Oct.). Daar ir ,ie halsketting geheel van goud en versierd met parels, bestaande uit 52 kleine wapens in goud en email brandschilderwerk)waaraan de keten van het Gulden Vlies hangt. Daar is te zien het prachtige kruis met parels en robijnen, waarvoor de Vliesrid ders hun eed moesten afleggen en daar is voorts het kunstig versierde erezwaard, een schitte rend bewerkte beker, uit berg kristal vervaardigd en met pa relen belegd. Bovendien zie je er enige bijzonder mooie kleding, stukken, waarop geborduurde wapens, welke de herauten van de Gulden vlies-orde droegen. Sedert 1480 was de schat van deze orde geborgen in de onder aardse kerk (crypte) te Brussel, maar in het jaar 1731 verwoestte een geweldige brand deze kerk en de sieraden werden over ver. schillende plaatsen in België verdeeld, tot de Fransen het land binnenvielen (1794). De orde van het Gulden Vlies werd toen naar Wenen overgebracht, waar ook de andere kostbaar heden in musea werden ge plaatst en die nu op de Weense tentoonstelling in het Rijksmu seum te zien zijn. Philips de Goede, met de keten van de Gulden-Vlies-orde om de hals Wie had dat kunnen denken van die rijke koopmanszoon Francesco. Al de vreugde en genietingen van het leven sche nen voor hem weggelegd. Z'n vader, de rijke Bernardone, droomde voor zijn zoon een schitterende toekomst. Op een dag kwam hij tot de ontdekking, dat zijn Francesco als een dwaas door de mannen en vrouwen uit de stegen van Assisië werd nagejouwd en uit gelachen. Daar liep de rijke koopmanszoon, blootsvoets en in een bruin habijt en predikte de armoede. „Een dwaas, een dwaas," schreeuwden de mensen. Was 't ook niet iets geks vrij willig afstand te doen van alle wereldse rijkdom en een leven van armoe en ontbering te gaan lijden? Maar Francescp was vast besloten. Niets kon hem weer houden. En zo werd hij de be delbroeder, die rond ging door de dorpen bn steden van Italië en overal de mensen tot boete en gebed aanspoorde. Weldra trokken vele andere jongelingen met hem mee. Zo groot werd zijn aanhang en zo belangrijk zijn werk, dat Franciscus ten slotte van de Paus verlof kreeg een nieuwe kloosterorde te stichten, die der Franciscanen. Door z'n prediking voor het volk, door zijn goedheid voor de armen en z'n liefde voor al les wat leeft in de natuur, is Franciscus een grote volkshei lige geworden. Het is Franciscus geweest, die met Kerstmte 't schone gebruik invoerde in kerk en huis de stal van Bethlehem te plaatsen. Het was Franciscus, die, voor hij sterven ging, in een prach tig Zonnelied de Schepper prees om al de wonderwerken van de natuur. Als wij vandaag zijn feestdag vieren, dan doen wij dat omdat wij begrijpen, dat Franciscus door z'n gebed en boete, door een zwoegen voor de evenmens, één van de grootste heiligen van Christus' Kerk geworden is. Vandaag, 4 October, vie ren we dan het feest van de H. Franciscus van As sisië. Enkele weken gele den herdachten we de wondere gebeurtenis op de Alvernaberg toen de ze heilige de wondete- kenen van Christus in zijn lichaam ontving. (Zie Jeugdkrant no. 44). Deze week was het 75 jaar geleden, dat de eerste spade in de grond werd gestoken, voor de bouw van de St. Gotthardtunnel Natuurlijk hebben jullie bij de aardrijkskundeles gehoord en waarschijnlijk moeten leren waar deze tunnel is. Voor die het niet weten, geven wij enige bijzonderheden. De St. Gotthard is een be kende berg, welke ongeveer in het midden van de Zwitserse Alpen ligt. Sommige bergtoppen zijn wel 3200 meter hoog. De St. Gotthardpas, dat is de berg weg, waarover de weg tussen Italië en Zwitserland loopt, ligt 2100 meter boven de zee spiegel. Van 1872 tot 1882 heeft men dwars door de Alpen een spoorwegtunnel geboord, welke 3 uur lang is. Dat is natuurlijk een geweldig ingenieurswerk geweest, om door een gebergte een tunnel te maken van 15 kilometer lengte. Daarvoor wa ren maar liefst 17000 arbeiders aan het werk. Talrijke boorma chines waren in bedrijf can die harde steen stuk te krij gen- Van Zwitserse en Italiaanse zijde begon men gelijktijdig te boren en 29 Februari 1880 stootte men op elkaar en was de verbinding tussen beide lan den tot stand gekomen. Na tuurlijk was de tunnel nog lang niet voor treinverkeer gereed, dat duurde nog twee jaar: 1 Ja nuari 1882 werd de spoorlijn in gebruik genomen voor stoom treinen. Sedert 1913 rijden er electrische treinen door deze bekende tunnel, welke van dub. bel spoor is voorzien. Nu beginnen we een andere vierkantverdeling, waar zeker de meisjes plezier in zullen hebben, want het is een vlecht- werkje. Eerst een groot vierkant, maar.... de zijden moeten ineens verdeeld worden in ze ven gelijke delen. Dat kunnen dus zeven hokjes zijn van je schrift, of zeven centimeter, maar dan wordt het geheel wel erg klein. Het beste is dus de afstanden bijv. elk 2 c.m. te ma ken, dus zeven maal 2 cm. of telkens zeven maal eenzelfde grootte. Dan trek je van boven naar beneden en van links naar rechts de rechte lijnen Let nu goed op het voorbeeld. Om de gearceerde vierkantjes (dus met schuine lijntjes) gaat het vlechtwerk. Het is nu een kwestie van goed uitkijken, want viermaal gaat de band van het vlechtwerk bnder een ander gedeelte door. Voor wie gewend is nauwkeurig te wer ken, is dit niet moeilijk. Wie slordig te werk gaat, komt er niet uit! Laat je dus van je goede zijde kennen! t 1 i i i i i i Melk is goed voor elk, maar koemelk is niet enige melk! Kamelenmelk gebruiken de Bedoeïnen; schapenmelk ge bruikt men in vele Europese landen; rendiermelk in Lap land, buffelmelk in India en geitemelk in Zwitserland. ingang van de IS K.M. lange St. Gotthard-tunnel „Word De burcht te Assisië, de stad van St. Franciscus Laat in de namid dag was het Holletje, die het eerst ontwaak te. Hij wreef zijn ogen eens uit en ontdekte Spinnetje, vlak naast hem. En ineens herin, nerde hij zich weer, dat ze op zoek waren naar Valentijn. eens wakker, SpinI" porde hij zijn buurman aan. „Heb jij Valentijn al gevon den?" Spin opende z'n ogen, zag in de zetel naast hem een vreem de soldaat zitten en riep met een klaar wakker uit: „Neenmaar wel iemand anders, die ons hem wijzen zal." „Iemand anders?" herhaalde Holletje. Toen ontdekte ook hij de derde man. In een wip stonden ze allebei naast diens zetel. Aan weers kanten trokken ze hem aan zijn lange snor, zodat de man met een schreeuw wakker werd en opsprong. Maar toen hij die twee magere scharminkels vlak voor zich zag staan, sloeg hij weer terug in z'n stoei en riep uit: „Genade. Spoken! Genade. Ik heb niets gedaan." „Zo.... heb jij niets ge daan?" herhaalde Spkmetje met een heel hoge piepstem. ..Des te beter voor jou. manne tje. Dan kun je nu tenminste iets heel goeds doen. Wijs ons de plaats, waar Valentijn, de zoon van ridder Boudewijn. zich bevindt." „Die jongen is niet meer hier," klonk het uit de stoel. „Jan zonder Land heeft hem meegenomen." „Waarheen?" wou Spinnetje dadelijk weten. „Naar 'n veiliger schuilplaats. Na die spookgeschiedenis van gisteravond wist de ridder, dat Valentijn hier niet langer goed verborgen was." „En waar brengt die rover de jongen nu heen?" „Dat weet Ik heus niet," zuchtte de sol daat. Voor alle zekerheid lieten de twee helden zich door alle kamers van het kasteel leiden. Het vertrek, waar Valentijn verhóefd had, was ledig. Op de tafel ontdekte Spinnetje echter een klein stukje perkament. Hij begreep dadelijk, dat dit iets bijzonders moest zijn en onop gemerkt door de soldaat, liet hü het in z'n zak verdwijnen. „Je wordt bedankt voor de moeite," zei Spinnetje. „Je hebt zeker voor ons beiden nog wel een fatsoenlijk pak en een paard, hè?". Ook dat kwam in orde. Ze vonden zelfs hun zwart en wit paard in de stal terug. De sol daat opende tenslotte de poort, liet de brug neer en slaakte een zucht van verlichting, toen hij het wonderlijke tweetal zag weg rijden. En over de weg draafden Spinnetje en Holletje, opnieuw zwaar geharnast, in dezelfde richting waarin ae die mor- -T ftr\ I.^r w V a zien verdwijnen. (Vervolg van vagina 1) Wanneer we daarnaast evénwel het Kajottersblad leggen en de Leidersgids, merken we dat sinds het formeren van deze sociale programmapunten er prac- tisch met geen woord op terug is geko men. Het zal toch niet zo zijn, dat Jos. Veldman, behorende tot de oude garde, het werk mede aan jongeren heeft over gelaten en dat deze jongere leiders van de K.A.J. de sociale vraagstukken niet of niet voldoende zien. We zijn nu wel haast 2(4 jaar na de bevrijding. En ge rechtvaardigd is de vraag, wat de K.A.J. deed voor de duizenden jonge kerels, wie in de .oorlog elke gelegenheid tot vak kundige scholing heeft ontbroken. Onmiddellijk na de bevrijding heeft een enthousiaste groep een peging ge daan scholingskampen te beginnen. De voornaamste daarvan waren gevestigd in Dén Helder en Eindhoven. Ook de burgemeester van Arnhem, de heer Mat- ser, heeft verdienstelijke pogingen ge daan voor dit werk in zijn gemeente, o.a. onder leiding van de K.A.J. Deze po gingen moesten reeds na betrekkelijk korte tijd worden opgegeven. Dit is" ongeveer de direct sociale ac tiviteit, welke we tot nog toe hebben kunnen constateren ir. een beweging, die verantwoordelijk is voor de geestelijke en materiële belangen van 35.000 jonge arbeiders. Wordt het niet ten hoogste tijd dat deze beweging een concreet programma gaat ontwerper., waarin ze haar gedachten neerlegt ten aanzien van het leerlingenwezen en de vsk aflei ding, waarbij het vraagstuk wn het confessionele vakonderwijs een behoor lijke ruimte moet worden geboden? Wat doet de K.A.J. voor het jaarlijks ur< enter wordende vraagstuk var.- de vacsnfciebe- steding? Hoe treedt ze op tegen ce ziele- moordende personeelsverenigingen? We zijn in staat een bloemlezing e er te leggen van verschrikkelijke toe-' inden, welke hierdoor ontstaan. We hopen met dit kritisch n d een felle reactie te ontketenen en meest aangenaam zou ons zijn, indien er. ons met de stukken in de hand kaan verwijten, dat we niet op de hoc e zijn van de gang van zaken. Indien dzo zou zijn, wordt het hoog tijd, dat de K.A.J.- publicisten aan Nederland late" horen en zien, wat er dan wél in dat opzicht gebeurt. De K.A.J is meer d i jeugd zorg, ze is verantwoordelijke jeiëdbewe- gir.g en moet dit' ook tonen. (Vervolg van pagina 1) Rost's positie in Nederland wordt in middels steeds ongunstiger, ook t.a.v. de Duitse instanties. Kort voor Kerst mis 1944 doet hij dan een laatste beroep op de „Hooggeachte Reichsführer", •Himmler. En het is kentekenend voor hem, dat hij op de eerste plaats zichzelf poogt te rechtvaardigen door anderen aan te vallen. „Nadat Mussert", zo zegt hij, „met het oog op de mogelijkheid van een Anglo-Amerikaans-bolsjewistische overwinning zich reeds sinds het voor jaar steeds meer van de S.S. gedistanci- eerd had', bereidt hij nu ook zijn distan. ciëring van het Rijk systematisch vcor". En hij constateert spijtig: „Het zcu mijn trots geweest zijn U, bij het sluiten van de vrede te kunnen mededelen, dat ik het ministerie van Economische Zaken, het ministerie van Financiën, de Neder landse Bank en de Nederlandse Oost compagnie voor de S.S. had kunnen redden. Met hardnekkige taaiheid heeft minister Fischböck echter de halfjood Hirschfeld de hand boven het hoofd ge houden". Himmler laat echter, hoewel hij altijd Rost in bescherming nam, niets meer van zich horen. Waarschijnlijk had hij in die tijd genoeg aan zijn eigen zaken. Op 30 December 1944 ontvangt Rost van Tonningen dan een briefje van Mos- sert, waarin hem kort en goed wordt meegedeeld, dat hij als plaatsvervangend leider ontslagen is en dat kameraad Muller hem gaat opvolgen. Rost grijpt aanstonds in opperste woede voor de zo veelste maal naar de pen en gaat in een el-lange missive aan Seyss-Inquart Mus- sert te lijf. Mussert, die gezegd had, dat „dienstnemen van Nederlanders bij de Waffen-S.S. als landverraad te beschou wen was", die de groet „Heil Hitler" in de partij verboden had en die zijn eed van trouw gebroken had. Maar ook Mussert's „intiemste mede werkers" krijgen er van langs. prof. Carp, „die een Waalse vrouw heeft" en „die tot het Katholieke geloof bekeerd werd", en Voorhoeve „die een grenzenloze bewon dering koesterde voor de Jesuïeten-orde", Marchant d'Ansembourg „de verbindings man van Mussert bij het Vaticaan en de Katholieke geestelijkheid in dit land", en Jhr. de Blocq van Scheltinga, die het zelfs durft wagen een zwager van Baron de Vos van Steenwijk te zijn. „Ik moet u daarom verzoeken Mussert tot de orde ie roepen en miin ontslag in te trekken", zo eindigt de brief. Er gebeurtechter niets. Zelfs niet nadat Himmler en Rauter. op Rost's noodkreten, Seyss-Inquart telegra fisch trachten te beïnvloeden. Rost's rol is uit. Eind Februari 1945 sluit hij zich aan bii de S.S. en verdwijnt van het poli tieke toneel. Korte tijd later verdwijnt hij van welk aards toneel dan ook. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3