PARIJS BEGROET DE HARTELIJK DOCH GAULLE KALM Weer via India naar Batavia Fantasten bedriegen familie van vermiste personen te Communistische centrale Belgrado opgericht I H Vorming leiders voor de K;A.B. AMERIKAANSE NOODLANDING BIJ DEMARCATIELIJN Republikeinen houden drie Nederlanders vast Beroep van Foote op SPekarno Student bij relletje te Leiden doodgeschoten Publiek wierp stenen naar agenten Frankrijk is slechts door nauwe stroken gronds van de Sovjet dictatuur gescheiden Geleide economie Misleidende mededelingen verwekken valse hoop in veler harten Rechtse socialisten beschuldigd van „verraderlijk leiderschap" OVERWINNING VOOR EE GASPERI Kardinaal De Jong wijdt kapel in mi ^Slechts één gewonde WSmÊKÊÊ Het weer Spijsolie in December belemmert productie Karachi en Calcutta ingeschakeld KARDINAAL S'ELLMAN WAARSCHUWT Andere politiek tegen over het Westen Italië krijgt oorlogsschepen terug van V.S. Toi hoofd en hart MAANDAG 6 OCTOBER 1947 71ste JAARGANG Nó. 23967 de Amerikaanse consul-generaal ±e Batavia, Foole, heefi via de radio een beroep gedaan op Soekarno, om ±wee Nederlandse officieren en één mindere vrij ie lafen, die in Pameungpeuk, langs de Zuidkust van Java, 63 mijl ien Zuid-Oosien van Bandoeng, worden vastgehouden, waar zij mei een Amerikaans „Beechcraff-vliegluig Zondagmiddag een noodlanding moesten maken wegens brandstof gebrek, terwijl zij op West-Java een schending van de order „staakt hei vuren" inspecteerden. Hei vliegtuig keerde Zondagavond naar Batavia terug, nadat een Nederlandse Dakota over hei terrein van de noodlanding gevlogen was en per parachute benzine en materiaal om ie tanken had afgeworpen. Naar Djokja Dringend pleidooi voor wereldvrede Arrestaties bij de Rijks- verkeersinspeeftie Volgens een gemeenschappelijke verklaring van de com munistische partijen van Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië, de Sovjet-Unie, Hongarije, Polen, Tsjechoslowakije, Frank rijk en Italië is op een conferentie ie Warschau door afge vaardigden van deze partijen een resolutie aangenomen over de coördinatie der internationale activiteit. Er zal hiertoe een bureau worden ingesteld, dat ie Belgrado zijn zetel zal hebben. VERKIEZINGEN IN HET SAARGEBIED Een nieuwe Sovjet-Russische politiek Buitenlandse reacties Prinselijk Paar naar Goeree en Overflakkee Qf liefde verlaagt of verheft hangt '\^yan het voorwerp der liefde af.j BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Het toestel was Zaterdag uit Batavia vertrokken met twee Amerikaanse en drie Nederlandse militaire waarnemers aan boord, die belast waren met een controle van de „staakt het vuren"- order op West-Java in opdracht van de consulaire commissie der zes landen. Het keerde te Batavia terug met slechts één Amerikaanse officier, luit. kolonel Feal- lock, en de bemanning van het vliegtuig, terwijl de andere Amerikaanse officier, de marine-kapitein MacCallum, was achtergebleven met de Nederlanders die van de republikeinen geen verlof kregen om op te stijgen. Volgens de Nederlanders lag het ge bied van de noodlanding binnen de de marcatielijn, ofschoon de republikeinse troepen schijnbaar de zuid-kust onder controle hebben. In zijn radio-boodschap Zondagavond Over de zender Batavia, welke uitzen ding gericht was aan Soekarno en Sja- rifoeddin verklaarde Boo te: „Ik stuur morgenochtend 7 uur een vliegtuig om kapitein Mac Cal- lum op te halen en thans doe ik een beroep op u persoonlijk om de drie Nederlanders toe te staan met Mac Callum mee te gaan, daar deze Nederlandse officieren onze mili taire waarnemers helpen bij de uit voering van d'e orders van de Veilig heidsraad Ik herhaal, ik d'oe een persoonlijk beroep op u om de zaken niet ingewikkelder te maken en hen morgenvroeg met het Amerikaanse vliegtuig te laten meegaan." Hoote zei verder, dat de groep een tocht maakte over Tasikmalaya, maar dat tengevolge van het slechte weer en onvoldoende brandstof, het niet mogelijk was naar Bandoeng terug te keren en een noodlanding moest worden uitge voerd. Luit.-kol. Feallock deelde U.P. nog mede, dat de drie Nederlanders werden vastgehouden op order van het repu blikeinse hoofdkwartier der luchtstrijd krachten in Djokjakarta. De Nederlandse militairen werden geïdentificeerd als majoor Van der Ham, sergeant-majoor Van der Kal ken en de soldaat Poley. Volgens een mededeling van radio- Djokja heeft „Air Commodore" Soeriadar- ma, bevelhebber van de republikeinse luchtmacht, verklaard, dat de drie Ne derlandse militairen worden beschouwd als „militaire gevangenen", omdat Pa meungpeuk tot het onder republikeins gezag staande gebied behoort, „ook al be hoort het volgens de demarcatielijnen van Van Mook tot het door de Neder landers bezette gebied". Beuter meldde vanmorgen, dat het Amerikaanse Beechcraft-vliegtuig met drie Amerikaanse marine-officieren aan boord, heden naar Pameungpeuk is te ruggevlogen om captain MacCallum en de drie Nederlandse militairen te halen. Sinds de landing, 9.30 uur plaatselijke tijd, hoorde men drie uur lang niets meer van het vliegtuig. In verband hiermede is een vliegtuig van de Nederlandse luchtmacht gezonden teneinde een on derzoek ter plaatse in te stellen. Aneta meldde hedenmiddag nader uit Batavia: Uit verkregen radiocontact is gebleken, dat de Beechcraft van Pa meungpeuk naar Djokjakarta is gevlo gen, echter, zonder de Nederlanders aan boord, terwijl niet bekend is of MacCal lum zich aan boord bevond. Nadere de tails ontbreken. Volgens het Nederlandse legercommu niqué van vandaag werd gisteren aan Nederlandse zijde slechts één soldaat gewond, het kleinste verliescijfer sedert het bevel „staakt het vuren" van kracht werd. Volgens het communiqué werden bij Bandjarardja op Midden-Java in de loop van zes aanvallen 200 aanvallende repu blikeinen afgeslagen. P mt-.* (Tot op het uiterste puntje van de pier stond het publiek om de Willem Barendsz een goede reis toe te wensen. Boven op het havenlicht was de jeugd geklommen. Zij zwaaide tot ze er bijna af viel Verwachting tot Dinsdagavond: Meer bewolking, doch vrijwel over al droog weer. Vannacht plaatselijk vorming van nevel of mist en minder koud. Morgen overdag: Minder warm, veranderlijke wind. Zon 6.49—18.06. Maan 22.32—15.27. In, December zal wederom een extra rantsoen van 120 gram spijsolie beschik baar worden gesteld. 18 December wordt een bon bekend gemaakt, waarop onmid dellijk gekocht kan worden. Het door gaan van deze distributie van sla-olie kan in gevaar worden gebracht, door dat te weinig flessen beschikbaar zijn. Publiek en winkelier kunnen door tij dige teruglevering van de ledige flessen de verstrekking in December veilig stel len. Zondagavond omstreeks half 10 geschiedde een ernstige ordeversto ring op de Stationsweg te Leiden. Twee aldaar surveillerende agenten werden er op attent gemaakt, dat zich in de nabijheid een man ophield, <he onder invloed van alcohol was en het publiek lastig viel door bur gers de hoed van het hoofd te slaan. De agenten begaven zich naar de aan geduide plaats en troffen daar bedoelde man aan. Hij weigerde te voldoen aan de sommatie der agenten, zich te ver wijderen. De man verzette zich tegen de agenten, waarbij een vechtpartij ont stond, in welke zich ook een aantal bur gers en militairen mengde, die zich allen eensgezind tegen de politie keerden. De agenten trachtten met de gummistok de orde te herstellen, doch daarbij werd een hunner de gummistok ontrukt. Intussen was de m.an, die de oploop veroorzaakte, naar later bleek, de 26- Jarige student J. M. W- S„ bij de worste ling met een der agenten in het ge zicht gewond. Nadat enige waarschu wingsschoten waren gelost, konden de agenten zich met hun arrestant naar de woning van een aldaar wonende arts begeven om hem te laten verbinden. Toen zjj zich op de stoep van de woning bevonden, drong het publiek in massa op, om de student te ont zetten. Hierbij werden de agenten gescheiden en werd met stenen ge gooid, met gevolg, dat een der agen ten aan het ho»fd getroffen werd. Deze agent trok daarop zijn revol ver en loste een waarschuwings schot; direct daarop schoot hij weer, met het gevolg, dat zijn arrestant in het onderlijf werd getroffen. Toen de man ineenzonk, liet het pu bliek zijn aanvallende houding varen en trok zich terug. De student werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar hij in de afgelopen nacht is over leden. (Telefonisch van onze Parijse corres pondent) Op zijn propaganda-tournée voor het R.P.F. is generaal De Gaulle Zondagmid dag te Parijs aangeland, waar zijn eer ste optreden ten overstaan van een volksmassa der Franse hoofdstad, sinds hij in Januari 1946 het bewind uit han den gaf en een half jaar later zich ertoe zette weer in het openbare leven terug te keren, onder de leuze: „Een sterke staat". Van het aantal Parijzenaars, zo wel mannen als vrouwen, dat naar het onmetelijke, zeer stoffige en 'door een uitzonderlijk warme Octoberzon gestoofde hippodroom in het bos van Vincennes was getogen, worden nogal uiteenlopende schattingen ge geven; een journalistieke schatting stelt het op 300 a 400.000. De gene raal zelf, die in een klaarblijkelijke goede en opgewekte vorm was, no digde aan het slot het „minstens half millioen" aanwezigen uit een krachtige Marseillaise te zingeri, welke hij zelf vanaj het met een groot kruis van Lorraine versierde, hoge redenaarsgestoelte uit volle borst inzette. Welk deel van al deze mensen nu op de eerste plaats gekomen was om de generaal en welk deel om de variété- en cabaret-attracties, die door het Rassem- blement in verschillende, over het ge hele vfld verspreide stands waren ge organiseerd, folkloristische dansen, chansonniers en chansonnières, revue- girls en wielerkampioenen is niet nauwkeurig vast te stellen. Dat de at tracties in ieder geval in de smaak vie len, viel ook al daaruit af te leiden dat, toen het moment van het verschijnen van generaal De Gaulle op aanbreken stond, een deel van het publiek via de luidsprekers herhaaldelijk moest worden uitgenodigd om zich nu voor de centrale tribune te verzamelen. Ter weerszijden van deze tribune, waarboven een grote driekleur slap aan de mast hing, was het veld versierd met de vlag van het Rassemblement rood kruis van Lor raine op een lange baan wit in veel exemplaren. De begroeting, welke generaal De Gaulle van de menigte ten deel viel, is o.i. te karakteriseren als harleljjk maar kalm. Ook wanneer zijn redevoering met Naar wij vernemen, hebben de re geringen van India en Pakistan wederom toegestaan, dat K. L. M.- vliegtuigen gebruik maken van de vliegvelden Karachi en Calcutta, nadat de vergunning hiertoe sedert begin. Augustus was ingetrokken. Het ligt in de bedoeling de route Amsterdam-Batavia weder over Ka rachi en Calcutta te leiden, nadat, zoals bekend is, deze route geduren de ruim twee maanden langs Co lombo liep. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken had men hier over echter nog geen officiële me dedeling van Voor-Indië ontvangen. Nog steeds verkeren velen in on zekerheid over het lot van hun fa milieleden, die in de oorlog wegge voerd werden. Zoals békend kunnen aanvragen om opsporing van ver misten worden ingediend bij het Nationaal Opsporingsbureau, Vla mingstraat 2, 's-Gravenhage. De ad ministratieve bewerking der aan vragen tot opsporing van vermiste personen geschiedt aldaar. Tot dit bureau dienen de verzoeken om en opgaven van inlichtingen te worden gericht. Voor de practische opspo ring in binnen- en buitenland wor den de dossiers doorgegeven aan de missie tot opsporing van vermiste personen uit de bezettingstijd. Dit apparaat stelt alles in het werk om door verder onderzoek te trachten de verschillende zaken tot een op lossing te brengen. Er zijn echter Heden, die zich niet ontzien het leed der betrokken familie leden te vergroten door het vertellen van onjuiste en dikwijls onware verha len over gedeporteerden, die nog in le ven zouden zijn en wel op een dusdanige wijze, dat deze verhalen op het eerste gezicht waarschijnlijk lijken. Deze laak bare practijken worden door verschil- 'ende motieven ingegeven. Het erger lijkste, zo deelt ons de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken mede, is wel de oplichterjj zonder meer. Vervolgens zijn er personen, die hun verblijf in Duitsland na de bevrijding vrijwillig hebben voortgezet en thans fantastische verhalen ophangen om hun afwezigheid tegenover echtgenote of ouders te rechtvaardigen. Tenslotte zijn er de verhalen van verminderd-toereke- uingsvatbaren. Op welke onverantwoorde wijze dik wijls te werk wordt gegaan moge blij ken uit volgende voorbeelden: de ouders van een Nederlandse parachutist, die reeds in de zomer 1945 een officieel overlijdensbericht hadden ontvangen, werden m Januari 1947 door een „repa triant" bezocht. Deze vertelde, dat hij de zoon in een bepaald Russisch kamp ontmoet had. Dit verhaal staafde hij met allerlei bijzonderheden. De „repatriant" is thans tot 2 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens oplichting. Hij had een verre van blanco strafregister en was zelf nooit buiten Nederland geweest. Minstens 20 andere gevallen zijn van hem bekend, waarbij hij achtergebleven betrekkingen misleidde met dergelijke hoopverwekkende mededelingen en hen daardoor bewoog tot het doen van giften in geld en in natura. In de zomer van dit jaar keerde iemand uit Duitsland terug, die ver klaarde uit een gevangenkamp uit de omgeving van Moskou te komen, in welk kamp thans nog 4000 Nederlanders zou den verblijven. Hij „herkende" een ver miste marechaussee van een onduidelijke foto onmiddellijk als een oude kampge noot in Rusland. Volgens hem had hij zijn ervaringen en gegevens medege deeld aan de Nederlandse repatriërings autoriteiten in Berlijn. Bij onderzoek bleek, dat de man in Berlijn bij de ge noemde autoriteiten niet over zijn Rus sische ervaringen had gesproken en dat ook zijn overige verklaringen op fantasie berustten. Het vermoeden ligt voor de hand dat deze repatriant ongaarne uit komt voor datgene wat hij sedert de be vrijding gedaan heeft. In vele gevallen kan dat tot hernieuw de en daardoor steeds ernstiger teleur stelling leiden. Grote voorzichtigheid is geboden tegenover allen, die beweren gegevens te kunnen verstrekken. Men doet het best het verlïoor dezer personen aan de deskundige officieren der missie over te laten. instemmend geroep of applaus werd on derbroken voornamelijk waar de spre ker de Communisten-affaire onder han den nam, die hy uitsluitend aanduidde als „de party der separatisten", had dit toch niets van het uitzinnige en dwaze delirium, zoals men zich herinnert van massamanifestaties rond figuren in di verse andere landen. Zoals ook het op treden en spreken van de generaal van overdreven zelfbewustheid vry is; al blijft het altyd krachtig. Nieuwe gezichtspun ten heeft deze grote redevoering van de aanvoerder van het R.P.F. inmiddels niet geopend. Wel heeft hij enkele reeds ruim bekend gemaakte inzichten weer wat zwaarder geaccentueerd: zo ten aanzien van de greep op Europa der Sovjet-dicta tuur, waarvan Frankrijk nog slechts door nauwe stroken grondgebied gescheiden is en waartegenover de Amerikaanse ver zetswil, steunend op het gewicht van de Amerikaanse macht, door ieder vry man ter wereld slechts als heilzaam kan wor den beschouwd. De economische misère van het land „Het zand van de tijd loopt weg, ter wijl de mensheid blijft beraadslagen wat zij moet kiezen: zelfvernietiging of voort bestaan", waarschuwde Kardinaal Spell- man in zijn toespraak op het Eucharis tisch Congres van Buffalo, waarin hij 'n dringend pleidooi hield voor een recht vaardige en duurzame wereldvrede. „Het is een dwaasheid onszelf te be driegen, dat wy in vrede leven. Want in feite weten wij, dat niets van al datgene, waarvoor wy gestreden hebben, vrucht heeft gedragen. De gehele wereld en iedere mens in deze wereld staat voor de grootste crisis in de geschiedenis der be schaving". „De mensen vrezen de oorlog, zij sme ken om bescherming van hun vrouwen, zij roepen om werk, zij bedelen torn brood voor hun hongerende kinderen, terwijl de mensheid staat voor het we reldaltaar, waarop zij, of zij het wil of niet, offers zal moeten brengen, ja, dik wijls zich zelf kal moeten offeren. Want het tijdperk van de atoomener gie schijnt slechts een somber tussenspel te hebben gebracht in deze periode van wanhoop, waarin de wetenschap niet wordt gewaardeerd als een instrument des vredes, maar als een middel, om ons tegen nieuwe oorlogen te beschermen, wanneer wij tenminste de koppen in de dagbladen mogen geloven, die nieuwe verschrikkingen aankondigen, gelijk aan die, waaruit nog slechts zeven jaar ge leden het web van de oorlog werd ge weven". Kardinaal Spellman spoorde in zijn toespraak dringend aan tot een gebeds- kruistocht en verklaarde, dat slechts te rugkeer van het mensdom tot de liefde Gods vrede kan brengen en de bescha ving kan redden. In verband met de onregelmatigheden heeft de Justitie ingegrepen bij de Rijks verkeersinspectie in het district Arnhem. Enige arrestaties te Arnhem en Nijme gen zijn verricht. In het uitgebreide onderzoek is ook de prijsbeheersing ge mengd. schreef de generaal andermaal groten deels toe aan het dirigisme, dat de pro ductie belemmert. Er waren toejuichin gen uit de propvolle tribunes der geno digden toen hij verklaarde, dat daarom weer baan moest worden gemaakt voor de vrijheid en het particulier initiatief. Hetgeen hij aanvulde met de idee van arbeidsplicht, wat overeenstemt met wat o.a. ook een communistische eis is. De betoging is geheel zonder noemens waardige incidenten verlopen; men heeft slechts vernomen, dat in de loop van de nacht overvloedig spijkers waren uitge strooid op verschillende toegangswegen tot het Hippodroom, terwql vermoedelijk tengevolge van sabotage in de voormid dag op een der betrokken Paryse metro lijnen het verkeer gedurende een uur ge stremd was. Zondagmorgen werd deze verklaring voor het eerst door het Franse Commu nistische blad „'1 Humanité" gepubliceerd. De vertegenwoordigers hebben eenstem mig een formulering van de internatio nale toestand aanvaard. Waargenomen wordt een nieuwe rangschikking der fun. damenteie politieke krachten na de oorlog. Aan de ene zijde staat de politiek der Sovjet-Unie en de andere democratische landen, aan de andere zijde de politie der V. S. en Engeland. Het te Belgrado door de Communisti sche partijen van 9 Europese landen op gerichte inlichtingenbureau is de eerste internationale organisatie sedert de ont binding van de Communistische Inter nationale in Juni 1943. Van elk land hebben twee afgevaardigden zitting. Waar nodig zal de activiteit der verschil lende Communistische partyen worden gecoördineerd op basis van wederzijds goedvinden. Voorlopig zal elke veertien dagen een communiqué in het Frans en Russisch worden uitgegeven. Te Belgrado is een lijst gepubliceerd van de Communistische leiders, die aan de conferentie te Warschau hebben deel- Minister Vos heeft de verkeersbrug ove de IJssel bij Zwolle officieel voor het ver keer geopend. Voorafgegaan door Wegenwachters gaan de eerste auto's over de brug, de schakel tussen Noord en Zuid en West De Italiaanse regering van de Gasperi heeft Zaterdag gezegevierd, toen twee moties van wantrouwen, die werden in gediend door linkse oppositie-partijen, werden verworpen. De derde motie van wantrouwen, die door de communistiscne partij ter tafel gebracht werd, werd door de communistische leider Togliatti later ingetrokken. Volgens het Franse persbureau A.F.P. luiden de definitieve officiële uitslagen van de Zondag in het Saargebied gehou den stemming voor de constituerende vergadering, die tevens beslissend ge acht wordt voor de aansluiting tot een economische unie met Frankrijk, als volgt: Aantal ingeschreven kiezers 520.860, aantal uitgebrachte stemmen 498.665, on geldige stemmen 49.159. De stemmen waren als volgt over da partijen verdeeld: Christel. Volkspartij 230.063 st. of 28 zetels, Soc. Partij 147.261 st. of 17 zetels Comm. Partij 37.929 st. of 2 zetels, Dem. Partij 34.253 st. of zetels. Indien men aanneemt, dat het aantal ongeldige stemmen ongeveer de helft blanco stemmen bevat, zou 13 van de Saarbewoners, de communistische stem men inbegrepen, niet voor een economi sche verbinding met Frankrijk zijn. De eerste motie, welke uitging van de socialistische partijleider Nenni, werd verworpen met 271 tegen 178 stemmen. De tweede motie, afkomstig van de lei der der gematigd-socialistische partij, Sa- ragat, onderging hetzelfde lot. De rege ring verkreeg een meerderheid van 47 stemmen (271 tegen 224 stemmen en 17 onthoudingen). De Ver. Staten hebben afstand ge daan van de Italiaanse oorlogsschepen, die zij op grond van het vredesverdrag met Italië hebben ontvangen, en zullen deze schepen aan Italië teruggeven. Dit heeft de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza, Za terdag aan de Italiaanse Wetgevende Vergadering medegedeeld. Ondanks interrupties van de com munisten slaagde hij er in te zeggen: ,,Het besluit was geheim toen het tele gram verzonden werd." Daarop stond de gehele vergadering, waarvoor de ver deling van de Italiaanse vloot een van de bitterste pillen was geweest, onder toejuichingen op, waaraan ook de com munisten na enige ogenblikken deel namen. genomen. De conferentie werd onder de strengste geheimhouding gehouden en geen van de aanwezige communistische leiders werden in het openbaar te War schau gezien. Tot de aanwezigen behoor den oa. kolonel-generaal Zhdanof, 1'van de Opperste Sovjet, en Malenkof, plaatsvervangend voorzitter van de Sov jet-Russische ministerraad. Een bijzondere plaats in het impe rialistische „arsenaal" nemen de socialisten van de rechtervleugel rti, aldus de resolutie. Ramadier en Blum in Frankrijk, Attlee en Bevin in En geland, Schumacher in Duitsland, Renner in Oostenrijk en Saragat in Italië worden beschuldigd van „ver raderlijk leiderschap"en onderwor penheid aa-< het Amerikaanse impe rialisme- Volgens de resolutie moeten de Communistische partijen zich eens gezind verzetten tegen de plannen voor imperialistische agressie op e' gebied: politiek, economisch en ideologisch. Reuters' correspondent w«st op de op merkelijk lange lijst van landen, waar de Communistische party tot nog toe niet by de nieuwe organisatie is aan gesloten. Tot deze landen behoren Scan dinavië, Nederland, Duitsland, Oosten rijk. Zwitserland, Griekenland en Enge land. Volgens de correspondent zün dit landen, waar deze partij geen redeiyke kans heeft met revolutionnaire middelen aan de macht te komen. In Franse politieke kringen ziet men de vestiging van pen nieuwe Europese Communistische Internationale in de vorm van een inlichtingenbureau als een voorloper van een nieuwe Sovjet-Russi sche politiek inzake de betrekkingen met het Westen en in het bijzonder met Frankrijk en Italië. Vertegenwoordigers van andere dan de Communistische party zien in de nieuwste ontwikkeling bovenal een weerspiegeling van de vrees van het Kremlin, dat de Sovjet-Unie zich na de Novembervergadering van de Grot» Vier meer geïsoleerd zal vinden en ten tweede een bewijs, dat bet Kremlin van oordeel is dat de Communistische partij in Frankryk en Italië de Sovjet-Russi sche politiek beter kan dienen door in haar land voorbereidingen te treffen voor een heviger oppositie dan door te trach ten deel te nemen aan coalitieregeringen. Amerika: Amerik. regeringsfunctiona rissen noemen de bekendmaking een be wijs van Moskou's vastbeslotenheid om een algehele actie tegen de S., haar buitenlandse politiek en haar leiders op touw te zetten, om contróle in West- Europa en vermoedelijk in andere stra tegische gebieden van de wereld uit te oefenen. „Dit is practisch een politieke oorlogsverklaring aan de V.S. en bijna het treffendste bewijs van de voortgezet te arbeid van de internationale commu- nistische beweging, die de Russen sinds de jaren voor de oorlog hebben opgezet aldus deze functionarissen. Engeland: Crossman, „links" Labour-lid, leider van de opstand der „Labour- rebellen", zeide: „M.i. bevestigt deze nieuwe gebeurtenis hetgeen velen reeds lang vermoed hebben, namelijk, dat de door Moskou in het bijzonder aan de communistische party in Frankryk en Italië verleende onafhankelijkheid onbe vredigend is gebleken. Van de kant van de party in Frankrijk en Italië uit be keken zal dit veel moeilijkheden mee brengen." Lord Vansittart verklaarde: „Het z:et er uit als een officieel herstel van de Komintern in uitgebreidere vorm." „De conferentie in Polen kwam voor de communistische party in Engeland als een volkomen verrassing," zo ver klaarde een woordvoerder van die partij. Prinses Juliana en Prins Bemhard zijn voornemens 27 October a.s. een officieel bezoek te brengen aan Goe ree en Overflakkee. De Pendsfaab, waar hevige onlusten woedden, wordt nu geteisterd door een geweldige overstroming. Een luchtfoto van de catastrophale gevolgen in Delhi, waar de mensen by duizenden op kleine gebieden zijn samengedrongen Ruim een jaar reeds bestaat in Doom het Instituut voor Sociaal-Economische Vorming van de Katholieke Arbeiders beweging. Ongeveer twintig jongeman nen worden in dit instituut, waarvan de weleerw. heer dr. A. A. Olierook direc teur is, opgeleid als toekomstige leiders van de K.A.B. en het is de bedoeling binnen afzienbare tijd het aantal cur sisten nog meer uit te breiden. De stu denten ontvangen zowel op godsdienstig als sociaal-economisch en cultureel ge bied een degelijke opleiding. In de loop van dit jaar is het oude koetshuis van de villa „Oude weg", waarin het insti tuut is gevestigd, omgebouwd tot een kapel, waar de cursisten iedere morgen de H. Mis kunnen bijwonen. Zaterdagmorgen heeft Z. E. Joh. Kard. De Jong deze kapel ingewijd, terwijl deze plechtigheid tevens de officiële in gebruikneming van het instituut bete kende. Zijne Eminentie was ten zeerste verheugd, dat zo spoedig na de oor log een instituut kon worden opge- richt, waar de toekomstige leiders van de K.A.B. kunnen worden opge leid voor hun zware taak. Het insti tuut is Van kapitaal belang, vooral in deze tijd, waarin de wereld lei ding zo hard nodig heeft. De K.A.B. heeft wederom bewezen iets groots tot stand te kunnen brengen. En als de K.A.B. iets op zich neemt, dan wordt het altyd voltooit. Het insti tuut is tevens bewijs, dat het be stuur van de K.A.B. de perspectie ven ziet en begrijpt wat er zoal nodig is. Moge God wasdom geven aan dit nieuwe instituut In de nieuwe kapel celebreerde Zyne Eminentie daarna de heilige Mis. Tijdens het gemeenschappelijk ontbijt voerde de voorzitter van de K.A.B. de heer A C. de Bruyn het woord. De dag van de officiële ingebruikneming van het insti tuut was volgens de heer De Bruyn een grote gebeurtenis voor de K.A.B. Het instituut is een experiment Het is niet voldoende mensen op te leiden met parate kennis, doch men moet ook leiders vormen, die vervuld zijn van liefde voor de arbeiders. Het instituut zou volkomen mislukt zijn als het amb tenaren, baantjesgasten of „heren" af leverde. In een slotwoord zei dr. Olierook dat men getrouw aan de naam van de villa „Oude weg" de beproefde oude weg, waarlangs de pioniers van de K.A.B. waren gegaan, moet blijven volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1