PRO EN CONTRA IN DE VEILIGHEIDSRAAD REORGANISATIE VAN BRITS KABINET VOLTOOID Laatste overspanning in de Moerdijkbrug MACHTIGSTE VLIEGTUIG TER WERELD Vliegende vleugel, 52 m. breed en met 8 straalmotoren Feestelijke plechtigheden te Roermond en Bolsward China verzet zich tegen Sovjets Shinwell niet meer minister van Brandstoffenvoorziening Verbinding Noord-Zuid hersteld Staartloze romp Mgr. Hanssen en Mgr. Hettinga tot Bisschop gewijd ONTSLAG BREUNESE GEHANDHAAFD .Het weer K.. Republ. schendingen verminderen Zwitserse communisten gearresteerd Goede beurt van Attlee bij de zakenmensen r Vorstelijke gasten arriveren Ontoelaatbare uitlatingen tijdens de bezetting Tot hoofd en hart „Karei Doorman" had hoog bezoek WOENSDAG 8 OCTOBER 1947 e 7Tste JAARGANG No. 73969 INDONESISCHE KWESTIE Dank zij Nederlandse zui veri ngsoperaties Gelden verduisterd JAPANSE VICE-ADMIRAAL TER DOOD VEROORDEELD De Briise premier, Clemeni Attlee, heefi Dinsdag de reeds lang verwachte hergroepering in de Brilse Labourregering, bedoeld om zijn kabinet voor een nieuwe aanval op de economische problemen van hei land ie versterken, vol tooid. Gandhi vierde 2 October j.l. zijn 78ste veriaardag en aan belangstelling heeft het hem niet ontbroken. Vit de gehele wereld ontving hij brieven, telegrammen en bezoekers. Hij on derbrak zijn gewone dagprogramma niet; stond om half vier op en maakte een wandeling met Abha Gandhi (links) en zijn arts dr. Sushila Nagyar FOKKERFABRIEKEN BIJ S0ESTERBERG? Ministerraad %noet nog beslissen KAPITEIN HASSELMAN GEREHABILITEERD Attlee trotseert de linkerzijde OOK EEN JUBILEUM! He gymnastiekvereniging „St. Christoffel" te Venray herdenkt Zaterdag haar 25-jarig bestaan en zal daarna worden ontbonden. De vereniging, die zeventig leden telt, werd door de oorlog van haar club lokaal beroofd en mocht tijdelijk elders onderdak vinden. Tenge volge van omstandigheden moet zij het tegenwoordig clublokaal verlatee.. ziet zij zich wegens gebrek aan een andere ruimte ge noodzaakt, op de jubileumdag de vereniging op te heffen. In Roermonds nood-kathedraal is Woensdag Mgr. J. M. J. Hanssen tot bisschop gewijd. De coadjutor van Mgr. dr. G. hemmens werd in een feestelijke stoet van het bisschoppelijk paleis te Roermond afgehaald. Van nks naar rechts: Mgr. J. P. Huïbers, bisschop van Haarlem; de wijdeling Mgr. J. M. J. Hanssen en de bisschop van 's Hertogenbosch, Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts- Groot-Hertogin en Prins FeVx te Utrecht NON-STOP NEW YORK—MOSKOU—NEW YORK -v;.. Op de begroting voor 1948 Irefi men een posi aan van iwee millioen gulden, besiemd voor de ontwikkeling van verschillende vliegtuigtypen, waartoe de Regering ahn onze industrie opdracht heeft gegeven. Er wordt o.m. voor zien in de studie en de ontwikkeling van prototypes van het staartloze vliegtuig en ook van met straalkracht voort bewogen toestellen. Prinses Elizabeth zal „gehoorzaamheid" beloven Prinses Elisabeth heeft besloten bij haar huwelijk op 20 Novem ber met luitenant Philip Mount- batten te beloven, dat zij haar echtgenoot zal „gehoorzamen" ondanks het feit, dat zij als ver moedelijk erfgename van de Britse troon en Koningin van Engeland, aan niemand gehoorzaamheid zal verschuldigd zijn. Aldus werd Maandag door Buckingham Palace bekend gemaakt. Intussen worden de voorberei dingen voor de huwelijksceremonie regelmatig voortgezet. De Prinses zal haar bruidsjapon voor het eerst deze week op kasteel Bal moral aanpassen. Het geheim van het model der japon wordt streng bewaard. Verschillende Ameri kaanse confectie-bedrijven hebben grote sommen geboden aan perso nen uit de koninklijke omgeving, om het model van te voren in massaproductie te kunnen ver vaardigen. Alle inkomende vreemdelingen worden in de Engelse havens strenp geobserveerd, opdat geen ongewenste elementen bij de plechtigheden aanwezig zijn. Katholiek Friesland bijeen PRINSES EN PRINS NAAR WALCHEREN JHR. MR. VAN VREDENBURCH WEER VIA KARACHI Smeed de keten van uw geluk niet op uw naaste als aambeeld, j Helicopter met mimatxmr postzakje BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w., f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mWlmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van 'edenen te weigeren. De zittinsr van de Veiligheidsraad van gisteren heeft geen nieuwe gezichtspun ten in de Indonesische kwestie opgele verd. Achtereenvolgens kwamen de In dische, Poolse, Chinese en Indonesische afgevaardigde aan het woord, waarna de zitting tot Donderdag werd verdaagd. Met Nederland zullen dan de V. S., Rus land en België aan het woord komen. De Indische gedelegeerde Pillai steun de de Russische resolutie, die eist, dat de troepen op de oude demarcatielijnen zouden worden teruggetrokken. Ook de Poolse gedelegeerde steunde de resolutie en deed vervolgens een scherpe aanval op mr. Van Kleffens. „Zelfs zijn schit terendste en kundigste pogingen om de positie der Nederlandse regering te ver dedigen", aldus de Poolse gedelegeerde, „kunnen niet verhullen, dat de oorlog voortduurt, dat de Veiligheidsraad Neder land talrijke kansen voor 'n vredelievende oplossing heeft gegeven en dat deze zijn gebruikt om de militaire actie voort te zetten". De Chinese gedelegeerde Tsiang ver zette zich tegen de Sovjet-resolutie, om dat hij het aan de vooravond van de werkzaamheden der drie-landencommis- sie niet verstandig achtte, indien de Vei ligheidsraad anders zou doen dan zijn volledig vertrouwen in deze commissie uitspreken. Hij betreurde het, dat aan het ver zoek van de consuls om het tussentijdse rapport vertrouwelijk te behandelen geen gevolg was gegeven, daar dit verzoek gedaan was met het oog op de mogelijk heid, dat het uiteindelijk rapport tot een andere slotsom komt dan het tussentijd se. Hij drong er op aan, dat de raad nut verdere actie zou wachten, tot het defi nitieve rapport zou zijn bestudeerd. Tsiang verklaarde voorts, dat Van Klef fens zijn eigen zaak had verzwakt door in zün redevoering te overdrijven en het accent op de wreedheden te leggen. Als laatste spreker voerde de Indone sische afgevaardigde het woord. Neder land heeft het bestandsbevel genegeerd en doet dit nog, aldus de heer Palar. De Nederlanders overwegen voortzetting van de militaire actie en zijn voornemens eenzijdig op te treden, ondanks de Vei ligheidsraad en de Verenigde Naties. De vrede in Indonesië zal zo lang worden bedreigd, als er Nederlandse troepen op Indonesische bodem staan. De Neder landse legerleiding is zo machtig, dat zij in aanzienlijke mate beslist, wat de Ne derlandse regeling moet doen. Betreffende de commissie van drie verklaarde hij, dat zijn delegatie er ze ker van was, dat de leden de noodzake lijke garantie boden voor een snelle en rechtvaardige oplossing. Er moet worden gegarandeerd, dat elke oplossing, welke met medewerking van de Veiligheidsraad zal worden gevonden, bindend zal zijn voor beide partijen. Palar beschuldigde de Nederlanders er van Linggadjati een zijdig te hebben vastgesteld, er vervol gens een eenzijdige interpretatie aan te hebben verbonden, het toen eenzijdig te hebben losgelaten en tenslotte de demar catielijnen eenzijdig te hebben bepaald. Hij drong er bij de Veiligheidsraad op aan, dat de arbitrage bindend zou wor den gemaakt Het Nederlandse legerbericht van van daag meldt, dat op Java en Sumatra aan zienlijk minder gevochten werd, maar een republikeinse woordvoerder ver klaarde, dat er -hevige botsingen zijn ge weest in het gebied van Tasikmalaja. De republikeinen beweerden, dat de Neder landers in dit gebied vliegtuigen en ar tillerie gebruikten en zeiden, dat de Ne derlandse troepen vijf kilometer ten Noorden van Tasikmalaja een dessa had den bezet. De Nederlanders deelden mede, dat gisteren drie soldaten gewond werden en schreven aan hun zuiveringsoperaties toe, dat het aantal republikeinse overtredin gen van de order „staakt het vuren" zeer verminderde. Verwachting tot Donderdagavond: Meest zware bewolking met plaat selijk enige lichte regen. Morgen: Geleidelijk toenemende wind, over wegend tussen Zuid en Zuid-West en iets minder zacht. Zon 6.5218.02, maan 0.4016.45. Edgar Woog, een vooraanstaande figuur uit de Zwitserse Communistische Arbei derspartij, is met vijf andere partijleiders op Maandagavond gearresteerd. Woog is candidaat bij de Zwitserse parlementsverkiezingen, welke aan het einde van deze maand gehouden zullen worden. Het Zwitserse telegraafagentschap meldt dat 12 vooraanstaande leden der Communistische Arbeiderspartij gearres teerd zijn. Zij worden er van beschuldigd gelden verduisterd te hebben, welke door het Zwitserse volk ingezameld waren voor Poolse en Russische kinderen. De arrestaties hebben in Zwitserland groot opzien gebaard. Onder de arrestan ten bevindt zich ook het enige Commu- nistische lid van de gemeenteraad van Zürich, die de gelden gebruikt zou heb ben voor Communistische propaganda. De Temporaire Krijgsraad te Pontia- nak heeft de Japanse vice-admiraal Ta- sashige ter dood veroordeeld. Tasashige liet in de eerste helft van 1944 meer dan 1500 ingezetenen van West-Borneo, on der wie vrouwen en kinderen, zon der vorm van protest onthoofden. Deze beruchte executies waren een der ern stigste oorlogsmisdrijven tijdens de Ja panse bezetting. Zijn voorganger, vice- admiraal Kamada Michiaki, is ook we gens deze onwettige executies ter dood veroordeeld. De Poolse regering heeft een nieuwe nota gezonden aan Canada over het vast houden van de kunstschatten uit het pa leis van Krakau. De schatten werden aan het begin van de oorlog naar een Re demptoristenklooster in Quebec gezonden, doch de Canadese regering heeft zich nooit met de zorg ervoor belast. Naar wij vernemen, worden op het ogenblik besprekingen gevoerd met het gemeentebestuur van Soest om in de nabijheid van Soesterberg Fokkerfabrie ken te doen verrijzen. De Ministerraad zal echter de uiteindelijke beslissingen in deze aangelegenheid moeten geven. Ver der bestaan er plannen om op Soester berg. dat wederom een militair vliegveld zal worden, een laboratorium te bouwen voor de vlieg-medische dienst en tevens eer. centrale werkplaats voor de lucht- itrijdkrachten, waar vliegtuigen kunnen vorden gereviseerd. De Kroon heeft thans een beslissing gegeven op het beroep van de kapitein van de generale staf B. R. P. E. Hassel- man, aan wie, met afwijking van de commissie van advies ongevraagd eervol ontslag uit de militaire dienst is verleend op grond van het Zuiveringsbesluit. Kapt. Hasselman was in bezettingstijd hoofd vgn het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie, De Kroon acht het van betekenis, dat alle secreta rissen-generaal, die met hem hebben samengewerkt, hebben verklaard, dat de appellant steeds als goed Nederlander heeft gehandeld en zich nimmer in pro- Duitse geest heeft uitgelaten. De Kroon heeft daarom het besluit van de minister van Oorlog van 1 November 1946 ver nietigd. De minister van Oorlog, Frederick Bel- lenger, en de minister van Bevoorra ding, John Wilmot, zijn afgetreden. De minister van Brandstofvoorziening, Em manuel Shinwell, wordt minister van Oorlog, zonder zitting te hebben in het kabinet. Voorts zijn afgetreden; Lord Inman, die Lord Grootzegelbewaarder was en thans wordt opgevolgd door Viscount Addison, die het ministerie voor de be trekking met het Gemenebest ver laat, de minister voor Schotland, Joseph Westwood, en de minister voor de Pen sioenen, John Burns Hynd. Philip Noel Baker, tevoren minister van Luchtvaart, wordt minister voor de betrekkingen met het Gemenebest. Ar thur Woodburn wordt minister voor Schotland. Arthur Henderson wordt mi nister van Luchtvaart. Hugh Gaitskell neemt Shinwell's plaat^ in als minister van Brandstofvoorziening. De nieuwe minister van Bevoorrading is G. R. Strauss, en de nieuwe minister voor de Pensioenen is George Buchanan. Het ministerie van Brandstofvoor ziening maakt thans niet meer deel uit van het kabinet. Hierdoor is het aantal kabinetsministers gedaald van 19 tot 18. Gaitskell en Strauss zullen minister zijn, maar geen lid van het kabinet. Door deze tweede en waarschijn lijk laatste wijziging van Attlee's kabinet is de positie van Aneurin Bevan, leider van. de links-socialisti- v sche tak van de Labourpartij, niet aangetast. Evenmin is er een wij ziging gekomen in de positie van John Strachey, de minister van Levensmiddelenvoorziening. De opvolger van Wilmot als minister van Bevoorrading een post, die de verantwoordelijkheid voor de nationa lisering van de Engelse ijzer- en staal industrie inhoudt, indien de Labour- party met haar verkiezingsprogram verder gaat G. R. Strauss, is de 46- jarige parlementaire secretaris van het ministerie van Transport. Door de promotie van Strauss en Gaitskell, die 41 jaar oud is, is het jonge bloed in het kabinet gekomen, dat daar in volgens Attlee nodig was. De verwijdering van Shinwell uit het kabinet en zijn betrekkelijke de gradatie tot minister van Oorlog is in het bijzonder welkom aan financiële en industriële kringen. Shinwell en Arthur Horner, de secretaris van de mijnwerkersvakbond, zijn de zonden- bokken geweest toen het verleden win ter met de kolenvoorziening misliep. Men gelooft, dat Horner aan Attlee een ultimatum gesteld heeft, dat Shinwell minister voor Brandstoffen moest blijven. Dat Attlee zicli niet daaraan gestoord heeft, zal hem meer vertrouwen bezorgen bij de zaken mensen. Maar Shinwell was een intel ligente bewindsman, en had het ver trouwen van de mijnwerkers. Geruch ten over zijn verwijdering hebben reeds een storm van protesten van linkse zijde uitgelokt. De hergroepe ring van zijn kabinet toont intussen Attlee's besluit om de druk van uiterst linkse zijde te weerstaan. Het nieuwe kabinet zal Donderdag voor het eerst bijeen komen. (Van onze speciale verslaggever) Het had niet veel gescheeld 'of van een ooggetuigeverslag der plaatsing van het laatste deel van de Moerdijkbrug was weinig gekomen. Dichte mistbanken hin gen hedenmorgen over het Hollandsch Diep, en al betekende dit voor de gang der werkzaamheden nauwelijks enige be lemmering, voor de toeschouwer zag het er in de vroege morgen naar uit, dat hij de spectaculaire zijde van het enorme karwei zou moeten missen. Met fluitsignalen klonken de instruc ties over het water, de trein over de spoorbrug kon men wel horen rijden, doch niet zien. Omstreeks 9 uur trok de mist echter op en zag men de oude „helden" Heracles en Ajax, de Ameri kaanse pontons, of „bakken" zoals de mensen van Penn en Bauduin die dit werk leiden, zeggen, de brug naderen, om de twee laatste delen van de Calan- der-Hamilton, tesamen 100 meter lang in de 8 stroppen omhoog te halen. De ondiepte van het water aan de Hollandse oever heeft het nodig ge maakt, de pontons voor het midden van de twee brugdelen te laten varen, die voor deze gelegenheid tot een geheel verbonden zijn. In het midden kreeg het gevaarte daardoor een „kattenrug" van wel een halve meter en het hangt even in de kranen te zwiepen, zodat men zich afvraagt of dat wel goed zal aflopen. Natuurlijk loopt bet goed af. Er is vau te voren zoveel gerekend, dat de deskundigen er geen ogenblik aan twij felen. Op het tijdschema staat 9.35 aan gegeven; precies op dat moment is de manoeuvre voltooid, de verbinding tus sen Noord en Zuid verbroken. De pontons blijven met hun zware last aan de Oostzijde liggen. Dan begint het tweede deel van de onderneming, het in varen van de nieuwe brug, die al aan de andere zijde op 3 bokken ligt te wachten. De waterstand is 5 c.m. lager dan verwacht werd, zodat er nog wat gepast en gemeten moet worden aan de planken op de „stoelen", die dit nieuwe brugdeel, een millioen kilo zwaar, te dragen zullen krijgen. Langzaam doch zeer precies vindt het werk voortgang. Het ziet er zo simpel uit, maar het is een prestatie van de allereerste rang. Om 5 minuten over half 11 zweeft de brug boven zijn stoel en dan springen de eerste ingenieurs van de directie Bruggenbouw der Rijkswaterstaat over de nieuwe verbinding en feliciteren hun chef, hoofdingenieur H. C. P. de Bruin. Om 11 uur precies geven de fluiten der schepen het teken, dat de manoeuvre voltooid is en gaan de vlaggen in top. De tocht van Dordrecht naar de Moer dijk van het nieuwe brugdeel was zoo vlot verlopen, dat het plaatsen instede van Vrijdag, reeds op Woensdag plaats kon vinden. Het verkeer moest dienten gevolge hedenmorgen onverwacht ge stremd worden, maar over enkele uren zal men weer van de nieuwe verbinding over het Hollands Diep gebruik kun nen maken, al moet het brugdeel nog met hydraulische persen opgevijzeld worden, omdat het te laag ligt, daar de waterstand de enige was, die zich niet aan de berekeningen der technici heeft gehouden. Omstreeks 8 uur arriveerde heden morgen de Groot-Hertogin van Luxem burg met Prins Felix met de interna tionale trein aan het Centraal Station te Utrecht. Prinses Juliana en Prins Bernhard, die rich reeds tien minuten vóór de aankomst op het met palmen versierde perron bevonden, verwelkom den de hoge gasten. Onder de overige personen, die ter begroeting aanwezig wanen, merkten wij behalve de burge meester van Utrecht, nog op de Com missaris van de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, en de directeur der N.S., de heer den Hóllander. Nadat het hoge gezelschap rich enige tijd in de wachtkamer had opgehou den, werd de tocht naar Soestdijk aan vaard. De Mijnindustrie heeft de laatste da gen twee mensenlevens opgeëist. Op de Staatsmijn Maurits te Lutterade werd de 27-jarige, ongehuwde houwer F. H. Fievez uit Heerlen in een vul-pijler door stenen uit de blaasleiding zo ern stig gewond, dat hij overleed. Op de mijn Laura te Eygelshoven werd de gedetineerde J. Blok bij het ontkolen door een van een geringe hoogte uit het dak der mijngang val lende steen in de nek getroffen. Hij werd in het St. Josephziekenhuls te Heerlen opgenomen, waar hij is over leden. v- Een combinatie van beide principes: de straalmotor (schroefloos dus) en de staartloze romp is zojuist in Amerika als een sensatie aan ingewijden ge toond. Van het vliegveld Hawthorne is het opgestegen als het krachtigste vlieg tuig ter wereld. Als de Russen bijv. van plan waren geweest waarnemers naar deze demonstratie te zenden, zouden die cordons van M.P.'s en geheime agenten op hun weg hebben aangetroffen; er was immers juist bekend gemaakt, dat de Russisch^ militaire attache's niet aan wezig mochten zijn bij de grote industri ële wapententoonstclling en daartoe be hoort in feite ook deze machtige bom menwerper. Northrop is de fabrikant van deze vliegende vleugel, de Y.B.49, die een breedte heeft, gemeten tussen de beide vleugeltips, van rond 52 meter. De acht straalmotoren zijn geheel ingebouwd in de zware vleugels; men kan alleen de uiteinden zien, twee stellen van vier, die doen denken aan lanceerbuizen van torpedo's. Al zijn er nu enkele foto's van de vliegende vleugel vrijgegeven, de A.A.F., de American Air Force, zwijgt in alle talen over de prestaties van het toestel: hoe snel het vliegt, hoever het komen kan en met welke bommenlast blijft het onderwerp van gewaagde speculaties. Recente publicaties in vaktijdschriften doen vermoeden, dat deze vliegende vleugel gemakkelijk van New York naar Cairo kan vliegen zonder tussenlanding en dan nog met 20 ton bommen aan boord; neemt men een weinig minder bommenlast mee, dan komt er gewicht „vrij" voor meer benzine en kan het non-stop New YorkMoskouNew York vliegen. Deze prestatie-speculatie lijkt ons op zettelijk aan de lage kant gehouden; wanneer men deze Northrop-bommen- werper officieel aangeeft als „het mach tigste vliegtuig ter wereld", moet het tot veel meer in staat zijn dan tot een retourvluchtje naar Moskou. Overigens geeft het onderwerp te denken. Men schijnt inderdaad te me nen, dat het staartloze vliegtuig die ver snelling in de ontwikkeling van de luchtvaart zal brengen, waarnaar men al vele jaren zoekt. De idee is volstrekt niet nieuw. De Amerikaanse, Britse en Duitse industrie hebben voor de oorlog reeds geëxperimenteerd met dit type: men gaf het echter telkens ^>p omdat men op verschillende onoverkomelijke technische moeilijkheden stuitte. Een van de belangrijkste obstakels op de weg naar succes voor de vliegende vleu gel was het gebrek aan voldoende krach tige motoren. De straalmotor heeft hét echter mogelijk gemaakt om de vliegen de vleugel rijn kans te geven. Dat onze regering thans een gezonde opvatting heeft omtrent het moderne vliegwezen blijkt wel oit de reeds ge noemde bijdrage, die zij geven wil om ook in ons land de ontwikkeling van de vliegende vleugel ter hand te nemen. Wij kunnen onze vooraanstaande plaats in de luchtvaart het bestë garanderen door niet alleen op verkeersgebied, doch ook met industriële kennis en ervaring mee te doen in het gTOte spel om de verovering van het luentruim. De feeststoet, die gisteren door Roermond trok, verkreeg bijzondere lnister door de aanwezigheid van Kardinaal De Jong, de Bisschoppen van Haarlem, Den Bosch en Roer mond, de Pauselijke Inter n*i#i''Us Mgr. Giobbe en de missiebisschop Mgr. Lebouiile, die de te consacre ren Coadjutor van Mgr. G. Lem- mens, Mgr. J. M. J. A. Hanssen naar de eenvoudige kathedrale nood kerk begeleidden. Voorafgegaan door honderden gees telijken, onder wie abten, oversten, de kens van het bisdom en gevolgd door talrijke wereldlijke autoriteiten, deden Hunne Hoogwaardige Excellenties hun intrede in de bescheiden ruimte, die de verwoeste kathedraal vervangen moest en waar tientallen vooraanstaande per soonlijkheden aanwezig waren. Onder hen waren de minister-president, dr. L. Beel, de ministers Witteman, Fiévèz en Van Maarseveen, evenals de com missaris der Koningin in Limburg, al de Eerste en Tweede Kamerleden van Lim burg, leden van Gedeputeerde en Pro vinciale Staten en tal van burgemees ters. Aan hoofd- en zij-altaar werden de H.H. Missen gecelebreerd,, zowel door Mgr. Lemmens als door Mgr. Hanssen zelf. Mgr. Lemmens werd geassisteerd door Mgr. Feron als presbyter-assistens, terwijl als troondiakens fungeerden de hoogeerw. heer Rhoen, deken van Roer mond en prof. dr. Keulers en als sub diakens de zeereerw. heren Schoolmees ter en Delsihg. Capellini van de wijde ling waren prof. dr. Teeuwen én de zeer eerw. heer Delhoofen. Hierna begonnen de indrukwekkende liturgische en Kerkelijke handelingen. Mgr. Lemmens verrichtte, tezamen met de mede-consecratoren Mgr. Huibers en Mgr. Mutsaerts, de Bisschopswijding. De herdersstaf werd aangeboden door de bewoners der dorpen, waar Mgr. Hanssen gewoond heeft, de ring door professoren en studenten van het Groot- Seminarie en de mijter door zijn pries ter-klasgenoten. Onder stemmige orgelmuziek schreed na de beëindiging der plechtigheden de grote stoet met de Kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders, oversten, abten en ver dere geestelijken naar buiten. In op tocht gingen allen onder het gejuich en handgeklap der duizenden toeschouwers naar het Bisschoppelijk Paleis. Tenslotte volgde hier een overdrukke receptie. Te Bolsward was gisteren heel Fries land vertegenwoordigd in de overvolle Sint Franciscuskerk, ter gelegenheid van de plechtige consecratie van Mgr. Het tinga tot Apostolisch. Vicaris van Rawal pindi. Mgr. J. Reesink verrichtte de consecratie en naast Mgr. N. Stam en Mgr. W. Panis verleenden Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, die mede Z. Em. Joh. Kar dinaal De Jong vertegenwoordigde, eri Mgr. J. Buis assistentie. 's Avonds tevoren was de wijdeling met zijn gevolg feestelijk binnengehaald; de Friese koffietafel was een familie feest in de ware zin. Daar was geen for maliteit, geen officieel vertoon, waarach ter onverschilligheid grijnst; daar was de vreugde! Vreugde omdat weer een van Frieslands zonen was toegevoegd aan de illustre rij van voorgangers in de Apostolische waardigheid- Bij monde van de heer J. Tromp, pen ningmeester van het Prov. comité, werd een cadeau aangeboden, vierduizend gul den, saamgebracht door de Friese katho lieken, in zeer korte tijd. „Foar eigen Soan. fan eigen Folk" stond er op het omslag, waarin dit geschenk was gevat. Bij. Kon. Besluit is ongegrond verklaard het beroep van majoor J. N. Breunese tegen het besluit van de minister van Oorlog, waarbij hem ongevraagd eervol ontslag is ver leend uit de militaire dienst. In dit besluit is *>.m. overwogen, dat, hoe wel Breunese uit de ontwikkeling van het nationaal-socialisme in Duits land kon weten, welk hoogst onge wenst gebruik de Duitsers konden maken van een organisatie, zoals die van de Arbeidsdienst, aangeno men moet worden, dat hij de orga nisatie en leiding met goede bedoe lingen en in nader overleg met voor aanstaande betrouwbare Nederlan ders op zich heeft genomen. Vast staat ook, dat appellant veel goeds in het belang van de Nederlandse militairen heeft verricht. Hij heeft even wei in woord en geschrift uitlatingen gedaan, waarvan hij wist, althans kon vermoeden, dat zij aan de geleidelijke Duitse penetratie voet gaven en het warm houden en ontwikkelen van de vaderlandse geest van verzet belemmer den. Persoonlijk is appellant weliswaar van goede gezindheid geweest en veelal achtte hij zich door de nood der omstandigheden gedwongen uit latingen als bovenbedoeld te doen dan wel voor zijn rekening te nemen doch dit heft het ontoelaatbare van deze uitlatingen niet op. Overigens moet rekening Worden ge houden met de omstandigheid, dat die uitlatingen vallen binnen het tijdvak Naar het A. N.. P. verneemt, ligt het in het voornemen van Prinses Juliana en Prins Bernhard, indien mogelijk, op Walcheren aanwezig te zijn op 4 Novem ber, wanneer daar de boomplantdag zal worden gehouden. Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verdachten van jhr mr. H. L. F. G. van Vredenburch. chef van de afdeling politieke zaken van het departement van Buitenlandse Zaken, tot buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister. Jhr. Van Vredenburch is op het ogenblik onderweg naar Batavia Te beginnen Vrijdag 10 October zul-- len de K.L.M.-vliegtuigen op de route AmsterdamBatavia wederom via Ka rachi en Calcutta vliegen. van ruim één jaar na de capitulatie, als mede met het feit, dat hij in Juli 1941 ontslag heeft gevraagd, omdat hij be paalde eisen van de bezetter onaan vaardbaar achtte, terwijl bovendien ten voordele van appellant pleit, dat hjj in vele opzichten zich goed heeft gedragen. Op hem is niet van toepassing het Zuiveringsbesluit 1945. Niettemin is ripi houding in verband met de bezetting zodanig geweest, dat er termen aanwe zig zijn hem, zij het eervol, ontslag te verlenen. Mitsdien heeft de Kroon he' besluit gehandhaafd. Op uitnodiging van de minister van Marine hebben een aantal leden van het kabinet, de Raad van State en de beide Kamers der Staten-Generaal gisteren een vaartocht gemaakt- aan boord van Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Door man" onder commando van Kapitein ter Zee A. de Booy. Een gezelschap van om streeks 120 personen scheepte zich in aan de Merwehaven te Rotterdam, waar de oorlogsbodem ligplaats had. Onder de aanwezigen waren vier ministers, n.l. de heren Jos. J. Gielen, S. L. Mansholt, Zr. H. Vos en J. J. A. Schagen van Leeuwen. Voorts waxen met de vice-president Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland een aan tal leden van de Raad van State aanwe zig, zomede een aantal leden der Eerste en Tweede Kamer met de president van laatstgenoemd college, Mr. J. R. H. van Schaik. Het gezelschap heeft, in groepen ver deeld, een rondgang door het schip ge maakt, het starten en landen van „Aus- ter"-vliegtuigen gadegeslagen, een voor stelling bijgewoond, waarbij films over landen en starten werden vertoond. Verder was men getuige van schietoefe ningen met een pom-pom" op meteo- ballons en van de landing van een heli copter, welke van het vliegveld Ypenburg was opgestegen met aan boord de chef van de marines,af, Vice-Admiraal Jhr. E. J. van Holthe. Toen de helicopter aan boord landde, werd er een miniatuur-postzakje uitge dragen, welke voor alle genodigden ter herinnering aan deze tocht een „heli- copter-brief" tr.et speciaal stempel bleek te bevatten. De directeur-generaal der P.T.T., de heer T. van Houwelingen, zonr' daarin de deelnemers deze groet: ..De eerste practische toepassing in Nederland van een nieuwe mogelijk heid in het postverkeer stelt het staatsbedrijf der P.T.T. in de gele genheid U deze groet aan boord van Hr. Ms. escorte-vliegkampschip „Ka- rel Doorman" te zenden. Door deze vlucht en de daarop nog volgende proefnemingen zal moeten worden aangetoond of het hef schroef vlieg tuig reeds thans of in de naaste toe komst kan worden gebezigd als een nuttige aanvulling en vervolmaking van het postale vervoersapparaat."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1