Hoe Haarlems slachthuis reilt en zeilt TWEEDE EXPOSITIE VAN „KUNST ZIJ ONS DOEL" H E wmmt I n - mm VERBREDING VAN DE KLOOF In één week tijds 567slachtoffers H. WINKLER VOOR HET TRIBUNAAL Een gezellige revue ;;/7. Ned. militairen vrij gelaten Economische oorlog op komst Pater Dito terug uit Amerika AGENDA Amsterdams Concert gebouw-Orkest DE NIEUWE BONNEN „Katholiek Haarlem" concerteert NIEUWE KOLENBONNEN BEIDE KAMERS BIJEEN WOENSDAG 8 OCTOBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. „DE DAG VAN JE LEVEN" Gekkenhuis in de S.ads schouwburg D1STRIBUTIENIEUWS Burgerlijke Stand i STOFFEN-AFDELING lsie VERKOOPSTER Burgemeester van Haarlemmerliede en spion van Westzaan Extra vlees Indrukwekkend „Ecce sacerdos magnus" Pater A. Castricum O F.M. R.K. Blindenhand „St. Odilia" f 3500 achtergehouden F a üliissemeniten HEEMSTEDE Kath. Gem. Koor Huishoudelijke voorlichting Bindcursus Pas op uw hond ZANDVOORT Beloning voor moedig gedrag „De Hanze" Jongevrouwen- gemeenschap BLOEMENDAAL Afscheid kap. F. L. Kok GELIJKE MONNIKEN, GELIJKE KAPPEN, Friese'Varkenmarkt 610 Telefoon 14164 en 13904 KOMINTERN HERLEEFD VLIEGENDE WITTE PATERS „Ver. Staten hebben elec- tronen ten volle gebruikt" Wetsontwerp Regentschap in behandeling GEHEIM KAMERHEER VAN Z.H. DE PAUS AUTOMARKT OMSINGELD BESOMMINGEN PRIJSHOUDENDE MARKT Morgen, meneer, en hoe staat het met de koeien?" „Non. ik zon er 120 uit Zwolle krijgen, maar ik kreeg net een telefoontje dat Het overige van dit koeien-gesprek, dat wij zo terloops op het binnenplein van het slachthuis in Haarlem opvin gen, ging verloren in het getoeter van af en aan rijdende auto's en het gebel van sprintende slagersjongens. In ieder geval konden wij uit die paar woorden wel opmaken, dat men daar gewend is „en masse" te spreken en te werken, waar wij eerzame burgers slechts met een paar onsjes te doen hebben. Het is daar in de ochtenduren een drukte, waardoor wij wel tot de over tuiging kwamen, dat het op het slacht huis behoorlijk reilt en zeilt. En hoe zou het anders kunnen? De toevoer van slachtvee in de laatste maanden is een dergeljjke hoeveelheid geweest, dat het bedrijf steeds op volle toeren heeft ge draaid. Wie nimmer een slachthuis bezocht heeft en wie zou daar ktemen zonder enige noodzaak? vermoedt waar schijnlijk niet, dat men meer met een heelkundige kliniek te doen heeft dan met een inrichting, waar men op de meest snelle en hygiënische wijze koeien en varkens tot menselijke consumptie verwerkt. De vele heren in lange witte jassen gaven ons tenminste min of meer die indruk, welke bevestigd werd door de inrichting van de kamer, waarin wij werden ontvangen en die meer weg had van de werkkamer van een chirurg. Doch dat alles kan alleen maar pleiten voor het personeel van het slachthuis, dat alles in het werk stelt de vele viervoeters, die binnenkomen, zo snel mogelijk via de slagers onder de men sen te brengen. En dat er inderdaad veel werk verzet meet worden, getuige de laatste zomer, toen de boeren wel ge dwongen waren, vanwege het gebrek-aan voedsel voor de dieren, meer vee af te le veren dan in de vorige jaren het geval was. Zo werden er in één week, waarin het hoogste aantal „slachtoffers" ge boekt werd, 567 koeien „verwerkt", waardoor het toen mogelijk was het vleesrantsoen tijdelijk te verhogen. AMSTESOAMSCHB RIJTUIG MIJ. „Jullie zijn allemaal gek," zegt Nick, de eigenaar van een restaurant annex cabaret in San Francisco, tegen zijn gas ten in het blijspel „De dag van je le ven". dat gisteren de eerste opvoering in Haarlem beleefde. „Ja," riep een dame in de zaal hard en uit de hilariteit bleek, dat ieder het met haar eens was. Wanneer dan aan 'n zwijgend Oosters filosoof, die de gehele dag in het café zit en naar de zoldering kijkt, gevraagd wordt, wat hij er van denkt, is zijn ant woord: „geen grondslag over de hele linie!" Dit blijspel van William Saroyan, in het programma aangekondigd met een dwaas voorwoord van de schrijver, mist ook elke grondslag, al worden er zo nu en dan wel waarheden gezegd, die het decadente leven van een stelletje idioten uit alle kringen in dit havenkwartier rauw onderstrepen. Twee en twintig le den van „Oomedia'' kan men op de plan ken zien, Dick van Veen als een jonge leegloper en Bob de Lange als zijn vriend-boodschappenjongen, Mimi Boes- nach als een verlopen revue-ster, John Gobau als eigenaar van de kroeg, Louis Bouwmeester als tap-danser en komiek (nog zó gek niet), etc. Men maakt ken nis met een trekautomaten-maniak, een boogie-woogie spelende jonge neger, hui chelachtige rechercheurs en meiden van de straat, mooie en onaantrekkelijke vrouwen (Ank v. d. Moer is even een mooie), een verliefde jongeman die eln- dellijk zijn verpleegstertje in dit milieu ontmoet, een krankzinnige oude India- nenbevechter in een pracht van een oos- tuum (Lucas Wensing op z'n best), een dronkaard, een zeeman, en het onschul dige dochtertje van de kastelein. Het grootste deel van dit gezelschap heeft een tik van de molen beet en bij 't naar huis gaan hebben we ons werkelijk eens in de arm moeten knijpen. Johan de Meester heeft van deze schildering uit een hopeloos verloren wereld een show van geweld gemaakt, een variété van goed gehalte, een revue weer anders dan andere. Misschien is het geen gekke vraag, maar ze dient toch gesteld te worden: denkt „Comedia" met zulke opvoeringen meer publiek naar de schouwburg te trekken? Een Nederlander is er precies even te nuchter voor en zijn grondslag is over de hele linie waarachtig wel te vinden. Niettemin, een interessant expe riment. v. W. Donderdag 9 October HAARLEM uitreiking bonkaarten er. schoenenbonnen Boe t.m. Bos; uitrei king inschrijvingsbewijzen rijwielbanden eerste montage en afhalen en inleveren van formulieren en rijwielbanden M en N. BLOEMENDAAL uitreiking bonkaar ten en schoenenbonnen FG, 912.30 •>n 2—4 uur. GEBOREN: G. M. CroeseMens, z: C. M. Laarman—v. Duij z: J. M. Brink— V. Steijnen. z: E B LinkerNieuwen- huis. z: S. Smids—Stolk. z; C. J. van Bezu—v. d. Zande, z: M. C. H. Beumer —Zoon. d: G. Boerrigter—Hiemstra, d; E E. van Beemvan Wunnik. d: W. Baartse—Zwart, d: A Terstal—Molanus, dochter. GEHUWD: G Dekkers en C. H. Kas- tercum: H G. Jansen en E. W. Witkamp. OVERLEDEN: J T. Snoeks. 4 d. Slachthuisstraat: M. Akerboom—Har tendorp. 79 j. Marnixstraat: J. Lapère La Pere. 86 j.. Prinsessekade: J. Schee ling?—Veldhuizen. 62 j.. Gen. Cronjestr.: J. van Beek, 47 j., Gasthuisvest. De vleesconsumptie benaderde daar door het voor-oorlogse peil. Dit doet misschien vreemd aan, maar wanneer men bedenkt, dat bij velen voor de oorlog vlees geen artikel van alledag was, dan komt men tot de conclusie, dat door de extra vleestoewijzing het oude peil wel benaderd moest worden. Op het ogenblik is het immers toch zo, dat alles, wat op de bon verkrijg baar is, inderdaad ook gekocht wordt, ofschoon men bij eventueel vrijgeven van vlees lang zoveel niet zou kopen. Daarom is men ook wel zo verstandig geweest niet alles direct in de con sumptie te brengen, maar alvast een en ander in reserve te honden voor de ko mende winter. Zo zijn er reeds een kleine duizend koeien ingevroren, en zo moge lijk zal dit aantal nog verhoogd worden. De moeilijkheid blijft echter, dat het aantal vriesinrichtingen sedert 1940 sterk verminderd is en dat er bovendien nog vele andere producten zijn, die inge vroren dienen te worden. Niet alleen het slachten zelf, maar ook de keuring van het vlees vereist een uiterste zorg. Er is namelijk nog heel wat vlees, dat niet voor menselijke con sumptie geschikt is en dat om die reden afgekeurd wordt. Dat wil nog niet zeg gen, dat men het dan zonder meer ver nietigt, want een zgn. destructor, die voor dit rayon in Purmerend is gevestigd, weet er nog wel de nodige voedingsmid delen uit te halen, welke voor het vee gebruikt kunnen worden. Bij dit alles heeft het slachthuis ook nog met de toevoer van „zwart" vlees te maken, dat via deze inrichting in de normale distributie gebracht wordt. En wat zal de komende winter ons brengen? Pessimisten schudden beden kelijk het hoofd, maar meer zonnige naturen verklaren, dat het nog wel mee zal vallen. Rest ons de hoop, dat deze laatste groep gelijk zal hebben! In ieder geval zijn wij na ons bezoek tot de wetenschap gekomen, dat een eventuele vermindering van ons vlees rantsoen niet aan gebrek aan werklust in het slachthuis te wijten zal zijn. Voor onze vragen wij een Persoonlijke soJUciiaiies bij de Hfrealleidmg ven Gr. Houisiraat54 -60 HAARLEM De oud-burgemeester van Haar lemmerliede, H. Winkler, gaf, toen hij zich Dinsdag voor het Haarlems Tribunaal had te verantwoorden, al de punten van de tenlastelegging volmondig toe. Reeds in Mei 1944 was W. lid van de N.S.B. geworden, getrokken door de propaganda van deze organisatie. Ter zitting zeide hij: „Het is niet mijn schuld; door de N.S.B.-Ieuzen ben ik er ingetrapt". Het ene bracht hem echter tot het andere en aldus sloot hij zich later nog aan bij het Economisch Front,, de Nat.-soc. Volksgemeenschap Ne derland-Europa, het Nat.-soc. Amb tenarencorps, de Germaanse S.S., de Ned. Volksdienst en de Winterhulp Nederland. Zijn mening was destijds, dat het n»- tionaal-socïalisme de economische en so ciale toestanden in ons land zou kunnen verbeteren; dit was dan ook de reden, dat hij tot deze beweging toetrad. Enige jaren voor de oorlog vond verdachte dat de N.S.B. dit ideaal niet meer nastreefde en liet hij zich van de lijst schrappen. In 1941 voelde W echter weer voor de beweging en hij trad enige maanden na de Amsterdamse Februaristaking, die uit sympathie voor de Joden was reor ganiseert, weer toe Toen was ook de tijd gekomen, dat verdachte lid van bo venstaande organisaties werd en burge meesterscursussen ging volgen. Al spoe dig gaf men hem een baantje van parti culier secretaris van de waarnemend burgemeester van Westzaan, die een, functie had in Zaandam en zich nooit liet zien. zodat W. practisch het ge meentelijk roer in handen had. Te Westzaan heeft beschuldigde nogal veel propaganda voor. de N.S.B. en haar man telorganisaties gemaakt. In eigen per soon zag men hem met Volk en Vader- Hoorde men te Haarlem tientallen jaren lang de grote orkesten uit Amster dam en den Haag door tussenkomst van de (opgeheven?) Haarlemse Bachvereni- ging, verleden jaar op initiatief van het concertbureau Alphenaar, in dit seizoen heeft de H.O.V. die taak overgenomen. Zij treedt als impressario op en regelt een drietal dusdanige concerten. Thans speelde het Amsterdams Concertgebouw orkest en wel Richard Strauss' Sympho- nisch Gedicht: „Don Quichotte", Debus sy's „Iberia" en een Haydn-symphonie. Het Strauss-werk was wellicht gekozen om de jubilerende solo-cellist Henk van Wezel in de gelegenheid te stellen zijn artistieke gaven te tonen. De Quichotte- thema's, die van de fantast, tevens droe vige figuur worden namelijk door de solo-cellist geëxposeerd en ook in de verdere ontwikkeling gespeeld. Die, wel ke zijn domme knecht Sancho Panza uit beelden, zijn voor het grootste deel voor altviool geschreven: enkele andere voor bas-clarinet en tenortuba. Het gehele „gedicht", met zijn talrijke orkestrale kleurcombinaties, geweldig sterke con trasten en felle typeringen, kwam goed tot zijn recht. Maar daarnevens ook de duidelijke karakterisering van de hoofd personen door Henk van Wezel, mede dQor de voortreffelijke solo-altist Klaas Boon. Het werk als zodanig bevredigt ons niet meer m dezelfde mate als vroeger. Het gelijkt wel of wij aan Strauss' ver klankingen van dergelijke onderwerpen, hoe meesterlijk virtuoos geschreven, ont groeid zijn. De diepte van het werk weegt lang niet op tegen al dat kleurrijke, soms overtreffende uiterlijke. Hieraan zijn we gewend geraakt, nu valt de aandacht hoofdzakelijk op het innerlijke. Boven dien is na dit genre iets anders geschre ven. B.v. het Franse, impressionistische werk! Debussy's ragfijne, broze Iberia (Spaanse indrukken)-muziek voldoet zowel door de subtiele toonkleuren, prachtige dynamische en rhythmische schakeringen als door de geest er van. Dat is sterk geïnspireerde muziek zon der enige berekening. Muziek, die de hoorders aanvoelen, begrijpen en vol doen. En de vertolking hiervan deect nog meer de aandacht vestigen op het in alle opzichten schier volmaakte spel van het hoofdstedelijke orkest Al die nieuwere tinten werden verrassend schoon getroffen A bekoorden, ja be toverden zelfs menigmaal. De Haydn-symphonie klonk, ondanks kleine bezetting (maar toch nog groter als die van de gehele H.O.V.), op het ragfijn, zeer gracieus gespeelde Andan te na, iets te zwaar en ondoorzichtig voor onze concertzaal. De belangstelling was vanzelfsprekend groot, het succes dito. Een mooie geste van Henk van Wezel: hij liet direct zijn collega Boon in de hulde delen. De jubi laris werd nog gelauwerd en toegespro ken door Mr. Beets, voorzitter van de H.O.V. Dirigent Eduard van Beinum leidde het gehele programma met volle beheer sing en bovenal uitermate muzikaal en stijlvol. O. L. KOOP Naschrift. Een orkest van 100 man op een gelijkvloers podium. Dat geeft geen overzicht van uit de zaal. Waarom geen oplopend podium gelijk op andere plaat sen. Ook voor onze kleiner bezette H.O.V. zou dit een verbetering zijn. land en voor de Winterhulp collecteren. Voorts liquideerde hij een R.K. militair tehuis en Joodse bedrijven. Zeer fana tiek was verdachte in zijn optreden tegen de bevolking. Des middags, wan neer de B.B.C. nieuwsberichten in het Nederlands uitzond, ging hij langzaam langs' de huizen lopen, om te kijken of er mensen luisterden. Men noemde hem dan ook wel eens de spion van West zaan. Later werd'W. benoemd tót waar nemend burgemeester van de gemeen te Haarlemmerliede-Spaarnwoude. Kort daarna werd hij burgemeester en kwam hij op de plaats van de afgezette bur gervader, de heer Simons. Op last van de Duiters moest W. mensen vorderen voor het herstel van de opgeblazen spoorweg en voor het opruimen van vernielde spoorwagons. De burgemees ter stond er zelf met een revolver bij, toen de burgers aan het werk waren. Ter zitting kwam nog aan het licht, dat W. verschillende Joodse huizen voor geldbelegging had gekocht en dat hij een daarvan, n.l. een perceel te Haar lem, kort voor het einde van de oorlog schijnbaar zag W. de bui aankomen aan zijn kinderen had overgedragen. De verdediger bracht naar voren, dat zijn cliënt alle consequenties van zijn vroegere levensopvatting wil aanvaar den, dat hij alreeds een nieuw leven is begonnen en dat hij ingezien heeft tij dens de bezetting niet bewust geleefd te hebben. De raadsman bepleitte spoedige in vrijheidsstelling. Uitspraak over 14 dagen. De bonnenlijst welke morgen uitkomt, bevat weer een extra rantsoen vlees van 200 gram. Naast de gebruikelijke bonnen voor brood, melk en boter zijn bonnen aangewezen voor 125 gram koffie, 50 gram thee en één ei. Het melkrantsoen voor de A-groep is voor de komende veertien dagen 3 liter. Bioscopen: Rembrandt: Grote verwachtingen (14 j.). 2. 4.15, 7 en 9.15 u.: Cinema-Palace: Inspecteur Stoeder (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De Zonde van Jedy Nor- ris (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: De wraak der goden (volw.). Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u. City: De stenen bloem (a. 1.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-theater: De verdwenen kampioene, met Judy Canova (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der apotheken worden van 5 tot 11 October waargenomen door: Firma C. G. Loo- meyer, Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-Apotheek. Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. In Heemstede door: Heen- steedse Apotheek.Binnenweg 98. telef 28197: Aerdenhout-Apotheek, Zand- voortselaan 164, tel. 26772. Ziekenvervoer: Fa. Mathot. Grote Houtstraat 39. tel 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ telef. 21400 en te Heemstede: A. Buiteman, Raadhuisplein 7. telef. 28523. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Rondom Frans Hals en vanaf 5 October: expositie van „Kunst zij ons doel". Leffelaar: Gobelins van de handwe- verii Knipscheer te Laren. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst. Donderdag 9 October: Grote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. ALTIJD TOT UW DIENST Onder auspiciën van de directie van „De Tijd" gaf het koor „Ka tholiek Haarlem" gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam een concert ten bate van het fonds ter verstrekking van katho lieke dagblad-lectuur aan de militairen in Indië. De grote zaal was geheel bezet en onder de aanwezigen bevond zich o.m. de deken van Amsterdam, Mgr. G. van der Burg. De hoofdredacteur van „De Tijd", mi. J. Derks, hield een korte toespraak over „Het belang van het katholieke dag blad voor onze jongens in Indië". Het koor „Katholiek Haarlem", onder leiding van Albert de Klerk, voerde ver volgens een achttal koorwerken uit. Na de pauze speelde de organist kape laan Kaxskena op imponerende wijze het prachtige orgelwerk van César Franck „Final'', waa rbij de toehoorders gelegenheid kregen de uitstekende qua- liteiten van het Concertgebouworgel, zowel als de virtuositeit van de bekende organist te bewonderen. Terstond daar na zette het koor, versterkt niet drie bazuinen, in met het „Afferentur Regi virgines eum" van Anton Bruckner. Was het koor in het begin van het con cert nog niet geheel ingesteld op de grote ruimte (waardoor met name de tenoren en bassen te weinig tot hun recht kwamen), dit herstelde zich in de tweede helft van de avond. Ook de aanvankelijk wat vlakke onbewogenheid van het vrouwenkoor maakte plaats voor grotere expressiviteit, waardoor het „Tota pul- chra es, Maria" tot een glanspunt van de uitvoering werd. Zeer indrukwekkend was het laatste werk „fccce sacerdos magnus", met zijn Gregoriaanse melo die in het laatste deel. Orgel en bazui nen verhoogden de imposante klank effecten van dit machtige stuk. Het koor Katholiek Haarlem kan te rugzien op een geslaagde manifestatie van zijn discipline en toewijding; het heeft zich met dit concert van een moeilijke en schone taak gekweten. De dirigent ontving fraaie bloemen en werd langdurig gehuldigd. Onze oud-stadgenoot, pater A. Castri cum O. F. M„ zoon van de oud-voorzit ter van de Ned. R- K. Volksbond, afd. Haarlem en oud-gemeenteraadslid, de heer J. Ph. H. Castricum, is onlangs pastoor van de St. Jozef parochie te Haugesund in Noorwegen geworden en aldaar geïnstalleerd. Hij was tot dusver kapelaan te Bergen (St. Pauluskerk). et tweede bedrijf van de „Kunst zij ons Doel"-expositie wordt thans, na een pauze van drie maanden, gegeven, wederom in het Frans Hals Museum. Hoewel de sfeer van Haarlemse inteelt hier minder op vallend is dan in het eerste bedrijf, is een bezoek aan de bijna zestig werken onder bijna veertig namen, toch niet vermoeiend. Het werk stelt net zo min problemen aan de kijker als de maker zich problemen heeft gesteld, waarmee niet bedoeld wordt de problemen, die door de weerbarstigheid van materiaal en object worden veroorzaakt: deze zijn door het vele doen te overwinnen en wat op de zeef van de jury is blijven liggen, heeft de technische vaardigheid in voldoende mate. „De" problemen ech ter: het ploeteren, het dwingen van de materie naar de gedachte, dat vinden we helaas nog te zelden en de openbaringen en vondsten, het overweldigende, resul taten van heftige bewogenheid en dyna miek blijven vooreerst nog achterwege De experimenten zijn zeldzaam. De catalogus vermeldt voldoende jonge krachten die tot dit alles in staat geacht moeten worden en de wel eens dreigen- fossilering kunnen afwenden indien zij het klimaat daartoe kunnen omvor men. Breekt dan wellicht het seizoen aan, gunstig voor het ontstaan van een Kruyder, een Henriet? die zich dan niet moeten hoeven losmaken uit de Haar lemse samenspraak om aldus tot ont plooiing te geraken. Een tentoonstelling als deze geeft in derdaad uitzicht op klimaatswijziging, maar blijft toch nog te veel een gezel lige revue van gezellige tafereeltjes; de werken zijn charmant, prettig geschil derd en prettig om te zien: een een zij dig-amuseren de kunst, zonder af gronden van diep gegraven geestelijk leven. Het gemiddelde d.i. het grote publiek vindt hier zijn gemoedelijke hartewensen alle vervuld en deze zijn neergelegd in landschappen, bloemen en stillevens en een enkel figuurstuk. en zacht gehouden, maar toch ty pisch een aquarel gebleven bloem- stilleven is van A. C. v. Noort. P. v. Heerden en A. H. v. d. Vloot zullen, getuige hun werkelijk ploeteren om van een eenvoudig object meer te maken dan een ongeveer fotografische gelijkenis, met de inleiding kunnen instemmen. Men vergelijke „Jongeman" van Van Heer- den met de daar neven geplaatste brave etsjes, Jan Elffers ecjiter is te goedkoop modem. Julia Giesberts charmeert even in „Op de Mookerhei" om het arabeske op de voorgrond, welke spanning haar andere inzending geheel mist. Het „kerkinterieur" van Jan van Geem is aangrijpend om zijn leegte door de veelheid van lege stoelen, welke be klemmende symboliek meer de subjec tiviteit van de recensent zal zijn dan de uitdrukkelijke opzet van de maker. Franke is, afgezien van eventuele gelij kenis, gaver geslaagd in het meisjes portret. „De bui" van Wesseling is een goed staal van landschapkunst. Hoewel Kamp een rustig schilderij „Lupinen" heeft gemaakt, houdt dit het in kleur- gloed niet "uit bij het blauw van Jan Vis- ser's bloemstuk. Diens tragi-comedische „Autobiografie" is een oprechte biecht in de onomwonden bekentenis, zo brutaal aan Redon „ontleend" te hebben. Ver poorten en Logtenberg zijn kennelijk technisch gegroeid uit Albert Loots; tonen elk een prettig stuk kleur. Herman Janssen heeft zijn overigens met genoegen geziene „Pastorietuin" geen goed gedaan met het onzuivere in geschoten sausje om ruimte te scheppen. Van Marcus zagen wij een meisjeskopje, zeer goed van coloriet; evenzo „Meisje in klederdracht" van mej. Rompelman. Het poëtische „naakt" van v. d. Veld is meer bereikt in de kleur dan in de plas tiek. Van mej. IJzerdraat bewonderen wij haar stilleven om het geel waarin zij de gloed van de zon binnen haar lijst lieeft gevangen. Het gipsontwerp voor monument van Loeff van Someren Grève is elegant van gestalte en geeft misschien iets te geposeerd toch wel de sfeer die het doek vraagt. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 26 October, dagelijks van 10 tot 5, 's Zondags van 1 tot 5 uur. L. T. Men schrijft ons: De belangstelling yoor onze première van het toneelstuk „Naar het volle le ven" van Henk Assmann is zowel in Haarlem, alsook van de verschillende blindeninstanties door het gehele land zo groot, dat wij niet aan alle aanvra gen voor plaatsen in de Schouwburg kunnen voldoen. Reeds zijn twee avon den vastgelegd op 26 en 29 October a.s. in de tuinzaal van het Concertgebouw, terwijl waarschijnlijk een vierde avond elegd wordt in de Cadi-Club, Zijlweg 3p deze wijze hopen we aan alle aan vragen te voldoen. Het koor „Katholiek Haarlemtijdens de uitvoering in het Concertgebouw te Am- sterdamdie, gisteravond plaats vond Een manufacturier uit Beverwijk bracht zijn overjas naar een stomerij in Haarlem. Hq had echter verzuimd de binnenzak leeg te maken, waarin zich nog een bedrag van f 3500 bevond. Een van de vrouwelijke bedienden in de sto merij vond bij het schoonmaken van de jas de grote som gelds. Daar zij graag wilde trouwen, hield zij het geld maar voor zich zelf, en kocht met haar ver loofde een groot deel van haar uitzet. Ofschoon de goederen reeds betaald waren, was er geen gelegenheid meer deze bij de winkeliers af te halen, daar beiden inmiddels door de politie werden inge sloten. Gehomologeerd werd het accoord in het faillissement van: Jacob van Leuwen, wonende te Aals meer, Aalsmeerderweg 345, uitgesproken bij vonnis dezer rechtbank van 11 Maart 1947. Curator: mr. J. E. Goudsmit, advo caat en procureur te Badhoevedorp. Ter gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van de schilderes mevrouw H. DingemansNumans zal er in de kunst zalen van Leffelaar aan de Wagenweg een tentoonstelling worden gehoilden van bloemschilderiien van haar hand en te vens van nog nimmer geëxposeerde teke ningen en schetsen van wijlen haar echt genoot. de heer Waalke. J. Dingemans Sr. Zaterdag 11 October om 3 uur houdt de heer W. van de Mandele de openingstoe spraak. Het Katholiek Gemengd Koor te Heem stede, dat intussen de kerkelijke goedkeu ring verkregen heeft, zal de repetities voor de uitvoerng van „Die Schöpfung" van Haydn ingaand. 10 October des Vrij dags 8 uur houden in de zaal van Van den Heuvel. Valkenburgerlaan hoek Camplaan. Personen, die een goede stem bezitten, kunnen zich voor deze uitvoe ring nog tot 20 October als lid opgeven bij J. G. Arink, Esdoorn'laan 17 of op de repetities. Op de vergadering van bovengenoem de vereniging, die Dinsdagavond in het Volkskoffiehuis werd gehouden, besprak mevrouw M. ter HaarCraandijK de oorzaken van de criminaliteit onder de rijpere jeugd. Spr. concludeerde, dat de ouders zich veel meer van hun verant woordelijkheid jegens de kinderen be wust moeten zijn en ze niet alleen moe ten opvoeden maar ook voorgaan. Voor een excursie naar het Frans Halsmuseum, waar binnenkort een ten toonstelling van kunstnaaldwerk ge houden zal worden, bleek grote belang stelling te bestaan en niet aanwezige leden kunnen zich alsnog bij het bestuur opgeven. Vrijdag 10 October zal door de geor ganiseerde Haarlemse bloemisten een reeks bindcursussen in het Volkskoffie huis aan de Heemsteedse Dreef worden gegeven onder leiding van de heer J. Freeken. Op verzoek der Heemsteedse politie richten wij een ernstige waarschuwing tegen eigenaars van honden. Het somt nog steeds voor, dat honden zonder enig toezicht los lopen en gazons en plantsoenen vernielen. De dienst van Openbare Werken en Plantsoenen te Heemstede gaat thans weder 40.000 violen en andere bloemensoorten plan ten. In verband hiermede wordt het politietoezicht op loslopende honden verscherpt en tegen in overtreding zijn de eigenaars zal zonder pardon worden opgetreden. De burgemeester van Zandvoort heeft een gratificatie toegekend aan de heer A. van der Wal, brigadier van politie, wegens moedig gedrag en bijzondere plichtsbetrachting. De heer v. d. Wal heeft met levensgevaar voor zichzelf in het centrum van het dorp een hollend paard tot stilstand gebracht. Opgemerkt wordt dat dit de derde maal is dat de heer v. d. Wal voor een dergelijk feit eerbetoon ontvangt. De afdeling Zandvoort van de midden standsvereniging .„De Hanze" opent he den, Woensdag 8 October, des avonds 8 uur, het winterseizoen met een leden vergadering in café Bluys, Bureweg. Spreker, is de heer Borsten, lid van het hoofdbestuur. De katholieke Jonge-Vrouwengemeen- schap houdt heden, Woensdag 8 October, een gemeenschapsavond. Kapelaan Nij- man zal het doel van deze organisatie uiteenzetten. Het aantrekkelijke pro gramma vermeldt voorts een film: ver tolking door de heer W. v. d. Mije. Aan vang kwart vóór 8. U.P. geïnde gistermiddag uit, Bata via, dat een Amerikaanse Beech- chraft op het vliegveld Kemajoran bij Batavia is geland met de drie Nederlandse militairen aan boord, die de republikeinen bij een noodlan ding gevangen hadden genomen. Morgenavond zal de parochie Êloe- mendaal afscheid nemen van kapelaan Kok. Alle pareohianen zijn daarbij wel kom, natuurlijk vooral degenen voor wie de kapelaan bijzondere zielzorg had te verrichten. Men wordt dringend verzocht niet later dan 8.15 uur aanwezig te zijn in de Campagna. JE Hj SI We leven, in een rare wereld! Een nieuw bewijs daarvoor werd me dezer dagen verschaft. Vol moed, drang tot vernieuwing en sociale prik kelingen was de jonge directeur zijn taak in een bedrijf begonnen. Na korte tijd mocht hij een mooi besluit bekrach tigd zien: een pensioenregeling voor het personeel. Hij deelde mede, dat de di rectie 2/3 van de premie zou betalen en dat de medewerkers het resterende deel individueel moesten opbrengen. Men zou zeggen, dat deze geste hopelijk ge waardeerd zou worden. Er werd echter in het bedrijf anders over gedacht. „Waarom voor de oude dag zorgen" re deneerde een deel van de werkers, „dat is nu loon derven voor niets, want straks komt de Rus en dan is het toch .gebeurd" en een ander deel merkte op „als straks de Rus komt wordt er van staatswege zo goed voor ons gezorgd, dat het onzin is nu,premie te betalen." Weer anderen bleken van de Noodwet- ouderdomsvoorziening niets te begrijpen, ook nadat een duidelijke uitleg was ge geven. En het resultaat van de uitwisseling van al deze zienswijzen? Men deelde de directie mede, dat men niet van zins was ook maar enige premie te betalen en de jonge directeur, zo vol sociale idealen en zo vooruitstrevend, heeft moeite om het inzicht van zijn liberale voorgangers in de stevig afgesloten kluis 'te laten. dat is een waar woord voor ieder die prjjs stelt op een rechtvaardige verdeling. Wij houden ons daaraan bij de levering der diverse soor ten kolen. Als dezer dagen de uitkomen, stuur ze dan direct naar BR ANDSTOFFENHANDEL „DE SPAARNESTAD" (Spaame bij Viaduct) (Adv.) Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de eerste officiële reactie op de stichting van een internationaal Informatiebureau der Communistische partijen te Belgrado laten Jioren. Men zeide, dat dit besluit een her leving van de Komintern betekent, of schoon de nieuwe organisatie tot negen landen beperkt is. Ofschoon de stichting van een nieuwe Komintern de duidelijke aanwijzing is van een verslechtering der internationale betrekkingen, is de Britse regering in zekere zin blij, dat de poli tiek, die tevoren in het geheim werd ge volgd, thans „openlijk wordt beleden." De Yorkshire Post schreef Dinsdag: „Met de vorming van een nieuwe Com munistische Internationale dreigt een verdere gevaarlijke verbreding van de kloof tussen Sovjet-Rusland en de Wes terse democratieën. „Het plan-Marshall tot hulpverlening aan Europa interpreterende als een vijan dige daad tegen zichzelf, hebben de Rus sen openlijk aangekondigd dat zij voor nemens zijn. hun betrekkingen met de Communistische partijen op het gehele continent te gebruiken als een middel om het herstelwerk, dat onder Ameri kaanse leiding aanvangt, te dwarsbomen Hedenochtend zijn vijftien geestelijke van de Congregatie der Witte Pater met het K.L.M.-vliegtuig PHTCL naai Nairobi in Centraal-Afrika vertrokken. „De Verenigde Staten hebben de electronen ten volle gebruikt om de oorlog te winnen; zij zullen de elec tronen ook gebruiken om het dage lijkse leven gelukkiger te maken door internationaal wederzijds be grip en „goodwill''' te kweken en de vrede te bevorderen." Aldus pater J. Dito O.P., vice-president van de U-N.D.A. (internationale Katholieke Vereniging voor Radio en Televisie) na terugkeer van een 30.000 mijl lange reis door de Verenigde Sta ten, Canada en West-Indië. Dit was de tweede maal dat pater Dito sedert de oorlog de Nieuwe Wereld bezocht om er de vorderingen op het gebied der electronen-emissie bij de radio zowel als de organisatie van de radio-omroepen, meer in het bijzonder, de samenstelling van religieuze radio programma/s te bestuderen. Tijdens een internationale studieweek, welke van 1418 October aan de Uni versiteit van Freiburg in Zwitserland wordt gehouden, zal pater Dito een le zing houden over „De functie van de radio-omroep in het Amerikaanse open bare leven". Van 1924 October zal de U.N.D.A. eveneens te Freiburg haar eerste na-oorlogse algemene vergadering houden, waaraan afgevaardigden van 36 landen, waaronder Oostenrijk, Bel gië, de Ver. Staten, Frankrijk, Italië, Nederland, Polen, Portugal, Tsjecho- Siowakije en Turkije, zullen deelnemen. Ook een officiële delegatie van het Ca nadese Episcopaat en vertegenwoordigers van de Nationale Radiovereniging van Spanje zullen tegenwoordig zijn. Van Ne derlandse zijde spreekt, op deze vergade ring de directeur der K.R.O., de heer P. A. M. Speet, over „De leidende begin selen bij de Radio-omroep". De U.N D.A., die ten doel heeft radio en televisie in dienst te stellen van de vrede en de christelijke cultuur, stelt ter beschikking van haar leden: een infor matie- en documentatiedienst, een col lectie radiophonische teksten, gramo- foonplaten en films, waarvan de inhoud overeenstemt met de katholieke leer. Binnenkort zal de U.N.D.A. reportages geven over de encyclieken, waarin hun evolutie wordt uiteengezet en nun belang naar voren gebracht. Ook zal de U.N.D.A. «en kwartiertje berichten uit 't kerke- 'k leven van de Katholieke Kerk" sa- stellen; in verschillende landen zal programma reeds volgens jaar worden uitgewerkt. „De eerste gevolgen van de stichting der nieuwe Communistische organisatie kunnen gunstig zijn, daar die stichting bijna zeker de weg van het plan-Mar shall via het Congres gemakkelijker zal maken. Maar de oorlog met woorden zal spoedig overgaan in een economische oorlog, daar de Communisten in tal van landen op bevel van Moskou hun uiter ste best doen om anarchie en ellende te verspreiden. De gebeurtenissen zullen aan de handen van redelijke mannen ont glippen. Het fanatisme zal de boventoon voeren. Het vooruitzicht is inderdaad somber." De beide Kamers der Staten-Ge- neraal zijn hedenmiddag in het ge bouw der Tweede Kamer in verenig de vergadering bijeengekomen ter behandeling van het wetsontwerp v tot toepassing van art. 43 der Grond wet. Bij' de opening verklaart de president, prof. mr. R. Kranenburg terwijl de leden zich van hun zetels verheffen dat de Kamers van ganser harte zich aansluiten bij de wens der Regering, waarmede de Memorie van Toelichting besluit: het is de vurige wens, dat de omstandigheden, welke tot indiening van het ontwerp leiden, spoedig tot het ver leden zullen mogen behoren. Daarna worden de afdelingen getrok ken. De vergadering wordt geschorst om de afdelingen gelegenheid te geven tot het kiezen van voorzitters en van onder voorzitters en van leden der commissie voor de verzoekschriften, De heer J. G. van Rijt te Maastricht, bestuurslid van de vereniging van di recteuren van Opvoedingsgestichten, in Nederland en van de vereniging voor Armenzorg en Weldadigheid, een be kende figuur in de kinderbescherming, is benoemd tot geheim kamerheer van Z. H. de Paus. De geleidelijk aan berucht geworden markt van tweede-hands auto's te Til burg is aan 'n nauwkeurig onderzoek on derworpen, n.l. door de C.C.D., douane, economische dienst en politiemannen, t geheel onder lAding van de economische Officier van Justitie te Breda, mr. A. Kneepkens. Alle toegangswegen tot het Piusplein, waar de automarkt iedere Maandagavond wordt gehouden, weiden afgezet, waarna de contróle begón. On der de verschillende handelaren ontstond een paniek. Velen probeerden te ont snappen, doch zonder succes. Om half twee des nachts bleek, dat de contro leurs een buit hadden gemaakt van acht auto's en een twaalftal motoren. Deze voertuigen werden in beslag genomen, omdat het nationaliteitsbewjjs ontbrak, een resultaat, waarvan alleen de douane profijt trekt. Enige personen werden voorlopig gearresteerd. IJMUIDEN, 8 Oct. Twee stoomtrawlers f 22.000. IJm. 15 Cornells 14.950, IJm. 87 Neptunus f 11100. IJm. 183 Vikingbank 25.810, Kw. 134 f 10.000, R.O. 15 Antje f 13.500. kustvissers Urk 69 f 560, Urk 7 ƒ400, Urk 90 ƒ340. Urk 85 ƒ320, Urk 99 ƒ600, Urk 114 ƒ450. Urk 80 ƒ840, E.H. 4 ƒ350. De aanvoer bestond heden uit 10 kisten tarbot en tong, 60 kisten schol, 780 kisten makreel. 50 kisten diversen en 8000 kisten verse haring. De priis van de haring be droeg 12 tot 8.90 per 50 kg. Amsterdam, 7 Oct. 1947. Hoewel de beurs vandaag aan weinig koersschommelingen onderhevig was, bleef de ondertoon op de aandelenmarkt over het geheel vrij gunstig. De handel was daarbij weer bevredigend. Kunstziidewaarden lagen vandaag wat zwakker. De noteringen in Aand. Amst. Bk. en Incasso Bk. werden in verband met de voorgenomen fusie opgeschort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2