PER. VIR.OUW N Wat doet U met Uw DE VERRE VRIEND DIE DE GASPERI TEGEN KWADE BUREN BESCHERMT O Het verlaagde broodrantsoen Avonturen. Deskundigen oordelen over plan-Marshall m die te kort komen incognito WOENSDAG 8 OCTOBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Rechtse regering en Amerika boeken een gezamenlijke overwinning Radio-Moskou en Bertra'nd Russel K.L.M. vervoert me*lk van Curagao naar Aruba Democratische Volkspartij Zyn er magere Duitsers Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank. mm door leningen en door kapitaaldeelname in Italiaanse ondernemingen het land tenminste enigszins geremd in het af glijden naar de ondergang. Deze steun is van vitaal belang voor de Italiaanse economie, en men is zich daarvan terdege bewust: de communis ten en hun aanhangers trachten zoveel mogelijk de Amerikaanse (bijstand te voorkomen en krachteloos te maken, ten einde hun positie, welke sterker is naarmate de armoede gedijt, te hand haven; de anderen daarentegen juichen hem toe en werken mede met de rege ring-De Gasperi, die hem heeft ver kregen en welker aanblijven stilzwijgend een Amerikaanse conditie voor verdere bijstand is geworden. In geen land ter wereld is de bin nenlandse politieke gesteldheid zo nauw met de buitenlandse politiek verbonden als in Italië. Het economisch leven in dit land immers wordt groten deels bepaald door de mate, waarin de Verenigde Staten bijstand verlenen, en het is zelf weer grotendeels' bepalend voor de verhoudingen tussen de staat kundige partijen. Het is een treurig en armoedig leven, dat geleid heeft tot een machtige aanwas van de communisti sche partij, welke ontzaglijke invloed uitoefent juist op het armere, arbeiden de deel der natie. Hoe groot deze in vloed wei is, kan men afleiden uit de talrijke grotere en kleinere stakingen, in de industrie evenzeer als in de land bouw, waardoor Italië de laatste tijd ge troffen is. Het zijn er 2617 in enkele weken, verklaarde minister-president De Gasperi in het parlement, en er werd een boodschap van de communis tenleider Togliatti voorgelezen, waaruit diens aandrang tot staking bleek, en waartegen deze zich slechts verdedigde met de opmerking: „Dat is nu demo cratie!" De Gasperi's kabinet, dat voorname lijk uit christen-democraten bestaat, en waarin communisten noch socialisten zitting hebben, heeft zich voortdurend te verweren tegen aanvallen van links: van Togliatti en de zijnen, van de bijna communistische socialisten van Nenni, en van de meer gematigde socialisten van Saragat. Zij richten deze aanvallen tegen de zwakste plek van de Italiaanse staathuishouding: de economie. En het ministerie verdedigt zich met zijn sterk ste wapen: de welwillendheid van Ame rika. Zo was het ook bjj de vertrouwens kwestie, die Zaterdag j.l. in de Constituante, na een - week van discussies, de afgevaardigden bezig hield. Drie moties waren ingediend om het regeringsbeleid op economisch tef- rein te desavoueren. Zij waren afkom stig van Nenni, Togliatti en Saragat. Reeds na het verwerpen van de eerste motie trok Togliatti zich terug, omdat hij wel begreep, dat zijn nederlaag nog groter zou zijn dan die van zijn socia listische partner. Ook Saragat, die geen linkse regering wenst doch wel voor zich en zijn aanhangers een plaats daarin opeist,' werd verslagen. Weliswaar was de overwinning niet zo groot als men gehoopt had: velen onthielden zich van Stemming, doch het is duidelijk, dat de meerderheid der Constituante aan een voortzetting van de regering op de hui dige voet, gebaseerd dus op oe macht der christen-democraten, de voorkeur geeft boven een terugkeer tot het vroe gere driepartijen-stelsel, waarin ook socialisten en communisten een plaats hadden. De oorzaak van dit succes voor De Gasperi behoeft men niet op de eerste plaats te zoeken in een met goede uit slag bekroonde binnenlandse economi sche politiek: minister Einaudi, die een bekwaam financier beet te zijn, wist de schuld voor de traagheid, waarmee Italië zich herstelt, wei op anderen te schui ven; hij kon echter deze traagheid niet geheel verdoezelen. En wel kon De Gasperi een handelsovereenkomst met Argentinië aankondigen, doch ook dit i was niet van zo grote betekenis, dat het voldoende grond bood voor een uitspraak van vertrouwen in de regering. Het leeuwenaandeel in de regerings zege had toch eigenlijk de mi nister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza. Hij maakte bekend, dat de V. S. afstand deden van hun aan deel in de Italiaanse oorlogsvloot, waar op zij krachtens het vredestractaat aanspraak mochten maken. Deze Ame rikaanse gunst is niet de enige. Washing ton immers is voorstander van een her ziening van datzelfde tractaat; het staat gunstig tegenover een toekenning van het beheer over de vroegere Ita liaanse koloniën, of over althans enkele daarvan, aan Italië zelf; en het heeft p dit punt, de onmisbaarheid ter verkrijging van Amerikaanse po litieke en economische steun, rust het bestaan der regering, gelijk opnieuw bleek door Sforza's mededeling. Het vertrouwensvotum zou vermoedelijk ge heel anders zijn uitgevallen, indien niet de leiders te Washington achter het kabinet stonden. De Gasperi's overwin ning is dan ook in beduidende mate tevens een Amerikaanse overwinning. Men vraagt zich echter af, hoe lang de aldus bestendigde toestand kan voortduren. Het is in het geheel niet onmogelijk, dat Togliatti zijn nederlaag zal trachten te wreken door een nieuwe stakingsbeweging. Ongetwijfeld is zijn vastbeslotenheid, het huidige ministerie te torpederen, groter geworden door de aansluiting bij de nieuwbakken Komin tern, waarover wij gisteren schreven. Het hangt van De Gasperi, en nog meer van Amerika af, of hij zal slagen. Het land heeft dringend behoefte aan nieuwe hulp, en kan daarop niet wach ten tot het Amerikaanse Congres een beslissing genomen heeft over de uit voering' van het plan-Marshall. Politieke hulp, gelijk het afzien van enkele oor logsbodems of bijval jegens de Italiaanse claims op de voormalige koloniën, kan de populariteit van het kabinet enigs zins bevorderen, haar definitief in stand houden kan zij niet. Daartoe is geld nodig, dat de steeds verder voortschrij dende inflatie tot staan kan brengen, dat gebruiksartikelen en levensmiddelen kan verschaffen, dat de opbouw moge lijk kan maken. M. a. w., nog vóór het Marshall-plan wordt uitgevoerd, moet Amerika Italië andermaal een lening toestaan, en nog wel een flinke. Anders is De Gasperi's parlementaire overwin ning toch maar uitstel van executie. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse regeringsdeskundi gen voor het plan-Marshall waarschijn lijk tegen het midden van de volgende week het „kruisverhoor" van de techni ci en experts van de Parijse conferentie zullen hebben beëindigd. Iedere politieke vraag, die de technici niet kunnen be antwoorden, zal naar de leden van de uitvoerende commissie van de Parijse conferentie, die Vrijdag in Washington verwacht worden, verwezen worden. Na afloop van deze besprekingen, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie, die niet langer dan een week zullen duren, zullen de V.S. alleen ver der gaan met de opstelling van het eind rapport, dat aan president Truman en het Congres moet worden voorgelegd. Badio-Moskou heeft Dinsdag Lord Bertrand Russell, de Engelse filosoof, be titeld als een „oorlogsophitser". In een uitzending in de Engelse taai werd commentaar geleverd op de lezin gen van Russell, o.a. in Amsterdam, waarin hij de Russische atoomcontróle- politiek aanviel en zei, dat een spoedige oorlog minder destructief zou zijn dan een die ettelijke jaren in het verschiet ligt. „De filosofie van Russell is buitenge woon geschikt voor de eigenaren van de atoomfabrieken, voor de aanhangers van de Taft-Hartley-wet en voor hen die de ideologie van de Amerikaanse expansie voorstaan, zei de Russische commenta tor. Sedert 1 October vervoeren K.L.M.- vliegtuigen dagelijks een hoeveelheid van honderd liter gehomogeniseerde melk van Curacao naar Aruba, waar grote be hoefte aan melk bestaat. De melk is af komstig van vijf grote boerderijen op Curacao. Op uitnodiging van mr. P. J. Oud zijn een aantal niet-socialistische democra ten te Utrecht in vergadering bijeen ge komen. Na een uitvoerige gedachten wis seling werd besloten tot de vorming van een comité tot voorbereiding van de op richting van een Democratische Volks partij. Alle aanwezigen, ten getale van 72 personen, traden als lid van het co mité toe. Het bestuur werd samengesteld uit' mr P. J. Oud te Rotterdam, voorzitter; H. B. Berghuys te Utrecht, T. de Boer te Nijmegen, mr. K. Bijlsma te Franeker, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden te Groningen, dr. S. Elzinga te Haarlem, J. J. G. S. Falkena te Heerenveen, J. J. Feringa te Alkmaar, mevr. Goudswaard- Knipscheer te Gorsel, B. Krijt te Die penveen, D. van Leeuwen te Vlissingen, G. A. Mulder te Ginneken, H. R. Mulder te Deventer, ds. W. N. van Nooten te Meppel, W. F. A. Wiesell te Amsterdam. Als secretaris zal optreden mr. J. G. Bettink te Haarlem. In Den Haag is op initiatief van een ex-politiek gevangene een Maria Kapel gereed gekomen. Deze is gebouwd ter nagedachtenis van hen die omkwamen in concentratiekampen en gevangenissen. Frankrijks jeugd neemt toe - Een „HuWelijks"-geheim lekt uit - Wie wil er naar Afrika - „Operatie Handdruk" - IJdelheid, uw naam is Voor de tweede achtereenvolgende keer overtreffen de geboortes de sterfgevallen in Frankrijk. Voor de eerste zes maanden van 1947 kan men zelfs van een record spreken. Van Januari tot Juni zijn er 455.000 baby's geboren. Vorig jaar bedroeg dit aantal over dezelfde periode 428.000 of 27.000 minder. Tegenover het hoge aantal ge boortes stond een kleiner sterfte-cijfer. n.l. 300.000. In 1946 stierven er 306.000 ménsen over de eerste zes maanden. Het totaal aantal geborenen bedroeg in 1946 835.000, wat het grootste aantal was, dat ooit bereikt was en waardoor voor het eerst in H jaar het sterftecijfer ge slagen werd. Er worden vele oorzaken voor deze grotere cijfers aangegeven. De sociale maatregelen van de Franse re gering en de terugkeer van de honderd duizenden krijgsgevangenen zijn wel de meest voorkomende. In een klein Engels voorstadje van New York is een van Engelands ..Huwelijks-geheimen" geëxplodeerd mét eigenlijk geen ander gevolg óani een rush van de vrouwen op de plaatselijke textielzaken. Een Engelsman schijnt zijn mond voorbij gepraat te hebben, zodat iedereen nu weet, dat Prinses Elizabeth vooral groen en blauw gekozen heeft voor haar huwelijksgarderobe. Het was overigens nog een hele toer, de kleu ren te definiëren. Tenslotte bleek het blauw in meer of mindere mate „aca demisch" te zijn, ook wel iets weg te hebben van bleek grijs, en de kleur, waarvan het uniform van de cadetten van West-Point vervaardigd is. Hoewel men bij de samenstelling niet dé,t blauw over het hoofd moet zien, dat ongeveer het midden houdt tussen het donker blauw van de Britse Koninklijke garde en de Marine. Het groen zon men even tueel met de kleur van „chartreuse" kunnen vergelijken. Wie in het bezit van enig ka pitaal er iets voor voelt aan een expeditie naar Afrika deel te nemen om het olifanten-kerkhof te vinden, moet zich in verbinding stel len met een jonge Engelsman, die het einde van de reis-restrieties afwacht om ei op uit te kunnen trekken. Hij wil een gebied van 200 vierkante mijl ge heel doorzoeken naar de plaats waar de olifanten heen gaan om te sterven. Een fortuin aan ivoor wacht de man, die alle gevaren van de jungle kan over winnen om dezé plek te ontdekken. Een nieuwe vorm van propaganda voor het Britse leger wordt onder de naam „Operatie Handdruk" in Woolwich gehouden, waar mannen van een luchtlandingsdivisie het ,,hoe" en „waarom'' van het moderne leger zullen demonstreren. Voor ieder uur van zijn leven heeft een twaalf maanden oude Ameri kaanse mannelijke baby een mijl afgelegd, nu hij eindelijk in de V. S. is gearriveerd. Deze zoon van een Ame rikaanse soldaat is zijn leven begonnen met een reis van 8000 mijl, welke in Duitsland een aanvang nam en via alle mogelijke omwegen tenslotte in New York eindigde. U delheid speelde een grote rol bij Pamela Gissing, een Engels meisje, dat gisteren met grote tranen voor een Engelse rechter stond en twee jaar voorwaardelijk tegen zich hoorde eisen. Pamela was enige tijd ge leden eerst naar een kapper gegaan om zich eens royaal en goed te laten per manenten. Een schoonheidssalon had zij een bezoek gebracht en haar toilet tafel met goede parfums gevuld. Zij be taalde echter met vervalste cheques. „Het was ijdelheid", meende de advo caat. En de rechter vond het wel een aannemelijk excuus. De voorzitter van de commissie voor toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, John Taber, die momenteel een bezoek aan Duitsland brengt, heeft verklaard, dat hij er geen vermagerde mensen heeft gezien, hoe wel hij er naar uitgekeken heeft. Hij voegde er aan toe, dat de com missie, die Turkije, Griekenland, Italië, Triëst, Oostenrijk en Duitsland heeft be zocht, tot dusver niets gezien heeft, dat reden zou kunnen zijn voor het bijeen roepen van een speciale Congreszitting. Er zal echter geen uiteindelijke beslis sing worden genomen alvorens het on derzoek is geëindigd. Taber verklaarde, dat de Duitsers de productie moesten verhogen en dat de Duitse voedselim- port met 75 pet. zou kunnen worden ver laagd als er genoeg bonen zouden wor den verbouwd. U kent dat. Door die zangerige Rheu- matische pijnen, nachten van hanewaken. draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van scha delijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Een blauw wollen mantelcostuum, hypermodern! Al scheen deze nazomer het mantelcostuum een beetje op de achtergrond te ge raken, het neemt toch in onze garderobe een voorname plaats in. De lange zomer en de vele warme dagen in de herfst maand zullen er wel de oorzaak van zijn geweest, dat men zo lang de voorkeur gaf aan een luchtig jurkje of een los jasje. En dan de ervaring, die we bij ieder nieuw seizoen opdoen we halen de stukken van het vo rig jaar te voorschijn met een gevoel van voldoening en vei ligheid om het bezit er van endan valt het tegen. We hebben ons wat op de hoogte gesteld van de vaak ingrijpen de veranderingen in de mode en nu zouden we ons mantel- pakje-van-het-vorig-jaar het liefst maar niet meer aankij ken en weg willen doen. Maar dat is het laatste wat we u zouden willen aanraden. Het vertegenwoordigt een massa textielpunten en het is mis schien heel goed te modernise ren. Wil men een nieuw cos- tuum aanschaffen, dan is het raadzaam dit door een vakman te laten ver. vaardigen, als mén niet de voor. keur aan confectie geeft. Een goed vakman maakt altijd bre. de naden en zomen, zodat er steeds iets uitgelegd of ver lengd kan worden wanneer dit nodig mocht blijken; vergeet niet, dat een goed mantelcos tuum wel 8 of 10 jaar mee kan. Het klassieke model (u weet wel; 2 naden aan de voorzijde, steekzakje, kraag en revers, 2 naden aan de achterzijde, een, twee of drie knopen) heeft men deze laatste weken in een of ander tijdschrift nog be schreven als het meest gang bare model, maar het is heus ook het meest vervelende op dit ogenblik. Het modernste is het streng getailleerde jasje, dat een rech te naad midden-achter heeft en een dwarse naad in de tail le, soms uitgestreken en bijta onzichtbaar, maar ook wel op de naad en in de taille gegar neerd met een biesje fluweel, een randje bont of passement van soutas of zoals op bij gaande foto de garnering van de zak. De meeste mantel- costuums hebben inderdaad op het ogenblik een garnering van veel of weinig bont, fluweel of soutas, waardoor de indruk minder streng is dan die van het z.g. klassieke model, dat we nu al vele jaren droegen. Het is dus geheel in de lijn van de mode een bestaand mantelcostuum een weinig te gaan garneren. Een te nauw geworden manteltje, hetwelk niet in de naad uitgelegd kan wor den, kan men thans heel goed verwijden door langs de revers en aan de voorzijde een randje bont aan te brengen Het bont wordt niet op het manteltje, maar vlak tegen de rand aange bracht. De knoopsgaten worden dlchtgestopt of er wordt een klein stukje bont dwars op het knoopsgat gezet. Met een paar lusjes en knoopjes wordt vervolgens een onzichtbare slui ting onder het bontrandje aan gebracht. Het bontrandje moet dubbel genomen of het belegsel van het manteltje moet losge maakt worden en tegen het bontrandje aangenaaid. Hoe we ons rokje verlengen, hebben we de vorige week reeds besproken. Voor dit najaar brengt de mode ons een grote ver scheidenheid van mantel- costuums. Naast het streng ge tailleerde jasje met nauwe rok het bijna rechte jasje met plooirok; het een weinig uit staande jasje met een mooie ronde heuplijn en een eveneens een weinig uitstaande rok (dus geen kokernauwe of heel wijde, maax een rok van vier banen, waarvan de naden gewoon uit gestreken zijn, een zeer mooi model), maar ook een nauwe rok met een langere mantel, een geheel, dat zeker tot lang in de winter kan worden ge dragen. De rok met een plooi middenvoor is geheel van het toneel verdwenen. Er worden veel smalle kragen en revers gedragen, maar bij hoog geslo. ten manteltjes een weinig aan gesloten kraagje. Het sportieve jasje met opgezette zakken en ruime rug wordt nog wel ge dragen, maar is niet meer het allernieuwste. De kleur van de nieuwe man- telcostuums is voor het meren deel zwart; er wordt echter ook bruin gedragen en we hebben op de laatste show ook combinaties gezien van een zwarte rok en een paarsblauw jasje, met zwart gegarneerd; het klinkt vreemd, maar het stond bijzon der aardig, evenals combinaties van verschillende kleuren blauw. Er is dus van uw oude man telpakje nog heus wei iets heel moois te maken. TRUUS. Nu ook hier te lande meer en meer het kléine gezin, het ge zin met een of twee kinderen „mode" wordt, maakt daarbij vanzelf het sprookje, dat de kinderen in de gróte gezinnen zo veel te kort komen, opgang. We behoeven er niet over te re deneren, of ouders met hetzelfde inkomen een klein of een groot gezin op dezelfde voet kunnen groot brengen. Er is niet heel veel inzicht nodig, om te kun nen begrijpen, dat dit. niet kan. Maar of daarom de kinderen var. het grote gezin steeds te kort komen in vergelijking met die uit het kleine, betwijfelen we. We willen hier een paar voorbeelden uit de praktijk aanhalen. „Moeder, we mogen vanmid dag met tante Marie bramen gaan plukken, maar we moeten kwart over 1 daar zijn Drie opgewonden kleine meisjes ko men binnenstormen en de klok wijst al bijna 12 uur. „Ga eerst een oude jurk aan trekken en zoek trommeltjes bij elkaar om er de bramen in te doen. En ik zal gauw de aard appelen opzetten." En terwijl moeder voor het eten zorgt en tafel dekt, zorgen de meisjes voor haar trommeltjes en kle ren. Voor deze gelegenheid mo gen ze vast vooruit eten en met de appel als dessert bij zich ge stoken, arriveren ze precies op tijd bij tante. „Moeder, tante Bertha vroeg, of ik vanmiddag met haar mee ga. Ze gaan op de fiets naar het bos en nemen boterham men mee Om half twee fietsen ze weg." „O maar kindje, dan kan je immers niet klaar zijn. Vader is pas om kwart voor 1 thuis. Als je je nog moet verkleden en boterhammen maken, nee, dan wordt het veel te laat. Dat moet je maar een keertje te goed houden. We gaan vanmiddag wel samen een kopje thee drin ken in de stad." En zo zit zielige Toosje-alleen 's middags met haar moeder achter een glaasje limonade met een gebakje in een dure lunchroom, terwijl de neef jes en nichtjes „gevangen-tje" spelen in de bossen en de van thuis meegenomen boterhammen en de limonade uit de thermos fles genieten. In beide gezinnen, hiervoor geschetst, bestaat een vaste re gel, maar in het grote gezin wordt hiervan automatisch wel eens afgeweken Het gebeurt im mers zo dikwijls, dat je je eens niet aan de regels kunt houden. Doch in het kleine gezin gaat alles steeds op rolletjes. Daar kan niets veranderd worden. Als vader eerst om kwart voor 1 arriveert, kan Toosje niet vast om half een een bordje soep en wat aardappelen en groenten eten Tien jaar later. Toosje is in middels twintig jaar geworden. Het is Zondagavond en moeder heeft voor de tafel gezengd Ze zitten aan tafel met vieren, want Toos is verloofd. Er wordt meest gezwegen, omdat ze el kaar al de hele dag gezien hebben en er dus niets meer te vertellen is. Of Toos eet bij haar verloofde en dan zitten vader en moeder helemaal alleen. Zie lige vader en moeder, die met hun goede geld geen gezellig heid konden kopen. Doch de órie meisjes uit het eerste voorbeeld zijn ook groot geworden. Er zijn al een paar broers en zusjes getrouwd en 's Zondags is het huis net een duiventil De hele dag door vlie gen mensen in en uit. Een boer met zijn vrouw, die in- de oorlog mee gezorgd heeft dat de familie „aan het eten" bleef, komt eens kijken of ieder een het nog goed maakt en moet natuurlijk blijven eten. Een vriendin is ook altijd wel kom. En als het avondeten op tafel komt, heeft moeder niet ran haar stoel behoeven op te staan. Tien man zitten er aan en als er toevallig rxg een elfde binnenkomt, schikt ieder een een eindje in en wordt er vlug een bord en een kopje bij gezet En het is een geratel van stemmen en de lach klinkt tel kens weer op. Dank zij de ge zelligheid duurt het avond maal ruim twee uur en het is voor niemand te lang. En daar na is binnen vijf minuten „alles aan kant", want waar zoveel handen werken, vraagt de afwas geen tijd. En als je tegen een van- allen zou zeggen, dat zij toch zoveel te kort gekomen zijn, zouden ze je hartelijk uit lachen en voor geen goud zou den ze met de „bevoorrechte" Toosje-alleen willen ruilen. Deze photo plaatsen we voor hen, die menen, dat de „lange rok" als een donderslag bij hel dere hemel in de modewereld is verschenen. De photo toont een aardige grijze japon met lusjes garnering en een behoorlijk lan ge rok. Ze werd ons toegezonden begin 1947! Ofschoon de verlaging van het broodrantsoen niet van dien aard is, d%. we ons direct ongerust behoeven te maken, is het toch begrijpelijk, dat vooral de huisvrouw met opgroeiende kinderen de 400 gr. brood per veertifn dagen, die we moeten afstaan, maar node missen kan. We geven daarom enige wenken voor het samenstellen van ge* rechten, welke gebruikt kunnen worden als aanvulling van de broodmaaltijd. Kerryschotel van gort 200 gr. gort, \y„ 1. water, zout. een stukje boter of vet, 1 theelepel kerrv, 1 grote ui. Was de gor^ en 26 6611 nacht met het water te weken Kook ze de volgende dag met het weekwater en het zout in ongeveer 1 uur gaar en droog. Smelt de boter of het vet in een pan, voeg daarbij de kerry en de ui, welke fijngesnipperd is. Laat ze op een zacht vuur goudgeel fruiten. Voeg er dan de gort aan toe en laat deze roerende ongeveer vjjf minuten meefruiten. N.B. Men kan dit gerecht aanmerkelijk, smakelijker ma ken door er een restje jus aan toe te voegen. Bruine bonenhaché 250 gr. bruine bonen, een stukje boter of vet, een paar uien, een restje gebraden of gekookt vlees, zout, peper, lau rierblad, 2 a 3 eetlepels azijn, een theelepeltje suiker. Was de bonen en zet ze een nacht in ruim water te weken. Kook ze de volgende dag in het weekwater gaar, laat ze daarna op een vergiet uitlekken. Smelt de boter of het vet in een pan, voeg er de gesnipperde uien aan toe en laat deze fruiten. Roer er dan het vlees, dat in kleine stukjes gesneden is, door en voeg er vervolgens het zout, de peper, het laurierblad, de azijn en de suiker bij. Laat dit mengsel ongeveer een half uur zachtjes smoren, roer er de gare bonen door, voeg aan dit gerecht, wanneer het te droog mocht zijn, een scheutje kook vocht of melk aan toe Laat de bonen onder roeren nog pl.m. 5 minuten met he^ vlees zacht jes stoven. Aardappelkoekjes met kaas y. kg. aardappelen, zout, dl. "melk, 25 gr. geraspte kaas, een mespuntje mosterd, wat pe per, paneermeel, een stukje bo ter of vet. Schil de aardappelen, was ze en kook ze in weinig water met zout gaar. Giet ze af en maak ze daarna met een purée-stam- per of een vork fijn. Voeg er de melk, de geraspte kaas, de peper en de mosterd aan toe en klop de purêe luchtig. Vorm van de massa platte koekjes als voor drie-in-de-pan en wentel ze door paneermeel. Smelt de boter of het vet 6611 koekenpan en bak hierin de koekjes aan beide zijden vlug bruin Gevulde pannekoekjes met garnalen Voor de koekjes: 150 gr, bloem, een snufje zout, 3 dl. melk. vet of boter. Voor het vulsel: 100 gr. gar nalen, I dl. water, 1 dl. melk, 20 gr. maïzena, zout, peper, nootmuscaat. 1 eetlepel fijnge hakte peterselie. Vermeng de bloem met het zout en voeg er roerende de melk bij. Smelt de boter of het vet in e*n P311 en bak van het deeg dunne koekjes. Leg in het midden van ieder koekje wat garnalenragout en klap ze dicht. Breng voor de ragout het water met de melk aan de kook, maak de maïzena met een scheutje koude melk of koud water aan tot een glad papje en bind hiermede roerende de saus. Maak ze op smaak met zout, peper, nootmuscaat, voeg er de fijngehakte peterselie bij en roer er tot slot de gewassen en uitgelekte garnalen bij. door CLARENCE BUDINGTON KRLAND f 43) „Toch hoop ik, dat ik nog eens één keer slechts voor een uurtje de groothertogin Yvonne Beatrice Alexan dra Celeste van Apaulië zal zijn. En op dat ogenblik zult ook u. in al uw waardigheid voor korte tijd weer mijn ministers zijn. Maar daarna voor altijd „Jane Smith Alias Jane Smith." Zij ontbeten en begaven zich te voet naar het bureau. „Wanneer kunnen wij de beslissing van de kleine rijke man verwachten?" vroeg mr. Brown. „Voor de avond," zei Jane. „Hij wilde alleen naar het huis gaan om te kijken en zijn beslissing te nemen. Zelfs zijn dochter vergezelt hem niet deze keer." Miss Home deelde Jane mede. dat ma joor Bowie getelefoneerd had en dat hij nog eens zou bellen. Nog geen kwartier later klonk zijn vertrouwde stem Jane in de oren. „Ik kom naar je toe,'' zei hij gedecideerd. „Ik laat je vandaag geen minuut al leen." „Dat is niet nodig," zei Jane. „Ik blijf de hele dag op het kantoor." „Maar ik wil bij je zijn." „Neen," zei ze, „nu niet. Maar kom mij dan aan 't eind van de middag ha len." „Zul je voorzichtig zijn," vroeg hij dringend. „Heel erg voorzichtig, heus," ver zekerde zij hem. Al haar vrienden schenen mee te le ven en bezorgd te zijn voor haar. Een uurtje later stormde mrs. Jim Slemp haai- kamer binnen. „Ik voel me alsof er een donderbui op komst is," zei ze luid. „Alles is zo leeg, zo onheilspellend stil thuis. Hoor eens, meiske, jij gaat met me mee naar huis; we doen alle deuren op slot en verstoppen ons in de kolenkelder „Waarom bent u zo bang?" vroeg Jane. „Omdat ik een fijne neus heb,'' was mrs. Slemp's antwoord. „Maar ik wil me helemaal niet ver stoppen," sputterde Jane tegen. „Ik zou mfj schamen; ik ga door met mün werk." „Ik zal niet gerust zijn. voor deze dag om is. Je gaat niet met me mee?" „Neen, dank u." Iedereen heeft het recht om van zich zelf een dwaas te maken op de manier, die hij of zij zelf het liefste wil." Mrs. Jim draaide zich kwaad om en sloeg da deur achter zich dicht. De derde belangstellende vriend was Canopus Jones, die even later opbelde „Wat is het laatste nieuws over da schone van Oklahoma?" „Rapunzel? Ik weet het niet; waarom vraagt u dat?" „Getikt," zei hij. ..Ze is getikt ais een Paaschei. Ze heeft alleen maar oog voor dat soort losbollen, die met ten beetje meer uiterlijk schoon getooid zijn dan de mannen, die iets voor haar zou den kunen betekenen." „Neem het haar eens kwalijk," zei "ane spottend. „Net als vanmiddag," ging Canopus onverstoord verder. .,Ik vroeg haar mee te gaan lunchen zuiver uit medelij den hoor. Wat dacht u? Neen hoor, geen lunch met Canopus Jones, maar met zo'n leeghoofd, Barison geheten." „Ik ken hem niet." „Een van die troep Adonissen, waar zfj mee omgaat." „Is het een vriend van Sledge Man- tor?'* „Hij hoort er zo'n beetje bij," zei Ca nopus. ..Een figurant, die niemand zou missen als hij er niet was. Zij gaan naar Massey." „Jaloezie is een kwaad ding," zei Jane. „U praat me te veel," mopperde Ca nopus en hing de haak op. Toen zij nadacht over het gesprek van zo even, voelde zij een vreemde angst voor Rapunzel in zich opkomen. Jane mocht haar graag om haar op rechtheid en eenvoudigheid. Zij maakte het meisje geen verwijt, omdat zij wist, dat de wijze, waarop Rapunzel ontspan ning zocht, niet door haar maar door haar vader was uitgekozen. Bijna automatisch draaide Jane het nummer van het Waldorfhotel en werd verbonden met de appartementen van Jason Tickle. Rapunzel zelf was aan het toestel. „Je spreekt met Jane Smith," zei Ja ne. „Ik zou het erg prettig vinden van middag met je te gaan lunchen." „O." zei Rapunzel. ..wat gezellig. Maar ik heb al een afspraak; ik ga met mijn heer Barison naar Massey." ..Wat leuk." zei tyne. „Ken ik hem?" ,Jk denk het niet," zei Rapunzel wei felend. „Ik mag hem niet; maar ik geloof wel, dat hij betrouwbaar is. Ik eh ik bedoel, ik wist zo gauw niet hoe ik moest weigeren." „Ben je er zeker van, dat hij be trouwbaar is?" „Hoe kan een meisje daar bij één man zeker van zijn in deze stad?" zei Rapunzel, en Jane verbeeldde zich, dat zij met tranen in haar stem sprak. „Mijnheer Mantor stelde ons aan elkaar voor." „Wel, 'n restaurant als Massey kan niet veel kwaad, hoor. Geniet maar goed." Ze zweeg en vervolgde toen waar schuwend: „Maar wees voorzichtig vooral vandaag." „Ik heb trek in een fijne lunch; en. o ja, wees maar niet bang, ik zal zorgen op tijd te zijn. hoorl" Het meisje hing de haak op voor Jane nog iets kon zeggen. Zfj fronste haar wenkbrauwen. Had zij het goed gehoord en zo ja, wat betekende dit? „Wees maar niet bang; ik zal op tijd zijn." Dat had Rapunzel duidelijk gezegd. Waarvoor op tijd? Waarom zou zij, Jan» Smith, bang moeten zijn, dat Rapunzel te laat zou zijn? Zij was juist van plan het meisje weer op te bellen om haar uitleg te vragen, toen miss Home bin nenkwam. ..Er is een mevrouw Lanchester voor u aan de telefoon." zei ze. „Ik ken haar niet." „Zij behoort tot de hoogste society, heeft een groot huis in de stad en een villa in Newport," zei miss Home. „Za ken wellicht?" Jane nam de hoorn op. „U spreekt met mevrouw Philip Lan chester. Spreek ik met Jane Smith zelf?" „Ja." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3