HOOGTIJDAG VOOR PRINSELIJK GEZIN Prinses Marijke gedoopt in Domkerk te Utrecht Zinvolle betekenis der namen up Behandeling wet op het Regentschap uitgesteld Verborgen strijd tegen God en de Kerk Kinderzielen lopen ernstig gevaar; strijd tegen katholieke school Arabische Liga dreigt de olie concessies in te trekken Spitsvondige bezwaren tegen tekst van het wetsontwerp Roofoverval te Amsterdam Poolse bisschoppen waarschuwen FRAAI HERFSTWEER NOG NIET VOORBIJ State Department contra Ryan V.S. zullen waarschijnlijk verdeling van Palestina steunen Tot hoofd en hart De Kardinaal aanwezig Oude man door onverlaten in kast opgesloten Kamers Vrijdag bijeen Onderwijzers moeten zwijgen over God Munitieontploffingen in Soerense bossen Het weer Nogmaals de Martin Behrman Trawler op rotsen gelopen Commissie van Drie wil beginnen DONDERDAG 9 OCTOBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 23970 Hei is vandaag wederom een hoogtijdag voor het Prinselijk gezin. Immers, vandaag is hei jongsie Prinsesje, Marijke, gedoopt. Wij behoeven ons niei eens ie herinneren de geestdrift, die op die koude winterdag 18 Februari van dit jaar werd losgeslagen door het bericht van haar gebooiie, om ie weien, dat ook nu het Nederlandse volk meeleeft mei deze belangrijke gebeurtenis; belangrijk in hei leven van hei Prinselijk gezin, belangrijk in het Huis van Oranje en dus belangrijk vofcr ieder, die aan Oranje verknocht is. Wanneer er vreugde heerst in het Prinselijk gezin, straalt daarvan iets af op allen, die meeleven met hei wel en wee in het witte paleis te Soesidijk. De döop van een kind is een gebeurtenis van betekenis in ieder gezin, waar het Koninklijk devies: „Le Christ avant tout" tot gelding gebracht wordt. Het oog van Nederland en van de vele vrienden buiten zijn landsgrenzen is deze dag gericht op Utrecht, waar de kerke lijke plechtigheid van de doop voltrokken is. In de kerk Soekawati geeft opdracht aan Warouw Tot vorm:.ng van een nieuw kabinet Preek van ds. Berkel Gelukwensen en geschenken - (Vervolg op pag. 3) Er wonen in Polen 21.341.000 katholieken, over 5.889 parochies verdeeld. 10-344 priesters (waar van 8.806 wereldgeestelijken)4.467 seminaristen en 13-012 religieuzen vormen hier het leger der Kerk dat aangevoerd wordt door 2 kar dinalen, 3 aartsbisschoppen, 13 bisschoppen, 13 suffragaan-bis schoppen en 5 apostolisch-vicaris- sen. y Pers ondier censuur Eén dode en dr'e zwaar gewonden f 100.000 voor slachtoffers van brandramp Ned. bemanning gered m Wij moeten zuinig zijn op sociale I weldaden en voorzieningen; zij dienen tot vreugde en geluk van de mens. j BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w., f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. In de vrolijk bevlagde straten van de oude Domstad heerste deze morgen een feestelijke stemming. De Utrechtenaren zijn er zich van bewust, aandeel te heb ben in een bijzondere gebeurtenis, want al kan de Domkerk slechts 1200 be zoekers plaats bieden, het wordt als een uitverkiezing gevoeld, dat Utrecht de stad voor de doopplechtigheid is. Er is drukte en beweging in de stad, doch van geheel andere aard dan men met ande re gebeurtenissen gewend is, zoals bij voorbeeld tijdens de Jaarbeursdagen. Evenals met de geboorte van Prinses Marijke hebben nu ook de schoolkinde ren vrijaf en natuurlijk vult de jeugd de Straten der binnenstad met haar gerucht. De weg, welke de koninklijke stoet zal volgen, is afgezet door militairen: om de drie meter een soldaat. Deze militairen «r.aken deel uit van het Utrechtse gar nizoen, aangevuld met eenheden van de marine en de luchtstrijdkrachten. Middelerwijl begeven de genodigden zich naar de Domkerk, waar het een aan- en afrijden is van auto's, die in voorbeeldige regelmaat door de Utrecht- ge politie welke 'op het Domplein een tijdelijk bureau heeft gevestigd naar de hoofdingang worden gedirigeerd. Rechts van deze ingang staat de ere wacht der Studentenweerbaarheid, in de groene uniformen met witte slobkou sen. De witte pluimen op de hoofddek sels maken een feestelijke indruk. Ook komen vele genodigden via de ingang aan de zijde van het Domplein binnen. Te ruim elf uur reden de zeven hof- auto's met de leden der Koninklijke fa milie en haar gasten de stad binnen. Een escorte van twaalf militaire motor rijders ging de stoet vooraf. In de eer ste auto hadden plaats genomen H M. de Koningin en de Groot-Hertogin van Luxemburg, in de tweede Prins Felix van Luxemburg en Prinses Armgard, in de derde de Zweedse gezant bij het Ne derlandse hof, de heer Lagerberg, en Mary SoamesChurchill, de jongste dochter van Churchill, in de vierde mevr. RöellFeith en Prins Aschwin, in de vijfde mevr. PostSalomons en de heer A. J. Andree Wiltens, in de zesde de Prinsesjes Beatrix en Irene met tr.evr. Pennink en in de zevende Prinses Juli ana en Prins Bernhard met Prinses Ma rijke. De stoet werd gesloten door een militair escorte van twaalf motorrijders. Bij de rotonde in de verkeersweg nabij het R.K. kerkhof te Utrecht werd het militaire escorte opgeheven en ver- vangen door twee politiemotoren. Ver volgens reed de stoet via Museumbrug, Hoogelandse Park, Maliebaan, Nachte gaalstraat, Nobelstraat, Janskerkhof en Domstraat naar de Domkerk. In de kerk is op uitdrukkelijke wens van het Prinselijk Paar geen bloemenver siering aangebracht. Tegen het loophek aan echter een laag gehouden versiering van venushaar en fijn groen en opzij van de preekstoel grote palmen. Vóór het doophek is de doopvont geplaatst. Op een met paars velours beklede voet staat het zilveren doopbekken. Binnen het doophek heeft plaats genomen de Utrechtse kerkeraad met de leden van de diverse bestuurslichamen. Ter weerszijden van de ruimte tegen over de preekstoel, waar de Koninklijke Familie en haar gasten aanstonds zul len plaats nemen, zijn de banken In genomen door de leder} van het kabinet, dat nagenoeg geheel aanwezig is, de leden van het diplomatieke corps, van het Internationale Gerechtshof, de voor zitter van de Hoge Raad der Nederlan den, de commissarissen der Koningin, de 'burgemeesters van de hoofdsteden, vrienden en bekenden van het Prinselijk Paar, bevriende relaties ook uit de ille galiteit. Geheel, rechts ter zijde is de Kon. Christelijke Oratoriumvereniging Kerkgezang opgesteld om tijdens de dienst de zang der gemeente te onder steunen. Zo wonen in totaal omstreeks 1200 personen deze plechtigheid bij. Aan de ingang van de Domkerk werd 1 Na besprekingen met fractieleiders, vorsten en andere vooraanstaande figuren, heeft de president van de republiek, Soekawati, de fungerende eerste minister, Warouw, opdracht gegeven een nieuw kabinet samen te stellen. dé Koninklijke Familie ontvangen door twee leden van de Kerkvoogdij en de voorzitter en de scriba van de Kerkeraad. Deze commissie geleidde de vorstelijke personen naar de sacristie, waar de stoet werd opgesteld. Kort daarop schreed deze langzaam de kerk binnen. Voor de doopvont namen de Koninklijke Familie en haar gasten plaats. Op de eerste rij van links naar rechts me vrouw RöellFeith, Prinses Irene, Prins Aschwin, Mary SoamesChurchill, de Zweedse gezant, de heer Lagerberg, de Groot-Hertogin van Luxemburg, Frinses Juliana, Prins Bernhard, H. M. de Konin gin, Prins Felix van Luxemburg, Prinses Armgard, Prinses Beatrix, A. J. Andree Wiltens en mevrouw P. Salomons. Op de tweede rij waren gezeten; admiraal C. E. L. Helfrich, de Sultan van Pontianak, de minister-president dr. L. J. M. Beel, de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. mr R. Kranenburg, de deken van het corps diplomatique, Sir Nevile Bland, ambassadeur van het Verenigd Konink. rijk, Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong, de vice-president van het Internationale Gerechtshof, mr. J. Basdevant, de voor zitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, de vice-president van de Raad van State, jhr. mr F. Beelaerts van Blokland, en luitenant-generaal mr. H. J. Kruis. Toen de hofprediker, ds J. F. Berkel, de kansel bestegen had, viel een stilte voor een persoonlijk gebed. Nadat ds. Berkel in gebed was voor gegaan, hield hij zijn toespraak. De hofprediker had tot tekst geno men: „Ik heb u bij uw naam geroepen, gij zijt mijne". Het Prinsesje, aldus ds. Berkel, draagt twee namen: Maria, zo heette fle moeder van Jezus, die luisterde, anderen tot gehoorzaamheid aan Christus drong en voor wie Jezus nog zorgde, toen hij aan het Kruis hing. Maria, zo heette de vrouw, die, zittend aan Jezus' voeten, zijn woord hoorde. Maria heette de Magdaleense. die anderen de boodschap bracht, dat Jezus leefde. En het Prin sesje heet Christina. In dezé naam horen we Christin, bij Christus zijnde. De twee namen zijn symbolisch. Moge zij zijn een Christin, die luis tert: Gij zijt van mij, spreekt God. Maar zoals God deze dopelinge roept, roept Hij ons allen. Pas dan, als we gehoorzamen, kunnen we antwoor den: De Heer is mijn Herder. We kunnen er dan bijvoegen: Al ging ik ook in een dal der schaduw des doods, dan nog is God mijn be schermer. Nu naderde het grote ogenblik van deze kerkdienst. Het formulier van de Heilige Doop werd gelezen, waarna aan de ouders van de dopelinge d§ gebrui kelijke vragen gesteld werden. Deze wer den door Prins Bernhard en Prinses Juliana met „ja" beantwoord. Ds Berkel had inmiddels zijn plaats bij de doop vont ingenomen om de H. Doop te be dienen. Prins Bernhard droeg nu Prinses Marijke naar de doopvont; Prinses Juliana stond aan zijn zijde. Het water op het voorhoofd van het Prinsesje sprenkelend sprak de hof prediker daarop: „Maria, Christina, ik doop U in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Gees- tes". Staande zongen degenen, die deze ont roerende plechtigheid mochten aanschou wen, het slot van gezang 94: „Vader sla ons steeds in liefde gade." Na afloop van de kerkdienst begaf de Koninklijke Familie zich naar de sacris tie, waar haar gasten gelegenheid hadden te feliciteren. Ds. Berkel overhandigde hier aan Prinses Juliana en Prins Bernhard een oorkonde, welke getekend is door de Utrechtse calligraaf Haalboom. De president-kerkvoogd bood namens de kerkvoogdij een verkleind model van het doopbekken in zilver aan. Namens de kerkeraad bood zijn voorzitter een bij beltje met opdracht aan. Kort daarop verlieten de Koninklijke Familie en haar gasten het kerkgebouw om de terugtocht naar het Paleis Soest- dijk te aanvaarden, hartelijk toegejuicht door de velen, die zich langs de straten verzameld hadden. Het Prinselijk Paar verwelkomt aan het station te Utrecht de Groothertogin van Luxem burg en haar Gemaal. (Van onze parlementair e redacteur a. i.) Het is met de behandeling van het wetsontwerp tot toepassing van art. 43 van de Grondwet, waardoor H. M. de Koningin in staat zal worden gesteld de uitoefening van het Koninklijk Gezag tijdelijk neer te leggen en waar- bjj Prinseg Juliana tot regentes van Gisteravond is een brutale roof overval gepleegd op een sigarenwin kel aan de Linnaeusparkweg te Am sterdam, waar twee mannen, die met revolvers gewapend waren, f 5000 en enige sigaren buitmaakten en een toevallig aanwezige oude man in een kast opsloten. De man kreeg echter geen letsel. De eigenaar van de sigarenwinkel was op dat tijdstip op bezoek bij zijn echt genote, die in de Valeriuskliniek wordt verpleegd. Hü had een oude man ver zocht- even op de winkel te letten, het geen een begrijpelijke voorzorgsmaatre gel was, gezien de vele inbraken, die in Amsterdam worden gepleegd. Omstreeks half acht stopte een vrachtauto voor de winkel. Twee mannen sprongen er uit en belden aan. De oude man deed open en zag onmiddellijk twee revolvers op zich gericht. Hij werd gedwongen naar een kast in de winkel te gaan en daarin opgesloten. De beide overvallers moeten goed «vet de situatie op de hoog te zijn geweest en wisten wat zij doen moesten. Zij liepen terstond op de brandkast toe, die niet gesloten was, en haalden daaruit f 5000 in contanten, ge borgen in een huishouddoosje. Uit een bureautje in de achterkamer, welke zij doorzochten, stalen zij een portefeuille. En ook namen zij enige ringen en an dere sieraden, die echter niet van grote waarde zijn, mee. Daarna sloten zij de deur van de sigarenwinkel en reden met de vrachtauto weg. De oude man, die opgesloten was, wist zich te bevrijden en waarschuwde de politie, die terstond een uitgebreid onderzoek instelde. De sigarenzaak ligt in een vrij stille buurt in de Watergraafsmeer, het uiterste Zuid-Oosten van Amsterdam. Vermoed wordt, dat de mannen van buiten de stad gekonven zijn. Ze zijn beiden onge veer 35 jaar oud, de een heeft een flink postuur, breed gezicht en uitstaande juk beenderen. Hij was gekleed in éen groe ne Amerikaanse jas met ceintuur, had 'n platte pet op en droeg bruin-lederen handschoenen. De tweede is kleiner en heeft een bleek, zeer smal gezicht, inge vallen ogen, zwart haar en een kortge knipte snor. Hij droeg een lange ruige donkergrijze overjas, zonder pet of hoed. De man in de winkel had zijn ogen goed de kost gegeven, zodat hij dit uitge breide signalement aan de politie kon opgeven. De vrachtauto, waarmee de overvallers kwamen en weggingen, had een open laadbak en was rood van kleur. het Koninkrijk werd benoemd, niet zo vlot gegaan als men verwachten zou. Of liever, het is tot nu helemaal niet gegaan, waait er is in de afdelin gen van de gecombineerde vergade ring zoveel strubbeling ontstaan, dat van het aanvankelijk voornemen, de behandeling in één dag af te werken, niets is gekomen. Men js nog niet aan de openbare behandeling toe. Deze is uitgesteld tot hedenavond acht uur. Dit alles omdat er tegen de tekst van het wetsontwerp bezwaren gerezen zijn. De perstribune zat ijverig te speuren naar aparte indrukken over de gecom bineerde vergadering. Er zou immers wei nig anders te melden zijn, dan dat de dames en heren afgevaardigden een beetje nauw zaten met z'n drieën op één bankje, dat mr. Van Schaik niet gewichtig in het zwart op de voorzitters zetel troonde maar gemoedelijk in een gewoon colbert (waarin men hem haast nooit z^et) tussen zijn collega's zat en dat een anti-revolutionnaire professor tussen twee leden van de Partij van de Arbeid terecht was gekomen. Verder wa ren er als ongewone verschijnselen de vele schijnwerpers, de fotografen en het filmtoestel, die later op de dag, als ook alle ministers aanwezig zouden zijn, in actie zouden komen. Die actie is uit gebleven. De verenigde vergadering der Staten-Generaal, die, ter behande ling van het wetsontwerp inzake het Regentschap, oorspronkelijk was bijeengeroepen tegen Donderdag 9 October des avonds 8 uur, is nader bepaald op Vrijdag 10 October te één uur. De vergadering der Tweede Kamer van Vrijdag 10 October is tot nader order uitgesteld. <9" Op het feest van O. L. Vrouw Geboorte hebben de Aartsbisschoppen en Bis schoppen van Polen hun jaarlijkse conferentie gehouden te Czestochowa, waar zij een belangrijke gezamenlijke herderlijke brief hebben opgesteld, die op de laatste Zondag in September in alle Kerken van Polen is voorgelezen. In deze brief spreken zij hun vreugde nit, dat de geestelijke kracht van het Poolse volk niet is gebroken. Het volk bouwt de verwoeste kerken met grote edelmoedigheid weder op, en is eensgezind in het gebed. „Dit blijde en geestelijk bemoedigende beeld van ons godsdienstig leven, gaat niettemin vergezeld," zo schrijven de Bisschoppen, „van een zekere mate van onrust. Tegen de achtergrond van de eensgezinde en krachtige houding, die de katholieke gemeenschap inneemt, moeten wij wijzen op bepaalde feiten gericht tegen de heiligheid der waarheden van bet Geloof, dat ons volk belijdt, feiten, tegengesteld aan de hoge beginselen der katholieke zedenleer, eii daardoor het Geloof van het volk, de gezonde zeden en de eerbied voor God ondermijnen. Er zijn vele van dergelijke feiten, zo veel, dat men de indruk moet krijgen, dat er een zeer doelbewust geleide verborgen strijd tegen God en de Kerk gaande is." Met het oog op deze betreurenswaar dige omstandigheden doen wij, die als Bissschoppen voor God verantwoordelijk zijn voor de schat, die ons is toever trouwd, voor de gaafheid van het H. Ge loof, voor de eerbied tegenover Gods Naam, voor de redding van uw zielen, een dringend beroep op u, Katholieken, om op manhaftige, maar rustige en waar dige wijze de verdediging op u te nemen van de eerbied, die aan God verschul digd is. Ten eerste waarschuwen wij tegen de groeiende brutaliteit der godslasteraars, die op steeds agressiever wijze spotten en lachen met alles wat ons dierbaar is, met alles wat in verband staat met Gods H. Naam, met Christus onze Heer, met zijn H. Moeder en met de H. Kerk. De godsdienstige plechtigheden, gebrui ken en de zedenleer der Christenheid worden bespot in de voornaamste perio dieken. De Bisschoppen sporen vervolgens de gelovigen aan generlei toegevendheid te z. Em. August Kardinaal Hlond, hebben tegenover deze godslasterlijke Primaat van Polen bladen en tijdschriften en daaraan iedere geldelijke steun te onthouden. lijke kracht tegen activiteiten van aller lei sekten, die in het land opduiken." „Ten tweede waarschuwen wij met ge- De aanhangers dezer sekten, die Po len binnenstromen, trachten, aldus de Bisschoppen, van de nood en de honger van het volk gebruik te maken, de men sen voor zich te winnen. Ten derde wijzen de Bisschoppen in hun brief op de strijd, welke wordt ge voerd tegen de school. Ondanks het be langrijke werk van de katholieke scho len, wordt van officiële zijde aangekon digd dat de verdere ontwikkeling zal worden beperkt. De tijden voor gods dienstig onderricht worden onder allerlei voorwendsels verkort. De Bisschoppen roepen de ouders op, nauwgezet te wa ken voor hun rechten inzake opvoeding en onderwijs. Ten vierde: „Juist op het gebied der ter opvoeding van de kin deren zien wij een dreigend ge vaar gericht tegen de zielen der meest onschuldigen. Er zijn opvoe dingsinstituten gekomen, die zichzelf ten doel hebben gesteld de z.g. Nieu we Mens te vormen, d.w.z. de mens, beroofd van zijn geloof in God, on bekend met demaam van Christus de Heer, instituten gevormd naar het "•oorbeeld van de zo beruchte Nazi- scholen. Er zjjn talrijke Kindertehuizen, waaruit het Kruis is verbannen, waarin men het gebruik van het ge zamenlijk gebed niet kent, waar een kind, dat zijn handje opheft om het kruis te maken, wordt uitgelachen, waarin de onderwijzers moeten zwij gen over God, alsof de grootste vij and der kinderen zou zijn onze He melse Vader en de Zoon van God. En toch, wie kan onze kinderen een schoner voorbeeld geven van de Nieuwe Mens, dan Jezus Christus, die Zijn leven gaf voor Zijn broeders? Wij herinneren u eraan, broeders, dat op u de zware plicht rust bij de opvoe ding der kinderen de wetten van de Kerk toe te passen, die godsdienstonder richt en godsdienstige opvoeding eisen bij elke vorm van onderwijs; wetten, die in dat opzicht volkomen overeenstemmen met de beginselen, neergelegd in de Constitutie van de Poolse Republiek." Ten vijfde verheft het Poolse Episco paat zijn stem tegen de schending van Zondagen en feestdagen. Ten zesde: „De beveiliging der burger lijke vrijheden binnen de redelijke gren zen van het algemeen welzijn, is een der voorwaarden voor gezonde sociale vrede en orde. Daarom wensen wij de onge rechtvaardigde en noodzakelijke beper kingen der burgerlijke vrijheid uit ons leven te zien verwdijnen. De dwang uit geoefend op katholieken, lid te worden van bepaalde politieke partijen, welker beginselen strijdig zün met het H. Ge- v loof, gaat niet zelden gepaard met de bedreiging, hun anders het recht op fi nanciële bijstand te znllen ontnemen". Ten zevende: De Bisschoppen verklaren verder, dat tot de meest ongerechtvaar. digde en vernederende maatregelen be horen de censuur op de pers. Deze een- suur wordt zonder enige beperking en willekeurig uitgeoefend en gaat ver uft boven datgene wat de veiligheid van de staat vereist. Zelfs voor h«4 hoogste ker. kelijke gezag maakt men geen uitzon- dering. „De Kerk wordt beperkt in de uitoefe ning van Haar goddelijke taak om te onderrichten. Zij wordt gehinderd in Haar vrijheid de pauselijke encyclieken en de bisschoppelijke brieven te publice ren, zelfs zuiver wetenschappelijke Ka- tholieke theologische boeken vallen evenzeer onder deze censuur als de gods- dienstige leerboeken voor het volk." „Dit alles geschiedt onder het voor. wendsel.. de reactie, de onwetendheid en de achterlijkheid onder de bevol. king te bestrijden. Doch' waar zullen wij meer licht, meer vooruitgang vinden, meer moed ook om gezonde sociale hervormingen door te voeren dan juist door de le. ring van de Sociale Encyclieken, die, in overeenstemming met het Ge. loof, door Christus, de Vader der toekomende eeuw, leiden tot een ware vooruitgang der mensheid?" De herderlijke brief eindigt met een dringend beroep op de Poolse Katholie ken zich geheel en al te geven aan de strijd voor de verdediging der Christelijke beginselen. Zwitserse bezoekers in Neurenberg toonden hun medeleven met de Duitsers over de geweldige massa's puin in de stad, maar kregen tot antwoord; „Het is goed, hoor. Duitsland is altijd 20 jaar voor op de rest van de wereld. Wij hebben onze ruïnes nu ah" Gedurende de laatste dagen bevond ons lana zich in oude polaire lucht, die sterk was aangewarmd en die een hoge vochtigheid bezat. Dft laatste bleek uit de bijna overal optredende ochtend mist. Over Engeland naderde zeer lang zaam een koudefront. Gisteren heeft zich nu het merkwaardige verschijnsel voor gedaan, dat het in midden-Nederland fel heeft geonweerd, onder invloed van een kleine kern van lage druk, die zich voor het front bevond.' Deze kern was langzaam uit het Zuiden gekomen en is gisteren in midden-Nederland blijven steken. Het Noorden van ons land meldde Bijv. in het geheel geen neerslag, terwijl in De Bilt 19 m.m. viel. Inmiddels is met deze plaatselijke bui het fraaie herfstweer nog niet voorbij. Het bovengenoemde koudefront beweegt zich nog wel steeds in Oostelijke rich ting, het is bezig over ons land te trek. ken, maar de lucht achter dit front heeft vrijwel hetzelfde karakter als wij in de laatste dagen gekend hebben. De hoge druk nabij de Azoren begint zich boven, dien weer in onze richting uit te brei. den, zodat de depressies van de Oceaan, die zeer krachtig zijn ontwikkeld, hun invloed niet tot ons land kunnen uitbrei. den. Wel komt de winter naderbij. Op Zuid-Groenland vriest het reeds 7 gr., maar gelukkig kan deze koude voorlopig nog niet tot ons land doordringen. Dinsdagmorgen is bij het opruimen van oude Duitse munitie in de Soe- rense bossen bij Apeldoorn, door manschappen van de le compagnie van de Opruimings- en Bergings- dienst der Kon. Landmacht nit Hoog-Soeren, een ernstig ongeluk ge beurd, dat de chauffeur-korporaal W. Mulder uit Hattum het leven heeft gekost. Drie aadere militairen, sergeant-majoor C. A. v. d. Bolt uit Soest, soldaat le klas A. Duistermaat uit Zutphen en soldaat A. Cremer uit Coevorden werden zwaar gewond. Zij zijn naar het Juliana-ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht en men vreest voor hun leven. Daar de toe stand zo ernstig is en zij op het ogenblik «iet verhoord kunnen wor den, tasten de militaire autoriteiten over de oorzaak van de ontploffing nog volkomen in,het duister. De collecte voor de door brand ge troffen gemeenten, welke Zaterdag 27 September in de gehele provincie Noord- Brabant werd gehouden, heeft 80.000 opgebracht. Voegt men daarbij de be dragen, die Brabants Volksherstel reeds had ontvangen, dan heeft Noord-Bra bant meer dan 100.000 bijeen gebracht. Verwachting tot Vrijdagavond: In. de nacht en vroege ochtend op véto plaatsen nevel of mist en iets lagere temperatuur. Morgen overdag: Na het oplossen van de mist enkele overdrijvende wolkenvel den, maar vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige, overwegend Zuid westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon 6.54—18, Maan 1.1917.08. In het schadevergoedingsproce^ dat de Isbrandtsen Company Inc. voor het Federale Hof te New York in verband met de affaire van de „Martin Behrman" tegen de Ned.- Oost-Indische regering voert, heeft, naar Associated Press meldt, het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken er bij het Hof op aangedrongen, overeenkomstig het vertoog van de Nederlandse" ambas sadeur te Washington, de immuniteit van de Ned.-Oost-Indische regering te, erkennen. De procureur voor de Isbrandtsen Maatschappij, mr. Ryan, eiste in een uitvoerig betoog, dat het Hof op het verzoek van het State-Department geen acht zou slaan. Rechter Coxe wees deze eis van de hand en behield zich de uit eindelijke beslissing inzake de immuni teit voor. (Zoals bekend, is de eis om schadever goeding ten bedrage van 3.087.241.25 dollar gebaseerd op de aanhouding van de „Martin Behrman" in het voorjaar van 1947 aan de kust van Java en de inbeslagneming van de lading). De „Wtega", een trawler, met een Ne derlandse bemanning varende voor de Poolse reederij ,,DaImor", is Vrijdag j.l„ naar eerst thans bekend wordt, bij Gothenburg op de rotsen gelopen. Het schip was, naar de vertegenwoor diger der rederij in Nederland, de heer N. Parlievliet Jr. te Katwijk aan Zee, cms mededeelde, vermoedelijk uit Go thenburg vertrokken naar de visserij op 5758 graden Noorderbreedte, toen het op de rotsen liep. De bemanning, bestaande uit dertien Nederlanders, afkomstig uit IJmuiden, Scheveningen, Katwijk aan Zee en EJg- mond aan Zee, en vier Polen, is behou den te Gothenburg binnengebracht. MÉÉ De Uoerdijkbrug, welke voor ons verkeer met België en Frankrijk en met het Zuiden van ons land van zeer grote betekenis is, is gereed gekomen Hoge Arabische leiders zijn te Beiruth (Libanon) bijeen gekomen voor de ze vende conferentie van de Arabische Liga. Men verwacht, dat zij het eens zullen worden over het hanteren van hun belangrijkste wapen intrekking der olieconcessies wanneer het mocht komen tot verdeling van Palestina of stichting van een Joodse staat. Men voorspelt bovendien, dat de Arabische Liga het besluit zal nemen de diploma tieke betrekkingen te verbreken met ieder land, dat zich ten gunste van de voorgestelde verdeling uitspreekt. Het Syrische ochtendblad „Aldyar" bericht, dat de Liga Engeland en de Ver. Staten er van in kennis zal stellen, dat de Arabische staten in het gehele Midden-Oosten de olieconcessies zullen intrekken, wanneer een der mogendhe den tot actieve ondersteuning van het Zionisme mocht overgaan. De Moefti van Jeruzalem. Amin el Hoeseini, is incognito te Beiruth gearri veerd. Dit is de eerste maal, dat hij zijn toevluchtsoord te Cairo verlaten heeft. Het feit, dat hij een vlucht over het door de Engelse bestuurde Palestina ris keerde, wordt te Jeruzalem als een aan wijzing beschouwd van het overgrote belang van zijn missie. Het wordt te Lake Success waarschijn lijk geacht, dat de Verenigde Staten do verdeling van Palestina met wellicht enkele wijzigingen znllen steunen. Donderdag of Vrijdag zal de Ameri kaanse verklaring worden gepubliceerd. Na een informele vergadering heeft de Commissie van Drie te Lake Success een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de leden zich bereid hebben verklaard, onverwijld naar het betrokken gebied te vertrekken met het eerste vlieg tuig dat beschikbaar is. Evatt vertegen woordigde Australië op deze vergadering, daar Kirby te Sydney vertoeft. Verdere beslissingen zullen aldaar worden geno men. Men neemt aan, dat de Commissie, na te Sydney te hebben vergaderd, naar Indonesië zal vertrekken. r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1