R.K. Bureau voor Beroeps keuze te Haarlem ZWAK GELUID KLONK IN UTRECHTS DOM Oprichting spoedig te verwachten Van Weert Stichting Nederland- Zwitserland KOOPMAN LEVERDE KOPPELRIEMEN AAN DE DUITSERS Hoe spelen deR.K. clubs? Avonturen. Aannemers voor het Hof Splinters AGENDA r En kreeg manchetknopen van de B.S. Weer een zorg minder NIEUWE KOEENBONNEN LEZERS KLIMMEN IN DE PEN Brandstoffen voor grote gezinnen incognito r Oorlogsherinnering DONDERDAG 9 OCTOBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Opleidingscentrum i sportleiders Het is altijd vervelend, voor de Baby Anegang 46 Burgerlijke Stand BtxaaW Gala-avond in Frans Halsmuseum Uitvoerig 16e eeuwse luitmuziek „ROSE MARIE" VAN DIOGé Teraardebestelling broeder Noël IilSTRIBUTIENIEUWS BRANDSTOFITNHANDEI. „DE SPAARNESTAD" Friese Varkenmarkt 610 Telefoon 14164 en 13904. GECOMBINEERD CONCERT Euphonia-Sf. Caecilia en De Troubadours Uitspraken Tribunaal Uitspraken Haarlemse rechtbank as Sport-agenda LUCIFERS GOEDKOPER HEEMSTEDE DADERS VAN DIEFSTAL ACHTERHAALD Schaakclub „Hei Oude Slot" door CLARENCE BUDINCTON KELLANDi „Als zy u belde, was het va.öujt Hes (Wordt vervolgd) Haarlemmers om 6 uur wakker BESOMMINGEN Zeer binnenkort zal te Haarlem tot oprichting: worden overgegaan van een R.K. Bureau voor Beroepskeuze, dat gevestigd zal worden in het jeugdgebouw Prinsen Belwerk 1. Reeds vorig jaar werd op een bijeenkomst van bestuursleden der R.K. jeugdbeweging de wens uitgesproken hier ter plaatse te beschikken over een der- geliik bureau, doch dcor verschillende omstandigheden kon aan het plan nog geen uitvoering worden gegeven. Thais is men er in geslaagd samenwerking tot stand te brengen met het R.K. Beroepskeuzebureau te Amsterdam, waardoor Haarlem een begin een bescheiden begin kan maken met de voorname taak: de jeugd voorlichting te geven bij de l-.euze van een beroep. Ofschoon het plaatselijk bureau eigenlijk een dependance zal zijn van Amsterdam, ligt het toch in de bedoeling zodra de mogelijkheid Mit toelaat, een eigen volledig bureau te stichten, Het antwoord op de vraag: „Wat te doen na de lagere school?" is niet zo eenvoudig, zeker niet in deze tijd. En vele ouderen,, die verkeerd zijn beland, kunnen volkomen beamen, dat ieder „proberen" onverantwoord is. Wat leert nu de ervaring van de laatste jaren? Dat zeer veel kinderen ULO- en Middelbaar onderwijs gingen volgen, die beslist niet op 0eze scholen thuishoorden. Dat tal rijke jongens op de Ambachtsschool werden ingeschreven, hoewel er van enige aanleg in die richting geen spra ke was, dat vele meisjes naar huis houdschool of industrieschool verhuis den, ook al was de geschiktheid daar voor niet of onvoldoende aanwezig, dat anderen maar de eerste de beste betrek king aannamen, eenvoudig om de re den, dat ze alles liever deden dan door leren, dat tallozen in een geheel ver keerd beroep terechtkwamen. Later volgt dan de grote teleurstelling. Het gaat erom, de juiste richting te bepalen, dus te achterhalen welke rich ting voor de jongen of het meisje de meeste kans van slagen heeft. De ouders hoe bekwaam ze overigens ook zijn zijn in de regel daartoe niet in staat* Als een schip 'n vreemde haven nadert, komt er een loods aan boord en dat doet aan de deskundigheid en de ervaring van de gezagvoerder niets af. Daar dus het vaststellen van een bepaalde studierichting en de keuze van een beroep niet zo eenvoudig is, is het alleszins gewenst, de hulp van een loods in te roepen en erva ren paedagogen en psychologen een Tot directeur van het opleidingscen trum voor sportleiders, dat zoals wij reeds eerder berichtten, op het landgoed Duinlust te Overveen gevestigd zal wor den, is benoemd dr. Miedema, directeur van de Rijksdienst voor L.O. en Sport. De opleiding in dit instituut, waar lei ders voor politie, brandweer, leger en vloot en ook voor de Kon. Ned. Voetbal Bond gevormd zullen worden, zal 1 Jan. 1948 ter hand worden genomen. Aan de gemeente Bloemendaal is ver zocht voorlopig de gemeentelijke sport velden en gymnastiekzalen te mogen ge bruiken. Donderdag 16 October 2 uur houdt de Kath. Bond van Musici en Artisten een vergadering in restaurant Brinkmann. Een 12-jarig jongetje reed vanmorgen omstreeks 8 uur van de Raambrug in de richting van de Wilhelminastraat. Van de tegenovergestelde kant naderde een auto, die de jongen op het Wilsonsplein aanreed. Met schedelbasisfractuur en hersenschudding werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. als je iets gekocht hebt en Je ziet het enige tijd later weer goedkoper staan. Laten wy |echter bij) zijn dat verschillende artikelen in prijs naar beneden gaan. Er komt ook gelukkig iets meer. ONDERTROUWD: E. Blokker en P. C. Kottnum; B. v. Kessel en C. T. Aafjes; J. v. Buuringen en J. M. Bij voet; J. Portegies en N. B. Lommerse; J. K. A. J. v. Es en J. v. d. Heide; M. Dijkstra en J. v. d. Noord; J. P. Kaxs- kens en C M. Jansen; J. de Haan en T. Berghuis; J. M. Delissen en J. Tuljn; C. J. v. d. Veldt en G. Crombeen; C. Dito en P. v. Boven; J. M. A. Bouman en M. W. Dijkmans; J. A. Pluis en H. M. Nijssen; W. Bak en C. H. Lutterman; P. Koren en G. C. Termes; S. v. d. Meer en A. G. C. de Laat; G. Kuijper en A. Martens; L. B Bennirik en A. G. v. d. Berg; J. Groen en P. Woeiinga; S. P. Botman en A. M. J. Gcdijk; M. P. Fran sen en G. Bank; A. Janssens en A. P. Goes; J. Smit en B. F. Wagner; W. C. Kooij en S. Arendsen: S M. Mica en S. G. v. Graas; J. de Wildé en J. A. Mes; J. L. v. d. Pol en M. R. Henzen; C. N. v. Delden en L. Westendorp; H. C. Voer man en M. C. Geer lings; C Apetz en A. C. M. Bakkenhoven; J. D. Meqjes en E. M. v. Diest; A. J. v. Lieshout en G. de Dekker; J. G. Vog en J- G. G. Habers; H. Poppen en C. A Roobol; N. G. Land man en A. B. Dlrks. GEHUWD: B. Hoefsloot en W. J. L. Hogeveen; G. Stolvoort en M. J. Feije; J. Smeenk en H. C. Hllterman: W. E. A. Geven en D. de Vries; W. Gorter en J Prins; G. M. v. Rooden en M. C. C. Hei lig; H. J. Slenders en P. J. v. d. Klis; H. P. v. Dam en A. M. W. Kooij; E. C. Landaal en L. Frank; G. Schelll en P. v. Eek; J. Oosterling en A. Eerhart; J. J. Schuit .en M. H. J Muré; K. W, Ver beek en J. M. Theel; L. A. Stegeman en L. A. P. Ossewaarde; W. J. Lefeber en I. R. L. Damm; W. Berkemeijer en C. E. Wessel; L. H. Rakers en A R. Weijburg. GEBOREN: G. v. KampenCapaan z G. v. Schravendijk—v. Dijk z.; J. M. Fizerv. d. Harst z.; -C. E. Schnerrv. Looij zH. A. W ToorenentSchutte z. C. v. d. PeetRutte z.; C. M. Ter stal—Portegljs <L; H. C. Inpijn— Schouws d. OVERLEDEN: W. J. Emoudt, 80 j., Parklaan; H. A. Dekker, 46 J„ J. Luij ckenstraat; C. G. Goedkoop—Tinkelen- berg. 83 J„ Baan; C. J. Marwltz, 78 J., lor densstraatL. H. Koolhoven, 86 J„ Plein; M. C. A. W. Klein—Dens, 75 j., Florastraat; W. Terhorst, 48 j„ Wilgen- onderzoek te laten instellen naar de capaciteiten van het kind, hetgeen het best geschieden kan In de hoog ste klasse van de lagere school. De jongens en meisjes worden getest op verstand en aanleg, ook wordt het karakter getoetst, het temperament, de wilskracht enz. en aan de hand van de aldus verkregen uitkomsten wordt dan een gedegen en uitge breid advies gegeven, waar de ouders zich met vertrouwen naar kunnen richen. Te Haarlem is de noodzakelijkheid van een R.K. Beroepskeuzebureau geble ken; voorlopig evenwel zal in de depen dence aan het Prinsen Bolwerk het eer ste onderzoek van de candidaatjes, die o.a. een vragenlijst dienen in te vullen, geschieden en in het bureau aan de Tweede Constantijn Huygenssiraat to Amsterdam, waar men over een kost bare inrichting en de modernste instru menten beschikt, tenslotte de eigenlijke psycho-technische test. Ook zq, die reeds in een vak of beroep werkzaam zijn doch er geen bevrediging in vinden, zullen zich tot het bureau kunnen wenden. De pas opgerichte afdeling Haarlem van de Stichting NederlandZwitserland gaf reeds Woensdag een gala-avond, waarop oude muziek werd uitgevoerd. De directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, verwelkomde als gastheer en bestuurslid de leden en ge nodigden, waarna ir. F. J. Blom van het hoofdbestuur uit Den Haag het doel van de Stichting uiteenzette, n.l. alle vereni gingen met een gelijkluidend deel te overkappen, ook al zijn de interessen verschillend. Holland moet weten, dat Zwitserland niet alleen het land is voor sport, ziekenverzorging (een asthma- ziekenhuis is in voorbereiding), kinder tehuizen en van handelsbelangen, maar ook een land is van cultuur, van kunst- Spreker noemde de Stichting een ver lengstuk van de Bennelux, het verbond tussen België, Nederland en Luxemburg. Tenslotte wees ir. Blom op de aan trekkelijkheid van Zwitserland voor de Nederlanders, doch stelde de vraag, wat doet Nederland om het de Zwitsers hier aantrekkelijk te maken. Men had voor het ten gehore bren gen van oude luit- en zangmuziek (met begeleiding van luit) geen betere plaats kunnen kiezen dan de Rénaissance-zaal van het Frans Halsmuseum. Deze muziek eist nog meer dan b.v. kwartetspel een intieme omgeving zonder moderne en tourage. Genoemd zaaltje voldoet geheel aan de gestelde eisen, waartoe ook do kaarsverlichting veel bijdroeg. Dr. Hermann Leeb, programmaleider van Radio-Zürich, begeleidde kunstzin nig, wist aan de luit mooie nuances te ontlokken. Hij sloot zich met zijn spel geheel aan bij stem en voordracht, waar door een homogeen geheel werd ver kregen. De zangnummers werden vertolkt door Hugues Cuénord. Génève, aangekondigd als tenor, doch grotendeels liederen zin gend in baritonligging en ook met dito timbre. B.v. een imponerend met be geestering gezongen „Israël" van Alonzo de Modena. Enkele gezangen lagen ho ger; dan wist de zanger een voix mixte te vormen, die op tenor geleek en die mede voldeed. Cuénod deed ons verder kennis maken met prachtvolle, oude lie deren van Thomas Morley en Bartlett Akke de Vries zong een zestal Souter- liedekens, die eveneens met luitbegelei ding bijzonder goed tot hun recht kwa men. Zij droeg dat genre liederen met haar warm getimbreerd altgeluid innig doorvoeld voor. Opvallend bij deze voor dracht was haar niet overdreven, zeer juist aangewende mimiek. Dr. Leeb speelde bovendien op voor treffelijke wijze enige solonummers. Hierin kon men nog meer de grote ver scheidenheid van klanktimbres opmer ken en bewonderen. O.a. droeg hij voor: een Fantasia van Francesco de Milano en Pavan van Louis Milan, bovendien van de Nederlander Joachim v. d. Ho ven een interessante Prélude en boeren dansen. Een illuster gezelschap vulde het ge hele zaaltje en gaf herhaaldelijk blijken van zijn volle instemmnig met het aan gebodene. Mej. Akke de Vries ontving een bloemenhulde. Ol. Koop. Bioscopen: Rembrandt: Grote verwachtingen (11 j.). 2. 4.15, 7 en 9.15 u.: Cinema-Palace: Inspecteur Stoeder (volw.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Luxor: De Zonde van Jcdy Nor- ris (18 j.), 2. 4.15. 7 en 9.15 u. Frans Hals: De wraak der goden (volw.). Zondags: 2. 4.30. 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u. City: De stenen bloem (a. 1 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-theater: De verdwenen kampioene, met Judy Canova (18 j.), 2.30. 7 en 9.15 uur. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der apotheken worden van 5 tot 11 October waargenomen door: Firma C. G. Loo- meyer, Barteljorisstraat 11, tel. 10115: Fark-Anotheek. Kleverparkweg 13, tel. 11793: Teyler-Apotheek. Teylerplein 79, tel. 17946. In Heemstede door: Hee!f- steedse Apotheek. Binnenweg 98. teief 28197: Aerdenhout-Anotheek, Zand- voortselaan 164, tel. 26772. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet. Turfmarkt 10 rd.. telef. 21400 en te Heemstede: A. Buitema.-j, Raadhuisplein 7. telef. 28523. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Rondom Frans Hals en vanaf 5 October: expositie van „Kunst zij ons doel". Leffelaar: Gobelins van de handwe ver ij Knipscheer te Laren. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst VRIJDAG 10 OCTOBER: Stadsschouwburg: R'dams Toneelgezel schap met „Veel Leven om Niets" van Shakespeare, 8 uur. Ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan een bijzonder feit voor een dilettanten-operettevereniging geeft „Diogé" in de Haarlemse Stadsschouw burg twee opvoeringen van de Ameri kaanse operette „Rose Marie". En of schoon bij de beoordeling van een jubileum-stuk wel eens een oogje dicht geknepen wordt, moet ons toch van het hart, dat wy van deze uitvoering meer verwacht hadden, vooral bij de herinne- ring aan twee goede prestaties uit het verleden „De Vogelkoopman'' en „Sur- couf, de-Kaper". Een Amerikaanse shpw- operette als „Rose Marie" moet pom peuzer zijn en meer geacheveerd. Maar ondanks dat is het een gezellige avond geworden door de frisse zang en de popu laire melodieën uit het spel: „Indian Love Call" en de prettige wals. Bovendien zorgde een van de acteurs, Kick Steen-' kist, die vlot van de tongriem gesneden bleek te zijn, doch tijdens het zingen er dikwijls naast was, voor de vrolijke noot. De rol van Rose Marie die we veel jeugdiger hadden voorgesteld was in handen van Riek BaayGroot, die een goede stem bezit, maar ietwat stijfjes acteert. Leni Vander speelde niet onver dienstelijk als de Indiaanse danseres en Herman Woerde zong vaardig en met flair. De regisseur wijde eens grotere aandacht, aan het gehele ensemble op de achtergrond, dat nu en dan slecht gearrangeerd was en met zijn houding geen raad wist. Aan het einde der voorstellling wer den de spelers gehuldigd, waarin ook h-t bestuur deelde, dat door een dgr dona teurs werd toegesproken. Een schat van bloemen vertolkte de dankbaarheid van de leden. Hedenavond gaat de tweede opvoe ring. A. S, Heden is te Noordwijkerhout het stof felijk overschot van de eerw. broeder Noël (A. Peeters) ter aarde besteld. De 70-jarige overleed 6 October in de Ba- vo-Stichting. De 31-jarige koopman uit Haarlem, J. A. P. Hcffman, had zich gisteren voor de achtste kamer van het Haarlems Tribunaal te verantwoorden voor het feit, dat hij tijdens de bezetting grote leveringen had gedaan aan de Duitsers en de N.S.B., uit welke leveringen hij groot financieel voordeelzou getrokken hebben. Beschuldigde, die een zaak in leder waren dreef, voerde voor de Duitsers orders uit ter levering van vliegkappen, veldflessen, schoenen, beenkappen, ba jonetscheden en koppelriemen. Een en ander geschiedde nog al grootscheeps en de aantallen der geleverde artikelen varieerden van twee tot vijftigduizend. Aan de Kriegsmarine leverde hij daar bij neg 2000 manilla-trossen. De Duit sers stelden de activiteit van H. nog al cp prijs en promoveerden diens bedrijf tot een zgn. S.-Betrieb. In zijn verweer bracht H. naar voren, dat hij voor de oorlog geregeld leverde aan het Nederlandse leger, de politie en de marechaussee, zodat na de inval ook de Duitsers direct bij hem kwamen en hem in zekere zin dwongen voer hen te werken. De manilla-trossen bleken door de winkelchef aan de Duitsers te zijn aan geboden zonder medeweten van H„ ter wijl de verheffing van zijn bedrijf tot S-Betrieb niet door zijn toedoen was ge schied. De Duitsers hadden dit "gedaan, omdat zij meenden, dat H. 50.000 kop pelriemen had geleverd, hetgeen in feite niet gebeurd was. Een groot deel van deze riemen had besch. aan de B.S. ge leverd, waarvoor hij na de bevrijding een stel manchetknopen had ontvangen met inscriptie. VRIJDAG 10 OCTOBER HAARLEM: uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen Bot tot en met Bro; uitreiking inschrijvingsbewijzen rij wielbanden en alsnog afhalen en inleve ren formulieren rijwielbanden: O enP. BLOEMENDAAL: uitreiking bonkaar ten en schoenenbonnen HJ 912.30 en 2—4 uur. HALFWEG: na-uitreiking inschrij vingsbewijzen rijwielbanden. Als een dezer dagen de •worden aangewezen, laat ze ons dan even afhalen. De ver antwoording voor een vlotte uitvoering en een juiste ver deling der soorten is dan in goede handen. Onze naam, een waarborg voor U. (Spaarne by Viaduct) (Adv.) Gaarne zou ik zien, dat u na andere punten met betrekking tot het gezin te hebben belicht thans de aandacht eens vestigde op de volgende kwestie met betrekking tot het grote gezin, schrijft ons een lezer uit Haarlem. Op Vrijdag 5 Juli 1946 legde de mi nister-president een verklaring af ln de Tweede Kamer, waarbij hij o.m. zei: „Tenslotte stelt de Regering zich voor overal waar bijzondere omstandigheden zulks noodzakelijk maken, ook bijzonde re maatregelen ter verwezenlijking van het beginsel der gelijkheid van lasten en gelijkheid van kansen te treffen. Daarbij denkt de Regering in het bij zonder aan de bescherming van het grote gezin.'' In zijn voor de radio uitgesproken Nieuwjaarsrede verklaarde Dr. Beel: „Het huisgezin als de grondslag en de kern van iedere gezonde samenleving, ook van de onze, zal inniger gewaar deerd moeten worden." Dit alles klonk hoopvol. Een kort regeltje in een krantenbe richt van een dezer dagen betreffende de brandstoffenpositie in Nederland deed mij aan deze woorden terugden ken. Het was niet uitgesloten, dat de grote gezinnen ook nog wat brandstof fen boven het rantsoen van 12 eenhe den zouden ontvangen. Met mjj hebben velen zich afgevraagd, waarom de recht vaardige bepaling bij de brandstoften- distributie in de eerste bezettingsjaren, waarbij rekening werd gehouden met de gezinsgrootte, na de bevrijding niet meer werd toegepast. Vanwaar deze onrechtvaardigheid? Ligt de vaststelling van het brandstof- fenrantsoen in handen van amotena- ren, die geen waardering voor het gro te gezin hebben? Of beseffen dezen soms niet, dat de behoefte aan brand stoffen in een gezin van 12 personen groter is dan in een gezin van 2 per sonen? Dat zy dan spoedig eens een onderzoek bij grote gezinnen instellen! Dah zullen zij bemerken, dat 't warmte verlies daar groter is omdat de deuren meer opengaan, dat daar de kachel in het najaar vroeger en in het voorjaar langer moet branden omdat de huiska mer meer Intensief gebruikt wordt, dat daar de behoefte om een neven vertrek te verwarmen niet proportioneel doch zelfs progressief is, omdat het praetisch ondoenlijk ls meerdere kinderen in de huiskamer te laten studeren. Er zijn nog andere redenen die noodzakelijk maken dat de regering de stap, die zij in achterwaartse richting gedaan heeft, naar voren dost. Méér brandstoffen voor grote gezin nen is een eis van rechtvaardigheid. Dat de regering haast make haar be loften in daden om te zetten! Na een kort pleidooi, dat besch. zelf hield, sloot de president de zitting en bepaalde de uitspraak op 22 October. Harmonie-, zang- en mandoline-pro gramma's. Ais dat niet ,,elck wat wils" is, weten we het niet meer. Hst gaat er veel op lijken, overigens, of geen enkele vereniging, of zij zich wijdt aan vocale daji wel aan instrumentale kunst, meer in staat is, een avond zelfstandig te vullen met een degelijk repertoire en daarvoor ook de nodige belangstel ling te trekken. Het slechte repetitie-bezoek, zo heb ben we ons wel eens laten vertellen, is hieraan in. hoofdzaak schuldig. En on getwijfeld is ook dit weer een gevolg van een zekere wisselwerking met aller lei oorzaken, waarop het moeilijk ls, hier dieper in te gaan. Een groot en uitgebreid programma dus met zeer ge mengde inhoud, waarover dus slechts een zeer korte bsspreking mogelijk is. Vooraf echter de volgende opmerking: er waren versterkers op het podium op gesteld, doch waar blijft men, wanneer men met deze technische hulpmiddelen de zwakke plekken gaat maskeren, ter wijl, zoals bekend, microfoons toch ook de onhebbelijke gewoonte hebben minder fraaie geluiden te versterken of hinderlijk te genereren. Wij vinden het een principiële zowel als een artis tieke fout deze technische middelen te hulp te roepen. En overigens, maar dit treft niet de uitvoerenden, wie neemt de opvoeding tot „fatsoenlijke" luister aars ter hand van de „opgeschoten" mannelijke en vrouwelijke jeugd? Die niet schijnt te weten, hoe men zich in de concertzaal heeft te gedragen?? Het vocale gedeelte, verzorgd eVoor de gemengde zangvereniging St. Cae cilia, onder leiding van Jan Nibbering, kon over het algemeen onze goedkeu ring wegdragen. Er werd met entrain en smaak gezongen, al lieten rhythmiek en toonzuiverheid nogal eens te wensen over. De beide composities van Jan Nib bering zelf, door orkest gedeeltelijk be geleid, bevatten werkelijk goed klin kende momenten, melodieus geschreven als ze waren. De R. K. Harmonie Euphonia voerde haar programma onder de heer J. W. Lefeber zeer verdienstelijk uit, al had den we ons in deze zaal een en ander wat minder fors gedacht van klank. Er werd echter gestreefd naar een goede nuancering en zuiverheid van samen klank. Zeer te loven waren ook de prestaties van de R. K. Mandolinevereniging ,,De Troubadours", die onder aanvoering van George Blok een aantal nummers tok kelde, welke zeer in de smaak der aan wezigen bleken te vallen. Een goed en semble, soms verrassend fraai van klank en goed Van voordracht: enkelen moeten zich hoeden voor jagen of te traag reageren. Ten slotte vermelden we nog de-mede- werking van mevr. Ans Swart, Herm. Tros en Gé Hurkmans, die in samen- werkingn met St. Caecilia en Euphonia enkele gedeelten uit de geestige ope rette „In het Witte Paard" met hun bekende vlotheid ten gehore brachten. Aan enthousiast applaus voor alle medewerkenden aan deze avond ont brak het niet. J. SCHEEPENS Woensdagmiddag heeft de Achtste Kamer van het Haarlems Tribunaal uitspraak gedaan in de zaken tegen W. van Heyst en J. Wieling. De Velsense collaborateur Van Heyst. die in de laatste jaren van de Duitse bezetting tot 2 mlllioen gulden ver diende, zal 9 November op vrije voeten gesteld worden, terwijl dé caféhouder Wieling, die tijdens de bezetting pastoor Hentzen van de Kleverparkparochte en mr. Simons, de voorzitter van de afde ling Zandvoort van de Ned. Unie. liet arresteren, 5 jaar internering werd op gelegd. Wegens oplichting van haar patroon, bij wie zij als huishoudster in dienst zou treden, werd ir.ej. A. v. K. uit Heem stede door de rechtbank veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 5 maanden met aftrek, en een voor waardelijke straf van 7 maanden met een proeftijd van 3 jaar. De 42-jarige A. W. uit Vijfhuizen had destijds voor de kantonrechter onder ede verklaard, dat niet hij degene was ge weest, die zonder achterlicht had gere den, maar zijn broer, welke verklaring geheel pnjulst was. Hij werd wegens meineed veroordeeld tot een gevangenis straf van 6 maanden. ZONDAG 12 OCTOBER VelsenKennemers VolendamS.D.W. A.P.G.S.D.E.M. Ripperda—V.V.E. S.J.CHillinen H.B.C.—Westerkw. Alphen—T.Y.B.B. D.S.SZ.R.C. N.A.S.D.C.O. Onze GezThe Unity Lisse—Lugdunum V-V.S.B.B.S.M. Inzendingen tot Zaterdag 9 uur op open briefkaart aan de Sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 65-73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Haarlem: Terrein HFC: Haarlem't Gooi. Noorder Spcrtpark: Stormvogels— ADO. Verder RipperdaWE, OGThe Unity, Schoten—Purmersteyn, THB—JH K, VVD—Amstel. Heemstede: Sportpark: HBC—Wester kwartier. Hillegom: Hillegom—Bodegraven. Lisse: Lisse—Lugdunum. Noordwijkerhout: VVSBBSM. Noordwijk: SJCHillinert. Zandvoort; Zandvoortmeeuwen—Suc ces. Bloemendaal: DSSZRC. Santpoort: Velsen—Kennemers. Beverwijk; Kinheim—HFC, WB-W SV. Halfweg: NASDCO. Met ingang van 26 October zal de lu- cifersprijs met enkele centen worden verlaagd. Voor geïmporteerde lucifers van eerste kwaliteit (60 stokjes per doosje) per pak van 10 doosjes is een maximumprijs van 22 ct. vastgesteld. De prijs voor lucifers van tweede kwaliteit (55 stokjes per doosje) wordt van 18 op 16 ct. verlaagd, terwijl de z.g.n. boekjes lucifers 1 ct. zullen mogen kosten. De mededeling van een toegewijd le zer is wat laat gekomen, maar ik wil ze toch nog aan u toevertrou wen, omdat er een interessante ontdek king het gevolg van is. Lezer heeft op Zaterdagavond 4 October, dus op Dieren dag; een afschuwelijk tafreel bijgewoond aan de oever van de Bakenessergracht. Daar naderde precies om 11.20 uur een juffrouw, die, bij de waterkant gekomen, een jonge foxterrier pardoes in het water wierp, om daarna ijlings haar schreden stadwaarts te richten. De hond wist let terlijk en figuurlijk het hoofd boven wa ter te houden, waarop dierenvrienden het beest na tien minuten van ingespan nen reddingspogingen op het droge wis ten te trekken. „Als men per se zijn hondje naar de andere wereld wil heb ben, laat men dat dan niet doen op 4 October", zo besluit hij zijn realistisch relaas. Ik sluit me daar volkomen bij aan. Intussen heb Ik me naar de plaats van het beulenwerk begeven om bij om wonenden te informeren naar het aan tal honden, dat gemiddeld per jaar in de Bakenessergracht verdronken wordt. De getallen varieerden van 50 tot 132, maar men meende, dat er toch altijd nog meer ratten in de gracht zwemmen dan er honden of katten verdronken worden. Hoewel ratten ook dieren zijn zou men niet gaarne zien, dat deze gered worden. Ik kwam echter tot. de ontdekking, dat er ook nogal wat rifensen te water raken, gedeeltelijk uit vrije wil, gedeeltelijk door vrije alcohol en gedeeltelijk door duisternis of ruzie. De Bakenessergracht blijkt dus een aantrekkelijke zeemeermin te herbergen. Waarschijnlijk om erger te voorkomen treft men er ook regelma tig matrassen, strozakken, peluws en hoofdkussens aan, mitsgaders blikken met restanten van vlees of vet of pak ken met haringkoppen. Kijk, dat noem ik menslievendheid. Wie al of niet zwaaiend in deze aloude stadsgracht een heenkomen zoekt, komt niets te kort; hij kan er zelfs overnachten en zijn ont bijt bij elkaar scharrelen, met als tafel dames een aantal wei-doorvoede ratten. Hoe schoon is Haarlem toch in zijn in tiemste historische plekjes! (Van onze speciale verslaggever) Slechts eenmaal gedurende de ganse doopplechtigheid liet Prinses Marijke zich horen. Op het ogenblik, dat ds. Ber- kel hej doopformulier uitsprak, en Prin ses en Prims met hun dochtertjes tegen over hem stonden, het dopelingetje op vaders arm, weerklonk een zwak kinder geschrei, een klein geluid, in de hoge grqze ruimte van de Utrechtse Dom. Prims en Prinses bogen zich over hun dochtertje, maar het was al weer til. Alleen de handjes bewogen zich spelend boven de wolk van witte tul? en "kant op het kussen, waar vader en moeder het beurtelings op droegen. Want tijdens het doopformulier, de kleine Prinses en haar ouders tegenover de Bedienaar des Woords, had Prins De politie heeft de daders van de in de nacht van 14 op 15 Juli gepleegde diefstal vgn naaimachines uit de school aan de TVTolenberglaan te Heemstede aangehouden. De hoofddader, een zekere B. F. M van H. is op verzoek van de Heemsteedse politie in Amsterdam gear resteerd. G. P. J. S. is door de Heem- steedse recherche in de nacht van 3 op 4 Oct. in de hoofdstad uit zijn woning gehaald en de derde, M. D. zit reeds in de gevangenis te Hoorn voor een ande re zaak. 8 October heeft de politie de chauffeur aangehouden die het gestolen goed naar Amsterdam had vervoerd. Na langdurig verhoor waarbij allen tenslot te bekenden werden zij ter beschikking van de Justitie gesteld. Woensdagavond vergaderde de Heem- steedse Schaakclub „Het Oude Slot" on der voorzitterschap van de heer W. Tur kenburg. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter de zeer snelle en gezonde groei van de club als gevolg van de wedstrijden, waarbij vooral het tournooi de aandacht van velen heeft getrokken. Niet minder dan 14 nieuwe leden konden worden geïnstalleerd. Uit het verslag van de wedstrijdlei der, de heer J. J. Keune, bleek dat het spelpeil reeds behoorlijk is gestegen, zo dat het eerste tiental van de 4e klasse A naar de 3e klasse van de N. H. Schaak bond overgaat en het tweede tiental naar een sterkere afdeling van de vierde klasse. Tot penningmeester werd geko zen de heer J. Brand en tot leden van het feestcomité de heren J. Piets, J. Drommel en J. Zwarte. iiiiiiHiniiniKiiiiitaiMiimiiiniititMiM 44) „Ik heb de flat van mevrouw Bascomb gezien, die u hebt verzorgd. Werkelijk allercharmantst. Ik ben van plan mijn huls deze zomer opnieuw te laten In richten. terwijl wy In Newport zyn. Zou het u schikken even naar my toe te ko men om een en ander te bespreken?" „Heel graag," zei Jane. „Hoe laat?" „Ik moet vanmiddag vroeg reeds op reis." zei mrs. Lanchester. „Zoudt u nu direct kunnen komen? Dan stuur lk wel even mUn wagen. Het ïykt my beter hier te praten, dan kunt.u meteen het huis zien. vindt u ook niet?" „Het lijkt mij heel goed." „Mooi lk laat de wagen nu direct vertrekken. Ik hoop, dat lk uw plan nen niet in de war stuur." De verbindlhg was verbroken. Jane hield de hoorn nog even' aan haar oor, als verwachtte zij nog meer te horen, ea toen legde zij. hem langzaam neer. zy knapte zich wat op en zette een nieuw hoedje op. Toen stond zq in de spiegel naar zichzelf te kyken en schud de haar hoofd. „Ik weet het niet," zei ze bij zichzelf. „Heb ik niet wat veel geluk?" Jane riep miss Home. „Wilt u het adres van mevrouw Lanchester even ln de telefoongids voor my opzoeken en het telefoonnummer," zei ze. Toen miss Home haar het gevraagde had verschaft, stond zij een ogenblik besluiteloos. Maar plotseling ging zii weer zitten en draaide het nummer. Na een hele tyd wachten, waarin zq de bel herhaaldelijk hoorde overgaan, werd eindelqk de haak aan de andere kant opgenomen. „Spreek ik met het huis van mevrouw Philip Lanchester?" vroeg Jane. „Ja, mevrouw," antwoordde een man nenstem. „Mag ik mevrouw even spreken? U spreekt met Jane Smith." „Maar mevrouw Lanchester ls niet thuis, mevrouw. Het huis ls gedurende de zomermaanden gesloten. Ik ben de hulsbewaarder; mevrouw Lanchester blqft nog wel enkele weken weg." „Is zy niet ln de stad?" „Neen, mevrouw." „Belde zy my dan zo even niet vanuit haar huls op?" part, mevrouw. Er is hier niemand, be halve ik." „Dank u," zei Jane kalm. „Dank u zeer." Zij glimlachte bitter. „Misschien heb ik dan toch wel veel geluk gehad. Ik ben benieuwd waar''die chauffeur mij wel heen zou brengen, wanneer ik in zfln wagen zou stappen. Miss Horne!" „Ja, juffrouw Smith." „Als de chauffeur van mevrouw Lan chester komt, wilt u hem dan zeggen, dat lk mijn plannen gewyzigd heb? Ik ga nu, voor hq komt." Jane holde de trappen af, liep zo snel zy kon naar de hoek van de straat, en juist toen zy Madison' Avenue wilde Ingaan, zag zy, dat een grote Cadillac voor haar deur stil hield. Een chauffeur in uniform sprong uit de wagen en Hep haastig de stoep op. Zo hard zij maar kon zonder de aandacht te trekken, snelde Jane door de straat, ten einde de afstand tussen haar en de auto zo groot mogeiyk te maken. Plotseling schoot haar een gedachte door het hoofd. „Ik had inspecteur Henge moeten opbellen," zei ze bij zichzelf. „Nu is het te laat." EENENTWINTIGSTE HOOFDSTUK Jane snelde voort langs Madison Avenue, met geen ander doel dan zo ver mogeiijk van liaar kaatpor te komen. Zii was niet bang. Vliegensvlug gingen haar gedachten; zy besefte dat de verwikke lingen hun hoogtepunt bereikten en dat hetgeen Mantor en Jonas ln hun schild voerden thans zeer spoedig tot uitvoe ring zou worden gebracht. Ook de mis lukte uitvoering wees hier volgens Jane op. zy was wql een beetje trots op zich zelf dat zy het telefoongesprek niet. had vertroüwd en dat zij zo snel haar be slissing had genomen. Het plan was slim uitgedacht. Er was geen enkele reden waarom 't niet gelukt zou zijn' om haar naar beneden te lok ken in de wagen die haar weg zou heb ben gebracht wie weet waarnaar toe? Het kon natuurlqk de bedoeling zqn ge weest om haar voor enige tijd uit te schakelen, maar zy zouden haar even goed voor altijd het zwqgen hebben kun nen opleggen. zy vroeg zich af, wat haar tegen standers nu zouden denken en ln hoe verre zy hun plannen ln de war had ge- sttnird. Jane trachtte zich voor te stel len wat hun volgende stap zou zijn en hoe zy deze mislukking zouden herstellen. Het leek haar van het grootste belang het geval van alle kanten te bezien. Hadden zij haar kantoor bewaakt? Was haar overhaaste vertrek opgemerkt en had men haar nu gevolgd? Dat was belangrijk sas zii gevolgd? Jane hield haar passen ln voor een winkel en zo onopvallend mogeiyk keek zij achterom, maar zij zag niets dat op achtervolging wees. Toch zou het goed zqn voorzorgsmaatregelen te nemen. Ja ne was aan achtervolging wel gewend. Was zq niet met haar vier oude vrien den dwars door Frankrqk en Spanje getrokken naar het vrye Portugal, toen de Duitsers éen hoge prqs op haar ge vangenneming hadden gesteld? Zij durfde geen taxi te nemen en dus liep zij een uur l»ng straat ln straat uit; zij ging een groot gebouw binnen met verschillende Ingangen, steeg met de lift omhoog tot de twintigste etage, liep haastig de trappen weer af en kwam door een andere deur weer op straat. Zij begaf zich naar een station van de on ondergrondse, wachtte op een trein en stapte op het laatste ogenblik niet in Dwars door het drukke verkeer stak zij Lexington Avenue over en ten slotte was zy er zeker van dat zy iedere even tuele vervolger van zich had afgeschud Maar waar moest zy naar toe, waar zy veilig was? En wat moest zy verder doen? Wanneer alleen haar persooniyke vei ligheid op het spel stond, zou zy heel eenvoudig een bioscoop in kunnen gaan Bemhard haar in de armen, Prinses Ju liana telkens zorgvol toeziende. Nadat de vragen waren gesteld: eerstelijk, teri an dere en ten derde, en eindelijk: vader en moeder, wat is daarop Uw antwoord?, was het de stem van de Prins, die dui- delqk het „Ja" uitsprak. Daarop gaf de Prins zijn dochtertje aan de moeder over en op de armen van Prinses Ju liana ontving Maria Christina het doop water. - /s 't weer oorlog?" vroeg Keesje vanmorgen, toen hij om 6 uur hij het bed van vader en moeder met een angstig gezicht stond te bibberen. „Wat hebben we nou aan de hand?" vroeg de eerzame huis vader zich af, toen hij omstreeks dezelfde tijd door kanonschoten, ontploffende bommen en mitrail- leur-geratel uit zijn slaap werd opgeschrikt. Zo ging het in honderden gezin nen en alleen de slapers, die onder alle omstandigheden doormaffen en nóg zouden slapen, als ze niet gewekt werden, hebben het lawaai niet gehoord. Herinneringen werden opgehaald nan angstige dagen en uren, aan geallieerde luchtvloten die slaags raakten met vijandelijke jagers 'juist boven de ibewoonde wereld, aan afweerkanonnen, die overal blaften en aan simpele revolver schoten in de verlaten, donkere straten. De in Haarlem gelegerde solda ten hadden een nacht-oefening met spektakel. Eens was dit lawaai voorspel van de komende bevrij ding, nu is het spel, maar ice voe len ons niet gerust en we zijn vroeger dan anders opgestaan om er later op de dag met anderen over te praten. Neen, gerust zijn we nog niet. v Yier aannemers, die in de oorlogsjaren tezamen e?n millioen gulden hebben verdiend, stonden terecht voor het Am sterdamse Bijzonder Gerechtshof. Het waren W. uit Beek bij Nijmegen, diens zoon W. uit Zandvoort, K. uit Amster dam en B. eveneens uit Amsterdam, dia vanaf November 1940 voor de Duitse weermacht bunkers, geschutsstellingen, tankmuren en mitrailleurnesten hebben gebouwd. Bij verschillende vliegvelden legden zij wegen aan. In Bergen, Zand voort, Noordwijk, Schagen en andere plaatsen verschenen bouwwerken van het viertal. De omzet, die zij tezamen maakten, wordt op tien mllioen gulden geraamd. W. was reeds Voor de oorlog aannemer en werd dan ook door de pro cureur-fiscaal, mr. A. H. van Veen, als hoofdverdachte gekenschetst. Tegen hem eiste hij een gevangenisstraf van vier jaar. De overige drie betitelde de pro cureur-fiscaal als gelegenheidsaannemers. Tegen de jonge W. eiste hij twee jaar en tegen K. en B. beide drie jaar. Voorts requireerde mr. Van Veen voor alle ver dachten ontzetting uit beide kiesrechten en het recht een leidende functie te be kleden in het bouwbedrijf voor de tijd van tien jaar. IJMUIDEN, 9 Oct. Stoomtrawler R. O. 53 Dirkje f 16.580. Loggers Kw. 59 f 3170, Kw. 49 f 1450, IJm. 213 f 576, IJm. 343 f 96, IJm. 221 f 2950, IJm. 249 f 298, IJm. 202 f 25, IJm. 262 f 322, IJm. 215 f 278, IJm. 194 f 592, IJm. 85 f 156, IJm. 59 f 796, IJm. 144 f 290, IJm. 90 f 219, IJm. 66 f 169, IJm. 53 f 144, IJm. 19 f 774, Harlingen 4 f 91. De aanvoer bestond heden uit 35 kis ten tarbot en tong, 75 kisten schol, 235 kisten makreel, 75 kisten kabeljouw, 50 kisten diversen en 8500 kisten verse ha ring. De haringprijs bedroeg vandaag f 2—5 per 50 kg Er moeten nog enkele trawlers wórden gelost.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2