Ook einde van regentschap wordt vermeld Van Klef fens verdedigt goede naam van onze soldaten Zouden wij Java en Samètra weigeren Amerika acht conflict niet van internationale aard ARABIEREN DREIGEN MET MILITAIRE ACTIE Wysjinski zal Balkan-commissie boycotten Groot communistisch complot ontdekt in Chili HATO, MIDDELPUNT VAN VLIEGLIJNEN In drie maanden tijds werden ruim 15.000 passagiers vervoerd Twintig jaar voor Katja Schot Enkele wijzigingen ifi de redactie Bunkerdrama te Vught wat wij Oost-Indonesië en Borneo gebracht hebben? Als Engeland Palestina verlaat Mgr. Geerdinck benoemd Het weer Vijf doden en zestien gewonden „In strijd met grondbeginselen der Ver. Naties" Spionnage- en sabotage-organisatié Tot hoofd en hart Het Schiphol van West-Indië Levensomstandigheden zijn ideaal WIJK AAN ZEE DELFT KOLEN Roofoverval in Groningen Legers staan gereed TWEEDE VICARI$-GEN. NAAST KARDINAAL Minister Jonkman hervat zijn werkzaamheden VRIJDAG 10 OCTOBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 23971 TIJDELIJK NEERLEGGEN KON. GEZAG HOGE PADVINDERS IN ONS LAND INDONESIË IN DE VEILIGHEIDSRAAD Een Australisch voorstel De voltallige vergadering van de Arabische Liga ie Bei- ruih heefi mei algemene stemmen de resolutie, waar in op de Arabische staten een beroep wordt gedaan alle mogelijke militaire hulp ie mobiliseren om hei hoofd te bieden aan de Joodse bedrei ging aan de veiligheid van Palestina, aanvaard. Argentinië neemt maatregelen Een kronkelende autoweg leidt van Willemstad, de hoofdstad vad Curagao, naar hei acht kilometer verder gelegen vliegveld Hato. Een enkele maal pas seert men een caciusdal mei tientallen negerhutten. Op verschillende plaatsen ziet men in de verte de zee, waarin het felle zonlicht flikkerend weerkaatst. Na de laatste bocht heeft men onverwacht in de diepie een mooi uifzichf pp hei strand, smal en grauw; mef daar vóór de startbanen van hei vliegveld, waarop verschei dene zilverglanzende vliegtuigen staan. Modern stationsgebouw f 5000 ontvreemd BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. sr., f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pei mfTllmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiên eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het is de vurige wens onzer Vorstin en het kabinet sluit zich daarbij van ganser harte aan zo spoedig haar krachten zulks toe laten de uitoefening van het Ko ninklijk Gezag te. hervatten. Het is echter niet uitgesloten, dat in de i gezondheid van onze Vorstin na verloop van enige tijd na de her vatting van de uitoefening van haar taak een terugslag intreedt, welke H. M. de Koningin zou kunnen no pen de uitoefening van het Ko ninklijk Gezag opnieuw tijdelijk neer te leggen. In de gedachtengang van sommige Kamerleden zou dan «en nieuwe wettelijke regeling dienen te worden uitgelokt, hoewel dezelfde oorzaak, die tot indiening van het onderhavige wetsontwerp noopte, haar werking nog zou doen gevoe len, zo deelt de regering medé op de opmerkingen in het Voorlopig Verslag betreffende het wetsont werp tot toepassing van art. 43 der grondwet. De vraag rijst echter of de grondwet tot zulk een interpretatie noopt. Met enkele leden is de regering van oordeel, dat, al moge de grondwetgever een tol- passing, als welke thans wordt beoogd, indertijd niet direct voor ogen hebben gestaan, de tekst van het artikel zich daartegen in gene dele verzet. Is de wetgever er van overtuigd, dat de voorgestelde maatregel door de om standigheden is verantwoord, dan ver- lene hij de vereiste machtiging, het daarbij aan de Koning overlatende de tijdstippen te bepalen, gedurende welke de uitoefening van het Koninklijk Ge zag zal worden neergelegd. De Staten* Generaal staan voldoende middelen ter beschikking om, indien zij de indruk zouden krijgen, dat van de machtiging een ander gebruik zou worden gemaakt dan bij de indiening van het wetsont werp werd beoogd, hun invloed te doen gelden. Mochten andere omstandigheden dan die, welke thans tot indiening van het wetsontwerp leiden en daarin uitdruk kelijk zijn vastgelegd, t. z. t. eveneens tot het tijdelijk neerleggen van het Ko ninklijk Gezag nopen, dan zal de rege ring ook naar haar oordeel opnieuw een wetsontwerp moeten indienen, ten einde het verlenen van de met het oog op die omstandigheden vereiste mach tiging te bevorderen. Hetzelfde geldt dan ten opzichte van de waarneming van het Koninklijk Gezag doer de Regent. De regering vraagt zich at of de bezwaren in het Voorlopig Verslag geschetst, niet te breed zijn uitge meten. Ook de regering is 'overtuigd van de waarde van de continuïteit van het Koningschap, doch er zijn omstandigheden, die 's mensen wil te boven gaan. Voor wijziging van de structuur van het ontwerp ziet de regering geen gronden. Uit het vorenstaande blijkt overigens dat de voorgestelde regeling geenszins is te beschouwen als een machtigingswet, waarbij de Koning voor de gehele ver dere duur zijner regering bevoegd wordt verklaard, zich door een Regent te doen vervangen, zonder dat de Staten-Generaal daarop invloed kunnen doen gelden. Cen aantal vrouwen, dat 15 Janu- x atl 1944 als gevangenen in het con centratiekamp Vught, het bunker- drama, zeker een der gruwelijkste misdrijven tijdens de bezetting' door de kampbewaking op vrouwelijke ge vangenen gepleegd,had overleefd, was er vanmorgen getuige van hoe een vroegere Nederlandse „Aufsehe- rin", die een der hoofdrollen bij het drama had gespeeld, tot 20 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest en ontzètting uit de rechten werd veroordeeld. De president, mr. F. W. van Schaeck Mathon, die de sententie voorlas, deelde daarbij me de, dat het Hof bij de bepaling van de strafmaat als verlichtende om standigheid in aanmerking had ge nomen, dat de verdachte van jongs- af in een N.S.B.-milieu was opge voed en bovendien nog geen 19 jaar oud was ten tijde van het misdrijf. De verdachte zelf, de thans 22-jarige Catharina M. Schot uit Amsterdam, een vrij forse, blonde vrouw, die vroegere ge vangenen als ,4e ergste sadiste van Vught" bestempelden, hoorde het vonnis uiterlijk onbewogen, met een norse uit drukking op het gelaat, aan. Verdachte heeft het recht op beroep van cassatie. Mtet het s.s. „Prague" arriveerde he- denmiorgen te Rotterdam de chief-scout van de Engelse padvinders, lord Hawai ian, vergezeld van mr. Bincham, com missaris van het buitenland en lord Ba den Powell, zoor.- van de stichter van de padvindersbeweging. Op de kade hadden zich de M.P.V. Oomelis Tromp Groep en de K.J.B. Do- minicusgroep opgesteld, om de hoge gasten namens de gehele Nederlandse padvinderwereld te verwelkomen. Per auto vertrok het ezelschap naar Den Haag. In d^ komende dagen zullen de Engelse gasten door Nederland rei zen en o.a. Arnhem en het padvinders kamp te Ommen bezoeken. Het Prinse lijk Paar zal hen voorts op het Paleis Soestóijk ontvangen. Het dooreengebruiken van de woorden „wij" en „ons" in verschillende beteke nissen vindt zijn grond in het bijzonder karakter van het wetsontwerp. Inmiddels is er in de bij nota van wijzigingen voor gestelde redactie zoveel mogelijk naar gestreefd het dooreenlopen van deze uit drukkingen te voorkomen. Overigens on derschrijft de regering niet de mening, welke in het Voorlopig Verslag in zo stringente vorm tot uiting komt, dat het besluit tot het neerleggen van de Ko ninklijke waardigheid geen contrasigne behoeft. Het gaat hier om het verbinden van staatsrechtelijke gevolgen aan de gezondheid des Konings. Voor deze ge volgen moeten de ministers de verant woordelijkheid aanvaarden: Het verwon derde de regering niet, dat het hiervoren bedoeld betoog van andere zijde wordt tegengesproken. Intussen, heeft de rege ring er geen bezwaar tegen de gekozen redactie op enige punten te wijzigen, waardoor aan de geopperde bezwaren in hoofdzaak kan worden tegemoet geko men. Het ligt in de bedoeling in het thans uit te vaardigen besluit, waar in het tijdstip bepaald wordt, waar op de uitoefening van het Koninklijk Gezag wordt neergelegd, mede het tijdstip te bepalen, waarop de uit oefening van dat gezag zal worden hervat. De Amerikaanse gedelegeerde in de Veiligheidsraad, Warren Austin, heeft zich Done rdag verzet tegen de Rus sische eis om de Nederlandse troepen in Indonesië te gelasten terug te trekken tot de stellingen, die zij innamen, voor dat de vijandelijkheden in Juli begon- n<- Austin trok de wettigheid van een dergelijke stap door de UN.O. in twijfel, omdat het volgens hem niet vaststond, dat het Nederlands-Indonesisch conflict een internationaal twistpunt was. Austin gaf toe, dat het bevel „staakt het vuren" niet in alle opzichten doel treffend was geweest. Hij betwijfelde echter of het voorstel van Rusland „niet zou ,prejudiceren op de rechten en aan spraken op de stellingen van beide par tijen." Vervolgens ktvam mr. Van Kleffens aan het woord, die de Sovjet-resolutie on aanvaardbaar achtte voor ieder, wie het welzijn der burgerbevolking op Java en Sumatra ter harte ging. „Het is pure fantasie om te zeggen, zoals Palar Dins dag deed, dat de legerleiding de Neder landse regering naar haar hand zet. De heer Palar, die tot 21 Juli Nederlands parlementslid is geweest, kon heel goed weten, dat in Nederland de supprematie der regering over de gewapende macht een artikel des geloofs is. Ik wens de goede naans van onze soldaten te ver dedigen." „Wij gaven", aldus Van Kleffens, „volledig zelfbestuur aan Oost-Indo nesië en Borneo, geheel overeenkom stig de wensen van deze gebieden- Is het denkbaar, dat wij Java en Sumatra zouden weigeren, wat wij Oost-Indonesië en Borneo gebracht hebben? Wij hopen, dat de Commissie van Drie haar zegenrijke werk spoe dig zal aanvangen en ik kan beloven, dat deze commissie mag rekenen op onze grootste medewerking." De Philippijnse gedelegeerde, gene raal Romulo verklaarde: ,Jn alle eerlijkheid moeten wij toegeven, dat het gevaar van represailles bestaat, indien de troepen werden terugge trokken" In een rede van 25 minuten beschul digde de Sovjet-gedelegeerde Gromyko daarop de Raad er van de aandacht van de kernkwestie af te leiden. Hij brand merkte de Nederlandse regering als wel overwogen aanvaller en schuldige aan de oorlog in Indonesië. Gromyko beschul digde de Verenigde Staten en België er- WI6UW AUTONOOM GtWED Of SMMlft* DE DAERAH 1STIMEWA SUMATRA TIMOER van de Nederlanders aan te moedigen bij hun verovering van Java en Su matra. De Sovjet-resolutie betekent •slechts een bevel, dat ten doel heeft een einde te maken aan de situatie, gescha pen door het niet opvolgen van het be standsbevel en stelt vast, dat bij de onder handelingen via de drie-'landencommissie de huidige stand van zaken de Nederlan ders in een bevoordeelde positie zou brengen. Gromyko beschreef de sfeer in de Veiligheidsraad, „welke niet de moed heeft om te zeggen, dat er in dit conflict één schuldige is", als een comedie, ter wijl er een oorlog aan de gang is. Hij had van China en de Philippijnen meer steun voor de Indonesische republiek ver wacht. Naar Aneta van gezaghebbende zijde verneemt, houdt het Zaterdag in te die nen Australische amendement in, dat de troepen van beide partijen moeten wor den teruggetrokken op km. van de stel lingen, welke zij op één Augustus, de datum van het bevel „Staakt het vuren", innamen. De Australiërs zijn van me ning, dat de geringe afstand tussen de beide legers in de meeste gevallen oorzaak is van wrijving sedert het bestandsbevel en hopen, dat door toevoeging van dit amendement verder bloedvergieten kan worden voorkomen. Aboe Baeda Daeng Pasaoe, een half broer van de ontslagen min.-president Nadjamoeddin is in. arrest gesteld. Hij wordt beschuldigd van ambtsmisdrijf. Aboe Baeda was laatstelijk chef van de criminele recherche te Makassar. Het moment van de plechtige doop van Prinses Marijke. Ds. J. F. Berkel giet het doopwater uit over het hoofd van de do- pelinge. De peten staan rond de doopvont geschaard. Naast Prinses Juliana is Mary Churchill te zien. Prins Bemhard hield Zijn Dochter ten doop Eerder was bekend gemaakt, dat de secretaris-generaal en stichter van de Arabische Liga, Azzam Pasja, had mede gedeeld, dat de ministers-presidenten van Syrië, de Libanon, Irak, Tjransjor- danië en Egypte in geheime zitting in het Libanese bergplaatsje Aley besloten hadden om „militaire actie" aan te be velen in geval de Engelsen uit Palestina zouden te natrekken. „Wij zijn het eens geworden over al gemene maatregelen en over bepaalde militaire maatregelen," aldus Azzam Pasja, „doch hebben de mogelijkheid van economische sancties nog niet bespro ken." Azzam Pasja heeft verder nog ver klaard, dat hij reeds aanbiedingen van vroegere Britse officieren van leger en luchtmacht heeft ontvangen om aan Arabische zijde te vechten. Tenslotte deelde Azzam Pasja aan een correspon dent van Reuter mee, dat Egyptische en Syrische troepen reeds optrekken naar de Palestijnse grenzen otr.' gereed te zijn militaire, morele en economische steun aan de Ptilestijnse Arabieren te verlenen wanneer de Britten zich uit het land terugtrekken. Het Joodse agentschap heeft alle Jood se soldaten, die in de geallieerde leger» tijdens de oorlog hebben gestreden, opge roepen zich voor alle eventual!.ei ten ge reed te houden. Zijne Eminentie Joh. Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utjrecht, heeft wegens de vele en velerlei vraagstukken, die hem ter beoordeling worden voor gelegd, en mede in verband met zjjn sinds enige jaren niet te sterke gezond heid, besloten, naast de hoogeer waarde heer Mgr. D. Huurdeman een tweede Vicaris-Generaal aan te stellen en heeft als .zodanig benoemd de hoog- eerw. zeer gel. heer Mgr. dr. J. Geerdinck, tot nu toe secretaris van het Aartsbis dom. Zijn adres blijft voorlopig: Malie baan 40, Utrecht. Verwachting tot Zaterdagavond; In de nacht en ochtend opnieuw op vele plaatsen nevel of mist. Morgen overdag: Na het oplossen van de mist overdrijvende wolkenvelden en over. wegend droog weer. Matige Zuid-Wes telijke wind. Weinig verandering van temperatuur. Zon 6.5617.57, maan 2.47—17.27. Naar het A. N. P. verneemt, zal minis ter Jonkman Maandag a.s. z|jn werk zaamheden In volle omvang hervatten. In de Maandag te houden Ministerraad zal, naar men verwacht, een beslissing worden genomen inzake de portefeuille van Overzeese Gebiedsdelen- Het Nederlandse legercommuniqué van gisteren meldt, dat volgens tot dus verre ontvangen berichten, de verliezen in Indië aan Nederlandse zijde Woens dag waren: 5 gesneuvei'den, 10 gewon den en 2 vermisten. Donderdag waren er zes gewonden. De Sovjet-Russische gedelegeerde Wy- sjinsky heeft Donderdag in de politieke commissie der Ver. Naties verklaard, dat hij de voorgestel dg permanente Balkan commissie te Saloniki zal boycotten. „Deze commissie is in strijd met de grondbeginselen der VU. en de Sovjet- Unie zal er niet aan deelnemen, noch meestemmen bij de verkiezing van haar leden", aldus Wysjinsky. De Joegoslavische afgevaardigde, Be- bler, rees onmiddellijk van zijn stoel om Wysjinsky te danken voor „deze vriende lijke geste, die geheel in overeenstem ming is met de principes, die de grote Sovjet-Russische democratie inspireren". Oscar Lange (Polen) verklaarde even. eens, dat zijn land geen deel wil uitma ken van de commissie. De Cubaanse gedelegeerde stelde voor, dat de Grote Vijf geen van alle aan de commissie zullen deelijpmen. HU werd gesteund door Venezuela en Mexico. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde, dat het hem beter leek, dat de ^otarodja 0 200 W Rieuwe Demarcatielij verklaard De Chileense regering heeft Donder dag een communiqué gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de Joego slavische régering in Zuid-Amerika een reusachtige communistische spionnage- en sabotage-organisatie heeft gevormd. De organisatie zou door diplomatieke vertegenwoordigers van Joegoslavië in Argentinië z|jn opgebouwd. Het hoofdkwartier van de organisatie zou volgens het communiqué in Rosario (Argentinië) gevestigd zijn. De organi satie zou ten doel hebben: een verzets organisatie in Zuid-Amerika te vormen tegen de Ver. Staten; het opbouwen van communistische cellen in Zuid-Amerika, die officieel verenigingen van „De vrien den van Joegoslavië" genoemd zouden worden, en het organiseren van stakin gen in Zuid-Amerikaanse industrieën, die van belang zijn voor de V.S. „De Chileense regering", zo besluit het communiqué, „kan bewijzen, dat er nauw contact bestaat tussen de organi satie te Rosario en Belgrado." De Chi leense regering heeft twee leden van de Joegoslavische legatie te Santiago uitge wezen, nadat was vérklaard, dat Joego slavische diplomatieke kringen betrok ken waren bij het op touw zetten van de mijnwerkersstaking in Zuid-Chili. Officieel werd medegedeeld, dat pre sident Gonzales Videla getelefoneerd heeft met de Argentijnse president Peron, waarbij de eerste hem van z|jn stap op de hoogte stelde. Peron heeft geant woord, dat Argentinië de nodige stappen ter verdediging van zfjn souvereiniteit zoo nemen. De Argentijnse ministerraad is daarop met spoed bijeengeroepen om onder voorzitterschap van president Peron te spreken over het telefoongesprek met de president van Chili. Een woordvoerder van het Joegosla vische departement van Buitenlandse Zaken te Belgrado heeft de beschuldi ging, dat de Joegoslavische regering is betrokken bij het complot tegen de Chi leense regering, categorisch tegenge sproken. De leider van de communisten in Columbia (Zuid-Amerika) heeft zich voorstander verklaard van de oprichting in Zuid-Amerika van een communistisch „informatiebureau" gelijk aan dat te Belgrado. Bij K. B. is met ingang van 1 Januari 1948 aan dr. C. Braak op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur in vaste dienst bij het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut te De Bilt, onder dankzegging voor de in die functie bewezen diensten. IOp het wereldtoneel spelen slechts weinigen een natuurlijk spel; de meesten schminken hun gedach- ten en wil. j De geschiedenis van de burger luchtvaart op Curagao dateert van de 22ste December 1934, toen de Fokker ,,Snip'' der K.L.M. na eet» geslaagde vlucht over de oceaan met gezagvoerder Hondong, tweede bestuur der Van Balkom, navigator-marconist Van der Molen en werktuigkundige Stolk op het vliegveld Hato landde. De Fokker werd vervolgens van de in gebouwde exitra-benzinetanks lontdaan en 19 Januari 1935 vloog hij de eerste luchtdienet in West-Indië: een geregelde verbinding tussen Curagao en het nabü gelégen eiland Aruba. Meer vliegtuigen kwamen per schip over de oceaan en het Wést-Indisch bedrijf der K.LM. groeide snel. Gedurende de oorlogsjaren leverd» het een belangrijke bijdrage voor de Geallieerde oorlogvoering. Het West-Indisch bedrijf der K.L.M. omvat thans de volgende luchtdiensten: CuragaoArubaKingstonMiami; Cu ragao—Cludad TrujilloPort au Prince —Kingston—Havanna: Curagao—La Guaira; Curagao—Trinidad; Curagao— TrinidadParamaribo; CuragoAruba— Maracaibo; CuragaoSt. MaartenSt. Kitts; Curagao—Port of Spain—Para maribo; Curagao—ArubaBarranquilla San José; Curagao—Bonaire. Gedurende het eerste kwartaal van 1947 vervoerde het West-Indisch Bedrijf meer dan 15.000 passagiers, werden ruim 4000 vlieguren en een afstand van meer dan 1.000.000 KIM. afgelegd. Deze cijfers geven wel een duidelijk beAd van de omvang van het luchtverkeer in West-Indië, waarvan het vliegveld Hato het mid delpunt is. Ook het vrachtvervoer op de West-Indische lijnen is zeer belangrijk. Dagelijks voeren K-L.M." vliegtuigen meer dan een ton. verse groenten aan, voornamelijk uit Miami, waarmee wordt tegemoet ge komen aan het grote tekort aan groenten, dat op Curagao heerst Het vliegveld van Curagao staat in betekenis op gelijke voet met de zee haven, die de drukste van Caraibië en de tweede ter wereld is. Sedert de eer ste Maart 1947 heeft de luchthaven de beschikking over een nieuw stations gebouw, dat geheel aan de eisen van de moderne tijd tegemoet komt. Behalve de kantoren der K.L.M. zijn hier agent schappen van verscheidene buitenlands» luchtvaartmaatschappijen gevestigd, voorts de stationsdienst, vliegdienst, radiodienst, vluchtcontröle en weerbe- richtendienst. In een ruime hall vindt men het passagiersrestaurant met bar en een gecombineerde boek-, parfum- en delicatessenwinkel Het vliegveld Hato heeft een start baan in de richting WNW-OZO, die ruim één kilometer lang is en wegens de heersende winden het meest in ge bruik is. Voorts is het voorzien van mo derne installaties voor het landen en opstijgen bij nacht, terwijl ook de radio- peilinstallaties en navigatie-hulpmidde- len aan hoge eisen voldoen. Er z|jn twee hangars, beide ongeveer 200 M2 in op pervlakte. In de ene worden de onder houdswerkzaamheden aan vliegtuigen uitgevoerd, in de andere geschiedt de routine-inspectie van alle in dienst zijnde vliegtuigen. De werkplaatsen zijn modem geoutilleerd voor onderhoud en reparatie van vliegtuigen en motoren. Het stationsgebouw is zoals gezegd zeer modem opgezet en ingericht Inkomende en uitgaande passagiers wor den in aparte lokalen behandeld. D# verschillende administratie-kantoren kunnen berichten wisselen door een systeem van pneumatische buizen, ter wijl gesprekken kunnen worden gevoerd door „teletalk" en telefoontoestellen. Het- vervoer van bagage en vracht van en naar "de vliegtuigen geschiedt snel en gemakkelijk door een stelsel van lif ten en een onderaardse gang. Uit deze gegevens blijkt, welk een enorme aan winst het nieuwe stationsgebouw is voor het luchtverkeer in West-Indië in het algemeen en voor het vliegveld Hato in het bijzonder. De statistieken wijzen uit, dat Hato het regenrijkste plekje is van het eiland Curagao. Het kan in de „natte moesson" voorkomen, dat men bij heldere zonne schijn uit Willemstad vertrekt, in een tropische regen op Hato aankomt, en enkele uren later b|j terugkomst in de hoofdstad bemerkt, dat hier geen drup pel is gevallen. Toch bedraagt de af stand tussen de stad en het vliegveld slechts enkele kilometers. Het klimaat van Curagao is echter dermate droog, dat men niet behoeft te vrezen voor langdurige onbruikbaarheid van de luchthaven door aanhoudende regens. De straatweg van Willemstad naar Hato verkeert in uitstekende conditie, zoals trouwens alle wegen op het eiland. De levensomstandigheden hier zijn in het oog van de Europeaan, die ge wend is uren in een queue te staan voor een of ander distributieartikel voor de tegenwoordige tijdsomstandigheden ideaal en al hoort men wei eens klagen over hoge prijzen van verschillende ver- bruiksartikelen, de prijzen zijn in het algemeen zeker niet hoger dan eiders. Grote Vijf wel zitting in de commissie nemen, daar deze ,,een rechtstreeks poli tiek karakter" heeft. De beide laatste dagen van de zit ting der Politieke' Commissie droe gen een opgewonden karakter. De Russische en Joegoslavische afge vaardigden slingerden woorden als „leugenaar",, „lafaard" en .koehan delaar" in de vergadering, waai meermalen een waar pandemonium ontstond. Zelden ln de geschiedenis der diplomatieke conferenties heb ben afgevaardigden elkaar zulke grove verwijten naar het hoofd ge slingerd. Het resultaat van dit alles is wellicht, dat sommige der landen, die aanvankelijk niet geneigd waren alle schuld voor de Griekse chaos op de Noordelijke buurstaten te leggen, hiertoe alsnog zullen overgaan, bij wijze van afkeuring voor een tactiek, die elk vruchtbaar werk onmogelijk maakt. Woensdagavond sprak de Commis sie, in weerwil van de .heftige Rus sische oppositie, ach uit ten gunste van het onderdeel der Amerikaanse resolutie, dat voorziet in de vorming van een semi-permanente commis sie van toezicht in de Balkan. De verhouding was 34 tegen 6 bij 99 onthoudingen. Het is reen zeldzaamheid, wanneer de Wijk aan Zeeërs in één iniddar een paar mud kolen delven. De Haring- haven te IJ muiden wordt n.L leeg gezogen en de inhoud bereikt via bui ten de zee. De stroom zorgt er dan voor, dat te Wijk aan Zee geregeld kolen aanspoelen. Er wordt in het dorp zelfs verteld van oogsten van 20 mud per week. Het zal wel gedeelte lijk Visserslatijn zijn, maar in elk geval rijn de kolen goedkoper dan de onze. Als er nu maar geen kapers op de kust komen in de vorm van winter- badgasten! (Van onze correspondent) Te Groningen is een roofoverval ge pleegd b|j de kassier van de Volksspaar bank. Hierbij werd ruim vijfduizend gul den aan geld ontvreemd. Toen de hoofdkassier van de Chr. Coöp. Volksspaarbank .Eigen Haard" te Gro ningen, nadat er aan zijn woning ge beld was, de deur opende, werd hem door een onbekende een revolver onder de neus gehouden. De onaangename gast kwam binnen en dwong de kassier en zijn vrouw de brandkast te openen. Daar zich hierin niets van waarde bevond, moest de kassier de kluis openen, waarin zich een bedrag van ruim 5000 gulden bevond. Hierna heeft het sujet het echt paar opgesloten in de aardappelkelder tegenover de kluis en verdween na ver klaard te hebben dat hij dergelijke zaak jes wel eens meer aan de hand had ge had Het opgesloten echtpaar werd verlost door de inwonende moeder van de kas sier. Tot dusver hebben de nasporingen nog geen succes 1 gehad In Hpogeloon werden smokkelaars door ambtenaren van de C.C.D. betrapt, toen zli probeerden clandestien drie koeien en een kalf naar België te vervoeren. De smokkelaars deden wat hun te doen stond: zij namen de benen! De volgende dag vonden de ambtenaren weer een paar koeien, die op smokkelaars wacht ten. Er werd één arrestatie verricht Het onderzoek duurt voort

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1