DOODGEWAANDE VOOR HET TRIBUNAAL Drama óp de Vloeiweide verder berecht Tegen de hoofdschuldige hij verstek de doodstraf geëist Leider van Studentenfront voor het tribunaal m m m e*.«£ m m m m m m m m m m m EEN VETO WAAR GEEN VETO GELDT Na 22 maanden geïnterneerd te zijn, thans in vrijheid r Wij luisteren naar- v. verdere vervolging ontslagen Van Avonturen. incognito Geen commissie komt de Balkan, het heilig huisje der Russen, binnen Belastingverhoging in Frankrijk Centraal instituut voor sportleiders Wijziging bij het M.O. Winstmarges voor handel in groenten s§ M VRIJDAG 10 OCTOBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Willem Goossens voor „Katholiek Thuisfront" Hier zijn de Polen, maar schrik niet - Radio-activiteit en de oogst Admiraal Halsey en de Methodisten Ik ben een bezoeker Kukazwa, de veertiende keizer van Japan i F. SPIT STATENLID Mening der Kamerleden door CLARENCE BUDINCTON KELLAND \-J w (Wordt vervolgd N Kostprijs vast ges'el d INLANDSE TABAK DAMRUBRIEK i? Overgroot succes is de Balkancom- missie, die enige tijd geleden door de Veiligheidsraad werd uitgezon den, om de toestanden aan de Griekse Noordergrenzen te onderzoeken, niet ten deel gevallen. Zij bracht het niet tot een eenstemmig rapport inzake de vraag, of de Russische satellieten de Griekse op standelingen al dan niet gesteund had den en zich daardoor hadden schuldig gemaakt aan direct vijandelijke hande lingen. En toen zij een subcommissie ter voortgezette bewaking Wenste achter te latén, kreeg deze geen toegang tot de landen die men Juist graag in het oog wenste te houden. Dit heeft de Amerikanen, die nog al tijd trachten, het Oosten van Europa open te breken, zozeer verdroten, dat- zij in de Algemene Vergadering der U.N.O. de kwestie opnieuw aanhangig hebben gemaakt. Hun voorstel, een permanente bewakingscommissie in te stellen, werd aanvaard, en daar in de Algemene Ver gadering geen veto-recht geldt, kon Rus land deze aanvaarding niet ongedaan maken. In.de politieke commissie der Al gemene Vergadering, waarvan wij heden het verslag geven, heeft de Sovjet-Unie echter een uitspraak gedaan, welke in de huidige omstandigheden weinig van een veto verschilt. Zij verklaarde n.l. dat zij de bewakingscommissie zou boycot ten; o.a. Joegoslavië viel haar bij, en het lijdt geen twijfel of ook de beide an dere betrokken staten, Bulgarije en Al banië, zullen het Russische voorbeeld volgen. Dit betekent op de eerste plaats, dat er van bewaking wel weer niet veel terecht zal komen. Het is toch al ontzaglijk moeilijk, in de bergachtige, bebostg grensgebieden iets te organiseren, dat op controle gelijkt. Maar nu de te genwerking der betrokken regeringen in de scherpste vorm dreigt te worden uit gesproken en voor een deel reeds uitge sproken is, nu kan men wel helemaal de hoop opgeven, een doeltreffende grensbewaking in te richten. Als de commissie toch wordt uitgezonden, dan zijn haar daden vooraf al gedoodverfd, eenzijdig genoemd te worden. De staten waartegen zij eigenlijk bedoeld is, erken, nen haar niet en zullen zich niet aan haar beslissingen storen. Op de tweede plaats wordt weer eens te meer duidelijk, hoe weinig de U.N.O. zonder de instemming van Rusland ver mag, als het zaken betreft, waarbij Rus land zelf direct betrokken is. Dat de Vei- In een radiorede tot het Franse volk, heeft premier Ramadier gisteravond een beroep op het volk gedaan een einde te maken „aan alle daden, welke de toch reeds zieke economie van het larid nog meer zouden verzwakken". Hij stippelde maatregelen uit, welke genomen zullen worden om door belasting-verhoging het staatsinkomen te vergroten, het budget van 1948 in evenwicht te bren gen en de frank te stabiliseren. Met geen woord repte hij over een eventuele devaluatie, zulks in strijd met geruch ten, welke aan het begin van deze week de ronde deden. De premier zelde, dat de Franse le vensstandaard tot de helft zou dalen in dien er niet geïmporteerd werd. „Het is om deze noden", aldus de premier, „dat het voor ons noodzakelijk is met allé landen van Rusland tot Argentinië sa men te werken." Hij deelde het volk dat maat regelen ontworpen waren fm de rege ringsuitgaven met 20 pet. te verminde ren, Welke maatregelen betrekking heb ben op burgerlijke, militaire en recon structie-plannen. ligheidsraad in zulke zaken machteloos stond, omdat de Sovjets zijn besluiten altijd konden ontzenuwen door het veto, was een algemeen bekend feit. Het geval dat zich nu voordoet, laat zien, dat niet alleen de Raad, maar ook de vergadering van alle leden, in wier midden geen veto bestaat, afhankelijk is van Rusland. Wysjinski heeft geen veto nodig om de wereld aan zijn laars te lappen. Zijn sterke positie onder de gedelegeerden berust met op een hem toegekend recht, doch op de macht van zijn land. Hierdoor komt op de pogingen der V.S., de Russische invloed-via-de-Veiiigheids- raad te verzwakken door naast deze Raad een Veiligheidscommissie, welke rechtstreeks onder de Algemene Verga dering ressorteert en waarin geen veto recht zal gelden, in te stellen, een nogal twijfelachtig licht te vallen. En men be gint zich af te vragen, of de Amerikanen het kwaad niet aan de verkeerde kant aanvatten. Niet door het veto immers staan de Russen sterk, doch door hun kracht kunnen zij zich de luxe van een veto permitteren. De kwestie van de Balkancommissies (de vroegere van de Veiligheidsraad, de toekomstige van de Algemene Vergadering) illustreert dit Onmiskenbaar; geen veto-recht bezit tend, torpedeert de Sovjet-Unie niet het bestaan doch wel de doeltreffendheid der commissie. En dat komt neer op een verhuld veto. Voor het eerst na de oorlog is in Amster dam een lading tabak uit Indlë aangeko- gten. De lossing van de eerste balen uit het m.s. „Tarakan" Willem Goossens' Volkstoneel, dat het afgelopen seizoen voor de NIWIN een tournee maakte, waarvan de baten vóór „onze jongens overzee" waren, zal van 10 October af een tournee door Neder land maken voor het „Katholiek Thuis front". Meermalen was de man, die dezer dagen als beschuldigde voor het tri bunaal te Zutphen verscheen, dood gewaand. Men wist dat hij door de S. D. in 1944 was gearresteerd, omdat hij na zijn bedanken voor de N.S.B. en Germaanse SS geen zin had dienst te némen in de Nederlandse Landstorm. Ook wist men dat hij naar Groningen was getransporteerd en vandaar naar een kamp in Duits land. Maar daar had - men hem na de ineenstorting van het Rijk van Hitier niet teruggevonden, zodat aangenomen werd dat de geruchten over zijn fusillering juist waren. Zelfs in September 1946 doken in de pers nog berichten op over zijn dood. Maar toen zat de hier bedoelde reeds enkele maanden in een Ne derlands interneringskamp. Deze man was C. L. ten Cate, eertijds ambte naar van het departement van Binnenlandse Zaken en belast met de leiding van het Centraal Bureau voor Sibbekunde te Apeldoorn. Daarnaast had men hem opgedragen^ het afgeven van afstammingsbewijzen* na een onderzoek naar de afstamming. Maar dit gold in hoofdzaak gemengde huwelijken, waardoor de beschuldigde, naar hij zei, gelegenheid had gehad vele mensen te helpen hun eigendommen te rug te krijgen. Hij was benoemd door de secretaris-generaal dr. Frederiks, wiens besluiten door zijn verdediger, irir. Schadt, aan het tribunaal werden over gelegd. Daaruit moest blijken, dat de beschuldigde met handen en voeten ge bonden was geweest aan de richtlijnen van de secretaris-generaal. Hetzelfde werk was een half jaar tevoren nog verricht door de heer Kan, een zoon van wijlen staatsraad Kan. Met Ten C. waren ter benoe ming voorgedragen jhr. mr. dr. E. A. van Berestein en baron De Vos van Steenwijk, voorzitter van de Hoge' Raad van Adel. In wezen was het werk, dat deze be schuldigde in zijn ambtelijke functies had vervuld, precies hetzelfde als wat elke ambtenaar van de burgerlijke stand en menig politie-agent had verricht, zonder daarvoor ooit ter verantwoording te zijn geroepen, aldus de verdediger. Nooit kwam de beschuldigde met de N. S. B. in aanraking en toen men van hem eiste, dat hij een portret van Mus- sert in zijn kantoor zou ophangen had hij dat geweigerd en voor de N. S. B. bedankt. Uit animositeit jegens de N. S. B„ maar ook omdat hij zich aan getrokken gevoelde voor genealogie en volkskunde, had hij zich aangesloten bij de Nederlandse SS, doch toen deze hoe,1 langer hoe meer de Germaanse kant op ging had hij ook daarvoor bedankt. En toen hij weigerde bij de Landstorm in gedeeld te worden, had de S. D. hem gevangen genomen. Twee maanden had hij ftp zijn doodvonnis zitten wachten, maar de S. D. legde drie jaar concen tratiekamp op. Eerst had hij in Neuren berg gezeten, daarna in het strafkamp Dachau. Hij zag kans daaruit te ont vluchten en had toen enkele dagen met een bekende illegale Nederlander in de bossen rondgezworven. Een Amerikaanse tank had hem meegenomen naar Italië, waar hij als tolk bij hen" had dienst ge daan. Ook was hij op het vliegveld Ca tania op Sicilië voor de Britten werk zaam geweest. Toen hij 30 November in Neder land terugkeerde, had men hem ge arresteerd en nu zit Ten C. dus reeds 22 maanden geïnterneerd. Zijn ver dediger kon zich niet onttrekken aan de indruk, dat men deze dood ge waande zwaar heeft beschuldigd, om anderen die in vrijheid leven en waarvan er bij zijn, die hoge func ties vervullen, te ontlasten. Aan het slot van zijn uitvoerig plei dooi verzocht de verdediger zijn cliënt in vrijheid te stellen. I Hoewel het tribunaal over veertien dagen uitspraak zal doen, werd Ten C. terstond in voorlopige vrijheid gesteld. In het holle van de nacht werd er onlangs bij een boer in Bersenbrück in de Britse zone van Duitsland op de deur geklopt, terwijl een stem riep: „Maak open, hier zijn de kolen". In dodelijke schrik sprong de boer uit zijn bed en' belde de politie op. „Help", zei hü, ,,hier zijn de Polen'*. De Polen zou - den immers de stoottroepen zijn bij een Russische invasie van westelijk Duits land. De politie kwam en arresteerde de kolen-leverancier en de boer wegens hun nachtelijke zwarte handel-manipulaties. Een Japanse landbouwer, die land bezit waar de atoombom op Na gasaki viel, heeft wonderbaarlijke resultaten behaald bij zijn oogst van dit jaar. Het is gebleken, dat de grond nog radio-actieve krachten bevat. Nu de boer de opbrengst van het afgelopen jaar kan overzien, blijkt, dat de oogst van tarwe tweemaal, die van katoen driemaal zo groot Is als vroeger. De op brengst van diverse groente- en fruit- soorten was met 50 pet. toegenomen. Amerikaanse deskundigen hebben de zaak mèt scepticisme, maag ook met belangstelling in onderzoek genomen. Admiraal Halsey, een van de be kenden uit de Pacific-oorlog, is op zijn nummer gezet door een blad van de Amerikaanse Methodisten wegens een zlnsned? In een artikel van hem. Hierin uitte hij als zijn mening, dat afgezien van bepaalde uitzonde ringen hij „geen vechtend soldaat ^vertrouwt, die niet drinkt of rookt". Halsey bestelde daarom eens honderd liter Bourbonwijn voor zijn piloten. Het Methodistenblad haalt er echter gene raal Doolittle en enige andere bekende militairen bij, om Halsdy wantrouwend te vragen, of hü deze wegens hun ont houding van sigaar en borrel ook niet vertrouwt. In de gevangenis in Texas riep iemand tot een voorbijgaande cipier; „Laat mü er uit, ik ben een per ongeluk opgesloten bezoeker". De bewaker scheen een goedgelovig man te zijn, want hü maakte de deur open en een gevangene verdween In Amerika werd een man tot echt scheiding gedreven, aldus luidde rijn verklaring voor de rechter, omdat hü van zün vrouw Seen tüdschriften mofcht zien (wegens foto's van vrouv/en) omdat hü niets over vrouwen mocht lezen ln de dagbladen en omdat zij ten slotte de radio afzette, wanneer er een vrouwenstem sprak. De rechter meende, dat men „in dit geval wei van enige jaloezie" kon spreken. Iets anders ondervond" een andere Amerikaan, die, toen hij van een meisje hoorde, dat zij met hem wilde trouwen, zó hoog van vreugde in de lucht sprong, dat 'hü bü het neerkomen een been brak. Een plaatselijk blad in Idaho be richtte een dézer dagen dat het formaat van de krant vergroot was, omdat er zovele klachten van lezers gekomen wanen, dat het papier te klein was om er een whiskyfles in te wikkelen. Een kruidenier uit Nagoya ln Japan heeft een nieuwe partü opgericht, die hü de „groep van de wettige keizerlijke dynastie" heeft genoemd. De oprichter, Kumazawa luidt zün schone naam, beweert de veertiende opvolger te zün van de eerste keizer van Japan. Zün volgelingen rijn reeds honderd in getal en zün vastbesloten te strijden voor een „ideaal Japan, onder het ge zag van zün wettige keizer". Of met andere woorden: onder Kukazawa de Veertiende. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Heriogenbosch zette gisteren de behandeling voort van het draina op de Vloeiweide bij Rijsbergen. De ad vocaat-fiscaal, mr. Houben, moest bij het begin van de zitting de iet wat sensationele mededeling doen, dat een der hoofdschuldigen in deze zaak, Zuuring uit Arnhem, na het betekenen van de dagvaarding, uit het kamp te Maastricht is verdwe nen en nog niet is opgespoord. Zijn daad werd bij verstek behandeld. Zuuring vervulde op de Vloeiweide 'n zeer actieve en leidinggevende rol. Hij had meer aandaoht voor de Duit se bevelen, dan voor het angstge- schrei der vrouwen en kinderen, die in de kelder met handgranaten wer den bestookt. Daags na het drama arresteerde hij de twee enig overge bleven verzetslieden Buron en Ber nards, die hij aan de Duitsers uitle verde. Voor deze landverrader eiste de advocaat-fiscaal de zwaarste s.raf, de doodstraf. Terwül tot voor kort niet bekend was, wie de verzetspóst ln brand had gesto ken, bleek het nu aan het onderzoek van de adjudant der rükspoiitie A. Ver hagen die reeds eerder wegens uitne mend speurwerk is onderscheiden te danken, dat ook hiervan de dader is achterhaald. De 53-Jarige C. van de Jagt uit Den Helder heeft uit een brandende schuur een schop vlammend hout in de woning op een daartoe gereed gemaakte brandstapel geworpen, waarop het huis weldra in lichter laaie stond. Van deze misdadiger was aanvankelük niets an ders bekend dan zijn lidmaatschap van het N.S.K.K. en deswege was hü reeds eerder tót drie jaren veroordeeld. Met byzóndere ir.edezegging van het mini sterie van Justitie werd zün daad thans afzonderlük berecht. In een fel requisi toir eiste de advocaat-fiscaal 20 Jai<en gevangenisstraf. Tegen de 33-Jarige C. J. van de Kerkhof uit Breda werd veertien jaar gevangenisstraf gevorderd. Hü had met pistool en machinegeweer stelling genomen in een sloot achter de verzetspóst. hü was echter niet in actie gekomen. Verdachte trad ty- dens de rechtszitting zeer brutaal op en zei, dat hü de gehele gebeurtenis als een oefening had gezien. Tegen de 47-jarige J. P. van Hooy- donk uit Teteringen, die de schuur ln brand stak, eiste mr. Houben 12 Jaar gevangenisstraf. Voor J. A. Wouterlood van Doesburg uit Teteringen, een 27-ja- rigé jongeman, die drie jaren een H.B.S. en drie jaren een M.T.S. bezocht heeft, was op verzoek van de verdediging een psychiatrisch rapport uitgebracht, dat tot verminderde toerekeningsvatbaarheid concludeerde. Verdachte had munitie aangevoerd en gewonde verzetslieden naar de Feldgendarmerie gebracht Te- De voorbereidingen, die verband hou den met de stichting van het „Centraal instituut voor opleiding van sportleiders" zijn zover gevorderd, dat mag worden aangenomen, dat de inrichting op 1 Ja nuari 1948 zal kunnen worden geopend. Het instituut zal worden gevestigd op het landgoed „Duinlust" in de gemeente Bloemendaal. Het gebouw, de bijbehoren de terreinen en de plaatselijke oefen gelegenheden, waarvan gebruik zal wor den gemaakt, lenen zich uitstekend voor het gestelde doel, namelyk leerkrachten op het gebied van de lichamelijke opvoe ding en de sport te kweken, die, na vol brachte studie, hun arbeidsveld zullen vinden buiten schoolverband. Het ge bouw biedt plaatsruimte aan 175 perso nen. Aan de opleiding kunnen uitsluitend mannelü'ke personen deelnemen. De duur van de opleiding is vastgesteld op maxi maal twee jaar. Gedurende de eerste maanden zal het onderwijs zich richten op de algemene theoretische, practische en didactisch-methodische vorming op het gebied van de lichamelijke opvoeding én de sport. Gedurende het laatste half jaar worden de cursisten in de gelegen heid gesteld zich te specialiseren in een of meer takken van sport Van de candidaatcursist wordt ver langd, dat hü de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt, dat hü in het bezit is van het U.L.O.-diploma, van het einddiploma van een H.B.S. met een driejarige cursus of een diploma, dat ongeveer dezelfde ont wikkeling garandeert, dat hij practische ervaring heeft op het gebied van de lichamelyke oefening en de sport, dat hij over een goede lichaamshouding en een redelijke bewegingservaring beschikt, dat hij zich onderwerpt aan een medisch on derzoek en dat zijn persoonlijk optreden en algemene gedragswijze aan redelijk te stellen eisen voldoen. Op 11 en 12 October zal te Keulen een internationaal concours-hippique worden gehouden. Tal van geallieerde officieren zullen hieraan deelnemen, onder wie ko lonel De Bruyne (Nederland). gen hem werd tien jaar gevangenisstraf geëist. Tegen D. J. Munnlk uit Breda, die 'n lijdêlüke rol in het drama had, doch daarna als een dolleman te keer was gegaan in Breda en in het Noorden, waar hü zich als een waar terrorist had doen kennen, eiste de advocaat-fiscaal 12 jaar gevangenisstraf. Verdachte sloeg er iir.et een ploertendoder op los, hü eiste honden op, trachtte een actie te ontketenen tegen de katholieken en had als waarnemend burgemeester van het dorpje Kamerik in Utrecht de kans waargenbmen veertig kazen te stelen. Tenslotet verscheen nog voor het hekje de 49-jarige H. W. Llon uit Breda. Hü was chauffeur geweest en had ove rigens een 'lijdelijke rol In het drama, maar later vorderde hü automobielen en fietsen. Voorts ging hü er met de be ruchte Duitse oorlogsmisdadiger Wiegand van de Bredase Feldgendarmerie op uit om de Bredase politie en marechaussée's te ontwapenen. Mr. Houben eiste tegen hem zeven jaren gevangenisstraf. De genoemde eisen waren met aftrek van het voorarrest. De uitspraak ln alle zaken is bepaald op 22 October a.s. In de vacature van mr. dr. P. J. Wlt- teman als lid der Prov. Staten van Noord-Holland is benoemd verklaard de heer H. Kemna. Aangezien deze zün woonplaats met meer in Noord-Holland heeft, heeft hü zün benoeming niet kun nen aanvaarden. In zün plaats zal nu benoemd worden de heer F. Spit, tweede voorzitter van de Bond van R.K. Over heidspersoneel. De heer Spit, die in 1891- te Almelo werd geboren en te Amsterdam woon achtig is, bekleedt reeds sedert- vele ja ren een vooraanstaande positie in de Katholieke Arbeidersbeweging. Naast zün functie als tweede voorziter van de Bond van R.K..Overheidspersoneel, is de heer Spit ook voorzitter van het Al gemeen Onderlinge Ziekenfonds en commissaris fan de Utrechtse electrici- teitsmaatschappü „Pegus". VRIJDAG Hil'sum II 415 m. 16.00 Declamatie. 16.20 Trio. 16.50 Smetana. 17.15 Sans Sóuci. 17.45 Kleine melodie. 18.15 Gram. 18.30 Geest. lied. 18.45 Ned. Jongelings verbond. 19.00 Nieuws. 19.15 Nederlanders in Duitsland. 19.45 Verzekering. 20.00 Nieuws. 20.15 Kwartet. 20.45 Landverhuizers hoor spel. 21.45 Dvorak. 22.00 Vragen aan voorbijgangers. 22.30 Harp. 22.45 Overd. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Hilversum I 301 m. 16.00 Jaq Vogel. 16.30 Jongelui. 17.00 Jphan Jong. 17.20 Muz. babbeltje. 18.00 Nieuws. 18.20 Kilima Hawaians. 18.30 Strijdkr. 19.15 Kwartet Corduwener. 19.30 Geloof. 20.00 Nieuws. 20.05 Zang. 20.30 Pro- bleem van het leven. 21.00 Gram. 21.30 Lekenrechtbank. 21.50 Piano. 22.00 Overzicht. 22.15 Swing. 22.40 Lez. 22.45 Avondw. 23.15 Symph. comc. ZATERDAG Hilversum II 415 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Gym. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Kleuters 11.00 Zonnebloem. 11.45 Or. gel. 12.03 Hawaians. 12.33 KI. v. Beeck. 13.00 Nieuws. 13.20 KI. v. Beeck. 13.40 Filmkwartier Van Dom burg. 13.50 Viool-orgel. 14.00 Toneel- kyker mr. Jan Derks. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Gram. 15.00 Jongelui. 15.15 Jonge Kunstenaars. 15.45 Kiosk. 16.00 Gram. 16.20 Vlie gende Hollander. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Pianoduo. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Lord Jumpatit. 19.00 Nieuws. 19.20 Gram. 19.45 Ban den die binden. 19.55 Piano. 20.00 Nieuws. 20.12 Gew. man. 20.20 Wie weet. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Morgen is het Zondag. 21.40 Een koets vol ver halen, hoorspel. 22.00 Ork. z. naam. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Mozart. Hilversum I 301 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Feuilleton. 10.35 Viool. 11.00 Uitz. v. arbeiders. 12.00 Gram. 12.33 Miller sextet. 13.00 Strijdkr. 13.30 Gram. 13.45 Silvester kwartet. 14.00 A.J.C. 14.15 Stafmuziek. 15.00 Toneel en school. 15.15 Men vraagt. 16.00 Onze houding tegenover Duitsland. 16.15 Gram. 16.45 Om en nabij twintig. 17.15 Phil. Ork. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkr. 19.00 Beethoven. 19.30 Ik schreef een brief. 19.45 Nederlan ders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.15 Notenkraker. 21.15 Commentaar. 21.39 Ork. 22.00 Don Quichotte, hoorspel. 22.30 Ramblers. 23.00 Nieuws. 23.15 Hobby hoek. 23.30 Vrouwenkoor. 23.50 Gram. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer nopens het ontwerp van wet tot wüziging en aanvulling van de Höger- onderwüswet en de middelbaar onder- wyswet geven vele leden uiting aan hun verwondering, dat de regering thans deze voorstellen tot gedeeltelijke herziening bq de Kamer aanhangig heeft gemaakt, terwijl toch volgens aankondiging bin nenkort een algemene herziening dezer wetten verwacht mag worden. Het viel deze leden moeilijk zich een goed oordeel over deze voorstellen te vormen, zonder het beeld der aanstaan de algehele herziening duidelük voor te hebben. De voorgestelde wijzigingen konden als evenzovele verbeteringen op zich zelf vrij algemeen de instemming der leden verkrijgen. Algemeen werd als billijk aanvaard, dat de subsidieregeling wordt herzien in die zin, dat de toekenning van een be drag per klas komt te vervallen en dat de algemene maatregelen van bestuur, waarin de berekening der subsidie nader wordt uitgewerkt, in voorkomende geval len uitzonderingsregelingen mogelijk zul len maken. Wel zojuden vele leden gaarne nader nopens een en ander worden inge licht. Over de opneming van het vak muziek en zang in de wet werd verschuilend geoordeeld. Vele leden vroegen zich af. of bij de huidige overlading van het Timide, beleefd en steeds weer naar de juiste woorden zoekend, stond Donderdagmiddag voor de 7e Kamer van het Haarlemse Tribu naal, onder presidium van mr. Goud smid, terecht de' gewezen leider van het Nat. Soo. Studentenfront en de voormalige geneesheer-directeur van het Gem. Ziekenhuis te Zaandam, dr. F. Houdijk. Er was een dossier van ruim 8 c.M. dik en een ten las te legging van niet minder dan 12 punten, overigens geheel vrüwillig door de beschuldigde zelf samenge steld. Een onbarmhartig doch cor rect kruisverhoor moest het Tribu naal inzicht verschaffen in de faits en gestes van deze .notoire, thans oprecht bekeerde, N.S.B.-er, die de moed had openlijk te getuigen van het verkeerde in de Nationaal-So cialistische denkwijze en bereid was de consequenties hiervan te aan vaarden echter er aan toevoegende, dat hij nimmer geweten had .hoe de Joden in Duitsland waren be handeld. Hetgeen mr. Goudsmid de opmerking ontlokte: „De voorzitter van de Joodse Raad wist hiervan niets, dos waarom zouden wij n niet geloven." Daar de beschuldigde vrijwel alle punten van de ten laste legging toegaf, had het tribunaal de gelegenheid nauw keurig navraag te doen naar het feit hoe het mogelük was dat een jongeman van nauwelüks 30 laar, pas afgestu deerd, als directeur van een der groot ste ziekenhuizen van het land kon wor den benoemd. Dan blükt, dat de Nat. Soc. burgemeester van Zaandam eerst naar de gezindheid en dan pas naar de bekwaamheid had gekeken. Overigens was Houdijk liever kinderarts geworden. Leider van het Studentenfront was hü geworden doordat prof. Schrieke aan be schuldigde had verklaard dat het mis liep met die N.S.B.-studenten, die maar liever ln een of ander uniform rond liepen, filmavonden bezochten en van alles deden behalve studeren. Houdük heeft toen getracht de studenten op te vangen, hetgeen maar gedeeltelijk gelukte, daar er toen reeds tegenstellin gen bestonden in de N.S.B. over de 3.S, en andere nazi-instellingen. Met een zucht gaf Houdijk toe, dat hü al eerder uit de N.S.B. had moeten treden, maar een gevoel van trouw weerhield hem. Toen hij in 1944 op moest treden als transportgeleider van N.S.B.-ere naar Duitsland, onttrok hü zich direct aan verdere activiteit en practiseerde hü in een diaconessenziekenhuis in Nimburg (D.). De omgang met Engelse en Ame rikaanse artsen gaven hem inzicht dat de lün die hij sinds 1934 volgde naar de afgrond vosrde. Teruggekomen in Ne derland stelde hü rich ter beschikking. Mr. Goudsmid stelde nog enige voor Houdijk zeer lastige vragen over ver- dachte's relaties met Blokzijl en de S.D. En hoewel deze plausibele ver klaringen kon afleggen, meende de president, dat dit niet zo gemakkelijk zou gaan met een motief te vinden voor het lidmaatschap van de artsen kamer. En inderdaad moest HondUk toegeven, dat dit een dolkstoot in de rug van het medische verzet was ge weest Na een gloedvol pleidooi van mr. Tie- mens uit Groningen trok het tribunaal rich in raadkamer terug en bracht daar na als advies uit: onmiddellüke invrij heidstelling, geen interneringstraf, niet onder toerichtstelUng, echter wel ont zetting uit het acief en passief kies recht. Deze uitspraak motiveerde de pre sident als volgt: Uit het intensief on derzoek is gebleken, dat Houdük be keerd is van de dwalingen zijns weegs en dit niet alleen met de lippen belijdt. De 16 maanden internering is voldoende correctie geweest. Voorts overwoog het tribunaal, dat het onder toezichtstellen een belemmering kan z|jn tot het groeien tot een vol waardig lid in de maatschappij, zodat ook doze maatregel niet zal worden toe gepast, overtuigd als het tribunaal is van de eerlijke bedoelingen van deze delinquent. Maar dat loste geen problemen op en zou ook zeer zeker geen misdrijf voorko. men. Jane keek op haar polshorloge Het was bü enen en zij had trek. Plot seling dacht zü aan Rapunzel, omdat het meisje om deze tijd met de geheim zinnige Barison zou gaan lunchen. Jane was dicht bij Massey en zü dacht, dat het misschien wel eens goed zou zijn eens te kijken wat voor Iemand die Barison eigenlijk was. Bovendien zou het haar gedachten afleiden. Tussen enkele bezoekers in ging zü naar binnen. Rechts was een kleine bar, links was de brede entrée van de eetzaal. Een ogenblik stond zij daar stil en haar ogen gingen sperrend dnor de zaal. Rapunzel zat aan een tafsltje bü het raam, haar rug naar J£\ne toe. Tegen over haar zat een slanke jongeman met een alledaags .ulterlük en lichtblond haar. Jane dacht aan wat Canopus Jo nes van hem had gezegd. Inderdaad, niemand zou hem missen als hü er niet was. Rapunzel scheen niet bepaald in de zevende hemel te züh- Ondanks al de pogingen van Barison om een gezellig gesprek te voeren, bleef zü koel en on bewogen. Zij stelde absoluut geen be lang in hem en scheen alleen te rijn gekomen met het doel om te lunchen. Jane vond 'n tafeltje niet vér van hen af en rij glimlachte toen zü Ra.punzel's koele houding zag, maar tegelükertüd vroeg zü zich af waarom 't meisje dan in 's hemelsnaam met een type als Ba- risop uitging Peinzend gebruikte Jane haar lunch Toen zü klaar was riep zü direct de kellner om af te rekenen, zodat zü weg kon gaan zodra dit nodig mocht zyn. Jane wilde weten waar Rapunzel naar tpe ging en waarom. Haar eigen om standigheden was zü totaal vergeten en zü dacht geen moment aan de gevolgeri die het kon hebben wanneer zij daar. haar eigenwijze neusje in zou steken. Zü wilde dat Canopus bü haar was of ma joor Bowie; maar zij was nu eenmaal alleen. En Jane was geen voorzichtig meisje. Haar impulsief katakter had haar altüd tot directe actie aangezet en de dag van morgen zou wel voor het züne zorgen. Rapunzel stond op en Barison haastte zich om af te rekenen en volgde haar toen. Jane boog rich over haar tafeltje, maar Rapunzel had geen belangstelling voor haar omgeving en keek strak voor zich uit. Jane wachtte nog even en volg de hen toen. Rapunzel liep zo beslist en doelbe wust voort, dat Barison wel mee moest. Uit haar gedragingen concludeerde Ja ne dat het meisje een bepaald doel voor ogen had en tot haar schrik en verba zing merkte Jane dat zü vlak bü de straat waren, waar zü en haar vier metgezellen woonden. Bü de laatste hoek kwam haar opeens weer het tele foongesprek van die morgen in, ge dachten Rapunzel's bewering dat zü niet te laat zou zün. Nu begreep zü de bedoeling van deze woorden. Het meisje had 'n afspraak gemaakt en kwam die thans na; het was duidelük waar zü die afspraak had. Jane's veronderstel ling werd bewaarheid, want Rapunzel en Barison hielden stil voor de stoep van Jane's huls. Naast elkaar bestegen zü de treden en Barison belde aan. Op het zelfde ogenblik werd de deur geopend en zü verdwenen in het huis. Jane voelde een angst als zü nog nooit in haar leven had gekend. Haar adem haling ging snel en zü voelde haar har' bonzen. Snel liep zp naar huis en stond een moment besluiteloos. Het een of ancles plan werd nu ongetwijfeld daar binnen ten uitvoer gebracht. Rapunzel was onder een voorwendsel in haar huis gelokt; het drama bereikte nu zün hoogtepunt. Jane wist nu dat zü het bü het rechte eind had gehad. Niet Jason Tickle, maar Rapunzel zou het slachtoffer zün; z|j begreep dat er ln haar huls iets ging gebeuren iets vreselijks, dat gebruikt zou kunnen worden om de oude Tickle een enorme soms gelds af te zetten. En zü, Jane, stond er alleen voor om in te grüpen. Elke seconde was kostbaar- Zü durfde niet weg te gaan om inspec teur Henge of Link Bowie of Canopus Jones op te bellen, wat er gedaan kón worden, moest zü zélf doen. Het valt niet te verwonderen, dat zü een ogenblik aarzelde en dat zü er voor terugschrikte om de stoep van haar eigen huis te betreden en naar binnen te gaan. Maar toch moest het, wét voor risioo het voor haar zelf ook met zich mede zou bréngen. Juist zei.te Jane haar voet op de on derste trede, toen zü een onheilspellend geluid hoorde in het huis een ge dempte knal. Van schrik gaf zü een gil letje; toen rende zij de stoep op, opende met haar sleutel de deur en trad ,in de schemerachtige vestibule. Het was stil, angstig stil. Zü luisterde met Ingehou den adem, maar geen geluld drong tol haar door. Toen hoorde zü opeens iets, een zacht gemompel. Het kwam van rechts, waar een kleine ontvangkamer was. Jane liep op haar tenen naar de deur en voorzichtig deed zü deze cp een kier open. De blinden waren voor de ramen en de kamer was ln half duister gehuld. Toch kon zü wel wat zien meer dan genoeg zelfs. Vlak bü de deur stond Rapunzel, kykend naar Iets op de grond. Bü haar voeten lag het lichaam van 'n man, de Jonge Barison. Hü lag voorover en bü zün hoofd was een donkere plek op het vloerkleed die zich langzaam uitbreidde. Hü lag roerloos. Met stüve bewegingen als van een slaapwandelaar bracht Rapunzel haar hand omhoog en keek met een ongelovig gezicht naar een revolver die zü ln haan1 vingers gekneld hield. Toen wierp zü het wapen weg. Maar vlak voordat zü dit deed, werd de kamer gedurende de fractie van een seconde hel verlicht. „Rapunzel," riep Jane. Rapunzel draaide haar hoofd om en Jane zag een paar verschrikte ogen lp een lükbleek gelaat. Het meisje scheen haar niet te herkennen. „Hü ls van pa," zei ze. „Die revolver Is van pa." Toen herkende zei Jane. „Dus hierom hebt u mü hier laten komen," zei ze met een matte stem. leerprogramma het verplicht voorschrij ven van deze nieuwe vakken aanbeveling verdient, waarom de minister zich niet beperkt tot de mogelijkheid van opne ming dezer vakken in het leerplan. Vele andere leden hadden node een nadere omschrijving van wat onder /mu ziek en zang'' te verstaan is, gemist Er is toch een duidelijk verschil tussen het eventueel zelf door de leerlingen bespe len van bepaalde muziekinstrumenten en het hun bübrengen van het begrip der musicologie. Van dit laatste waren deze leden voorstanders. Voor het ogenblik zouden zü echter deze vakken slechts willen toegevoegd zien aan het leerplan der middelbare meisjesscholen. Aan het leerplan der gymnasia, hogere burger scholen en handelsdagscholen kort voor een algehele herziening achtte hü be zwaarlijk acceptabel. De dikwüls optredende onevenwich tige verhouding tussen de groenten- prijzen voor de consument en de in koopprijzen van deze producten op de veilingen heeft de regering aanlei ding gegeven tot het doen vaststellen van handelsmarges, die ten hoogste een bepaald percentage van de kost prijs voor de handel mogen uitmaken. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit heeft een door de mfnister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening goedgekeurde verordening uitgevaardigd, krachtens welke de groothandelaar in groenten zijn kostprüs (bestaande uit de door hem betaalde veilingprüs, de fust. huur en vrachtkosten) mag verhogen met ten hoogste 12 pet. Mocht de volgens deze norm berekende verhoging minder bedragen dan f 1.50 per eenheid (100 kg., 100 bossen of 100 stuks, naar gelang de aard van het product), dan mag dit bedrag van f 1.50 ln rekening worden ge. bracht. De kleinhandelaar mag bü levering van groenten aan consumenten zün kost prüs (bestaande uit inkoopsprijs, fust- huur en vracht) verhogen met ten hoog ste 30 pet. Indien deze verhoging minder zou bedragen dan f3— per eenheid (100 kg., 100 bossen of 100 stuks), dan mag de kleinhandelaar f3.in rekening brengen. De prüzen van ruwe Inlandse tabak, welke door beroepstelers is geteeld, wor den binnenkort blükens mededeling van de minister van Landbouw, Visserü en Voedselvoorziening vrijgelaten. Het Di. rectoraat-Generaal van de Prijzen vestigt er echter de aandacht op, dat de prijzen van de producten, die uit deze Inlandse tabak worden vervaardigd, hierdoor geen wijziging ondergaan. Serie van C. Mar jot te Amsterdam. No. 1405 v No. 1406 11 st. op 7, 9. 10, 12, 14, 16, 17, 20, 22, 24, 25, dam op 50. Wit 10 st op 21, 23, 26, 29, 32—34, 37, 39, 48. No. 1407 Zw. 11 st. op 4, 7—10, 11, 17, 20, 21, 25, 37. Wit 9 st op 18, 23, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 41. Van bovengenoemde auteur mochten wy een groot aantal tijdens de oorlog vervaardigde composities ontvangen. De heer Marjot een veteraan op damgebied, heeft nog slechts weinig aan componeren gedaan, heeft zich ook niet laten leiden door „Scherpe Regels", doch niettemin aardige stukjes samengesteld die het op lossen zeker waard zyn. Voor alle geldt: wit speelt en wint; oplossingen kunnen worden ingezonden tot uiterlyk half No vember aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 30, Heemstede. Oplossingen. Serie van G. de Wolf te Purmerend. No. 1388 Wit speelt naar 35, 41, 31, 27, 22, 21, 2. 20 en wint. No. 1387: 25, 29—23, 20, 33—29, 9, 4 en wint No. 1388: 35—30, 31, 30, 3934, 24, 4, 5 en wint Zowel van stand als ontleding prachtig werk! Van de nummers 1381 en 1382 ver melden wy nog enige bijoplossingen: No. 1381 bevat naast de auteursoplossing ook een zeer fraaie nevenoplossing 4943. 43—39, 33, 39, 47—42, 38, 10, 23 en wint! Dit had de auteursbedoeling kunnen zijn, doet daar althans niet voor onder. No. 1382 is eenvoudig te winnen door 39, 3329, 18 enz. De heer Jos H. H. Ras te Pey bereikte met het vinden van het maximum aantal afwijkingen wederom de prys voor het 3de kwartaal. Uitslag Ang.-serie. De loting onder de goede oplossers van de Augustus-serie had tot resultaat dat de prüs ad. f 5.werd toegewezen aan de heer J. Zuiderduin te Santpoort. De prijzen worden toegezonden. Eindspel. Onlangs toonde mem ons het volgende eindspel: Zwart 3 st. "op 25, 30 en 31. Wit 1 stuk op 40 en dam op 46. Wit speelt en wint. Jammerlük wist men niet de herkomst, daarom luidt nu de opgave: Wie zendt ons behalve de oplossing ook nadere gegeven-"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3