V.S. STEUNEN HET VOORSTEL Ook vóór vorming van vrijwillig internationaal politie-leger NOODLANDING VAN VLIEGTUIG OP WEG BIJ DELFT AMERIKANEN HOUDEN NIET VAN BEZUINIGING Gedachten lezen per machine VERLIEZEN IN INDIË Verdeling van Palestina Jeep schoot nog juist onder dalend toestel door Jeugdproblemen Joods bureau: Arabische staten steken brutale tactiek van Hitier naar de kroon Brits besluit niet gewijzigd Joegoslavië breekt met Chili Z.H. de Paus: Politiek van geweld kan nodig zijn Het weer .J Twee verschillende golven ter onder scheiding van plezier en misnoegen J CONSULAIR RAPPORT GEREED Bewijzen van talrijke overtredingen K.L.M. landt niet meer in Cairo Tot hoofd en hart ZATERDAG 11 OCTOBER 1947 71sLe JAARGANG No. 23972 Arabisch dreigement een politieke manoeuvre Jlir. van Vredenburgh ZUID-AFRIKA LEVERT ENGELAND GOUD Voedselbespaarder Luckman Amerika verwacht record- oogst aan graan POLITIEKE MANOEUVRE VAN RUSLAND Graan naar Frankrijk? BOERDERIJ BRAND TE WIERINGERMEER De gedachten uitdrukken in lijnen en cijfers, lezen in hei geweien van de mens als in een open boek, hei is een droomwens even oud als de wereld. Alchimisten en geleer den hebben zich over haar gebogen, romanschrijvers, acteurs en kermisklanten hebben haar geëxploiteerd. Zal deze droom ooit haar verwezenlijking vinden in een wetenschappelijk onderzoek? Grens van menselijk kunnen? V. Belangrijke ontdekking van twee Franse geleerden In verband met de cholera-epidemie PRINSES HEDENAVOND VOOR DE RADIO WEER DRUIVEN NAAR ENGELAND En misschien straks ook peren NEDERLANDS SCHIP SMOKKELT OPIUM Vervola op pag. 3) PROF. SCHERMERHORN UIT LONDEN TERUG - BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. - -■ f De toestand in Palestina spitst zich Verder toe. De Hagana, het gematigde ondergrondse Joodse leger, is begonnen zijn „troepen" langs de Libanese-Syrische grens te dirigeren, welke maatregel waarschijnlijk bedoeld is als tegenzet tegen de Arabische troepenconcentraties aan de andere zijde van de grens. In Lake Success wordt intussen de bespre king van het ingewikkelde vraagstuk Voortgezet. De afgevaardigde van Guatemala in de Palestijnse commissie der V. N., dr. Gra- nados, heeft Vrijdag nog een krachtig pleidooi gehouden voor de vestiging van een Joods nationaal tehuis in Palestina. Hij steunde het verdelingsplan voor de speciale commissie voor Palestina en stelde in een amendement voor om een internationale legermacht, bestaande uit troepen van kleine mogendheden, te vor men, die onder leiding van de V. N. de verdeling van Palestina ten uitvoer zou moeten brengen. Granados deed een bittere aanval op de JVIoefti van Jeruzalem, die hij welis waar prees om zijn grote capaciteiten en zijn geloof in zijn zaak. doch ervan be schuldigde de aanstichter en de meest actieve collaborateur te zijn in het Duitse plan voor de systematische uit roeiing van het Jodendom. Granados verklaarde voorts, dat zekere functioharissen van het Britse bestuur in Palestina tegenover de gehele Joodse gemeenschap een houding hebben aan genomen, die veel lijkt op anti semitisme. Een woordvoerder van het Britse Volgens een bericht van het Franse Persbureau uit Belgrado heeft Joego slavië de diplomatieke betrekkingen met Chili verbroken. De Chileense regering publiceerde enige dagen geleden, zoals wij gisteren reeds meldden, een rapport over een actie tan Joegoslavië in Chili -tot vorming van een spionnage- en sabo- tage-organisatie in Zuid-Amerika. ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het Britse besluit om Palestina te ontruimen, indien er geen oplossing voor het probleem wordt gevonden, niet is gewijzigd door de berichten, dat de Arabische Liga heeft besloten legers van naburige sta ten naar de grenzen van Palestina^te sturen. Tot nog toe zijn te Londen geen berichten over troepenbewegingen binnengekomen. Azzam Pasja, de ijverige secretaris generaal der Arabische Liga, heeft nog verklaard, dat koning Abdocllah van Transjordanië zich geheel aansluit bij de bekendmaking van Beiruth en zijn strijd macht ter beschikking stelt van de Liga. Men vroeg hem nog of het feit, dat de Transjordaanse gewapende macht onder commando staat van een geboren Engels man, Glnbb Pasja, nog complicaties zou meebrengen in geval van een optreden tegen de Engelse troepen. Deze mogelijk heid noemde hij echter „zuivere fantasie". Maandag a.s. zullen de hoofden der zeven delegaties, vertegenwoordigend Egypte, Irak, Transjordanië, Syrië, Liba non. Saoedi-Arabië en Yemen, te Amman een ontmoeting met koning Abdoellah hebben, om nadere maatregelen voor hulp aan de Palestijnse Arabieren uit te werken. Naar aanleiding van de berichten <jver Arabische troepenbewegingen nabij Pa lestina heeft het Joods Bureau verklaard, dat de Arabische staten door het leider schap te aanvaarden van de Moefti, be rucht medewerker van Hitier, brutaal de tactiek van Hitier naar de kroon steken. „Het verschil is, dat zij niet als de Nazi's in de gelegenheid zijn uitvoering te geven aan hun bedreigingen, die ge zien moeten worden als een propaganda- manoeuvre, waarmee zij de Algemene Vergadering willen dwingen om het rap port van de speciale commissie voor Pa lestina ter zijde te schuiven", zegt het Joods Bureau. In Europese kringen te Beiruth is men van mening, dat de Arabische troepen bewegingen in de richting van de Pales tijnse grens als een demonstratie moeten worden opgevat teneinde oog eens kracht bij te zetten aan de uitgesproken verkla ring van de Arabische Liga om ingeval van terugtrekken der Engelsen uit Pales tina de Arabieren aldaar militaire hulp te verlenen. Volgens deze waarnemers is het slaags raken njet Engelse troepen wel het laatste, wat de Arabieren zouden wensen. Ook overwoog men de mogelijkheid, dat de Arabische resolutie een manoeu vre betekent, om een maximale druk uit te oefenen op de Agemenc Vergadering der V. N. gedurende de besprekingen over het Palestijnse vraagstuk. Zonder de ernst van de toestand te miskennen, achtte men het mogelijk, dat de dreige menten met gewapende actie bedoeld zijn als een diplomatiek spel om de wereld te overtuigen, dat de Arabische landen niet zouden terugschrikken om hun belangen met radicale middelen te verdedigen. Het is hierbij van grote invloed ge weest, dat het Amerkaanse standpunt in zake de verdeling van Palestina nog on zeker was. Inmiddels melden berichten uit Lake Success, dat de Amerikaanse afgevaardigde, Herschel Johnson, heden in een rede voor de speciale commissie voor Palestina van de U.N.O. bekend zal maken, dat de V.S. het voorstel van het meerderheidsrapport der U.N.S.C.O.P. tot verdeling van Palestina en voort gaande immigratie van Europese Joden, benevens tot vorming van een vrijwillig internationaal poiitieleger om deze be sluiten uit te voeren, zal steunen. Z. H. 'de Paus heeft énige dagen gele den het woord gericht tot enige Ameri kaanse delegaties, o.a. tot leden van de Senaat en het Congres. Daarbij heeft Hij enige zinnen uitgesproken, die sterk de aandacht hebben getrokken; vooral de zinsnede, dat „eèn politiek van ge weld nodig kan zijn tegen sommige vijanden van de rechtvaardigheid". Ver schillende linkse Italiaanse bladen oefe nen critiek op deze woorden uit. Het orgaan van de Katholieke Actie, de „Quotidiano" schrijft, dat deze tijd „een crisis van rechtvaardigheid en vrijheid beleeft. Dit is de reden, waarom de Paus, evenals in de tragische uren die de mensheid in de laatste tien jaar heeft meegemaakt, aandringt op de terugkeer van die rechtvaardigheid, die alleen in staat is de wereld te behoeden voor nieuwe wonden en nog hardere erva ringen". Nu nog brokstukken, maar straks het St. W illibrordusmonumentdat op het St. Jans- kerkhoj te Utrecht zal verrijzen. Bij de bronsgieterij Binder in Overveen legt men de laatste hand aan t monument, dat door de beeldhouwer Albert Termote werd gemaakt Bij K. B. is jhr. mr. H. L. F C. van Vredenburgh, ambassadeur, bevorderd tot buitengewoon giezar.t en gevolmach tigd minister. 4 Vrijdagavond ongeveer kwart over tien heeft een Engels twee.motorig Kavilland-toestel, dat op weg was van Londen naar Brussel, op de drukke verkeers. weg Den HaagRotterdam, op het gedeelte tussen Delft en Schiedam, wegens benzinegebrek een noodlanding gemaakt. De piloot slaagde er in zyn toestel, waarin zich zes passagiers bevonden, n.l. twee dames en vier heren, vrijwel onbeschadigd aan de grond te zetten. Er werd niemand gewond. Een jeep met leden van de Koninklijke Marechaussee schoot nog juist onder het dalende toestel door. Engeland heeft van de Zuid-Afri kaanse regering een lening ontvangen van ongemunt goud ter waarde van 80 millioen pond sterling. Woensdag is de overeenkomst getekend door Hugh Dalton, kanselier van de schatkist, en G Heaton—Nichölls, gevolmachtigde van Zuid-Afrika, Het goud zal zo spoe dig mogelijk naar de kelders van de Bank of England worden getranspor teerd. Het Verenigde Koninkrijk kan de le ning op elk tijdstip geheel of gedeelte lijk aflossen. Ter bescherming van de gouddekking van de Zuid-Afrikaanse valuta wordt er in voorzien, dat steeds voldoende zal worden terugbetaald om de goudvoorraad van de South African Reserve Bank niet onder 100 millioen Zuid-Afrikaanse pond te laten vallen. Generaal Smuts zeiae in een radio rede, dat Zuid-Afrika met deze lening de wereldeconomie een grote dienst be wees, daar het sterling-gebied groter en daarom belangrijker voor de wereld handel is, dan het dollargebied. De leen- overeenkomst zal in Januari door het Zuid-Afrikaanse kabinet geratificeerd worden, tenzij Engeland laat weten, dat het het goud eerder nodig heeft. „Ik had bijna geen drop benzine meer. de radio was al uren lang defect en ik kon Ypenburg niet vinden," aldus de gezagvoerder p. Micholson, een piloot met 22 jaar ervaring. Vrijdagmorgen half acht waren Mi. cholson, die te Londen woont, en zijn marconist W. Long, een Ier uit Croydon, met hun passagiers uit Brussel vertrok ken. Zij deden twee vliegvelden In Enge land aan en gingen om kwart over zes uit Croydon naar Brussel. Om half acht merkte Long, dat zijn radio-ontvanger weigerde. Micholson geraakte door ge brek aan peiling uit de koers en kon zich boven Nederlands gebied moeilijk oriënteren. Eerst zocht hij een vliegveld bij Rotterdam, kon er daar geen vinden, koerste naar Den Haag, doch de duister nis belette hem Ypenburg te ontdekken. Na ruim twee uur ronddolen raakte de benzine op. Long kreeg order S.O.S.- seinen te geven. De brede verkeersweg bleek het enige redmiddel. Micholson zette de grote schijnwerper van zijn toestel, de G-AFHY, aan. Hierdoor werd het ver. keer gewaarschuwd. Met vijftigmiijl snelheid bracht hij de machine aan de grond en remde zo snel mogelijk. Een der vleugeltippen kreeg een .schram en een laag boompje langs de weg. Dat was de gehele schade. In zijn tanks zat bij de landing nog slcthts 30 liter benzine. Amerikaanse functionarissen geven uiting aan hun ernstige vreesdat de campagne van President Tru man tot vrijwillige besparing van voedsel een volledig fiasco zal worden De restaurants in het gehele land wei- geren vleesloze dagen in te stellen. Ofschoon Donderdag een eiloze dag moest zijnwerden in het hotel te Washington, waar Charles Luckman, die met de uitvoering van de cam pagne is belastlogeertbij elke maal tijd eieren geserveerd. De campagne heeft veel van haar kracht verloren door de verklaring van de minister van LandbouwAndersondat het itistellen van vleesloze dagen geen besparing betekent, doch als symbool van de offervaardigheid moei worden be- schourvd. Aan deze verklaring van de mandie met het toezicht op de voed selbronnen is belastheeft de Ameri kaanse pers uiteraard- veel aandacht besteed. Het effect kon niet geheel teniet worden gedaan door de boze reactie van Trumandat de offers van elke vrouw en man beslist van het grootste belangwaren. President Truman heeft Charles Luckmanpesident van de dochter maatschappij van Unilever in de VS., benoemd tot voorzitter van een com missiedie zal adviseren over alle mo gelijke maatregelen ter besparing van voedsel. Luckman is pas 38 jaür oud. Ofschoon hij als krantenjongenbuf fethulp en loopjongen de kost moest verdienendeed hij als de beste van 2000 medescholieren op 16-jarige leef tijd eindexamen van de middelbare school. Zijn verkooptalenten en origi nele ideeën bleken al heel spoedig en Foto: Luckman met een van de affiches waarmee de Amerikanen momenteel een grote actie voeren. De tekst van de plaat spreekt voor zichzelf op zijn 26ste jaar werd hij verkoop leider van de Pepsodent Maatschappij. Ook bij deze maatschappij klom hij snel op en in 1944, toen zij werd over genomen door de Lever Brothers Com pany, teas Luckman president-direc teur. Ofschoon deze maatschappij oor spronkelijk een onderneming van de Engelse Lever was, is zij door een her. verdeling der belangen formeel een dochtermaatschappij geworden van de Nederlandse Unilever. Luckman, die in 1946 tot president-directeur 'van deze dochtermaatschappij is benoemd, bracht in datzelfde jaar een bezoek aan Nederland. Het Amerikaanse departement van Landbouw voorspelt voor het lopende jaar een recordoogst van tarwe van 1.406.761.000 bushels. De maïsoogst raamt het departement op 2.458.674.000 bushels, hetgeen bijna 55 millioen bushels meer is dan een maand geleden werd geraamd. De Sovjet-Russische regering heeft, na zeven weken te hebben gewacht, geant woord op het Franse verzoek om leve ring van 1.500.000 ton graan. Het offi ciële communiqué van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de Sovjet-Russische minister voor Buitenlandse Handel de Franse zaakgelastigde te Moskou heeft doen we ten, dat hij gaarne zou vernemen, welke goederen Frankrijk in ruil voor graan zou willen leveren. In Frankrijk is men algemeen var. mening, dat het Sovjet-Russische aanbod om onderhandelingen te voeren een po litieke manoeuvre is in verband met de op handen zijnde Franse gemeenteraads verkiezingen. Er werd op gewezen, dat in 1946 de levering van Russisch graan zeer was vertraagd, totdat kort voor de algemene verkiezingen werd bekend ge maakt, dat men ten aanzien van de le vering tot overeenstemming was geko men. Vrijdagmiddag ontstond brand in de kapitale boerderij van de pachter W. Kranenburg aan de Koggenrandweg in de Wieringermeer. De met hooi en stro gevulde schuur brandde tot de grond toe af. Ook de gehele bedrijfsinventaris ging hierbij verloren. De woning ging voor ongeveer 60 pCt. in vlammen op. Twee Franse geleerden, de doktoren Koressios en Marchal, hebben onlangs een lijvig boekdeel gepubliceerd waarin zij dienaangaande hun bevindingen van vier jaar experimenteren hebben neerge legd, En al is men nog verre van het registreren der gedachten zal men ooit zover komen? de beide geleerden hebben reeds twee cerebrale golven kun nen herleiden die van het plezier en die van het misnoegen. De hersenen zenden golven uit die men heeft kunnen opvangen. Deze golven kunnen dan gemakkelijk gere gistreerd worden op een band. Ge noemde doktoren hebben nu kunnen constateren dat een prettige gedach te op de registratieband als grote wijde golven wordt vastgelegd. Een onrustige, onplezierige gedachte vindt haar uitdrukking in korte golven. In feite zijn de dingen natuurlijk niet zo heel eenvoudig en het onderzoek naar deze geregistreerde lijnen zal een buiten staander weinig of niets zeggen. Reeds in 1877 ontdekte een Engels physioloog, dat de hersenen van zijn aap golven uit zonden, die men kon opvangen. Duizen den studies zijn daarna aan dit onder werp gewijd. Zij stuitten echter alle af op de onmogelijkheid om de verkregen lijnen te vertalen, een rechtstreeks gevolg van het ingewikkelde radiowerk der her senen. De doktoren hebben al deze theo rieën links laten liggen en zich geheel gewijd aan het „lezen" van de lijnen. En zij het dan aarzelend en met tasten en zoeken, zij beweren hierin geslaagd te zijn. Lange avonden hebben zij doorgebracht aan het geïsoleerde metalen rustbed I I I I I I I I I I I I I I I I waarop zij een zeer gevoelig meisje had den neergelegd, aan wier voorhoofd zij een elastieken band met electroden vast gemaakt hadden. Door middel van een zeer gevoelige oscillograaf registreerden zij aldus de bewegingen die zij in de hersenen van het meisje opwekten door bepaalde vragen. De verkregen gegevens moest men dan dagenlang bestuderen, vergelijken en beredeneren. Eenmaal de twee genoemde hersen- bewegingen geregistreerd, begon een in tensief onderzoek naar de hier tus senliggende hersenbe wegingen. De resultaten welke de doktoren Boven: aangename, onder: minder prettige gedachten Koressios en Marchal behaald hebben zijn slechts het begin van een werk dat een uitgebreid terrein beslaat. Ameri kaanse geleerden hebben onlangs ont dekt dat talrijke ziekten als maagzweer, asthma, migraine etc. als eerste oorzaak geen physiologische, doch psychologische storingen hebben. De studie der uitstra lingen der hersenen opent mogelijkheden tot behandeling van vele aandoeningen. Er blijft echter nog een ontzaglijk terrein te ontdekken. Doch terwijl de Amerikaanse ont dekkers op grote schaal hun experi menten voortzetten, hebben de Fran se ontdekkers hun proeven moeter staken wegens gebrek aan geld en in strumenten. Zijn zij hun tijd ver voor uit of hebben zij te hoog gegrepen en zou hier de grens liggen van het men selijk kunnen7 Verwachting tot Zaterdagavond. Na het oplossen van de mist over. drijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Matige Zuid-Westelijke wind, weinig verandering in tempera, tuur. Zondag: zon 6.5817.55, maan 4.13 17.42. Maandag: zon 6.5917.53, maan 5.3717.56. De consulaire commissie van de Ver. Naties heeft vandaag bekend gemaakt, daj haar eindrapport aan de Veiligheidsraad over de Indocnesi- sche wapenstilstand voltooid is en binnen enkele dagen bij de Raad zal worden ingediend. Naar A.P. van betrouwbare zijde ver neemt bevat het rapport bewijzen van talrijke overtredingen van he^ bevel „Staakt het vuren", zowel van de zijde van de Nederlanders als van de Indone siërs. Het zit de K. L. M. niet mee op de Indië-route. Waren het eerst de moei. lijkheden met India en daarna de over. stromingen in Colombo, die de vliegroute naar Batavia stagneerden, thans heeft de K. L. M. in verband met de cholera, epidemie in Egypte moeten besluiten voorlopig niet meer in Cairo te landen. In plaats hiervan zullen de vliegtuigen Lydda in Palestina aandoen, hoewel ook hier de toestand in verband met de bin. nenlandse moeilijkheden niet ideaal is. De nieuwe route wordt met ingang van Dinsdag gevlogen. Hedenavond acht uur zal Prinses Juliana in haar kwaliteit van voor zitster van het Nederlandsche Roode Kruis een korte rede uitspreken voor de radio. De Engelse regering heeft aan Engelse importeurs wederom licenties afgegeven voor de invoer van druiven. In verband met deze maatregel is de export van druiven uit ons land naar Engeland, die enige tijd heeft stilgestaan, hervat, al dus de afd. Voorlichting van het mini sterie van Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening. Ons land zal dit jaar nog maximaal 3500 ton druiven naar Enge land mogen uitvoeren, welke hoeveel heid ongeveer 25% van onze gehele drui venoogst uitmaakt. De prijs, waartegen de druiven worden opgenomen, is niet ongunstig. Over de export van peren naar Engeland worden onderhandelin gen gevoerd. Hieromtrent valt nog niets met zekerheid te zeggen. De Canadese politie heeft aan boord van het Nederlandse schip „Manoeran" in de haven van Vancouver 186 kg. opium ter waarde van 4.648.000 dollar gevonden. Dit is een van de grootste clandestiene ladingen opium, die ooit in Noord-Amerika zijn gevonden. Waarnemers zijn van mening, ast Vancouver door een internationale bende als distributiecentrum van verdovende middelen voor het continent wordt gebruikt. 18 Juli vonden Amerikaanse douane beambten in de haven van Seattle een lading opium ter waarde van 125.000 dollar aan boord van het Nederlandse schip „Mapia". Zowel de „Mapia" als de „Manoeran" voeren tussen de West kust van Amerika en de Oostaziatische havens. (Van een bijzondere medewerker) Op onze beschouwing Jeugdproble men, vorige week Zaterdag, is van verscheidene zijden breedvoerig gereageerd. Het is helaas omwille van de ruimte niet mogelijk de gemaakte op- en aanmerkingen geheel op te ne men, maar de belangrijkheid van het geschrevene dwingt niettemin minstens tot een beschouwende vermelding. De belangrijkste briefschrijvers zijn de he ren E. M. de Smet te Amsterdam en de diocesane voorzitter van de K. A. J. fn het bisdom Haarlem, George de Vos. Beiden zijn erkentelijk voor het feit, dat ouderen een open hart en oor hebben voor de problemen, waarmede de arbei dersjeugd inderdaad worstelt. „Maar," zegt de heer De Smet, „allereerst zij vastgesteld, dat men niet zonder meer een vergelijking mag maken tussen de St. Josephgezellenvereniging en De Jonge Werkman van vóór de oorlog en de K. A. J. van nu. Zij verschillen fun damenteel in opzet en methode. Waren de eerste verenigingen, de laatste moet op en top beweging zijn. Waren de eerste troetelkinderen van de Kerk, de laatste is haar jongste divisie, waar. van de soldaten zich omgorden met een moderne geestelijke wapenrusting. Z H. de Paus heeft hen belast met de Ka- tholieke Actie onder de jonge arbeiders. Vandaar dat het spirituele in de K. A. J. sterk op de voorgrond wordt gescho ven en het organisatorische werk als noodzakelijke ballast wordt beschouwd." Deze wezensomschrijving van de K. A. J. is niet goed te verstaan zonder het overige deel van de brief te hebben gele zen, en dan nog kunnen we het gevoel niet kwijt, dat de schrijver wel wat sterk naar de enkel spirituele kant overhelt. De mens bestaat nu eenmaal uit ziel en lichaam En een niet te 'ontkennen feit is, dat het materiële de mens zeer sterk (vaak té sterk) aanspreekt. Het komt er nu op aan voor elk der onderscheidene waarden de juiste waar dering te vinden. Van de materialistische kant dreigt het zwaartepunt te veel te worden gelegd op de tastbare goederen, maar we moeten van de andere kant toen oppassen, dat we deze goederen niet bagatelliseren door ze als „noodzakelijke ballast" aan te duiden. Er is, geloven we, juist voor een jeugdbeweging als de K. A. J., een aller belangrijkste taak gelegen in het feit de jonge mens de juiste waarde te leren zien van b.v. goed vakmanschap als ma. terieel goed. Niet alleen immers dat de beste vaklieden in staat zullen zijn de beste boterham te verdienen, maar door dat hij meer kent en meer kan, zal zijn gevoel van eigenwaarde stijgen. George de Vos erkent met name deze noodzakelijk heid: „Vakopleiding! Een zeer groot per. centage (van de jeugd) is zijn belang stelling voor vakopleiding volkomen kwijt en een opgezette scholing voor een bepaald vak zal zoveel kosten." Dat heb- ben we niet ontkend, evenmin als de an. dere moeilijkheden, welke De Vos op somt: „Personeelsverenigingen! Wan neer sterkere en rijkere lichamen bezwij ken voor de macht van deze dwaling, dan zal het zwakke geluid van de K. A. J. hiertegen niet worden verstaan. Urgentieprogramma: Wie geeft ons de zekerheid, dat we dit zullen verwe zenlijken? Een programma maken, waarin allerlei behoeften en mis standen worden vermeld, is niet vol doende. De mogelijkheden, dit te ver wezenlijken. moeten er zijn. direct of in de nabije toekomst, anders is het een leugen, waarbij men parasiteert op de massa-mentaliteit, die wij allen in zalige ogenblikken zozeer verfoeien." Uit de gehele strekking van het ar tikel moet men hebben kunnen lezen, dat onzerzijds geen andere bedoeling heeft voorgezeten, dan juist door op noodzakelijkheden te wijzen ook de aandacht te vragen voor de daarvan niet los te maken moeilijkheden, ter oplossing waarvan velen, ook buiten de K.A.J., mede verantwoorde lijkheid dienen te gevoelen. Als een cri de coeur, als een aanklacht bijna, klinkt het in het schrijven van George de Vos: „Ongetwijfeld zou deze methode een ogenblikkelijk succes hebben, ons leden tal zou omhoog springen, we zouden vat krijgen op de massa, maar wat dan? Wie geeft ons leiders, om hen te leiden, wie geeft ons localiteiten, om hen te ontvangen, wie geeft ons sanctiemaat regelen om veler tegenwerking te over winnen. wie financiert deze grootscheep se opzet? Het antwoord op deze vragen, dat een nuchter denkend mens zal geven, is van zodanige aard, dat deze manier wordt afgekeurd." De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Marine: Lt. t. z. 3e kl. A. J. VAN DER PIJL uit Amsterdam, gesneuveld 4 October 1947. Kon. Nederl. Landmacht: Korp. A. ARENTS uit Herwen en Aerdt, gesneuveld 29 September bij Tandjongpoera' Sold. W. R. BROEKEMA uit Appinge- dam, gesneuveld 29 September 1947 te Sindang. Sold. W. J. KOK uit Nijkerk. gesneu veld 29 September 1947 te Tandjong poera. Sold. 1ste kl. P. WINKELMAN uit Den Haag, gesneuveld 29 September 1947 om geving Tjiamis. Korp. M. OOSTEROM uit Kockengen, gesneuveld 30 September 1947 te Sema- rang. Serg. J. P. T. VAN DER TOGT uit Amsterdam, gesneuveld 30 September 1947 te Djair.pang-Koelom. Sold. C. HEYWEGEN uit Rotterdam, gesneuveld 1 October 1947 nabij Ko- I De balk, die wij in andermans oog •en, is vaak niets anders dan de vergroting van de splinterdie in ow; eigen oog zit. j peng ten Z.O. van Salatiga. Sold. J. V. DINIUS uit Deventer, ge sneuveld 1 October 1947 nabij Kopeng. Sold. H. J. NEYENHUIS uit Blanken-, ham, gesneuveld 1 October 1947 bij Waled. Serg. J. VAN NOORLOOS uit Andel (N.-B.), gesneuveld 1 October 1947 bij Waler. Sold. J. C. Mol uit Leur (N.-Br.), ge sneuveld 2 October nabij Gloedoer. 2e lt. F. T. SALVERDA uit Wommels (Fr.), gesneuveld 2 October 1947 omg. Poeralinga. Sold. G. GEERTS uit Odoorn, ge sneuveld 4 October 1947 te Garoet. Kon. Ned.-Indisch Leger: Sold. 2e kl. inf. J. KOEKOEL, ge sneuveld 29 September 1947. Ambonnees sold, milicien 2e kl. S. UNEPUTTY. gesneuveld 4 October 1947 (sinds 23 Sept. vermist). Prol. Ir. W. Schermerhorn is Vrijdag, middag met een vliegtuig van de British European Airways op Schiphol geland, Da een kort bezoek aan Engeland In Londen heeft hij o.a. besprekingen ge voerd met Pandred over de luchtkarte- ring in Indonesië. Dinsdag vertrekt hij naar de Verenigde Staten en van het resultaat van de besprekingen, die blij daar zal voeren, hangt het af of hij naar Tokio zal vliegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1