STAD EN OMGEVING j&mïi Regentschap duurt tot 1 Dec. HAARLEMMERUEDE EN SPAARNWOÜDE u r D T<axi$ Bei 13000 I Handelsbalans toont gunstiger beeld Ongerept geloof in ongerept land Kerkberichten Van het witte doek Bloembollencultuur AGENDA Tramvervoer zakt af TORENS ROND DE OUDE ST. BAAF Samenwerking Incasso- en Amsterdamsche Bank Radio Moors ZATERDAG 11 OCTOBER 1947 PAGINA 2 Busroute voldoet goed Gouden professiefeest DISTR1BUTIENIEUWS Koperwerk- It Fryske Skathus Hoe werkt de Reclassering? Interessante lezing „VEEL LEVEN OM NIETS" Rotterdams Toneel voor G. en W. Chr. Oratoriumvereniging Chin. Ind. Rest. Hongkong Burgerlijke Stand R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" HEEMSTEDE Zondagsdiensten NOORDWIJKERHOUT Winterprogramma N.K.J.B. VERLOVINGSRINGEN 4F LAATSTE NIEUWS De Liede is een water aan de veen-zijde van Haarlem, aan welks vorm de logica van mensenverstand volkomen ontbreekt, hei volgt louter de logica der natuur,- hei land schap heeft daar iets van dat oer-Holland, dat hele grote labyrinth van plas en land. Haarlemmerliede, Spaarnwoude en Penningsveer zijn namen daarin, die een zeker stuk grond afpalen, waarin geen duidelijk aanwijsbaar wooncenirum ligt mei een plein zoals dat in werkelijke dorpen hel geval is. De ge schiedenis van deze landelijke leefgemeenschappen gaai zeer ver ierug: hoewel er polders in de buurt zijn, is althans Spaarnwoude niet ontstaan binnen een plotseling georga niseerd-ontstane polder. Hei bestond reeds in hei ongerepte zeer water- en bosrijke Kennemerland van de vroege middeleeuwen, waar men zich hoeven bouwde op ierpen en hei bouwland bij bepaald getij zag overstromen door het wassende water. In 1300 leefde daar Klaas Kielen en in de herinnering leeft hij nog, de reus die mei uitgestrekte armen, van vingertop tot vingertop, ruim twee meter zeven tig mat, volgens de afstand lussen twee stenen op hei oude kerkje van Spaarnwoude, die ter gedachtenis aan deze goedaardige bijzondere figuur zijn ingemetseld. Beschrijvingsbrief aan de orde REGENT SCHAPSW ET AFGEKONDIGD Tweede slachtoffer van ontploffing overleden VASTE MARKT Het N.Z.H.-busvervoer is deze week bevredigend geweest. Lijn 4 (Planeten- pleinHuygensplein) en lijn 5 (Vergier- dewegHaarlem-Oost) zijn met hun groot aantal passagiers de drukste lijnen van de stad. Daar de Noordelingen, die naar het centrum gaan, nu dicht bij de Grote Markt, naast het postkantoor, kun nen uitstappen, is dit deel van de route 5 steeds druk bezet. Hierdoor begint het tramvervoer echter at te zakken, evenals het gebruik van lijn 3 (Bloemendaal Heemstede). De busroutes voldoen zeer goed, hoe wel aan de bestrating van de weg hier en daar nog wel eens wat aan te merken valt. Dit laatste is vooral in de Amster damse buurt het geval: de bussen moeten daar bijna over de hobbelige straten kruipen. De N.Z.H. is van plan zich met Openbare Werken in verbinding te stel len ter verbetering van dit euvel. De provinciaal-overste van de Francis canessen van Aerdenhout, de eerwaarde Moeder Maria Scholastica hoopt Zondag 26 October haar gouden professiefeest te vieren. Bijna 50 jaren is zij werkzaam in ons midden en Wervershoof, Brïelle, Warmond, Bodegraven, Zandvoort en Haarlem-Noord bewaren zeer dankbare herinneringen aan haar activiteit op on derwijsgebied. In 1945 werd zij tot pro vinciaal-overste gekozen. In het Moeder huis Alverna te Aerdenhout wordt 26 Oc tober te 8.30 uur de plechtige H. Mis van dankbaarheid gezongen: des middags van 2.303.30 uur is er gelegenheid tot geluk wensen. Maandag 13 October Haarlem (Vleeshal)uitreiking bon kaarten voedingsmiddelen en schoenen bonnen C, Da tot en met Di; uitreiking inschrijvingsbewijzen en inlevering for mulieren rijwielbanden S en T, 3.30 12.15 en 1416.45 uur. Bloemendaal fHartelustschool)uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen LN, 912.30 en 1416 uur. Heemstede (Binnenweg 160)uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen 912.30 uur BreBro en 24.30 uur rest B. JANSSTRAAT 8 (HET HUIS MET TELEFOON 20141 DE FRIESE VLAG) Errol Flynn, de lieveling van vele vrouwen, is de held van de film, welke onder de titel „Tot de laatste man" in het Frans Halstheater draait. Hij treedt weer op als de vechtersbaas, die zich met zijn bravour door de moeilijkste omstandigheden weet heen te slaan op een wijze, die bewondering afdwingt. De rolprent brengt in beeld de oorlog tussen de Noord- en Zuid-Amerikaanse Staten en de strijd tegen de Indianen in het Noorden van de Verenigde Staten. Het is een onderhoudend filmwerk, waarin humor en ernst op gelijke wijze zijn ver deeld. De liefde ontbreekt ook niet in dit verhaal en zo zal men de schone Olivia de Havilland over het doek kun nen zien wandelen als de charmante echtgenote van de romantische held. (Alle leeftijden). Robert Siodmak maakte de knap ver filmde thriller „De Wenteltrap", die ge durende deze week in Cinema Palace is te zien. Ofschoon de Inhoud niet veel meer is dan die van een stuiversroman, heeft deze film toch recht op de bij zondere belangstelling en wel omdat zij zo voortreffelijk gecomponeerd is en de personen zulk een fascinerend spel leve ren. De spanning, waarin de toeschou wer verkeert, neemt met de minuut toe tot het einde komt als een verlossing, als het verbreken van een ban. Het is de geschiedenis van een jong meisje, dat haar spraak kwijt is en in een oude villa terechtkomt ter verpleging van eèn da me. In dit huis leeft echter een moor denaar. Wie van de inwonenden is eigenlijk de moordenaar? En wat voor plannen beraamt hij? (Boven 18 jaar). Gedurende twee weken zal er in Cify een TarzanfiLrn draaien. Het is deze keer echter niet Johnny Weissmtiller, die de bezoekers in spanning houdt, maar zyh coIlega-Tarzan, Herman Brix, die in lenigheid en onoverwinnelijkheid niet voor hem onderdoet. Het s'tuk speelt in de Zuid-Amerikaanse jungle, waar in een vervallen door wilden bewoonde stad een schat verborgen moet zijn. Met een kleine expeditie trekt Tarzan door de wildernis om „De Groene Godin" zo noemen de inlanders de schat te zoe ken en te veroveren. Dit gaat gepaard met hevige strijd tegen wilde dieren en woeste inboorlingen. „Tarzan de Onover winnelijke" is toegankelijk voor personen boven de 18 jaar. Een vrolijk verhaal over een gezin, waarin de vtouw het brood verdient en de man het huishouden doet, speelt deze week in het Spaarne-theater. De fami lie Higgins laat zich in de film: „Mijn vrouw heeft een baantje" weer van haar beste zijde zien. Het schijnt of de pech haar overal achtervolgt, doch in werke lijkheid loopt de familie zelf de pech te gemoet. In het voorprogramma draait de kostelijke amusements-rolprent „Zilver smokkelaars" met een vrouwelijke cow boy in de hoofdrol. Toegang alle leeftij den. In Rembrandt draait deze week de film „De vrouw met het geschonden ge laat", waarin men getracht heeft een oud en afgezaagd thema door allerlei in gewikkelde en „super-moderne" Intriges een nieuw tintje te geven. Een meisje, dat van haar derde jaar een geschonden gezicht heeft, ziet haar ideaal om te kunnen trouwen eindelijk tot werkelijkheid geworden, wanneer zij na veel verwikkelingen de „man van haar hart" veroverd heeft. En het zal wel geen verwondering wekken, dat die man natuurlijk de dokter is, die haar ge zicht volkomen heeft genezen. Volwasse nen kunnen deze film gaan zien. „De bronzen godin" blijkt Katharine Hepburn te zijn, die ruzie met haar echt genoot krijgt, met twee andere mannen daarna in het huwelijk zal treden, om tenslotte toch weer en nu als een ge hoorzame en liefhebbende vrouw bij haar eerste man terug te komen en zich gelukkig te voelen. Voordat het zover is krijgt de toeschouwer heel wat Ameri kaanse onzin te zien. Er wordt in deze film, die in Luxor draait en voor vol wassenen toelaatbaar is, heel wat cham pagne gedronken, maar van enige spran keling in de uitwerking van het gegeven is geen sprake, wat door het gegeven ook niet te verwonderen is. Zo nu en dan krijgt men mét de hoofdpersonen de hik en zin in een hartigheidje, Voor een talrijk en prominent audi torium, waaronder wij mr, B. van de Berg en mr. G. W. F. van der Valk Bou- man opmerkten, heefj- de Zeereerw. heer F. Schoemaker, aalmoezenier van de strafgevangenis te Groningen, Vrijdag avond in het gebouw van de Mij. tot Nut van 't Algemeen een lezing gehouden over het onderwerp „De practijk van het reclasseringsweiik." De bijeenkomst was georganiseerd door de commissie van samenwerking der Reclasseringsver- eniigingen. De aalmoezenier zette in zijn voordracht uiteen op welke wijze men het reclasseringswerk moet aanpakken. Nooit mag het iets ambtelijks of for meels worden, alleen de liefde tot de evenmens en het humane gevoel kunnen de arbeid doen slagen. De pastoor, die ongeveer 30 jaar aal moezenier is van de Groningse gevan genis, 'besprak daarna op duidelijke wij ze" de' juiste gedragslijn bij het celbezcek. Het bezoeken van de delinquent in de gevangenis is, aldus spr., het allervoor naamste in de reclassering, mits men het natuurlijk goed doet. De bezoeker moet zich niet officieel gedragen, maar de ongezelligheid van de cel doen ver dwijnen door zich blij en optimistisch met de gevangene te onderhouden en belangstelling te tonen voor diens moei lijkheden en levensloop. De reclasse- ringsmensen mogen evenwel niet al te toegevend en te vertrouwelijk worden! Naast de materiële hulp, zoals na het ontslag uit de gevangenis bij het aan schaffen van kleding en het verkrijgen van een betrekking, beheert de reclas- aaringsambtenaar ook spirituele bijstand te verlenen, in vele gevallen immers zijn de harten van de gevangenen voor leken toegankelijker. Katholieken, die van het goede pacjafgeraakt zijn, moeten weer tot het geloof gebracht worden en men moet- pogen voor terneergeslagenen een perspectief te penen. Het laatste punt van bespreking vorm de het toezichthouden door de reclasse ring, dat volgens spreker een zeer se rieus werk is en nooit als een liefheb berij opgeva^ mag worden. We mogen het bestuur van Geloof en Wetenschap geluk wensen, dat het voor de eerste schouwburgavond in het nieu we seizoen het Rotterdams Toneel kon engageren met een voorstelling van Shakespeare's comedie „Veel leven om niets''. Ten eerste om de vreugde en het lachwekkende, dat dit onsterfelijke blijspel, waarin met de zwakke mens een loopje genomen wordt, biedt en ten tweede om de voortreffelijke vertolking, die dit jonge gezelschap er van geeft. De regisseur Paul Storm heeft het sprankelende in het woordenspel door de juiste mise en scène in een fleurig en kleurig kader geplaatst. Nicoiaas Wijnberg assisteerde hem daarbij door zijn fraaie décors, en Arnold Juda met zijn muziek. Er waren verschillende medespelen den, die goede bekenden van het Haar lemse publiek zijn, omdat ze in het vorige seizoen deel uitmaakten van „Comedia". Ko van Dijk, die wij in zovele mooie rollen gezien hebben en Rie Gil- huys, een actrice van het eerste plan, stelden Benedickt, de jonge edelman uit Padua en Beatrix, het guitige nichtje, voor meti alle vrolijkheid, onbezonnen heid en spottende gratie, die Shake speare agn deze figuren heeft toebe deeld. Het tweede paar, waarover zo veel te doen is, werd gevormd door Adolf Rijkens als Claudio en Mieke VlinkVerstraeten als Hero. Hommel en Stokmans, de caricaturen van briga dier van de nachtwacht en zijn knecht, deden de zaal schudden van het lachen en zo was er veel, veel meer om te ge nieten en te smullen. Zeker, er waren tekortkomingen, hier en daar was zelfs nonchalance niet vermeden en kon men een fijnere afwerking verwacht hebben. Maar de volle zaal heeft Shakespeare's tekst meegenomen'* als een verkwikking en een verademing in deze gecompliceer de tijd. Paul Storm mocht aan het einde der voorstelling een grote krans In ont vangst nemen en de dames van de ge lukkige paren gingen met bloemen naar huis. v. W. Vrijdag 17 dezer zal de C.O.V. in de Gem. Concertzaal te Haarlem een uit voering geven van Bach's Hoogmis onder leiding van de heer George Robert. Bij een werk als dit komt het in het bij zonder aan op tekstbegrip en muzikali teit. Alleen het beste is hiervoor goed genoeg. Dit blijkt ook uit de namen der medewerkenden. Na de uitvoering van verleden jaar waren er velen, die de wens uitspraken, dit werk ook eens in de Concertzaal te horen, waar de ac- coustiek beter is dan in de Grote Kerk. Men moet de Hohe Messe trouwens meermalen horen, wil men er enigermate in doordringen. Aan deze wens wordt thans voldaan, doch om niet te veel in herhalingen te vervallen er zijn immers nog zoveel koorwerken, die de moeite waard zijn neemt de C.O.V. hierna voorlopig afscheid van de Hohe Messe. Bioscopen: Rembrandt: De vrouw met het ge schonden gelaat (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Wenteltrap (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De Bronzen Godin (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Tot de laatste man (a. 1.). Fr. Hals: Zondags en in de week: 2.30, 6.45 en 9.30 uur. City: Tarzan de onoverwinnelijke 18 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne-theater: Mijn vrouw heeft een baantje (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: Frans Hals-museum: Rondom Frans Hals, Zondags 14 uur en in de week 104 uur. Expositie van „Kunst zij ons doel", Zondags 15 uur en in de week 105 u. Kunsthandèl Leffelaar: Gobelins van de handweverij Knipscheer te Laren, 10 5 uur. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst, Zondag 13 uur, DinsdagZaterdag 104 uur. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der apo theken worden van 1218 October waar genomen door: Apotheek Van Rijn. KI. Houtweg 15, tel. 10539; Firma C. G. Loomeyer Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, telef. 11174; Schoterbosch-Apotheek. Rijks straatweg 19, tel. 12711 en te Heemstede door: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206-208, tel. 28320. Ziekenvervoer: Fa. Mathot. Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd.. telef. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 11 October: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „De dag van je leven". 8 uur. Zondag 12 October: Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „De dag van je leven", 8 uur. Kerkuil (Nw. Gracht): Kamermuziek- middag van Haarl. Kunstgemeenschap, 2.30 uur. Bouber DAG EN NACHT Concertgebouw: met „Het Schoffie' Gezelschap 8 uur. HAARLEM. Smeöestraat 21, telefoon 21375 (Adv.) GEBOREN: C. M. KoekHof, z. A. C. W. v. EmmerikPlus, z. A. v. AmersfoortVerslagers. z. M. J. HuelAlbers, z. G. M. Boomars Goosen. z. L. Dijkstrad. Graaf, z. G. HoekstraVermeer, z. J. Zuidam Saager, z. G. DrogtropDerks, z. N. Vissersv. d. Spruit, z. A. Baard Adema, d. J. G. v. StraalenPoth, d. K. R. LoerakkerBol ten, d. T. G. StuurMassa, d. M. H. A. v. Munster -Hórvers, d. T. v. KuijkVeldhuizen, d P. C. KoningSteenkist, d. OVERLEDEN: H. C. d. Koning, 54 j., Rustenburgerlaan W. Persson, 52 j„ Prinsessekade C. E. PeelenSchnidt, 81 j„ Djambistraat J. G Hirs, 1 j„ Lijs terstraat M. H. A. DolléKooij, 71 j., Middenweg. De toneelgroep Herman Bouber zal Zondag 12 October, 8 uur, in het Gem. Concertgebouw een opvoering geven van „Buster" (Het Schoffie), een toneelstuk van Ted Willes. Voor de eerste rónde van de onderlin ge competitie der R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" werden de volgende wed strijden gespeeld: Groep I. E. J. de ReeP. Stam 1-0; M. van OschN. J. W. Hoogland %-Yt Groep II. P. van DeyzenJ. v. d. Berg 1-0: J. HompesM. v. d. Berg 1-0; J. LippusH. v. d. Velde 1-0. Groep 1X1. W. VosseM. L. Stevens 1-0; A. KomenB. H. Goedemans 1-0; J. MeyerJ. C. Kortekaas 1-0; Th. SchoprIH. J. v. Oyen 1-0; H. Stolvoort J. C. Kortekaas 1-0; M. L. Stevens A. Komen 1-0; B. H. GoedemansA Meyer 0-1; H. J. v. OyenW. Vosse 0-1 LET OP Wat leven wjj gelukkig 'echte tijcf, Ondanks de slechte Eén stuk muziek van Stolwijk Verdrijft direct Uw narigheid. Alléén Jansstraat 6, Haarlem. (Adv.) Zondagsdiensten artsen: Dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224: Dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 16850: Dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertszlaan 6, tel. 28377. Zondagsdiensten apotheken: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 28320. In hotel Van der Geest werd de eerste vergadering gehouden van het winter programma der N.K.J.B., afdeling St. Jozef parochie. Naast de algemene verga deringen is voor elk der groepen, n.l K.A.J., K.J.M.V. en L.T.J., een afzonder lijk programma opgesteld. De program ma's vermelden o.m. Christus Koning viering, ouderavond, feestavonden. Nieuwjaarsbal, causerie-, discussie- en wedstrijdavonden. Het programma der L.T.J. is wel wat al te vaktechnisch ver zorgd. Niét uit het oog moet worden ver loren, dat de L.T.J. allereerst een jeugd- standsorganisatie is. Om de ontspanning wegens het grote aantal leden zo goed mogelijk te laten verlopen, zijn deze winterclubs opgericht, waar ieder lid der N.K.J.B. zich kan aansluiten. Verschillen de competities zullen worden gespeeld, waarvoor prachtige prijzen beschikbaar zijn gesteld. Een kleins zeek met een grote ketize GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARLEM He± heden verschenen Koninklijk Besluit, houdende be paling van het iijdstip der neerlegging van de uitoefening van het Koninklijk Gezag, alsmede van hei tijdstip der hervatting daarvan door H. M. Koningin Wilhelmina be paalt in het enige artikel: Mei ingang van 14 October 1947 leggen wij de uitoefening van hei Koninklijk Gezag tijdelijk neer. Mei ingang van 1 December 1947 hervatten wij de uitoefening van het J^oninklijk Gezag. De invoer in September heeft volgens voorlopige cijfers van het C.B.S. 334.7 miliioen bedragen, waarmede het totaal van de invoer der eerste drie kwartalen is gebracht op 3043.9 mill, tegen een uitvoer van 1204.8 mill, ill dezelfde pe riode. Het tekort op de handelsbalans van Januari t/m September bedraagt derhalve 1839.2 mill. De invoer werd over deze negen maanden voor 39.6% gedekt door de uitvoer, welk percentage over het eer ste halfjaar 38.2 was. 1947 invoer uitvoer uitv. in (in millioenen) van invoer Januari 201.4 108.1 53.7 Februari 312.7 97.1 31.1 Maart 256.3 138.3 54.0 April 339.4 142.6 42.0 Mei 356.3 134.0 37.6 Juni 470.4 120.5 25.6 Juli 424.6 140.8 33 2 Augustus 348.1 163.3 46.9 September 334.7 ,160.1 47.8 Totaal 3043.9 1204.8 39.6 Rekening houdend met de steeds in het najaar plaats vindende uitvoer van landbouwgewassen (in September was de voornaamste post van de uitvoer ruim 33 miliioen voor bloembollen), ziet het er naar uit, dat de laatste raming van de totale uitvoer van 1947 van 1.600 miliioen wel gehaald zal wor den. Weliswaar doet zich op de buiten landse markten concurrentie voor, waar door de prijzen voor onze exportpro ducten een dalende tendenz vertonen, maar het naar verhouding hier te lande lage loonpeil maakt, dat deze concur rentie het hoofd kan worden geboden. Aangezien dit lage loonpeil mede ge handhaafd kan worden door de subsi dies op het levensmiddelenpakket, vormt de bijdrage aan het Landbouwcrisis fonds, welke voor 1948 op circa een half milliard is getaxeerd, in wezen gedeel telijk een premie op de export. Men moet zich dan ook afvragen, of deze bevoordeling van de exportindustrie wel gewettigd is. De laatste uitlatingen van overheids personen ten aanzien van de rantsoenen doen vermoeden, dat de invoer van ge- nots- en voedingsmiddelen na de laatste verminderingen voorlopig niet veel verder omlaag zal gaan. De import van luxe-goederen valt moeilijker te be oordelen, omdat hierbij de bepalingen van de handelsovereenkomsten met an dere landen een grote rol spelen. Meer malen is van regeringszijde te kennen gegeven, dat de uiterste beperking bij deze import wordt toegepast. Ten aanzien van de verkeersmiddelen c.a. werd ons te bevoegder plaatse me degedeeld, dat het huidige peil dient te worden gehandhaafd. Een beperkte in voer zal derhalve geboden blijven. De opbouw van ons industrie-appa raat is van het grootste belang voor liet economisch herstel van ons land. Ver wacht moet worden, dat de invoer van industriële uitrusting zal geschieden Op een terp, die nog steeds een zeer aanmerkelijk en opvallend hoogtever schil vertoont met de omgeving, is dit kerkje gebouwd, dat bekend staat als „de stompe toren". Het jaar 1322 is een belangrijk jaar in de kerkelijke historie van deze buurt, de kapel van de adel lijke grondbezitters komt dan onder de bediening van St. Bavo te Haarlem;. In 1426 is de kerk ingestort en herbouwd; 1572 bracht strubbelingen met de Span jaarden, roof van de klokken voor aan maak van geschut (toen óók reeds!) en tenslotte is de brand erin gestoken, maar het moet later toch weer zijn opgebouwd. Immers, het gebouw is in bezit geraakt van de hervormden en de katholieken mmmgm moesten zich een schuilkerk zoeken, niettegenstaande deze buurten practisch katholiek zijn gebleven. De toren van de kerk is een der wei nige romaanse bouwwerken in onze om geving, die tot in deze tijd zijn bewaard gebleven. Hij is door Monumentenzorg in bescherming genomen. Bij het totaal ontbreken van protestanten is tenslotte dit oude katholieke heiligdom-, toegewijd aan de H. Geertruida (een Nederlandse Heilige!), ook geheel buiten gebruik ge raakt voor de eredienst. Communiebank „De Liede- e katholieken bouwden in 1837 reeds een nieuwe openlijke kerk, meer in de richting van de Haar lemmer trekvaart, waarvoor de eerste steen volgens de gedenkplaat is gelegd door burgemeester en pastoor beiden; een gemoedelijk tafereel, waaruit de katholi citeit van die streek nogmaals duidelijk naar voren treedt. Wie het kerkje binnengaat, komt zeer zeker onder de bekoring van de devote rust, die de intieme ruimte vervult. De architectuur is wonderlijk goed voor een waterstaatskerkje en de devotie is er, ondanks de smakeloosheden, waarmee het In de loop der jaren is uitgerust, ge bleven. Momenteel wordt het gerestaureerd onder leiding van de bisschoppelijke opzichter, de heer Bottelier. En inder daad, er is iets zuivers van te maken als de oorspronkelijke lijn Wordt geaccentu eerd en onoprechtheden opgedaan ge maakt, zoals de in het priesterkoor op de muur geschilderde gordijnen, gedrapeerd en wel en de imitatie marmeren, edoch houten pilaren onder het zang koor. Mogen we afgaan op de proeve van restauratie, die op het koor is uitgezet, dan geloven wij vertrouwen te kunnen hebben, ofschoon toch weer het doorsnij den van een raam door de vloer van het destijds vergrote koor bouwkundig noch aesthetisch te verantwoorden is- De voorgevel draagt twee acceptabele beelden: de oude patrones en de latere patroon St. Jacobus, welke natuurstenen beelden ontdaan worden van de dood makende verflaag. De toren, die er tij dens en door de bezetting is afgesloopt, zal weer opgetrokken worden. Met de koperen kaarsenkronen van antiek mo del wordt het interieur zeer gediend en waneer de kapitale gebeeldhouwde re naissance communiebank meer tot haar recht zou kunnen komen-en de nog reste rende zilveren kandelaars (1698) en zilve ren arm-lusters benut worden, dan zal er weinigm eer nodig zijn voor de stijlvolle meubilering van dit zuivere kerkje en dit is belangrijk de devote sfeer die het thans, heeft, zal behouden blijven. Met het weinige dat nog nodig is, bedoe len wij: een nieuw altaar en een preek stoel, hetgeen wellicht nog lange tijd een vrome wens en parochie-ideaal zal blij ven. Het priesterkoor is belegd met een, met de hand door parochianen geknoopt tapijt. Uit 1759 dateren de in zilver ge graveerde beeltenissen van beide paro- chieheiligen op de band van een mis boek; de gedreven zilveren monstrans is iets jonger. Helaas zijn kunstschatten van vóór de reformatie niet bewaard gebleven of het zestal beeldjes, dat in de voor malige schuilkerk aangetroffen en overgebracht werd naar het Bisschop pelijk museum (wij hebben ze niet gezien) moet de getuigenis zijn van middeleeuws geloofsleven van deze cenvoudigen, dat tot in deze tijden even ongerept bewaard is gebleven als het karakter van het landschap. De voorspoedige en goed geslaagde restauratie van hun kerkje is onze af- sgheidswens, L.^3\ voor zover het deviezenverloop dit mogelijk maakt. De invoer van indus triële producten wordt naar ons werd medegedeeld zoveel mogelijk beperkt. Werd in de eerste deviezennota ge taxeerd, dat de invoer over 1947 rond 3.900 miliioen zou bedragen, de laat ste ramingen komen neer op een be perking tot 3.700 mill. Het tekort op de handelsbalans voor 1947 zou dan circa 2,100 miliioen belopen. Het loonpeil hier te lande is voor de export zeer belangrijk. Zoals bekend wordt er naar gestreefd de uurlonen om te zetten in tariefionen. Bij de vaststel ling van de tariefionen, waarin ,dus de prestaties tot uitdrukking komen, dient de werkgever te bewijzen, dat inderdaad hogere prestaties worden geleverd. Hier door wordt voorkomen, dat de lonen in bepaalde gevallen zouden stijgen zon der dat dit de productie ten goede komt. De werknemers hebben het dus in de hand door een grotere pro ductie wat betekent grotere export hun inkomen op te voeren. De directies van de Amsterdamsche Bank en de Incasso-Bank delen heden officiéél mede, dat zij een overeenkomst hebben gesloten, die ten doel heeft de samenwerking der beide bedrijven. Uit de overeenkomst blijkt o. m„ dat de Incasso-Bank van 1 Jan. 1948 af haar bedrijf zal uitoefenen voor reke ning van de Amsterdamsche Bank, zo dat de baten en de lasten van de In casso-Bank ten goede resp, voor reke ning van de Amsterdamsche Bank komen. fle Amsterdamsche Bank zal haar aandelenkapitaal met 15 miliioen ^er- hogen en deze nieuwe aandelen a 200 tegen de koers van 100 pCt. aan de Incasso-Bank overdragen'. Daartegen over zal de Incasso-Bank haar aandelen kapitaal ad 30 mill, verminderen tot ƒ15 mill., door haar aandelen door mid del van afstempeling tot de helft van hun waarde terug te brengen. Bij deze afstempeling zal de Incasso-Bank aan haar aandeelhouders aandelen van de Amsterdamsche Bank uitreiken tot het bedrag van de afgestempelde som. De Amsterdamsche Bank heeft zich verplicht de afgestempelde aandelen van de Incasso-Bank binnen de termijn van drie maanden na afstempeling tegen de koers'van 165 pCt. over te nemen, indien de aandeelhouders van de In casso-Bank deze bij haar aanbieden. Het sociale nadeel, dat ln de regel aan een fusie als de onderhavige ver bonden, is, aldus delen de directies der beide instellingen mede, t. w. het over compleet worden van een deel van het personeel, is in dit geval niet te duchten. Gelet op de feitelijke onderbezetting bij beide bedrijven, kunnen de vrijkomende aïbeidskrachten dienen om de overbe lasting van de andere beambten op de meest natuurlijke en doeltreffende wijze te bestrijden. Zoals bericht, zal Maandag 27 Oc- tober, 2 uur, in het gebouw van ds Kegelband te Haarlem een zeer be langrijke buitengewone vergadering van Bloembollencultuur worden ge houden. Maandag 13 October, half 3, zullen de voorzitters der afdelingen in Brinkmann bijeenkomen, alwaar het hoofdbestuur voorlichting zal geven op de beschrijvingsbrief. Aan de orde komt het Verzoek van twaalf afdelingen om alle saneringsmaat regelen af te schaffen °P grond van de volgende feiten. De sanering brengt be knoting van de rechten der vrije vak genoten, rampzalige vernietiging van onze producten, willekeur by de toepas sing van de maatregelen, ambtenarij, ontduiking, grote financiële lasten, be vordering van de teelt in het buitenland en verval van het vak. Daarna ko>rr.'t aan de orde het voorstel van het hoofdbe stuur inzake het onpinie-onderzoek on der de vakgenoten (plan van Nispen). Reeds is in de hoofdbestuursvergadering van 7 Oct. met algemene stemmen beslo ten dit opinie-onderzoek deze winter te doen geschieden. Het hoofdbestuur somt hieronder de motieven op, die tot het doen van het voorstel hebben geleid. 1. De invloed van de vereniging als vrijwel alle vakbeoefenaren omvattende vakorganisatie moet hersteld woeden, doordat haar houding ten aanzien van de aard en de vorm der bedrijfsmaatre- gelen niet meer voor tweëerlei uitleg vat baar zal zyn. 2. De mening van de meerderheid der vakgenoten over het nut of de noodzaak der bedryfsmaatregelen ten bate van het vak moet richtsnoer zijn niet voor enige maanden maar voor enige jaren. 3. Als men die maatregelen nuttig of nodig vindt, dan zal men ook de fin- nanciële gevolgen ervan moeten dragen en moeten aanvaarden, dat men elkan ders risico draagt. 4. Als men ze niet meer wenst, dan zal men ook daarvan de consequentie moeten willen dragen door aanvaarding van het herstel van ieders eigen risico. Ongecorrigeerd) In Staatsblad H 338 is heden afgekon digd de wet houdende toepassing van artikel 43 van de Grondwet. Donderdag is in het Juliana ziekenhuis de serg. maj. C. A. v. d. B. uit Soest, die Woensdag bij een munitie ontpio'Img nabij Hoog Soeren zwaar werd gewond, overleden. De toestand van soldaat A. C. is iets verbeterd. Levensgevaar is voor hem niet meer aanwezig. JE Hj JS Ditmaal voor de Zondag een paar aardige .grapjes, die de K.L.M. ons heeft toevertrouwd. Teneinde de passagiers zoveel mogelijk comfort te kunnen bieden, worden hen na de reis vragenlijsten voorgelegd over hun in drukken tijdens de vlucht. Een passa gier op de Indië-route beantwoordde de vraag: „Had U last van vliegen op grote hoogte?" als volgt: „Er zijn enkele vlie gen meegekomen uit Cairo, alles is ech ter grondig gedesinfecteerd in Ceylon." Twee oude dametjes zitten in het be zoekersrestaurant op Schiphol, gezellig keuvelend over „de góede oude tijd" toen er nog trekschuiten en paardetram- metjes waren. De windrichting heeft voor deze ochtend bepaald, dat „baan 32" in gebruik is, zodat de vliegtuigen laag over het barakken-complex binnen komen. Dit ontlokt een der dametjes de vraag: „Hoe zou het toch komen, dat die vliegmachines alsmaar van één kant binnen vliegen?" Het andere oudje weet het wel en zegt: „Dat is nogal logisch, daar ligt immers het buitenland. Van ouds bekend. TeL 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem PHILIPS RADIO (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u Congr. aspiranten. 12.15 u. Aanbidding 45 u. Lof 7 u. Maandag: H. Familie dames 8 u. Dins, dag: Congr. meisjes 8 u. Woensdag: Congr. jongens 7 u Zaterdag:. Biecht horen 4.308.30 u. De gehele week Lof 7.30 U. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag: H.H, Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. Maandag: Congr. heren 8 u. Dinsdag: Congr. meisjes-jun 7 u.; jon. gedames 8-u. Woensdag: Congr. jongens 7 u.; jongemannen 8 u. Zaterdag: Biech ten 56.30 en 79 u. De gehele week Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. Lof 7 u. Maandag: Congr dames 8 u. Woensdag: Congr. jongens 6.45 u.; jongemannen 8 u. Donderdag; Conferentie door pater Wijnand Sluys 8 u. Zaterdag: Biechten 49 u. De gehele week Lof 7.30 u. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle. verparkweg). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u. Maandag: Congr. meisjes 6.30; jongedames 8.15 u. Woensdag: Congr. jongens 6.30 u. Zater dag: Biechten 59.30 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaame). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis). Congr. jongens 5.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: Congr. dames 8 u. Dinsdag: Congr. jonge vrouwen 8 u. Za terdag: Biechten 58.30 u. De gehele week Lof 7.3Q u. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). Zondag: H.H Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u. Lor 7 u. Maandag: H. ram. heren 8 d. Dinsdag: Congr. meisjes-sen. 7 u.; jon. gedames 8 u. Zaterdag: Biechten 4.30 8.30 U. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat). Zondag: H.H. Mis. sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. Congr. jongens 12.15 u. Lof 7 u. Dins dag: Congr. meisjes tot 17 j. 8.15 u. Don. derdag; Fam. dames 8.15 u. Zaterdag: Biechten 5—8.30 u. De gehele week Lof 7.30 U. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zon. dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogpiis) en 11-30 u. Lof 7 u. Maandag: H. Fam. heren 8 u. Woensdag: Congr. jongemannen 8 u. Zaterdag: Biechten 5—8 u. De gehele week Lof 7.30 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 6.30 u. Maandag: H. Fam. heren na het Lof. Dinsdag: Congr. meis jes na het Lof. Woensdag: Congr. jonge mannen idem. ZaterdagBiechten 59 u. De gehele week Lof 7.30 u. ALLERH. DKIEëENHEID (Bloemen daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.39 (Hoog. mis) 10,15 en 11-30 u. Lof 7 u. Woensdag: Congr. jongens 7 u. Zaterdag: Biechten 5—6.30 en 79 u. De gehele week Lof 7.30 u- H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur. Lof 7.30 u. Maandag: Fam. heren na het Lof. Woensdag: Mariagarde Aloysiusgroep sen. 8 u. Zaterdag; Biech ten 5—6 en 79 u. De gehele week Lof 7.30 u. O, L. VR. HEMELVAART (Heemste de). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15en 11.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: Congr. jongens tot 17 j. 7 u. Zaterdag: Biech ten 58.30 u De gehele week October- oefeningen 7.30 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen). Zondag: 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u. Lof 7 u. Zaterdag: Biechten 48 u. De gehele week Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer denhout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7.30 u. Dinsdag; Congr. meisjes na het Lof. Zaterdag: Biechten 49 u. De gehele week Lof 7.30 u. H. AGATHA (Zandvoort), Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10 u. (Hoogmis); Lof 7 u. Maandag: congr. dames na de Octoberoefening. Dinsdag: Congr. jonge, dames, idem. Zaterdag: Biechten 58 u. De gehele week Lof of Octoberoefening 7.30 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoog mis); Lof 2.30 u. Woensdag: Congr. jon gens 7.30 u.; jongemannen 8.15 u. Zater dag: Biechten 57.30 u. Amsterdam, 10 Oct. 1947. De -beurs had vandaag weer een vast voorkomen. In vrijwel alle afdelingen was de vraag overheersend, hetgeen naar een algemeen hoger koerspeil leidde. Olie fondsen, die de laatste dagen weinig ver andering te zien gaven, traden vandaag op de voorgrond. Kon. Olie zette 10% hoger in, terwijl Dordtse Petrol, bij een hoofdkoers van 445 een avans van 12% te zien gaf. Ook de scheepvaartmarkt had goede belangstelling. Van culturen werden rub berfondsen wederom levendig verhandeld en tegen oplopende koersen uit de markt genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2