Salariëring gemeente ambtenaren Verbetering ten bedrage van 10 pet. der basiswedden r DE WONDEREN ZIJN DE WERELD NOG NIET UIT Ipsophon een technisch snufje van de eerste rang ZUID-AFRIKA KOMT ENGELAND TE HULP MET EEN GOUDLENING D MUHHAR?ET5 Jeugdproblemen Geheimhouding verzekerd Zuurkoolvoorziening thans verzekerd HAND MOET WORDEN UITGESTOKEN Anders dreigt nieuwe wereldoorlog EEUW DER TECHNIEK ZATERDAG 11 OCTOBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Een halve eeuw geleden een bittere vijand, thans een goede helper ARTHUR AXMANN OVER HITLER'S DOOD Bormann toch dood? Illegaal werker sloeg door Elf jaar geëist AARDAPPELEN IS GEEN VEEVOEDER Nieuwe verordening Liturgische Weekkalender TWEEDE KAMER DINSDAG BIJEEN Interpellatie Wagenaar aan de orde CHOLERA-VACCIN VOOR EGYPTE Plisnier wenst verdeling van België MGR. CAMMAERT IN ONS LAND 1 bj pijnen IR. OTTEN: Acht jaar voor herover De telefoon is voor ons al lang geen wonder meer. En zelfs mei de gedachte, dat we misschien binnen en kele jaren automatisch verscheidene landen van Europa kunnen bereiken, hebben we ons al vertrouwd gemaakt. Alg blijkt, dat iemand nog nooit van een.telex gehoord heeft, glimlachen we wat geringschattend en kunnen we ons nauwelijks voorstellen, dat men zich over zo iets nog opwindt. Toch staan ook wij telkens weer verstomd over de wonderen der techniek, hetgeen b.v. ook weer hei geval is bij de moderne vindingen op hei gebied van de registre ring van telefoongesprekken. Vergeet uw fluitje niet.. Engelands armoede heeft de Domi nions aangespoord tot hulpverle ning aan de staat, die nog altijd de belangrijkste van het Gemenebest en daardoor een van de belangrijkste ter wereld is. Men heeft deze hulpverlening tot nog toe gegoten in de vorm van extra-leveranties en enkele giften in geld, en het „moederland" heeft zijn dankbaarheid door officiële verklarin gen en pers-artikelen op passende wijze doen blijken. Nu echter de dollarlenipg bij Amerika nagenoeg is uitgeput, terwijl het restant geblokkeerd blijft, omdat de Engelsen niet in staat zijn, alle bepalingen van het leningsverdrag ten uitvoer te-bren gen (o.a. de bepaling, dat sterlingschul- den in dollars betaalbaar moeten wor den), nu is de nood eerst .recht aan de man gekomen. Nood, die niet slechts voor Engeland bestaat, doch voor alle landen, die met Engeland tezamen het sterlingblok vormen: dit ganse blok, waar het Engelse betaalmiddel de finan ciële standaard is, moet zich wel ten nauwste betrokken gevoelen bij de ach teruitgang van dit betaalmiddel. Een van de oorzaken daarvan is het gebrek aa.n goud, dat als dekking kan dienen voor sterling, en het is dan ook geen wonder, dat Bevin onlangs aandrong op een herverdeling van de wereld-goud voorraad, waarvan het leeuwendeel in het Amerikaanse fort Knox bewaard wordt. Zuid-Afrika heeft een voorbeeld ge geven van de wijze, waarop men aan het Engelse goudtekort een einde kan maken. Het heeft een goud lening, ter grootte van 80.000.000 pond, aan de Londense schatkist toegestaan, daarmede althans enigermate voorzie- nende in de dekking van het sterling, nu de dollardekking practisch is komen te vervallen. En het zijn niet zozeer de financiële gevolgen hiervan, die ons op dit ogpnblik het meest interesseren, doch meer de historische en politieke achter gronden. Sinds anderhalve eeuw behoort de Kaapkolonie, en sinds een halve eeuw de Transvaal en de Oranje Vrijstaat, tot het Engelse wereldrijk. Op hoeveel ver zet vooral dit laatste is gestuit, weet iedereen die op de hoogte is van de ver beten vrijheidsstrijd, die onder de naam van Boerenoorlog- bekend is gebleven. Toen eenmaal de vrijheid verloren was, heeft alles wat Afrikaander' was, zich schrap gezet tegen het veldwinnen van de Engelse culturele en economische in filtratie. Londen heeft toen de -wijsheid bezeten, de overwonnen landen enkele jaren later een grote mate van zelf standigheid te hergeven. .De Zuid-Afri kaanse Unie is gevormd en heeft zich ontwikkeld tot een volwaardig en econo- Arthur Axmann, de opvolger van Bal- dur von Schirach als hoofd van de Hitler- jugend, heeft tegenover Amerikaanse on dervragers zijn lezing verhaald van cie dood van Hitler in de Rijkskanselarij te Berlijn. Axmann beweerde, als eerste van de tot nu toe gehoorde getuigen, dat hij samen met Goebbels de brandstapel heeft gebouwd, waarop de lijken van Hitier en Eva Braun zijn verbrand. Eveneens be weerde Axmann, dat hij tegenwoordig is geweest bii het. sterven van Martin Bor mann, nadat deze dodelijk gewond was door een Russische anti-tankgranaat. Op 31 April had Axmann een onder houd met Goebbels, waarop deze zeide, dat Hitier niet gestoord wenste te wor den. Op dat moment kwam er echter een adjudant naar binnen, die riep „Hitier is dood". Toen Goebbels. Axmann en enige anderen naar het vertrek snelden, troffen zij daar Hitier aan. rechtop zittend in een stoel met strepen bloed rond de slapen. Hitler had zich met een revolver door de mond geschoten, terwijl Eva Braun een einde aan haar leven moet hebben ge maakt door hét innemen van potassium cynaide. Even later heeft men volgens Hitiers wens het lichaam naar de binnenplaats gebracht, waar het met behulp van ben zine werd verbrand. misch sterk lid van het Gemenebest. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de anti- Britse stemming langzamerhand is ge zakt, en dat men steeds meer bereid werd tot samenwerking met de Britten. Generaal (thans maarschalk) Jan Smuts, die tegenwoordig aan het hoofd der Unie staat, is een van de grote promo toren geweest van samenwerking met de vroegere vijand. Wellicht mag men het aan het herstel van de zelfstandigheid der Boerenrepublieken toeschrij ven, dat in de tweede wereldoorlog Zuid-Afrika een aanzienlijke bijdrage in de inspanningen van het Wereldrijk heeft geleverd, en dat het thans zozeer van het belang, gelegen in het lidmaat schap van dit Rijk, doordrongen is, dat het zijn eigen goudreserves aanspreekt, om die van1 het moederland te hulp te komen. Zuid-Afrika bevindt zich nu in de eigenaardige positie, cultureel een ge heel eigen, met Nederland sterk verwant gebied te vormen, en tegelijkertijd'politiek en financieel met vrij algemeen enthou siasme deel uit te maken van de Britse kring. Eigenaardige positie inderdaad: degenen die zich eens knarsetandend onderwierpen dan het Britse bewind, staan thans de Britten met de geldbui del, in de hand terzijde; zij die een halve eeuw geleden niets liever zagen dan de ondergang van het Empire zijn nu de eersten, die op grote schaal trachten, hetzelfde Empire te behouden! Een der leden van de voormalige ille gale groep „Vrij Nederland", B., stond Vrijdag terecht voor het Hoog Bijzon der Gerechtshof omdat hij tegenover de S. D. had „doorgeslagen." De hoofdredacteur van „Vrij Neder land", de heer H. m. van Randwijk, legde gunstige verklaringen over de per soon en het illegale werk van de ver dachte af. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat men bij de verhoormethoden van de S. D. nooit van te voren kon zeggen of men wel of niet zou „door slaan". Men kon in zo'n geval absoluut niet op zichzelf rekenen. Bij zijn ondervraging gaf verdachte een uitvoerig relaas van zijn verhoor. Hij gaf toe, dat hij na zijn vrijlating zijn collega's had -kunnen waarschu wen, doch de S. D. had gedreigd in dien hij zulks deed zijn vrouw en kinderen als represaille gevangen te zullen nemen. De procureur-fiscaal behandelde in zijn requisitoir de vraag, welk standpunt strafrechtelijk tegenover „doorslaan" van illegale werkers moet worden ingeno men. Naar zijn oordeel moet tegen over spanning der strafrechtelijke eisen in dergelijke gevallen gewaakt worden. Wanneer evenwel levens en belangen van anderen in gevaar worden gebracht, dient aan bepaalde voorwaarden van niet-strafbaarheid voldaan te zijn. Spr. achtte B. strafbaar en het beroep op overmacht ongegrond. Spr. conclu deerde tot 11 jaar met aftrek. De verdediger, mr. A. H. van Namen, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij opmerkte, dat in zaken van illegale werkers, die „doorgeslagen" hebben, S.D.-ers als getuigen optreden, die zich zelf slechts bezwaren als zij cfe waar heid spreken. Naar het oordeel van de raadsman was de handelwijze van B. volkomen verantwoord. B. heeft in over macht gehandeld. Hij is geen verrader. Spr. concludeerde tot ontslag van rechts vervolging. Uitspraak 24 October. De Staten-Generaal in verenigde zitting bijeen om te beraadslagen over het wetsont werp in zake het Regentschap van H. K. H. Prinses Juliana. Tijdens de rede van de voorzitter der commissie van rapporteurs, mr. Van Schaik Onlangs heeft de ingestelde „Commis sie van advies inzake de bezoldiging van het gemeentepersoneel" een rapport uit gebracht omtrent normen, welke dienen te worden aangelegd voor het beant woorden van de vraag, of, en zo ja, in hoeverre in een bepaald geval een ge^ meentebestuur het K. B. no. G 362, waarbij aan het burgerlijke Rijksperso neel een verdere verbeterirfg ten bedrage van 10 pet. der basiswedden werd toe gekend, van overeenkomstige toepassing kan worden verklaard op het personeel dier gemeente, hetwelk niet tot de werk lieden behoort. De commissie, waarin, behalve de re gering, de provinciale besturen, de ge meentebesturen en de centrale ambtena- renorganisaties zijn vertegenwoordigd, is tot de conclusie gekomen, dat het nood zakelijk is voor het beantwoorden van bovenvermelde vraag in de provincie Zuid-Holland in zwang zijnde methode van toetsing der gemeentelijke salaris sen aan die van het Rijk met een enkele wijziging voor het gehele land te aan vaarden. Wij vernemen, dat de minister van Binnenlandse Zaken zich, in overleg met de minister van Financiën, met dit advies heeft verenigd, zodat binnenkort aan de gemeentebesturen nadere richtlijnen zul len bevatten, waarboven in normale ge vallen de salarissen van het administra tief personeel niet mogen stijgen. Daarnaast zal aan de gemeentebestu ren worden medegedeeld, dat het aldus getrokken plafond tevens deze betekenis heeft, dat desgewenst die gemeentelijke salarissen, welke beneden dat plafond liggen, tot aan het plafond mogen wor den opgevoerd, ook al ontstaan daardoor verbeteringen, welke meer dan 10 pet. der basiswedden bedragen. In verband met de grote vras naar witte kool liep de prijs van di product sterk op. De zuurkoolfabri kanten konden aanvankelijk slecht: tegen hoge prijzen witte kool be trekken, hetgeen de zuurkoolpro ductie in gevaar bracht. Teneinde de zuurkoolvoorzieninf deze winter te verzekeren is eei regeling getroffen tussen het Cen traal Bureau voor Tuinbouwveilin gen en de zuurkoolfabrikanten, zo deelt de afd. Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mede. Volgens deze regeling zal 70% van de op de veilingen aangevoerde witte kool gereserveerd worden voor de zuurkool- fabrikanten, die de kool tegen een rede lijke prijs zullen kunnen betrekken. Met deze hoeveelheid hoopt men ongeveer 80.000 vaten zuurkool te fabriceren, wel ke hoeveelheid ongeveer gelijk is aan die van het vorig jaar. Het onrechtmatig vervoederen en be werken tot veevoeder van aardappelen heeft grote afmetingen aangenomen, al dus deelt de afd. Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mede. Dit is aan leiding geweekt voor het Bedrijfschap voor Aardappelen een verordening vast te stellen, die beoogt aan dit euvel paal en. perk te stellen. Deze verordening komt er in de practijk op neer, dat par tijen veldgewas (ongesorteerde) aard appelen niet zonder veevoeder-verkla ring mogen worden vervoerd, tenzij het betreft vervoer naar bedrijfsgebouwen van de teler, naar aardappelmeelfabrie ken of naar sorteerinrichtingen. ZONDAG 12 October: 20e Zondag na Pinksteren. 2 A cunctis. 3 naar keuze. Credo. Praef. v. d. H. Drievuldigheid: Utrecht: 2 H. Wilphridus; Haarlem: 2 H. Wilfridus. MAANDAG: H. Eduard. 2 A cunctis. 3 naar keuze. DINSDAG: H. Callistus (nieuwe Pausmis, eigen ora ties). Praef. v. d. Apostelen. WOENS DAG: H. Theresia. DONDERDAG: H. Hedwigis. 2 A cunctis. 3 naar keuze; Utrecht, Den Bosch, Roermond: Kerk wijding van de eigen kerk. 2 H. Hed wigis. Credo; Breda: H. Gerardus Majel- la. 2 H. Hedwigis. VRIJDAG: H. Marga- retha Maria Alacoque; Utrecht, Roer mond en Den Bosch: 2 Kerkwijding. Credo. ZATERDAG: H. Lucas. Credo. Praef. v. d. Apostelen. ZONDAG 19 Oc tober: 21ste Zondag na Pinksteren. 2 H. Petrus Alcantara. 3 voor de verbreiding van het Geloof. Credo. Praef. v. d. H. Drievuldigheid; Utrecht, Den Bosch en Roermond: 3 Kerkwijding. 4 voor de ver breiding van het Geloof. De Tweede Kamer zal Dinsdag 14 October kwart voor vier bijeenkomen. Aan de orde is o.m. de interpellatie van de heer Wagenaar naar aanleiding van de door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in zijp radiorede van Maandagavond 22 Sep tember j.l. aangekondigde verlaging van enkele rantsoenen, welke in de week van 29 Septembsr j.l. zijn inge gaan. De voorzitter behoudt zich voor, om, indien de loop der werkzaamheden daar toe aanleiding geeft, aan de Kamer voor te stellen de vergadering des avonds acht uur voort te zetten. De Nederlandse regering heeft aan de Egyptische regering de levering van honderdduizend eenheden cholera vac cin aangeboden. Dit aanbod heeft de Egyptische regering in dank aanvaard. De aflevering zal door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht ge schieden, gedurende tien achtereenvol gende wrken, te beginnen met de week van 6 October telkens tienduizend een heden. Deze zendingen zullen recht streeks per K. L. M. naar Egypte wor den vervoerd. Geschenken arriveren op Buckingham-Palace De en ei-loze dag Randolph Churchill krijgt werk al niet aan went Boeken en portretten in Leipzig eerste kip- Waar men Op het Buckingham Palace begin nen de huwelijkscadeaux binnen te komen. De giften, die uit alle delen van het gemenebest komen, tonen de verscheidenheid van volken,waar over de koning van Engeland de scepter zwaait. Canada heeft antiek zilver ge zonden met inscripties en een nerz- bontjas. De prinses zal niet alleen aan dé feestelijkheden, maar ook aan de cadeaux merken, dat de tegenwoordige tijden naast hun noden ook eigen gaven hebben. De cadeaux zijn daarom prac tisch gekozen. De hertogin van Mon- toro, enig kind van de hettog van Alva, voormalig Spaans ambassadeur in Londen, heeft zich bij haar keuze ook door de nuttige waarde laten leiden: zij heeft een waardevolle mantilla en een kam als huwelijkscadeau naar Lon den gebracht. De Franse regering .zorgt voor een Sèvres-servies, terwijl de stad Parijs nog een kaptafel schenkt. De eerste kip- en ei-loze dag üi Amerika, die naast de vleesloze deze week is ingegaan, is geen onverdeeld succes geworden. Som mige restaurants hielden zich niet aan het verzoek van de president, die zelf die dag vleesboutjes at, die hij Dinsdag had laten staan wegens het vleesloze van die dag. De cafetaria van de UNO in Lake Success heeft helemaal niet mee gedaan. Integendeel, de afgevaardigden werden verrast met hard gekookte eitjes. Randolph Churchill heeft een baan aangeboden gekregen in Welling ton, een stad op Nieuw-Zeeland. In de brief beidt men hem aan, een week „aangenaam en voordelig" onder normale voorwaarden te komen werken in .een van de havens van Nieuw-Zee- land. De secretaris van de vakbond van de havenarbeiders heeft Randolph een formele uitnodiging gezonden naar aan leiding van zijn critiek over het „lang zame werk" in de havens. „U zult zeer zeker deze gelegenheid, om persoonlijk een ernstige poging te verrichten het arbeidstempo te verho gen en op die manier uw en onze ver wanten in Engeland te helpen, toe juichen. U zult onder de gewone voor waarden moeten werken, waarbij dus de noodzakelijkheid van niet 48 uur maar van 59 tot 63 uur per week. Wij Zullen trachten uw verblijf interessant en leerzaam te doen zijn. Wij brengen u de woorden van Winston Churchill in herinnering, toen hij in de donkerste dagen van Engeland sprak van de nood zaak van bloed, arbeid, zweet en tranen. Nu, u zult werk. zweet en tranen bij onze arbeiders vinden.'* Men went aan alles, zei een bewo ner van het huis dat naast een gevaarlijke bocht in Nasoville (USA) lag, nadat een zware vrachtauto zijn huis was binnengereden, zijn vrouw rakelings was gepasseerd en voor het bed van zijn zoontje tot staan was ge komen. Het was de twintigste keer dat het hem in 18 jaar overkwam! De boekdrukkeryen van Leipzig hebben druk werk. Maar voor Rusland. Alle uitgaven, waar door deze stad naam heeft gekregen als boekenstad, zijn stopgezet en van de persen van de verschillende uitgeverijen komen slechts leerboeken met het Rus sisch abc, massa-oplagen van portret ten van Lenin, Stalin en Molotof. De werken van Stalin en Lenin worden in het Duits gedrukt om de bevolking van de Oostelijke zone van. Duitsland de verschillende wijsheden uit het Oosten bij te brengen. De Brockhaus-uitgeverij is de volledige verwoesting van de ge bouwen etc. nog niet te boven gekomen, terwijl het door de oorlog gespaarde „Reclam-Verlag" 'door de Russen van alles is beroofd. Leipzig verliest op het ogenblik zijn vroegere monopolie-positie. In Berlijn zijn reeds 150 uitgeverijen gelicenseerd, terwijl in Stuttgart, Ham burg, München, Freiburg en Wiesbaden zich vele firma's vestigen. Omdat zij het in Amerika niet pret tig vond, vertrok de Britse GI- bride met haar zoontje enige we ken geleden maar terug naar het oude Engeland. De Amerikaanse oud-soldaat was het daar echter allesbehalve mee eens, reisde naar Engeland en „stal" zijn zoon, toen zijn vrouw niet mee te rug naar Amerika wilde. Hieruit is nu een internationale rechtzaak voortge komen, waarin men nog geen oplossing gevonden heeft. Interessant is overigens nog de wijze, waarop de man voor zijn zoon zorgt. Hij heeft zijn werk voorlopig opgegeven en gaat er tegenover verslag gevers prat op, te kunnen naaien en koken. Charles Plisnier, de bekende Waalse romanschrijver, winnaar van de „Prix Goncourt", heeft op een vergadering te Brussel van „Wallonië libre" gezegd: „In feite behoort Wallonië bij Frankrijk". Plisnier werd door sommige toehoor ders luid toegejuicht, toen hij verklaar de, dat België moet verdeeld 'worden in federatieve staten. De „Benelux"- combinatie noemde hij een .„absurd men gelmoes". De instemming met zijn woor den was onder zijn gehoor echter niet algemeen. De hoofdaalmoezenier van het Bel gische leger, Mgr. F. Cammaert, is, ver gezeld van de aalmoezeniers Dessain en Willems, de gast geweest van de Nederlandse hoofdaalmoezenier Mgr. H. J. j. M. van Straelen. De Belgische hoofdaalmoezenier heeft zich op de hoogte gesteld van de organisaties, die zich bezig houden met het welzijn van de Nederlandse militairen; in het bij zonder het Katholieke Thuisfront. Ook heeft Mgr. Cammaert enige militaire tehuizen bezocht, o. a. die te Utrecht en 's-Gravenhage. Vrijdagochtend werd Mgr. Cammaert door de minister van Oorlog, luitenant-kolonel A. H. J. L. Fièvez, ontvangen. Als erkenning van de waardevolle dienst aan de Britse Natie bewezen gedurende de overstroming van het Fen-district in Maart en April, is aan dr. irJ. A. Ringers op de Britse Ambassade door Sir Neville Bland, de Britse Ambassadeur, het Comman deurskruis voor civiele dienstenterbonden aan de orde van het Britse Imperium, uitgereikt Te 's-Gravenhage heeft ir. Otten in een persconferentie enige nadere toe lichtingen gegeven op de aanbevelingen aan de regering inzake het Indonesische probleem, waarvan hij mede-onderteke naar is geweest, en ,op enige andere problemen van internationale aard. Wij zijn allen, aldus ir. Otten, als mens sterk van elkander verschillend, maar wij hebben een gelijkheid, die bij onze vrijheid van groot belang is dat is de manier, waarop wij allen als mens ons fakkeltje dragen. Dit ligt ten grondslag aan onze aanbevelingen ik weet zeker, dat het overgrote deel van het Nederlandse volk het bedoelt zoals wij het daarin hebben bedoeld. Spreker ging vervolgens over tot enige principiële vraagstukken omtrent de Benelux. Men moet, zo zei hij, net zo hard zijn voor het goede als tegenover het kwade, en liefst nog veel harder. Wat nodig is, is karakter. Wij moeten karakter hebben en de waarheid onder ogen durven zien. Met angst voor Rus land en communisme helpen wij de Russische vrienden niet. Het Russische volk is een prima volk. Wij moeten het de redding brengen, waar het naar smacht en het de vrijheid hergeven om te oordelen. Ik acht, aldus ir. Otten, de Benelux een voorbeeld voor de we reld op economisch en straks ook op sociaal gebied, maar dan moet het Handvest er van goed gehanteerd wor den. Rusland en het communisme brach ten de spreker ten slotte nog op het Griekse probleem. Griekenland, zo zeide hij, verkeert in de situatie als destijds Oostenrijk, Tsjechoslowakije en ten slotte Polen. Het moet de spits afbijten en ontvangt van de geallieerden vele goede woorden maar weinig hulp. De geallieerden willen ook nu appai- seren. Het gaat opnieuw in de richting van een wereldoorlog, waarbij Grieken land de brug is naar Turkije, het nabije Oosten, India en Afrika. Alg wü dit ge vaar niet zien, krijgen wij het ook in eigen buis en wij kunnen het alleen keren door nu karakter te tonen en halt te roepen, zeer duidelijk, maar dan ook de hand uit te steken. (Vervolg van pagina 1) Is dat nu niet heel erg? Erkend wordt enerzijds, dat het noodzakelijk is, dat voor en met de massa der ar beidersjeugd veel dient te geschieden, maar anderzijds kan het niet wegens gebrek aan belangstelling. Laat ons toch bedenken, dat de grote strijd vóór of tégen Christus ten slotte in de grote arbeidersmassa's zal worden uitgevoch ten. De grote strijd is niet die tussen Americanisme en Bolsjewisme, maar tussen Christendom en materialisme. Of we dat materialisme nu business of kolchose noemen, dat büjft in zijn diep ste wezen gelijk, beide zijn misgeboorten van een samenleving, waaruit de enig gezonde kiemkracht: Christus, werd ge bannen. Wanneer we de arbeidersmassa's er niet van kunnen overtuigen, dat het Christendom betekenis heeft niet alleen voor de eeuwige zaligheid, maar ook voor het middel, om die eeuwige zalig heid te bereiken: het leven van alle dag, dan is het de schuld van hen, die, van deze waarheid overtuigd, niet vol doende voor de practisering hebben ge ijverd, wanneer die massa ten slotte niet anders meer zien zal en aanhangen dan stelsels, welke dat materiële tot het alleen-zaligmakende levensbeginsel verheffen. Prachtig is het, dat de K.A.J. intussen doet wat zij kan: „Rustig overdenken wat het beste aanknopingspunt is om de jeugd te krijgen, proberen te weten te komen, wat op een bepaald moment het meest actueel is, om op dat gebied de juiste zet te kunnen doen. Ieder zal er kennen, dat de laatste methode in prin cipe de enig juiste is, en deze wordt daarom gevolgd. Niet feilloos en ook misschien niet met de spoed die vereist is, maar het wordt gedaan". Ten slotte vraagt De Vos: „Heus, geeft U de K.A.J. toch de tijd! Een erfenis van tientallen jaren is niet in 214 jaar ongedaan te maken. In een tijd waarin de mens niets méér ont breekt dan een pc«itief ideaal en waarin we werken moeten met een teleurgestelde jeugd, die voor een groot gedeelte niet meer overtuigd is van haar taak, gedeel telijk omdat zij negatief is opgevoed, groeit een beweging, die de totale vor ming van deze jeugd beoogt, niet als een mosterdplant, maar zij zal jaren nodig hebben c«i tot volle ontplooiing te ko men." Het schrijven van de heren De Vos en De Smet wekt sterk het gevoel dat de leiders van de K.A.J. de zaak goed zien en dat is verheugend, maar dat zij niet voldoende steun en begrip vinden bij de ouderen, en dat is bedroevend. Ouderen hebben reeds krachtens de algemeen menselijke solidariteit de plicht, de jon geren te helpen op htm weg naar het volle leven. Ten aanzien van de massa der jonge arbeiders gelde deze plicht in versterkte mate. Het gebeure evenwel zo, dat de jonge mens niet het gevoel krijgt als een permanent onmondige te werden aangezien. Hij blijve zijn eigen verantwoordelijkheid dragen. Maar daar. om mogen de gerechtvaardigde verlan gens van de Kajotters doordringen in de bureaux onzer K.A.B., in de bestuurska mers van de plaatselijke afdelingen, meer nog in ons aller harten. Steun aan de jeugd betekent: het Christen-ideaal meer naderen. Het Gerechtshof te Leeuwarden ver oordeelde Donderdag de 30-jarige schip per H. E tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van een jaar. De procureur- generaal had acht jaar gevorderd. Op 11 Juni van het vorig jaar sloeg verdachte aan een der Groninger ka nalen Cornells Groeneveld met een bijl neer en beroofde hem daarna van zijn portefeuille met' 6.000. We hebben hierbij het oog op de Ipsophon en Textophon. Reeds sedert jaren worden apparaten gebruikt om telefoongesprekken te re gistreren (op te nemen), opdat het tijd rovende werk van notities maken kan vervallen. We kennen de dictaphoon, telephonograaf, telegraphoon en hoe die „foons" nog meer mogen heten. De nieuwste „foon" (die we in Nederland nog niet kennen en die we daarom nog met „ph'> schrijven!) is volgens des kundigen vrijwel volmaakt. Het is de Ipsophon, die als gewone telefoon dienst kan doen, maar die tevens op grote af stand kan opnemen en weergeven en die, op telefonisch bevel, ook geregistreerde gesprekken weer laat verdwijnen. In de praktijk komt de Ipsophon hierop neer: de directeur van «en zaak is op reis; hij weet niet waar en wanneer hij zijn huis of zaak kan opbellen om te vra gen of er nog iets bijzonders geweest is. Geen nood, zijn vrouw behoeft niet eens thuis te blijven, want hij heeft een Ipsophon, aldus het maandblad van de P.T.T. Als er gebeld wordt geeft de Ipsophon antwoord en zegt: Hier Is de Ipsophon van de firma Die en Die Uw mede deling wordt automatisch opgenomen opgelet spreekt u maar nu," en dan kan de relatie spreken. Elk w'oord wordt op een staaldraad opgenomen en zorgvuldig bewaard, totdat de directeur er naar zal vr%gen. Een geheimsleute1 zorgt er voor, dat derden nooit een mededeling kunnen afluisteren. De telefoon is n.l. uitgerust met een 10-tal knoppen (cijfers 09). Voordat de directeur zijn huis of kantoor verliet heeft hy een codenummer aangeslagen. Hij heeft een keuze uit 1023 combinaties. Als hij nu op een willekeurig tijdstip zijn huis opbelt, hoort hij, als ieder ander, de oproep van de Ipsophon. Na het woordje „opgelet" zegt hü nu echter tweemaal „hallo". In plaats van de ge bruikelijke oproep: .spreekt u maar nu", volgen dan langzaam de cijfers 0 tot en met 9. Heeft hij, voordat hij wegging, b.v. het codecijfer 28 aange slagen, dan zegt hij na de 2 en na de 8 weer tweemaal „hallo", bij de andere cijfers zwijgt hij. De Ipsophon weet dan, dat hy met de rechthebbende te doen heeft en geeft alle boodschappen, mede delingen, enz., die hij gedurende de dag opgenomen heeft. door. Wil de betrok kene de mededelingen wegvagen hij kan ze een eindeloos aantal malen laten herhalen dan is het woordje „löschen'' of „effacer" (misschien straks in de Nedei'landse taal „uitwissen") vol doende. Doordat de werking zo eenvoudig is en zij de relaties In staat stelt te allen tijde, ook na sluiting van de zaak, hun mededelingen, bestellingen, enz. te doen, zal de Ipsophon wellicht een grote toe komst tegemoet gaan. Voorlopig zal de materiaalpositie echter niet van, die aard zijn, dat binnenkort in Nederland overal Ipsophons zullen staan. Een soortgelijke, iets eenvoudigere uitvinding Is de nachtschakeling van de Textophon, die van alle telefoon- installaties uit in werking kan worden gesteld. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een chef, directeur of bedrijfsleider des avonds thuis, of op reis, ineens denkt aan een brief, die onmiddellijk geschre ven moet worden, een stuk, dat direct naar een relatie gezonden moet worden of iets dergelijks. Iemand te bereiken is dan niet altijd gemakkelijk, terwij] hü vaak de stukken niet bij zich heeft om zelf de bewuste brief te schrijven. Is zyn zaak in het bezit van een Texto phon met de nieuwe nachtschakeling, dan is de zaak heel eenvoudig. Hij draait het nummer van de Texto phon en hoort aan een bepaalde zoem toon, dat de staaldraadmachine gereed is zijn mededeling te ontvangen. Om die zoemtoon te laten verdwijnen en de staaldraad in beweging te zetten, blaast hy op een speciaal fluitje, dat hij by zich heeft en dat een bepaalde, nauw keurig afgestemde toonfrequentie heeft. Hierdoor wordt voorkomen, dat onbe voegden mededelingen op de machine doorgeven. Een korte eindstoot op de zelfde fluit brengt de machine, na het doorgeven van de mededeling, weer in de rusttoestand. Zij geeft dit aan door gedurende één seconde een zoemtoon te laten horen. Komt de secretaresse of bedrijfsleider 's ochtends op kantoor, dan ziet ze aan het branden van een lampje, dat er, na haar weggaan de vorige dag, ge sproken werd. Zij luistert en neemt de gedicteerde brief, de mededeling enz. in ontvangst en geeft deze eventueel door aan degene, waarvoor zij bestemd was. Zij kan door een knop en een voet pedaal de geluidsterkte en snelheid regelen, terwijl zij de tekst desgewenst ontelbare malen kan laten herhalen. Er zyn echter nog meer mogelijk heden voor de Textophon-bezitter. Als hy verscheidene dagen op reis is, zal het hem niet altijd mogelijk zyn op geschikte uren zyn kantoor op te bellen. Het eenvoudigst zal hy dit kunnen doen 's avonds in zyn hotel. Zijn naaste medewerker geeft voordat hy weggaat een kort résumé van de belangrijkste dingen van de dag op de machine, vraagt eventueel raad en gaat naar huis. De directeur belt op een willekeu rig tydstip zijn Textophon op, blaast op zyn fluitje en in plaats dat hij spreekt, luistert hy naar het verslag van zijn medewerker, geeft met zijn fluitje het eindsignaal en legt de haak weer neer. Nog zyn de mogelijkheden niet uit geput. Door het draaien aan een knop Is het mogelijk de Textophon te ge bruiken voor het opnemen van binnen komende en uitgaande telefoongesprek ken. Het maken van notities is niet nodig, terwyl, vooral by gesprekken waarin veel cijfers en nummers voorkomen, de kans op vergissingen zeer gering is. Wil de chef, die een belangrijk telefoon gesprek op deze wijze heeft vastgehou den, dit aan een chef van een bepaalde afdeling doorgeven, dan behoeft hü slechte op de gewone wijze de opge nomen tekst voor de betrokkene te laten afdraaien. Dat dit een enorme tijdsbesparing geeft, zal een ieder begrijpen. Boven dien is er het grote voordeel aan ver bonden, dat de betrokkene de intonatie, juiste woorden, waarin de mededeling was gedaan, kan volgen, hetgeen vaak zeer belangrijk is voor een juist begrip van de zaak. Een volgende mogelijkheid ls het op nemen op vergaderingen door de Texto phon. Een nauwkeuriger verslag is uiter aard nooit te vinden, omdat behalve de letteriyke weergave, ook de toon. waarop de gesprekken werden gevoerd, is vastgelegd. De 'Staaldraadspoelen van de Texto phon kunnen een ononderbroken tekst van 45 minuten opnemen; voor byzon- dere gelegenheden is dit zelfs uit te breiden tot 2 uur; de Ipsophon regi streert 30 minuten aan één stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3