OMROEPVERENIGINGEN WEIGEREN ALLE MEDEWERKING STAAKT HET VUREN EEN MISLUKKING OM VOORLOPIGE VASTSTELLING VAN EEN DEMARCATIELIJN Eerste doel Commissie van Drie „Gebaseerd op Ruim 260 duizend bezoekers op de Weense tentoonstelling Complot van rovers gearresteerd V.S. ACHTER VERDEDIGINGSPLAN VOOR PALESTINA Plan wil één nationale zender en één voor omroepverenigingen Stadsbestuur te Rome gekozen Eerste noodzaak definitieve vaststelling demarcatielijnen Sinds 4 Augustus 172 doden Alle records gebroken gezond verstand" Intern, vrijwilligerspolitiecorps dient in overgangstijd orde te handhaven Tol hoofd en hart NIEUW PLAN VAN RADIORAAD K.R.O. als vóór de oorlog SPAAK Naar algemene transport staking in Parijs? Geen overeenstemming over Oostenrijk Conclusie consulaire commissie Hoofddader was wegens moord in Amerika veroordeeld 230.000 ARABIEREN KOMEN BESCHIKBAAR Het weer De Prinses blijft in Soestdijk wonen Nieuw departement Van Algemene Zaken De fraude bij de R.V.I. MAANDAG 13 OCTOBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 23973 De voorzitter van de K.R.O., prof. dr. J. B. Kors, heefi in een conferentie mededelingen gedaan over plannen van de Radioraad, welke zouden moeten leiden tot een „oplos sing van het radio-vraagstuk". Hij heeft daarbij te kennen gegeven, dat de omroepverenigingen haar medewerking aan die plannen, indien zij in een wetsontwerp zouden wórden belichaamd, volstrekt zullen weigeren. .Ik kom niet meer terug INDONESIË IN DE VEILIGHEIDSRAAD Nadai leden van de Amerikaanse delegatie in de commis sie voor de Palestijnse kwestie meer dan een week lang geheime besprekingen hadden gevoerd, heefi de Ameri kaanse afgevaardigde Herschel Johnson in een rede voor de V. N. ie kennen gegeven, dat de Amerikaanse regering zich heeft uitgesproken voor verdeling van Palestina in een Joodse en een Arabische slaaf, zoals werd aanbevolen in het meerderheidsrapport der speciale commissie voor Palestina. In de overgangstijd wensen de V, S, de orde ge handhaafd te zien door een internationaal vrijwilligers politiecorps, EERSTE REGERINGSDADEN VAN DE REGENTES Reeds enige tientallen arrestaties Schermerhorn over Indië Joegoslavië trekt visum voor Mgr. Murphy'in BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro-143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 78 cents per mfmmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte De administratie behoudt zich het recht voor edvertentlën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. tuut moeten inbrengen. Zo niet, dan zou, volgens de voorstellen van de Radioraad, bot onteigening worden overgegaan. Ziedaar in het kort de voorstellen van de Radioraad, die in weerwil van alle geheimzinnigheid, welke men er lange tijd mee betracht heeft, zijn uitgelekt. Terstond hebben de omroepverenigingen groot alarm geslagen, en zo was Zater dagochtend de voorzitter van de KR.O., prof. dr. J. B. Kors O.P., in de KR.O— studio te Hilversum aan het woord om zijn mening over de plannen te zeggen. Ben volstrekt afwijzende mening, die naar prof. Kors verzekerde gelijk luidend is aan het oordeel der andere omroepverenigingen. De Radioraad heeft het, aldus prof. Kors, zo erg ge maakt als het maar kan. En prof. Kors zette verder uiteen, dat alles wat de omroepverenigingen nodig hebben voor het uitzenden van hun program ma's in handen komt van een staats instelling, in welker bestuur zij dan nog slechts een minderheid vormen. Bovendien worden de omroepvereni gingen teruggedrongen op één zender wat bij de huidige toestand reeds hal vering van hun zendtijd betekent, en bij het toelaten van nieuwe omroepen wat stellig te verdachten is op nog verdere minimalisering van de aan de omroepverenigingen toegemeten zendtyd. Dit zal er dan ook op neerkomen, dat De Radioraad heeft voorstellen inge diend bü de minister van O., K. en W. aangaande een oplossing van het radio- vraagstuk, die naar de mening van de Radioraad aanbevelenswaardig is. Vol gens deze voorstellen zou er gevormd moeten worden een Centraal Radio-in stituut, dat de beschikking krijgt over de hele omroepapparatuur, de studio's, de beide Hilversumse zenders, de regionale en de P.C.J.-zenders en dat tevens de verzorging der programma's ter hand zal nemen. In dit radio-instituut zouden de om roepverenigingen vertegenwoordigd zyn, doch met een minderheid van het totaal aantal bestuursleden. De zendtyd zou in die zin worden verdeeld, dat een der beide Hilversumse zenders zou worden aangewezen voor de verzorging van een nationaal programma men zou dus kunnen zeggen aan de voorstanders van de nationale omroep terwijl de zend tijd van de andere zender zou worden verdeeld over de omroepverenigingen, de thans bestaande en die welke er wellicht in de toekomst nog bij zullen komen. Om zendvergunning te krygen zouden de omroepverenigingen hun studio's en omroepapparatuur in het nieuwe insti- men alleen principiële programma's zal mogen uitzenden, terwyi de aanspraken van een omroepvereniging als de KR.O. heel wat verder gaan dan uitsluitend tot wat men in de meest strikte zin principiële uitzendingen noemt. Prof. Kors kan in deze nieuwe voor stellen niets anders zien dan een nieuw symptoom van de door hem reeds elders en voordien waargenomen tendentie, de Kerk in de sacristie terug te drin gen. Hy noemt dit een laïciserende ten dentie en een vereniging van het prin cipiële in het maatschappehjk en gees- teiyk leven, en hy wijst er op dat het Episcopaat van een andere opinie is met betrekking tot 'de radio-omroep. Aan sluipend aan een vroeger door hem ge geven verklaring van een door hot Epis copaat aan hem gerichte brielf*Volgens welke verklaring het Episcopaat wenste, dat de K.R.O. in zijn oude vorm zal te rugkeren, zei prof. Kors, dat het de wens van het Episcopaat is, dat de K. R.O. in dezelfde geest zal bestaan als vóór de oorlog. Dit is neg altyd de op dracht, die prof. Kors van he.t Episco paat gekregen heeft. Voorts hekelde prof. Kors de te genwoordig vigerende financiële rege ling, waarby het geld van de luiste raars mede gaat naar de radio-orga nen, waarmede deze luisteraars niets te maken willen hebben. Dat de luis teraars een verplichte bijdrage moeten betalen, acht prof. Kors juist, doch dan moet deze bijdrage in de strikte zin het karakter van een bestemmings belasting hebben. Trouwens ook in ïtndere opzichten zag prof. Kors in de tegenwoordige regeling van de Radio-Unie het streven, de positie der omroepverenigingen te on dermijnen. De omroepverenigingen im mers krijgen slechts gelden toegewezen voor hun uitzendingen, doch hoegenaamd niets voor de instandhouding en uitbrei. ding van hun apparatuur. Op deze wijze kunnen zy hun bezit niet onderhouden en geen nieuwe aanschaffingen doen. Het gevolg is, dat de Radio-Unie van lieverlede een lichaam wordt met be zittingen, terwyi de omroepverenigingen hun bezit van lieverlede kwyt raken. Toen Paul Henri Spaak, de Bel gische premier en gedelegeerde in de Veiligheidsraad, Zaterdag van New York naar Brussel vertrok, zeide hij tot reporters, die hem vroegen wat de Verenigde Volken tot dat ogenblïk tot stand hadden gebracht,Jliets. Ik ga naar huis en kom niet meer terug." i S Parijs wordt bedreigd met een alge mene transportstaking, nu het algemeen vakverbond van employé's van de Métro en autobuspersoneel ofschoon het de staking van 200 bestuurders van de Mé tro-treinen afkeurt heeft aangekon digd, da#» het tot staking zal besluiten, indien de looneisen niet worden ingewil ligd. Een delegatie van niet-stakenden zal morgen een onderhoud hebben ir.et Jules Moch, minister van Vervoer. Door de staking van de bestuurders van de métro was het ondergronds trein verkeer Zondag tot een derde terugge bracht. Lange ryen mensen blokkeerden de ingangen van de métro, niettegen staande het feit, dat op de hoofdroutes extra bussen waren ingelegd. Er is een communiqué uitgegeven,waarin de Pa- rijzenaars wordt verzocht gebruikmaking van de métro op de spitsuren zoveel mo gelijk te vermijden. De Britse afgevaardigde in de commis sie voor het vredesverdrag met Oosten rijk heeft aan de pers een verklaring overhandigd, waarin gezegd wordt, dat 't werk van de commissie geen gunstige re sultaten heeft gehad. De yommissie heeft haar werkzaamheden thans beëindigd en de vier afgevaardigden hebben het eind rapport ondertekend, dat bestemd is voor de raad der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Het voornaamste struikelblok was de kwestie der Duitse activa, aldus de Britse verklaring. De verklaring geeft voorts een opsom ming van de punten, waaromtrent men het niet eens is geworden, o.a. de Duitse activa, de toekomst van de Oostenrijkse petroleum-industrie en de Joegoslavische aanspraken op Oostenrijks gebied en op herstelbetalingen tot een bedrag van vyftig millioen dollar. De Romeinen zyn Zondag ter stem bus gegaan om een nieuw stadsbestuur te kiezen, waarby de wereld in span ning toekeek hoe deze krachtmeting tussen de Gasperi en de uiterst linksen, die één lijst onder de naam Volksblok hadden ingediend, zou verlopen. Zaterdagavond werd bij gevechten tussen leden der linkse partijen en christelijk democraten een 23-jarige chr. democratische functionaris gedood. Premier de Gasperi begon de verkie zingsdag met het brengen van een be zoek aan de Morgue by het ziekenhuis St. Giovanni, waar zich het lichaam van de 23-jarige partyfunctionaris, Gervasio Federici, bevond. Zondag omstreeks het middaguur maakte het ministerie van buitenlandse zaken bekend, dat de opkomst der kie zers normaal was en dat na de inci denten van Zaterdagavond alles rustig was gebleven. De eerste uitslagen worden vandaag fci de loop van de dag verwacht. De Kerstpakketten voor de Nederlandse soldaten komen reeds in Indonesië aan. Na het lossen worden zij naar de legeronderdelen gezonden om gedistribueerd te worden. De Engelse padvindersleiders, die in ons land vertoeven, zijn op Paleis Soestdijk ontvangen. V.l.n.r.: Comm. DsKlakman, Lord Peter Baden Powell, Z. K. H. Prins Bernhard, Lord Rawallan, H. K. H. Prinses Juliana, Comm. van Leeuwen en Glad Bincham. Op de voorgrond de Prinsesjes Margriet, Beatrix en Irene. BATAVIA, 13 Oct. A.P. De con clusie van de consulaire missie in haar rapport aan de Veiligheidsraad is, naar van betrouwbare zijde ver nomen wordt, dat de order het vuren te staken een mislukking is. Om 8 minuten voor 5 uur, dus 8 minuten voordat de tentoonstel ling „Weense Kunstschatten" in h^ Rijksmuseum to Amsterdam werd gesloten, stormde Zondagmid dag de laatste bezoeker haastig zoekend' naar 2 kwartjes voor een entreebiljet op de portier af. „Om 5 nur sluiten wij meneer", zei de portier. „Ik m<>et or nog in", riep de laatste gast en zo snel hy kon, en dat was niet snel, aangezien de uitgaande stroom hem de weg ver sperde, liep hij de brede trap op, die naar de ere-galerjj leidt. Hoe groot het aantal bezoekers van deze laatste dag der Weense kunst schatten ook was, het mocht niet halen by het cyfer, dat op Woensdag 8 Octo ber geboekt werd. Toen kwamen er n.l. byna 10.000 bezoekers uit het gehele land. Nooit is er zoveel belangstelling voor een tentoonstelling getoond als voor deze. In de periode 10Juli12 October kwamen er 263.637 bezoekers, waar mede zelfs het aantal van de tweede grote Rembrandt-tentoonstelling in 1935 bijna dubbel overtroffen is. Het aantal bezoekers op de Rembrandt- tentoonstelling, die nog een maand langer duurde, bedroeg „slechts" 138.000. Het verrassendste va^ alles is, dat er 44.000 catalogi verkocht werden. Op elke 6 bezoekers dus één. Gemiddeld wordt er' op een tentoonstelling als deze slechts een catalog^ op de 20 bezoekers verkocht. Hoe verheugend het drukke bezoek ook moge zyn, Jhr. Roëll, directeur van het Ryksmuseum, meent, dat er ook bezwaren aan verbonden zijn. Door de grote drukte is de bezoeker niet in staat zich in rustige concentratie te verdiepen in de schilderyen over kunstvoorwerpen, die hem in een bepaalde afdeling by- zonder aantrekken. Steeds weer wordt hy voortgestuwd door de opdringende menigte. Jhr. Roëll acht het wenseiyk, dat het publiek niet tot de laatste dag wacht, alvorens het een tentoonstelling bezoekt. Hoe eerder men er heen gaat, hoe beter het aantal bezoekers verdeeld wordt over de periode, waarover de ten toonstelling geopend is. Het grootste deel de,. Weense kunst schatten: de Bourgondische schatten, vrijwel alle schilderijen, enkele tapisse rieën en de bronzen kunstvoorwerpen, worden nu naar Parijs gezonden, waar de expositie in het „Petit Palais" van 24 November tot 24 Maart zal worden gehouden. Alle kunstvoorwerpen en de meeste tapisserieën (aanvullend met een 15-tal dat nog niet geëxposeerd is) blijven in het Rijksmuseum. Vanaf 15 October tot 2 November zün ze aldaar te bezichtigen. Bü de hervatting van het debat over Indonesië in de Veiligheidsraad keerden zowel de Braziliaanse als de Australische afgevaardigde, kolonel Hodgson, zich scherp tegen de Sovjet-resolutie, waarin terugtrekking der Nederlandse troepen op de oude demarcatieiyn geëist wordt. Hodgson noemde het Russische voor stel „onpraetisch en onreëel". Immers: zou het Nederlandse leger terugtrekken, dan zouden de republikeinen volgen, waaruit dan weer botsingen en moei lijkheden zouden voortkomen. Hij diende daarom een amendement in, waarvan de tekst luidde: „Teneinde de nakoming van het be standsbevel te verzekeren verzoekt de Veiligheidsraad de regeringen van Ne derland en de Republiek Indonesië de respectievelijke strijdkrachten terug te trekken op ten minste vijf K.M. achter de stellingen, welke op 1 Augustus, de da tum van het bestandsbevel, werden inge nomen." De Britse afgevaardigde Cadogan keer de zich op dezelfde gronden als Hodgson tegen het Sovjet-voorstel. Over de Australische motie verklaarde hy, dat moeilijk zou zijn de posities vast te stel len, welke de partijen op 1 Augustus in namen. Zelfs op 4 Augustus was de mili taire situatie immers nog verward. Hy kon niet inzien, hoe een bevel tot te rugtrekken uitvoerbaar zou zijn, terwül de legers zulke verbrokkelde ïynen be zetten. Teneinde de besprekingen te bespoedi gen, introduceerde hij een nieuwe reso lutie, welke als volgt luidt: „Teneinde de nakoming van het be standsbevel te verzekeren is de Veilig heidsraad van mening, dat stappen moes ten worden genomen om een voorlopige demarcatielijn vast te stellen, welke Ne derlands van Republikeins gebied zal scheiden, draagt de Commissie van Drie op hiervan haar eerste taak te maken en instrueert de consulaire commissie zo spoedig mogelijk voorstellen te doen ter vaststelling van bedoelde lijn." Ook de Belgische afgevaardigde, Van Langenhove, betwyfelde ernstig of het Australische voorstel wel uitvoerbaar zou zijn, daarby documenten als voorbeeld aanhalend, die door Van Kleffens op het secretariaat waren gedeponeerd en welke geschreven orders bevatten over de her overing van Soerabaja, daterend van na het bestandsbevel. De echtheid hiervan, zo verklaarde hy, was nooit bestreden. Welke garanties kan de republiek geven, dat zulke dingen niet zullen gebeuren na de terugtrekking op 5 K.M. achter de fronten? Van Langenhove gaf warme steun aan het Britse voorstel, doch meende, dat het effectlever gemaakt kon worden door van het Britse voorstel de laatste para graaf in dier voege te wijzigen, dat daar uit het woord „instrueert" komt te ver. vallen. Na dit amendement zou het Britse voorstel dus gelezen moeten wor den: „De Veiligheidsraad is van me ning, dat dit het eerste doel van de Commissie van Drie moet zijn, waartoe de consulaire commissie nuttig zou kunnen bijdragen door zo spoedig tnoge- ïyk voorstellen in die richting te doen." De Australische afgevaardigde ver zette zich heftig'tegen het Britse voor stel en het Belgische amendement. Vol gens hem was de taak van de Commissie van Drie om goede diensten te bewijzen en niet om actief deel te nemen aan het vaststellen van demarcatielijnen. Deze resolutie zou aanzieniyke vertraging ver oorzaken. Mr. Van Kleffens trachtte de Veilig heidsraad er van af te houden de Australische resolutie te ondersteunen met drie argumenten: Het ontbrak de Veiligheidsraad aan militaire gegevens oen vast te stellen, of de Australische resolutie op Java en Sumatra uitvoer baar zou zijn. De consulaire commissie kon beschikken over het advies van ex perts ter plaatse, de raad niet. Om ge noemde redenen zou het van wüsheid getuigen, indien het definitieve, com plete consulaire rapport werd afgewacht, dat op zeer korte termyn beschikbaar zou zyn. Veel ervaring is opgedaan met de vroegere wederzijdse terugtrekking van troepen, toen op 14 October 1946 een formeel bestand was gesloten en een demarcatielijn vastgesteld. „Ondanks met wederzyds goedvinden tot stand geko men regelingen en besprekingen tussen Nederlandse en Republikeinse autoritei ten sneden plaatslijke republikeinse be velhebbers de watertoevoer van Soeraba ja af en zetten zy grote gebieden onder water. Onder het voorbehoud, dat hij de Ne derlandse regering nog om instructies moest vragen, ondersteunde Van Klef fens het Britse voorstel, dat volgens hem „gebaseerd was op louter gezond ver stand." Vervolgens stemde de Britse gedelegeerde in met het Belgische amen dement, waarna de vergadering werd verdaagd tot Dinsdagmiddag. De Amsterdamse recherche heeft zeer snel de roofoverval op een siga renwinkel op de Linnaeusparkweg te Amsterdam, Woensdagavond gepleegd, weten op te helderen. Negen perso nen, die tezamen een complot vorm den, dat meer overvallen heeft Se- pleegd, zijn gearresteerd. De hoofd dader is in Amerika wegens moord tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, maar werd begenadigd en uitgewezen. Nauwelijks in Neder land is hy begonnen met roofover vallen te plegen en zwarte handel te dryven, maar de poliite heeft er snel een eind aan gemaakt! De Amerikaanse delegatie ondersteunt de grondbeginselen van de unanieme aan bevelingen en het meerderheidsplan, dat voorziet in een deling van Palestina en immigratie. Zij is evenwel van mening, dat enkele wijzigingen in het meerder heidsplan moeten worden aangebracht, opdat de beginselen waarop het is ge baseerd beter ten uitvoer kunnen wor den gelegd. Enkele geographische wij zigingen zouden moeten worden aange bracht. Jaffa b.v. zou by - de Arabische staat moeten worden gevoegd daar het een overwegend Arabische stad is. De Amerikaanse regering verklaart zich bereid de V. N. te steunen in haar taak orde en recht te handhaven gedu rende de overgangsperiode en zij steunt de aanbeveling van het meerderheids rapport om gedurende deze periode 150.000 Joden in Palestina toe te laten. De V. S. achten Engeland niet ontheven van zijn verantwoordelijkheid, totdat de V. N. deze hebben overgenomen. Een vertegenwoordiger van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Engeland, ook als de V.N. geen beslissing zouden nemen, zich uit Palestina zal terugtrekken. Wel is de Britse regering bereid haar bestuurs- en militaire apparaat nog enkele weken in Palestina te houden, indien een oplossing op korte termijn in uitzicht wordt gesteld. De diplomatieke correspondent van Reuter meldt, dat Groot-Brittannië ge noopt zal zijn, zijn houding in beginsel te gronden op het meerderheidsrapport van de commissie voor Palestina der V.N. De Britse houding, aldus de correspon dent, die zich op „diplomatieke kringen" beroept, vloeit voort uit de lang ver wachte verklaring aangaande de Ame rikaanse politiek te dezer zake. John son's verlangen, dat een internationale vrijwillige politie op de tenuitvoerlegging van het verdelingsbesluit zal toezien, doet voor Groot-Brittannië de vraag rijzen, of het al dan niet aan dit toe zicht zal deelnemen. In de verklaring Haarden van verzet) NABLUS HEBRO GAZA x* t*RAFA ^BERSEBA van de Britse minister van koloniën Creech Jones wordt deze vraag niet beantwoord. De zes Arabische delegaties bij de V.N. hebben een verklaring uitgegeven, waarin blijk wordt gegeven van haar verrassing over de rede van de Ameri kaanse afgevaardigde Herschel Johnson. Ongeveer tweehonderddertigduizend man ten naaste by twintig divisies zyn door vyf van de zeven Arabische staten, die besloten hadden de Palestijnse Arabieren te hulp te komen, als de En gelsen Palestina zouden verlaten, ter be schikking gesteld van de Arabische Liga. De troepen zyn volledig bewapend. Egypte heeft 120.000 man bijgedragen. Irak 60.000, Syrië 18.000, de Libanon 8.000 en Transjordanië 12.000. Bovendien zouden de Palestijnse Arabieren onge- "veer tienduizend strijdbare mannen m het veld kunnen brengen, hoofdzakelijk behorend tot de militaire organisaties Nadjadda en Foetawa. Deze hoofddader, de 41-jarige D. uit de Spinozastraat, kon reeds Vrijdagavond voor zyn woning worden gearresteerd dank zij aanwijzingen, die de politie had ontvangen naar aanleiding van de publi catie en de signalementen in de pers. Hy weigerde iets te zeggen, hoewel ge tuigen hem herkenden. Zaterdag heeft de politie vele sporen gevolgd, die aanvankelyk doodliepen, maar toen bleek, dat D. een aangeteken de zending naar Den Haag had gezonden, waar zijn vrouw woont. De politie heeft by deze vrouw huiszoeking gedaan en vond 1300 gld. aan bankbiljetten, waar van de nummers klopten met die, welke in Amsterdam waren gestolen. D. werd opnieuw verhoord en moest wel beken nen. Hy hing toen meteen al zijn mede daders op. Allereerst werden 'n groente handelaar en zyn broer in de Transvaal- buurt gearresteerd, die de vrachtauto, waarmee de overval was gepleegd, hadden beschikbaar gesteld en bestuurd. Ze be weerden dat ze dachten dat het voor een zwart handeltje was, maar de politie neemt dit zo maar niet voetstoots aan. Dan werden gearresteerd een 33-ja- rige zwarthandelaar uit de Fraunhofer- straat, een 27-jarige bewoner van de Spinozastraat en een 56-jarige bewoner uit de Eerste Helmersstraat, die samen de inlichtingen hadden gegeven en an dere hulp verleend. Tenslotte de mededader van de over val, de 37-jarige de B. uit de Jan Lie- venstraat, die eveneens met een re volver had gedreigd, en een 40-jarige caféhouder en zyn vrouw van de Zee- dyk, by wie de gestolen sieraden, de kleding by de overval gebruikt, de re volver en de munitie werden gevonden en die wegens heling terecht zullen staan. Vrijwel allen hebben bekend. Thans blykt dat het complot debet is aan een andere overval, waarvan eerst thans aangifte is gedaan. Omtrent het middaguur op 6 October kwam In een meubelwerkplaats in de Nieuwe Lelie straat een man, die allerlei vragen stel de. De 45-jarige knecht, die zich alleen in de werkplaats bevond, begreep er niet veel van en ging zijn koffie inschenken. Toen hy zich omdraaide, hield zyn be zoeker een revolver onder zijn neus en eiste zyn geld. De knecht had slechts tien gulden in zyn portemonnaie. De overvaller vroeg of hy niet een zekere K. was. Dat bleek niet het geval te zyn, waarop de overvaller zeide zich vergist te hebben en het geld teruggaf. De ge zochte K. woont n.l. boven de werk plaats en is aldus een overval ontlo pen!Intussen wordt het onderzoek voortgezet I u optimist de doornen voélt ric hij, dat zijn levensweg over rozen gaat; om de doornen plukt ^de pessimist echter de rozen niet.j Dit is hoofdzakelijk toe te schrij ven aan het feit dat de republikei nen weigerden accoord te gaan met de door de Nederlanders vastgestelde demarcatie-lijnen, terwijl de Neder landers op hun beurt weigeren zich neer te leggen bij het standpunt van Djokjakarta, dat grote gebieden bui ten de verbindingslijnen en achter de Nederlandse voorposten nog steeds in republikeinse handen zijn. Volgens bevoegde zegslieden zou het rapport beogen steun in de Vei ligheidsraad te krygen voor het voor stel van Sir Alexander Cadegon, dat de Commissie van Drie als eerste stap zorgt voor definitieve demar catie-lijnen, daar dit absoluut zal moeten voorafgaan aan een poging het geschil te regelen. Volgens een opgave van het Neder landse leger bedragen de Nederlandse verliezen van 4 Augustus de datum, waarop het bevel het vuren te staken van kracht had moeten worden tot met 26 September: 172 doden, 503 ge wonden en 11 vermisten. De republikein se verliezen worden van Indonesische zijde tien maal zo hoog geschat. In het dagelijkse Nederlandse leger- bericht wordt gezegd, dat in het afge lopen weekeinde 3 Nederlanders sneu velden, vijf gewond werden en 1 vermist wordt. De voornaamste Nederlandse ac tiviteit bestond in een zuiveringsactie bij Tangerang, op slechts 25 km. van Batavia. Verwachting tot Dinsdagavond: In de nacht en ochtend plaatselijke nevel of mist, die later optrekt. Ove rigens veel bewolking met hier en daar enige lichte regen of motregen en iets minder zacht dan vandaag- Veranderlijke wind. Zon 7.01—17.51. Maan 6.59—18.10. Prinses Juliana is voornemens tijdens haar Regentschap te verblijven in haar Paleis te Soestdijk. Onmiddellijk na haar beëdiging in de verenigde vergadering der Staten-Gene- raal zal Prinses Juliana in het Huis Ten Bosch de nieuwe Griekse gezant, de heer N Lelis, ontvangen, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. Daarna ontvangt zij de Deense gezant, de heer M. A. Was- sard, die zijn nieuwe geloofsbrieven komt aanbieden." Het heden verschenen staatsblad vermeldt een Koninklyk Besluit van 11 October tot instelling van een departement van Algemeen Bestuur, dat de naam zal dragen van minis terie van Algemene Zaken. Aan het hoofd van dit departement is de zorg opgedragen voor de zaken be treffende het algemeen regeringsbeleid van het Koninklyk, voor zover deze zorg niet bepaaldelijk wordt behartigd door een der andere departementen van alge meen bestuur. Het besluit ic vandaag In werking ge treden. Naar wy vernemen zyn, in verband met de fraude by de Ryksverkeersinspec. tie te Arnhem thans enige tientallen personen gearresteerd. Behalve de reeds eerder gearresteerde ambtenaren van de R.VX, een vroegere ambtenaar van die inspectie en een lid van de adviescom missie uit het bedrijfsleven schynen, thans naar verluidt, figuren van de vak groep en verscheidene zakenmensen, bij de zaak betrokken te zyn. In een radiorede over Indië heeft prof. Schermerhorn als zyn mening te kennen gegeven, dat, wat zakeiyk tussen April en Juni was overeengekomen, zeker een grondslag had kunnen zijn voor een vruchtbaar optreden van de geraamde interim-regering, indien niet het weder zijdse ongeloof in elkander alles onder mijnd had. Zi. is er slechts één genees middel ter redding: de daad. welke het geloof in elkanders goede bedoelingen versterkt. Hij meent, dat het slechts de vraag is, of de komende oplossing in overeenstemming zal zyn met hetgeen zich thans in Azië afspeelt. Mgr. Murphy, voormalig hoofd van de Amerikaanse katholieke hulpverlenings actie aan oorlogsslachtoffers in Joego slavië, is geen visum-verlenging toege staan, waardoor hy niet naar Joegoslavië zal kunnen terugkeren. Dit betekent al thans tydelijke stopzetting van de katho lieke hulpverleningsactie, waarvoor ia totaal 2 millioen dollar was uitgetrokken. In Joegosiavë heeft men vooral bezwaar tegen het feit, dat mgr. Murphy op het ontladen en de distributie der leveringen persoonlijk toezicht hield, hetgeen als een belediging voor het Joegoslavische Rode Kruis werd beschouwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1