Kommandoieider mishandelde vele medegevangenen SOLDATEN VAN HET EERSTE UUR HERDACHT STAD EN OMGEVING Merkwaardige generale repetitie Avonturen. Wm IpillilH MEDICI EN VERPLEEGSTERS VOOR INDIË DRINGEND NODIG Doodstraf geëist Wij vergeten U niet en zullen dit bewijzen door de daad van elke dag" Splinters AGENDA U KUNT ZE STUREN NIEUWE KÖLENBONNEN Engelenprelaten en wenende vrouwen incognito v.v.v. Artsen zijn aan het einde van hun krachten" Zes jaar wegens kinder mishandeling Beëdiging Prinses Juliana MAANDAG 13 OCTOBER 1947 I^GlN-rt 25 jaar parochie aan de Kleverparkweg Haarlems Kunstenaarsechtpaar Dingemans Expositie van werken bij Leffelaar Les Amftiés catholiques francaises 40-jarig jubileum Nieuws van de sportclubs DISTRIBUTIENIEUWS Opvoering van „Buster" Verkeersongeluk r naar wie U wili. Maar wili U een vlotte bedie ning mei een rechivaardige verdeling der soorien, dan Uw die deze week verwachi wor den naar: BRANDSTOFFENHaNDEL „DE SPAARNESTAD" Friese Varkenmarkt 610 Telefoon 14164 en 13904 Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. Haarlems politie-agent krijgt 10 jaar door CLARENCE BUDINCTON KELLANDf HEEMSTEDE ,,De man die terug kwam" ZANDVOORT Ned. Kath. Vrouwen beweging Geen spreekuur LISSE Personalia Met alle ten dienste staande middelen tracht men de cholera-epidemie in Egypte het hoofd te bieden. Ten einde ziekteverspreiding door vliegen en andere insecten te voorkomen, heeft men uit vliegtuigen de stad Cairo met D. D. T. bestoven. PRINSES JU LI AN Ai Benoemingen BiisJom Haarlem Prins Bernhard bij plechtigheid Wordt vervolgd) KNOEIERIJEN TE AMERSFOORT Vijf arrestaties bij Beheersinstituut BIJZONDERE VLUCHT NAAR BERLIJN Curacaose Statenleden nemen ontslag Burgemeester vein Utrecht gaat heen Portugese revolutionnairen zullen tereeht staan President Carmona zou bij het complot betrokken zijn DE GAULLE PLEIT VOOR FRANSE UNIE Criiek op Moskou BESOMMINGEN Deze' maand bestaat d® parochie aan de Kleverparkweg 25 jaar. Dit ju-bileum zal nieit ■worden gevierd, omdat over vijf jaar het 50-jarig bestaan van de H. Hart berk d^ aandacht zal hebben De eerste jaren namelijk was de Kleverpairikkerk -een bijkerk van de parochie van de H. Antonius van Padua aan de Nieuwe Groenmarkt Intussen is het 25-jarig be staan van het parochiaal armbestuur Zondag jj. wel herdacht. Ter gelegenheid van de 70ste verjaar, dag van de Haarlemse bloemenschilder es, mevr. H. DingemansNurr.-ans, is in een der zalen van de kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg een ere-tentoonstel ling van de beste haxer werken uit de laatste jaren samengesteld. De expositie werd in aanwezigheid van de kunstenaresse en vele genodigden, onder wie de wnd. burgemeester van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, ge opend. De heer W. van de Mandele sprak een inleidend woord, waarbij hij wees op het grote talent van mevrouw Dinge mans en op haar liefde voor de bloe men, welke tot uiting komt in bijna al haar schilderijen. Spr. vestigde er de aandacht op, dat haar kunst in de loop der jaren niet verstard was, maar ge rijpt, vrijer geworden en rijker van co- loriet. Ook memoreerde de heer Van de Man- dele de overleden echtgenoot van onze 70-jarige bloerr.enschilderes, Waalko J. Dingemans Sr., van wie in de beneden zaal van de kunsthandel een collectie schetsen en tekeningen ter expositie ligt. Tenslotte maakte het gezelschap een rondgang langs de keur van geëxposeer de werken, die tot 6 November te bezich tigen zullen zijn. Les amitiés catholiques francaises zal binnenkort weer met haar avonden be ginnen. Z. H. Exc. Mgr. Blanchet, vroe ger bisschop van Epinal, thans rector van het Instituut catholique te Parijs, zal Maandag 20 October komen spreken over het onderwerp: D'un siècle a l'autre, 18471947, waarbij hij speciaal de reli- gieuse, culturele en sociale ontwikkeling van dat tijdperk zal belichten. Baoul Follereau zal op Zaterdag 22 November aan de hand van lichtbeelden een en ander vertellen van zijn herinneringen aan Charles de Foucauld. In Januari 1948 houdt Père Pie-Ray- mond Regamey O.P., directeur de l'Art Sacré en lid van het Conseil national des musées de France, een lezing over de Franse kunst, terwijl Comte Robert Harcourt, lid van de Academie fran- gaise, in Februari zal komen spreken over Francois Mauriac. Geïnteresseerden kunnen zich voor verdere inlichtingen en voor lidmaat schap wenden tot de secretaris van de A.C F., de heer J. W. Henfling, lordens- straat 2, Haarlem, tel. 18780. De heer Th. P. v. Turnhout, maga zijnmeester bij de N.V. Handel Mij vJi. Fa. S. Reinalda, hoopt Dinsdag 14 Oct. de dag te herdenken, waarop hij vóór 40 Jaar bij deze N.V. In dienst trad. In een door HSV De Kampioen geor ganiseerde wielerwedstrijd voor oud renners behaalde J. Roorda de overwin ning. C. de Best werd winnaar van een half-uurs-wedstrij d. De Haarlemse race-club Excelsior or ganiseerde een wedstrijd om het kam pioenschap van Nederland, veteranen. J. Westbroek raakte hierbij zijn titel kwijt aan Krijgsman uit Den Haag. Over het gehele seizoen behaalde J. v. Maris de meeste punten in de A-klasse en Snoek behaalde het hoogste aantal in de B-klasse. Zaterdagavond heeft de H.Z. en P.C. ..De Waterratten" in het gebouw van de H.K.B. op luisterrijke wijze haar 25- jarig bestaan gevierd. Een zeer geva rieerd programma, waarin medewerkten Paul Ostra, Jan Davids, accordeon- solist, Swips. goochelaar. Clements, snel tekenaar, en de Hawaiian Serenaders, werd de leden en genodigden geboden. Eenige dagen geleden werd een 20- jarige jongeman aangehouden, die hoe wel hij opgaf geen beroep te hebben, er een sport van maakte rijwielen te ste len. HIJ bekende acht rijwielen te heb ben ontvreemd. In de Houtrakpolder onder de gemeen te Haarl emmerliede zijn twee colorado kevers aangetroffen. De Plar.tenziekte- kundige dienst is gewaarschuwd. De Haarlemse recherche heeft een 24-jarige radio-telefonist aangehouden, die twee rijwielen heeft gestolen en ze daarna In Amsterdam voor f 30.en f45.heeft verkocht. Met het aldus verkregen geld ging mijnheer aan de zwier. Paul Harden zal Vrijdag 17 October in de Stadsschouwburg zijn 40-jarig ju bileum vieren met de operette „Sag beim Abschied lelse Servus." Er is een comité gevormd onder ere-voorzitterschap van de wnd. burgemeester, teneinde de popu laire operettefiguur een geschenk aan te bieden. Men kan zijn bijdrage o.a. aan de Stadsschouwburg brengen. Zaterdag 18 October recippieert de eerste Coop. Associatie voor Lijkbezor ging ter gelegenheid van. haar 25-jarig bestaan in hotel „De Leeuwerik" van 2.30 tot 4.30 uur. De oopiëerinrich ting „Oopinba" is overgebracht naar een nieuw pend aan de Floressjaat 13, waar Zaterdag een gebrandschilderd raam van Frans Ba- lendong, samengesteld uit Haarlemse mo tieven, is onthuld. De Haarlemse recherche heeft twee fabrieksarbeiders aangehouden die in een kousenfabriek te dezer stede kousen hebben ontvreemd. De R. K. Herstellingsoord-vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel ..Mgr. Mutsaerts" geeft Vrijdag 18 October in hotel De Leeuwerik een cabaret- en feestavond ten bate van de wederopbouw •van haar 5 September 1944 door de Duit sers verwoeste Kinderhuis. Dinsdag 14 October HAARLEM (Vleeshal): Uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen: rest D; E t.m. Ek; uitreiking inschrijvingsbewijzen en inlevering formulieren rijwielbanden U, V en W. BLOEMENDAAL (Hartelustschool) uit reiking bonkaarten en schoenenbonnen O—P. HEEMSTEDE (Binnenweg 160) uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen 9 12.30 C en. DaDi. Gaaf en natuurlijk volkstoneel was het, dat de toneelgroep Herman Bouber Zondag in het Concertgebouw liet zien. „Buster" (Het Schoffie) werd op een manier gespeeld, die het publiek liet medeleven met de armoede en ellende van de familie King, een Engels volks gezin en het deed lachen om de zelf bewuste, soms brutale houding van Buster, een door werkloosheid aan lager wal geraakte zoon. Het spel van de hoofdpersonen, van wie vooral Buster (Wim Kouwenhoven) en moeder King (Aaf Bouber) opvielen, was goed aangevoeld. Hun houding har monieerde geheel met de sfeer van de huiskamer in een Londense achterwijk. Het toneelstuk slaat eigenlijk een blad op uit het levensboek van een straatjon gen. Eerst zien we hem in de vooroor logse crisistijd met losbandige vrienden over straat lopen om te kijken of er nog iets te „gappen" valt. Daarna, in de oor log, gdat hij bij de luchtbescherming met de gedachte: „Uit het puin zal ook wel wat te halen zijn". Hij redt eerst een groep mensen van een verschrikkelijke dood. Aan het slot neemt Buster. daar hij zelf Hitler wil verslaan, dienst bij de R.A.F. Deze episoden ziet men dan telkens besproken in de huiskamer van de Kings. Zaterdagmorgen half acht reed een luxe auto op <lq Rijksstraatweg in de richting van de Jan Gijzenbrug. Ter hoogte van perceel 10 liep de 11-jarige G. H. spelenderwijze van het trottoir de rijweg op. De autobestuurder remde krachtig, doch de jongen kwam op de motorkap terecht en viel daarna op de grond. Hij kreeg een lichte hersenschud ding en een gekneusd linkerbeen Bioscopen: Rèmbrandt: De vrouw met het ge schonden gelaat (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Wenteltrap (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor De Bronzen Godin (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Tot de laatste man (a. 1.). Fr. Hals: Zondags en in de week: 2.30, 6.45 en 9.30 uur. Citv: Tarzan de onoverwinnelijke (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaame-theater: Mijn vrouw heeft een baantje (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: Frans Hals-museum: Rondom Frans Hals, Zondags 14 uur en in de week 104 uur. Expositie van „Kunst zij ons doel", Zondags 15 uur en in de week 10—5 u. Kunsthandel Leffelaar: Gobelins van de handweverij Knipscheer te Laren, 10 —5 uur. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst, Zondag 13 uur, DinsdagZaterdag 104 uur. Maandag 13 October: Stadsschouwburg: R.K. Blindenbond St. Odilla met „Naar het Volle Leven,' 8 uur. Dinsdag 14 October: Stadsschouwburg: Ballet des Arts, 8 uur. Concertgebouw: Eerste kamermuziek avond van de Mij. tot Bevordering van de Toonkunst, 8 uur. (Spaarne bij Viaduct) (Adv.) „Over die scène decreteert Herman Moerkerk in de grote concertzaal, waar zich een uitzonderlijk gezelschap van ongeveer honderd mensen bevindt. „Het spijt me, maar het tempo van deze tarantella is veel te langzaaam, de meisjes kunnen er niet op dansen." „Juffrouw U steekt Uw hoofd niet ver genoeg uit de toren.Juist zo. „Die bassen moeten naar de dirigent kijken. „Meneer de kanunnik, denk om Uw waardigheid Om U uit de droom te helpen, we konden gisteren een kijkje nemen tij dens de generale repetitie van de revue „Er is geen haast bij", die wordt op gevoerd ter gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van Mgr. F. Filbry en waarnaar ruim 3000 Haarlemmers zullen kijken. Het is een hele onderneming, maar het resultaat zal dan ook de moeite waard zijn. Denkt U eens in: kapelaan dr. Kat als schrijver van de revue, componist van de liederen en liedjes, dirigent van een gemengd koor en van' een deel van de H.O.V.; Herman Moerkerk regisseur, ontwerper der décors en costuums; me vrouw van Dalsum leidster van de dans groepen: de beste krachten van Allber- dingk Thym voor het parlando. Als dót niet iets bijzonders wordt, dan weten we het niet meer. En het wórdt iets bij zonders, artistieke handen en hoofden staan er borg voor en er is gerepeteerd met een liefde, die wonderen kan ver richten. „Kijk nou eens, daar heb je Anna van de pastorie", roept een buitenstaander enthousiast uit, „ze loopt een rol te le ren, wat moet dat nu?" Een hogere officier van de S.S., met een kop zó uit München weggelopen, staat rustig te praten met een Mton- sedgneur en ze schudden elkaar de hand, want de kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleder is vandaag jarig. Kleurig licht valt op de met zorg ge kozen costuums van de danseressen, die AM8TEBDAMSCME BIJTUIO MIJ. Uitspraak doende, veroordeelde het bijzonder gerechtshof te Amsterdam he den de 39-jarige ex-politieman B. tot een gevangenisstraf van 10 jaar met af trek en ontzetting uit de burgerlijke en militaire rechten met behoud van het recht op cassatie. De eis was 15 jaar met aftrek. In zijn arrest overwoog het hof. dat verdachte weliswaar met tegenzin in dienst is gegaan bij de Haarlemse S D., doch dat hij later zijn werk voor de vijand met een „niet te motiveren, weer zinwekkend enthousiasme" had gedaan. HimitniMnti 47) Jane dacht, dacht zoals zij nog niet eerder in haar leven gedacht had. Er móést een uitweg zijn. Er móést een manier zijn om hun prachtig opgesteld plan te doen mislukken. Er was niets door een menselijk brein uitgedacht dat niet door de hersenen van een ander mens zou kunnen worden overwonnen. Maar hoe? „Ik heb wel eens gehoord," zei ze, „dat de politie altijd het slachtoffer van af persers beschermt." „Ja zeker. Als zij er van overtuigd kan worden, dat er een slachtoffer is." „Wij moeten maar eens verder over legger! over het voorstel dat u deed," zei Jane. ..Juffrouw Tickle heeft natuur lijk geen millicen dollar bi) zich." „Allicht niet. Er zullen schikkingen worden getroffen met haar vader en de zakelijke details zullen met hem verder worden besproken. Maar nu wat uzelf betreft, juffrouw Smith. Juffrouw Tickle treuren. Waarom? Het zal de bezoeker straks duidelijk warden. Twee aartsengelen roken rustig een pijp en een engeltje van een jaar of acht knauwt aan een sterappel. Dr. Kat tikt met z'n dirigeerstok en slaat de maat met een grote sigaar, die hij om te roken en om te leiden gebruikt en later afwisselt met een pijp. Er worden rake dingen gezegd, over de morgenstond, bijzondere aanbevelin gen.... too, ho, dat gaat bui tien de af spraak, want' als Zondagavond het scherm voor de première van deze revue opgaat, moet de ene verrassing op de andere volgen. Wij kunnen nu al voor spellen, dat het niet bij drie opvoerin gen zal kunnen blijven. Katholiek Haar lem staat iets heel bijzonders te wach ten! Het heeft de R. K. Gem. Toneelver eniging „Door Eendracht Sterk" niet bepaald meegezeten bij de voorbereidin gen voor deze opvoering en het is wel jammer, dat niet alle betreffende in stanties die medewerking hebben ver leend, welke nodig is om tot een goede opvoering van een eenmaal gekozen stuk te geraken. Niettemin hebben de dames en heren onder aanvoering van de heer J. Schelvis er toch nog heel wat van weten te maken, al had men graag vooral bij dit spel, waarbij eigen lijk de bedoeling had voorgezeten om de nagedachtenis van wijlen Gerard Nielen als toneelschrijver te herdenken, meer diepte gezien. Hedenavond 8.30 uur houdt de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, afd. Zandvoort, haar eerste vergadering. De heer Crab- bendam zal een lezing houden over het onderwerp „School en kind". Alle dames van 25 jaar en ouder zijn welkom. De eerste toneelvoorstelling, georgani seerd door de Vereniging voor Vreem delingen-Verkeer, wordt Dinsdagavond in „Monopole" gegeven. Het is een jubi leum-voorstelling ter gelegenheid van het 40-jarig toneeljubileum van Herman Bouber, die zal optreden in „De commen saal". Wethouder Groos is Dinsdagmiddag verhinderd spreekuur te houden. Aan D. W. Andrea Czn. is als tijdelijk leraar aan de Rijkstuinbouwschool al hier eerval ontslag verleend, wegens re organisatie van de dienst, te rekenen met ingang van 1 October 1947. Tegen de 27-jarige los-arbeider J. L. Klesouw, een der tien telgen uit een Amsterdamse arbeidersfamilie, die in 1944 door de Duitsers in het kamp Zöschen als „Kommando-lei- der" over 300 mede-gevangenen werd aangesteld en hen ernstig mishan delde, werd door de procureur-fiscaal by het Bijzonder Hof, de doodstraf geëist. Wenend verliet verdachte's oude moe der, die met enkele harer andere inmid dels volwassen kinderen op de publieke tribune de zitting had bijgewoond, de zaal. Op de gang voegde een van haar dochters haar toe: „Huil nou niet, moe der, hij heeft het immers verdiend." Kiesouw was een recidivist, die reeds op 17-jarige leeftijd in een tuchtschool werd opgesloten en gedurende de eerste jaren van de bezetting langer in de ge vangenis was geweest, dan daar buiten. Tenslotte werd hij in 1944 gearresteerd wegens zwarte handel en naar Duitsland getransporteerd. Aanvankelijk deelde hij het lot, dat alle gevangenen daar moes ten ondergaan, werd geslagen, getrapt en leed honger. „Hij had zo'n grote mond," verklaarde een der getuigen, „dat de Duitsers hem na enige tijd de aangewezen man acht ten voor de functie van Kommanda-lei- der." ,Ze hebben me gedwongen de post te accepteren," verdedigde verdachte zich, ,tot driemaal toe heb ik eerst geweigerd. Toen he'bben ze me murw geslagen." Tien vroegere medegevangenen, allen jonge mannen uit verschillende plaatsen Van ons land, deden vervolgens een boek je over verdachte open. Iedere getuigen verklaring vormde een felle aanklScht tegen het optreden van verdachte, dat als „beestachtig", „sadistisch" of „on menselijk" werd gekwalificeerd. Een man die zich met zijn door hongeroedeem opgezwollen benen nauwelijks kon voort bewegen en op weg naar het werk ach- tergeraakte bij de troep, werd door Kiesouw met de houten steel van een houweel zo hardhandig bewerkt, dat hij bewusteloos neerviel en enkele uren la ter overleed. Een andere gevangene, die „tengevolge van het schelden, slaan, schoppen en vloeken" vón zijn Kom- mando-leider tenslotte het verstand had verloren, zag geen kans meer zich be hoorlijk te reinigen. Kiesouw gaf toen opdracht hem buiten te ontkleden en liet hem, terwijl het vroor, met ijskoud wa ter overgieten. Ook deze ongelukkige overl.eed korte tijd later. Een derde slachtoffer van Kiesouw was een jongen, die overigens nog gezond was, maar naar de mening van verdachte niet hard ge noeg werkte. De Kommando-leider sloeg hem daarvoor zo hard op de rug, dat de nieren beschadigd werden en het slacht offer vrijwel onmiddelijlk ineen zeeg en overleed. Behalve deze drie waren er nog anderen, die door Kiesouws mishan deling tenslotte stierven. Talloze andere gevangenên overleefden zijn slagen. Slechts eenmaal kwamen de gezichten van de tien getuigen uit de plooi. Dat was toen de president een van hen de vraag stelde: ..Hebt u wel eens iets goeds van Kiesouw gezien?" Gelijktijdig scho ten allen toen in een schampere lach. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: kapelaan te Rotter dam (O. L. Vr. onb. Ontv en H. Igna tius) de weleerw. heer W. G. Minnebo; te Leiden (H. Petrus) de weleerw. heer D. B. F. Plaat, die kapelaan was te Heemstede (H. Bavo). Vervolgens tot kapelaan te Rotterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv. en H Ignatius) de weleerw. heer H. F. A. Konijn; te 's-Gra- venhage (Ziekenhuis St. Joan, de Deo) de weleerw heer J. J- Tuyp, die assistent was te Bergen (St. AntPnius-Fensionaat) Met een onverschilligheid alsof het een ander betrof hoorde verdachte de getui genverklaringen aan. Hij ontkende ze niet, maar voerde tot zijn verweer aan. dat hij zelf door de Duitsers werd gesla gen als hij er niet op toezag, dat de jon gens hard werkten. Voorts zou hij som tijds geslagen hebben, omdat de ene ge vangene brood stal van de ander. Hij was van mening, dat de getuigen een complot tegen hem hadden gesmeed voor de zitting een aanvang nam en voerde aan, dat hij in Duitsland reeds berecht was voor zijn houding in het kamp. Uitspraak 25 October. O Opnieuw stond hedenmorgen de zeven en twintigjarige transportarbeider F. L. voor het Gerechtshof te Amsterdam te recht.. Hij werd ervan beschuldigd een kindje zo hard met het hoofdje tegen het ledikantje te hebben geslagen, dat het dientengevolge overleed. Nadat de zaak op 11 September voor het Hof was be handeld, werd zij verdaagd tot heden teneinde nog enige agetuigen te horen. Opnieuw verklaarden de beide doktoren deskundigen, dat het kind tengevolge van mishandeling overleden was. Ook uit de getuigenverklaringen van heden kwam echter niet vast te staan, dat L. degene was, die de mishandeling had gepleegd. De procureur-generaal, mr. J. Fabius. bleef echter bij zijn eis: zes jaar gevan genisstraf. De verdedigster pleitte weder om vrijspraak, omdat zij meende, dat de schuld van L. niet bewezen was. Uit spraak 27 October a.s. ft Prinses Juliana heeft Zaterdagavond in haar kwaliteit van voorzitster van het Nederlandse Roode Kruis via de radio het woord gericht tot medici, verplegenden en allen, die belang stel. len in ziekenverzorging. Zij deed, na rijp beraad, een beroep op hen, om de inwoners van Indonesië te hulp te komen, die zoveel jaren vrijwel ver. stoken geweest zyn van preventieve medische hulp. Zij bracht in herinnering, dat men in Nederland op het terrein van de moderne wetenschap tot resultaten kwam, waarop men terecht trots kan zijn. Zij vroeg zich af, of die perfectie onder de tegenwoor dige omstandigheden nog wel ten volle verantwoord is, nu duidelijk is, hoe groot de nood in Indië is, 'n verantwoordelijk heid, een plicht kan daar door Neder land vervuld en moet daar vervuld wor- den wanneer men zich allen bewust is .hiervoor zijn offer te moeten brengen. Dit beroep is speciaal gericht tot die verplegenden, die het vak uit ware roe ping hebben gekozen. De Prinses is er zeker van, dat dit be roep, om hetzij In Nederland, hetzij in Indonesië een offer te brengen voor het algemeen belang met opzijzetting van elk persoonlijk belang niet vergeefs zal zijn. Zij verwacht van de verpleegsters, die buiten haar oorspronkelijke be roep een werkkring hebben gevonden, een versterking van het verpleegsters- De stoet ter gelegenheid van de plechtige beëdiging van Prinses Ju liana tot Regentes, Dinsdag 14 Octo ber, 3 uur, zal dezelfde route volgen als gebruikelijk is bij de plechtige opening der Staten-Generaal, n.l. Noordeinde, Heulstraat, Lange Voor hout (over het z.g. Schelppad), Tournooiveld, Korte Vijverberg, naar het gebouw van de Ridderzaal op het Binnenhof. Langs dezelfde weg zal de stoet naar het paleis op het Noordeinde terugkeren. Bij het paleis Noordeinde zal de ere wacht gevormd worden door een detache ment van het korps Mariniers ter sterk te van 100 man. De Marinierskapel van de Kon. Marine zal zich daar doen ho ren. Bij de Ridderzaal zal een erewacht staan van 70 man van het regiment Prinses Irene. De troepen zullen gekleed zijn in veldtenue. „De laatste post"traag vloei den Zondagmiddag de trompettonen door de zonnige Kloosterhof van Beneden-Leeuwen, waar velen wa ren samengekomen om de daar be graven gesneuvelden van de stoot troepen te herdenken. Drie jaar geleden werden hier de eerste stoottroepers gelegerd in de voorste linies tegenover de Duitsers, allen jongens, voortgekomen Uit de' knokploegen der illegaliteit, gekleed in overalls, vaak haveloze schoenen of gebarsten klompen, helmen van velerlei soort en een bewapening, die vele merken uit fabrieken van geal lieerden en.... vijanden vertegen woordigde. Deze zelfde jonge kerels joegen rovende, plunderende en brand schattende Duitsers uit de land streek, vochten tegen vijandelijke patrouilles en vierden acht maanden later de overwinning mee. Toen wa ren het soldaten, getraind, geüni formeerd en goed bewapend, doch voordien verloren zij kameraden. En deze kameraden worden ieder jaar op de tweede Zondag van October herdacht. Bij deze herdenking waren zowel na bestaanden der gevallenen als oud- stoottröepers samengekomen. Ook waren detachementen en stafmuziek van bet tegenwoordige regiment gekomen en vertegenwoordigers van de stoottroepen uit Indië. In de ochtenduren werden protestante en katholieke herdenkings diensten gehouden. Daarna verzamelden allen zich op de hoofdweg van het dorp, waarna een lange stoet met twee muziek corpsen zich naar de Kloosterhof b.-gaf. Velen voerden hier het woord: Kolonel J. A. A. Sitsen, commandant van het derde opleidingscentrum, namens de minister van Oorlog, luitenant-kolonel C. J. A. van der Putten, commandant van het regiment stoottroepen, ds. Fransen, namens de jongens uit Indië, burgemeester Ditters van Warns!, de kapitein Schouten namens de oude en nieuwe stoottroepen en kapi tein Sjef de Groot, een der meest gevierde stoottroepcommandanten uit de eerste tijd na de oprichting, /(llen spraken woorden van warme herinne ring, dankbaarheid en vriendschap. Zij spoorden de aanwezigen aan, ondanks alle moeilijkheden ep teleurstellingen van het hedendaagse leven te blijven strijden voor een betere toekomst voor het vaderland en het rijk en zich daar bij de gevallenen tot voorbeeld te stellen. Kolonel Sitsen zei: „Wij vergeten u niet en zullen dit bewijzen door de daad van elke dag. Kameraden, het leger groet u". Burgemeester Ditters noemde de stoottroepers de soldaten van het eerste uur" en Sjef de Groot spoorde zijn toehoorders aan te blijven leven in de geest van strijdbaarheid en opofferingsgezino- heid, waarin de kameraden vielen. De stafmuziek der stoottroepen olies rouwmarsen en een koor zong gedach tenisliederen. Kransen en bloemen van nabestaanden, van de oude kameraden en verenigingen daaruit, van het regi ment en van de stoottroepers in Indië dekten in, groten getale de eenvoudige grafheuvels. Een défilé langs deze laat ste rustplaats, waar ook generaa.-ma joor P. L. G. Doorman aan deelnam, besloot de plechtigheid. is in het openbaar gezien met Barison bij Massey. zy gingen samen weg en men heeft ze samen hier binnen zien gaan. Zü zal het huis verlaten alleen. Wat zij ook zou vertellen, er zal steeds gebrek aan bewps zijn. Bovendien is er nog de foto. Wanneer u niet ge komen was, zou juffrouw Tickle thans vry zijn om weg te gaan." „Maar myn komst?" vroeg Jane. „Zal een klein oponthoud ten gevolge hebben. U zei zo juist zo terecht, dat de aanwezigheid van een lijk nogal on gemakkelijk is. Twee lichamen zullen de situatie nog verergeren." Rapunzel uitte 'n verschrikte, kreet. „Neen. Neen! Dat mag u niet dat durft u niet te doen!" Jonas wees'op het lichaam van Bari son en zijn gebaar liet aan duidelijkheid niets te wensen over. „Er ls niets dat ons ln de weg staat," zei hy. „Maar u mag haar niets doen." zei Rapunzel met trillende stem. „Pa zal heus wel betalen.'' „Natuurlijk zal hy betalen," zei Jonas, „maar wij willen deze affaire beperken tot uw familie. Juffrouw Smith raakt uw vader absoluut niet en Ik geloof dat zy levend meer ongemak zal veroor zaken dan wanneer zij onze jonge vriend hier gezelschap houdt. Neen. wy kun nen onze plannen niet ln de war sturen alleen om juffrouw Smith van dienst te zyn. Trouwens, zy heeft haar kans ge had en voorbij laten gaan." Terwyi zy sprak en luisterde, werkten Jane's hersenen onder hoogspanning. Zij liet het huis aan haar oog voorby- gaan. De enige uit- en ingang was de voordeur; indien Jonas en Sledge Man tor het huis wilde verlaten, was dat de enige weg, die voor hen openstond. Het was hun enige mogeiykheid en zij peinsde of zy daar enig voordeel uit kon putten. Veronderstel, dat het die kerels onmogelyk gemaakt kon worden het huis te verlaten!! Dat zy hier zouden moeten blijven tot het ïyk ont dekt zou worden! Natuurlek zou men hóór hier dan ook vinden, en Rapun zel. Maar het zou Jonas en Mantor heei wat moeiiyker vallen hun aanwezigheid aannemehjk te maken dan een meisjq. Het zou heel erg zyn, wanneer zy ao hier gevonden zou worden, maar kon het erger zyn dan de toestand waarin zy nu verkeerde? Met kracht kon zy de twee mannen niet bestrijden; zy waren gewapend, maar zelfs al waren zy dat niet, dan was zij in lichaamskracht nog ver ln de minderheid. Bliksemsnel overzag rij de gevolgen wanneer zy met hun vieren by het li chaam van Barison door de politie zou den worden ontdekt. Een verhoor zou onvermijdelijk zijn evenals de- ellen dige verhalen in de bladen. Maar....—. Mantor en Jonas zouden zich er niet aan kunnen onttrekken en hun zo zorg vuldig voorbereid alibi zou waardeloos zyn. En voor de eerste maal dacht zy nu aan déze kant van de zaak zou zy in leven blijven. Eensklaps besefte zy, dat zy haar leven liefhad; zij wilde blijven leven. Zy wilde beleven wat de toekomst nog voor haar had weggelegd. zy luisterde naar de geluiden van de straat; het was een stille straat. -Zij haalde zich dat deel van de kamer voor de geest, dat achter haar was. zy stond met haar rug naar het raam, dat uit zicht gaf op de straat. Onder het raam stond een divan. Aan het hoofdeinde darvan stond een tafeltje, waarop een afschuwelijke schemerlamp met een zware, bronzen voet. Het ra^m was on geveer twee meter achter haar. Plotseling scheen zij haar vastbera denheid te verliezen, zy sloeg haar han den voor de ogen en kreunde. „O, dat is toch niet mogelijk. Zo slecht kan toch niemand zyn. Een jong meisje, dat nie mand kwaad heeft gedaan, te doden te vermoorden. Neen; neen! Rapunzel. dat kón je niet toelaten; jy moet er voor zorgen, dat je vader betaalt. Laat my toch leven!" zy barstte in tranen uit en langzaam liep zy achteruit tot zij de divan raak te waar zy zich, overgegeven aan haar verdriet» op liet neervallen. Rapunzel keek met wijd opengesperde ogen naar haar, terwijl Mantor zonder het minste medelijden toezag. Jonas glimlachte on bewogen. Jane had haar positie en die van de bronzen lamp nauwkeurig van te voren bepaald. Voor een van de mannen rich kon bewegen om het te voorkomen voor een van hen haar bedoeling door zag, hadden haar sterke handen de lamp reeds gegrepen. Met alle kracht die in haar was wierp zij de zware lamp door de ruit en de half vermolmde blin den. En toen, bijna gelijktijdig greep zy het touw van de blinden, trok ze op en de namiddagzon wierp haar stralen in de kamer. Mantor greep zyn revolver, maar schoot niet. Jonas deed een uitval naar haar, maar Rapunzel's stevig lichaam bleek een zware hindernis. Jane knielde op de divan, bracht haar mond vlak bij 't gat in de ruit en riep: „Help! Help! Moord! Help!" Op dit ogenblik had Mantor haar be reikt. zyn krachtige vingers rukten haar achteruit en hij wierp haar op de grond. Zy bleef niet stil liggen, maar richtte zich op een elleboog op en zag omhoog ln zyn woedend gezicht. corps. Ook van haar, die door een huweiyk het beroep hebben laten varen en van haar, die reeds met pensioen zyn gegaan. Er zal reeds in een zeer grote behoefte voorzien zyn wanneer zy slechts enkele dagen per week, halve dagen, of wat voor tijds bestek ook zich weer ten dienste stel len van het ziekenhuis-apparaat. De Prinses hoopt daarbij te mogen reke nen op de volle medewerking van de ziekenhuis-directies. Dit appèl voor aanvullende arbeid in Nederland geldt ook de verpleeghulpen. Een zelfde offer wordt gevraagd van de Nederlandse artsen. Een zeer aanzienlijk aantal medici, dat jaren lang in Indië heeft gewerkt, ls nu aan het einde van zyn krachten en moet vervangen worden, De Amersfoortse politie, onder leiding van commissaris G. Goorhuis, met as sistentie van- ambtenaren uit Den Haag, stelde een onderzoek in naar de gang van zaken by het Beheersinstituut te Amersfoort. Nadat aanvankelijk de lei der van dit Instituut, de heer L. S., in verzekerde bewaring was gesteld, is men dezer dagen overgegaan tot de arresta tie van vier ambtenaren, t. w. de Amers- foorters E. S„ V. B., De J. en J. Het is gebleken, dat zich bij het Be heersinstituut te Amersfoort belangrijke onregelmatigheden hebben voorgedaan en het ls niet uitgesloten, dat de brand, die enige tijd geleden in een perceel aan de H. van Viandenstraat een groot deel van de administratie vernielde, waarin gegevens stonden over de thans aan het licht gekomen knoeierijen. Met ingang van vandaag zal de K.L.M. eenmaal per week een by'zondere vlucht naar Berlijn maken. Voorts wordt het plan overwogen van 3 November as. af de dageiykse dienst AmsterdamGo thenburg eenmaal per week te Hamburg een tussenlanding te maken, en wel op Maandagen AmsterdamHamburgGo thenburg en des Vrijdags in omgekeerde richting. De voorzitter der Curacaose staten, dr. A. W. J. m. Desertine, en het lid C. Jo'nckheer, in Nederland vertoevend wegens resp. ziekte en verlof, hebben ontslag genomen als lid van de Staten van Curacao. Naar wij vernemen, zal aan de bur gemeester. van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, met ingang van 15 Januari a.s. eervol ontslag worden ver leend. In Londen werd Vrijdagavond verno men, dat negen hoge Portugese officie ren van het leger en twee officieren van de vloot, die ervan beschuldig# worden te hebben samengezworen om de rege ring van Salazar omver te werpen, bin nenkort zullen terechtstaan voor de krijgsraad op een eenzaam eilandje van de Azoren. Naar verluidt zou de krijgsraad op een ver verwijderd eiland zitting houden om de publieke belangstelling tot een minimum te beperken. Deze elf officieren, die als aanstokers beschouwd worden van de derde révolte binnen een jaar "tegen de regering van Salazar, zouden, naar verluidt, 350 offi cieren gerecruteerd hebben om het regime van Salazar omver te werpen. Volgens geruchten, die Londen bereiken, zou pre sident Carmona bij het complot betrokken zijn. Het complot werd verijdeld door de arrestatie van de beramers van het com plot in het begin van Juli. In een Zondagmiddag te Algiers uitge sproken rede heeft generaal De Gaulle zich voornamelijk beperkt tot de toestand in Algerije. Meer dan in zijn redevoe ringen vestigde hii evenwel de aandacht op de positie vgn de Sovjet-Unie. „Het is te hopen", aldus De Gaulle, „dat Mos kou er naar zal streven de toekomst te bouwen op samenwerking en niet op on derdrukking van anderen. Alles wijst er echter op. dat het tegengestelde moet worden verwacht." Hii onderstreepte de strategische po sitie van Algerije en zag zeer duidelijk, waarom Algerije en de Franse Unie de voornaamste doelwitten van de commu nisten vormen: „Omdat, wanneer op ze kere dag een gewapend conflict zich zou voordoen, waardoor Afrika een bui tengewone strategische betekenis zou krijgen. Frankriik zeer veel moeite zal hebben, de gebieden, die een prooi ziin van anarchie, voor zijn verdediging te gebruiken". De Gaulle ging vervolgens uitvoerig in op de redenen, waarom het in 't belang was van de Fransen en in heemsen van Algerije, nauw verbon den te blijven met het moederland, daar anders de „deur voor de ondergang zou worden geopend", IJMUIDEN, 11 October. 4 stoomtraw lers met een totale besomming van f52.600.—: IJm. 155 f 10.300.—Motor- loggers Kw. 160 f 2.020.Kw 104 f810.—: Kustvissers: IJm. 213 f600.—; IJm. 230 f 1700.—; IJm. 229 f 1840.—; IJm. 214 f4440.—: Urk 242 f 1280.—. Urk '172 f900.—. Kw. 21 f2290.—, E. H. 20 f 290.en het Deense vaartuig E. 329 f 280.De aanvoer bestond uit: 75 kis ten tarbot en tong, 300 kisten schol. 280 kisten schelvis, 200 kisten kabeljauw. 250 kisten makreel. 100 kisten wijting. 50 kisten diversen en 5370 kisten verse ha ring. De haringpriis bedroeg f 10.tot f6.— per 50 kg. 13 October: IJm. 95 f 13.380.—IJm. 117 f 10.520.—Kw. 123 f9890.—. zes trawlers met een totale besomming van f 33.000. motorloggers Kw. 65 f 7000. Kw. 52 f 826.—. Kw. 94 f 1390.—. Kw 53 f1890.—. Kw. 97 f 1520.—, Kw. 162 f 4260.—. Kw. 92 f 1210.—. IJm. 27 f2530.—. IJm. 276 f 2790.—. IJm. 240 f1490.—. IJm. 81 f1512—. De aanvoer bestond heden uit 75 kisten tarbot en tong. 150 kisten schol. 640 kisten schel vis 280 kisten kabeljauw. 100 kisten wij ting. 75 kisten makreel. 5000 kisten ver se haring en 75 kisten diversen. De ha ringpriis bedroeg f 13.tot f 10.per 50 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2