■l Invloedrijke klasse van Indonesiërs steunt republiek niet STALIN TOONDE IN POTSDAM GEEN INTERESSE VOOR ATOOMBOM Einddoel van Rusland: over geheel Europa te heersen Stalin beledigde Roosevelt Geen speciale Congreszitting? Aantal schendingen in West- Java neemt toe 0P AVONTUUR IN Laatste voorbereidselen voor tocht van Piccard en Cosijns Veel technische noviteiten DIEPZEE PRINSES-REGENTES V.S.-voorstel tot vorming van interimcommissie Uit de staatsruif Zij wil wel een of andere vorm van onafhankelijkheid .Tussentijds hulpprog zou tot Juni 1948 gelden Romantische onderneming D Wysjinsky wil er niets van weten Tot hoofd en hart Etalageverlichting nu toegestaan Het weer Mémoires van Byrnes Weinig haat jegens Nederlanders Toestand in Oost-Java aanmerkelijk gunstiger Clayton neemt ontslag VIERDUIZEND METER ONDER WATER KARDINAAL DE JONG Eredoctor der Leuvense Universiteit WOENSDAG 15 OCTOBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 23975 S<ir UIT CONSULAIR RAPPORT Overzicht in de Ridderzaal tijdens de beëdiging van H. K. Koninkrijk. Prinses Juliana als Regentes van Sialiri loonde geen interesse loen Truman hem in Pots dam over de atoombom sprak, aldus deelt de vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken James Byr nes in zijn memoires mede. Hij geeft aan hoe Amerika op de beste wijze met Rusland kan „omspringen" en wat hij vermoedt, dat hei uiteindelijke doel is van Rusland. Byrnes kan niet anders dan besluiten, dat hei einddoel van Rus land is over geheel Europa te heersen, en acht de enige weg om dit ie verhinderen. Rusland er thans reeds van in kennis te stellen, dat iedere daad van agressie voor de Veiligheidsraad zal gebracht worden en een Sovjet-veto in deze raad tot gevolg zal- hebben, dal de andere naties col lectief zullen optreden om Rusland een half ioe ie roepen. Valse voorstellingen HULP AAN EUROPA Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts naar Z. H. de Paus Verschillende interpretaties Gromyko trekt conclusies Consulaat van India in Djokja e tocht, die de professoren Piccard en Cosijns binnen enkele weken naar de diepzee in de buuri van Nieuw Guinea willen gaan ondernemen, heef! voor ons begrip daf ongetwijfeld een lekenbegrip is nog aliijd meer van een Jules Vernes-achiige onderneming dan van een welen- schappelijke expeditie. Daf is ook wel begrijpelijk, als men lei op de min of meer romantische entourage, die het hele geval tot nu toe gekregen heeft door de publicatie van allerlei bijzonderheden, die even zovele herinneringen aan de tocht van kapitein Nemo, twintigduizend mijlen onder zee, zouden kunnen zijn. Het onder zee varende schip moge dan de wat moderner vorm van een stalen kogel hébben aangenomen, hij is niettemin uitgerust met glazen ramen ter grootte van een patrijspoort en twee in getal waardoor de twee geleerden, die vierduizend meter onder de zeespiegel hopen af te dalen, de geheimen van de diepzee zullen kunnen bezichtigen bij het licht van schijnwerpers, die, terzijde gezegd, van Nederlandse makelij zijn. (Vervolg op pao. VEILIGHEIDSRAAD BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Sever!n. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbe' tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte De administratie behoudt zich het recht vooi advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Algemene Rekenkamer beschou wen velen, vooral in deze dagen, als het enfant terrible onder onze staatscolleges. Zoals men weet bestaat de taak van deze nuttige instelling voornamelijk in het houden van nauw keurig toezicht op de ontvangsten en uitgaven van het Rijk. Alle uitgaven worden door haar vereffend; zij contro leert de juistheid der bij de ministers ingediende vorderingen en onderzoekt of de uitgaven aan de bestemming be antwoorden. De verslagen, die zü van haar werkzaamheden publiceert, zijn dan ook buitengewoon leerzaam, vooral om dat zij de Nederlandse belastingbetaler enig idee geven, hoe het geld besteed wordt. Onlangs hebben wij een rapport gepubliceerd, waarin enige staaltjes ge geven werden van financieel wanbeheer bij sommige officiële instanties tijdens het verblijf van de Nederlandse rege ring te Londen. Dezer dagen gaf de Algemene Reken kamer een verslag over haar werkzaam heden gedurende het jaar 1946. Hier uit blijkt, dat vooral in de eerste pe riode na de bevrijding onverantwoorde lijk met het geld is omgesprongen In een onzer grote steden at de B. S. bijv. voor f 1100 aan aardbeien op, in Was senaar bracht iemand f 80 voor twee gouden stifttanden aan de schatkist in rekening. Een militaire revue, die wei nig bezoekers trok, kostte het Rijk t 25 per toeschouwer; voor een cursus in Maleis werd door het Rijk f 48000 meer uitgegeven dan nodig was; logies voor hoge marinefunctionarissen in het hotel Wittebrug te Den Haag betekenden voor het Rijk ruim f 110.000 extra kosten per jaar. We halen slechts enkele spreken de voorbeelden uit het verslag aan Dit alles wordt echter eerst achteraf door de Rekenkamer gesignaleerd. Wanneer deze „geldsmijterij'' het was Schermerhorn die destijds dat woord gebruikte inderdaad slechts een uitvloeisel was van de eerste be- vrijdingsroes, dan zou zij, hoewel geens zins te verdedigen, misschien nog te begrijpen zijn. Dit blijkt echter niet het geval. Bij sommigen is ook thans nog een mentaliteit te constateren, die er van uitgaat, dat smijten met 'geld uit, de schatkist de gewoonste zaak ter wereld is. Hieruit volgt dikwijls, dat zü ook geen oog meer hebben voor persoonlijk gepleegde fraudes. Als wij alleen eens nagaan, wat de laatste weken op dit gebied bekend is geworden, dan dringt zich maar één conclusie op: ingrepen met harde hand. Om slechts een greep te doen: onre gelmatigheden bij het Beheersinstituut, over welks mysterieus beleid reeds her haaldelijk geklaagd is; onregelmatighe den bij de Ned. militaire missie te Ber lijn; onregelmatigheden van een hoge functionaris van de vermogensopspo ringsdienst; fraude bij de Rijksverkeers inspectie te Arnhem enz. enz. Er zijn na de oorlog in tal van col leges mensen in leidende functies gekomen, die daar in het geheel niet thuis behoren, vaak zijn zij niet competent, hebben een absoluut ver keerde mentaliteit en kunnen de weelde van het beschikken over ruime geldmid delen niet verdragen. Deze mensen be horen met harde hand uit officiële en semi-officiële instellingen verwijderd te worden. Deze „beunhazen" brengen bo vendien ons goede ambtenarencorps in discrediet. Hun enige doel is immers: zoveel mogelijk profiteren van geld uit de schatkist, in de volksmond „eten uit de staatsruif" geheten. Men treft deze mensen overal aan, zowel hier als in het buitenland Dit zal wel altijd zo ge weest zijn, maar het euvel is ir, deze na-oorlogsjaren wel héél erg toegeno men. In deze tijd, waarin het gewone volk vechten moet voor zijn dagelijks brood en de kleine bezitters door de fiscus als een citroen worden uitgeperst, doet de ze parade van luxe paarden wel heel vreemd aan. De Rekenkamer doet sporadisch een boekje open over deze heren. Zij kan niet anders dan de r e c h tmafcigheid der uitgaven beoordelen. Voor de doel matigheid zijn in de eerste plaats de ministers verantwoordelijk en daaiom lijkt het ons niet overbodig, dat onze ministers hieraan meer aandacht gaan schenken, dan tot dusver geschied is. Niet zonder reden sprak 64 procent van het publiek dezer dagen bij een onder zoek van het Ned. Gallup-instituut als zijn mening uit, dat de regering zuinig met het door het volk opgeorach- te geld omging. Het verslag van de Re kenkamer bevestigt de juistheid dezer zienswijze. Het eten uit de staatsruif, in zijn on gunstigste betekenis, is, zoals we reeds zeiden, helaas altijd voorgekomen. Dat sommigen, nu ons land financieel op de rand van de afgrond staat, van deze slechte gewoonte een deugd blijken te maken, mag zeker niet langer getole reerd worden. Het is nog nooit voorgekomen, dat een Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken zó spoedig na zijn aftreden een volledig verslag gepubliceerd heeft van zijn ervaringen. In zijn geschrift behandelt Byrnes de gehele geschiedenis van het Duits Russisch non-agressie-pact in 1939 ge sloten tot het incident Wallace, waarbij Byrnes Truman voor de keuze plaatste Wallace uit het kabinet te verwijderen of een nieuwe minister naar de Parijse conferentie te sturen. Byrnes had bij zijn aftreden niet het minste besef dat Groot-Brittan- nië zich uit Griekenland wilde te rugtrekken. Binnen zes weken liet Groot-Brittannië Amerika weten, dat per 31 Maart de troepen zouden worden teruggetrokken, waarop de Truman-leer in het leven werd ge roepen. Hij richt daarbij zijn critiek op beide landen, die in „zenuwach tigheid" hebben gehandeld. De betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en Amerika verslechterden reeds vóór Roosevelts dood. Een uur voor zijn dood schreef Roosevelt aan Churchill; „Deze problemen schijnen iedere dag in een of andere vorm op te komen. Wij moeten echter krachtig staan en onze tot nog toe gevolgde koers is correct." Vlak vóór diens dood beledigde Stalin Roosevelt door hem ervan te beschuldi gen op geheime wijze een afzonderlijke Naar de correspondent van Reuter te Washington verneemt, is de admini stratieve staf van president Truman bezig de tijdsberekening voor hulp aan het buitenland om te werken. Ameri kaanse functionarissen legden er echter bijzondere aadruk op, dat nog geen be slissingen zijn genomen, doch dat men overweegt om de plannen tot het bijeen roepen van een speciale zitting van het Congres in begin December te laten varen. Het tussentijdse hulpprogramma zou dan tot het eind van het fiscale jaar (30 Juni 1948) worden verlengd, waar na het plan-Marshall onmiddellijk met een schone lei in werking zou treden. In kringen van de administratieve staf van Truman vindt men het vooruit zicht om de plannen voor een speciale verleidelijk, daar zowel deze staf zelf als het merendeel der Congresleden niet met deze plannen is ingenomen. Wel zou een speciale voorziening worden ge troffen voor Engeland. Intussen schijnt de naaste toekomst voor Frankrijk en Italië wat rooskleuriger te zijn. Frank rijk zal nJ. naast de 90 millioen dollar van de export- en inmportbank een zelfde bedrag ontvangen uit de verdeling van het door de Nazi's en ongeveer 36 mil lioen dollar van het door de Japanners geroofde goud. Verder hoopt men nog op een bedrag van 50 millioen dollar bij wijze van compensatie voor de mili taire uitgaven, waarover nog te Parijs wordt beraadslaagd. Men verwacht, dat Italië ongeveer 30 millioen dollar uit de „goudpot" zal krijgen, zitting van het congres te laten varen vrede mej Duitsland te bewerkstelligen. Roosevelt protesteerde tegen de „valse voorstellingen", welke Stalin gegeven werden door zijn adviseurs die hij ervan beschuldigde de betrekkingen tussen Rusland en de V.S. met voeten te tre den. Maar Stalin hield zich aan zijn voorlichters en verwierp derhalve de uit leggingen van de président. Byrnes bekent, dat hij zelf schuld is dat Rusland zich thans bemoeit met het vredesverdrag voor Japan, daar hij op verzoek van Roosevelt een brief schreef om de Russen te vragen in oorlog te tre den met Japan. Hij verdedigt alle ge heime overeenkomsten van Yalta met betrekking tot het Verre Oosten, terwijl hij bekend maakt, dat de militaire advi seurs van Roosevelt er bij hem op aan drongen iedere prijs te betalen voor de verzekering dat Rusland deel zou némen aan de Japanse oorlog. Naar de bedrijfsgroep Detailhandel mededeelt, is wedei%m etalageverlich- tingr toegestaan voor de middag- en avonduren van een half uur na zonsondergang tot het tijdstip van sluiting dér winkels. Bij wijze van uitzondering mag in de perioden van 1 t-m. 5 Decembe,. en van 22 t.m. 24 December a.s. de etalage tot 10 uur »s avonds wordén verlicht. Het blijft echter nog steeds verbo den lichtreclame of neonverlichting te ontsteken. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, is hedenmorgen per K.LM. naar Rome vertrokken, waar hij de „visitatio ad limina" zal afleggen bij de Paus. Bij de heropening der debatten over Indonesië in de Veiligheidsraad, heeft de Britse afgevaardigde gisteren een door het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken ontvangen telegram der consulaire commissie voorgelezen, waar in de conclusies van het consulaire rap port, dat zo spoedig mogelijk zal worden uitgebracht, waren samengevat. •In het telegram wordt gezegd dat de orders om het vuren te staken naar beho ren waren gegeven, maar dat er bij Ne derlanders en Indonesiërs geen vertrou wen bestond, dat de wederpartij die or ders zou uitvoeren. Geen der partijen, zo gaat fiet telegram verder, heeft een poging gedaan om een overeenkomst te bereiken over de mid delen om het bevel uit te voeren. Ter wijl de Republikeinse regering haar troe pen bevel gaf in hun posities te blijven en de vijandelijkheden te staken, achtte de Nederlandse regering het haar plicht binnen zekere grenzen voort te gaan met het herstel van recht en orde overeen komstig de door haar aangegeven richt lijnen. De snelle Nederlandse opmars had aanzienlijke Republikeinse strijdkrachten achter zich gelaten. Deze troepen bleven waar zij waren, overeenkomstig het Re publikeinse bevel „staakt het vuren" en werden het doelwit van zuiveringsopera ties door troepen onder Nederlands com mando in overeenstemming met de Ne derlandse uitleg van de order. De uiteen lopende interpretaties van het „staakt het vuren" heeft uitvoering van het be vel onmogelijk gemaakt. Het telegram meldt verder dat roof moord en brandstichting nog door on geregelde benden worden gepleegd. Vóór de politionele actie heeft de bevolking ernstig door het banditisme geleden en vooral de Chinezen waren het slacht offer. Bestuur en bodembewerking vinden in de vorm van noodmaatregelen zowel op Nederlands als op Republikeins ge bied voortgang. De voedselpositie in de meeste Republikeinse gebieden is nog goed, maar zou over enige maanden ach teruit kunnen gaan. Tenslotte zegt het telegram, dat er een invloedrijke klasse van Indonesiërs is, die niet meer dan vijf procent van de bevolking bedraagt en die practisch ge heel nit nationalisten bestaat, die de een of andere vorm van onafhankelijkheid wensen, hetgeen nog niet wil zeggen, dat zij de huidige Republiek steunen. Er be staat weinig haat jegens de Nederlan ders, wier hulp voor het bestuur des lands als wezenlijk erkend wordt. Na de voorlezing van het telegram heidsraad om het vuren te staken ge heel in de wind hadden geslagen. „De Nederlandse regering en het Nederland se opperbevel hebben een eigen inter pretatie van dit bevel gegeven, waar door zij het gezag van de Veiligheids raad ernstig hebben benadeeld. De Nederlandse houding wordt echter door verschillende leden van de raad als een routine-kwestie behandeld. Zij verdedi gen Nederland of noemen het Sowjet- russische voorstel onpractisch, zoals de Australische afgevaardigde deed. „Klaar blijkelijk," aldus ging Gromyko verder, „wensen deze landen geen beslissingen, die niet in overeenstemming zijn met de Nederlandse belangen. Als wij een dergelijke houding aannemen, kunnen wij evengoed de oplossing van de kwes tie geheel aan Nederland overlaten, zo als van Kleffens heeft voorgesteld." De Poolse en de Syrische afgevaar digden steunden vervolgens de Russi sche resolutie, die volledige terugtrek king der troepen eist, doch de laatste stelde voor dat daarbij door beide par- kreeg de Sovjet-afgevaardigde Gromykotijen volledige amnestie zou worden het woord. Deze wees erop dat het afgekondigd. rapport van de consuls toont hoe de De zitting werd hiema tot Donderdag Nederlanders het bevel van de veilig- verdaagd. Van officiële zijde wordt medegedeeld: Volgens de laatste gegevens kan de toestand in Oost-Java gunstiger worden genoemd dan in West-Java, waar het aantal schendingen van de order „staakt het vuren" groter is, evenals het aantal gevallen van ter reur tegen de bevolking. De laatste Jagen ligt het zwaartepunt der ter roristische activiteit in West-Java in de streek van Garoet. Langs de weg van Garoet naar Bandjar en Tasikmalaja bleek het noodzakelijk op te treden tegen benden, die weg versperringen legden en de bevol king terroriseerden. De zuiverings acties hebben echter succes en Je bevolking, die gevlucht was, keert weer naar haar woonplaatsen terug. Ook in de gebieden ten Oosten en ten Zuid-Oosten van Soemedang heerste enige benden-activiteit. In de overige gebieden van West-Java is de toestand tamelijk gunstig, de sterkte der benden schijnt iets af te nemen en de bende leden beginnen blijkbaar in te zien, dat de tijd, toen zij ongestraft hun terreur konden uitoefenen, voorbij is. Overigens blijven de republikeinen ook in West- Java o-pruiende pamfletten verspreiden maar deze wekken bij de bevolking geen reacties meer. De positie der strijdgroe pen verbetert niet, hetgeen ook valt op te maken uit de halfslachtige wijze van hun optreden. Een andere factor, die het optreden vaB deze benden sterk beïnvloedt, is het .feit, dat de Nederlandse troepen tijdens hun patrouillegang het ene geheime republikeinse wapendepot na het andere vinden. De gevonden wa pens worden natuurlijk in beslag ge nomen. Raghavan, de consul-generaal van India, deelde vandaag mede, dat India verwacht de eerste buitenlandse mo gendheid te zijn, die een consulaat in Djokjakarta zal openen. ,,De regering van India maakt er geen geheim van hoe haar houding ten opzichte van de Indonesische republiek is," zei Ragha van op een persconferentie te Batavia. Verwachting tot Donderdagavond: Overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Meest ma tige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering van tempera tuur. Zon 7.04—17.46, maan 9.40—18 43. Naar de New-York Times meldt, heeft de Amerikaanse onderstaatssecretaris voor economische zaken, William Clay ton, zijn ontslag ingediend. President Truman heeft dit ontslag „met tegen zin" aanvaard, aldus het blaJ- Dat zjj een film- en een fototoestel aan boord hebben, lijkt weliswaar wat moderner, maar daar staat dan weer tegenover, dat de film eigen lijk de moderne romantiek bij ui stek vertegenwoordigt en er komt nog bij dat de hedendaagse techniek dte dit filmtoestel naarstig in beweging stelt, als er maar even op een knop gedrukt wordt, ook nogal in staat is om tot de verbeelding te spreken. Daarmede is evenwel de romantische zijde van de onderneming nog niet uit geput, hoe nuchter het ook moge klin ken, dat op het ogenblik in de labora toria van de universiteit voor physisch onderzoek te Brussel al deze en andere apparaten aan een nauwkeurig onder zoek worden onderworpen. Onder de ap paratuur is ook een dictafoon, die met de menselijke stem van de beide waar nemers, ook de emoties, die er in door zullen klinken, op de wasrol moet vastleggen, zulks ter aanvulling van de schriftelijke notities, die zij van hun waarnemingen zullen maken. Dat ge schiedt waarschijnlijk ook wel met een wetenschappelijk doel, maar het zal deze onderneming toch ook brengen in een sfeer, die tot de verbeelding spreekt, vooral, omdat men van plan Is, de vast gelegde stemmen tegelijk met de verto ning van de films ten gehore te bren gen. Prof- Piccard temidden van zijn voorbereidingen voor de diep- zeetocht. De tocht lijkt evenwel eerst recht avontuurlijk te worden, omdat hrj ten slotte toch niet geheel zonder risico is. Als de stalen kogel onder het waterop pervlak verdwijnt, zal hij geheel aan eigen lot zijn overgelaten. Door middel van twee schroeven kan hij zich voortbewegen en er Is een vei ligheidsapparaat aan boord, dat er voor moet 'zorgen, dat de bol automatisch naar de oppervlakte stijgt, wanneer ex aan boord iets verkeerd gaat. Een zeker contact met de buitenwereld blijf mo gelijk, omdat er een ultrason-installatie aan boord is, zoals ook de duikboten die hebben om vijandelijke schepen or te sparen. Men houdj. er evenwel reke ning mede, dat deze Installatie niet ge heel zal voldoen en ln da^ geval kunnen er van de kogel uit lichtboeien naar de oppervlakte worden gezonden. Omdat men van de stromingen, die in de diepzee heersen, eigenlijk maar weinig weet, houdt men er ook rekening mee, dat de kogel onder water een heel eind afdwaalt van het moederschip, dat hem te water heef{ gelaten. Daarom kunnen de geleerden, zodra de kogel weer boven water is. gebruik maken van een radio- installatie. Bovendien is de kleur van de bol opvallend en verder kan er een fluorescerende stof worden vrijgelaten, die zich snel over het water verspreidt, zodat opsporing me^ vliegtuigen gemak kelijker wordt. Tijdens een sobere, doch niettemin indrukwekkende plechtigheid, waar toe de verenigde vergadering van de Staten Generaal was bijeengeroepen, heeft Prinses Juliana de eed als Re gentes der Nederlanden afgelegd. Een historisch ogenblik in onze staatkun dige geschiedenis, want van dat moment af rust de waarneming van het Koninklijk Gezag, zij het dan slechts voor een korte tijd, op Hare schouders. Een zware taak neemt zij hiermede van Hare Moeder over, die bijna een halve eeuw onafgebroken het Koninklijk Gezag heeft uitgeoefend, in een periode, waarin twee oorlogen er mede toe leidden, dat in Europa talrijke monarchieën ten val werden gebracht. Het Nederlandse volk, nauw verknocht aan het Huis van Oranje, bleef immer trouw aan Zijn Konin gin. Thans in een tijdperk, waarin op nieuw oorlogsdreiging de wankele vrede overschaduwt en waarin voor het Rijk uiterst belangrijke beslis singen kunnen vallen, neemt Prinses Juliatia het hoogste gezag in de Staat tijdelijk over. In Haar Moeder heeft Zij het meest illustere voorbeeld ge had van een werkelijk democratisch Vorstin, een voorbeeld dat het Ne derlandse volk ook het volste ver- Moge God de Prinses-Regentes, in de moeilijke taak die Haar wacht, Zijn onmisbare zegen schenken tot trouwen doet stellen in de Regentes, heil van ons vólk en ons dierbaar dtoekomstige troonopvolgster. Vaderland. In de politieke commissie der V.N. heeft de Amerikaanse afgevaardigde John Foster Dulles gisteren een uitgewerkt plan ingediend voor de vorming van een interim-werkcommissie (zoals Marshall die voorstelde bij de opening der Algem- Vergadering). In zijn rede zeide Dulles, dat de V.S. hopen, dat de hnidige Alge mene Vergadering iets van het verloren prestige der V.N. zal herstellen. De Algemene Vergadering kan de zich opstapelende verantwoordelijkheden nit de weg gaan en trachten deze in zes a acht weken per jaar af te doen. Het re sultaat zal dan waarschijnlijk zijn, dat zjj te veel tracht te doen en daardoor niets goed doet. De V.S. stellen daarom voor een commissie te vormen, die zal optreden in de tijdsruimte tussen de ver gaderingen der Assemblée. Het is niet de bedoeling, dat de com missie inbreuk zal maken op de bevoegd heden van andere organen der V-N. zo als de Algemene Vergadering, de Veilig- Als twee of meer een kind opvoe den moet er onderlinge overeen stemming zijn. Als enigen een hamer zwaaien, moet dit op maat geschieden; anders slaan de hamers elkaar. V. heidsraad en door hen ingestelde com missies, aldus verklaarde Dulles. Wysjinsky. de Russlscne afgevaardigde, wilde niets weten van het Amerikaanse voorstel en verklaarde, dat de Ameri kaanse verwijzing naar de overvolle agenda slechts camouflage was. Na de redevoering van Foster Dulles trachtte Wysjinsky (S.U.) het Amerikaanse voor stel te ontzenuwen. Volgens Wysjinsky zochten de V.S. in de overvolle agenda van de algemene vergadering een ver ontschuldiging. „Waarom zetten de V.S. dan de kwestie Korea op de agenda, die daar niet hoort?" aldus vroeg hU. Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong is door de Universiteit van Leuven het ere-doctoraat verleend in de theologie. De promotie geldt als nul- debetoon voor het verzet tegen het fascisme. Ook de Aartsbisschop van Westmin ster, Kardinaal Griffin, de Aartsbis schop van New-York, Kardinaal Spell- man en de Aartsbisschop van Touiouse werden op deze wijze geëerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1