Triniteitslyceum 25 jaar Kaft W&ehM N.S.B.-makelaar las „Mein Kampf niet helemaal Ook zes docenten in het zilver Groots feestprogramma Installatie commissie van advies voor vordering woonruimte De president kwam tot blz. 69! Paraffine als slaolie verkocht .2.3.4.5. Voor Uw uitzet AGENDA Uiteenzetting over doel en taak Taxi? Bel op 1 NZEUWE KOLENBONNEN Gedroogde pruimen en abrikozen vrij Zware straffen geëist besommingen WOENSDAG 15 OCTOBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Butlinkamp vooral voor buitenlanders Toestemming voor bouw te Zandvoort BLOEMBOLLEN VOOR DERBY voor de baby Anegang 46 Burgerlijke Stand I - DISTR1BUTIENIEUWS FAILLISSEMENTEN Orgelbespeling „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Gloednieuwe actie voor Haarlem Voor de lighallen Ballets des arts de Paris KAMERMUZIEKAVOND De eerste officiële foto van H. K. H. Prinses Elizabeth van Engeland, en the Right Honourable Philip Mountbatten. EES HAARLEMS TRIBUNAAL HEEMSTEDE KAPPLAAT GAAT HEEN R.K. GEMENGD KOOR HONDENVANGER AANGESTELD GELIJKE MONNIKEN, GELIJKE KAPPEN, BRANDSTOFFENHANDEL „DE SPAARNESTAD" Friese Varkenmarkt 610 Telefoon 14164 en 13904 Cursus E.H.B.O. Bloembollencultuur ZANDVOORT Huldiging Herman Bouber E.H.B.O. K.A.B. Nieuw beeld Zandvoortmeeuwen WASPOEDER Prof. Schermerhoirn naar de Ver. Staten Prins Bernhardkapel komt terug Joham de Witt naar Batavia VOLENDAM MORGEN IN ONS. LAND ONREGELMATIGE MARKT Met het nieuwe schooljaar is het R- K. Jongenslyceum „Sanctissimae Trinitatis" aan de Zijlweg een jubileumjaar inge- garyp. Dit voor Katholiek Haarlem be langrijke onderwijsinstituut bestaat na melijk 25 jaar, welk feit einde dezer maand op feestelijke wijze zal worden gevierd. Het wordt een feest voor de leerlingen, de ouders der scholieren en alle oud-leerlingen, waarvoor een uit voerig en zeer aantrekkelijk programma is samengesteld. Zes leraren, die van de stichting der school tot heden aan het lyceum verbonden zijn, jubileren mee en zullen op een van de feestelijke bij eenkomsten gehuldigd worden. De officiële herdenkingsavond wordt gehouden op Maandag 27 October in het Gem. Concertgebouw. Bij die gelegen heid, waarvoor alle ouders der leerlin gen zijn uitgenodigd, zullen pater dr. K. Lindner O.E.S.A. en drs. N. C. van Loenen, beiden oud-leerlingen van de school, een rede uitspreken over het opvoedingsideaal. Het versterkte lyceum koor o. 1. v. pater B. Duvergé O.E.S.A. zorgt voor de muzikale opluistering. Dinsdag 28 October zal Mgr. J. P- Huibers, Bisschop van Haarlem, een Pontificale H. Mis opdragen in de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen te Overveen en wel des morgens cm 9 uur. Woensdag 29 October zal in het Rembrandt-theater de huldiging van de zes jubilerende leraren, de heren N. C. Andriessen, A. J. C. Blaas, S. Hooy, A. M. Julianus. L, C. Theunis en M. R. j. v. d. Weiden, geschieden. Donderdag 30 October 8 uur en Vrij dag 31 October, des middags om 2 en des avonds om 8 uur wordt 'n voorstelling gegeven van „Le Bourgeois Gentilhom- me" (De burger-edelman) van Molière. Voorts wordt op het schoolterrein een kermis georganiseerd waar zelfs een autoscooter zal verschijnen ten bate van de Missie. Vrijdag 31 October is er een sporttoumooi tussen de Lyceïsten en de leerlingen van het St. Ignatius- college te Amsterdam en het St. Aloy- siuscollege te Den Haag. Op het programma staat ook een grote reünie van de oud-leerlingen, die voor een begroetingsavond bijeenkomen op Vrijdag 31 October in de Stads schouwburg, waar zij tevens getuige kunnen zijn van de prestaties der huidige scholieren op toneelgebied, die dan Molières 6tuk de derde en laatste maal voor het voetlicht brengen. Zaterdag 1 November, des morgens 9 uur, wordt ter gelegenheid van het feest van Allerheiligen een plechtige H. Mis opgedragen in de Lyceumkapel. Óm 10.30 uur die morgen zullen de oud- Ieerlingen de schoolbank weer opzoeken en tot 12.30 uur, in gezelschap van vroe gere klasgenoten, enkele 20 minuten- lessen ontvangen van reeds lange tijd Minister L. Neher heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Kamer lid Thomassen medegedeeld, dat het bouwplan voor een Butlin-karop te Zandvoort hoofdzakelijk bedoeld is voor ontvangst van 1500 buitenlandse gasten en niet in concurrentie voor jeugdtehui zen wordt opgezet. Het plan vergt f 2.000.000 voor bouw en f 750.000 voor inventaris. Hiervoor worden geen staatsgaranties verstrekt. De Mij. tot financiering van het Nationaal Herstel N.V. gaf f 72.000 crediet voor aanschaf fing van materialen in België. In ver band met mogelijke deviezenopbrengst heeft de minister in beginsel vei gun ning tot de bouw van het kamp toege zegd. Hiermee mag niet vóór 1 Novem ber 1947 worden begonnen. Reeds in 1946 is het plan gevormd aan de stad Derby in Engeland een collectie bloembollen aan te bieden als uiting van erkentelijkheid voor de gastvrijheid, door de Haarlemse sportbeoefenaars aldaar genoten. De beschikbare tijd was even wel te kort om dit plan in een daad om te zetten Thans, nu inmiddels we'er nieuwe deelnemers in de sportuitwisse ling betrokken zijn en ook de H.O.V. een reis naar Derby en omgeving heeft ge maakt, wordt onder allen, die de beide laatste jaren als gast in Derby zijn ge weest. een inzameling van geldelijke bij dragen gehouden, waardoor het plan uit voerbaar wordt. Dank zij de niet genoeg te waarderen medewerking en faciliteiten van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zal een dezer dagen een zeer fraaie collectie van meer dan 12.000 bollen naar Engeland verzonden kunnen worden. zijn er weer hemdjes, broekjes, truitjes, luiers, onderleggers, navelbandjes, washandjes, slobpakjes, zeiltjes, rubber- broekjes. slaappakjes, pyama s enz. (Adv GEBORENA. BartmanKömmann z; E, ZwartOverdiek z; N. Crombeen de Looze z; G. E. J. UngerSwaanswijk z; J. M. Kamer—v. Eekhout z; J. Ne- derstigtGeerlings d; J. BeckerNie- boer d; J. W. ErdtsieckWijnstroom d; M. B. G. SmitKeurentjes d; M. M. van ZeistOtten d; E. P. J. Bolland- van Herwaarde d; D. RjjsdijkBultje d; H. B. van AccooijBruil d. GEHUWD: M. Rutgers v. d. Loeff en A. Roodenburg. Overleden: E. A. L. Schönhuth—Bar- nikel 85 j; D. Schemmekes 78 j; M. Smit 64 j; A. Kuigma—Kramer 71 j; P. P. van Zonneveld 4 m; H. Glas 17 j; T. J. Verhorst 76 j; H. Boogaard 82 j; G. van WijngaardenBlokland 82 j; A. J. M. Weesepoel 2 m. aan de school verbonden docenten. Des middags om 3 uur beginnen de voetbal en hockeywedstrijden voor de veteranen op het veld achter de school en des avonds 6 uur zullen de oud-leerlingen aanzitten aan een diner bij Brinkmann. Zondag 2 November zal oud-rector drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A., die by de feesten ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „rijn" Lyceum natuurlijk niet ontbreekt, in de Lyceumkapel een Solemnele H. Mis opdragen, waarna er een gezamenlijk ontbyt in gebouw ,,Domi'> zal zijn. Des middags om 3 uur houdt prof. dr. W, Asselbergs (Anton van Duinkerken) een voordracht in het zelfde gebouw. In de Gem. Concertzaal wordt des avonds van 8 tot 1 uur een soirée dan sante gegeven. De volgende dag, Maandag 3 Novem ber. wordt des morgens 8 uur in de Lyceumkapel een plechtige H. Mis vao Requiem opgedragen voor de overleden leraren en oud-lesrllngen. Bioscopen: Rembrandt: De vrouw met het ge schonden gelaat (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Wenteltrap (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De Bronzen Godin (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Tot de laatste man (a. 1.). Fr. Hals: Zondags en in de week: 2.30, 6.45 en 9.30 uur. City: Tarzan de onoverwinnelijke (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne-theater: Mijn vrouw heeft een baantje (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: Frans Hals-museum: Rondom Frans Hals, Zondags 1—4 uur en in de week 104 uur. Expositie van „Kunst zij ons doel", Zondags 15 uur en in de week 105 u. Kunsthandel Leffelaar: Gobelins van de handweverij Knipscheer te Laren, 10 5 uur. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst, Zondag 13 uur, DinsdagZaterdag 104 uur. Woensdag 15 October Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „De Dag van je Leven", 8 uur. Concertgebouw: Kunsthistorische voor dracht door dr. A. v, d. Boom, 8 uur. Donderdag 16 October Concertgebouw: Gen. repetitie van ,,Hohe Messe" van Joh. Seb. Bach door Chr. Oratorium Vereniging. Begeleiding: Utrechts Stedelijk Orkest, 7.30 uur. Gisteren is in de oude Raadzaal van het Haarlemse stadhuis de stedelijke commissie van advies, inzake de vorde ring van woonruimte op enigszins offici ële wijze geïnstalleerd. De wnd. burgemeester, wethouder D. Geluk, die in gezelschap was van de wet houder voor de Volkshuisvesting, de heer A. J. M. Angenent, heeft de leden van de commissie toegesproken, waarbij hij een uiteenzetting gaf van het werk, dat haar te wachten staat. „Het is", zo zeide wethouder Geluk, „geen prettige, geen aangename taak, die u op de schouders wordt gelegd, maar een belangrijke en een noodzakelijke. Het woningvraagstuk is een van de groot ste problemen van deze tijd en oplossing daarvan op dit moment is onmogelijk", aldus spr. Slechts wanneer er duizenden nieuwe woningen gebouwd zouden kun nen worden, zou het einde van die ge weldige nood in zicht zijn. De regering in Londen heeft de moeilijkheden reeds voorzien en in 1944 een wet in het leven geroepen, waardoor aan de burgemees ters de bevoegdheid werd gegeven woon ruimte te vorderen. Er is hiervan even wel weinig gebruik gemaakt daar het een stringent ingrijpen is in de eigendoms rechten en in de persoonlijke omstandig heden van de mensen. In Haarlem werd geruime tijd geleden een huisvestingsbu reau opgericht, dat getracht heeft tot nu toe zo goed mogelijk te voorzien in de toewijzing van woonruimten aan inwo- nenden van Haarlem. Dit bureau ging te werk volgens de gemeentelijke bepaling, dat geen enkele woning ip gebruik geno men of afgestaan mag worden zonder vergunning daartoe. „Ge begrijpt", zo sprak de wnd. burge meester, „dat er op het beleid van het gemeentebestuur en het bureau vele klachten waren, want het is nu eenmaal een kwetsbaar werk, hetgeen eveneens geldt voor uw taak". Thans is de zo doelmatig mogelijke verdeling van woonruimte wettelijk geregeld. Er is een belangrijke wijzi ging gekomen in het vorderingsrecht, dat nu niet uitsluitend in handen is van de burgemeester, doch van het college van B. en W. Het is ook juist, aldus spr., dat dit college, hetwelk door de ge meentenaren gekozen is, de verant woordelijkheid in deze moeilijke ma terie draagt. Bovendien was er vroe ger geen enkel beroep na een beslis sing tot woningvordering mogelijk, het geen thans wel het geval is. Uw commissie zal zich niet hebben be zig te houden met de verdeling van woonruimte, zij zal pas dan optreden als de zaak in het uiterste stadium is getre den en haar advies nodig is. Zoveel mo gelijk zullen de gevallen in onderling overleg geregeld moeten worden, doch B. en W. zullen niet aarzelen, wan neer men zich aan de woningverdeling op slinkse wijze wil onttrekken of deze verdeling wil saboteren, dadelijk in te grijpen en het advies van uw commissie inwinnen, teneinde tot vordering te kun nen overgaan, hoe onaangenaam het ook is. Het is uw taak, na te gaan, of aan alle voorschriften is voldaan en of met, alle belangen rekening is gehouden. Ook heeft u het recht, aldus spr., wanneer B. en W. volgens uw menijig niet voldoende van hun bevoegdheid gé bruik maakt, in noodzakelijke gevallen advies te geven aan het college en zelf standig voorstellen tot vordering te doen. In het oog gehouden moet worden, dat gij geen algemeen klachtenbureau zijt; Donderdag 16 October Haarlem (Vleeshal): uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen rest P- Ga t.m. Gem: 8.30—12.15 en 2—4.15 uur.- Bloemendaal (Hartelustschool)uit reiking bonkaarten en schoenenbonnen T—V 9—12.30 en 2—4 uur. Heemstede (Binnenweg 160)uit reiking bonkaarten en schoenenbonnen 9—12.30 E en 2—4.30 F—Ge. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 14 October in staat van faillissement verklaard: Willem van Beek, slager, wonende te Haarlem. Pijlslaan no. 18. Rechter-comm. mr. J. H. H. Hülsman. Curator mr. L. V. Hoog, advocaat en procureur te Haarlem. Nelly Helena Vink, echtgenote van Zaaok Weening, drogiste, wonende te Haarlem. Potgieterstraat 55. Rechter- comm. mr. J. H. H. Hülsmann. Curator mr. J. H. J. Simons, advocaat en procu reur te Haarlem. Vernietigd werd op grond van verzet het faillissement van Jacobus Bos, han delaar in bloembollen en zaden, wonen de te Beverwijk, Duinwijcklaan no. 41. Rechter-comm. mr. J. P. Petersen. Cur. mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Beverwijk. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donder dag 16 October des namiddags van 34 uur door Henk Lasschuit luidt: Toccata en fuga A gr. t„ Joh. Kuhnau; Varia ties „Mein junges .Leben hat ein End", J. Pz. Sweelinck; Passacaglia, G. Fres- cobaldi; Fantasie en fuga, J. S. Bach; a. Plein jeu, b. Dialogue, c. Basse de trompette, d. Grand jeu, A. Guilain; A. fancy, J. Stanley; Postlude-fanfare, H. Purcell. zij, die wensen of opmerkingen hebben, moeten zich tot het gemeentebestuur of tot het huisvestingsbureau wenden. „Ik hoop", zo besloot spr., „dat ge niet al te veel behoeft op te treden en dat de bevolking haar gemeenschapszin toont en alle medewerking aan de woonruimte toedeling verleent". Met deze woorden werd de commissie geïnstalleerd. Tot slot sprak de voorzitter van de commissie, de heer A. van Driel. Hij zeg de toe, dat men in het algemeen belang zou werken, met koel verstand en met overleg, en hoopte, dat de commissie ben steentje zou kunnen bijdragen tot de op lossing van het woningprobleem. De Vereniging „Weldadigheid naar Vermogen", die reeds bijna 60 jaar lang zegenrijk werk in Haarlem heeft verricht, ziet zich in deze dagen, waarin velen met zo grote moeilijkheden hebben te wor stelen, voor een zwaarder taak gesteld dan ooit. Zij wil deze taak zo goed mogelijk verrichten, doch daarvoor is geld nodig. Dat dit in brede kring wordt beseft, blijkt uit de sterke stijging van het leden tal. Maar ook op andere wijzen tracht zij te komen aan de middelen om op zo groot mogelijke schaal behoeftlgen te helpen. De directies van alle Haarlemse bios copen en van de Stadsschouwburg heb ben zich met grote welwillendheid bereid verklaard de Vereniging in haar streven by te staan op een manier, die nieuw Is voor Haarlem. Te beginnen as. Vrijdag zal aan alle bloscoopcassa's en ingaande Maandag aan de loketten van de Stadsschouwburg tot 31 October onder de leuze „Een goede daad bij een goede film (toneelstuk)" aan alle bezoekers worden verzocht, bij elk toegangsbewijs een extra kaartje van vijf cent te nemen, waarvan de op brengst geheel ten Date van de vereni ging „Weldadigheid naar Vermogen" komt. De vereniging hoopt, dat allen zonder uitzondering zich deze geringe extra uitgave zullen willen getroosten en aldus een steentje zul'en bijdragen tot het zo noodzakelijke werk der vereniging. Onder zeer grote belangstelling heeft de afdeling Haarlem van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders in een feestelijke bijeenkomst, waarbij o.a. aanwezig waren de wnd. burgemeester, de heer D. Geluk en de oud-hoofdcommis saris van politie, de heer E. H. Tenckinek. een prachtige som van 6.012.25 overge dragen aan de directeur van het consul tatiebureau ter bestrijding van de T.B.C-, dr. S. van Slooten welk bedrag bestemd is voor de lighallen Brederodeduin. Er waren gisteravond toeschouwers in de Stadsschouwburg, die moeilijk konden wennen aan de verrichtingen van,.Ballets des Arts de Paris", omdat Jean "Weidt een sterk persoonlijk stempel od zijn troep gedrukt had, waardoor de drie balletten een fors, bijna wild karakter kregen en de mannen sterk praevaleer- den boven de dames. Ook beheerste een sterk doorgevoerd, opdringend rhythme het geheel. De dansers van zijn troep ziin jonge, stoere kerels: ze missen ge lukkig dat weke, zoetelijke, ja bijna vrouwelijke van zovele dansers. De dan seressen, jong en charmant, hebben moeite om in Weidt's fel impressionis tische. zeer plastische hoogspanning ver wekkende taferelen mee te komen: zij staan op het tweede plan. maar het is bewonderenswaardig hoe zij zich weten te handhaven, zelfs ondanks de techni sche fruiten, die zullen verdwijnen als de volheid van het leven samensmelt met de volheid van de dans. De balletten zijn actueel. Op muziek van Chopin en Serkin dansen de boeren van een Frans dorp het leven weer in. want de vijand is voorbij gegaan en op de puinhonen moet opnieuw begonnen worden. Was hier het rhythme als ongewoon, vooral in de groepdansen, in ,',La Victime". een liefdesgeschiedenis in een Indianenstam, speelde het zulk een rol, dat het be klemmend op de toeschouwer werkt en herinneringen opwekt aan neger-ballet ten. Na de pauze opnieuw een oorlogs beeld. „Abel en zijn Broeders", wonende in een dorp met zwarte en blanke be volking. worden opgeroepen om te strii- den. Abel. de neger, komt óm en als de broeders na gevangenschap weer thuis komen, is hun horizon wijder geworden en worden zii eerst niet herkend. De liefde geeft hun tenslotte de wil om verder te leven. Dit ballet was het beste, weer wild in de oorlogstaferelen, maar mild, zonnig en door natuurlijkheid overtuigend aan het eind, wanneer de jongens en meisjes weer op het land werken en oogsten, zoals zij dat ook in het leven weer doen. Het is moeilijk namen van deze grote groep Fransen te noemen. Jean Weidt, die met Jean Louis Barrault in „Bap- tiste" speelde (Les enfants de Paradis) is de centrale figuur, de stuwer, de be zieler. de durver, want gedurfd was het optreden in vele opzichten. Het talrijke publiek heeft de troep aan het eind der voorstelling talrijke malen terug geroe pen. v. W. Op de eerste „Toonkunst"-avond trad de violist Theo Olof op met een programma, dat o.a. drie Sonates bevat te, van Handel, Brahms en Martinu. Men zou nu veronderstellen dat deze werken de hoofdschotel zouden vormen, doch het kwam geheel anders uit. De Handel- sonate ging tamelijk vlak, met weinig dynamisch contrast, het Largo wel met licht vibrato, wat echter niet zo bepaald in de stijl thuis behoort. Het deed aan te blijven bij een verkennen van zaal ruimte, acoustiek en temperatuur, mis schien ook een poging tot sfeer schep pen in een grote zaal. De Sonate van Bohuslav Martinu voldeed niet. De hoek- delen zijn kort en pittig, doch tevens kortademig van bouw. Het Larghetto, meer een Andante, is fraai lyrisch, maar geleek ten slotte te veel een Imitatie van de Finale uit de Sonate van Franck. Alleen de G majeur Sonate Van Brahms voldeed qua werk en qua uit voerig in hoge mate. Dit' is nu eens waardevolle kamermuziek in goede zui vere romantische stijl. Het Adagio met zijn fraaie lyriek en treffende contras ten stond bovenaan, het eerste deel was prachtig van klankkleur en het wel wat lang uitgesponnen slotdeel schonk toen voldoening door het artistiek spel van violist en pianist (Luctor Ponse). De pianopartij, minstens, even belangrijk als die van de viool, re als het ware or kestraal gedacht en Ponse speelde haar met een overgave, die bewondering af dwong. En dan toch nog Het hoogtepunt van de avond: Poëme van Chausson en Tzigane van Ravel. Het Poëme moge op muziek van Franck gelijken, de roman tische traditie niet in het minst ont wijken, wel haar voortzetten, het is en blijft één prachtvolle, melodische stro ming, die een ieder verrukt, boeit en al gehele voldening schenkt. Deze muziek ligt >01of bijzonder goed, doch ook de Tzigane van Ravel. Zelden hebben we dit stuk Zigeunerachtige mu ziek, dat improviserend aandoet, een stuk met zovele, plotseling opduikende stem mingen zo fel belicht, kleurrijk, karak teristiek, klankrijk en meeslepend ge hoord als thans. Ook hierin werd de violist op schitterende wijze begeleid door Luctor Ponse. Vanzelfsprekend na Brahms tekenen van dankbaarheid, na Chausson van grote voldoening, na Ra- vel van bijna ongekende begeestering. De grote gemeentelijke concertzaal was half bezet, dat is voor kamermuziek een goede opkomst. Deze omgeving blijft ech ter ongeschikt voor K a m e r-muziek. OL. KOOP. H2t is de moeite waard de psycholo gische ontwikkelingsgang van de voorzitters van het Haarlemse Tribunaal na te gaan. Het zijn heel an dere mensen geworden sinds de eerste zittingen: ze kunnen nu de gedachten van de beschuldigden lezen, ze kennen de knepen en kneepjes der verdediging en ze voelen bij intuïtie of de delin quenten brave lieden zullen worden of niet. Als er weer eens een nieuwe we reldbeschouwing komt opduiken, zouden deze tribunaal-rechters de beste propa gandisten kunnen zijn, want ze kennen het Göbeliaanse woordenboek van A tot Z, ze weten wat zwakke of heet hoofdige mensen nodig hebben om ge trokken te worden en ze weten ook en dat is het nieuwe waar de geloof waardigheid haar grens heeft. Aardig gesprek van die president met een beschuldigde. „Wat voor functie had u in de S.S.?" aldus de voorzitter. „Slechts kok", antwoordde de S.S.-er, met het onschuldigste gezicht van de wereld. „Dan wens ik je namens het Tribunaal geluk, want je bent de 250ste kok, die hier terecht staat „Als er nu het volgende jaar een nieuwe wereldoorlog uitbrak, zou je dan weer een ideologie volgen of Nederlan der zijn?" was de volgende vraag. „Meneer, u kunt er zeker van zijn, ik bemoei me nergens meer meenooit", „Precies mis", zei de president, „dan staan we weer tegenover elkaar. Uw zaak is afgelopen, tot het volgend jaar...." De S.S.-er stond stom geslagen. Overigens is de functie vrij vervelend, want de uitvluchten en bekentenissen van al die honderden, die' In het be klaagdenbankje plaats nemen, komen vrijwel op hetzelfde neer. Ideologie heeft maar een kleine rol gespeeld, ver geleken met het geld. En terwijl de rechters berechten, houdt een ander deel van de justitie zich bezig met knoeierijen bij een Beheersinstituut en fraude bij de Rijks Verkeersinspectie. Om het geld.... Voor de Tweede Kamer van het Haarlems Tribunaal had zich giste ren te verantwoorden de 40-jarige C. M. W. Bernhaerd, makelaar in effec ten te Bloemendaal. De reeks van beschuldigingen, die tegen B. waren ingebracht, had veel weg van een po litieke waslijst van groot formaat. B. werd o.m. ten laste gelegd: lidmaat schap van de N.S.B., colportage met Volk en Vaderland, lidmaatschap van Econo misch Front en Winterhulp, toetreding tot de Germaanse SS en het afleggen van de eed van trouw aan Hitler, en ten slotte aanmelding bij de Deutsche Kriegs- marine. Beschuldigde was reeds in 1933 lid ge worden van de N.S.B., doch onder pres sie van zijn Joodse relaties had hij zijn actief lidmaatschap omgezet in donateur schap. Na de oorlogsdagen, tijdens welke hij als gewoon soldaat onder overste Mussert gediend had, was hij weer ac tief lid van de beweging geworden. Op de vraag van de president, mr. F. van der Goot, waarom hij, zij het dan symbo lisch, de eed van trouw had afgelegd aan Hitier, antwoordde besch., dat Duitsland steeds een kostbaar achterland was ge weest voor onze producten en dat in het afleggen van die eed slechts een zekere waardering school voor het volk, dat in Hitier verpersoonlijkt was! Toen B. verklaarde, nimmer op de hoogte te zijn geweest van de wandaden der Nazi's, omdat hij steeds geïsoleerd leefde, merkte de president op, dat hij toch wel een en ander gelezen zou heb ben, waardoor hij wel iets had kunnen vermoeden. Pres.: „Hebt u nooit „Mein Kampf" ge lezen?" Besch.: „Niet helemaal". Pres.: „Waarom niet? Toen ik op bladz. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Heeft eerst de parochie Valkenburg afscheid genomen van kapelaan C. M. Schuttelaar, thans is het de parochie „Berkenrode", die Donderdagavond in het R. K. Verenigingsgebouw afscheid gaat nemen van kapelaan D. B. F. Plaat, ln verband met zijn benoeming te Leiden. Met kapelaan Plaat gaat een priester heen, die heel veel voor de jongeren heeft gedaan en die ook altijd bü de jongens was. De Kajotte-r? en de K.J.M.V. zullen straks hun aalmoezenier missen, evenals de H. Familie en de Jongeren-congregatie hun directeur. Maar vooral zullen velen hem niet spoe dig vergeten, omdat kapelaan Plaat rich in de hongerwinter 1944 zeer ver dienstelijk heeft gemaakt met het uit zenden van kinderen naar Friesland. Dat ging niet altijd gemakkelijk, want de Duitsers werkten dit streven tegen zo hard ze maar konden, maar toch zijn er in Friesland heel wat Heemsteedse kinderen geweest die daar gastvry wer den onthaald Kaplaan Plaat heeft dit werk gesteund zoveel hij maar kon. Daarom zullen as. Donderdag velen hem graag voor het laatst de hand druk ken en hem m de sleutelstad een goede tyd toewensen Het R. K. Gemengd Koor Heemstede viert 18 November zijn tweejarig be staan. Het koor heeft gedurende deze twee jaren verschillende uitvoeringen gegeven o.a. voor de K.R.O. en voor enige gestichten van ouden van dagen en met succes de „Kardinaalsavond" te Heemstede verzorgd. Op het a.s. jubi leumconcert, 18 November, zal uitge voerd worden „Die Schöpfung" van Haydn. Iedere Vrijdagavond 8 uur zal bij v. d. Heuvel, Valkenburgerlaan, repe titie zijn, waarbij gerekend wordt op de volle medewerking van de zangers. Het is niet voor de eerste maal dat er een strijd is ontbrand tussen het gemeentebestuur en de politie aan de ene kant en de eigenaren van honden aan de andere kant en de oorzaak is, zoals altijd, het onderhoüd van de plant soenen. Thans is men bezig om weer 40.000 bloemen te planten in de perken en het is dus begrijpelijk dat het'ge meentebestuur maatregelen treft, om te voorkomen, dat de plantsoenen onnodig dat is een waar woord voor ieder die prijs stelt op een rechtvaardige verdeling. Wy houden ons daaraan by de levering der diverse soor ten kolen. Als dezer dagen de uitkomen, stuur ze dan direct naa. (Spaame by Viaduct) (Adv.) worden beschadigd. Kinderen worden van de plantsoenen verwijderd ze komen er trouwens niet veel op vol wassenen krijgen een proces-verbaal, maar tegen honden, de ergste vernielers die er bestaan, moet nu eenmaal anders worden opgetreden en men doet het niet alleen tegen de viervoeters zelve, maar ook tegen de eigenaars, wat feitelijk de beste methode is. Sinds kort is een voorman van Openbare Werken aange steld tot hondenvanger hij verstaat trouwens dia kunst meesterlijk - en hij wordt momenteel door de politie bij dit werk geassisteerd. De eigenaren van de gevangen honden krijgen een bood schap of ze komen zelf hun viervoeter halen en worden dan beboet met een rijksdaalder, plus zoveel vergoeding wanneer van gemeentewege de politie enige dagen voor het dier heeft moeten zorgen. Donderdag a.s. opent de E. H B. O. alhier in een lokaal van de Voorweg school een cursus ln het verlenen van eerste hulp welke een jaar zal duren en geleid wordt door dr. Hubert. Er is nog gelegenheid om daaraan deel te nemen. De afdeling Heemstede van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur vergadert a.s. Vrijdagavond in het R. K. Verenigingsg bouw teneinde het voorstel van de afd Grotebroek inzake de opheffing van de sanering te behandelen. Dinsdag opende de V.V.V. het winter seizoen in theater Monopoli. Na een kort woord van de heer Jung werd het doek opgehaald voor het toneelspel „De com mensaal" van Herman Bouber, die bo vendien de regie voerde en de hoofdrol vervulde. De talrijke aanwezigen genoten zeer van het gevoelige spel van deze be kwame artist. Voor de Zandvoorters was het bovendien een attractie een Zand- voorter. Hans Tiemeijer, op de planken te zien, die zijn moeilijke rol uitstekend vertolkte. Tijdens de pauze werd de heer Bouber ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum gehuldigd door de heer Jung namens V.V.V., de toneelvereniging „Phoenix" en de heer Kiefer als vriend Donderdagavond neemt in pension Keur de cursus voor eerste hulp bij on gelukken een aanvang. Leider Is dr. C. A. van Fraassen. De cursus gaat uit van het Nederl. Roode Kruis en de Zandv. red dingsbrigade. Hedenavond 8 uur houdt de Kath. Ar beidersbeweging haar jaarvergadering in het patronaatsgebouw. Aan de orde komt: de installatie van kapelaan Nij- man als geestelijk adviseur, bespreking winterprogramma en verkiezing van twee nieuwe bestuursleden. De parochiekerk van St. Agatha is verrijkt met een nieuw smaakvol beeld van de H. Gerardus Majella. Het beeld geschenk van de parochianen is dcor de firma Maas te Haarlem vervaar digd van wit kalkzandsteen. Het beeld zal Donderdagavond tijdens het lof wor den gewijd. In de ledenvergadering van „Zand voortmeeuwen" werd besloten terug te komen op het in het vorig jaar genomen besluit om gewezen N.S.B.-ers niet als lid der vereniging toe te staan. Deze kunnen thans weer lid werden, doch de ledenvergadering krijgt hierover van ge val tot geval te beslissen. 69 was en daar las, dat het uitroeien van Joden God welgevallig was, heb ik het boek dichtgeslagen en in de kachel ge gooid!" B. wist niet veel meer te antwoorden dan het bekende „Ik wist het niet". Op de vraag, waarom hij in de Kriegs- marine was gegaan, verklaarde besch., dat hij zijn wapens niet tegen de Neder landers wilde gebruiken, waarop de pre sident terecht opmerkte, dat hij ook geen wacht had moeten houden bij de spoor banen. Bij de verdere behandeling bleek tenslotte nog, dat B. korte tijd een bur gemeesters-cursus had gevolgd. Dit was geschied op aanraden van de voorm. bur gemeester van Haarlem, S. L. A. Plek- ker, die tegen besch. gezegd zou hebben: „Aan een man zoals jij bent, hebben wij behoefte". Burgemeester is B. echter nim mer geworden. Bij zijn pleidooi wees de verdediger er op, dat zijn cliënt nimmer iemand be nadeeld had, doch alleen zich zelf, zoals hij nu moest ondervinden. Hij vroeg het Tribunaal dan ook rekening te willen houden met het feit, dat B. zich radicaal „bekeerd" heeft en bij de behandeling van zijn zaak grote openhartigheid be toonde. Hij was van mening, dat spoedige invrijheidstelling zeer zeker op haar plaats zou zijn. Uitspraak Dinsdag 28 October. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten, die nog een res tant gedroogde pruimen of gedroogde abrikozen in voorraad hebben, dit restant vrij mogen verkopen tot uiterlijk 25 Oc tober. Morgen zal een bon worden aangewezen voor 250 gram waspoeder. Gisteravond half acht vertrok de K.L.M.-Constellation Venlo naar New- York met aan boord prof. Schermer- horn en de heer J. Th Verstellen, tech nisch expert op het gebied der lucht- kartering. Met het m.s. „Kota Inten" zal de Prins Bernhardkapel binnenkort uit Indie in het vaderland aankomen. De kapel heeft een Soendanees geadopteerd, die keurig geüniformeerd, met de kapel mee ierug- reist. Aan boord bevindt zich ook de mascotte der kapel, de bekende „Kees de Bok", die gezelschap heeft gekregen van een geit, enkele papegaaien en apen. Dinsdagavond vertrok uit Amsterdam het s.s. „Johan de Witt", met aan. boord ruim 680 vrouwen en kinderen, m het kader van de. gezinshereniging naar Indie. De Olina-affaire, die enige tijd ge leden nogal wat stof heeft doen op waaien, werd gistermorgen behan deld voor het Kantongerecht te Am sterdam. Olina is paraffine-olie, ook wel witte medicinale olie genoemd, die jn de handel gebracht werd in flessen, die er uitzagen als sla-olieflessen. Het etiket deed hieraan denken en ook de gele kleur en de geur van boter- aroma, die aan de olie waren toege voegd. Inderdaad stond op het etiket vermeld, dat Olina laxerend werkt en dat het kon worden ingenomen b.v. over sla. De Olina werd via gros siers aan kruideniers verkocht. De huisvrouwen, die hierin een vervan gingsmiddel voor slaolie zagen, kochten gretig de Olina en gebruik ten deze om te bakken. Een viertal kruideniers, een grossier en de beide directeuren van de fabriek, die 30.000 flessen Olina in de handel bracht, stonden thans als verdachte te recht. De kruideniers hadden wel op het etiket zien staan, dat Olina laxerend werkte, maar de meeste hadden toch ge meend, dat het een onschadelijk vervan gingsmiddel voor slaolie was. Toen later in de krant stond, dat men de olie niet mocht verhitten, had dit wel tot naden ken gestemd. De grossier verklaarde, dat hij zeer goed geweten liad, dat hij met een laxeer middel te Joen had. Op de vraag van dé Kantonrechter, waarom hij de Olina dan De vereniging Geloof en Wetenschap houdt Donderdag 23 October 8 uur ln restaurant Brinkmann een bijeenkomst, waarop Maisie Ward (mrs. Frank Sheed) een voordracht zal houden over Kardi naal Newman/ De filmkring „H 46", een onderafde ling van de Haarlemse Kunst Gemeen schap, vertoont Zondag 19 October in het Luxor-theater „Mr. Smith goes to Washinton", een film van de Amerikaan se regisseur Frank Capra. De heer P. C. J. Reyne houdt Dins dag 28 October, eveneens onder auspiciën van de Haarlemse Kunst Gemeenschap, in gebouw Lange Margarethastraat 13 een lezing over Leonardo da Vinei. Bij K.B. is benoemd tot subs.-griffier bij de Arrondissementsrechtbank te Rot terdam, mr. J. F. Prins, waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondis sement Haarlem, wonende aldaar. De politie te Heemstede heeft proces verbaal opgemaakt tegen een persoon, die op een kwekerij aldaar drie petro- leumtoestellen heeft ontvreemd. De toe stellen zijn achterhaald en aan de kweke rij teruggegeven. De Haarlemse recherche heeft in hêt politiebureau te Zutphen een 28-jarige Haarlemse kleermaker verhoord, die heeft bekend zich te Haarlem schuldig gemaakt te hebben aan verduistering van een trapnaaimachine, een costuum en twee winterjassen niet bij drogisten had aangeboden in- plaats van bij kruideniers, bleef hij het antwoord schuldig. „Als uw vrouw thuis sla bereidt, ge bruikt ze dan laxeermiddel?" infor meerde hij verder. Verd. moest toegeven dat dit een weinig vreemd was. De beide directeuren, die de Olina fabriceerden, betoogden echter, dat dit geenszins vreemd was. Kruideniers, vooral op kleinere plaatsen, verkopen vaak allerlei artikelen, die niet voor voedingsmiddelen kunnen doorgaan. En daar het innemen van een lepel vette olie over het algemeen zeer onaange naam is, was de manier om ze bij wijze van slasaus te nemen beslist aan te be velen, meenden zij. De ambtenaar van het O.M. was het hier echter niet meeeens. Hij meende, dat hier als voedingsmiddel totaal onge schikte olie in de handel was gebracht op een wijze, die voor het grote publiek misleidend was. De aanwijzingen, dat men hier met een geneesmiddel te doen had, waren beslist onvoldoende- Hij eiste daarom tegen de beide directeuren een hechtenis voor de tijd van twee maanden, verbeurd verklaring van het in beslag geno- mene en bevel tot vernietiging hier van, en een bevel tot bekendmaking van het vonnis in zes dagbladen. Tegen de grossier eiste hij een boete van 2000 subs. Zes maan den hechtenis en een voorwaarde lijk gevangenisstraf van veertien dagen met een proeftyd van twee jaar en publicatie van het vonnis in zes dagbladen. Tegen de kruideniers werden voor waardelijke boeten van 200 geëist. De uitspraak zal op 21 October a.s. schriftelijk geschieden. Het s.s. „Volendam", met 642 repa- triërenden aan boord, onder wie 73 leden van het K.N.I.L., 128 leden van de Koninklijke Marine en Mariniers, en 158 leden van de Koninklijke Landmacht, wordt Donderdag 16 October in de vroege morgenuren te Hoek van Hol land verwacht. De debarcatie zal om 10 uur in Rotterdam beginnen. IJMUIDEN, 15 Oct. 1 stoomtrawler f 13.990.—IJm. 89 „Irene" f6480.—. Dm. 14 „Adolante" f 14.725.1 motortrawler R.O. 46 „Klaasje" f 12.190.Motorlog- ger Kw. 155 f 3730.Kustvissers E. H. 20 f340.—. Urk 4 f350.—. Urk 99 f400,-, Urk 144 f300.—. Urk 143 f280.—. Urk 119 f350.—. Urk 86 f300.—. De aanvoer bestond heden uit 50 kisten schol. 70 kisten makreel. 75 kisten kabeljauw. 40 kisten diversen en 7000 kisten verse ha ring. De haringprijs bedroeg f 10.50 tot f5.30 per 50 kg. Amsterdam, 14 Oct. 1947. De omzetten in aandelen hebben giste ren een nieuw record bereikt met een be drag van f 3.37 tpillioen. Vandaag was de handel eveneens weer zeer levendig. Tegen het slot konden echter de hoogste koersen zich niet geheel handhaven en trad een lichte reactie op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2